HU219855B - Eljárás heteroaromás karbonsavak mikrobiológiai előállítására Alcaligenes nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok segítségével - Google Patents

Eljárás heteroaromás karbonsavak mikrobiológiai előállítására Alcaligenes nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok segítségével Download PDF

Info

Publication number
HU219855B
HU219855B HU9601582A HUP9601582A HU219855B HU 219855 B HU219855 B HU 219855B HU 9601582 A HU9601582 A HU 9601582A HU P9601582 A HUP9601582 A HU P9601582A HU 219855 B HU219855 B HU 219855B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
cyanopyridine
preparation
biotransformation
microorganisms
Prior art date
Application number
HU9601582A
Other languages
English (en)
Inventor
Rainer Glöckler
Andreas Kiener
Jean-Paul Roduit
Original Assignee
Lonza Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lonza Ag. filed Critical Lonza Ag.
Publication of HU9601582D0 publication Critical patent/HU9601582D0/hu
Publication of HUP9601582A2 publication Critical patent/HUP9601582A2/hu
Publication of HUP9601582A3 publication Critical patent/HUP9601582A3/hu
Publication of HU219855B publication Critical patent/HU219855B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P17/00Preparation of heterocyclic carbon compounds with only O, N, S, Se or Te as ring hetero atoms
    • C12P17/10Nitrogen as only ring hetero atom
    • C12P17/12Nitrogen as only ring hetero atom containing a six-membered hetero ring

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Pyridine Compounds (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás az (I) vagy (II) általános képletűheteroaromás karbonsavak és fiziológiailag elfogadható sóikelőállítására – az (I) és (II) általános képletben R1 és R2 azonosvagy eltérő jelentésű és hidrogénatom vagy halogénatom lehet, míg Xjelentése nitrogénatom vagy –CH–. Az eljárásra jellemző, hogyszubsztrátumként (III) vagy (IV) általános képletű heteroaromásnitrilt alkalmaznak, mely képletekben X, R1 és R2 jelentése a fenti,és a nitrilt 2-ciano-piridint hasznosítani képes, az Alcaligenesnemzetséghez tartozó, a biotranszformáció előtt dikarbonsav,trikarbonsav vagy szénhidrát jelenlétében tenyésztettmikroorganizmusokkal (I) vagy (II) általános képletű heteroaromáskarbonsavvá alakíttatják, majd a heteroaromás karbonsavat kívántesetben fiziológiailag elfogadható sójává alakítják. ŕ

Description

A találmány tárgya új mikrobiológiai eljárás az (I) vagy (II) általános képletű heteroaromás karbonsavak és fiziológiailag elfogadható sóik előállítására. Az (I) és (II) általános képletben R1 és R2 azonos vagy eltérő jelentésű és hidrogénatom vagy halogénatom lehet, míg X jelentése nitrogénatom vagy -CH- csoport.
A heteroaromás karbonsavak, például a 6-hidroxipikolinsav értékes közbenső termékek gyógyászati hatóanyagok, például 2-oxipirimidin előállításában (Berichte dér Deutschen Chemischen Gesellschaft 1912, 45, 2456-2467. oldal) vagy herbicid hatóanyag szintézisében (EP-A 0 447 004).
Általánosan ismert, hogy nitril-hidratázt és amidázt vagy nitrilázt tartalmazó mikroorganizmusok nitrileket a megfelelő karbonsavvá alakítanak. Az EP-A 0 187 680 számú szabadalmi leírás például mikrobiológiai eljárást ismertet szerves savak, így nikotinsav előállítására a Corynebacterium, Nocardia, Bacillus, Bacteridium, Micrococcus és Brevibacterium nemzetségébe tartozó mikroorganizmusok segítségével. A reakció csak fényenergia jelenlétében működik. Az EP-A 0 444 640 számú szabadalmi leírás mikrobiológiai eljárást ismertet szerves savak, például nikotinsav előállítására Rhodococcus nemzetségű mikroorganizmusok segítségével. Az átalakítást kötelezően laktám jelenlétében végzik.
Ismert továbbá, hogy a Rhodococcus rhodochrous J1 törzs alkalmazásával például 2-ciano-pirazint pirazinkarbonsavvá alakítanak (Kobayashi és munkatársai, J. of Antibiotics, 43. kötet, 10., 1990, 1316-1320. oldal). Arra azonban nem képesek ezek a mikroorganizmusok, hogy 2-ciano-piridint pikolinsavvá alakítsanak (Mathew és munkatársai, Appl. Environmental Microbiology, 54. kötet, 4., 1988,1030-1032. oldal).
Ismert az is, hogy az Alcaligenes nemzetséghez tartozó, 2-ciano-piridin hasznosítására képes mikroorganizmusok 6-hidroxi-pikolinsavat termelnek a 2-cianopiridinből (EP-A 0 504 818). Az eljárás hátránya, hogy 6-hidroxi-pikolinsav-hozama gyenge.
A jelen találmány feladata heteroaromás karbonsavak, így pirazinkarbonsav, pikolinsav, és fiziológiailag elfogadható sóik, így króm-pikolinát előállítására irányuló, gazdaságos mikrobiológiai eljárás kidolgozása volt, amely során Alcaligenes mikroorganizmusokat alkalmazunk dolgozik és a kívánt savakat, illetve fiziológiailag elfogadható sóikat jó hozammal szolgáltatják.
A fenti feladatot az 1. igénypont szerinti eljárással oldottuk meg.
A találmány értelmében szubsztrátumként (III) vagy (IV) általános képletű heteroaromás nitrilt alkalmazunk, mely képletekben X, R1 és R2 jelentése a fenti, és a nitrilt 2-ciano-piridint hasznosítani képes, az Alcaligenes nemzetséghez tartozó, a biotranszformáció előtt dikarbonsav, trikarbonsav vagy szénhidrát jelenlétében tenyésztett mikroorganizmusokkal (I) vagy (II) általános képletű heteroaromás karbonsavvá alakíttatjuk. Utána a heteroaromás karbonsavat kívánt esetben fiziológiailag elfogadható sójává alakítjuk. Az említett karbonsav fiziológiailag elfogadható sója lehet például krómmal, kalciummal vagy ammóniummal képzett só.
A tulajdonképpeni biotranszformáció (mikrobiológiai eljárás) előtt az Alcaligenes nemzetségű mikroorganizmusokat tenyésztjük, hatásos enzimjeiket célszerűen 2-ciano-piridinnel indukáljuk. A tenyésztés és indukálás során a 2-ciano-piridin koncentrációja például 0,01-20 tömeg%, előnyösen 0,1-1 tömeg%.
A dikarbonsav kifejezésen az alábbi vegyületeket értjük: fumársav, borostyánkősav, almasav, glutársav, malonsav, valamint e vegyületek sói és származékai, például észterei.
A trikarbonsavak kifejezésen itt a citromsavat és az izonikotinsavat, illetve azok sóit és származékait, például észtereit értjük. Az említett dikarbonsavak és trikarbonsavak sói és származékai lehetnek fumarát, malát, malonát, oxálacetát, citrát, akonitát, izocitrát, 2-oxoglutarát, szukcinát vagy szukcinil-CoA. A fumarátot, malonátot és szukcinátot előnyben részesítjük.
A szénhidrát kifejezésen itt az alábbiakat értjük: monoszacharidok, például glükóz, diszacharidok, így szacharóz, trehalóz vagy maltóz, triszacharidok, például raffinóz, továbbá cukoralkoholok, így glicerin. Szénhidrátként előnyösen glicerint alkalmazunk.
A dikarbonsav, trikarbonsav vagy szénhidrát koncentrációja célszerűen 0,1-20 tömeg%, előnyösen 0,5-5 tömeg%.
A mikroorganizmusok tenyésztéséhez a szakmában szokásosan alkalmazott közegek jöhetnek számításba, például a Kulla és munkatársai szerinti ásványisó-közeg (Arch. Microbiol., 135,1-7, 1983), híg foszfátpuffer vagy az 1. táblázat szerinti közeg. Az utóbbit előnyben részesítjük.
Az előzetes tenyésztés után, de a tulajdonképpeni szubsztrátumadagolás előtt a mikroorganizmusokat a szokásos izolálási eljárások valamelyikével elkülönítjük. Eljárhatunk úgy is, hogy a szubsztrátumot elkülönítés nélkül adagoljuk a mikroorganizmusok tenyészetéhez.
A biotranszformáció szubsztrátumaként alkalmazott vegyületek, azaz a (III) vagy (IV) általános képletű heteroaromás nitrilek, például a 2-ciano-piridin a kereskedelmi forgalomban kapható vegyületek.
Az (I), (II), (III) és (IV) általános képletekben X jelentése nitrogénatom vagy -CH- csoport. Az R1 és R2 csoportok azonosak vagy különbözőek, és hidrogénatom vagy halogénatom, így fluor-, klór-, bróm- vagy jódatom lehetnek. Ennélfogva az alábbi vegyületek lehetnek például szubsztrátumok: 2-ciano-piridin, 6-klór2-ciano-piridin, 5,6-diklór-2-ciano-piridin, 2-ciano-pirazin, 6-klór-2-ciano-pirazin, 5-bróm-6-klór-2-ciano-pirazin. Szubsztrátumként a 2-ciano-piridint, a 2-ciano-pirazint és a 6-klór-2-ciano-pirazint részesítjük előnyben.
A biotranszformáció megvalósítása során a szubsztrátumot egyetlenegy adagban, vagy folyamatosan adagoljuk. Előnyösen a szubsztrátumot úgy adagoljuk, hogy mindenkori koncentrációja a közegben ne haladja meg a 20%-ot, előnyösen ne haladja meg a 10%-ot.
A szokásosan nyugvósejtekkel végzett biotranszformációhoz előnyösen az EP-A 0 504 818 számú szabadalmi leírásból ismert, 2-ciano-piridint hasznosítani képes Alcaligenes faecalis DSM 6335 számú mikroorganizmust, valamint funkcionálisan ekvivalens varián2
HU 219 855 Β sait is mutánsait alkalmazzuk. Ezeket a mikroorganizmusokat 1991. 01. 03-án a Mikroorganizmusok Német Gyűjteményénél (Deutsche Sammlung von Mikroorganismen und Zellkulturen GmbH, Mascheroder Weg lb, D-38124 Braunschweig) a Budapesti Szerződés értelmében letétbe helyeztük.
A „fünkcionálisan ekvivalens variánsok és mutánsok” kitételen itt olyan mikroorganizmusokat értünk, amelyek lényegében ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkeznek, mint az eredeti mikroorganizmus. Az ilyen mutánsok és variánsok véletlenül, például UV sugárzás behatása révén keletkezhetnek.
A biotranszformációhoz (termelőtenyészethez) ugyanazokat a közegeket alkalmazhatjuk, mint a mikroorganizmusok szaporításához. A biotranszformáció a fent említett dikarbonsavak, trikarbonsavak, illetve szénhidrátok jelenlétében vagy távollétében történhet.
A pH-érték célszerűen 4 és 10 közé, különösen előnyösen 5 és 9 közé eshet. A biotranszformáció hőmérséklete 10-50 °C, előnyösen 20-40 °C.
A szokásos módon 6-100 órán át tartó reakcióidő leteltével az (I) vagy (II) általános képletű karbonsavakat a szokásos feldolgozómódszerekkel, például savanyítással elkülönítjük. A karbonsavakat továbbá sók, például ammónium- vagy krómsó alakjában izolálhatjuk.
Amennyiben heteroaromás karbonsavként 6-os helyzetben hidroxilezett karbonsavat, azaz (II) általános képletű karbonsavat óhajtunk előállítani, a biotranszformációt előnyösen aerob körülmények között végezzük. Amennyiben az előállítani kívánt karbonsav nem hidroxilezett, mint amilyen például a pikrinsav, a biotranszformációt előnyösen anaerob körülmények között valósítjuk meg.
Példák
1. példa
6-Hidroxi-pikolinsav előállítása
A 6-hidroxi-pikolinsav Alcaligenes faecalis DSM 6335 törzzsel történő előállítására az alábbi körülményeket választjuk: 7,5 literes fermentort alkalmazunk, amelynek hasznos térfogata 5 liter. Az Alcaligenes faecalis DSM 6335 törzset az 1. táblázatban megadott összetételű ásványisó-közegben tenyésztünk, amelyben a nátrium-fümarát az egyetlen szén- és energiaforrás, a 2-ciano-piridin az induktor. A hőmérséklet 30 °C, a pH 7,0, a fordulatszám 600 perc1. A nátrium-fümarát adagolását az oxigén parciális nyomásával szabályozzuk, pO2>30% megy az adagolás. 20%-os nátrium-fumarátoldatot alkalmazunk, amely 0,5% 2-ciano-piridint tartalmaz. 23 óra elteltével a tenyészet 650 nm-nél mért optikai sűrűsége (OD650) eléri a 16-ot. Eddig körülbelül 160 g nátrium-fümarát fogyott el 20%-os oldat alakjában (körülbelül 800 ml). Utána a biotranszformáció kezdődik.
A 2-ciano-piridin 6-hidroxi-pikolinsavat eredményező biotranszformációját aerob módon végezzük nyugvósejtekkel, szén- és energiaforrás adagolása nélkül.
A 2-ciano-piridin adagolása határérték elérésekor ki-, illetve bekapcsolódó szivattyúval történik. A szivattyú „on-line” összeköttetésben áll HPLC-készülékkel, amely a közbenső termékként keletkező pikolinsav koncentrációját figyeli. A pikolinsav 2,5-szeresen gyorsabban keletkezik, mint belőle a 6-hidroxipikolinsav (10 g/1 és 4 g/1 óránként), ezért a pikolinsav koncentrációját <2 g/1 értéknél limitáljuk, máskülönben a pikolinsav—»6-hidroxi-pikolinsav-reakció gátolt lenne.
Tekintettel arra, hogy a 2-ciano-piridin szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú anyag, a tárolóedényt 50 °C-ra kell melegíteni, hogy a 2-ciano-piridint folyékony formában lehessen adagolni.
óra elteltével a hidroxi-pikolinsav koncentrációja eléri a 75 g/1 értéket. A közbenső termékként keletkező pikolinsavat a biotranszformáció vévén már nem mutatható ki.
A 6-hidroxi-pikolinsav elkülönítése céljából a sejteket szűréssel eltávolítjuk, utána a sejtmentes oldatot 60 °C-ra melegítjük és tömény kénsavat pH 2-2,5-re savanyítjuk. A 6-hidroxi-pikolinsav kiválik az oldatból. Az oldatot lassan 4 °C-ra hűtjük, szüljük és a maradékot sómentes vízzel mossuk, majd (ΙΟχΙΟ3 Pa, 55 °C) szárítjuk. Az anyalúgban 2 g/1 6-hidroxi-pikolinsav marad. A bevitt 2-ciano-piridinre számítva a hozam 87%.
1. táblázat
Összetevő Koncentráció, g/1
fümársav-dinátriumsó 10
élesztőkivonat 1
MgCl2*6H2O 0,8
Na2SO4 0,25
(NH4)2SO4 1,0
nh4ci 2,33
NaCl 0,2
CaCl2*2H2O 0,16
MnSO4 l,8*10-2
H3BO3 3*10-2
NiCl2 2*10-3
NaMoO4 3*10 3
FeSO4*7H2O 0,3
Na2EDTA*2H2O 0,75
2-ciano-piridin 1
KH2PO4 0,4
Na2HPO4 0,96
2. példa
Pikolinsav előállítása
A biomassza tenyésztése az 1. példa szerint történik. A pikolinsavat szigorúan anaerob körülmények között állítjuk elő.
A biotranszformáláshoz 500 ml-es üvegpalackban 400 ml tenyészetet alkalmazunk, amelynek optikai sűrűsége OD650=20. Az inkubálás hőmérséklete 30 °C.
A biotranszformálás kezdete előtt körülbelül 30 percen át tiszta nitrogént buborékoltatunk a folyadékon keresztül keverés közben, 5000 Pa túlnyomás mellett, hogy az oxigént kvantitatíve eltávolítsuk. A gázbevezetést a biotranszformálás alatt is fenntartjuk (körülbelül 1000 Pa túlnyomással), hogy reagálás közben vagy a
HU 219 855 Β
2-ciano-piridin adagolásakor az oxigén ne tudjon beoldódni.
A 2-ciano-piridint 12 adagban adjuk a tenyészethez, egy-egy óra után 10 g/1 mennyiségben. Az adagolás azonban folyamatos is lehet. Minden újabb adag hozzáadása előtt HPLC-vel ellenőrizzük, hogy az előző adag teljesen átalakult-e pikolinsawá. A biotranszformálás alatt pikolinsavamid nem mutatható ki.
Az eljárással sikerült 26 óra alatt körülbelül 150 g/1 pikolinsavat előállítani. 6-Hidroxi-pikolinsav nem keletkezett.
Elkülönítés céljából a sejtmentes pikolinsavoldatból kicsapjuk a terméket CaCl2/H2SO4 alkalmazásával. A fentiek szerint kapott pikolinsavoldatot háromszoros térfogatára hígítjuk, és keverés közben 1 ekvivalens pikolinsavra számítva 0,5 ekvivalens CaCl2-ot adagolunk az előzetesen 90 °C-ra melegített, sejtmentes fermentációs oldathoz. A keletkező kalcium-pikolinsav komplex azonnal kiválik. A szuszpenziót keverés közben 4 °C-ra hűtjük, 3-as üvegszűrőn át a csapadékot szűrjük és sómentes vízzel mossuk.
A szűrőlepényt sómentes vízzel szuszpendáljuk és tömény kénsavval pH 2,5-re savanyítjuk. Ennek során a pikolinsav kioldódik a komplexből, ugyanakkor oldhatatlan kalcium-szulfát képződik. Tekintettel arra, hogy a szabad pikolinsav vízben igen jól oldódik, a kalciumszulfátot szűréssel eltávolíthatjuk. A pikolinsavoldatot szárazra pároljuk, a maradékot elemezzük. A nyerstermék hozama mintegy 70%, titrálással meghatározott tisztasága 86%. A Karl-Fischer-módszerrel mért víztartalom 0,7%.
3. példa
Króm(III)-pikolinát előállítása
500 ml-es lombikban lévő ammónium-pikolinátoldathoz (271,4 g; 0,325 mól; 16,8%) 7,1 pH mellett 73 °C-on vizes króm-triklorid-hexahidrát-oldatot (23,95 g; 0,09 mól Cr 63 ml vízben) csepegtetünk 3,5 óra alatt. A kapott orgonaszínű oldatot még egy órán át keverjük, majd lassan 3 °C-ra hűtjük. Miután a keletkezett vörös, szilárd anyag leülepedett, a felülúszó részt dekantáljuk, a maradékot 100 ml vízben 30 percen át feliszapoljuk, majd újból dekantáljuk. A feliszapolást 50 ml vízzel ismételjük (30 perc), utána a szilárd anyagot leszívatjuk és 50 °C-on vákuumban szárítjuk. 33,64 g sötét kristályokat kapunk (90%-os hozam).
4. példa
Alcaligenes faecalis DSM 6335 tenyésztése különböző szénforrásokkal
Alcaligenes faecalis DSM 6335 tenyésztéséhez 300 ml-es Erlenmeyer-lombikokat használunk 100100 ml A+N közeggel (az 1. táblázat szerinti közeg fumársav-dinátriumsó nélkül). A közeghez azonkívül 2 g/1 2-ciano-piridint és 10 g/1 mennyiségben az alábbi szénforrásokat adjuk külön-külön:
fumársav-dinátriumsó glicerin malonsav-dinátriumsó borostyánkősav-dinátriumsó.
Az inkubálás rázógépen történik 30 °C-on. 16 órás növekedés után a sejteket lecentrifugáljuk és friss A+N közegben (szénforrás nélkül, de 10 g/1 ciano-piridint tartalmaz) szuszpendáljuk. A sejtszuszpenzió 650 nm-nél mért optikai sűrűsége (OD650) 10. Utána a sejtszuszpenziót (teljes térfogat 10-20 ml) újból inkubáljuk 30 °Con. A 6-hidroxi-pikolinsav képződését a sejtmentes oldat 308 nm-nél mérhető abszorpciója alapján követjük nyomon. A 6-hidroxi-pikolinsav képződésére az alábbi termelékenységet mértük:
Szénforrás Termelékenység (g/1 · óra) fumársav-dinátriumsó 2,4 glicerin 2,0 malonsav-dinátriumsó 4,2 borostyánkősav-dinátriumsó 0,14
5. példa
6-Hidroxi-pirazinsav előállítása
Az Alcaligenes faecalis (DSM 6335) tenyésztését a 4. példa szerint végezzük, szénforrásként fumársavat alkalmazva. A mosott sejteket A+N közegben (10 g/1 2ciano-pirazint tartalmaz) szuszpendáljuk (OD650=10) és 30 °C-on inkubáljuk. A 6-hidroxi-pirazin-karbonsav képződését spekrofotometriásan a sejtmentes oldat 320 nm-nél mérhető abszorpciója alapján követjük nyomon. A szubsztrátum, azaz a ciano-pirazin fogyását a 270 nm-es abszorpció alapján határozzuk meg. Hét óra elteltével a kiindulási 2-ciano-pirazin átalakult 6-hidroxi-pirazin-karbonsawá.
6. példa
6-Klór-pikolinsav és pirazin-karbonsav előállítása
Az Alcaligenes faecalis (DSM 6335) tenyésztését a 4. példa szerint végezzük, szénforrásként fumársavat alkalmazva. A mosott sejteket A+N közegben szuszpendáljuk (OD650=10) gumidugóval lezárható üveglombikokban, a gumidugón keresztül nitrogéngázt vezetünk be az oxigén eltávolítására. Utána a szuszpenziókhoz 2-ciano-pirazint, illetve 6-klór-2-ciano-piridint adunk szubsztrátumként, 10 g/1 végkoncentrációig. A tenyészeteket 30 °C-on inkubáljuk. Három óra elteltével a kiindulási anyagok kvantitatíve átalakultak a megfelelő savvá. [Ellenőrzés vékonyréteg-kromatográfiásan, fluoreszcencindikátoros Kieselgel 60, futtató: kloroform/etanol/NH4OH (25%)/víz=30:55:10:5.]

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás az (I) vagy (II) általános képletű heteroaromás karbonsavak és fiziológiailag elfogadható sóik előállítására - az (I) és a (II) általános képletben R1 és R2 azonos vagy eltérő jelentésű és hidrogénatom vagy halogénatom lehet, míg X jelentése nitrogénatom vagy =CH- csoport - mely eljárás során (III) vagy (IV) általános képletű heteroaromás nitrileket az Alcaligenes nemzetséghez tartozó, 2-ciano-piridint hasznosító mikroorganizmusok segítségével a megfelelő karbonsavvá alakítunk, majd ezt adott esetben fiziológiailag elfogadható sóvá alakítjuk, azzal jellemezve, hogy a mikroorga4
    HU 219 855 Β nizmusokat a biotranszformáció előtt dikarbonsav, trikarbonsav vagy szénhidrát jelenlétében tenyésztjük, kivéve azt a 6-hidroxi-pikolinsav-előállítási eljárást, melyet 2-ciano-piridin olyan mikroorganizmusokkal történő átalakításával hajtunk végre, mely mikroorga- 5 nizmusokat egyedüli szénforrásként folsav jelenlétében tenyésztettünk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a biotranszformálást Alcaligenes faecalis DSM 6335 törzzsel vagy annak funkcionálisan ekvivalens va- 10 riánsaival vagy mutánsaival végezzük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a biotranszformálást 4 és 10 közötti pHérték mellett 10-50 °C-on végezzük.
  4. 4. Eljárás pikolinsav vagy fiziológiailag elviselhető sója előállítására, azzal jellemezve, hogy szubsztrátumként 2-ciano-piridint alkalmazunk, és ezt ciano-piridint hasznosítani képes, az Alcaligenes nemzetséghez tartozó, a biotranszformáció előtt dikarbonsav, trikarbonsav vagy szénhidrát jelenlétében tenyésztett mikroorganizmusokkal pikolinsawá alakíttatjuk, majd az utóbbit kívánt esetben fiziológiailag elfogadható sójává alakítjuk.
HU9601582A 1995-06-07 1996-06-07 Eljárás heteroaromás karbonsavak mikrobiológiai előállítására Alcaligenes nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok segítségével HU219855B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH166495 1995-06-07
CH173395 1995-06-13

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9601582D0 HU9601582D0 (en) 1996-07-29
HUP9601582A2 HUP9601582A2 (en) 1997-03-28
HUP9601582A3 HUP9601582A3 (en) 2000-04-28
HU219855B true HU219855B (hu) 2001-08-28

Family

ID=25688320

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601582A HU219855B (hu) 1995-06-07 1996-06-07 Eljárás heteroaromás karbonsavak mikrobiológiai előállítására Alcaligenes nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok segítségével

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5702930A (hu)
EP (1) EP0747486B1 (hu)
JP (1) JP3810860B2 (hu)
KR (1) KR100471703B1 (hu)
CN (1) CN1127573C (hu)
AT (1) ATE186328T1 (hu)
CA (1) CA2177651C (hu)
CZ (1) CZ288989B6 (hu)
DE (1) DE59603534D1 (hu)
DK (1) DK0747486T3 (hu)
ES (1) ES2140757T3 (hu)
HU (1) HU219855B (hu)
NO (1) NO319146B1 (hu)
PT (1) PT747486E (hu)
SK (1) SK281873B6 (hu)
TW (1) TW528803B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5492876B2 (ja) * 2009-04-30 2014-05-14 三井化学株式会社 3−メルカプトプロピオン酸またはその塩を製造する方法
CN109251169B (zh) * 2018-10-08 2022-08-16 盐城工学院 一种利用2-op精馏残渣制备吡啶-2-甲酸铬的方法
CN111072558B (zh) * 2019-11-05 2022-05-24 南京红太阳生物化学有限责任公司 一种2,3-二氯-6-氰基吡啶的制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS61162191A (ja) * 1985-01-11 1986-07-22 Nitto Chem Ind Co Ltd 微生物による有機酸類の製造法
JP3009421B2 (ja) * 1990-02-28 2000-02-14 秀明 山田 有機酸の生物学的製造法
GB9005965D0 (en) * 1990-03-16 1990-05-09 Shell Int Research Herbicidal carboxamide derivatives
US5264361A (en) * 1991-03-18 1993-11-23 Lonza Ltd. Microbiological process for the production of 6-hydroxypicolinic acid
US5270203A (en) * 1992-03-13 1993-12-14 Lonza Ltd. Biologically pure culture of Alcaligenes faecalis DSM 6335

Also Published As

Publication number Publication date
KR100471703B1 (ko) 2005-06-20
DK0747486T3 (da) 2000-01-31
NO962389D0 (no) 1996-06-06
CA2177651C (en) 2008-01-22
DE59603534D1 (de) 1999-12-09
HUP9601582A2 (en) 1997-03-28
HU9601582D0 (en) 1996-07-29
CZ288989B6 (cs) 2001-10-17
HUP9601582A3 (en) 2000-04-28
ATE186328T1 (de) 1999-11-15
US5702930A (en) 1997-12-30
EP0747486A1 (de) 1996-12-11
SK281873B6 (sk) 2001-08-06
CN1127573C (zh) 2003-11-12
CZ163696A3 (en) 1997-01-15
CN1145956A (zh) 1997-03-26
SK71696A3 (en) 1997-01-08
JP3810860B2 (ja) 2006-08-16
CA2177651A1 (en) 1996-12-08
NO962389L (no) 1996-12-09
PT747486E (pt) 2000-04-28
EP0747486B1 (de) 1999-11-03
KR970001546A (ko) 1997-01-24
NO319146B1 (no) 2005-06-27
ES2140757T3 (es) 2000-03-01
JPH08332094A (ja) 1996-12-17
TW528803B (en) 2003-04-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0046284B1 (en) Method for preparing 2,5-diketo-d-gluconic acid and microorganisms for carrying out the method
CZ279492B6 (cs) Mikrobiologický způsob výroby kyseliny 6-hydroxypikolinové
US5360731A (en) Bacteria capable of stereospecifically hydrolyzing R-(-)-2,2-dimethylcyclopropanecarboxamide
HU219855B (hu) Eljárás heteroaromás karbonsavak mikrobiológiai előállítására Alcaligenes nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok segítségével
US20080286843A1 (en) Process for Preparing 2-Hydroxy-Substituted Pyridines
US5516661A (en) Microbiological process for the production of aromatic hydroxy-heterocyclic carboxylic acids
CA2093525A1 (en) Microorganism and process for obtaining anthranilic acid
US5238829A (en) Microbiological process for the production of 6-hydroxypyrazinecarboxylic acid
US5352592A (en) Microbiological process for the production of 5-hydroxypyrazinecarboxylic acid
US5338667A (en) Microbiological process for the production of malonyl-7-amino-cephalosporanic acid derivatives using Sphingomonas sp. DSM 7007
US5270203A (en) Biologically pure culture of Alcaligenes faecalis DSM 6335
CA2063225C (en) Microbiological process for the production of 6-hydroxypicolinic acid
CA2062667C (en) Microbiological process for the production of 6-hydroxynicotinic acid
PL184111B1 (pl) Mikrobiologiczny sposób wytwarzania heteroaromatycznych kwasów karboksylowych
US5234819A (en) Method for preparing 2,5-diketo-D-gluconic acid
CA2163602A1 (en) Di-and trisubstituted pyridines and their preparation
PT912751E (pt) Processo para a producao de derivados de d-prolina por meio de microrganismos
HU220465B1 (hu) Mikrobiológiai eljárás 6-hidroxi-nikotinsav előállítására

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees