CZ287445B6 - Univerzální tmelicí hmota - Google Patents
Univerzální tmelicí hmota Download PDFInfo
- Publication number
- CZ287445B6 CZ287445B6 CZ19904705A CZ470590A CZ287445B6 CZ 287445 B6 CZ287445 B6 CZ 287445B6 CZ 19904705 A CZ19904705 A CZ 19904705A CZ 470590 A CZ470590 A CZ 470590A CZ 287445 B6 CZ287445 B6 CZ 287445B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- component
- sealant according
- universal
- filler
- universal sealant
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sealing Material Composition (AREA)
Abstract
Univerzální tmelicí hmota na bázi dvousložkových polyurethanových tmelů s vysokou objemovou koncentrací pigmentů, s obsahem jemného plniva, popřípadě prostých rozpouštědla, na bázi polyfunkční isokyanátové složky B a při teplotě místnosti tekuté kapalné polyolové složky A, která je tvořena směsí složek, a to polyolů A1 s obsahem hydroxylových skupin, reagujících s isokyanátovou složkou a s obsahem esterových a etherových skupin s rozvětveným řetězcem, tato složka obsahuje alespoň podíl plniva s jemnými částicemi a popřípadě další přísady a při aplikaci se mísí s isokyanátovou složkou B, a ještě zpracovatelná směs se nanáší, v této tmelicí hmotě obsahuje polyolová složka A jako přídatnou složku A2 oleopolyoly s funkčností alespoň 2 až 3, jde o při teplotě místnosti kapalné estery glycerolu s alifatickými kyselinami s dlouhým řetězcem, popřípadě olefinicky nenasycenými a alespoň převážně substituovanými skupinami OH, vztaženo na hydroxylové skupiny a popřípadě jako další složky A3 nízkovŕ
Description
Univerzální tmelící hmota
Oblast techniky
Vynález se týká univerzální tmelící hmoty, zejména hmoty s obsahem jemných plniv, popřípadě na bázi dvousložkového polyurethanu, prostého rozpouštědel, s obsahem polyfunkční izokyanátové složky B a při teplotě místnosti kapalné polyolové složky A, která je tvořena směsí polyolu Al s rozvětveným řetězcem s esterovými a etherovými skupinami a obsahem hydroxylových skupin, reaktivní vůči izokyanátu. Tento materiál obsahuje plniva sjemnými částicemi a popřípadě další přísady a při použití se mísí s izokyanátovou složkou B a používá se ještě tvarovatelná zpracovatelná směs. Tuto směs je možno užít jako tmel k nejrůznějším účelům.
Dosavadní stav techniky
Při opravách stavebních částí z nejrůznějších materiálů, u nichž došlo ke ztrátě materiálu, se v praxi používají různé tmely a výplňkové materiály. Tyto materiály se liší převážně použitím různých pojiv. Běžné pro použití těchto tmelů jsou vodné disperze plastických hmot, dvousložkové epoxidové pryskyřice, dvousložkové polyurethanové nebo polyesterové systémy a oxidativně zesítitelné olejové a alkydové pryskyřice. Řada těchto tmelů však má ještě nedostatečné lepivé vlastnosti, zvláště v případě, že štěrbiny jsou řádu desetiny milimetru nebo větší. Mimoto vzniká v důsledku různých koeficientů roztažitelnost! opět nebezpečí vzniku štěrbin a při kolísání teploty se tyto materiály snadno opět uvolní a mohou odpadnout.
Na druhé straně je známa celá řada lepidel, založených na bázi již uvedených pojiv. Tato lepidla jsou vhodná především k plošnému spojení substrátů, avšak nikoliv nebo jen s velkým omezením jako plniva. Tyto materiály se například užívají k lepení dřeva a výrobků ze dřeva, k tomuto účelu jsou vhodné zejména polyvinylacetáty. Překážkou použití těchto lepidel je případ, kdy plochy k sobě přesně nelnou. Vyplnění štěrbin pomocí těchto lepidel je totiž nemožné vzhledem k jejich silnému smršťování. Mimoto je v malém rozsahu možno užít fenolresorcinové pryskyřice, které však jsou jako pravé tmely nepoužitelné.
Ve zvyšující se míře se užívají také jednosložkové polyurethanové systémy, které jsou schopné vytvrzení i za vlhka. Tyto produkty ve větší nebo menší míře vytváří pěnu, takže se jejich objem zvětšuje, avšak jako tmely rovněž nejsou vhodné, protože jejich pevnost je vzhledem ke tvorbě pěny příliš nízká a není tedy možno dosáhnout dostatečné pevnosti například při slepení na sebe kolmých ploch.
Obecně je možno uvést, že tmely na rozdíl od lepidel mají vyšší poměr plniva k vazné látce, často vyjadřovaný jako objemová koncentrace pigmentu (PVK), mimo jiné proto, aby nedocházelo k silnému smrštění. Tyto tmely v případě, že obsahují převážně anorganická plniva, je možno zpracovávat jen s obtížemi běžným způsobem, jako broušením, řezáním, vrtáním a podobně, přičemž je nutno počítat s velkým opotřebením nástrojů. Vysoká objemová koncentrace pigmentuje příčinou malé lepivosti těchto tmelů.
Při zpracování dřeva byly vyvinuty některé typy tmelů se zlepšenou lepivostí, například v DE 26 06 138 se popisuje tmel na bázi epoxidové pryskyřice. Mimoto se běžně dodávají produkty na bázi dvousložkového polyurethanového systému, které však mají řadu podstatných nevýhod. Jde například o obtížné míšení obou složek, jejichž směs se nesnadno homogenizuje. Z tohoto důvodu není možno tyto látky nanést v tenké vrstvě na homogenní povrchové plochy. Pevnost těchto látek při tmelení na sebe kolmých ploch je nedostatečná a/nebo dochází při vytvrzení v důsledku vývoje oxidu uhličitého na základě reakce izokyanátové složky s vlhkostí použitých částí dřeva k nežádoucímu zvýšení objemu, takže vzniká porézní struktura, která velmi nepříznivě ovlivňuje pevnost. Mimoto může dojít také při velkém stechiometrickému přebytku skupin NCO, tj. při převaze izokyanátové složky její reakcí s vlhkostí z okolí nebo ze substrátu,
-1 CZ 287445 B6 k nežádoucí tvorbě velkého množství oxidu uhličitého. Tyto produkty tedy neřeší problém náhrady například části dřeva nebo jiných stavebních dílů, kde se požaduje vysoká pevnost, jako je tomu například při opravách zárubní dveří nebo jiných silně namáhaných dílů, které byly zničeny například hnilobou, napadením houbami, korozí, únavou materiálu a podobně a jejichž funkce je tímto způsobem nepříznivě ovlivněna. Pro zvláštní materiály, například kovy, není možno polyurethanové tmely vůbec použít.
Svrchu uvedené tmely pro dřevo na bázi dvousložkového polyurethanu mohou být tvořeny například polyetherpolyoly, jako plniva je možno užít piliny nebo dřevěné třísky v polyolové složce A při použití polyfunkčního izokyanátu jako složky B, například difenylmethandiizokyanátu (MDI). Zpracovatelnost a opracovatelnost je vzhledem k vysokému obsahu plniva a/nebo s ohledem na velké částice plniva omezena.
Je tedy možno uzavřít, že různé požadavky na tmely a na vzájemný poměr mezi lepivostí a tmelící schopností tmelu dosud nebylo možno realizovat bez velkých omezení. Bylo by tedy zapotřebí v průmyslu, řemeslném zpracování i pro obchodní účely navrhnout univerzálně použitelné produkty, které by bylo možno použít k plnění i lepení na různé materiály nebo na silně namáhaných místech.
Vynález si tedy klade za úkol navrhnout univerzální tmel s vysokou lepivostí bez dosud známých nevýhod, splňující všechny požadované vlastnosti pro plniva i pro lepidla, jako jsou
- vysoká stálost ve vodě, v případě dřeva alespoň B3 podle normy DIN 68 602,
- vysoká stálost při vyšší teplotě,
- vysoká lepivost, zejména v okrajových oblastech,
- vysoká objemová stálost,
- vysoká objemová koncentrace pigmentu,
- vysoká elastičnost,
- dobrá opracovatelnost až na tloušťku několika cm,
- vysoká pevnost v průběhu opracování i v průběhu tvrzení,
- hladká uzavřená struktura povrchu,
- dobrá zpracovatelnost vytvrzené hmoty různým způsobem,
- schopnost povrchu udržet běžnou povrchovou úpravu jako lak,
- libovolná barvitelnost pigmentu.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoří univerzální tmelící hmota na bázi dvousložkových polyurethanových tmelů s vysokou objemovou koncentrací pigmentů, s obsahem jemného plniva, popřípadě prostých rozpouštědla, na bázi polyfunkční izokyanátové složky B a při teplotě místnosti tekuté kapalné složky A, která je tvořena směsí složek, a to polyolů Al s obsahem hydroxylových skupin, reagujících s izokyanátovou složkou, a s obsahem esterových a etherových skupin s rozvětveným řetězcem. Tato složka obsahuje alespoň podíl plniva sjemnými částicemi a popřípadě další přísady a při aplikaci se mísí s izokyanátovou složkou B a ještě zpracovatelná směs se nanáší. V této tmelící hmotě obsahuje polyolová složka A jako přídatnou složku A2 oleopolyoly s funkčností alespoň 2 až 3, jde o při teplotě místnosti kapalné estery glycerolu s alifatickými kyselinami s dlouhým řetězcem, popřípadě olefinicky nenasycenými a alespoň převážně substituovanými skupinami OH, vztaženo na hydroxylové skupiny, a popřípadě jako další složky A3 nízkoviskózní, při teplotě místnosti alespoň málo těkavé, jednosytné alkoholy vyjádřené oleofilní povahy s nejméně 8 atomy uhlíku, ve směsi se složkou Al.
Reakční lepivé systémy na bázi polyhydroxysloučenin nebo polyolových sloučenin a polyfunkčních izokyanátů jsou v moderní technice známé jako dvousložková polyurethanová pojivá. Tyto
-2CZ 287445 B6 systémy se užívají jako pojivá také pro tmely, které obsahují plniva s jemnými částicemi při vysoké objemové koncentraci pigmentu. Tyto tmely je možno zpracovávat v případě potřeby bez použití rozpouštědla. Polyolová složka A je pro snadnou zpracovatelnost kapalná při teplotě místnosti a je tvořena polyoly Al s rozvětvenými esterovými a etherovými skupinami a 5 popřípadě menším množstvím dalších složek s obsahem hydroxylových skupin, reaktivních vzhledem k izokyanátu. Těmito dalšími složkami mohou být například polyesterpolyoly a/nebo polyetherpolyoly. Polyolová složka A obsahuje mimoto ve tmelech alespoň podíl plniv s malým středním průměrem částic a popřípadě dalších složek. Při aplikaci se smísí polyolová složka A s izokyanátovou složkou B a ještě zpracovatelná směs se nanáší. Složky A a B se označují také 10 jako reaktivní složky.
Polyoly Al, obsahující esterové a etherové skupiny, označované také jako polyether/polyesterpolyoly, se volí z toho důvodu, aby bylo možno spojit výhody polyesterpolyolů a polyetherpolyolů. O polyesterových skupinách je známo, že působí vysokou adhezi v lepidlech. Na druhé straně tyto skupiny zvyšují viskozitu a tím i zpracovatelnost tmelu. K tomu dochází zvláště při 15 vysokém obsahu plniv, což je nutné například pro vysokou tvarovou stálost. Polyetherpolyoly mají naproti tomu podstatně nižší viskozitu při přibližně stejné molekulové hmotnosti. Nevýhodou je hydrofílnost polyetherových skupin, takže lepivé systémy v průběhu výroby, skladování a/nebo zpracování snadno přijímají vodu ze vzduchu a/nebo ze substrátu. Při vytvrzení může dojít ke tvorbě porézních filmů lepidla, čímž se snižuje lepivost. Polyoly Al 20 s obsahem rozvětvených esterových skupin představují z hlediska technického použití optimální řešení, jímž je možno splnit svrchu uvedené požadavky.
Při výrobě univerzálního tmelu podle vynálezu, spojujícího elastičnost, odolnost proti působení vody, vysokou lepivost a vysokou objemovou stálost, tedy tmel obsahuje polyolovou složku A a jako další složku A2 oleopolyoly s počtem hydroxylových skupin alespoň 2 až 3 a popřípadě 25 ještě jako složku A3 alkoholy s nízkou viskozitou a alespoň malou těkavostí při teplotě místnosti, jde o jednosytné alkoholy s vyjádřeně oleofilní povahou, které obsahuje složka A ve směsi s polyoly Al.
Vzhledem k tomu, že polyolová složka A je při teplotě místnosti kapalná a na druhé straně je zapotřebí vysoké pevnosti, jsou výhodné polyoly Al s viskozitou 3000 až 5000 mPas při teplotě 30 20 °C. Z bezpečnostních důvodů mají mít tyto polyoly teplotu vzplanutí vyšší než 200 °C. Aby bylo možno dosáhnout dostatečné pevnosti, mají ve výhodném provedení polyoly Al počet hydroxylových skupin 120 až 200, s výhodou 165 ± 5 při funkčnosti 2,4 až 2,6.
Může být výhodné užít polyoly Al se střední ekvivalentní hmotností 300 až 380. Podle zvláště výhodného provedení se volí počet obsažených esterových skupin tak, aby bylo možno 35 dosáhnout hodnoty zmýdelnění 145 ± 5. Takové polyoly Al se svrchu uvedeným rozmezím viskozity a funkčnosti poskytují s izokyanátovou složkou B polyurethany, které jsou jako složka tmelu na jedné straně dostatečně zesítěny a tím jsou vhodné pro dosažení požadované tvrdosti, aniž by byly příliš křehké. Mimoto tyto látky obvykle odpuzují vodu, jsou tedy na její působení málo citlivé a obchodně se dodávají například pod názvem Sovermo POL 1080 (Henkel KGaA) 40 a Desmophen 1150 (Bayer AG).
Aby bylo možno dosáhnout tmelů s dostatečnou lepivostí a odolností proti vodě, jsou pro použití výhodné takové polyoly a složky Al, A2, A3, které mají alespoň převážně oleofilní nebo hydrofobní povahu, takže odpuzují vodu. Jako přídatná složka A2 jsou tedy vhodné oleopolyoly s funkčností alespoň 2 až 3 pro hydroxylové skupiny.
Pod názvem oleopolyoly se rozumí obecně ty polyoly, které jsou získávány na bázi přírodních olejů a tuků. Tyto látky mají tu nevýhodu, že jsou vyrobitelné z regenerovatelných surovin. Ve zvláštních případech může být výhodné také použití epoxidovaných tuků s alkoholy jako polyolové složky.
Výhodnými oleopolyoly jsou glycerylestery alifatických kyselin s dlouhým řetězcem, které jsou 50 alespoň převážně substituovány skupinami OH. Jak je známo, jsou glycerylestery tohoto typu
-3CZ 287445 B6 hydrofobní. Pro snadnou zpracovatelnost se volí takové estery, které jsou kapalné při teplotě místnosti, popřípadě mohou být použité alifatické kyseliny alespoň částečně olefinicky nenasycené.
Ve zvláště výhodném provedení se užije jako složka A2 ricinový olej. Výhodný je ricinový olej s počtem hydroxylových skupin 165 ± 5 a funkčností 2,5 až 3 pro hydroxylové skupiny. Tím je při pozdější reakci s izokyanáty za případné přítomnosti vody možno zabránit nežádoucí tvorbě oxidu uhličitého, zejména v případě, že se užije odvodněného ricinového oleje. Tento olej má viskozitu 950 až 1100 mPas, přispívá tedy po smísení s polyoly Al k poklesu viskozity a k lepší zpracovatelnosti směsi. Mimoto je ricinový olej zcela nerozpustný ve vodě, silně hydrofobní a jeho teplota vzplanutí je vyšší než 250 °C. Tento olej brání také lomivosti vytvrzeného tmelu, pro některá použití je vhodný ricinový olej s funkčností 2,7 pro skupiny OH.
Jako další složka A3 se užije v polyolové složce A jednosytný nízkoviskózní alkohol oleofilní povahy, alespoň málo těkavý při teplotě místnosti. Podílem těchto alkoholů je možno upravit viskozitu polyolové složky A. Výhodné jsou alkoholy A3, které mají při 20 °C viskozitu 30 až 250 mPas, s výhodou 50 až 150 mPas. Protože tyto alkoholy mají vysloveně oleofilní povahu a mimoto mají být málo těkavé, užívají se s výhodou alkoholy s rozvětveným řetězcem s alespoň 8 atomy uhlíku. Protože se oleofilní charakter a špatná těkavost zvyšují s délkou řetězce, je výhodné užít alkoholy s alespoň 12, zvláště s alespoň 16 atomy uhlíku.
Množství a povaha složky A3 ovlivňuje také elastičnost vytvrzeného tmelu. S výhodou se tedy užijí jako složka A3 rozvětvené alifatické alkoholy s počtem hydroxylových skupin 160 až 200. Zvláště dobrých výsledků je možno dosáhnout při použití 2-oktyldodekan-l-olu, zvláště ve formě guerbetového alkoholu. Tento alkohol má malou těkavost, velkou stálost proti oxidaci a viskozitu 60 mPas při 20 °C. Výhoda těchto alkoholů spočívá v tom, že mají podobný účinek jako změkčovadla, například estery kyseliny alkylsulfonové, avšak nevymývají se, nýbrž jsou pevně zabudovány a poskytují vytvrzenému tmelu trvalou elastičnost.
Jak již bylo uvedeno, závisí vlastnosti tmelu nejen na povaze složek Al, A2 a A3, nýbrž také na jejich poměru v polyolové směsi A. Zvláště dobré výsledky je možno dosáhnout při hmotnostním poměru Al : A2 v rozmezí 10 : 1 až 5 : 1. Ve výhodném provedení je poměr složek Al : A2 v rozmezí 7:1 až 8:1. Při současném použití případné složky A3 s obsahem jednosytného alkoholu je možno dosáhnout dobré zpracovatelnosti a elasticity tmelu v tom případě, že hmotnostní poměr Al + A2 : A3 je v rozmezí 90 : 10 až 99 :1. Zvláště výhodný hmotnostní poměr těchto složek je 95 : 5 až 97 : 3.
K nastavení a optimalizaci technických parametrů při použití, jako jsou viskozita, doba vytvrzení, stupeň zesítění a elastičnost, je důležitý nejen poměr složek polyolu, nýbrž také poměr polyolové složky A k izokyanátové složce B a volba této složky. Výhodnými látkami pro toto použití jsou alifatické a/nebo aromatické diizokyanáty. Alifatické sloučeniny mohou být monocyklické nebo polycyklické. Ve zvláště výhodném provedení jsou reaktivní složkou B polyfunkční izokyanáty, zejména s funkčností 2,0 až 2,6. Zvláště výhodné jsou polyfunkční izokyanáty s funkčností 2,3 až 2,5. Z aromatických izokyanátů jsou kromě toluylenizokyanátu výhodné dÍfenylmethan-4,4’-diizokyanáty (MDI). Zvláště vhodným je technický difenylmethandiizokyanát, který je izomemí směsí vysoce funkčních diizokyanátů, přičemž MDI tvoří hlavní složku. Tento technický materiál má s výhodou obsah NCO přibližně 31 % hmotnostních. Pro zvláštní účely je možno užít také xylylendiizokyanát a řadu dalších alifatických izokyanátů s funkčností 2 a vyšší. Výhodné jsou izoforondiizokyanát a dicyklohexylmethandiizokyanát z cyklických alifatických diizokyanátů, je možno užít také alifatické diizokyanáty s přímým řetězcem, které je možno získat fosgenizací diaminu, jako tetramethyldiizokyanát nebo hexamethylendiizokyanát. Vhodné jsou také oligomery diizokyanátů, tzv. izokyanuráty.
Výhodná množství reaktivních složek A a B je možno vyjádřit molámím poměrem skupin NCO ke skupinám OH 100 : 100 až 110 : 100. Zvláště dobré výsledky poskytuje malý přebytek skupin NCO, vhodný je tedy zejména poměr 104 : 100 až 106 : 100.
-4CZ 287445 B6
Jak již bylo uvedeno, mají tmely na rozdíl od lepidel vyšší poměr plniva k vazným prostředkům, tj. vyšší objemovou koncentraci pigmentu. K dosažení zvláště vysoké objemové stálosti je nutné, aby plniva, která jsou alespoň z části obsažena v polyolové složce A, byla optimálně upravována vzhledem k odpovídajícímu množství polyolové složky A. V tmelech podle vynálezu je vhodný podíl plniva 40 až 70, s výhodou 50 až 60 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost polyolové složky A včetně plniva.
Pro lepší zpracovatelnost obsahuje směs plniva alespoň podíl globulámích částic na bázi skla a/nebo plastické hmoty. Tyto globulámí částice vyvolávají tzv. účinek kuličkového ložiska. Tímto způsobem je možno podstatně usnadnit míšení obou reaktivních složek krátce před aplikací a také zacházení s již připraveným tmelem. Například při nanášení univerzálního tmelu v tenkých vrstvách je možno užít poměrně malých střihových sil ve srovnání se stejným tmelem, který obsahuje výlučně částice neglobulámí povahy. Obvykle se mluví o zvýšené vláčnosti tmelu. K tomuto účelu jsou zvláště vhodná plniva, v nichž podíl globulámích částic na bázi skla a/nebo plastické hmoty je 10, s výhodou však 30 až 80% objemových. Výhodné rozmezí je 35 až 55 % objemových globulámích částic, protože při tomto množství je možno dosáhnout optimálního vztahu mezi vláčností tmelu a pevností vytvrzeného tmelu.
Jako globulámí částice se s výhodou užijí duté kuličky. Oproti plným kuličkám poskytují podstatnou výhodu vylehčení celého tmelu, takže hotový tmel má při jejich použití podstatně nižší hustotu. Mimoto udělují duté kuličky vytvrzenému tmelu dokonalejší elastičnost při tlaku. Ve tmelu podle vynálezu jsou pro použití vhodné duté kuličky se středním průměrem 10 až 150 pm. Pro vysoké a nejvyšší nároky na vytvrzený tmel a současně na vláčnost nanášeného tmelu je výhodný střední průměr kuliček 40 až 100, zvláště 50 až 70 pm. Kromě podstatného snížení hustoty tmelu a zvýšení elastičnosti vede použití dutých kuliček také ke zvýšené rázové houževnatosti a pevnosti v ohybu. Také stálost nevytvrzeného tmelu se zlepšuje. Pro zvláštní použití může být důležité, že použití dutých kuliček zlepšuje také další vlastnosti tmelu, jako tepelnou a akustickou izolační schopnost, dielektrické vlastnosti a snižuje příjem vody. Pro použití v tmelu podle vynálezu jsou zvláště vhodné mikrokuličky z borokřemičitého skla, jimiž je možno snadno získat popsaná zlepšení. Další snížení hustoty a ještě lepší pevnost je možno získat při použití mikrokuliček z termoplastů. Tyto kuličky mají také tu výhodu, že při následujícím opracování dochází k nižšímu opotřebení použitých nástrojů než při použití skleněných kuliček. Zvláště vhodné jsou duté mikrokuličky z polyvinylidenchloridu (PVDC). Mikrokuličky z různých skel i plastických hmot jsou známé, běžně se dodávají a je možno je použít také jako směs skleněných kuliček a kuliček z plastické hmoty.
Plnivo může obsahovat ještě další neglobulámí částice s nízkým průměrem z anorganického materiálu a/nebo plastických hmot. Jde zvláště o minerální látky, s výhodou opatřené povlakem. Tyto materiály a jejich povlékaní jsou v oboru známy. Jako materiál pro tvorbu povlaků jsou vhodné například nasycené alifatické kyseliny. Minerální látky s tímto povlakem je možno podstatně lépe zpracovávat s ostatními složkami tmelu, zejména do polyolové složky A. Mimoto dochází ve srovnání s nepovlečenými anorganickými látkami k Teologického účinku, který vede ke zvýšené pevnosti hmoty. Z minerálních látek je vhodná křída, zvláště opatřená povlakem. Bylo možno prokázat, že uhličitan vápenatý, vysrážený z roztoku a opatřený povlakem 2 až 3 % hmotnostních alifatické kyseliny, má jako plnivo podstatně lepší stálosti proti působení vody než povlečená přírodní křída. Čerstvě vysrážená křída je rovněž výhodná v případě, že střední průměr jejích částí je 0,5 až 1 pm.
Jako neglobulámí částice jsou vhodné také práškové plastické hmoty. Tyto prášky jsou v oboru známy, například na bázi polyvinylacetátu. Pro účely vynálezu je zvláště vhodný práškový polyvinylchlorid (PVC). Také v tomto případě vede přidání plniv na bázi plastických hmot ke snížení hustoty univerzálního tmele a při opracování vytvrzeného materiálu ke sníženému opotřebování nástrojů. Uvedené neglobulámí částice mohou být také kombinací minerálních látek a plastických hmot.
-5CZ 287445 B6
Ve výhodném provedení obsahuje tmel podle vynálezu směs plniv, která obsahuje také sušicí prostředky. Jak již bylo uvedeno, není žádoucí, aby vznikla reakce mezi izokyanátovou složkou B a vodou, protože v tomto případě se vytváří nežádoucí oxid uhličitý. Ostatní složky, zvláště polyolová složka A, by tedy měly být bezvodé. To je možno zajistit známými sušicími prostředky, například oxidem vápenatým. To platí zvláště v těch případech, kdy sušicí činidlo tvoří část složky A. Výhodné činidlo tohoto typuje například Zeolit A, prostý krystalové vody, v množství až 20 % hmotnostních, vztaženo na množství plniva. Je možno užít také molekulárních sít, která se běžně dodávají, zvláště s průměrem mikropórů přibližně 0,3 nm. Je možno také užít organické prostředky, například ze skupiny oxazolidinů. S výhodou se množství a objem plniva ve složce A upravuje tak, aby výsledný poměr A : B byl objemový poměr 6 : 1 v případě, že složka B neobsahuje žádné plnivo.
Reaktivní složka B obsahuje ve výhodném provedení alespoň zčásti nereaktivní složky. Jde zejména o plniva. Výhodný je alespoň podíl globulámích částic, zejména dutých kuliček. Výhodný typ univerzálního tmelu je vytvořen tak, že jak reaktivní složka A, tak reaktivní složka B obsahují plnivo v takovém množství, že směs složek A a B s obsahem plniva tvoří objemové podíly tmelu, připraveného pro použití, v rozmezí 3 : 1 až 1 : 1. V tomto případě může být výhodné, aby složka B obsahovala hlavní podíl globulámích částic, zejména v tom případě, že jde o duté kuličky. Z hlediska dobrého použití jsou vhodné objemové poměry A : B ve formě celých čísel, například 3:1,5:2,2:1,3:2 nebo 1:1.
S výhodou obsahuje univerzální plnivo jako přísadu ještě činidla, která příznivě ovlivňují průběh reakce. Vhodné jsou například terciární báze, jako bis-(N,N-dimethylamino)diether, dimethylaminocyklohexan, Ν,Ν-dimethylbenzylamin, N-methylmorfolin a reakční produkty dialkyl—(β— hydroxyethyl)aminu s monoizokyanáty a produkty esterifikace dialkyl-^hydroxyethyl)aminu a dikarboxylových kyselin. Další důležitou látkou tohoto typu je l,4-diamonobicyklo-(2,2,2)oktan. Dále možno užít látky nealkalické povahy, s výhodou organické sloučeniny kovů, například cínu, rtuti a/nebo bismutu, například 2-ethylhexanoát cínu nebo dibutyldilaurát cínu. Dalšími vhodnými organokovovými sloučeninami jsou například pentakarbonyl železa, tetrakarbonyl niklu, acetylacetonát železa a molybdenglykolát. Z organických sloučenin cínu jsou výhodné z toxikologického hlediska zvláště merkaptidy dialkylcínu vzhledem k tomu, že velmi příznivě ovlivňují průběh reakce.
S výhodou obsahuje univerzální tmelící hmota podle vynálezu ještě další běžné přísady. Může jít například o zahušťovadla, ochranné prostředky proti stárnutí, změkčovadla, pigmenty, tixotropní látky a/nebo ochranné prostředky proti působení ultrafialového záření. Také stabilizátory, žáruvzdorné přísady, zpomalující přísady a popřípadě rozpouštědla patří do této skupiny přísad. Jako zahušťovadla je možno užít například běžné silikáty, bentonit a/nebo montmorillonit. Ze změkčovadel jde například o již uvedené estery alkylsulfonových kyselin. Běžnými pigmenty jsou například saze a oxid titaničitý. Jako tixotropní činidla pro systémy s obsahem izokyanátu jsou vhodné například aromatické diaminy. Tyto látky reagují se skupinami NCO na produkty, způsobující tixotropní účinek. Jako látka, pohlcující ultrafialové světlo, může být použit například benztriazol.
Přísady se mohou nacházet v polyolové složce A a/nebo v izokyanátové složce Β. V případě, že složka obsahuje plnivo, zvláště duté kuličky, je výhodné užít také tixotropní plnivo a/nebo zahušťovadlo ve složce B.
V případě univerzální tmelící hmoty podle vynálezu jde o dvousložkový produkt, který je vytvrzen po smísení reaktivních složek A a B po určité době, kterou je možno nastavit, na pevný materiál. Do této doby je směs ještě zpracovatelná. Z tohoto důvodu je zapotřebí obě reaktivní složky A a B spolu s plnivy a přísadami až do smísení a použití skladovat v bezvodém prostředí odděleně od sebe. Zvláště vhodné jsou obaly, nepropustné pro vodní páru. Je možno užít celou řadu materiálů, jako například bílý plech, trubice z kovu nebo plastické hmoty, nebo je možno produkty zavařit do fólií, nebo je možno užít kombinaci uvedených možností. Výhodné jsou
-6CZ 287445 B6 takové obaly, které je možno opakovaně uzavřít a odebrat z nich pouze část reaktivních složek. Výhodné jsou zejména ty obalové materiály, které jsou nepropustné pro reaktivní složky, nejsou těmito složkami měněny a/nebo ovlivňovány, pokud jde o funkci.
Univerzální tmelící hmota podle vynálezu je vhodná pro stmelení, vyplnění a/nebo lepení dřeva, plastické hmoty, kovu a/nebo jiných pevných materiálů. Změnami povahy a množství složek je možno, jak již bylo uvedeno, měnit parametry hmoty, jako dobu do tvrdnutí, viskozitu a podobně tak, aby při teplotě 10 až 30 °C mohlo dojít k optimálnímu použití. Je možno navrhnout i hmoty, použitelné mimo toto teplotní rozmezí v případě, že se na tuto skutečnost bere při přípravě složek ohled.
Hmota je zvláště vhodná pro dřevo a výrobky ze dřeva, jako je staiý nábytek. Je možno například uvolněné části nábytku znovu spojit a současně nahradit ztracené části materiálu. Je možno vyrovnat pukliny až do šířky několika cm. Hmotu je možno užít také pouze k náhradě ztracených částí. Tento postup je vhodný například také pro keramické kachle, omítku a podobně. Tyto materiály je možno natrvalo spojit nejen se stejným materiálem, nýbrž i s dalšími uvedenými materiály. To může být výhodné zejména ve stavebnictví, kde je možno tímto způsobem nahradit nebo vyrovnat štuk, omítku a podobně. Také při pokládání podlahových krytin, například z plastických hmot, může hmota sloužit k trvalé fixaci krytin na podklad.
Tyto a další možnosti použití univerzální tmelící hmoty podle vynálezu budou osvětleny v následujících příkladech.
Příklady provedení vynálezu
Všechny příklady obsahují v polyolové složce A následující složky:
složka hmotnostní díly
Sovermol POL 1080 V jako složka Al stripovaný ricinový olej jako složka A2 2-oktyldodekanol-l, technický, jako složka A3 zeolit A jako sušicí prostředek katalytické množství dialkylcínmerkaptidu
Příklad 1
Tento příklad dále obsahuje následující složky:
43,3 hmotnostní díly uhličitanu vápenatého, vysráženého z roztoku a povlečeného alifatickou nasycenou kyselinou, hmotnostní díly dutých skleněných kuliček z borokřemičitého skla, a hmotnostních dílů technického MDI (celkový poměr NCO/OH ve výsledné směsi 1:1).
Příklad 2
Hmota z příkladu 2 mimoto obsahuje:
43,3 hmotnostních dílů uhličitanu vápenatého, vysráženého z roztoku a povlečeného nasycenou alifatickou kyselinou, hmotnostní díly dutých kuliček z borokřemičitého skla, tyto složky se smísí s hmotnostními díly technického MDI (výsledný poměr NCO/OH ve směsi 1,06 : 1).
38,3
5,1
1,7
8,6
0,0003 až 0,001
-7CZ 287445 B6
Příklad 3
Hmota z příkladu 3 mimoto obsahuje:
46,3 | hmotnostních dílů uhličitanu vápenatého, nasycenou alifatickou kyselinou, | vysráženého z roztoku | a povlečeného |
5 | tyto složky se smísí s | ||
18 | hmotnostními díly technického MDI (poměr NCO/OH 1:1). | ||
Příklad 4 | |||
Hmota z příkladu 4 mimoto obsahuje: | |||
20 | hmotnostních dílů uhličitanu vápenatého, | vysráženého z roztoku | a povlečeného |
10 | nasycenou alifatickou kyselinou, |
23,3 hmotnostních dílů práškovaného PVC, hmotnostní díly dutých kuliček z borokřemičitého skla, tyto složky se smísí s hmotnostními díly technického MDI (poměr NCO/OH 1:1).
Příklad 5
Hmota z příkladu 5 mimoto obsahuje:
45,67 hmotnostních dílů uhličitanu vápenatého, vysráženého z roztoku a povlečeného nasycenou alifatickou kyselinou,
0,63 hmotnostního dílu dutých kuliček z PVDC, tyto složky se smísí s hmotnostními díly technického MDI (poměr NCO/OH 1:1).
V příkladech 1 až 5 bylo plnivo obsaženo pouze v reaktivní složce A.
Příklad 6
Hmota z příkladu 6 mimoto obsahuje:
46 hmotnostních dílů uhličitanu vápenatého, vysráženého z roztoku a povlečeného nasycenou alifatickou kyselinou ve složce A, do technického MDI jako reaktivní složky B byly zpracovány
0,63 hmotnostních dílů dutých kuliček z PVDC a
0,113 hmotnostních dílů aromatického diaminu (zahušťovadlo).
K dosažení univerzální tmelící hmoty, připravené k použití, byly důkladně promíseny reaktivní složky A a B.
Srovnávací příklad 1
Hmota z tohoto příkladu obsahuje:
48,77 hmotnostních dílů složky Al (jako svrchu),
3,06 hmotnostních dílů skleněných kuliček z borokřemičitého skla,
4,3 8 hmotnostních dílů zeolitu A jako sušicího činidla, katalytické množství dialkylcínmerkaptidu a
40,79 hmotnostních dílů přírodní křídy, povlečené alifatickou nasycenou kyselinou, tento materiál se smísí s
19,5 hmotnostními díly technického MDI (poměr NCO/OH 1:1).
-8CZ 287445 B6
Srovnávací příklad 2
Hmota z tohoto příkladu obsahuje:
45,1 hmotnostních dílů složky A1 jako svrchu,
43,3 hmotnostních dílů uhličitanu vápenatého, vysráženého z roztoku a povlečeného nasyceného alifatickou kyselinou, hmotnostní díly dutých kuliček z borokřemičitého skla,
8,6 hmotnostních dílů práškového zeolitu a katalytické množství díalkycínmerkaptidu, tyto složky byly smíseny s
17,93 hmotnostními díly technického MDI (poměr NCO/OH 1:1).
Vlastnosti materiálů, získaných v jednotlivých příkladech a srovnávacích příkladech, byly podrobeny zkouškám podle následujících postupů:
1. Použití lepidel ke spojení částí dřeva a výrobků ze dřeva (DIN 68602)
K tomuto účelu byly slepeny zkušební vzorky dřeva tak, že se částečně překrývaly. Po předepsané době skladování byly vzorky uloženy do zařízení pro odtržení vzorků od sebe (Zwick) a odtahovány od sebe až do rozrušení slepeného místa. Podle skladování a naměřeného nejvyššího zatížení je možno lepidla rozdělit do různých skupin. Lepidla ze skupiny B3 jsou vhodná pro vnitřní prostory s krátkodobým zvýšením relativní vlhkosti nebo s krátkodobým působením vody i pro použití ve vnějším prostoru. Lepidla ze skupiny B4 jsou vhodná pro vnitřní prostory s extrémními výkyvy vlhkosti při působení vody (například parní lázně, sprchy, uzavřené bazény) i pro použití ve vnějším prostoru při velkých klimatických změnách.
V souvislosti s touto normou se test na odolnost proti zvýšené teplotě provádí při 90 °C.
2. Odolnost proti přetržení a pevnost v tahu
Ke stanovení těchto parametrů se zatíží až do rozrušení zkušební tělíska z vytvrzené univerzální tmelící hmoty v příslušném zařízení podle DIN 53504.
3. Tvrdost Shore D
Při této zkoušce se měří průnik jehly zkušebním tělískem z vytvrzené tmelící hmoty podle normy DIN 53505.
4. Ohyb přes tm
Při této zkoušce se nanese připravená tmelící hmota v definované tloušťce vrstvy na odmaštěný ocelový plech s tloušťkou 1 mm a rozměry 5 x 20 cm. Takto získaná zkušební tělíska se skladují 7 dnů při 40 °C, pak se temperují při 20 °C a ohýbají při 180 °C přes tm o průměru 5 cm. Sleduje se tvorba trhlin, odlomení hmoty a podobně.
V případě testů, které nejsou kvantitativně vyjádřeny, jako je tomu při ohybu přes tm, mísitelnosti, stálosti, opracovatelnosti a zpracovatelnosti, se užívá stupnice v rozmezí velmi dobrý (= + + +) až velmi špatný (=---).
V případě obchodního produktu Sovermol POL 1080 V, který tvoří Al polyolové složky, jde o polyoly s obsahem rozvětvených esterových a etherových skupin s viskozitou 4200 mPas při 20 °C, se střední funkčností 2,5 a hydroxylovým číslem 160 až 170. Hodnota zmýdelnění je přibližně 145, teplota vzplanutí je vyšší než 200 °C. Střední molekulová hmotnost je 330 až 350.
-9CZ 287445 B6
Výsledky těchto zkoušek jsou uvedeny v následující tabulce:
zkouška | příklady (podle vynálezu) | srovnávací příklady | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 1 | 2 | |
pevnost slepených částí DIN 68602 B3 | 5,3 | 5,7 | 5,0 | 5,1 | 5,7 | 6,2 | <0,5 | 5,0 |
pevnost slepených částí DIN 68602 B4 | 4,3 | 4,6 | 5,4 | 5,7 | 4,9 | 5,0 | 2,0 | 4,3 |
odolnost proti vyšší teplotě DIN 68602 při 90 °C | 5,1 | 5,0 | 6,6 | 6,2 | 5,7 | 6,2 | 6,7 | 4,1 |
tvrdost Shore D, 20 °C, 6 h. | >10 | >10 | >10 | >10 | >10 | >10 | ||
tvrdost Shore D, 20 °C, 24 h. | >35 | >35 | >35 | >35 | >35 | >35 | ||
tvrdost Shore D, 20 °C, 7 dnů | 63 | 66 | 69 | 61 | 62 | 64 | 64 | 64 |
ohyb přes tm 1 mm | + + + | + + + | + + + | + + | + + + | + + + | + | + + + |
ohyb přes tm 2 mm | + + + | + + | + + | - | + + + | + | — | - |
mísitelnost A + B | + | + | - | 0 | + | + + + | + + + | — |
trvanlivost | + | + | 0 | 0 | + | + + | — | + |
zpracovatelnost | + | + | 0 | + | + | + + | + + + | -- |
opracovatelnost | + | + | - | + + | + + | + + + | — | 0 |
Údaje, týkající se pevnosti, jsou uvedeny v N/mm^, tvrdost Shore je bez rozměru.
Materiály podle vynálezu:
- měly dobu do ztuhnutí přibližně 10 až 20 minut,
- byly po 6 hodinách vytvrzení suché a opracovatelné,
-jejich pevnost v tahu a střihu při 20°C byla alespoň 1 N/mm^ po 3 hodinách a alespoň 3 N/mm^ po 6 hodinách tvrzení,
- měly pevnost v tahu alespoň 10 N/mm^ a tažnost alespoň 10 %,
- byly objemově stálé, nedocházelo k žádnému srážení ani z většiny objemu při tvrzení,
- byly barvitelné anorganickými pigmenty, například oxidy železa nebo sazemi,
- bylo možno je snadno opatřit povlakem z následujících materiálů: polyurethanové laky jednosložkové i dvousložkové, akrylátové laky, laky na bázi alkydových pryskyřic, nitrolaky a epoxidové laky.
Univerzální tmelící hmota podle příkladů 1 až 6 je tedy použitelná s velmi dobrým výsledkem pro následující účely:
- k opravám porušených zárubní dveří a samotných dveří,
- k restauraci starého nábytku, tj. vyplnění a zatmelení trhlin, vyrovnání odlomených částí,
-jako náhrada částí, zničených například hnilobou nebo působením červotočů u dveřních a okenních rámů ze dřeva, s výhodou ve vnějším prostředí,
- lepení intarzií a kachlů ze dřeva, na dřevo a/nebo na anorganické podklady,
- k lepení podlahových krytin z plastických hmot na omítku, dřevo a/nebo beton,
- k nalepení dřevotřískových desek, opatřených dekorativním povlakem z plastické hmoty, bez použití lisování nebo jiného tlaku,
- při vyplnění otvorů v omítce nebo zdivu,
- k lepení pěnového polystyrenu, například izolačních tapet nebo dekoračních desek na anorganické podklady, například omítku zdí nebo stropů bez mechanické fixace.
-10CZ 287445 B6
Slepené nebo vytmelené výrobky z měkkého nebo tvrdého dřeva s použitím hmoty podle příkladů 1 až 6 je možno po vytvrzení chránit běžně dodávanými prostředky pro ochranu dřeva. Tyto výrobky pak byly vystaveny působením povětmosti a také na 700 hodin Xenonovu testu, který spočívá ve vytvoření umělých povětrnostních podmínek. Za těchto zkoušek nedošlo k žádným podstatným změnám vzorku, což znamená, že vytvrzená hmota se neuvolňuje a nezměnila svůj objem, nedošlo ke drolení, tvoření trhlin nebo vylomení. Dřevěné části bylo možno po vyplnění tmelem opracovávat běžným způsobem, například pomocí pil, fréz, brusných kotoučů, vrtacích nástrojů, pilníků, hoblíků, řezných nástrojů a/nebo závitořezným zařízením.
Při použití hmoty z příkladů 1 až 6 bylo možno slepit: měď s mědí, zinek se zinkem, hliník s hliníkem a ocel s ocelí. Všechna tato spojení mají pevnost ve střihu vyšší než 15 N/mm2.
Dále je možno spolu spojit následující substráty: polykarbonát s polykarbonátem, tvrdé PVC s tvrdým PVC, měkké PVC s měkkým PVC, sklo se sklem, akrylátové sklo s akrylátovým sklem, a fenolovou pryskyřici s fenolovou pryskyřicí. Všechny tyto spoje mají pevnost ve střihu vyšší než 5 N/mm2.
Claims (10)
1. Univerzální tmelící hmota na bázi dvousložkových polyurethanových tmelů s vysokou objemovou koncentrací pigmentů, s obsahem jemného plniva, popřípadě prostých rozpouštědla, na bázi polyfunkční izokyanátové složky B a při teplotě místnosti kapalné polyolové složky A, která je tvořena směsí složek, a to polyolů Al s obsahem hydroxylových skupin, reagujících s izokyanátovou složkou a s obsahem esterových a etherových skupin s rozvětveným řetězcem, tato složka obsahuje alespoň podíl plniva s jemnými částicemi a popřípadě další přísady, vyznačující se tím, že polyolová složka A obsahuje jako přídatnou složku A2 oleopolyoly s funkčností alespoň 2 až 3, jde o při teplotě místnosti kapalné estery glycerolu s alifatickými kyselinami s dlouhým řetězcem, popřípadě olefínicky nenasycenými a alespoň převážně substituovanými skupinami OH, vztaženo na hydroxylové skupiny, a popřípadě jako další složky A3 nízkoviskózní, při teplotě místnosti alespoň málo těkavé jednosytné alkoholy vyjádřeně oleofilní povahy s nejméně 8 atomy uhlíku ve směsi se složkou Al.
2. Univerzální tmelící hmota podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako složku Al obsahuje polyoly s rozvětveným řetězcem s obsahem esterových a etherových skupin s viskozitou v rozmezí 3000 až 5000 mPas při 20 °C, přičemž výhodné jsou takové polyoly, které mají při střední funkčnosti 2,4 až 2,6 hydroxylové číslo 120 až 200, s výhodou 165 ± 5.
3. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že jako složku A2 obsahuje ricinový olej, zejména odvodněný, stripováním čištěný ricinový olej s hydroxylovým číslem 165 ± 5 a s funkčností 2,5 až 3, vztaženo na hydroxylové skupiny.
4. Univerzální tmelící hmota podle nároků laž3, vyznačující se tím, že monofunkční alkoholy ve složce A3 mají při 20 °C viskozitu 30 až 250, s výhodou 50 až 150mPas.
5. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že jako složku A3 obsahuje rozvětvené alkanoly s alespoň 12 a zvláště alespoň 16 atomy uhlíku.
6. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že jednosytnými alkoholy ve složce A3 jsou rozvětvené alifatické alkanoly s hydroxylovým číslem 160 až 200, s výhodou jde o 2-oktyldodekan-l-ol.
-11CZ 287445 B6
7. Univerzální tmelící hmota podle nároků laž4, vyznačující se tím, že v polyolové směsi je hmotnostní poměr složek Al : A2 v rozmezí 10 : 1 až 5 : 1, s výhodou 7 : 1 až 8 : 1.
8. Univerzální tmelící hmota podle nároků laž7, vyznačující se tím, že 5 monofunkční alkoholy ve složce A3 jsou obsaženy při hmotnostním poměru Al + A2 : A3 v rozmezí 90 :10 až 99 :1, s výhodou 95 : 5 až 97:3.
9. Univerzální tmelící hmota podle nároků laž8, vyznačující se tím, že izokyanátovou složkou B ve dvousložkovém polyurethanovém systému jsou polyfunkční izokyanáty, zvláště s funkčností 2,0 až 2,6, s výhodou 2,3 až 2,5, přičemž velmi výhodné je
10 použití izomerní směsi s difenylmethan-4,4’-diizokyanátem (MDI) jako hlavní složkou.
10. Univerzální tmelící hmota podle nároků laž9, vyznačující se tím, že obsahuje reaktivní složky A a B při molárním poměru skupin NCO ke skupinám OH v rozmezí 100 : 100 až 110 : 100, s výhodou 104 : 100 až 106 : 100.
11. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že 15 obsahuje plnivo s jemnými částicemi v množství 40 až 70, s výhodou 50 až 60 % hmotnostních, vztaženo na polyolovou složku A a plnivo.
12. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že obsahuje globulámí částice na bázi skla a/nebo plastické hmoty jako alespoň podíl směsi plniv.
13. Univerzální tmelící hmota podle nároků lažl2, vyznačující se tím, že 20 globulámí částice na bázi skla a/nebo plastické hmoty tvoří alespoň 10, s výhodou 30 až 80 a zvláště 35 až 55 % celkového objemu plniv.
14. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že jako globulámí částice obsahuje duté kuličky, s výhodou se středním průměrem 10 až 150, s výhodou 40 až 100 a zvláště 50 až 70 pm.
25
15. Univerzální tmelící hmota podle nároků lažl4, vyznačující se tím, že obsahuje mikrokuličky, opatřené dutinou, z borokřemičitého skla a/nebo termoplastických hmot, zvláště na bázi polyvinylidenchloridu.
16. Univerzální tmelící hmota podle nároků lažl5, vyznačující se tím, že směs plniv dále obsahuje jemné, popřípadě neglobulámí částice z anorganického materiálu a/nebo
30 plastické hmoty.
17. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 až 16, vyznačující se tím, že obsahuje jemně práškované, popřípadě neglobulámí částice plastické hmoty, zejména na bázi polyvinylchloridu a/nebo minerální látky, s výhodou opatřené povlakem, zejména křídu, opatřenou povlakem.
35
18. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že jako plnivo na bázi křídy obsahuje uhličitan vápenatý, vysrážený v roztoku, jehož částice jsou opatřeny povlakem nasycené alifatické kyseliny při středním průměru částic 0,5 až 1 pm.
19. Univerzální tmelící hmota podle nároků lažl 8, vyznačující se tím, že ve směsi plniv obsahuje ještě sušicí činidlo, s výhodou zeolit A, alespoň částečně zbavený krystalové
40 vody, přičemž podíl tohoto činidla je až 20 % hmotnostních směsi plniv.
20. Univerzální tmelící hmota podle nároků lažl9, vyznačující se tím, že reaktivní složka B obsahuje alespoň podíl nereaktivních složek, s výhodou plnivo.
-12CZ 287445 B6
21. Univerzální tmelící hmota podle nároků laž20, vyznačující se tím, že reaktivní složky A a B obsahují plniva v množství, že směs reaktivních složek A a B včetně plniv tvoří objemové poměry 3 : 1 až 1 : 1 v hotové směsi.
22. Univerzální tmelící hmota podle nároků lažl9, vyznačující se tím, že jako 5 další přísady obsahuje běžné činidlo, usnadňující reakci, s výhodou organokovovou sloučeninu, například cínu, rtuti a/nebo bismutu, s výhodou dialkylcínmerkaptidy.
23. Univerzální tmelící hmota podle nároků 1 až 20, vyznačující se tím, že obsahuje další běžné přísady, jako zahušťovadla, prostředky proti stárnutí, změkčovadla, pigmenty, tixotropní činidla a/nebo ochranná činidla proti UV-záření.
10 24. Použití univerzální tmelící hmoty podle vynálezu k plnění a/nebo lepení dřeva, plastických hmot, kovů a/nebo dalších pevných materiálů.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19904705A CZ287445B6 (cs) | 1990-09-27 | 1990-09-27 | Univerzální tmelicí hmota |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19904705A CZ287445B6 (cs) | 1990-09-27 | 1990-09-27 | Univerzální tmelicí hmota |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ470590A3 CZ470590A3 (cs) | 2000-08-16 |
CZ287445B6 true CZ287445B6 (cs) | 2000-11-15 |
Family
ID=5468335
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19904705A CZ287445B6 (cs) | 1990-09-27 | 1990-09-27 | Univerzální tmelicí hmota |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ287445B6 (cs) |
-
1990
- 1990-09-27 CZ CZ19904705A patent/CZ287445B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ470590A3 (cs) | 2000-08-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK279263B6 (sk) | Tmeliaca hmota | |
CN110054941B (zh) | 单组分水性聚氨酯涂料组合物及其制备方法 | |
US9938190B2 (en) | Premixed hybrid grout | |
EP2606082B1 (de) | Wasser-, lösemittel- und phthalat-freier silanmodifizierter einkomponenten-parkettklebstoff und dessen verwendung zur hochgradig masshaltigen verklebung von parkett, holzbodenbelägen und holzwerkstoffplatten im innenausbau | |
EP3714015B1 (de) | Neue systeme für die grundierung und das kleben von bodenbelägen | |
EP0312706B1 (de) | Verfahren zur Herstellung eines Belags und seine Verwendung | |
KR102504814B1 (ko) | 수경화성 폴리우레탄 수지와 무기질계 분체가 복합된 하이브리드 방수재 및 이를 이용한 방수 방법 | |
KR101876806B1 (ko) | 초속경 폴리우레아 방수공법 | |
KR101039376B1 (ko) | 수분산성 무기질계 폴리우레탄 방수재 및 이를 이용한 도막방수공법 | |
JP6647916B2 (ja) | 水系ポリウレタン組成物及びこの床下地コンクリートへの施工方法 | |
CZ287445B6 (cs) | Univerzální tmelicí hmota | |
MX2012007658A (es) | Base de dispercion acuosa, recubrimiento producido con la misma y tambien metodo para producir una barrera contra el vapor o una capa intermedia sobre un subsuelo. | |
JP3579494B2 (ja) | 外壁タイルの施工方法 | |
KR102171525B1 (ko) | 고탄성과 항균성을 갖는 아스파틱 줄눈재용 조성물 | |
JP3906464B2 (ja) | ウレタン樹脂組成物 | |
JP3165586B2 (ja) | 下地調整材組成物及びそれを用いたコンクリート被覆工法 | |
JPH06256458A (ja) | 硬化性樹脂組成物及び防水被覆工法 | |
KR20060104461A (ko) | 폐타이어고무를 함유하는 건조 폴리머 코팅재의 제조방법 | |
JP2001072894A (ja) | パテ材 | |
KR100502364B1 (ko) | 온돌용 마루바닥재 시공에 유용한 접착제 및 이의 제조방법 | |
WO2023099306A1 (de) | Verfahren zur herstellung eines schichtkörpers aus holz und zementösen zusammensetzungen | |
KR20050052073A (ko) | 외벽 마감용 도료 조성물 | |
JP2024103290A (ja) | 2成分系ポリウレタンシーリング材組成物 | |
CN114891478A (zh) | 一种低垂挂无溶剂聚氨酯胶粘剂的制备方法及其应用 | |
KR101144677B1 (ko) | 액체 도포 방수제 및 그 제조방법 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20030927 |