CZ285354B6 - Způsob synchronizace vzorkového signálu hodin s přijímaným datovým signálem a zařízení ke provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob synchronizace vzorkového signálu hodin s přijímaným datovým signálem a zařízení ke provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ285354B6
CZ285354B6 CZ932563A CZ256393A CZ285354B6 CZ 285354 B6 CZ285354 B6 CZ 285354B6 CZ 932563 A CZ932563 A CZ 932563A CZ 256393 A CZ256393 A CZ 256393A CZ 285354 B6 CZ285354 B6 CZ 285354B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clock
phase
signal
clock signal
symbol
Prior art date
Application number
CZ932563A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ256393A3 (en
Inventor
Christopher P. Larosa
Michael J. Carney
James C. Baker
Original Assignee
Motorola, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Motorola, Inc. filed Critical Motorola, Inc.
Publication of CZ256393A3 publication Critical patent/CZ256393A3/cs
Publication of CZ285354B6 publication Critical patent/CZ285354B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L7/00Arrangements for synchronising receiver with transmitter
    • H04L7/02Speed or phase control by the received code signals, the signals containing no special synchronisation information
    • H04L7/033Speed or phase control by the received code signals, the signals containing no special synchronisation information using the transitions of the received signal to control the phase of the synchronising-signal-generating means, e.g. using a phase-locked loop
    • H04L7/0337Selecting between two or more discretely delayed clocks or selecting between two or more discretely delayed received code signals

Abstract

Obvod (127) obnovy hodin vyvíjí několik signálů hodin (339, 341, 343, 345) o kmitočtu symbolu, kde každý signál hodin má jinou fázi. Množina signálů hodin obsahuje dvojici signálů hodin, které se fázově liší o polovinu intervalu symbolu. Obvod (127) obnovy hodin vyvíjí přídavné signály chyby (347, 349, 351, 353), které představují rozdíly mezi fází přijímaného datového signálu a fází každého hodinového signálu. Signály chyby (347, 349, 351, 353) jsou zpracovávány v rozsahu několika period symbolu pro určení optimální fáze vzorkování. Obvod (127) obnovy hodin potom nastaví nebo udržuje fázi hodin (139) symbolu pro zajištění optimální fáze vzorkování.ŕ

Description

Způsob synchronizace vzorkovacího hodinového signálu s přijímaným datovým signálem a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se obecně týká radiotelefonních komunikačních systémů, zejména způsobu synchronizace vzorkovacího hodinového signálu s přijímaným datovým signálem pro použití v radiotelefonních komunikačních systémech a zařízení k prováděn tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
V současné době se v oblasti vysokofrekvenčních komunikací zvyšují požadavky na vysokorychlostní datové komunikace a komunikace s digitálně šifrovaným hlasem. Protože vysokofrekvenční spektrum je inherentně omezené, je třeba použít novou systémovou koncentraci a organizační opatření pro uspokojení zvýšených požadavků. Jeden takový systém, který nabízí účinnější využití spektra a zvýšenou kapacitu, je systém s vícenásobným přístupem s časovým dělením (TDMA).
Ve své nejjednodušší formě systém TDMA sestává z vysílací základnové stanice, která je schopná časově multiplexovat zprávy alespoň od dvou uživatelů do jediného vysokofrekvenčního kanálu a jedné nebo více vzdálených přijímacích stanic, schopných přijímat alespoň jednu z časově multiplexovaných zpráv. Přijímací stanice by mohla typicky být mobilní nebo přenosný radiotelefon, schopný vysílat TDMA zprávu do základnové stanice na druhém vysokofrekvenčním kanále.
V systému TDMA, podobně jako ve většině digitálních komunikačních systémů, je nutné v přijímací stanici vytvořit referenční hodiny, které jsou průběžně synchronizovány s vysílacími hodinami, za účelem přesné obnovy digitálních dat, přenášených mezi těmito dvěma body. Průběžná bitová synchronizace, tak jak je zde použitá, znamená, že kmitočet a fáze přijímaného hodinového signálu musí přesně sledovat kmitočet a fázi vysílaných hodin.
Udržování bitové synchronizace v mobilním komunikačním kanálu může být obtížné zejména díky vícecestnému úniku. Kromě sledování driftu mezi hodinami mobilní a základnové stanice musí být mechanismus obnovy hodin dostatečně odolný sumu, takže neztrácí snadno synchronizaci během období zhoršeného poměru signál-šum, způsobeného únikem. Ideální obvod obnovy hodin v mobilním TDMA systému by měl mít rychlé počáteční symbolové zasynchronizování a dále by měl průběžně udržovat synchronizaci s hodinami základny, dokonce i během období hlubokého úniku signálu.
Jedna technika obnovy hodin, která byla vyvinuta, obsahuje obvod nastavení předbíhající/opožděné fáze s dvojitou šířkou pásma smyčky. Pro získání hodin z přijatého datového signálu používá systém řídicí smyčky s předem určenou šířkou pásma zachycení. Šířka pásma zachycení je velká, což dovoluje rychlé zachycení symbolového časování z přijímaného datového signálu. Velká šířka pásma zachycení má však za následek značný časový neklid v ustáleném stavu. Pro zlepšené chování v ustáleném stavu se proto používá užší šířka pásma sledování. Toto použití dvojité šířky pásma je poměrně složité na provedení, vyžaduje indikátory stavu zachycování a ustáleného stavu, jakož i přepínatelnou šířku pásma smyčky. Kromě zvýšené složitosti provedení má obvyklý přístup s předbíhající/opožděnou fází s dvojitou šířkou pásma některé problémy, spojené sjeho chováním. Zaprvé může být počáteční zachycení značně zpožděno díky nesprávné indikaci zavěšení, způsobené náhodným šumem nebo rušením. Za druhé, když se ztratí synchronizace následkem úniku nebo výpadku signálu, může být opětné zachycení dosti pomalé, jestliže obvod nedetekuje ztrátu zavěšení. Konečně, existence pouze
-1 CZ 285354 B6 jednoho nastavení předbíhající/opožděné fáze inherentně omezuje rychlost počátečního zachycení, dokonce i když nejsou jiné problémy.
Je tedy žádoucí, aby bylo vytvořeno zařízení pro obnovu hodin s jednoduchým provedením a rychlým zachycením symbolového časování.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález vytváří způsob synchronizace vzorkovacího hodinového signálu s přijímaným datovým signálem. Při tomto způsobu obnovy hodin se generuje několik hodinových signálů a každý tento hodinový signál má specifickou fázi. Pro umožnění rychlého počátečního zachycení se dva z těchto hodinových signálů fázově liší o jednu polovinu symbolového intervalu. Fáze přijímaného signálu se srovnává s fází každého z generovaných hodinových signálů. Dále se generují chybové signály, představující rozdíl mezi fází přijatého datového signálu a fází každého hodinového signálu. Vzorkovací hodinový signál se generuje s optimální fází, což je určeno chybovými signály.
Přehled obrázků na výkrese
Obr. 1 je blokové schéma radiotelefonního komunikačního systému podle předkládaného vynálezu.
Obr. 2je diagram oka dat modulovaných π/4 QPSK (kvadratumí modulace s fázovým posunem π/4) na výstupu diferenciálního dekodéru.
Obr. 3 je blokové schéma obvodu obnovy hodin podle předkládaného vynálezu.
Obr. 4 je diagram, znázorňující hodiny s vícenásobným fázovým posunem, použité v předkládaném vynálezu.
Obr. 5 je příklad nerovnoměrných vzorkovacích hodin, kombinujících jednotlivé hodiny z obr. 4 podle předkládaného vynálezu.
Obr. 6 je grafické znázornění vlastností zachycování u obvodu obnovy hodin s počátečním posuvem o polovinu symbolu podle předkládaného vynálezu.
Obr. 7 je grafické znázornění vlastností zachycování u obvodu obnovy hodin s rovnoměrně rozloženým počátečním posunem podle předkládaného vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Výhodné provedení vynálezu obsahuje digitální přijímač radiotelefonu. Tento digitální přijímač obsahuje rozhodování řízený obvodem obnovy hodin, použitý při demodulaci přijímaného signálu. Obvod obnovy hodin může posouvat fázi vzorkovacích hodin o tři různé přírůstky, včetně nastavení o jednu polovinu symbolu. Tato vlastnost zajišťuje rychlé zachycení správné vzorkovací fáze a odpovídající chování v ustáleném stavu, bez složitosti obvyklého řešení s dvojí šířkou pásma. Navíc se tato technika snadno realizuje buď digitálním signálním procesorem (DSP) nebo digitálním logickým obvodem.
-2 CZ 285354 B6
Obr. 1 je blokové schéma radiotelefonního systému, který využívá předkládaný vynález. V tomto radiotelefonním systému pevný vysílač s přijímačem 103 vysílá a přijímá vysokofrekvenční signály do a z mobilních a přenosných radiotelefonů, nacházejících se ve vymezené zeměpisné oblasti. Radiotelefon 101 je jeden takový radiotelefon, obsluhovaný pevným vysílačem s přijímačem 103.
Při přijímání signálu z pevného vysílače s přijímačem 103 používá radiotelefon 101 anténu 105 pro spojení s vysokofrekvenčním signálem a pro přeměnu vysokofrekvenčního signálu na elektrický vysokofrekvenční signál 137. Tento elektrický vysokofrekvenční signál 137 je přijímán přijímačem 111 za účelem použití v radiotelefonu 101. Tento přijímač 111 generuje mezifrekvenční signál 115. Tento mezifrekvenční signál 115 vstupuje do fázového demodulátoru 119. Z tohoto fázového demodulátoru 119 vystupuje fázově demodulovaný signál 131 za účelem použití v obvodu 127 obnovy hodin a v symbolovém obnovovači 129. Z obvodu 127 obnovy hodin vystupují do symbolového obnovovače 129 hodiny 139 ve středním bodě. Obvod 127 obnovy hodin používá fázově demodulovaný signál 131 pro obnovu hodin. Fázově demodulovaný signál 131 je rovněž použit jako přijatý datový signál pro symbolové obnovovač 129. Ze symbolového obnovovače 129 vystupuje symbolový signál 133 pro procesor 121. Tento procesor 121 převádí symbolový signál 133 na hlasový a/nebo datový signál pro uživatelské rozhraní 125. Uživatelské rozhraní 125 obsahuje mikrofon, reproduktor a skupinovou klávesnici.
Při vysílání vysokofrekvenčních signálů z přenosného radiotelefonu 101 k pevnému vysílači s přijímačem 103 jsou hlasové a/nebo datové signály z uživatelského rozhraní 125 zpracovány procesorem 121. Zpracované signály vstupují do vysílače 109. Vysílač 109 přemění zpracované signály na elektrické vysokofrekvenční signály. Tyto elektrické vysokofrekvenční signály jsou anténou 105 přeměněny na vysokofrekvenční signály a vyslány. Tyto vysokofrekvenční signály jsou přijímány pevným vysílačem s přijímačem 103, který tvoří rozhraní pro signály pozemního telefonu.
Obr. 2 zobrazuje diagram oka signálu π/4 QPSK. na výstupu diferenciálního detektoru 119. Tento signál představuje data na výstupu fázově demodulovaného signálu 131. Pro přesnou obnovu symbolů, přenášených mezi vysílačem s přijímačem 103 a přenosným radiotelefonem 101, by měly vzorkovací hodiny 139 vzorkovat přijímaný datový signál 131 v optimálním vzorkovacím bodě nebo jeho blízkosti, jak je znázorněno na obr. 2. Vzorkování v jiném místě než optimálním může způsobit zvýšení bitové chybovosti (BER).
Obr. 3 je podrobné blokové schéma obvodu 127 obnovy hodin, použitého ve výhodném provedení vynálezu. Tento obvod 127 obnovy hodin používá výstupní signál 131 fázového demodulátoru 119 pro obnovu hodinových signálů. Ve výhodném provedení generuje obvod 331 generace hodin čtyři jednotlivé hodinové signály 339, 341, 343, 345. Tyto hodiny jsou použity pro vzorkování s pamětí výstupního signálu y(t) 131 fázového demodulátoru 119.
Jiná, stejně vhodná, provedení předkládaného vynálezu mohou generovat dva nebo více hodinových signálů pro nastavení fáze podle tohoto vynálezu.
Vzájemné fáze čtyř hodinových signálů podle výhodného provedení jsou znázorněny na obr. 4. Správně časový signál 405 má jeden hodinový pulz v každém symbolovém intervalu. Předbíhající hodinový signál 407 generuje hodinový pulz v intervalech stejných jako jsou intervaly správně časového signálu 405. ale fázově posunutý o 1/8 symbolového intervalu před správně časovaným signálem 405. Opožděný hodinový signál 403 má stejný kmitočet a je opožděn o 1/8 symbolového intervalu za správně časovaným signálem 405. Hodinový signál 401 s ofsetem poloviny symbolu má stejný kmitočet jako správně časovaný signál 405 a je posunut o 1/2 symbolového intervalu. Mohou být použita i jiná, stejně vhodná provedení s různými fázovými ofsety, ale jsou stále považována za spadající do rozsahu tohoto vynálezu.
-3 CZ 285354 B6
Tyto hodinové signály jsou použity ke vzorkování výstupního signálu 131 fázového demodulátoru 119 vzorkovacími obvody 303. 305. 307. 309 s pamětí. Vzorkované signály potom vstupují do kombinace obnovovače a sčítačky za účelem vytvoření chybových signálů 347, 349.
351. 353. Chybový signál je tvořen rozdílem mezi vzorkovaným výstupním signálem detektoru a nejbližším odpovídajícím rozhodovacím bodem, to je výstupem obvolovače.
Chybové signály 347. 349. 351, 353 vstupují do nastavovacího obvodu 327 fáze vzorkování. Tento nastavovací obvod 327 fáze vzorkování je použit pro urychlení nebo zpoždění čtyř symbolových hodin za účelem minimalizace chyby ve vzorkovacím bodě se správným časováním. Jestliže chybové signály indikují, že je požadovaná změna fáze vzorkování, vydá nastavovací obvod 327 fáze vzorkování na svém výstupu jeden ze tří možných povelů nastavení hodin: „posuň dopředu“, „posuň dozadu“ nebo „posuň o polovinu symbolu“. Povel posunutí dopředu způsobí, že se čtyři symbolové hodiny 339, 341. 343. 345 posunou dopředu o 1/8 doby trvání symbolu. Povel posunutí dozadu zpozdí všechny čtyři symbolové hodiny o 1/8 doby trvání symbolu. Podobně povel posunutí o polovinu symbolu posune všechny symbolové hodiny o 1/2 doby trvání symbolu. Obvod 331 generace hodin má rovněž výstup dalších správně časovaných hodin, nazývaných vzorkovací hodinový signál 139, který je použit symbolovým obnovovačem 129 z obr. 1.
Na obr. 3 je pro snadné znázornění zobrazeny čtyři jednotlivé obnovovače. Stejně vhodné uspořádání může kombinovat symbolový obnovovač 129 a symbolový obnovovač 313 se správným časováním, čímž se zjednoduší obvody, potřebné pro obnovení hodin.
Nerovnoměrné vzorkovací hodiny 501 z obr. 5 jsou použity pro vzorkování fáze ve fázovém demodulátoru 119. Jsou tvořeny provedením logické operace NEBO na čtyři jednotlivé hodiny 401. 403. 405, 407.
Obvyklé techniky obnovy hodin řízené rozhodováním dovolují nastavování hodin na základě odvozené chybové informace. Typické provedení by například dovolilo předbíhající a opožděné nastavení hodin o ± 1/8 symbolového intervalu. Toto řešení by zajistilo rozlišení ± 1/16 doby trvání symbolu, což je přiměřené pro většinu systémů digitální modulace. Nicméně pro velké počáteční časové chyby způsobí toto běžné řešení obecně velmi pomalé zachycování. Toto pomalé zachycování má dvě základní příčiny: (1) protože je povoleno pouze předbíhající a opožděné nastavování hodin, mohou být potřebná až čtyři nastavení o 1/8 doby trvání symbolu pro opravu počátečního časového ofsetu; a (2) existuje kvazistabilní stav chybného zavěšení v bodě, kde je ofset 1/2 doby trvání symbolu, což může podstatně prodloužit dobu zachycování, kdykoli je počáteční časová chyba okolo 1/2 doby trvání symbolu.
Popisovaný vynález řeší oba tyto problémy spojené s obvyklým řešením obnovy pomocí předbíhajících/opožděných hodin tím, že umožňuje navíc k předbíhajícímu a opožděnému nastavení ještě nastavení hodin posunutých o 1/2 doby trvání symbolu. To je provedeno použitím správně časovaných, předbíhajících a opožděných hodin a hodin s ofsetem 1/2 doby trvání symbolu, které jsou označeny signály 405, 407, 403 a 401, v obvodu obnovy hodin, zobrazeném na obr. 3.
Zachycovací vlastnosti zde popsaného navrženého schématu obnovy hodin byly simulovány a porovnány s obvyklejším řešením obnovy pomocí předbíhajících/opožděných hodin pro systém s π/4 QPSK s detekcí, založenou na omezovači-diskriminátoru. Toto obvyklé řešení provádí nastavení předbíhajících a opožděných hodin o 1/8 symbolového intervalu na základě odvozené chybové informace. Pro zajištění správného porovnání byly zvoleny šířky pásem smyček obou řešení tak, aby dávaly stejný časový neklid v ustáleném stavu.
-4CZ 285354 B6
Zachycovací vlastnosti byly kvantifikovány měřením efektivní hodnoty chyby hodin v závislosti na čase pro statický kanál při poměrech signál-šum, které způsobují chybovost (BER) v ustáleném stavu 10'2 a 10’6. Výsledky jsou znázorněny na obr. 6. Grafy 601 a 603 reprezentují obvyklý způsob s předbíhajícími/opožděnými hodinami při chybovostech v ustáleném stavu 10’2 a 10‘6. Grafy 605 a 607 reprezentují předkládaný vynález při chybovostech v ustáleném stavu 10’ 2 a 10-6. Obr. 6 reprezentuje výsledky pro počáteční časovou chybu 1/2 doby trvání symbolu (nejhorší případ). Jak výsledky jasně ukazují, předkládaný vynález nabízí významné zlepšení vlastností oproti technice s předbíhajícími/opožděnými hodinami. Obr. 7 opakuje výsledky z obr. 6 pro rovnoměrně rozdělenou počáteční časovou chybu. Grafy 701 a 703 odpovídají běžné technice s předbíhajícími/opožděnými hodinami a grafy 705 a 707 reprezentují předkládaný vynález. Tyto výsledky opět ukazují významné zlepšení.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob synchronizace vzorkovacího hodinového signálu s přijímaným datovým signálem, kde tento vzorkovací hodinový signál a přijímaný datový signál vykazují fázový rozdíl, vyznačující se tím, že obsahuje kroky generace alespoň prvního a druhého hodinového signálu, kde se tento první a druhý hodinový signál fázově liší přibližně o jednu polovinu symbolového intervalu; komparace fáze tohoto prvního a druhého hodinového signálu s fází přijímaného datového signálu; vytvoření, v odezvě na krok komparace, alespoň dvou chybových signálů, odpovídajících rozdílu mezi fází přijímaného datového signálu a fází alespoň prvního a druhého hodinového signálu; a generace vzorkovacích hodin v odezvě na zmíněné alespoň dva chybové signály.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že krok generace vzorkovacích hodin dále obsahuje posouvání fáze vzorkovacích hodin v odezvě na zmíněné alespoň dva chybové signály.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že krok generace alespoň prvního a druhého hodinového signálu dále obsahuje generaci třetího hodinového signálu, který se fázově liší od prvního hodinového signálu o první zlomek symbolového intervalu, kde tento první zlomek symbolového intervalu je menší než jedna polovina.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vy z n a č uj í c í se tím, že fáze třetího hodinového signálu se zpožďuje oproti fázi prvního hodinového signálu o uvedený první zlomek symbolového intervalu.
  5. 5. Způsob pode kteréhokoli z nároků laž4, vyznačující se tím, že první krok generace dále obsahuje generaci čtvrtého hodinového signálu, který se fázově liší od prvního hodinového signálu o druhý zlomek symbolového intervalu, kde tento druhý zlomek symbolového intervalu je menší než jedna polovina.
  6. 6. Zařízení pro provádění způsobu podle kteréhokoli z nároků 1 až 5 pro synchronizaci vzorkovacích hodin s přijímaným datovým signálem, kde tento přijímaný datový signál a vzorkovací hodiny vykazují fázový rozdíl, vyznačující se tím, že obsahuje obvod (331) generace hodin, který má alespoň první výstup (339) prvního hodinového signálu a druhý výstup (341) druhého hodinového signálu s fázovým rozdílem rovným přibližně jedné polovině symbolového intervalu; vzorkovací obvody (303, 305, 307, 309) s pamětí spojené s výstupem přijímaného datového signálu z fázového demodulátoru (119) a s obvodem (331) generace
    -5CZ 285354 B6 hodin; symbolové obnovovače (311, 313, 315, 317) spojené s vzorkovacími obvody (303, 305,
    307, 309) s pamětí; a sčítačky (319, 321, 323, 325) spojené se vzorkovacími obvody (303, 305,
    307, 309) s pamětí a se symbolovými obnovovači (311, 313, 315, 317), kde obvod (331) generace hodin je dále propojen se sčítačkami (319, 321, 323, 325).
  7. 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že dále obsahuje nastavovací obvod (327) fáze vzorkování spojený se sčítačkami (319, 321, 323, 325) a s obvodem (331) generace hodin.
  8. 8. Zařízení podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že obvod (331) generace hodin dále obsahuje třetí výstup (343) třetího hodinového signálu, který se fázově liší od prvního hodinového signálu o první zlomek symbolového intervalu, menší než jedna polovina.
  9. 9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že obvod (331) generace hodin dále obsahuje čtvrtý výstup (345) čtvrtého hodinového signálu, který se fázově liší od prvního hodinového signálu o druhý zlomek symbolového intervalu, menší než jedna polovina.
CZ932563A 1992-03-26 1993-01-21 Způsob synchronizace vzorkového signálu hodin s přijímaným datovým signálem a zařízení ke provádění tohoto způsobu CZ285354B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/858,246 US5259005A (en) 1992-03-26 1992-03-26 Apparatus for and method of synchronizing a clock signal
PCT/US1993/000413 WO1993019548A1 (en) 1992-03-26 1993-01-21 Apparatus for and method of synchronizing a clock signal

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ256393A3 CZ256393A3 (en) 1994-03-16
CZ285354B6 true CZ285354B6 (cs) 1999-07-14

Family

ID=25327852

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ932563A CZ285354B6 (cs) 1992-03-26 1993-01-21 Způsob synchronizace vzorkového signálu hodin s přijímaným datovým signálem a zařízení ke provádění tohoto způsobu

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5259005A (cs)
JP (1) JP3220715B2 (cs)
KR (1) KR0127994B1 (cs)
CA (1) CA2102406C (cs)
CZ (1) CZ285354B6 (cs)
GB (1) GB2271492B (cs)
SG (1) SG46258A1 (cs)
WO (1) WO1993019548A1 (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE166485T1 (de) * 1992-02-24 1998-06-15 Koninkl Philips Electronics Nv Übertragungssystem mit einem empfänger mit verbesserten taktregenerationsmitteln
US5376894A (en) * 1992-12-31 1994-12-27 Pacific Communication Sciences, Inc. Phase estimation and synchronization using a PSK demodulator
JPH06268696A (ja) * 1993-03-10 1994-09-22 Toyo Commun Equip Co Ltd Afc回路
GB2277659B (en) * 1993-04-15 1998-01-21 Miles Consultants Limited Transmitting digital signals
US5541961A (en) * 1994-08-15 1996-07-30 At&T Corp. Digitally controlled high resolution hybrid phase synthesizer
GB2294850B (en) * 1994-11-03 1999-01-13 Northern Telecom Ltd Clock extraction circuit
US5590140A (en) * 1994-12-30 1996-12-31 Lucent Technologies Inc. Clock recovery extrapolation
JP2773669B2 (ja) * 1995-03-01 1998-07-09 日本電気株式会社 ディジタルpll回路
US5673295A (en) * 1995-04-13 1997-09-30 Synopsis, Incorporated Method and apparatus for generating and synchronizing a plurality of digital signals
KR0174596B1 (ko) * 1995-05-10 1999-04-01 김광호 교환시스템의 망동기제어를 위한 클럭수신회로
US5499273A (en) * 1995-05-11 1996-03-12 Motorola, Inc. Method and apparatus for symbol clock recovery from signal having wide frequency possibilities
GB9516230D0 (en) * 1995-08-08 1995-10-11 Philips Electronics Uk Ltd Method of and apparatus for symbol timing recovery
US5943378A (en) * 1996-08-01 1999-08-24 Motorola, Inc. Digital signal clock recovery
US6349399B1 (en) * 1998-09-03 2002-02-19 Micron Technology, Inc. Method and apparatus for generating expect data from a captured bit pattern, and memory device using same
US6914947B2 (en) * 2001-02-28 2005-07-05 Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) Method and apparatus for handling time-drift
US7889823B2 (en) * 2005-03-03 2011-02-15 Seagate Technology Llc Timing recovery in a parallel channel communication system
US10270454B2 (en) * 2016-11-29 2019-04-23 Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd. Method and system for clock and data recovery (CDR)
CN111786669B (zh) * 2019-04-04 2023-09-12 智原微电子(苏州)有限公司 用来进行决策反馈均衡器自适应控制的装置

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4584695A (en) * 1983-11-09 1986-04-22 National Semiconductor Corporation Digital PLL decoder
US4667333A (en) * 1983-12-22 1987-05-19 Motorola, Inc. Automatic clock recovery circuit
JPH0744448B2 (ja) * 1986-03-31 1995-05-15 株式会社東芝 デジタル位相同期ル−プ回路
US4686689A (en) * 1986-07-24 1987-08-11 Graham-Patten Systems, Inc. Phase-locked loop circuit
US4821297A (en) * 1987-11-19 1989-04-11 American Telephone And Telegraph Company, At&T Bell Laboratories Digital phase locked loop clock recovery scheme
US4953185A (en) * 1988-10-05 1990-08-28 Motorola Inc. Clock recovery and hold circuit for digital TDM mobile radio

Also Published As

Publication number Publication date
JP3220715B2 (ja) 2001-10-22
GB2271492B (en) 1996-03-20
CA2102406C (en) 1998-11-24
US5259005A (en) 1993-11-02
SG46258A1 (en) 1998-02-20
JPH06508496A (ja) 1994-09-22
WO1993019548A1 (en) 1993-09-30
KR0127994B1 (ko) 1998-04-10
CA2102406A1 (en) 1993-09-27
CZ256393A3 (en) 1994-03-16
GB9322404D0 (en) 1994-01-26
GB2271492A (en) 1994-04-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ285354B6 (cs) Způsob synchronizace vzorkového signálu hodin s přijímaným datovým signálem a zařízení ke provádění tohoto způsobu
US4873683A (en) TDMA radio system employing BPSK synchronization for QPSK signals subject to random phase variation and multipath fading
US4829543A (en) Phase-coherent TDMA quadrature receiver for multipath fading channels
US5428647A (en) Method and apparatus for synchronizing a received signal in a digital radio communication system
US5408504A (en) Symbol and frame synchronization in a TDMA system
US20020037061A1 (en) System for parameter estimation and tracking of interfering digitally modulated signals
CZ256493A3 (en) Method for phase adjustment within a circuit of clock regeneration and apparatus for making the same
US6549545B1 (en) Pilot signal detection method and receiver
JP4361699B2 (ja) ワイヤレス電話基地局に対するハンドセット時間同期
KR880003494A (ko) 비트 동기화 회로 및 그 방법
KR20050040399A (ko) 무선 프레임 동기화 방법
CZ256293A3 (en) Method of modifying a clock resetting system being controlled by a decision, and apparatus for making the same
Tetreault-La Roche et al. On the use of distributed synchronization in 5G device-to-device networks
CN113785630B (zh) 用于频移补偿的机制
JP2000032069A (ja) パケット構成方法及びパケット受信器
Karatalay et al. Fast converging distributed pulse-coupled clock synchronization for half-duplex D2D communications over multipath channels
JP4904596B2 (ja) ディジタル遅延線中のタップ位置の管理
JPH06232939A (ja) フレーム同期回路
Liu et al. Synchronization scheme in non-coherent demodulator for TDMA digital mobile radio system
JP3581067B2 (ja) Afc機能の有るcdma受信機
EP1466420B1 (en) Improved time tracking loop
Hiramatsu et al. Code tracking loop for M‐ary/SS systems using outputs addition of correlators
JPH07273826A (ja) 変調多値数情報伝送方法
JPS5923502B2 (ja) ル−プ伝送システム
KR20000037694A (ko) 수직 주파수 분할 멀티플렉싱-코드분할 다중접속 신호의 위상및 심볼타이밍 오차 동시 보정방법

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020121