CZ284598B6 - Plnící a vypouštěcí ventil se zpětným vedením kapaliny - Google Patents

Plnící a vypouštěcí ventil se zpětným vedením kapaliny Download PDF

Info

Publication number
CZ284598B6
CZ284598B6 CZ953363A CZ336395A CZ284598B6 CZ 284598 B6 CZ284598 B6 CZ 284598B6 CZ 953363 A CZ953363 A CZ 953363A CZ 336395 A CZ336395 A CZ 336395A CZ 284598 B6 CZ284598 B6 CZ 284598B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
valve
filling
housing
shut
valve device
Prior art date
Application number
CZ953363A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ336395A3 (en
Inventor
Richard Voss
Original Assignee
Richard Voss Grubenausbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4322912A external-priority patent/DE4322912C2/de
Application filed by Richard Voss Grubenausbau Gmbh filed Critical Richard Voss Grubenausbau Gmbh
Publication of CZ336395A3 publication Critical patent/CZ336395A3/cs
Publication of CZ284598B6 publication Critical patent/CZ284598B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D15/00Props; Chocks, e.g. made of flexible containers filled with backfilling material
    • E21D15/50Component parts or details of props
    • E21D15/51Component parts or details of props specially adapted to hydraulic, pneumatic, or hydraulic-pneumatic props, e.g. arrangements of relief valves
    • E21D15/512Arrangement of valves

Abstract

Kombinovaný plnící a vypouštěcí ventil (1), pro výztužné stojky (2) používané v hornictví a tunelové výstavbě, má v tělese upraven zpětný ventil (42) pro plnění, uzavírací ventil (37) pro vypouštění a ventil (12) omezující tlak k zabezpečení stojek (2) proti přetížení. Těleso ventilu (12) omezujícího tlak přitom slouží jako píst pro uzavírací ventil (37), který je přesouván prostřednictvím pistole (19) a sice přímým vtokem tlakové kapaliny na těleso ventilu, resp. jeho hlavu (25). Zde jsou pak uspořádány vhodné těsnící kroužky (31, 32). Mimoto je vyfrézovaným rozšířením (23, 50) zabezpečeno, že při náběhu uzavíracího ventilu (37) může být tlaková kapalina bezpečně odváděna. ŕ

Description

Vynález se týká plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí pro stojkovou výztuž, používanou zejména v hornictví a tunelové výstavbě, které je zabudováno v hlavě stojky a je oboustranně opatřeno přípojným kusem pro ovládací pistoli, upraveným pro její připojení se zachycovací drážkou a zapadacím výstupkem, a které je uvnitř opatřeno zpětným ventilem, otevíratelným pro plnění, uzavíracím ventilem pro vypouštění a pojistným ventilem, omezujícím tlak k zabezpečení stojky proti přetížení, a to přetlakovým spojením vnitřního prostoru stojky s otevřeným otvorem přípojného kusu na straně pro nasazení ovládací pistole pro vypouštění, přičemž těleso pojistného ventilu zároveň tvoří píst plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí, posuvný proti vratné pružině ve vrtání pouzdra ventilového ústrojí, pro ovládání uzavíracího ventilu, jehož ventilové těleso normálně dosedá těsnicím osazením na těsnicí sedlo na pouzdře ventilového ústrojí, přičemž tlakové médium je při vypouštění odváděno do zpětného okruhu přes přípojný kus na straně uzavíracího ventilu hadicovou spojku, a přičemž ventilové ústrojí tvoří s hrdly ovládací pistole a hadicové spojky tvarovou jednotku se zapadacím tvarovým spolupůsobením hrdla s odpovídajícím přípojným kusem.
Dosavadní stav techniky
Samostatné hydraulické stojky jsou při důlních pracech nebo v tunelové výstavbě používány všude tam, kde nemůže být, ať z důvodu místa, nebo j iných důvodů, použita posuvná výztuž nebo podobné složitější sestavy pro zajištění dutin, vytvořených hornickým způsobem. Samostatné hydraulické stojky jsou vzepřeny mezi nadložím a podložím, t.j. mezi počvou a stropem. Kromě toho jsou stojky rovněž osazovány také v porubech, vždy v přechodových místech mezi porubovou stěnou a důlní chodbou, a to i přesto, že na základě denní těžby musí být jedenkrát nebo vícekrát za den přemísťovány. Samostatné stojky jsou často používány i u polopříkrého a příkrého nadloží. Zejména u denně přemisťovaných hydraulických stojek docházelo dříve při vypouštění tlakové kapaliny, tvořené emulzí vody s olejem, a při přemísťování jednotlivých stojek, u úniku tlakové kapaliny do okolí. I když se jedná pouze o relativně malé množství oleje, nelze se vyhnout tomu, že uniklá tlaková kapalina pronikne až k důlní jímce, odkud musí být vyčerpána na povrch, nebo jiným způsobem doprava do oběhu vody, aby nedošlo ke znečištění životního prostředí. Přitom dochází ktomu, že emulze vody s olejem může být z důvodu výše uvedeného postupu použita pouze jednou, a musí být proto průběžně doplňována.
Z německého užitného vzoru DE-GM 89 12 529 je známo, že tlaková kapalina je prostřednictvím hydraulicky ovládaného uzavíracího ventilu ze stejného konce tělesa ventilu vtlačována do stojky a při vypouštění zase odebírána. Při vypouštění je tak tlaková kapalina dopravována do zpětného vedení, přičemž za pomoci Venturiho trysky nebo podobného zařízení může být průběh vytékání urychlen. Tato zpětně získaná tlaková kapalina pak může být znovu použita pro upínací plnění stojek prostřednictvím pistole. Nevýhodou těchto známých hydraulických stojek a jejich ventilů je komplikované řešení kombinace ventilů, které je v principu známé i z německého spisu DOS 35 04 878. Za účelem otevření uzavíracího ventiluje v tělese ventilu vytvořen otvor, kterým protéká tlaková kapalina na zadní stranu tělesa ventilu, omezujícího tlak, které je pak při odpovídajícím zatížení uzavíracího ventilu zdviženo z ventilového sedla. Tlaková kapalina musí být přivedena buď prostřednictvím zvláštní ovládací pistole, nebo jiným způsobem, kterým je zajištěno, že tlaková kapalina nemůže ventilem vtékat dovnitř stojky.
- 1 CZ 284598 B6
V německém patentovém spisu č. 4 140 317.7 je znázorněn plnicí a vypouštěcí ventil, jehož pouzdro je zobou stran opatřeno stejně vytvořenými přípojnými kusy se zachycovací drážkou a zapadacím výstupkem, takže ovládací pistole může být nasazena na obě strany. Tato ovládací pistole je také používána při plnění stojky, k čemuž se odpovídajícím způsobem otvírá zpětný 5 ventil pro vtékající tlakové médium. Při vypouštění stojky se naproti tomu pomocí ovládací pistole otvírá uzavírací ventil, přičemž těleso pojistného ventilu se příslušným způsobem přesouvá. Ovládací pistole je k tomuto účelu osazena na opačném konci pouzdra. Působením tlakové kapaliny je píst, kteiý je odpovídajícím způsobem utěsněn, tlačen proti tělesu ventilu, které se pak posune tak, že se uzavírací ventil otevře a tlaková kapalina může unikat z vnitřku 10 stojky. Těleso pojistného ventilu je obklopeno pružinou, která se jednak opírá o vypouštěcí pouzdrový díl nebo odpovídající výstupek, a jednak o píst. Nevýhodou přitom je, že pouzdrová část pro vypouštění je vytvořena poměrně složitým způsobem tak, že tlaková kapalina při zapůsobení na pojistný ventil musí unikat po straně směrem ven, k čemuž musí být vytvořen zvláštní otvor, přičemž zde je zapotřebí rovněž vratná pružina, aby vracela píst zpět do jeho 15 výchozí polohy.
Vynález si klade za úkol toto známé plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí dále rozvinout a zdokonalit tak, aby se zjednodušilo a zajistilo spolehlivé ovládání a hydraulické vypouštění.
Podstata vynálezu
Výše uvedeného cíle je u ventilového ústrojí, uvedeného v úvodu, podle vynálezu dosaženo tím, že pouzdro ventilového ústrojí je v jeho průchodu, tvořícím součást jeho vrtání, utěsněno vůči 25 tělesu pojistného ventilu v oblasti přivrácené k uzavíracímu ventilu těsnicím kroužkem a průchodový úsek pouzdra pro vsazení hrdla ovládací pistole je vůči hrdlu utěsněn druhým těsnicím kroužkem, přičemž axiální průchod hrdla ústí bezprostředně proti hlavě ventilového tělesa pojistného ventilu koncovou rozšířenou částí, zatímco hadicová spojka má hrdlo opatřené axiálním průchodem, který je na volném konci opatřen koncovou rozšířenou částí, do níž 30 přechází osazením s postranními rozšiřujícími vybráními.
Tímto zvláštním provedením, především pouzdrového dílu pro osazení ovládací pistole při vypouštění, je možné zcela vypustit až dosud nezbytnou pružinu k vracení pístu. Pouzdrový díl, ve kterém je působením tlakové kapaliny z ovládací pistole přesouván píst, nebo těleso ventilu ve 35 funkci otevíracího tělesa při vypouštění, tak může být vytvořen jednodušeji, zejména s menším vnitřním průměrem průchodu. To je umožněno tím, že samotný průchod je utěsněn tak, že nasazenou ovládací pistolí je možné vstřikovat tlakovou kapalinu přímo do pouzdrového dílu. Poměry ploch jsou přitom zvoleny tak, že v každém případě je zaručeno bezpečné a rovnoměrné otevření uzavíracího ventilu bez toho, že by bylo zapotřebí vloženého čepu nebo pístu. Tlakové 40 médium sice může pronikat do prostoru pružiny pojistného ventilu skrz výstupní otvory, avšak aniž by mohlo přecházet píst ventilu. Ten přebírá funkci zpětného ventilu, který nemůže zajíždět přes zde uložený O-kroužek, takže těsnicí účinek zůstane v každém případě zachován. Průchod, v němž je veden píst, nepřipouští další posuv v tomto směru. Na opačné straně je umístěno ventilové těleso uzavíracího ventilu, které zároveň obklopuje zpětný ventil, jehož těsnicí píst je 45 zasunut do vnitřního otvoru ve ventilovém tělese uzavíracího ventilu, přičemž tento vnitřní otvor navazuje na průchod v hrdle pro připojení ovládací pistole. Vzhledem k přítomnosti rozšiřujících vybrání zde nemůže váznout kapalina. Ventilové těleso uzavíracího ventilu tak nemůže nedopatřením uzavřít vnitřní otvor, když se uzavírací ventil otevře příliš daleko. Vždy rovnoměrný a bezpečný provoz plnicího a vypouštěcího ventilu tohoto typu je zajištěn tehdy, 50 je-li v popsaném uspořádání uplatněn systém zpětného vedení kapaliny.
První těsnicí kroužek je s výhodou uložen v drážce v tělese pojistného ventilu a doléhá k hladké stěně průchodu. Tato drážka v tělese ventilu umožňuje uložení optimálně tvarovaného těsnicího kroužku s optimálním těsněním. Utěsnění je přitom dosaženo tehdy, když těleso ventilu a
-2CZ 284598 B6 průchod, v němž se posouvá, jsou navzájem tak přizpůsobeny, že sice umožňují posuv tělesa pojistného ventilu, ale na druhé straně zabezpečují účinné utěsnění prostřednictvím těsnicího kroužku.
Podle dalšího znaku vynálezu je druhý těsnicí kroužek uložen v drážce ve stěně pouzdra ventilového ústrojí a doléhá k hladké stěně hrdla. Současně se zasunutím hrdla pro ovládací pistoli do prvního pouzdrového dílu je tak zajištěno i utěsnění, takže poté nemůže tlaková kapalina, potřebná k otevření uzavíracího ventilu, unikat netěsnostmi. Naopak se vytvoří účinné utěsnění a zajistí se, že dojde k účinnému otevření uzavíracího ventilu v důsledku posunutí tělesa pojistného ventilu, jakmile se nasadí ovládací pistole a ventil v ovládací pistoli se otevře.
Při uvedení pojistného ventilu v činnost v jeho pojistné funkci musí mít tlakové médium možnost volného úniku, což podle vynálezu je umožněno tím, že průchod je na straně odvrácené od uzavíracího ventilu rozšířen pro vymezování kruhové štěrbiny okolo tělesa pojistného ventilu pro odvádění tlakového média, opouštějícího ventilové těleso pojistného ventilu přes otevření, rozšiřující se k přípojnému kusu. Přitom je nutno mít na zřeteli to, že při aktivaci pojistného ventilu, omezujícího tlak, není na tomto konci plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí nasazena pistole, takže není nutné očekávat překážky při vytékání po průchodu otevřením z pouzdra ventilového ústrojí. Čistě teoreticky by bylo rovněž možné na této straně připojit sací čerpadlo nebo také jen připevnit přípojku hadice, která při uvedení pojistného ventilu v činnost uvolněné tlakové médium rovněž zachytí a náležitě odvede. Tato opatření však není nutné vzhledem k relativně malým množstvím vyteklého tlakového média.
Jak bylo uvedeno výše, není v důsledku účelné konstrukce vedení plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí pro vracení uzavíracího ventilu, na který bylo před tím zapůsobeno, zapotřebí pružina. Vypuštění pružiny nabízí výhodně možnost vytvořit pouzdro ventilového ústrojí a příslušný přípojný kus jako jeden konstrukční prvek, který je rovněž s jednodílným prvkem pouzdra plnicího ventilu navzájem sešroubován v hlavě spojky. Pouzdro ventilového ústrojí tak sestává z prvního pouzdrového dílu, tvořícího jeden konstrukční celek s přípojným kusem pro vsazení hrdla ovládací pistole k vypouštění, a druhého pouzdrového dílu, těsně sešroubovaného s prvním pouzdrovým dílem. Dvoudílné pouzdro je po vzájemném sešroubování v hlavě stojky upevněno tak, že jednotlivé funkce ventilu mohou být plně účinné, bez vzájemných překážek, popř. bez nutnosti zvláštního upevnění. Obe pouzdrové díly jsou při sešroubování zatahovány dovnitř do příslušného vybrání v hlavě stojky, čímž se dosáhne pevného uložení. Zhotovení pouzdrového dílu a přípojného kusu z jednoho dílu rovněž přináší zjednodušení montáže.
Podle dalšího znaku vynálezu má rovněž hrdlo pro vsazení ovládací pistole svůj axiální průchod opatřený v osazení, v němž přechází do koncové rozšířené části, postranními rozšiřujícími vybráními. Axiální průchody obou hrdel s výhodou obsahují úsek, ležící mezi koncovou rozšířenou částí a užším vnějším úsekem, mající šestihranný průřez. Toto zvláštní provedení má tu výhodu, že jednotlivé části jsou si navzájem přizpůsobeny, a to nejen v podobě stranově vyfrézovaných rozšiřujících vybrání, ale také úsekem šestihranného průřezu, takže umožňují bezproblémové připojení ovládací pistole na jedné straně a hadicové spojky na druhé straně, popřípadě jejich vzájemnou záměnu. Šestihranný úsek je vytvořen v přechodové části mezi rozšířeným úsekem a užším vnějším úsekem, navazujícím na pistoli nebo hadicovou spojku, takže hrdla jsou i v této části shodná. To, že šestihranný úsek přechází do rozšířené koncové části rozšiřujícími vybráními, umožňuje při aktivaci ventilu, t.j. při vypouštění, že tlaková kapalina může odtékat bez problému za ventilové těleso uzavíracího ventilu, aniž by bylo jakkoliv bráněno odtoku nebo odsávání.
V oblasti hlavy stojky je v krycí desce pístu vytvořeno vyhloubení, čímž se kolem vsunutého tělesa plnicího a vypouštěcího ventilu ústrojí vytvoří kanálek. V této části jsou vytvořeny vtokové nebo výtokové otvory, které umožňují plnění a vyprazdňování stojky. Pouzdro ventilového ústrojí je přitom opatřeno radiálními otvory, které jsou vytvořeny v úrovni vratné
-3CZ 284598 B6 pružin. Tyto radiální otvory a tím tedy a vtokové a výtokové otvory leží přesně v části výše uvedeného vyhloubení hlavy stojky.
Podle výhodného provedení vynálezu je tak pouzdro ventilu opatřeno v úrovni vratné pružiny tělesa pojistného ventilu radiálními otvory pro spojování vnitřního prostoru vrtání v pouzdře a pojistného systému tělesa pojistného ventilu s tlakovým vnitřním prostorem stojky.
Oproti známému stavu techniky není tlakové médium zevnitř stojky vysáváno ven, ale rovnoměrně odtéká, aby se umožnil rovnoměrný provoz. Pro tento účel je přemístitelná nádrž, do které tlakové médium vytéká bez tlaku pomocí krátké připojovací hadice, opatřena čerpadlem, spínaným pomocí plováku, a systémem zpětného vedení. Tlakové médium tedy vytéká bez tlaku hadicí do nádrže, až plovák dosáhne stanovené výšky a zapne čerpadlo, které před tím již použité tlakové médium opět dopraví zpět do oběhového systému.
Při výhodném provedení mají nádrže zásobní objem 10 až 20 1 a mohou být přemístitelné. Stacionární nádrže mohou mít obsah 10 až 1001. Nádrž o obsahu 10 až 20 1 může být bez problému přemísťována od jedné stojky k druhé nebo společně s ovládací pistolí od jedné skupiny stojek kjiné skupině, aniž by bylo nutné klást větší nároky na potřebu místa a tím zabírat další již tak těsný pracovní prostor. Tam, kde se mají současně obsluhovat větší skupiny stojek, může být výhodně použita nádrž o větším obsahu, která pak zůstává přiřazena této skupině stojek. Nádrž může mít obsah 10 až 100 1, v případě potřeby i více, přičemž zpravidla je přiřazena skupině stojek, s nimiž se může krokově přemísťovat.
K zajištění provozu a ktomu, aby nádrž byla vždy volná pro další tlakové médium, je podle vynálezu výhodné, aby čerpadlo bylo schopné bezpečně překonat tlak v systému zpětného vedení. Je zpravidla dimenzováno na tlak 4 MPa, takže v každém případě tlak v systému bezpečně překoná.
Vynález má výhodu zejména v tom, že svou konstrukcí představuje vytvoření jednoduchého plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí, u něhož je uzavírací ventil, důležitý především pro vypouštění, lehce ovládán přímo tlakovou kapalinou. Jak při plnění, tak i při vypouštění se tak působí přímo ovládacím hydraulickým tlakem, bez nevýhod vyplývajících z převodů. Hydraulický tlak, vyvíjený čerpadlem, je tak přímo využit nejen k plnění, ale i k vypouštění. Je tak zaručeno přesné ovládání plnicího a vypouštěcího ventilu. Výhodou přitom je to, že pouzdra plnicího a vypouštěcího ventilu jsou zhotovena z jednoho kusu, přičemž dříve nezbytné vratné pružiny v pouzdru vypouštěcího ventilu mohou být zcela vypuštěny. Tím je tedy zjednodušeno provedení plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí tohoto typu, neboť odpadnou nepříznivé vlivy přídavných pružin a dalších přídavných ventilových částí. Další výhoda pak spočívá v tom, že ventilové ústrojí podle vynálezu znamená oproti mechanicky přestavitelým uzavíracím ventilům dokonce podstatné zjednodušení. Je rovněž výhodné, že je možné přestavení stávajících jednotlivých stojek. Kromě toho se ventilové ústrojí dá kombinovat s obvyklou technikou, zejména s ovládací pistolí a se západkou, která je pro ni potřebná, takže toto optimalizované řešení může být také bez problémů akceptováno ze strany horníka.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, na kterých znázorňuje obr. 1 řez hydraulickou stojkou s plnicím a vypouštěcím ventilovým ústrojím s nasazenou ovládací pistolí, obr. 2 zvětšený detail plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí, obr. 3 čelní pohled na hrdlo s příslušnými otvory, a obr. 4 schéma zpětného oběhu s beztlakovým spojením s nádrží.
-4CZ 284598 B6
Příklady provedení vynálezu
Ve smyslu definice předmětu vynálezu je plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí 1 zabudováno v hlavě 3 stojky 2 a je oboustranné opatřeno přípojným kusem 17a, 17b pro ovládací pistoli 19, opatřeným zachycovací drážkou a zapadacím výstupkem. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí 1 je uvnitř opatřeno zpětným ventilem 42, otevíratelným pro plnění, uzavíracím ventilem 37 pro vypouštění a pojistným ventilem 120, omezujícím tlak k zabezpečení stojky proti přetížení, a to přetlakovým spojením vnitřního prostoru 4 stojky 2 s otevřeným otvorem přípojného kusu 17a na straně pro nasazení ovládací pistole pro vypouštění.
Těleso 12 pojistného ventilu 120 zároveň tvoří píst plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí 1, posuvný proti vratné pružině 10 ve vrtání 13 pouzdra 700 ventilového ústrojí 1, pro ovládání uzavíracího ventilu 37, který normálně dosedá těsnicím osazením 35 na těsnicí sedlo 36 na pouzdře 700 ventilového ústrojí 1. Tlakové médium je při vypouštění odváděno do zpětného okruhu přes přípojný kus 17b na straně uzavíracího ventilu 37 a hadicovou spojku 52. Ventilové ústrojí 1 tvoří s hrdly 26, 51 ovládací pistole 19 a hadicové spojky 52 tvarovou jednotku se zapadacím tvarovým spolupůsobením hrdla 26, 51 s odpovídajícím přípojným kusem 17a, 17b. Na přípojném kusu 17a, 17b je osazena odpovídající západka 18, 46 se zachycovací drážkou pro obvodovou přírubu hrdla 26, 51 a zapadacím výstupkem, zapadajícím za obvodový výběžek přípojného kusu 17a, 17b,
Jak bylo uvedeno, tvoří těleso 12 pojistného ventilu 120 zároveň píst plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí 1, posuvný proti vratné pružině 10 ve vrtání 13 pouzdra 700 ventilového ústrojí 1, pro ovládání uzavíracího ventilu 37.
Vzhledem k tomuto integrování ovládací a pojistné funkce tělesa 12 se dále hovoří o tomto tělese jako o tělese pojistného ventilu, přičemž se zvýše uvedeného vysvětlení a dále popsaných a znázorněných uspořádání rozumí, že při normálním vypouštění a plnicím upínání se uplatní otevírací a uzavírací funkce takto vytvářeného pístu, označeného v celém textu pro jednotnost názvosloví jako „těleso 12 pojistného ventilu 120“.
Podrobnosti zpětného ventilu 42 a pojistného ventilu 120 u daného ventilového ústrojí jsou známé při vřazení zpětného ventilu a uzavíracího ventilu do ventilového ústrojí zejména zvýše uvedeného spisu DE 41 40 317, a nejsou zde dále podrobně vysvětlovány.
Vrtání 13 pouzdra 700 obsahuje jako svou část průchod 30, vytvořený v pouzdrovém dílu 7, vůči němuž je těleso 12 utěsněno těsnicím kroužkem 32. V dalších podrobnostech se hovoří o průchodu 30. v němž se těleso 12 pohybuje. Rozumí se tedy průchod ve smyslu vrtání, v němž je vedeno ventilové těleso.
Na obr. 1 je znázorněna samostatná stojka 2, která je v její homí části opatřena plnicím a vypouštěcím ventilovým ústrojím 1. Toto plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí 1 je zabudováno v hlavě 3 stojky 2 a spojuje vnitřní prostor 4 samostatné stojky 2 s vnějším prostorem. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí 1 je přitom opatřeno radiálními otvory 6, které jsou vytvořeny v pouzdrovém dílu 7 (druhém pouzdrovém dílu ve smyslu terminologie definice předmětu vynálezu) a které umožňuje protékání tlakové kapaliny z vnitřku stojky 2 skrz plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí 1 do vnitřního prostoru 4 stojky 2.
Druhý pouzdrový díl 7 a první pouzdrový díl 8 plnicího a vypouštěcího ústrojí 1 jsou navzájem spojeny pomocí závitu 9, přičemž při vzájemném sešroubování jsou pevně zasazeny v hlavě 3 stojky 2.
Jak je obvyklé u ventilů tohoto typu, i zde je plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí 1 opatřeno vratnou pružinou 10, která se opírá jednak o opěrný výstupek 11. vystupující dovnitř vrtání 13
-5 CZ 284598 B6 z pouzdra 700, a jednak o těleso 12 pojistného ventilu. Vratná pružina 10 přitom zabezpečuje, že pojistný ventil 120 má své těleso 12 v pouzdrových dílech 7 a 8, t.j. ve vrtání 13 pouzdra 700 ventilového ústrojí 1, uloženo pevně pod napětím. Mimoto vratná pružina 10 zajišťuje, že uzavírací ventil 37, který je při vypouštění otevřen, poskytuje tlakové kapalině možnost odtékat pouze připojenou tlakovou hadicí, zatímco ostatní části jsou při provozu vždy bezpečně utěsněny, takže jimi tlaková kapalina nemůže unikat. Vratná pružina 10, jak bylo již výše řečeno, se opírá o těleso 12 pojistného ventilu 120, omezující tlak, a to o jeho osazení.
První pouzdrový díl 8 je opatřen přípojným kusem 17a, který je v podstatě shodný s přípojným kusem 17b na druhém pouzdrovém dílu 7. Na tento přípojný kus 17a může být prostřednictvím západky 18 pevně nasazena ovládací pistole 19, přičemž její vnitřní průchod 20 je uspořádán a nasměrován tak, že při ovládání rukojetí 27 a tím i příslušného ventilu může proudit tlaková kapalina užším vnějším úsekem 20a průchodu, úsekem 21 se šestihranným průřezem a rozšířenou částí 22 přesně na hlavu 25 tělesa 12 pojistného ventilu 120. Užší vnější úsek 20a průchodu 20, úsek 21 se šestihranným průřezem a rozšířená část 22 jsou vytvořeny v hrdle 26 pro ovládací pistole 19, přičemž na volném konci 24 hrdla 26 jsou vytvořena vyfrézovaná postranní rozšiřující vybrání 23, jejichž funkce bude dále blíže objasněna.
Přímý účinek tlakové kapaliny, která je prostřednictvím připojené ovládací pistole 19 nasměrována na těleso 12 pojistného ventilu 120, je možný proto, že na konci 28 prvního pouzdrového dílu 8 je vytvořena drážka 29, do které je vložen těsnicí kroužek 31. Při zasunutí hrdla 26 ovládací pistole 19 do přípojného kusu 17a se tak dosáhne účinného utěsnění v této oblasti. Kromě toho je do drážky 33 ve ventilovém tělese 12 uložen další těsnicí kroužek 32, který zajišťuje, že při posuvu tělesa 12 pojistného ventilu 120 v průchodu 30 ventilového pouzdra 700 nemůže tlaková kapalina vnikat do vnitřního prostoru 4 stojky 2.
Na straně druhého pouzdrového dílu 7 je uložen v axiálním prodloužení pojistného ventilu 120 uzavírací ventil 37, který musí být při vyprazdňování otevřen. Uzavírací ventil 37 má ventilové těleso 38, nasazené jako klobouček na těleso 12, přičemž ventilové těleso je opatřeno těsnicím osazením 35, dosedajícím na těsnicí sedlo 36. S výhodou je v těchto místech vložen další těsnicí kroužek 39, jehož prostřednictvím je zabezpečeno účinné utěsnění, je-li ventilové těleso 38, opatřené těsnicím kroužkem 39, zatlačeno působením vratné pružiny 10 do těsnicího sedla 36. Těsnicí sedlo 36 je vytvořeno ve formě opěrného výstupku 11 na druhém pouzdrovém dílu 2· Uložení těsnicího kroužku 39 je na straně tělesa 12 pojistného ventilu 120 doplněno nákružkem 40, vytvořeným na tělese 12.
Na konci ventilového ústrojí, opatřeném uzavíracím ventilem 37, je současně vřazen zpětný ventil 42 s ventilovým pístem 43. V koncové části ventilového tělesa 38 (t.j. ve vrcholu kloboučku, který toto ventilové těleso tvoří) je vytvořen axiální otvor 41, do něhož je zaveden těsnicí píst 43 zpětného ventilu 42 špičkou 44 jeho kuželové koncové části 42a. Při uzavřeném zpětném ventilu 42 těsnicí píst 43 vyčnívá svojí špičkou z axiálního otvoru 41 a těsně doléhá její kuželovou plochou 42a na odpovídající dosedací plochu ventilového tělesa 38 okolo axiálního otvoru 41, takže tlakové médium zde nemůže vytékat. Uvedené uspořádání je patrné zejména z obr. 2.
Na druhém pouzdrovém dílu 7 je vytvořen přípojný kus 17b se západkou 46, tvarově shodného provedení jako na straně prvního pouzdrového dílu 8, jejímž prostřednictvím může být na přípojný kus 17b připojena hadicová spojka 52 tlakové hadice přes hrdlo 51. Také v hrdle 51 je vytvořen axiální vnitřní průchod 47, mající užší vnější úsek 47a, úsek 48 s šestihranným průřezem, koncová rozšířená část 49 a vyfrézovaná postranní rozšiřující vybrání 50. Vyfrézovaná postranní rozšiřující vybrání 50, která jsou podrobněji znázorněna na obr. 3, zajišťují při průchodu tlakové kapaliny uzavíracím ventilem 37 její bezpečné odvádění prostřednictví hadicové spojky 52. Při vypouštění stojky jde o to, aby tlaková kapalina odtékala co možná bez problémů k hadicové spojce 52. Při přesunu tělesa 12 pojistného ventilu 120 se dostává koncová
-6CZ 284598 B6 část kloboučkovitého ventilového tělesa 38 uzavíracího ventilu 37 až do oblasti okolo průchodu 47. Rozšiřující vybrání 50 umožňují v každé situaci při dolehnutí koncové části ventilového tělesa 38 odtok tlakové kapaliny.
Při zapůsobení na pojistný ventil 120 může být vytékající tlakové médium bezpečně odváděno tehdy, jestliže mezi tělesem 12 pojistného ventilu 120 a stěnami průchodu 30 je vytvořena kruhová štěrbina 55. Taková kruhová štěrbina 55 nebrání tlakové kapalině, která vytéká z výtokového otvoru 57 pojistného ventilu 120 a opouští tak plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí 1 vypouštěcím otevřením 56.
Při nasazení ovládací pistole 19 na první pouzdrový díl 8 se nejprve neděje nic. Ovládací pistole 19 musí být nejprve pevně spojena s přípojným kusem 17a pomocí západky 1.8. Ovládací rukojetí 27 je pak uvolněna tlaková kapalina, která vtéká dovnitř vnitřním průchodem 20, úsekem 21 s šestihranným průřezem, jakož i rozšířenou částí 22 a tlačí na hlavu 25 tělesa 12 pojistného ventilu 12. Tlaková kapalina pak tlačí těleso 12, které nyní působí jako píst ventilového ústrojí pro vypouštění, proti síle, vyvinuté vratnou pružinou 10, v osovém směru druhého pouzdrového dílu 7. Tím je vytlačeno ventilové těleso 38 uzavíracího ventilu 37 z dosednutí na těsnicí sedlo 36, takže tlaková kapalina může z vnitřního prostoru 4 stojky 2 vytékat radiálním otvorem 6. Jelikož je ventilové ústrojí opatřeno hadicovou spojkou 52 pro sací čerpadlo, je zabezpečeno rychlé zajetí a pokles hlavy 3 stojky 2.
Pojem hadicová spojka 52 pro sací čerpadlo vlastně není správný. Na hadicovou spojku 52 pro sací čerpadlo je totiž připojena přibližně pět až deset metrů dlouhá hadice 62, ke které je připojena nádrž 63 o obsahu přibližně 15 1. Tlaková kapalina ze stojky 2 vytéká bez tlaku zpět do této nádrže 63. Nádrž 63 je opatřena čerpadlem 65, spínaným pomocí plováku 64, které původní tlakovou kapalinu vytlačuje zpět do zpětného potrubí 66. Popsané uspořádání je schematicky znázorněno na obr. 4. U čerpadla 65 je možno nastavit tlak až do přibližně 4 MPa.
Nádrž 63 může být připojena k více stojkám 2, nebo být spojena s ovládací pistolí 19, což je především možné u menších nádrží s objemem přibližně 10 1. U takového přenosného provedení může být objem dokonce ještě zmenšen. Naproti tomu u stacionárních provedení bývá obvykle objem nádrže 63 příslušně zvětšen.
Zvolenými průřezy je dosaženo toho, že tlaková kapalina z tělesa ovládací pistole 19 může působit přes přechodový úsek 58 a těleso 12 ventilu. Přitom není nutno se obávat uvolnění ovládací pistole 19. Spíše je možné pracovat s vyšším tlakem, aniž by došlo k jejímu odpojení.
Pojistný ventil 120, zabudovaný v hlavě 3 stojky, působí tehdy, jestliže z jakýchkoliv důvodů ve vnitřním prostoru 4 stojky 2 začne působit extrémní tlak. Přitom tlak působí přes radiální otvor 6 na ventil 120, který prostřednictvím zde blíže neznázoměných prvků uvolní v předem zvoleném časovém okamžiku, popřípadě v předem zvolené úrovni tlaku, tlakovou kapalinu, která pak může vytékat kruhovou štěrbinou 55 a vypouštěcím otvorem 56.
Má-li se pak stojka 2 uvedeného typu plnit, je nutno pistoli připojit na protilehlou stranu, tj. na druhý pouzdrový díl 7. Vtékáním tlakové kapaliny vnitřním otvorem 47. úsekem 48 se šestihranným průřezem a koncovou rozšířenou částí 49 včetně vyfrézovaných rozšiřujících vybrání 50 působí tlak tohoto tlakového média na těsnicí píst 43 zpětného ventilu 42, který je tím vysunut ze svého těsnicího sedla na koncové části ventilového tělesa 38 a tlaková kapalina tak může vtékat okolo pístu 43 dovnitř ventilu a následně přes radiální otvory 6 do stojky 2. Vtékající tlakovou kapalinou je ventilové těleso 38 uzavíracího ventilu 37 vysouváno z dosednutí na těsnicím sedle 36, zatímco při přerušení tlaku z pistole se těsnicí píst 43 opět automaticky uzavře. Rovněž účinek vyfrézovaných rozšiřujících vybrání 50, na který bylo již dříve poukázáno a který je blíže objasněn na obr. 3, spočívá vtom, že přítomností vyfrézovaných rozšiřujících
-7 CZ 284598 B6 vybrání 50 je zaručeno, že při posuvu tělesa 12 pojistného ventilu a zejména ventilového tělesa 38, jemu přiřazeného, není bráněno výtoku tlakového média, ani mu nejsou kladeny překážky.
Uvedeným popisem je objasněna funkce kombinovaného ventilu, používaného u stojek při důlních pracích, který však může být použit i v jiných oblastech činnosti, kde je potřeba pomocí ovládací pistole upínat jednotlivé stojky, které je pak možno rovněž pomocí ovládací pistole vyprázdnit, a to tak rychle, aby nevznikaly překážky při pracích.

Claims (8)

1. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí (1) pro stojkovou výztuž, používanou zejména v hornictví a tunelové výstavbě, které je zabudováno v hlavě (3) spojky (2) a je oboustranně opatřeno přípojným kusem (17a, 17b) pro ovládací pistoli (19), uzpůsobeným pro její připojení se zachycovací drážkou a zapadacím výstupkem, a které je uvnitř opatřeno zpětným ventilem (42), otevíratelným pro plnění, uzavíracím ventilem (37) pro vypouštění a pojistným ventilem (120), omezujícím tlak, k zabezpečení stojky proti přetížení, a to přetlakovým spojením vnitřního prostoru (4) stojky (2) s otevřeným otvorem přípojného kusu (17a) na straně pro nasazení ovládací pistole (19) pro vypouštění, přičemž těleso (12) pojistného ventilu (120) zároveň tvoří píst plnicího a vypouštěcího ventilového ústrojí (1), posuvný proti vratné pružině (10) ve vrtání (13) pouzdra (700) ventilového ústrojí (1), pro ovládání uzavíracího ventilu (37), jehož ventilové těleso (38) normálně dosedá těsnicím osazením (35) na těsnicí sedlo (36) na pouzdře (700) ventilového ústrojí (1), přičemž tlakové médium je při vypouštění odváděno do zpětného okruhu přes přípojný kus (17b) na straně uzavíracího ventilu (37), a hadicovou spojku (52), a přičemž ventilové ústrojí tvoří s hrdly (26, 51) ovládací pistole (19) a hadicové spojky (52) tvarovou jednotku se zapadacím tvarovým spolupůsobením hrdla (26, 51) ovládací pistole (19) a hadicové spojky (52) tvarovou jednotku se zapadacím tvarovým spolupůsobením hrdla (26, 51) s odpovídajícím přípojným kusem (17a, 17b), vyznačené tím, že pouzdro (700) ventilového ústrojí (1) je v průchodu (30), tvořícím část jeho vrtání (13), utěsněno vůči tělesu (12) pojistného ventilu (120) v oblasti přivrácené k uzavíracímu ventilu (37) prvním těsnicím kroužkem (32) a průchodový úsek (30a) pouzdra (700) pro vsazení hrdla (26) ovládací pistole (19) je vůči hrdlu (26) utěsněn druhým těsnicím kroužkem (31), přičemž axiální průchod (20) hrdla (26) ústí bezprostředně proti hlavě (25) ventilového tělesa (12) pojistného ventilu (120) koncovou rozšířenou částí (22), zatímco hadicová spojka (52) má hrdlo (51) opatřené axiálním průchodem (47), který je na volném konci opatřen koncovou rozšířenou částí (49), do níž přechází osazením s postranními rozšiřujícími vybráními (50).
2. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí podle nároku 1, vyznačené tím, že první těsnicí kroužek (32) je uložen v drážce (33) v tělese (12) pojistného ventilu (120) a doléhá k hladké stěně průchodu (30).
3. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že druhý těsnicí kroužek (31) je uložen v drážce (29) ve stěně pouzdra (700) ventilového ústrojí (1) a doléhá k hladké stěně hrdla (26).
4. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí podle nejméně jednoho z nároků laž3, vyznačené tím, že průchod (30) je na straně odvrácené od uzavíracího ventilu (37) rozšířen pro vymezování kruhové štěrbiny (55) okolo tělesa (12) pojistného ventilu (120) pro odvádění tlakového média, opouštějícího ventilové těleso (12) pojistného ventilu (120) přes otevření (56), rozšiřující se k přípojnému kusu (17a).
-8CZ 284598 B6
5. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4, vyznačené tím, že pouzdro (700) ventilového ústrojí sestává z prvního pouzdrového dílu (8), tvořícího jeden konstrukční celek s přípojným kusem (17a) pro vsazení hrdla (26) ovládací pistole (19) k vypouštění, a druhého pouzdrového dílu (7), těsně sešroubovaného s prvním pouzdrovým dílem (8).
6. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí podle nejméně jednoho z nároků laž5, vyznačené tím, že rovněž hrdlo (26) ovládací pistole (19) má svůj axiální průchod (20) opatřený v osazení, v němž přechází do koncové rozšířené části (22), postranními rozšiřujícími vybráními (23).
7. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí podle nejméně jednoho z nároků laž6, vyznačené tím, že axiální průchody (20, 47) obou hrdel (26, 51) obsahují úsek (48, 58), ležící mezi koncovou rozšířenou částí (22, 49) a užším vnějším úsekem (20a, 47a), mající šestihranný průřez.
8. Plnicí a vypouštěcí ventilové ústrojí podle nejméně jednoho z nároků laž7, vyznačené tím, že pouzdro (700) ventilového ústrojí (1) je opatřeno v úrovni vratné pružiny (10) tělesa (12) pojistného ventilu (120) radiálními otvory (6) pro spojování vnitřního prostoru vrtání (13) v pouzdře (700) a pojistného systému tělesa (12) pojistného ventilu (120) silákovým vnitřním prostorem (4) stojky (2).
CZ953363A 1993-06-30 1994-06-27 Plnící a vypouštěcí ventil se zpětným vedením kapaliny CZ284598B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4321721 1993-06-30
DE4322912A DE4322912C2 (de) 1993-06-30 1993-07-09 Füll- und Raubventil mit Flüssigkeitsrückführung für den im untertägigen Berg- und Tunnelbau im Einsatz befindlichen Einzelstempelausbau

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ336395A3 CZ336395A3 (en) 1997-02-12
CZ284598B6 true CZ284598B6 (cs) 1999-01-13

Family

ID=25927252

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ953363A CZ284598B6 (cs) 1993-06-30 1994-06-27 Plnící a vypouštěcí ventil se zpětným vedením kapaliny

Country Status (4)

Country Link
AU (1) AU680662B2 (cs)
CZ (1) CZ284598B6 (cs)
PL (1) PL174155B1 (cs)
WO (1) WO1995001498A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9517432D0 (en) * 1995-08-25 1995-10-25 Unilever Plc Fabric softening composition
DE10114985C5 (de) 2001-03-26 2017-08-24 Hans-Peter Noack Verfahren zur Herstellung von Mineralwolle

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4140317C2 (de) * 1991-12-06 1995-03-23 Vos Richard Grubenausbau Gmbh Ventilanordnung für den Einzelstempelausbau im untertägigen Berg- und Tunnelbau

Also Published As

Publication number Publication date
PL174155B1 (pl) 1998-06-30
PL312215A1 (en) 1996-04-01
AU6994094A (en) 1995-01-24
AU680662B2 (en) 1997-08-07
WO1995001498A1 (de) 1995-01-12
CZ336395A3 (en) 1997-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ293180B6 (cs) Hydraulicky ovladatelný zpětný ventil pro hydrauliku důlní výztuže v hornických důlních dílech
DE4412989A1 (de) Hydraulisch gesteuertes Druckwasser-Klosettspülsystem
KR960003825Y1 (ko) 유압회로용 바이패스가 설치된 셀프시일 커플링
US3335573A (en) Hydraulically-operated shoring apparatus with pressure safety lock
EP0774703B1 (en) Pressure reduction valve
AU2007242959B2 (en) Device for increasing pressure in cylinders with control unit
CZ2005705A3 (cs) Hydraulicky prepínatelný cestný ventil
CZ284598B6 (cs) Plnící a vypouštěcí ventil se zpětným vedením kapaliny
US5297901A (en) Individual hydraulic prop with filling/drawing valve and pressure fluid return
KR101578022B1 (ko) 체크밸브를 구비하는 소화전 조립체
KR100490479B1 (ko) 굴삭기용 홀딩밸브장치 및 홀딩밸브의 유압제어방법
US5159872A (en) Valve units for use in hydraulic control systems of mining equipment
KR20220061168A (ko) 유입-유출 밸브를 시험하기 위한 시험 유닛 및 방법
DE4209916C2 (de) Bedüsungsventil mit Zuhalte
DE19708741C2 (de) Druckgesteuertes 3/2-Wegeventil
DE2928529C2 (de) Selbstschlußventil für Gas- und Wasserleitungen
KR101942964B1 (ko) 유압식 그리스 자동 공급장치
SK48293A3 (sk) Individuálna hydraulická stojka s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny
KR20220054399A (ko) 인젝터 밸브의 밸브 몸체를 시험하기 위한 방법 및 인젝터 밸브를 시험하기 위한 방법
KR920703424A (ko) 지하에 저장된 액화가스를 안전하게 보호하는 방법 및 장치
SU651120A1 (ru) Устройство дл перекрыти скважины
DE4322912C2 (de) Füll- und Raubventil mit Flüssigkeitsrückführung für den im untertägigen Berg- und Tunnelbau im Einsatz befindlichen Einzelstempelausbau
JPS6118316Y2 (cs)
EP1367184A1 (de) Wasserauslaufbatterie
CN113431517A (zh) 一种适用于多孔径循环复用孔口快速封堵装置