SK48293A3 - Individuálna hydraulická stojka s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny - Google Patents

Individuálna hydraulická stojka s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny Download PDF

Info

Publication number
SK48293A3
SK48293A3 SK48293A SK48293A SK48293A3 SK 48293 A3 SK48293 A3 SK 48293A3 SK 48293 A SK48293 A SK 48293A SK 48293 A SK48293 A SK 48293A SK 48293 A3 SK48293 A3 SK 48293A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
valve
filling
hydraulic
shut
piston
Prior art date
Application number
SK48293A
Other languages
English (en)
Inventor
Richard Voss
Original Assignee
Grubenausbau Richard Voss Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grubenausbau Richard Voss Gmbh filed Critical Grubenausbau Richard Voss Gmbh
Priority to SK48293A priority Critical patent/SK48293A3/sk
Publication of SK48293A3 publication Critical patent/SK48293A3/sk

Links

Landscapes

  • Reciprocating Pumps (AREA)

Abstract

V podzemnom vystužovaní pomocou individuálnych stojok (1) sa navrhuje individuálna stojka s ventilom v telese (18), do ktorého sú integrované spätný ventil na plnenie, uzatvárací ventil na vypúšťanie a poistný ventil na zabezpečenie stojky proti preťaženiu. Ventilové teleso poistného ventilu sa hydraulicky posúva, pretože teleso (18) má aj na vypúšťacej strane spojku (19, 22) s upevňovacou drážkou (20, 23) a nákrúžkom (21, 24). Zodpovedajúco tlakovou kvapalinou zaťažený posuvný piest pôsobí na ventilové teleso a posúva ho o danú hodnotu tak, že sa pritom uzatvárací ventil otvorí a tlaková kvapalina môže odtiecť z vnútra stojky (33) cez prípojku sacieho čerpadla (65), umiestnenú na plniacej strane. Tu sú kanály, prípadne rozmery priestorov navrhnuté tak, že sa môže odviesť zvýšené množstvo tlakovej kvapaliny, pričom proces podporuje čerpadlo, pripojené k prípojke sacieho čerpadla (65).

Description

Vynález sa týka hydraulickej stojky pre vystužovanie v podzemných banských a tunelárskych stavbách individuálnymi stojkami s integrovaným plniacim a výpustným ventilom v hlavici stojky, ktorého teleso má na konci spojku pre plniacu pištoľ s upevňovacou drážkou a nákružkom a vo vnútri spätný ventil pre rozopretie, uzatvárací ventil pre uvoľnenie a poistný ventil pre zabezpečenie stojky proti preťaženiu, pričom ventilové teleso poisteného ventila súčasne tvorí piest uzatváracieho ventila, ktorý je vybavený tesniacim nástavcom, s tesniacim sedlom zodpovedajúco vytvarovaným na vnútornej stene telesa a pričom tlakové médium sa odvádza bez ohrozenia životného prostredia cez hadicovú prípojku pripojiteľnú na spojku.
Doterajší stav techniky
Indiviuálne hydraulické stojky sa používajú v podzemných banských stavbách a tiež tunelárskych stavbách predovšetkým bodovo pre zabezpečenie vydolovaných priestorov. Sú rozopreté medzi nadložím a podložím prípadne medzi podlahou a klenbou. Popritom sa tiež používajú v porubových stenách v prechodových oblastiach, kde k vôli dennému postupu ťažby sa musia preložiť prakticky denne raz alebo viac krát . Ich použitie je tiež nevyhnutné tam, kde sa k vôli ťažobným podmienkam nemôžu použit, alebo len s veľkými ťažkosťami raziace štíty alebo iný spôsob ťažby. Toto platí aj pre pološikmé a šikmé uloženie. Zvlášť pri denne prekladaných hydraulických stojkách pri uvoľnení a potom rozopretí sa doteraz do okolia rozstrekuje tlaková kvapalina pozostávajúca zo zmesi oleja a vody. Aj keď vzhľadom na zmes oleja a vody sa jedná len o relatívne malé množstvo oleja, nedá sa zabrániť, aby sa vystreknutá tlaková kvapalina nedostala do šachtového bahna, odkiaľ sa čerpá na povrch, kde potom automaticky znečisťuje životné prostredie. K tomu pristupuje ešte, že olejová emulzia na základe tohoto postupu sa môže použiť len raz, t.j· musí sa trvalé dopĺňať a nahradzovať novou tlakovou kvapalinou.
poznatkov tejto problematiky, je už nejaký čas známe, stojky terba zachytiť unikajúcu a potom znovu použiť pomocou čerpadla. DE úži tkovy vzor (DE-GM) 89 12 5 29 popisuje, že úniku olej obsahujúcej kvapaliny do ťažobného priestoru je že pri uvoľnení hydraulickej emulziu voda-olej, odviesť možné zabrániť tak, že hydraulicky uzatvárateľný konci ventilového telesa tlaková kvapalina uzatvárací ventil do individuálnej sa tlačí cez na tom istom stojky a pri uvoľňovaní sa znovu zachytí. Pri uvoľňovaní tečie ' tlaková kvapalina do spätného vedenia, pričom pomocou Venturiho dýzy alebo podobného zariadenia je možné odtok urýchliť, pričom sa môže tlaková kvapalina potom znova použiť k rozopretiu stojky. Nevýhodou týchto známych hydraulických stojok a k nim zložitá konštrukcia týchto príslušných ventilov je veľmi kombinovaných ventilov, čo z DE-OS 35 04 878 je všeobecne známe. Aby bolo možné uzatvárací ventil otvoriť, je v už aj tak zložitom ventilovom telese vytvorený otvor, ktorý vedie zadnú stranu ventilového telesa že táto pri zodpovedajúcom zaťažení zdvihne uzatvárací ventil z ventilového sedla. Bud sa tlaková kvapalina musí priviesť zvláštnou plniacou pištoľou, alebo sa musí iným spôsobom zabezpečiť alebo byt zabezpečené, aby tlaková kvapalina nevytiekla cez ventil do vnútra stojky.
tlakovú kvapalinu na poistného ventila, tak
Podstata vynálezu
Vynález rieši úlohu vytvoriť hydraulicú stojku s núteným spätným vedením tlakovej kvapaliny, ktorá má konštrukčne jednoduchý a prevádzkovo spoľahlivý plniaci a vypúšťací ventil.
Úloha sa podľa vynálezu vyriešila tak, že po oboch stranách telesa sú umiestnené rovnaké spojky s upevňovacou drážkou a nákružkom, že k ventilovému telesu je priradený posuvný piest, ktorý proti sile spätnej pružiny proti zadnej stene ventilového telesa poistného ventila a pritom tento je ovplyvniteľné posúvateľný a do ústia spojky plniacej pištole zasúvate ľný a had icová prípojka so západkovym uzáverom je vytvorená ako prípojka sacieho čerpadla, ktorej otvor spojky obklopuje teleso piesta spätného ventila pri ponechaní prstencového kanála.
Pri takto vytvorenej hydraulickej stojke sa predovšetkým zabezpečilo, že pri uvoľňovaní tlaková kvapalina rýchlo a v zodpovedajúcom množstve vytečie z hydraulickej stojky a pritom sa môže zachytiť tak, že sa môže znovu následne použiť pre rozopretie novej stojky.
môže nasadiť
Pomocou bežnej plniacej na výpustnej strane pištole, ktorá sa kombinovaného ventila, je možné, priamo ovplyvniť ventilové teleso poistného ventila a posunúť ho tak, že sa uzatvárací ventil zdvihne zo sedla ventila. Na základe priameho ovplyvnenia, veľkej tlakovej plochy a bezchybného prívodu potrebnej tlakovej kvapaliny priamo do oblasti, ktorá má byt ovplyvnená je zabezpečená účinnosť kombinovaného ventila a pritom najmä uzatváracieho ventila. Preto nie sú rozhodujúce samotné tlakové pomery v hydraulickej stojke, najmä ak sa tlaková kvapalina rovnomerne odsáva cez hadicovú prípojku a pripojené čerpadlo. Tu podľa vynálezu navrhnutá prípojka na sacieho čerpadla má v prípojke uzatváracieho ventila je dostatočne veľký otvor, kvapalina bezpečne vytekať, k čomu kanál s zodpovedajúcimi rozmermi.
cez ktorý môže tlaková je navrhnutý prstencový
Podľa účelného riešenia vynálezu sa predpokladá, že posuvný piest má prstencový nákružok, ktorý je súčasne pružinovým nákružkom spätnej pružiny a s dorazovou plôškou na vnútornej stene púzdra slúži súčasne ako obmedzovač dráhy. Posuvný piest, ktorý je vtláčaný plniacou pištoľou, je posúvaný proti sile spätnej pružiny, pričom táto pôsobí priamo na posuvný piest, pretože sa opiera na prstencový nákružok. Dorazovou plôškou a prstencovým nákružkom je presne daná dráha, ktorú prekoná poeuvný piest, aby sa otvoril uzatvárací ventil. Tým sa zabránení príliš veľkému otvoreniu, na druhej strane je presne určený stupeň otvorenia, aby sa zabezpečilo, že môže vytiecť dostatočné množstvo tlakovej kvapaliny najkratšou cestou z vnútra stojky do spätného veden ia .
Priestorové úsporné riešenie je dosiahnuté tým, že spätná pružina je ventilového telesa poistného ventila, dosiahnuté aj vedenie pružiny a daná s jedinou spätnou pružinou, nakoľko môže podľa vynálezu umiestnená okolo Tým je súčasne možnosť, vystačiť byť zodpovedajúco uložená.
Pre uľahčenie montáže a pritom prinajmenšom vymedziť aj dráhu posuvného piesta, sa dfalej uvažuje, že spojka, ktorá je umiestnená na strane výpuste, je vytvorená ako do telesa zaskrutkovateľný diel . Tým je možné dobré polohovanie posuvného piesta, pretože sa zasunie pred spojkou do telesa, aby bol potom zaskrutkovanou spojkou zodpovedajúco polohovaný a upevnený.
Potrebné utesnenie v mieste plniacej pištole/posuvného piesta sa zabezpečí tým, že podľa vynálezu ústie spojky plniacej pištole má drážku, ktorá je na strane výstupu a v ktorej je 0 krúžok. Tento O-krúžok prilieha na zodpovedajúcu časť posuvného piesta tak, že aj pri obvyklom vysokom tlaku tlaková kvapalina nemôže pretiecť do oblasti poistného ventila, prípadne vniknúť do ventilového telesa poistného ventila, aby sa odtiaľ prípadne nedostala do okolia.
Aby sa mohla po rozopretí hydraulickej stojky plniaca pištoľ znovu bez problému uvoľniť, a potom znovu nasadiť, má plniaca pištoľ v mieste medzi ústím spojky a uzatváracím ventilom uvoľňovací obtok. Tento obtok sa otvorí po ukončení uvoľňovania a po uvoľnení rukoväti plniacej pištole. Zodpovedajúca automatika zabezpečuje možnosť oddelenia plniacej pištole v najkratšom čase.
Doteraz popisované riešenie vychádza z toho, že posuvný piest je samostatnou jednotkou, prečo je potrebná aj spätná pružina. Je mysliteľné tiež, že konštrukčnú jednotku môžu tvoriť aj ventilové teleso poistného ventila a posuvný piest s prstencovým nákruškom, ktorá by ako taká mohla byť zasunutá do telesa kombinovaného ventila. Potom by bolo možné pružinu vynechať, pretože pružina sama prevzala zatváraciu úlohu, prípadne opätovného uzavretia uzatváracieho ventila. V dôsledku vysokého tlaku, ktorým sa pôsobí pomocou plniacej .pištole na posuvný piest, je ale výhodnejšie priradenie zodpovedajúcej samostatnej spätnej pružiny.
z určitého hľadiska spätnú uzatváracieho ventila by
Jedno z vyhotovení, zodpovedajúce stiesneným podmienkam v podzemí, je také vyhotovenie prípojky sacieho čerpadla, ktoré má' zalomený tvar a má zásuvnú prípojka so zásuvnou západkou na hadici čerpadla. Týmto sa môže pripojiť hadica čerpadla k hydraulickej hadici zvisle dole tak, že nemôžu nastať problémy so zalomením hadice. Okrem toho hadica čerpadla sa môže veľmi rýchlo zásuvnou prípojkou so zásuvnou západkou pripojiť na prípojku sacieho čerpadla tak, že čas montáže je zodpovedajúco krátky.
Už predtým sa poukázalo na to, že riešenie podľa vynálezu má veľkú výhodu v tom, že sa môže odviesť veľké množstvo tlakovej kvapaliny cez prípojku sacieho čerpadla. Pritom môže uvažovaná čerpadlová jednotka zvlášt výhodne pôsobiť tým, že odtokový kanál v prípojke sacieho čerpadla má väčší priemer výhodne o 25 až 50%, ako prítokový kanál v plniacej pištoli. Tým je možné čas potrebný k uvoľneniu výhodne ďalej skrátiť.
Tesnosť uzatváracieho ventila je výhodne zabezpečená, pričom z hľadiska optimalizácie je tesniace sedlo vytvorené na prstencovom do vnútra telesa vystupujúcom opornom krúžku, na ktorého protilahlú opornú plochu sa opiera pružina uzatváracieho ventila. Touto pružinou uzatváracieho ventila sa zabezpečuje, že uzatvárací ventil sa pritláča dostatočne veľkou silou k tesniacemu sedlu, pričom, ako už bolo objasnené. tesniace sedlo, prípadne tesniaca plocha a na druhej strane oporná plocha pružiny uzatváracieho ventila, ležia celkom tesne vedľa seba.
Aby sa ďalej opti ma 1 izova1 a účinnosť tesniaceho ventila má podľa vynálezu oporný krúžok uzatváracieho ventila opornú plochu v tvare S, pričom tesniace sedlo zo strany tesniaceho nástavca je vytvorené vo vystupujúcej časti opornej plochy. Tým sa zabezpečí, že vystupujúca oporná plocha je zavŕtaná, alebo vložená v samotnom tesniacom krúžku tak, aby sa týmto spôsobom zabezpečilo potrebné utesnenie.
Trvalé tesný kombinovaný ventil je podľa vynálezu daný ak tesniaci piest spätného ventila má tvar ventilového kužeľa, ktorý je čiastočne pružný, vyhotovený predovšetkým alebo má zodpovedajúcu povrchovú vrstvu, kužeľ leží na tesniacom sedle spätného z umelej hmoty,-. Tento ventilový ventila tak, že po skončení účinné uzatvorenie vnútra plniaceho procesu sa dosiahne stojky. Vzhľadom na pružné vyhotovenie ventilového kužeľa, je zabezpečené aj po viacerých použitiach trvanlivé tesnenie, čo napríklad by tom prípade, keby tesniaca plocha mala povrchovú zodpovedajúceho materiálu. Tu by nutne nastalo po použití poškodenie ventilového kužeľa z kovu. Pretože tento spätný ventil je tiež nebolo v vrstvu zo v i acnásobnom vyhotoveného veľmi dôležitý vzhľadom k riešeniu úlohy, hlavne pre vytvorenie hydraulickej stojky neohrozujúcej životné prostredie, je vytvorenie tesniaceho piesta zvlášť dôležité.
Vynález sa vyznačuje obzvlášť tým, že sa vytvorí taká hydraulická stojka, ktorá nepoškodzuje životné prostredie, pretože používaná emulzia oleja a vody, aj počas rôznych funkčných krokov, nevyteká do okolia a tým neznečisťuje životné prostredie. Je viacnásobne zabezpečené, že tlaková kvapalina je vedená tak, aby zostala v uzavretom priestore, prípadne bola spätne privedená hadicami tam, kde môže byť po zvýšení tlaku zavedená do tlakovej siete. Keďže v hydraulickej stojke uvažovaná samotná vratná pružina nezaručuje rýchly odtok tlakovej kvapaliny, je výhodou, že je tu možné cez prípojku sacieho čerpadla a so zodpovedajúcim sacím čerpadlom, odčerpať veľké množstvo tlakovej kvapaliny. Ďalšou výhodou je. že nutné zmeny na kombinovanom ventile vyžadujú vyslovene malé náklady, takže úprava ventilov existujúcich individuálnych stojek bude možná.
Naviac sa pracuje bežnými technickými prostriedkami, t.j. plniacou pištoľou a k tomu potrebnými západkovými uzávermi, tak že baník je ochotný použiť s istotou túto optimálnu techniku.
Pri k la dy _ u s ku toč penia vynále z u
Ďalšie podrobnosti a výhody predmetu vynálezu vyplývajú z nasledovného popisu príslušných výkresov, znázorňujúcich
výhodný príklad riešenia s k tomu potrebnými podrobnosťami a detailami.
Zobrazuje sa:
Obr. 1 - Rez hydraulickou stojkou s vypúšťacím zariadením krátko pred zahájením procesu uvoľňovania,
Obr. 2 - Rez hlavicou stojky s ventilom individuálnej stojky,
Obr. 3 - Zväčšené znázornenie plniacej strany ventila individuálnej stojky s nasadenou prípojkou sacieho čerpadla a
Obr . 4 - zväčšené zobrazenie vypúšťacej strany ventila individuálnej stojky s nasadenou plniacou pištoľou.
Hydraulická stojka (1), uvedená na obr, 1, je v hornej časti zobrazená s hlavicou stojky (2). Hlavica stojky (2) tvorí voľný koniec vnútornej teleskopickej rúry (3), ktorá je posuvne vedená vo vonkajšom valci (4). Vratná pružina (5) zabezpečuje, že pri uvoľnení hydraulickej stojky (1) sa teleskopická rúra (3) zasunie do válca (4). K tomu sa musí otvoriť plniaci a vypúšťací ventil (6) priradený k hlavici stojky (2), aby mohla vytiecť tlaková kvapalina z vnútra hydraulickej stojky (1).
Ako k napĺňaniu hydraulickej stojky (1), tak aj k vyprázdňovaniu, sa používa plniaca pištoľ (7), ktorá má rukoväťou (8). ovládaný uzatvárací ventil (9). Tento uzatvárací ventil (9) je možné obísť cez obtok (10), ktorý sa otvorí vtedy, keď sa ukončí vypúšťací, alebo plniaci proces, aby sa predná časť pištole odľahčila od tlakového zaťaženia. Len potom sa sníme plniaca pištoľ (7), ktorá má svoje ústie spojky (11) s prívodným otvorom (12) zavedené do plniaceho a vypúšťacieho ventila (6), pričom sa tiež uvoľní západkový uzáver (13).
Potrebné tesnenie v oblasti ústia spojky (11) sa dosiahne pomocou O-krúžku (15.) zapusteného do drážky (16) tak, že tlaková kvapalina vtekajúca cez plniacu pištoľ (7), pôsobí len na.posuvný piest, zavedený do ústia -spojky (11) bez toho, aby sa dostala do oblasti ventilového telesa poistného ventila.
Plniaci a vyprázdňovací ventil (6) so svojim telesom (18) je uložený v hlavici stojky (2) priečne na pozdĺžnu os hydraulickej stojky (1) . Teleso (18) obojstranne vyčnieva z teleskopickej rúry (3) a to rovnako vytvorenými spojkami (19,22) s upevňovacou drážkou (20,23) a nákružkom (21,24). Tieto spojky (19,22) sa používajú k pripojeniu plniacej pištole (7), resp. prípojky sacieho čerpadla (65).
Integrálnou súčasťou telesa (18) je spätný ventil (26) pre rozopretie hydraulickej stojky (1), uzatvárací ventil (34) pre uvoľňovanie a poistný ventil (44) pre zabezpečenie celej hydraulickej stojky (1) proti preťaženiu.
Spätný ventil (26) má, ako je to zvlášť dobre vidieť na obr. 3, tesniaci piest (27) z umelej hmoty, ktorý je zasunutý s ventilovou pružinou (30) do zodpovedajúceho vybrania (28) telesa spätného ventila (26). Tesniaci piest (27) s ventilovou pružinou (30) sú vyrobené celé, alebo len ventilový kužeľ (29), z umelej hmoty. Je možné tiež, aby tento ventilový kužeľ (29), ktorý dosadá na tesniace sedlo, mal povrchovú vrstvu z umelej hmoty. Z obr. 3 je vidieť, že na z á k 1 a d e tesn i aceho utesnenie.
takto zhotoveného ventilového kužeľa (29), resp. piesta (27), sa vždy dosahuje rovnomerne účinné Ak sa tesniaci piest (27), resp.ventilový kužeľ (29) použitím plniacej pištole (7) primerane zaťaží tlakom, potom sa ventilový kužeľ (29) posunie proti sile ventilovej pružiny (30) zo tesniaceho sedla (31) a tlaková kvapalina môže prúdiť cez vstupný otvor (32) do vlastného ventila. Cez otvor stojky (46), ktorý je vidieť na obr. 1, prúdi potom tlaková kvapalina do vnútra stojky (33).
Uzatvárací ventil (34) pozostáva z telesa poistného ventila (44), ktoré sa zodpovedajúco posúva tam a späť tak. že sa uzatvárací ventil (34), ako opäť je to vidieť na obr.3, zdvihne z tesniaceho sedla (35).
Tesniace sedlo ‘ (35)' je vytvorené na opornom krúžku (37), ktorý vyčnieva do vnútra telesa (36), pričom na opornej ploche (38) je tesniace sedlo (35), kým z druhej strany, t.j. na opornej ploche (43) sa opiera pružina uzatváracieho ventila (41). Na obr. 3 je táto situácia zväčšene znázornená.
Spolu s opornou plochou (38) pôsobí tesniaci nástavec (39), ktorý zachytáva tesniace teleso (40), v našom prípade s výhodou krúžok z umelej hmoty alebo gumy tak, že zatlačením tesniaceho nástavca (39) na tesniace sedlo (35) sa zabezpečí potrebné utesnenie. Toto zatlačenie nastáva prostredníctvom pružiny uzatváracieho ventila (41), ktorá sa, ako už bolo vysvetlené, z jednej strany sa opiera o opornú plochu (43) a z druhej o pružinový krúžok (42), znázornený na obr. 4.
Aby sa zrušilo utesnenie v oblasti uzatváracieho ventila (34), resp. medzi tesniacim sedlom (35) a tesneniacim nástavcom (39), treba posunúť ventilové teleso (45) poistného ventila (44) v smere spätného ventila. Preto sa posuvný piest (48), ako to znázorňuje obr. 1 a obr. 4, zaťaží tlakovou kvapalinou z plniacej pištole (7). Posuvný piest (48) sa potom posunie proti spätnej pružine (49) tak, aby sa tým aj teleso ventila (45) posunulo o zodpovedajúcu hodnotu v 3mere spätného ventila (26).
Dráha posunu posuvného piesta (48) je obmedzená tým. že prstencový nákružok (50) s dorasovou plôškou (52) pôsobia ako obmedzovač dráhy. Ak sa posuvný piest posunie na základe zaťaženia tlakou kvapalinou z plniacej pištole (7) k dorazovej plôške (52). potom sa nemôže ventilové teleso (45) posunúť ďalej ani pri zodpovedajúcom vysokom tlaku čím je presne daný stupeň otvorenia uzatváracieho ventila (34).
Ako už bolo uvedené, tlaková pištole () nemôže pretiecť okolo pretože tanierový nástavec (51) a vzájomne utesnené O-krúžkom (15). Obr kvapalina z plniacej posuvného piesta (48), ústie spojky (11) sú ďalej ukazuje, že pri spojke (22) sa jedná o zaskrutkovateľný diel, ktorým je potom možné súčasne upevniť posuvný piest (48). Vnútorná stena púzdra (.53) má závit (56) zodpovedajúci závitu (55), takže zaskrutkovaní e je ľahko uskutočniteľné. Ďalšie zjednodušenie celkového zloženia ventila individuálnej stojky sa dosiahne tým, že teleso (18) pozostáva z dvoch častí, a to z vypúšťacej časti telesa (58) a plniacej časti telesa (61). Obe sú spojené závitmi (59,62), pričom nástavce (60,63) vymedzuj ú presnú polohu ventila individuálnej stojky, resp. plniaceho a vypúšťacieho ventila (6).
Na obr. 4 sa znázorňujú aj vypúšťacie otvory (47), cez ktoré sa môže odviesť prebytočná tlaková kvapalina pri zareagovaní poistného ventila (44) . Na uvedenom vyobrazení uniká tlaková kvapalina do okolia, čo nie je problematické, pretože sa jedná o relatívne malé množstvá. Ak chceme odviesť aj túto tlakovú kvapalinu, musela by byt v oblasti vypúšťacích otvorov (47) hadicová prípojka, cez ktorú by sa odviedla táto tlaková kvapalina.
Obr. 1 a 3 znázorňujú napínaciu časť telesa (61) s prípojkou sacieho čerpadla (65). Aj táto prípojka sacieho čerpadla má západkový uzáver (66), ktorým sa teda môže dosiahnuť pripojenie ako u plniacej pištole (7). Odtokový kanál (67) v prípojke sacieho čerpadla (65) má oveľa väčší priemer, ako prítokový kanál (12) v plniacej pištoli (7). Týmto a zvláštnou konštrukciou uzatváracieho ventila (34) sa zabezpečilo rýchle odvedenie veľkého množstva tlakovej kvapaliny. Otvor spojky (68) v oblasti spätného ventila (26) má taký rozmer, aby medzi ním a telesom piesta (69) zostal primerane dimenzovaný prstencový kanál (70).
Prípojka sacieho čerpadla (65) je zalomeného tvaru, ako ukazuje obr.1, tak že hadica čerpadla (73) môže sa použiť v zvislej polohe dole. K tomuto sa používa zásuvná prípojka (71ί so zásuvnou západkou (72).
Pri rozopieraní hydraulickej stojky (1) sa plniaca pištoľ (7) nasadí na časť telesa (61) a tým na spojku (19). Pri stlačení rukoväte (8) sa spojí vnútro stojky (33) s čerpadlom, ktoré nie je na obrázku, tak že tlaková kvapalina môže vtekať z plniacej pištole (7) cez plniaci a vypúšťací ventil (6).
Pôsobením tlakovej kvapaliny sa otvorí spätný ventil <' 26) , v ktorom sa zdvihne tesniaci piest (27) z tesniaceho sedla (31). Tlaková kvapalina môže potom prúdiť cez spätný ventil (26) až k otvoru stojky (46) a odtiaľ do vnútra stojky (33) .
V prípade, ak nastane pokles horniny a poistný ventil (44) musí zareagovať, tlaková kvapalina prúdi z vnútra stojky (33) a otvor stojky (46) do poistného ventila (44), resp. do ventilového telesa (45). Pretože tesniaci piest (27) spätného ventila (26) sa dodatočne zatlačí na tesniace sedlo (31), nemôže tu tlaková kvapalina unikať. Nie je znázornené, že vo vnútri poistného ventila (44) sa predpokladá malý ventilový piest, ktorý sa posununie proti sile pružiny ventila tak, že tlaková kvapalina môže rýchlo pretiecť cez poistný ventil, aby opustila teleso (18) cez vypúšťací otvor (47).
Ak sa má hydraulická stojka (1) uvoľniť, musí sa vytvoriť usporiadanie zobrazené na obr.1, t.j. plniaca pištoľ (7) sa nasadí na strane kde je vypúšťacia časť telesa (58), resp. na spojku (22), zatiaľ čo na protiľahlú stranu sa umiestni respektíve nasadí prípojka sacieho čerpadla (65). Stlačením rukoväte (8) sa cez plniacu pištoľ (7) privedie tlaková kvapalina na posuvný piest (48), respektíve tanierový nástavec (51) tak, že sa tento posunie o danú hodnotu. Ak sa posunie tanierový nákružok (50) na dorazovú plôšku (52), otvorí sa tým súčasne uzatvárací ventil (34), pretože ventilové teleso (45) sa posunie o rovnakú hodnotu a tesniaci nástavec (39) sa zdvihne z tesniaceho sedla (35). Vzhľadom na priestory, dobre viditeľné na obr. 3, môže tlaková kvapalina odtekať cez vnútro telesa (36) popri telese piesta (69) do prstencového kanála (70) a odtiaľ do odtokového kanála (67). Pretože na odtokový kanál (67), respektíve na prípojku odsávacieho čerpadla (65) je pripojené čerpadlo, podporí, prípadne urýchli tento odtok.
Všetky spomenuté znaky, ako aj tie, ktoré je možné zistiť len zo samotných'výkresov sa považujú'tak samotné ako aj v kombinácii za podstatu vynálezu.
Pr i_e myse 1 n é . využi t j. e
Individuálne hydraulické stojky s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny sú vhodné najmä pre použitie pri podzemnom vystužovaní napr. v podzemných banských a tunelárských stavbách.

Claims (12)

1. Hydraulická stojkami v s integrovaným plniacim stojky, ktorého teleso s upevňovacou pištoľ spätný stojka pre vystužovanie individiálnymi podzemných banských a tunelárskych stavbách a vypúšťacím ventilom v hlavici má na konci spojku pre plniacu drážkou a nákružkom a vo vnútri ventil pre rozoppierani e, uzatvárací ventil pre uvoľňovanie a poistný ventil pre zabezpečovanie stojky proti preťaženiu, pričom ventilové teleso poistného ventila tvorí súčasne piest uzatváracieho ventila, ktorý je vybavený tesniacim nástavcom, zodpovedajúco telesa (18) s upevňovacou k ventilovému a nákružkom (21.24), že priradený posuvný piest vytvarovaným, k tesniacemu sedlu na vnútornej stene telesa a pričom tlakové médium sa odvádza bez ohrozovania životného prostredia cez hadicovú prípojku pripojiteínú na spojku, vyznačená tým, že po oboch stranách sú umiestnené rovnaké spojky (19,22) drážkou (20,23) telesu (45) je (48), ktorý proti sile spätnej pružiny (49) proti zadnej stene ventilového telesa (45) poistného ventila (44) a pritom tento je ovplyvniteľné posúvateľný a do ústia spojky (11) plniacej pištole (7) zasúvateľný a hadicová prípojka so západkovým uzáverom (66) je vytvorená ako prípojka sacieho čerpadla (65), ktorej otvor spojky (68) obklopuje teleso piesta (69) spätného ventila (26) pri ponechaní prstencového kanála (70).
2. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená týra, že posuvný piest (48) má prstencový nákružok (50), ktorý je súčasne pružinový nákružok pre spätnú pružinu (49) a slúži ako obmedzovač dráhy, korešpondujúc i s dorazovou plôškou (52) na vnútornej stene púzdra (53).
3. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená t ý m, že spätná pružina (49) je umiestnená tak, že obklopuje ventilové teleso (45) poistného ventila (44).
4. Hydraulická stojka podľa nároku i vyznačená tým, že spojka (22), je umiestnená na vypúšťacej strane, ako do telesa (2) zaskrutkovateľná časť.
5. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená t ý m, že ústie spojky (11) plniacej pištole (7) má drážku (16), ktorá je umiestnená na vypúšťacej strane a má tesniaci O-krúžok (15).
6. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená t ý m, že v plniacej pištoli (7) v oblasti medzi ústím spojky (11) a uzatváracím ventilom (9) je odľahčovací obtok (10).
7. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená t ý m, že ventilové teleso (45) poistného ventila (44) a posuvný piest (48) s prstencovým nákružkom (50) tvoria jeden stavebný prvok.
8. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená tým, že prípojka sacieho čerpadla (65) má zalomený tvar a má zásuvnú prípojku (71) so zásuvnou západkou (72) pre hadicu čerpadla (73).
9. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená t ý m, že odtokový kanál (67) má v prípojke sacieho čerpadla (65) väčší, výhodou o 25 - 50 % väčší priemer, ako prítokový kanál (12) v plniacej pištoli (7),
10. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená tým, že tesniace sedlo (35) je vytvorené na prstencovom, do vnútra telesa (36) vyčnievajúcom opornom krúžku (37), na ktorého protiľahlú opornú plochu (43) sa opiera pružina uzatváracieho ventila (34).
ľu (-ί&Μ
11. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená tým. že oporný krúžok (37) má pre uzatvárací ventil (34) vystupujúcu opornú plochu (3c) v tvare S, pričom tesniace sedlo (35) tvorí zo strany tesneniaceho nástavca (39) vyčnievajúcu oblasť opornej plochy.
12. Hydraulická stojka podľa nároku 1 vyznačená t ý m, že tesniaci piest (27) spätného ventila (26) má tesniaci kužeľ (29), ktorý je čiastočne pružný z výhodou vyrobený z umelej hmoty.
SK48293A 1993-05-14 1993-05-14 Individuálna hydraulická stojka s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny SK48293A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK48293A SK48293A3 (sk) 1993-05-14 1993-05-14 Individuálna hydraulická stojka s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK48293A SK48293A3 (sk) 1993-05-14 1993-05-14 Individuálna hydraulická stojka s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK48293A3 true SK48293A3 (sk) 1994-12-07

Family

ID=20433589

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK48293A SK48293A3 (sk) 1993-05-14 1993-05-14 Individuálna hydraulická stojka s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK48293A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE102005050083B4 (de) Dosiereinrichtung für flüssige Zugabemittel für ein Haushaltgerät
ES2794635T3 (es) Sistema de suministro de lechada
US4461600A (en) Method of and device for solidifying rock in mine tunnels and the like
CA2159097A1 (fr) Systeme de regulation d&#39;air pour reservoir hydropneumatique
CN212361555U (zh) 泵头组件及润滑装置及集中润滑系统
SK48293A3 (sk) Individuálna hydraulická stojka s plniacim a vypúšťacím ventilom a spätnou cirkuláciou tlakovej kvapaliny
US5297901A (en) Individual hydraulic prop with filling/drawing valve and pressure fluid return
KR100976846B1 (ko) 균열보수용 패커조립체 및 이를 이용한 균열보수방법
KR890004622B1 (ko) 콘크리이트 구조물의 균열등에 접착재를 주입하는 접착재 주입장치 및 방법
CZ284598B6 (cs) Plnící a vypouštěcí ventil se zpětným vedením kapaliny
CN206468615U (zh) 一种单轨吊制动油缸用的液压快排阀
CN116753003B (zh) 一种升降稳定的先进液压立柱
GB2155080A (en) Means for sealing a borehole
JPH0579768B2 (sk)
CN113431517A (zh) 一种适用于多孔径循环复用孔口快速封堵装置
DE3724276C2 (sk)
US3027567A (en) Operating device for a flushing cistern discharge valve
CN210775153U (zh) 多液位式光缆渗水检验装置
KR102297431B1 (ko) 고압용 그라우팅 주입장치
CN116196572B (zh) 消防系统及油罐
CN214550795U (zh) 一种便于安装的单瓶组厨房设备灭火装置雾化喷嘴
SU872771A1 (ru) Гидравлическа стойка с внешней системой питани
CA2714945A1 (en) Grouting apparatus
CN206824262U (zh) 一种清洗液添加装置及冲洗机
DE4322912C2 (de) Füll- und Raubventil mit Flüssigkeitsrückführung für den im untertägigen Berg- und Tunnelbau im Einsatz befindlichen Einzelstempelausbau