CZ284116B6 - Bezpečnostní zařízení pro nouzový východ - Google Patents

Bezpečnostní zařízení pro nouzový východ Download PDF

Info

Publication number
CZ284116B6
CZ284116B6 CZ96179A CZ17996A CZ284116B6 CZ 284116 B6 CZ284116 B6 CZ 284116B6 CZ 96179 A CZ96179 A CZ 96179A CZ 17996 A CZ17996 A CZ 17996A CZ 284116 B6 CZ284116 B6 CZ 284116B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
safety
building
frame
emergency exit
arms
Prior art date
Application number
CZ96179A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ17996A3 (en
Inventor
Horst Rothkirch
Original Assignee
Horst Rothkirch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Horst Rothkirch filed Critical Horst Rothkirch
Publication of CZ17996A3 publication Critical patent/CZ17996A3/cs
Publication of CZ284116B6 publication Critical patent/CZ284116B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62BDEVICES, APPARATUS OR METHODS FOR LIFE-SAVING
    • A62B5/00Other devices for rescuing from fire
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage ; Sky-lights
    • E04D13/12Devices or arrangements allowing walking on the roof or in the gutter

Landscapes

  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)
  • Control Of Combustion (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Circuit Arrangement For Electric Light Sources In General (AREA)
  • Emergency Alarm Devices (AREA)

Abstract

Bezpečnostní zařízení pro nouzový východ (3) na svislých nebo šikmých plochách budov sestává z bezpečnostního rámu (4), který obepíná nouzový výstup (5) tak, že jeho příčný můstek (10) se nachází pod a ramena (9) se nacházejí po stranách tohoto nouzového výstupu (5). Bezpečnostní rám (4) je na budově uspořádán výkyvně. V případě nouze se bezpečnostní rám zvedne a v bezpečnostní poloze se stabilně podepře dvojicí opěr (12). Mezi bezpečnostním rámem (4) a budovou se nachází bezpečnostní síť (17), která obepíná nouzový výstup (5). Ohrožené osoby mohou v první fázi bezpečně vstoupit na nouzový výstup (5) na čerstvém vzduchu. V druhé fázi mohou být tyto osoby zachráněny záchranáři nebo se mohou zachránit vlastními silami. ŕ

Description

Vynález se týká bezpečnostního zařízení pro nouzový východ na svislých a/nebo šikmých vnějších plochách budov, které sestává z bezpečnostního rámu, jehož ramena v klidové poloze spočívají rovnoběžně na vnější ploše budovy po obou stranách okna a v bezpečnostní poloze jsou v podstatě vodorovně vyklopena před tímto oknem.
Dosavadní stav techniky
Nouzové východy na vnější fasádě budov jsou obvykle zapotřebí tehdy, jestliže uvnitř budovy nejsou žádné únikové cesty , které by odpovídaly bezpečnostním předpisům. Toto je častá situace v případě, že budova je dodatečně přestavována nebo dostavována a uvnitř budovy nelze dodržet požadavky bezpečnostních předpisů. Může se například jednat o záměr vybudovat užitkové prostory ve stávajícím půdním prostoru, ačkoliv uvnitř budovy je k tomuto půdnímu prostoru jen úzký příchod. Jestliže ustanovení bezpečnostních předpisů v takových případech vyžadují další únikovou cestu, je jedinou možností použít jako nouzový východ z takového prostoru okna,
V takových případech se na vnější fasádě budovy musí připevnit většinou nevzhledné a opticky nebo funkčně rušivé nouzové výstupy a schodiště s nákladným zábradlím. Tato řešení jsou přijatelná v případě, že daná vnější fasáda budovy je obrácena například do vnitřního dvora nebo se nachází na jinak zakryté straně budovy. Na veřejných místech v obcích a městech jsou takové pevně instalované nouzové východy podle všeobecného mínění nepřijatelné. Takové nouzové východy jsou institucemi památkové ochrany zakazovány zejména u budov s historickou hodnotou. V důsledku toho pak nelze realizovat zamýšlené půdní nástavby, nebo se musí vynaložit nepřiměřeně vysoké náklady na vybudování další únikové cesty uvnitř budovy.
Jsou již známy různé nouzové východy pro svislé strany budov, které se montují na stěnu pod okny a v klidové poloze přiléhají na tuto stěnu. V případě nouze se takový balkónový nouzový výstup s využitím jeho váhy vyklopí do vodorovné polohy, ve které je shora držen řetězy nebo podobně.
Ve spisu DR 11035 je popsána směrem dolů spustitelná otočná plošina, které se na fasádu budovy montuje před oknem. Po obou stranách rámu okna je tato plošina opatřena rámovými tyčemi, které jsou svými spodními konci otočně uchyceny na fasádě. Na horních koncích jsou tyto rámové tyče navzájem spojeny příčníkem. V případě nouze lze tuto plošinu uvést do vodorovné polohy a v této.poloze zajistit shora řetězy nebo podobně. Jako nosná plocha pro zachraňované osoby slouží ocelové příčky, sítě a podobně mezi rámovými tyčemi.
V US patentovém spisu č. 4,090,585 je popsán nouzový východ balkónového tvaru před oknem, který sestává ze stabilní podlahy a zábradlí. V klidové poloze je tento nouzový východ složen a je svou otočně na budově uchycenou podlahou přiklopen směrem nahoru ke svislé ploše budovy. V případě nouze se nouzový- východ s využitím jeho vlastní váhy sklopí dolů do vodorovné polohy a rozloží.
Všechna známá řešení mají nevýhodu spočívající v tom, že mohou být připevněna pouze na svislé plochy budov. Známé nouzové východy nemohou být použity před okny v šikmých střešních plochách. Další nedostatek spočívá v tom, že v těchto řešeních se k uvedení nouzového východu do pracovní polohy využívá převážně gravitační síla. Síly působící při spouštění nouzového východu směrem dolů a zatížení zachraňovanými osobami musí být shora zachyceny nosnými prvky připevněnými na budově. Toto je spojeno se značnými riziky, protože se mohou
- 1 CZ 284116 B6 přetrhnout vlastní nosné prvky nebo může dojít k vytržení těchto nosných prvků z jejich zakotvení.
Úkolem vynálezu je nalezení takové konstrukce bezpečnostního zařízení pro nouzové východy, které bude v klidové poloze v podstatě neviditelně přiléhat ke kolmým nebo šikmým vnějším plochám budov a do pracovní polohy bude moci být uvedeno jednoduchým úkonem.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých nouzových východů do značné míry odstraňuje bezpečnostní zařízení pro nouzový východ na svislých a/nebo šikmých vnějších plochách budov, které sestává z bezpečnostního rámu, jehož ramena v klidové poloze spočívají rovnoběžně na vnější ploše budovy po obou stranách okna a v bezpečnostní poloze jsou v podstatě vodorovně vyklopena před tímto oknem, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že mezi rameny uspořádaný příčný můstek bezpečnostního rámu je v klidové poloze bezpečnostního zařízení uložen pod oknem a konce ramen odlehlé od příčného můstku jsou nahoře výkyvné uloženy na budově, přičemž bezpečnostnímu rámu jsou po obou jeho stranách přiřazeny výkyvné opěry. jejichž protilehlé konce jsou uloženy na vodicích kolejnicích, které jsou na budově zakotveny s možnou odchylkou ± 5° rovnoběžně s rameny v klidové poloze, pojezdová ústrojí opěr jsou v podélném směru vodicích kolejnic uložena volně posuvně až k dorazům, uspořádaným na spodních koncích těchto vodicích kolejnic pod kolmicí k vodicím kolejnicím procházející výkyvnými klouby opěr a mezi příčným můstkem bezpečnostního rámu a budovou je uspořádána bezpečnostní síť pro obepnutí nouzového výstupu (5) v bezpečnostní poloze bezpečnostního rámu.
Zejména pro montáž na svislé stěny budov je vhodné řešení spočívající v tom, že mezi rameny uspořádaný příčný můstek bezpečnostního rámu se v klidové poloze bezpečnostního zařízení nachází pod oknem a konce ramen odlehlé od příčného můstku jsou nahoře výkyvné uloženy na budově, v ramenech jsou v podélném směru těchto ramen volně posuvně uloženy horní konce opěr, jejichž protilehlé konce jsou výkyvné uloženy na povrchu budovy, opěry jsou v klidové zakotveny s možnou odchylkou ± 5°, rovnoběžné s rameny bezpečnostního rámu, v jehož rozích jsou uspořádány dorazy pro opěry, tyto dorazy jsou uspořádány pod kolmicí k podélné ose ramen procházející výkyvnými klouby opěr a mezi příčným můstkem bezpečnostního rámu a budovou je uspořádána bezpečnostní síť pro obepnutí nouzového výstupu v bezpečnostní poloze bezpečnostního rámu.
Je výhodné, jestliže v oblasti výkyvu bezpečnostního rámu a pod nebo vodorovně před nouzovým východem je uspořádán nouzový výstup, který je na budově uspořádán pevně neboje tento nouzový výstup na budově uspořádán výkyvné, v klidové poloze bezpečnostního rámu přiléhá k budově a v bezpečnostní poloze bezpečnostního rámuje od budovy vyklopen do vodorovné pracovní polohy.
Dále je výhodné, jestliže ramena bezpečnostního rámu jsou na budově výkyvné uložena na horních koncích pevné na budově zakotvených vodicích kolejnicích, přičemž opěry jsou uvnitř vodicích kolejnic, popřípadě na ramenech bezpečnostního rámu posuvně uloženy pomocí pojezdových ústrojí nebo kluzných kamenů.
Kromě toho je pro snazší manipulaci výhodné, jestliže bezpečnostní rám je opatřen nejméně jednou rukojetí pro zvedání a bezpečnostní zařízení je opatřeno samočinnými mechanismy nebo automatickými prostředky pro samočinné nebo automatické uvedení bezpečnostního rámu při otevření nouzového východu z klidové do bezpečnostní polohy.
CZ. 284116 B6
Z hlediska zmenšení nápadnosti bezpečnostního zařízení je dále výhodné, jestliže pod oblastí klidové polohy příčného můstku bezpečnostního rámu je vytvořen úložný prostor pro bezpečnostní síť, která je s výhodou složena ze řetězových článků.
Ze stejných důvodů je kromě toho výhodné, jestliže bezpečnostní zařízení je v klidové poloze nejméně zčásti zapuštěno v povrchu budovy nebo je v klidové poloze zakryto, zejména ve vizuálním ztvárnění povrchu budovy.
Dále je výhodné, jestliže bezpečnostní zařízení je opatřeno pomocnými prostředky pro otevírání, jako jsou pružiny, závaží nebo plynové pružiny a bezpečnostní síť je opatřena snadno rozpojitelným spojem, jehož pomocí může být tato bezpečnostní síť otevřena tak, že skrze tuto bezpečnostní síť mohou projít osoby.
Popsaná provedení bezpečnostního zařízení podle vynálezu se shodují v bezpečnostním rámu, který je výkyvné uložen na budově a v klidové poloze, to jest jestliže se nouzový východ nepoužívá, přiléhá pod nouzovým východem pokud možno těsně na vnější povrch budovy.
V případě ohrožení, kdy se nouzový východ má použít, se před nouzovým výstupem zvedne snadno přístupný bezpečnostní rám a uvede se do jeho pracovní polohy. Opěry uložené v prvním provedení pro šikmé plochy výkyvné na bezpečnostním rámu sklouznou přitom v podélném směru vodicích kolejnic volně směrem dolů, přeběhnou kolmici k vodicím kolejnicím procházející výkyvným kloubem těchto opěr a dosednou na dorazy na spodních koncích vodicích kolejnic. V této poloze tvoří bezpečnostní rám spolu s opěrami ve vodicích kolejnicích stabilní rám bezpečnostního zařízení, které se takto nachází vně dané budovy.
V druhém provedení pro svislé stěny jsou opěry výkyvné uloženy na budově a protilehlé konce opěr jsou volně pohyblivé po ramenech bezpečnostního rámu tak, že v klidové poloze jsou rovnoběžné s konci ramen bezpečnostního rámu. Při zvedání bezpečnostního rámu obsluhou do pracovní polohy klouzají opěry, analogicky k prvnímu provedení, v důsledku své váhy nebo působením samočinných prostředků po ramenech až k dorazům v oblasti rohů bezpečnostního rámu. V této poloze takto kolem nouzového výstupu opět vznikne stabilní bezpečnostní zařízení. Podstatným znakem vy nálezu je v obou provedeních bezpečnostní síť, která se nachází nejméně mezi celou délkou příčného můstku bezpečnostního rámu a budovou. Zatímco bezpečnostní rám sám neposkytuje dostatečnou bezpečnost, protože osoby používající nouzový východ mohou pod tímto bezpečnostním rámem propadnout, uzavírá bezpečnostní síť vysoce účinně celou oblast nouzového východu. V klidovém stavu bezpečnostního zařízení se bezpečnostní síť nachází složená s výhodou v odpovídajícím úložném prostoru, vytvořeném v povrchu budovy pod nouzovým východem.
Podle konkrétního provedení budovy je zapotřebí, aby se uvnitř prostoru bezpečnostního rámu v bezpečnostní poloze nacházela dostatečná nášlapná plocha pro osoby, které použijí nouzový· východ. Mohou to být plochy přímo na budově nebo může být vytvořena zvláštní nášlapná plocha, která je na budově uspořádána napevno nebo sklopně tak, že v klidové poloze bezpečnostního rámu přiléhá k budově a v bezpečnostní poloze bezpečnostního rámu se od budovy vykloní do vodorovné pracovní polohy.
Ohrožené osoby mohou při použití bezpečnostního zařízení podle vynálezu s vysokou bezpečností vstoupit na nouzový výstup vně budovy a setrvat tam. Takto je v první fázi zajištěno, že tyto osoby jsou na bezpečném místě na čerstvém vzduchu. V druhé fázi mohou být tyto osoby záchranáři z nouzového výstupu sneseny nebo se mohou na zem spustit samy s pomocí známých prostředků, například s pomocí provazového žebříku.
Řešení podle vynálezu má podstatnou výhodu spočívající v tom, že osoby nacházející se na nouzovém výstupu jsou zajištěny proti pádu. Ve srovnání se zachraňováním osob okny nebo přes balkónová zábradlí je zajištěna podstatně vyšší bezpečnost a i urychlení této záchrany.
- J CZ 284116 B6
Konkrétní provedení bezpečnostní sítě se řídí zejména místními podmínkami na dané budově. V každém případě musí být dána možnost, aby osoby mohly projít či prolézt oblastí bezpečnostní sítě pod pevným bezpečnostním rámem. Toto může být zajištěno buď trvale průchozí stranou, nebo snadno rozpojitelnými spoji v ploše bezpečnostní sítě, které mohou být rozpojeny zejména záchranáři, aby osoby mohly být skrze tuto bezpečnostní síť osvobozeny.
Řešení podle vynálezu může být dále vylepšeno přídavnými opatřeními, může být například výhodné, aby bezpečnostní rám byl vybaven pomocnými prostředky pro otevírání, aby zvednutí tohoto bezpečnostního rámu bylo v případě ohrožení osob snadné. Mohou to být zejména protizávaží, mechanické pružiny nebo plynové pružiny. Kromě toho je možné tyto prostředky pro otevírání nouzového východu vybavit samočinnými mechanismy nebo automatickými prostředky, aby se při otevření nouzového východu bezpečnostní zařízení v každém případě samočinně uvedlo do bezpečnostní polohy.
Zejména v případě budov, na kterých taková bezpečnostní zařízení pokud možno nemají být viditelná, může být bezpečnostní zařízení v klidové poloze zcela nebo zčásti zapuštěno do povrchu budovy nebo být v tomto povrchu zakryto.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vy nálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují:
- na obr. 1 bezpečnostní zařízení podle vynálezu v klidové poloze u střešního vikýře;
- na obr. 2 bezpečnostní zařízení v bezpečnostní poloze u otevřeného výklopného střešního okénka a
- na obr. 3 bezpečnostní zařízení v bezpečnostní poloze na svislé domovní zdi.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je bezpečnostní zařízení podle vynálezu znázorněno v klidové poloze u střešního vikýře 1. Budova je například předmětem památkové ochrany a zde blíže neznázoměný umělecky cenný střešní vikýř 1 na střeše 2 má být použitelný jako nouzový východ 3. K zabezpečení osob, které mají použít nouzový východ 3, je použito bezpečnostní zařízení 4, které je ve své klidové poloze ve výšce 20 až 40 m zásluhou této značné vzdálenosti od země v podstatě neviditelné. Z tohoto bezpečnostního zařízení jsou na obr. 1 patrné pouze bezpečnostní rám 4 a nouzový výstup 5. Další podrobnosti budou blíže popsány v následujících příkladech. Z obr. 1 je názorně patrné, že bezpečnostní zařízení podle vynálezu je ve své klidové poloze sotva viditelné.
Na obr. 2 je znázorněno výklopné střešní okénko 6 v šikmé střeše 2, které má současně sloužit jako nouzový východ 3. K zajištění osob, které mají použít tento nouzový východ 3, je použito bezpečnostní zařízení podle vynálezu. Po obou stranách výklopného střešního okénka 6 jsou uspořádány vodicí kolejnice 7, které jsou pevně přimontovány na střeše 2. Na horním konci vodicích kolejnic 7 se nachází výkyvné ložisko 8, na kterém je uloženo rameno 9 bezpečnostního rámu 4. Tento bezpečnostní rám 4 svými dvěma rameny 9 obepíná celou šířku výklopného střešního okénka 6. Před tímto výklopným střešním okénkem 6 a nouzovým výstupem 5 je bezpečnostní rám 4 uzavřen příčným můstkem 10. Po obou stranách jsou v rozích bezpečnostního rámu 4 na ramenech 9 výkyvné uspořádány opěry 12. Na vnějších koncích jednotlivých
-4CZ 284116 B6 opěr 12 jsou uspořádána pojezdová ústrojí 12, která jsou uvnitř vodicích kolejnic 7 volně pohyblivá ve směru jejich podélných os. V klidové poloze jsou tato pojezdová ústrojí 13 rovnoběžná s konci ramen 9. Při nadzvednutí bezpečnostního rámu 4 za rukojeť 14 běží pojezdová ústrojí 13 uvnitř vodicích kolejnic 7 volně směrem dolů až k dorazu 15. Tento doraz 15 se nachází pod kolmicí 16 k vodicí kolejnici 7, která prochází výkyvným kloubem 11. V této poloze je bezpečnostní rám 4 stabilně podepřen opěrami 12 a tvoří spolehlivý rám celého nouzového východu 3. Přídavně může být výhodné, jestliže se vodicí kolejnice 7 směrem dolů mírně rozbíhají. Opéry 12 se pak v důsledku toho také mírně rozbíhají, čímž se dále zvýší stabilita bezpečnostního zařízení. Mezi bezpečnostním rámem 4, který sestává z dvojice ramen 9 a příčného můstku 10, a povrchem střechy 2, je uspořádána bezpečnostní síť 17, která obepíná nouzový výstup 5. Na výkresu není blíže znázorněno, že bezpečnostní síť 17 je v klidové poloze složena v odpovídajícím žlábkovém prostoru. Ukázalo se výhodným, jestliže bezpečnostní síť 17 je vyrobena z křížově navzájem spojených ocelových řetězů.
Přibližně uprostřed příčného můstku 10 je více křížení bezpečnostní sítě 17 navzájem spojeno snadno rozpojitelným spojovacím čepem. V oblasti výkyvných ložisek 8 jsou za tím účelem uspořádány na výkresu blíže neznázoměné pružiny, které vyrovnávají váhu bezpečnostního zařízení a tím v případě nouze usnadňují zvednutí bezpečnostního rámu 4.
Ramena 9 bezpečnostního rámu 4 se v klidové poloze bezpečnostního zařízení nacházejí v poloze rovnoběžné s vodícími kolejnicemi 7 těsně u povrchu střechy 2 a na žádný případ nepůsobí opticky rušivě. V případě nouze, kdy jsou ohroženy osoby, se otevře výklopné střešní okénko 6 a bezpečnostní rám 4 se vyklopí směrem nahoru. Takto před nouzovým výstupem 5 bez dalších opatření vznikne bezpečnostní zařízení ve tvaru koše. Zásluhou toho jsou ohrožené osoby v první fázi schopny vystoupit z vnitřního prostoru budovy na vzduch. V druhé fázi je pak za pomoci záchranářů, zejména požární ochrany, možný bezpečný sestup osob z tohoto bezpečnostního zařízení. V mezičase jsou osoby na nouzovém výstupu 5 na šikmé střeše 2 zajištěny proti pádu. Při následující záchraně se nemusejí překonávat žádná okna, zábradlí a podobně a na nouzový' vy stup 5 lze naprosto bezpečně vstoupit. Při záchraně osob rozpojí záchranáři spojovací čep v přední části bezpečnostní sítě 17 a ohrožené osoby mohou v rámci daných okolností bezpečně opustit nouzový výstup^.
Na obr. 3 je bezpečnostní zařízení namontováno na domovní stěně 20 před oknem 19, které má v případě nouze sloužit současně jako nouzový- východ 3. Bezpečnostní zařízení obsahuje bezpečnostní rám 21, jehož dvě ramena 22 jsou výkyvné uložena ve dvojici výkyvných ložisek 23 na domovní stěně 20. Pod oknem 19 se ve svislé rovině ramen 22 bezpečnostního rámu 21 nacházejí opěry 25 uložené jednotlivě výkyvné ve výkyvných kloubech 24. Horní konce opěr 25 proti výkyvným kloubům 24 jsou opatřeny kluznými kameny 26, které jsou v ramenech 22 volně posuvné v podélném směru těchto ramen 22. V rozích bezpečnostního rámu 21 jsou vytvořeny vhodné dorazy pro tyto kluzné kameny 26. Mezi příčným můstkem 27 bezpečnostního rámu 21 a přední hranou nouzového výstupu 28 se nachází bezpečnostní síť 29. Nouzový výstup 28 je na domovní stěně 20 uložen výkyvné v kloubu 30 a je zajištěn dvojicí postranních nosných řetězů 11·
V klidové poloze všechny součásti bezpečnostního zařízení, to jest nouzový výstup 28, opěry 25 a bezpečnostní rám 21 včetně bezpečnostní sítě 29, přiléhají k domovní stěně 20. Bezpečnostní rám 21 je přitom proveden tak, že nezakrývá okno 19. to jest není zde žádné omezení viditelnost z okna 19. Bezpečnostní zařízení může být také zapuštěno ve zdivu domovní stěny 20 tak, že toto bezpečnostní zařízení je v klidové poloze do značné míry neviditelné.
V případě nouze se okno 19 a snadno přístupný příčný můstek 27 bezpečnostního rámu 21, který se do té doby nachází pod okenním otvorem, vytlačí dopředu a vytáhne nahoru. Opěry 25 se přitom vykloní ve výkyvných kloubech 24 a ve svém kluzném uložení v ramenech 22 směrem ven, dokud nenarazí na dorazy, které se nacházejí pod kolmicí 32 k ramenům 22. V této poloze
-5 CZ 284116 B6 tyto opery 25 podepírají výkyvný rám 21. Současně se vykloní směrem ven i nouzový výstup 28, dokud se nenapnou nosné řetězy 31. Nadzdvihnutím bezpečnostního rámu 21 se také rozvine bezpečnostní síť 29 a ihned po vyklopení bezpečnostního zařízení lze vstoupit na nouzový výstup 28. Záchrana ohrožených osob se provádí stejně jako v předchozím příkladu provedení.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (15)

1. Bezpečnostní zařízení pro nouzový východ (3) na svislých a/nebo šikmých vnějších plochách budov, které sestává z bezpečnostního rámu (4), jehož ramena (9) v klidové poloze spočívají rovnoběžně na vnější ploše (2) budovy po obou stranách okna (6) a v bezpečnostní poloze jsou v podstatě vodorovně vyklopena před tímto oknem (6), vyznačující se tím, že mezi rameny (9) uspořádaný příčný můstek (10) bezpečnostního rámu (4) je v klidové poloze bezpečnostního zařízení uložen pod oknem (6) a konce ramen (9) odlehlé od příčného můstku (10) jsou nahoře výkyvné uloženy na budově, přičemž k bezpečnostnímu rámu (4) jsou po obou jeho stranách přiřazeny výkyvné opěry (12), jejichž protilehlé konce jsou uloženy na vodicích kolejnicích (7), které jsou na budově zakotveny s odchylkou ± 5° rovnoběžné s rameny (9) v klidové poloze, pojezdová ústrojí (13) opěr (12) jsou v podélném směru vodicích kolejnic (7) uložena volně posuvně až k dorazům (15), uspořádaným na spodních koncích těchto vodicích kolejnic (7) pod kolmicí (16) k vodicím kolejnicím (7) procházející výkyvnými klouby (11) opěr (12) a mezi příčným můstkem (10) bezpečnostního rámu (4) a budovou je uspořádána bezpečnostní síť (17) pro obepnutí nouzového výstupu (5) v bezpečnostní poloze bezpečnostního rámu (4).
2. Bezpečnostní zařízení pro nouzový východ (28) na svislých a/nebo šikmých vnějších plochách (20) budov, které sestává z bezpečnostního rámu (21), jehož ramena (22) v klidové poloze spočívají rovnoběžně na vnější ploše (20) budovy po obou stranách okna (19) a v bezpečnostní poloze jsou vyklopena před tímto oknem (19), vyznačující se tím. že mezi rameny (22) uspořádaný příčný můstek (27) bezpečnostního rámu (21) je v klidové poloze bezpečnostního zařízení uložen pod oknem (19) a konce ramen (22) odlehlé od příčného můstku (27) jsou nahoře výkyvné uloženy na budově, v ramenech (22) jsou v podélném směru těchto ramen (22) volně posuvně uloženy horní konce opěr (25), jejichž protilehlé konce jsou výkyvné uloženy na povrchu (20) budovy, opěry (25) jsou v klidové poloze zakotveny s odchylkou ± 5° rovnoběžně s rameny (22) bezpečnostního rámu (21), v jehož rozích jsou uspořádány dorazy pro opěry (25), tyto dorazy jsou uspořádány pod kolmicí (32) k podélné ose ramen (22) procházející výkyvnými klouby (24) opěr (25) a mezi příčným můstkem (27) bezpečnostního rámu (21) a budovou je uspořádána bezpečnostní síť (29) pro obepnutí nouzového výstupu (28) v bezpečnostní poloze bezpečnostního rámu (21).
3. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že v oblasti výkyvu bezpečnostního rámu (4, 21) a pod nebo vodorovně před nouzovým východem (3) je uspořádán nouzový výstup (5, 28).
4. Bezpečnostní zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že nouzový výstup (5) je uspořádán pevně na budově.
5. Bezpečnostní zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že nouzový výstup (28) je na budově uspořádán výkyvné, v klidové poloze bezpečnostního rámu (21) přiléhá k budově a v bezpečnostní poloze bezpečnostního rámu (21) je od budovy vyklopen do vodorovné pracovní polohy.
-6CZ 284116 B6
6. Bezpečnostní zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že ramena (9) bezpečnostního rámu (4) jsou na budově výkyvné uložena na horních koncích pevně na budově zakotvených vodicích kolejnic (7).
7. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že opěry (12, 25) jsou uvnitř vodicích kolejnic (7) nebo na ramenech (22) bezpečnostního rámu (21) posuvně uloženy pomocí pojezdových ústrojí (13) nebo kluzných kamenů (26).
8. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že bezpečnostní rám (4, 21) je opatřen nejméně jednou rukojetí (14) pro zvedání.
9. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 nebo 2, v y z n a č u j í c í se t í m , že je opatřeno samočinnými mechanismy nebo automatickými prostředky pro samočinné nebo automatické uvedení bezpečnostního rámu (4,21) při otevření nouzového východu (3) z klidové do bezpečnostní polohy.
10. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 nebo 2, vy z n a č u j í c í se t í m , že pod oblastí klidové polohy příčného můstku (10, 27) bezpečnostního rámu (4, 21) je vytvořen úložný prostor pro bezpečnostní síť (17, 29).
11. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že bezpečnostní síť (17, 29) je složena ze řetězových článků.
12. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je v klidové poloze nejméně zčásti zapuštěno ve vnější ploše (2, 20) budovy.
13. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že je v klidové poloze zakryto, zejména ve vizuálním ztvárnění vnější plochy (2, 20) budovy.
14. Bezpečnostní zařízení podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že je opatřeno pomocnými prostředky pro otevírání, jako jsou pružiny, závaží nebo plynové pružiny.
15. Bezpečnostní zařízení podle nároků la 2, vyznačující se tím, že bezpečnostní síť (17, 29) je opatřena rozpojitelným spojem pro otevření bezpečnostní sítě (17, 29) pro průchod osob.
CZ96179A 1993-07-19 1994-07-18 Bezpečnostní zařízení pro nouzový východ CZ284116B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4324196A DE4324196C2 (de) 1993-07-19 1993-07-19 Sicherheitseinrichtung für Notausstiege

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ17996A3 CZ17996A3 (en) 1996-05-15
CZ284116B6 true CZ284116B6 (cs) 1998-08-12

Family

ID=6493190

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ96179A CZ284116B6 (cs) 1993-07-19 1994-07-18 Bezpečnostní zařízení pro nouzový východ

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5749438A (cs)
EP (1) EP0710137B1 (cs)
AT (1) ATE160291T1 (cs)
AU (1) AU1280295A (cs)
CZ (1) CZ284116B6 (cs)
DE (2) DE4324196C2 (cs)
PL (1) PL174159B1 (cs)
WO (1) WO1995003091A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19601033C2 (de) * 1996-01-13 1998-07-02 August Thalmayer Rettungsplattform für Dachwohnungen
US7258198B2 (en) * 2005-03-24 2007-08-21 John Rexroad Perimeter net system with support arm lock
DE102020130808A1 (de) 2020-11-20 2022-05-25 Sebastian Förschl Freisitz zum Anordnen in oder an einer einen Innenraum mit einem Außenraum verbindenden Gebäudeöffnung

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE11035C (de) * J. DE CLERCK-AMAND in Gent (Belgien) Vorrichtungen zur Rettung aus Feuersgefahr
US644123A (en) * 1899-04-27 1900-02-27 William Bondy Fire-escape.
US1273485A (en) * 1916-02-23 1918-07-23 William Hensman Fire-escape.
DE1534949A1 (de) * 1965-12-24 1969-08-21 Rolf Diedrich Schutzwand fuer Dacharbeiten
FR2049358A5 (cs) * 1969-06-06 1971-03-26 Vanacker Yves
US4074791A (en) * 1976-03-16 1978-02-21 Inman Johnny K Emergency fire net
US4090585A (en) * 1976-11-09 1978-05-23 Laub Charles E Balcony for use on exterior walls of buildings below windows
FR2429882A1 (fr) * 1978-06-28 1980-01-25 Bouygues Sa Dispositif pour realiser une barriere escamotable et inclinable sur une surface de circulation
EP0218764A1 (en) * 1985-10-11 1987-04-22 Yong Hak Kang Apparatus for assisting escape from a high building
GB2199069A (en) * 1986-12-16 1988-06-29 Roy Rackham Roof scaffolding
DK164602C (da) * 1990-03-07 1992-12-14 Rasmussen Kann Ind As Balkonvindue med sidegelaender til indbygning i et skraat tag
US5083636A (en) * 1990-10-09 1992-01-28 The Safe Catch Net Co. Climbing safety net

Also Published As

Publication number Publication date
DE4324196A1 (de) 1995-01-26
ATE160291T1 (de) 1997-12-15
CZ17996A3 (en) 1996-05-15
DE59404642D1 (de) 1998-01-02
EP0710137B1 (de) 1997-11-19
AU1280295A (en) 1995-02-20
US5749438A (en) 1998-05-12
EP0710137A1 (de) 1996-05-08
PL174159B1 (pl) 1998-06-30
WO1995003091A1 (de) 1995-02-02
PL312736A1 (en) 1996-05-13
DE4324196C2 (de) 1995-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2920530T3 (es) Instalación de evacuación para edificios en caso de incendio/accidente
CN103635232A (zh) 火灾避难逃生装置
KR101843842B1 (ko) 발코니 난간대 겸용 화재·재난 피난 시설
KR100937336B1 (ko) 화재 도피 수단이 구비된 안전 난간대
CN111794671A (zh) 一种单爬式铝合金折叠型室外逃生梯
CN111852317A (zh) 一种铝合金旋转式户外逃生系统
KR101043592B1 (ko) 화재 피난용 안전 난간대
KR20070060646A (ko) 비상시 건물 탈출용 사다리 구조
CZ284116B6 (cs) Bezpečnostní zařízení pro nouzový východ
CN212508048U (zh) 一种铝合金旋转式户外逃生系统
KR102037262B1 (ko) 건축용 베란다 안전난간
KR200357968Y1 (ko) 피난용 난간
KR101099765B1 (ko) 화재 피난용 안전 난간대
KR102410270B1 (ko) 접철식 낙하물 차단부재가 구비된 고소작업대
US5131493A (en) Emergency stairs for external mounting on buildings
KR101922174B1 (ko) 전개형 화재 대피 장치
RU80117U1 (ru) Устройство для эвакуации людей с высотных зданий и сооружений
US20190060680A1 (en) Emergency escape apparatus for high-rise evacuation
CN213297812U (zh) 一种铝合金折叠型室外逃生梯用开启机构
CZ20001191A3 (cs) ®ebřík s postranními pomocnými opěrami pro pracovní ploąinu
RU88274U1 (ru) Пожарно-спасательный комплекс
CN111731969A (zh) 逃生平台及逃生平台系统
KR101141292B1 (ko) 화재 발생시 구난 사다리로 변형되는 안전 난간대
CN2494681Y (zh) 可拆卸式抢险救生平台
CN217119154U (zh) 一种逃生窗用折叠逃生框

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010718