CZ283816B6 - Kanálový prvek pro kabely z umělé hmoty a jeho použití - Google Patents

Kanálový prvek pro kabely z umělé hmoty a jeho použití Download PDF

Info

Publication number
CZ283816B6
CZ283816B6 CZ952196A CZ219695A CZ283816B6 CZ 283816 B6 CZ283816 B6 CZ 283816B6 CZ 952196 A CZ952196 A CZ 952196A CZ 219695 A CZ219695 A CZ 219695A CZ 283816 B6 CZ283816 B6 CZ 283816B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tub
element according
elements
permeable
trough
Prior art date
Application number
CZ952196A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ219695A3 (en
Inventor
Jürgen Frenzel
Udo Wirthwein
Original Assignee
Udo Wirthwein
Jürgen Frenzel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6482233&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ283816(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Udo Wirthwein, Jürgen Frenzel filed Critical Udo Wirthwein
Publication of CZ219695A3 publication Critical patent/CZ219695A3/cs
Publication of CZ283816B6 publication Critical patent/CZ283816B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G9/00Installations of electric cables or lines in or on the ground or water
    • H02G9/04Installations of electric cables or lines in or on the ground or water in surface ducts; Ducts or covers therefor
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03FSEWERS; CESSPOOLS
    • E03F3/00Sewer pipe-line systems
    • E03F3/04Pipes or fittings specially adapted to sewers
    • E03F3/046Open sewage channels
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G2200/00Indexing scheme relating to installation of electric cables or lines covered by H02G
    • H02G2200/10Prevention of theft of valuable metals

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Laying Of Electric Cables Or Lines Outside (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Details Of Indoor Wiring (AREA)
  • Communication Cables (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Electric Cable Installation (AREA)

Abstract

Kanálový prvek sestává z vany(1,10) s příčným průřezem ve tvaru písmene U.Boční stěny (2,3) vany (1,10) jsou na okrajích vany (1,10) opatřeny směrem ven vyhnutými vodorovnými prvky (7,8) a na okraje vany (1,10) dosedá kryt (9,90) s přibližně vodorovným povrchem (114),po kterém lze chodit.Vana (1,10) je z recyklovatelné nebo recyklované termoplastické umělé hmoty,nejméně její boční stěny (2,3) jsou opatřeny žebry (21,31,33) a jsou při okraji nejdříve vyhnuty směrem ven vodorovnými prvky (7,8), na které navazuje vyhnutí směrem nahoru svislými vnějšími prvky (5,6), mezi kterými na vodorovných prvcích (7,8) na okrajích vany (1,10) spočívá kryt (9,90) a na okrajích vany (1,10) je opatřen prostředky (62,71,73) pro přichycení krytu (9,90) na vaně (1,10). Kanálový prvek je opatřen pro vodu propustným prostředkem (19,23,34,35,40,100) s velkými pory,který je uspořádán nejméně na jedné boční stěně (2,3,20,30) a pode dnem (4) vany (1,10),kde vyplňuje prostor mezi vanou (1,10) a oblastí (103) země.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká kanálového prvku pro kabely z umělé hmoty, který lze zabudovat do země a chodit po něm, zejména pro uložení podél kolejí, který sestává z vany s příčným průřezem ve tvaru písmene U, jejíž boční stěny jsou na okrajích vany opatřeny směrem ven vyhnutými vodorovnými prvky a na okraje vany dosedá kryt s v podstatě vodorovným povrchem.
Dosavadní stav techniky
Převážná část železničních tratí se v současné době vybavuje kabelovými kanály z betonu. Tyto betonové kanály jsou tvořeny silnostěnnými betonovými koryty ve tvaru van s příčným průřezem ve tvaru písmene U o délce přibližně 0,5 až 1 m ajsou zakryty podobnými kryty, po kterých lze chodit a které jsou případně utěsněny proti vnikání vody - viz například dokument DE-U 74 22 849. V mnoha případech jsou takové betonové kanály zakryty ocelovými deskami, viz například dokument DE-U 87 07 940, které spočívají ve speciálních ocelových rámech, které jsou zapuštěny do koryt. Tyto ocelové rámy mohou současně tvořit úložné prvky pro selektivní ukládání kabelů. Tyto kabelové kanály se obvykle ukládají na plošinu vedle štěrkového lože železničního tělesa do rýh připravených pro tento účel, obvykle přímo vedle železničního náspu. Na štěrkové lože a plošinu přichází velké množství povrchové vody, takže dochází k promočení těchto betonových koryt, popřípadě k jej ich odplavení či stržení při sesuvu podloží v důsledku promočení. Z těchto důvodů se pod kabelovými kanály provádějí rozsáhlé drenážní opatření, například do náspu se vkládá fólie nepropustná pro vodu a kabelové kanály se obsypávají jemným pískem a filtračním štěrkem, popřípadě pod kabelové kanály se pokládají drenážní trubky.
Pro takové betonové kanály bylo již v dokumentu DE-C2 35 00 271 navrženo, aby se na straně ke kolejím uložily vedle kabelového kanálu tvarovky pro odvádění vody, které mají tvar podlouhlých kvádrů s v podstatě svislými bočními stěnami a v horní části sestávají z pro vodu propustného a ve spodní části z pro vodu nepropustného materiálu a je v nich integrálně vytvořen kanálek pro odvádění vody, takže jak povrchová voda, tak i spodní voda v náspu je odváděna od kabelového kanálu.
Kabelové kanály z betonu tedy předpokládají nákladné zemní práce, vlastní kabelové kanály jsou navíc velmi těžké a mohou být na staveniště obvykle dopravovány jen pomocí vhodného zařízení, což se týká i jejich ukládání. Kromě toho, při každé změně vedení trasy se ztrácí filtrační vrstva ze štěrku a/nebo jemného písku. Protože betonové žlaby se na svých koncích navzájem překrývají jen osazeními, mohou být snadno vytlačeny ze své požadované polohy.
Hlavně z důvodu snížení hmotnosti a usnadnění technologie ukládání byly již v dokumentu DE-A1 33 10 999 navrženy kanálové prvky pro kabely, které sestávají ze spodní části a horní části s větší výškou, které jsou obě vyrobeny z vlnitého ocelového plechu ohnutého do tvaru žlabu tak, že vlny tohoto vlnitého plechu probíhají napříč k podélnému směru kanálového prvku. Oba ocelové žlaby se navzájem spojují tak, že okraje horní části zahnuté s odsazením směrem dovnitř zapadnou mezi směrem dovnitř zahnuté okraje spodní části, přičemž okraje jsou ve své poloze drženy opěrkami nebo závěsy. V místě přechodu mezi oběma ocelovými žlaby může být nasazen vodorovně uspořádaný příčný dílec z umělé hmoty, aby nad a pod mezipatrem bylo možno v definovaných polohách uložit různé kabely. Aby takto provedený kabelový kanál si zachoval svoji polohu, navrhuje se, že spodní ocelový žlab se naplní pískem, který současně může sloužit jako lože pro některé kabely. U takto provedeného kabelového kanálu je sice vyřešen problém hmotnosti, kabelový kanál z ocelového plechu, který je uzemněn, však
- 1 CZ 283816 B6 v železničním tělese působí jako cizí prvek, protože po něm nelze chodit a tudíž vyžaduje přiměřeně širší násep. Kromě toho se tímto ocelovým kabelovým kanálem neřeší problém drenážování.
S tímto problémem se vyrovnávají návrhy podle dokumentů DE-A 34 47 836 a 39 36 003, podle kterých jsou na podpěrách uspořádány kanály z ocelového plechu, po kterých lze chodit. Nevýhodou všech plechových kanálů je nezbytnost ochrany proti korozi a zemnění kanálů proti proudovým nárazům.
Bylo již rovněž navrženo, aby se pro kabely uložené v zemi používaly kryty vyráběné velkosériově vstřikovacím litím z umělé hmoty - viz dokumenty DE-U 19 74 671 a DE-A 22 20 745. Takové krycí prvky pro kabely mohou být mimo jiné z polyetylénu a polypropylenu a mohou být navzájem spojeny na principu otvorů a čepů. Takto je již zohledněn problém odolnosti proti ultrafialovému záření. Zmíněné kryty z umělé hmoty mohou být případně opatřeny vnitřními výztužnými žebry. Takové kryty pro kabely však neřeší problém spolehlivého zakrytí kabelů v hrubozmném materiálu železničního náspu podél trasy a problém odvádění povrchové vody od kabelů. Umělohmotné kryty se zpravidla používají pro dálková vedení, aby se dostatečně hlubokým uložením v zemi mohlo dosáhnout určité ochrany proti stavebním strojům nebo rýčům. Popsané kabelové kanály se také často konstruují jako propustné pro vodu, aby se umožnil přítok vody pro chlazení a provlhčení okolní půdy.
Kabelový kanál z umělé hmoty, který je použitelný pro železniční zařízení, je navržen v dokumentu DE-A 26 01 641. Nejdříve se vyrobí vana zvrstvenného materiálu na bázi GFK a/nebo Rovings s krycí vrstvou z PUR nebo polyvinylchloridu nebo polyesteru, okraje vany se přitom směrem dolů šikmo rozbíhají, takže stejně konstruovaný vrstvenný kryt může tyto okraje vany obejmout na způsob zaskakovacího uzávěru. Jednotlivé kanálové prvky mohou být navzájem spojeny systémem přírub. Kryt je opatřen vrstvou jemného štěrku vázaného umělou pryskyřicí, takže po ní lze bezpečně chodit. Popsaná vrstvenná struktura je při výrobě mimořádně nákladná a použité materiály nejsou po vyřazení recyklovatelné. S ohledem na potřebnou tloušťku stěny je kromě toho vysoká spotřeba drahých skleněných vláken, která, protože nejsou zpravidla odolná proti zamoření a voda je proto poškozuje, musejí být povlečena vrstvami z dalších umělohmotných materiálů. Proto bylo navrženo, že při očekávaném působení vody se do stěn kabelových kanálů případně zaintegrují olověné fólie, které musejí být upraveny tak, aby je bylo možno pomocí mezivrstev z umělých hmot spojit s ostatními umělými hmotami.
V dokumentu FR-A-2 652 839 je popsán prvek z umělé hmoty, který je použitelný jako odvodňovací kanál a který je opatřen svisle orientovanými vnějšími výztužnými žebry. Homí okraje tohoto prvku jsou vyhnuty směrem ven a pak opět nahoru, čímž na těchto okrajích vznikne mělké úložné osazení pro mřížku, kterou je prvek shora uzavřen. Nedostatkem popsaného řešení je pouze volné uložení mřížky ve zmíněném úložném osazení, ve kterém se tato mřížka případně zalije betonem, což stěžuje opětné otevření. Není také vyřešeno vyklápění zmíněné mřížky. Chůze po mřížce takového prvku v jeho podélném směruje obtížná, popřípadě klopýtavá a může se počítat spíše jen s jeho překračováním nebo přejížděním v příčném směru.
V dokumentu FR-A-2 199 779 je popsán profilový prvek pro ukládání potrubí a kabelů s několika komorami, které jsou zakryty jednoduchým společným víkem. Dvojité boční stěny a mezistěny tohoto prvku mají v průřezu voštinovou strukturu, což mimořádně zvyšuje náročnost a náklady jeho výroby. V důsledku toho nemůže být tento prvek opatřen ani zářezy a podobně pro aretaci víka, popřípadě závěsy pro výklopné uložení tohoto víka, takže jsou použity pouze jednoduché svěmé úchyty tohoto víka. Prvek také nevyhovuje požadavkům kladeným na takové prvky, mají-li se zasypat zeminou, protože svěmé plochy na prvku a víku se nesmějí znečistit. Prvek je určen pro vedení kabelů v betonových základech nebo pod chodníky.
-2 CZ 283816 B6
Z uvedeného vyplývá, že úkolem vynálezu je nalezení konstrukce kabelového kanálu z umělé hmoty, který bude odolný proti korozi, bude možno po něm chodit a bude možno ho uložit do země. Kabelový kanál je určen především pro železniční tratě, má být vyráběn hospodárnou technologií, má být velmi lehký a vyroben z levných materiálů, které samy o sobě jsou recyklovatelné a přesto zaručují takovou tuhost kabelového kanálu, která umožňuje, aby se po kabelovém kanálu mohlo chodit. Současně se mají zohlednit typické poměry na železničních náspech. Dalším úkolem vynálezu je dosažení lepšího drenážování než u kabelových kanálů známých ze stavu techniky.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých kabelových kanálů do značné míry odstraňuje kanálový prvek pro kabely z umělé hmoty, který lze zabudovat do země a chodit po něm, zejména pro uložení podél kolejí, který sestává vany s příčným průřezem ve tvaru písmene U, jejíž boční stěny jsou na okrajích vany opatřeny směrem ven vyhnutými vodorovnými prvky a na okraje vany dosedá kryt s v podstatě vodorovným povrchem, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že povrch krytu je celistvý a vana je z recyklovatelné a/nebo recyklované termoplastické umělé hmoty, nejméně její boční stěny jsou opatřeny žebry a na vyhnuté vodorovné prvky navazují směrem nahoru orientované svislé vnější prvky, mezi kterými na vodorovných prvcích na okrajích vany spočívá kryt, který je při okrajích vany opatřen výstupky pro přichycení tohoto krytu na vaně. Takový kabelový kanál, sestavený z těchto kanálových prvků, má dostatečnou tuhost, aby se po krytu mohlo chodit, což umožňují zejména žebra na vaně a široká dosedací plocha krytu. Kromě toho je zajištěno, že zásluhou připevnění krytu tento nemůže být odtržen větrem, který vytvářejí kolemjedoucí vlaky.
Žebra na vaně jsou provedena jako můstkovité výstupky bočních stěn pod okraji a pode dnem vany, nebo jako geometricky pravidelné zvlnění bočních stěn vany.
Je výhodné, jestliže boční stěny vany se směrem ode dna nahoru navzájem rozbíhají a kryt je opatřen výztuhami, kterými spočívá na vodorovných prvcích okraje vany.
Výstupky na vodorovném prvku okraje vany tvoří závěs pro obepnutí válcového nástavce krytu, a na protilehlém druhém svislém vnějším prvku druhé boční stěny vany je vytvořena západka, která je v záběru s otočným válečkem a výkyvným jazýčkem krytu. Zmíněná západka může být například tvořena dvěma proti sobě skloněnými čepy nebo lamelami, které vyčnívají z vodorovné části okraje vany a nahoře mají určitý vzájemný odstup. Mezi tyto lamely může být například zatlačen válcový nástavec z umělé hmoty na krytu, takže tento kryt může být nyní kolem takto uchyceného válcového nástavce otočen až o 180 stupňů nebo při natočení například o 90 stupňů ze západky opět vytažen. Kryt pak lze otevřít pouze při použití speciálního klíče nebo nástroje. Takto je kryt zajištěn proti otevření nepovolanou osobou.
Je možné také řešení spočívající vtom, že prostředky pro přichycení krytu jsou na obou protilehlých okrajích vany tvořeny výstupky, pod které zasahují pohyblivé závěry krytu. Při montážních pracích lze kryt v tomto případě zcela odejmout.
Při vytváření zmíněných výřezů a výstupků na okrajích vany vstřikovacím litím může být z konstrukčně technických důvodů žádoucí vsadit do nástrojů šoupátka, která pak vyžadují odpovídající otvory na tvarované části. Tato situace odpovídá řešení spočívajícímu v tom, že ve vodorovných prvcích okraje vany jsou vytvořeny otvory pro odvod vody a nečistot. Takové otvory ve vodorovné části okrajů vany mohou být současně využity k odvádění vody a nečistot, pokud vůbec může dojít k přetečení vody přes okraje vany.
-3CZ 283816 B6
Termoplastická umělá hmota vany je tvořena recyklovatelnou nebo recyklovanou termoplastickou umělou hmotou zvolenou ze skupiny obsahující polyetylén, polypropylen a polyvinylacetát, uvedené umělé hmoty nemusejí být přitom úplně čisté. Jedná se o materiály, které lze bez problému zpracovávat technologií vstřikovacího lití a které jsou dnes na trhu ve velkém množství a za příznivé ceny.
Vana je v bočních stěnách vyztužena svislými žebry, která od bočních stěn vystupují směrem ven, přičemž tyto výztuhy mohou probíhat od okraje vany až k jejímu dnu, popřípadě případně na způsob žeber obepínat zvenčí i toto dno. Alternativně může být také použito řešení vany s vlnitými bočními stěnami, které jsou samy o sobě známy již ze stavu techniky. Zvlnění může mít například tvar sinusovek, obecně se tak dosáhne zvýšení tuhosti. Vlnitý průběh bočních stěn končí pod okraji vany, které slouží jako dosedací plochy pro kryt.
S ohledem na technologii vstřikovacího lití a pro lepší manipulaci s vanou jako kabelovým korytem je použito řešení spočívající vtom, že v bočních stěnách vany jsou zevnitř sice také vytvořeny podříznuté drážky, které se však pokud možno směrem k otevřené straně rozbíhají směrem ven. Uvedené podříznuté drážky uvnitř vany slouží například k uchycení držáků pro kabely, aby část kabelů bylo možno v kabelovém kanálu uložit viditelně odděleně.
Je výhodné, jestliže ve vodorovných prvcích okraje vany jsou na koncích vany vytvořeny otvory, do kterých zapadají komplementárně tvarované výstupky nebo zásuvné prvky ke vzájemnému spojení sousedních van. Zmíněné otvory probíhají jako štěrbiny až ke konci vany. Takto vzniká možnost sestavení nekonečné řady van, které jsou navzájem spojeny zaskočením výstupků do otvorů. Prakticky toto může být provedeno tak, že jeden konec vany je na každé straně otevřen otvory nebo že konec vany je na jedné straně opatřen otvorem a na druhé straně výstupkem.
Pod sousedními prvky se ale rozumějí také vedle sebe nebo nad sebou uspořádané vany, které lze navzájem spojit pomocí speciálních zásuvných spojovacích prvků.
Dále je výhodné, jestliže komlementámě tvarované výstupky nebo zásuvné prvky mají přibližně kruhový průřez, který je znatelně menší než průměr otvorů a umožňuje spojení sousedních van do oblouku s poloměrem nejméně 100 m. Současně lze takto překonat i výrobní tolerance.
Kromě toho je výhodné, jestliže dno a/nebo boční stěny vany jsou opatřeny podříznutými drážkami a/nebo otvory pro zasunutí konvicích prostředků nebo mezistěn vany.
Zmíněné kotvící prostředky mohou současně tvořit zařízení pro uchycení kabelů a místo krytu z umělé hmoty může být použit kryt z betonu. Toto řešení je výhodné zejména z toho důvodu, že betonové kryty jsou často v zásobě pro stávající betonové kabelové kanály. Při záměně umělohmotných krytů za kryty betonové mohou být vhodným nástrojem odstraněny západkové výstupky na okrajích vany, které jsou určeny pro umělohmotné kryty. Po betonových krytech lze chodit bez dalších opatření. Nějaké připevňování betonového krytu je s ohledem na jeho vysokou hmotnost nadbytečné. Plné dosednutí betonového krytu na okraje vany ztěžuje nadzvednutí krytu nepovolanou osobou.
V mnoha případech může být nevyhnutelné nebo účelné, jestliže uvnitř vany je vytvořena přepážka, například mezi povelovými a telefonními kabely na jedné straně a silnoproudými kabely na straně druhé. V tomto případě může být ve dnu vany vytvořen otvor, který může být případně zhotoven již při výrobě. Do tohoto otvoru se pak zasadí přepážka provedená jako žebro, které se nasadí na dno vany a které tuto vanu v podélném směru rozdělí na dvě nebo více komor. Podobně mohou být ve dnu vany, popřípadě již při výrobě, vytvořeny otvory, které pak slouží pro zakotvení vany v zemi, a to tak, že skrze tyto otvory se do země zarazí jehly ze stavební oceli nebo ve tvaru kopinatého kolíku. Zmíněné otvory současně zajišťují odvádění kondenzované nebo vniklé vody.
-4CZ 283816 B6
Dále je výhodné, jestliže boční stěny a dno vany jsou opatřeny pro vodu propustným drenážním tělesem a/nebo propustnou deskou a/nebo propustnými prvky s velkými póry, které jsou uspořádány nejméně na jedné boční stěně a pode dnem vany, kde vyplňují prostor mezi vanou a oblastí půdy. Zmíněné propustné prvky jsou s výhodou tvořeny jednotlivým materiálem nebo směsí materiálů zvolených ze skupiny obsahující polystyren, umělohmotný granulát, rozemleté staré pneumatiky, hliněné kuličky, rouno z náhodně uložených skleněných vláken nebo podobně působící materiály.
Takto je novým způsobem zcela vyřešen problém drenážování kabelových kanálů, a to tak, že kabelový kanál je ze stran a zespodu pode dnem obložen drenážními prvky, které jsou propustné pro vodu, přičemž se však nepoužije ani beton, či písek nebo štěrk, nýbrž uměle vyrobené materiály nebo tělesa, která pak tvoří pro vodu propustný meziprostor mezi oblastí země a vanou kanálového prvku pro kabely. Zmíněné drenážní materiály se vtlačí do určitých forem nebo meziprostorů na kanálových prvcích pro kabely, nebo se předem vytvarují jako samostatná tělesa a použijí se spolu s kabelovým kanálem jako pro vodu propustná mezitělesa, popřípadě se předem s tímto kabelovým kanálem spojí. Tyto drenážní materiály mohou být provedeny jako plášť, který na způsob vany obepíná kanálový prvek pro kabely. Zmíněný plášť může být případně sestaven z jednotlivých částí, například z bočních stěn a ze spodních desek při dnu. V posledním případě není k výrobě pro vodu propustných těles zapotřebí žádná nákladná forma, protože tyto části mohou být vyrobeny řezáním z desek. Takové těleso, například z pěnového polystyrenu, může být na dno a boční stěny vany nalepeno nebo desky mohou být vlisovány mezi žebra vany, kde potom drží sevřením. Žebra a/nebo okraje vany mohou být za tím účelem opatřeny podříznutími.
Dále je výhodné řešení, podle kterého je vana obklopena jednodílným nebo vícedílným pláštěm, který vymezuje meziprostor pro zmíněné pro vodu propustné prvky, je opatřen otvory a je spojen nebo spojitelný s vanou. Vana je tedy opatřena dalším přídavným pláštěm nebo obalem, který je zčásti, například svými bočními stěnami nastříknut na vanu, popřípadě na okraje vany a jen v oblasti dna je uzavřen přídavnou deskou.
Tyto pláště však opět mohou být provedeny jako otevřené vanovité skořápky, které se pak nasadí na komplementární plášť z pěnového polystyrenu a takto mohou sloužit jako nosič pro kabelovou vanu, která je do něj vsazena. Také tyto skořápky mohou být na okrajích vlastní kabelové vany uchyceny slepením, a/nebo svařením a/nebo pomocí odpovídajících podříznutých drážek, takže již ve výrobě se získá kompletně připravený kanálový prvek pro kabely, spolu s drenážními tělesy. Aby taková drenážní tělesa s velkými póry z pěnového polystyrenu nebo náhodně vložených vláken, která tvoří rouno, mohla vůbec plnit svoji funkci, musí být ve skořápce samotné vytvořeny otvory na způsob síta nebo pletiva, aby voda z okolní půdy mohla meziprostorem skrze drenážní těleso odtékat. V praxi se jako možné ukázalo řešení, že jako drenážní materiál se použijí na hrubo rozemleté staré pneumatiky, výhodně je však použití těles z kuliček pěnového polystyrenu nebo keramických kuliček, jak je toto známo ze stavby domů, popřípadě květináčů a podobně. Případně nebo jako alternativa k drenážním tělesům lze v blízkosti kabelových kanálů pro odvádění vody použít také drenážní rohože nebo vícevrstvé rohože z rouna nebo fólií. Takové rouna jsou ze strany železničních svršků známá pro jiné účely.
Je výhodné, jestliže na dnu a/nebo bočních stěnách vany jsou vytvořena označení pro vytváření průchodu pro zavedení kabelů. Takové otvory pak lze snadno vytvořit vrtačkou nebo děrovací pilou, a to buď v každém jednotlivém kanálovém prvku a/nebo ve všech prvcích, to jest vnitřní kabelové vaně, drenážním mezitělesem a plášti, ze kterých sestává kompletní kabelový kanál. Ve zvláštních případech mohou být ke kabelovému kanálu stejným způsobem připojeny odbočené kanály, což se provede podobně jako u za sebou uspořádaných kabelových van.
-5 CZ 283816 B6
Kromě toho je výhodné, jestliže nejméně svislé vnější prvky a vodorovné prvky vany jsou opatřeny krycí vrstvou odolnou alespoň proti ohni.
Další výhodná obměna provedení spočívá v tom, že při uložení vany v prostoru náspu jsou na jedné straně kanálového prvku uspořádány spojovací prvky pro korýtka pro rostliny. Tyto spojovací prvky jsou s výhodou provedeny jako stupňovitá žebra na jedné straně vany. Násep je pak tvořen těmito korýtky, ve kterých se nachází substrát pro kultivaci rostlin.
Jiná výhodná obměna provedení spočívá v tom, že vana a plášť a případně i jeho obal jsou předem smontovány jako prefabrikovaný prvek dodávaný na staveniště jako celek.
Kabelové vany v jejich nejjednodušším provedení lze na sebe neomezeně stohovat, jestliže kryty se odejmou a na stanoviště se zvlášť odešlou jako ploché zboží. Kompletní kabelový kanál s drenážními prvky a/nebo vnějšími plášti lze transportovat sestavením do stohu, jestliže se jednotlivé kanálové prvky pro kabely sklopí navzájem vždy o 90 stupňů, takto se dosáhne vytvoření stohu složeného z nad sebou uspořádaných kompletně ve výrobě zhotovených kanálových prvků pro kabely.
Vany jsou v kombinaci s drenážními tělesy a/nebo propustnými deskami a/nebo propustnými prvky z materiálů s velkými póry uspořádány v půdě podél kolejnic.
Přídavně a/nebo místo drenážních těles a/nebo propustných desek a/nebo propustných prvků mohou být přímo pod vanami uspořádány drenážní rohože pro odvádění vody.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují:
- na obr. la v perspektivním půdorysném pohledu vanu kanálového prvku pro kanály,
- na obr. 1 b vanu z obr. 1 v příčném řezu,
- na obr. 2a v perspektivním půdorysném pohledu konec vany z obr. la a lb,
- na obr. 2b doplňkový prvek,
- na obr. 3a a 3b možnosti vzájemného spojení dvou kanálových prvků pro kabely za sebou,
- na obr. 4 v příčném řezu kanálový prvek pro kabely s krytem a drenážním tělesem,
- na obr. 5 v příčném řezu další provedení kanálového prvku pro kabely,
- na obr. 6a vedle sebe uspořádané kanálové prvky pro kabely,
- na obr. 6b spojovací prvek pro uspořádání z obr. 6a,
- na obr. 7a nad sebou uspořádané kanálové prvky pro kabely,
- na obr. 7b spojovací prvek pro uspořádáni z obr. 7a,
- na obr. 8a, b, c v řezu situaci zabudování kanálových prvků pro kabely.
-6CZ 283816 B6
Příklady provedení vynálezu
Na obr. laje znázorněna vana 1 kanálového prvku pro kabely, která je vyrobena z recyklovaného polyetylénu, jejíž kryt 9 je znázorněn vícenásobně přerušený. Na obr. 1 a jsou dále znázorněna možná výztužná žebra 93 a uzávěr krytu 9, který je tvořen otočným válečkem 97, který lze pomocí neznázoměného klíče otáčet do poloh “otevřeno“ a “zavřeno“. Povrch 114 krytu 9 je potažen krycí vrstvou 118, tvořenou například kovovou fólií, která zvyšuje odolnost proti požáru. Krycí vrstva 118 má navíc strukturovaný povrch, aby bylo možno po ní bezpečně chodit. Krycí vrstva 118 slouží k ochraně kabelového kanálu, například při požáru na náspu. Zmíněná krycí vrstva 118 může být případně nahrazena vhodnou ochrannou impregnační vrstvou tvořenou umělohmotnou fólií nebo lakem.
Kanálový prvek pro kabely je na svém dnu a bočních stranách vany 1 opatřen různými kruhovými, oválnými nebo hranatými označeními 45, 46, 47. která označují vhodná místa, kde lze vytvořit otvoiy pro zavedení kabelů. Potřebnou tuhost kanálového prvku pro kabely zajišťují žebra 31, 33.
Na obr. lb je vana 1 kanálového prvku pro kabely znázorněna ve zvětšeném příčném řezu v rovině I - I z obr. la. Jsou patrné boční stěny 2, 3, které jsou mírně vykloněny směrem ven a které přecházejí ve dno 4. Ve dnu 4 je vytvořen otvor 41, který je přemostěn držákem 43. Otvorem 41 lze prostrčit zahnutou tyč 42 ze stavební oceli, která pak obepíná držák 43 a slouží k zakotvení vany 1 v oblasti jejího dna 4. Boční stěny 2, 3 a dno 4 vany 1 jsou obepnuty vždy jednodílnými žebry sestávajícími z částí 21, 31, 44 a končí pod okraji vany 1, které jsou tvořeny vodorovnými prvky 7, 8 a svislými vnějšími prvky 5, 6. Vodorovné prvky 7, 8 slouží k uložení krytu 9 - viz obr. la, 4, 5. Výstupek 62 a výstupky 71, 73 které jsou s odstupy v podélném směru střídavě vytvořeny na okrajích vany 1, slouží k fixování zde neznázoměného krytu 9 ve svislém a vodorovném směru. Svislé vnější prvky 5, 6 omezují posouvání krytu 9 v bočním směru a slouží současně jako separační prvky odvádějící nečistoty a vodu směrem k okolní půdě. Případně přetékající voda může být skrze okraj vany 1 odváděna směrem dolů otvory 72, 81, které jsou zapotřebí již s ohledem na technologii vstřikování. Svislé vnější prvky 5, 6 mohou být směrem dolů opatřeny nástavci 51, 61, které tedy směrem dolů přesahují vodorovné prvky 7, 8 a slouží například podle obr. 2 k uchycení propustných prvků 34, 35, například z vláknité hmoty nebo polystyrenu.
Na obr. 2a je v perspektivním půdorysném pohledu znázorněn konec takové vany 1. Je zřetelně patrné, že na vodorovném prvku 7 jsou při okraji vany 1 v podélném směru s odstupy vytvořeny výstupky 73, 71, zatímco na protilehlém vodorovném prvku 8 vany 1 je vytvořena západka 62 pro zde neznázoměný kryt 9. Do mezer mezi výstupky 73 a 71 zasahují odpovidajícně ozubené prvky krytu 9 - viz obr. la, 4, 5, které jsou kratší než příslušné mezery. Takto a zásluhou poměrně dlouhého provedení západky 62 je zajištěna možnost posunutí krytu 9 v podélném směru, kterou lze využít, jestliže se z kanálových prvků pro kabely mají vytvořit oblouky nebo pro kompenzaci nepřesností při sestavování. Dno 4 je opatřeno označeními 45, 46, například pro nasazení děrovací pily nebo pro vytvoření kruhové či oválné perforace, kde pak lze vytvořit otvor. Tento otvor pak slouží k zavedení nebo vyvedení kabelu. Mezi žebry 31, 33 jsou uspořádány propustné prvky 34, 35 ve tvaru desek, které tam mohou být nalepeny nebo sevřeny a které slouží jako drenážní prvek pro vodu pocházející z bočně se nacházející půdy 103.
Kapalina, která přeteče přes svislé vnější prvky 5, 6 vany 1, může kromě otvory 72 odtéci také skrze otvory 82, 74 do propustného prvku 34, který slouží jako drenáž, jestliže zmíněné otvory 82, 74 procházejí pouze vodorovnými prvky 7, 8 okraje vany 1 a dole jsou otevřené. Zmíněné otvory 74, 82 však primárně představují horní přístupy dutin s oválným nebo kruhovým průřezem, které jsou integrálními součástmi stěn vany 1, které na konci vany 1 končí výřezy 22, 32 v žebrech 21, 31 - viz obr. 2a. Ke vzájemnému spojení v řadě za sebou uspořádaných van 1
-7CZ 283816 B6 jsou na konci sousední vany 1 podle obr. 3a vytvořeny komplementárně provedené čepy 76, 83, které umožňují vzájemné pevné zaháknutí kanálových prvků pro kabely. Takto je vyloučeno vzájemné posunutí kanálových prvků pro kabely v bočním směru, odhlédne-li se od vzájemné vůle komplementárních prvků a vytváření oblouků, a neznázoměné kabely jsou spolehlivě uloženy na dnech 4 kabelových van 1. Místo spojovacích prvků podle obr. 3a se také mohou jednotlivě použít samostatné zásuvné prvky 115, které jsou podle obr. 3b vcelku vytvořeny z válečků 117 se spojovacím můstkem 118 a opatřeny otvory 116 pro klíč. Zmíněné zásuvné prvky 115 se pak zasunou do komplementárních otvorů 74, 82 v koncích sousedních van 1. které jsou pak samozřejmě provedeny bez zmíněných čepů 76, 83.
Na obr. 2a jsou dále v bočních stěnách 2, 3 vany 1 patrné podříznuté drážky 75, které slouží pro uložení speciálně tvarovaných kovových montážních lišt 119 - viz obr. 2b, které mohou být zasunuty do podříznutých drážek 75. takže štěrbiny 120, 121 v montážních lištách 119 pak tvoří společný průchod. Ve zmíněných štěrbinách 120, 121 montážních lišt 119 pak mohou být po uložení vany 1 fixovány příchytky nebo nosné prvky pro uložení kabelů. Zmíněné příchytky jsou zapotřebí ktomu, aby se předešlo krádeži drahých kabelů, popřípadě k okamžitému rozeznání kabelů s různými funkcemi. Výřezy 113 ve dnu 4 - viz obr. 2a - slouží k zasunutí mezistěn 48 viz obr. 4 - a/nebo k odvádění kondenzující vlhkosti, popřípadě vody vniklé do vany 1 během montáže nebo provozu.
Na obr. 4 a 5 jsou znázorněna alternativní provedení drenážních prvků, popřípadě jíž kompletně smontovaný kanálový prvek pro kabely s nasazeným krytem 9 a mezistěnou 48, která se opírá o žebra 49 na dnu 4, popřípadě ve dnu 4 vany L Vnitřní kabelová vana je podle obr. 4 na bočních stranách a při dnu obložena propustnými deskami 23, 40, například vláknitými nebo z polystyrenu, do kterých může otvory 14 v plášti 20 tvořeném dnem 11 a bočními stěnami 12, 13 vtékat a vytékat voda. V místě nástavců 51, 61 může být tento plášť 20 spojen s vlastní kabelovou vanou 1, takže takto vznikne vanové těleso, které lze zabudovat jako celek.
Kryt 9 je opatřen válcovým nástavcem 91, příložkou 92 ve tvaru drážky, výztužnými žebry 93, které jsou v místě otvoru 95 vybrána, a dosedacím výstupkem 99 pro západku 62 na okraji vany 1- Otvorem 95 v krytu 9 prochází otočný váleček 97, který lze ovládat neznázoměným klíčem. Tento otočný váleček 97 končí výkyvným jazýčkem 98, který po otočení otočného válečku 97 dosedne pod západkou 62 a zajistí tak kryt 9 proti nadzvednutí. Po odsunutí výkyvného jazýčku 98 může být kryt 9 kolem válcových nástavců 91, které jsou uloženy mezi výstupky 71, 73, otočen o 180 stupňů, pokud vydutí v příložce 92 krytu 9 nedosedne na svislý vnější prvek 5 vany 1- V této koncové poloze nebo při odpovídajícím tvarování válcového nástavce 91 v předchozí svislé poloze, kdy je kryt 9 natočen o 90 stupňů, mohou být válcové nástavce 91 a tím i kryt 9 vyzdvižen ve svislém směru ze znázorněné polohy, ve které je spojen s vanou 1.
Na obr. 5 je analogicky k provedení z obr. 4 znázorněn plášť nastříknutý na vaně 1, který sestává z bočních stěn 15. 16 a který může být při dnu uzavřen spodním víkem 17. které je opatřeno žebry 18. Nejsou znázorněny otvory v bočních stěnách 15, 16 a ve spodním víku 17 pláště, kterými může vtékat a vytékat voda. Drenážní těleso 19 mezi pláštěm a vanou 1, které je tvořeno například granulovaným materiálem ze starých pneumatik, může být do meziprostoru mezi pláštěm a vanou 1 uloženo již při výrobě.
Na obr. 6a jsou znázorněny dvě vany j. odpovídající obr. Ia které jsou uspořádány vedle sebe tak, že jejich svislé vnější prvky 5, 6 na sebe dosedají. Vedle sebe se nacházejí otvory 82, 74 obou van 1 mohou být pomocí zásuvných prvků 122 znázorněných na obr. 6b spojeny s dvojicí dalších neznázoměných van 1- Otvory 74, 82 ve vnějších bočních stěnách 2, 3 van 1 takto vzniklého dvojitého kanálu mohou být s v řadě navazujícími vanami 1 spojeny zásuvnými prvky 115 z obr. 3b.
-8CZ 283816 B6
Místo čtyřnásobných zásuvných prvků 122 s otvory 116 pro klíč mohou být samozřejmě použity dvojité zásuvné prvky 115 nebo také provedení spojovacího prvku podle obr. 3a.
Na obr. 7a jsou znázorněny dva nad sebou uspořádané kanálové prvky pro kabely s vanami 1 a kryty 9 před vzájemným sestavením. Takový dvouposchoďový kanál pro kabely může být případně proveden tak, že pro homí kanál je jinak stejná vana 1 opatřena válcovými otvory 125, 126, které jsou již naznačeny na obr. 2a a které jsou integrální součástí bočních stěn 2, 3 van 1, což umožní použití speciálních zásuvných prvků 123 z obr. 7b. Základem těchto zásuvných prvků 123 je těleso podobné zásuvnému prvku 115, na kterém jsou uspořádány válečky či trubky 124, které lze zasunout do válcových otvorů 125, 126 homí vany 1 a tak nad sebou uspořádané vany 1 spojit s dalšími neznázoměnými, v podélném směru předřazenými vanami L
Na obr. 8a je znázorněno drážní těleso sestávající ze štěrkového lože 102 s kolejnicemi 101 a plošiny tvořené půdou 103, které končí náspem 107. Podél štěrkového lože 102 je vyhrabán příkop, ve kterém je uložen kanálový prvek 10 pro kabely s krytem 90, který může být případně podepřen přepážkou 50. Vlastní vana 1 pro kabely je obložena drenážním tělesem 100 z polystyrenu, který je opět uzavřen v plášti 20. 30. Voda vtékající bočně skrze stěny pláště 20, 30 může být drenážním tělesem 100 odváděna směrem dolů. Na straně náspu 107 je plášť 20 kanálového prvku 10 pro kabely opatřen spojovacím prvkem 104, na kterém jsou zavěšena korýtka 105, 106 pro rostliny, která obsahují zahradní zem, aby bylo možno násep 107 osázet rostlinami i v kritické oblasti a tak zajistit proti sesouvání zeminy. Plášť 20 sám nebo spojovací prvek 104 může být také alternativně proveden jako žebro, které stupňovitě probíhá až k náspu 107. Drenážní těleso 100 může přitom probíhat mezi žebry až k náspu 107.
Na 8b a 8c je znázorněno drážní těleso podobné drážnímu tělesu z obr. 8a, avšak s přídavnými drenážními prvky. Podle obr. 8b lze k lepšímu odvádění povrchové vody zabudovat do drážního tělesa drenážní rohože 108. 109. Takové drenážní rohože pro odvádění vody v rovině rohože jsou již na trhu pro jiné účely v železničním stavitelství. Podle vynálezu jsou zde použity ktomu, aby se předešlo splavování materiálu drážního tělesa v oblasti kabelového kanálu 100. Jedna drenážní rohož 109 je uspořádána v oblasti dna kabelového kanálu 100, takže umožňuje odvádění vody směrem k náspu 107 - viz obr. 8b. V případě provedení podle obr. 8c s drenážní trubkou 110 uloženou ve filtrační vrstvě 111 v náspu 107 nebo případně pod rovnou částí drážního tělesa může být voda podél drenážní rohože 112 odváděna do filtrační vrstvy 111. Podle obr. 8b může být případně v plošině 103 mezi kabelovým kanálem 100 a štěrkovým ložem 102 uspořádána pro odvádění vody další drenážní rohož 108.

Claims (25)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kanálový prvek pro kabely z umělé hmoty, který lze zabudovat do země a chodit po něm, zejména pro uložení podél kolejí, který sestává z vany s příčným průřezem ve tvaru písmene U, jejíž boční stěny jsou na okrajích vany opatřeny směrem ven vyhnutými vodorovnými prvky a na okraje vany dosedá kryt s vodorovným povrchem, vyznačující se tím, že povrch (114) krytu (9, 90) je celistvý a vana (1, 10) je z recyklovatelné a/nebo recyklované termoplastické umělé hmoty, nejméně jejíž boční stěny (2, 3) jsou opatřeny žebry (31, 33), a na vyhnuté vodorovné prvky (7, 8) navazují směrem nahoru orientované svislé vnější prvky (5, 6), mezi kterými na vodorovných prvcích (7, 8) na okrajích vany (1, 10) opatřen výstupky (71, 73) pro přichycení tohoto krytu (9, 90) na vaně (1, 10).
    -9CZ 283816 B6
  2. 2. Kanálový prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že žebra (31, 33) jsou provedena jako můstkovité výstupky bočních stěn (2, 3) pod okraji a pode dnem (4) vany (1, 10) a/nebo jako geometricky pravidelné zvlnění bočních stěn (2, 3) této vany (1, 10).
  3. 3. Kanálový prvek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že boční stěny (2, 3) vany (1, 10) se směrem ode dna (4) nahoru směrem ke krytu (9, 90) navzájem šikmo rozbíhají.
  4. 4. Kanálový prvek podle některého z nároků la3, vyznačující se tím, že kryt (9, 90) je opatřen výztužnými žebry (93), kterými spočívá na vodorovných prvcích (7, 8) okraje vany (1, 10).
  5. 5. Kanálový prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že výstupky (71, 73) na vodorovném prvku (7) okraje vany (1, 10) tvoří závěs pro obepnutí válcového nástavce (91) kiytu (9, 90) a na protilehlém druhém svislém vnějším prvku (6) druhé boční stěny (3) vany (1, 10) je vytvořena západka (62), která je v záběru s otočným válečkem (97) a výkyvným jazýčkem (98) krytu (9, 90).
  6. 6. Kanálový prvek podle nároku 4, vyznačující se tím, že otočný váleček (97) a výkyvný jazýček (98) krytu (9, 90) zasahují pod západky (62).
  7. 7. Kanálový prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že termoplastická umělá hmota je tvořena recyklovanou umělou hmotou zvolenou ze skupiny obsahující polyetylén, polypropylen a polyvinylacetát.
  8. 8. Kanálový prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že ve vodorovných prvcích (7, 8) okraje vany (1, 10) jsou vytvořeny otvory (72, 81) pro odvod vody a nečistot.
  9. 9. Kanálový prvek podle některého z nároků la8, vyznačující se tím, že ve vodorovných prvcích (7, 8) okraje vany (1, 10) jsou na koncích vany (1, 10) vytvořeny otvory (74, 82, 125, 126), do kterých zapadají komplementárně tvarované čepy (76, 83) a/nebo zásuvné prvky (115, 122, 123) ke vzájemnému spojení sousedních van (1, 10).
  10. 10. Kanálový prvek podle nároku 9, vyznačující se tím, že komplementárně tvarované čepy (76, 83) a/nebo zásuvné prvky (115, 122, 123) mají kruhový průřez, který je menší než průměr otvorů (74, 82, 125, 126).
  11. 11. Kanálový prvek podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že dno (4) a/nebo boční stěny (2, 3) vany (1, 10) jsou opatřeny podříznutými drážkami (75) a/nebo otvory (41) pro zasunutí zahnuté tyče (42) a montážní lišty (119) a/nebo mezistěn (48) vany (1, 10).
  12. 12. Kanálový prvek podle nároku 11, vyznačující se tím, že zahnutou tyčí (42) a montážní lištou (119) jsou uchyceny kabely.
  13. 13. Kanálový prvek podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že kryt (9) je z umělé hmoty nebo z betonu.
  14. 14. Kanálový prvek podle některého z nároků 1 až 5, 8, 9a 11, vyznačující se tím, že boční stěny (2, 3) a dno (4) vany (1, 10) jsou opatřeny pro vodu propustným drenážním tělesem (19) a/nebo propustnou deskou (23, 40) a/nebo propustnými prvky (34, 35) s velkými póry, které jsou uspořádány nejméně na jedné boční stěně (2, 3, 20, 30) a pode dnem (4) vany (1, 10), kde vyplňují prostor mezi vanou (1, 10) a oblastí půdy (103).
    - 10CZ 283816 B6
  15. 15. Kanálový prvek podle nároku 14, vyznačující se tím, že drenážní těleso (19) a/nebo propustná deska (23, 40) a/nebo propustný prvek (34, 35) jsou tvořeny jednotlivým materiálem nebo směsí materiálů zvolených ze skupiny obsahující polystyren, umělohmotný granulát, rozemleté staré pneumatiky, keramické kuličky a/nebo rouno z náhodně uložených skleněných vláken.
  16. 16. Kanálový prvek podle některého z nároků 14al5, vyznačující se tím, že drenážní těleso (19) a/nebo propustná deska (23, 40) a/nebo propustný prvek (34, 35) tvoří plášť vany(l, 10).
  17. 17. Kanálový prvek podle nároku 16, vyznačující se tím, že plášť vany (1, 10) je sestaven z jednotlivých propustných desek (23, 40) a/nebo propustných prvků (34, 35).
  18. 18. Kanálový prvek podle některého z nároků 1 až 5, 8, 9, 11, 14, 16 a 17, vyznačující se tím, že vana (1, 10) je obklopena nejméně jednodílným pláštěm (20), který vymezuje meziprostor pro vodu propustné drenážní těleso (19) a/nebo propustnou desku (23, 40) a/nebo propustný prvek (34, 35), je opatřen otvory (14) a spojen s vanou (1, 10).
  19. 19. Kanálový prvek podle některého z nároků lažl8, vyznačující se tím, že na dnu (4) a/nebo bočních stěnách (2, 3) vany (1, 10) jsou vytvořena označení (45, 46, 47) pro vytváření průchodů pro zavedení kabelů.
  20. 20. Kanálový prvek podle některého z nároků 1,4, 5,8a 9, vyznačující se tím, že nejméně svislé vnější prvky (5, 6) a vodorovné prvky (7, 8) vany (1, 10) jsou opatřeny krycí vrstvou (118) odolnou alespoň proti ohni.
  21. 21. Kanálový prvek podle některého z nároků 1 až 5, 8 až 11, 14 a 16 až 20, vyznačující se tím, že při uložení vany (1, 10) v prostoru náspu (107) jsou na jedné straně pláště (20) vany (1, 10) uspořádány spojovací prvky (104) pro korýtka (105, 106) pro rostliny.
  22. 22. Kanálový prvek podle nároku 21, vyznačující se tím, že spojovací prvky (104) jsou provedeny jako stupňovitá žebra na jedné straně pláště (20) vany (1, 10).
  23. 23. Kanálový prvek podle některého z nároků 1 až 5, 8 až 11, 14 a 16 až 22, vyznačující se tím, že vana (1, 10) a plášť (20) jsou předem smontovány jako prefabrikovaný prvek dodávaný na staveniště jako celek.
  24. 24. Kanálový prvek podle některého z nároků 14 až 23, vyznačující se tím, že vany (1, 10) jsou v kombinaci s drenážními tělesy (19) a/nebo propustnými deskami (23, 40) a/nebo propustnými prvky (34, 35) z materiálů s velkými póry uspořádány v půdě (103) podél kolejnic (101).
  25. 25. Kanálový prvek podle nároku 24, vyznačující se tím, že přídavně a/nebo místo drenážních těles (19) a/nebo propustných desek (23, 40) a/nebo propustných prvků (34, 35) jsou přímo pod vanami (1, 10) uspořádány drenážní rohože (109, 112) pro odvádění vody.
CZ952196A 1993-03-02 1994-03-02 Kanálový prvek pro kabely z umělé hmoty a jeho použití CZ283816B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4307260A DE4307260C2 (de) 1993-03-02 1993-03-02 Kabelkanalelement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ219695A3 CZ219695A3 (en) 1996-01-17
CZ283816B6 true CZ283816B6 (cs) 1998-06-17

Family

ID=6482233

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952196A CZ283816B6 (cs) 1993-03-02 1994-03-02 Kanálový prvek pro kabely z umělé hmoty a jeho použití

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0734604B1 (cs)
AT (1) ATE167592T1 (cs)
AU (1) AU6281394A (cs)
CZ (1) CZ283816B6 (cs)
DE (4) DE4307260C2 (cs)
DK (1) DK0734604T3 (cs)
ES (1) ES2119181T3 (cs)
PL (1) PL176322B1 (cs)
WO (1) WO1994021018A1 (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9312432U1 (de) * 1993-08-18 1993-10-07 Weller & Herden Sportgerätebau GmbH, 73432 Aalen Im Boden zu verlegende Rinneneinrichtung
DK0741439T3 (da) * 1995-05-04 1999-05-25 Gabo Systemtech Gmbh Forsænket kabinet til optagelse af elektrotekniske apparater
ATE211532T1 (de) * 1995-10-26 2002-01-15 Braig Dieter Otto Kabelkanal aus kunststoff
DE29518181U1 (de) * 1995-11-02 1996-04-11 Dr. Spiess Kunststoff-Recycling Gmbh & Co, 67271 Kleinkarlbach Kabelkanal-Abdeckplatte
DE19651017C1 (de) 1996-11-28 1998-04-30 Udo Wirthwein Aufgeständerter Kabelkanal
GB9707495D0 (en) * 1997-04-14 1997-06-04 Servirail Construction Ltd Improvements in and relating to cable ducts and walkways
DE19725976A1 (de) * 1997-06-19 1998-12-24 Innotec Kunststofftechnik Gmbh Einerdbares Kabelkanalelement
GB2367954B (en) * 2000-10-11 2004-09-29 Swintex Cable tray
ITVR20030050U1 (it) * 2003-10-15 2005-04-16 Dakota Metal Plastic Works Llc Canalina componibile provvista di mezzi che consentono l'aggancio e lo sgancio rapido di ulteriori componenti che la completano
DE102005052612A1 (de) * 2005-11-02 2007-05-03 Hydro Aluminium Deutschland Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Hohlprofilverbunds
DE102007020075B3 (de) * 2007-04-26 2008-12-18 Lic Langmatz Gmbh Kabelkanalsystem
GB0901544D0 (en) * 2009-01-30 2009-03-11 Trojan Services Ltd A combined cable trough and walkway
WO2011073603A1 (en) * 2009-12-18 2011-06-23 Verve Industries Limited Cable conduit
DE102012008578B4 (de) * 2012-04-27 2013-11-21 Ralf Zürcher Vorrichtung zum Verlegen eines U-förmigen Kabelkanals bei Bahnstrecken
DE102012025605B4 (de) * 2012-04-27 2016-01-07 Ralf Zürcher Vorrichtung zum Öffnen und/oder Schließen eines Deckels eines U-förmigen Kabelkanals
ITCS20130019A1 (it) * 2013-07-08 2015-01-09 Multitel Srl Metodo di protezione di cavi ferroviari, mediante la costruzione di una struttura in calcestruzzo
FR3018640A1 (fr) * 2014-03-12 2015-09-18 Eurovia Systeme de cablage enterre empechant l'arrachement du cable
JP6147443B2 (ja) * 2014-11-05 2017-06-14 古河電気工業株式会社 除電部材のトラフへの取り付け構造、トラフ線路、静電気の除電方法及びこれに用いる除電部材
DE202015106925U1 (de) 2015-12-18 2016-02-08 Richard Brink Gmbh & Co. Kg Versorgungsrinne
GB2562746B (en) * 2017-05-23 2021-12-08 Trojan Services Ltd A combined cable trough and walkway
DE202017005709U1 (de) 2017-11-06 2017-12-12 Bab Hauptstadtbeton Gmbh Kabelkanal
CA3143126A1 (en) * 2019-06-14 2020-12-17 Trojan Services Limited A combined cable trough and walkway
US20220344922A1 (en) * 2019-06-14 2022-10-27 Trojan Services Limited A combined cable trough and walkway
DE102020133912A1 (de) 2020-12-17 2022-06-23 PIPEFOX GmbH Leitungskanalmodul, Baukastensystem damit, daraus hergestellter Leitungskanal und Verfahren zu dessen Verlegung
AT524531B1 (de) * 2021-04-30 2022-07-15 Pichler Alois Tiefbauwerk für das Führen einer Leitung in einer Bodenfläche im Freien

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1430358A (fr) * 1965-01-22 1966-03-04 Ct De Rech S De Pont A Mousson élément préfabriqué pour caniveau et caniveau en comportant application
DE1974671U (de) * 1967-07-14 1967-12-14 Werkzeugbau Delligsen G M B H Kabelabdeckhaube.
DE7044831U (de) * 1970-12-04 1972-05-10 Schifferle J Kabelkanal
DE2220745A1 (de) * 1972-04-27 1973-11-08 Polynorm Kunststoff Gmbh Kabelabdeckelement aus kunststoff
FR2199779A6 (cs) * 1972-09-21 1974-04-12 Hordequin Rene
DE2327618A1 (de) * 1973-05-16 1974-12-05 Naue Kg E A H Grossflaechiges mehrschichten-draenageelement
DE7422849U (de) * 1974-07-05 1974-10-17 Chemiefac Gmbh Aus Beton gefertigte Formteile zur Bildung von Kabelkanälen
GB1515686A (en) * 1975-11-14 1978-06-28 Fodervaevnader Ab Land drainage
DE2601641A1 (de) * 1976-01-17 1977-07-21 Kunststofftechnik Walter Braas Kabelkanalelement aus kunststoff
DE3310999A1 (de) * 1983-03-25 1984-09-27 Walter 8029 Sauerlach Keller Kabelkanal-formstueck
DE3447836A1 (de) * 1984-12-29 1986-07-03 Stahlwerke Peine-Salzgitter Ag, 3320 Salzgitter Kabeltrog fuer gleisanlagen
DE3500271A1 (de) * 1985-01-05 1986-07-10 BFV Bau-Fertigteile-Verden GmbH & Co KG, 2810 Verden Draenageelement
FR2578111B1 (fr) * 1985-02-28 1988-03-18 Plastag Sa Element de protection de cables electriques
DE3609973A1 (de) * 1985-04-01 1986-10-09 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Sickerwassersammelschacht fuer deponien
DE8707941U1 (de) * 1987-06-04 1987-10-15 Birco Baustoffwerk GmbH, 7570 Baden-Baden Bauteil aus Beton zur Herstellung von zusammenhängenden Kanälen
DE3936003A1 (de) * 1988-10-31 1990-05-03 Salzgitter Peine Stahlwerke Kabelkanal
FR2652839B1 (fr) * 1989-10-05 1993-11-26 Nicoll Sa Raccords Plastiques Caniveau a grille scellable dans le sol et son procede de mise en óoeuvre.
IT224084Z2 (it) * 1991-11-11 1995-11-23 First Plast Srl Elementi modulari per la realizzazione di canali di scolo.

Also Published As

Publication number Publication date
DE9421127U1 (de) 1995-06-14
AU6281394A (en) 1994-09-26
ATE167592T1 (de) 1998-07-15
EP0734604B1 (de) 1998-06-17
WO1994021018A1 (de) 1994-09-15
DE4307260C2 (de) 1995-03-16
CZ219695A3 (en) 1996-01-17
PL310415A1 (en) 1995-12-11
PL176322B1 (pl) 1999-05-31
EP0734604A1 (de) 1996-10-02
DK0734604T3 (da) 1999-04-06
ES2119181T3 (es) 1998-10-01
DE4307260A1 (de) 1994-09-08
DE4491164D2 (de) 1996-10-17
DE59406294D1 (de) 1998-07-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ283816B6 (cs) Kanálový prvek pro kabely z umělé hmoty a jeho použití
JP5142498B2 (ja) 草木用の植栽装置と植栽構造
CA2776567C (en) Drainage body
KR970003411Y1 (ko) 녹지조성용 배수처리구조체 및 그 저수· 세척시스템
JP4545979B2 (ja) 貯留緑化給水システム
JP2008043241A5 (cs)
FI75895B (fi) Isoleringspanel foer vaermeisolering och vattendraenering pao yttre sidan av underjordiska vaeggar.
KR100607714B1 (ko) 우수 배제 장치를 구비한 폐기물 매립장 및 폐기물매립장의 형성 방법
EP2949826B1 (en) Drainage cell
WO2007016721A1 (en) Storage of water, rainwater or grey water or other liquids beneath a concrete floor slab
DE9416319U1 (de) Kanalsystem
JP5271720B2 (ja) 土間廻り部の構造及びその施工方法
KR100880204B1 (ko) 인공지반녹화구조물
KR100624746B1 (ko) 공동주택 옥상에 설치되는 녹화시설물 구조
CA2234373A1 (en) Drain channel system
JP3151572B2 (ja) 建築構造物の緑化用床構造
JP4645169B2 (ja) 緑化基盤システム、スペーサ部材、及び緑化基盤システムの施工方法
DE9421667U1 (de) Kabelkanalelement
JP2006246830A (ja) 緑化エリアの仕切材及び仕切構造、緑化設備
DE29617125U1 (de) Kabelkanalelement
JP2004344143A (ja) 屋上緑化装置
AU2006279239A1 (en) Storage of water, rainwater or grey water or other liquids beneath a concrete floor slab
JP3586020B2 (ja) 擁壁の植栽方法と植栽可能な擁壁
DE69516929D1 (de) Rinnenelement aus Stahlbeton und Abflussrinne
JPH11220955A (ja) 植栽用パレット、植栽用立壁、及びこれらの接続構造、並びに植栽用構造

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic