CZ282416B6 - Postup měkkého oddělování skleněných trubic nebo tabulí za tepla - Google Patents

Postup měkkého oddělování skleněných trubic nebo tabulí za tepla Download PDF

Info

Publication number
CZ282416B6
CZ282416B6 CZ953304A CZ330495A CZ282416B6 CZ 282416 B6 CZ282416 B6 CZ 282416B6 CZ 953304 A CZ953304 A CZ 953304A CZ 330495 A CZ330495 A CZ 330495A CZ 282416 B6 CZ282416 B6 CZ 282416B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
glass
tube
wall thickness
softened
separation
Prior art date
Application number
CZ953304A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ330495A3 (en
Inventor
André Dr. Witzmann
Ulla Dr. Trinks
Original Assignee
Schott-Rohrglas Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schott-Rohrglas Gmbh filed Critical Schott-Rohrglas Gmbh
Publication of CZ330495A3 publication Critical patent/CZ330495A3/cs
Publication of CZ282416B6 publication Critical patent/CZ282416B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B21/00Severing glass sheets, tubes or rods while still plastic
    • C03B21/06Severing glass sheets, tubes or rods while still plastic by flashing-off, burning-off or fusing
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B23/00Re-forming shaped glass
    • C03B23/04Re-forming tubes or rods
    • C03B23/047Re-forming tubes or rods by drawing
    • C03B23/0473Re-forming tubes or rods by drawing for forming constrictions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/08Severing cooled glass by fusing, i.e. by melting through the glass
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/08Severing cooled glass by fusing, i.e. by melting through the glass
    • C03B33/082Severing cooled glass by fusing, i.e. by melting through the glass using a focussed radiation beam, e.g. laser
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/08Severing cooled glass by fusing, i.e. by melting through the glass
    • C03B33/085Tubes, rods or hollow products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B33/00Severing cooled glass
    • C03B33/08Severing cooled glass by fusing, i.e. by melting through the glass
    • C03B33/085Tubes, rods or hollow products
    • C03B33/0855Tubes, rods or hollow products using a focussed radiation beam, e.g. laser

Abstract

Při postupu měkkého oddělování tenkostěnných skleněných trubic nebo tabulí s tlouštkou stěny nejvýše 0,2 mm zatepla se sklo změkčí v šířce nejvýše 0,2 mm, změkčený úsek se vytahováním uvede na tlouštku stěny nejvýše 0,05 mm a pak se oddělí dalším ohřevem ve vytaženém úseku.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká postupu měkkého oddělování skleněných trubic nebo tabulí za tepla.
Dosavadní stav techniky
Při opracování a zpracování skleněných trubic nebo tabulí bývá často se vyskytující operací oddělování skleněných trubic nebo tabulí. Nejčastěji používaný postup oddělování je odklepnutí nebo odlomení, které záleží v tom, že se ve skle vyvodí úsek pnutí a případně místo zeslabené předchozím nádrhem, načež se skleněná trubice nebo tabule dá rozdělit pod vytvořenou trhlinou. Tyto postupy jsou mimořádně rychlé, mají však nedostatek v tom, že trhlinka neprobíhá vždy přesně po požadované dělicí čáře a především v tom, že oddělené místo má ostré hrany a může znamenat nebezpečí poranění, pokud se hrany po oddělení neotaví dokulata. Dále se může u tenkostěnného skla tepelným zpracováním vytvořit postačující napětí na mezi pevnosti. Při mechanickém odlomení, případně pomocí předchozího nádrhu, vznikají nestabilní konce, přičemž trhlinky mohou probíhat ve směru podélné osy trubky. Je též známé měkké oddělování skleněných trubic za tepla, při němž se sklo změkčí na oddělovaném místě a při dalším ohřevu se změkčené díly od sebe oddálí, což se děje buď pod vlivem tíže samo od sebe, nebo mechanickým vytahováním. Takový postup je například popsán v SU-PS 9 66 048. Nedostatkem u těchto postupů je to, že se na místě oddělení často vyskytne nával, jehož průměr je větší než tloušťka stěny trubice. Zvláště u skleněných trubic s tloušťkou stěn 0,25 mm a menší není měkké oddělování za tepla bez vytvoření návalu dosud možné. Vytvořený nával je však pro mnoho případů použití mimořádně rušivý, neboť vznikem návalu na místě oddělení má pak skleněná trubice jiný vnější a vnitřní průměr než je tomu u zbytku trubice.
Rovněž je známé řezání skla pomocí vysoce intenzivního laserového ozáření. Přitom se sklo odpařuje podél dělící čáry účinkem laserového záření. Nedostatkem tohoto postupu jsou vysoká tepelná pnutí ve skle, kondenzace odpařeného skla nebo jeho rozkladové produkty blízko místa oddělení a někdy vytvoření rušivého návalu.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je nalézt postup na oddělování tenkostěnných skleněných tabulí a trubic za tepla, při němž na místě rozdělení nevzniká ani větší vnější ani menší vnitřní průměr než jej má původní trubice resp. při němž nevzniká nával, který by byl silnější než tloušťka skleněné tabule.
Tento úkol se řeší postupem popsaným v patentovém nároku 1 na měkké oddělování skleněných trubic a tabulí za tepla.
Postup záleží v tom, že se u tenkostěnných skleněných trubic nebo u skleněných tabulí, které mají tloušťku nejvýše 0,2 mm se změkčí trubice nebo tabule na požadované dělicí čáře v šířce nejvýše 0,4 mm, změkčený úsek se vytažením uvede na tloušťku stěny nejvýše 0,05 mm a pak se dalším ohřevem ve vytaženém úseku oddělí.
Změkčení tabule podél požadované dělicí čáry nebo trubice na dělicí čáře, probíhající obvykle kolmo na osu trubky se má dít v šířce nejvýše 0,4 mm. Stoupne-li šířka nad tuto hodnotu, stává se stále pravděpodobnějším nebezpečí vytvoření návalu s větším vnějším průměrem než má skleněná trubice nebo s větší tloušťkou než je tomu u tabule. Dává se přednost tomu, když se trubice změkčí v úseku nejvýše 0,3 mm, pokud možno 0,2 mm širokém.
- 1 Π
CZ 282416 Β6
Jakmile je trubice nebo tabule podél dělicí čáry změkčená, roztahují se obě části trubice nebo tabule od sebe, takže se dostává tloušťka stěny nejvýše 0,05 mm, přičemž se dává přednost vytahovat na tloušťku stěny nejvýš 0,03 mm. Vytahování se může dít mechanicky, například tím způsobem, že po dostatečném ohřevu se díly trubice nebo tabule pohybují od sebe. Je však možné zařídit vytahování pružně tím, že se například pružinami nebo závažími přiloží axiálně působící síla na trubici nebo tabuli, jíž se při dosažení vyhovující viskozity podle houževnatosti ohřátého materiálu trubice nebo tabule roztahuje. V takovém případě se musí samozřejmě úsek, o který se vytahuje, omezit mechanicky například narážkou. Vytahování při předpětí pružinou nebo závažím je možno zvláště doporučit, neboť vytahování pak probíhá při dosažení vyhovující viskozity takřka s vlastní regulací, a tím se umožňuje rychlejší produkce. Úsek, o který se oba dělené kusy od sebe roztahují, aby se dosáhlo potřebné tloušťky stěny (délky vytažení), bývá zhruba pěti až padesátinásobkem tloušťky stěny nebo trubice. Samozřejmě závisí délka vytažení též na tom, v jak velké šířce úseku se sklo změkčilo. Čím užší je ohřátý úsek, tím kratší může být vytahovací délka.
V návaznosti na vytahování na požadovanou tloušťku stěny nad 0,05 mm, pokud možno nejvýše 0,03 mm, a případně též ještě během vytahování se pokračuje v ohřevu na oddělovacím místě v šířce úseku nejvýše 0,4 mm, až se sklovina podél ohřáté čáry dělení odděluje. Na formování dělicí hrany a na odstranění tepelného pnutí je výhodné zdroj tepla vypnout teprve krátce po oddělení, a to cca 0,3 - 0,5 sekundy po oddělení.
Ohřev má probíhat co nejrychleji, aby nežádoucí rozptyl tepla na zbývající část trubice byl co nejmenší, avšak ohřev nesmí být zase příliš krátký, sice by se sklo na místě dělení plně nezměkčilo. Dále se nesmí ohřev provádět tak rychle a na tak vysoké hodnoty, že by se části skloviny odpařovaly a pak se jako rušivá usazenina ukládaly na trubici nebo tabuli. Odborník dokáže několika málo zkouškami zjistit podmínky ohřevu vhodné pro příslušnou sklovinu a tloušťku stěny trubice nebo tloušťku tabule. Jako vodítko může platit, že při obvyklých podmínkách je měkké oddělování za tepla ukončeno během kratší doby než 1 sekundy. Při příliš pozvolném ohřevu se následkem vedení tepla ve skle příliš zvětšuje šířka úseku, v němž má sklo změknout. Chceme-li úsek změkčení omezit na požadovanou šířku max. 0,4 mm, pak se nemá překračovat doba ohřevu až ke změknutí skla 1 sekunda. Uvedená horní hranice se však může nepatrně měnit, a to podle tloušťky stěny skla a tepelné vodivosti skloviny.
Změkčení a oddělování skleněné trubice (nebo tabule) se dá provádět každým tepelným zdrojem, který umožňuje dostatečně malou šířku ohřívaného úseku. Dává se přednost silně zaostřenému zdroji infračerveného záření nebo docela zvláště laserovému záření. Na zajištění potřebné úzké šířky ohřívaného úseku nemá být šířka záření (napříč k dělicí čáře) větší než cca 0,2 mm, pokud možno maximálně 0,1 mm. Jako laserového záření je možno použít všech laserů, jimiž se dá zařídit dostatečně vysoká hustota výkonu absorbovaného, tj. pro ohřev využitkovatelného záření na dělicí čáře. Ohřev na dělicí čáře laserovým zářením se může dít jak dostatečně rychlým pojížděním nejlépe bodově nebo elipsovitě zaostřeného laserového paprsku po dělicí čáře, tak i použitím laserového paprsku přizpůsobeného podle dělicí čáry. Při větší tloušťce stěny může být výhodné též ozařování dělicí čáry s obou stran. Hustota výkonu má být v časovém (např. u pulsovaných laserů) a prostorovém (např. při stejnoměrném rozdělení energie v ohnisku) středu zhruba mezi 0,3 a 1 kWxcm'2. Při překročení této hustoty výkonu může docházet k odpařování skla; je-li hustota výkonu příliš nízká, trvá ohřev dlouho, neboť ohřev skla následkem tepelné vodivosti se nedá již omezovat na požadovanou malou šířku úseku. Hustota výkonu se musí samozřejmě přizpůsobit též k činiteli pohlcení dopadajícího záření ve skle. Preferovaným zdrojem laserového světla jsou CO2-lasery kvůli jejich vysokému výkonu.
Změkčování skla a oddělování mohou probíhat ihned po sobě. Jakmile sklo dostatečně změkne, roztahuje se a dělí se na ztenčeném místě. Zdroj energie se, čemuž se dává přednost, během celé změkčovací a dělicí operace neodstavuje ani nepřerušuje. Na urychlení postupu a na zmenšování
-2CZ 282416 B6 tepelného pnutí se dá k oddělování určená skleněná trubice nebo tabule použít v postupu v již předehřátém stavu. Teplota, na níž se sklo předehřívá nesmí být samozřejmě tak vysoká, aby již docházelo k měknutí skla při ní, tj. teplota se musí zde pohybovat pod transformační teplotou skla. Používá-li se při oddělovacím postupu takto předehřáté sklo, pak se na jeho změknutí na místě dělení musí vpravit do skla již jen energie, které je zapotřebí na uvedení ohřátého skla na teplotu potřebnou k vytahování. Jelikož tato energie je menší než když se musí ohřívat sklo z pokojové teploty, je možno buď při stejných taktových časech vyjít se slabším zdrojem energie, nebo při stejně silném energetickém zdroji zkrátit taktové časy pro oddělování proti případu s nepředehřátým sklem.
Přednosti dosahované tímto postupem tkví proti konvenčním postupům na měkké oddělování zatepla v tom, že se dají oddělovat též trubice a tabule se značně malou tloušťkou stěny bez rušivého vytváření návalů. Při porovnání s postupy, při nichž se trubice nebo tabule odlamuje, vzniká otavené místo rozdělení, které mechanicky je podstatně odolnější než místo lomu s ostrými hranami, které na rozdíl od místa odlomení nemá sklon k vytváření střepin a při manipulaci na rozdíl od ostrohranného odlamování není nebezpečí poranění. Je možno předcházet nedostatkům řezání laserovým zářením jako jsou výskyt tepelného pnutí, vytváření návalů usazeniny po odpařování. Tento postup vyhovuje v zásadě všude tam, kde se dělí trubice s malou tloušťkou stěny nebo ploché sklo s malou tloušťkou a kde alternativní postupy jako odklepávání tavení, odlamování s nádrhem nebo řezání mají své nedostatky.
Přehled obrázků na výkrese
Na přiloženém výkresu (obr. 1) je na příkladu skleněné tabulky schematicky znázorněn postup, který je pak konkrétně proveden v příkladu provedení vynálezu na skleněné trubici.
Příklad provedení vynálezu
Při postupu znázorněném na obr. 1 CC>2-laser 1 působí ve směru šipky na skleněnou tabulku 2, sklo změkne a tabulka 2 se pak roztahuje směrem, znázorněným šipkami 4, čímž dojde k zeslabení v její střední části. V případě dalšího působení CO2-laseru 1 pak dojde k oddělení obou částí již protažené tabulky 3 za vzniku úseků 5.
Skleněná trubice s vnějším průměrem 7 mm a tloušťkou stěny 0,1 mm se upnula na obou koncích ve stroji na tvarování skla a uvedla se na 360 otáček za minutu. Trubice se ozařovala s elipsovitě zaostřeným laserovým zářením CO2-laseru s výkonem 20 wattů. Elipsovitý laserový paprsek měl na svém místě dopadu na sklo délku poloos 0,1 a 1 mm. Rotací trubice se dostala dělicí čára s šířkou 0,3 mm. Po 0,7 sekundy bylo sklo dostatečně změklé a obě poloviny skla se roztáhly o 0,5 mm, čímž se na dělicí čáře dostala tloušťka stěny skla cca 0,05 mm. V ozařování se pokračovalo dále po 0,25 sekundy, načež se sklo podél dělicí čáry oddělilo. Na dělicí čáře vznikajícím návalem netrpěla ani jmenovitá světlost skleněné trubice ani tento nával nepřesahoval vnější průměr trubice.

Claims (4)

1. Postup měkkého oddělování skleněných trubic nebo tabulí za tepla změkčováním trubice nebo tabule na místě oddělení, zmenšením tloušťky stěny ve změkčeném úseku vytahováním
-3CZ 282416 B6 a navazujícím oddělením dalším ohřevem, vyznačující se tím, žeseu tenkostěnné trubice nebo tabule s tloušťkou stěny nejvýše 0,2 mm změkčí sklo v šířce nejvýše 0,4 mm, změkčený úsek se vytahováním uvede na tloušťku stěny nejvýše 0,05 mm a pak se dalším ohřevem oddělí ve vytaženém úseku.
2. Postup podle nároku 1, vyznačující se tím, že se sklo změkčí v šířce nejvýše 0,3 mm.
3. Postup podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se změkčený úsek io vytáhne na tloušťku stěny nejvýše 0,03 mm.
4. Postup podle jednoho nebo několika nároků laž3, vyznačující se tím, že změkčení a další ohřev se provádí laserovým paprskem.
CZ953304A 1994-12-14 1995-12-14 Postup měkkého oddělování skleněných trubic nebo tabulí za tepla CZ282416B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4444547A DE4444547C2 (de) 1994-12-14 1994-12-14 Verfahren zum wärmeweichen Trennen von dünnwandigen Glasrohren oder -platten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ330495A3 CZ330495A3 (en) 1997-05-14
CZ282416B6 true CZ282416B6 (cs) 1997-07-16

Family

ID=6535805

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ953304A CZ282416B6 (cs) 1994-12-14 1995-12-14 Postup měkkého oddělování skleněných trubic nebo tabulí za tepla

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5902368A (cs)
EP (1) EP0717011B1 (cs)
JP (1) JP3956321B2 (cs)
CZ (1) CZ282416B6 (cs)
DE (2) DE4444547C2 (cs)
ES (1) ES2140597T3 (cs)
PL (1) PL178155B1 (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1011208A4 (fr) * 1997-06-11 1999-06-01 Cuvelier Georges Procede de decalottage de pieces en verre.
DE19736732A1 (de) * 1997-08-22 1999-03-11 Lzh Laserzentrum Hannover Ev Einrichtung und Verfahren zur Bearbeitung eines Werkstückes mittels elektromagnetischer Strahlung sowie Spiegel zur Reflexion von elektromagnetischer Strahlung, insbesondere von Laserlicht
SE9703425D0 (sv) 1997-09-23 1997-09-23 Pharmacia & Upjohn Ab Prefilled ampooules and manufacture thereof
DE19904978A1 (de) * 1999-02-06 2000-08-10 Vetter & Co Apotheker Verfahren zur Herstellung von Zylinderrohrabschnitten aus vorzugsweise aus Glas bestehenden Rohren und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
DE19918942B4 (de) * 1999-04-27 2004-09-02 Schott Glas Verwendungen einer Dünnglasscheibe
DE19963865A1 (de) * 1999-12-30 2001-07-19 Schott Desag Ag Verfahren zum Herstellen vorgespannter Gläser
KR20020047479A (ko) * 2000-12-13 2002-06-22 김경섭 비금속재료의 레이저 절단 방법
US20020170318A1 (en) * 2001-04-02 2002-11-21 Andreas Gartner Brief summary of the invention
CA2451077A1 (en) * 2001-07-02 2003-01-16 Virtek Laser Systems, Inc. Method of ablating an opening in a hard, non-metallic substrate
JP4032857B2 (ja) * 2002-07-24 2008-01-16 ソニー株式会社 タッチパネル用のガラス基板、タッチパネル及び携帯端末
DE102007012146B4 (de) * 2007-03-12 2012-11-29 Lzh Laserzentrum Hannover E.V. Vorrichtung und Verfahren zur Umformung von Bauteilen aus unter Wärmeeinfluß verformbaren Materialien, insbesondere aus Glas
CN102414134B (zh) * 2009-02-27 2015-01-21 康宁股份有限公司 对玻璃带上的区域成形的方法
KR101041137B1 (ko) * 2009-03-25 2011-06-13 삼성모바일디스플레이주식회사 기판 절단 장치 및 이를 이용한 기판 절단 방법
KR20100107253A (ko) * 2009-03-25 2010-10-05 삼성모바일디스플레이주식회사 기판 절단 장치 및 이를 이용한 기판 절단 방법
DE102010011207A1 (de) 2010-03-09 2011-09-15 B. Braun Melsungen Ag Vorrichtung zum Schneiden von im Verbund vorliegenden miteinander verbundenen Kunststofferzeugnissen für den medizinischen Bereich
DE102010060850A1 (de) 2010-11-28 2012-05-31 Glamaco Maschinenbau Gmbh Vorrichtung und Verfahren zum warmweichen Trennen von Glas
KR20140040802A (ko) * 2011-07-20 2014-04-03 아사히 가라스 가부시키가이샤 판유리, 그 제조 방법, 및, 그 제조 장치
KR101875938B1 (ko) * 2011-08-18 2018-07-06 엘지이노텍 주식회사 양자점 물질을 사용하여 형광램프를 제조하는 방법
CN105127603B (zh) 2011-09-15 2017-07-11 日本电气硝子株式会社 玻璃板的激光熔断方法
DE102012109189B3 (de) 2012-09-27 2014-03-27 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zum wärmeweichen Verschließen von Glasrohren
JP5958823B2 (ja) * 2012-11-13 2016-08-02 日本電気硝子株式会社 ガラス板積層体及びその製造方法
DE102013107607B4 (de) 2013-07-17 2017-09-21 Schott Ag Verfahren zum Herstellen von Glasfläschchen
DE102014106817A1 (de) 2014-05-14 2015-11-19 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Dünnglas-Bands und verfahrensgemäß hergestelltes Dünnglas-Band
DE102018109820A1 (de) 2018-04-24 2019-10-24 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Glashohlkörperprodukten sowie Glashohlkörperprodukte und deren Verwendung
EP3696147B1 (de) 2019-02-18 2021-03-31 Schott AG Verfahren und vorrichtung zum bearbeiten von glasrohrenden

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2379342A (en) * 1942-03-21 1945-06-26 Frank J Cozzoli Method of sealing filled tubes
DE1244346B (de) * 1964-10-19 1967-07-13 Menzel Gerhard Glasbearbeitung Verfahren zum Schneiden von Glas
CH495529A (de) * 1968-08-22 1970-08-31 Merz & Benteli Ag Verfahren zur Herstellung rohrförmiger, radioaktiver Lichtquellen
US4350722A (en) * 1979-04-12 1982-09-21 Duro-Test Corporation Hollow glass article with improved optical finish
SU966048A1 (ru) * 1980-12-22 1982-10-15 Самостоятельное конструкторско-технологическое бюро по проектированию приборов и аппаратов из стекла Способ резки стекл нных трубок
US4600424A (en) * 1985-03-21 1986-07-15 Flaming Dale G Method of forming an ultrafine micropipette
US4921522A (en) * 1989-04-24 1990-05-01 Flaming Dale G Method and apparatus for forming a micropipette with uniform application of heat
US4913719A (en) * 1989-04-24 1990-04-03 Flaming Dale G Method and apparatus for forming micropipette of controlled configuration by selecting the pattern of heat application
US4869745A (en) * 1989-04-24 1989-09-26 Flaming Dale G Apparatus for forming micropipette of controlled configuration by moving the point of heat application
JPH0639572A (ja) * 1991-01-11 1994-02-15 Souei Tsusho Kk ウェハ割断装置
US5181948A (en) * 1991-07-12 1993-01-26 Sutter Instrument Company Method and apparatus for forming micropipette of controlled configuration
US5143533A (en) * 1991-08-22 1992-09-01 The United States Of America As Represented By The Department Of Energy Method of producing amorphous thin films

Also Published As

Publication number Publication date
JP3956321B2 (ja) 2007-08-08
DE4444547C2 (de) 1997-02-27
US5902368A (en) 1999-05-11
PL178155B1 (pl) 2000-03-31
CZ330495A3 (en) 1997-05-14
EP0717011B1 (de) 1999-10-27
EP0717011A2 (de) 1996-06-19
EP0717011A3 (de) 1996-08-28
ES2140597T3 (es) 2000-03-01
DE4444547A1 (de) 1996-06-20
PL311793A1 (en) 1996-06-24
JPH08217478A (ja) 1996-08-27
DE59507134D1 (de) 1999-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ282416B6 (cs) Postup měkkého oddělování skleněných trubic nebo tabulí za tepla
DE4305107C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Schneiden eines spröden Körpers mit Laserstrahlung
US3932726A (en) Glass cutting
US9938180B2 (en) Methods of cutting glass using a laser
Herman et al. Laser micromachining of transparent fused silica with 1-ps pulses and pulse trains
EP1574485A1 (de) Verfahren zum Freiformschneiden von gewölbten Substraten aus sprödbrüchigem Material
JP2006150984A (ja) 脆弱性材料より成る工作物を迅速に切断するための方法及び装置
JPS60143600A (ja) ホットプラズマ発生装置
DE4405203A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Bearbeitung von Glas, Kunststoff, Halbleitern, Holz oder Keramik mittels Laserstrahlung
JPS6324798B2 (cs)
DE19616327C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Trennen von dünnwandigen Glasrohren
CN112839908B (zh) 激光加工脆性材料的分离和释放
DE4214159C1 (de) Verfahren zum Erzeugen von Bruchspannungen in Glas
EA004167B1 (ru) Способ резки стекла
US20220288723A1 (en) Method and apparatus for forming holes in brittle materials assisted by stress reduction through heating
Dyumaev et al. Influence of viscoelastic properties of the matrix and of the type of plasticizer on the optical strength of transparent polymers
JPH11123577A (ja) 脆性材のレーザー加工方法
EP3006413A1 (en) Method for cutting a laminated sheet of glass
DE202019005592U1 (de) Vorrichtung zum Bearbeiten und zum Trennen einer Verbundsicherheitsglastafel
EA200000799A1 (ru) Способ лазерной обработки стекла
Lüthy et al. Laser induced surface deformations on silicon
CN110770180A (zh) 激光加工脆性材料的可控分离
RU2015119C1 (ru) Способ резки полых стеклоизделий
EA004322B1 (ru) Способ резки стекла
Pasmanik Pico versus femto in micromachining

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20061214