CZ281819B6 - Způsob tavení skla se sníženou tvorbou oxidů dusíku a regenerační sklářská tavicí pec pro provádění způsobu - Google Patents

Způsob tavení skla se sníženou tvorbou oxidů dusíku a regenerační sklářská tavicí pec pro provádění způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ281819B6
CZ281819B6 CZ93575A CZ57593A CZ281819B6 CZ 281819 B6 CZ281819 B6 CZ 281819B6 CZ 93575 A CZ93575 A CZ 93575A CZ 57593 A CZ57593 A CZ 57593A CZ 281819 B6 CZ281819 B6 CZ 281819B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
combustion
air
burner
furnace
melt
Prior art date
Application number
CZ93575A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ57593A3 (en
Inventor
Manfred Wagner
Helmut Pieper
Klaus Sorg
Original Assignee
Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg filed Critical Beteiligungen Sorg Gmbh & Co. Kg
Publication of CZ57593A3 publication Critical patent/CZ57593A3/cs
Publication of CZ281819B6 publication Critical patent/CZ281819B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B5/00Melting in furnaces; Furnaces so far as specially adapted for glass manufacture
    • C03B5/16Special features of the melting process; Auxiliary means specially adapted for glass-melting furnaces
    • C03B5/235Heating the glass
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C2201/00Staged combustion
    • F23C2201/10Furnace staging
    • F23C2201/101Furnace staging in vertical direction, e.g. alternating lean and rich zones
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C2205/00Pulsating combustion
    • F23C2205/10Pulsating combustion with pulsating fuel supply
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/50Glass production, e.g. reusing waste heat during processing or shaping

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Glass Melting And Manufacturing (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Abstract

Při způsobu tavení skla pracují hořáky (4, 8) v jedné rovině podsteciometricky a druhé rovině nedstechiometricky. Spalovací plyny jsou pak ve směšovací zoně podorbeny zbytkovému spalování za stechiometrických podmínek. Pec pro provádění způsobu má podstechiometrickou oblast (2), probíhající nahoře podél podélné stěny (1) a nadstechiometrickou oblast (3) směřující do středu pece. V podstechiometrické oblasti (2) je upraven hořák (4), zavedený bočně do proudu horkého vzduchu. ŕ

Description

Způsob vedení tavby v regenerační sklářské tavící peci a pec pro jeho provádění
Oblast techniky
Vynález se týká vedení tavby v regenerační sklářské tavící peci, při němž se plynnými spalinami předehřívá spalovací vzduch v regenerátorech, přičemž se směr tahu spalovacího vzduchu a plynných spalin střídavě mění mezi regenerátory, přičemž hořáky se přepínají podle směru tahu mezi předehřívacími a vyhřívanými regenerátory.
Dosavadní stav techniky
Takové pece jsou dlouhodobě známé a velmi dobře se osvědčily. Mají vsak nevýhodu v tom, že v jejich zplodinách vzniká relativné vysoký a často nepřípustný obsahu oxidů dusíku Ν0χ.
Tvorba Ν0χ je ve sklářských tavících pecích podporována tím, že v jádře plamene dochází ke vzniku velmi vysokých teplot. Vysoké teploty jsou na druhé straně potřebné k tomu, aby umožnily odpovídající účinnost přenosu tepla, a tím i vysoké výkony pece.
Podstata vynálezu
Pro řešeni problému je navržen způsob vedení tavby v regenerační sklářské tavící peci, při němž se plynnými spalinami předehřívá spalovací vzduch v regenerátorech, přičemž se směr tahu spalovacího vzduchu a plynných spalin střídavě mění mezi regenerátory, přičemž hořáky se přepínají podle směru tahu mezi předehřívacími a vyhřívanými regenerátory, vyznačený tím, že se v jedné hořákové úrovni ve vstupním vletu předehřátého primárního spalovacího vzduchu směšuje proud paliva se spalovacím vzduchem v první části přilehlé k hořáku a směs se v první spalovací oblasti v prostoru pece nad taveninou částečně spaluje, přičemž spalovací vzduch, přiváděný druhou částí vstupního vletu, odvrácenou od hořáku, spaluje ve druhé hořákové úrovni pod první hořákovou úrovní s dalším přiváděným palivem a popřípadě se zbytkem z částečného spalování z první hořákové úrovně, přičemž v jedné z hořákových úrovní dochází k nadstechiometrickému spalování a ve druhé z hořákových úrovní dochází k podstechiometrickému spalování, při udržování vzájemně stechiometrického množství vzduchu a paliva ve zbytkové směšovací oblasti pece nad taveninou, přičemž v této směšovací oblasti se zplodiny hořeni z nadstechiometrické oblasti a z podstechiometrické oblasti průběžně podrobují zbytkovému spalování za stechiometrických podmínek a odvádí se přes nejméně jeden výstupní vlet a vyhřívaný regenerátor do komína jako plynné zplodiny se sníženým obsahem Ν0χ.
Podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu se v první hořákové úrovni přivádí ve vstupním vletu předehřátého primárního spalovacího vzduchu nejméně jeden palivový proud v nadstechiometrickém množství vzhledem k předehřátému spalovacímu vzduchu, který je lokálně k dispozici v první části vstupního vletu přilehlé k hořáku, čímž se vytváří podstechiometrická oblast spalování v prostoru pece nad taveninou, přičemž ve druhé části vstup
-1CZ 281819 B6 ního vletu mimo první část je vzduch přiváděn do pece v přebytku k palivu vniklému do této části, a tento přebytek vzduchu zůstává udržovaný také ve druhé hořákové úrovni v oblasti přiváděni spalovacího vzduchu, do níž se přivádí nejméně jedním dalším palivovým proudem další palivo, takže se ve druhé hořákové úrovni v prostoru pece nad taveninou vytváří nadstechiometrická oblast spalováni, přičemž přebytek vzduchu v nadstechiometrické oblasti spalování se dostatečně udržuje řízením přívodu předehřátého vzduchu a paliva v obou hořákových úrovních pro dosažení celkového stechiometrického množství vzduchu ve zbytkové směšovací oblasti pece nad taveninou.
K uvedenému nejméně jednomu dalšímu palivovému proudu ve druhé hořákové úrovni se může podle dalšího znaku vynálezu vhánět nejméně jeden přídavný přebytkový vzduchový proud, čímž se přebytek vzduchu v nadstechiometrické oblasti spalování ještě zvyšuje, přičemž přebytek přídavného vzduchu včetně spalovacího vzduchu přiváděného vstupním vletem v nadstechiometrické oblasti spalování se udržuje pro dosažení celkového stechiometrického množství vzduchu ve zbytkové směšovací oblasti pece nad taveninou.
S výhodou leží hořáková úroveň podstechiometrické oblasti spalování nad hořákovou úrovní nadstechiometrické oblasti spalování. Nadstechiometrická oblast spalování v dolní hořákové úrovni je s výhodou napájena nejméně jedním palivovým proudem pod vstupem předehřátého spalovacího vzduchu ze vstupní regenerátorové strany, přičemž do předehřátého vzduchu se zavádí nejméně jeden palivový proud v horní hořákové úrovni před vstupem do prostoru tavící vany.
Podle dalšího znaku způsobu podle vynálezu leží podstechiometrická oblast spalováni při boku odpovídajícího nejméně jednoho vstupního vletu, do něhož je palivový proud horní první hořákové úrovně zaváděn z boku vletu, a uvedený nejméně jeden palivový proud je s přebytkovým vzduchem vháněn ve spodní druhé hořákové úrovni s půdorysným posunutím, takže podstechiometrická oblast a nadstechiometrická oblast spalováni jsou vůči sobě posunuty jak výškově, tak půdorysné.
S výhodou je horní palivový proud veden do vstupního vletu rychlosti menši, než je rychlost vháněného předehřátého vzduchu ze vstupní regenerátorové strany, takže podstechiometrická oblast spalování je tímto vzduchovým proudem strhávána k boku prostoru nad taveninou v peci s koncovým ohřevem.
Vynález se dále týká sklářské tavící pece pro provádění způsobu, obsahující tavící vanu s koncovým ohřevem a vedením plynných spalin ve tvaru písmene U, střídavé přepínatelné regenerátory, napojené odpovídajícími vlety na ohřívací prostor nad taveninou ve vaně, s přepínatelnými vletovými hořáky a přepínatelným podvletovým vytápěním, přičemž podle vynálezu jsou vletové hořáky zaústěny v každém vletu v první hořákové úrovni vždy z boku, přilehlého k podélné stěně pece, a přiřazený nejméně jeden podvletový hořák je umístěn v koncové stěně tavící vany nad hladinou taveniny, a to blíže k podélné ose tavící vany, než je podélná osa příslušného vstupního vletu.
-2CZ 281819 B6
Aby se získal malý mísící impuls, kterým se nejsnáze udrží oddělená podstechiometrická a nadstechiometrická oblast, je podle dalšího znaku vynálezu hořák odpovídajícího vletu veden z boku vletu šikmo k ose vletu a směrem k tavící vaně.
Podvletové hořáky jsou podle dalšího znaku vynálezu účelně vedeny šikmo směrem vzhůru od hladiny taveniny.
Vynález umožňuje vést tavbu v regenerační sklářské tavící peci a pec přizpůsobit tak, že při vysokém výkonu se dosáhne relativně malé emise Ν0χ. Přitom se nad taveninou dosáhne vysoká koncentrace energie, při současném značném snížení teplot plamene v jádře. Opatřeními podle vynálezu tak může být také u regeneračních sklářských tavících pecí značně snížena produkce zplodin Ν0χ, aniž by byly potřebné velké investice. Je tedy možné hovořit o ideálním řešení existujících problémů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 schematický svislý podélný řez sklářskou tavící pecí a obr. 2 vodorovný řez pecí z obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Jak je patrno z obrázků, sestává pec podle vynálezu z obvyklé tavící vany s podélnými stěnami 1, příčnými stěnami 7, 7A, 7B, regenerátorů 1 a pracovní vany 6. Pec je vytápěna koncovým ohřevem nebo ohřevem s vedením plamene ve tvaru U, při němž je jak známo primární spalovací vzduch z regenerátoru 5, který působí jako předehřívaci regenerátor, prvním vletem 11, který působí jako vstupní vlet, vháněn do pece, přičemž plynné spaliny po průchodu po dráze ve tvaru U nad taveninou 9 pec opouštějí druhým vletem 12 ve druhém regenerátoru, který je plynnými spalinami ohříván. Při dalším pracovním cyklu se směr vhánění obrátí a teplo z plynných spalin, akumulované ve druhém regenerátoru, se předává vháněnému vzduchu. Vlet 12 potom působí jako vstupní vlet. Tento pracovní postup je známý a je proto upuštěno od dalšího popisu změny směru. Pec je uspořádána symetricky a vše, co bylo řečeno pro první vlet 11, platí při obráceném chodu pro druhý vlet 12.
Ve straně vletu 11, přivrácené podélné straně podélné stěně 1 pece, je uložen hořák 4, jímž vháněno palivo, určené ke spalování spalovacím vzduchem vháněným vletem 11. Pec je dále opatřena spodním ohřevem, sestávajícím z řady tryskovítých hořáků 8, uložených v oblasti příčné stěny 7A a pod vlety, přičemž těmito hořáky 8 je vháněno další palivo s přídavným sekundárním vzduchovým proudem. Tyto hořáky 8 představují hlavní hořáky ohřevu pece, přičemž pojem další hořáky je volen z hlediska definice způsobu podle vynálezu. To je patrné z následujících příkladů, v nichž chybí napájení hořáků 4 horní hořákové úrovně E2 ve známém stavu techniky a kde je také množství paliva, přiváděné podle vynálezu do hořáků 8. dolní hořákové úrovně, čtyři až pětkrát vyšší.
-3CZ 281819 B6
Hořáky £ a 2 jsou tedy uspořádány tak, že vletové hořáky £ v každém vletu 11, 12 v první hořákové úrovni E2 jsou zaústěny vždy z boku, přilehlého k podélné stěně 1 pece, a přiřazené hořáky 2 jsou umístěny v koncové příčné stěně 7A tavící vany 14 nad hladinou taveniny 10, a to blíže k podélné ose tavící vany 14, než je podélná osa příslušného vletu 11, 12.· Jak je patrné z obr.
a 2, je hořák £ příslušného vletu 11, 12 veden z boku vletu šikmo k ose vletu a směrem k tavící vaně. Podvletové hořáky 8 jsou vedeny šikmo směrem vzhůru od hladiny taveniny 10.
Při způsobu podle vynálezu se do jedné hořákové úrovně E2 přivádí ve vstupním vletu 11 předehřátého primárního spalovacího vzduchu přivádí palivový proud v nadstechiometrickém množství s nízkou rychlostí vzhledem k předehřátému spalovacímu vzduchu, který je na k dispozici lokálně k dispozici v první části 11A vstupního vletu 11 přilehlém k hořáku £, čímž se vytváří podstechiometrická oblast spalování 2. v prostoru R nad taveninou
10. Ve druhé části 11B vstupního vletu 11 mimo první část 11A je vzduch přiváděn do pece v přebytku k palivu vniklému do této části 11B a tento přebytek vzduchu zůstává také ve druhé hořákové úrovni E3 do niž se přivádí nejméně jedním tryskovítým hořákem další palivo, takže se ve druhé hořákové úrovni E3 v prostoru R pece nad taveninou 10 vytváří nadstechiometrická oblast 3 spalování .
Současně se může do druhé hořákové úrovně E3 přivádět v oblasti zavádění spalovacího vzduchu, tj. pod prvním vletem
11, v tryskovitých hořácích 8 k jednotlivým dalším palivovým proudům, vháněným hořáky 8, jednotlivé přídavné přebytkové vzduchové proudy, čímž se ještě zvýší přebytek vzduchu v nadstechiometrické oblasti £ spalování. Přebytek přídavného vzduchu v nadstechiometrické oblasti spalování 3 se udržuje množstvím a relativní rychlostí proudů hořáků 8 vzhledem k hořáku £ dostatečný pro získání celkového stechiometrického množství vzduchu ve zbytkové směšovací oblasti 9 pece nad taveninou 10.. V této směšovací oblasti 9 se zplodiny hořeni z podstechiometrické oblasti
2. spalování a z nadstechiometrické oblasti 3 spalování průběžně podrobuji zbytkovému spalování za stechiometrických podmínek. Přes výstupní vlet 12 a vyhřívaný regenerátor 5 se přitom tyto plynné zplodiny se sníženým obsahem Ν0χ odvádějí do komína.
Jako palivo se v obou hořákových úrovních E2, E3 použije jako obvykle s výhodou vyfukovaný zemní plyn nebo rozprášený topný olej, který je vstřikován do trysek hořáků a snadno se směšuje se spalovacím vzduchem.
S výhodou probíhá spalování v dolní oblasti pece s vysokým impulsem vháněného paliva a v horní oblasti pece s nižším impulsem vháněného paliva.
Při provádění způsobu je přívod paliva do hořáku £ řízen tak, že rychlost paliva vháněného ze strany do vletu 11 je tak nízká, že palivový plyn má velmi nízký mísící impuls, takže se v hrdle hořáku £ sotva misi s primárním vzduchem. Na tomto místě dochází k velmi špatnému promisení, takže jádro plamene, kde jak známo vznikají plyny Ν0χ, je podstechiometrické, tj. vykazuje nedostatek kyslíku. V první oblasti 2 spalování tak vzniká silné
-4CZ 281819 B6 podstechiometrické spalování, po němž však následuje směšovací oblast 9_, takže do komína není odváděn nespálený plyn.
V spodním podvletovém ohřevu obvyklém u těchto pecí se spodní ohřev zachová, přičemž je možné odpojit jeden nebo více hořáků 8 umístěných v oblasti u vnější podélné stěny 1, takže nadstechiometrická oblast 2 spalování je uspořádáním hořáků 8 ve druhé hořákové úrovni E3 posunuta směrem dolů a také do strany. Zbývající podvletové hořáky 8 hořákové úrovně E3 pracují v nadstechiometrické oblasti 2 spalování s relativné velkým přebytkem vzduchu. Zde je také jádro plamene chlazeno vysokým přebytkem vzduchu, takže se dosáhne v celku podstatné nižší emise Ν0χ.
Vynález je dále demonstrován na třech příkladech, přičemž výsledky měření jsou shrnuty do tabulky. Příklady jsou vždy porovnány se srovnávacím příkladem (známý stav).
Příklad 1
Tavící výkon t/den Vletový ohřev (v E2) topný olej (kg/h) v hořáku (4 Nedostatek vzduchu (v E2) % Podvletový ohřev (v E3) topný olej (kg/h) v hoř. (8) Vzduch (ve 4 a 8) Nm3 Přebytek vzduchu (v E3) % Spaliny (mg NOx/Nm3) %
Přiklad 2
Tavící výkon t/den Vletový ohřev (v E2) zemní plyn (Nm3) v hořáku (4) Nedostatek vzduchu (v E2) % Podvletový ohřev (v E3) zemní plyn (Nm3) v hoř. (8) Vzduch (ve 4 a 8) Nm3 Přebytek vzduchu (v E3) % Spaliny (mg NOx/Nm3)
Známý stav Dle vynálezu
172 172
150
40
710 580
8 250 8 250
- 5,5
1 350 900
Známý stav Dle vynálezu
350 350
300
45
1 500 1 200
15 800 15 800
- 9,5
2 400 1 380
-5CZ 281819 B6
Příklad 3
Známý stav Dle vynálezu
Tavící výkon t/den Vletový ohřev (v E2) 210 210
zemní plyn (Nm3) v hořáku (4) - 215
Nedostatek vzduchu (E2) Podvletový ohřev (E3) % 51
zemní plyn (Nm3) v hoř. (8) 860 645
Vzduch (ve 4 a 8) Nm3 9 030 9 030
Přebytek vzduchu (v E3) % - 17
Spaliny (mg NOx/Nm3) 1 415 690
Z příkladů je možné odvodit, že obsah ΝΟχ v plynných spalinách u stávající vany s vedením ohřevu ve tvaru U může být u stejného výkonu vany snížen o přibližně 45 %.
Rychlosti podvletového ohřevu hořáky 8 druhé hořákové úrovně E3 a hořákem £ první hořákové úrovně jsou přitom voleny tak, že podstechiometrická oblast 2 spalování a nadstechiometrická oblast 2 spalování jsou relativně úzce ohraničeny, ale plynné spaliny se přes to ve zbývajícím prostoru nad taveninou 10, tj. ve směšovací oblasti 9, znovu směšují, takže v části vany, z níž se spaliny odvádí, nemůže být naměřena nadměrná koncentrace CO ve spalinách, tj. dochází vcelku ke stechiometrickému spalování.
Měněním množství plynů obou hořákových systémů může být přizpůsobována délka plamene a dodávka energie do vany pouze zepředu dozadu nebo obráceně, a tím se může přizpůsobovat zatížení vany.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob vedení tavby v regenerační sklářské tavící peci, při němž se plynnými spalinami předehřívá spalovací vzduch v regenerátorech, přičemž se směr tahu spalovacího vzduchu a plynných spalin střídavě mění mezi regenerátory, přičemž hořáky se přepínají podle sméru tahu mezi předehřívacími a vyhřívanými regenerátory, vyznačený tím, se v jedné hořákové úrovni (E2) ve vstupním vletu (11) předehřátého primárního spalovacího vzduchu směšuje proud paliva se spalovacím vzduchem v první části (11A) přilehlé k hořáku a směs se v první oblasti spalování v prostoru (R) pece nad taveninou (10) částečné spaluje, přičemž spalovací vzduch, přiváděný druhou části (11B) vstupního vletu, odvrácenou od hořáku, směšuje ve druhé hořákové úrovni (E3) pod první hořákovou úrovní (E2) s dalším přiváděným palivem a popřípadě se zbytkem z částečného spalováni z první hořákové úrovně (E2), přičemž v jedné z hořákových úrovní (E2, E3) dochází k nadstechiometrickému
    -6CZ 281819 B6 spalování a ve druhé z hořákových úrovní (E2, E3) dochází k podstechiometrickému spalování, při udržování vzájemně stechiometrického množství vzduchu a paliva ve zbytkové směšovací oblasti (9) pece nad taveninou (10), přičemž v této směšovací oblasti (9) se zplodiny hořeni z nadstechiometrické oblasti a z podstechiometrické oblasti průběžně podrobují zbytkovému spalování za stechiometrických podmínek a odvádí se přes nejméně jeden výstupní vlet (12) a vyhřívaný regenerátor (5) do komína jako plynné zplodiny se sníženým obsahem Ν0χ.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se v první hořákové úrovni (E2) přivádí ve vstupním vletu (11) předehřátého primárního spalovacího vzduchu nejméně jeden palivový proud v nadstechiometrickém množství vzhledem k předehřátému spalovacímu vzduchu, který je lokálně k dispozici v první části (11A) vstupního vletu (11) přilehlé k hořáku, čímž se vytváří podstechiometrické oblast spalování (2) v prostoru (R) pece nad taveninou (10), přičemž ve druhé části (11B) vstupního vletu (11) mimo první část (11A) je vzduch přiváděn do pece v přebytku k palivu vniklému do této části (11B), a tento přebytek vzduchu zůstává udržovaný také ve druhé hořákové úrovni (E3) v oblasti přivádění spalovacího vzduchu, do níž se přivádí nejméně jedním dalším palivovým proudem další palivo, takže se ve druhé hořákové úrovni (E3) v prostoru (R) pece nad taveninou (10) vytváří nadstechiometrické oblast (3) spalování, přičemž přebytek vzduchu v nadstechiometrické oblasti (3) spalování se dostatečně udržuje řízením přívodu předehřátého vzduchu a paliva v obou hořákových úrovních (E2, E3) pro dosažení celkového stechiometrického množství vzduchu ve zbytkové směšovací oblasti (9) pece nad taveninou (10).
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, žesek uvedenému nejméně jednomu dalšímu palivovému proudu ve druhé hořákové úrovni (E3) vhání nejméně jeden přídavný přebytkový vzduchový proud, čímž se přebytek vzduchu v nadstechiometrické oblasti (3) spalování ještě zvyšuje, přičemž přebytek přídavného vzduchu včetně spalovacího vzduchu přiváděného vstupním vletem (11) v nadstechiometrické oblasti (3) spalování se udržuje pro dosaženi celkového stechiometrického množství vzduchu ve zbytkové směšovací oblasti (9) pece nad taveninou (10).
  4. 4. Způsob podle nároků 2 nebo 3, vyznačený tím, že první hořáková úroveň (E2) podstechiometrické oblasti (2) spalování leží nad druhou hořákovou úrovní (E3) nadstechiometrické oblasti (3) spalování.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že nadstechiometrická oblast spalování (3) v dolní druhé hořákové úrovni (E3) je napájena nejméně jedním palivovým proudem pod vstupem předehřátého spalovacího vzduchu ze vstupní regenerátorové strany, přičemž do předehřátého vzduchu se zavádí nejméně jeden palivový proud v horní první hořákové úrovni (E2) před vstupem do prostoru (R) tavící vany.
  6. 6. Způsob podle nároků 4 nebo 5, vyznačený tím, že podstechiometrické oblast (2) spalování leží při boku odpovídajícího nejméně jednoho vstupního vletu (11), do něhož je palivový proud horní první hořákové úrovně (E2) zaváděn z boku
    -7CZ 281819 B6 vletu (11), a uvedený nejméně jeden palivový proud je s přebytkovým vzduchem vháněn v dolní druhé hořákové úrovni (E3) s půdorysným posunutím, takže podstechiometrická oblast (2) spalování a nadstechiometrická oblast (3) spalování jsou vůči sobě posunuty jak výškově, tak půdorysně.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoli z nároků 4 až 6, vyznačený tím, že uvedený nejméně jeden palivový proud se vede do vstupního vletu (11) rychlostí menší, než je rychlost vháněného předehřátého vzduchu ze vstupní regenerátorové strany, a podstechiometrická oblast (2) spalování je tímto vzduchovým proudem strhávána k boku prostoru (R) nad taveninou v peci s koncovým ohřevem.
  8. 8. Sklářská taviči pec pro provádění způsobu podle kteréhokoli z nároků 2 až 7, obsahující tavící vanu s koncovým ohřevem a vedením plynných spalin ve tvaru písmene U, střídavě přepínatelné regenerátory, napojené odpovídajícími vlety na ohřívací prostor nad taveninou ve vaně, s přepínatelnými vletovými hořáky a přepínatelným podvletovým ohřevem, vyznačená tím, že vletové hořáky (4) jsou zaústěny v každém vletu (11, 12) v první hořákové úrovni (E2) vždy z boku, přilehlého k podélné stěně (1) pece, a přiřazený nejméně jeden podvletový hořák (8) je umístěn v koncové stěně (7A) tavící vany (14) nad hladinou taveniny (10), a to blíže k podélné ose tavící vany (14), než je podélná osa příslušného vletu (11, 12).
  9. 9. Sklářská tavící pec podle nároku 8, vyznačená tím, že vletové hořáky (4) jsou vedeny z boku vletu šikmo k ose vletu (11, 12) a směrem k taviči vaně.
  10. 10.Sklářská tavící pec podle nároků 8 nebo 9, vyznačená tím, že podvletové hořáky (8) jsou vedeny šikmo směrem vzhůru od hladiny (10) taveniny.
CZ93575A 1992-06-06 1993-04-02 Způsob tavení skla se sníženou tvorbou oxidů dusíku a regenerační sklářská tavicí pec pro provádění způsobu CZ281819B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4218702A DE4218702C2 (de) 1992-06-06 1992-06-06 Regenerative Schmelzwanne mit verminderter NOx-Bildung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ57593A3 CZ57593A3 (en) 1995-08-16
CZ281819B6 true CZ281819B6 (cs) 1997-02-12

Family

ID=6460524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93575A CZ281819B6 (cs) 1992-06-06 1993-04-02 Způsob tavení skla se sníženou tvorbou oxidů dusíku a regenerační sklářská tavicí pec pro provádění způsobu

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0577881B1 (cs)
JP (1) JP2627857B2 (cs)
AT (1) ATE141903T1 (cs)
CZ (1) CZ281819B6 (cs)
DE (2) DE4218702C2 (cs)
DK (1) DK0577881T3 (cs)
ES (1) ES2091389T3 (cs)
SK (1) SK280483B6 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE69515207T2 (de) * 1994-05-18 2000-08-24 Praxair Technology Inc Verfahren zum Betrieb eines Ofens
DE4447605C2 (de) 1994-08-30 1996-12-19 Hotwork Int Sa Industrieofen mit einer U-Flammenwanne
US5609481A (en) * 1995-06-13 1997-03-11 Praxair Technology, Inc. Direct-fired stratified atmosphere furnace system
DE19606269C2 (de) * 1996-02-21 1999-10-14 Sorg Gmbh & Co Kg Verfahren zum Beheizen von Schmelzöfen und Brenneranordnung hierfür
DE19619919A1 (de) * 1996-05-17 1997-08-14 Sorg Gmbh & Co Kg Verfahren zum Beheizen von Schmelzöfen und Brenneranordnung hierfür
FR2750977B1 (fr) * 1996-07-11 1998-10-30 Saint Gobain Vitrage Procede et dispositif pour la reduction de l'emission de nox dans un four de verrerie
DE10118880C2 (de) * 2001-04-18 2003-04-30 Sorg Gmbh & Co Kg Verfahren und Anordnungen zum Beheizen von Glasschmelzöfen mit fossilen Brennstoffen
JP4709183B2 (ja) * 2007-06-15 2011-06-22 ヤンマー株式会社 田植機
DE102009055942C5 (de) 2009-11-26 2015-12-17 Chemisch-Thermische Prozesstechnik Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Reinigung von Abgasen
CN105627297A (zh) * 2016-02-17 2016-06-01 无锡顺鼎阿泰克科技有限公司 煤焦油天然气混用全氧窑炉燃烧控制系统

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6015056B2 (ja) * 1976-06-15 1985-04-17 富士写真フイルム株式会社 カラ−写真処理方法
JPS54105328A (en) * 1978-02-06 1979-08-18 Toyo Tire & Rubber Co Ltd Method and device for burning ultra-low nox in fuels containing organic nitrogen
US4347072A (en) * 1980-11-21 1982-08-31 Ishizuka Glass Co., Ltd. Method and device for reducing NOx generated in glass-melting furnace
US4473388A (en) * 1983-02-04 1984-09-25 Union Carbide Corporation Process for melting glass
JPS6225977A (ja) * 1985-06-29 1987-02-03 Agency Of Ind Science & Technol 新規なアミラ−ゼ
JPS62196512A (ja) * 1985-11-26 1987-08-29 インタ−ナシヨナル コンバスチヨン オ−ストラリア リミテイド 窒素酸化物の発生を減少させる方法および装置
JPH085721B2 (ja) * 1987-03-16 1996-01-24 株式会社日立製作所 複合セラミツク焼結体とその製造方法
US4911744A (en) * 1987-07-09 1990-03-27 Aga A.B. Methods and apparatus for enhancing combustion and operational efficiency in a glass melting furnace
DE3730037A1 (de) * 1987-09-08 1989-03-16 Koerting Ag Ofen
US4846665A (en) * 1987-10-23 1989-07-11 Institute Of Gas Technology Fuel combustion
CA1337097C (en) * 1988-04-01 1995-09-26 Loo Tjay Yap Method and apparatus for gas lancing

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0656435A (ja) 1994-03-01
JP2627857B2 (ja) 1997-07-09
DE4218702A1 (de) 1993-12-09
DK0577881T3 (cs) 1997-02-24
EP0577881B1 (de) 1996-08-28
DE4218702C2 (de) 1994-03-31
EP0577881A1 (de) 1994-01-12
SK280483B6 (sk) 2000-02-14
CZ57593A3 (en) 1995-08-16
DE59207012D1 (de) 1996-10-02
ATE141903T1 (de) 1996-09-15
ES2091389T3 (es) 1996-11-01
SK35293A3 (en) 1994-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2094690C (en) Oxygen-enriched combustion method
KR100496252B1 (ko) 화석연료를 이용하여 유리용해로의 가열방법 및 그 장치
US6041622A (en) Method and apparatus for heating the change of a glass furnace
JP3677217B2 (ja) 溶融帯域にわたる酸素−燃料燃焼および清澄帯域にわたる空気−燃料燃焼を有するガラス溶融方法ならびにそのための炉
CZ285366B6 (cs) Způsob tavení skla a sklářská pec pro provádění tohoto způsobu
RU2473475C2 (ru) Стеклоплавильная печь
CZ256193A3 (en) Method of melting glass and a glass furnace form making the same
KR930006372A (ko) 유리용융 교차가열 축열로의 보조산소 버너
CN102292298B (zh) 交替蓄热式窑炉及其操作方法
KR20010050066A (ko) 유리 용융로내에서의 배치 재료 용융 방법
EP2414295B1 (en) Cyclical stoichiometric variation of oxy-fuel burners in glass furnaces
CZ281819B6 (cs) Způsob tavení skla se sníženou tvorbou oxidů dusíku a regenerační sklářská tavicí pec pro provádění způsobu
EA018516B1 (ru) Стеклоплавильная печь
US5755846A (en) Regenerative glass melting furnace with minimum NOx formation and method of operating it
CN105143804A (zh) 一种端口回热炉
US5855639A (en) Process for the conversion of a glass furnace with the aid of a combustion with oxygen
JPH08208240A (ja) ガラス溶解炉
US5931653A (en) Low nitrogen oxide burner and burning method
CN101754936B (zh) 玻璃熔融装置及其操作方法
US11161764B2 (en) Combustion method applied to melting materials such as glass in an end-fired furnace
EP0756135B1 (en) A furnace having a low nitrogen oxide producing burner system and burning method
CN1203890A (zh) 降低玻璃熔窑中NOx排放物的方法和设备
CA2219519C (en) Method of controlling accumulation of sodium sulfate on the checker packing of a regenerator
CA2154518C (en) A low nitrogen oxide combustion apparatus and method
CS240024B1 (cs) Hořák sklářské tavící regenerativní příčněplamenné pece

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060402