Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Hořák sklářské tavící regenerativní příčněplamenné pece

Abstract

Řešení se týká oboru tavení skla. konkrétně problému prostorového uspořádání hořáku regenerativní příčně-plamenné pece. Hořák (1) je určen pro spalování plynného paliva. Hořák (1) sestává ze vzduchového kanálu (4) a vletové části (5) a podvletově umístěnými plynovými tryskami (6). Vzduchový kanál (4) zahrnuje horizontální část (7) a skloněnou část (8), přičemž poměr osové délky (ls) skloněné části (8) k celkové osově délce (lv) vzduchového kanálu (4) je 1/4 až 5/4. Vzhledem k horizontální rovině má skloněná část (8) sklon (-6) iJLenby (9) 18 ° až 28 °, sklon (/5) dna (10) 5 ® až 10 °. Plynové trysky (6) jsou v horizontální rovině nakloněny tak, že jejich osy (12) mají sklon 26 0 až 55 °. Využití hořáku (1) umožňuje snížení spotřeby paliva a omezení koroze žáromateriálu.

Classifications

Y02P40/50 Glass production, e.g. reusing waste heat during processing or shaping

Landscapes

Show more

CS240024B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Arnost Grossmann
Ivana Zemanova
Vladimir Bizon

Worldwide applications
1984 CS

Application CS846311A events

Description

Vynález se týká hořáku sklářské regenerativní příčně-plamenné pec.e, určeného pro spalování plynného paliva, který sestává ze vzduchového kanálu, zahrnujícího horizontální část, přechá zející do skloněné části, na kterou navazuje vletová část hořáku s podvletově uspořádanými plynovými tryskami.
Sklářské regenerativní příčně-plamenné pece jsou opatřeny několika páry hořáků, umístěných proti sobě v bočních stěnách taviči části pece. Otápění pece probíhá tak, že funkce hořáků se střídají. Jedním hořákem střídavě po cca 30 minutách je vef den spalovací vzduch s plynem a hořák hoří a dalších cca 30 minut jsou tímtéž hořákem odtahovány spaliny, přičemž hoří protilehlý hořák. Horké spaliny jsou odtahovány do regenerátoru, kde předehřívají vzduch pro spalování. Předehřátý vzduch z regenerátoru je přiváděn do hořáku, kde se mísí s palivem, přiváděným do hořáku tryskami, umístěnými shora, ze stran anebo zes» podu vletu hořáku.
Účelem hořáků je dosažení potřebné teploty v taviči části při minimální spotřebě plynného paliva. Funkce hořáku a především dokonalost míšení plynu se vzduchem, je závislá na jeho konstrukci. V literatuře popsané a prakticky realizované hořáky u těchto typů pecí jsou navrhovány nebo provedeny podle různých návodů, z nichž zvláště v poslední době se klade důraz na sklon hořáku, t.j. úhlu působení vzduchového a plynového proudu na hladinu skloviny. ©6 - sklon klenby hořáku má být větší než /3- sklon dna hořáku, a pro rychlost spalin 5, 10 a 15 m/s uvádí Dzjurev (časopis Štěklo i keramika č. 8, 1978, str. 8 10) úhel sklonu hořáku (U +/3)/2 20 0 až 23 °. Mainer (publikace Sklářské pece, SNTL 1975, st#. 153)navrhuje pro regenerativní příčně-plamenné pece, vytrpěné vysoce výhřevným plynným
I
240 024 palivem, hořák se sklonem osy plynového proudu 10 0 + 4 0 k hladině skloviny. Pro regenerativní pec vytápěnou zemním plynem je popsán hořák (časopis Štěklo i keramika č. 7,' 1980, str. 29 30) se sklonem klenby hořáku 20 0 až 25 °, sklonem dna hořáku 15 0 až 20 0 a sklonem osy podvletově umístěných hořákových trysek 5 0 až 10 °.
Je známo i jiné konstrukční řešení hořáku, popsané v sovětském A. 0. č. 537 038, kde hořák sklářské .regenerativní pece sestává z horizontální části a vletového úseku s tryskou. Vletový úsek skloněný k hladině skloviny má poměr délky klenby skloněné části k výšce hořáku 1,75 až 2,5 a poměr délky skloněné části dna k výšce hořáku 1 až 2.
U dosud známých provedení hořáků není obvykle dosaženo úplného vyhoření hořlavých složek paliva nebo dochází k vyhořívání plynu na hladině skloviny, eventuelně na povrchu vyzdívky hořáku nebo klenbě těsně za hořákem. Tím se zvětšuje spotřeba plynného paliva, zhoršuje kvalita skloviny a zkracuje životnost pece.
Fyzikálním modelováním a praktickým ověřením bylo zjištěno, že uvedené nevýhod)'· se odstraní nebo podstatně omezí u hořáku v provedení podle vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že vzhledem k horizontální rovině má klenba skloněné části vzduchového kanálu hořáku sklon 18 0 až 28 0 a dno skloněné části sklon 3 0 až 10 °. Osy podvletově umístěných plynových trysek mají sklon 26 0 až 35 ° k horizontální rovině. Poměr osové délky skloněné části vzduchového kanálu hořáku k celkové osové délce vzduchového kanálu hořáku je 1/4 až 3/4.
Tímto prostorovým uspořádáním hořáku je zabezpečeno doko-1 nalé promísení paliva, t.j. zemního plynu nebo svítiplynu se spalovacím vzduchem a příznivé proudění plamene a spalin nad . hladinou tavené skloviny, čímž je umožněn co nejlepší přestup tepla do skloviny. Dosáhne se optimálního vyhoření plynu v prostoru nad skiovinou, čímž se sníží spotřeba paliva a odstraní nežádoucí účinky nespáleného plynu na hladině skloviny nebo na vnitřním povrchu vyzdívky sklářské taviči pece.
- 3 240 024
Příkladné provedení hořáku sklářské regenerativní příčněplamenné pece podle vynálezu je popsáno dále a je schematicky znázorněno na připojeném výkresu, představujícím hořák v podélném osovém řezu.
Hořák 1 je napojen na dále neznázorněný regenerátor 2 a vyúsťuje do částečně znázorněné taviči části 2 P®ce. Zděný ho-; řák 1 sestává ze vzduchového kanálu 4 a vletové části 2 8 podvletove umístěnými plynovými tryskami 6, Vzduchový kanál j- je tvořen horizontální částí 2, navazující na regenerátor 2, která přechází do skloněné části 8, která vyúsťuje do vletové části 2 hořáku 1. Skloněná Část 8 vzduchového kanálu 4 hořáku 1 je nakloněna směrem ke hladině skloviny. Sklon klenby 2 skloněné části 8 je dán rozmezím 18 0 až 28 °j vzhledem k horizontální rovině. Dno 10 skloněné Části 8 má sklon £ v rozmezí 3 0 až 10 vzhledem k horizontální rovině. Kovové plynové trysky 6, uložené v keramických tvarovkách 11,jsou uspořádány podvletově, t.j. jsou umístěny pod vletovou částí 2 hořáku 1. Plynové trysky 6 jsou nakloněny tak, že jejich osy 12, směřující ke klenbě 13 taviči části k horizontální rovině sklon 2^ 26 ° 35 °.
Celková délka 1γ vzduchového kanálu 4 hořáku 1 je dána sou čtem osové délky ^horizontální části 7 vzduchového kanálu 4 a osové délky 1 skloněné části 8 vzduchového kanálu 4» tedy 1 = 1. + 1 Vzduchový kanál 4 hořáku 1 podle vynálezu je určen-tak, že poměr osové délky 1 skloněné části S vzduchového kanálu 4 k celkové osové délce 1 vzduchového kanálu 4 je v poměru 1/4 až 3/4.
Hořák funguje následovně.
Z regenerátoru 2 proudí předehřátý vzduch vzduchovým kanálem 4 do'vletové části 2 hořáku 1, kde se začíná mísit s plyn ným palivem, např. zemním plynem. Zemní plyn je do vletové části 2 hořáku 1 přiváděn jednou nebo více plynovými tryskami 6.
U hořáku 1 podle vynálezu potom předehřátý vzduch v ústí vzdu* chového kanálu 4» t.j. v místě přechodu vzduchového kanálu 4 do vletové části 2* úosahuje rychlosti 8 až 12 m/s při 800 °-^C až 1200 Zemní plyn v ústí plynových trysek 6, t.j. v místěn .-4240 024 kde proud plynu opouští plynovou trysku j>, dosahuje rychlosti .30 až 50 m/s. Bezprostředně za vletovou částí £ hořáku _1 potom probíhá intenzivní spalování hořlavých složek zemního plynu, umožněné především dobrým smísením plynu se vzduchem ve vletové části £. navrženým uspořádáním hořáku 1 je zajištěno, že hořlavé složky zemního plynu vyhoří dříve, než opustí prostor pod klenbou 13 tavící části 3, takže do odtahujících hořáků 1, umístěných v protilehlé, boční stěně tavící části £jodchází spaliny, obsahující pouze produkty hoření a nehořlavé 'látky.
Současně se zamezuje přímému kontaktu hořících složek zemního plynu s.hladinou skloviny, což může vést k porušení redox rovnováhy ve sklovině a nežádoucímu zabarvení skloviny. Je také omezen styk hořících složek zemního plynu s žáromateriálem v okolí t
za vletovou částí 5 hořáku 1 a žáromateriálem klenby 13 tavící části £, takže se snižuje koroze těchto tepelně namáhaných částí pece.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYÚÁLEZU
    240 024
    Hořák sklářské tavící regenerativní příčně-plamenné pece, určený pro spalování plynného paliva, který sestává ze vzduchového kanálu, zahrnujícího horizontální část, přecházející do •skloněné Části, na kterou navazuje vletová část hořáku s podvletově uspořádanými plynovými tryskami, vyznačený tím, že vzhledem k horizontální rovině má klenba (9) skloněné části (8) vzduchového kanálu (4) hořáku (1) sklon («i,) 18 0 až 28 °, dno (10) skloněné části (8) vzduchového kanálu (4) hořáku (1) sklon (/3) 3 ó až 10 0 á osy (12) plynových trysek (6) mají sklon (3*·) 26 0 až 35 °, přičemž poměr osové délky (1) skloněné části (8) vzduchového kanálu (4) k celkové osové délce (ly) vzduchového kanálu (4) je.1/4 až 3/4..