CZ281797B6 - Způsob extrakce karotenoidů z přírodních zdrojů - Google Patents
Způsob extrakce karotenoidů z přírodních zdrojů Download PDFInfo
- Publication number
- CZ281797B6 CZ281797B6 CS932081A CS208193A CZ281797B6 CZ 281797 B6 CZ281797 B6 CZ 281797B6 CS 932081 A CS932081 A CS 932081A CS 208193 A CS208193 A CS 208193A CZ 281797 B6 CZ281797 B6 CZ 281797B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- carotenoid
- liquid fraction
- calcium
- carotenoids
- liquid
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C09—DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- C09B—ORGANIC DYES OR CLOSELY-RELATED COMPOUNDS FOR PRODUCING DYES, e.g. PIGMENTS; MORDANTS; LAKES
- C09B61/00—Dyes of natural origin prepared from natural sources, e.g. vegetable sources
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C403/00—Derivatives of cyclohexane or of a cyclohexene or of cyclohexadiene, having a side-chain containing an acyclic unsaturated part of at least four carbon atoms, this part being directly attached to the cyclohexane or cyclohexene or cyclohexadiene rings, e.g. vitamin A, beta-carotene, beta-ionone
- C07C403/24—Derivatives of cyclohexane or of a cyclohexene or of cyclohexadiene, having a side-chain containing an acyclic unsaturated part of at least four carbon atoms, this part being directly attached to the cyclohexane or cyclohexene or cyclohexadiene rings, e.g. vitamin A, beta-carotene, beta-ionone having side-chains substituted by six-membered non-aromatic rings, e.g. beta-carotene
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Beans For Foods Or Fodder (AREA)
- Display Devices Of Pinball Game Machines (AREA)
- Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
- Fats And Perfumes (AREA)
Abstract
Karotenoidem obohacená frakce se extrahuje z přírodních zdrojů jako je mrkev: a) rozdělením přírodního zdroje, obsahující karotenoid na kapalnou frakci, obsahující karotenoid a kašovitou frakci, b) přidáním činidla, srážejícího karotenoid, zahrnujícího chlorid vápenatý, hydroxid vápenatý, laktát vápenatý nebo glukonát vápenatý ke kapalné frakci za vzniku pevné sraženiny obohacené karotenoidy a c) oddělením pevné sraženiny obohacené karotenoidy od kapalného podílu ochuzeného o karotenoidy.ŕ
Description
Oblast techniky
Vynález se týká extrakce karotenoidů z přírodních zdrojů, obsahujících karotenoidy. Specificky se vynález týká extrakce karotenoidů z přírodních zdrojů jako je mrkev, odšťavněním mrkve, zpracováním šťávy s činidlem, srážejícím karotenoidy, zahrnujícím chlorid vápenatý, hydroxid vápenatý, laktát vápenatý nebo glukonát vápenatý, za vzniku pevné vysrážené části obohacené karotenoidy a kapalného podílu zbaveného karotenoidů, a oddělení pevného a kapalného podílu.
Dosavadní stav techniky
Karotenoidy jsou skupinou přirozeně se vyskytujících pigmentů, nacházejících se ve stopových množstvích ve tkáních vyšších rostlin, řas, bakterií a hub. Karotenoidy jsou polyeny, mající C4θ uhlíkatý skelet (fytoen), který obsahuje rozsáhlou síť jednoduchých a dvojných vazeb. Různé karotenoidy jsou tvořeny chemickou modifikací tohoto C40 uhlíkatého skeletu. Například dehydrogenace fytoenu poskytne karotenoid lykopen, který je odpovědný za barvu rajčat a cyklizace obou konců lykopenu poskytne karotenoid β-karoten, který je odpovědný za barvu mrkve.
Karotenoidy, jako je β-karoten, jsou cennými pigmenty vhodnými pro barvení různých potravin jako je margarin, protože odstraňují ohrožení zdraví spojená se syntetickými pigmenty a okamžitě vykazuji významnou nutriční hodnotu (β-karoten je prekurzor pro tvorbu retinalu a vitaminu A u lidí).
Protože se karotenoidy vyskytují pouze ve stopových množstvích, musí být karotenoidy extrahovány v koncentrované formě, aby bylo možno je využít. Obvykle se karotenoidy extrahují z přírodních zdrojů zpracováním materiálu s uhlovodíkovým rozpouštědlem, solubilizujicím karotenoidy, jako je hexan nebo chloroform, oddělením uhlovodíkového rozpouštědla, obsahujícího karoten od zbylého materiálu a pak odstraněním uhlovodíkového rozpouštědla za vzniku pevného produktu obohaceného karotenoidem.
Spolu s karotenoidy obsahují rostliny mnoho dalších složek, které jsou rozpustné v uhlovodíkových rozpouštědlech, jako jsou různé proteiny a lipidy. V souladu s tím, pevný produkt obohacený karotenoidy typicky obsahuje významná množství jiných složek spolu s karotenoidem(y).
Použití uhlovodíkového rozpouštědla pro extrakci karotenoidů výrazně zvyšuje náklady a složitost extrakčního postupu náklady na uhlovodíkové rozpouštědlo, náklady na odstranění uhlovodíkového rozpouštědla z konečného produktu, náklady na regeneraci odstraněného uhlovodíkového rozpouštědla a náklady na likvidaci kontaminovaného uhlovodíkového rozpouštědla, které nemůže být znovu použito. Dále použití uhlovodíkového rozpouštědla pro účinnou extrakci karotenoidů vede k významnému zatížení životního prostředí uvolněním par uhlovodíků do atmosféry a potřebou likvidace kontaminovaného uhlovodíkového rozpouštědla, které nemůže být znovu použito.
-1CZ 281797 B6
Existuje tedy výrazná potřeba jednoduchého a pro životní prostředí bezpečného způsobu extrakce karotenoidů z přírodních zdrojů, obsahujících karotenoidy, který nebude využívat uhlovodíkové rozpouštědlo.
Podstata vynálezu
Byl objeven způsob extrakce karotenoidů z přírodních zdrojů, obsahujících karotenoidy, jako je mrkvová šťáva, bez použití uhlovodíkového rozpouštědla, který zahrnuje stupně
a) rozděleni přírodního zdroje karotenoidů na kapalnou frakci, obsahující karotenoidy, a kašovitou frakci,
b) kontakt kapalné frakce se srážecím činidlem, prostým uhlovodíkového rozpouštědla, vybraným ze skupiny, zahrnující 0,5 až 3 % hmotn. chloridu vápenatého, 0,05 až 2 % hmotn. hydroxidu vápenatého, 2 až 4 % hmotn. laktátu vápenatého a 4 až 6 % hmotn. glukonátu vápenatého, vztaženo na kapalnou frakci, tak, že se kapalná frakce rozdělí na pevnou vysráženou část, obohacenou o karotenoidy, a kapalnou část, ochuzenou o karotenoidy, přičemž jak pevná, tak kapalná část jsou prosty uhlovodíkového rozpouštědla, a
c) oddělení pevné části obohacené karotenoidy od kapalné části ochuzené o karotenoidy bez použití uhlovodíkového rozpouštědla tak, že se vytvoří karotenoidy obohacený pevný extrakt, který nebyl uveden do styku s uhlovodíkovým rozpouštědlem během extrakce.
Pevná frakce obohacená karotenoidy může být použita přímo nebo může být dále čištěna tak, že se oddělí karotenoid(y) od jiných složek pevného podílu jakoukoliv vhodnou separační technikou. Výhodné techniky zahrnují chemickou a enzymatickou hydrolýzu a chemickou a enzymatickou degradaci, čímž se nekarotenoidní složky učiní schopnými odděleni od karotenoidu(ů) ve vodném médiu. I když může pevná frakce, obsahující karotenoid, být čištěna za použití obvyklých extrakcí organické kapalné nebo pevné fáze, použití takových extrakcí porušuje požadovaný charakter procesu, představovaný nepřítomností rozpouštědel, a není žádoucí.
Kontakt kapalné frakce s chloridem vápenatým jako srážecím činidlem se výhodné provádí při teplotě 40 až 60 C a po dobu alespoň 10 až 30 min. Jinak se kapalná frakce uvádí do kontaktu se srážecím činidlem při teplotě 80 až 120 ’C na dobu menší než 20 min, výhodně menší než 2 min. Hodnota pH kapalné frakce je výhodně mezi 6 až 8.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 - je sloupcový graf získaný z údajů v tabulce 1 představující koncentraci karotenu získaného ze zpracované a nezpracované mrkvové šťávy.
Obr. 2 - je sloupcový graf představující stupeň oddělení karotenoidu dosažený přídavkem od 0,5 do 2 % hmotn. různých solí k celé mrkvové šťávě s nejvyšším stupněm oddělení dosaženým pro každou sůl v testovaném rozsahu koncentrací uvedeném ve grafu.
-2CZ 281797 B6
Obr. 3 - je sloupcový graf, představující stupeň oddělení karotenoidu, dosažený přídavkem různých koncentrací vápenatých solí k celé mrkvové šťávě.
Obr. 4 - je sloupcový graf, představující rychlost oddělení karotenoidu, dosaženou přídavkem chloridu vápenatého k celé mrkvové šťávě při různých hodnotách pH.
Karotenoidem obohacený pevný produkt může být jednoduše, rychle a účinně extrahován z karotenoid obsahujících přírodních zdrojů, jako je mrkev, (i) rozdělením karotenoid obsahujícího přírodního zdroje na kapalnou frakci, obsahující karotenoid a kašovitou frakci, (ii) zpracováním kapalné frakce, obsahující karotenoid se srážecím činidlem karotenoidu, zahrnujícím chlorid vápenatý, hydroxid vápenatý, laktát vápenatý nebo glukonát vápenatý tak, že se kapalná frakce rozdělí na pevný vysrážený podíl obohacený karotenoidem a kapalný podíl ochuzený o karotenoid a (iii) oddělením kapalných a pevných podílů obvyklými způsoby.
Předpokládá se, že v podstatě všechny přírodní zdroje, obsahující karotenoid, mohou být účinně frakcionovány v souladu s vynálezem, pro získání produktu obohaceného karotenoidem, a tyto zahrnují, ale nejsou na ně omezeny ovoce jako jsou ananasy a pomeranče; zeleninu jako je mrkev, špenát, sladké brambory a rajčata; řasy jako je Dunaliella Salina; bakterie jako jsou bakterie řádu Mucorales, zahrnující C.trispora a Blakeslea Circinans; a houby. Vzhledem k dostupnosti, nízké ceně a vysoké koncentraci obchodně cenného β-karotenu je preferovaným výchozím materiálem mrkev.
Prvním stupněm ve způsobu podle vynálezu je rozdělení přírodního zdroje, obsahujícího karotenoid na kapalnou frakci, obsahující karotenoid a kašovitou frakci. I když přesný mechanismus použitý pro dosaženi tohoto rozdělení závisí na různých faktorech, zahrnujících specifický karotenoidový zdroj, může být takové dělení typicky provedeno dosažením jednoduchého odšťavnění karotenoidového zdroje a filtrací šťávy běžným filtrem o vhodné velikosti ok. Rozrušeni buněčné struktury zdroje karotenoidu během dělení vede k přechodu karotenoidu(ů) v karotenoidovém zdroji z kašovité frakce do kapalné frakce.
Přídavek činidla, srážejícího karotenoid, zahrnujícího chlorid vápenatý, hydroxid vápenatý, laktát vápenatý nebo glukonát vápenatý, ke kapalné frakci, obsahující karotenoid, vyvolá srážení frakce, obohacené karotenoidem, která může být oddělena od zbývající o karotenoid ochuzené frakce obvyklými dělícími metodami .
Fyzikální a/nebo chemické mechanismy odpovědné za toto sráženi pevné frakce, obohacené karotenoidem přídavkem zdroje ionizovatelného vápníku není plně jasný. Pro zjištění, zda se pektin a/nebo proteiny obsažené v kapalné frakci podílejí na tomto fenoménu, byly vzorky mrkvové šťávy zpracovány s enzymem proteasou a enzymem pektinasou před přidáním činidla, srážejícího karotenoid, chloridu vápenatého (viz tabulka 3 a připojené poznámky). Takové předchozí zpracování s enzymem pro degradaci proteinů (proteasa) a pektinu (pektinasa), obsažených ve šťávě, vede k nepatrné změně ve frakcionaci šťávy chloridem vápenatým. Zdá se, že
-3CZ 281797 B6 proteiny a pektin obsažené v kapalné frakci, obsahující karotenoid, nehraji nezávislou aktivní roli ve fyzikálním a/nebo chemickém mechanismu odpovědném za srážení karotenoidem obohacené pevné frakce z kapalné frakce přídavkem uvedených karotenoid srážejících činidel.
Pro získání srovnatelné frakcionace s jinými minerálními solemi jako je chlorid sodný, chlorid draselný, chlorid hořečnatý, uhličitan vápenatý a fosforečnan vápenatý a zásad jako je hydroxid sodný a hydroxid draselný, byly tyto shledány jako v podstatě nedostatečné (viz obr. 2 a protokol o zpracování solí). Zdá se, že pouze činidla schopná poskytnout účinnou frakcionaci jsou ta, která jsou schopna poskytnout ionizovaný vápník za podmínek, které jsou ve šťávě, jako je chlorid vápenatý, hydroxid vápenatý, laktát vápenatý a glukonát vápenatý, přitom chlorid vápenatý poskytuje výrazně lepší dělení při nižších koncentracích.
Vzhledem k obr. 3 - vynikajícího dělení karotenoidů do odděleného pevného vysráženého podílu může být dosaženo z kapalné frakce, obsahující karotenoid z přírodního zdroje, obsahujícího karotenoid, přídavkem chloridu vápenatého v koncentracích od 0,01 do 10 % hmotn., výhodně 0,05 až 3 % hmotn., hydroxidu vápenatého v koncentracích od 0,01 do 10 % hmotn., výhodné 0,05 až 3 % hmotn., laktátu vápenatého v koncentracích od asi 2 do 10 % hmotn., výhodně 2 až 4 % hmotn. a glukonátu vápenatého v koncentracích od 4 do 10 % hmotn., výhodně 4 až 6 % hmotn., s nej lepším celkovým oddělením dosaženým s chloridem vápenatým.
Podle obr. 1 a tabulky I může být kapalná frakce výrazně frakcionována zahřátím kapalné frakce na alespoň 60 ’C.
Oddělení kapalné frakce zpracováním s uvedenými činidly srážejícími karotenoid v souladu se způsobem podle vynálezu může být provedeno za podmínek okolí. Nicméně pro dosažení zvýšení rychlosti oddělování, zahřívá se kapalná frakce výhodně nad 40 ”C a výhodně na teplotu mezi 40 až 60 °C, za současného zpracovávání s jedním z uvedených činidel, srážejících karotenoid.
Účinné frakcionace může být dosaženo zpracováním kapalné frakce s jedním z uvedených činidel pro srážení karotenoidů za tak krátkou dobu jako je asi jedna minuta (viz tabulka II a připojené poznámky). I když některé faktory mohou ovlivňovat optimální dobu kontaktu jako je použité specifické činidlo, srážející karotenoid, koncentrace činidla, srážejícího karotenoid, teplota kapalné frakce a typ zdroje, obsahujícího karotenoid, probíhá účinná frakcionace obecné za dobu kratší než jedna hodina a specifičtěji kratší než třicet minut. Optimální frakcionace se obecně dosahuje u mrkvové šťávy zahřáté na mírné zvýšenou teplotu a zpracovávanou s jedním z uvedených karotenoid srážejících činidel při době kontaktu asi pět až deset minut. Kontaktní doba menší než asi pět minut vede k mírně méně účinnému děleni, zatímco kontaktní doby větší než deset minut produkují v malém množství další dělení.
Předpokládá se, že optimální frakcionace může být také dosaženo zpracováním kapalné frakce s jedním z uvedených činidel, srážejících karotenoidy po dobu menší než pět minut, možná i menší než jedna minuta, při použití teploty mezi 80 až 120 °C.
-4CZ 281797 B6
Podle obr. 4 a tabulky IV může pH kapalné frakce ovlivňovat rychlost dělení a celou účinnost dělení. Mrkvová šťáva má přirozené pH asi 6,0. Mrkvová šťáva, mající pH upravené pomocí NaOH na 6 až 7 podle potřeby poskytuje nejúplnější dělení (čistší kapalná frakce), zatímco když je upraveno na 10 až 11 poskytuje téměř okamžité oddělení po přídavku činidla, srážejícího karotenoid.
Dělení pevného vysráženého podílu obohaceného karotenoidem od kapalného podílu ochuzeného o karotenoid může být provedeno jakoukoliv obvyklou metodou, zahrnující odstředění /dekantaci/ lyofilizací; odstředění /dekantaci/ sušení teplem; sušení teplem, odpaření a podobné.
Pevný podíl obohacený karotenoidem může být použit bez dalšího zpracování je-li žádoucí pigmentace poskytovaná koncentrovaným karotenoidem(y). Je-li to žádoucí může dále být pevný podíl obohacený karotenoidem dále rafinován pro oddělení karotenoidu(ů) od jiných vysrážených složek jako je popel, uhlohydráty, lipidy a proteiny a získán koncentrovanější produkt, obsahující karotenoid použitím obvyklých technik čištění jako je chemická a enzymatická hydrolýza, chemická a enzymatická degradace, extrakce kapalina-kapalina, extrakce pevné fáze atd.
Příklady provedení vynálezu
Protokol srovnávacího testu
Mrkev se odšťavní desintegrátorem a šťáva se oddělí od kaše odstředěním nebo lisováním. Šťáva se rozdělí na tři 40ml vzorky a umístí se do 125ml Erleňmeyerových nádob. První vzorek se ponechá nezpracován. Druhý vzorek se zahřeje ponořením vzorku do vodní lázně udržované na 60 ’C na dvacet minut. Třetí vzorek se zpracuje s dihydrátem chloridu vápenatého a pak se zahřeje ponořením vzorku do vodní lázně udržované na 60 ’C na dvacet minut.
Vzorky se odstřelují po 15 minut při 2 000 x g za vzniku pevné pelety a kapalného supernatantu. Supernatant se od pevné pelety odlije a peleta se lyofilizuje. Lyofilizované pelety se analyzuji na koncentrace a- a β-karotenu za použití HPLC technologie podle pracovního HPLC protokolu uvedeného dále.
HPLC zkušební protokol
Lyofilizované pelety se upráškují v hmoždíři s paličkou. Přibližně 0,025 gramů každého vzorku se přidá ke 4 ml vody. Tato směs se pak extrahuje třikrát lOmililitrovými podíly směsi petrolether : aceton (50 : 50 obj./obj. a filtruje Buchnerovou nálevkou. Filtrační koláč se odloží a filtrát se odpaří dosucha pod dusíkem. Výsledný sušený extrakt se resuspenduje ve 4 mililitrech čistého chloroformu, lml vzorek resuspendovaného extraktu se zředí 4 mililitry chloroformu. Zředěný extrakt se filtruje přes 0,45 μη filtr a pak se analyzuje vysokotlakovou kapalinovou chromatograf ií (HPLC) podle postupu uvedeného v Journal of Food Science, Vol. 52, č. 3, str. 744-46, 1987 na obsah a a β-karotenu.
Obsah karotenu ve vzorku se kvantifikuje porovnáním plochy píku s plochou píku autentických standardů o známé koncentraci
-5CZ 281797 B6 získaných od Sigma Chemical Co. Použité koncentrace standardu byly 12,5, 25,0, 50,0 a 100,0 μg/ml.
Miligramy a a β-karotenu na gram sušeného pevného materiálu jsou uvedeny na obr. 1.
Zpracování pomocí různých solí (zkušební protokol)
Mrkev se odšťavní desintegrátorem a šťáva se od kaše oddělí odstředěním nebo lisováním. Šťáva se rozdělí na 40ml vzorky a umístí do 125ml Erlenmeyerových baněk. Jednotlivé vzorky se zpracuji se solí vybranou z chloridu sodného, hydroxidu draselného, hexahydrátu chloridu hořečnatého, dihydrátu chloridu vápenatého, chloridu draselného, hydroxidu sodného, uhličitanu vápenatého, fosforečnanu vápenatého, hydroxidu vápenatého, laktátu vápenatého a glukonátu vápenatého v koncentracích 0,5, 1,0 a 2,0 % hmotn. po šest minut. Stav separace byl sledován a zaznamenán podle následující stupnice.
Stupnice = žádné dělení = slabé dělení = přijatelné dělení = dobré dělení = vynikající dělení
Nej lepši stupeň dělení získaný pro každou ze solí v testovaných koncentracích, je graficky znázorněn na obr. 2.
Zpracované vzorky se odstřelují 15 minut při 20 ’C a 2 000 x g za tvorby pevné pelety a kapalného supernatantu. Supernatant se dekantuje z pevné pelety a peleta se lyofilizuje.
Zpracování solí, kterou jsou soli vápníku (protokol testu)
Mrkev se odšťavní v desintegrátoru a šťáva se oddělí od kaše odstředěním nebo lisováním. Šťáva se rozdělí na 40ml vzorky a umístí do 125ml Erlenmeyerových baněk. Duplikáty vzorků se zpracují s vápenatou solí vybranou z dihydrátu chloridu vápenatého, uhličitanem vápenatým, fosforečnanem vápenatým, hydroxidem vápenatým, laktátem vápenatým a glukonátem vápenatým v koncentracích 1, 2 a 4 mmol na šedesát minut. Pozoruje se průběh dělení a zaznamenává podle následujícího hodnocení.
Hodnocení = žádné děleni = slabé dělení = přijatelné děleni = dobré děleni = vynikající dělení
Stupeň děleni získaný pro každou z vápenatých solí v každé koncentraci je graficky znázorněn na obr. 3.
Zpracované vzorky byly odstředěny po 15 minut při 25 ’C a 2 000 x g za vzniku pevné pelety a kapalného supernatantu. Su
-6CZ 281797 B6 pernatant byl dekantován od pevné pelety a peleta byla lyofilizována.
Zpracování teplem a solí (zkušební protokol)
Mrkev se odšťaví desintegrátorem a šťáva se oddělí od kaše odstředěním nebo lisováním. Šťáva se rozdělí na 40ml vzorky a umístí do 125ml Erlenmeyerových baněk. Vzorky se zpracují se solí (sůl-typ) a v množství (sůl-gram) uvedenými v tabulce II a ponoří při konstantní teplotě do vodní lázně zahřáté na 60 ‘C na dobu (doba kontaktu) uvedenou v tabulce II. Sleduje se dělení a zaznamenává podle dále uvedeného hodnoceni.
Hodnocení = žádné dělení = slabé dělení = přijatelné dělení = dobré dělení = vynikající dělení
Zpracované vzorky se odstřelují po 15 minut při 25 ’C a 2 000 x g za vzniku pevné pelety a kapalného supernatantu. Supernatant se dekantuje z pevné pelety a peleta se lyofilizuje.
Zpracování teplem, solí a enzymem (zkušební protokol)
Mrkev se odšťavní desintegrátorem a šťáva se oddělí od kaše odstředěním nebo lisováním. Šťáva se rozdělí na 40ml vzorky a umístí do 125ml Erlenmeyerových baněk. Vzorky se zpracují s enzymem typu (enzym-typ) a v množství (enzym-gram) uvedených v tabulce III. Vzorek, obsahující enzym se ponoří do vodní lázně o konstantní teplotě uvedené v tabulce III (tepl. láz.) na dobu uvedenou v tabulce III (kontakt doba teplo + enzym). Vzorky zpracované enzymem/teplem se zpracuji se solí typu (sůl-typ) a v množství (sůl-gram) uvedených v tabulce III po dobu (kontakt doba-sůl) uvedenou v tabulce III. Sleduje se dělení a zaznamenává se podle následující stupnice.
Hodnocení = žádné dělení = slabé děleni = přijatelné děleni = dobré děleni = vynikající děleni
Zpracované vzorky se odstředil jí po 15 minut při 25 ’C a 2 000 x g za vzniku pevné pelety a kapalného supernatantu. Supernatant se oddekantuje z pevné pelety a peleta se lyofilizuje.
Zpracování pomocí CaCl a pH (zkušební protokol)
Mrkev se odšťavní desintegrátorem a šťáva se oddělí od kaše odstředěním nebo lisováním. Šťáva se rozdělí na 40ml vzorky a umístí do 125ml Erlenmeyerových baněk. pH vzorků se upraví na 8, 9, 10 nebo 11 roztokem 10N NaOH a pak se zpracuje s 0,294 g dihydrátu chloridu vápenatého po 30 minut. Vynikající oddělení
-7CZ 281797 B6 bylo pozorováno u všech vzorků. Byla zaznamenávána doba požadovaná pro dosažení vynikajícího oddělení po přídavku chloridu vápenatého .
Hodnocení = žádné dělení = slabé dělení = přijatelné dělení = dobré dělení = vynikající dělení
Zpracované vzorky byly odstřelovány po 15 minut při 25 ’C a 2 000 xg za vzniku pevné pelety a kapalného supernatantu. Supernatant byl slit z pevné pelety a peleta byla lyofilizována.
Zpracování teplem, solí a pH (zkušební protokol)
Mrkev byla odšťavněna desintegrátorem a šťáva byla oddělena od kaše odstředěním nebo lisováním. Šťáva byla rozdělena na 40ml vzorky a umístěna do 125ml Erlenmeyerových baněk. pH vzorků bylo upraveno jak je uvedeno v tabulce IV roztokem ION NaOH, byly zpracovány 0,294 g dihydrátu chloridu vápenatého a pak ponořeny do vodní lázně o konstantní teplotě 60 °C na deset minut. Vynikající oddělení bylo pozorováno u všech vzorků. Průběh dělení byl sledován a zaznamenán podle následujícího hodnocení.
Zpracované vzorky byly odstřelovány po 15 minut při 25 ’C a 2 000 x g za vzniku pevné pelety a kapalného supernatantu. Supernatant byl oddekantován od pevné pelety a peleta byla lyofilizována .
-8CZ 281797 B6
Tabulka I
Porovnání koncentrací karotenu teplem zpracovaný/vápníkem zpracovaný/nezpracovaný karoten
č. | tepl. lázn. fC) | kontakt, doba v láz. (min.) | sůl sůl (typ) (mmol) | koncentrace a (mg/g) (mg/1) | β (mg/g) (mg/1) | celkem (mg/g) (mg/1) |
100 | • | - | • | (0,679) | (0,683) | (1,362) |
(72,0) | (72,5) | (144,5) | ||||
101 | 60 | 20 | - | (3,73) | (6,40) | (10,13) |
(46,75) | (80,0) | (126,75) | ||||
102 | 60 | 20 | CaCl2 2 | (4,48) | (7,96) | (12,44) |
(56,0) | (99,5) | (155,5) |
Zjištění: Jak teplem, tak vápníkem zpracovaná mrkvová šťáva produkuje koagulát, který je vysoce obohacen a a β karoteny. Nejvíce a a β karotenu v celé šťávě je získáno těmito způsoby. Zpracování teplem kombinované se zpracováním vápníkem se jeví jako zvyšující celkové množství karotenu (a a β) o asi 23 % proti množství získanému pouhým tepelným zpracováním.
-9CZ 281797 B6
Tabulka II
Teplo + anorganické sole
č. | kontakt. doba (min) | sůl (typ) | sůl (gram) | dělení |
200a | 20 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
200b | 20 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
201a | 20 | Ca(OH)2 | (0,148) | 4 |
201b | 20 | Ca(OH), | (0,148) | 4 |
kontrl. | 10 | - | 4 | |
kontrl. | 10 | - | - | 4 |
kontrl. | 20 | - | - | 4 |
kontrl. | 20 | - | - | 4 |
210a | 05 | CaCl2 | (0,147) | 4 |
210b | 05 | CaCl2 | (0,147) | 4 |
211a | 10 | CaCl2 | (0,147) | 4 |
211b | 10 | CaCl2 | (0,147) | 4 |
212a | 20 | CaCl2 | (0,147) | 4 |
212b | 20 | CaCl2 | (0,147) | 4 |
213a | 05 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
213b | 05 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
214a | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
214b | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
215a | 20 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
215b | 20 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
216a | 05 | CaCl2 | (0,544) | 4 |
216b | 05 | CaCl2 | (0,544) | 4 |
217a | 10 | CaCl2 | (0,544) | 4 |
217b | 10 | CaCl2 | (0,544) | 4 |
218a | 20 | CaCl2 | (0,544) | 4 |
218b | 20 | CaCl2 | (0,544) | 4 |
pokus 200a/b | Poznámky: | Dělení bylo | vynikající. | |
Supernatant byl velmi | čirý a pelety velmi pevné. | |||
Dekantace | byla velmi | snadná. | ||
pokus | ||||
201a/b | Dělení bylo vynikající. Pelety byly velmi pevné. | |||
Dekantace | byla velmi | snadná. |
-10CZ 281797 B6
Tabulka III
Teplo + anorganická sůl + enzymy
č. | tepl. láz. | doba zahř. + enzym (h) | doba (sůl) (h) | sůl (typ) | sůl (9) | enzym (typ) | enzym (9) | dělení |
300a | 40· | Q5bb | 05c | CaCl2 | (OM) | proteasa | (0,004) | 4 |
300b | 40’ | 05bb | 05c | CaCl2 | (0,4) | proteasa | (0,004) | 4 |
310a | 30* | 18b | 01cc | CaCl2 | (0,147) | pektinasa | (1 ml) | 4 |
310b | 30* | 18b | 01cc | CaCl2 | (0,147) | pektinasa | (1 ml) | 4 |
Zjištění:
Zpracování 40ml vzorku celé mrkvové šťávy s 0,01 % hmotn. proteasy (inkubace při 40 ’C po 5 hodin) neposkytuje viditelné dělení. Následující přídavek 0,0027 mol Ca++ ve formě CaCl2.H2O poskytuje rychlé děleni vedoucí k čistšímu supernatantu a nižší viskozitě karotenoidového podílu než je obvyklé. Toto znamená, že degradace proteinu přítomného v mrkvové šťávě neovlivňuje dělení karotenoidů je-li použita samotná, ale může napomáhat při dosažení, použije-li se ve spojení se zpracováním s vápníkem.
Zpracování 40ml vzorku celé mrkvové šťávy s 0,01 % hmotn. pektinasy (inkubace při 30 ’C po 18 h) neposkytuje viditelné děleni. Následným přídavkem 0,001 mol Ca++ ve formě CaCl2.H2O iniciuje dělení během tří minut, které vede k čirému supernatantu a dobře definovanému karotenoidovému podílu během jedné hodiny. Toto znamená, že degradace pektinu přítomného v celé mrkvové šťávě neposkytuje dělení karotenoidů, jestliže se použije samotná, ale může napomáhat při urychlení separace, použije-li se ve spojení se zpracováním s vápníkem.
-11CZ 281797 B6
Tabulka IV
Teplo + anorganická sůl hm./úprava pH
č. | PH odečet | tepl. láz. ( °C) | kontakt. doba (min) | sůl (typ) | sůl (g) | dělení |
kontr. | — | — | — | — | — | 0 |
kontr. | - | - | - | - | - | 0 |
400a | 6,50 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
400b | 6,50 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
401a | 7,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
401b | 7,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
402a | 8,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
402b | 8,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
403a | 9,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
403b | 9,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
404a | 10,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
404b | 10,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
405a | 11,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
405b | 11,00 | 60 | 10 | CaCl2 | (0,294) | 4 |
b ; do = vzorek za konstantního mícháni při 87 ot/min během ponoření vodní lázně bb do = vzorek za konstantního míchání při 85 ot/min během ponoření vodní lázně c = sled: enzym a sůl se přidají ke vzorku s následujícím zpracováním teplem cc = sled: enzym a sůl se přidají se zahříváním mezi přidáváním.
Pokusy se stejnými desítkovými číslicemi označují pokusy, stejného zdroje mrkvové šťávy, (a) (b) znamenají pár identicky které byly provedeny za použití Pokusy lišící se pouze označením zpracovaných vzorků.
zaměřen jako by
Popis včetně příkladů je a v žádném případě není míněn různé modifikace a variace, aniž lezu a jeho rozsah, daný připojenými na pochopení vynálezu omezující. Je možno provést byla narušena myšlenka vynánároky.
Claims (7)
1. Způsob extrakce karotenoidů z přírodního zdroje bez použití uhlovodíkového rozpouštědla, vyznačující se tím, že zahrnuje stupně
a) rozdělení přírodního zdroje karotenoidů na kapalnou frakci, obsahující karotenoidy, a kašovitou frakci, I
b) kontakt kapalné frakce se srážecím činidlem, prostým uhlovodíkového rozpouštědla, vybraným ze skupiny, zahrnující 0,5 až 3 % hmotn. chloridu vápenatého, 0,05 až 2 % hmotn. hydroxidu vápenatého, 2 až 4 % hmotn. laktátu vápenatého a 4 až 6 % hmotn. glukonátu vápenatého, vztaženo na kapalnou frakci, tak, že se kapalná frakce rozdělí na pevnou vysráženou část, obohacenou o karotenoidy, a kapalnou část, ochuzenou o karotenoidy, přičemž jak pevná, tak kapalná část jsou prosty uhlovodíkového rozpouštědla, a
c) oddělení pevné části obohacené karotenoidy od kapalné části ochuzené o karotenoidy bez použití uhlovodíkového rozpouštědla tak, že se vytvoří karotenoidy obohacený pevný extrakt, který nebyl uveden do styku s uhlovodíkovým rozpouštědlem během extrakce.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že kapalná frakce se uvede do kontaktu se srážecím činidlem při teplotě 40 až 60 ’C.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že kapalná frakce se uvede do kontaktu se srážecím činidlem na dobu alespoň 10 až 30 min.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že kapalná frakce se uvede do kontaktu se srážecím činidlem při teplotě 80 až 120 “C.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se srážecí činidlo uvede do kontaktu s kapalnou frakcí na dobu menší než 20 min.
6. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že kapalná frakce se uvede do kontaktu se srážecím činidlem na dobu menši než 2 min.
7. Způsob podle nároku 1, vyznačující že pH kapalné frakce je mezi 6 až 8.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/684,590 US5245095A (en) | 1991-04-12 | 1991-04-12 | Extraction of carotenoids from natural sources |
PCT/US1992/002929 WO1992018471A1 (en) | 1991-04-12 | 1992-04-09 | Extraction of carotenoids from natural sources |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ208193A3 CZ208193A3 (en) | 1994-03-16 |
CZ281797B6 true CZ281797B6 (cs) | 1997-02-12 |
Family
ID=24748684
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS932081A CZ281797B6 (cs) | 1991-04-12 | 1992-04-09 | Způsob extrakce karotenoidů z přírodních zdrojů |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US5245095A (cs) |
EP (1) | EP0580745B1 (cs) |
JP (1) | JPH06506689A (cs) |
AT (1) | ATE132853T1 (cs) |
AU (1) | AU663712B2 (cs) |
CA (1) | CA2108016A1 (cs) |
CZ (1) | CZ281797B6 (cs) |
DE (1) | DE69207588T2 (cs) |
FI (1) | FI934508A (cs) |
NO (1) | NO933630L (cs) |
RU (1) | RU2111991C1 (cs) |
SK (1) | SK278904B6 (cs) |
WO (1) | WO1992018471A1 (cs) |
Families Citing this family (22)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0643692B1 (en) * | 1992-06-04 | 1999-11-24 | Betatene Pty. Ltd. | High cis beta-carotene composition |
IL104473A (en) * | 1993-01-21 | 1996-10-31 | Makhteshim Chem Works Ltd | Natural coloring products |
ZA94614B (en) * | 1993-02-11 | 1994-08-12 | Sasol Chem Ind Pty | Solvent extraction |
IT1270903B (it) * | 1993-10-13 | 1997-05-13 | Giovanni Neria De | Procedimento per l'estrazione di colori naturali mediante bentonite |
IL107999A (en) * | 1993-12-13 | 1998-02-08 | Makhteshim Chem Works Ltd | Efficient process for the manufacture of tomato products |
US6133318A (en) | 1995-11-15 | 2000-10-17 | Hart; Francis J. | Oxalic acid or oxalate compositions and methods for bacterial, viral, and other diseases or conditions |
US6133317A (en) * | 1995-11-15 | 2000-10-17 | Hart; Francis J. | Oxalic acid or oxalate composition and method of treatment |
AU2128097A (en) * | 1996-02-16 | 1997-09-02 | Humanetics Corporation | Process for extracting phytochemicals |
US5858700A (en) * | 1997-04-03 | 1999-01-12 | Kemin Foods, Lc | Process for the isolation and purification of lycopene crystals |
US6224876B1 (en) * | 1998-08-04 | 2001-05-01 | Biyani Milind Kesharlal | Isolation and formulations of nutrient-rich carotenoids |
US6056962A (en) * | 1998-08-04 | 2000-05-02 | Kesharlal; Biyani Milind | Isolation and formulations of nutrient-rich carotenoids |
EP1051918A1 (en) * | 1999-05-12 | 2000-11-15 | Société des Produits Nestlé S.A. | Method for extracting carotenoids and other anti-oxidants; extracts obtained by this method; food and pet food containing these extracts |
IL138515A (en) * | 2000-09-17 | 2003-06-24 | Lycored Natural Prod Ind Ltd | Tomato fiber composition, process for its preparation and uses thereof |
ES2195758B1 (es) | 2001-12-31 | 2005-03-01 | Antibioticos, S.A.U. | Procedimiento mejorado de produccion de licopeno mediante la fermentacion de cepas seleccionadas de blakeslea trispora, formulaciones y usos del licopeno obtenido. |
AU2003287701A1 (en) * | 2002-11-12 | 2004-06-03 | Water Solutions, Inc. | Process for extracting carotenoids from fruit and vegetable processing waste |
ITMI20030765A1 (it) * | 2003-04-11 | 2004-10-12 | Gruppo Public Consult S P A | Processo di abbattimento gas acidi in effluenti gassosi. |
US7664546B2 (en) | 2003-09-18 | 2010-02-16 | Cardiac Pacemakers, Inc. | Posture detection system and method |
US7572468B1 (en) | 2004-12-28 | 2009-08-11 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture | Extraction of carotenoids from plant material |
US8828903B2 (en) * | 2008-11-10 | 2014-09-09 | Basf Corporation | Copper catalyst for dehydrogenation application |
CN102640919A (zh) * | 2012-04-05 | 2012-08-22 | 林翔云 | 一种提取植物中类胡萝卜素的方法 |
US10918841B2 (en) | 2015-03-31 | 2021-02-16 | Mar-Med Co. | Abscess drainage |
GB202211084D0 (en) | 2022-07-29 | 2022-09-14 | Givaudan Sa | Composition |
Family Cites Families (26)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2170872A (en) * | 1935-11-25 | 1939-08-29 | David D Peebles | Process for extracting carotinoids |
US2543083A (en) * | 1946-02-18 | 1951-02-27 | Jr Jonathan W White | Recovery of carotene concentrate |
US2511824A (en) * | 1947-04-29 | 1950-06-13 | Chemical Foundation Inc | Fractionation of plant pigments |
US2741644A (en) * | 1949-02-10 | 1956-04-10 | Inst Rech S Pour Les Huiles Et | Methods of obtaining carotene from palm oil |
US2652433A (en) * | 1949-02-10 | 1953-09-15 | Inst Rech S Pour Les Huiles De | Method of obtaining carotene from palm oil |
US2572467A (en) * | 1949-08-04 | 1951-10-23 | Colgate Palmolive Peet Co | Concentration and recovery of carotenoid pigments from palm oil |
US2615927A (en) * | 1949-09-29 | 1952-10-28 | Kellogg M W Co | Method for concentrating carotenes |
US2708627A (en) * | 1950-10-21 | 1955-05-17 | Ohio Commw Eng Co | Method of extracting peel oils and other waste products |
US2717210A (en) * | 1952-08-30 | 1955-09-06 | Witte Marinus Cornelis De | Method of obtaining concentrates of carotene |
US2741643A (en) * | 1952-10-31 | 1956-04-10 | Standard Oil Co | Process of concentrating carotene and tocopherol in palm oil by thermal difusion |
GB776405A (en) * | 1954-05-26 | 1957-06-05 | Schou Palsgaard As | Improvements in the manufacture of carotene concentrates or carotene from vegetable material |
US2848508A (en) * | 1954-10-06 | 1958-08-19 | Barnett | Process for recovering carotene |
US2861891A (en) * | 1956-12-13 | 1958-11-25 | Hoffmann La Roche | Water dispersible carotenoid compositions and process of making the same |
US3001912A (en) * | 1958-11-17 | 1961-09-26 | Commercial Solvents Corp | Process for the production of beta-carotene |
US2959522A (en) * | 1959-01-12 | 1960-11-08 | Grain Processing Corp | Process for preparing beta-carotene |
US3039877A (en) * | 1961-03-02 | 1962-06-19 | Nopco Chem Co | Stabilized carotene compositions |
US3268606A (en) * | 1963-09-27 | 1966-08-23 | Upjohn Co | Beta-carotene process |
US3274072A (en) * | 1964-07-20 | 1966-09-20 | Everette M Burdick | Method for treating papaya plants to recover desired constituents therefrom |
US3920834A (en) * | 1970-07-10 | 1975-11-18 | Hoffmann La Roche | Light-screening compositions and method |
US3906112A (en) * | 1974-09-16 | 1975-09-16 | Bioproducts | Extraction of carotenoid pigment from shrimp processing waste |
JPS5218218A (en) * | 1975-08-01 | 1977-02-10 | Toshiharu Shimazu | Rapidly removing equipment |
EP0052777A1 (de) * | 1980-11-20 | 1982-06-02 | F. HOFFMANN-LA ROCHE & CO. Aktiengesellschaft | Verfahren zur Extraktion von beta-Carotin aus Algen |
US4380553A (en) * | 1981-09-03 | 1983-04-19 | Miles Laboratories, Inc. | Method of imparting a reddish color to seasoning salts |
FR2575748B1 (fr) * | 1985-01-08 | 1987-07-17 | Bretagne Aromes | Procede d'extraction du carotene des carottes et concentre de carotene obtenu |
US4713398A (en) * | 1985-08-30 | 1987-12-15 | Microbio Resources, Inc. | Naturally-derived carotene/oil composition |
US4680314A (en) * | 1985-08-30 | 1987-07-14 | Microbio Resources, Inc. | Process for producing a naturally-derived carotene/oil composition by direct extraction from algae |
-
1991
- 1991-04-12 US US07/684,590 patent/US5245095A/en not_active Expired - Fee Related
-
1992
- 1992-04-09 JP JP4510049A patent/JPH06506689A/ja active Pending
- 1992-04-09 WO PCT/US1992/002929 patent/WO1992018471A1/en active IP Right Grant
- 1992-04-09 CA CA002108016A patent/CA2108016A1/en not_active Abandoned
- 1992-04-09 RU RU93058202A patent/RU2111991C1/ru active
- 1992-04-09 CZ CS932081A patent/CZ281797B6/cs unknown
- 1992-04-09 EP EP92910867A patent/EP0580745B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1992-04-09 SK SK1095-93A patent/SK278904B6/sk unknown
- 1992-04-09 DE DE69207588T patent/DE69207588T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1992-04-09 AT AT92910867T patent/ATE132853T1/de not_active IP Right Cessation
- 1992-04-09 AU AU17720/92A patent/AU663712B2/en not_active Ceased
-
1993
- 1993-10-08 NO NO933630A patent/NO933630L/no unknown
- 1993-10-12 FI FI934508A patent/FI934508A/fi not_active Application Discontinuation
-
1994
- 1994-04-28 US US08/208,985 patent/US5510551A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0580745A4 (cs) | 1994-03-02 |
EP0580745B1 (en) | 1996-01-10 |
JPH06506689A (ja) | 1994-07-28 |
FI934508A0 (fi) | 1993-10-12 |
US5510551A (en) | 1996-04-23 |
WO1992018471A1 (en) | 1992-10-29 |
DE69207588D1 (de) | 1996-02-22 |
AU663712B2 (en) | 1995-10-19 |
NO933630D0 (no) | 1993-10-08 |
CZ208193A3 (en) | 1994-03-16 |
SK278904B6 (sk) | 1998-04-08 |
DE69207588T2 (de) | 1996-09-19 |
SK109593A3 (en) | 1994-02-02 |
NO933630L (no) | 1993-12-06 |
EP0580745A1 (en) | 1994-02-02 |
US5245095A (en) | 1993-09-14 |
FI934508A (fi) | 1993-10-12 |
AU1772092A (en) | 1992-11-17 |
CA2108016A1 (en) | 1992-10-13 |
ATE132853T1 (de) | 1996-01-15 |
RU2111991C1 (ru) | 1998-05-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ281797B6 (cs) | Způsob extrakce karotenoidů z přírodních zdrojů | |
US6055936A (en) | Sea cucumber carotenoid lipid fractions and process | |
JP4029032B2 (ja) | 高レベルのクロロフィルを含有するマリゴールド抽出物からのキサントフィルの精製 | |
US4320050A (en) | Process for selectively extracting dyestuffs contained in cyanophyceae algae, the so-extracted dyestuffs and their use, particularly in foodstuffs | |
US7572468B1 (en) | Extraction of carotenoids from plant material | |
US7527820B2 (en) | Composition resulting from process for extracting carotenoids from fruit and vegetable processing waste | |
JP5795572B2 (ja) | 種々の植物からカロテノイド結晶を分離する方法 | |
Edwards et al. | Measurement of provitamin A carotenoids in fresh and canned carrots and green peas | |
US6909021B2 (en) | Method of extracting lutein from green plant materials | |
US6737552B1 (en) | Method for extracting lutein from green plant materials | |
EP3998872A1 (en) | Composition and methods for preparing hemicellulose product from spent coffee ground | |
JP2000063827A (ja) | 抗酸化剤の製造方法 | |
KR20040089829A (ko) | 마늘유의 추출 방법 | |
JP3944532B2 (ja) | 高純度β−クリプトキサンチンの製造方法 | |
Baraniak et al. | Antioxidative properties of chloroplast concentrates obtained by various methods from lucerne juice | |
Parajó et al. | Recovery of phenolic antioxidants released during hydrolytic treatments of agricultural and forest residues | |
KR101745780B1 (ko) | 식물체로부터 라이코펜을 효율적으로 추출하는 방법 | |
KR100900453B1 (ko) | 마늘에서 기능성물질인 티아크레모논의 함량증가 방법 | |
EP2338355B1 (en) | Method for extracting carotenoids from plant matrices | |
JPS606656A (ja) | 天然カロチンの濃縮方法 | |
JP2005027520A (ja) | カロテノイドの抽出方法 | |
CN114149390A (zh) | 一种维生素c的提取方法 | |
WO1997029646A1 (en) | Process for extracting phytochemicals | |
Trang et al. | LYCOPENE EXTRACTION FROM TOMATO (Lycopersicon esculentum) PEELS USING RICE BRAN OIL | |
Magalhães et al. | High Pressure Treatment of Grape Seed to Enhance the |