CZ281616B6 - Způsob výroby talového oleje - Google Patents

Způsob výroby talového oleje Download PDF

Info

Publication number
CZ281616B6
CZ281616B6 CS914119A CS411991A CZ281616B6 CZ 281616 B6 CZ281616 B6 CZ 281616B6 CS 914119 A CS914119 A CS 914119A CS 411991 A CS411991 A CS 411991A CZ 281616 B6 CZ281616 B6 CZ 281616B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
tall oil
soap
kraft
mixture
Prior art date
Application number
CS914119A
Other languages
English (en)
Inventor
Keijo Allan Ukkonen
Sirpa Hannele Lammi
Matti Elias Ravaska
Original Assignee
Veitsiluoto Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veitsiluoto Oy filed Critical Veitsiluoto Oy
Publication of CS411991A3 publication Critical patent/CS411991A3/cs
Publication of CZ281616B6 publication Critical patent/CZ281616B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B13/00Recovery of fats, fatty oils or fatty acids from waste materials
    • C11B13/005Recovery of fats, fatty oils or fatty acids from waste materials of residues of the fabrication of wood-cellulose (in particular tall-oil)
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/74Recovery of fats, fatty oils, fatty acids or other fatty substances, e.g. lanolin or waxes

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu výroby talového oleje ze sulfátového mýdla vyráběného jako vedlejší produkt v průmyslu celulózy, okyselováním sulfátového mýdla kyselinou chlorovodíkovou a oddělením takto získaného talového oleje.ŕ

Description

Způsob výroby talového oleje
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby talového oleje ze sulfátového mýdla, vyráběného jako vedlejší produkt v průmyslu celulózy a oddělení takto vyrobeného talového oleje z matečné vody a ligninu.
Dosavadní stav techniky
Hodnotné sulfátové mýdlo se vyrábí jako vedlejší produkt v průmyslu celulózy, sbíráním z hladiny roztoku při výrobě technické celulózy, zatímco se matečný roztok koncentruje odpařováním vody. Sulfátové mýdlo se stírá z hladiny v nádobě a okyseluje se, a tím se vyrábí talový olej. Talový olej se dále destiluje, a tím se získávají hodnotné pryskyřičné kyseliny a mastné kyseliny jako destilační frakce. Reakce je po chemické - stránce jednoduchá a pryskyřičné a mastné kyseliny přítomné ve formě sodíkových solí reagují s kyselinou sírovou, čímž se získávají karboxylové kyseliny, respektive síran sodný. K okyselování sulfátového mýdla se až dosud používalo kyseliny sírové, která je velice vhodná k tomuto účelu, protože umožňuje přidávání neutralizované kyseliny sírové do chemického cyklu holendru. Takto získaný síran sodný je užitečná přísada k nahrazení ztrát síry ve výrobě technické celulózy. Ale, vzhledem k omezením týkajících se ochrany životního prostředí, se v holendrech do té míry snížilo vylučování síry, že se kyseliny sírové, užívané ve způsobu okyselování sulfátového mýdla, již nemůže používat k nahrazení podstatné redukovaných ztrát síry v holendrech.
Oddělování talového oleje okyselováním sulfátového mýdla kyselinou sírovou je uvedeno například v patentovém spise US 3,948,874. Pro toto řešeni samozřejmě také platí obecně uvedené nevýhody, týkající se narušování životního prostředí. Kyselina sírová je kromě toho relativně drahá a její použití přináší vysoké výrobní náklady. Proto bylo vynaloženo velké úsilí k vyvinutí alternativního řešeni ve způsobu okyselování při výrobě talového oleje.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody do značné míry odstraňuje způsob výroby talového oleje ze sulfátového mýdla a oddělením získaného talového oleje, podle vynálezu, jehož podstatou je, že se toto okyselování provádí kyselinou chlorovodíkovou.
V jednom z výhodných příkladů tohoto způsobu se toto okyselování provádí při teplotě 60 ’C až 220 ’C, zejména při teplotě 86 ’C až 100 °C.
Toto okyselování se provádí pod tlakem v rozsahu 100 až 2353 kPa při teplotě nad 100 ’C.
Číslo kyselosti takto získaného oleje je 100 až 160 mg KOH/g.
U způsobu podle vynálezu se k okyselování sulfátového mýdla tedy používá kyseliny chlorovodíkové namísto kyseliny sírové.
-1CZ 281616 B6
Bylo překvapivé zjištěno, že, i když je kyselina chlorovodíková monovalentni, zatímco kyselina sírová je bivalentni, množství kyseliny chlorovodíkové, potřebné ke zpracování určitého množství sulfátového mýdla, se rovná množství kyseliny sírové, potřebné ke zpracování téhož množství sulfátového mýdla. Toto neočekávané zjištění je dále znázorněno v příkladech provedení vynálezu. Kyselina chlorovodíková je levnější, je snadněji dosažitelná a odpadní vody produkované okyselováním kyselinou chlorovodíkovou jsou ekologicky příznivější než odpadní vody produkované okyselováním kyselinou sírovou. Co se týká korozivních vlastností, jsou kyselina sírová a kyselina chlorovodíková velmi podobné. Za určitých podmínek a v určité koncentraci je však kyselina sírová korozivnějši než kyselina chlorovodíková.
Může se použít zředěné, koncentrované nebo plynné kyseliny chlorovodíkové, za podmínky, že její množství je dostatečné k neutralizování mastných a pryskyřičných kyselin v sulfátovém mýdlu. Nadbytečné použití způsobuje vícenáiclady. Při zpracování sulfátového mýdla při teplotách vroucí vody nad 100 ’C vznikají tlakové reakce, a je třeba použít tlakový reaktor. Reakční doba není příliš důležitá, ale bylo zjištěno, že nejvhodnější doba je 10 až 30 minut. U delší doby nebylo shledáno žádných výhod.
Výsledný surový talový olej podle vynálezu je lepší jakosti než talový olej vyrobený pomocí kyseliny sírové a obsahuje méně nebo žádnou vodu. Při použití kyseliny sirové jsou v surovém talovém oleji přítomny nerozpustné organické soli, jako je sulfát vápenatý a barnatý. Při použiti kyseliny chlorovodíkové jsou odpovídající chloridy rozpustné ve vodě a nevstupují do talové fáze, ale zůstávají v matečné kapalině, a tedy nepůsobí problémy při destilaci talového oleje.
Změny jakosti sulfátového mýdla závisejí na jakosti použitého dřeva ve výrobě technické celulózy. Když se zpracovává jenom borovice, vyrobí se sulfátové mýdlo dobré jakosti, kde číslo kyselosti talového oleje, který se z něho získá, je 140 až 160 mg KOH/g a obsah pryskyřičné kyseliny je 30 až 50 % hmotnostních. Avšak při zpracováni břízy se jakost sulfátového mýdla mění, takže číslo kyselosti příslušného talového oleje je 100 až 120 mg KOH/g, a bývá dokonce nižší a obsah pryskyřičné kyseliny je potom 20 až 30 % hmotnostních.
Bez ohledu na jakost se může kyseliny chlorovodíkové vhodné použít ve způsobu výroby talového oleje okyselováním sulfátového mýdla, místo kyseliny sírové.
Po provedení způsobu pomocí okyselení sulfátového mýdla se může vrstva talového oleje oddělit z matečné vody a vrstev ligninu separací nebo odstředěním.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady provedení.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Bylo použito 42 ml 37 % hmotnostních kyseliny chlorovodíko
-2CZ 281616 B6 vé, k níž bylo přidáno 42 ml vody. Směs byla zahřáta na 80 °C. Do směsi bylo postupně přidáno 190 g 50 % hmotnostních sulfátového mýdla. Smés byla míchána 10 minut při 80 “C a 15 min při 90 'C a potom byla směs nalita do skleněné odmérné nádoby. Smés se nechala separovat ve vrstvách při 80 °C, po dobu 30 minut a potom mohl být talový olej dekantován z usazených vrstev. Rozbor získaného talového oleje byl následující:
* výtěžek % hmotnostních57,5 číslo kyselosti mg KOH/g150 pryskyřičné kyseliny % hmotn.34 nezmýdelnitelné látky % hmotn.12 mastné kyseliny % hmotn.54 * vypočten ze základu: oddělený talový olej/sulfátové mýdlo * 100 % hmotn.
Přiklad 2
Bylo použito 50 ml vody k níž bylo přidáno 50 ml 40 % hmotn. kyseliny sírové. Směs byla zahřáta na 90 'Ca bylo přidáno 200 g sulfátového mýdla zahřátého na 45 'C. Smés byla míchána 10 minut při 80 'C a 15 min při 90 °C a potom byla smés nalita do skleněné odmérné nádoby. Smés se nechala separovat ve vrstvách při 80 'C, po dobu 30 minut a potom mohl být talový olej dekantován z usazených vrstev. Rozbor získaného talového oleje byl následující:
* výtěžek % hmotn.55 číslo kyselosti mg KOH/g150 pryskyřičné kyseliny % hmotn.35 nezmýdelnitelné látky % hmotn.12 mastné kyseliny % hmotn.53 * vypočten ze základu: oddělený talový olej/sulfátové mýdlo * 100 % hmotn.
V příkladech 1 a 2 byla provedena plynová chromatografická analýza v chromatografické koloně, kde v 25,metrové křemenné kapilární koloně bylo použito butandiolové sukcinátové kapalné fáze (BDS). Pochod byl prováděn izotermicky při teplotě 197 °C. Hlavní složky byly následující:
Přiklad 1 Příklad 2
9-oktadecenová kyselina 14,6 % hmotn. 14,4 % hmotn.
9,12-oktadekadienová kyše1ina 20,5 % hmotn. 19,9 % hmotn.
7,13-abietadienová kyselina 13,1 % hmotn. 11,7 % hmotn.
8,11,13-abietatrien-18-ová kyselina 7,0 % hmotn. 7,0 % hmotn.
Z uvedených výsledků je zřejmé, chlorovodíkové jsou naprosto srovnatelné ho oleje ve srovnání s použitím kyseliny že při použití kyseliny jakost i výtěžek talovésírové.
-3CZ 281616 B6
Příklad 3
Bylo použito 34 ml 37 % hmotn. kyseliny chlorovodíkové, k níž bylo přidáno 34 ml vody. Smés byla zahřáta na 90 ’C. Do smési bylo postupné přidáno 280 g sulfátového mýdla zahřátého na 50 ’C. Směs byla míchána 30 minut při 90 “Ca potom byla smés nalita do skleněné odměrné nádoby. Smés se nechala separovat ve vrstvách při 90 °C, po dobu 60 minut a potom mohl být talový olej dekantován z usazených vrstev. Rozbor získaného talového oleje byl následující:
* výtěžek % hmotn.21 číslo kyselosti mg KOH/g108 voda % hmotn.4,5 pryskyřičné kyseliny % hmotn.34 nezmýdelnitelné látky % hmotn.12 * vypočten ze základu: oddělený talový olej~/sulfátové mýdlo * 100 % hmotn.
Příklad 4
Bylo použito 34 ml 37 % hmotn. kyseliny chlorovodíkové, k níž bylo přidáno 34 ml vody. Smés byla zahřáta na 90 “C a do smési bylo přidáno 150 g sulfátového mýdla zahřátého na 50 “C. Smés byla míchána 30 minut při 90 “Ca potom byla smés nalita do skleněné odmérné nádoby. Směs se nechala separovat ve vrstvách při 90 “C, po dobu 60 minut a potom mohl být talový olej dekantován z usazených vrstev. Rozbor získaného talového oleje byl následující:
* výtěžek % hmotn.37 číslo kyselosti mg KOH/g149 voda % hmotn.1,5 pryskyřičné kyseliny % hmotn.32,7 mastné kyseliny % hmotn.51,4 nezmýdelnitelné látky % hmotn.15,9 * vypočten ze základu: oddělený talový olej/sulfátové mýdlo * 100 % hmotn.
V příkladech 3 a 4 byla provedena plynová chromatografická analýza v chromatografické koloně, kde v 25 metrové křemenné kapilární koloně bylo použito butandiolové sukcinátové kapalné fáze (BDS). Pochod byl prováděn izotermicky při teplotě 197 “C. Hlavní složky byly následující:
Příklad 3
Příklad 4
9-oktadecenová kyselina14,3
9.12- oktadekadienová kyselina19,3
7.13- abietadienová kyselina11,6
8.11.13- abietatrien-18-ová kyselina 7,8 % hmotn. % hmotn. % hmotn. % hmotn.
17.7 %
24.7 %
16,0 %
5,9 % hmotn. hmotn. hmotn. hmotn.
Z uvedených výsledků je zřejmé, že změna poměru mýdla a kyseliny chlorovodíkové nemá velký vliv na jakost odděleného oleje, ale jenom na rychlost oddělováni vrstev.
-4CZ 281616 B6
Příklad 5
Bylo použito 34 ml 37 % hmotn. kyseliny chlorovodíkové, k níž bylo přidáno 34 ml vody. Smés byla zahřáta na 60 “C a do směsi bylo přidáno 190 g sulfátového mýdla zahřátého na 50 ’C. Smés byla míchána 30 minut při 60 ’C a potom byla směs nalita do skleněné odmérné nádoby. Směs se nechala separovat ve vrstvách při 90 “C, po dobu 75 minut a potom mohl být talový olej dekantován z usazených vrstev. Rozbor získaného talového oleje byl následuj ící:
* výtěžek % hmotn.26 číslo kyselosti mg KOH/g151 pryskyřičné kyseliny % hmotn.35 nezmýdelnitelné látky % hmotn.13 mastné kyseliny % hmotn.52 * vypočten ze základu: oddělený talový olej7“sulfátové mýdlo * 100 % hmotn.
Z výsledku je patrné, že při nízké teplotě je nižší výtěžek a obtížnější oddělování vrstev.
Příklad 6
Bylo použito 63 g sulfátového mýdla, 11,3 ml kyseliny chlorovodíkové v koncentraci 37 % hmotn., a 11,3 ml vody. Tyto složky byly vloženy do autoklávu a teplota byla zvýšena na 170 ’C. Směs byla míchána 30 minut při 170 *C a potom se dala ochladit a oddělený talový olej byl dekantován. Rozbor získaného talového oleje byl následující:
* výtěžek % hmotn. číslo kyselosti mg KOH/g pryskyřičné kyseliny % hmotn. nezmýdelnitelné látky % hmotn. mastné kyseliny % hmotn. 50 134 32,9 14,7 52,4
* vypočten ze základu: oddělený talový olej/sulfátové mýdlo * 100 % hmotn.
V příkladech 5 a 6 byla provedena plynová chromatografická analýza (kolona BDS, 197 ’C, izotermický pochod). Hlavní složky talového oleje byly následující:
Příklad 6
Přiklad 5
9-oktadecenová kyselina
9.12- oktadekadienová kyselina
7.13- abietadienová kyselina
8.11.13- abietatrien-18-ová kyselina
14.7
20,4
19.7
6,8 % hmotn. % hmotn. % hmotn. % hmotn.
13,9 % hmotn.
18.2 % hmotn.
18,8 % hmotn.
10.2 % hmotn.
Příklad 7
Bylo použito 34 ml 37 % hmotn. kyseliny chlorovodíkové, k níž bylo přidáno 34 ml vody. Směs byla zahřáta na 97 ’C a do směsi bylo přidáno 190 g sulfátového mýdla zahřátého na 50 ’C.
-5CZ 281616 B6
Směs byla míchána 30 minut při 97 “Ca potom byla směs nalita do skleněné odmérné nádoby a za chvíli byla dekantována oddělená vrstva ligninu a talového oleje z matečné vody. Smés byla nalita do odstředivkové zkumavky a byla odstředěna relativní odstředivou silou podle vzorce b = 1,12 r n2 kde b je relativní odstředivá síla, r je vzdálenost středové osy odstředivky od vzorku, tj. rádius a n je rychlost otáčení. Je to síla použitá k odstřeďování roztoku po dobu 20 min. pro oddělování. Rozbor takto získaného talového oleje byl následující:
* výtěžek % hmotn.47 číslo kyselosti mg KOH/g152,5 nezmýdelnitelné látky % hmotn.13,2 * vypočten ze základu: oddělený talový olej/sulfátové mýdlo * 100 % hmotn.
Na základě plynové chromatografické analýzy (kolona BDS, 197 “C, izotermický pochod) byly hlavní složky talového oleje následující:
9-oktadecenová kyselina
9.12- oktadekadienová kyselina
7.13- abietadienová kyselina
8.11.13- abietatrien-18-ová kyselina
15,3 % hmotn.
14,0 % hmotn.
25,0 % hmotn.
7,8 % hmotn.
Na základě rozboru je jakost talového oleje, odděleného odstředivkou, dobrá.
Přiklad 8
Bylo použito 63 g sulfátového mýdla, 11,3 ml kyseliny chlorovodíkové v koncentraci 37 % hmotn., a 11,3 ml vody. Tyto složky byly vloženy do autoklávu a teplota byla zvýšena na 220 “C, tlak byl 1400 kPa. Smés byla míchána 30 minut při 220 “C a potom se dala ochladit a oddělený talový olej byl dekantován. Rozbor získaného talového oleje byl následující:
* výtěžek % hmotn.49 číslo kyselosti mg KOH/g124 pryskyřičné kyseliny % hmotn.29 nezmýdelnitelné látky % hmotn.19 mastné kyseliny % hmotn.48 * vypočten ze základu: oddělený talový olej/sulfátové mýdlo * 100 % hmotn.
Nízké číslo kyselosti odděleného talového oleje je samozřejmě způsobeno esterifikací a dekarboxylací.
U talového oleje získaného podle příkladu 8 byla provedena plynová chromatografická analýza (kolona BDS, 197 “C, izotermický pochod). Hlavní složky talového oleje byly následující:
-6CZ 281616 B6
9-oktadecenová kyselina
9.12- oktadekadienová kyselina
7.13- abietadienová kyselina
8.11.13- abietatrien-18-ová kyselina
15,5 % hmotn.
15,5 % hmotn.
11,3 % hmotn.
15,9 % hmotn.
Na základě plynové chromatografické analýzy se zdá, že v porovnání s předchozími analýzami se začínají zjišťovat rozdíly v distribuci kyseliny při uvedené vysoké teplotě a nastává izomerizace 9,12-oktadekadienové kyseliny a 7,13-abietadienové kyseliny.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby talového oleje ze sulfátověhč mýdla okyselováním sulfátového mýdla a oddělením získaného talového oleje, vyznačující se tím, že se toto okyselování provádí kyselinou chlorovodíkovou.
  2. 2. Způsob výroby podle nároku 1, vyznačující se tím, že se toto okyselování provádí při teplotě 60 ’C až 220 °C, zejména při teplotě 85 ’C až 100 ’C.
  3. 3. Způsob výroby podle nároků la2, vyznačující se tím, že se toto okyselování provádí za tlaku 1400 kPa, při teplotě nad 100 ’C.
  4. 4. Způsob výroby podle nároku 1, vyznačující se tím, že číslo kyselosti takto získaného talového oleje je 100 až 160 mg KOH/g.
CS914119A 1990-12-28 1991-12-27 Způsob výroby talového oleje CZ281616B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI906451A FI93868C (fi) 1990-12-28 1990-12-28 Mäntyöljyn valmistus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS411991A3 CS411991A3 (en) 1992-07-15
CZ281616B6 true CZ281616B6 (cs) 1996-11-13

Family

ID=8531663

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS914119A CZ281616B6 (cs) 1990-12-28 1991-12-27 Způsob výroby talového oleje

Country Status (16)

Country Link
JP (1) JPH06340890A (cs)
AT (1) AT399172B (cs)
CA (1) CA2056836C (cs)
CH (1) CH682238A5 (cs)
CZ (1) CZ281616B6 (cs)
DE (1) DE4141913C2 (cs)
ES (1) ES2054541B1 (cs)
FI (1) FI93868C (cs)
FR (1) FR2671096B1 (cs)
GB (1) GB2251248B (cs)
IT (1) IT1252221B (cs)
NO (1) NO178897C (cs)
PL (1) PL168096B1 (cs)
RU (1) RU2029782C1 (cs)
SE (1) SE505831C2 (cs)
SK (1) SK279772B6 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI95723C (fi) * 1992-11-10 1996-04-11 Lt Dynamics Oy Menetelmä suovan hapottamiseksi suurella yliannostuksella NaHSO3-liuosta
CA2961006C (en) 2014-09-12 2019-08-13 Arizona Chemical Company, Llc Process for recovering crude tall oil

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH275810A (de) * 1948-04-16 1951-06-15 Jihoceske Papirny Narodni Podn Verfahren zur Herstellung von Tallöl.
GB695702A (en) * 1949-06-29 1953-08-19 Ernest Segessemann Improved tall oil treatment
US2530809A (en) * 1949-08-23 1950-11-21 Pittsburgh Plate Glass Co Fractionation of tall oil
US3109839A (en) * 1962-02-26 1963-11-05 Sharples Corp Production of organic acids
US3575952A (en) * 1969-10-02 1971-04-20 Scm Corp Tall oil recovery
US3804819A (en) * 1972-05-03 1974-04-16 Scm Corp Recovery of fatty acids from tall oil heads
US4495095A (en) * 1983-04-04 1985-01-22 Union Camp Corporation Acidulation and recovery of crude tall oil from tall oil soaps
US4483791A (en) * 1983-06-22 1984-11-20 Sylvachem Corporation Recovery of fatty acids from tall oil heads
GB8915263D0 (en) * 1989-07-03 1989-08-23 Unilever Plc Process for soap splitting using a high temperature treatment

Also Published As

Publication number Publication date
FI93868B (fi) 1995-02-28
CA2056836C (en) 1999-05-04
SE9103811D0 (sv) 1991-12-20
GB2251248A (en) 1992-07-01
ITMI913363A0 (it) 1991-12-16
ITMI913363A1 (it) 1993-06-16
FR2671096B1 (fr) 1994-10-07
CS411991A3 (en) 1992-07-15
GB9126949D0 (en) 1992-02-19
FI906451A0 (fi) 1990-12-28
NO915117L (no) 1992-06-29
FI906451A (fi) 1992-06-29
IT1252221B (it) 1995-06-05
ES2054541B1 (es) 1995-02-01
NO178897B (no) 1996-03-18
CA2056836A1 (en) 1992-06-29
NO915117D0 (no) 1991-12-27
ES2054541A1 (es) 1994-08-01
SK279772B6 (sk) 1999-03-12
CH682238A5 (cs) 1993-08-13
JPH06340890A (ja) 1994-12-13
PL292944A1 (en) 1992-09-07
FI93868C (fi) 1995-06-12
PL168096B1 (pl) 1996-01-31
AT399172B (de) 1995-03-27
FR2671096A1 (fr) 1992-07-03
SE9103811L (cs)
GB2251248B (en) 1994-03-30
DE4141913C2 (de) 1999-04-29
RU2029782C1 (ru) 1995-02-27
NO178897C (no) 1996-06-26
SE505831C2 (sv) 1997-10-13
DE4141913A1 (de) 1992-07-02
ATA251091A (de) 1994-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU587871A3 (ru) Способ получени жирных и смол ных кислот и твердого битумного пека
US4495095A (en) Acidulation and recovery of crude tall oil from tall oil soaps
EP2262881B1 (en) Method of producing a product based on vegetable oil
NO312135B1 (no) Fremstilling av materialer rike på konjugerte isomerer av langkjedede flerumettede fettsyrerestere
US2240365A (en) Method of treating tall oil
JP2005516069A (ja) トール油ピッチからのフィトステロール及びフィトスタノールの抽出及び精製の方法
CA2393403C (en) Method for commercial preparation of linoleic acid
EP0525504A1 (en) Improving the color of tall oil fractions by treating soap skimmings
CZ281616B6 (cs) Způsob výroby talového oleje
Holmbom et al. Composition of tall oil pitch
US5024772A (en) Method of producing HPN and mixtures thereof
US3943118A (en) Method of isomerizing fatty acids having an isolated diene structure and disproportionating rosin acids having conjugated diene structure
US2166812A (en) Process for the separation of the constituents of organic mixtures containing both resin acids and fatty acids, particularly tall oil
US2248346A (en) Method for the recovery of phytosterol
US2350713A (en) Separation and purification of the
US2598269A (en) Recovery of sterols
US2576753A (en) Method of producing vanillin
US5565134A (en) Method for enriching rosin acids from a hardwood-containing sulfate soap
US2413361A (en) Manufacture of thio-acids and derivatives
Eshelman et al. Determination of trisaturated glycerides in fats with mercaptoacetic acid
US2356988A (en) Process for the separation of the constituents of tall oil
US8791281B2 (en) Method for the production of lignoceric acid
US1260977A (en) Manufacture of esters.
Herrlinger Tall oil
US2878242A (en) Isopropyl amine process for rosin acids

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19991227