CZ281450B6 - Zařízení pro vyvolávání jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami - Google Patents

Zařízení pro vyvolávání jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami Download PDF

Info

Publication number
CZ281450B6
CZ281450B6 CS913959A CS395991A CZ281450B6 CZ 281450 B6 CZ281450 B6 CZ 281450B6 CS 913959 A CS913959 A CS 913959A CS 395991 A CS395991 A CS 395991A CZ 281450 B6 CZ281450 B6 CZ 281450B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sinkers
springs
resilient
needle
knitting machine
Prior art date
Application number
CS913959A
Other languages
English (en)
Inventor
Piero Aria
Original Assignee
Savio S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Savio S.P.A. filed Critical Savio S.P.A.
Publication of CS395991A3 publication Critical patent/CS395991A3/cs
Publication of CZ281450B6 publication Critical patent/CZ281450B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/66Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements
    • D04B15/68Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements characterised by the knitting instruments used
    • D04B15/78Electrical devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Abstract

Zařízení pro vyvolování jehel (3) u okrouhlého pletacího stroje obsahuje pružiny (13), umístěné pod pružnými platinami (4) a otáčející se spolu s nimi. Pružiny (13) jsou v osovém směru deformovatelné a schopné být udrženy v deformované poloze nebo z ní být uvolněny prostřednictvím elektromagnetických selektorů (17). Pružná platina (4) buď není přidržována, takže je umožněn její vzestup a tím i aktivace k ní příslušející jehly (3), anebo je držena v ohnuté poloze a zasunuta do drážky (2), čímž je aktivace jehly (3) znemožněna.ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami, zejména vyvolování jehel u takového stroje pro účely výroby vzorované pleteniny, a zahrnuje zařízení a způsob vyvolování jehel, určených pro uchopení příze z různých přívodních míst při výrobě pleteného zboží.
Dosavadní stav techniky
Okrouhlé pletací stroje obvykle sestávají z jednoho nebo dvou jehelních válců, které jsou na svém vnějším válcovém povrchu opatřeny drážkami.
Drážky představují vedení pro jehly, které během svislého zdvihu vytvářejí ve spolupráci s příslušnými platinami očka.
Počet drážek je stejný jako počet jehel, které se v nich kluzně pohybují vratným pohybem účinkem zdvihacích a snižovacích zámků.
U pletacích strojů na výrobu punčochového zboží se obvykle počet drážek a jehel pohybuje mezi dvěma až čtyřmi sty.
Válec se otáčí a s ním se otáčejí i jehly, které jsou během jejich vratného pohybu zásobovány přízí v ustálené šikmé poloze, a to tak, že v nejvyšším bodě jejich dráhy je z přiváděcího místa, sestávajícího z jednoho nebo více vedení příze, dodávána tato příze podle volby k háčkům jehel, takže ty uchopí přízi, určenou ke zhotoveni příslušného úseku pleteniny. Při výrobě pletených punčoch jiných typů nebo pleteného punčochového zboží je najednou a stejným způsobem zpravidla používána pouze část použitelných jehel, s výjimkou těch částí punčoch, které jsou tvořeny hladkou pleteninou, kdy pracují všechny jehly mezi svou maximální a minimální úrovní, všechny jsou zásobovány přízí v každém pletacím cyklu á všechny se pohybují stejným způsobem.
Jestliže stroj nevyrábí hladkou pleteninu, ale jiné typy pleteného zboží, musí některé jehly vytvářet očka, a proto musí být zdviženy do maximální výše k podávacímu místu, aby uchopily přízi, zatímco ostatní jehly musí být zdviženy do střední polohy, aby uchopily přízi bez začištění předchozího očka za účelem vytvoření chytového očka, nebo musí být zdviženy s určitým zpožděním tak, aby neuchopily přízi v podávacím místě, a tím nevytvořily nová očka. Jinými slovy je prostě nutno provádět vyvolování jehel.
To znamená, že před každým přívodem příze musí být stanoveno, kolik a které jehly musí podstoupit příslušný zdvih, a kolik a které z ostatních jehel musí vykonat určitý odlišný zdvih anebo vůbec žádný zdvih.
Toto vyvolování jehel je prováděno pomocí platin, které se smýkají ve stejných drážkách jako jehly ležící nad nimi, a které pohánějí jehly vzhůru a dopravují je do nejvyšší polohy za účelem
-1CZ 281450 B6 uchopení příze. Po uchopení příze jsou jehly ovládány ve svém zpětném pohybu svými vlastními zámky a protizámky, které jsou relativně pevné vůči válci.
Jak již bylo uvedeno, účelem zařízení a způsobu pro vyvolování jehel je vyloučit z celkového množství platin jejich udržováním ve vnitřní poloze ty platiny, které ovládají jehly, které při vytváření příslušného očka není žádoucí vyzdvihnout.
Běžné vyvolovací systémy používají mechanických voličů, působících na série středních kolének, avšak tento typ vyvolování má značně omezené časy obou operací a počty možných vyvolení.
Nejmodernější stroje používají elektromagnetická selekční zařízení, která umožňují dosahovat vyšších selekčních rychlostí a vyššího počtu programovatelných vyvolení, což přináší výhody jak z hlediska zkrácení času, potřebného na strojní výrobu, tak z hlediska vyšší rozmanitosti možných vzorů.
Tato selekční zařízení lze rozdělit v podstatě do dvou kategorií. Konkrétně jde o pevná zařízení, která se neotáčejí spolu s válcem, k němuž jsou platiny přiváděny v pořadí, v němž se otáčejí, a o selekční zařízení, která se otáčejí spolu s válcem a jeho platinami, a která jsou tedy vždy v poloze, odpovídající jejich vlastní platině, a mohou tak působit na platinu kdykoliv, nejenom tedy pouze během velmi krátkého okamžiku, kdy je platina míjí a nachází se před nimi.
Druhý uvedený selekční typ musí být také uváděn do činnosti až potom, kdy se platiny vrátily dolů, avšak před tím, než narazí na zdvihací zámky, v porovnání se selektory prvního typu je zde však větší volnost s ohledem na požadavky synchronizace a na čas, který je pro selekci k dispozici.
Selekční zařízení prvního typu jsou popsána v evropském patentu č. 379 745 na jméno Furia, v evropské patentové přihlášce č. 219 029 na jméno Lonati, v britské patentové přihlášce č. 2 008 157 na jméno Shima, v britské patentové přihlášce č. 2 112 822 na jméno Elitex, v britském patentu č. 1 436 607 na jméno Precision Fukuhara a ve francouzském patentu č. 1 564 603 na jméno Mayer.
U uvedených řešeni je vyvolováni platin zpravidla dosahováno - před každým přívodem příze - deformováním nebo přemístěním přídavných členů, uspořádaných kolem jehelního válce, příslušnými prostředky nebo pevnými zámky, a potom podržením nebo uvolněním těchto členů prostřednictvím elektromagnetických ovladačů.
Selekční zařízení druhého typu jsou popsána ve zveřejněných evropských patentových přihláškách č. 379 234 na jméno Gargiani a č. 441 005 na jméno SAVIO.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami, zahrnující jehelní válec opatřený drážkami, v nichž jsou jehly a jejich příslušné platiny kluzné uloženy, přičemž platiny jsou na dolních pružných
-2CZ 281450 B6 koncích opatřeny kolénky dosedajícími na obrys náběhového zámku a obrys zdvihacího zámku okrouhlého pletacího stroje, podle vynálezu, jehož podstatou je, že obsahuje pružiny, jejichž počet je stejný jako počet platin, přičemž tyto pružiny jsou umístěny pod platinami zejména u paty jehelního válce, v radiálním směru v zákrytu s platinami pro otáčení spolu s nimi, přičemž pružiny mají pružný konec uspořádanou u dolního pružného konce příslušné platiny a jsou s ním selektivně v záběru, a dále elektromagnetické selektory, které jsou selektivně vybudítelné a mají horní okraje uspořádané u pružných konců pružin.
Pružiny jsou v osovém směru deformovatelné a opět uvolnitelné pro vymezení dvou alternativních mezních poloh, v nichž ta část pružiny, přiléhající k příslušné platině, ovlivňuje její činnost za účelem v jedné mezní poloze zabránění a v druhé mezní poloze umožnění návratu platiny, ohnuté obrysem zámku, do její neohnuté polohy a jejího vstupu do záběru s obrysem zdvihacího zámku.
Podle výhodného provedení zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami obsahuje elektromagnetická selekční zařízení, umístěná svými horními okraji příčně ke koncům deformovatelných pružin. Elektromagnetické selektory jsou schopny být polarizovány nebo nepolarizovány za účelem přidržení v deformované poloze těch pružin, které nejsou určeny k tomu, aby zabránily jejich platinám v návratu do neohnuté polohy. Volba mezi dvěma krajními polohami je určována přivedením elektrického impulsu do elektromagnetických selekčních zařízení.
Pružiny jsou přidržovány ve své poloze a současně zapouzdřeny radiálním vedením, upraveným v prstencích, uložených u paty jehelního válce, opatřeného drážkami. Tyto prstence mají menší průměr než je průměr jehelního válce.
Pružiny jsou na svém vnějším konci ohýbány zámkem, umístěným před elektromagnetickým selektorem, a to za účelem uvedení všech pružin jejich ohnutými konci do těsného dotyku se selektorem.
Elektromagnetické selekční zařízení je s výhodou umístěno u paty jehelního válce. Je tvořeno horním okrajem feromagnetické destičky, rozděleným do dvou oblastí. Jedna oblast je rozdělena na dvě obvodové části a je připojena k permanentnímu magnetu za účelem získání jeho magnetické polarity. Druhá střední oblast získává polaritu pólového nástavce jádra elektromagnetu. Obě uvedené oblasti jsou vzájemně odděleny diamagnetickým materiálem.
Elektromagnetické selekční zařízení zaujímá dvě elektromagnetické selekční polohy, dosažitelné připojením dvou párových destiček, umístěných v rozdílných radiálních vzdálenostech od osy AA, na jediný permanentní magnet. Párové destičky přijímají příslušnou polaritu N nebo S permanentního magnetu. Každá destička je opatřena selekčním elektromagnetem, který je při činnosti bud polarizován, nebo nepolarizován.
Pružiny mohou být vzájemně rozdílné, protože jejich konce mohou být různého provedení.
-3CZ 281450 B6
Elektromagnetická selekční zařízení pro vyvolování přilehlých pružin mohou být umístěna na různých poloměrech, aby odpovídala výstupkům a/nebo zahloubením pružin, dotýkajících se nebo nedotýkajících se při příslušné volbě.
K uvolnění ohnuté pružiny, přistavené k elektromagnetickému selekčnímu zařízení, je elektromagnet polarizován za účelem vytváření magnetického pole s opačnou polaritou, než je polarita magnetického pole permanentního magnetu.
K udržení pružiny, přistavené k elektromagnetickému selekčnímu zařízení, v ohnuté poloze, je elektromagnet polarizován za účelem vytváření magnetického pole se souhlasnou polaritou, jako je polarita magnetického pole permanentního magnetu.
Platina, příslušející k jehle, která má být udržena mimo provoz, je blokována ve své neprovozní poloze záběrem paty pružné platiny se zubem na konci pružiny. Pružná platina je ještě vystavena působení obrysu zámku, který ji vtlačuje do její neprovozní polohy v drážce.
Zařízení pro vyvolování jehel podle vynálezu má nesporné výhody nejenom z konstrukčního hlediska, ale i z hlediska vlastního výrobního postupu při produkci pleteného punčochového zboží.
Tyto výhody spočívají zejména ve snížení počtu zámků, nutných pro vyvolování jehel, a ve zmenšení celkových rozměrů jehelního válce a dalších součástí, použitých při výrobním postupu.
Použití pružin namísto ekvivalentních pomocných selekčních prvků ze známého stavu techniky jako horizontálních či vertikálních pomocných platin, vratných smýkadel, kyvných pák, kulis či vahadel a podobně, přináší výrazné úspory jak z hlediska hmotnosti rotujících částí, tak i z hlediska konstrukčního, a v neposlední řadě i z hlediska udržovacích nákladů.
Je nutno zdůraznit, že vyvolovací pohyb pružin je uskutečňován pouze v osovém směru, takže není ovlivňován žádnými odstředivými silami, a je tedy naprosto nezávislý na počtu otáček stroje.
Vyvolování jehel lze provádět i při rychlosti převyšující tisíc otáček za minutu, a to s vysokou spolehlivostí přesného okamžitého nastavení požadovaných poloh včetně naprosto zaručených funkcí veškerých částí selekčního komplexu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález se týká zařízení a způsobu podle prvního shora uvedeného typu pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje a bude dále blíže vysvětlen s odkazy na připojené výkresy, které znázorňují typické provedení vynálezu formou neomezujícího příkladu, kde na obr. 1 je zařízení pro volbu jehel podle vynálezu s platinou v dovnitř zahnuté poloze, na obr. 2 je zařízení s platinou ve vnější uvolněné poloze, na obr. 3A je boční pohled na rozvinutý jehelní válec, na obr. 3B je v půdorysu dráha kolének platiny a elektromagnetický selektor, na obr. 4 je dvoupolohový selektor a na obr. 5A a 5B je provedení pružin.
-4CZ 281450 B6
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje pružnou platinu, jejíž spodní konec je ohebný v radiálním směru.
Na obr. 1 a 2 je znázorněno příkladné provedení jehelního válce 1, kde drážky 2 jsou vyztuženy páskovými vložkami 2 1 , vloženými do povrchu válce, čímž jsou povrchy vedení vytvořeny s vysokou přesností a odolností proti opotřebení. Když platiny 4 posunou své jehly 3 do jejich pracovní polohy, vytáhnou se z kolénka jehly 3. a vrátí se dolů. Jestliže se jehla 3 po splnění svého úkolu uchopení příze a vytvoření očka ocitne ve své nejnižší poloze, a není požadováno uchopení další příze z jiného přívodního místa, zůstane jehla 3. v nejnižší poloze, protože její ovládací platina zůstává v nejnižší klidové poloze.
Stvol platiny £ má ve své střední části výstupek neboli horní vodicí kolénko 5, které přechází do záběru s jeho vlastním ovládacím zámkem 6 pro pohon platiny £ dolů po splněni úkolu vyzdvižení jehly 3 až k protilehlému zámku 7.
Směrem dolů je podél stvolu platiny £ umístěno spodní kolénko 8, které přichází do záběru se spodním zámkovým prstencem, sestávajícím ze zdvihacího zámku 9, který zdvihá platinu £ spolu s příslušnou jehlou 3., vybranou pro uchopeni příze, a z náběhového zámku 10, který svým vnitřním povrchem zabírá se svislým povrchem spodního kolénka 8 pro pohon paty pružné platiny £ do vnitřku drážky 2 jejím ohnutím. V této poloze uvnitř drážky 2 nemůže spodní’ kolénko 8. zabírat s obrysem zdvihacího zámku 9.
Spodní obrysy ovládacích zámků 6 a obrysy zdvihacího zámku 9 a náběhového zámku 10 jsou úhlově posunuty a zabírají s každou platinou £ v odlišném čase.
U okrouhlých pletacích strojů je vyvolování jehel zpravidla prováděno udržováním těch platin £, příslušejících k jehlám 3_t které mají být zdviženy, spodním kolénkem 8 v poloze směrem ven, aby se dostaly do záběru se zdvihacím obrysem zdvihacího zámku 9, a naopak udržováním těch platin £, příslušejících k jehlám 3., které nemají být zdviženy, v poloze směrem dovnitř, přičemž je používáno pružných platin £ nebo obvyklých tuhých platin.
Je-li použito pružných platin £ jako u řešení podle vynálezu, mají tyto pružné platiny £ v důsledku své pružné síly tendenci k samovolnému vysouvání svého spodního kolénka 8. do záběru s obrysem zdvihacího zámku 9_, zatímco u obvyklých tuhých platin je jejich přibližovacího pohybu dosahováno pomocí pevných zámků, uspořádaných okolo válce.
Pružné platiny £ jsou udržovány ve své poloze tak, že ohyb jejich spodní části nezpůsobuje vybočení jejich horní čás^i z drážky 2, čehož je dosaženo například jedním nebo více tuhými okrouhlými prstenci 11, upevněnými k válci a obklopujícími jeho horní část. Účelem těchto prstenců 11 je působit proti silám, které ohýbají stvol platiny £, takže sily, působící na spodní kolénko 8, způsobují uvedený pohyb, protože převažují nad snahou horní části platiny £ opustit drážky 2. Další tuhý prstenec 12 omezuje pružný zpětný pohyb paty platiny 4 na vzdálenost, posta
-5CZ 281450 B6 čující ke zdvihu na obrys zdvihacího zámku 9, avšak nikoli dále.
Platinu 4 tvoří pružná platina, jejíž spodní část je štíhlejší než u běžných platin a je ohebná v rovině zobrazené na obr. 1 a obr. 2, přičemž na obr. 1 je platina 4 znázorněna v její dovnitř zahnuté poloze, kdy není v záběru s obrysem zdvihacího zámku 9, a na obr. 2 je znázorněna vnější uvolněná poloha, kdy je platina 4 v záběru s obrysem zdvihacího zámku 9.
Ke každé platině 4 jsou přidruženy pod ní ležící pružiny 13. které leží ve stejné rovině jako platina 4 a jako osa AA jehelního válce 1. Pružiny 13 jsou spolu s jejich polohovacími a upevňovacími členy umístěny ve válcovém povrchu drážek 2 a leží tak v příčném řezu jehelním válcem 1.
Pružiny 13 jsou s výhodou ploché, jejich počet je stejný jako počet platin 4, a jsou s nimi v úhlové fázi. Jsou vyrobeny z feromagnetického materiálu a uzavřeny v radiálním vedení, vytvořeném v prstencích 14, 15, které je drží v poloze, kdy jejich vnější konec 16 je veden při jeho osovém pružném kmitání páskovými vložkami 2_, které vymezují drážky 2.
Prstence 14, 15 jsou umístěny pod jehelním válcem 1 a mají menší průměr, než tento jehelní válec 1.
Pružiny 13 mají v důsledku své pružnosti tendenci zůstat svými konci 16 zdviženy, zatímco ostatní síly mají snahu ohnout je dolů.
Obě polohy jsou zobrazeny na obr. 1, respektive na obr. 2.
Ohybu konce 16 je před naražením na elektromagnetický selekční člen 17 dosažené ohebným zámkem 18, který ohýbá všechny konce 16 a tlačí je do blízkosti nebo do kluzného styku se selektorem 17, který v závislosti na své aktivaci v určitém daném okamžiku bud podrží konec 16 v ohnuté poloze, nebo mu dovolí vrátit se vzhůru.
Podle výhodného provedeni vynálezu je elektromagnetické selekční zařízení neboli selektor 17 umístěno ve spodní části jehelního válce 1 ve velice kompaktním uspořádání, které umožňuje snížit celkové rozměry selektoru 17.
Elektromagnetické selekční zařízení neboli selektor 17, vhodný zejména pro vyvolování jehel, sestává ve svých podstatných prvcích z části, již dodává energii permanentní magnet 21, který permanentně přitahuje konce 16., ohnuté působením obrysu zámku 18, takže jsou s ní v kontaktu, a z vložené části, jíž dodává energii elektromagnet 26, který bud vůbec není polarizován, nebo je polarizován opačné nebo souhlasně s polaritou permanentního magnetu 21, a to bud za účelem uvolnění konců 16 pružin 13 zatížených pružně zámkem 18, nebo za účelem jejich přidržení směrem dolů.
Selekční zařízení tohoto typu pro jedinou selekční polohu je názorně vysvětleno v československém autorském osvědčení č. 216 358.
-6CZ 281450 B6
Elektromagnetické selekční zařízení s větším množstvím poloh je předmětem zveřejněné československé přihlášky vynálezu značky spisu PV 3549-91.
Vynález bude dále podrobněji vysvětlen s odkazem na toto posledně jmenované elektromagnetické selekční zařízení, umožňující využívat několika selekčních poloh. Nicméně je však nutno zdůraznit, že u předmětného vynálezu lze využít i elektromagnetických selektorů různých typů s jednou nebo více selekčními polohami .
Na obr. 3A, který představuje boční pohled na rozvinutý jehelní válec 1, je na vrchní části zobrazena dráha dvou kolének 5 a 8 platiny 4 při pohybu zprava doleva, a na spodní části dráha konců 16 pružin 13 spolu s účinkem zámků, které tyto členy ovládají.
Na obr. 3B je půdorysný pohled, znázorňující dráhu kolének 5 a 8 platiny 4 a elektromagnetický selektor 17.
Začneme-li od čerchované vyznačené osy r, jsou všechny pružiny 13 v uvolněném stavu a jejich konce 16 jsou všechny v horní poloze. Platiny 4 byly vyvoleny předcházející volbou, takže vyvolené platiny 4 se spodními kolénky 8 ve vnější poloze jsou těmito spodními kolénky 8. vyzdvihovány na zámku 9. a ženou příslušné jehly 3 vzhůru do jejich aktivace, zatímco nevyvolené platiny 4 se spodními kolénky 8. ve vnitřní poloze probíhají mimo za zámkem 9 a zůstávají dole s jejich vrchními kolénky 5 opřenými o zámek
7. Příslušné jehly 3. zůstávají nezaktivovány.
Po aktivaci jejich jehel 3. se platiny 4, které byly vyzdviženy na zámku 9, vracejí dolů působením zámku 6.
Na konci spouštěcího obrysu zámku 6 jsou všechny platiny 4 ve spuštěné poloze a všechny pružiny 13 jsou pružně zatíženy působením zámku 18., který spouští jejich konce 16, a jsou tak přistaveny k elektromagnetickému selektorů 17. Působením zámku 10 jsou platiny 4 spouštěny a zámkem 6. jsou také ohýbány do drážek
2. obrysem náběhového zámku 10.
Pokud elektromagnetický selektor 17 nepodrží konce 16 zatížených pružin 13 jako je tomu na obr. 1, vracejí se tyto konce 16 vzhůru a prostřednictvím svých zubů 19., které jsou znázorněny ve zvětšeném měřítku, se dostávají do záběru s patou platiny 4 a udržují ji ohnutou dovnitř drážky 2.
Pokud elektromagnetický selektor 17 naopak udržuje pod zatížením pružinu 13., jako je tomu na obr. 2, zůstávají uvedené konce 16 dole a jejich zuby 19 nemohou narážet na patu platiny 4, která se tak může posunout z vnitřní polohy, znázorněné ve zvětšeném pohledu čárkovaně, do polohy vnitřní, zakreslené plnou čarou, jakmile pomine působení náběhového zámku 10.
Výhodné provedení, vhodné zejména pro použití dvou polohových elektromagnetických selektorů, je znázorněno na obr. 4 a obr. 5A a 5B. Obr. 4 ukazuje typickou konstrukci dvoupolohového selektorů formou neomezujícího příkladu.
-7CZ 281450 B6
U konstrukce, zobrazené na obr. 4, využívá selekční zařízení pouze jediného permanentního magnetu 21 s opačnou polaritou na jeho opačných pólech N a S. S těmito póly N a S jsou spojeny dvě rovnoběžné destičky 22 z feromagnetického materiálu, které jsou obě opatřeny dutinou 23 pro zapouzdření elektromagnetické části zařízení.
Dva horní okraje 24 zařízení jsou umístěny příčně ke koncům 16 ohebných pružin 13, aby mohlo být provedeno vyvolování. Okraj 24a vyvoluje pružiny 13 označené indexem a”, zatímco okraj 24b vyvoluje pružiny 13 označené indexem b.
Každý okraj 24 sestává ze dvou koncových částí 24', náležejících k destičce 22 a majících stálou magnetickou polaritu N nebo S, která je v nich indukována permanentním magnetem 21, a ze střední části 24 1 * , která tvoří pólový nástavec elektromagnetu 26 a získává magnetickou polaritu, která je závislá na směru elektrického proudu, procházejícího vinutím elektromagnetu 26.
Jak již bylo uvedeno, konce 16 pružin 13 se smýkají podél okraje 24 a jsou zatíženy střední pružnou silou, která má tendenci je oddělit od tohoto okraje 24. Je-li elektromagnet 26 nabuzen tak, že působí proti přitažlivé síle pólových nástavců permanentního magnetu 21, nejsou konce 16., smýkající se podél okraje 24 ve střední části 24', již dále přitahovány a oddělí se od uvedeného okraje 24 působením své pružné síly. Sledují potom jinou dráhu, než ty pružiny 13., které i nadále podléhají magnetické přitažlivosti podél střední části 24'', protože elektromagnet 26 není polarizován v opačném smyslu než permanentní magnet 21, to znamená, že je bud polarizován ve stejném smyslu jako permanentní magnet 21 a zvyšuje tedy jeho přitažlivou sílu, nebo není polarizován vůbec, a umožňuje tak střední části 2411 přijmout polaritu přilehlých koncových částí 241.
Platiny 4, vyvolené tímto způsobem, vstupují svými pružinami 13 do záběru s různými členy, umístěnými podél jejich dráhy, a pracují odlišně, než platiny 4_, zobrazené na obr. 3A.
Koncové části 24 a střední částí 2411 jsou magneticky odděleny pomocí vložených částí 24111 z diamagnetického materiálu.
Elektromagnety 26a, 26b jsou uloženy v podpěrách 27 a jsou s nimi spojeny pomocí šroubů 28, kterými je zařízení opatřeno.
Okraje 24a, 24b mohou být stejné a jejich různé části 241, 2411 , 24’1' mohou mít stejné úhlové rozměry a být uspořádány se stejně velkými mezerami mezi nimi, nebo mohou být rozdílné a/nebo uspořádány s odlišnými úhlovými mezerami.
Jinými slovy, zařízení může být bud symetrické ve svých dvou částech, anebo asymetrické.
Elektromagnety 26 mohou být polarizovány za účelem vytvoření opačného magnetického pole, než má permanentní magnet 21, čímž se prudce sníží celková magnetická přídržná síla na ohnutých pružinách 13 během jejich proběhu před střední částí 24 . Působením
-8CZ 281450 B6 své vlastní pružné síly se potom svými konci 16 vzdálí od střední části 24 * * a narovnají se.
Alternativně mohou být elektromagnety 26 polarizovány za účelem vytvoření souhlasného magnetického pole, jako má permanentní magnet 21, čímž jsou pružiny 13 přidržovány ve své ohnuté poloze a jejich konce 16 zůstávají přitaženy ke střední části 24 1 1 , takže pokračují ve své cestě přihnuty ke koncové části 24 * následující za střední částí 24 * * .
Je-li střední část 24 *' vytvořena s velkou úhlovou šířkou, není nutno elektromagnet 26 k překonání pružné síly pružin 13 vůbec polarizovat. Avšak mají-li být udrženy v ohnuté poloze, musí být elektromagnet 26 polarizován souhlasně s permanentním magnetem 21.
Je-li střední část 241' vytvořena pouze s malou úhlovou šířkou, není nezpolarizování elektromagnetu 26 postačující k uvolnění ohnutých pružin 13,. K jejich uvolnění je v takovém případě nezbytné polarizovat elektromagnet 26 v opačném smyslu polarity, než má permanentní magnet 21.
Pružiny 13 jsou vyvolovány, když procházejí před střední částí 24 *' , takže ty, které zůstávají přidržovány v ohnuté poloze, pokračují podél koncové části 241 a jsou k ni přilnuty, zatímco ty, které byly ve střední části 24'' uvolněny, pokračují odděleny od koncové části 241, a protože se přídržná síla prudce snižuje s narůstající vzdáleností, není již přídržná síla koncové části 24' postačující k tomu, aby znovu přitáhla uvolněné pružiny 13, které byly odděleny.
Aby bylo řádné využito provedení dvoupolohového elektromagnetického selektoru 17, zobrazeného na obr. 4, jsou pružiny 13 konstruovány ve dvou uspořádáních, a to jako pružiny 13a, zobrazené na obr. 5a, pro vyvolování pólovým nástavcem 24a vnitřního selektoru, a jako pružiny 13b, zobrazené na obr. 5B, pro vyvolování pólovým nástavcem 24b vnějšího selektoru.
Provedení pružiny 13a má dutinu v poloze, odpovídající pólovému nástavci 24b, aby jím nebyla přidržována, a je na svém pružném stvolu opatřena destičkou, která vytváří kontakt s pólovým nástavcem 24a za účelem jejího přidržení.
Naproti tomu provedení pružiny 13b nemá na svém pružném stvolu destičku jako pružina 13a. takže pružina 13b je vzdálena od pólového nástavce 24a i ve své ohnuté poloze, takže jím není přidržována, zatímco koncová část konce 16 vytváří kontakt s pólovým nástavcem 24b. když je ohnuta zámkem 18.
Pružiny 13a, 13b uvedených dvou provedení se podél obvodu jehelního válce 1 střídají.
Úhlová šířka střední části 24 *' odpovídá zhruba dvěma krokům jehelního válce 1,.
Jak již bylo uvedeno, po dosažení čerchované čáry s se všechny platiny 4. nacházejí dole a v ohnuté poloze v drážkách 2, přičemž všechny pružiny 13 jsou pružně zatíženy.
-9CZ 281450 B6
Pružiny 13a probíhají přilnuty k okraji 24a a pružiny 13b probíhají přilnuty k okraji 24b za účelem dosažení toho, aby se pólové nástavce 2411 a, 24 *'b elektromagnetů 26a, 26b nacházely v jejich ohnutém uspořádání.
V závislosti na stavu polarizace uvedených elektromagnetů 26a, 26b jsou konce 16a, 16b pružin 13a, 13b bud přidržovány přilnuté k pólovým nástavcům 24a, 24b v poloze znázorněné čárkovaně, což má platině 4 umožnit její návrat do pracovní polohy, znázorněné čárkovaně na konci zámku 10, anebo jsou konce 16 uvolněny a vracejí se vzhůru, takže zuby 19 zabraňují platině 4 v jejím návratu ven, a tím ji zadržují uvnitř v její nepracovní poloze, znázorněné plnou čarou.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    1. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami, zahrnující jehelní válec (1) opatřený drážkami (2), v nichž jsou jehly (3) a jejich příslušné platiny (4) kluzně uloženy, přičemž platiny (4) jsou na dolních pružných koncích opatřeny kolénky (8) dosedajícími na obrys náběhového zámku (10) a obrys zdvihacího zámku (9) okrouhlého pletacího stroje, vyznačující se tím, že obsahuje pružiny (13), jejichž počet je stejný jako počet platin (4), přičemž tyto pružiny (13) jsou umístěny pod platinami (4) zejména u paty jehelního válce (1), v radiálním směru v zákrytu s platinami (4) pro otáčení spolu s nimi, přičemž pružiny (13) mají pružný konec (16) uspořádaný u dolního pružného konce příslušné platiny (4) a jsou s ním selektivně v záběru, a dále elektromagnetické selektory (17), které jsou selektivně vybuditelné a mají horní okraje uspořádané u pružných konců (16) pružin (13).
  2. 2. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle nároku 1, vyznačující se tím, že pružiny (13) jsou zapouzdřeny v radiálních vedeních, upravených v prstencích (14,15), uložených u paty jehelního válce (1), opatřeného drážkami (2), přičemž prstence (14,15) mají menší průměr než jehelní válec (1).
  3. 3. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle nároku 1, vyznačující se tím, že pružiny (13) jsou na svém vnějším konci (16) ohnuty zámkem (18), umístěným před elektromagnetickým selektorem (17)·
  4. 4. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle alespoň jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že elektromagnetický selektor (17) je umístěn u paty jehelního válce (1).
  5. 5. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle alespoň jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že elektromagnetický se
    -10CZ 281450 B6 lektor (17) je tvořen horním okrajem feromagnetické destičky (24), rozděleným do dvou částí (24', 24''), z nichž koncová část (24*) je rozdělena na dvě obvodové části a je připojena k permanentnímu magnetu (21) a má magnetickou polaritu permanentního magnetu (21), zatímco střední část (24'') má polaritu pólového nástavce jádra elektromagnetu (26), přičemž části (24', 24*') jsou vzájemně odděleny diamagnetickým materiálem.
  6. 6. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle nároku 5, vyznačující se tím, že elektromagnetický selektor (17) je opatřen dvěma elektromagnetickými selekčními polohami, přičemž elektromagnetický selektor (17) je opatřen dvěma párovými destičkami (22a, 22b), umístěnými v rozdílných radiálních vzdálenostech od osy (AA) a připojenými k jedinému permanentnímu magnetu (21), které mají příslušnou polaritu N nebo S permanentního magnetu (21), přičemž každá destička (22) je opatřena selektivně vybuditelným selekčním elektromagnetem (26).
  7. 7. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle nároku 6, vyznačující se tím, že pružiny (13) mají konce (16) různého provedení, přičemž přilehlé pružiny (13) mají vzájemně rozdílné provedení s výstupky a/nebo zahloubeními uspořádanými na různých poloměrech.
  8. 8. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle nároku 1, vyznačuj ící se tím, že elektromagnetické selektory (17) pro vyvolování přilehlých pružin (13) jsou umístěny na různých poloměrech, aby odpovídaly výstupkům a/nebo zahloubením pružin (13).
  9. 9. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle jednoho nebo více nároků 5 až 8, vyznačující se tím, že vybuzený elektromagnet (26) má v uvolňovací konfiguraci magnetické pole s opačnou polaritou, než je polarita magnetického pole permanentního magnetu (21).
  10. 10. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle jednoho nebo více nároků 5 až 8, vyznačující se tím, že vybuzený elektromagnet (26) má v přidržovací konfiguraci magnetické pole se souhlasnou polaritou, jako je polarita magnetického pole permanentního magnetu (21).
  11. 11. Zařízení pro vyvolování jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že každá pružina (13) je opatřena na svém konci (16) zubem (19), který je v záběru s dolním koncem dovnitř vyhnuté platiny (4).
CS913959A 1990-12-21 1991-12-20 Zařízení pro vyvolávání jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami CZ281450B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT02247290A IT1244342B (it) 1990-12-21 1990-12-21 Procedimento e dispositivo per la selezione degli aghi con vincoli a molle deformabili in una macchina circolare da maglieria

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS395991A3 CS395991A3 (en) 1992-07-15
CZ281450B6 true CZ281450B6 (cs) 1996-10-16

Family

ID=11196744

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS913959A CZ281450B6 (cs) 1990-12-21 1991-12-20 Zařízení pro vyvolávání jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5205139A (cs)
EP (1) EP0496133B1 (cs)
JP (1) JPH04289249A (cs)
CZ (1) CZ281450B6 (cs)
DE (1) DE69115013T2 (cs)
HK (1) HK1006865A1 (cs)
IT (1) IT1244342B (cs)
RU (1) RU2067631C1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4225655A1 (de) * 1992-08-03 1994-02-10 Schieber Universal Maschf Textilmaschine
JPH08199453A (ja) * 1995-01-13 1996-08-06 Fukuhara Seiki Seisakusho:Kk 編機の柄出し装置
US5899096A (en) * 1998-03-27 1999-05-04 Sangiacomo S.P.A. Device for needle-by-needle selection in circular stocking knitting machines
WO2016108254A1 (en) * 2014-12-31 2016-07-07 E.O.S. S.R.L. System for selecting the stitch forming organs for textile machines
US20220243370A1 (en) * 2019-06-11 2022-08-04 Santoni S.P.A. A flat part for a knitting machine and a knitting machine comprising such flat part

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB191320548A (en) * 1913-09-11 1914-08-27 Wardle & Davenport Ltd Improvements in or relating to Circular Knitting Machines, Patterned Fabrics Produced thereon, and the Method of Producing same.
US3812691A (en) * 1969-10-07 1974-05-28 Terrot Soehne & Co C Jack and needle actuator for a circular knitting machine
US3863465A (en) * 1970-02-10 1975-02-04 Cerjat Aymon De Electro-magnetic selection device for the needles of a knitting machine
US3733855A (en) * 1970-12-02 1973-05-22 Stibbe Machinery Ltd Electronically controlled needle selection system for knitting machines
DE2115332C3 (de) * 1971-03-30 1979-03-15 Sulzer Morat Gmbh, 7024 Filderstadt Elektrisch gesteuerte Mustervorrichtung an Strickmaschinen
GB1354980A (en) * 1971-09-11 1974-06-05 Stibbe Monk Development Ltd Needle selection system for knitting machines
ES424586A1 (es) * 1973-03-25 1976-10-16 Erba Maschinenbau Ag Dispositivo para el palpado electronico de campos de regu- lacion de un organo regulador en maquinas de punto cilindri-cas y planas.
US4196599A (en) * 1978-03-04 1980-04-08 Jumberca, S. A. Needle selection mechanism for knitting machines
DE2907008C2 (de) * 1979-02-23 1987-04-02 Sulzer Morat Gmbh, 7024 Filderstadt Steuermagnetsystem
GB2058848A (en) * 1979-09-26 1981-04-15 Sipra Patent Beteiligung Multi-station circular knitting machine
CH657393A5 (de) * 1982-12-22 1986-08-29 Dubied & Cie Sa E Elektromagnetisch gesteuerte nadelauswahlvorrichtung.
CH659673A5 (it) * 1986-02-18 1987-02-13 Massimo Mozer Meccanismo di selezione totale degli aghi nelle macchine tessili per tessuti a maglia circolari o lineari, a programmazione.
DE3712673C1 (de) * 1987-04-14 1988-08-25 Sipra Patent Beteiligung Mehrsystemige Rundstrickmaschine mit elektromagnetischer Nadelauswahl
IT1222246B (it) * 1988-05-17 1990-09-05 Edoardo Furia Dispositivo di selezione elettromagnetica a controllo elettronico degli aghi a tre posizioni per macchina circolare da maglieria con moto al ernato
IT1233128B (it) * 1989-01-10 1992-03-14 Furia Edoardo Dispositivo di selezione degli aghi per macchina circolare da maglieria, in particolare per calze da donna
JP2816700B2 (ja) * 1989-04-25 1998-10-27 株式会社福原精機製作所 丸編機における電磁選針装置
IT1238172B (it) * 1990-01-12 1993-07-09 Savio Spa Procedimento e dispositivo per la selezione ago per ago in una macchina circolare da maglieria con selettori elastici

Also Published As

Publication number Publication date
DE69115013D1 (de) 1996-01-11
US5205139A (en) 1993-04-27
RU2067631C1 (ru) 1996-10-10
IT9022472A0 (it) 1990-12-21
DE69115013T2 (de) 1996-04-18
HK1006865A1 (en) 1999-03-19
EP0496133A1 (en) 1992-07-29
IT9022472A1 (it) 1992-06-22
JPH04289249A (ja) 1992-10-14
IT1244342B (it) 1994-07-08
CS395991A3 (en) 1992-07-15
EP0496133B1 (en) 1995-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2816700B2 (ja) 丸編機における電磁選針装置
JPS6147857A (ja) サーキユラニツテイングマシン
CZ281450B6 (cs) Zařízení pro vyvolávání jehel u okrouhlého pletacího stroje s pružnými platinami
CZ283169B6 (cs) Zařízení pro volbu jehel v okrouhlém pletacím stroji typu s pružnými pomocnými platinami a způsob volby jehel
CS276110B6 (en) Electromagnetic selective device of needles of a circular knitter, particularly for ladies' panty hoses
CZ180994A3 (en) Needle selection mechanism for circular knitting machines
EP3983587B1 (en) A circular knitting machine and a method for moving the needles of a circular knitting machine
US3426550A (en) Slide latch needle selector arrangement
CN111826789B (zh) 用于制造网孔针织面料的圆型针织机
US5361608A (en) Circular knitting machine of elastic needle type with a slider selection device
EP0875613A2 (en) Circular knitting machine with device for transferring loops of formed knitting from needles of one needle cylinder half to needles of the other needle cylinder half
CZ282645B6 (cs) Zařízení pro axiální posun jehel v okrouhlém pletacím stroji
US5165259A (en) Method and device for needle-by needle selection in a circular knitting machine by means of elastic selectors
CS268809B2 (en) Needle selection device in circular knitting machine
JPH02229251A (ja) 丸編み機の針選択装置
CZ195495A3 (en) Set of sinkers in a knitting machine and process for producing loop and weft knitted fabrics
CN112176513B (zh) 一种带网眼织物的鞋面和采用圆针织机织网眼的编织方法
CZ55793A3 (en) Circular knitting machine
EP0962569A2 (en) Highly versatile circular knitting machine for hosiery and the like with multiple drops or feeds
CZ243192A3 (en) Knitting machine with needle selection mechanism
US751213A (en) Knitting-machine
KR0138536Y1 (ko) 원형 편물기의 바늘 선택장치
JPH0693541A (ja) ストッキング及びソックス等を製造する丸編機
CS218355B1 (en) Device for selection of needles in the knitting machine