CZ28052U1 - Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran - Google Patents

Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran Download PDF

Info

Publication number
CZ28052U1
CZ28052U1 CZ2015-30787U CZ201530787U CZ28052U1 CZ 28052 U1 CZ28052 U1 CZ 28052U1 CZ 201530787 U CZ201530787 U CZ 201530787U CZ 28052 U1 CZ28052 U1 CZ 28052U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
refractory
component
weight
composite
amount
Prior art date
Application number
CZ2015-30787U
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Louda
Totka Bakalova
VladimĂ­r KovaÄŤiÄŤ
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ2015-30787U priority Critical patent/CZ28052U1/cs
Publication of CZ28052U1 publication Critical patent/CZ28052U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/60Production of ceramic materials or ceramic elements, e.g. substitution of clay or shale by alternative raw materials, e.g. ashes
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/91Use of waste materials as fillers for mortars or concrete

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Description

Technické řešení se týká žáruvzdorného geopolymemího kompozitu, který je svým charakterem upraven pro konstrukci protipožárních zábran. Žáruvzdorný geopolymerní kompozit obsahuje dvousložkové geopolymerní pojivo sestávající jednak z pevné složky a jednak z kapalné složky a dále z vlákenných a nadvlákenných vyztužujících struktur, majících funkci plniva.
Dosavadní stav techniky
Žáruvzdorné geopolymery jsou již známé, jsou však založeny na pevné složce ve směsi v podobě popílků, které jsou aktivovány alkalickými aktivátory. Některé směsi jsou doplňovány vodou.
V odborných publikacích je rovněž popsán způsob zvyšování pórovitosti geopolymerů. Účelem je příprava žáruvzdorného kompozitu na bázi geopolymerů, který by měl rovněž odpovídající pevnost. Zároveň je snaha o maximální soudržnost kompozitu.
Geopolymerní matrice je složena z vytvrzené směsi silikátů a dalších složek na bázi oxidů křemíku, hliníku a dalších doprovodných prvků. Geopolymery jako takové jsou anorganické polymery tvořené alkalicky aktivovanými alumosilikáty (hlinitokřemičitany). Zde vytvrzování probíhá procesem kopolymerace na rozdíl od portlandského cementu, kde vytvrzování probíhá hydratací slínkových minerálů. Pro přípravu geopolymerů je typické silně alkalické prostředí, potřebné pro rozpuštění hlinitokřemičitanů.
V užitném vzoru CZ 23527 U1 je popsána tepelně izolační geopolymerní hmota na bázi recyklovaného polystyrenu, která se vyznačuje tím, že 100 kg hmoty je tvořeno 60 až 64 kg vysokopecní granulované strusky, 3 až 3,5 kg recyklovaného polystyrenu, 21 až 22 kg upraveného vodního skla o silikátovém modulu 1,7 až 2,5 a 11 až 141 vody. Součinitel tepelné vodivosti tohoto materiálu je 0,12 W. nú.K'1.
V dalším užitném vzoru CZ 23528 U1 je podobně popsána tepelně izolační geopolymerní hmota na bázi keramického kameniva, které se v množství 44 až 50 kg použije ve 100 kg hmoty.
V užitném vzoru CZ 23529 U1 je uváděna tepelně izolační geopolymerní hmota na bázi expandovaného perlitu, kde je do hmoty zapracováno 9 až 12 kg expandovaného perlitu.
Žáruvzdorný pěnový geopolymer je předmětem zveřejněné mezinárodní přihlášky vynálezu WO 2014/166998 AI. Geopolymer v tomto patentovém spisuje zaměřen na izolační ucpávky.
V odborné literatuře se pojem „pěnové geopolymery“ vyskytuje např. v práci DAVIDOVITSE a Mohd Mustafa AI Bakri Abdullaha.
Podstata technického řešení
Žárově odolný geopolymer s nízkou měrnou hmotností obsahuje pevnou složku jako plnivo a dvousložkové geopolymerní pojivo, které se skládá jednak z pevné složky a jednak ze složky kapalné. Kapalnou složku matrice tvoří sodný alkalický aktivátor ve formě vodného roztoku křemičitanu sodného. Pevná složka a kapalná složka dvousložkového geopolymemího pojivá představuje v celém geokompozitním systému matrici. Jako plniva je pro zpevnění geopolymerního systému použito odpadového čedičového vlákenného materiálu a/nebo recyklovaného uhlíkového vlákenného materiálu a/nebo nasekaných skleněných vláken.
Cílem technického řešení je vytvoření ohnivzdorného systému tvořeného směsí metakaolinu a/nebo mletou vysokopecní struskou s případným obsahem úletového elektrárenského popílku, tvořících pevnou složku matrice. Kapalnou složku matrice tvoří sodný alkalický aktivátor. Plnivem ohnivzdorného systému je odpadový čedičový vlákenný materiál a/nebo recyklovaný uhlíkový vlákenný materiál a/nebo sekaná skleněná vlákna. Geopolymerní kompozit v matrici potom
- 1 CZ 28052 Ul obsahuje 35 hmotnostních procent až 60 hmotnostních procent složky obsahující metakaolin a/nebo mletou vysokopecní strusku. Tato směs je aktivována 35 hmotnostními procenty až 40 hmotnostními procenty alkalického aktivátoru. Jako plniva ohnivzdorného systému je použito 1 hmotnostní procento až 28 hmotnostních procent odpadového čedičového vlákenného materiálu a/nebo recyklovaného uhlíkového vlákenného materiálu a/nebo sekaných skleněných vláken. Rozhodující složkou pro vytvoření geokompozitu s nízkou měrnou hmotností je přidání 1 hmotnostního procenta až 2 hmotnostních procent hliníkového prášku buď v čisté formě, nebo jako hliníkové pasty. Přidáním hliníku do směsi dojde následně k vypěnění geokompozitu a tím ke snížení jeho měrné hmotnosti.
Připravená směs se vlije do formy, kde dojde k vypěnění a následnému ztuhnutí. Připravené geopolymemí díly se vkládají do dutin protipožárních vrat. Geopolymemí díly se vyrábějí ve tvarech odpovídajících potřebám pro protipožární vrata. Vypěněním geopolymemího kompozitu v jeho tekuté fázi přídavkem čistého hliníku nebo hliníku ve formě pasty se dosáhne podstatného snížení jeho měrné hmotnosti.
Zrání vypěněných geopolymemích kompozitních materiálů na bázi alkalicky aktivovaných hlinitokřemičitanů probíhá v závislosti na teplotě a čase, přičemž k odformování geokompozitních dílců může dojít již po 24 hodinách. Formy jsou zhotoveny tak, aby dílce po odformování mohly být přímo použity v protipožárních zábranách, jako např. výplně protipožárních rolovacích vrat ale také protipožárních dveří apod.
Za účelem zlevnění pevné složky matrice geopolymeru tvořené metakaolinem a/nebo mletou vysokopecní struskou je možno smísit metakaolin a/nebo mletou vysokopecní strusku s úletovým elektrárenským popílkem v maximálním poměru 2:1, to je 2 díly suroviny obsahující metakaolin a/nebo mletou vysokopecní strusku a 1 díl úletového elektrárenského popílku. Doporučuje se v praxi používat vždy větší množství suroviny obsahující metakaolin a/nebo mletou vysokopecní strusku.
Příklady uskutečnění technického řešení
Příklad 1
Geopolymemí kompozit byl vytvořen z 35 % hmotnostních pevné složky matrice složené ze suroviny obsahující metakaolin a 20 % hmotnostních mleté vysokopecní granulované strusky, vztaženo k sušině těchto látek. Kapalnou složku matrice tvoří 39 % hmotnostních sodného alkalického aktivátoru tvořeného vodním sklem se silikátovým modulem S1O2: Na2O =1,8:1.
Pevná složka matrice byla řádně promíšena po dobu 5 minut. Tekutá složka matrice byla naředěna vodou v poměru 1:0,3 a poté vmíšena do pevné složky. Vzniklá hmota představuje matrici kompozitu. Jako plnivo kompozitu s geopolymemí matricí byla použita odpadová čedičová vlákna z výroby izolačních čedičových vrstev resp. sekaná čedičová vlákna a byla přidána v množství 1 % hmotnostní až 5 % hmotnostních. Směs byla dále promíchávána po dobu, aby hmota byla zcela homogenní Jako poslední složka byl vmíchán hliníkový prášek v množství 1 % hmotnostní, popř. 2 % hmotnostní.
Ihned poté byla směs nalita do připravených forem, kde došlo k vypěnění. Po částečném vytvrdnutí byla přebytečná vypěněná hmota pórovitého geopolymemího kompozitu seříznuta a směs byla ponechána ve formě 24 hodin. Po této době byl geopolymemí kompozit odformován a ponechán k celkovému vytvrdnutí po dobu 7 dnů. Během prvních 3 dnů byly díly geopolymemího kompozitu po 4 hodinách roseny vodním postřikem pro zabránění vzniku trhlin na jejich povrchu.
Poté byly odlité díly rozměrově upraveny a vloženy do izolačních otvorů rolovacích protipožárních vrat.
-2CZ 28052 U1
Příklad 2
Příprava hmoty matrice zůstává stejná jako v příkladu 1, pouze jako plnivo kompozitu byla použita sekaná recyklovaná uhlíková vlákna. Další technologický postup je totožný s příkladem 1.
Příklad 3
Příprava hmoty matrice zůstává stejná jako v příkladu 1, pouze jako plnivo kompozitu byla použita sekaná skleněná vlákna. Další technologický postup je totožný jako v příkladu 1.
Příklad 4
Geopolymemí kompozit byl vytvořen ze 40 % hmotnostních pevné složky matrice složené ze suroviny obsahující metakaolin ke kterému bylo přimíšeno 20 % hmotnostních úletového elektrárenského popílku, vztaženo k sušině těchto látek. Úletový elektrárenský popílek byl v tomto případě použit z důvodu zlevnění pevné složky matrice. Užité množství úletového elektrárenského popílku ve směsi s metakaolinem je maximální, doporučuje se v praxi používat tato množství úletového elektrárenského popílku v nižších procentních dávkách. Kapalnou složku matrice tvoří 35 % hmotnostních vodného roztoku křemičitanu sodného se silikátovým modulem S1O2: Na2O =1,8:1. Tekutá složka matrice byla po řádném promíchání pevné složky vmíšena do takto připravené pevné složky.
Jako plnivo kompozitu byla použita sekaná skleněná vlákna v množství 4 % hmotnostní a jako poslední složka byl vmíchán hliníkový prášek v množství 1 % hmotnostní. Další technologický postup je shodný s příkladem 1.

Claims (3)

1. Žáruvzdorný geopolymemí kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran, obsahující dvousložkové geopolymemí pojivo sestávající jednak z pevné složky a jednak z kapalné složky a dále obsahující vyztužující struktury mající funkci plniva, vyznačující se tím, že pevnou složku geopolymemího pojivá tvoří suroviny obsahující metakaolin a/nebo mletá vysokopecní granulovaná struska v množství 35 % hmotnostních až 60 % hmotnostních, kapalnou složku geopolymemího pojivá tvoří vodný roztok křemičitanu sodného v množství 35 % hmotnostních až 45 % hmotnostních a pevnou složku ve funkci plniva tvoří čedičový vlákenný materiál a/nebo recyklovaný uhlíkový vlákenný materiál a/nebo sekaná skleněná vlákna v množství 1 % hmotnostní až 20 % hmotnostních, přičemž poslední složku žáruvzdorného geopolymemího kompozitu tvoří čistý hliníkový prášek nebo hliníková pasta v množství 1 % hmotnostní až 2 % hmotnostní.
2. Žáruvzdorný geopolymemí kompozit s nízkou měrnou hmotností podle nároku 1, vyznačující se tím, že užité množství suroviny obsahující metakaolin je smíšeno s úletovým elektrárenským popílkem v maximálním možném poměru 2:1.
3. Žáruvzdorný geopolymemí kompozit s nízkou měrnou hmotností podle nároku 1, vyznačující se tím, že užité množství mleté vysokopecní granulované strusky je smíšeno s úletovým elektrárenským popílkem v maximálním možném poměru 2:1.
CZ2015-30787U 2015-01-22 2015-01-22 Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran CZ28052U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-30787U CZ28052U1 (cs) 2015-01-22 2015-01-22 Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-30787U CZ28052U1 (cs) 2015-01-22 2015-01-22 Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28052U1 true CZ28052U1 (cs) 2015-03-31

Family

ID=52775720

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-30787U CZ28052U1 (cs) 2015-01-22 2015-01-22 Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28052U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ201537A3 (cs) Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran
CN105218146B (zh) 一种保温隔音低密度发泡混凝土
RU2721049C1 (ru) Холодный бетон
CN100463881C (zh) 保温节能型轻质加气墙砖及其制备方法
CN102503526B (zh) 大掺量聚苯乙烯颗粒泡沫混凝土及制备方法
Acar et al. Production of perlite-based-aerated geopolymer using hydrogen peroxide as eco-friendly material for energy-efficient buildings
CN107417202A (zh) 一种墙体夹芯层用的泡沫混凝土及其制备方法和应用
CN102786271A (zh) 玻化微珠保温防火砂浆
CN104150839A (zh) 一种脱硫石膏发泡水泥保温板的制备方法
NL2028226B1 (en) Self-compacting alkali-activated concrete for prefabricated production
CN110550893A (zh) 一种轻质填充式保温砂浆
CZ28052U1 (cs) Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran
CN104446262A (zh) 一种耐水性能好的复合发泡水泥板及其制备方法
CN104529509A (zh) 一种用于外墙外保温系统的复合发泡水泥板及其制备方法
CN104496531A (zh) 一种抗冻发泡水泥保温板及其制备方法
CN104446263A (zh) 一种保温复合发泡水泥板及其制备方法
CN108203260A (zh) 一种含有纳米微粉的发泡保温板
RU2638071C1 (ru) Композиционный теплоизоляционный негорючий материал
WO2020101631A1 (ru) Теплоизоляционный неавтоклавный ячеистый бетон
CZ33566U1 (cs) Termoizolační geopolymerní kompozit
CZ309393B6 (cs) Geopolymerní kompozit pro speciální aplikace
CZ309516B6 (cs) Rychletuhnoucí geopolymerní kompozit pro speciální aplikace
CZ36243U1 (cs) Antivibrační geopolymerní kompozit pro speciální aplikace
CZ2021574A3 (cs) Alkalicky aktivovaná aluminosilikátová směs pro 3D tisk
CZ18141U1 (cs) Protipožární stavební hmota

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150331

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190122