CZ280392B6 - Otočný kloub pro nízkopodlažní autobus s pružným zavěšením - Google Patents

Otočný kloub pro nízkopodlažní autobus s pružným zavěšením Download PDF

Info

Publication number
CZ280392B6
CZ280392B6 CS912775A CS277591A CZ280392B6 CZ 280392 B6 CZ280392 B6 CZ 280392B6 CS 912775 A CS912775 A CS 912775A CS 277591 A CS277591 A CS 277591A CZ 280392 B6 CZ280392 B6 CZ 280392B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pivot
car
blocks
low
frame
Prior art date
Application number
CS912775A
Other languages
English (en)
Inventor
Fritz Krause
Fritz Lang
Original Assignee
Hymer-Leichtmetallbau
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hymer-Leichtmetallbau filed Critical Hymer-Leichtmetallbau
Publication of CS277591A3 publication Critical patent/CS277591A3/cs
Publication of CZ280392B6 publication Critical patent/CZ280392B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60DVEHICLE CONNECTIONS
    • B60D5/00Gangways for coupled vehicles, e.g. of concertina type
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D47/00Motor vehicles or trailers predominantly for carrying passengers
    • B62D47/02Motor vehicles or trailers predominantly for carrying passengers for large numbers of passengers, e.g. omnibus
    • B62D47/025Motor vehicles or trailers predominantly for carrying passengers for large numbers of passengers, e.g. omnibus articulated buses with interconnecting passageway, e.g. bellows

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Hinges (AREA)
  • Vibration Prevention Devices (AREA)
  • Joints Allowing Movement (AREA)

Abstract

U nízkopodlažního kloubového autobusu je mezi předním vozem (1) a zadním vozem (2) uspořádán střední otočný kloub (30). Při provozu na otočný kloub (30) působící síly mají být zachycovány bez nebezpečí poškození rámu (4, 5) nebo upevnění na otočném věnci. K tomu se předpokládá, že rámy (4, 5) předního vozu (1) a zadního vozu (2) jsou na otočném kloubu (30) upevněny pružně.ŕ

Description

Nízkopodlažní kloubový autobus
Oblast vynálezu
Vynález se týká nízkopodlažního kloubového autobusu se středním otočným kloubem mezi předním vozem a zadním vozem.
Dosavadní stav techniky
U takovýchto otočných kloubů je nevýhoda v tom, že připojení předního a zadního vozu na otočný kloub je tuhé. Taková připojení jsou zpravidla představována svary nebo pevně upevněnými šroubovými spoji. Osa naklápění byla sice prostřednictvím konstrukčních částí, například molekulových kloubů, udržována poněkud pružná, avšak jen ve velmi malé míře. Působící síly byly do rámové konstrukce přenášeny prostřednictvím těchto tuhých spojů na otočný kloub. Obdobně se opačně uskutečňoval přenos sil z otočného kloubu na rámové části předního a zadního vozu. Tím vznikla nevýhoda možnosti vytváření trhlin a lomů v rámu.
Obdobně byly pružným kloubem zachycovány torzní pohyby mezi předním vozem a zadním vozem ve směru podélné osy vozidla, přičemž tento pružný kloub byl uspořádán v otočném věnci. V tomto kloubu však vznikaly tak vysoké vratné síly že mohlo dojít i ke zhroucení prostoru pro cestující.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu tedy proto je vytvořit otočný kloub shora uvedeného typu tak, aby byly na otočném věnci zachycovány síly, které vznikají při provozu, a to bez nebezpečí poškození rámu nebo příslušných spojů.
Tento úkol je řešen nízkopodlažním kloubovým autobusem se středním otočným kloubem mezi předním vozem a zadním vozem. Podle vynálezu jsou přední rám předního vozu a zadní rám zadního vozu na středním otočném kloubu upevněny pružně.
Výhodné provedení spočívá v tom, že pružné spojení mezi rámy předního vozu a zadního vozu na otočném kloubu je tvořeno pružným tříbodovým spojením.
Uvedeným technickým řešením se tedy dosáhne té podstatné výhody, že spojeni mezi konstrukční skupinou otočného věnce a rámovou skupinou předního vozu a zadního vozu již není vytvořeno tuhé, ale pružné jako tříbodové zavěšení, které je schopné bez problémů zachycovat tažné, tlačné, ohybové a torzní síly.
Tím se předem zabrání tomu, aby tyto síly, zejména jejich zátěžové špičky, působily na jednotlivá spojení jako zatížení na mezi pevnosti.
Jako zvlášť výhodné provedení pro vytvoření tříbodového zavěšení se přitom používají silentbloky, které jsou o sobě známým způsobem vytvořeny pružné. Stejným způsobem lze použít pružné kulové klouby nebo výkyvné bloky. Přitom může mít například zmí
-1CZ 280392 B6 něný silentblok kruhový průřez, zatímco výkyvný blok má čtvercový průřez.
Jiné výhodné provedení spočívá v tom, že pružné tříbodové spojení je tvořeno dvěmi výkyvnými bloky, které jsou upraveny ve vzájemné vzdálenosti a navzájem protilehle ve vodorovné rovině, přičemž ve směru podélné osy příslušného rámu otočného kloubu je směrem dozadu přesazené uspořádán třetí výkyvný blok.
Tím se vytváří mimořádně příznivý pákový převod pro přenos sil.
První pákové rameno je přitom vytvořeno od osy naklápění až k místu upnutí, to je uložení kyvných bloků, které jsou upraveny v jedné vodorovné rovině navzájem protilehle, zatímco druhé pákové rameno se vytváří od místa upnutí kyvných bloků ve vodorovné rovině až k místu upnutí kyvného bloku, který je přesazen dozadu ve směru podélné osy vozidla.
Rameno mezi osou naklápění místa upnutí ve vodorovné rovině upravených kyvných bloků je tak velmi krátké, zatímco rameno od vodorovně upravených kyvných bloků k zadnímu, ve směru podélné osy přesazenému kyvnému bloku je dlouhé. Tím se vytváří dlouhé upínací místo pro rám, takže reakční, respektive úložné síly jsou poměrně malé.
Další výhodné provedení spočívá v tom, že každý výkyvný blok je vytvořen jako pouzdro s nákružkem.
Poslední výhodné provedení spočívá v tom, že vzdálenost mezi zadním výkyvným blokem a dvojicí předních výkyvných bloků, vytvořená ve směru podélné osy, je větší než vzdálenost mezi dvojicí předních výkyvných bloků a osou naklápění.
Další podstatná výhoda vynálezu spočívá v tom, že - jak je samo o sobě známé - torzní síly jsou na ose naklápění zachycovány prostřednictvím dalších kyvných bloků. Důležité tedy je, že funkce již používaných kyvných bloků, které patří ke stavu techniky, je doplněna a zdokonalena kyvnými bloky, doplněnými podle vynálezu, které přejímají uložení celé konstrukční skupiny otočného věnce na předním a na zadním voze.
Torzní síly, které jsou popřípadě přiváděny přes přední vůz přes zadní vůz na konstrukční skupinu otočného nejprve zachycovány kyvnými bloky podle vynálezu případné zbývající síly kyvnými bloky. Tím je nebo tedy jsou mými techniky náležející skupina uvedené torzní síly namáhána věnce jsou a potom zachycovány dalšími upravenými znána konstrukci upravená a ke stavu kyvného bloku, která má zachycovat již jen velmi málo.
Do rozsahu vynálezu samozřejmě spadají i kinematická obrácení a taková provedení, u kterých je popsaný autobus vytvořen s posuvným kloubem nebo tažným kloubem.
Přitom je důležité, že kyvné bloky, které jsou navzájem uloženy protilehle v jedné vodorovné rovině, jsou schopné zachycovat také axiální síly, to znamená ve směru jejich osy, což umožňuje posuvný a tažný provoz i ve vybočeném stavu kloubového autobusu.
-2CZ 280392 B6
Také je tím umožněno dokonalé tlumení posuvné a tažné síly z předního vozu na zadní.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je dále podrobněji popsán ve spojení s připojenými výkresy konkrétního provedení. Z těchto výkresů a odpovídajícího popisu konkrétního provedení přitom vyplývají další výhody a znaky vynálezu, kde na obr. 1 je schematické znázornění bokorysu nízkopodlažního kloubového autobusu podle vynálezu se znázorněním podstatných konstrukčních skupin, na obr. 2 je půdorys konstrukční skupiny otočného kloubu při sejmuté krycí desce a na obr. 3 je schematické znázornění řezu kyvným blokem podle vynálezu, jako detail spojení mezi předním vozem a konstrukční skupinou otočného věnce.
«
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 sestává přední vůz 1 z podlahového předního rámu 4^ s upevňovací deskou 34. Příslušný přední rám 4 má tedy v podstatě jednu upevňovací desku 34. Stejné poměry platí pro zadní vůz 2. Přední vůz 1 a zadní vůz 2 jsou navzájem spojeny vlnovcem 3,.
Vlastní otočné spojení je provedeno prostřednictvím otočného kloubu JO, který podle vynálezu vytváří prostřednictvím výkyvných bloků 27., 28 pružné spojení s předním rámem 4. předního vozu 1 a zadním rámem 5 zadního vozu 2.
Důležité je, že se vytváří relativně krátké pákové rameno 33 mezi osou 10 naklápění a první dvojicí výkyvných bloků 27, zatímco mezi dvojicí výkyvných bloků 27 , která je upravena ve vodorovné rovině, a zadním, v podélné ose vozidla dozadu přesazeným výkyvným blokem 28 vzniká delší pákové rameno 31.
Na základě tohoto pákového poměru se vytváří příznivý silový přenos z rámu 4 a zadního rámu 5 na odpovídající rám 14, 15 otočného kloubu 30. Protože toto spojení je podle vynálezu vytvořeno pružně a je tvořeno vždy třemi kyvnými bloky 27, 28., nepřenášejí se popřípadě tažné, tlačné a torzní síly na konstrukci předního vozu 1 a zadního vozu 2, ale jsou zachycovány kyvnými bloky 27, 28.
Z obr. 2 je mimo jiné patrné, že přední rám 4 navazuje prostřednictvím upevňovacích desek 34 na dvojici kyvných bloků 27, upravených ve vodorovné rovině.
Rám 14 otočného kloubu 30 je zde vytvořen třemi rovnoběžnými a ve vzájemném odstupu upravenými trubkami, které jsou navzájem spojeny prostřednictvím horní desky 6. Obdobně je upravena spodní deska 7 pro spojení spodních stran těchto částí rámu 14.
-3CZ 280392 B6
Analogicky je tvořen zadní rám 15 otočného kloubu 30 opět třemi trubkami, které jsou navzájem spojeny horní deskou 8. a spodní deskou 9.
Je zde upraveno tříbodové zavěšení s kyvnými bloky 27., 28. přičemž například přední rám 4. zabírá uvedenou upevňovací deskou 34 na jedné straně kyvného bloku 27, zatímco střední kyvný blok 28 je uspořádán přesazené nazad od dvojice kyvných bloků 27., které jsou uspořádány navzájem protilehle.
Spojení rámů 4, 5 se zadním kyvným blokem 28 není blíže znázorněno .
Otočný kloub 30 vytváří vzhledem k ose 10 naklápění svými předními kyvnými bloky 27 pákové rameno 32. přičemž v ose 10 naklápění, jak je to patrno z obr. 2, je uspořádána ještě jedna dvojice ve vodorovné rovině upravených výkyvných bloků 29, přičemž tyto výkyvné bloky 29 nebo klouby samy o sobě vytvářejí osu 10 naklápění a prostřednictvím podélné osy rámu 15 otočného kloubu 30 zachycují relativní pohyby mezi předním vozem 1 a zadním vozem 2.
Jak již bylo uvedeno, zachycují tyto síly také podle vynálezu upravené výkyvné bloky 27, 28, takže výkyvné bloky 29 jsou namáhány již jen málo.
Celkově se tedy dosahuje výhody pružného spojení otočného kloubu 30 s rámy 4, 5 předního vozu 1 i zadního vozu 2 a popřípadě vznikající zatížení na mezi pevnosti, která dříve byla příčinou destrukce upevnění rámu, jsou nyní zachycována těmito výkyvnými bloky 27., 28., 29.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Nízkopodlažní kloubový autobus se středním otočným kloubem (30) mezi předním vozem (1) a zadním vozem (2), vyznačující se tím, že přední rám (4) předního vozu (1) a zadní rám (5) zadního vozu (2) jsou na středním otočném kloubu (30) upevněny pružně.
  2. 2. Nízkopodlažní kloubový autobus podle nároku 1, vyznačující se tím, že pružné spojení mezi rámy (4, 5) předního vozu (1) a zadního vozu (2) na otočném kloubu (30) je tvořeno pružným tříbodovým spojením.
  3. 3. Nízkopodlažní kloubový autobus podle jednoho z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pružné tříbodové spojení je tvořeno dvěmi výkyvnými bloky (27), které jsou upraveny ve vzájemné vzdálenosti a navzájem protilehle ve vodorovné rovině, přičemž ve směru podélné osy příslušného rámu (14, 15) otočného kloubu (30) je směrem dozadu přesazené uspořádán třetí výkyvný blok (28).
  4. 4. Nízkopodlažní kloubový autobus podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že každý výkyvný blok (27, 28) je vytvořen jako pouzdro s nákružkem.
  5. 5. Nízkopodlažní kloubový autobus podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vzdálenost mezi zadním výkyvným blokem (28) a dvojicí předních výkyvných bloků (27), vytvořená ve směru podélné osy, je větší než vzdálenost mezi dvojicí předních výkyvných bloků (27) a osou (10) naklápění.
CS912775A 1990-09-10 1991-09-09 Otočný kloub pro nízkopodlažní autobus s pružným zavěšením CZ280392B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4028729A DE4028729A1 (de) 1990-09-10 1990-09-10 Drehgelenk fuer einen niederflur-omnibus mit elastischer aufhaengung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS277591A3 CS277591A3 (en) 1992-03-18
CZ280392B6 true CZ280392B6 (cs) 1996-01-17

Family

ID=6413984

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS912775A CZ280392B6 (cs) 1990-09-10 1991-09-09 Otočný kloub pro nízkopodlažní autobus s pružným zavěšením

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0475341B1 (cs)
AT (1) ATE115064T1 (cs)
CZ (1) CZ280392B6 (cs)
DE (2) DE4028729A1 (cs)
HU (1) HU215293B (cs)
SK (1) SK279418B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1006915A3 (nl) * 1993-03-10 1995-01-24 Hool Nv Gelede autobus.

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2843417A (en) * 1955-06-20 1958-07-15 Karl Kassbohrer G M B H Connecting means for the vehicles of link-trains
DE3208615A1 (de) * 1982-03-10 1983-09-22 Rainer M. 2000 Hamburg Schultz Gelenkbus
DE3904756C2 (de) * 1989-02-16 1996-06-05 Hymer Leichtmetallbau Drehgelenk für Niederflur-Gelenkomnibusse

Also Published As

Publication number Publication date
HU912916D0 (en) 1992-01-28
ATE115064T1 (de) 1994-12-15
HU215293B (hu) 1998-11-30
EP0475341A1 (de) 1992-03-18
CS277591A3 (en) 1992-03-18
DE59103779D1 (de) 1995-01-19
SK279418B6 (sk) 1998-11-04
DE4028729A1 (de) 1992-03-12
EP0475341B1 (de) 1994-12-07
HUT63365A (en) 1993-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2259926C2 (ru) Подвеска для неразрезных мостов транспортных средств
RU2526542C2 (ru) Устройство подвески с рычажным механизмом уатта с интегрированным подрессориванием/демпфированием
CA2389140C (en) Suspension structure
JP2011525451A (ja) アクティブなワットリンク機構を備えた懸架装置
WO2011119020A1 (en) Trailing arm mounting bracket
US3882956A (en) Suspension device for vehicle drivers cab
SK79499A3 (en) Truck frame for railway rolling stock
CA1328055C (fr) Vehicule ferroviaire equipe, au niveau de chaque bogie, d'une barre anti-roulis agissant sur la suspension secondaire
CN110723161A (zh) 转向架及具有其的跨坐式单轨车辆
CZ280392B6 (cs) Otočný kloub pro nízkopodlažní autobus s pružným zavěšením
AU2001252005B2 (en) Running gear for a rail vehicle
US3216740A (en) Mounting of wheel suspension arms of vehicles
US2660450A (en) Beam suspension for vehicles
DK160864B (da) Koeretoej af den art, der omfatter et hjulsaet og en chassisramme, hvori hjulsaettet er ophaengt
ITBO970238A1 (it) Gruppo di sterzo per un automezzo da lavoro.
HU216597B (hu) Legalább két kocsiból álló, nyomvonalon vezetett járműszerelvény, vezérelt egyedi kerékpár-felfüggesztéssel
US2857010A (en) Suspension system for vehicles
JPH04266573A (ja) 建設車両
JPH107014A (ja) トラクタの補強枠構造体
US2052056A (en) Vehicle construction
SU1643293A1 (ru) Подвеска кабины транспортного средства
GB2030940A (en) Independent vehicle-wheel suspension arrangement
RU2166449C1 (ru) Тележка рельсового транспортного средства
SU1671493A1 (ru) Двухсекционный локомотив
SU1729868A1 (ru) Устройство св зи кузова с тележкой железнодорожного транспортного средства