CZ280199A3 - Způsob přeesterifikace esterů kyseliny alfaketokarboxylové - Google Patents

Způsob přeesterifikace esterů kyseliny alfaketokarboxylové Download PDF

Info

Publication number
CZ280199A3
CZ280199A3 CZ19992801A CZ280199A CZ280199A3 CZ 280199 A3 CZ280199 A3 CZ 280199A3 CZ 19992801 A CZ19992801 A CZ 19992801A CZ 280199 A CZ280199 A CZ 280199A CZ 280199 A3 CZ280199 A3 CZ 280199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tin
catalysts
catalyst
dibutyltin
ester
Prior art date
Application number
CZ19992801A
Other languages
English (en)
Inventor
Curt Zimmermann
Johann Friedhuber
Original Assignee
Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh filed Critical Dsm Fine Chemicals Austria Gmbh
Priority to CZ19992801A priority Critical patent/CZ280199A3/cs
Publication of CZ280199A3 publication Critical patent/CZ280199A3/cs

Links

Landscapes

  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Způsob přeesterifikace esterů kyseliny α-ketokarboxylové se provádí v bezvodémalkoholujako reakčním médiu za přítomnosti cínových, titanových, zirkonových nebo lithiových katalyzátorů nebo acetylacetonátůjako katalyzátorů.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká
XMl 0\)£.
kyseliny a-ketokarbon^v-é·.
způsobu preesterifikace esterů
Dosavadní stav techniky xmI©\)íz
Estery kyseliny α-ketokarbon-o^-é, jako například ethylester kyseliny pyrohroznové (PAEE), se používají v mnoha oblastech, jako například v zemědělství a farmacii, používané způsoby výroby jako meziprodukty pro účinné látky jako rozpouštědla a podobně. Dosud se však jeví z různých důvodů z hospodářského a technického pohledu jako nevhodné. Tak například výroba PAEE v analogii k methylesteru kyseliny pyrohroznové (PAME) ozonolýzou a následnou redukcí vycházející z ethylmethakrylanu v ethanolu místo methylmethakrylanu v metanolu má podstatné nevýhody. Za prvé je ethylmethakrylan 1 f značně dražší než methy Ime thakr y lan-, za druhé není vedlejší d
produkt formaldehyl s ethanolem jako rozpouštědlem plně acetylizován, čímž pro další zpracování zůstává rušivý zbytkový obsah formaldehydu, za třetí se musí z důvodu vytvořeného d,s Ελ.λζϊΊλ.' o -tnroo λ vd-C1' ýzdU/ těžkého při zpracovaní více vedlejších produktů spálit a za čtvrté ketalové štěpení v případě diethylkatalu kyseliny pyrohroznové probíhá obtížněji než u dimethylMtalu kyseliny pyrohroznové.
(1949), se PAEE pyrohroznové ethanolem a *b e ή z o í~eni ternárního azeotropu e t hanol/Jrejiz-o-l/voda
Podle J. Liebiga Ann Chem., 564, 34 vyrobí esterifikací kyseliny a následným sušením pomocí K2C03 s výtěžkem pouze 53 %.
Byly již vyzkoušeny přeesterifikací z PAME.
možnosti vyrobit
PAEE • · · · · ··· · · · · však dosud zkrachoval na na základě strukturního Tak při přeesterifikaci důvodu rychlé kondenzace aktivovanými methylovými, k nežádoucím vedlejším
Tento výrobní postup několikanásobné reaktivitě molekul prvku kyseliny α-ketokarbon-sv-é .
v zásaditém médiu dochází z
NY karbo-n-ylové skupiny sousedními, respektive methylenovými skupinami produktům, zatímco v kyselém médiu se vytvoří ketaly a voda, přičemž voda potom vede k nežádoucí hydrolýze esteru. Za přibližně neutrálních podmínek se nedocílí akceptovatelný obrat.
Podstata vynálezu
Neočekávaně nyní bylo zjištěno, že je použitím speciálních kovových katalyzátorů a bez vody v reakčním médiu možná přeesteriřikace esterů kyseliny α-ketokarbouLA-é s dobrým výtěžkem a bez vedlejších reakcí.
Předmětem předloženého vynálezu je proto způsob přeester i f ikace esterů kyseliny α-ketokarbon^v-é pomocí alkoholu charakterizovaný tím, že se přeesterifikace provádí v bezvodém alkoholu jako reakčním médiu za přítomnosti cínových, titanových, zirkonových nebo lithiových katalyzátorů nebo acetylac^tonátů jako katalyzátorů.
Podle vynálezu se jnohou přeester i f ikovat všechny <'</->‘Ν' estery kyseliny a-ketokarbonto-vé strukturního vzorce I
R1 .0.
R2
Ri a R2 přitom znamenají nasycený nebo nenasycený, rozvětvený, nerozvětvený nebo cyklický Cí-C3o-alkylový zbytek nebo aromatický nebo heteroaromatický zbytek, přičemž tyto zbytky
- 3 • · · · * • · · · · ·· « • * · · · · ♦ » · e · · · · · ·
9 · 9 9 9 9
9 99 9 99 99 mohou mít substituenty jako Ci-Ci o-alkoxyové , substituované aminové, karbonylové, der i vat izované karboxylové, nederivatizované karboxylové, esterové, halogenové substituenty, hydroxysubstituenty a nitrosubstituenty a rovněž další dusíkové, borové, fosforové, sírové nebo křemíkové sloučeniny, přičemž se přitom dbá na to, že se neutralizují funkční skupiny, které nereagují neutrálně, buď intramolekulárně nebo kyselou nebo zásaditou přísadou, případně rozpouštědlem k zabránění kondenzačním reakcím, respektive kysele katalyzované ketalyzaci. Přednostně značí Ri a R2 C1-C4-alkylový zbytek jako methylový, ethylový, propylový nebo isopropylový nebo benzylový zbytek. Zvláště přednostní je methylový zbytek.
Způsob podle vynálezu se přednostně používá k přeestrifikaci methylesteru kyseliny pyrohroznové (PAME). Přednostním produktem přeesterifikace je ethylester kyseliny pyrohroznové (PAEE).
Přeesterifikace se provádí Jako reakční medium přitom slouží představuje zbytek, který se zamění
R1 a R3, přičemž Ri a R3 nejsou shodné.
v bezvodém reakčním mediu, alkohol R3-OH, přičemž R3 s Ri. R3 je definován jako
Přednostně
C2-Ce-alkylový zbytek je R3 rozvětvený nebo nebo benzylový zbytek.
nerozvětvený
Přednostně se podle způsobu podle vynálezu zreaguje PAME v bezvodém ethanolu na PAEE.
Přídavně k použitému alkoholu se může ještě dále použít bezvodé rozpouštědlo jako nesubstituované a substituované alkany, jako například hexan, heptan a podobně, alkeny, alkiny, alkoholy, substituované aminy, amidy, aromaty, estery, ethery, halogenové sloučeniny, heteroaromaty, laktony, φ φ φ φ • « φ φ φ · φ * φ φ φ φ φ φ · φ ·
7· ketony, další dusík obsahující sloučeniny jako například nitroalkany, sloučeniny křemíku, jako například silikonové oleje, sloučeniny síry jako například sulfoxidy, přičemž se opět dbá na to, že se neutralizují funkční skupiny, které nereagují neutrálně, buď intramolekulárně nebo kyselou nebo zásaditou přísadou, případně alkoholovou nebo esterovou komponentou k zabránění kondenzačním reakcím, respektive kysele katalyzované ketalyzaci.
vynálezu provádí za katalyzátorů. Vhodné cínových katalyzátorů
Přeesterifikace se podle přítomnosti speciálních kovových katalyzátory jsou ze dikarboxyláty dialkylcínu, skupiny jako dikarboxyláty dibutylcínu, zejména diacetát dibutylcínu, dilauran dibutylcínu, diisoktoat dibutylcínu, maleat dibutylcínu a směsné dikarboxyláty dibutylcínu zejména s estery mastných kyselin s dlouhým řetězcem, dikarboxyláty dioktylcínu, zejména dilauran dioktylcínu, alkoxidy trialkylcínu, jako například oxid tributylcínu, monoalkylcínové sloučeniny jako hydroxychlorid monobutylcíničitý a oxid monobutylcíničitý, soli cínu jako acetát cínu, oxalát cínu a chlorid cínu, oxidy cínu, jako například SnO, ze skupiny titanových katalyzátorů, monomerní a polymerní titaničitany a cheláty titanu jako tetraisopropylorthotitaničitan, tetrapropylorthotitaničitan, tetraethylorthotitaničitan, tetrabutylorthotitaničitan, tetraisoř butylorthotitaničitan, 2-e-Khy Ihexy 1ti tanič i tan , stearyltitaničitan, kresyltitaničitan, acetylacetonát titanu, triethanolamintitaničitan, oktylenglykoltitaničítan, isostearyltitaničitan, diethyl ester kyseliny citrónové a titaniči tanu, ze skupiny zirkonových katalyzátorů, zirkoničitany a cheláty zirkonu jako tetrapropy1 z irkoničitan, tetraisopropylzirkoničitan, tetrabutylzirkoničitan, triethanolaminzirkoničitan diethylester kyseliny citrónové a zirkoničitanu, acetylacetonat zirkoničitý a rovněž lithiové katalyzátory jako soli lithia, ithiumalkoxidy a acetylacetonat hlinitý, chromitý, železitý,
- 5 • «·· · · · · • » · fc · · · • · ·«···« • · · · · · · • · · · · ·· ·· kobaltnatý, nikelnatý a zinečnatý.
diacetat dibutylcínu, směsné estery mastných kyseliny dioktylcínu, hydroxychlorid
Přednostně se používají dikarboxyláty dibutylcínu s s dlouhým řetězcem, dilauran raonobutylciníčitý, oxid monobuty1ciničitý, acetát cínu, oxalát cínu, chlorid cínu, tetraisopropylorthotitaničitan, tetrapropylorthotitaničitan, tetraethylorthotitani čitan, tetrabutylorthotitaničitan, tetrapropylzirkoničitan a rovněž soli lithia a shora uvedené acetylacetonáty. Zvláště přednostní jsou diacetát dibutylcínu, tetraisopropylorthotitaničitan a tetraethylorthotitaničitan.
Množství použitého katalyzátoru činí 0,0001 až 20 hmotn. X, přednostně 0,005 až 5 hmotn. % a zvláště přednostně 0,02 až 1 hmotn. X. Reakční směs se přednostně ohřeje až na teplotu varu reakční směsi, takže reakční teplota leží v závislosti na reaktandech mezi 20 °C a 200 °C. Přeesterifikace se může provádět při normálním tlaku, ale také při redukovaném tlaku nebo přetlaku 0,001 až 200 bar. Při přeesterifikaci odštěpený alkohol se přednostně kontinuálně oddestiluje. Přednostně se reakce provádí pomocí destilační kolony s vysokým výkonem.
Oddělení katalyzátoru po provedené reakci nastává s dobrým výtěžkem praním vodou, hydrolýzou katalyzátoru a filtrací vysráženého oxidu kovu nebo přednostně oddestilováním produktu od katalyzátoru, přednostně na tenkovrstvé odparce.
Způsobem podle vynálezu se docílí obraty přes 99 %, výtěžky činí bez zpětného vedení nezreagovaného výchozího produktu až přes 96 X. Zpětným vedením nezreagovaného eduktu lze docílit výtěžky až přes 97 X. Existujícími podmínkami přeesterifikace se obrží čistota produktu až přes 99,9 X.
- 6 Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Přeesterifikace PAME na PAEE diacetatem dibutylcínu bez zpětného vedení PAME
800 g (7,8 mol) methylesteru kyseliny pyrohroznové (99,8 % GC) a 900 g bezvodého ethanolu bylo ohřáto v destilační aparatuře s 25 patrovou klouboučkovou kolonou a zpětným děličem u
-d-β varu. Destilát na hlavě kolony byl při 100 % refluxu přezkoušen na bezvodost (< 0,1 % vody podle Karl Fischera). Potom bylo přidáno 0,31 g diacetátu dibutylcínu ve formě 10 % roztoku ethanolu. Byl ještě 2 hodiny koncentrován na 100 % reflux methanolu, který vzniká přeesterifikační reakcí, na hlavě kolony a následně při poměru refluxu k odběru 20 : 1 oddestilován. Plnící stav reakční nádoby byl přídavkem ethanolu do destilačního kalojemu udržován konstantní. Po 12 hodinách byla reakce prakticky ukončena. To lze snadno zjistit z útlumu množství methanolu koncentrovaného na hlavě destilační kolony. Přebývající ethanol byl oddestilován při sníženém tlaku, přičemž teplota varu nepřekročila 90 °C. Zůstávající reakční roztok byl zbaven na tenkovrstvé odparce za sníženého tlaku 80 mbar zinkového katalyzátoru (30 g destilačního kalu obsahujícího zinek). Frakční destilací při 50 mbar bylo získáno 880 g (7,6 mol) ethylesteru kyseliny pyrohroznové s čistotou
99,8 % (GC). Výtěžek činil 96,7 %.
Ve srovnacím pokusu s ethanolem, který měl obsah vody 0,6 % (KF), byl po 12 hodinách reakce nalezen GC-MS analýzou vedle požadovaného produktu dimethyl-, diethyl- a směsné methylesteru kyseliny pyrohroznové
Při zpracování se destilačního kalu. Po požadovaného sthylmethylketaly i ethylesteru kyseliny pyrohroznové. /ysráželo 155 g dále nezhodnotitelného frakční destilaci se obdrželo 755 g cyseliny pyrohroznové s čistotou 97,1 (6,3 mol) ethylesteru % (GC). Výtěžek činil • · · · · 9 · · 9 •· ·· 9 9 ·9 9 ·· 9 • 9 9*9 9999
9999 999 99 9 • 9 9 9 · 999·
999 999 99 999 99 99
%.
Příklad 2
Přeesterifikace PAME na PAEE diacetátem dibutylcínu se zpětným vedením PAME
1000 g (9,8 mol) methylesteru kyseliny pyrohroznové, 1100 g ethanolu a 0,39 g diacetátu dibutylcínu by-ťo—z-pea-^o-v-á-no jako v příkladě 1. Po 8 hodinách byla reakce přerušena. Reakční směs byla zpracována jako v příkladě 1. Zůstalo 25 g destilačního kalu obsahujícího cín. Frakční destilací bylo získáno 201 g (2mol) nezreagovaného methylesteru kyseliny pyrohroznové s čistotou 98 % (GC), který sloužil jako vsázka pro další pokus a rovněž 884 g (7,6 mol) ethylesteru kyseliny pyrohroznové s čistotou 99,9 % (GC). Výtěžek ethylesteru kyseliny pyrohroznové, vztaženo na zreagovaný methylester kyseliny pyrohroznové činil 97,3 %.
Příklad 3.
Přeesterifikace PAME na PAEE isopropanolátem titaničitým
1000 g (9,8 mol) methylesteru kyseliny pyrohroznové a 20 g isopropanolátu titaničitého bylo rozpuštěno v 750 g ethanolu. V kalojemu destilační aparatury, sestávající z kolony, kondenzátoru se zpětným děličem, nádob pro reaktandy a produkty a čerpadel pro vstupní a výstupní proudění produktů a k evakuaci aparatury, bylo v mírném vakuu (395 rabar) ohřáto 300 ml ethanolu. Potom byly v konstantních lhůtách po dobu 5 hodin vnášeny v horní třetině kolony edukty. Během této doby bylo kontinálně vneseno do kalojemu kolony dalších 790 g ethanolu, přičemž teplota kalojemu byla udržována na 66 °C. Stav naplnění kalojemu byl udržován kontinuálním vypásením reakční směsi na 300 ml. Na hlavě kolony byl oddestilován s poměrem reflux k odběru 1 : 1 vznikající methanol. Potom co byla dodávka eduktu ukončena, byla reakční směs vysrážená • ·
« · 0 0 0 0 • · • · 0 · • · • · • 0 0 0 • 0 0 0 0 00 00 » 0 0 0 0 0 0 0 • «0 0
- 8 - • · ··· 000 0 0 0 0 • 0 · 0 0 0 0 00 00
v kalojemu kolony sloučena a zpracována jak je popsáno
v příkladu 2 . Zůstalo 80 g kalu obsahujícího titan. Frakční
destilací se obdrželo 158 g (1,55 mol) nezreagovaného
methylesteru kyseliny pyrohroznové s čistotou 99,7 % (GC). Výtěžek ethylesteru kyseliny pyrohroznové, vztaženo na zreagovaný methylester kyseliny pyrohroznové, činil 94
PETR KALENSKÝ ATTORNEY AT LAW

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přeesterifikace esterů kyseliny a-ketokarborrore pomocí alkoholu, vyznačující se tím, že se přeesterifikace provádí v bezvodém alkoholu jako reakčním médiu za přítomnosti cínových, titanových, zirkonových nebo lithiových katalyzátorů nebo acetylacetonátů jako katalyzátorů.
  2. 2.
    Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se 'XMlQtX'' pře<?ster i,f iku je ester kyseliny α-ke tokar borí*>v-é s-e~ < ΐ líf I; O jsXxíiilc4rU-rTTŤTir~-p^-vi^ vzorce I
    R1
    R2 alkoholem vzorce R3OH, přičemž Rí , R2 a R3 znamenají rozvětvený, nerozvětvený nebo cyklický, nasycený nebo nenasycený C1-C3o-alkylový, arylový nebo heteroarylový zbytek a R1 a R3 nejsou stejné.
  3. 3. Způsob podle nároku, 1 ,x vyznačující se tím, že se ester kyseliny ketokarboirýv-é vzorce I, ve kterem R1 a R2 značí rozvětvený nebo nerozvětvený C1-C
  4. 4-alkylový zbytek nebo benzylový zbytek, přeesterifikuje alkoholem R3OH, přičemž R3 není stejné s R1 a znamená rozvětvený nebo nerozvětvený C2 až Ce-alkylový zbytek nebo benzylový zbytek.
    Způsob podle nároku 1, vyznačující přeesterifikuje methylester kyseliny bezvodém ethanolu na ethylester kyseliny se tím, že pyrohroznové pyrohroznové.
    se v
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se
    99 99 katalyzátor používá v množství 0,0001 až 20 hmotn. %, přednostně 0,005 až 5 hmotn. % a zvláště přednostně 0,02 až 1 hmotn. %.
  6. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako katalyzátor používá ze skupiny cínových katalyzátorů acetát dibutylcínu, dilauran dibutylcínu, diisooktoat dibutylcínu * nebo maleát dibutylcínu, směsné dikarboxyláty dibutylcínu s * estery mastných kyselin s dlouhým řetězcem, dilauran * dioktylcínu, hydroxychlorid monobutylcíničitý, acetát cínu, oxalát cínu nebo chlorid cínu.
  7. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako katalyzátor používá ze skupiny titanových katalyzátorů tetraisopropylorthotitaničitan, tetrapropylorthotitaničitan, tetraethylorthotitaničitan, tetrabutylorthotitaničitan.
  8. 8. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako katalyzátor používá ze skupiny zirkoniových katalyzátorů tetrapropylzirkoničitan.
  9. 9. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se jako katalyzátor používá jako acetylacetonát acetylacetonát hlinitý, chromitý, železitý, kobaltitý, nikelnatý nebo z inečnatý.
  10. 10. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se přeesterifikace provádí za přítomnosti přídavného rozpouštědla.
CZ19992801A 1999-08-06 1999-08-06 Způsob přeesterifikace esterů kyseliny alfaketokarboxylové CZ280199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992801A CZ280199A3 (cs) 1999-08-06 1999-08-06 Způsob přeesterifikace esterů kyseliny alfaketokarboxylové

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992801A CZ280199A3 (cs) 1999-08-06 1999-08-06 Způsob přeesterifikace esterů kyseliny alfaketokarboxylové

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ280199A3 true CZ280199A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5465617

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992801A CZ280199A3 (cs) 1999-08-06 1999-08-06 Způsob přeesterifikace esterů kyseliny alfaketokarboxylové

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ280199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2582453B1 (en) Transesterification process using mixed salt acetylacetonates catalysts
US6310235B1 (en) Method for producing ester plasticizers
KR20040071292A (ko) 알킬 (메트)아크릴레이트의 연속 제조방법
KR20070118956A (ko) (메트)아크릴레이트 에스테르 모노머 제조를 위한트랜스에스테르화 방법
US8067633B2 (en) Method for the synthesis of (meth)acrylic esters catalysed by a polyol titanate
JP2019500362A (ja) ヒドロキシベンゾフェノンポリグリコールエーテル(メタ)アクリレートの製造方法
KR101543810B1 (ko) 다이-n-부틸 테레프탈레이트로의 테레프탈산의 전환
CZ265794A3 (en) Process for preparing alkylimidazolidone acrylates or methacrylates
US6222063B1 (en) Process for transesterifying α-Ketocarboxylic esters
TWI443084B (zh) 用以製備二甲基丙烯酸丁二醇酯之方法
CA1248124A (en) Synthesis of vinyl esters
CZ280199A3 (cs) Způsob přeesterifikace esterů kyseliny alfaketokarboxylové
US20030096931A1 (en) Process for the preparation of alkylimidazolidone (meth)acrylates
EP0408635B1 (en) Transesterification of alkoxyesters
CN1121378C (zh) 制备α,β-不饱和-β-三氟甲基羧酸酯及其相关化合物的方法
CN1155578C (zh) 环酸的生产
AU1559100A (en) Process for preparing glyoxylic esters or their hydrates
US20200262777A1 (en) Method for preparing hydroxybenzophenone polyglycol ether (meth)acrylate
JPH05255236A (ja) カルボン酸含硫黄アルキルエステルの製造方法
MXPA06001071A (en) Transesterification process for production of (meth)acrylate ester monomers
MXPA01002932A (en) Process for the preparation of glycidylesters of branched carboxylic acids

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic