CZ280103B6 - Způsob prohozu útku - Google Patents
Způsob prohozu útku Download PDFInfo
- Publication number
- CZ280103B6 CZ280103B6 CS894488A CS448889A CZ280103B6 CZ 280103 B6 CZ280103 B6 CZ 280103B6 CS 894488 A CS894488 A CS 894488A CS 448889 A CS448889 A CS 448889A CZ 280103 B6 CZ280103 B6 CZ 280103B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- weft
- picking
- conveying fluid
- picked
- nozzle
- Prior art date
Links
- 238000012966 insertion method Methods 0.000 title 1
- 239000012530 fluid Substances 0.000 claims abstract description 45
- 238000000034 method Methods 0.000 claims abstract description 15
- 230000000750 progressive effect Effects 0.000 claims description 4
- 238000003780 insertion Methods 0.000 description 10
- 230000037431 insertion Effects 0.000 description 10
- 238000010586 diagram Methods 0.000 description 3
- 238000009941 weaving Methods 0.000 description 3
- 230000001133 acceleration Effects 0.000 description 1
- 230000015572 biosynthetic process Effects 0.000 description 1
- 238000005422 blasting Methods 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
- 230000001788 irregular Effects 0.000 description 1
- 238000010408 sweeping Methods 0.000 description 1
- 230000002123 temporal effect Effects 0.000 description 1
Landscapes
- Looms (AREA)
Abstract
Způsob prohozu útku (5) stále napínaného během prohozu dopravním fluidem (14), proudícím pomocnými tryskami (9), spočívá v tom, že tlak dopravního fluida (14) se v pomocných tryskách (9) stupňuje lineárně nebo progresivně. Se stupňujícím se tlakem dopravního fluida (14) ve směru prohozu útku (5) se zkracuje čas jeho působení, přičemž časování působení je postupné. Je též možno proudění dopravního fluida (14) před předáním útku (5) před další pomocnou trysku (9) přerušit, případně se působení dopravního fluida (14) na útek (5) může časově překrývat. Během prohozu nedochází k tvorbě nedoletů a smyček, rychlost zatkávaného útku (5) je možno zvýšit při současném výrazném snížení počtu přetrhů, jakož i spotřeby dopravního fluida (14).ŕ
Description
Způsob prohozu útku
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu prohozu útku, který je během prohozu stále napínán dopravním fluidem, zejména vzduchem, proudícím z pomocných trysek. Pomocné trysky jsou umístěny při prohozu útku ve vodicím kanálu prohazovaného útku a jsou usazeny v jedné řadě v roztečích po jeho celé délce. Přifukovací trysky vytvářejí postupný nosný proud prohozního média podél prošlupu, které zabezpečuje, aby útková nit, dodávaná do prošlupu prohozní tryskou, byla donesena na doletovou stranu vodícího kanálu napřímená. Síla, vyvozovaná dopravním fluidem na prohazovaný útek, se postupně zvyšuje v závislosti na vzdálenosti prohazovaného útku mezi hlavní tryskou a příslušnou pomocnou tryskou.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy způsoby prohozu útku prostřednictvím pomocných trysek, kterými postupné proudí dopravní fluidum o konstantním tlaku, popřípadě se dvěma odstupňovanými tlaky. Nevýhoda těchto způsobů prohozu útku spočívá zejména v tom, že útek není stále napnut a v důsledku toho dochází k nedoletům a smyčkám. Další nevýhody těchto známých způsobů spočíváj í ve vysoké spotřebě dopravního fluida, nízké rychlosti zatkávání útku a častém přetrhávání útku.
Je rovněž známo řešení způsobu zanášení útkové nitě na pneumatickém tkacím stavu, při kterém se postupné zvyšuje síla na prohazovaný útek, vyvozovaná paprskem vzduchu z pomocných trysek a to podle vzdálenosti prohazovaného útku mezi hlavní tryskou a příslušnou pomocnou tryskou. Pro dosažení postupného zvyšování síly na prohazovaný útek se postupně zvětšuje množství vzduchu, dmýchaného pomocnými tryskami v závislosti na vzdálenosti mezi hlavní tryskou a příslušnou pomocnou tryskou. V příkladném provedení tohoto řešení jsou průměry tryskových otvorů pomocných trysek voleny tak, že se postupně zvětšují podle vzdálenosti mezi hlavní tryskou a každou příslušnou pomocnou tryskou. Je možno rovněž množství dmýchaného vzduchu z pomocných trysek regulovat změnou tlaku tlakového vzduchu, přiváděného do každé pomocné trysky, místo měnění velikosti tryskového otvoru pomocných trysek. Takovéto řešení je uvedeno a popsáno v čs. popisu vynálezu k patentu čís. 223990 z 15.12.1985, třída D 03 D 47/30.
Řešení, obsažené v čs. patentovém spisu čís. 275547 z 25.11.1991, třída D 03 D 47/30, se týká zařízení pro optimalizaci a řízení prohozního ústrojí tryskového tkacího stroje. Podstata řešení spočívá v tom, že snímač, umístěný před prohozní tryskou, a další snímač, umístěný na doletové straně prohozního vodícího kanálu, jsou připojeny k řídicí jednotce, jejíž výstup je připojen jednak na zesilovací výkonový člen redukčního ventilu prohozní trysky a jednak na alespoň jeden zesilovací výkonový člen spouštěcích ventilů přifukovacích trysek a prohozní trysky.
Z principu řešení prohozního ústrojí tkacího stroje, obsaženého v čs. patentovém spisu čís. 257547, vychází předmětné řešení podle vynálezu.
-1CZ 280103 B6
Podstata vynálezu
Úkolem řešení podle vynálezu je zanášené útkové nitě vodicím kanálem prohazovaný útek měl dostatečné napětí nou měrou přispívá ke kvalitě vyráběného zboží. Účelem řešení je rovněž zabezpečit bezchybnou funkci tlakového dopravního fluida, čímž se současně zvýší jistota prohozu útkové nitě až k doletové straně prohozního kanálu. Podstata způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že tlak dopravního fluida se v pomocných tryskách ve směru prohozu útku stupňuje lineárně nebo progresivně. Dále spočívá podstata řešení podle vynálezu v tom, že se stupňujícím se tlakem dopravního fluida se čas působení tohoto dopravního fluida na prohazovaný útek ve směru jeho prohozu zkracuje. Podstatou řešení je rovněž skutečnost, útek postupné, to znamená nosti fluida útku něho zajistit vedení a tažení s dostatečnou silou, aby a zůstal rovný, což značže dopravní fluidum působí na prohazovaný , že každá z pomocných trysek jev činpouze krátký časový úsek. Postupné působení dopravního na prohazovaný útek se bud před předáním prohazovaného další pomocné trysce přeruší, nebo se při předání prohazovaútku další pomocné trysce krátce časově překrývá.
že každá úsek.
Výhoda způsobu prohozu útku podle předloženého řešení spočívá v tom, že během prohozu nedochází k tvorbě nedoletů a smyček. Další výhoda řešení spočívá v tom, že je možno zvýšit rychlost zatkávaného útku, přičemž se výrazně sníží počet přetrhů útku a současné se sníží i spotřeba dopravního fluida.
Přehled obrázků na výkresech
Řešení podle vynálezu je blíže vysvětleno v následujícím popisu příkladných provedení, znázorněných na výkresech, na nichž značí obr. 1, 2 a 3 čelní pohled na prohozní ústrojí tryskového tkacího stroje s příslušným uspořádáním redukčních a elektromagnetických ventilů, spojených s pomocnými tryskami a s vkládací tryskou, obr. 4, 5 a 6 diagramy, znázorňující průběh tlaku dopravního fluida v závislosti na čase.
Příklady provedení vynálezu
Do potrubí dopravního fluida 14 mezi kompresor 11, vkládací trysku 2 a soustavu pomocných trysek 9 je vřazena soustava redukčních ventilů 10 a s nimi spojená soustava elektromagnetických ventilů 8, napojených na počítač 12 (obr. 1, 2, 3). Vkládací tryska 2 je připevněna na paprsku 7, stejně jako soustava pomocných trysek 9, což není na obr. 1, 2 a 3 blíže znázorněno.
Po vnoření pomocných trysek 9 do osnovních nití 6 dojde pomocí vkládací trysky 2 k odvinutí prohazovaného útku 5 z odvíječe 1 a předložení prohazovaného útku 5 před první pomocnou trysku 9 dopravním fluidem 14., proudícím z vkládací trysky 2 a z prvé pomocné trysky 9. Pomocné trysky 9 jsou opatřeny dvěma tryskovými otvory. Velikost tlaku dopravního fluida 14 z prvé pomocné trysky 9 je zobrazena v diagramech podle obr. 4 až 6 druhým obdélníkem 16 zleva. Prvý obdélník 15 v diagramech značí velikost tlaku dopravního fluida 14 z vkládací trysky 2. Postupné působení dopravního fluida 14 na prohazovaný útek 5 se při jeho předávání mezi jednotlivými pomocnými tryskami 9 a rovněž mezi vkládací tryskou 2 a prvou pomocnou tryskou 9 podle obr. 4 a 5
-2CZ 280103 B6 časově překrývají. Podle obr. 6 se postupné působení dopravního fluida 14 na prohazovaný útek 5 před předáním prohazovaného útku 5 vždy další pomocné trysce 9 přeruší. To platí i o přerušení působení dopravního fluida 14 mezi vkládací tryskou 2. a prvou pomocnou tryskou 9. Časové překryti působení dopravního fluida 14 mezi jednotlivými pomocnými tryskami 9 je výhodné při zanášení těžších útků 5 nebo útků 5 ve formě pásků.
Prohazovaný útek 5 je dále předložen do pracovního pole dopravního fluida 14 další pomocné trysky 9 ve směru prohozu, která pracuje s vyšším tlakem dopravního fluida 14., upraveným příslušným redukčním ventilem 10 a se zkráceným časováním příslušným elektromagnetickým ventilem 8. Tím dochází k sevření prohazovaného útku 5. a k zrychlení jeho pohybu v prohozním kanálu. Popsaný děj se opakuje i u dalších pomocných trysek 9, umístěných podél prohozního kanálu. Rychlost pohybu prohazovaného útku 5 se postupné zvyšuje, čímž se v něm zároveň vytváří napětí, které nedovolí tvorbu smyček a nedoletů. Rozmístění pomocných trysek 9 podél prohozního kanálu může být bud pravidelné, tj. v pravidelných roztečích (obr. 1 a 3), nebo v nepravidelných roztečích (obr. 2).
Podle obr. 4,5 a 6 je velikost tlaku dopravního fluida 14 ve druhé pomocné trysce 9 zleva naznačena třetím obdélníkem 17. Čtvrtý obdélník 18 odpovídá velikosti tlaku dopravního fluida 14. na výstupu ze třetí pomocné trysky 9. Pátý obdélník 19 a šestý obdélník 20 potom znázorňují tlak na čtvrté a páté pomocné trysce
9. Se stoupajícím tlakem dopravního fluida 14 na jednotlivých pomocných tryskách 9 ve směru prohozu se zkracuje doba otevření jednotlivých pomocných trysek 9 a tím i doba působení dopravního fluida 14 na prohazovaný útek 5.
Zrychlení pohybu prohazovaného útku 5 je umožněno bud lineárním průběhem 3. vzestupu tlaků dopravního fluida 14 na jednotlivých prohozních tryskách 9. ve směru prohozu, jak je znázorněno na obr. 4, nebo vzestupem tlaků dopravního fluida 14 s progresivním průběhem 4, jak je ukázáno na obr. 5. Tlak dopravního fluida 14. v soustavě pomocných trysek 9 je možno regulovat prostřednictvím redukčních ventilů 10. Na obr. 6 je naznačen jak lineární průběh
3. tlaků dopravního fluida 14, tak i progresivní průběh 4 růstu tlaků dopravního fluida 14 na jednotlivých pomocných tryskách 9 ve směru prohozu útku 5.
Časováni působení dopravního fluida 14 na prohazovaný útek 5 z vkládací trysky 2. a ze soustavy pomocných trysek 9 se řídí z počítače 12.
Řešení podle vynálezu je použitelné u všech druhů tryskových tkacích strojů.
Claims (5)
1. Způsob prohozu útku, napínaného stále během prohozu dopravním fluidem, proudícím z pomocných trysek, jehož síla, vyvozovaná na prohazovaný útek se postupně zvyšuje podle vzdálenosti mezi hlavní tryskou a příslušnou pomocnou tryskou, vyznačený tím, že zvýšeni síly dopravního fluida na prohazovaný útek se dosahuje lineárním nebo progresivním stupňováním tlaku dopravního fluida ve směru prohozu útku.
2. Způsob prohozu útku podle nároku 1, vyznačený tím, že se stupňujícím se tlakem dopravního fluida ve směru prohozu útku se zkrátí čas působení dopravního fluida na prohazovaný útek.
3. Způsob prohozu útku podle nároku 1, vyznačený tím, že dopravní fluidum působí na prohazovaný útek postupně.
4. Způsob prohozu útku podle nároku 3, vyznačený tím, že postupné působení dopravního fluida na prohazovaný útek se před předáním prohazovaného útku další pomocné trysce přeruší.
5. Způsob prohozu útku podle nároku 3, vyznačený tím, že postupné působení dopravního fluida na prohazovaný útek se při předáni prohazovaného útku následující pomocné trysce časově překrývá.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK448889A SK278541B6 (en) | 1989-07-25 | 1989-07-25 | Texture picking method |
CS894488A CZ280103B6 (cs) | 1989-07-25 | 1989-07-25 | Způsob prohozu útku |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS894488A CZ280103B6 (cs) | 1989-07-25 | 1989-07-25 | Způsob prohozu útku |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS448889A3 CS448889A3 (en) | 1992-10-14 |
CZ280103B6 true CZ280103B6 (cs) | 1995-10-18 |
Family
ID=5387744
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS894488A CZ280103B6 (cs) | 1989-07-25 | 1989-07-25 | Způsob prohozu útku |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ280103B6 (cs) |
SK (1) | SK278541B6 (cs) |
-
1989
- 1989-07-25 CZ CS894488A patent/CZ280103B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1989-07-25 SK SK448889A patent/SK278541B6/sk unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK278541B6 (en) | 1997-09-10 |
CS448889A3 (en) | 1992-10-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3821972A (en) | Method of picking weft yarns in shuttleless looms | |
US20080185066A1 (en) | Method and apparatus for the insertion of a weft thread in a weaving machine | |
US4722370A (en) | Method for conveying a weft thread by means of a flowing fluid through the weaving shed in a shuttleless weaving machine, as well as weaving machine adapted for applying said method | |
US4534387A (en) | Method and apparatus for inserting different weft threads having different properties into the warp shed of a jet weaving machine | |
CZ283258B6 (cs) | Tkalcovský stav a zanášací brzdička pro tkalcovský stav | |
US5031672A (en) | Nozzle control device with closed loop control circuit for an air weaving loom | |
US4759392A (en) | Method and apparatus for the control of auxiliary nozzles for inserting weft threads in weaving looms | |
EP2230342A1 (en) | Storage device and method for storing weft threads in a loom | |
JPH05209342A (ja) | ジェットルームにおける緯入れ方法 | |
US4410017A (en) | Method and apparatus for pneumatic insertion of a weft thread in the shuttle of a multi-feed weaving loom | |
JP5647980B2 (ja) | よこ糸の収容要素 | |
CZ280103B6 (cs) | Způsob prohozu útku | |
CS215081B2 (cs) | Způsob prohozu útku u tryskových tkacích stavů | |
CZ110598A3 (cs) | Tkací stroj s pneumatickým zanášením útkové niti | |
CN1623017A (zh) | 气动纱线张紧器和纱线处理系统 | |
US7559344B2 (en) | Device and method for stretching | |
US5423355A (en) | Method and apparatus for limiting stresses in weft yarn advancing towards a weft insertion mechanism | |
GB1436541A (en) | Weaving | |
JP2005539161A (ja) | よこ糸の保持方法及び特に同方法の実施のためのジェットルーム | |
EP0939156B1 (en) | Method and device for the pneumatic threading of textile machine weft feeders | |
CZ298377B6 (cs) | Zpusob brzdení útku pri prohozu útku prošlupem napneumatickém tkacím stroji a brzdicí tryska | |
JPH0345748A (ja) | 織機 | |
US5345976A (en) | Method for a pneumatic weft thread insertion in an air nozzle weaving loom | |
GB2068422A (en) | Weft patterning | |
EP0589837A1 (en) | Apparatus for disposing of excess warp yarn in a jet loom |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20020725 |