CZ279399A3 - Zařízení pro otáčení válcem okolo jeho podélné osy - Google Patents

Zařízení pro otáčení válcem okolo jeho podélné osy Download PDF

Info

Publication number
CZ279399A3
CZ279399A3 CZ992793A CZ279399A CZ279399A3 CZ 279399 A3 CZ279399 A3 CZ 279399A3 CZ 992793 A CZ992793 A CZ 992793A CZ 279399 A CZ279399 A CZ 279399A CZ 279399 A3 CZ279399 A3 CZ 279399A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rim
pulleys
cylinder
pulley
rigid structure
Prior art date
Application number
CZ992793A
Other languages
English (en)
Inventor
Jacques Louis Bonin
Original Assignee
Technip
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technip filed Critical Technip
Publication of CZ279399A3 publication Critical patent/CZ279399A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16HGEARING
    • F16H1/00Toothed gearings for conveying rotary motion
    • F16H1/02Toothed gearings for conveying rotary motion without gears having orbital motion
    • F16H1/26Special means compensating for misalignment of axes
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B7/00Rotary-drum furnaces, i.e. horizontal or slightly inclined
    • F27B7/20Details, accessories or equipment specially adapted for rotary-drum furnaces
    • F27B7/26Drives

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Tunnel Furnaces (AREA)

Description

(57) Anotace:
Zařízení obsahuje nejméně jeden věnec /2/ s bočními plochami, které jsou kolmé k ose válce, přičemž věnec je soustředný s válcem a je uložený vně válce a připojený k válci upevňovacími prostředky /3/, způsobilými snášet výchylky vzdálenosti mezi válcem a věncem, dále jeden nebo více modulů, sestávajících každý z tuhé konstrukce, sudého počtu kladek /4, 5/ ve tvaru komolého kužele a nosičů těchto kladek /4, 5/. Kladky /4, 5/ jsou způsobilé se otáčet okolo své podélné osy /6, 7/ a jsou spojeny k jejích nosiči prostřednictvím ložisek, a mají povrchové přímky, které se protínají v podstatě na ose válce v bodě, který je v podstatě středem věnce a jsou uloženy proti sobě ve dvojicích po obou stranách bočních ploch věnce, a jsou způsobilé se opřít o tyto boční plochy. Nejméně jedna z kladek /4, 5/ je hnaná kladka, jejíž funkcí je přenášet unášecí silu na věnec. Dále zařízení obsahuje nejméně jeden pracovní válec na dvojici kladek, způsobilý vyvíjet na kladky této dvojice prostřednictvím jejich nosičů tlak pro pevné opření kladek o věnec a umožňování otáčet jejich pomoci věncem a válcem /1 /. Nosiče pracovních válců a nosiče kladek každého modulu jsou připojeny k uvedené tuhé konstrukci, která obsahuje prostředky /22/, které jí dovolují se posouvat a měnit orientaci v odezvě na posuny a změny orientace věnce během funkce zařízení.
-1Χ7-Ά A
Zařízení pro otáčení válcem okolo jeho podélné osy
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro otáčení válcem okolo jeho podélné osy, opřeným ve valivých dráhách, umožňujících toto otáčení.
Dosavadní stav techniky
Je známé, že cementárenské pece mají velké délky a značné průměry, což přináší problémy pokud jde o podepření pece a systém pohonu, poněvadž se pec musí trvale otáčet okolo své podélné osy.
Hmotnost pece, která obsahuje vnější kovový plást, vnitřní žárovzdorné obložení a zpracovávanou hmotu, je taková, že lze pozorovat deformací pece v ohybu mezi body podepření a na straně směrem ven od bodů podepření. Pro omezování těchto průhybů na přijatelné hodnoty je zapotřebí použít dostatečný počet podpor. U linek na pálení suchou cestou s předehřívačem jsou pece zpravidla podporovány třemi podporami .
Kromě dynamických trvalých deformací, k nimž dochází při normálním provozu, mohou nahodilé vlivy, jako místní přehřátí nebo znehybnéní po prodlouženou dobu, Často vést k výjimečným větším deformacím.
V případě pecí, majících tři podpory, mohou být tyto výjimečné deformace takové, že během otáčení je pec nesena pouze ve dvou nebo třech podporách, čímž vznikají jednak nadměrná zatíženi nebezpečná pro mechanickou pevnost nosičů, a jednak výchylky velikosti dotykových ploch mezi ozuby kla-2sických unásecich systémů pomocí ozubených kol, z nichž jedna část je upevněna k peci a druhá je pevná. To je rovněž nebezpečné pro mechanickou odolnost těchto systémů.
S rozvojem postupů pálení s předkalcinačním zařízením se stalo možné zmenšit délku rotačních pecí a používat jejich podporování pouze ve dvou podporách. Toto řešení má výhodu v tom, že se zmenší počet mechanických součástek, ale také se sníží nebezpečí nadměrných zatížení podpory v případě výjimečné deformace pece.
V případě pecí podporovaných dvěma podporami odpadá problém nadměrného zatížení podpor v případě výjimečné deformace, ale velikost opěrných ploch těchto podpor mezi pevnými podpůrnými kladkami a běhouny pece, které jsou vystaveny deformacím, již není správně zajištěna v důsledku nedostatku rovnoběžnosti.
V případě pecí nesených dvěma podporami jsou v případě výjimečných deformací problémy spojené s výchylkami záběrových ploch ozubení klasických hnacích systémů s ozubenými koly stejně velké, jako u pecí s třemi podporami.
Pro odstranění těchto problémů bylo navrženo pro pece se dvěma podporami (EP-A-0570696) vytvořit kloubové podpory, dovolující válečkům, majícím současné unášecí a podporovací funkce, sledovat deformace pece. Takové zařízení je však relativně složité z hlediska realizace a údržby.
Podstata vynálezu
Vynález přináší zařízení pro otáčení válcem okolo jeho podélné osy, opřeným ve valivých dráhách, umožňujících toto
-3otáčení, jehož podstatou je, že obsahuje nejméně jeden věnec s bočními plochami, které jsou v podstatě rovnoběžné a jsou orientovány v podstatě radiálně (kolmo) vzhledem k ose válce, přičemž věnec je v podstatě soustředný s válcem a je uložený vně válce a připojený k válci upevňovacími prostředky, způsobilými snášet výchylky vzdálenosti mezi válcem a věncem, dále jeden nebo více modulů, sestávajících každý z tuhé kostrukce, sudého počtu kladek ve tvaru komolého kužele a nosičů těchto kladek, přičemž uvedené kladky ve tvaru komolého kužele jsou způsobilé se otáčet okolo své podélné osy a jsou spojeny k jejich nosiči prostřednictvím valivých nebo kluzných ložisek, přičemž uvedené kladky ve tvaru komolého kužele mají povrchové přímky, které se protínají v podstatě na ose válce v bodě, který je v podstatě středem věnce a jsou uloženy proti sobě ve dvojicích po obou stranách bočních ploch vénce, a jsou způsobilé se opřít o tyto boční plochy, přičemž nejméně jedna z kladek je hnaná kladka, jejíž funkcí je přenášet unášeci sílu na věnec, a dále nejméně jeden pracovní válec na dvojici kladek, způsobilý vyvíjet na kladky této dvojice prostřednictvím jejich nosičů dostatečný přímý nebo nepřímý tlak pro pevné opření kladek o věnec a umožňování otáčet jejich pomocí věncem, jakož i válcem, přičemž nosiče pracovních válců a nosiče kladek každého modulu jsou připojeny k uvedené tuhé konstrukci, která obsahuje prostředky, které jí dovolují se posouvat a měnit orientaci v odezvě na posuny a změny orientace věnce během funkce zařízení.
Je třeba rozumět, že kladky, o nichž se hovoří v tomto popisu, jsou kladky pro otáčivé pohánění věnce (t.j. uvádění věnce do rotace), a ne další kladky, které mohou být použity v dalších částech zařízení, jako zejména kladky ne-4soucí válec.
Vynález přináší systém nezávislého unášení opěrných ploch, který může sledovat deformace pece, jakož i její posuny v podélném směru, a obecněji deformace celého zařízení, majícího protáhlý tvar válce nebo trubice, přičemž opěrné plochy tedy nemají unášeci funkci, ale mohou být vhodně kloubové připojeny pro sledování deformací pece (nebo jakéhokoli ekvivalentního zařízení).
Kromě výhody odstraňování použití nákladných výše uvedených nosičů vynález přináší řadu dalších výhod. Přináší stavební úspory, protože již není potřeba značných prostorových nároků na soustavu pro otáčení pecí. Jediný dosud používaný velký motor je nahrazen více jednoduššími motory, které jsou levnější a snáze dostupné. Je usnadněna údržba a používá se malé množství maziva ve srovnání s ozubeným převodem s ozubeným věncem a ozubeným kolem.
Podle dalšího znaku vynálezu obsahuje nosič jedné z kladek dvojice kladek nejméně jeden pracovní válec a je pohyblivý vzhledem k tuhé konstrukci, přičemž nosič druhé kladky dvojice je spojen s tuhou konstrukcí prostřednictvím nejméně jednoho mechanického seřizovacího ústrojí.
S výhodou se použijí dva pracovní válce na nosič pohyblivé kladky, uložené ve stejné rovině, v podstatě kolmé k věnci. Použití dvou pracovních válců dovoluje zajistit dobré přikládání povrchové přímky kladky na věnec pece. Poloha těchto dvou pracovních válců je taková, že síly, přenášené kladkou, jsou přenášeny jejími ložisky. Dovolují kladce získat volnost v pohybu za účelem sledování výchylek naklo-5nění věnce při deformacích otočné pece. Dovolují také získat dokonale stabilní soustavu, způsobilou bez vykyvování přijímat tangenciální sílu, vyplývající z otáčecího unášení.
Nosič každé kladky může být kloubově uložen vzhledem k tuhé konstrukci.
Nosič jedné z kladek dvojice může obsahovat nejméně jeden pracovní válec a bude pohyblivý vzhledem k tuhé konstrukci, přičemž nosič druhé kladky dvojice je spojený s tuhou konstrukcí prostřednictvím nejméně jednoho seřizovacího ústrojí, jako je přítlačný šroub nebo jakýkoli jiný mechanický prostředek.
Ξ výhodou se použije dvou seřizovačích ústrojí na nosič kladky, připojený k tuhé konstrukci, nebo seřizovači ústroji a pracovní válec, uložené ve stejné rovině, kolmé k věnci.
Kladky působí po dvojicích a vyvíjejí přímo nebo nepřímo tlak na boční plochy věnce. Tyto vzájemně protichůdné tlaky zajišťují sevření věnce a přenášejí sílu, potřebnou k pohánění, vzájemně opačným otáčením kladek.
Bude zřejmé, že v tomto provedení se modul bude moci poněkud posouvat ve směru rovnoběžném s osou válce v důsledku sevření věnce pece kladkami modulu. Tento posun je usnadněn použitím kulových čepů a/nebo ramen spojujících tuhou konstrukci s jejím bodem ukotvení, jako například betonovým masivem. Vodorovné síly, vyplývající z naklonění ramen, připojených kulovými čepy, jsou kompenzovány pracovním válcem (obr.3).
-6Bude zřejmé, že spojení mezi nosičem kladky a tuhou konstrukcí je všech případech vícenásobné. V případě pohyblivého nosiče kladky je první spojení zajištěno kloubem a druhé spojení je zajištěno pomocí jednoho nebo více pracovních válců. V případě nosiče kladky připojeného ke konstrukci je první spojení zajištěno pomocí kloubu a druhé spojení je zajištěno jedním nebo více tuhými prostředky (které však mohou obsahovat mechanický seřizovači prostředek) nebo spojením tuhého prostředku a pracovního válce. V obou případech je kloub určen k umožňování toho, aby se jeden z přípojných bodů nosiče kladky posouval vzhledem k pevnému přípojnému bodu, spojenému s tuhou konstrukcí, když je nosič kladky nucen se posouvat působením budí nejméně jednoho pracovního válce nebo nejméně jednoho mechanického seřizovacího prostředku. Kloub bude tedy s výhodou kloub s kulovým čepem.
Existuje rovněž spojení mezi motorem, otáčivě pohánějícím kladku, a tuhou konstrukcí, ale podstatným cílem tohoto spojení je zachytit moment vyvíjený motorem. Nosná funkce se proto v tomto případě neuplatňuje, nebo se uplatňuje pouze druhotně.
Modul může obsahovat jakýkoli sudý počet kladek, uložených každá na jedné straně věnce, například dvě, čtyři, šest nebo více (tedy, jeden, dva, tři nebo více párů) kladek.
Pokud je výkon, který se má přenášet, značně velký a je to potřebné, je alternativně možné použít více na sobě nezávislých modulů, například dvou nebo tří, vzájemně vůči sobě přesazených ve směru obvodu, a majících každý požadovaný počet dvojic kladek.
Stejně tak může zařízení obsahovat více věnců, připojených k válci a vzájemné přesazených po jeho délce, přičemž každý věnec je opatřen prvky, popsanými výše ve vztahu k jedinému věnci.
Nosičem kladky se rozumí ve smyslu vynálezu rám, nesoucí osu kladky v jednom nebo více bodech prostřednictvím ložisek, jako kuličkových, jehlových, válečkových nebo kluzných ložisek atd. S výhodou jsou podpůrné body dva, a to po jedné a druhé straně kladky.
Podle výhodného provedení vynálezu obsahuje modul dvě dvojice kladek a nosič jedné kladky je spojený s tuhou konstrukcí a obsahuje mechanický seřizovači prostředek, zatímco nosiče tří dalších kladek jsou připojené každý k nejméně jednomu pracovnímu válci a jsou pohyblivé vzhledem k tuhé konstrukci.
Modul může být zavěšený a připojený k pevnému nosiči prostřednictvím nejméně jednoho kloubu, s výhodou pomocí nejméně jednoho kloubového ramene.
Modul může dále obsahovat nejméně jeden pracovní válec, dovolující jeho posun ve směru v podstatě rovnoběžném s osou válce v odezvě na podélné posuny válce a/nebo věnce.
Válec může být otočná pec na pálení minerálních hmot, připojená k předehřívací věži, přičemž věnec je uložen na části pece konzolovítě vybíhající na přívodní stranu, na
-8« I r ť f (
r í r r <
r t· ( f t i f r í r t ( í <
f r t f r r f f r r í c r ( ť f r r straně u předehřívací věže (tedy nikoli mezi opěrnými plochami pece).
Pevný nosič, k němuž je připojena tuhá konstrukce, je s výhodou spojen se stavbou nesoucí předehřívací věž.
Otáčivé unášení hnací kladky nebo kladek je s pohonem hydraulického typu, i když může být použito jakékoli jiné poháněči zařízení, zřejmé pro odborníka v oboru, například mechanické nebo elektrické.
Styk mezi kladkami a věncem je s výhodou třecí dotyk a kladky a věnec jsou prosté zubů.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.l řez válcem, například rotační pece, otáčivé okolo osy AA', mající dvě opěrné plochy a zařízení podle vynálezu pro otáčení pecí, obr.2 detail v řezu radiální rovinou (kolmou k ose pece), ukazující provedení příkladného zařízení podle vynálezu se dvěma dvojicemi kladek, obr.3 řez rovinou rovnoběžnou s osou pece, ukazující modul pohyblivý vzhledem k pevnému přípojnému bodu a kladky a pracovní válce, v případě použití dvou dvojic kladek, a obr.4 řez modulem rovinou rovnoběžnou s osou pece, kolmou na rovinu řezu znázorněnou na obr.3.
Příklady provedeni vynálezu
Pecní válec i s osou AA1 je opatřen prstencovými obručemi 8, 9, s výhodou v počtu dvou, upevněnými k pecnímu válci 1, a sloužícími jako prvek valivého uložení ve spolupůsobení s valivými dráhami 10, 11 ve formě válečků, volně otáčivých okolo jejich osy. Na obr.l jsou znázorněny nosiče 12 . 13 těchto válečků (klasické spojovací prvky mezi válečky a nosiči nejsou znázorněny; jedná se s výhodou o spojení, která jsou orientovatelná pro sledování deformací pece.
K peci je připojen relativné tenký věnec 2, a to prostřednictvím upevňovacích prostředků 2, například opěr tečně uspořádaných k peci (viz obr.2), způsobilých absorbovat odchylky vzdálenosti mezi pecí a věncem, vyplývající zejména z tepelných dilatací a deformací pece. Rovina věnce je v podstatě radiální, t.j. kolmá k ose pece. S výhodou je věnec tvořen po sobě následujícími prvky, sestavenými šikmo podél spojovacích linií 42- Samotná pec je vodorovná nebo lehce nakloněná vzhledem k vodorovnému směru v úhlu a, jak je to obvyklé například pro cementárenské pece.
O věnec 2 se mohou ze stran opírat kladky 4., 5 ve tvaru komolého kužele typu s paprskovitým uspořádáním. Jejich povrchové přímky 37, 38 a jejich odpovídající osy 6, 7 se sbíhají ke společnímu bodu C, který leží v podstatě ve středu věnce, aby se zabránilo pokluzu a opotřebení, které by vyplývaly z použití například cylindrických kladek. Kladky a věnec nejsou s výhodou opatřeny zářezy a k unášení dochází třením, t.j. dotykem pod tlakem, přičemž tlak vyplývá z použití pracovních válců, neznázorněných na obr.l.
Na obr. 2 je znázorněna kladka 4, zatímco kladka _5 je zakryta za věncem. Je také patrná sousední kladka 24.· Tyto kladky jsou poháněny hydraulickými motory 14., 15.
Motor, jímž je opatřena sestava kladky a nosiče kladt· r
-10ky, ίθ připojen opěrou 17, 18 k tuhé konstrukcí 16, například k rámu, umožňující zachycení točivého momentu. Ve znázorněném příkladě jsou nosič 20 kladky 4 a nosič 21 kladky 24 kromě toho připojené k tuhé kostře 16 prostřednictvím kloubu 19, 19a s kulovým čepem, dovolujícím posuny příslušné kladky podle posunů věnce a nebo pracovních válců 30, 30a a 31/ 31a. Konstrukce 16 je zavěšená například soustavou 22 ramen a kloubů, která jí dovoluje se posouvat vzhledem ke kotevnímu systému, jako je betonový masiv 25. pro přizpůsobení pohybům a/nebo deformacím věnce. Dále je na obrázku patrný kompenzační zatěžovací systém 23., jako pružina nebo sada pružinových kroužků, dovolujících samostředéní válečků ve středu otáčení věnce a tedy pece. Soustava 22 je uložena na kluzné dráze 36.
Na obr.3 jsou znázorněny dvě dvojice po sobé následujících kladek 4, 5 a 24, 25. V přednostním případě je nosič 21 kladky 5 spojený s tuhou konstrukcí 16 prostřednictvím seřizovacího šroubu 39 a kloubu 19c s kulovým čepem a nosiče 26, 27, 28 odpovídajících tří dalších kladek 25, 4 a 24 jsou spojeny s odpovídajícími hydraulickými pracovními válci 29, 30, 31, které působí pro opření kladek o věnec 2, a klouby 19b, 19. 19a s kulovým čepem. Kladka 5 v tomto případě nepotřebuje pracovní válec, nebot působí protitlakem na věnec.
Konstrukce 16 je připojená ke kloubovému nosiči 22, dovolujícími kompenzovat hmotnost konstrukce 16, přebírat tangenciální síly, vyplývající z unášecího momentu vyvíjeného hnacími kladkami, sledovat podélné posuny konstrukce 16, kompenzovat pracovním válcem 32 podélné síly, vyplývající z posunů této konstrukce 16 a zabraňovat nadzvihování konstrukce 16 při roztáčení pece. tato konstrukce může být na-11příklad svařovaná nebo z ocelového odlitku.
Na obr.3 je možné si povšimnout toho, že ramena 22 nejsou kolmá na svislou upevňovací stěnu 25, ale že konstrukce 16. je k této stěně v podstatě kolmá. To odpovídá případu, kdy se věnec 2. posunul do strany vzhledem k jeho normální poloze, například v důsledku dilatace válce v podélném směru. Tento pohyb je umožňován kulovými čepy 33, 34, 35 a kluznou dráhou 36 (obr.2).
Na obr.4 je znázorněna dvojice kladek, tvořená kladkou 4 připojenou k pracovním válcům 30 a 30a a poháněnou hydraulickým motorem 14. a kladkou 5 pro polohování modulu vzhledem k věnci a obsahující dvě seřizovači ústrojí, zde reprezentovaná mechanickým seřizovacím ústrojím 39 a pracovním válcem 39a. Počáteční poloha modulu vzhledem k věnci 2 je fixovaná prostřednictvím mechanického seřizovacího ústrojí 39. Pracovní válec 39a dovoluje zajišťovat dobré přikládání povrchové přímky kladky 5 k věnci pece. Síla, přenášená na kladku 4, je tak vyvážená silou přenášenou na kladku 5. Tato ústrojí tak umožňují kladkám dostatečnou volnost pohybu pro sledování možných naklonění věnce při eventuelních deformacích pece, při současném přenášení v podstatě konstantní síly, dovolující otáčení pecí vzájemně opačným otáčením kladek.
V popisu bylo použito u určitých termínů slovo v podstatě. Je třeba ho interpretovat ve smyslu obvyklém pro odborníka v oboru, t.j. že malé odchylky, týkající se definic, jsou přijatelné s ohledem a reálné podmínky průmyslové praxe. Slovo v podstatě je ekvivalentní slovu přibližně .

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro otáčení válcem (1) okolo osy, opřeným ve valivých dráhách, umožňujících toto otáčení, vyznačené tím, že obsahuje nejméně jeden věnec (
  2. 2) s bočními plochami, které jsou v podstatě rovnoběžné a jsou orientovány v podstatě radiálně (kolmo) vzhledem k ose válce, přičemž věnec je v podstatě soustředný s válcem a je uložený vně válce a připojený k válci upevňovacími prostředky (3), způsobilými snášet výchylky vzdálenosti mezi válcem a věncem, dále jeden nebo více modulů, sestávajících každý z tuhé konstrukce (16), sudého počtu kladek (4, 5) ve tvaru komolého kužele a nosičů (27, 21) těchto kladek (4, 5), přičemž uvedené kladky ve tvaru komolého kužele jsou způsobilé se otáčet okolo své podélné osy (6, 7) a jsou spojeny k jejich nosiči prostřednictvím valivých nebo kluzných ložisek, přičemž uvedené kladky ve tvaru komolého kužele mají povrchové přímky (37, 38), které se protínají v podstatě na ose válce v bodě (C), který je v podstatě středem věnce a jsou uloženy proti sobě ve dvojicích po obou stranách bočních ploch věnce, a jsou způsobilé se opřít o tyto boční plochy, přičemž nejméně jedna z kladek je hnaná kladka, jejíž funkcí je přenášet unášecí sílu na věnec, a dále nejméně jeden pracovní válec (30) na dvojici kladek, způsobilý vyvíjet na kladky této dvojice prostřednictvím jejich nosičů dostatečný přímý nebo nepřímý tlak pro pevné opření kladek o věnec a umožňování otáčet jejich pomoci věncem, jakož i válcem (1), přičemž nosiče pracovních válců a nosiče kladek každého modulu jsou připojeny k uvedené tuhé konstrukci, která obsahuje prostředky (22), které jí dovolují se posouvat a měnit orientaci v odezvě na posuny a změny orientace věnce během funkce zařízení.
    í f
    -132. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že nosič jedné z kladek dvojice kladek obsahuje nejméně jeden pracovní válec a je pohyblivý vzhledem k tuhé konstrukci, přičemž nosič druhé kladky dvojice je spojen s tuhou konstrukcí prostřednictvím nejméně jednoho mechanického seřizovacího ústroj í.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že nosič každé kladky je kloubově uložen vzhledem k tuhé konstrukci.
  4. 4. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že modul obsahuje dvě dvojice kladek, přičemž nosič jedné kladky je připojen k tuhé konstrukci a obsahuje mechanický seřizovači prostředek, zatímco nosiče tří dalších kladek jsou každý připojené k nejméně jednomu pracovnímu válci a jsou pohyblivé vzhledem k tuhé konstrukci.
  5. 5. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačené tím, že modul je zavěšený a je připojen k pevnému nosiči prostřednictvím nejméně jednoho kloubu, s výhodou nejméně jednoho kloubového ramene.
  6. 6. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačené tím, že modul obsahuje nejméně jeden pracovní válec, umožňující jeho přesouvání ve směru v podstatě rovnoběžném s osou válce v odezvě na přesuny válce a/nebo věnce v podélném směru.
  7. 7. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačené tím, že válec je otočná pec na pálení minerálních hmot, připojená k předehřívací věži, přičemž věnec je uložen na
    -14části pece konzolovítě vybíhající na přívodní stranu, na straně u předehřívací véže.
  8. 8. Zařízení podle nároku 7, vyznačené tím, že pevný nosič, k němuž je přxpojena tuhá konstrukce, je spojen se stavbou nesoucí předehřívací věž.
  9. 9. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačené tím, že otáčivý pohon hnací kladky nebo kladek je pohon hydraulického typu.
  10. 10. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vyznačené tím, že styk mezi kladkami a věncem je třecí dotyk a kladky a věnec jsou prosté zubů.
  11. 11. Zařízení podle kteréhokoli z značené tím, že obsahuje více vzájemně modulů.
  12. 12. Zařízení podle kteréhokoli značené tím, že obsahuje více věnců, nároků 1 až 10, vyna sobě nezávislých vyz nároků 1 až 11, připojených k válci.
  13. 13. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 12, vyznačené tím, že obsahuje na jeden nosič pohyblivé kladky dva pracovní válce, uložené ve stejné rovině, v podstatě kolmé k věnci.
  14. 14. Zařízení podle kteréhokoli z nároků 1 až 13, vyznačené tím, že obsahuje na jeden nosič kladky dvě seřizovači ústrojí, připojená k tuhé konstrukci, přičemž tato seřizovači ústrojí jsou uložena ve stejné rovině, v podstatě kolmé k věnci.
    4 I
    -1515. Zařízení pcdle kteréhokoli z nároků 1 až 13, vyznačené tím, že obsahuje seřizovači ústrojí, připojené k tuhé konstrukci a pracovní válec, uložené ve stejné rovině, kolmé k věnci.
CZ992793A 1997-12-05 1998-12-04 Zařízení pro otáčení válcem okolo jeho podélné osy CZ279399A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9715418A FR2772100B1 (fr) 1997-12-05 1997-12-05 Systeme d'entrainement d'un tambour en rotation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ279399A3 true CZ279399A3 (cs) 1999-12-15

Family

ID=9514242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ992793A CZ279399A3 (cs) 1997-12-05 1998-12-04 Zařízení pro otáčení válcem okolo jeho podélné osy

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6186778B1 (cs)
EP (1) EP0979380A1 (cs)
JP (1) JP2001510552A (cs)
AU (1) AU745068B2 (cs)
CA (1) CA2278740A1 (cs)
CZ (1) CZ279399A3 (cs)
FR (1) FR2772100B1 (cs)
NO (1) NO993780L (cs)
PL (1) PL334960A1 (cs)
WO (1) WO1999030095A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI119257B (fi) * 2006-12-14 2008-09-15 Moventas Oy Vaihteistosovitelma imutelan käyttämiseksi ja imutelan sisäpuolisten rakenteiden kannattamiseksi
US9080813B1 (en) 2010-04-12 2015-07-14 George J. Deckebach Adjusting rotational speeds of rotary kilns to increase solid/gas interaction
EP3414506B1 (en) 2016-02-12 2019-12-25 Holcim Technology Ltd. Arrangement for supporting a rotary drum
CN111848142A (zh) * 2020-08-07 2020-10-30 山东恒晶新材料有限公司 一种高纯氧化铝陶瓷轴及其制备方法

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR631665A (fr) * 1927-03-04 1927-12-24 Friction Power Corp Appareil de transmission de puissance
CH337119A (de) * 1955-03-12 1959-03-15 Fellner & Ziegler Gmbh Einrichtung zur Axialverschiebung einer geneigten Drehtrommel
DE1092365B (de) * 1958-12-30 1960-11-03 Fellner & Ziegler G M B H Einrichtung zur Laengsfuehrung von Drehrohroefen, Trocken-, Misch-, Vorwaerm-, Kuehltrommeln od. dgl.
US3027553A (en) * 1959-12-14 1962-03-27 Kennedy Van Saun Mfg & Eng Overload responsive thrust mechanisms
FR2242890A5 (en) * 1973-09-05 1975-03-28 Strasbourg Forges End stop for a rotary drier cylinder - has roller perpendicular to cylinder axis on a spring loaded slide
DE2356038C3 (de) * 1973-11-09 1985-07-11 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Druckrollenbock zur zwangsweisen Längsverschiebung von drehenden Trommeln, insbesondere von Drehrohröfen
DE2502612A1 (de) * 1975-01-23 1976-07-29 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Verfahren und vorrichtung zum einschalten eines drehtrommelantriebs insbesondere eines drehofens
GB2048396B (en) * 1979-05-09 1983-02-02 Smidth & Co As F L Adjustable roller support for rotary drum
DE3905345A1 (de) * 1989-02-02 1989-07-27 Gerlach Kay Vorrichtung zum reibschluessigen antrieb eines gegenstands, insbesondere einer trommel
FR2677419B1 (fr) * 1991-06-04 1996-03-01 Perrier Materiel Dispositif pour l'entrainement d'un tambour rotatif.
DE4216428A1 (de) 1992-05-18 1993-11-25 Krupp Polysius Ag Drehrohr
US5890814A (en) * 1997-09-03 1999-04-06 Gentec, Inc. Support ring mount for rotating drum

Also Published As

Publication number Publication date
JP2001510552A (ja) 2001-07-31
EP0979380A1 (fr) 2000-02-16
PL334960A1 (en) 2000-03-27
AU1491399A (en) 1999-06-28
CA2278740A1 (fr) 1999-06-17
NO993780L (no) 1999-09-21
FR2772100A1 (fr) 1999-06-11
AU745068B2 (en) 2002-03-07
NO993780D0 (no) 1999-08-04
US6186778B1 (en) 2001-02-13
WO1999030095A1 (fr) 1999-06-17
FR2772100B1 (fr) 2000-02-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4691421A (en) Press roll with adjustable sag
US5415541A (en) Rotary drum
CZ299444B6 (cs) Stanice pojezdových kladek pro sklopne pohyblivé,axiálne posuvné, otocné podeprení otocne pohánené rotacní trubky
CN104405414A (zh) 液压盾构机管片拼装装置
CN110242739B (zh) 用于传动机构对的支撑装置和工业应用
CN109520752A (zh) 试验轮的可靠性试验系统
US4576406A (en) Rotational grapple
CZ279399A3 (cs) Zařízení pro otáčení válcem okolo jeho podélné osy
US4333319A (en) Universal joint assembly
CN1134645C (zh) 冶金炉装置
JP2006057939A (ja) ロータリーキルンの支持装置
US20100084795A1 (en) Method for operating a converter
JP3471440B2 (ja) ローラ装置
CN209311104U (zh) 试验轮的可靠性试验系统
US4097031A (en) Lance supporting and gyrating device in a steel-refining converter
KR0167396B1 (ko) 수직타입 롤러 밀
US3966395A (en) Pressure roller stand for forcible longitudinal displacement of large rotating drums
CN115628357B (zh) 一种大型回转部件支撑结构
JP2915408B1 (ja) 圧延機のスピンドル支持装置
CN220624826U (zh) 一种使用回转支承结构的转炉
US3738630A (en) Low speed high torque rotary drive for turning a furnace vessel or the like
RU615676C (ru) Конвертер
ITTO940001A1 (it) Articolazione a crociera di un albero cardiaco adatto alla trasmissione di alti momenti torcenti.
SU1382513A2 (ru) Универсальна прокатна клеть
US3303686A (en) Manipulators

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic