CZ279055B6 - Packing machine - Google Patents

Packing machine Download PDF

Info

Publication number
CZ279055B6
CZ279055B6 CS88363A CS36388A CZ279055B6 CZ 279055 B6 CZ279055 B6 CZ 279055B6 CS 88363 A CS88363 A CS 88363A CS 36388 A CS36388 A CS 36388A CZ 279055 B6 CZ279055 B6 CZ 279055B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
packaging
conveyor
closing
bags
packaging machine
Prior art date
Application number
CS88363A
Other languages
English (en)
Inventor
Gino Rapparini
Original Assignee
Ica Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=11105030&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ279055(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Ica Spa filed Critical Ica Spa
Publication of CS8800363A2 publication Critical patent/CS8800363A2/cs
Publication of CZ279055B6 publication Critical patent/CZ279055B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B31/00Packaging articles or materials under special atmospheric or gaseous conditions; Adding propellants to aerosol containers
    • B65B31/02Filling, closing, or filling and closing, containers or wrappers in chambers maintained under vacuum or superatmospheric pressure or containing a special atmosphere, e.g. of inert gas
    • B65B31/022Filling, closing, or filling and closing, containers or wrappers in chambers maintained under vacuum or superatmospheric pressure or containing a special atmosphere, e.g. of inert gas the chambers moving in an endless path

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Vacuum Packaging (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)

Description

Vynález se týká balicího stroje pro vakuové balení nebo pro balení do obalů v ochranné atmosféře, obsahujícího soustavu úložných podložek pro podepření obalových pytlíků, a soustavu uzavíracích krytů, přičemž úložné podložky a uzavírací kryty jsou uspořádány na dvou samostatných dopravnících, majících nekonečné dráhy, probíhající ve dvou různých vodorovných rovinách, uspořádaných v odstupu nad sebou.
Dosavadní stav techniky
Balicí stroj tohoto druhu je znám z FR-PA 2 506 257. U tohoto známého balicího stroje se jednotlivé sáčky nejprve plní v samostatné plnicí stanici sypkým materiálem a potom se naplněné sáčky dopravují do uzavírací stanice. Uzavírací stanice sestává ze dvou samostatných prstencových dopravních ústrojí, jejichž prstencové dopravní dráhy probíhají ve dvou od sebe oddělených a nad sebou uspořádaných vodorovných rovinách. Naplněné sáčky se v těchto dopravních ústrojích ukládají na vodorovné úložné podložky ve formě rovinných desek, načež se shora spustí na tyto vodorovné desky dolů otevřené zvony, které dosednou svými spodními volnými okraji utěsněné na horní stranu vodorovných desek, takže sáčky s náplněmi jsou ze všech stran uzavřeny. Potom je možno ve vnitřním prostoru zvonů vytvořit podtlak a obaly se mohou uzavírat ve vakuu. U těchto známých strojů je nutno naplněné obaly dopravovat dopravním ústrojím k plnicí a uzavírací stanici a předávat je z dopravních ústrojí do těchto stanic. V průběhu dopravy naplněných obalů k uzavíracím zvonům může docházet k poruchám, které snižují celkový výkon balicího zařízení. Analogicky může docházet k poruchám také při odebírání obalů z úložných desek, na kterých se nacházejí plnicí a uzavírací stanice, a při jejich dopravě k dalším stanicím, na kterých probíhají další pracovní operace.
Úkolem vynálezu je vyřešit konstrukci balicího stroje tohoto druhu, u které by byla možnost vzniku poruch omezena na minimum a která by byla provozně spolehlivá i při balení práškových materiálů a zboží, přičemž u tohoto stroje by se měla odstranit slabá místa dopravní cesty, na kterých dosud nejčastěji docházelo k uváznutí zpracovávaných obalů, zejména pytlíků, sáčků a podobně, bud ještě před jejich naplněním a uzavřením,nebo po naplnění při jejich dopravě k dalšímu zpracování.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen balicím strojem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že úložnými podložkami jsou nahoru otevřené vkládací nádoby s otevřenou horní stranou, uzavíratelnou uzavíracími kryty, přičemž vkládací nádoby mají vnitřní opěrné stěny pro opření zpracovávaných obalových tvarovaných pytlíků.
Ve výhodném provedeni balicího stroje podle vynálezu jsou vkládací nádoby upevněny ve stejných odstupech od sebe na delším spodním dopravníku a jsou opatřeny na svých horních otevřených
-1CZ 279055 B6 stranách nahoru orientovanými těsnicími plochami. Horní kryty jsou upraveny na kratším horním dopravníku a jsou rozmístěny ve stejných odstupech od sebe jako vkládací nádoby, přičemž jsou opatřeny dolů orientovanými těsnicími plochami.
V dalším výhodném konkrétním provedení balicího stroje podle vynálezu jsou uzavírací kryty v úseku horního dopravníku, nacházejícím se nad souběžně probíhajícím úsekem spodního dopravníku, napojeny na zdroj podtlaku nebo inertního plynu a k sobě přivrácené těsnicí plochy uzavíracích krytů a vkládacích nádob jsou uloženy a dotlačeny na sebe pro vzduchotěsné uzavření vnitřního prostoru vkládacích nádob s pytlíky. Oba nad sebou uložené dopravníky se na koncích geometricky shodných úseků drah od sebe v průmětu do vodorovných rovin rozbíhají a uzavírací kryty jsou na doplňkových dalších úsecích drah oddáleny od vkládacích nádob.
V ještě jiném konkrétním provedení vynálezu jsou vkládací nádoby v doplňkovém zbývajícím úseku dráhy spodního dopravníku mimo úsek, vedený pod horním dopravníkem, na své horní straně otevřené a jejich dráha pohybu probíhá pod soustavou přípravných a dokončovacích ústrojí pro plnění a uzavírání pytlíků.
Konstrukce balicího stroje podle vynálezu je výsledkem řady systematických experimentů, které potvrdily předpoklad, že odstraněním několikanásobného překládání a přemísťování obalových pytlíků před jejich naplněním nebo po něm se zamezí možnosti uváznutí pytlíků v průběhu přemísťovacích operací. Po dlouhodobých zkouškách byl vyvinut prototyp zcela spolehlivého balicího stroje, kterým již bylo zabaleno řádové několik milionů obalových jednotek bez sebemenší poruchy balicího a dopravního procesu a bez jakýchkoliv zdržení, způsobených zachycením nebo uváznutím pytlíku v některé části balicího stroje.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení, zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 axonometrický pohled na balicí... stroj, zobrazující celý technologický průběh balení sypkých látek do obalů ve formě hranolovítých pytlíků, vytvářených z pásu ohebného obalového materiálu, odvíjeného z role, obr. 2 axonometrický pohled na balicí stroj v poloze dosažené po úplném oběhu uzavíracích krytů, spojených s horním dopravníkem, a po současném posunutí vkládacích nádob na spodním dopravníku o stejný počet kroků, obr. 3 axonometrický pohled na balicí stroj po dalších sedmi krokových posuvech jak vkládacích nádob, tak také uzavíracích krytů, obr. 4 a 5 schematické axonometrické pohledy na shodné úseky drah spodního dopravníku a horního dopravníku, obr. 6,7 a 8 axonometrické pohledy na jiné geometrické tvary shodných úseků drah spodního dopravníku a horního dopravníku ve dvou vodorovných rovinách,
-2CZ 279055 B6 obr. 9, 10, 11, 12 a 13 axonometrické pohledy na jiná možná uspořádání spodního dopravníku a horního dopravníku, které jsou uspořádány ve dvou vodorovných rovinách, obr. 14 axonometrický pohled na balicí stroj s jiným umístěním hvězdicového nosiče tvarovacích trnů, na kterých se z přířezů plošného materiálu vytvářejí pytlíky, obr. 15 axonometrický pohled na alternativní příkladné provedení balicího stroje podle vynálezu, u kterého jsou obalové pytlíky přiváděny z neznázorněné tvarovací stanice a jsou prázdné ukládány do vkládacích nádob, obr. 16 axonometrický pohled na další možné příkladné provedení balicího stroje s jiným umístěním hvězdicového nosiče tvarovacích trnů, z kterých jsou vytvarované pytlíky dopravovány radiálně do vkládacích nádob, obr. 17 axonometrický pohled na další možné provedení balicího stroje, do jehož vkládacích nádob, upevněných na spodním dopravníku, jsou dopravovány již naplněné obalové pytlíky ze svislé balicí jednotky, a obr. 18 axonometrický pohled na jiné příkladné provedení balicího stroje s hvězdicovým nosičem tvarovacích trnů, uspořádaným v rovině spodního dopravníku a majícím tvarovací trny rovněž v rovině spodního dopravníku.
Příklady provedení vynálezu
Balicí stroj podle vynálezu je v prvním příkladném provedení podle obr. 1 opatřen spodním dopravníkem 25, horním dopravníkem 26 a výstupním dopravním pásem 27 pro odebírání obalových pytlíků 95 až 98, které jsou na balicím stroji vytvarovány do hranolovitého tvaru. Spodní dopravník 25 je opatřen soustavou nahoru otevřených vkládacích nádob 1 až 24, rozmístěných na spodním dopravníku 25 v pravidelných rozestupech a upevněných k němu, zatímco horní dopravník 26 je opatřen deseti uzavíracími kryty I až X. Ve vkládacích nádobách 1 až 24 jsou uloženy po jednom pytlíky 100 až 118, tvořící obaly baleného sypkého materiálu, posouvající se společně s vkládacími nádobami 1 až 24.
Balicí stroj podle vynálezu je dále opatřen otočným rozváděčem 28, který je součástí vakuovací jednotky, . obsahující vývěvu 29, spojenou s rozváděčem 28 odsávacím potrubím 30, a impulsový generátor 31 pro uzavírání obalů působením tepla, připojený k otočnému rozdělovači 32 pro přivádění příslušných elektrických impulsů k uzavíracím čelistem, které na výkresech nejsou znázorněny, protože se nacházejí uvnitř uzavíracích krytů I až X.
Balicí stroj podle vynálezu je dále opatřen dávkovacím a balicím ústrojím, obsahujícím dávkovači jednotku 33 pro odměřování dávky sypké látky pro jednotlivé pytlíky 116, stlačovací ústrojí 34 pro předběžné stlačování nasypané dávky sypké látky uvnitř pytlíku 115, vibrační ústrojí 35 pro zvýšení hustoty sypkého materiálu v příslušných pytlících 115, 116, snímač 36 výšky náplně v pytlíku 114, přivedeném do polohy pod snímačem 36 výšky náplně, tvarovací ústrojí 37 pro tvarováni bočních měchových záhybů na
-3CZ 279055 B6 horních okrajích pytlíku 113 a oddělovací ústrojí 38 pro odstřihávání horních okrajů pytlíku 112, tvořících násypná prodloužení bočních stěn pro usnadnění plnění sypkého materiálu do pytlíkových obalů.
Dalšími součástmi balicího stroje podle vynálezu jsou na druhé protilehlé větvi nekonečného spodního dopravníku 25 přitlačovací ústrojí 39 pro konečné tvarování horní strany do plochého tvaru, zalepovací ústrojí 40 pro nalepování lepicí pásky na přehnuté chlopně na horní straně pytlíku 100. Naplněný a uzavřený pytlík 101 je potom odebrán odebíracím ústrojím 41, které dopravuje uzavřené pytlíky 95 až 98 na výstupní dopravní pás 27.
Obalové pytlíky 95 až 119 pro balení sypkých látek se vytvářejí přímo v balicím stroji podle vynálezu z pásu plošného materiálu pomocí hvězdicového nosiče 42 tvarovacích trnů, přiřazeného k roli 43 se zásobou pásu plošného materiálu. Pás plošného materiálu se odtahuje z role 43, odřezává se na jednotlivé přířezy 124, které se potom ovíjejí kolem tvarovacích trnů na volných koncích hvězdicového nosiče 42 a tak se vytvářejí základní tvary pytlíků 119 až 122. Nad hvězdicovým nosičem 42 tvarovacích trnů je uspořádána oblouková pevná vačka 44, vytvořená ve formě stojiny, vytvarované do oblouku, a opatřená na svém spodním okraji vačkovým profilem, ovládajícím svislý pohyb sesouvacího ústrojí 45, kterým se vytvarované pytlíky 119 až 122 sesouvají s tvarovacích trnů hvězdicového nosiče 42 a zasouvají se do vkládacich nádob 1 až 24, které se posouvají pod nimi. K tvarovacím trnům na hvězdicovém nosiči 42 jsou přiřazeny přítlačné tyčky 46 pro přidržování přířezů plošného materiálu, oddělených z pásu plošného obalového materiálu stříhacím ústrojím 47.
Z příkladného provedení balicího stroje, zobrazeného na obr.
I, je patrno, že čtyřiadvacet vkládacich nádob 1 až 24 je obráceno svými těsnicími plochami směrem nahoru a deset horních uzavíracích krytů I až X má své těsnicí plochy obráceny směrem dolů. Z obr. 1 je také patrno, že horní dopravník 26 probíhá v části své délky po dráze, která má shodný tvar jako příslušný úsek dráhy spodního dopravníku 25, ale oba tyto úseky drah se nacházejí ve dvou různých, ve svislém odstupu od sebe uspořádaných vodorovných rovinách, přičemž v těchto nad sebou uspořádaných úsecích drah se pohybují vkládací nádoby 1 až 24 i horní uzavírací kryty I až X v těchto dvou nad sebou umístěných vodorovných rovinách přesně proti sobě, takže na souhlasných úsecích drah dochází k těsnému dosednutí styčných těsnicích ploch vkládacich nádob 1 až 24 na protilehlé spolupůsobící těsnicí plochy horních uzavíracích krytů I až X. Na celé délce těchto úseků drah spodního dopravníku 25 a horního dopravníku 26 je tak v poloze balicího stroje podle obr. 1 zajištěn utěsněný styk mezi horními uzavíracími kryty I, II, III, IV, V a protilehlými vkládacími nádobami
II, 12, 12, 14, 15 a tím je dosaženo vzduchotěsného uzavření jejich vnitřního prostoru, ze kterého potom může být odčerpáván vzduch a vytvářeno vakuum, nebo může být odčerpávaný vzduch nahrazován inertním plynem ještě před uzavřením naplněných pytlíků 104 až 110, aby se tak dosáhlo co největšího odstranění vzduchu z vnitřního prostoru obalů a ze sypkého materiálu, uloženého v obalech.
-4CZ 279055 B6
Z obr. 1 je také zřejmé, že horní uzavírací kryty I až X jsou vybaveny také vakuometry pro měření hodnot vakua uvnitř vkládacích nádob 11, 12, 13., 14, 15. Odčerpávání vzduchu z vnitřního prostoru vkládacích nádob 11, 12., 12, 14, 15 a přívod inertního plynu do tohoto prostoru se realizuje potrubími, zajišťujícími propojení vnitřních prostorů pod jednotlivými horními uzavíracími kryty I až X s rozváděčem 28., který je otočný a jehož střední část je spojena odsávacím potrubím 30 s vývěvou 29., opatřenou vakuometrem, jehož ručka ukazuje na stupnici optimální hodnotu podtlaku, kterou je třeba udržovat. Zatavovací nebo svařovací ústrojí pro uzavírání naplněných pytlíků 104 až 110, nacházející se uvnitř jednotlivých vkládacích nádob 1 až 24, nejsou v příkladu provedení zobrazena, protože se jedná o běžná zařízení, využívaná pro uzavírání obalů teplem. Potřebná tepelná energie se získává z elektrické energie, přiváděné a dávkované otočným rozdělovačem 32, který rozvádí elektrické impulsy, přicházející z impulsového generátoru 31, k jednotlivým svařovacím čelistem, které mají být v určité fázi procesu v činnosti. Ani tyto zatavovací nebo svařovací čelisti nejsou na obr. 1 zobrazeny, protože jsou umístěny uvnitř horních uzavíracích krytů I až X, uložených na horním dopravníku 26.
Horní uzavírací kryty I až X se přivádějí k otevřeným stranám vkládacích nádob 1 až 24 v místě, kde se dráhy spodního dopravníku 25 a horního dopravníku 26 v průmětu do společné vodorovné roviny sbíhají a od kterého probíhají úseky drah přesně nad sebou a pohyb obou dopravníků 25, 26 je synchronizovaný.
V těchto nad sebou probíhajících úsecích drah spodního dopravníku 25 a horního dopravníku 26 dochází k dokonalému dosednutí horních uzavíracích krytů I, II, III, IV, V na horní otevřenou stranu vkládacích nádob 11, 12., 13., 14., 15, jak je to patrno z obr. 1. Na konci souhlasných úseků se dráhy spodního dopravníku 25 a horního dopravníku 26 opět rozbíhají od sebe, takže horní uzavírací kryty VI, VII se oddalují od příslušných vkládacích nádob 16, 17 a tím se vnitřní prostory těchto vkládacích nádob 16, 17 opět otevírají. Z obr. 1 je také patrno, že část vkládacích nádob 16 až 24 a 1 až 10 z jejich celkového počtu, nacházejících se na doplňkovém úseku dráhy spodního dopravníku 25, nad kterým se nenachází horní dopravník 26, je shora otevřená.
V přední větvi tohoto doplňkového úseku dráhy spodního dopravníku 25 je zobrazen sled jednotlivých pracovních operací, prováděných od vytvarování plošného materiálu do tvaru pytlíku 119 a jeho vsunutí do první vkládací nádoby 1 až po uzavření desáté vkládací nádoby 10. Do každé z vkládacích nádob 1 až 9 v přední větvi spodního dopravníku 25 je uložen jeden pytlík 111 až 119. Z tohoto příkladu a z tohoto okamžitého stavu balicího stroje podle vynálezu je patrno, že plnění obalů se provádí ve čtvrté vkládací nádobě 4, ve které je uložen pytlík 116, přičemž plnění se uskutečňuje pomocí dávkovači jednotky 33 s násypkou. Sypká látka nasypaná v potřebném množství do pytlíku 116 se potom po přemístění do polohy pytlíku 115, nacházejícího se v páté vkládací nádobě 5, stlačuje stlačovacím ústrojím 34.. Současně je pod čtvrtou vkládací nádobou 4 a pod pátou vkládací nádobou 5 uloženo vibrační ústrojí 35, kterým se plněná sypká látka střásá a tím zhutňuje, aby uložená sypká látka zabírala co nejmenší objem.
V tomto úseku přední větve spodního dopravníku 25 je na dalším pracovním místě nad šestou vkládací nádobou 6. umístěn snímač 36
-5CZ 279055 B6 výšky naplnění pytlíku 114, opatřený například mechanickým snímacím ramenem. Na horní okraje pytlíku 113 působí čelisti tvarovacího ústrojí 37, které vytvářejí na horních částech užších bočních stran hranolovitého pytlíku 113 dva protilehlé měchové přehyby, načež se v poloze osmé vkládací nádoby 8. odstřihne oddělovacím ústrojím 38 přebytečná koncová část pytlíku 112, která byla předtím využívána jako vodicí část při nasypávání obsahu. Tento sled pracovních operací, prováděný na doplňkovém úseku přední větve spodního dopravníku 25, může být obměňován, přičemž některé pracovní operace mohou být nahrazeny jinými, jestliže se uzavírání obalů provádí jiným způsobem a jinou technologií.
V doplňkovém úseku zadní větve spodního dopravníku 25, vycházejícím od místa rozbíhání půdorysných průmětů obou dopravníků 25, 26 , se provádí několik dalších pracovních operací. Jak je patrno z obr. 1, pytlík 102 je již uzavřen a utěsněn a je stále ještě uložen v osmnácté vkládací nádobě 18, přičemž v této poloze se provádí přehýbání horní chlopně obalu, jak je to naznačeno obloukovou šipkou nad horním okrajem chlopně. Uzavírací chlopně se potom zploští tlakem přitlačovacího ústrojí 39, nacházejícího se nad pytlíkem 101, uloženým v devatenácté vkládací nádobě 19, takže se vytvoří i na horní straně pytlíku 101 tvar, odpovídající horní straně hranolovitého krabicového obalu. Poslední pracovní operací na této větvi spodního dopravníku 25 je přelepování stlačených chlopní pytlíku 100, uloženého v dvacáté vkládací nádobě 20, lepicí páskou pomocí zalepovacího ústrojí £0, aby se zajistilo spolehlivé uzavření hranolovitého obalu.
Nakonec se z poslední vkládací nádoby 21 pracovní řady odebere uzavřený pytlík 99 odebíracím ústrojím 41 a uloží se na konec řady předtím odebraných pytlíků 95, 96, 97, 98, přemístěných v předchozích fázích odebíracím ústrojím 41 na výstupní dopravník 27.
Z příkladu na obr. 1 je dále patrno, že hvězdicový nosič 42 tvarovacích trnů je opatřen sesouvacím ústrojím 45, jehož pohyby ve svislém směru jsou ovládány sledovací křivkou obloukové pevné vačky 44, se kterou spolupracuje sledovací kladka na konci pracovní tyče sesouvacího ústroj í 45 a která má ve své části, nacházející se nad první vkládací nádobou 1, směrem dolů vystupující křivkový úsek. Pracovní tyč sesouvacího ústrojí 45 je stlačována dolů vystupujícím křivkovým úsekem obloukové pevné vačky 44 směrem dolů a sesouvá vytvarovaný pytlík 119 s tvarovacího trnu do vnitřního prostoru první vkládací nádoby 1, která je upevněna na spodním dopravníku 25.
Tvarovací trn hvězdicového nosiče 42 je po sesunutí pytlíku 119 volný a může se kolem něj začít ovíjet další přířez 124 plošného obalového materiálu, který je k trnu přitlačován přítlačnou tyčkou 46 a který je oddělován od pásu plošného obalového materiálu, odvíjeného z role 43, stříhacím ústrojím 47. Na plošném obalovém materiálu na obr. 1 jsou vyznačeny jednotlivé úseky 125, 126, 127, 128, 129 pásu plošného materiálu, které jsou potom stříhacím ústrojím 47 děleny na jednotlivé přířezy, ze kterých jsou vytvářeny pytlíky 95 až 119 obalením připravených přířezů 120, 121, 122, 123 kolem tvarovacích trnů hvězdicového nosiče 42. Další podrobnosti postupu vytváření obalových sáčků nejsou popisovány, protože se jedná o dostatečně známou technologii, vy
-6CZ 279055 B6 užívanou na známých balicích strojích.
V příkladu na obr. 2 jsou již přířezy 120 až 124 plošného obalového materiálu, zobrazené na obr. 1, stejně jako ještě nerozdělené úseky 125 až 129 pásu plošného obalového materiálu, vytvarovány v dalších deseti pracovních krocích do dalších deseti pytlíků 120' až 1291, které byly postupně vkládány do vkládací nádoby 15 a potom postupně naplněny sypkou látkou, která byla stlačena a zvibrována při současném snímání výšky naplnění obalu snímačem 36. V této fázi jsou z role 43 s pásem plošného obalového materiálu odvinuty úseky 134, 135, 136, 137, 138, 139 plošného materiálu, které jsou postupně oddělovány z pásu obalového materiálu a tvarovány na tvarovacích trnech.
Příklad na obr. 3 znázorňuje stejné provedení balicího stroje jako na předchozích obrázcích, ale ve fázi posunuté o sedm dalších pracovních kroků, takže na balicím stroji a na výstupním dopravníku 27 se nacházejí pytlíky 112 až 136, z přířezů 137 až 141 plošného obalového materiálu se tvarují na trnech hvězdicového nosiče 42 další pytlíkové obaly a z role 43 plošného obalového materiálu se odtahují další úseky 142 až 146 plošného materiálu. Je třeba zdůraznit, že ve všech třech příkladech je uvnitř každé vkládací nádoby 1 až 24 uložen v podstatě stejný pytlíkový obal, který je udržován od počátečního vytvarování až po konečné odebrání naplněného a uzavřeného obalu v podstatě v hranolovitém tvaru. V příkladu na obr. 1 je pytlík 119 odebírán z dvacáté vkládací nádoby 20, přičemž vkládací nádoby 21, 22, 23, 24 zůstávají prázdné, dokud se do nich nevsune další vytvarovaný pytlík 119. Ve stádiu balicího procesu, zobrazeném na obr. 2, již tyto předtím prázdné vkládací nádoby 21, 22, 23, 24 obsahují nově vytvarované a uložené pytlíky 120, 121, 122, 123.
Příklady z obr. 1, 2 a 3 objasňují dostatečně jasně technologický proces balení, při kterém pytlíky 100 až 136 neopouštějí své vkládací nádoby £ až 24. Tímto řešením se dosahuje velké spolehlivosti balicího stroje, ve kterém je možno používat levných obalových materiálů s malou ohybovou tuhostí, se kterými se jinak velmi obtížně pracuje, zejména při vyšších rychlostech balení, které jsou dnes běžně vyžadovány od balicích zařízení, pracujících s vnitřním podtlakem nebo s ochrannou atmosférou.
Tento postup, při kterém každá zpracovávaná obalová jednotka zůstává ve stále stejné vkládací nádobě £ až 24 v celém průběhu balicího procesu, zobrazeném na obr. 1, 2, 3, 14, 15, 16 a 18, je vhodný zejména pro ty případy, kdy jsou v balicím stroji dopravovány do vkládací nádoby 23 přívodním dopravním pásem 49 předem vyrobené a prázdné pytlíky 121, 122, 123, jak je to zobrazeno na obr. 15, nebo kdy jsou do vkládací nádoby 23 vkládány již naplněné pytlíky 121, uzavřené v balicím ústrojí 48, které je zobrazeno na obr. 17.
Na obr. 4 a 5 jsou znázorněny v axonometrickém pohledu tvarově shodné úseky spodního dopravníku 25 a horního dopravníku 26, které mohou mít také tvary, zobrazené na obr. 6, 7 a 8. Na obr. 9, 10, 11, 12 a 13 jsou zobrazeny v axonometrických pohledech příklady tvarováni a uspořádání drah spodního dopravníku 25 a horního dopravníku 26, které leží nad sebou ve vodorovných rovinách, umístěných v odstupu od sebe.
-7CZ 279055 B6
V příkladu na obr. 14 je zobrazeno jiné příkladné umístění hvězdicového nosiče 42 tvarovacích trnů vzhledem k dráze spodního dopravníku 25. V příkladu na obr. 15 jsou vytvarované obalové pytlíky 122, 123 přiváděny z neznázorněné tvarovací stanice přívodním dopravním pásem 49 a jsou přímo z tohoto přívodního dopravního pásu 49 zasouvány do příslušné vkládací nádoby 23, nacházející se pod výstupním koncem přívodního dopravního pásu 49 a upevněné na spodním dopravníku 25.
Na obr. 16 je znázorněno další alternativní příkladné umístění hvězdicového nosiče 42 tvarovacích trnů, ze kterého jsou vytvarované pytlíky 121, 122 sesouvány radiálním směrem do příslušné vkládací nádoby 23 , nacházející se proti hvězdicovému nosiči 42 a spojené se spodním dopravníkem 25.
Příklad na obr. 17 zobrazuje jiné možné přivádění pytlíků 121 do postupně přisouvaných vkládacích nádob 1 až 24. V tomto příkladu je ke spodnímu dopravníku 25 přiřazena v blízkosti jeho vratného konce věžová tvarovací, plnicí a uzavírací jednotka, obsahující roli 43 ohebného obalového materiálu, který má v tomto případě hadicový tvar s dostatečnou šířkou. Do tohoto hadicového obalu se přivádí násypkou balený sypký materiál a jednotlivé úseky hadicového obalu se tvarují, uzavírají a oddělují na jednotlivé pytlíky 121, 122 v balicím ústrojí 48., ze kterého se přivádějí do protilehlé vkládací nádoby 23 pytlíky 121 již naplněné. V příkladu na obr. 18 je hvězdicový nosič 42 s radiálně uspořádanými tvarovacími trny uložen vodorovně proti vratnému konci nekonečného spodního dopravníku 25.
Z těchto příkladů provedení balicího stroje podle vynálezu je zřejmé, že vpravování balených sypkých materiálů do sáčkových materiálů a uzavírání obalů s využitím vakuování nebo nahrazení vzduchu v uzavřených obalech ochrannou atmosférou může být prováděno několika konkrétními postupy a technologiemi podle konkrétních podmínek a s využitím různých konstrukčních prvků, materiálů a řešení v závislosti na vlastnostech balených látek nebo podle druhu použitého obalového materiálu. Konstrukčního principu balicího stroje podle vynálezu je možno využít i při takovém alternativním řešení, kdy se do jednotlivých vkládacích nádob 1 až 24 přivádějí již naplněné sáčkové obaly, protože také v tomto případě mohou být vkládací nádoby 1 až 24 pevně uchyceny na spodním dopravníku 25, probíhajícím po nekonečné oválné dráze a majícím větší délku než horní dopravník 26, jehož dráha probíhá ve větší části své délky přesně nad drahou spodního dopravníku 25. V těchto nad sebou uspořádaných úsecích dráhy spodního dopravníku 25 a horního dopravníku 26 dosedají horní uzavírací kryty I až X těsně na protilehlé okraje otevřené strany vkládacích nádob 1 až 24, opatřené těsnicími prvky, které spolupracují s těsnicími prvky na spodních stranách horních krytů I až X- Tím jsou vytvořeny uzavřené a utěsněné skříně, ze kterých je možno odčerpávat vzduch nebo jej nahrazovat ochrannou atmosférou.
Vynález se tedy vztahuje na balicí stroje, ve kterých se uvnitř obalů vytváří vakuum nebo se v nich nahrazuje vzduch ochrannou atmosférou, chránící zabalené zboží před nepříznivým působením vzduchu, přičemž se jedná především o balení sypkých látek do ohebných obalů pytlíkového tvaru, které jsou vkládány do vkládacích nádob 1 až 24 buď prázdné nebo již naplněné a jsou po
-8CZ 279055 B6 nechávány ve vkládacích nádobách 1 až 24 po celý průběh balicího procesu a jsou vyjímány až po konečném zformování a uzavření na konci technologického cyklu, kdy jsou expedovány na výstupní dopravní pás 27.

Claims (7)

1. Balicí stroj pro vakuové balení nebo balení do obalů v ochranné atmosféře, obsahující soustavu úložných podložek pro podepření obalových pytlíků a soustavu uzavíracích krytů, přičemž úložné podložky a uzavírací kryty jsou uspořádány na dvou samostatných dopravnících s nekonečnými dráhami, umístěných ve dvou vodorovných rovinách v odstupu nad sebou, vyznačující se tím, že úložnými podložkami jsou vkládací nádoby (1 až 24) s otevřenou horní stranou, uzavíratelnou uzavíracími kryty (I až X), přičemž vkládací nádoby (1 až 24) mají vnitřní opěrné stěny pro podepření obalových tvarovaných pytlíků (95 až 131) při jejich plnění a uzavírání.
2. Balicí stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že vkládací nádoby (1 až 24) jsou upevněny ve stejných odstupech od sebe na delším spodním dopravníku (25) a jsou opatřeny na svých horních otevřených stranách nahoru orientovanými těsnicími plochami.
3. Balicí stroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že horní uzavírací kryty (I až X) jsou upraveny na kratším horním dopravníku (26) a jsou rozmístěny ve stejných odstupech od sebe jako vkládací nádoby (1 až 24), přičemž jsou opatřeny dolů orientovanými těsnicími plochami.
4. Balicí stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že uzavírací kryty (I až X) jsou v úsek horního dopravníku (26), nacházejícím se nad souběžně probíhajícím úsekem spodního dopravníku (25), napojeny na zdroj podtlaku nebo inertního plynu a k sobě přivrácené těsnicí plochy uzavíracích krytů (1 až X) a vkládacích nádob (1 až 24) jsou uloženy a dotlačeny na sebe pro vzduchotěsné uzavření vnitřního prostoru vkládacích nádob (1 až 24) s pytlíky (95 až 136).
5. Balicí stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že oba nad sebou uložené dopravníky (25, 26) se ve svislém průmětu do rovin, ve kterých jsou dopravníky (25, 26) uloženy, sbíhají do začátků geometricky shodných úseků drah, na kterých jsou vkládací nádoby (1 až 24) uzavřeny uzavíracími kryty (I až X).
6. Balicí stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4, vy- značující se tím, že oba nad sebou uložené dopravníky (25, 26) se na koncích geometricky shodných úseků drah od sebe v průmětu do vodorovných rovin rozbíhají a uzavírací kryty (I až X) jsou na doplňkových dalších úsecích drah oddáleny od vkládacích nádob (1 až 24).
-9CZ 279055 B6
7. Balicí stroj podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vkládací nádoby ( 1 až 24) jsou v doplňkovém zbývajícím úseku dráhy spodního dopravníku (25) mimo úsek vedený pod horním dopravníkem (26) na své horní straně otevřené a jejich dráha pohybu probíhá pod soustavou přípravných a dokončovacích ústrojí pro plnění a uzavírání pytlíků (95 až 136).
CS88363A 1987-01-21 1988-01-19 Packing machine CZ279055B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8703326A IT1207602B (it) 1987-01-21 1987-01-21 Macchina per il confezionamento sotto vuoto o in atmosfera controllata con campane e coperchi sempre solidali a due distinti convogliatori anulari

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS8800363A2 CS8800363A2 (en) 1991-10-15
CZ279055B6 true CZ279055B6 (en) 1994-12-15

Family

ID=11105030

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS88363A CZ279055B6 (en) 1987-01-21 1988-01-19 Packing machine

Country Status (19)

Country Link
EP (2) EP0275346B1 (cs)
JP (1) JPH01501858A (cs)
CN (1) CN1015975B (cs)
AR (1) AR247164A1 (cs)
AT (1) ATE74561T1 (cs)
AU (1) AU594479B2 (cs)
BG (1) BG49821A3 (cs)
BR (1) BR8707636A (cs)
CA (1) CA1291021C (cs)
CZ (1) CZ279055B6 (cs)
DE (1) DE3778142D1 (cs)
DK (1) DK522188D0 (cs)
ES (1) ES2030011T3 (cs)
FI (1) FI85003C (cs)
GR (1) GR3004322T3 (cs)
HU (1) HU204466B (cs)
IT (1) IT1207602B (cs)
SU (1) SU1671158A3 (cs)
WO (1) WO1988005401A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1433706A1 (en) * 2002-12-23 2004-06-30 Masek, Jan Vacuum packaging machine

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3901853A1 (de) * 1989-01-23 1990-08-02 Jagenberg Ag Fuell- und verschliessmaschine zum aseptischen verpacken von sterilen fuellguetern in becher od. dgl.
CN1039195C (zh) * 1995-02-22 1998-07-22 江西制药有限责任公司 杀灭幽门螺旋杆菌治疗胃病的胃内滞留缓释制剂
ITMI20022461A1 (it) * 2002-11-19 2004-05-20 Ilapak Macchine Automatiche S A Impianto e dispositivo per il confezionamento in continuo in atmosfera modificata di prodotti alimentari
US7219480B2 (en) * 2003-08-06 2007-05-22 Alcoa Closure Systems International, Inc. Capping and nitrogen dosing apparatus
US9183983B2 (en) 2013-10-11 2015-11-10 The Boeing Company Modular equipment center integrated truss sensors
US9511728B2 (en) 2013-10-11 2016-12-06 The Boeing Company Modular equipment center distributed primary power architecture
CA2859807C (en) 2013-10-11 2018-08-14 The Boeing Company Modular equipment center solid state primary power switching network
US9533636B2 (en) 2013-10-11 2017-01-03 The Boeing Company Remote modular equipment center architecture
US9561867B2 (en) 2013-10-11 2017-02-07 The Boeing Company Modular equipment center lightning threat reduction architecture
US9413162B2 (en) 2013-10-11 2016-08-09 The Boeing Company Modular equipment center distributed independent protections
US9561760B2 (en) 2013-10-11 2017-02-07 The Boeing Company Modular equipment center distributed equipment packaging truss
US9676351B2 (en) 2013-10-11 2017-06-13 The Boeing Company Modular equipment center solid state primary power switching network
US9561761B2 (en) 2013-10-11 2017-02-07 The Boeing Company Modular equipment center zonal standalone power system control architecture
ES2574850B1 (es) * 2014-12-22 2017-03-28 Pfm Iberica Packaging Machinery, S.A. Procedimiento para desalojar el contenido de oxígeno en envases flexibles, abiertos superiormente, sujetado suspendidos en una línea de envasado horizontal y un dispositivo apto para la puesta en práctica del procedimiento.
EP3040286B1 (en) * 2014-12-30 2016-12-28 MULTIVAC Sepp Haggenmüller SE & Co. KG Packaging machine with a fluid pump assembly
CA3016435C (en) * 2016-03-02 2020-08-04 Siemens Industry, Inc. Systems and methods of auto sacking of parcels

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS601210B2 (ja) * 1981-05-23 1985-01-12 株式会社古川製作所 自動包装機械

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1433706A1 (en) * 2002-12-23 2004-06-30 Masek, Jan Vacuum packaging machine

Also Published As

Publication number Publication date
CN87104757A (zh) 1988-08-03
HUT56318A (en) 1991-08-28
AR247164A1 (es) 1994-11-30
WO1988005401A1 (en) 1988-07-28
BG49821A3 (en) 1992-02-14
FI884178A (fi) 1988-09-12
EP0298994A1 (de) 1989-01-18
EP0275346A1 (de) 1988-07-27
CN1015975B (zh) 1992-03-25
FI884178A0 (fi) 1988-09-12
BR8707636A (pt) 1989-10-31
IT1207602B (it) 1989-05-25
AU7511687A (en) 1988-08-10
ATE74561T1 (de) 1992-04-15
ES2030011T3 (es) 1992-10-16
AU594479B2 (en) 1990-03-08
IT8703326A0 (it) 1987-01-21
SU1671158A3 (ru) 1991-08-15
FI85003C (fi) 1992-02-25
CS8800363A2 (en) 1991-10-15
CA1291021C (en) 1991-10-22
EP0275346B1 (de) 1992-04-08
DK522188A (da) 1988-09-20
GR3004322T3 (cs) 1993-03-31
DE3778142D1 (de) 1992-05-14
HU204466B (en) 1992-01-28
JPH01501858A (ja) 1989-06-29
DK522188D0 (da) 1988-09-20
FI85003B (fi) 1991-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ279055B6 (en) Packing machine
EP1602583B1 (en) Unit for transferring products from a packaging machine to a feeding line of a boxing machine
US5070681A (en) Machine for packaging products in general by producing cases or boxes of the hinged-lid type which can be closed over a collar with a guarantee seal starting from individual flat blanks with multiple component parts
US3710543A (en) Arrangement for depositing objects in a receptacle
US4258527A (en) Method of and an installation for the automatic packing of stacks of articles
US4693051A (en) Machine for boxing items in groups
US5379575A (en) Apparatus for introducing (small) packs, especially cigarette packs, into a box
US9221227B2 (en) Method and machine for producing bags containing fiber material
JPH0285113A (ja) 所定の数のスライドファスナを束に形成する装置
WO2007020401A1 (en) Packaging process and containers formed thereby
US9434121B2 (en) Method and machine for producing bags containing fiber material
EP2604528B1 (en) Machine for producing bags containing fibre material
US2826881A (en) Packaging machine
KR20150139144A (ko) 삼면포 포장식품 집적장치
US5782066A (en) Apparatus for filling a bag with an article loaded in a tray
WO2002012069A1 (en) System and method for including inserts with goods during automated packaging
EP2604530B1 (en) Method and machine for producing bags containing fibre material
JP2013018519A (ja) 箱詰装置
US2961811A (en) System and apparatus for packing containers in cartons
CN114126970B (zh) 用于将物件布置在托盘上的包装机及其方法
GB2218959A (en) System for feeding flat folded tubular packing containers
US20240116660A1 (en) Apparatus and method for transporting products
JPH0457707A (ja) 物品の集積箱詰装置における内外フラップ開放閉鎖方法および開放閉鎖機構
EP2604529B1 (en) Method and machine for producing bags containing fibre material
JPS6023105A (ja) 計量包装され、かつ、軟包装された商品の自動ケ−ス詰め装置