CZ278250B6 - Product made of mineral wool - Google Patents

Product made of mineral wool Download PDF

Info

Publication number
CZ278250B6
CZ278250B6 CS92749A CS74992A CZ278250B6 CZ 278250 B6 CZ278250 B6 CZ 278250B6 CS 92749 A CS92749 A CS 92749A CS 74992 A CS74992 A CS 74992A CZ 278250 B6 CZ278250 B6 CZ 278250B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mineral wool
mineral
binder
fibers
wool product
Prior art date
Application number
CS92749A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerd-Rudiger Dr Ing Klose
Karl Dr Ing Rudolph
Original Assignee
Rockwool Mineralwolle
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rockwool Mineralwolle filed Critical Rockwool Mineralwolle
Publication of CS74992A3 publication Critical patent/CS74992A3/cs
Publication of CZ278250B6 publication Critical patent/CZ278250B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B28/00Compositions of mortars, concrete or artificial stone, containing inorganic binders or the reaction product of an inorganic and an organic binder, e.g. polycarboxylate cements
    • C04B28/34Compositions of mortars, concrete or artificial stone, containing inorganic binders or the reaction product of an inorganic and an organic binder, e.g. polycarboxylate cements containing cold phosphate binders

Description

Oblast techniky
Vynález se týká výrobku z minerální vlny, sestávajícího v podstatě z’ minerálních vláken, zejména z minerální vlny, a pojivá, které je tepelným zpracováním vytvrditelné.
Pod pojmem výrobek z minerální vlny se rozumí především srolovatelné izolační plsti, izolační desky, izolační rohože, lamelové rohože a další tvarovaná tělesa, zejména všechna tělesa, která jsou podrobována stálému nebo střídavému tepelnému zatížení, jako jsou například izolační materiály u topení nebo kamen jakéhokoli druhu.
Dosavadní stav techniky
Výroba izolačních materiálů z minerální vlny se provádí rozvlákňováním silikátové taveniny. Průměr sklovitě ztuhlých minerálních vláken činí přibližně 1 až asi 10 μιη při středních hodnotách od 4 do 5 μιη.
Jako pojivo se pro izolační materiály z minerální vlny osvědčily vodné roztoky fenolformaIdehydových a močovinoformaldehydových pryskyřic. Pryskyřice, nacházející se v časném stadiu polykondenzační reakce, jsou prakticky rozpustné ve vodě, a proto se při vnesení do proudu vláken vysoce dispergují, takže na velmi jemných minerálních vláknech tvoří velmi tenké povlaky, přičemž tyto povlaky se v místech vzájemného doteku bodovitě spojí. Obsah pojivá v izolačních materiálech činí méně než 8 % hmotnosti. K pojivu patří ještě tak zvané mastící přípravky pro hydrofobaci a zvýšení drsnosti. Tyto mastící přípravky sestávají z emulzí. oleje ve vodě, minerálních olejů, silikonových olejů, silikonových pryskyřic a jejich modifikací.
Použitím vodného média pro dispergování fenolformaldehydové pryskyřice se jednak zabrání tvorbě emisí a za určitých okolností tvorbě organického rozpouštědla, škodícího okolnímu prostředí, ale co je pro technologii ještě podstatnější je, že rychlost ochlazování vláken se urychlí tak, že vlákna s jistotou sklovitě ztuhnou, a že konečně teploty jsou tak nízké, že nedojde k předtvrzení filmu nebo kapiček pojivá na vláknech v tak zvané sběrně komoře. Při tomto způsobu se musí jednotlivá minerální vlákna zachycovat ve sběrných komorách. Potom se rozvrstvují na požadovanou tloušťku a ve stálém proudu vláken se přivádějí do vytvrzovací pece. Teprve ve vytvrzovací peci se předem stanoveným odstupem přítlačných pásů a předem stanovenou hustotou proudu vláken vytvoří odpovídající hustota, tloušťka a struktura pozdějšího izolačního materiálu. Horkým vzduchem se modifikovaná fenolová pryskyřice vytvrdí při teplotách mezi 250 ’C a 300 C irreverzibilně do teplem vytvrditelné pryskyřice.
Podstatnou nevýhodou organické fenolformaldehydové a močovino forma ldehydové pryskyřice je, že se při vyšších teplotách rozloží. Přitom se vytvářejí páchnoucí plyny, které za určitých okolností jsou škodlivé pro zdraví. Tepelná odolnost pojivá leží řádově mezi. 250 až 325 ’C a tudíž hluboko pod bodem tavení
-1CZ 278250 B6 vláken, který u vláken roztavených ze surovin, jako je diabaš nebo čedič, činí více než 1000 ’C.
Nechyběly ani pokusy nahradit organické pojivo anorganickým pojivém. Tak jsou známy pokusy použití vodního skla pro spojení tělesa s vláknem. To platí zejména pro výrobu vláknitých těles. K tomu se hodí i jílové minerály. Vlákna se mohou i procesem ze sólu na gel spojovat například se sloučeninami sodíku, bóru a křemíku. Tato vazba, neboli spojení je však ve všech případech poměrně křehká. Navíc je zapotřebí velkého množství pojivá. Technika, která ' je v průmyslu minerálních vláken obvyklá, není přitom použitelná. Izolační materiály takto vyrobené však nemají pro četné případy použití až do rozsahu hustoty 200 kg/m3 potřebnou ohebnost a známou pružnost vláknitých izolačních materiálů. Tato vlastnost je však nezbytná.
Dále je známé, že v binárním systému AI2O3-P2O5 je aluminiummetafosfát dobrým tvořičem skla. Složení s vyššími obsahy oxidu hliníku, jako je například ALPOH4 nepřicházejí ze zkušenosti v úvahu, protože ztuhnou krystalicky a vzhledem k velmi rozdílným koeficientům roztažnosti pojivá a skla vláken se od sebe rozpojí a netvoří požadovanou vazbu. To je případ i dalších krystalicky tuhnoucích materiálů.
Kromě toho existují řetězovitě vytvořené polyfosfáty, jako je například hydrofosforečnan sodný, který může vytvářet pouze sklo rozpustné vodou, což v případě použití nezaručuje potřebnou trvalou vazbu.
Úkolem vynálezu je vytvořit výrobek z minerální vlny, který je při zachování běžných pevnostních vlastností tepelně vysoce zatížitelný a u něhož se netvoří žádné páchnoucí nebo zdraví škodlivé plyny.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje výrobek z minerální vlny, sestávající v podstatě z minerálních vláken, zejména minerální vlny, a pojivá, které je tepelným zpracováním vytvrditelné, podle vynálezu, jehož podstatou je, že jako pojivo je použit aluminiummetafosfát AI (^03)3, dispergovaný ve vodě. Tímto způsobem vznikne podstatná výhoda v tom, že výrobky z minerální vlny, respektive izolační materiály z minerální vlny je možno tepelně zpracovat nebo zatížit až do bodu měknutí minerálních vláken, přičemž nevznikají žádné škodlivé plyny. Další výhoda spočívá v tom, že vznikne dobrá a trvalá vazba mezi pojivém a minerálními vlákny. To je způsobeno tím, že kyselina metafosforečná tvoří prstencovité molekuly rozdílné velikosti. Protože běžné pevnostní vlastnosti zůstávají zachovány, je možno výrobek z minerální vlny zpracovat do srolovatelných izolačních plstí, izolačních desek, izolačních rohoží, lamelových rohoží a do libovolného druhu dalších vláknitých těles.
S výhodou činí podíl metafosforečnanu hlinitého (aluminiummetafosfátu) přibližně 3 až 20 % hmotnosti, s výhodou 7 až 12 % hmotnosti, vztaženo na celkovou hmotnost.
-2CZ 278250 B6
V praxi může být metafosforečnan hlinitý vyroben jako mikroskopický prášek, který se potom disperguje ve vodě a nastříkává v rovnoměrné, jemně, rozptýlené formě na horká, právě vyrobená minerální vlákna.
Stanovený úkol se podle vynálezu řeší alternativně i tím, že jako pojivo je použit fosforečnan monohlinitý A1(H2PO4)3 rozpustný ve vodě.
Označení fosforečnan monohlinitý je nutno chápat v tomto případě jako souhrnný pojem. V literatuře se používá i všeobecné označení hydrogenfosforečnan hlinitý nebo dihydrogenfosforečnan hlinitý. V rámci vynálezu může být použit jako pojivo i ve zvláštní formě, totiž jako trihydrát fosforečnanu monohlinitého A1(PO3)3.3H2O nebo jako dihydrogenfosforečnan hlinitý s chemickým vzorcem A1(H2PO4)3.3H2O.
Tepelným zpracováním vláken při teplotě nad 250 °C se A1H2P3O1q a při dalším zvýšení impregnovaných popsanými pojivý vytvoří kyselý trifosforečnan teploty nad 500 ’C, zejména na
600 ’C, se přemění pojivo v dlouhořetězový polyfosforečnan hlinitý a cyklický tetrafosforečnan hlinitý. Rozdílný stupeň zpracování, podmíněný teplotou, pojivá se používá cíleně k tomu, aby se vyrobilo pružné pojivo s malým obsahem prachu pro izolaci periodicky provozovaných, tepelné vysoce zatížených zařízení, jako jsou kamna apod. Použitím v těchto zařízeních se pojivo v tepelně vysoce zatížených oblastech izolace přemění již na irreverzibilně vodou nerozpustné polyfosforečnany, popřípadě tetrametafosforečnany. Ve vnější oblasti příslušného zařízení, která je tepelně zatížena méně, zůstává pojivo v reverzibilním stavu. V důsledku toho zůstává výrobek z minerální vlny i s vazbou, kterou obsahuje vlivem pojivá, vysloveně pružný a ohebný. Další výhoda tohoto reverzibilního stavu je, že pojivo, například při možné odstávce zařízení umožní, aby výrobek z minerální vlny přijmul vlhkost z vnějšího vzduchu, takže tím je i vazba prachu výrobku z minerální vlny příznivě ovlivňována.
Pro další případy použití je v praxi rovněž výhodné, když se pojivo již v průběhu procesu výroby výrobku z minerální vlny zavede do požadovaného stupně přeměny , tím, že cesta izolačního materiálu z minerální vlny se vede pecí, která je nastavena na příslušnou teplotu.
Co bylo objasněno již pro metafosforečnan hlinitý, platí i pro předtím objasněnou skupinu monofosforečnanů hlinitých. Existuje totiž i zde ta výhoda, že výrobky z minerální vlny, popřípadě izolační materiály z minerální vlny mohou být tepelně zpracovány až do bodu měknutí minerálních vláken, aniž by se tepelným štěpením, například organických substancí, tvořily š>pdlivé nebo nepříjemně páchnoucí plyny.
Dále budou objasněna ještě další výhodná provedení vynálezu. S výhodou mohou být přidávány i zhušťovací prostředky, jako polysacharidy, karbooxylmethylcelulosa, polyvinylalkohol nebo směs fenolformaldehydové a močovinoformaldehydové pryskyřice.
-3CZ 278250 B6
Pro použití vynálezu jsou jako minerální vlákna vhodná především málo alkalická vlákna, jako je minerální vata.
Podle dalšího vylepšení vynálezu se navíc přidává mastící přípravek, jako je minerální olej nebo emulze oleje ve vodě, v nej jemnějším rozptýlení.
A konečně se podle dalšího provedení vynálezu do dále zapojeného agregátu přidávají impregnační prostředky, důležité zejména z hlediska účelu použití, do výrobku z minerální vlny nebo izolačního materiálu z minerální vlny, ve formě aerosolu nebo páry.
Příklady provedení vynálezu
Metafosforečnan hlinitý, dispergovaný ve vodě a modifikovaný různými plastickými hmotami, nebo monofosforečnan hlinitý, rozpuštěný ve vodě se samotné nebo spolu s mastícími přípravky, jako jsou, například minerální oleje, emulze oleje ve vodě, v nejjemnějším rozptýlení nastříkávají na vlákna. Přitom použité přísady plastických materiálů ve spojení s přirozeným obsahem hydrátů metafosforečnanu hlinitého nebo monofosforečnanu hlinitého způsobují nejprve dostatečné přilnutí filmu nebo kapiček pojivá na vlákna. Současně reaktivita pojivá zůstává zachována. To je elementární předpoklad k tomu, aby se vlákna impregnovaná tímto způsobem, normálně nahromadila a obvyklým způsobem přiváděla do vytvrzovací pece. Vhodným odstupem přítlačného pásu nebo přítlačných válečků od sebe a vhodným nastavením doby prodlevy, jakož i hustoty proudu vláken, může být stanovena tloušťka, hustota, orientace, tedy struktura výrobku nebo izolačního materiálu z minerální vlny.
Proudem horkého vzduchu o teplotě mezi 250 °C a 500 ’C s výhodou 275 °C až 350 °C, se odstraní jak přítomná vlhkost, tak i podíl plastických materiálů. Tvoří se požadovaná vazba fosforečnanového skla jak s výhodou s málo alkalickými minerálními vlákny, tak i mezi sebou navzájem. Vzhledem k tomu, že koeficienty roztažnosti fosfátového skla a skla vláken jsou velmi podobné, vzniklá vazba je velmi trvalá.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Výrobek z minerální vlny, sestávající v podstatě z minerálních vláken, zejména z minerální vaty, a pojivá, které je tepelným zpracováním vytvrditelné, vyznačující se tím, že jako pojivo je použit metafosforečnan hlinitý Α1(Ρ03)Ί, dispergovaný ve vodě.
  2. 2. Výrobek, z minerální vlny podle nároku 1, vyznačující se tím, že podíl metafosforečnanu hlinitého činí zhruba 3 až 20 % hmotnosti, s výhodou 7 až 12 % hmotnosti, vztaženo na celkovou hmotnost.
  3. 3. Výrobek z minerální vlny, sestávající v podstatě z minerálních vláken, zejména z minerální vaty, a pojivá, které je tepelným zpracováním vytvrditelné, vyznačující se tím, že jako pojivo je použit monofosforečnan hlinitý Α1(Η9ΡΟΔ) , rozpuštěný ve vodě.
  4. 4. Výrobek z minerální vlny podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že je přidáno zhušťovadlo, jako polysacharidy, karbooxylmethylcelulosa, polyvinylalkohol nebo směs fenolformaldehydové a močovinoformaldehydové pryskyřice.
  5. 5. Výrobek z minerální vlny podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jako minerální vlákna jsou použita málo alkalická vlákna, jako je minerální vata.
  6. 6. Výrobek z minerální vlny podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující s tím, že navíc je použit mastící prostředek, jako minerální olej nebo emulze oleje ve vodě, v nej jemnějším roztýlení.
  7. 7. Výrobek z minerální vlny podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že navíc je přidán impregnační prostředek v aerosolové nebo parní fázi.
  8. 8. Výrobek z minerální vlny podle nároku 3, vyznačující s tím, že podíl monofosforečnanu hlinitého činí zhruba 3 až 20 % hmotnosti, vztaženo na celkovou hmotnost.
CS92749A 1991-03-13 1992-03-12 Product made of mineral wool CZ278250B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP91103822 1991-03-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS74992A3 CS74992A3 (en) 1992-09-16
CZ278250B6 true CZ278250B6 (en) 1993-10-13

Family

ID=8206506

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92749A CZ278250B6 (en) 1991-03-13 1992-03-12 Product made of mineral wool

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0503555A1 (cs)
CA (1) CA2062892A1 (cs)
CZ (1) CZ278250B6 (cs)
FI (1) FI920761A (cs)
NO (1) NO920974L (cs)
SK (1) SK278928B6 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4207248C2 (de) * 1992-03-08 1994-12-01 Veitsch Radex Ag Feuerfester, keramischer, kohlenstoffhaltiger Werkstoff
FR2721601B1 (fr) * 1994-06-24 1996-08-14 Rhone Poulenc Chimie Ciments comprenant des polysaccharides, des protéines végétales et son mode de préparation.
ATE248963T1 (de) 1998-02-28 2003-09-15 Rockwool Mineralwolle Verfahren zur herstellung einer dämmstoffplatte aus mineralfasern und dämmstoffplatte
GB0715100D0 (en) 2007-08-03 2007-09-12 Knauf Insulation Ltd Binders
CN101671172B (zh) * 2009-10-23 2011-12-14 中南大学 一种用于制备碳化硅粉末烧结多孔体的组合粘结剂及使用方法
DE102011005813A1 (de) 2011-03-18 2012-09-20 Chemische Fabrik Budenheim Kg Flüssiges phosphathaltiges Bindemittel
KR101417243B1 (ko) * 2012-01-05 2014-07-09 (주)엘지하우시스 무기바인더를 포함한 유리섬유 보드 및 그의 제조 방법

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2444347A (en) * 1944-06-02 1948-06-29 Briggs Filtration Company Method of treating glass wool and product resulting therefrom
US2702068A (en) * 1953-02-13 1955-02-15 Gen Electric Aluminum phosphate bonded asbestos insulating material
CH355825A (de) * 1958-01-30 1961-07-31 Westinghouse Electric Corp Verfahren zur Herstellung von Bauteilen aus anorganischem Fasermaterial und einer wässerigen Suspension
GB922384A (en) * 1959-10-30 1963-03-27 Artrite Resins Ltd Inorganic polymeric materials
US3150034A (en) * 1962-07-18 1964-09-22 Horizons Inc Wallboard and method of making same
DE2438838A1 (de) * 1974-08-13 1976-03-04 Frenzelit Asbestwerk Hochtemperaturfestes isolations-, dichtungs- und filtriermaterial
DE3105531C2 (de) * 1981-02-16 1984-10-04 Didier-Werke Ag, 6200 Wiesbaden Verfahren zur Herstellung von feuerbeständigen oder feuerfesten Massen, nach dem Verfahren hergestellte Massen und ihre Verwendung
BE887854A (fr) * 1981-03-09 1981-07-01 Ct De Rech S De L Ind Belge De Nouvelles compositions de betons alumineux tres refractaires

Also Published As

Publication number Publication date
CS74992A3 (en) 1992-09-16
NO920974D0 (no) 1992-03-12
NO920974L (no) 1992-09-14
FI920761A0 (fi) 1992-02-21
EP0503555A1 (de) 1992-09-16
FI920761A (fi) 1992-09-14
SK278928B6 (sk) 1998-04-08
CA2062892A1 (en) 1992-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5972434A (en) Fire-resistant glass fiber products
EP0231098B1 (en) Molded non-asbestos friction member and a process for producing it
US2992960A (en) High temperature resistant materials containing boron and method of manufacture thereof
EP0029227B1 (de) Verfahren zur Herstellung eines Wärmedämmformkörpers
US20040087719A1 (en) Silicon resin-based binding agents and their use in methods for producing mineral fibre based shaped bodies
IT201800008182A1 (it) Metodo per la preparazione di materiale di attrito, in particolare per la fabbricazione di pastiglie freno, e pastiglia freno associata
EP1180182B1 (en) Mineral fibre insulating board comprising a rigid surface layer, a process for the preparation thereof and a use of the insulating product for roofing and facade covering
CZ278250B6 (en) Product made of mineral wool
US2690393A (en) Method of producing fire-resistant insulation
WO2005054340A1 (en) Hybrid inorganic polymer systems
EP0324908A2 (en) Improved friction resistant composition
US4920159A (en) Friction resistant composition
CN112585182A (zh) 粘合剂和形成粘合剂的方法
CN108916279A (zh) 一种低树脂基摩擦材料及其制备方法
WO2012085211A2 (en) Use of man-made vitreous fibre material
JP3195266B2 (ja) 複層断熱材及びその製造法
CA1283745C (en) Friction material composites containing crystalline phosphate fibers and a process for the preparation thereof
JP2003040685A (ja) 酸化物繊維系複合材料、及びその製造方法
WO2001068542A1 (fr) Fibre de roche obtenue a partir de residus liquides contenus dans le machefer des chaudieres et procede de fabrication de produits a base de cette fibre
CN111635128A (zh) 一种高强耐寒改性型玻璃棉纤维材料的制备方法
DE4204793C1 (en) Binding inorganic material for forming heat or sound insulation abrasives etc. - using binder of phenol oxidase and lignin
EP0219249A1 (en) Fibre reinforced composites
EP1761715B1 (de) Verfahren zur herstellung einer reibmaterialmasse sowie aus dieser hergestellte reibbeläge
JP3202972B2 (ja) セラミックファイバーボードの乾式製造方法
CN106567896A (zh) 一种偶联剂表面改性的摩擦材料