CZ26470U1 - Stavební povrch s imitací a pomůcka pro vytvoření stavebního povrchu s imitací - Google Patents

Stavební povrch s imitací a pomůcka pro vytvoření stavebního povrchu s imitací Download PDF

Info

Publication number
CZ26470U1
CZ26470U1 CZ2013-27917U CZ201327917U CZ26470U1 CZ 26470 U1 CZ26470 U1 CZ 26470U1 CZ 201327917 U CZ201327917 U CZ 201327917U CZ 26470 U1 CZ26470 U1 CZ 26470U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plaster
template
building surface
building
joints
Prior art date
Application number
CZ2013-27917U
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Greguš
Original Assignee
Saint-Gobain Construction Products, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint-Gobain Construction Products, S.R.O. filed Critical Saint-Gobain Construction Products, S.R.O.
Publication of CZ26470U1 publication Critical patent/CZ26470U1/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F13/00Coverings or linings, e.g. for walls or ceilings
    • E04F13/02Coverings or linings, e.g. for walls or ceilings of plastic materials hardening after applying, e.g. plaster
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F21/00Implements for finishing work on buildings
    • E04F21/02Implements for finishing work on buildings for applying plasticised masses to surfaces, e.g. plastering walls
    • E04F21/04Patterns or templates; Jointing rulers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká imitace stavebního povrchu s dezénem cihly, kamene, obkladu nebo s jiným dezénem s opakujícím se prvkem. Technické řešení popisuje stavební povrch, který je vytvořen jako konečná povrchová úprava a také popisuje pomůcky, kterými se zjednoduší vytváření imitace podle popsaného technického řešení.
Dosavadní stav techniky
Ve stavební praxi se setkáváme s povrchy, které imitují strukturu a dezén cihel, kamenů, obkladů a podobně. Samotné stěny a zdi se už málokdy vytvářejí z klasických malorozměrových cihel, i když jejich vnější vzhled může být přitažlivý. Požadavky na vysoké tepelněizolační vlastnosti vedly k tomu, že stěny a zdi se stavějí z různých modernějších materiálů ve tvaru větších bloků, které jsou spojovány pouze tenkou vrstvou malty nebo lepidla, případně jsou zdi tvořeny panely ze dřeva a dřevovláknitých materiálů nebo z betonu. Pokud je požadavek, aby takto vytvořená zeď, stěna měli vzhled zdi z cihel nebo zdi z kamene, tak na povrch stěny, zdi stavebním lepidlem lepí obklady. Jeden kus obkladu má přitom plochý tvar bokorysu jedné cihly nebo kamene. Tyto obklady jsou v podstatě tvořeny jakoby boční plochou cihly nebo kamene v tloušťce několika milimetrů až centimetrů, kde jejich tloušťka odpovídá rozměru cihly nebo kamene, který by při originálním zdění vyčníval z úrovně spárování. Tento zavedený způsob imitace cihelného nebo kamenného povrchu se za ostatní desetiletí rozšířil, ale je stále nákladný a obtížný na způsob realizace.
Materiál takových obkladových prvků byl postupně nahrazen z původní pálené cihly a kamene na různé levnější a energeticky úspornější barvené betonové nebo plastové náhrady, avšak práce s materiálem je stále komplikovaná. Obklad se lepí po jednom kuse ručně, musí se přiříznout, rohy vyžadují speciální tvarovky nebo komplikované šikmé řezy, obklad nelze použít na válcové nebo jinak zakřivené plochy a podobně. Lepení obkladu je náročné na preciznost, aby nerovnoměrně nanesené lepidlo nebo lepidlo se špatnou konzistencí nepřeteklo do spár mezi obkladovými prvky. Také je problematické docílit rovnoměrné a pravidelné spáry, i malé nepřesnosti se projeví při bočních pohledech nebo na plochách s výraznými liniemi jako jsou soklové plochy a podobně. Stávající obkladové prvky s imitací cihly nebo kamene pro exteriérové použití mají i nezanedbatelnou plošnou hmotnost, se kterou je třeba počítat při návrhu a realizaci zdi nebo stěny. V případě, že je zeď nebo stěna zateplena kontaktním zateplovacím systémem s tlustou vrstvou tepelné izolace, může těžký obklad s imitací cihly nebo kamene způsobovat problémy se stabilitou povrchu. Řešení podle patentu US 3 731 654, jakož i podle EP 0 147 221 nebo GB 861857 jsou komplikované a nejsou použitelné pro úpravu hotové stěny na stavbě.
Je žádané takové technické řešení, které tyto nedostatky bude potlačovat a bude jednoduše a levně proveditelné.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky v podstatné míře odstraňuje stavební povrch, který imituje cihly a/nebo kameny a/nebo obklad a/nebo jiný dezén s opakujícím se prvkem jako konečná povrchová úprava plochy zdi nebo stěny podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že je vytvořen barevnou omítkou, přičemž barevná omítka je na podkladě rozdělena neomítnutými spárami na samostatné menší, opakující se prvky, které svým plošným tvarem odpovídají tvaru imitování prvku. Omítka má tloušťku alespoň 1 mm, výhodně do 5 mm, nej výhodněji od 1,5 mm do 3 mm. Barevnost omítky odpovídá barevnosti imitování prvku. Barevnost podkladu odpovídá barevnosti spár imitování povrchu. Běžné budou omítky s barvou cihly, pískovce a granitu v různých odstínech.
Imitace stavebního povrchu v podobě cihly a/nebo kamene a/nebo obkladu a/nebo jiného dezénu
- 1 CZ 26470 U1 s opakujícím se prvkem se vytvoří tak, že na plochu připevníme krycí šablonu s více otvory, které svým tvarem a rozměry odpovídají tvaru a rozměrům prvku požadované imitace a následně na plochu naneseme a rozetřeme omítkovou směs, jejíž barevnost odpovídá barevnosti požadované imitace. Šablonu vytáhneme ihned po nanesení omítkové směsi nebo před úplným zatuhnutím omítkové směsi nebo po úplném zaschnutí omítkové směsi.
Pásky v šabloně, které ohraničují otvory, kryjí stavební povrch před nanesením omítkové směsi. Omítková směs může být nanášena plošně v celé velikosti šablony. V místech, kde šablona nemá otvor, se omítková směs nepřichytí k ploše. Tímto dosáhneme vysokou produktivitu práce, kdy pracovník jedním nanesením a rozetřením pokryje a vytvoří pokrytí celé plochy šablony, nejen pokrytí o velikosti jednoho prvku obkladu. Díky moderním omítkovým směsím, například na akrylové nebo silikátové nebo silikonové nebo minerální bázi se v jedné vrstvě dá vytvořit rovnoměrná struktura, z níž se hladce vytáhnou pásky šablony i s příslušnou omítkou a tím se vytvoří a odhalí soustava spár. Spáry budou při tomto technickém řešení v podstatě tvořeny neomítnuté původním povrchem. Omítková směs bude tvořena zejména celobarevnou dekorativní tenko vrstvou omítkovou hmotou na bázi vodní disperze akrylové pryskyřice, výhodně s objemovou hmotností před schnutím v rozsahu 1,4 až 1,8 gem-3.
Omítková směs se nanáší na čistý a zpevněný povrch, povrch může být předem opatřen příslušnou penetrací. Omítkovou směs vyhlazujeme jedním směrem, například pomocí nerezového hladítka. Obecně by měl být povrch rovný, hladký, stabilní, nosný, suchý, bez nečistot, které by mohly snižovat přilnavost. Na povrchu by neměl být prach, cementové mléko, staré vrstvy nátěrů, separační olej nebo jiné mastnoty. Drobné nerovnosti, které by mohly stěžovat připevnění šablony nebo by mohly vyčnívat z konečné omítky, je třeba odstranit, například broušením.
S cílem dosáhnout i žádanou barvu spár, můžeme poslední vrstvu pod šablonou vytvořit cíleně barevnou. Plocha pod šablonou může být tvořena například vrstvou šedého stavebního lepidla na vytvoření šedých spár při imitací cihly nebo vrstvou bílé barvy nebo bílé tenkovrstvé omítky na vytvoření imitace kamenů jakoby uložených v bílé vápenné maltě. Ve výhodném uspořádání můžeme na podkladovou plochu předem, výhodně alespoň jeden den před nanášením omítkové směsi, nejdříve nanést celobarevný podkladový nátěr, který bude mít barevnost spár. Podklad pod šablonou může být také opatřen výztužnou síťkou v lepidle, například sklotextilní síťkou na zvýšení pevnosti podkladu nebo na omezení tvorby trhlin.
Je výhodné, pokud je imitace vytvořena v rámci zateplovacího systému. V takovém případě bude podkladový povrch tvořen výztužnou vrstvou na tepelném izolantu. Výztužná vrstva bude sestávat z lepicí malty a sklotextilní mřížky. Výztužná vrstva musí být před nanášením omítkové směsi dobře zatuhnutá a vyschlá. Měla by být dokončena alespoň dva dny před nanášením omítkové směsi. Tloušťka výztužné vrstvy tvořící podklad povrchu pro nanášení omítkové směsi by měla mít alespoň 2 mm, výhodně nejméně 3 mm. Na takový podklad můžeme nanést podklad celobarevného nátěru, nejlépe štětcem ve směru spár. Tento nátěr bude pak představovat barevnost spár.
Nanášením a roztíráním omítkové směsi vytvoříme tvarově strukturovaný dezén, kde prvek odpovídající otvoru v šabloně bude mít nejen příslušný plošný tvar a rozměr, ale bude mít i tloušťku. Při běžném pozorování je tato trojrozměrnost reliéfů natolik působivá, že takto omítnutá plocha vytváří dojem skutečné cihlové nebo kamenné struktury. Vytvořený povrch je přitom voděodolný, nenasákavý, mrazu vzdorný, mezi omítkou a podkladem nejsou dutiny, které často vznikají při klasickém obkládání, což později způsobuje problémy. Hotový povrch má vysokou trvanlivost a vysokou elasticitu.
Šablona bude mít několik otvorů, které svou polohou budou odpovídat rozmístění imitovaných prvků na stavebním povrchu. Velikost šablony a tím i počet opakovaných otvorů může být různý. Šablona bude mít zejména podobu archu s rozměry od desítek centimetrů až do rozměrů v metrech tak, aby se s ní dalo pohodlně manipulovat.
Šablonu umístíme na plochu například tak, že její konce připevníme hřebíky, hřebíčky, připínáčky, nabíjecími hroty. Po nanesení první dávky omítkové směsi na šablonu bude tato přichycena k ploše i účinkem přichycení omítkové směsi v oknech šablony. V jiném výhodném provedení může být šablona opatřena na jedné straně lepidlem, například v podobě pěnové oboustranné
-2CZ 26470 Ul lepicí pásky nebo jinak nanesené vrstvy lepidla a podobně. Samolepící šablony budou obvykle jednorázové a mohou mít na straně lepidla krycí ochrannou vrstvu, která se odstraní až před aplikací.
Po nanesení a rozetření omítkové směsi na ploše překryté šablonou a po odstranění šablony umístíme šablonu na okraj již vytvořené imitace tak, že šablona napojuje již vytvořenou imitaci. Šablonu tedy postupně posouváme po ploše, napojujeme motiv do ucelené imitace. Můžeme přitom používat levné papírové nebo lepenkové šablony, které budou v podstatě jednorázové, a při každém posunutí motivu použijeme novou šablonu. Šablona může být ale uzpůsobena i pro opakované použití, kdy bude vyhotovena z trvanlivějších materiálů, například z pogumované textilie nebo plastové fólie.
V jiném nastavení můžeme celou plochu, například jednu stěnu, nejdříve oblepit šablonami, které postupně přidáváme k okraji sousední bez překrytí šablon. V takovém případě můžeme na celou takto připravenou plochu nanášet omítkovou směs v jedné nepřerušované etapě, čímž dosáhneme opticky pěkný výsledek bez viditelných zón napojování nebo přerušení procesu přestávkami v práci. Existující plochu můžeme také rozdělit na menší plochy v liniích, které určují stavební otvory, dveře a podobně. Při větších plochách se doporučuje použít omítkovou směs z téže série výroby. V případě potřeby můžeme omítkovou směs z různých dat výroby, nebo z různých sérií, nejdříve homogenizovat promícháním ve větší nádobě.
Na šablonu a plochu můžeme nanášet dvě vrstvy omítkové směsi. Druhá vrstva se musí nanášet ještě na čerstvou první vrstvu a druhá vrstva má mít tloušťku alespoň 1 mm, celkově obě vrstvy mají mít spolu alespoň 1,5 mm. Pokud chceme získat historický efekt, můžeme použít mírně odlišné odstíny první a druhé vrstvy. Použité barevnosti obou vrstev musí být z téže barevné skupiny (například bledě hnědá a tmavě hnědá). Druhou vrstvu tmavšího odstínu nanášíme lokálně na ještě čerstvou první vrstvu. Dvě vrstvy omítky se na vnějším povrchu alespoň částečně prolínají, přičemž díky odlišné barevnosti první a druhé vrstvy je na povrchu barevný melír. Takto můžeme získat efekt staré cihly. Nanášení omítkové směsi můžeme také realizovat mechanickým nástřikem, například ve třech vrstvách s aplikací - mokrá vrstva na mokrou vrstvu.
Šablona se dá použít i při válcových plochách a také při jiných rozvinutelných plochách. Tím se podstatně zjednoduší vytváření povrchové úpravy oproti klasickému obkládání, kde rohy a zlomy komplikují práci.
Výhodou technického řešení podle tohoto popisu je také skutečnost, že při nepravidelných tvarech, jako je například obkladový lámaný kámen, nemusí pracovník přemýšlet a navrhovat rozmístění jednotlivých kusů. Při skutečném obkládání musí pracovník rovnoměrně střídat malé a velké kusy kamenů resp. malé a velké obkladové prvky, které imitují kámen. Pracovník musí přemýšlet o zapadání jednotlivých tvarů do volných mezer. Při imitování povrchu podle tohoto technického řešení je rozvržení polohy i samotný tvar prvků již obsažen v šabloně a pracovník nemusí o těchto prvcích přemýšlet a rozhodovat.
Šablona nám určuje tvar spár v imitovaném povrchu. Tloušťkou nanesené omítkové směsi nastavujeme trojrozměrnost povrchu, tedy vzdálenost roviny vnější plochy od roviny spár. Pokud chceme jednotný hladký povrch omítky upravit, můžeme tento povrch ještě před odstraňováním šablony upravit pomocí nářadí do požadovaného dezénu. Takovým nářadím může být gumový strukturovaný váleček nebo plošné razítko s požadovaným dezénem. Po částečném zatuhnutí, kdy se již omítková směs nelepí na nářadí, vytvoříme dezén imitující například jemně křivý povrch zídek nebo dezén popraskané, historické cihly a podobně.
Součástí technického řešení je také pomůcka k provádění způsobu vytváření imitace cihly a/nebo kamene a/nebo obkladu a/nebo jiného dezénu s opakujícím se prvkem, především stavebního povrchu jako konečné povrchové úpravy plochy zdi nebo stěny, kde podstata pomůcky spočívá v tom, že je tvořena plochou ohýbatelnou šablonou, která má otvory odpovídající tvaru imitování prvku a má pásky ohraničující otvory, přičemž pásky odpovídají spárám mezi imitovanými prvky.
Na okraji šablony mohou být vyznačeny pomocné poziční linie, které zjednodušují slícování ša
-3 CZ 26470 U1 blony k již vytvořenému povrchu. Šablona může být nastříhána na archy, nebo může být navinuta na kotouči, odkud si pracovník odstřihne potřebnou délku. Šablona může mít i zcela specifické tvary podle přání zákazníka, můžeme ji v takovém případě řezat například laserem nebo vodním paprskem podle grafického návrhu. Šablona může mít na jedné straně lepidlo, které je ve výhodném uspořádání překryté ochrannou vrstvou.
Pomůckou může být také váleček, výhodně gumový váleček s dezénovým povrchem nebo razítko s dezénem. Dezén svou strukturou odpovídá požadované nerovnosti imitovaného povrchu.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je blíže vysvětleno pomocí obrázků 1 až 14. Vyobrazený poměr velikostí a stran otvorů v šabloně jakož i ostatních prvků je pouze ilustrativní. Rozměrové poměry na obrázcích není možné vykládat jako zužující rozsah ochrany.
Na obrázku 1 je znázorněn pohled na šablonu s imitací exteriérových keramických obkladaček.
Na obrázku 2 je znázorněn pohled na šablonu pro imitací cihly, kde jedna cihla má i reklamní nápis, v tomto příkladu ochrannou známku mateřské společnosti přihlašovatele - weber. Ochranná známka je pouze příkladem, neváže a nezužuje se na ni rozsah ochrany tohoto technického řešení.
Na obrázku 3 je šablona po připevnění na sokl obytné budovy překryta vrstvou omítkové směsi.
Na obrázku 4 je pohled na stahování šablony ze stěny, kdy se odhalí spáry podle pásků v šabloně.
Obrázek 5 vyobrazuje založení nové šablony se stejným tvarem jako v obrázku 2 až 4 na plochu sousedící s již vytvořenou imitací.
Na obrázku 6 je pohled na položení šablony přes roh soklu.
Obrázek 7 představuje axonometrický pohled na strukturu a dezén vytvořený imitací cihelného zdi.
Na obrázku 8 je příklad šablony na imitaci kamenné zdi.
Obrázek 9 znázorňuje dezén popraskaného kamene ještě před stažením šablony. Obrázek 10 pak vyobrazuje dezén popraskaného kamene po stažení šablony.
Na obrázku 11 je vyobrazena šablona, která se ukládá arch vedle archu bez překrytí okrajů. Šablona má samolepicí vrstvu překrytou ochranným papírem.
Na obrázku 12 je vidět, jak je celá plocha jedné stěny přelepena patřičným množstvím šablon včetně ostění dveří a okna. Na obrázku jsou také viditelné jemné nepřesnosti v ukládání šablon, které však nemají vliv na celkový výsledný vzhled. V levém dolním rohu je nanesena první vrstva omítkové směsi. Následně obrázek 13 znázorňuje hotový stavební povrch po sejmutí šablon.
Na obrázku 14 je vyobrazen detail imitace cihly s názvem ulice. Jelikož ve výkresech je zakázáno používání jiných barev jako černá a bílá, je příklad rozdělení barev zaznamenán slovním popisem s vynášecími čarami.
Příklady provedení
Příklad 1
Imitace stavebního povrchu v podobě klasické pálené plné cihly podle tohoto příkladu je na obrázcích 1 až 7. Imitaci vytváříme pomocí šablony 2, která má rovnoměrně rozmístěné obdélníkové otvory 1 s přesazením spojů v liniích tak, jak to odpovídá prosazení cihel při klasickém zdění na tlustou vrstvu malty. Šablona 2 má tedy podobu tenkých pospojovaných pásků 3, které odpovídají spárám 6 cihlového zdi. Otvory 1 mají zaoblené rohy s malým poloměrem, aby se
-4CZ 26470 U1 lépe imitoval roh cihly, a zároveň tímto zvýšíme pevnost šablony 2, neboť zvýšíme odolnost proti tvorbě trhlin v rozích.
V tomto příkladu je šablona 2 vytvořena z tlustého jednovrstvého kartonu a na stavbu je dodávána v arších. Každý desátý arch má jeden otvor 1 v šabloně doplněn o obchodní název dodavatele systému weber. Šablona 2 je v tomto příkladu vyhotovena a používána jako jednorázová. Vyrábí se vysekáváním na strojích podobně, jako se vysekávají papírové obaly.
Imitace v tomto příkladu je vytvořena na soklové části rodinného domu v části od úrovně terénu po úroveň prvního nadzemního podlaží. Na soklu jsou nejprve nalepené desky z extrudovaného polystyrenu, na těchto deskách je do sklotextilní síťky nanesená vrstva šedého stavebního lepidla. Povrch lepidla je vyhlazen a následně napenetrován. Barva penetrace je stejná nebo neutrální jako je požadovaná barva imitovaných spár 6. Po zaschnutí lepidla a po penetraci pracovník vezme první arch šablony 2 a dvěma hřebíky ji připevní v rovině horního okraje soklu. Hlavičky hřebíků nezatlučeme úplně. Poloha šablony 2 se může kontrolovat pomocí vodováhy. Připravenou omítkovou směs 4 červeno-cihlové barvy na bázi vodní disperze akrylové pryskyřice s malou zrnitostí nanese pracovník ručním nářadím, např. zednickou lžící na plochu 7, která je překryta šablonou 2. Pomocí hladítka pracovník rozetře omítkovou směs 4 po ploše 7 se šablonou 2, po stranách v podstatě až k blízkosti jejích okrajů, na spodní části až k okraji soklu, protože v tomto příkladu je šablona 2 vyšší, než je výška soklu. Šablona 2 má horní a spodní okraj s širším páskem 3, aby se usnadnilo dokončování plochy s imitovaným povrchem. Při širším okrajovém pásku 3 se dá jednodušeji předejít znečištění sousední plochy, která nemá být opatřena imitací.
Po rozetření a zahledění omítkové směsi 4 pomocí kleští vyjme pracovník hřebíky a od jednoho rohu začne opatrně odtahovat šablonu 2 od povrchu stěny. Po stažení celé šablony 2 se v omítnuté ploše 7 vytvoří spáry 6, které odpovídají páskem 3 v šabloně. Pracovník vezme nový list šablony 2 a okraj šablony 2 přiloží k již nanesené ploše tak, aby se překrýval pásek 3 šablony 2 sjiž vytvořenou spárou 6. Šablonu 2 připevní k ploše 7 a zopakuje již uvedený postup s nanesením omítkové směsi 4 a následně odstraní šablonu 2 ještě před zatuhnutím omítkové směsi 4. Takovými kroky postupně omítneme plochu 7 soklu až k rohu, kde podle obrázku 6 šablonu 2 můžeme sehnout přes roh soklu. Zatuhnutá omítka 5 má cihlově-červenou barvu, která je stejná v celé tloušťce omítky 5 a tato barevnost je stálá a UV odolná.
Příklad 2
V tomto příkladu podle obrázku 8 až 10 vytvoříme imitaci stavebního povrchu v podobě zdi z kamenných kusů ukládaných do vápenného maltového lože. Ve skutečnosti bílou maltu spár 6 imitujeme bledým podkladem a kamenné kusy imitujeme světle hnědou omítkovou směsí 4.
Šablona 2 má podobu pásků 3, které odpovídají spárám 6 mezi nepravidelně tvarovanými otvory
1. Otvory 1 odpovídají zvolené velikosti imitovaných kamenných kusů. V tomto příkladu je šablona 2 vyrobena z impregnovaného kartonu, který je zesílen vlákny a je určena pro vícenásobné použití. Šablona 2 je navinuta na kotouči a pracovník si z kotouče odstřihne potřebnou délku, nebo kotouč s potřebnou vytaženou délkou šablony 2 nechá stát vedle plochy 7.
Podklad napenetrujeme bílým akrylovým penetračním nátěrem. Po jeho zaschnutí na plochu 7 podkladu připevníme šablonu 2. Nanášení a roztírání omítkové směsi 4 je podobné jako v příkladu 1, přičemž můžeme použít i melírovanou omítkovou směs 4, v níž imitujeme i barevné různorodosti přírodního kamene.
Po zarovnání omítkové směsi 4 na tloušťku cca 3 mm pracovník s velkoplošným razítkem zatláčí povrch omítkové směsi 4. Razítko má úmyslně zakřivený gumový povrch s dezénem, který odpovídá ploše lomu příslušného imitovaného kamene. Po zatlačení razítka pracovník pomalu stahuje šablonu 2 ze stěny, na pracovním místě má rozprostřenou ochrannou fólii, aby se neumazal terén od omítkové směsi 4. Šablonu 2 následně otřese, případně ji i umyje pro další použití.
Příklad 3
Řešení podle tohoto příkladu zobrazeného na obrázku 14 imituje cihlový povrch celé fasády domu, ve kterém je zakomponováno i označení názvu ulice.
-5CZ 26470 U1
Šablona 2 v tomto příkladu je vytvořena tak, že jeden arch obsahuje nápis s názvem ulice v rámci jakoby intarzie několika cihel. Ve skutečnosti je po rozměření polohy názvu v příslušném místě fasády nejdříve nanesena bílá tenkovrstvá omítka, která bude tvořit bílou spáru v písmenech názvu. Ukládání šablony 2 začneme právě od místa názvu s bílým podkladem, abychom se do uvedené pozice snadněji dostali. Následně již postupujeme způsobem, který byl popsán v předchozích příkladech. Dezén zestárlý cihly dotvoříme gumovým strukturovaným válečkem. Výsledkem je souvislý cihlový vzezření celé vnější plochy 7 domu, v rámci kterého je zakomponován i název ulice. Podobně můžeme vytvářet i jiná označení, například šipky směřující k únikovému východu a podobně.
Příklad 4
Řešení podle tohoto příkladu zobrazeného na obrázku 11 až 13 imituje cihlový povrch celé fasády domu. Dům je zateplený kontaktním zateplovacím systémem, kde na tepelném izolantu je nejdříve vytvořena výztužná vrstva z lepicí malty a sklotextilní mřížky. Po zaschnutí výztužné vrstvy s tloušťkou cca 3 až 4 mm je povrch plochy 7 začištěný a zabroušený. Po třech dnech od vytvoření výztužné vrstvy je na celou plochu 7 nanesen podkladový bílý nátěr. Po dalších 24 hodinách pracovníci nalepí samolepicí šablony 2 na celou jednu stěnu domu. Šablony 2 se v tomto aplikačním příkladu vzájemně nepřekrývají.
Na stavbu je dodána omítková směs v 25 kg kbelících, připravená k použití. Před nanášením ji pracovník ve vědru promíchá elektrickým míchadlem. Omítková směs 4 je v tomto příkladu hmota na bázi vodní disperze akrylové pryskyřice, má pastovitou formu. Objemová hmotnost je od 1,4 do 1,8 g/cm3, relativní difuzní odpor je menší než 2, mezivrstvá přilnavost je vyšší než 0,1 MPa.
Dva pracovníci nanášejí a roztírají světlou cihlovou omítkovou směs 4 na plochu 7. Další dva pracovníci ještě do čerstvé první vrstvy nanášejí druhou vrstvu, kde lokálně je použita tmavá cihlová omítková směs 4. Po natažení celé plochy 7 pracovníci ještě za čerstva stáhnou a odstraní šablonu 2 z plochy 7. V případě, že je plocha 7 natolik velká, že začátek plochy 7 již začal tuhnout, mohou pracovníci počkat na úplně zaschnutí celé plochy a až pak odstranit šablonu 2. S ohledem na typ omítkové směsi v tomto příkladu je výhodné odstraňovat šablonu 2 ihned nebo až po úplném zatuhnutí omítkové směsi 4. Čerstvá omítka 5 je chráněna před přímým slunečním světlem a deštěm ochrannou síťkou.
Průmyslová využitelnost
Průmyslová využitelnost je zřejmá. Podle tohoto technického řešení je možné vytvářet imitace stavebních povrchů a také můžeme opakovaně pořizovat a používat pomůcky na vytváření různých trojrozměrných, resp. plasticky působících povrchů, nápisů a označení.

Claims (23)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Stavební povrch, který imituje cihly a/nebo kameny a/nebo obklad a/nebo jiný dezén s opakujícím se prvkem jako konečná povrchová úprava plochy (7) zdi nebo stěny, vyznačující se tím, že imitace je vytvořena z barevné omítky (5), barevná omítka (5) je na podkladě rozdělena neomítnutými spárami (6) na samostatné menší prvky, které svým plošným tvarem odpovídají tvaru imitovaného prvku, přičemž omítka (5) má tloušťku nejméně 1 mm, přičemž barevnost omítky (5) odpovídá barevnosti imitování prvků.
  2. 2. Stavební povrch podle nároku 1, vyznačující se tím, že omítka (5) má tloušťku do 5 mm.
  3. 3. Stavební povrch podle nároku 2, vyznačující se tím, že omítka (5) má tloušťku od 1,5 mm do 3 mm.
    -6CZ 26470 U1
  4. 4. Stavební povrch podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že neomítnuté spáry (6) svou polohou a velikostí odpovídají šabloně, která je dočasně připevněné na podkladu.
  5. 5. Stavební povrch podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že barevnost podkladu pod barevnou omítkou (5) odpovídá barevnosti spár (6) imitovaného povrchu.
  6. 6. Stavební povrch podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že barevná omítka (5) je tvořena celobarevnou tenko vrstvou omítkovou směsí (4) na bázi vodní disperze akrylové pryskyřice,
  7. 7. Stavební povrch podle nároku 6, vyznačující se tím, že omítka (5) má objemovou hmotnost před schnutím v rozsahu 1,4 až 1,8 gem’3.
  8. 8. Stavební povrch podle kteréhokoliv z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že jeho součástí je nápis a/nebo grafický prvek vytvořen jako kontrast mezi omítnutou a neomítnutou plochou.
  9. 9. Stavební povrch podle kteréhokoliv z nároků laž8, vyznačující se tím, že vnější plocha omítky (5) je vytvarována do dezénu imitovaného povrchu.
  10. 10. Stavební povrch podle nároku 9, vyznačující se tím, že vnější plocha omítky (5) má dezén z otisku válečku nebo razítka.
  11. 11. Stavební povrch podle kteréhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že podklad pod omítkou (5) je tvořen z lepicí malty a sklotextilní mřížky.
  12. 12. Stavební povrch podle nároku 11, vyznačující se tím, že společná tloušťka lepicí malty a sklotextilní mřížky je alespoň 3 mm.
  13. 13. Stavební povrch podle kteréhokoliv z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že neomítnuté spáry (6) na jedné ploše stavebního povrchu procházejí linie rohů nebo zlomů a navazují na neomítnuté spáry (6) na druhé, sousedící ploše.
  14. 14. Stavební povrch podle kteréhokoliv z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že barevná omítka (5) má alespoň dvě vrstvy.
  15. 15. Stavební povrch podle nároku 14, vyznačující se tím, že dvě vrstvy omítky (5) se na vnějším povrchu alespoň částečně prolínají, přičemž díky odlišné barevnosti první a druhé vrstvy je na povrchu barevný melír.
  16. 16. Pomůcka pro vytvoření stavebního povrchu podle kteréhokoli z nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že je tvořena ohýbatelnou šablonou (2), která má otvory (1) odpovídající tvarem imitovaného prvku a má pásky (3) ohraničující otvory (1), přičemž pásky (3) odpovídají spárám (6) mezi imitovanými prvky.
  17. 17. Pomůcka podle nároku 16, vyznačující se tím, že šablona (2) je opatřena z jedné strany lepidlem.
  18. 18. Pomůcka podle nároku 16 nebo 17, vyznačující se tím, že šablona (2) je z papíru a/nebo kartonu, zejména z recyklovaného papíru a/nebo recyklovaného kartonu.
  19. 19. Pomůcka podle kteréhokoli z nároků 16 až 18, vyznačující se tím, že s páskem (3) je spojen nápis nebo grafický prvek.
  20. 20. Pomůcka podle kteréhokoli z nároků 16 až 19, vy z n a č uj í c í se tím, že šablona (2) je nastříhána na archy.
    -7CZ 26470 U1
  21. 21. Pomůcka podle kteréhokoli z nároků 16 až 19, vyznačující se tím, že šablona (2) je v pásu navinuta na kotouči.
  22. 22. Pomůcka podle kteréhokoli z nároků 16 až 21, vyznačující se tím, že šablona (2) má alespoň na jednom okraji rozšířený pásek (3) pro ukončení plochy (7) s imitovaným povrchem.
  23. 23. Pomůcka pro vytvoření stavebního povrchu podle kteréhokoli z nároků 9 až 15, vyznačující se tím, že má rukojeť a plochu s dezénem na přitlačení k povrchu omítkové směsi (4), přičemž dezén přítlačné plochy je svojí strukturou určen k vytvoření požadované nerovnosti na imitovaném povrchu.
CZ2013-27917U 2012-05-14 2013-05-14 Stavební povrch s imitací a pomůcka pro vytvoření stavebního povrchu s imitací CZ26470U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50045-2012U SK6427Y1 (sk) 2012-05-14 2012-05-14 Construction method for creating simulated surface finish construction and equipment for the implementation of this method

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ26470U1 true CZ26470U1 (cs) 2014-02-17

Family

ID=47260498

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-27917U CZ26470U1 (cs) 2012-05-14 2013-05-14 Stavební povrch s imitací a pomůcka pro vytvoření stavebního povrchu s imitací

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ26470U1 (cs)
DE (1) DE202013004446U1 (cs)
SK (1) SK6427Y1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105178532A (zh) * 2015-08-14 2015-12-23 深圳市海大装饰集团有限公司 垂直墙面粉饰精确找平的抹灰施工方法

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102014115556A1 (de) 2014-08-21 2016-02-25 Kf Strahltechnik Dresden Verfahren zur Herstellung von Sandstein-Imitaten und Druckstrahlgerät
WO2024100501A1 (en) * 2022-11-10 2024-05-16 Matteo Brioni S.R.L. Method for artistic decoration of panels or walls

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB861857A (en) 1956-01-09 1961-03-01 Newman George Effingham Turner Improvements in or relating to the ornamenting of building board materials
US3731654A (en) 1972-02-28 1973-05-08 Instant Brick Enterprise Inc Stencil device with means to clean
GB8334207D0 (en) 1983-12-22 1984-02-01 Hurley Glass Ltd Decorative panels

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105178532A (zh) * 2015-08-14 2015-12-23 深圳市海大装饰集团有限公司 垂直墙面粉饰精确找平的抹灰施工方法

Also Published As

Publication number Publication date
SK500452012U1 (sk) 2012-12-03
SK6427Y1 (sk) 2013-05-03
DE202013004446U1 (de) 2013-07-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5735094A (en) Method for producing an ornamental concrete surface
US7735277B1 (en) Simulated brick building panel
US7836652B2 (en) System and method for sealing joints between exterior wall panels
US4644719A (en) Decorative wall panel
US10202773B2 (en) Flexible cladding wrap, system and methods
US4590726A (en) Decorative facing
US8444789B2 (en) Decorative brick mould for in-situ production on building
CZ26470U1 (cs) Stavební povrch s imitací a pomůcka pro vytvoření stavebního povrchu s imitací
US20100005733A1 (en) Fractionable Cement Veneer
US10487516B2 (en) Relating to a visible flexible facing layer
US20100005753A1 (en) Composition and method for installing a simulated natural surface
US20140023833A1 (en) Two-layer tape and joint system for exterior building panels
CA2511758A1 (en) Decorative exterior wall panel
US9404271B1 (en) System and method for creating concrete designs
JP2007270605A (ja) 板状建材の施工方法
RU53621U1 (ru) Панель облицовочная наборная
JPS60161774A (ja) 凹凸模様形成方法
CN112727005A (zh) 一种通体彩色混凝土仿自然裂缝产品的生产方法
JPWO2015002133A1 (ja) 型抜発泡材を用いた景観工法及びその型抜発泡材
JP3023186U (ja) 離型性シート付き建築物表面仕上用装飾材
JPH08120877A (ja) 目地模様を有する壁面仕上げ方法
US20100132303A1 (en) Structural panels and methods of making them
JP4217695B2 (ja) 舗装方法
JP3979900B2 (ja) 目地付き板材及びその製造方法
JPH0240677Y2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140217

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20170612

MK1K Utility model expired

Effective date: 20200514