CZ23790A3 - process of shaping a blank, particularly for making a cathode-ray tube face and apparatus for making the same - Google Patents

process of shaping a blank, particularly for making a cathode-ray tube face and apparatus for making the same Download PDF

Info

Publication number
CZ23790A3
CZ23790A3 CS90237A CS23790A CZ23790A3 CZ 23790 A3 CZ23790 A3 CZ 23790A3 CS 90237 A CS90237 A CS 90237A CS 23790 A CS23790 A CS 23790A CZ 23790 A3 CZ23790 A3 CZ 23790A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
punch
blank
die
sheet
clamping
Prior art date
Application number
CS90237A
Other languages
English (en)
Inventor
Smet Gabriel De
Original Assignee
Lorraine Laminage
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lorraine Laminage filed Critical Lorraine Laminage
Publication of CZ23790A3 publication Critical patent/CZ23790A3/cs
Publication of CZ283470B6 publication Critical patent/CZ283470B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J9/00Apparatus or processes specially adapted for the manufacture, installation, removal, maintenance of electric discharge tubes, discharge lamps, or parts thereof; Recovery of material from discharge tubes or lamps
    • H01J9/02Manufacture of electrodes or electrode systems
    • H01J9/14Manufacture of electrodes or electrode systems of non-emitting electrodes
    • H01J9/142Manufacture of electrodes or electrode systems of non-emitting electrodes of shadow-masks for colour television tubes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D22/00Shaping without cutting, by stamping, spinning, or deep-drawing
    • B21D22/10Stamping using yieldable or resilient pads
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J2229/00Details of cathode ray tubes or electron beam tubes
    • H01J2229/07Shadow masks
    • H01J2229/0722Frame

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu tvarování plechového výstřižku, zejména pro vytvoření stínítka obrazovky, a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Vynález se rovněž vztahuje na stínítka obrazovky, vyrobená způsobem podle vynálezu.
Při klasickém způsobu tvarování plechového výstřižku se plechový výstřižek na jeho obvodové Sásti přidržuje a na jeho střední část se působí spouštěním nebo zvedáním lisovníku, který výstřižek postupně tvaruje za přehýbání obvodového okraje. Při tomto postupu je obvodová část vystavena redukci, popřípadě zužování v důsledku zmenšení obvodu při postupu s vnějšku, zatímco střední část se roztahuje. Aby se zabránilo tvoření záhyhů, je však zapotřebí zvětšit tlak pod přidnžovačem plechu, což vede ke zvětšení tažné síly působící na střední část ve funkci obvodových namáhání, a v důsledku toho k protažení kovu v této části.
To je však nepřijatelné pro určité aplikace, kde nelze připustit deformaci protažením, zejména v případě mimořádně tenkých nebo/a perforovaných plechů, zejména pro stínítka obrazovek.
Je totiž známo, že stínítka pro obrazovky se vyrábějí pomocí mimořádně tenkého plechového výstřižku, který ve své středové části obsahuje sít mikróper- 3 forací, jež musí vyhovovat mimořádně přísným požadavkům co do polohy a tvaru těchto perforací.
Až dosud byla stínítka pro obrazovky vyráběna klasickým tažením středové části za použití lisovníku a matrice, přičemž se obvodová část plechového výstřižku zahřívá na teplotu vhodnou pro vyvolání její větší tažnosti a tedy usnadnění jejího tváření za omezení namáhání střední části tahem.
Avšak zahřívání má tu nevýhodu, že vyvolává vznik oxidů a tedy i nutnost čištění a chlazení ve středové části plechového výstřižku.
Aby se vzal zřetel na prodloužení kovů v důsledku působení lisovníku při lisování, bylo dále zapotřebí, aby se mikroperforacím, vytvořeným chemickým působením na plechový výstřižek, dal takový zvláštní počáteční tvar, aby po lisování měly tvar žádaný.
Účelem vynálezu je vytvořit takový způsob tvarování plechového výstřižku za studená, který v jediné operaci vyvolá vypouklost střední části a zahnutí nebo zvednutí obvodového pásma plechového výstřižku, aniž by deformoval sít perforací, a přitom zabrání shora uvedeným nevýhodám spojeným s přívodem tepla.
Energie použitá pro obvodovou deformaci není již energie původu tepelného, nýbrž původu mechanického.
- 4 Předmětem vynálezu proto je způsob tváření plechového výstřižku na lisu, zejména pro výrobu stínítka obrazovky, který je vyznačen tím, že se plechový výstřižek umístí mezi tvárlivý lisovník a tvárlivou matrici, obvodová část plechového výstřižku se v malé šířce drží v obvodovém svěracím ústrojí, střední část plechového výstřižku se sevře mezi tvárlivý lisovník a tvárlivou matrici, podle stanoveného obrysu se tvaruje střední část plechového výstřižku deformováním lisovníku a matrice účinkem horní desky za umístění střednice plechového výstřižku do stanovené polohy vůči neutrální povrčce celku lisovníku a matrice, čímž lze alespoň v místních pásmech plechového výstřižku vyvolat vnitřní regulovatelné pnutí, na místní pásma svěracího ústrojí se působí mechanickým vlivem za přibližování jeho protilehlých členů, aby na volné obvodové části plechového výstřižku, umístěné mezi lisovníkem a svěracím ústrojím, byla vyvolána vypouklost řízená a orientovaná pohybovým působením na obvodovou část plechového výstřižku při praktickém zachování konstantní tlouštíky a konstantního obvodu plechového výstřižku a zároveň se obvodové pásmo plechového výstřižku přiloží a rozvine po dél stěn lisovníku nebo matrice realtivním pohybem svěracího ústrojí vůči lisovníku nebo matrici pro dosažení konečného zahnutého okraje.
- 5 Předmětem vynálezu je rovněž zařízení pro tvarování plechového výstřižku, zejm-éna pro výrobu stínítek obrazovek, na lisu obsahujícím matrici a lisovník, kteréžto zařízení je vyznačeno tím, že matrice a lisovník jsou provedeny z tvárlivého čili deformovatelného materiálu, a že obsahuje svěrací ústrojí pro sevření obvodu plechového výstřižku, prostředky, které v místních oblastech mechanicky působí na svěrací ústrojí za vzájemného přibližování protilehlých členů tohoto ústrojí, prostředky pro svislé přemístění svěracího ústrojí vůči lisovníku nebo matrici, a doplňkové prostředky pro řízení vypouklosti a rozvíjení obvodové části plechového výstřižku podél bočních stěn lisovníku nebo matrice pro dosažení konečného obroubeného okrahe.
Vynález se také týká stínítka obrazovky, provedeného shora uvedeným způsobem.
Vynález bude vysvětlen na příkladu jeho provedení v souvislosti s výkresy, kde obr. 1 je šikmý průmět výstřižku plechu, z něhož se vyrobí stínítko obrazovky.
Obr. 2 je šikmý průmět utvořeného stínítka.
Obr. 3 je průřez zařízením podle vynálezu.
- 6 Obr. 4 je schematický šikmý průmět svěracího ústrojí pro obvodovou část plechového výstřižku a prostředků pro orientaci vyklenutí jeho volné části.
Obr. 5 až 11 jsou průřezy znázorňující postupná období tváření stínítka.
Obr. 1 znázorňuje plechový výstřižek 2 o velmi malé tloušíce, z něhož se vyrobí stínítko obrazovky. Tento plechový výstřižek 1 obsahuje střední část la. opatřenou sítí mikroperforací, a obvodovou část .ifc, která není perforována.
Stínítko zhotovené po tvarování má tedy střední část la odpovídající vyklenutá síti mikroperforací a zvednutý obvodový okraj 1b. jak je to patrno na obr. 2.
Tvarovací zařízení, znázorněné na obr. 3 a sloužící pro vytvoření stínítka obrazovky, obsahuje dolní podložku 10, na které spočívá dno matrice 11. Toto dno matrice 11 je na své střední části opatřeno dutinou 12.
Nad dnem matrice 11 obsahuje tvarovací zařízení tvárlivou, čili deformovatelnou matrici 13. která spočívá na dnu matrice 11 svou obvodovou částí 14.
Tvárlivá matmice 14 je tyčí 15 spojena s blokovací soustavou 16. tvořenou například zdvihákem.
- 7 Tvarovací zařízení obsahuje rovněž tvárlivý lisovník 17. nesený mezilehlou podložkou 18, která je sama nesena horní deskou 19 pomocí sloupků 20. kluzně uložených v horní desce 19. Mezi mezilehlou podložku 18 a horní desku 19 jsou vloženy tlačné pružiny 2χ.
Tvárlivá matrice 13 a lisovník 12 jsou provedeny s deformovatelného materiálu a spodní strana lisovníku 17 může být opatřena obvodovým výstupkem 22, který má zabránit posouvání plechového výstřižku směrem ven v okamžiku jeho tváření.
Kromě toho nese horní deska 19 vačky 23. které procházejí mezilehlou podložkou 18 skrze otvory 2^.
Každá vačka 23 nese na své vnitřní straně specifické profily 23a. 23b a 23c.
Svislý zdvih mezilehlé podložky 18 a v důsledku toho i lisovníku 17 je omezen sloupky 2%, upravenými na základní podložce 20.
Tvarovací zařízení obsahuje kolem tvárlivé matrice 13 a lisovníku 12, jakož i v úrovni oddělovací roviny těchto dvou členů obvodové svěrací ústrojí
30. které slouží pro sevření obvodové části lb plechového výstřižku 2 na malé šířce. Toto svěrací ústrojí JO, zhotovené například te smíšeného materiálu, je tvořeno horní kleštinou JI a dolní kleštinou J2 a má tvar rámu, jak je znázorněno na obr. 4.
Horní kleština 31 je nesena deskou 33. Pomocí šroubů 34. uložených uvnitř podlouhlých otvorů 35 v horní kleštině 31 je možné boční posouvání horní kleštiny 31 vůči desce 33. Tato deska 33 je nesena mezilehlou podložkou 18 pomocí sloupků 36 uložených posuvně v mezilehlé podložce 28. Mezi deskou 33 a mezilehlou podložku* 18 jsou vloženy tlačné pružiny 37.
Konečně je horní kleština 31 opatře na šikmou boční stranou 31a. která má spolupracovat se šik mou stranou 23c vaček 23. aby se v místních pásmech vyvolalo boční mechanické působení na svěrací ústrojí 30.
Dolní kleština 32 obsahuje jednak vodicí tyče 38. určené pro vnikhutí do otvorů 39. upravených uvnitř horní kleštiny JI, a jednak čípky JO, rovnoměrně rozložené po obvodu dilní kleštiny 32 a určené k tomu, aby ustřeáovaly plechový výstřižek 1 a zapadaly do otvorů 41. vytvořených v horní kleštině 21» když je svěrací ústrojí uzavřeno.
Dolní kleština 32 je nesena rámem 42. spočívajícím na protivačkách 42, které jsou samy podepřeny na základní podložce 10. Sám 42 má vnější šikmou stranu 12a.
Každá protivačka 43 má na své horní straně první šikmou plochu 43a určenou pro spolupráci se šikmým profilem 23a vaček 22» druhou šikmou plochu 43b.
- 9 určenou pro spolupráci se šikmou stranou 42a. rámu 42. a třetí šikmou plochu 43c. určenou pro spolupráci s doplňkovým ústrojím .JO pro orientování vybočení, jak to bude popsáno níže.
Mezi dnem matrice 11 a každou protivačku 43 jsou vloženy pružiny 44.
Doplňkové ústrojí pro orientování vybočení mohou být tvořeny obvodovou čepelí £0, která je tvárlivá a je vložena mezi tvárlivou matrici 13 a dolní kleštinu j%2 za účelem orientování vybočení volné části lb plechového výstřižku .1 rovnoměrným způsobem a ve stejnéa smyslu.
čepel 50 je tvořena pružnou čepelí, zhotovenou například ze složeného materiálu.
Podle znázorněného příkladu provedení je první díl 50a čepele 50 podepřen na nosiči 51 v podobě rámu£ obklopujícího dno matrice 11. Nosič 51 má svislou boční desku 51a. která je ve styku s vnější stěnou dna matrice ϋ, a vodorovnou spodní desku 51b. která navazuje na okraj boční desky 51a a svírá s ní pravý úhel.
Dolní strana 51c spodní desky 51b má stejný sklon jako třetí šikmá plocha 43c protivaček 43.
U znázorněného příkladu provedení je čepel 50 podle nákresu pod plechovým výstřižkem i, což
- 10 -vede ke avednutí okraje, avšak lze sáhnout také k souměrné versi, u které je okraj přihnut dolů za pomoci čepele, která je umístěna nad výstřižkem a které se udělí sestupný pohyb.
Tvarování plechového výstřižku se provádí takto:
Nejdříve se uloží plechový výstřižek jfc na tvárlivou matrici 13 takovým způsobem, Se malá šířka jejího obvodového okraje spočine rovně na dolní plošině 32 uvnitř pásma vymezeného čípky 42·
Působením neznázorněného šoupátka lisu, který působí na horní desku 19. sníží se horní část zařízení tak, že lisovník 17 spočine na plechovém přístřižku 1 a uzavře svěrací ústrojí 30 pro udržení obvodové části tohoto výstřižku na malé šířce mezi kteštinami ji a 22.
(obr. 5). Vodicí tyče 38 a čípky 40 vniknou do otvorů j2 a 41 horní kleštiny 31.
Stále pod vlivem šoupátka lisu se pomocí desek 18 a 19 vyvolá prohnutí tvárlivého lisovníku 17 a tvárlivé matrice JJ za účelem dosažení žádaného obrysu střední části plechového výstřižku i Tato poloha je udržována zdvihákem 16 v dolní úvrati (obr. 6). Výstupek 22 zhbraňuje jakémukoliv posunutí plechového výstřižku i·
Působením tlačné pružiny 37 a desky se horní kleština 31 přitlačí na dolní kleštinu 32.
která je v její poloze udržována rámem 42 a protivačkami 43. Obvodová část plechového výstřižku 1. je takto sevřena.
V průběhu tohoto období tvarování střední části je reálná střední površka plechového výstřižku .i umístěna vzhledem k neutrální površce celku tvořeného lisovníkem 17a tvárlivou matricí 13 v takové poloze, aby bylo alespoň v místních pásmech plechového výstřižku 1 vyvolat vnitřní regulovatelné pnutí použitelné pro anulování případných pnutí způsobených vnějšími jevy, jako tepelné rozpínání a vibrace generované akustickými, magnetickými a jinými jevy.
Změnou polohy plechového výstřižku i vůči neutrální površce celku lisovník 17 - tvárlivá matrice 13 vyvolat, alespoň v místních pásmech výstřižku X, vnitřní tlaková nebo tažná pnutí ve funkci potomního použití tvarovaného dílu.
Kromě toho se provádí deformace vzhledem ke střednici kovu tvořícího plechový výstřižek, aby se dosáhlo homogenní deformace a aby se nezkoušela přesnost mikroperforací střední části plechového výstřižku i·
Při tomto období tvarování vypouklost i je horní část čepele 50 podepřena pod obvodovým pásmem lb plechového výstřižku i (obr. 6).
Při ukončení tohoto období tvarování vypouklosti se provádí řízené ožehování volné části lb plechového výstřižku, která je umístěna mezi lisovníkem 12 a svěracím ústrojím 30.
Zatímco mezilehlá podložka 18 dosedá na sloupky 25 a svěracím ústrojím 30 se obvodová část lb plechového výstřižku i zdržuje pod vlivem pružin 37. působí se za tím účelem na místní pásma kleštin 31 a 32 svěracího ústrojí 30 mechanickou silou, znázorněnou šipkami F1 na obr. 7, 8 a 9.
Tohoto mechanického působení se dosáhne snižováním vaček 23 pomocí horní desky 19 takovým způsobem, že šikmá plocha 23c vaček 23 vstoupí do styku se šikmou postranicí 31a horní kleštiny 31. což má za následek přiblížení protilehlých větví svěracího ústrojí 30 (obr.
až 9).
Toto mechanické působení na každou protilehlou větev svěracího ústrojí 30 vede kromě toho k tomu, že se pomocí malých čípků 40 působí tlakem na obvodovou část plechového výstřižku J,, což je naprosto nové a původní ve srovnání s klasickým lisováním, prováděným působením tahem na výstřižek pod lisovníkem.
- 13 Vzájemné přiblížení protilehlých větví svěracího ústroji 30 vyvolává na volné části lb plechového výstřižku 2 řízené vyklenutí. Toto vyklenutí, které je orientováno a nastává kolem střednice plechového výstřižku 1, uskutečňuje se takovým způsobem, že deformace obvodového pásma plechového výstřižku 1 odpovídá tečení materiálu, tak, aby tlouštka výstřižku ,1 a jeho obvod zůstaly zachovány v podstatě konstantní.
V průběhu tohoto mechanického působení na svěrací ústrojí 30 se protilehlé větve kleštin 31 a 32 deformují tak, jak to vyplývá z obr. 8. Okraje plechového výstřižku 1 jsou tlačeny čípky 40.
Toto mechanické působení vyvolává rovněž současně pohyb vzájemného přibližování se dvou dílů 50a a 50b čepele 50. jak znázorněno šipkami F2, a pohyb zvedání čepele 22» jak znázorněno šipkou F3 (obr. 7 a 8).
Tento kombinovaný pohyb vzestupu a přibližování čepele 50 má za úkol prientovat vypouklost volné části lb plechového výstřižku i, umístěné mezi celkem lisovník-matrice a svěracím ústrojím 30.
Prostřednictvím šoupátka lisu se pokračuje ve spouštění horní desky 19a vaček 23. šikmý dolní profil 23a těchto vaček přijde do styku s první Šikmou plochou 43a protivaček 43. Svěrací ústrojí a čepel 50 jsou
- 14 nyní v přiblížené poloze jak znázorněno na obr. 9 a 10 boční plochou vaček 23.
Následující fáze postupu (obr. 10 a 11) v odvíjení obvodové části popřípadě okraje Lb plechového výstřižku i postupným pohybem při současném vzestupním pohybu svěracího ústrojí 30a čepele JO podle šipek F4 a F5.
Za tím účelem se dále pokračuje ve spouštění horní desky 19 a vaček J2J.
Vačky 23 udělují pomocí šikmých ploch 23a a 41a protivačkám 43 příčný pohyb proti působení pružin 44. Příčný pohyb F6 protivaček 43 vyvolává zase zároveň vzestupný pohyb F4 svěracího ústrojí JO, a to pomocí druhé šikmé plochy 43b těchto protivaček 43 a pomocí šikmé strany 42a rámu 42. jakož i vzestupný posuv F5 čepele JO pomocí šikmé plochy 43c protivaček 43 a šikmé strany 51c nosiče JI.
Sklon druhé šikmé plochy 43b je větší než sklon třetí šikmé plochy 43c. takže se dosáhne u svěracího ústrojí 30 rychlejšího svislého posunu než u čepele JO
Při posledním období dokončování okrajů se konec volného okraje lb plechového výstřižku 1 přitlačí na boční stěnu lisovníku 17 vzestupem čepele JO.
Za tím účelem se pokračuje ve snižování horní desky 19 a vaček 23. aby se pokračovalo v
- 15 příčném posouvání protivaček 43. 42 vystoupí nad druhou šikmou plochu 43b protivaček 43 a přijde na horní plochu 43d. což má za následek zastavení vzestupného pohybu svěracího ústrojí 30. Naprotitomu čepel 50 stoupá dále vzhůru, až se konec volného okraje lb plechového výstřižku 2. přitiskne na boční stěnu lisovníku 12 (obr, 11).
Pak se opět zvedne horní deska 19. což vyvolá otevření zařízení opětným vzestupem vaček .22, mezilehlé podložky 18, lisovníku 17 a horní kleštiny JI·
V důsledku působení pružin 44 a 53 zaujmou protivačky 43. dolní kleština a čepel opět svou počásteční polohu.
Zdvihák 16 se stále udržuje v dolní úvrati, aby se zabránilo opětnému vzestupu tvárlivé matrice 12, což by vedlo k deformaci tvarovaného plechového výstřižku 1·
Konec okraje plechového výstřižku 1 upraven může být posléze obrysově/vhodným zařízením.

Claims (21)

  1. střižku, zejména pro vytvoření stínítka obrazovky, na lisu, vyznačující se tím, že se plechový výstřižek (1) umístí mezi tvárlivý lisovník (17) a tvárlivou matrici (13), obvodová část plechového výstřižku se v malé šířce drží v obvodovém svěracím ústrojí (30), střední část plechového výstřižku (1) se sevře mezi tvárlivý lisovník (17) a tvárlivou matrici (13), podle stanoveného obrysu se tvaruje střední část plechového výstřižku (1) deformováním lisovníku (17) a matrice (13) účinkem horní desky (19) za umístění střednice plechového výstřižku (1) do stanovené polohy vůči neutrální površce celku lisovníku (17) a matrice (13), čímž lze alespoň v místních pásmech plechového výstřižku (1) vyvolat vnitřní regulovatelné pnutí, na místní pásma svěracího ústrojí (30) se působí mechanickým vlivem za přibližování jeho protilehlých členů, aby na volné obvodové části (lb) plechového výstřižku (1), umístěné mezi celkem lisovník (l7)-matrice (13) a mezi svěracím ústrojím (30) byla vyvolána řízená vypouklost, orientovaná pohybovým působením na obvodovou část plechového výstřižku (1) při praktickém zachování konstantní tloušlky a konstantního obvodu plechového výstřižku (1), a zároveň se obvodová pásmo (lb) plechového výstřižku (1) přiloží
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím,že v průběhu vybočování volné části (1b) plechového výstřižku (1) se deformace této volné části (lb) orientuje.
  3. 3. Zařízení pro tvarování plechového výstřižku, zejména pro výrobu stínítek obrazovek, na lisu obsahujícím matrici a lisovník nesené horní deskou pomocí mezilehlé podložky, k provádění způsobu podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že matrice (13) a lisovník (17) jsou provedeny z tvárlivého čili’deformatelného materiálu, a že obsahuje svěrací ústrojí (30) pro sevření obvodu plechového výstřižku (1), prostředky (23), které v místních oblastech mechanicky působí na svěrací ústrojí (30) za vzájemného přibližování protilehlých členů tohoto svěracího ústrojí (30), dále prostředky (23, 42, 43) pro svislé přemístění sváracího ústrojí (30) vůči celku lisovník (17)-matrice (13) a doplňkové prostředky (50) pro řízení vypoukló^ti a rozvíjení obvodové části (lb) plechového výstřižku (1) podél bočních stěn lisovníku (17) nebo matrice (13) pro dosažení konečného obroubeného okraje.
    - 18
  4. 4. Zařízení podle bodu 3, vyznačující se tím, že svěrací ústrojí (30) pro sevření obvodu plechového výstřižku (1) má podobu rámu.
  5. 5. Zařízení podle bodu 1 a 4, vyznačující se tím, že obvodové svěrací ústrojí (30) sestává z horní kleštiny (31) nesené mezilehlou podložkou (18) a z dolní kleštiny (32).
  6. 6. Zařízení podle bodu 5, vyznačující se tím, že dolní kleština (32) je na úrovni horní obvodové hrany opatřena šikmou plochou (31c).
  7. 7. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 3 až 5, vyznačující se tím, že prostředky pro vyvolávání mechanického působení na svěrací ústrojí (30) v místních pásmech jsou tvořeny vačkami (23) nesenými horní deskou (19).
  8. 8. Zařízení podle bodu 7, vyznačující se tím, že vačky (23) obsahují dolní šikmou plochu (23a) a zúženou část (23b), opatřenou šikmým profilem (23c) spolupracujícím se šikmou plochou (31c) horní kleštiny (31).
  9. 9. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 3 až 8,vyznačující se tím, že prostředky pro svislý
  10. 10. Zařízení podle bodu 9, vyznačující se tím, že protivačky (43) jsou pohyblivé ve směru kolmém ke směru posouvání vaček (23).
  11. 11. Zařízení podle bodu 9 a 10, yyznačující se tím, že protivačky (43) mají na jejich horní straně řadu několika šikmých ploch (43a, 43b, 43c) o různé orientaci a sklonu.
  12. 12. Zařízení podle bodu 9, vyznačující se tím, že rám (42) je v úrovni jeho vnější obvodové hrany opatřen šikmou plochou (42a) o stejném sklonu, jaký má šikmá plocha (43b) protivaček (43).
  13. 13. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 3 až 12, vyznačující se tím, že doplňkové prostředky pro řízení vybočení obvodové části (lb) plechového výstřižku (1) jsou tvářeny deformovatelnou obvodovou čepelí (50).
  14. 14. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 3 až 13, vyznačující se tím, že tvárlivá obvodová čepel (JO) je tvořena pružným členem? jehož první část (50a) je podepřena na celku lisovník (17)-matrice (13) a jehož druhá část (50b) je podepřena na svěracím ústrojí (30)
  15. 15. Zařízení podle bodu 14, vyznačující se tím, že první část (50a) čepele (50) spočívá na nosiči (51) o tvaru rámu.
  16. 16. Zařízení podle bodu 15, vyznačující se tím, že nosič (řl) obsahuje svislou boční desku (51a) a vodorovnou spodní desku (51b), navazující na okraj boční desky (51a) a svírající s ní pravý úhel.
  17. 17. Zařízení podle bodu 16, vyznačující se tím, že spodní deska (51b) má dolní stranu (51c) nakloněnou v podstatě ve stejném sklonu jako šikmá plocha (43c) protivaček (43).
    - 17 a rozvine podél bočních stěn lisovníku (17) nebo matrice (13) relativním pohybem svěracího ústrojí (30) vůči lisovníku (17) nebo matrici (17) pro dosažení konečného zahnutého okraje.
  18. 18. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 14 až 17, vyznačující se tím, že druhý díl (50b) čepele (50) je podepřen na zdvihátku (52) tvořeném svislou deskou, jejíž dolní konec spočívá na spodní desce (51b) nosiče (51).
  19. 19. Zařízení podle kteréhokoliv z bodů 14 až 18, vyznačující se tím, že pružiny (53) jsou uloženy mezi boční deskou (51a) nosiče (51) a zdvihátkem (52).
    21
  20. 20. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahuje prostředky (15, 16) pro zablokování matrice (13) ve spodní úvrati.
    - 19 pohyb svěracího ústrojí (30) jsou tvořeny protivačkami (43), spolupracujícími s vačkami (23), a rámem (42), vloženým mezi protivačky (23) a svěrací ústrojí (30).
  21. 21. Stínítko obrazovky, vyznačující se tím, že je provedeno způsobem podle bodu 1 nebo 2.
CS90237A 1989-01-18 1990-01-17 Způsob tvarování plechového výstřižku, zejména pro vytvoření stínítka obrazovky a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ283470B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8900545A FR2641720B1 (fr) 1989-01-18 1989-01-18 Procede et dispositif de formage d'un flan de tole notamment pour realiser un masque de tube cathodique et masque de tube cathodique obtenu selon ce procede

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ23790A3 true CZ23790A3 (en) 1993-03-17
CZ283470B6 CZ283470B6 (cs) 1998-04-15

Family

ID=9377824

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS90237A CZ283470B6 (cs) 1989-01-18 1990-01-17 Způsob tvarování plechového výstřižku, zejména pro vytvoření stínítka obrazovky a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (7)

Country Link
CZ (1) CZ283470B6 (cs)
DD (1) DD292766A5 (cs)
FR (1) FR2641720B1 (cs)
HU (1) HU207473B (cs)
PL (1) PL164126B1 (cs)
RU (1) RU2036041C1 (cs)
YU (1) YU47340B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2564798C2 (ru) * 2013-03-19 2015-10-10 Общество с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский институт "МИТОМ" Способ изготовления гнутого профиля из листовой заготовки с продольной гибкой его в процессе профилирования и устройство для его осуществления
CN113859370B (zh) * 2021-11-02 2023-04-14 一汽解放汽车有限公司 一种模具

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2422883A (en) * 1942-01-24 1947-06-24 Douglas Aircraft Co Inc Method and apparatus for flanging sheet metal
US3296850A (en) * 1964-08-25 1967-01-10 Rauland Corp Mask forming
DE3572081D1 (en) * 1984-09-28 1989-09-07 Philips Nv Method of drape drawing a shadow mask for a colour display tube and device for such a method

Also Published As

Publication number Publication date
YU6890A (sh) 1993-11-16
HU207473B (en) 1993-04-28
PL164126B1 (pl) 1994-06-30
FR2641720A1 (fr) 1990-07-20
CZ283470B6 (cs) 1998-04-15
DD292766A5 (de) 1991-08-08
FR2641720B1 (fr) 1991-09-13
RU2036041C1 (ru) 1995-05-27
HUT54544A (en) 1991-03-28
YU47340B (sh) 1995-01-31
HU900151D0 (en) 1990-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5005396A (en) Method and device for forming a sheet-metal blank in particular for making a cathode tube mask, and cathode tube mask obtained according to this method
DE60213201T2 (de) Verfahren und vorrichtung zum paarweisen biegen von glasscheiben
US8850864B2 (en) Press-processing method, and press-processing apparatus
RU2041755C1 (ru) Способ формирования заготовки из листового материала, в частности, для получения маски электронно-лучевой трубки и устройство для его осуществления
US6082141A (en) Device for stepwise bending of glass sheets
NL2000699C2 (nl) Werkwijze en inrichting voor het vormen van een dubbelgekromd paneel uit een vlak paneel.
KR870008802A (ko) 글라스 시이트(Glass sheet) 성형 강화용 링 모울드 유니트(Ring mold unit)
EP0531153B1 (en) Method of and apparatus for forming bent sheet glass
CZ290682B6 (cs) Způsob tvarování plošného materiálu změkčovatelného teplem
US5035133A (en) Method and apparatus for hot die draw forming metal sheets
CZ283164B6 (cs) Zařízení pro lisování tabulových materiálů
DE10110357A1 (de) Verfahren zum partiellen Umformen von Flachglas oder vergleichbaren Glaskereamikteilen und Vorrichtung zum Durchführen des Verfahrens
EP0537182A1 (en) METHOD AND DEVICE FOR BENDING A GLASS PLATE.
JPS6358651B2 (cs)
CZ23790A3 (en) process of shaping a blank, particularly for making a cathode-ray tube face and apparatus for making the same
CN112469673B (zh) 具有抛物面的热塑板的制作方法和夹持装置
JPH08103828A (ja) 低温絞り成形方法及び絞り成形用金型装置及びプレス機械
JPH09150224A (ja) 板金プレス成形方法及び成形装置
KR20200033528A (ko) 전철 창틀 성형방법
KR0182407B1 (ko) 차량의 사이드 멤버 성형방법 및 그에 따른 장치
JP2521937B2 (ja) 絞り加工法
PL182069B1 (pl) Sposób giecia plyt szklanych PL
KR102522101B1 (ko) 곡면 유리의 제조 장치 및 곡면 유리의 제조 방법
GB2615276A (en) Thermoplastic, plate bending method, working jig, and concave thermoplastic plate
RU2211738C1 (ru) Способ правки цилиндрического фланцевого изделия и устройство для его осуществления

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080117