CZ221494A3 - Device for handling healds for drawing-in machines for healding warp threads - Google Patents
Device for handling healds for drawing-in machines for healding warp threads Download PDFInfo
- Publication number
- CZ221494A3 CZ221494A3 CZ942214A CZ221494A CZ221494A3 CZ 221494 A3 CZ221494 A3 CZ 221494A3 CZ 942214 A CZ942214 A CZ 942214A CZ 221494 A CZ221494 A CZ 221494A CZ 221494 A3 CZ221494 A3 CZ 221494A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- heald
- healds
- terminals
- lever
- clamps
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03C—SHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
- D03C3/00—Jacquards
- D03C3/24—Features common to jacquards of different types
- D03C3/40—Constructions of lifting-cords
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03J—AUXILIARY WEAVING APPARATUS; WEAVERS' TOOLS; SHUTTLES
- D03J1/00—Auxiliary apparatus combined with or associated with looms
- D03J1/14—Apparatus for threading warp stop-motion droppers, healds, or reeds
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03C—SHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
- D03C9/00—Healds; Heald frames
- D03C9/02—Healds
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Auxiliary Weaving Apparatuses, Weavers' Tools, And Shuttles (AREA)
- Warping, Beaming, Or Leasing (AREA)
- Looms (AREA)
- Chain Conveyers (AREA)
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
- Braiding, Manufacturing Of Bobbin-Net Or Lace, And Manufacturing Of Nets By Knotting (AREA)
Description
Oblast techniky
- Vynález se týká zařízení pro manipulaci s nitěnkami pro naváděcí- - stroje pro navádění osnovních nití, s nosnými kolejnicemi pro ukládání nitěnek a s dopravními prostředky pro jejich přivádění do oddělovací stanice, v níž se provádí oddělování* nitěnek po jedné za účelem jejich přípravy pro navádějí osnovních nití.
Dosavadní stav techniky
U zařízení pro manipulaci a oddělování nitěnek s otevřenými koncovými očky, známého z patentu US-A-5 184 380, jsou. nosné . ..kolejnice . nitěnek upevněny- bočně na nosných ramenech, přičemž spojení mezi nosnými kolejnicemi a nosnými rameny se provádí v oblasti otevřené části koncových oček, takže posunování nitěnek na nosných kolejnicích není nosnými rameny, nijak bráněno. Je zřejmé, že toto zařízení není vhodné ” : pro manipulaci s nitěnkami s uzavřenými koncovými očky, protože zde by koncová očka nemohla projít nosnými rameny.
Vhodné zařízení pro manipulaci s nitěnkami s uzavřenými ------------------koncovými-očky-j-e--známé- -z-naváděcí'ho_zaří z'ení'USTER'_EMU_'( USTER'
P je zapsaná ochranná známka firmy Zellweger Uster AG). U tohoto zařízení tvoří nosné kolejnice příčné rameno zásobníku tvaru
P písmene C, který je svými svislými rameny upevněn v naváděcím stroji, a sice tak, že volné konce nosných kolejnic směřují proti oddělovací stanici. Protože zde jsou nosné kolejnice upnuty pouze na jedné straně, muže být manipulace s nitěnkami ' s uzavřenými koncovými očky prováděna bez problémů.
Protože nosné kolejnice s jednostranným upnutím mohou mít z důvodů stability pouze velmi omezenou délku, která může činit maximálně asi 30 cm, není toto známé řešení vhodné pro automatické naváděcí stroje, zásobník vždy v relativně zásobník, a jednak znamená naváděcího stroje.
nebot jednak krátké době každá tato musí být prázdný vyměněn za plný výměna zastavení
Úkolem vynálezu proto je vytvořit zařízení uvedeného druhu, které umožní automatickou manipulaci s nitěnkami s v ř uzavřenými koncovými očky.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje zařízení pro manipulaci s nitěnkami, pro naváděcí stroje pro naváděni osnovních nití, s nosnými, kolejnicemi pro ukládání nitěnek a s dopravními prostředky pro jejich přivádění do oddělovací stanice, v níž se provádí oddělování nitěnek po jedné za účelem jejich přípravy pro navádějí osnovních ni.tí, podle vynálezu, jehož podstatou je, že každá nosná kolejnice je přidržována několika řízenými svorkami, a tím je dopravní dráha nitěnek na nosných kolejnicích rozdělena na několik sekcí pro umístění vždy jednoho svazku nitěnek, a že doprava nitěnek se provádí po svazcích od sekce k sekci, přičemž svorka mezi příslušnými sekcemi je otevřená.
Použitím řízených svorek mohou být použity relativné dlouhé nosné kolejnice s délkou přibližně dva metry a více, na nichž může být v mezičase uloženo až 4000 nitěnek. I moderní naváděcí zařízení, jako USTER DELTA 200, potřebuje pro zpracování takového počtu lamel více než půl hodiny. Jakmile, je sekce, která je ve směru doplňování první, vyprázdněna, může být doplněn další svazek nitěnek, čímž manipulace nitěnek v dalších sekcích není nijak ovlivněna a zejména není nutno naváděcí stroj zastavit.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladu provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr>.. 1 znázorňuje'- ~v ~ perspektivním ^celkovém pohledu naváděcí stroj pro navádění osnovních nití, obr. 2 schematicky půdorys naváděcího stroje z obr. 1, obr. 3 v perspektivním pohledu nitěnkový modul naváděcího stroje z obr. 2, při pohledu ve směru šipky III z obr. 2, obr.' 4 pohled ve směru šipky IV z obr. 3, obr. 5 pohled ve směru šipky V z obr. 4, * obr. 6a, 6b, 6c první detail nitěnkového modulu ve třech pohledech, a obr. 7a a 7b druhý detail nitěnkového modulu ve dvou pohledech.
Příklady provedení vynálezu
—.....--Jak— —vyplývá“-z----obrvl“ sestává naváděcí ' s'ťroj základního stojanu 1 a různých konstrukčních skupiny na něm uspořádaných, které vždy tvoří jeden funkční- modul. Před základním stojanem 1 je vidět vozík 2, na němž je uspořádáno osnovní vratidlo 3,. Vozík 2 je kromě toho opatřen zvedacím zařízením 4 pro přidržování niřového rámu .5, v němž jsou napnuty osnovní nitě KF. Toto napnutí se provede před vlastním naváděním a ‘ na místě odděleném od naváděcího stroje, přičemž ze niťový rám 5 je umístěn na dolním konci zvedacího zařízení £ přímo u osnovního vratidla 3. Pro navádění se vozík 2 s osnovním vratidlem 3 a zvedacím zařízením 4, přiveze na takzvanou nakládací stranu naváděcího stroje a niťový rám 5 se zvedacím zařízením . 4 zvedne nahoru a zavěsí do základní stojanu 1, kde potom zaujme znázorněnou polohu.
Niťový rám 5 je přesuvný pomocí neznázorněného pohonu v podélném směru základního stojanu 1. Při tomto přesouvání se osnovní nitě KF pohybují kolem části tak zvaného přízového modulu, ' tvořící oddělovací skupinu 6. nití, a přitom se separují a oddělují. Po oddělení se osnovní nitě KF odříznou a předloží naváděcímu háčku 7, který tvoří součást takzvaného naváděcího modulu. Pro oddělení osnovních přízí KF je možno použít například oddělovací zařízení použité ve stroji na navazování osnovy o názvu USTER TOPMATIC.
Vedle naváděcího háčku 7 je vidět, přístroj 8 s obrazovkou, který náleží k obslužné stanici a slouží k zobrazování funkcí stroje a chybných funkcí stroje a k ukládání dat. Obslužná stanice, která tvoří’ část takzvaného programovacího . modulu, obsahuje rovněž vstupní stupen pro ruční vstup určitých funkcí, jako je například pomalý neboli plazivý chod, start/zastavení, opakování postupů a podobně.
Řízení naváděcího stroje se provádí řídicím modulem obsahujícím řídicí počítač, který je uspořádán v .řídicí skříni
9. Tato řídicí skříň 9 obsahuje vedle řídicího počítače pro * každý takzvaný hlavní modul jeden modulový počítač, přičemž jednotlivé modulové počítače jsou řízeny a monitorovány řídicím počítačem. Hlavními moduly naváděcího stroje jsou vedle již zmíněných modulů naváděcí modul, přízový modul, řídicí modul a programovací modul, a dále ještě nitěnkový, lamelový a paprskový modul.
Oddělovací skupiny 6 nití, která předkládá naváděcímu háčku 2 osnovní nitě KF určené k navádění, a dráha pohybu naváděcího háčku 7, která probíhá svisle vůči .rovině napnutých osnovních nití KF, určují rovinu v oblasti podpěry £0, tvořící část základního stojanu 1,. která odděluje již zmíněnou nakládací stranu od stroje. Na nakládací jednotlivé elementy, takzvané vykládací strany naváděcího stranu se přivádějí osnovní nitě KF a do nichž mají být osnovní nitě KF navedeny; a na vykládací straně se odebírá takzvané brdo (nitěnky, lamely a paprsek) s navedenými osnovními nitěmi- KF. V průběhu navádění se niťový rám 5 s osnovními nitěmi KF a vozík 2 s osnovním vratidlem 2 pohybují kolem oddělovací skupiny 6 nití směrem doprava, přičemž naváděcí háček 7 postupně odebírá z niťového rámu 5 osnovní nitě KF na něm napnuté.
Když jsou všechny osnovní nitě KF navedeny a niťový rám 5 je prázdný, nachází se tento niťový rám 5 spolu s vozíkem 2, osnovním vratidlem 2 a zvedacím zařízením 4 na vykládací straně a může · být ze základního -stojanu' i sejmut. Bezprostředně za rovinou osnovních nití KF jsou uspořádány lamely LA osnovní zarážky, za nimiž jsou uspořádány nitěnky LI a ještě dále za nimi tkalcovský paprsek WB. Lamely LA. se skláduj.ί-„. ν. ručních zásobnících a plné ruční zásobníky se zavěsí na šikmo uspořádané přívodní kolejnice 11, na nichž se dopravují směrem doprava k naváděcímu háčku 7. Tam se separují a uvádějí do naváděcí polohy. Po provedením navedení dospějí lamely LA na nosných kolejnicích 12 na vykládací stranu.
Nitěnky LI se seřadí na kolejnicích 13 a ručně nebo automaticky se po nich posunují k oddělovacímu stupni. Potom se nitěnky LI jednotlivě uvádějí do své naváděcí polohy a po provedeném navedení se rozdělují na příslušné nosné kolejnice 14 na vykládací straně. Paprsek WB se rovněž krokovým způsobem pohybuje kolem naváděcího háčku 7,. přičemž příslušné mezery mezi třtinami paprsku WB se otevřou pro navádění. Po navedení i
se nachází paprsek WB rovněž na vykládací straně. Vpravo vedle nosných kolejnic 14 je vidět část tkalcovského paprsku WB. Toto znázornění je nutno chápat jako čistě ilustrativní, protože tkalcovský paprsek WB se ve znázorněné poloze niťového rámu 5 nachází samozřejmě na nakládací straně.
Jak dále z obr. 1 vyplývá, jě na vykládací straně upraven takzvaný brdový vozík 15. Tento brdový vozík 15 se spolu s na něm upevněnými nosnými kolejnicemi 12 lamel LA, nosnými kolejnicemi 14 a držákem pro paprsek WB zasune do základního stojanu X do znázorněné polohy a po navedení nese brdo s navedenými osnovními nitěmi KF. V tomto okamžiku se vozík 2 s osnovním vratidlem 3 nachází přímo před brdovým vozíkem 15. Nyní se pomocí zvedacího zařízení 4. přeloží brdo z brdového vozíku 15 na vozík 2, který potom nese osnovní vratidlo 2 a navedené brdo. a může přijet k příslušnému tkalcovskému stroji nebo do meziskladu.
Popsané funkce jsou rozděleny na několik modulů, které představují prakticky nezávislé stroje, řízené společným řídicím počítačem. Příčná spojení mezi těmito jednotlivými moduly probíhají přes tento nadřazený řídicí počítač a mezi jednotlivými moduly žádná přímá příčná spojení neexistují. Již uvedené hlavní moduly naváděcího stroje jsou samotné opět provedeny jako moduly a sestávají zpravidla z dílčích modulů.
Tato modulová konstrukce, která je popsána v patentu CH-A-679 871, je zvláště dobře patrná z obr. 2. Na obr. 2 je vidět základní stojan 1, vozík 2 s osnovním vratidlem 3, zvedací zařízení 4 a niťový rám 5, které jsou spojeny s vozíkem 2, dále přízový modul, lamelový modul', nitěnkový modul, paprskový modul, obslužnou stanici s přístrojem 8 s obrazovkou, naváděcí modul, řídicí skříň 9', dílčí modul nitěnkového zásobníku·, dílčí modul lamelového zásobníku a brdový vozík 15 s nosnými · kolejnicemi 12 lainel LA a nosnými kolejnicemi 14 .
Jak vyplývá z uvedeného patentu CH-A-679 871, sestává nitěnkový modul, který manipuluje s nitěnkami LI od uloženého svazku až po' nitěnku LI na nosné kolejnici 24, která nese navedenou osnovní hit KF. z následujících dílčích modulu:
- Nitěnkový zásobník: odebírání nitěnek uživatelem ve svazcích, další předání svazků nitěnek do dílčího modulu oddělování nitěnek.
- Oddělování nitěnek: uložení svazku nitěnek, oddělení nitěnek ze svazku, ' další' - předáni oddělených nitěnek do dílčího .modulu polohování, nitěnek.
- Polohování nitěnek: převzetí nitěnek z dílčího modulu oddělování nitěnek, doprava nitěnek do naváděcí polohy, boční a svislé polohování nitěnekdoprava.. nitěnek s navedenou osnovní nití k předem určené poloze na nosné kolejnici, předání nitěnek na příslušnou nosnou- kolejnici.
- Doprava nitěnek: doprava nitěnek s navedenými osnovními nitěmi po nosných kolejnicích 'z ‘plnicí strany na druhý konec.
Dílčí modul oddělování nitěnek je popsán v patentu
US-A-5 184 380,.dílčí modul polohování nitěnek je popsán v evropském patentu EP-A-0 500 849 (= WO-A-92./05303) . Nyní bude popsán pouze dílčí modul nitěnkový zásobník.
Jak vyplývá z obr. 3, sestává nitěnkový zásobník v podstatě z jedné dolní profilové kolejnice 16 a. jedné horní profilového kolejnice 17, v nichž jsou uloženy nosné kolejnice 13 nitěnek LI a prostředky pro dopravu nitěnek LI seřazených na nosných kolejnicích 23. do oddělovací stanice ST. Táto oddělovací stanice ST je připojena přímo na nosné kolejnice 13, přičemž oddělovací stanice ST na jednu nosnou kolejnici 22 má vždy horní a. dolní oddělovací stupeň s pístem 18 pohyblivým napříč ke svazku nitěnek LI a jeden- nebo-dva předávače 19.
Kromě toho je pro oba oddělovací stupně upraven oddělovací prst .20. Všechna tato ústrojí jsou podrobně popsána v patentu US-A-5 184 380.
Jak vyplývá z vyobrazení, je nitěnkový zásobník vytvořen jako dvoudráhový a obsahuje dva páry nosných kolejnic 13 nitěnek LI a' dva páry oddělovacích stupňů. Na čelní straně profilových kolejnic.16 a 17 na straně oddělovacích stupňů je upevněna vždy jedna masivní deska 21, která nese dva čepy 22 vyčnívající ven na čelní straně. Tyto čepy 22 slouží jako propojení k dílčímu modulu polohování nitěnek” a jsou určeny pro zasunutí a fixování v příslušných vybráních těchto dílčích modulů.
Obě profilové kolejnice 16 a 17 jsou upevněny výškově přéštavitelně na nosiči 24 namontovaném na přesouvacím vozíku 23, vedeném kolejnicemi. Pomocí kliky 25 je možno nastavit vzdálenost koncových oček nitěnek LI; lze rovněž nastavit přesazení nibových oček. Na obr. 3 je dále znázorněna skříňka 26 s elektrikou a elektronikou a skříňka 27 pro pneumatické řízení,. Obě skříňky 26, 27 jsou příslušnými vodiči spojeny s přesouvacím vozíkem 23, který ' je připojen na příslušná napájecí vedení a datová vedení naváděcího stroje,,a tím je zejména spojen s . řídicím modulem v řídicí skříni 9 (obr. 1,2).
Na každé profilové kolejnici 16, 17 jsou upevněny dvě nosné kolejnice 13 , rozkládající se na obr. 3 od pravého konce profilových kolejnic .16, 17., to jest od plnicí strany nitěnkového zásobníku, až k oddělovací stanici ST, a které mají délku větší než dva metry. Nitěnky: LI určené k uložení do zásobníku se seřadí na takzvaných přestupních kolejnicích (neznázorněných), to jest páru kolejnic, které jsou na svém konci navzájem- spojeny můstkem a od tohoto můstku vyčnívají volně dopředu. Můstek slouží nejen jako nosič přestupních kolejnic, nýbrž i jako druh držadla k manipulaci s nimi. Pro naplnění nitěnkového zásobníku se přestupní kolejnice s nitěnkami LI nacházejícími se na nich pomocí svorek napojí na plnicí konce nosných kolejnic 13 a přesunou na nosné kolejnice 13.
dopravních zásobníku, oddělovací
Po relativně krátkém ručním přesunutí se nitěnky LI dostanou do· oblasti působení dopravního prostředku, který dopraví nitěnky LI ve směru šipky A k oddělovací stanici ST.
' 1
Tento dopravní prostředek je tvořen dopravním řemenem 29, opatřeným kartáčky 28., vyčnívajícími do stran a dotýkajícími se nitěnek LI, přičemž podél každé nosné kolejnice 13 je upraven jeden takový dopravní řemen 29. Každý z párů přiřazený jedné dráze nitěnkového vlastním motorem 30. Krátce před je vedle každé nosné řemenů 29, je poháněn stanicí ST uspořádán jeden motoricky poháněný přítlačný kolejnice 13 kartáček 31, který dopravuje nitěnky LI k příslušnému oddělovacímu stupni a slouží pro dosažení oddělovací stanici ST.
konstantního pěchovacího- tlaku v
Nitěnkový zásobník, znázorněný na obr. 3, je použitelný univerzálně a je vhodný pro skladování nitěnek LI s otevřenými a s uzavřenými koncovými očky. Nitěnky LI s otevřenými koncovými očky mohou být uloženy bez problémů, protože mají koncová očka ve tvaru háčků, takže, mohou být na nosné kolejnice 13 přesunuty bez námahy, když pouze nosiče nesoucí nosné' kolejnice· 1'3~ 'l'ě_ž'í_v obIašTi'’’^€'ěvřé'nýchcast’í- koncových oček, to jest v ústí háčků. Nitěnky LI s uzavřenými koncovými očky mohou být naproti tomu přesunuty pouze na úplně volné nosné kolejnice 13, což však u nosných kolejnic o délce větší f
než půl metru není možno uskutečnit. U znázorněného nitěnkového zásobníku je přesunutí nitěnek LI s uzavřenými koncovými očky na nosné kolejnice 13 umožněno tím, že každá nosná kolejnice 13 je přidržována několika řízenými svorkami
Κ], až Kg, přičemž dopravní dráha nitěnek LI na nosných kolejnicích 13 je tímto způsobem rozdělena na několik sekcí k uložení vždy jednoho svazku nitěnek LI. Doprava nitěnek LI se provádí po' svazcích od sekce k sekci, přičemž při přesunutí z jedné sekce do další se vždy svorka upravená mezi těmito sekcemi otevře.
Otevírání a zavírání svorek Κχ až Kg je řízeno tak, že dvě vedle sebe ležící svorky Kq. až Κθ se nikdy nemohou otevřít současně. Pro řízení svorek K-j. až Kg jsou v jejich bezprostředním sousedství upraveny detektory 32 (obr. 7a, 7b), průchodu nitěnek LI. Když je nitěnkový zásobník prázdný a na nosné kolejnice 13 se z přestupních kolejnic přesune první svazek nitěnek LI, zjistí detektor 32 uspořádaný u první svorky K^ přítomnost tohoto svazku nitěnek LI u první svorky a otevře ji. Svazek nitěnek LI může projít první svorkou
Klz dojde do oblasti působení dopravního řemenu 29 opatřeného kartáčky 28 a je jím automaticky posunut k druhé svorce K->.
Po určitém nastavitelném časovém úseku, například 9 sekundách, se první svorka uzavře a začne automatická doprava svazku nitěnek LI k oddělovací stanici ST. která se provádí po krocích od svorky ke svorce Kj až Kg. Jakmile je první svorka K^ opět uzavřena a detektor 32 u druhé svorky. K2 zjistí přítomnost nitěnek LI. tato druhá svorka K2 se otevře, a sice na tak dlouho,- dokud její detektor 32 již nezjišíuje žádné nitěnky LI. Potom se otevře třetí svorka K3 a tak dále. Jakmile je sekce mezi svorkami K^ a K2 prázdná a druhá svorka K2 je opět uzavřena, může být z přestupních kolejnic předán nový svazek nitěnek LI. Při dopravě svazku nitěnek LI úplně nevyprázdněným, nýbrž alespoň částečně naplněným zásobníkem nitěnek LI, je otevírání jedné svorky Kj až Kg závislé na dalším kritériu, a sice na tom, jestli je sekce navazující na svorku, která má být otevřena, prázdná. Ačkoli je toto kritérium splněno, zjistí se podle signálu detektoru 32 na svorce navazující na . uvedenou sekci ve směru dopravy znázorněném šipkou A, následující: jestliže tento detektor 32 registroval úplný průchod předchozího svazku nitének LI, potom je již příslušná sekce prázdná. Signály jednotlivých detektorů 32 se zpracovávají ve společném řídicím zařízení ve skříňce 26, přičemž řízení na základě způsobu dopravy svazků nitěnek LI po svazcích od sekce k sekci stále ví”, ve které sekci se určitý4· sv a z-ek nitěnek LI právě nachází a které sekce jsou prázdné a které plné. Tímto způsobem je zcela vyloučeno, ucpání sekcí nebo jejich přeplnění.
I> 1
Nyní budou podle obr. 4 až 7 blíže popsány svorky K^ až Kg a detektory 32. Na obr. 4 a 5 je znázorněno v bokorysu ?respektive půdorysu hlavových konců nitěnkového zásobníku, nesoucích oddělovací stanici ST, uspořádání svorek až Kg a detektorů 32, na obr. 6a až 6c jsou znázorněny tři pohledy na jednu svorku a na obr. 7a a 7b dva pohledy na jeden detektor.
.·...... J.ak z obr. 4 a 5 vyplývá, je ů svorek Kg, nejpřeďnéjších ve směru dopravy znázorněném šipkou A, a to jak u svorky Kg na horní profilové kolejnici 16, tak i u svorky Kg na dolní profilového kolejnici 17 upraven detektor 3_2, přičemž detektory 32 jsou uspořádány mezi svorkami Kg. Detektor 32 u horní svorky Kg tedy leží pod ní a detektor 32 u dolní svorky Kg leží nad ní. Jak ukazuje srovnání obou párů svorek K5 a Kg, je páru svorek K5 upraven pouze nahoře jeden detektor 32. Totéž platí i pro ostatní páry svorek K-l až K4, které jsou '_čpat’řěňypouze jedním horním detektorem 32.
Na obr. 6a je znázorněn pohled na svorku Kn ve směru opačném k šipce IV na obr. 3, obr. 6b znázorňuje pohled na svorku Kn na obr. 6a zleva a obr. 6c pohled na svorku Kn na obr. 6b shora. Jak z vyobrazení vyplývá, má svorka Kn tvar kleští a sestává v podstatě z pneumatického válce 33., z vodícího bloku 34 pevně spojeného s pneumatickým válcem- 33, a z upínacích kleští se dvěma upínacími čelistmi 3 5 a 36. Kleště jsou ovládány pístem 37 pneumatického válce 33 a sestávají ze saní 38, posuvných ve vodicím bloku 34, z vedení pro nosnou kolejnici 13., upevněném na saních 38 a tvořícím jednu- upínací čelist 35, a z výkyvné páky, uložené ve vodicím bloku 34 a ovládané saněmi 38, která tvoří druhou upínací čelist 36 a fixuje nosnou kolejnici 13 ve vedení, tvořícím upínací čelist 35. Toto vytvoření upínacích čelistí 35 a 36 umožňuje rychlé uvolnění' upnutí a tím uvolnění nosné kolejnice
13. Když se píst 37, a proto i saně '38 pohybují z upínací polohy, znázorněné na .obr. 6b, směrem doleva, potom se pohybuje jednak vedení tvořené upínací čelistí 35 doleva, tedy od nosné kolejnice 13 pryč, a jednak se výkyvná páka, tvořící druhou upínací čelist 36, vykývne pryč od nosné kolejnice 13.
U svorky Kn, znázorněné 'na obr. 6a až 6c, je vedení tvořené upínací čelistí · 35 opatřeno fixačním, kuželem 39, púlkruhovítě obklopeným upínacím koncem výkyvné páky, tvořící ' druhou upínací čelist 26· Fixační kužel 39, který je upraven jen na první svorce K^, slouží pro zasunutí do příslušné díry v nosné kolejnici 12, čímž jsou nosné kolejnice 13 na uvedeném konci přídavně fixovány. Vedení tvořící upínací čelist 35 mají přibližné obdélníkový průřez, přičemž šikmé boky slouží k tomu, aby nosná kolejnice 13 byla při upínání bezpečně zasunuta do základů vedení, tvořícím upínací čelist 35, příslušně přesazeném vůči průřezu nosné kolejnice 23. Kromě toho tvoří uvedené šikmé boky zajištění proti eventuálnímu vypadnutí nosné kolejnice 13 dolů, což je však beze všeho nanejvýš nepravděpodobné. Na obr. 6c jsou vidět dvě svislé díry 40 ve vodicím bloku 34.; tyto svislé díry 40 slouží pro vložení šroubů, určených pro spojení svorky Kn s příslušným detektorem 22· Poloha svorky Kn, znázorněná na obr. 6a a 6b, představuje, pokud se týká . hořejšku a dolejšku, svorku uspořádanou na‘ dolní profilové kolejnici 16 (obr. 3 a 4). Na horní profilové kolejnici 17 jsou svorky Kn příslušně pootočené o 180°, takže místo zasahování upínací čelistí 36 do saní 38 by leželo v horní polovině a konec upínací čelisti 3 6. ve spodní polovině obrázku.
Obr. 7a znázorňuje bokorys detektoru 32, při pohledu v podélném směru horní nosné kolejnice 23, a sice opačně ke směru dopravy, znázorněnému šipkou A (obr. 3); obr. 7b znázorňuje -půdorys z obr.. 7a. Detektor 32 sestává z nosného dílu- 41 tvaru křídla a z páky 42 otočně upevněné na tomto nosném dílu 41. Nosný díl 41 nese na svém jednom konci upevňovací díl· 43., upravený pro upevnění na svorce Kn (díry 40) , a na svém druhém, zahnutém konci nese indukční snímač 44. Páka 42 přečnívá na svém předním konci za nosný díl. 41 a nese na tomto konci kruhovou destičku 45, zasahující do dráhy pohybu nitěnek LI. Na zadním konci páky 42 je upevněna kovová destička 4 6. která v klidové poloze páky 42, znázorněné na obr. 7a a 7b, leží přesně nad indukčním snímačem 44. Vratná pružina £7, působící na páku 42, ji tlačí do klidové polohy, v níž je páka 4 2- fixována dorazovým kolíkem £8;..........
Když se svazek nitěnek LI přesouvá k jedné svorce Kn, narazí při dosažení svorky Kn na destičku 45 páky £2, takže tato páka 42 se natočí a vybudí indukční snímač 44. Po průchodu svazku nitěnek LI natočí vratná pružina 47 páku 42 opět do její klidové polohy,, což je opět registrováno indukčním snímačem 44.
Claims (12)
1. Zařízení pro manipulaci s nitěnkami pro naváděcí stroje pro navádění osnovních niti, s nosnými kolejnicemi pro ukládání nitěnek a s dopravními prostředky pro jejich přivádění do oddělovací stanice, v níž se provádí oddělování nitěnek po jedné za účelem_ jejých přípravy pro navádějí osnovních nití, vyznačující, se tím, že každá nosná kolejnice (13) je přidržována několika řízenými svorkami Kn), a tím je dopravní dráha nitěnek na nosných kolejnicích (13) rozdělena na několik sekcí pro umístění vždy jednoho svazku nitěnek, a že doprava nitěnek se provádí po svazcích od sekce k sekci, přičemž svorka mezi příslušnými sekcemi je otevřená.
2. Zařízení podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že svorky (Kn) jsou řízeny tak, že ze dvou za sebou následujících svorek může být pouze jedna otevřená.
3. Zařízení podle nároku 2,vyznačující se tím, že svorky (Kn) mají upínací kleště sestávající ze dvou upínacích čelistí (35, 36), a že pro otevření a uzavření svorek jsou obě upínací čelisti ovládány.
4. Zařízení podle nároku 3,vyznačující se tím, že obě upínací čelisti (35, 36) jsou ovládány společný, pohonem (33, 37), přičemž jedna upínací čelist je tvořena vedením (35) pro nosnou kolejnici (13), upevněným na vratně se pohybujícím dílu (38), spojeném s uvedeným pohonem, a druhá upínací čelist je tvořena výkyvnou pákou (36).
5. Zařízení podle nároku 4,vyznačuj ící se tím, že vratně se pohybující díl (38) je veden v pevném vodicím dílu (34)a je v záběru s otočnou pákou (36), a že otočná páka je uložena ve vodicím dílu. .
6. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že každému páru svorek (K-j_ - Kg) je přiřazen alespoň jeden detektor (32) pro zjišťování přítomnosti nitěnek v oblasti svorek.
7. Zařízení podle nároku t.._í m,.__.že detektor (32) je (¾ - Κθ).
6, vyznačující -se vždv usmořádán u horní svorkv
- w
8. Zařízení podle nároku 7,vyznačující se t í m, že u páru svorek (Kg) u oddělovací stanice jsou upraveny dva detektory (32), jeden u horní a jeden u dolní svorky.' .
9. Zařízení podle, nároku 6, v y z. n a č u j í c í-· se tím, že detektory (32) mají přestavitelnou páku (42), zasahující do dráhy pohybu nitěnek, a snímač (44), zjišťující přestavení páky (42).
10. Zařízení podle nároku 9,vyznačující se tím, že snímač (44) je indukčním snímačem.
11. Zařízení podle nároku 10,vyznačující se tím, že' páka (42) je dvouramenná a umístěná v klidové poloze, v níž jeden její konec (45) zasahuje do dráhy pohybu nitěnek a její druhý konec (46) leží v oblasti působení indukčního snímače (44 )._________________________
12. Zařízení podle nároku 11,vyznačující se tím, že obsahuje tlačnou pružinu (47), tlačící páku (42) ve směru klidové polohy k dorazu (48).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH02751/93A CH687714A5 (de) | 1993-09-13 | 1993-09-13 | Vorrichtung zur Handhabung von Litzen fuer Kettfadeneinziehmaschinen. |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ221494A3 true CZ221494A3 (en) | 1995-04-12 |
Family
ID=4240791
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ942214A CZ221494A3 (en) | 1993-09-13 | 1994-09-12 | Device for handling healds for drawing-in machines for healding warp threads |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5459913A (cs) |
EP (1) | EP0646667B1 (cs) |
JP (1) | JPH07197348A (cs) |
KR (1) | KR950008763A (cs) |
AT (1) | ATE150808T1 (cs) |
AU (1) | AU675155B2 (cs) |
CA (1) | CA2130315A1 (cs) |
CH (1) | CH687714A5 (cs) |
CZ (1) | CZ221494A3 (cs) |
DE (1) | DE59402215D1 (cs) |
ES (1) | ES2099516T3 (cs) |
RU (1) | RU94033111A (cs) |
SK (1) | SK109394A3 (cs) |
TW (1) | TW285688B (cs) |
Families Citing this family (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH687881A5 (de) * | 1993-09-13 | 1997-03-14 | Staeubli Ag Zweigwerk Sargans | Litzensepariervorrichtung fuer Kettfadeneinziehmaschinen. |
CH687542A5 (de) * | 1993-09-13 | 1996-12-31 | Staeubli Ag Zweigwerk Sargans | Vorrichtung zur selektiven Uebergabe von Litzen. |
ES2186193T3 (es) * | 1997-09-08 | 2003-05-01 | Staeubli Ag Pfaeffikon | Dispositivo para la transferencia de elementos de equipo de una maquina de tejer. |
EP2199443B1 (de) * | 2008-12-19 | 2016-03-16 | Stäubli AG Pfäffikon | Mobile Einzieheinheit |
CN106087210B (zh) * | 2016-07-29 | 2017-10-24 | 江阴市通源纺机有限公司 | 自动纱线穿综设备 |
ES2913787T3 (es) * | 2019-06-17 | 2022-06-06 | Groz Beckert Kg | Procedimiento, dispositivo, carro desplazable y máquina de remetido |
CN110528157A (zh) * | 2019-08-23 | 2019-12-03 | 广东溢达纺织有限公司 | 综丝自动送料机构 |
KR102372058B1 (ko) | 2021-07-01 | 2022-03-07 | 변상일 | 가공 로봇의 자동 레벨링 드릴 구조 |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1430629A (en) * | 1918-09-09 | 1922-10-03 | Barber Colman Co | Textile machine |
JPS6420359A (en) * | 1987-07-10 | 1989-01-24 | Teijin Seiki Co Ltd | Heald transfer apparatus |
JPS6420358A (en) * | 1987-07-10 | 1989-01-24 | Teijin Seiki Co Ltd | Heald magazine |
IT1233750B (it) * | 1989-09-29 | 1992-04-14 | El & M Srl | Metodo di incorsatura automatica e macchina per attuare il detto metodo |
US5274894A (en) * | 1989-10-04 | 1994-01-04 | Zellweger Uster Ag | Machine for the automatic drawing-in of warp threads |
CH679871A5 (cs) * | 1989-10-04 | 1992-04-30 | Zellweger Uster Ag | |
CH679598A5 (cs) * | 1989-12-22 | 1992-03-13 | Zellweger Uster Ag | |
CH680933A5 (cs) * | 1990-03-06 | 1992-12-15 | Zellweger Uster Ag | |
CH682576A5 (de) * | 1990-08-20 | 1993-10-15 | Zellweger Uster Ag | Vorrichtung zum Vereinzeln von Lamellen in Kettfadeneinziehmaschinen. |
CH682577A5 (de) * | 1990-09-17 | 1993-10-15 | Zellweger Uster Ag | Vorrichtung zur Handhabung von Litzen oder Lamellen in einer Kettfadeneinziehmaschine. |
CH682928A5 (de) * | 1991-01-22 | 1993-12-15 | Zellweger Uster Ag | Vorrichtung zur Handhabung von Lamellen in einer Kettfadeneinziehmaschine. |
CH687542A5 (de) * | 1993-09-13 | 1996-12-31 | Staeubli Ag Zweigwerk Sargans | Vorrichtung zur selektiven Uebergabe von Litzen. |
CH687881A5 (de) * | 1993-09-13 | 1997-03-14 | Staeubli Ag Zweigwerk Sargans | Litzensepariervorrichtung fuer Kettfadeneinziehmaschinen. |
-
1993
- 1993-09-13 CH CH02751/93A patent/CH687714A5/de not_active IP Right Cessation
-
1994
- 1994-08-11 DE DE59402215T patent/DE59402215D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-08-11 ES ES94112542T patent/ES2099516T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-08-11 EP EP94112542A patent/EP0646667B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-08-11 AT AT94112542T patent/ATE150808T1/de not_active IP Right Cessation
- 1994-08-17 CA CA002130315A patent/CA2130315A1/en not_active Abandoned
- 1994-09-06 KR KR1019940022281A patent/KR950008763A/ko active IP Right Grant
- 1994-09-09 JP JP6251140A patent/JPH07197348A/ja active Pending
- 1994-09-12 AU AU72881/94A patent/AU675155B2/en not_active Ceased
- 1994-09-12 CZ CZ942214A patent/CZ221494A3/cs unknown
- 1994-09-12 US US08/304,199 patent/US5459913A/en not_active Expired - Fee Related
- 1994-09-12 RU RU94033111/12A patent/RU94033111A/ru unknown
- 1994-09-12 SK SK1093-94A patent/SK109394A3/sk unknown
- 1994-11-28 TW TW083111041A patent/TW285688B/zh active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES2099516T3 (es) | 1997-05-16 |
TW285688B (cs) | 1996-09-11 |
EP0646667A1 (de) | 1995-04-05 |
DE59402215D1 (de) | 1997-04-30 |
SK109394A3 (en) | 1995-04-12 |
RU94033111A (ru) | 1996-06-27 |
EP0646667B1 (de) | 1997-03-26 |
KR950008763A (ko) | 1995-04-19 |
ATE150808T1 (de) | 1997-04-15 |
AU7288194A (en) | 1995-03-23 |
CA2130315A1 (en) | 1995-03-14 |
CH687714A5 (de) | 1997-01-31 |
AU675155B2 (en) | 1997-01-23 |
US5459913A (en) | 1995-10-24 |
JPH07197348A (ja) | 1995-08-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ221394A3 (en) | Device for separating healds for drawing-in machines for healding warp threads | |
JP3213813B2 (ja) | ドローイングインマシンでヘルド及びドロツパーを取り扱う装置 | |
CZ221494A3 (en) | Device for handling healds for drawing-in machines for healding warp threads | |
JPS61152839A (ja) | 搬送管糸の取り出し方法 | |
AU641979B2 (en) | Device for singularizing healds for warp-thread drawing-in machines | |
KR100460341B1 (ko) | 하네스 요소를 픽업, 고정 및 분배하는 장치 및 시스템과 이를 수행하는 방법 | |
CN112469652B (zh) | 用于在沿纺织机的纵向方向并排布置的多个工位上制造十字绕线线圈的方法以及用于制造十字绕线线圈的纺织机 | |
US6397443B1 (en) | Harness strand or lamella feeding system | |
US5249339A (en) | Apparatus for drawing in warp threads | |
US5287895A (en) | Equipment for transporting and handling weft-yarn stock bobbins | |
CZ221294A3 (en) | Device for selective transfer of healds | |
US4610406A (en) | Bobbin supplying system | |
US5174000A (en) | Apparatus for singularizing drop-wires in warp-thread drawing-in machines | |
US5148585A (en) | Device for manipulating drop wires for warp-thread drawing-in machines | |
US5448811A (en) | Drop-wire separation device for warp drawing-in machines | |
CA2202788A1 (en) | Automatic input and output tube handlers for use with an electronic component processing machine | |
JPH0734354A (ja) | イ草織機への原料イ草補給方法 | |
CN117912765A (zh) | 线束制造装置 | |
MXPA01002473A (en) | Strand or lamella feeding system | |
JPH03128865A (ja) | 自動巻取システム | |
JPH0770841A (ja) | 巻管をペッグトレイに装着するための方法及び装置 |