CZ21039U1 - Stojan štítové výztuže pro podzemní dobývání, rídicí páka a podložní ližina pro nej - Google Patents

Stojan štítové výztuže pro podzemní dobývání, rídicí páka a podložní ližina pro nej Download PDF

Info

Publication number
CZ21039U1
CZ21039U1 CZ200921461U CZ200921461U CZ21039U1 CZ 21039 U1 CZ21039 U1 CZ 21039U1 CZ 200921461 U CZ200921461 U CZ 200921461U CZ 200921461 U CZ200921461 U CZ 200921461U CZ 21039 U1 CZ21039 U1 CZ 21039U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
support
control lever
shield
longitudinal struts
rib
Prior art date
Application number
CZ200921461U
Other languages
English (en)
Inventor
Reichelt@Klaus-Peter
Scheunert@Alois
Original Assignee
Bucyrus Dbt Europe Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bucyrus Dbt Europe Gmbh filed Critical Bucyrus Dbt Europe Gmbh
Publication of CZ21039U1 publication Critical patent/CZ21039U1/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D23/00Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor
    • E21D23/03Mine roof supports for step- by- step movement, e.g. in combination with provisions for shifting of conveyors, mining machines, or guides therefor having protective means, e.g. shields, for preventing or impeding entry of loose material into the working space or support

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Steering Devices For Bicycles And Motorcycles (AREA)
  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)
  • Blinds (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)

Description

Stojan štítové výztuže pro podzemní dobývání, řídicí páka a podložní ližina pro něj
Oblast Techniky
Technické řešení se týká stojanu štítové výztuže pro podzemní dobývání, se dvěma podložními ližinami a se čtyřmi řídicími pákami pro vytvoření řídicího mechanismu, z nichž dvě řídicí páky tvoří dvě přední řídicí páky, které jsou vždy prostřednictvím jednoho předního otočného čepu uloženy otočně na podložní ližině, a z nichž dvě řídicí páky tvoří zadní řídicí páky, které jsou vždy prostřednictvím jednoho zadního otočného čepu uloženy otočně na podložní ližině, přičemž každá řídicí páka obsahuje dvě podélné vzpěry, které svými konci zasahují za střední žebro spojující pevně podélné vzpěry jako dolní a horní vidlicový kloub, a přičemž každá podložní ližina obsahuje střední blok s jedním předním a jedním zadním uložením čepu pro otočné čepy a bočně středního bloku obsahuje boční plechy. Technické řešení se dále týká řídicí páky pro stojan štítové výztuže se dvěma podélnými vzpěrami, které zasahují za střední žebro, které je spolu pevně spojuje svými konci jako dolní a horní vidlicový kloub pro otočné uložení řídicí páky na podložní ližině prostřednictvím otočných čepů, jakož i podložní ližiny pro stojan štítové výztuže, se středovým blokem, na němž jsou vytvořena přední uložení čepu pro uložení přední řídicí páky a zadní uložení čepu pro uložení zadní řídicí páky, například lemniskátového převodu pro podpírání dobývacího Štítu, a na jehož obou stranách jsou uspořádány boční plechy.
Dosavadní stav techniky
Přihlašovatel používá při podzemním dobývání stojany štítové výztuže s výše uvedenými řídicími pákami a výše uvedenými podložními ližinami pro různé mocnosti slojí a výšky porubů. Aby stojany štítové výztuže mohly nezávisle na aktuální výšce porubu při postupu dolování udržovat volnou porubní stěnu mezi takzvanou počvou, na níž podložní ližiny leží, a takzvaným nadložím, k němuž je přitlačována nadložní stropnice při využití řídicího mechanismu a hydraulických podpěrných stojek, musí se odstup mezi podložní ližinou a nadložní stropnicí pravidelně a plynule měnit až do dosažení obou extrémních poloh. Zvláštní problém přitom představují porubní stěny s nízkou výškou porubu, popřípadě mocností sloje, protože potom nejenže musí být nasazeny nízké dobývací stroje, nýbrž i stojany štítové výztuže se musí popřípadě zasunout do své nej nižší dosažitelné zasunuté polohy. V tomto stavu jsou hydraulické stojky zcela zasunuty a přední a zadní řídicí páky leží téměř paralelně s počvou,
Aby bylo možno dosáhnout minimální zasunuté polohy, existují již dlouho snahy bud' zabránit tomu, aby se hornina nchromadila v klínu mezi podložní ližinou a příslušnou řídicí pákou, nebo aby se použila monitorovací zařízení, která detekují nahromadění rozdrobené horniny, aby potom mohla být horníkem odstraňována. Ze spisu DE 8210762 U1 je například známé uspořádat vedle ocelových listových pružin v klínu mezi řídicí pákou a podložní ližinou pěnový polštář, aby se vytěžená hornina při poklesnutí řídicích pák automaticky vytlačila. Ve spisu DE 202005007725 U1 je navrženo opatřit řídicí páky krytem jako ochranným zařízením, které má především zabránit vnikání rubaniny do zmíněného klínu, a ze spisu DE 202004007635 je známé uspořádat na hydraulické stojce monitorovací senzor pro monitorování zmíněného klínu.
Úkolem technického řešení je u stojanu štítové výztuže pro podzemní dobývání pomocí konstrukčních opatření na řídicí páce, popřípadě na podložní ližině, minimalizovat nebezpečí zablokování řídicích pák při zasunutí řídicího mechanismu.
Podstata technického řešení
Tento úkol, jakož i další úkoly, splňuje stojan štítové výztuže pro podzemní dobývání, se dvěma podložními ližinami a se čtyřmi řídicími pákami pro vytvoření řídicího mechanismu, z nichž dvě řídicí páky tvoří dvě přední řídicí páky, které jsou vždy prostřednictvím jednoho předního otočného čepu uloženy otočně na podložní ližině, a z nichž dvě řídicí páky tvoří zadní řídicí páky, které jsou vždy prostřednictvím jednoho zadního otočného čepu uloženy otočně na podložní
- 1 CZ 21039 U1 ližině, přičemž každá řídicí páka obsahuje dvě podélné vzpěry, které svými konci zasahují za střední žebro, spojující pevně podélné vzpěry jako dolní a horní vidlicový kloub, a přičemž každá podložní ližina obsahuje střední blok s jedním předním a jedním zadním uložením čepu pro otočné čepy a bočně středního bloku obsahuje boční plechy, podle technického řešení, jehož podstatou je, že alespoň střední žebra předních řídicích pák jsou svou přední stranou vzdálena od dolních vidlicových kloubů předních řídicích pák při vytvoření svislých průchodů pro rubaninu a/nebo že podložní ližiny jsou opatřeny šikmými dny pro boční odvádění rubaniny.
Obě navržená opatření vycházejí z toho, že nelze zcela zabránit tomu, aby se rubanina z lámaného kamene, uhlí nebo podobně nemohla shromaždovat ve zmíněném klínu. Konstrukčně předem stanovené svislé průchody pro rubaninu mezi vidlicovým kloubem, a tudíž mezi otočným čepem, a přední stranou středního žebra umožňují, že rubanina, nashromážděná ve zmíněném klínu, nemůže zabránit zasunutí řídicích pák do minimální polohy, protože materiál horniny může těmito průchody pro rubaninu při zasunování unikat směrem nahoru. Je zřejmé, že tyto průchody pro rubaninu musí za tím účelem mít dostatečnou velikost. Pro stabilní a tuhé provedení řídicích pák však postačí, když obě podélné vzpěry jsou navzájem spolu svařeny jen na části své celkové délky a nikoli, jak je u dosavadního stavu techniky obvyklé, po celé své délce. Druhé opatření, které může být upraveno alternativně nebo přídavně ke svislým průchodům pro rubaninu, spočívá v šikmých dnech mezi středním blokem a bočním plechem podložní ližiny, aby se hromadění ve zmíněném klínu zabránilo tím, že rubanina může klouzat do strany a nemůže se tak hromadit pod řídicími pákami, zejména předními řídicími pákami.
U stojanů Štítové výztuže může postačovat, když jsou příslušnými svislými průchody pro rubaninu opatřeny pouze přední řídicí páky. U zvlášť výhodného provedení jsou však i střední žebra zadních řídicích pák svými předními stranami vzdálena od dolních vidlicových kloubů zadních řídicích pák při vytvoření svislých průchodů pro rubaninu.
Uvedený úkol dále splňuje řídicí páka podle technického řešení pro stojany štítové výztuže, s dvěma podélnými vzpěrami, které svými konci přesahují přes střední žebro pevně spojující podélné vzpěry jako dolní jakož i horní vidlicový kloub pro otočné uložení řídicí páky, přičemž podstatou technického řešení je, že střední žebro je svou přední stranou vzdáleno od dolního vidlicového kloubu při vytvoření svislého průchodu pro rubaninu.
Tím je umožněno, že rubanina může jedním nebo více svislými průchody unikat směrem vzhůru, když je řídicí páka, popřípadě řídicí mechanismus, zasunutím hydraulických stojek natočen/a do v podstatě vodorovné polohy.
Aby byly vytvořeny dostatečně velké svislé průchody pro rubaninu a aby se současně neohrozila potřebná stabilita řídicích pák, mohou se svislé průchody pro rubaninu rozkládat na alespoň 25 %, s výhodou na přibližně 30 % až 50 % délky řídicích pák mezi osami otáčení. Zpravidla postačuje upravit svislé průchody pro rubaninu v podstatě pouze na dolních vidlicových kloubech, popřípadě uloženích kloubů na straně podložních ližin, neboť tam se nachází zmíněný klín ohrožený zablokováním. Za tím účelem může být upraven jeden jediný průchozí, respektive nepřerušovaný svislý průchod pro rubaninu, rozkládající se od dolního vidlicového kloubu až k přední straně středního žebra. Alternativně může střední žebro sestávat i z většího počtu elementů, zejména ze dvou elementů středního žebra, přičemž mezi přední stranou elementu středního žebra ležícího nejblíže k vidlicovému kloubu a vidlicovým kloubem je s výhodou vytvořen první svislý průchod pro rubaninu a mezi elementy středního žebraje s výhodou vytvořen další svislý průchod pro rubaninu.
Pomocí tohoto opatření bude sice svislý průchod pro rubaninu blízký k vidlicovému kloubu menší než u předchozí varianty provedení s jedním jediným průchodem pro rubaninu, současně se však zvýší pevnost a tuhost řídicí páky v ohybu na základě dalšího spojovacího elementu mezi podélnými vzpěrami. Zvlášť výhodné přitom je, když je element středního žebra, uspořádaný v sousedství dolního vidlicového kloubu, opatřen na své přední straně vybráním nebo prohloubením. Dále může být s výhodou element středního žebra, uspořádaný v sousedství dolního vidlicového kloubu, vytvořen na své dolní straně ve tvaru klínu, aby se zlepšilo odvádění rubaniny do
-2CZ Z1U3V Cl svislých průchodů pro rubaninu. Alternativně nebo přídavně se může element středního žebra, uspořádaný v sousedství dolního vidlicového kloubu, rozkládat v podstatě pouze na polovině hloubky podélných vzpěr, takže je vzdálen od dolní strany řídicích pák a volný prostor na straně podložní ližiny se při současném zvýšení tuhosti řídicích pák v ohybu zvětší.
Střední žebro, popřípadě elementy středního žebra, které spojují podélné vzpěry, mohou být provedeny jako masivní bloky nebo komorové nosníky nebo mohou být součástí komorového středmho nosníku popřípadě elementu komorového středního nosníku, které jsou přivařeny mezi podélnými vzpěrami.
U jednoho zvlášť výhodného provedení stojanu štítové výztuže, popřípadě řídicích pák, zejména předních řídících pák, pro stojan štítové výztuže jsou podélné vzpěry na svých dolních stranách opatřeny vytlačovacími úkosy. Tyto vytlačovací úkosy mohou sestávat zejména ze zkosení, která jsou vytvořena vždy na vnější hraně podélných vzpěr. Tato zkosení se mohou s výhodou rozkládat v podstatě po celé délce předních řídicích pák mezi vidlicovými klouby a s výhodou spolupracují s šikmými dny tím, že při natáčení předních řídicích pák dolů vytvářejí nožový efekt. Tento nožový efekt může rubaninu přídavně vytlačovat směrem ven, a tudíž ve směru šikmých den klesajících směrem ven a dolů. Dále mohou s výhodou i přední strany středního žebra na dolní straně probíhat zkoseně. Zkosení na dolních stranách vzpěr mohou probíhat s výhodou pod úhlem zkosení přibližně 45°, aby se dosáhlo dobrého vytlačování rubaniny ve směru šikmých den. I pomocí jiných úhlů zkosení je možno dosáhnout téhož účinku.
Výše uvedený úkol dále splňuje podložní ližina pro stojan štítové výztuže, se středním blokem, na němž je vytvořeno jedno přední uložení čepu pro uložení přední řídicí páky a jedno zadní uložení čepu pro uložení zadní řídicí páky, a na jehož obou stranách jsou uspořádány boční plechy, podle technického řešení, jehož podstatou je, že mezi alespoň jedním z bočních plechů a středním blokem je uspořádáno Šikmé dno pro boční odvádění rubaniny.
Podle provedení podložní ližiny může postačovat, když šikmé dno umožňuje boční odvádění rubaniny jen do jedné strany. Zvlášť výhodné však je, když je u podložní ližiny podle vynálezu, popřípadě u stojanu štítové výztuže s odpovídajícími podložními ližinami, uspořádáno, popřípadě vytvořeno, vždy jedno šikmé dno mezí středním blokem a oběma bočními plechy, takže vždy jedno šikmé dno klesá od středního bloku k příslušnému bočnímu plechu.
U jednoho provedení mohou být boční plechy opatřeny vybráními nebo vybráními ve tvaru okének jako bočními průchody pro rubaninu, přičemž šikmá dna s výhodou ústí do dolního okraje tohoto vybrání, aby se rubanina klouzající bočně po šikmém dnu mohla odvádět nebo vytlačovat skrz boční plechy směrem ven, U alternativního provedení mohou být boční plechy mezi předním a zadním připojovacím, popřípadě otočným kloubem opatřeny sníženým obrysem, přičemž tento obrys má horní okraj bočního plechu, k němuž šikmá dna s výhodou plynule klesají. Sníženým obrysem jsou míněny takové boční plechy, u nichž horní okraj těchto bočních plechů končí v podstatě ve výšce šikmého dna. U výhodného provedení může přitom horní okraj bočního plechu probíhat ve stejné výšce nebo hlouběji než osa otáčení zadního otočného čepu.
U jednoho provedení mohou být podložní ližiny mezi středním blokem a bočními plechy provedeny jako stavebnicová konstrukce a šikmá dna sestávají pouze z komor v průřezu ve tvaru trojúhelníku, které jsou zase nasazeny na pod nimi ležící komory nebo podobně. Alternativně mohou podložní ližiny mezi středním blokem a bočními plechy obsahovat masivní vložené nosníky, jejichž horní strany jsou zkoseny, a které tudíž tvoří masivní šikmá dna. Vložené nosníky mohou zejména obsahovat i šikmá dna ve tvaru vany. Rovněž jejich kombinace nebo i uspořádání vložených nosníků ve vrstvách je možné.
S výhodou jsou v bočních pleších - jak je samo sobě známé - vytvořeny vždy úložné prostředky pro zajištění čepů, přičemž například u dvou podložních ližin mohou být na navzájem k sobě přivrácených bočních pleších tato zajištění čepů připevněna nebo mohou být vytvořena jako jeden kus s bočními plechy, přičemž pouze na vždy vně ležících bočních pleších jsou uspořádána demontovatclná zajištění čepů.
-3 CZ 21039 U1
Přehled obrázků na výkresech
Další výhody a provedení stojanu štítové výztuže podle technického řešení s řídicími pákami a/nebo podložními ližinami vytvořenými podle technického řešení vyplývají z následujícího popisu příkladů provedení znázorněných schematicky na výkresech, jakož i z vedlejších nároků, přičemž na výkresech znázorňují:
obr. 1 schematicky stojan štítové výztuže s podložní ližinou, lemniskátovým převodem a dobývacím štítem v bokorysu, obr. 2 v půdorysu dvě podložní ližiny stojanu štítové výztuže s připojenými předními a zadními řídicími pákami, obr. 3 řez podél čáry III-III na obr. 1 bez dobývacího štítu, obr. 4 v bokorysu přední řídicí páka podle technického řešení, obr. 5 v perspektivním pohledu podložní ližina podle druhého příkladu provedení, obr. 6 v bokorysu podložní ližina z obr. 5, obr. 7 řez podél čáry VII-VII na obr. 6, obr. 8 v bokorysu přední řídicí páka podle druhého příkladu provedení technického řešení, částečně v řezu,a obr. 9 v půdorysu řídicí páka z obr. 8.
Příklady provedení technického řešení
Na obr. 1 je znázorněn stojan 10 štítové výztuže. Tento stojan 10 štítové výztuže obsahuje dvě podložní ližiny 50, z nichž je na obr. 1 vidět pouze jedna, přičemž na každé podložní ližině 50 je otočně upevněna vždy jedna přední řídicí páka 20 a jedna zadní řídicí páka 30 lemniskátového mechanismu 2. Předními řídicími pákami 20 a zadními řídicími pákami 30 je lemniskátovým mechanismem 2 otočně podepřen dobývací štít 3, na jehož horním konci je vytvořen masivní stropnicový kloub 4, aby tam mohla být kloubově upevněna neznázoměná nadložní stropnice, která je podepřena pomocí neznázoměných hydraulických stojek a může se relativně vůči podložním ližinám 50 pohybovat svisle a v mezích i vodorovně, aby se důlní porub mezi podložními ližinami 50 a neznázoměnou nadložní stropnicí udržoval při dobývání volný pro podzemní dobývací zařízení. Na obr. 1 je znázorněn stojan 10 štítové výztuže v první poloze, v níž dobývací štít 3 ještě nedosáhl své nejhlubší zasunuté polohy, neboť jak přední řídicí páky 20, tak i zadní řídicí páky 30 se mohou zasunováním hydraulických stojek ještě dále ve smyslu otáčení hodinových ručiček snižovat. Označení přední pro přední řídicí páky 20 a zadní pro zadní řídicí páky 30 se vztahuje k provoznímu nasazení stojanu 10 štítové výztuže, při němž dobývací stroj pojíždí podél důlního porubního předku, zatímco za dobývacím štítem 3 se nadloží hroutí a uzavírá již vyrubaný porub dolů padající horninou. Přední řídicí páky 20, které jsou vytvořeny delší než zadní řídicí páky 30, tudíž leží blíže k porubnímu předku, a proto vpředu.
U stojanu 10 štítové výztuže jsou přední řídicí páky 20, jak ukazuje i obr. 2, uloženy předním otočným čepem 5 v předním připojovacím kloubu 6 a zadní řídicí páky 30 jsou prostřednictvím druhého otočného čepu 7 uloženy v zadním připojovacím kloubu 8 na podložní ližině 50, přičemž otočný čep 5, popřípadě připojovací kloub 6, leží výše než zadní otočný čep 7, popřípadě příslušný připojovací kloub 8. Před předním připojovacím kloubem 6 s otočným čepem 5 pro přední řídicí páku 20 je uspořádána kloubová pánev 9 pro kloubové uložení púlkulového připojovacího dna neznázoměné podpěrné stojky pro vysunování a zasunování stojanu 10 štítové výztuže. Jak přední řídicí páky 20, tak i zadní řídicí páky 30 jsou vytvořeny relativně široké a obsahují vždy dvě masivní podélné vzpěry 21, 31, které jsou zde pevně a ohybově pevně navzájem spolu spojeny prostřednictvím jednoho jediného středního žebra 22, 32, tvořeného komorovým nosníkem, popřípadě středovým komorovým nosníkem, a rozkládajícího se v podstatě po celé hloubce podélných vzpěr 21, 3L Střední žebra 22, 32, která jsou prostřednictvím obvodových svarových švů přivařena k oběma podélným žebrům 21., 31, se rozkládají, jak je zvlášť dobře patrné z obr. 1 a 2, vždy pouze na asi 45 % délky podélných vzpěr 21, 31 řídicích pák 20, 30
-4CZ 21039 U1 mezi dolními vidlicovými klouby 23, 33 a horními vidlicovými klouby 24, 34, na nichž existuje kloubové spojeni s dobývacím štítem 3.
Jak střední žebro 22 přední řídicí páky 20, tak i střední žebro 32 zadní řídicí páky 30, mají přední stranu 25, 35, která je s velkým odstupem vzdálená od příslušného dolního vidlicového kloubu 23, 33 při vytvoření podélného svislého průchodu 26, 36 pro rubaninu. Jak lze dobře seznat z půdorysu na obr. 2, rozkládají se tyto oba průchody 26, 36 pro rubaninu mezi příslušnými podélnými vzpěrami 21, 31 řídicích pák 20, 30 přibližně na polovině jejich celkové délky. Pomocí těchto svislých průchodů 26, 36 pro rubaninu se při zasunutí stojanů 10 Štítové výztuže, to znamená při snížení řídicích pák 20, 30 lemniskátového mechanismu 2 ve směru k podložním Úžinám 50, dosáhne toho, že popřípadě nahromaděná rubanina nebo hornina může být vytlačována směrem vzhůru skrz tyto průchody 26, 36 rubaniny, takže při zasunování lemniskátového mechanismu 2 nemůže docházet k žádnému zablokování. Jak přední řídicí páky 20, tak i zadní řídicí páky 30, mohou být dále provedeny relativně široké a mohou mít tudíž výhodné průřezy pro bezpečné podepření dobývacího štítu 3 a nadložní stropnice, aniž by toto široké provedení řídicích pák 20, 30 zhoršovalo zasunování lemniskátového mechanismu 2.
Nyní bude uveden nejprve odkaz na obr. 4, na němž je, částečně v řezu, znázorněna podrobně přední řídicí páka 20. Výlučně obě podélné vzpěry 21 přední řídicí páky 20 se rozkládají po celé délce přední řídicí páky 20, přičemž obě podélné vzpěry 21 končí integrálně v dolním vidlicovém kloubu 23 nebo v horním vidlicovém kloubu 24 příslušným kloubovým uložením 23A, 24A pro otočný čep. Zatímco obě podélné vzpěry 21 sestávají z masivního plechového pásu, je střední žebro 22 vytvořeno jako dutý profil, popřípadě komorový profil s po obvodu zahnutou plechovou stěnou z relativně méně tlustého plechu. Střední žebro 22, tvořené středním komorovým nosníkem, je po obvodu přivařeno k oběma podélným vzpěrám 21. Bokorys na obr. 4 zřetelně ukazuje, že přední strana 25 středního žebra 22 má od osy 5' otáčení dolního vidlicového kloubu 23 odstup, který přibližně odpovídá polovině dráhy mezi osou 51 otáčení v dolním vidlicovém kloubu 23 a osou 24' otáčení v horním vidlicovém kloubu 24. Proto může narubaná hornina být vytlačovaná směrem vzhůru mezi oběma podélnými vzpěrami 21 přibližně na polovině délky přední řídicí páky 20, kdyby se měla hromadit v klínu mezi podložní ližinou 50 a přední řídicí pákou 20.
Obě podélné vzpěry 21 jsou dále v podstatě po celé své dílčí délce mezi oběma vidlicovými klouby 23, 24 na dolní straně 21' opatřeny úkosem 27, přičemž tento úkos 27 tvoří vždy vnější hranu obou podélných vzpěr 2b To je zvlášť zřetelné z obr. 3, na který se uvádí odkaz.
Obr. 3 znázorňuje přední řídicí páku 20 v řezu rovinou znázorněnou na obr. 1, takže, vycházeje z tohoto znázorněného vyobrazení v řezu, se obě podélné vzpěry 21 rozkládají až k příslušnému připojovacímu kloubu na podložní ližině 50. Protože rovina řezu na obr. 3 leží krátce před přední stranou 25 střední vzpěry 22, je ještě vidět i svislý průchod 26 pro rubaninu mezi oběma podélnými vzpěrami 2j_. Na dolních stranách 2Γ podélných vzpěr 21 lze opět zřetelně rozpoznat úkosy 27, vždy na vnějších hranách podélných vzpěr 21, přičemž oba úkosy 27 tvoří výtlačné úkosy a mají zde vůči dolní straně 21' podélné vzpěry 21 úhel zkosení přibližně 45°. Funkce úkosů 27 na dolních stranách 21' podélných vzpěr 21 spočívá v tom, že při zasunování předních řídicích pák 20 je rubanina, která by se mohla nahromadit v klínu 11 mezi podložní ližinou 50 a přední řídicí pákou 20, posunována směrem ven. Pro výhodnou spolupráci s vytlačovacími úkosy 27 obsahuje podložní ližina 50 na obou stranách středního bloku 51, na němž jsou, jak lze seznat zejména z obr. 2, vytvořena jak přední uložení čepů, tak i zadní uložení čepů pro otočné čepy 5, 7 řídicích pák 20, 30, vždy jeden vložený nosník 52, jehož horní strana, tvořící Šikmé dno 53, klesá šikmo dolů pod úhlem zkosení zde v podstatě 45p od středního bloku 51 k bočním plechům 54, které jsou uspořádány na obou stranách a s odstupem od středního bloku 5T Šikmé horní strany tvoří šikmá dna 53, která se nacházejí přesně pod přední řídicí pákou 20 a pomocí nichž se dosáhne toho, že rozdrobená hornina a jiná rubanina, které se nezamýšlené dostanou do klínu 11 mezi přední řídicí pákou 20 a podložní ližinou 50, jsou odváděny do strany. Šikmá dna 53 tedy zajišťují boční odvádění rubaniny. Pod středním blokem 51, vloženými nosníky 52 a bočními plechy 54 je na šířce podložní ližiny 50 přivařen souvislý dnový plech 61, pod nímž je přivařen další masivní dnový plech 78, obsahující zde podélnou Štěrbinu 79, přičemž svarové švy jsou zde
-5CZ 21039 U1 uspořádány a provedeny jako štěrbinový svar v podélné štěrbině 79. Pod dnovým plechem 78 by mohly být přivařeny další plechové vrstvy, to znamená sendvičovým způsobem.
Při souhrnném pozorování obr. 1 až 3 je vidět, že oba boční plechy 54, které se souvisle rozkládají alespoň mezi kloubovou pánví 9 a zadním koncem podložní ližiny 50, probíhají mezi předním připojovacím kloubem 6 pro přední řídicí páku 20 a zadním připojovacím kloubem 8 pro zadní řídicí páku 30 s extrémně silně sníženým obrysem. Mezi těmito zmíněnými oběma připojovacími klouby 6, 8 probíhá horní hrana 56 bočních plechů 54 částečně vždy ve výšce, která leží zřetelně pod osou 5' otáčení přední řídicí páky 20 a u znázorněného příkladu provedení dokonce ještě níže než osa 8' otáčení zadní řídicí páky 30. Horní hrana 56 bočních plechů 54 leží zřetelně hlouběji a blíže k dolní straně podložní ližiny 50 než bylo doposud obvyklé podle dosavadního stavu techniky, aby mohla být rubanina odváděna do strany. Touto sníženou horní hranou 56 může být veškerá rubanina bez překážek odváděna bočně nad bočními plechy 54. Rubanina nebo narubaná hornina, které popřípadě zůstanou ležet uprostřed na horní straně středního bloku 51 podložní ližiny 50, mohou být naproti tomu při zasunování stojanu 10 štítové výztuže vytlačovány směrem vzhůru svislými průchody 26 pro rubaninu v přední řídicí páce 20, a tudíž rovněž nepřekážejí zasunování stojanu 10 štítové výztuže.
Obr. 5 až 7 znázorňují druhý přiklad provedení podložní ližiny 150 podle technického řešení. Stejné součásti jsou označeny vztahovými značkami zvýšenými o 100. Podložní ližina 150 rovněž obsahuje kloubovou pánev 109 pro podpěrnou stojku, za níž je k masivní dnové desce 160, která je zde provedena jako souvislá, přivařen střední blok 151. Tento střední blok 151 je opatřen předním uložením 161 čepu pro otočný čep přední řídicí páky, uspořádaným blíže ke kloubové pánvi 109, a zadním uložením 162 čepu pro otočný čep zadní řídicí páky, přičemž bočně od středního bloku 151 a s odstupem od něho jsou uspořádány oba boční plechy 154. Tyto oba boční plechy 154 jsou opatřeny zajišťovacími prostředky pro otočné čepy (neznázoměné), zasunutelné vždy z vnějšku, to znamená na obr. 5 z dolní čelní plochy 170 podložní ližiny 150, přičemž zajištění 163 a 164 čepů na bočních pleších 154, ležících v sestaveném stavu stojanu štítové výztuže uvnitř, v sousedství kráčivých nosníků, sestávají z uzavíracích desek nebo podobně, jejichž světlá šířka je menší než průměr uložení 161, 162 čepů ve středním bloku 151, zatímco na bočním plechu 154, ležícím v sestaveném stavu vně, jsou navařeny prstencové podložky 165, 166, do nichž se mohou zasunout pojistné prostředky, jako například ploché železo po instalování otočného čepu, a zaaretovat, pro zajištění otočného čepu v montážní poloze proti vyklouznutí z kloubového uložení. Jak lze opět dobře vidět na půdorysu na obr. 5, je mezi středním blokem 151 a bočním plechem 154 uspořádán vždy jeden vložený nosník 152, jejichž horní strany jsou opatřeny úkosy 153, které se celkově ve tvaru vany sbíhají ke koncům vloženého nosníku 152. Rovněž vložené nosníky 152 tvoří šikmá dna 153 uspořádaná pod předními řídicími pákami pro boční odvádění rubaniny nebo narubané horniny, která by se mohla nahromadit v klínu mezi kloubovými uloženími a připojenými řídicími pákami.
Na rozdíl od předchozího příkladu provedení zde nemají oba boční plechy 154 žádný snížený obrys, nýbrž horní hrana 156 probíhá po celé délce podložní ližiny 150 zřetelně pod osou 108' otáčení zadní řídicí páky. V oblasti polohy, v níž jsou uspořádána šikmá dna 153 vložených nosníků 152, jsou vložené plechy 154 opatřeny vybráními 175 ve tvaru okének, jejichž dolní hrany 176 leží lícované s šikmými plochami šikmých den 153, takže rozdrcená hornina může být odváděna bočně těmito vybráními 175. Tato vybrání 175 ve tvaru okének v bočních pleších 154 tedy slouží, stejně jako u předchozího příkladu provedení, k podporování bočního odvádění rubaniny.
Obr. 8 a 9 znázorňují další příklad provedení přední řídicí páky 220 podle technického řešení. I tato přední řídicí páka 220 obsahuje dvě s odstupem od sebe uspořádané, v příčném řezu pravoúhlé masivní podélné vzpěry 221, které vždy navzájem paralelně končí v jednom dolním vidlicovém kloubu 223 a jednom horním vidlicovém kloubu 224 s uloženími 223A, 224A čepů, popřípadě kloubů. Na dolních stranách 221r jsou obě podélné vzpěry 221, stejně jako u předchozího příkladu provedení, opatřeny z vnějšku úkosy 227 jako vytlačovacími úkosy. Na rozdíl od předchozího příkladu provedení je však v meziprostoru mezi oběma podélnými vzpěrami 221 uspořádáno nikoli jedno jediné střední žebro, nýbrž jsou zde upevněny dva elementy 222 a 282 střední
-6ho žebra, z nichž přední element 282 středního žebra je uspořádán blíže k vidlicovému kloubu 223 na straně podložní ližiny než zadní element 222 středního žebra. Přední strana 285 předního elementu 282 středního žebra, ležícího blíže k vidlicovému kloubu 223, je opatřena vybráním 287 a mezi přední stranou 285 a vidlicovým kloubem 223 je vytvořen první svislý průchod 286 pro rubaninu, zatímco mezi zadní stranou předního elementu 282 středního žebra a přední stranou 225 vzdáleněji ležícího zadního elementu 222 středního žebra je vytvořen druhý svislý průchod 226 pro rubaninu. Oba elementy 222 a 282 středního žebra zde sestávají z masivních bloků, popřípadě profilů, a jsou prostřednictvím obvodových svarových švů 290, 291 svařeny s podélnými vzpěrami 221. Zatímco se zadní element 222 středního žebra, ležící blíže k dobývacímu štítu, rozkládá v podstatě po celé hloubce podélných vzpěr 221, je z obr. 8 zvlášť dobře patrné, že přední element 282 středního žebra se rozkládá v podstatě jen na zhruba poloviční hloubce podélných vzpěr 221. Na dolní straně 288 je přední element 282 středního žebra opatřen dvěma klínovými plochami 292, 293. které rubaninu buď vytlačují k jednomu průchodu 286 pro rubaninu, nebo k druhému průchodu 226 pro rubaninu. Současně vznikne odstupem klínové dolní strany 288 předního elementu 282 středního žebra od dolní strany 221' podélných vzpěr 221 volný prostor pod předním elementem 282 středního žebra, v němž se mohou hromadit malá množství rubaniny, aniž by se bránilo zasunování, popřípadě snižování předních řídicích pák 220. Pomocí přídavného spojovacího elementu, tj. předního elementu 282 středního žebra, mezi oběma podélnými vzpěrami 221 se značně zvýší tuhost přední řídicí páky 220 v ohybu oproti variantě provedení, u níž je tam vytvořen souvislý svislý průchod pro rubaninu.
Pro odborníka vyplývají z předcházejícího popisu četné modifikace, které mají spadat do rozsahu ochrany připojených nároků. Vytvoření středního bloku a vložených nosníků podložní ližiny se může uskutečnit s masivními součástmi nebo s dutými komorovými profily. Rovněž střední žebra nebo elementy středního žebra řídicích pák mohou být provedeny z masivních vzpěr, komor, bloků nebo z dutých komorových profilů. Pro stanovení obrysu a pro vytvoření šikmých den existují četné možnosti provedení. Vždy podle tuhosti vložených nosníků a celkové tuhosti podložních ližin mohou být tyto provedeny z dutých komorových profilů nebo masivně nebo mohou mít vhodné sendvičové provedení. I geometrie vybrání, popřípadě průběh obrysu bočních plechů, se mohou různě měnit a mohou záviset zejména na základní konstrukci podložních ližin. Technické řešení je použitelné i u jiných možností upevnění řídicích pák než pomocí zasunutých otočných čepů, aniž by došlo k opuštění rozsahu ochrany závislých nároků.

Claims (20)

1. Stojan štítové výztuže pro podzemní dobývání, se dvěma podložními ližinami (50, 150) a se čtyřmi řídicími pákami (20, 30, 220) pro vytvoření řídicího mechanismu (2), z nichž dvě řídicí páky (20, 220) tvoří dvě přední řídicí páky (20, 220), které jsou vždy prostřednictvím jednoho předního otočného čepu (5) uloženy otočně na podložní ližině (50, 150), a z nichž dvě řídicí páky (30) tvoří zadní řídicí páky (30), které jsou vždy prostřednictvím jednoho zadního otočného čepu (7) uloženy otočně na podložní ližině (50, 150), přičemž každá řídící páka (20, 30, 220) obsahuje dvě podélné vzpěry (21, 31, 221), které svými konci, tvořícími dolní vidlicový kloub (23, 33, 223) a horní vidlicový kloub (24, 34, 224), zasahují za střední žebro (22, 32), spojující pevně podélné vzpěry (21, 31, 221), a přičemž každá podložní ližina (50, 150) obsahuje střední blok (51, 151) s jedním předním uložením (161) čepu a jedním zadním uložením (162) čepu pro otočné čepy (5, 7) a bočně od středního bloku (51, 151) obsahuje boční plechy (54, 154), vyznačující se tím, že alespoň střední žebro (22), popřípadě přední element (282) středního žebra předních řídicích pák (20, 220) je svou přední stranou (25, 285) vzdálen od dolních vidlicových kloubů (23, 223) předních řídicích pák (20, 220) pro vytvoření svislých průchodů (26, 286) pro rubaninu a/nebo že podložní ližiny (50, 150) jsou opatřeny šikmými dny (53, 153) pro boční odvádění rubaniny.
-7CZ 21039 U1
2. Stojan štítové výztuže podle nároku 1, vyznačující se tím, že střední žebro přední řídicí páky (220) obsahuje alespoň dva elementy (282, 222) středního žebra.
3. Stojan štítové výztuže podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že střední žebra (32) zadních řídicích pák (30) jsou svými předními stranami (35) vzdálena od dolních vidlicových kloubů (33) zadních řídicích pák (30) pro vytvoření svislých průchodů (36) pro rubáni nu.
4. Řídicí páka pro stojan štítové výztuže zejména podle nároků 1 a 2, s dvěma podélnými vzpěrami (21, 31, 221), které svými konci přesahují přes střední žebro (22, 32), pevně spojující podélné vzpěry (21, 31, 221), které svými konci tvořící dolní vidlicový kloub (23, 33, 223) a horní vidlicový kloub (24, 34, 224) pro otočné uložení řídicí páky (20, 30, 220), vyznačující se tím, že střední žebro (22, 32), popřípadě elementy (282, 222) středního žebra, je, popřípadě jsou svou přední stranou (25, 35, 285, 225) vzdáleno, popřípadě vzdáleny od dolního vidlicového kloubu (23, 33, 223) pro vytvoření svislého průchodu (26, 36, 286, 226) pro rubaninu.
5. Stojan štítové výztuže nebo řídící páka podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že svislé průchody (26, 36) pro rubaninu se rozkládají na alespoň 25 %, s výhodou na přibližně 30 % až 50 % délky řídicích pák (20, 30) mezi jejích osami otáčení.
6. Stojan štítové výztuže nebo řídicí páka podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že mezi jedním elementem (282) středního žebra a vidlicovým kloubem (223) je vytvořen první svislý průchod (286) pro rubaninu a s výhodou je mezi elementy (282, 222) středního žebra vytvořen alespoň jeden další svislý průchod (226) pro rubaninu.
7. Stojan Štítové výztuže nebo řídicí páka podle nároku 6, vyznačující se tím, že element (282) středního žebra, uspořádaný v sousedství dolního vidlicového kloubu (223), je na své přední straně (285) opatřen vybráním (287) nebo prohloubením,
8. Stojan štítové výztuže nebo řídicí páka podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že element (282) středního žebra, uspořádaný v sousedství dolního vidlicového kloubu (223), je na své dolní straně (288) vytvořen ve tvaru klínu.
9. Stojan štítové výztuže nebo řídicí páka podle nároku 6, 7 nebo 8, vyznačující se tím, že element (282) středního žebra, uspořádaný v sousedství dolního vidlicového kloubu (223), se rozkládá v podstatě pouze na poloviční hloubce podélných vzpěr (221).
10. Stojan štítové výztuže nebo řídicí páka podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že podélné vzpěry (21, 221) předních řídicích pák (20, 220) jsou na svých dolních stranách (2Γ, 221') opatřeny vytlačovacími úkosy (27, 227).
11. Stojan štítové výztuže nebo řídicí páka podle nároku 10, vyznačující se tím, že vytlačovací úkosy (27, 227) sestávají ze zkosení vždy vnější hrany podélných vzpěr (21, 221).
12. Stojan štítové výztuže nebo řídicí páka podle jednoho z nároků lažll, vyznačující se t í m , že přední strany (35) středních žeber (32) probíhají na dolní straně zkoseně.
13. Stojan štítové výztuže nebo řídicí páka podle nároku 11 nebo 12, vyznačující se tí m, že úkosy (27) probíhají na dolních stranách podélných vzpěr (21) pod úhlem přibližně 45°.
14. Podložní ližína pro stojan štítové výztuže zejména podle nároku 1, se středním blokem (51, 151), na němž je vytvořeno jedno přední uložení (161) čepu pro uložení přední řídicí páky
LZ Z1U3V U1 (20, 220) a jedno zadní uložení (162) čepu pro uložení zadní řídicí páky (30), a na jehož obou stranách jsou uspořádány boční plechy (54, 154), vyznačující se tím, že mezi alespoň jedním z bočních plechů (54, 154) a středním blokem (51, 151) je uspořádáno šikmé dno (53, 153) pro boční odvádění rubaniny.
15. Stojan štítové výztuže nebo podložní ližina podle jednoho z nároků 1 a 14, vyznačující se tím, že šikmá dna (53, 153) se rozkládají vždy mezi středním blokem (51, 151) a bočními plechy (54, 154) a klesají od středního bloku (51, 151) k bočním plechům (54, 154).
16. Stojan štítové výztuže nebo podložní ližina podle jednoho z nároků 1 a 14, vyznačující se t í m , že boční plechy (154) jsou opatřeny vybráním (175), přičemž Šikmá dna (153) ústí v nebo nad dolním okrajem (176) tohoto vybrání (175).
17. Stojan štítové výztuže nebo podložní ližina podle jednoho z nároků 1 a 14, vyznačující se tím, že boční plechy (54) obsahují mezi předním připojovacím kloubem (6) a zadním připojovacím kloubem (8) snížený obrys s horním okrajem (56) bočního plechu (54), k němuž klesají šikmá dna (53).
18. Stojan štítové výztuže nebo podložní ližina podle nároku 17, vyznačující se tím, že horní okraj (56) bočního plechu (54) probíhá částečně ve stejné výšce jako osa (8') otáčení zadního otočného čepu (7) popřípadě zadní řídicí páky (30) nebo hlouběji.
19. Stojan štítové výztuže nebo podložní ližina podle jednoho z nároků 1 a 14, vyznačující se tím, že podložní ližiny (50, 150) obsahuj i mezi středním bokem (51, 151) a bočními plechy (54, 154) vložené nosníky (52, 152), jejichž horní strany jsou zkoseny a tvoří šikmá dna (53, 153).
20. Stojan štítové výztuže nebo podložní ližina podle jednoho z nároků 1 a 14, vyznačující se tím, že v bočních pleších (154) jsou vytvořeny úložné prostředky (165, 166) pro zajištění čepů.
CZ200921461U 2007-01-19 2008-01-03 Stojan štítové výztuže pro podzemní dobývání, rídicí páka a podložní ližina pro nej CZ21039U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE200720001142 DE202007001142U1 (de) 2007-01-19 2007-01-19 Schildausbaugestell für den Bergbau sowie Lenker und Liegendkufe hierfür

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ21039U1 true CZ21039U1 (cs) 2010-06-28

Family

ID=39134838

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200921461U CZ21039U1 (cs) 2007-01-19 2008-01-03 Stojan štítové výztuže pro podzemní dobývání, rídicí páka a podložní ližina pro nej

Country Status (8)

Country Link
CN (1) CN201412176Y (cs)
CZ (1) CZ21039U1 (cs)
DE (1) DE202007001142U1 (cs)
MX (1) MX2009007674A (cs)
PL (1) PL67309Y1 (cs)
RU (1) RU94629U1 (cs)
UA (1) UA48835U (cs)
WO (1) WO2008086947A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102926789A (zh) * 2012-11-16 2013-02-13 无锡阳工机械制造有限公司 一种液压支架中心距与宽度的确定方法
CN108166984B (zh) * 2018-02-23 2024-05-10 济南重工集团有限公司 一种轮对防脱落装置

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7616114U1 (de) * 1976-05-20 1976-10-14 Bochumer Eisenhuette Heintzmann Gmbh & Co, 4630 Bochum Schildausbaugestell
DE2622468C3 (de) * 1976-05-20 1978-11-02 Bochumer Eisenhuette Heintzmann Gmbh & Co, 4630 Bochum Schildausbaugestell
DE2839004B1 (de) * 1978-09-07 1979-12-06 Hemscheidt Maschf Hermann Liegendkufe fuer ein Schildausbaugestell
DE8210762U1 (de) * 1982-04-16 1982-07-01 Klöckner-Becorit GmbH, 4620 Castrop-Rauxel Schildausbaugestell
DE202004007635U1 (de) * 2004-05-10 2004-07-08 Dbt Gmbh Schildausbaugestell
DE202005007725U1 (de) * 2005-05-11 2005-07-14 Dbt Gmbh Schildausbaugestell

Also Published As

Publication number Publication date
RU94629U1 (ru) 2010-05-27
PL67309Y1 (pl) 2014-08-29
UA48835U (ru) 2010-04-12
CN201412176Y (zh) 2010-02-24
PL118444U1 (pl) 2010-03-29
MX2009007674A (es) 2009-10-12
WO2008086947A1 (de) 2008-07-24
DE202007001142U1 (de) 2008-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2471993C1 (ru) Секция рештака
RU2544345C2 (ru) Кровельные опоры для сплошной выемки
RU2286455C2 (ru) Добычная горная машина со съемной направляющей деталью и сама направляющая деталь
US4391471A (en) Guides for mineral mining machines
US4048804A (en) Support assemblies for use in mine workings
AU2013206002B2 (en) Linepan and longwall mining machine
GB2086963A (en) Improvements in guides for mineral mining machines
CZ21039U1 (cs) Stojan štítové výztuže pro podzemní dobývání, rídicí páka a podložní ližina pro nej
RU2531403C2 (ru) Оградительный щит для щитовой крепи и способ его изготовления
RU2405107C2 (ru) Секция направляющей отрывного струга
CZ19281U1 (cs) Ležatá ližina pro stojany štítové výztuže a stojan štítové výztuže
PL104728B1 (pl) Oslonowa obudowa kopalniana
CN107313795A (zh) 一种轻型可伸缩柔性液压掩护支架
AU2012262642A1 (en) Coal saver
US4037419A (en) Mine roof support
US8215876B2 (en) Shield cap for a shield-type mining support
US7347501B2 (en) Plow baseplate
CZ183994A3 (en) System for mining minerals deposited in seams, particularly of coal
US4573828A (en) Roof support suitable for use in mines
EP2831375B1 (en) Mining plow
EP2504528B1 (en) Shield canopy for a shield-type support
PL216633B1 (pl) Sekcja obudowy zmechanizowanej do wybierania pokładów grubych systemem podbierkowym
Ilias et al. INNOVATIVE EQUIPMENT FOR IMPROVED COAL EXTRACTION TECHNOLOGY IN THICK SEAMS
EP3106607A1 (en) Longwall clearing plow
AU2011340161A1 (en) Connecting device for a trough pan of extraction devices, trough pan and attachment therefor

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20100628

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20101231

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20150105

MK1K Utility model expired

Effective date: 20180103