CZ205493A3 - Adhesive preparations with improved performance for laminating structures - Google Patents

Adhesive preparations with improved performance for laminating structures Download PDF

Info

Publication number
CZ205493A3
CZ205493A3 CZ932054A CZ205493A CZ205493A3 CZ 205493 A3 CZ205493 A3 CZ 205493A3 CZ 932054 A CZ932054 A CZ 932054A CZ 205493 A CZ205493 A CZ 205493A CZ 205493 A3 CZ205493 A3 CZ 205493A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
copolymer
sample
weight
acrylic
vinyl ester
Prior art date
Application number
CZ932054A
Other languages
English (en)
Inventor
Eric Karl Eisenhart
Benjamin Bartman
Joann Marie Eisenhart
Kathleen Anne Hughes
Original Assignee
Rohm & Haas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rohm & Haas filed Critical Rohm & Haas
Publication of CZ205493A3 publication Critical patent/CZ205493A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09JADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
    • C09J133/00Adhesives based on homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by only one carboxyl radical, or of salts, anhydrides, esters, amides, imides, or nitriles thereof; Adhesives based on derivatives of such polymers
    • C09J133/04Homopolymers or copolymers of esters
    • C09J133/06Homopolymers or copolymers of esters of esters containing only carbon, hydrogen and oxygen, the oxygen atom being present only as part of the carboxyl radical
    • C09J133/08Homopolymers or copolymers of acrylic acid esters
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09JADHESIVES; NON-MECHANICAL ASPECTS OF ADHESIVE PROCESSES IN GENERAL; ADHESIVE PROCESSES NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE; USE OF MATERIALS AS ADHESIVES
    • C09J131/00Adhesives based on homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by an acyloxy radical of a saturated carboxylic acid, of carbonic acid, or of a haloformic acid; Adhesives based on derivatives of such polymers
    • C09J131/02Homopolymers or copolymers of esters of monocarboxylic acids
    • C09J131/04Homopolymers or copolymers of vinyl acetate
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/31504Composite [nonstructural laminate]
    • Y10T428/31855Of addition polymer from unsaturated monomers
    • Y10T428/3188Next to cellulosic
    • Y10T428/31895Paper or wood
    • Y10T428/31906Ester, halide or nitrile of addition polymer

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Adhezní prostředky se zlepšeným provedením pro laminování konstrukcí
Oblast techniky
Tento vynález se týká adhezních prostředků se zlepšeným provedením pro: laminování konstrukcí. Zvláště se tento vynález týká adhezních prostředků se zlepšeným provedením pro laminování konstrukcí na bázi vodných vinylester/akrylových prostředků.
Dosavadní stav techniky
Hlavní část průmyslu laminujících adhezních prostředků, jako je například průmysl adheziv pro konstrukce, vyžaduje laminující adhezní činidlo, které by trvale vázalo filmy a folie včetně filmů z umělé hmoty, jako jsou například změkčené polyvinylchloridové filmy, a celulosových folií, jako jsou například dekorativní (tištěné) papírové folie pro podklady konstrukcí. Mezi podklady konstrukcí patří porézní podklady, jako je například třísková deska, překližka, lisovaná dřevotřísková deska, lepenka, dřevovláknitá deska a podobné materiály.
Dosavadní adhezní činidla v jednosložkovém adhezním prostředku nemají stejné vlastnosti za vysoké teploty a za teploty místnosti. U jednosložového adhezního prostředku relativně tvrdý kopolymer bude mít příslušné vlastnosti za vysoké teploty «
avšak nemá odpovídající vlastnosti za teploty místnosti. Přidání plastifikátoru (změkčovadla) k relativně tvrdému kopolymerů zlepší adhezní vlastnosti za teploty místnosti, ale s tím, že za vysoké teploty dochází u tohoto provedení k otěru.
Jedním řešením tohoto problému je pracovat s dvousložkovým adhezním prostředkem, v němž alespoň jeden reaktivní kopolymer se smíchá s druhým reaktivním činidlem, které může mít nízkou molekulovou hmotu nebo může být polymerní. Takové dvousložkové systémy jsou problematické, pokud jde o zacházení s nimi, cenu a stabilitu smíchaného prostředku.
USA patentová přihláška 4 694 056 popisuje vodné na tlak citlivé adhezní činidlo, které obsahuje kopolymer alkylakrylátu nebo vinylesteru nebo oba dva funkční komonomery kyseliny a polyfunkční kopolymerovatelný monomer. USA patentová přihláška 5 100 044 popisuje ve vodě rozpustné balení a převádění adhezního činidla, které obsahuje 10 až 98 dílů disperze vinylacetátového homo-/ko-/ter-polymeru, 2 až 30 hmotnostních dílů změkčovadla a 1 až 20 hmotnostních dílů diacetátu ethylenglykolu (EGDA) jako jediného organického rozpouštědla. USA patentová přihláška 4 540 739 popisuje vodná na tlak citlivá adhezní činidla, která zahrnují latex, který obsahuje od asi 0,5 do asi 40 hmotnostních procent ethylenicky nenasycené karboxylové kyseliny se 3 až 9 atomy uhlíku, tento latex je zneutralizován hydroxidem nebo solí alkalického kovu na pH asi 6 nebo více než šest.
Tento vynález hledá jak překonat problémy související s dosud známými znalostmi z odborné literatury.
Podstata vynálezu
Podle prvního aspektu tohoto vynálezu se získává prostředek, který je zvláště vhodný jako jednosložkový vodný adhezní prostředek pro laminování konstrukcí, vyznačující se tím, že obsahuje adhezní kopolymer sestávající v podstatě z vinylester/akrylového kopolymerů, který obsahuje od asi 0,1 do asi 20 %, s výhodou od asi 0,2 do asi 10 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost vinylester/akrylového kopolymerů) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž uvedený vinylester/akrylový kopolymer má teplotu skelného přechodu od asi 10 do asi -35 °C.
Podle druhého aspektu tohoto vynálezu se získává způsob získání jednosložkového vodného laminujícího adhezního prostředku, vyznačující se tím, že zahrnuje vytvoření adhezního kopolymerů, který sestává v podstatě z vinylester/akrylového kopolymerů obsahujícího od asi 0,1 do asi 20 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost kopolymerů) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž tento kopolymer má teplotu skelného přechodu od asi 10 do asi -35 °C.
Podle třetího aspektu tohoto vynálezu se získává způsob laminování filmového nebo foliového substrátu a konstrukčního podkladu, vyznačující se tím, že a) vytvoří se jednosložkový, vodný, organické rozpouštědlo neobsahující, laminující adhezní prostředek, který obsahuje adhezní kopolymer sestávající v podstatě z vinylester/akrylového kopolymerů obsahující od asi 0,1 do asi 20 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost kopolymerů) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž tento kopolymer má teplotu skelného přechodu od asi 10 do asi -35 °C, b) uvedený prostředek se aplikuje na první podklad, c) prostředek se uvede do kontaktu s druhým podkladem a d) prostředek se vysuší.
Podle čtvrtého aspektu tohoto vynálezu se získává laminát, který se připravuje shora uvedeným způsobem.
Výhodami tohoto vynálezu je, že tyto vodné adhezní prostředky pro laminování konstrukcí, které obsahují jednosložkový adhezní kopolymer, kde tímto kopolymerem je vinylester/akrylový kopolymer, který obsahuje od asi 0,1 do asi 20 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost kopolymerů) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž tento kopolymer má Tg od asi 10 do asi -35 °C, s výhodou od asi -5 °C do asi -25 °C, vykazují dobrou rovnováhu mezi adhezními vlastnostmi za vysoké teploty a za teploty místnosti v jednosložkovém adhezním prostředku.
Uvedená teplota skelného přechodu je s výhodou od asi -5 °C do asi -25 °C.
Uvedený kopolymer s výhodou obsahuje stabilizátor, který je vybrán ze skupiny sestávající z hydroxyethylcelulosy a polyvinylalkoholu, s výhodou obsahuje polyvinylalkoholový stabilizátor.
Uvedený polární monomer s výhodou znamená ethylenicky nenasycenou karboxylovou kyselinu, s výhodou kyselinu akrylovou.
Uvedený kopolymer s výhodou obsahuje kopolymerovatelný akrylový monomer vybraný ze skupiny sestávající z butylakrylátu a 2-ethylhexylakrylátu.
Uvedený vinylester/akrylový kopolymer znamená s výhodou kopolymer vinylacetát/butylakrylát/2-ethylhexylakrylát/akrylová kyselina, který obsahuje od asi 0,1 do asi 20 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost uvedeného kopolymerů) akrylové kyseliny.
Uvedená kopolymerovaná organická kyselina je s výhodou zneutralizována z 5 až 100 % (vztaženo na ekvivalenty) netěkavou bází.
Uvedená kopolymerovaná organická kyselina je s výhodou zneutralizována z 25 až 100 % (vztaženo na ekvivalenty) netěkavou bází.
Žádný ze shora uvedených USA patentů nepopisuje vodný adhezní prostředek pro laminování konstrukcí, který obsahuje jednosložkový adhezní kopolymer, kde tímto kopolymerem je vinylester/akrylový kopolymer obsahující od asi 0,1 do asi 20 hmotnostních procent (vztaženo na hmotnost kopolymerů) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž tento kopolymer má Tg od asi 10 ’C do asi -30 °C.
Tento vynález tedy poskytuje vodné adhezní prostředky pro laminování konstrukcí na bázi vinylester/akrylového kopolymerů, který obsahuje jednosložkový adhezní kopolymer. Podle tohoto vynálezu se tedy získává způsob laminování konstrukcí podkladů. Tento vynález se tedy týká vodných adhezních prostředků pro laminování konstrukcí obsahujících jednosložkový adhezní kopolymer, při čemž tímto kopolymerem je vinylester/akrylový kopolymer, který obsahuje od asi 0,1 do asi 20 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost kopolymerů) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž tento kopolymer má Tg od asi 10 °C do asi -35 °C, s výhodou od asi -5 ’C do asi -25 °C, které vykazují dobrou rovnováhu mezi adhezními vlastnostmi za vysoké teploty a za teploty místnosti v jednosložkovém adhezním prostředku.
Teploty skelného přechodu (Tg) se zde počítají jako vážený průměr homopolymerních Tg hodnot, to jest pro výpočet Tg kopolymeru monomerů Ml a M2:
Tg(vypočt.) = w(Ml).Tg(Ml) + w(M2).Tg(M2), kde Tg(vypočt.) znamená teplotu skelného přechodu vypočtenou pro kopolymer, w(Ml) znamená hmotnostní frakci monomeru Ml v kopolymeru, w(M2) znamená hmotnostní frakci monomeru M2 v kopolymeru,
Tg(Ml) znamená teplotu skelného přechodu homopolymeru Ml a Tg(M2) znamená teplotu skelného přechodu homopolymeru M2.
Teplotu skelného přechodu homopolymerů lze nalézt například v knize Polymer Handbook, red. J. Branddrup a E.H. Immergut, Interscience Publishers.
Vodné vinylester/akrylové kopolymery prostředku podle tohoto vynálezu obsahují alespoň jeden kopolymerovaný vinylester. Vinylestery jsou monomery ethylenicky nenasyceného esteru, jako je například vinylacetát, vinylpropionát a vinylversatát. Výhodným je vinylacetát.
Vodné vinylester/akrylové kopolymery prostředku podle tohoto vynálezu obsahují alespoň jeden kopolymerovaný akrylový monomer. Akrylové monomery jsou zde definovány tak, že zahrnují estery (meth)akrylové kyseliny, amidy (meth)akrylové kyseliny, nitrily (meth)akrylové kyseliny, estery kyseliny krotonové a podobné. Jako monomery esterů kyseliny akrylové se mohou používat například methylakrylát, ethylakrylát, butylakrylát, 2-ethylhexylakrylát, decylakrylát, methylmethakrylát, ethylmethakrylát, butylmethakrylát a laurylmethakrylát, za předpokladu omezení vzhledem k Tg kopolymeru, jak zde shora uvedeno.
Výhodné jsou monomery akrylátů díky jejich nízkým Tg a snadnosti polymerače s monomery vinylesterů. Výhodnějšími jsou butylakrylát a 2-ethylhexylakrylát.
Vodné vinylester/akrylové kopolymery prostředku podle tohoto vynálezu obsahují kopolymerovaný ethylenicky nenasycený polární monomer, jako je například monomer obsahující hydroxylovou skupinu, jako je například hydroxyethyl (meth) akrylát, hydroxypropyl(meth)akrylát, alkylolované amidy, jako je například N-methylol(meth)akrylamid, monomer obsahující amidovou skupinu, jako je například (meth)akrylamid, monomer obsahující aminovou skupinu, jako je například dimethylaminoethyl (meth) akrylát a monomer obsahující karboxylovou skupinu, anhydrid nebo jejich sůl, jako je například kyselina (meth)akrylová, kyselina maleinová, kyselina itakonová, kyselina krotonová, vinylsulfonát sodný a kyselina fumarová, v množství od 0,1 % do asi 20 hmotnostních %, vztaženo na hmotnost kopolymerů. Výhodné jsou kopolymerované ethylenicky nenasycené monomery karboxylové kyseliny v množstvích od asi 0,2 do asi 10 hmotnostních %, vztaženo na hmotnost kopolymerů. Výhodnější je kopolymerovaná kyselina akrylová v množství od asi 0,2 do asi 10 hmotnostních procent, vztaženo na hmotnost kopolymerů.
Jestliže je do vodného vinylester/akrylového kopolymerů zahrnuta karboxylová kyselina, její karboxylové skupiny mohou být částečně nebo úplně neutralizovány. Výhodné je zneutralizovat asi 5 až 200 % ekvivalentů kopolymerované kyseliny. Výhodnější je zneutralizovat asi 25 až 100 % ekvivalentů kopolymerované kyseliny. Skupiny kopolymerované karboxylové kyseliny se mohou zneutralizovat netěkavou baží, takovou, že v podstatě všechna netěkavé baze zůstane v adhezním prostředku během procesu sušení. Skupiny kopolymerované karboxylové kyseliny se mohou zneutralizovat anorganickými nebo organickými bázemi nebo solemi baží se slabými kyselinami, jako je například mravenčan sodný, mléčnan draselný, citran sodný, octan draselný a uhličitan sodný. Jestliže je žádoucí nízká úroveň předzesíťování nebo nízký obsah gelu, potom se mohou používat malá množství multiethylenicky nenasycených monomerů, jako je například allyl(meth)akrylát, diallylftalát, 1,4-butylenglykoldi(meth)akrylát, l,6-hexandioldi(meth)akrylát a podobné, a to v množství od asi 0,01 do asi 5 hmotnostních procent, vztaženo na hmotnost kopolymer u .
Vodné vinylester/akrylové kopolymery podle tohoto vynálezu se mohou připravovat různými adičními polymeračními způsoby. Výhodnou je emulzní polymerace. Vinylester/akrylové emulzní kopolymery se mohou připravovat způsoby polymerování ethylenicky nenasycených monomerů, které jsou dobře známy odborníkům. Může se použít koloidní stabilizace, stabilizace aniontovým nebo neiontovým povrchově aktivním činidlem nebo jejich směsi. Výhodná je stabilizace koloidnímm stabilizátorem, jako je například hydroxyethy lcelulosa, N-vinylpyrrolidon, polyvinylalkohol, částečně acetylovaný polyvinylalkohol, karboxymethylcelulosa, arabská guma a podobné. Výhodná je stabilizace polyvinylalkoholem v množství od asi 0,05 do asi 10 hmotnostních %, vztaženo na hmotnost emulzního kopolymerů, plus neiontové povrchově aktivní činidlo. Polymerační reakce se může iniciovat různými způsoby známými z odborné literatury, jako například termálním rozkladem iniciátoru a oxidačně-redukční reakcí, kterou se generují volné radikály, které uskutečňují polymerací.
V polymerační směsi se mohou používat činidla pro přenos řetězců, jako jsou například merkaptany, polymerkaptany a halogenové sloučeniny, aby se upravila molekulová hmota vinylester/akrylového emulzního kopolymerů. Obvykle se používá od 0 do asi 5 hmotnostních %, vztaženo na hmotnost polymerní ho vazebného činidla, alkylmerkaptanů se 2 až 20 atomy uhlíku, 3-merkaptopropionové kyseliny nebo esterů 3-merkaptopropionové kyseliny. S výhodou se používá od 0,05 do asi 0,75 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost polymerního vazebného činidla) dodecylmerkaptanu nebo methylesteru 3-merkaptopropionové kyseliny.
Částice vinylester/akrylového emulzního kopolymerů mají průměr od asi 100 nanometrů do asi 4000 nanometrů při měření na přístroji Coulter LS-130, který používá techniku rozptylu světla. Dále se mohou používat částice s rozmanitou velikostí a polymodální částice s rozmanitou velikostí, jak je to popsáno v USA patentových přihláškách 4 384 056 a 4 539 361.
Množství pevných částic vinylester/akrylového kopolymeru je od asi 30 do asi 70 hmotnostních %. Výhodný obsah pevných částic je od asi 45 do asi 60 hmotnostních %.
Viskozita vinylester/akrylového emulzního kopolymeru může být v rozmezí od asi 200 mNsm-2 do asi 20 000 mNsm“2, měřeno na viskozimetru Brookfield (Model LVT s použitím vřetena č. 3 při 12 otáčkách za minutu). Výhodná je viskozita od asi 200 mNsm“2 do asi 5 000 mNsm-2.
Vodný adhezní prostředek pro laminování konstrukcí může obsahovat vedle vinylester/akrylového emulzního kopolymeru konvenční složky, jako jsou například emulgační činidla, pigmenty, plnidla, antimigrační pomocná činidla, koalescenční činidla, zahušťovadla, zvlhčovači činidla, smáčecí činidla, biocidy, změkčovadla, organosilany, protipěnivá činidla, barviva, vosky a antioxidační činidla.
Vodný adhezní prostředek pro laminování konstrukcí se může aplikovat na podklad konvenčními způsoby, jako je například nanášecím strojem, nanášením tyčinkou, nožovým natíracím strojem, hlubotiskovým strojem, záclonovým nanášením nebo podobnými postupy .
Vodný laminující adhezní prostředek se po aplikaci na podklad může zahřívat, aby proběhlo vysušení. Doba a teplota zahřívání budou ovlivňovat stupeň vysušení, zpracovatelnost, mánipulovatelnost s pokladem a vlastnosti zpracovaného podkladu (předmětu). Zpracování teplem se provádí při teplotě asi 30 OC až asi 250 ’C pó dobu mezi asi 3 sekundami až asi 15 minutami.
Vodný laminující adhezní prostředek se může používat pro takové aplikace, jako jsou například adhezní prostředky pro konstrukce pro stabilní navázání na filmy z umělé hmoty nebo z papíru, jako jsou například měkčené nebo nezměkčené polyvinylchloridové a tištěné papírové folie, a konstrukční podklady, jako je například třísková deska, překližka, lisovaná dřevotřísková deska, lepenka, dřevovláknitá deska a podobné materiály.
Tento vynález bude nyní popsán pomocí příkladů.
Příklady provedení vynálezu
V následujících příkladech se používají následující zkratky:
D.I. znamená deionizovaný,
HEA znamená hydroxyethylakrylát,
AA znamená akrylová kyselina,
AM znamená akrylamid,
°C znamená stupně Celsia,
IA znamená itakovaná kyselina,
NMA znamená N-methylolakrylamid,
SVS znamená vinylsulfonát sodný,
KOAc znamená octan draselný,
pli znamená číslo, které je vynásobeno 5,6 kg/cm (tj. ekviva-
lent tohoto čísla.1 libra na čtvereční palec, vzhledem k
tomu, že 1 libra na palec rovná se 0,18 kg na cm),
cps znamená číslo vynásobené 1 mNsm^ (ekvivalent 1 centipoise ),
ot/min znamená otáček za minutu a (meth)akrylát znamená akrylát nebo methakrylát.
Příklad 1
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 1
Míchaný reaktor, který obsahuje 500 g D.I. vody, se zahřeje na 65 ’C pod dusíkem. Potom se přidají 2 g 0,1% (hmotnostní procenta) roztoku síranu železnatého ve vodě. Dále se přidá roztok 0,5 g 30% (hmotnostní %) peroxidu vodíku (ve vodě) rozpuštěného v 10 g D.I. vody. Náplň monomerní směsi sestává z: 590 g D.I. vody, 300 g 20% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol; molekulová hmota 20 000) ve vodě, 30 g nonylfenolu s 10 moly ethoxylátu, 500 g vinylacetátu,
480 g butylakrylatu a 20 g kyseliny akrylové. Monomerní směs se plní podle následujícího schématu: 5 g/min po dobu 15 minut, potom 10 g/min po dobu dalších 15 minut, 15 g/min po dobu 15 minut a nakonec rychlostí 20 g/minutu. Celková doba plnění byla přibližně 165 minut.
Ve stejnou dobu, kdy se reaktor plní monomerní směsí, plní se současně dvěma následujícími roztoky: 4,0 g 30% (hmotn. %) peroxidu vodíku (ve vodě) rozpuštěnými ve 43 g D.I. vody a 2,1 g formaldehydsulfoxylátu sodného rozpuštěného ve 46 g D.I. vody podle následujícího časového schématu: 0,2 g/min po dobu 15 minut, 0,25 g/min po dobu 15 minut, 0,3 g/min po dobu 15 minut, 0,25 g/min po dobu 15 minut, potom 0,2 g/min po dobu 15 minut po ukončení přidávání monomerní směsi a nakonec rychlostí 0,5 g/min zbytek roztoku. Po ukončení přidávání monomerní směsi se k reakci přidá dalších 45 g D.I. vody. Po ukončení přidávání peroxidu vodíku a formadehydsulfoxylátu sodného se reakce ochladí a pH se upraví 15% (hmotnostní procenta) roztokem uhličitanu sodného ve vodě na hodnotu 4,5. Vzorek 1 měl obsah pevných složek 55,3 %, viskozitu (Brookfield, vřeteno č. 3 při 12 ot/min) 2 600 mNsm-^ (cps) a Tg (vyp.) -24 °C.
Příklad 2
Příprava vinylester/akrylového kopolymerů
Příprava vzorku 2
Míchaný reaktor, který obsahuje 200 g deionizované (D.I.) vody, se zahřeje na 65 °C pod dusíkem. Potom se přidá 0,1 g 0,1% (hmotnostní procenta) roztoku síranu železnatého ve 12,0 g Tritonu X-100. Dále se přidá roztok 0,2 g 30% (hmotnostní %) k
peroxidu vodíku (ve vodě) ve 2 g D.I. vody. Reaktor se pak plní monomerní směsí, která sestává z: 219 g D.I. vody, 125 g 19,2% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 304 g vinylacetátu, 488 g butylakrylátu a 8 g kyseliny akrylové. Monomerní směs se plní 170 minut. Ve stejnou dobu, kdy se reaktor plní monomerní směsí, plní se současně dvěma následujícími roztoky: 1,6 g 30% (hmot. %) peroxidu vodíku (ve vodě) rozpuštěnými ve 39,8 g D.I. vody a 0,8 g formaldehydsulfoxylátu sodného rozpuštěnými ve 41 g D.I. vody. Tyto roztoky se plní do reaktoru po dobu 180 minut. Po ukončení přidávání peroxidu vodíku a formadehydsulfoxylátu sodného se reakce ochladí a přidá se 4,8 g 15% (hmotnostní procenta) roztoku uhličitanu sodného ve vodě. Vzorek 2 měl obsah pevných složek 54,8 %, viskozitu (Brookfield, vřeteno č. 3 při 12 ot/min)
300 mNsm”2 (cps) a Tg (vyp.) -19,7 °C.
Příklad 3
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 3
Vzorek 3 se připraví podle postupu z příkladu 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 219 g D.I. vody, 125 g 19,2% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 292 g vinylacetátu, 488 g butylakrylátu, 8 g kyseliny akrylové a 12 g N-methyloylakrylamidu. N-methyloylakrylamid se přidá k monomerní směsi 15 minut po počátku napájení reaktoru. Obsah pevných látek v konečném produktu byl 54,8 %, viskozita (Brookfield, vřeteno č. 3 při 12 ot/min) větší než 50 000 mNsm“2 (cps) a Tg (vyp.) = -19,7 °C.
Příklad 4
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 4
Vzorek 4 se připraví podle postupu z příkladu 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 219 g D.I. vody, 125 g 19,2% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 264 g vinylacetátu, 488 g butylakrylátu, 8 g kyseliny akrylové a 40 g hydroxyethylakrylátu. Hydroxyethylakrylát se přidá k monomerní směsi 15 minut po počátku napájení reaktoru. Obsah pevných látek v konečném produktu byl 54,3 procent, viskozita (Brookfield, vřeteno č. 3 při 12 otáčkách za minutu) 6 300 mNsm-^ (cps) a Tg (vyp.) = -19,7 °C.
Příklad 5
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 5
Vzorek 5 se připraví podle postupu z příkladu 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 219 g D.I. vody, 125 g 19,2% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 300 g vinylacetátu, 488 g butylakrylátu, 8 g kyseliny akrylové a 4 g akrylamidu. Obsah pevných látek v konečném produktu byl 54,3 %, viskozita (Brookfield, vřeteno č. 3 při 12 ot/min) 5 350 mNsm-2 (cps) a Tg (vyp.) = -19,1 °C.
Příklad 6
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 6
Vzorek 6 se připraví podle postupu z příkladu 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 219 g D.I. vody, 125 g 19,2% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 272 g vinylacetátu, 488 g butylakrylátu, 40 g kyseliny akrylové. Obsah pevných látek v konečném produktu byl 54,7 %, viskozita (Brookfield, vřeteno č. 3 při 12 ot/min) 1 500 mNsm2 (cps) a Tg (vyp.) = -16,8 °C.
Příklad 7
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 7
Míchaný reaktor, který obsahuje 560 g deionizované (D.I.) vody, se zahřeje na 65 °C pod dusíkem. Potom se přidají 2 g 0,1% (hmotnostní procenta) roztoku síranu železnatého ve vodě a 30 g Tritonu X-100. Dále se přidá roztok 0,5 g 30% (hmotnostní %) peroxidu vodíku (ve vodě) v 5 g D.I. vody. Reaktor se pak plní náplní monomerní směsi, která sestává z: 547 g D.I. vody, 308 g 19,6% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 680 g vinylacetátu, 1 120 g butylakrylátu a 100 g kyseliny akrylové. Monomerní směs se plní 170 minut. Ve stejnou dobu, kdy se reaktor plní monomerní směsí, plní se současně dvěma následujícími roztoky: 4 g 30% (hmotn. %) peroxidu vodíku (ve vodě) rozpuštěnými v 62 g D.I. vody a 2,1 g formaldehydsulfoxylátu sodného rozpuštěnými v 65 g D.I. vody. Tyto roztoky se plní do reaktoru po dobu 180 minut. Po ukončení přidávání peroxidu vodíku a formadehydsulfoxylátu sodného se reakce ochladí a přidá se 9,5 g 15%·(hmotnostní procenta) roztoku uhličitanu sodného ve vodě. Konečný produkt měl obsah pevných složek 55,0 %, viskozitu (Brookfield, RVT Viscometer; vřeteno č. 6 při 10 ot/min) 3 500 mNsm^ (cps) a Tg (vyp.) -16,8 °C.
Příklad 8
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 8
Míchaný reaktor, který obsahuje 575 g deionizované (D.I.) vody, se zahřeje na 65 °C pod dusíkem. Potom se přidají 2 g
0,1% (hmotnostní procenta) roztoku síranu železnatého ve vodě a 30 g Tritonu X-100. Dále se přidá roztok 0,5 g 30% (hmotnostní %) peroxidu vodíku (ve vodě) v 5 g D.I. vody. Reaktor se pak plní náplní monomerní směsi, která sestává z: 560 g D.I. vody, 300 g 20% roztoku Airvolu-205 (částeně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 500 g vinylacetátu, 1 480 g butylakrylátu a 20 g kyseliny akrylové.
Monomerní směs se plní 170 minut. Ve stejnou dobu, kdy se reaktor plní monomerní směsí, plní se současně dvěma následujícími roztoky: 4 g 30% (hmotn. %) peroxidu vodíku (ve vodě) rozpuštěnými v 62 g D.I. vody a 2,1 g formaldehydsulfoxylátu sodného rozpuštěnými v 65 g D.I. vody. Tyto roztoky se plní do reaktoru po dobu 180 minut. Po ukončení přidávání peroxidu vodíku a formadehydsulfoxylátu sodného se reakce ochladí a přidá se
9,5 g 15% (hmotnostní procenta) roztoku uhličitanu sodného ve vodě. Konečný produkt měl obsah pevných složek 54,6 %, viskozitu (Brookfield; vřeteno č. 3 při 12 ot/min) 3 600 rnNsm“2 (cps) a Tg (vyp.) -30,9 °C.
Příklad 9
Příprava vinylester/akrylového kopolymerů
Příprava vzorku 9
Míchaný reaktor, který obsahuje 200 g deionizované (D.I.) vody, se zahřeje na 65 ’C pod dusíkem. Potom se přidá 0,8 g 0,1% (hmotnostní procenta) roztoku síranu železnatého ve vodě, 12,0 g Tritonu X-100 a 24 g kyseliny fumarové. Dále se přidá roztok 0,2 g 30% (hmotnostní %) peroxidu vodíku (ve vodě) ve 2 g D.I. vody. Reaktor se pak plní náplní monomerní směsi, která sestává z: 219 g D.I. vody, 121 g 19,8% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 288 g vinylacetátu a 488 g butylakrylátu. Monomerní směs se plní 162 minuty.
Ve stejnou dobu, kdy se reaktor plní monomerní směsí, plní se současně dvěma následujícími roztoky: 1,6 g 30% (hmotn. %) peroxidu vodíku (ve vodě) rozpuštěnými ve 39,8 g D.I. vody a 0,8 g formaldehydsulfoxylátu sodného rozpuštěnými ve 41 g D.I. vody. Tyto roztoky se plní do reaktoru po dobu 185 minut. Po ukončení přidávání peroxidu vodíku a formadehydsulfoxylátu sodného se reakce ochladí a přidá se 4,8 g 15% (hmotnostní procenta) roztoku uhličitanu sodného ve vodě. Konečný produkt měl obsah pevných složek 52,7 %, viskozitu (Brookfield, vřeteno č. 3 při 12 ot/min) 350 mNsm“^ (cps) a Tg (vyp. ) -18,0 °C.
Příklad 10
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 10
Vzorek 10 se připraví podle postupu z příkladu 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 219 g D.I, vody, 121 g 19,8% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 304 g vinylacetátu, 488 g butylakrylátu a 8 g kyseliny itakonové. Obsah pevných látek v konečném produktu byl 54,7 %, jeho viskozita (Brookfield, vřeteno č. 3 při 12 ot/min) 400 mNsm2 (cps) a Tg (vyp.) - -19,7 °C.
Příklad 11
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 11
Vzorek 11 se připraví podle postupu z příkladu 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 220 g D.I. vody, 123 g 19,6% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 304 g vinylacetátu, 488 g butylakrylátu a 8 g kyseliny itakonové. Obsah pevných látek v konečném produktu byl 54,0 %, jeho viskozita (Brookfield, LVT·Viscometer; vřeteno č. 6 při 10 ot/min) 300 mNsm“^ (cps) a Tg (vyp.) = -19,7 °C.
Příklad 12
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 12
Vzorek 12 se připraví podle postupu při přípravě vzorku 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 219 g D.I. vody, 123 g 19,6% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 280 g vinylacetátu, 488 g butylakrylátu a 40 g methakrylové kyseliny. Obsah pevných látek v konečném produktu byl 54,6 %, jeho viskozita (Brookfield, LVT Viscometer; vřeteno č. 6 při 10 ot/min) 600 mNsm-2 (cps) a Tg (vyp·) = -1θ r 7 0 C.
Příklad 13
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 13
Vzorek 13 se připraví podle postupu z příkladu 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 225 g D.í. vody, 41 g 19,6% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolyzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 296 g vinylacetátu, 488 g butylakrylatu a 64 g 25% (hmotnostní %) roztoku vinylsulfonátu sodného ve vodě. Obsah pevných látek v konečném produktu byl 56,2 % a Tg (vyp.) = -19,0 °C.
Příklad 14
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 14
Míchaný reaktor, který obsahuje 575 g deionizované (D.I.) vody a 30 g nonylfenolu s 10 moly ethoxylátu, sé zahřeje na 65 °C pod dusíkem. Potom se přidají 2 g 0,1% (hmotnostní procenta) roztoku síranu železnatého ve vodě. Dále se přidá roztok 0,5 g 30% (hmotnostní %) peroxidu vodíku (ve vodě) rozpuštěný v 5 g D.I. vody. Reaktor se pak plní náplní monomerní směsí, která sestává z: 560 g D.I. vody, 300 g 20% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolýzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 700 g vinylacetátu, 1 280 g 2-ethylhexylakrylátu a 20 g kyseliny akrylové. Monomerní směs se plní rychlostí 17,5 g/min po dobu 165 minut. Ve stejnou dobu, kdy se reaktor plní monomerní směsí, plní se současně dvěma následujícími roztoky: 4,0 g 30% (hmotn. %) peroxidu vodíku (ve vodě) rozpuštěnými v 62 g D.I. vody a 2,1 g formaldehydsulfoxylátu sodného rozpuštěnými v 65 g D.I. vody. Tyto roztoky se plní do reaktoru rychlostí 0,32 g/min po dobu 180 minut. Po ukončení přidávání monomerní směsi se k reakci přidá dalších 30 g D.I. vody. Po ukončení přidávání peroxidu vodíku a formadehydsulfoxylátu sodného se reakce ochladí a pH reakce se upraví na hodnotu 4,5 přidáním 15% (hmotnostní pro-i centa) roztoku uhličitanu sodného ve vodě. Vzorek 14 měl obsah pevných složek 54,5 %, viskozitu (Brookfield; vřeteno č. 4 při 12 ot/min) 16 000 mNsm-2 (cps) a Tg (vyp.) -29 °C.
Příklad 15
Příprava vinylester/akrylového kopolymeru
Příprava vzorku 15
Vzorek 15 se připraví podle postupu z příkladu 2 až na to, že se použije následující monomerní směs: 211 g D.I. vody, 125 g 19,2% roztoku Airvolu-205 (částečně hydrolýzovaný polyvinylalkohol) ve vodě, 296 g butylakrylátu, 184 g 2-ethylhexylakrylátu, 280 g vinylacetátu a 40 g kyseliny akrylové. Obsah pevných složek v konečném produktu byl 55,6 %, jeho viskozita (Brookfield, LVT Viscometer; vřeteno č. 6 při 10 ot/min) 1 700 mNsm”2 (cps) a Tg (vyp.) = -23,2 °C.
Příklad 16
Hodnoceni adhezivního provedení (účinnosti adheze)
Všechny vzorky vinylester/akrylového kopolymeru byly pou18 žity v čistém stavu (jak byly připraveny), pokud není jinak uvedeno.
Vzorek 1 a srovnávací vzorek A byly hodnoceny na adhezi při nízké a při vysoké teplotě.
Adheze při teplotě místnosti (pevnost adheze): Na panel březové překližky o velikosti 7,6 cm krát 15,2 cm se nanese válcem ovinutým drátem č. 38 adhezní prostředek. Kousek (10,2 cm krát 35,6 cm) 0,015cm sendvičového vinylu (měkčený polyvinylchlorid (PVC)) se laminuje na adhezní prostředek přitlačením třikrát ručním válcem. Lamináty se pak dají k sobě a zatíží se přes noc hmotností 4,5 kg.
Do každého laminátu se vyříznou dva 2,54cm odtrhávaci pásky. Tyto pásky se odtahují strojem pro zkoušky tahu Instron tensile tester v úhlu 180 0 rychlostí odtahování 25,4 cm/minutu. Zaznamená se průměrná hodnota pevnosti v tahu v kg/cm pro každý pásek. Tyto hodnoty získané od tří pásků (ze tří různých testovacích panelů) se zprůměrují. Získá se tak výsledná pevnost v tahu.
Adheze za nízké teploty: Pro test adheze za teploty místnosti se připraví odtrhávaci pásky jak shora popsáno. Lamináty se umístí od mrazničky o teplotě -12,2 °C a ekvilibrují se jednu hodinu. Pásky se pak ručně odtahují od překližky. Pevnost v tahu se hodnotí kvantitativně stupnicí v rozsahu od 1 do 5 (1 znamená odstranění od překližky, 5 znamená roztržení podkladu). Pro každý adhezní prostředek byly testovány tři pásky.
Adheze za vysoké teploty (test adheze): Pro test adheze za teploty místnosti se připraví odtrhávaci pásky jak shora popsáno. Lamináty se umístí do pece o teplotě 65,6 °C a ekvilibrují se jednu hodinu. Vzorky se pak najednou z pece odstraní a okamžitě se ještě horké testují. Jeden pásek z každého laminátu byl odtahován strojem pro zkoušky tahu Instron tensile tester v úhlu 180 ” rychlostí odtahování 25,4 cm/minutu. Zazna19 mená se průměrná hodnota pevnosti v tahu v kg/cm pro každý pásek. Tyto hodnoty získané od tří pásků (ze tří různých testovacích panelů) se zprůměrují. Získá se tak výsledná pevnost v tahu.
Adheze za vysoké teploty (mřížkový test; X-test): Na panel březové překližky o velikosti 7,6 cm krát 15,2 cm se nanese válcem ovinutým drátem č. 38 adhezní prostředek. Kousek (10,2 cm krát 35,6 cm) 0,015cm sendvičového vinylu (měkčený polyvinylchlorid (PVC)) se laminuje na adhezní prostředek přitlačením třikrát ručním válcem. Lamináty se pak dají k sobě a zatíží se přes noc hmotností 4,5 kg. Do vinylu na povrchu každého laminátu se vyřízne žiletkou písmeno X. Lamináty se pak umístí do pece o teplotě 65,6 °. Hodnotí se počet dnů, po které bylo skrz X ve vinylu, způsobené oddělením vinylu, vidět dřevo ležící pod laminátem. V některých případech vinyl nevykazuje žádné oddělení po dobu trvání testu po několika týdnech v peci.
Neutralizace kopolymerované kyseliny: Vzorky se neutralizují přidáním vodného roztoku předepsané baze nebo soli baze se slabou kyselinou k čistému emulznímu polymeru za míchání. Tato směs se po přidání míchá 10 minut. Ekvivalenty použitého přidaného něutralizačního činidla jsou vztaženy na žádoucí stupeň neutralizace a vypočtené ekvivalenty kopolymerované kyseliny v polymeru.
Tabulka 16.1
Vyhodnocení adheze vinylu na překližkový laminát za vysoké a za nízké teploty
vzorek adheze (tepl. míst.) (kg/cm) adheze (-12,2 °C) (rozmezí 1 až 5) adheze (65,6 °C) (kg/cm)
vzorek 1 2,13 5 0,14
srovn. vzorek A 1,52 1 0,79
Vzorek 1 podle tohoto vynálezu vykazuje lepší adhezi při teplotě místnosti a při nízké teplotě. Srovnávací vzorek A je komerční polymer (Tg = O °C), který sestává v podstatě z vinylacetátu a ethylenu.
Příklad 17
Vyhodnocení účinnosti adheze vinylester/akrylového kopolymeru obsahujícího 2-ethylhexyl-akrylát
Vzorky 8 a 14 byly hodnoceny na účinnost adheze způsoby podle příkladu 16.
Tabulka 17.1
Účinnost adheze vinylester/akrylového kopolymeru obsahujícího 2-ethylhexyl-akrylát
vzorek adheze (tepl. míst.) (kg/cm) adheze (65,6 °C) (kg/cm)
vzorek 14 2,29 0,43
vzorek 8 2,18 0,16
srovn. vzorek A 1,5 0,86
Vzorky 8 a 14 podle tohoto vynálezu vykazují lepší adhezi za nízké teploty. Srovnávací vzorek A je komerční polymer (Tg = O ’C), který sestává v podstatě z vinylacetátu a ethylenu.
Tabulka 17.2
Účinnost adheze vinylester/akrylového kopolymerů obsahujícího 2-ethylhexyl-akrylát a butylakrylát
vzorek adheze (tepl. míst.) (kg/cm) adheze (65,6 °C) (kg/cm) mřížkový test při 65,6 °C (dnů)
vzorek 15 1,64 1 3 až 6
srovn. vzorek A 1,39 1 3 až 6
Vzorek 15 podle tohoto vynálezu vykazuje lepší adhezi za teploty místnosti a vynikající adhezi za vysoké teploty. Srovnávací vzorek A je komerční polymer (Tg = 0 °C), který sestává v podstatě z vinylacetátu a ethylenu.
Příklad 18
Vliv polárního monomeru na adhezi vinylu na překližkový laminát
Vzorky 2 až 6, 10 a 13 byly hodnoceny na účinnost adheze způsoby podle příkladu 16.
Tabulka 16.1
Účinnost adheze vinylester/akrylového kopolymerů obsahujícího různé kopolymerované polární monomery
vzorek adheze (tepl. míst.) (kg/cm) adheze (65,6 °C) (kg/cm) mřížkový test při 65,6 °C (dnů)
vzorek 2 2,43 0,32 3
(1 % AA) vzorek 3 2,18 0,84 4
(1,5 % NMA) vzorek 4 1,96 0,52 3
(5 % HEA) vzorek 5 2,34 0,64 3
(0,5 % Am) vzorek 6 1,62 0,82 5
(5 % AA) srovn. vzorek A 1,54 0.98 7
Tabulka 18.2 Účinnost adheze vinylester/akrylového kopolymerů obsahujícího kopolymerovaný polární monomer itakonové kyseliny (IA)
vzorek adheze (tepl. míst.) (kg/cm) adheze mřížkový test (65,6 4C) při 65,6 °C (kg/cm) (dnů)
vzorek 10 1,5 0,75 4
(1 % IA) vzorek 10 + 1,4 0,70 14
0,5 ekv. KOH vzorek 10 + 1,54 0,71 14
1 ekv. KOAc srovn. vzorek A 1,57 0,95 7
Tabulka 18.3
Účinnost adheze vinylester/akrylového kopolymeru obsahujícího
kopolymerovaný polární monomer vinylsulfonátu sodného (SVS)
vzorek adheze (tepl. míst.) (kg/cm) adheze (65,6 °C) (kg/cm) mřížkový test při 65,6 °C (dnů)
vzorek 2 2,20 0,36 1
(1 % AA)
vzorek 13 1,05 0,57 2 až 5
(2 % SVS)
srovn. vzorek A 1,57 1,05 2 až 5
Vzorky 2 až 6, 10 a 13 podle tohoto vynálezu, obsahující různé polární komonomery, vykazují dobrou adhezi vinylu za vysoké teploty a za teploty místnosti. Srovnávací vzorek A znamená komerční polymer (Tg = 0 ’C), který sestává v podstatě z vinylacetátu a ethylenu.
Příklad 19
Vliv neutralizace kopolymerovaného monomeru kyseliny na adhezi vinylu na překližkový laminát
Vzorek 6 v různých stupních neutralizace byl vyhodnocován na účinnost adheze způsoby podle příkladu 16.
Vzorky byly neutralizovány přidáním vodného roztoku specifické báze k čistému emulznímu polymeru. Tato směs byla míchána 10 minut.
Tabulka 19.1
Vliv neutralizace na adhezi vinylu na překližkový laminát
vzorek adheze · (tepl. míst.) (kg/cm) adheze (65,6 °C) (kg/cm) mřížkový test °C
při ( 65,6 dnů)
vzorek 6 1,93 0,89 2
vzorek 6 s
0,25 i ekv . KOH 1,93 1,32 více než 14
vzorek 6 s
0,5 ekv. KOH 1,82 1,56 více než 14
vzorek 6 s
0,5 ekv. NaOH 1,98 1,32 více než 14
srovn. vzorek A 1,75 1,02 5
Neutralizace kopolymerované kyseliny vzorku 6 podle tohoto vynálezu dramaticky zvyšuje adhezi vinylu za vysoké teploty a účinnost mřížkové adheze. Srovnávací vzorek A znamená komerční polymer (Tg = 0 °C), který sestává v podstatě z vinylacetátu a ethylenu.
Příklad 20
Vliv neutralizace kopolymerovaného monomeru kyseliny solí kyseliny na adhezi vinylu na překližkový laminát
Vzorek 6 v různých stupních neutralizace byl vyhodnocován na účinnost adheze způsoby podle příkladu 15.
Tabulka 20.1
Vliv neutralizace solemi kyselin na adhezi vinylu na překližkový laminát
vzorek adheze adheze mřížkový test
(tepl. míst.) (65,6 °C) při 65,6 ’C
(kg/cm) (kg/cm) (dnů)
vzorek 6 2,20 0,93 4
vzorek 6 +
1 ekv. KOAc 2,14 1,23 více než 14
srovn. vzorek A 1,73 1,07 7
Tabulka 20.2
Vliv neutralizace solemi silných kyselin na adhezi vinylu na překližkový laminát
vzorek adheze (tepl. míst.) (kg/cm) adheze (65,6 °C) (kg/cm) mřížkový test při 65,6 °C (dnů)
vzorek 6 1,79 0,89 2
vzorek 6 +
0,5 ekv. MgCl2 1,75 0,77 2 *
vzorek 6 +
0,5 ekv. AICI3 1,32 0,93 4 r
vzorek 6 +
0,5 ekv. CaCl2 1,68 0,71 2
vzorek 6 +
- 1 ekv. CaCl2 1,66 0,64 2
.4 srovn. vzorek A 1,75 1,02 5
Pro neutralizaci kyseliny se místo baží mohou používat soli slabých kyselin. Zlepšuje se tak účinnost za vysoké teploty. Soli silných kyselin však neposkytují zlepšenou účinnost při vysoké teplotě. Srovnávací vzorek A znamená komerční polymer (Tg = 0 °C), který sestává v podstatě z vinylacetátu a ethylenu.
Příklad 21
Vliv neutralizace kopolymerovaného monomeru kyseliny různými solemi slabých kyselin na účinnost adheze vinylu na překližkový laminát
Vzorek 7 do různého stupně zneutralizovaný solemi slabých kyselin byl vyhodnocován na účinnost adheze způsoby podle příkladu 16.
Tabulka 21.1
Vliv neutralizace solemi slabých kyselin na adhezi vinylu na překližkový laminát
vzorek adheze (tepl. míst.) (kg/cm) adheze (65,6 ’C) (kg/cm) mřížkový test při 65,6 ’C (dnů)
vzorek 7 1,79 0,82 2 až 6
vzorek 7 +
0,5 ekv. mra-
venčanu sodného 1,93 0,93 více než 14
vzorek 7 + ekv. mraven-
čanu sodného vzorek 7 + 0,5 ekv. octanu 1,54 0,82 více než 14
zinečnatého vzorek 7 + 1 ekv. octanu 1,21 0,71 více než 14
zinečnatého 0,96 0,55 více než 14
srovn. vzorek A 1,56 0,98 2 až 6
Tabulka 21.2
Vliv neutralizace solemi slabých kyselin na adhezi vinylu na překližkový laminát
vzorek (te adheze ϊρΐ. míst.) (kg/cm) adheze (65,6 °C) (kg/cm) mřížkový test při 65,6 °C (dnů)
vzorek 7 vzorek 7 + 0,5 ekv. citra- 1,77 0,86 3
nu sodného vzorek 7 + 1 ekv. citranu 1,36 1,09 10
sodného vzorek 7 + 0,5 ekv. octanu 1,21 1,14 více než 14
sodného vzorek 7 + 1 ekv. octanu 1,73 1,07 více než 14
sodného 1,62 1,04 více než 14
srovn. vzorek A 1,46 1,14 5 až 7
Pro neutralizaci kyseliny se mohou místo baží používat soli netěkavých slabých kyselin. Také tyto soli zlepšují účinnost za vysoké teploty.
Příklad 22 *
Vliv různých kopolymerovaných kyselin s a bez neutralizace na adhezi vinylu na překližkový laminát
Byly vyhodnocovány vzorky 9 a 11 až 12 obsahující různé kopolymerované kyseliny s a bez neutralizace na adhezi vinylového substrátu podle způsobů z příkladu 16.
Tabulka 22.1
Vliv různých kopolymerovaných kyselin s a bez neutralizace na adhezi vinylu na překližkový laminát
vzorek (te adheze jpl. míst. ) (kg/cm) adheze (-12,5 ’C) (rozsah 1-5) adheze (65,6 °C) i (kg/cm) mřížkový test
při 65,6 (dnů) °C
vzorek 9 (3 % FA) vzorek 9 + 0,5 ekv. 1,5 5 0,91 3 až 6
KOH vzorek 9 + 1 ekv. 1,45 5 0,88 více než 14
KOAc vzorek 11 1,46 3 0,78 více než 14
(2 % MAn) vzorek 11 + 0,5 ekv. 2,18 5 0,61 3 až 6
KOH vzorek 12 2,21 5 0,59 více než 14
(5MAA) vzorek 12 + 0,5 ekv. 1,64 5 0,80 2
KOH vzorek 12 + 1 ekv. 1,38 5 1,30 více než 14
KOAc srovnávací 1,48 5 0,82 3 až 6
vzorek A 1,48 2 0,95 6 dnů
Vzorky 9 a 11 až 12 podle tohoto vynálezu obsahující různé kopolymerováné monomery kyselin neutralizované bázemi nebo solemi slabých kyselin vykazují dobrou vyrovnanou účinnost adheze při nízké teplotě, teplotě místnosti a při vysoké teplotě. Sro-ί vnávací vzorek A znamená komerční polymer (Tg = 0 sestává v podstatě z vinylacetátu a ethylenu.
°C), který

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prostředek zvláště vhodný pro použití jako jednosložkový vodný adhezní prostředek pro laminování konstrukcí, vyznačující se tím , že obsahuje adhezní kopolymer sestávající v podstatě z vinylester/akrylového kopolymerů, který obsahuje od 0,1 do 20 %, s výhodou od 0,2 do 10 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost vinylester/akrylového kopolymerů) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž vinylester/akrylový kopolymer má teplotu skelného přechodu od 10 do -35 °C.
  2. 2. Prostředek podle nároku 1, vyznačující se t í m , že teplota skelného přechodu je od -5°C do -25 °C.
  3. 3. Prostředek podle nároku 1 nebo nároku 2, vyznačující se tím, že kopolymer obsahuje stabilizátor, který je vybrán ze skupiny sestávající z hydroxyethy lcelulosy a polyvinylalkoholu, s výhodou polyvinylalkoholový stabilizátor.
  4. 4. Prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že polární monomer znamená ethylenicky nenasycenou karboxylovou kyselinu, s výhodou kyselinu akrylovou.
  5. 5. Prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kopolymer obsahuje kopolymerovaný akrylový monomer, který je vybrán ze skupiny sestávající z butylakrylátu a 2-ethylhexyl-akrylátu.
  6. 6. Prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vinylester/akrylový kopolymer znamená kopolymer vinylacetát/butylakrylát/2-ethylhexyl-akrylát/akrylová kyselina, který ob31 sáhuje od 0,1 do 20 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost kopolymeru) kyseliny akrylové.
  7. 7. Prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kopolymerovaná karboxylová kyselina je zneutralizována v rozsahu od 5 do 100 % (vztaženo na ekvivalenty) netěkavou baží.
  8. 8. Prostředek podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že kopolymerovaná karboxylová kyselina je zneutralizována v rozsahu od 25 do 100 % (vztaženo na ekvivalenty) netěkavou baží.
  9. 9. Způsob získání prostředku podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje vytvoření adhezního kopolymeru, který sestává v podstatě z vinylester/akrylového kopolymeru obsahujícího od 0,1 do 20 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost kopolymeru) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž tento kopolymer má teplotu skelného přechodu od 10 do -35 °C.
  10. 10. Způsob laminování filmového nebo foliového podkladu a konstrukčního podkladu, vyznačující se tím , že
    a) případně se vytvoří jednosložkový, vodný, organické rozpouštědlo neobsahující, laminující adhezní prostředek, který obsahuje adhezní kopolymer sestávající v podstatě z vinylester/akrylového kopolymeru obsahujícího od 0,1 do 20 hmotnostních % (vztaženo na hmotnost kopolymeru) kopolymerovaného polárního monomeru, při čemž tento kopolymer má teplotu skelného přechodu od 10 do -35 °C,
    b) prostředek se aplikuje na první podklad,
    c) prostředek se uvede do kontaktu s druhým podkladem a
    d) prostředek se vysuší.
    Zaslepuje
CZ932054A 1992-10-01 1993-10-01 Adhesive preparations with improved performance for laminating structures CZ205493A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US95554892A 1992-10-01 1992-10-01
US08/056,264 US6251213B1 (en) 1992-10-01 1993-04-30 Laminating construction adhesive compositions with improved performance

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ205493A3 true CZ205493A3 (en) 1994-04-13

Family

ID=26735166

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ932054A CZ205493A3 (en) 1992-10-01 1993-10-01 Adhesive preparations with improved performance for laminating structures

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6251213B1 (cs)
EP (1) EP0590886B1 (cs)
KR (1) KR940009307A (cs)
CN (1) CN1084869A (cs)
BR (1) BR9303980A (cs)
CA (1) CA2106912C (cs)
CZ (1) CZ205493A3 (cs)
FI (1) FI934290A (cs)
HU (1) HUT67600A (cs)
IL (1) IL107104A0 (cs)
NO (1) NO933402L (cs)
SK (1) SK106893A3 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1996029373A1 (fr) * 1995-03-22 1996-09-26 Nippon Shokubai Co., Ltd. Composition d'adhesif autocollant dispersable dans l'eau, son procede de production, et articles adhesifs autocollants fabriques a partir de cette composition
US6927267B1 (en) 2002-03-07 2005-08-09 Basf Ag High solids dispersion for wide temperature, pressure sensitive adhesive applications
DE10229733A1 (de) * 2002-07-02 2004-01-22 Basf Ag Haftklebstoffe für Träger aus Weich-PVC
JP4791467B2 (ja) * 2005-04-13 2011-10-12 三菱樹脂株式会社 両面接着シート及びパネル積層体
CN102757749A (zh) * 2012-08-08 2012-10-31 王文滔 改性聚醋酸酯喷棉胶
CN102757753A (zh) * 2012-08-08 2012-10-31 王文滔 高弹性喷棉胶
US10053597B2 (en) 2013-01-18 2018-08-21 Basf Se Acrylic dispersion-based coating compositions
CN108290986B (zh) 2015-12-08 2023-11-28 陶氏环球技术有限责任公司 水性聚合物乳液和由其形成的水性粘合剂组合物

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3006799A (en) * 1958-04-01 1961-10-31 Dow Chemical Co Process for applying finishing overlays to panels
US3563851A (en) * 1965-04-26 1971-02-16 Nat Starch Chem Corp Water resistant vinyl acetate copolymer adhesive compositions
FR2227385B1 (cs) * 1973-04-27 1977-11-04 Ugine Kuhlmann
DE2915887A1 (de) * 1979-04-19 1980-11-06 Wacker Chemie Gmbh Copolymerisate auf der basis von acrylestern, vinylacetat und aethylen
US4316830A (en) * 1980-02-19 1982-02-23 Union Carbide Corporation Surfactant free process for production of pressure sensitive adhesive latexes
US4540739A (en) * 1984-04-10 1985-09-10 Polysar Limited Adhesive polymer latex
US4617343A (en) 1984-04-23 1986-10-14 National Starch And Chemical Corporation Laminating adhesives containing polymerized surfactant
DE3446565A1 (de) 1984-12-20 1986-07-03 Wacker-Chemie GmbH, 8000 München Waermefester haftklebstoff
JPH0651762B2 (ja) * 1987-05-19 1994-07-06 三菱油化バ−デイツシエ株式会社 粘接着剤用共重合体水性分散体の製造法
US5276084A (en) * 1988-04-27 1994-01-04 Air Products And Chemicals, Inc. High performance pressure sensitive adhesive emulsion

Also Published As

Publication number Publication date
NO933402D0 (no) 1993-09-24
EP0590886A1 (en) 1994-04-06
KR940009307A (ko) 1994-05-20
EP0590886B1 (en) 1999-05-19
NO933402L (no) 1994-04-05
CA2106912C (en) 2004-05-04
IL107104A0 (en) 1993-12-28
CA2106912A1 (en) 1994-04-02
FI934290A (fi) 1994-04-02
US6251213B1 (en) 2001-06-26
HU9302768D0 (en) 1994-03-28
BR9303980A (pt) 1994-06-07
FI934290A0 (fi) 1993-09-30
SK106893A3 (en) 1994-07-06
CN1084869A (zh) 1994-04-06
HUT67600A (en) 1995-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5679732A (en) Acrylic pressure sensitive adhesives with controlled humidity response
JPH07507079A (ja) 優れた断裁性能を示す乳化感圧接着性重合体
JP2004509213A (ja) 低分子量高分子添加剤を含有する接着剤組成物
US9919506B2 (en) Floor covering adhesive composition comprising a vinyl acetate-ethylene copolymer
JP2006299260A (ja) 多段エマルジョンポリマーの水性分散物を製造する方法
JP2006137949A (ja) 接着困難基体用および低温用水性接着剤
EP1590417A1 (en) Modified pressure sensitive adhesive
EP3679104B1 (en) Water-based pressure sensitive adhesive compositions and methods of making same
WO1998058034A1 (fr) Procede de production d'un article etiquete
CZ205493A3 (en) Adhesive preparations with improved performance for laminating structures
US6616798B2 (en) Process for preparing adhesives having improved adhesion
JP2009525371A (ja) 自着性接着剤
JPH08500138A (ja) 感圧接着剤ラテックス組成物
JP4351834B2 (ja) フィルム基材用水性粘着剤組成物
JP3809314B2 (ja) 水性粘着剤組成物、その製造方法および粘着テープ又は粘着ラベル
US20170218235A1 (en) Pressure-Sensitive Adhesives Comprising Low Molecular Weight Acid-Functional Acrylic Resins and Methods of Making and Using Same
CA2106911C (en) Laminating adhesive compositions for packaging applications
US5055504A (en) Surface coating compositions
TW201840789A (zh) 水基壓敏黏著劑組合物及其製造方法
JP3221689B2 (ja) 再剥離型感圧接着剤水性組成物
JP2000355680A (ja) 成形体の製造方法
TW202104502A (zh) 丙烯酸黏著劑組合物
EP0622433B1 (en) Laminating construction adhesive compositions with improved performance
JPH06136336A (ja) 水性ビニルエステル/アクリル基剤建設積層用接着剤組成物
JP2004176063A (ja) 硬化型接着剤組成物