CZ2018345A3 - Systém pro současné střežení objektů a osob - Google Patents

Systém pro současné střežení objektů a osob Download PDF

Info

Publication number
CZ2018345A3
CZ2018345A3 CZ2018-345A CZ2018345A CZ2018345A3 CZ 2018345 A3 CZ2018345 A3 CZ 2018345A3 CZ 2018345 A CZ2018345 A CZ 2018345A CZ 2018345 A3 CZ2018345 A3 CZ 2018345A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
central
control unit
alarm
reset
central control
Prior art date
Application number
CZ2018-345A
Other languages
English (en)
Inventor
VladimĂ­r Kranz
Original Assignee
VladimĂ­r Kranz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by VladimĂ­r Kranz filed Critical VladimĂ­r Kranz
Priority to CZ2018-345A priority Critical patent/CZ2018345A3/cs
Publication of CZ2018345A3 publication Critical patent/CZ2018345A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62BDEVICES, APPARATUS OR METHODS FOR LIFE-SAVING
    • A62B99/00Subject matter not provided for in other groups of this subclass
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B1/00Systems for signalling characterised solely by the form of transmission of the signal
    • G08B1/08Systems for signalling characterised solely by the form of transmission of the signal using electric transmission ; transformation of alarm signals to electrical signals from a different medium, e.g. transmission of an electric alarm signal upon detection of an audible alarm signal
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B21/00Alarms responsive to a single specified undesired or abnormal condition and not otherwise provided for
    • G08B21/02Alarms for ensuring the safety of persons
    • G08B21/04Alarms for ensuring the safety of persons responsive to non-activity, e.g. of elderly persons

Abstract

Systém umožňuje sledovat aktivity osamělé osoby s rizikem vzniku náhlé zdravotní příhody a využívá k tomuto účelu ústřednu elektronického zabezpečovacího systému. Detektor aktivity (1005) vyhodnocuje trvale s využitím pohybových čidel (1) pohyb osoby v dosahu čidel a během využití prakticky nevyžaduje žádný zásah monitorované osoby. Pokud doba neaktivity přesáhne hodnotu předvolenou knoflíky (24), (24a), je vyslána žádost o zásah do pultu centrální ochrany (22a). Ohrožená osoba může odeslat žádost o pomoc tlačítko (14) volání v nouzi.

Description

Oblast techniky
Elektronické zabezpečovací systémy - EZS a EZS ústředny doplněné o zařízení umožňující dohled nad monitorovanými osobami.
Dosavadní stav techniky
Velké množství objektů a bytů je střeženo ústřednami EZS napojenými na pult centrálního dohledu, ale nejsou využívány pro dohled nad monitorovanými osobami, neboť k tomu účelu nejsou vybaveny. Cílem patentuje doplnit běžné ústředny EZS tak, aby dohled nad osobami mohly plnit.
Stávající zařízení na časový dohled nad monitorovanou osobou využívá jen jeden časovač pro nastavení času, kdy má monitorovaná osoba resetovat varovný signál, jinak zařízení vyšle poplach do pultu centrálního dohledu. V případě, že je zařízení v poruše, pult centrálního dohledu se o pohotovosti nedoví.
Podstata vynálezu
Nedostatky odstraňuje a cíl vynálezu splňuje zařízení pro rozšíření funkce ústředen EZS o dohled monitorované osoby a to na EZS napojeným nebo v EZS integrovaným detektorem aktivity, na kterém obsluha nebo monitorovaná osoba pomocí ovládacího elementu s výhodou nastaví čas na časovači, přičemž monitorovaná osoba musí prokázat aktivitu manuálním řešetem ještě před vypršením nastavené doby, jinak se aktivuje varovný signál, který se s výhodou mění v poplach, není-li zrušen monitorovanou osobou před vypršením nastavitelného času. Mimo to, s výhodou dalším ovládacím elementem, s výhodou nastaví čas na druhém časovači, který se mimo manuálního řešetu resetuje automaticky pohybovými čidly napojenými na ústřednu EZS. S výhodou se využívají čidla v prostorách, které nejsou zapnuté na střežení a hlásí pohyb v těchto prostorách. Může se použít jen jeden z obou typů časovačů. S výhodou se pro reset časovače použijí jen pohybová čidla umístěná v prostorech, ve kterých se sleduje monitorovaná osoba Volba těchto čidel pro automatický reset se s výhodou nastavuje uživatelsky.
Dohled pomocí nastaveného času bez automatického řešetu se s výhodou používá pro delší časové úseky, v kterých monitorovaná osoba nechce být rušena, ale chce mít zaručený čas, v kterém bude vyslán poplach v případě, že neprovede manuální reset, například když ulehá ke spánku. Výhodou je, že může nastavit delší čas pro odpočinek nebo kratší čas, když se necítí dobře, a chce mít jistotu, že bude v nastavený čas kontaktována pultem centrální ochrany (PCO) v případě, že neprovede reset.
Dohled, kde čas může být resetován také automaticky pohybovými čidly, nezaručuje vyvolání poplachu ve stanoveném časovém intervalu ani ve spánku nebo při zneschopnění, neboť monitorovaná osoba se může mimoděk pohnout, čímž se čas resetuje, poplach není vyslán a potřebná pomoc nepřijde. Tento druh dohledu se využívá například ve dne, kdy monitorovaná osoba nechce být vyzývána varovným signálem k provedení řešetu, pokud je fyzicky aktivní a pohybová čidla mohou tento reset provést automaticky. Výhodou automatického resetuje, že se mohou nastavovat kratší časy, takže v případě fyzického zneschopnění monitorované osoby se vyšle alarm dříve, a tedy pomoc přijde dříve. S výhodou se současně využívá obou způsobů dohledu s automatickým řešetem i bez něj, neboť ten zajišťuje přivolání pomoci, byť i v delším čase, například když je monitorovaná osoba fyzicky zneschopněna, ale mimoděk se občas pohne, čímž resetuje dohled s automatickým řešetem, a tím znemožňuje přivolání pomoci v případě
- 1 CZ 2018 - 345 A3 dohledu s automatickým řešetem, který ale naopak umožní nastavit kratší čas. Na nutnost provést reset po uplynutí nastavené doby je monitorovaná osoba s výhodou upozorněna varovným signálem interním nebo externím, podle typu detektoru aktivity. Reset se provádí na interním detektoru aktivity tlačítkem na detektoru aktivity nebo na externím detektoru, s výhodou tvořeném bezdrátovou klíčenkou, tlačítkem na klíčence. Varovný signál se též vyvolá polohovým čidlem indikujícím vodorovnou polohu monitorované osoby, což indikuje zneschopnění monitorované osoby, nebo čidlem pádu. Pro vstupní signál do EZS, kterým se z detektoru aktivity hlásí poplach, se s výhodou využívá jeden vstup pro čidla s přidělenou zónou vyhrazenou pro sledování osoby. V případě, že tato zóna hlásí poplach v pultu centrálního dohledu (PCD), na displeji počítače se s výhodou objeví informace pro obsluhu, že se jedná o poplach vyvolaný monitorovanou osobou. Pult centrálního dohledu se s ní snaží telefonicky spojit a v případě, že tato neodpovídá, organizuje výjezd pomoci. Časy nastavuje monitorovaná osoba pro oba časovače bez automatického řešetu a s automatickým řešetem s výhodou otočným knoflíkem se stupnicí, což přináší jednodušší manipulaci než by tomu bylo v případě nastavování pomocí tlačítek s displejem a je výhodou zejména pro hendikepovanou osobu. S výhodou je možné poplachový signál z těchto dvou časovačů použít na dvě různé zóny EZS ústředny. V tom případě počítač v pultu centrálního dohledu zobrazí, z které zóny, a tedy kterého časovače, poplach přišel, a patřičně situaci vyhodnotí. V případě zóny s automatickým řešetem EZS ústředna resetuje resetovatelný časovač automaticky při indikaci pohybu zachyceného pohybovými čidly. Když se v nastaveném čase automaticky neresetují, zazní varovný signál, načež je nutné resetovat manuálně monitorovanou osobou, jinak je vyvolán poplach. V případě obdržení poplachového signálu, z narušené zóny příslušející tomuto čidlu, která je přidělená dohledu monitorované osoby, hlásí EZS poplach do PCO a/nebo PCD prostřednictvím spoje s dohledovým centrem s výhodou pevné telefonní nebo datové linky nebo přes síť mobilního operátora nebo prostřednictvím internetu nebo přes radiový nebo internetovým komunikátorem spoj s pultem centrálního dohledu nebo prostřednictvím jiných privátních připojení pro datovou komunikaci do pultu dohledu nebo ochrany nebo jejich kombinací.
Výhodou je doplnění zabezpečovacího systému kamerovým systémem, který se s výhodou automaticky zapíná v případě poplachu nebo na požadavek pultu centrálního dohledu pro zjištění aktuálního stavu monitorované osoby. Uvedené funkce pro sledování osob mohou být realizované externím detektorem aktivity, napojeným na EZS, nebo zabudováním příslušných modulů do EZS. S výhodou je detektor aktivity doplněn o čidlo pádu a/nebo čidlo vodorovné polohy monitorované osoby napojené s výhodou bezdrátově a také o čidlo srdečního tepu s jednotkou pro vyhodnocování čidla srdečního tepu pro snímání srdeční tepové frekvence a/nebo srdečních elektrických signálů pro křivku EKG, přičemž čidla hlásí poplach v případě vybočení veličin srdeční činnosti z nastavených limitů, s výhodou napojenou spojem pro čidla srdečního tepu s výhodou tvořeného bezdrátovým spojem nebo indukčním spojem s výhodou v pásmu 5 kHz, bluetooth, nebo bluetooth low energy, ANT a nebo jejich kombinací. S výhodou jsou obdobně napojena čidla sledující zdravotní stav monitorované osoby s výhodou teplotu, kyslík v krvi, dech, krevní tlak. S výhodou jsou čidla napojena spojem pohybových čidel čidla pohybová a polohová, a s výhodou pohybovými čidly, čidlem vodorovné polohy, a toto napojení je na čidlem pohybu v matraci postele monitorované osoby na jednu ze zón EZS. Poplachy z těchto čidel s výhodou monitorovaná osoby resetuje stejným způsobem jako časový interval v případě, že shledává, že není v ohrožení, aby zbytečně nezatěžovaly pult centrální ochrany (PCO). Ten v případě použití EZS ústředny pro sledování osob s výhodou nahrazuje pult centrálního dohledu (PCD).
Vynález umožňuje pro dohled nad monitorovanou osobou použití jednotlivě nebo současně pultu centrálního dohledu, určeného primárně k hlídání osob a pultu centrální ochrany, určeného primárně ke střežení objektů. To se uplatní zejména, když je dohled uskutečněn pomocí komunikace centrální řídicí jednotky, s výhodou tvořené mobilním telefonem, přes síť mobilního operátora s pultem centrálního dohledu a přes WiFi EZS ústředny s pultem centrální ochrany.
S další výhodou je možné automaticky nebo manuálně vyslat nastavení času časovačů pro
-2CZ 2018 - 345 A3 kontrolu aktivity monitorované osoby z centrální řídicí jednotky do pultu centrálního dohledu a pultu centrální ochrany v žádosti o potvrzení příjmu. V případě že se potvrdí příjem se tyto časy následně uplatňují při sledování a v případě, že není proveden v nastavené době reset monitorovanou osobou, zahájí se kroky k zjištění jejího stavu. Toto má zejména výhodu, v případě poruchy centrální řídicí jednotky nebo EZS, kdy eventuální alarm z EZS nebo centrální řídicí jednotky by nebyl v pultu centrálního dohledu a/nebo pultu centrální ochrany zaznamenán. Automatický reset času se provádí na příklad aktivací tlačítek centrální řídicí jednotky, hlasem, pohybem změřeným GPS změněnou polohou a dalšími vhodnými aktivitami. V případě, že se monitorovaná osoba nachází v objektu střeženém pomocí ústředny EZS propojené s centrální řídicí jednotkou, s výhodou časovače v centrální řídicí jednotce jsou resetovány pohybovými čidly EZS přímo nebo přes detektor aktivity spojem s centrální řídící jednotkou, s výhodou tvořeným bluetooth, BLE - bluetooth low energy, ANT, WiFi. Do centrální řídicí jednotky je s výhodou přenášen reset a alarm z tlačítek, varovný signál a alarm z detektoru aktivity. Do detektoru aktivity se s výhodou z centrální řídicí jednotky přenášejí reset a alarm z tlačítek, z časovačů a čidel napojených na centrální řídicí jednotku a také varovný signál a alarm. Aby se zaručil příjem v centrální řídicí jednotce v co největším prostoru objektu střeženého EZS, je s výhodou možno instalovat pro komunikaci více komunikačních spojů, s výhodou bluetooth modulů propojených na interface jednotky EZS navazující spojení s centrální řídicí jednotkou, také vybavenou lokálním spojem, s výhodou bluetooth. Spojení se automaticky přepíná na centrální řídicí jednotku při přemísťování se v prostoru. Místo bluetooth je možné použít jiný komunikační spoj, jako je ANT nebo radiofrekvenční spoj. S výhodou se jako komunikační systém pro spojení s EZS nebo detektorem aktivity použije lokální bezdrátová síť, s výhodou WiFi, která umožní spojení ze všech prostorů objektu, kde je potřeba střežit monitorovanou osobu.
Při doplnění detektoru aktivity o čidla EKG se přenáší příslušné signály jak do EZS tak do pultu centrálního dohledu a pultu centrální ochrany. Výhodně jsou oba pulty sloučeny do sdruženého pultu nazvaného dohled.
Údaje o monitorované osobě jsou snímány čidly a detektory náležejícími do bloku čidel. Čidla a detektory snímají z těla monitorované osoby elektrické srdeční signály a zdravotní údaje zjistitelné čidly.
Blok čidel zahrnuje nejméně jedno čidlo nebo detektor a zprostředkovává přenos informací o monitorované osobě do centrální řídicí jednotky.
Výhodně jsou použita čidla, multifůnkční hrudní pás pro kontrolu srdeční aktivity, čidlo pro rytmus a hloubku dechu, čidlo pro tělesnou teplotu, čidlo pro polohu těla, čidlo pro otřesy, detektor alkoholu, detektor návykových látek, detektor tlaku krve, detektor EEG, detektor EMG, detektor fáze spánku, detektor okysličení krve, detektor akustických signálů.
Centrální řídicí jednotka je spojena s EZS a s detektorem aktivity a umožňuje správu nastavení a režimů všech časovačů, resetů a signálů zprostředkovaných do EZS a dále do pultů PCD a PCO.
Centrální řídicí jednotka obsahuje mikroprocesorovou jednotku s nejméně jedním mikroprocesorem, pamětí, která je rozšiřitelná vložením rozšiřující paměti, výhodně SD karty, a dále je centrální řídicí jednotka opatřena minimálně jednou klávesnicí, dotykovým displejem, moduly pro bezdrátovou komunikaci, výhodně prostřednictvím sítí mobilních operátorů, WiFi sítí, prostřednictvím bluetooth, rozhraním USB, minimálně jednou SIM kartou, přijímačem, akustickými měniči, výhodně mikrofonem, reproduktorem a sirénou.
Objasnění výkresů
Obr. 1 znázorňuje blokové schéma detektoru aktivity s připojenou EKG jednotkou. Obr. 2
-3 CZ 2018 - 345 A3 znázorňuje příklad ovládacího panelu detektoru aktivity.
Obr. 3 znázorňuje blokové schéma detektoru aktivity s připojenou centrální řídicí jednotkou.
Obr. 4 znázorňuje propojení detektoru aktivity a centrální řídicí jednotky.
Obr. 5 znázorňuje komunikaci centrální řídicí jednotky s detektorem aktivity v rozsáhlém objektu.
Obr. 6 znázorňuje implementaci detektoru aktivity a ústředny EZS do společného víceúčelového modulu.
Obr. 7 znázorňuje příklad provedení centrální řídicí jednotky
Obr. 8 znázorňuje ústřednu EZS, jejíž řídicí jednotka vykonává rozšířené funkce
Obr. 9 znázorňuje detektor aktivity, který obsahuje i rozhraní k čidlům a k pultu centrální ochrany.
Příklad uskutečnění vynálezu
Obr. 1 znázorňuje blokové schéma detektoru 1005 aktivity, který je propojen spojem 1026 a 1010 s ústřednou 1014 EZS zajišťující spojení s pultem 22a centrální ochrany, ke které je připojeno minimálně jedno pohybové čidlo 1, které v režimu, kdy není nastavené střežení, slouží k vyhodnocování pohybu monitorované osoby, dále mohou být připojeny další jednotky 1090, jako jsou kamery 1020, detektor 1033 pohybu na lůžku v matraci.
Na uvedeném příkladu je detektor 1005 aktivity realizován pomocí solid state technologie, ale s výhodou je realizován digitálně pomocí mikroprocesoru a příslušného software uzpůsobeného plnit popsané fúnkce.
Základem detektoru aktivity je časovač 1006 resetovaný automaticky i manuálně a časovač 1006a resetovaný jen manuálně, každý se samostatně nastavitelnou hodnotou času s výhodou samostatnými knoflíky 24 časovače 1006 a knoflíkem 24a časovače 1006a s časovou stupnicí. V nulové výchozí pozici přepínače je příslušný časovač vypnut.
Pohyb osoby ve monitorovaném prostoru sleduje minimálně jedno pohybové čidlo 1 nebo i další pohybová čidla J/, E 1' ve volitelném množství, propojené přes blok 1017 vstupů, který je s výhodou součástí sekce 1016 doma, do ústředny 1014 EZS, která při každé detekci pohybu z těchto vstupů aktivuje přes blok 1018 výstupů externí auto reset prostřednictvím spoje 1010 s výhodou propojením výstupu do zkratu na zemní potenciál. Tento signál se vynuluje a následně blokem 1011 start časovače 1006 restartuje časovač 1006. a tím se obnoví odměřování času, jehož hodnota byla nastavena knoflíkem 24 s časovou stupnicí, od samého počátku.
Pokud se monitorovaná osoba nepohybuje, pohybové čidlo 1 a eventuálně i další nedetekují pohyb, na základě kterého by ústředna 1014 EZS přes blok 1018 výstupy vyslala reset časovače 1006, a do uplynutí doby, nastavené knoflíkem 24 s časovou stupnicí ani není proveden manuální reset časovače 1006 pomocí tlačítka 13 reset manual monitorovanou osobou, vyšle časovač 1006 po spoji 1013 signál bloku 1007 varování časovače 1006, který po stanovenou dobu generuje varovný elektrický signál, který přes spoj 1075 spustí interní sirénu 37 avizující varování, například přerušovaným tónem, s výhodou sdružovačem 1053 signálů přenášených po spojích 1075 a 1024a, jejichž součtový signál po spoji 1052 může spustit externí sirénu 37a , pokud je připojena.
-4CZ 2018 - 345 A3
Pokud ani během trvání varovného signálu na spoji 1024 není aktivován reset na spoji 1010 resetující bloky, a to blok 1007 varování časovače 1006, blok 1008 alarm vyšle se poplach do pultu 22a centrální ochrany. Reset se s výhodou provádí signálem externího autoresetu z bloku 1018 výstupy nebo manuální reset kontaktem tlačítka 13a reset manual propojením na zem.Tímto řešetem se varovný signál ukončí. Když se tak nestane ve stanovené době, blok 1008 alarm neukončení varovného signálu vyhodnotí jako důvod k vyvolání alarmu, který přes spoj 1026 signál alarmu a blok 1017 vstupy ústředny 1014 EZS vyvolá odeslání zprávy o vzniku poplachové události do pultu 22a centrální ochrany se serverem 1070a a PC 410a, a to prostřednictvím spoje 1027 pultu centrální ochrany. Současně siréna 37 změní tón varování na pokyn z bloku 1007 varování na tón poplachu, například stálý tón.
Blok 1017 vstupy je určen pro připojení čidel, každému z nich je v ústředně 1014 EZS přiřazena jedna zóna, což umožňuje rozlišit, na kterém čidle vznikl poplach. Díky přidělení jedné zóny výstupu detektoru 1005 aktivity na spoji 1026 je možné v pultu 22a centrální ochrany rozpoznat, že poplach vyvolal detektor 1005 aktivity. Po aktivaci tohoto vstupu se totiž odešle poplachová zpráva do pultu 22a centrální ochrany, kde se zobrazí informace, že poplach vyvolal detektor 1005 aktivity, přičemž zpráva je s výhodou včetně adresy detektoru jeho umístění a instrukcí jak dále postupovat.
Časovač 1006a, blok 1007a varování časovače 1006a i blok 1008a alarm aktivovaný blokem 1007a, spoj 1026a, spoj 1013a i spoj 1024a, blok 1011a start časovače 1006a mají obdobnou fúnkci jako časovač 1006 blok 1007 varování i blok 1008 alarm, spoj 1026, spoj 1013 i spoj 1024a, 1075a a blok 1011a start mají obdobnou fúnkci jako časovač 1006 a výše popsané připojené obvody, s tím rozdílem, že spoj 1010a a tím časovač 1006a startuje pouze kontakt tlačítka 13b řešetu manual, tj. nereagují na signál externího auto řešetu na spoji 1010 z bloku 1018 výstupy, tudíž časovač 1006a není pohybem monitorované osoby detekovaný pohybovými čidly 1 resetován a varovný signál zazní po nastaveném čase.
Vypínač 1009 on/off vypíná oba časovače 1006 a 1006a trvalým nulováním pomocí kontaktů vypínače 1009a, 1009b on/off a proto beze změny nastaveného času.
Detektor 1005 aktivity může být doplněn bezdrátovým přijímačem 1030, jehož výstupní signál na spoji 1031 aktivuje blok 1007a varování v případě, když níže popsanou cestou přijde signál z detektoru 1034 pádu, který je k tomuto přijímači připojen přes bezdrátový spoj 1032 a vysílač 1035 připevnitelný k tělu monitorované osoby. Prostřednictvím detektoru 1005 aktivity, při pádu monitorované osoby nebo když zaujme vodorovnou polohu, automaticky vyšle poplach do ústředny 1014 EZS v případě, že varovný signál, který poplachu předchází, není vypnut v důsledku řešetu tlačítkem 13 reset, nebo bezdrátovou klíčenkou 1028 na spoji 1010.
Monitorovaná osoba může mít, kromě tlačítka 14 s kontaktem 14a volání v nouzi a tlačítka 13 reset manual umístěným na detektoru 1005 aktivity, s výhodou k dispozici prostředky pro dálkové ovládání, např. bezdrátovou klíčenku 1028 s tlačítkem 13' reset manual klíčenky a tlačítkem 14‘ volání v nouzi klíčenky, která využívá bezdrátové spojení 1029 s blokem 1019 příjem bezdrátové ústředny 1014 EZS. Detekci pohybu monitorované osoby může s výhodou zajistit také detektor 1033 pohybu na lůžku umístěný např. v matraci, který reaguje na pohyb změnou tlaku nebo změnou kapacity nebo jinou vhodnou detekcí. Ten je zapojen na jednu ze zón čidel a resetuje časovače 1006, 1006a obdobným způsobem jako pohybové čidlo 1.
Detektor 1034 pádu,který je propojený spojem 1043 na vysílač 1035 a dále spojem 1032 na bezdrátový přijímač 1030, monitoruje tedy osobu ohroženou pádem na zem způsobeným například náhlou nevolností nebo ztrátou vědomí, což vyžaduje rychlou pomoc jiné osoby. Ve spojení s komunikačními prostředky tak detektor pádu 1034 zajišťuje přes ústřednu 1014 EZS přivolání pomoci aktivací alarmu.
Dále lze do bezdrátového přijímače 1030 s výhodou vysílat signály aktivující varovný signál a to
-5 CZ 2018 - 345 A3 z hrudního pásu 221, upevněného na monitorované osobě, který předává z čidla 220 srdečního tepu a/nebo EKG informaci o srdeční tepové frekvenci a/nebo EKG přes spoj 501 čidla srdečního tepu s výhodou bezdrátový spoj 5022 nebo bluetooth nebo BLE do jednotky 100 pro vyhodnocování čidla srdečního tepu, s výhodou opatřenou displejem 1040 jednotky 100, která při překročení nastavených limitů odešle přes spoj 1042 varování a vysílač 1036 hrudního pásu po bezdrátovém spoji 1044 zprávu do bezdrátového přijímače 1030, nebo případně spojem 1047 do bezdrátového modulu 251a s výhodou tvořeného bluetooth modulem 251 a tak vyvolá varovný signál. Obdobně lze připojit z bloku čidel další čidla, např. čidlo teploty, krevního tlaku, kyslíku v krvi, dechu vydávající vypnutelný signál po překročení nastavené hodnoty, který může být buďto přes spoj 1076, vysílač 1038 a spoj 1045 přenesen do bezdrátového přijímače 1030 nebo spojem 1046 do bluetooth modulu 251 a odtud přes modul interface 1051 spojem 1048 do bloku 1007a varování a spojem 1081 do bloku alarm 1008a.
Součásti detektoru 1005 aktivity je tedy i bluetooth modul 251, jehož výstup je přes modul interface 1051. s výhodou realizovaný pomocí mikroprocesoru, a spoj 1048 připojen k bloku 1007a varování.
Monitorovaná osoba může mít kromě tlačítka 14 volání v nouzi a tlačítka 13 reset manual umístěným na detektoru 1005 aktivity, s výhodou k dispozici prostředky pro dálkové ovládání, např. bezdrátovou klíčenku 1028 s tlačítkem 13' reset manual klíčenky a tlačítkem 14‘ volání v nouzi, která využívá bezdrátové spojení 1029 s blokem 1019 příjem bezdrátový ústředny 1014 EZS. Detekci pohybu monitorované osoby může s výhodou zjistit také detektor 1033 pohybu na lůžku umístěný např. v matraci, který reaguje na pohyb změnou tlaku nebo změnou kapacity nebo jinou vhodnou detekcí. Detektor 1033 je zapojen na jednu ze zón čidel a resetuje časovače 1006. 1006a obdobným způsobem jako pohybové čidlo L
Do bluetooth modulu 251 a interface modulu 1051 se může s výhodou přes spoj 1098 též připojit řídicí jednotka 403 EKG s elektrodami 383. která může mít s výhodou dotykový displej 215. Interface modul 1051 může být s výhodou též datovým spojem 1077 propojen přímo do řídicí jednotky 1078 EZS a komunikátoru 1079. kam může předávat nejen varování, ale i data, která vyžadují datový spoj, jako jsou například data, křivky EKG. Odtud se data přenášejí do komunikátoru 1079 a po spoji 1027 do pultu 22a centrální ochrany a s výhodou vyvolávají varovný signál a/nebo poplach, v případě překročení nastavených limitů pro křivky EKG.
Řídicí jednotka 1078 EZS je uzpůsobena řídit EZS pomocí příslušného SW.
Obr. 2 znázorňuje zjednodušené blokové schéma detektoru 1005 aktivity a příklad uspořádání ovládacího panelu 1021. Ve výchozím stavu, s výhodou při odchodu osoby ze monitorovaného prostoru je detektor 1005 aktivity vypnut vypínačem 1009 on/off. Jednotlivé časovače lze vypnout nastavením knoflíků 24 časovače 1006 a 24a časovače 1006a do výchozího stavu. Odměřovaná délka doby neaktivity se nastaví nastavením doby neaktivity pomocí knoflíků 24 a 24a s časovou stupnicí, čímž se časovače aktivují., což indikuje LED 1022 signalizace časovače 1006 nebo LED 1023 signalizace časovače 1006a. Během nastavitelné maximální doby neaktivity je nutno provést reset časovače 1006, 1006a tlačítkem 13 reset, jinak se aktivuje alarm.
Okamžité manuální přivolání pomoci je možné kdykoliv stisknutím tlačítka 14 volání v nouzi. Automatické přivolání pomoci probíhá ve dvou krocích. Po překročení doby neaktivity nastavené knoflíky 24 a 24a s časovou stupnicí je nejprve vydáváno zvukové varování po stanovenou dobu. Výhodou je, že v této době, než by se aktivoval signál alarm, lze varování zrušit tlačítkem 13 reset manual a tím obnovit odpočítávání času čítačem od počátku, jinak se aktivuje signál alarm.
Přes spoj 1026 je výstupní signál alarm detektoru 1005 aktivity připojen v ústředně EZS 1014 přes blok 1017 vstupy k jednomu ze vstupů naprogramovaného pro připojení pohybových čidel, s výhodou sekce 1016 doma, označeného číslem zóny. Ústředna EZS 1014 vyhodnotí jeho aktivací
-6CZ 2018 - 345 A3 vzniklý poplachový stav a odešle poplach z příslušné zóny, na které byl poplach inicializován, na pult 22a centrální ochrany přes komunikátor 1079 a spoj 1027 pultu centrální ochrany. Mimo to, v závislosti na možnostech EZS ústředny 1014 lze s výhodou současně odeslat zprávu na několik dalších míst nebo pro zabezpečení včasného doručení zprávy využít současně několik přenosových cest včetně odeslání zprávy přes SMS bránu nebo volat přes telefonní vytáčeč na naprogramovaná čísla. Spojem 1010 se přivádí automatický reset časovače 1006 z pohybových čidel 1 až Γ sdružených v bloku další jednotky 1090 připojených k ústředně 1014 EZS spoji 1027d čidel do detektoru 1005. S výhodou se pro reset v ústředně 1014 EZS aktivují jen čidla 1, která jsou v prostorech určených pro střežení monitorované osoby. S výhodou se provádí automatický reset pohybovými čidly 1 jen časovače 1006, což přináší výhodu zaručeného času, kdy, když není manuálně resetováno, se spustí varovný signál.
Blok čidel 1200 detailně popsaný v textu k obr. 4 se připojuje přes datový spoj 1071a na detektor aktivity 1005, kde při překročení limitu vyvolá alarm nebo se připojí přímo přes komunikační blok 509 na ústřednu 1014, která přepošle data do pultu 22a centrální ochrany.
Obr. 3 znázorňuje, jak s výhodou k detektoru 1005 aktivity lze připojit centrální řídicí jednotku 9. Ta s ním komunikuje přes bezdrátový modul 251a s výhodou tvořený bluetooth modulem 251 nebo WiFi, dále přes spoj 1050, bezdrátový modul 251 a interface modul 1051 s obousměrným přenosem dat, ke kterému je připojen přes spoj 1010', 1010 externí autoreset časovače a současně manuální reset tlačítka 13 reset manual, dále spoj 1026', spoj 1052' sdružené varování, po kterém je přenášen signál vytvořený ve sdružovači 1053 sloučením signálů varování přenášených po spojích 1024 a 1024a. To umožňuje centrální řídicí jednotce vyměňovat informace a povely s detektorem 1005 aktivity, například předávat do detektoru 1005 aktivity povel řešetu časovače 1006 ze signálu aktivity vytvořeného v centrální řídicí jednotce, s výhodou tvořenou mobilním telefonem, s výhodou detekcí každého stisknutí klávesy a/nebo stisknutím tlačítka 13 řešetu nebo změnou polohy centrální řídicí jednotky nebo z GPS změnou zeměpisných souřadnic. Poplach v nouzi lze vyvolat tlačítkem 14'' volání v nouzi z řídicí jednotky. Tak může centrální řídicí jednotka 9 přebírat a doplňovat funkci detektoru 1005 aktivity manuální reset tlačítkem 13'' reset manual centrální řídicí jednotky.
Bezdrátový modul 251a může být alternativně tvořeny ANT moduly, radiofrekvenčními moduly nebo jinými vhodnými bezdrátovými moduly, s výhodou WiFi.
Vznik náhlé zdravotní příhody detektor 1005 aktivity diagnostikuje při ztrátě aktivity, tj. monitorovaná osoba zůstává bez pohybu a i po překročení uživatelem zvolené doby neaktivity neresetuje varovný signál a nevykazuje pohyb detekovaný pohybovými čidly, nebo aktivitu detekovanou centrální řídicí jednotkou 9, alternativně je přepojený do funkce, kdy časovač 1006, 1006a vyhodnocuje dobu neaktivity bez využití signálů pohybových čidel. Cílenou aktivitou je v tomto případě pouze manuální stisknutí tlačítka 13, 13', 13'' reset manual monitorovanou osobou. Používá se tedy pro vyloučení automatického řešetu aktivovaného náhodným pohybem monitorované osoby když je zneschopněna nebo pohybem jiných osob v objektu. Alarm se s výhodou vyvolá též, když detektor 925 pádu detekuje pád nebo detektor 926 polohy detekuje vodorovnou polohu monitorované osoby.
Obr. 4 znázorňuje zjednodušené blokové schéma připojení centrální řídicí jednotky 9, komunikující přes bezdrátový modul 251a s výhodou tvořený bluetooth modulem 251, nebo WiFi přes spoj 1050 s detektorem 1005 aktivity. Centrální řídicí jednotka 9 je s výhodou tvořena mobilním telefonem, a má s výhodou dotykový displej 215 se zobrazenými tlačítky 131. 132. 131'. 132'na displeji 1055, 1055' v časovačích autonomní časovač 1006' resetovaný automaticky i manuálně a autonomní časovač 1006a' resetovaný jen manuálně a/nebo mechanická tlačítka pro nastavení časů těchto časovačů s fůnkcí obdobnou s ovládacím panelem 1021 detektoru 1005 aktivity.
Hlavní přednost centrální řídicí jednotky 9 je možnost využívat pro monitorovanou osobu pro
-7CZ 2018 - 345 A3 nastavení a sledování doby neaktivity dva autonomní časovače 1006' a 1006a' na centrální řídicí jednotce 9, s výhodou tvořené mobilním telefonem, kterou má monitorovaná osoba u sebe a na níž může časovače 1006' a 1006a' nastavovat a poté resetovat tlačítkem 13. Jsou alternativou časovačů 1006, 1006a na detektoru aktivity 1005, a je možno je alternativně využít, hlavně v době kdy je monitorovaná osoba mimo střežený prostor. Každý z obou časovačů má na centrální řídicí jednotce 9 samostatná s výhodou dotyková tlačítka 131, 132 a 131', 132' pro nastavení času neaktivity dle okamžitého zdravotního stavu.
Časovač 1006' je automaticky opakovaně re seto ván z detektoru aktivity 1005 při detekci pohybu kterýmkoliv z pohybových čidel 1 až 1' určených pro monitorování pohybu monitorované osoby a dále manuálně tlačítkem 13 reset manual v detektoru 1005. což se přenáší do centrální řídicí jednotky 9 po spoji 1050 v době, kdy je monitorovaná osoba ve střeženém prostoru, časovač 1006' je s výhodou resetován také tlačítkem 13' reset manual v centrální řídicí jednotce 9 a dále s výhodou aktivací kteréhokoliv tlačítka centrální řídicí jednotky 9, což znamená, že časovač 1006' je resetován do výchozího nastavení a čas běží opět od nuly. Časovač 1006a' je resetován manuálně tlačítkem 13. z detektoru 1005 aktivity a/nebo tlačítkem 13' z centrální řídicí jednotky 9. Centrální řídicí jednotka 9 s výhodou resetuje časovače 1006, 1006a v detektoru aktivity 1005 pomocí tlačítka 13'. Časovače 1006. 1006a tedy běží shodně s časovači 1006' 1006a'. Po překročení nastavené doby neaktivity se všechny časovače chovají shodně, tj. aktivují signál varování, který se změní v případě časovačů 1006'. 1006a'na alarm vysílaný přes spoj 1050 do detektoru aktivity 1005. dále do EZS 1014 a dále pultu centrální ochrany 22a pro přivolání pomoci v případě, že není signál varování vypnut resetováním příslušného časovače. Pohybová čidla 1 až 1' je možně jednotlivě vypnout a nechat zapnuta jen čidla, kde se vyskytuje monitorovaná osoba, aby nedocházelo k řešetu jinými osobami.
Hlavní využití pro monitorování osamělé osoby mají časovače 1006. 1006'. které jsou opakovaně resetovány čidly při každém pohybu osoby v dosahu čidel systém tak nevyžaduje manuální reset monitorovanou osobou. Časovač 1006a. 1006a' se využívá například při nočním klidu, kdy monitorovaná osoba chce mít zaručeno, že po nastavené době zazní varovný signál, který, když se nevypne, přejde ve vyhlášení poplachu. Při automaticky resetovaném času u časovače 1006, 1006' je totiž nebezpečí, že se monitorovaná osoba i ve spánku nebo zneschopnění pohybuje natolik, že pohybová čidla 1 resetují časovač 1006. 1006'. a tedy přesto že je ohrožena a je čas resetován. To znamená, pomoc není přivolána.
Odměřovaná délka doby neaktivity se nastaví pomocí tlačítek 131. 132 nastavení času + -, časovače 1006' znázorněného blokově umístěného v centrální řídicí jednotce 9, reagujícího na externí auto reset ze spoje 1010 znázorněného na obr. 3 detektoru 1005 aktivity a s výhodou interní reset aktivací jakéhokoliv tlačítka na centrální řídicí jednotce 9. Pomocí tlačítek 131‘, 132‘ se provádí nastavení času časovače 1006a‘ nereagujícího na popsaný externí a interní auto reset časovače, ale jen na reset tlačítkem 13, 13' reset manual. Tyto nastavené časy indikuje displej 1055 resetovatelného času a displej 1055' neresetovatelného času. Okamžité manuální přivolání pomoci je možné kdykoliv stisknutím tlačítka 14. 14' volání v nouzi, které je vysláno přes spoj 1050 do detektoru 1005 aktivity.
Automatické přivolání pomoci probíhá ve dvou krocích. Po překročení doby neaktivity nastavené tlačítky 131. 132. 131‘. 132‘ nastavení času na displeji 1055 nebo 1055‘ je nejprve vydáváno zvukové varování po stanovenou dobu. Výhodou je, že v této době lze varování zrušit tlačítkem 13, 13' reset manual a tím obnovit časování od počátku.
V případě, že není resetováno, je aktivován poplachový stavu, který, když vznikl v centrální řídicí jednotce 9 přes přes bezdrátový modul 251a, s výhodou tvořený bluetooth modulem 251' centrální řídicí jednotky, a spoj 1050 do detektoru 1005 aktivity, kde se poplach vyhodnotí, již výše popsaným způsobem a pošle přes EZS 1014 a spoj 1027 do pultu 22a centrální ochrany a/nebo z centrální řídicí jednotky do pultu 22 centrálního dohledu dle volby pultů. K centrální řídicí jednotce 9 je s výhodou připojen blok čidel, s výhodou přes bezdrátový modul 251a s
- 8 CZ 2018 - 345 A3 výhodou tvořený bluetooth modulem 251'. čidly a jednotkami 1091 s výhodou hrudním pásem 221 s čidlem 220 srdečního tepu, s výhodou detekující tep a/nebo EKG, s výhodou jednotku 100 pro vyhodnocování čidla srdečních signálů a/nebo je připojen multifunkční hrudní pás 44 s čidly. S výhodou jsou připojena další čidla, detektor 917 tlaku krve, detektor 923 okysličení krve, čidlo 75 pro tělesnou teplotu, čidlo 74 pro rytmus a hloubku dechu, krokové čidlo další jednotky 1039 čidel. Z těchto jednotek se přenášejí data pro zobrazení a s výhodou poplach přes spoje 1071 a přes bezdrátový modul 251a, do centrální řídicí jednotky 9 a dále přes spoj 1050 do detektoru 1005 aktivity. Centrální řídicí jednotku 9 je s výhodou uzpůsobena i ke komunikaci s pultem 22 centrálního dohledu prostřednictvím přenosové sítě mobilního operátora 135. přičemž do pultu 22 jsou data z bloku čidel 1200 a/nebo poplachy nebo jiná aktivita přenášeny, přičemž tento přenos probíhá s výhodou paralelně i do pultu 22a centrální ochrany, čímž se zdvojí kontrola a tím spolehlivost systému. Když se monitorovaná osoba nachází mimo střežený objekt vyměňuje veškerá data s pultem 22 centrálního dohledu a/nebo pultem centrálního dohledu přes mobilní datovou síť, s výhodou síť mobilního operátora 135. Když se nachází ve střeženém prostoru je spojená s výhodou s pultem 22a centrální ochrany přes spoj 1050. s výhodou WiFi nebo bluetooth, a detektor aktivity 1005 a/nebo pult 22 centrálního dohledu přes mobilní síť, s výhodou síť mobilního operátora 135.
Centrální řídicí jednotka 9 může s výhodou přes spoj 1050 a/nebo přes síť mobilního operátora 135 vysílat a přijímat i další informace a pokyny, např. nouzové volání signalizované tlačítkem 14‘ volání v nouzi nebo tlačítkem 14 volání v nouzi, manuální reset z tlačítka 13 reset manual a přijímat reset automatický ze spoje 1010 z bloku 1018 výstupy EZS, jak již bylo popsané na obrázku 2. Ten resetuje čas v časovači 1006. 1006a. který může být s výhodou také resetován aktivitou monitorované osoby použitím kteréhokoliv z tlačítek centrální řídicí jednotky 9 z tlačítka 13'' řešetu centrální řídicí jednotky 9. Signál řešetu nebo volání v nouzi generované, ať už v detektoru 1005 aktivity nebo v centrální řídicí jednotce 9 ovládají s výhodou obě jednotky a jsou s výhodou vysílány do obou centrálních pultů 22 i 22a.
Centrální řídicí jednotka 9 může po nastavení neresetovatelného času nastaveného tlačítky 131'. 132', znázorněného na displeji 1055', pomocí tlačítka 1062 vyslat tuto informaci do pultu 22 centrálního dohledu, který ji zaregistruje a potvrdí zpětnou informací zobrazenou na displeji 1063 a eventuálně i zvukovým signálem. Tak vzniknou v pultu 22 centrálního dohledu i v pultu 22a centrální ochrany paralelní časovače k časovačům 1006, 1006a, 1006'.1006a'. Když do uplynutí nastavené doby pult 22 centrálního dohledu neobdrží informaci o automatickém řešetu a/nebo řešetu tlačítkem 13. 13' reset manual, ani po dobu varovného signálu, vyvolá poplach a obsluha vyhodnocuje stav monitorované osoby např. telefonním dotazem. Paralelní časovače v pultu centrální ochrany a/nebo pultu centrálního dohledu zajistí vyvolání varovného signálu a eventuelně poplachu v pultu 22 centrálního dohledu a pultu 22a centrální ochrany i při výpadku řídicí jednotky 9 nebo EZS.
Tlačítkem 1062 je možné vyžádat potvrzení příjmu pultu 22 centrálního dohledu i resetovatelného času nastavitelného tlačítky 131 132. V tom případě každý manuální nebo automatický reset z centrální řídicí jednotky 9 nebo detektoru 1005 aktivity vyšle do pultu 22 centrálního dohledu, kde se registrovaný čas simultánně s časem v centrální řídicí jednotce 9 a/nebo detektoru aktivity 1005 resetuje a běží opět od výchozí hodnoty. V případě, že reset v nastaveném čase nepřijal, vyvolá se v pultu 22 centrálního dohledu a/nebo pultu 22a centrální ochrany varovný signál a po něm eventuálně poplach, jak výše popsáno. Ty pult 22 centrálního dohledu a/nebo pult 22a centrální ochrany vysílá i do centrální řídicí jednotky 9 a také do detektoru 1005 aktivity. Obsluha pultu 22 centrálního dohledu a/nebo pult 22a centrální ochrany, podnikne příslušné dohodnuté aktivity. Centrální řídicí jednotka 9 s výhodou obsahuje GPS jednotku 21. která při změně lokace s výhodou resetuje časovače 1006. 1006'. Výhoda vyžádání potvrzení času nastaveného v centrální řídicí jednotce 9 pultem pult 22 centrálního dohledu a/nebo pult 22a centrální ochrany je v pojištění nefunkčnosti centrální řídicí jednotky 9 nebo pultu 22 centrálního dohledu nebo spojení mezi nimi, což se projeví i tím, že potvrzení od pultu 22 centrálního dohledu nepřijde. Když přijde, má časový údaj časovače pult 22 centrálního
-9CZ 2018 - 345 A3 dohledu registrován a když nepřijde z centrální řídicí jednotky 9 reset, ať už z důvodu neschopnosti monitorované osoby nebo z důvodu poruchy, pult 22 centrálního dohledu a/nebo pult 22a centrální ochrany může zasáhnout, neboť registroval nastavení času časovače.
Výhoda propojení centrální řídicí jednotky 9 a pultu 22 centrálního dohledu současně s propojením na pult 22a centrální ochrany se projeví zejména, když monitorovaná osoba není v prostoru střeženém ústřednou 1014 EZS s možností použití pultu 22 centrálního dohledu pro sledování určené osoby samostatně. Když se monitorovaná osoba přemístí do střeženého prostoru s výhodou naváže s výhodou automaticky spojení s detektorem 1005 aktivity s výhodou přes WiFi 135a a s výhodou může být propojena současně s pultem 22 centrálního dohledu a pultem 22a centrální ochrany. Data z centrální řídicí jednotky 9 plynou přes síť mobilního operátora 135 do pultu 22 centrálního dohledu, konkrétně do serveru 1070 pultu centrálního dohledu a odtud přes datový spoj 1073 do PC 410 pultu obsluhy centrálního dohledu, kde se zobrazují pomocí k tomu účelu napsanému SW s výhodou stejně, jako na displeji centrální řídicí jednotky 9 s obdobným ovládáním u volitelné části displejů. Jiné displeje mohou s výhodou krýt další požadavky na PC 410 obsluhy pultu centrálního dohledu PCD. Data z ústředny 1014 EZS jsou vedena spojem 1027 pultu 22a centrální ochrany PCO konkrétně do ústředny pultu centrální ochrany. Server 1070a pultu centrální ochrany, je s výhodou propojen datovým spojem 1073a s PC 410a obsluhy pultu centrální ochrany PCO. Ten může zejména při poplachu s výhodou přes datový spoj 1071 a 107T s využitím služeb internet access providera 1072 získat informace ze serveru 1304 pultu centrálního dohledu o datech z čidel a eventuelně o příčině poplachu, který byl inicializován centrální řídicí jednotkou 9.
Zobrazení na PC 410a obsluhy pultu PCO se provádí buďto speciálně napsaným softwarem pro zobrazení údajů ze serveru 1304. nebo nahlédnutím do webových stránek serveru 1304 po zadání příslušného hesla, kdy se zobrazí údaje o příčině poplachu u monitorované osoby, kvůli které byl poplach vyvolán. V případě, že pro střežení monitorované osoby je zapojen pult 22a, je možné pro úsporu upustit od manuálního sledování pultem 22 centrálního dohledu a data se ukládají na serveru 1304 s výhodou bez manuální obsluhy a jsou dosažitelná pro obsluhu pultu 22a centrální ochrany jak výše popsáno. Obdobně si ze serveru 1070 mohou přes datové spoje 1071”, 1071”' a další stáhnout informace účastníci 1074, 1074' a další při zadání hesla a kódu pro určitou monitorovanou osobu. Servery 1070 a 1070a lze sdružit a data z centrální řídicí jednotky 9 i z ústředny 1014 EZS lze posílat do serveru 1070a. s kterou se mohou s výhodou spojit i účastníci 1074, 1074' a další přes datové spoje 1071a, 1071a' a dalšími a také obsluze pultu 22 centrálního dohledu, je-li fyzicky obsazená, přes datový spoje 1071b.
Centrální řídicí jednotku 9 lze používat samostatně, nebo jen s pultem 22 centrálního dohledu, nebo jen s pultem 22a centrální ochrany nebo s oběma se všemi aplikovatelnými popsanými fůnkcemi nebo oba pulty 22, 22a mohou být sdruženi v jeden pult komunikujícího s centrální řídicí jednotkou 9 a/nebo detektorem aktivity 1005 jak ve střeženém prostoru, tak mimo něj. Když monitorovaná osoba je ve střeženém prostoru, může centrální řídicí jednotka 9 navázat spojení přes bezdrátový modul 251a s výhodou tvořený bluetooth modulem 251 nebo přes jiné vhodné komunikační medium s výhodou WiFi automaticky s detektorem 1005 aktivity a ovládat jej dálkově jakož i přijímat data, například pro automatický reset času z pohybových čidel j. napojených na ústřednu 1014 EZS. Při tom s výhodou může být ve spojení i s pultem 22a centrálního dohledu, který jistí pult 22 centrálního dohledu. Mimo střežený prostor pult 22 centrálního dohledu s výhodou přebírá samostatně dohled nad monitorovanou osobou nebo v případě, že jsou oba pulty 22 i 22a sdruženy do pultu centrálního dohledu nebo do pultu centrální ochrany, pak dohled provádí sdružený pult.
Centrální řídicí jednotku 9 je možné spojit s výhodou při komunikaci s detektorem 1005 aktivity (i) s pultem 22a centrální ochrany PCO nebo jen s pultem 22 centrálního dohledu nebo provozovat samostatně za využití popsaných funkcí. Není-li připojen pult 22 centrálního dohledu ani pult 22a centrální ochrany, může centrální řídicí jednotka 9 fůngovat samostatně a s výhodou odesílat informace související s poplachem nebo voláním v nouzi vzdáleným účastníkům 2000
- 10 CZ 2018 - 345 A3 pomocí SMS, e-mailů, datových zpráv nebo automatickým vytáčením telefonního čísla s hláskou.
Dále je na obrázku znázorněn blok čidel 1200 připojený k centrální řídicí jednotce 9 bezdrátovým spojem 1201 bloku čidel. Blok čidel zahrnuje nejméně jedno čidlo nebo detektor a zprostředkovává přenos informací o monitorované osobě do centrální řídicí jednotky 9.
Výhodně jsou použita čidla, multifunkční hrudní pás 44 pro kontrolu srdeční aktivity, čidlo 74 pro rytmus a hloubku dechu, čidlo 75 pro tělesnou teplotu, čidlo 76 pro polohu těla, čidlo 77 pro otřesy, detektor 906 alkoholu, detektor 907 návykových látek, detektor 917 tlaku krve, detektor 919 EEG, detektor 920 EMG, detektor 921 fáze spánku, detektor 923 okysličení krve, detektor 924 akustických signálů.
Čidla a detektory snímají z těla monitorované osoby elektrické srdeční signály a zdravotní údaje zjistitelné čidly. Multifunkční hrudní pás 44, který snímá elektrické srdeční signály, je i zpracovává na EKG, křivku tepové frekvence s limity arytmických pulzů, křivku arytmie nebo její číselné a/nebo slovní vyjádření, variabilitu. V bloku čidel 1200 se signály a/nebo údaje zpracovávají a předávají do centrální řídicí jednotky 9 k dalšímu zpracování a/nebo zobrazení na displeji 63 řídící jednotky a/nebo k dalšímu přenosu do PCO 22a a PCD 22.
Obr. 5 znázorňuje komunikaci centrální řídicí jednotky 9 spojené s detektorem 1005 aktivity s modulem interface 1051 v objektu 1068 s více prostory pomocí bezdrátového modulu 251a s výhodou tvořeného modulem bluetooth 251, v případě, kdy dosah bluetooth modulu 251. detektoru 1005 aktivity a bluetooth modulu 251' centrální řídicí jednotky 9 nepokryje celý objekt 1068. S výhodou jsou ve vhodných místech objektu 1068 rozmístěny, jako komunikační protějšky pro bezdrátový modul 251a další bezdrátové moduly, 251b s jejich dalšími interface moduly, 1051b atd. s obousměrným přenosem dat s výhodou pomocí bluetooth 251. 251'. které jsou navzájem propojené a spojené s detektorem 1005 aktivity spojem 1069.
Při pohybu monitorované osoby vybavené centrální řídicí jednotkou 9 po objektu 1068 se komunikace mezi centrální řídicí jednotkou 9 a detektorem 1005 aktivity uskuteční prostřednictvím bluetooth modulu 251. který je nejblíže monitorované osobě, s automatickým navázáním spojení. Při pohybu osoby se spojení naváže s příslušným bluetooth modulem 251. 251a, 251b. Místo bluetooth je možné použít ANT, RF nebo jiného vhodného komunikačního systému, s výhodou WiFi 135a, který v tom případě pokrývá celý objekt, ve kterém se monitorovaná osoba pohybuje a nahrazuje bluetooth 251. 251a. 251b.
Obr. 6 znázorňuje interní detektor aktivity 1005' a ústřednu 1014' EZS umístěné do společného víceúčelového modulu 1082, Jednotlivé funkční bloky jsou vytvořeny s využitím mikroprocesorů a jiných programovatelných součástek na rozdíl od obrázků 1 a 3 s technologii solid state. Víceúčelový modul 1082 je s výhodou ovládán vzdáleným řídicím panelem 1021. který komunikuje s výhodou po datovém spoji 1083 nebo bezdrátově s řídicí jednotkou 1080 detektoru aktivity, která dále komunikuje s řídicí jednotkou 1078 EZS nebo přímo s řídicí jednotkou 1078 EZS nebo řídicí jednotkou sdruženou s řídicí jednotkou 1078 EZS. Centrální řídicí jednotka 9 komunikuje s detektorem 1005' aktivity přes bezdrátové moduly 251a s výhodou tvořené bluetooth moduly 251'. 251 nebo WiFi 135a. Centrální řídící jednotka 9 s výhodou komunikuje s pultem 22 přes síť mobilního operátora 135,. S výhodou je pult 22a centrální ochrany propojen s pultem 22 centrálního dohledu, nebo jsou s výhodou oba pulty sdruženy do jednoho s názvem dohled 506 . V tom případě, v případě monitorované osoby ve střeženém objektu, je spojení centrální řídicí jednotky 9 s pultem 22a centrální ochrany provedeno s výhodou pomocí bezdrátového modulu 251' na interní detektor 1005'aktivity nebo přímo na EZS bezdrátově pomocí bluetooth nebo WiFi, v případě, že se monitorovaná osoba pohybuje mimo sledovaný objekt, pomocí mobilní datové sítě, s výhodou sítě mobilního operátora 135, k přenosu do pultu 22a propojeného s centrální řídicí jednotkou 9 pomocí bezdrátové mobilní datové sítě s výhodou tvořené sítí mobilního operátora 135 s výhodou v době, kdy je monitorovaná osoba mimo střežený prostor a přes bezdrátový modul 251. s výhodou pomocí WiFi, s výhodou v době, kdy je
- 11 CZ 2018 - 345 A3 monitorovaná osoba ve střeženém prostoru na EZS, pult 22a, který má přístup jak k datům střežení objektu, s výhodou na ústředně pultu 22a centrální ochrany, tak k datům o monitorované osobě snímaným blokem čidel 1200, která s výhodou zobrazuje dle potřeby a/nebo v případě poplachu na serveru PCO.
Čidla 1 až Γ připojená k EZS ústředně 1014' s výhodou resetují časovač 1006' v centrální řídicí jednotce 9. Volitelně jsou vybraná čidla odpojená a/nebo ponechána jen čidla v místech, kde se pohybuje monitorovaná osoba.
Ovládací panel 1021 je s výhodou spřažen s ovládacím panelem 1021a EZS ústředny a je vybaven displejem 2001 a ovládacími elementy 2002, přičemž též s EZS ústřednou 1014' komunikuje po drátovém spoji 1083.
Pro resetování časovače 1006' se s výhodou využívají čidla v nestřežených zónách, která automaticky hlásí pohyb. EZS se tedy s výhodou využívá pro střežení objektu, přičemž zóny, které nejsou připojené do střežení, se s výhodou využívají pro reset časovače 1006'. S výhodou se minimálně jeden vstup EZS pro čidla využívá pro střežení monitorované osoby pro hlášení poplachu z detektoru aktivity 1005' nebo z centrální řídicí jednotky, tak jak to bylo popsáno na obr.l, 2 a 3 a/nebo se využívá s výhodou datové spojení přes bezdrátový modul 251a.
Centrální řídící jednotka 9 s výhodou komunikuje přes komunikační modul 251a a 251 přímo s řídící jednotku 1078 EZS s výhodou se na displeji 1300 centrální řídicí jednotky 9 zobrazují údaje o zabezpečeném objektu s výhodou plánek objektu s vyznačením zón a které jsou ve střeženém stavu, varovné signály a poplachy, poruchy, stav nabití akumulátorů a údaje, které se zobrazují na ústředně pultu centrálního dohledu a/nebo na ústředně EZS ve střeženém objektu.
Displejem 1300 s výhodou dotykovým se s výhodou ústředna EZS ovládá s výhodou po zadání přístupové ho hesla stejně nebo obdobně jako z panelu 1021a EZS ústředny. Když se sledovaná osoba nachází ve střeženém objektu komunikuje s výhodou přes lokální spoj 1301 s výhodou tvořený Bluetooth, ANT nebo WiFi, když se nachází mimo střežený objekt přes dálkový spoj 1302 s výhodou tvořený sítí mobilního operátora. K ústředně 1014' EZS je s výhodou připojeno více centrální řídících jednotek 9 s výhodou tvořených mobilními telefony.
Ústředna 1014' EZS komunikuje přes komunikátor 1079 s ústřednou 1306 pultu centrálního ochrany, která je s výhodou propojena na server 1304 pultu centrálního dohledu. Na ten je s výhodou propojena i centrální řídící jednotka 9 přes dálkový spoj 1302, přes který je propojena i na ústřednu 1306 pultu centrální ochrany.
Pult 22 a pult 22a jsou separátní, s výhodou v různých místech, nebo jsou sdruženy do pultu 506 dohledu. Ten pak s výhodou sestává ze serveru 1307 dohledu a ústředny 1306 pultu centrální ochrany.
Na server 1307 se z centrální řídící jednotky s výhodou přenáší přes centrální řídicí jednotku 9 data z bloku čidel 1200, která se s výhodou zobrazují i na centrální řídící jednotce 9. Přístup k nim má s výhodou personál PCD 22 nebo PCO 22a. nebo vzdálení účastníci s výhodou lékařský personál.
S výhodou je ústředna 1014'. napojena přes datovou síť a/nebo síť mobilního operátora na server 1307 dohledu s výhodou bez použití ústředny 1306 PCO. V tom případě se údaje z ústředny 1014' zobrazují na severu 1307. S výhodou operátor, který má na server 1307 vzdálený přístup, není v jeho lokaci a s výhodou ústředna 1014'. není napojena na pult 22 a s výhodou operátor zabezpečuje individuálně ústřednu 1014' EZS, čímž se ušetří poplatek za připojení ústředny 1014' k ústředně 1306 pultu centrálního dohledu.
Hlídání objektu pomocí ústředny 1014' EZS s výhodou zajišťuje sledována osoba sama nebo
- 12 CZ 2018 - 345 A3 spolu s dalšími vzdálenými účastníky. To je umožněno přenosem dat lokálním spojem 1301 a/nebo vzdáleným spojem 1302 na bezdrátový modul 251 a ústředny 1014' EZS.
S výhodou je pro úsporu poplatku za připojení k PCO 22a a/nebo PCD 22 využíváno pro hlášení poplachů a předávání informací o střeženém objektu a o monitorované osobě centrální řídicí jednotky 9. Komunikace s výhodou probíhá prostřednictvím bezdrátového modulu 251a a lokálního spoje 1301 s výhodou WiFi 135a nebo Bluetooth nebo, v případě, že monitorovaná osoba je mimo střežený objekt, prostřednictvím dálkového spoje 1302 s výhodou tvořeného sítí mobilního operátora. PCO není napojen, což ušetří poplatky za proprietary připojení, které je též nákladné. Dohled nad střeženým objektem provádí sama monitorovaná osoba nebo pověřené osoby, které mají přístup pod heslem k informacím o střeženém objektu a je jim zasílán poplach.
Pověřené osoby komunikují ze svých centrálních řídicích jednotek 9, s výhodou tvořených mobilními telefony, nebo ze svých PC. Za tím účelem je ústředna 1014 EZS vybavena komunikační jednotkou, s výhodou tvořenou serverem, umístěnou mimo ústřednu 1014 EZS nebo v ní zabudovanou.
Pověřené osoby s výhodou dohlíží na monitorovanou osobu a je jim zasílán poplach inicializovaný časovači, které nebyly resetovány, a poplach iniciovaný tím, že monitorované zdravotní údaje monitorované osoby překročí nastavitelné limity. Pověřené osoby mají přístup ke zdravotním údajům snímaným blokem čidel.
Server je s výhodou nahrazen řídicí jednotkou EZS a/nebo pověřené osoby komunikují prostřednictvím bezdrátového modulu lokálně nebo dálkově.
V případě poplachu monitorovaná osoba nebo pověřené osoby přivolají s výhodou policii, což je další úspora oproti zásahu placené ochranky v rámci služby od pultu centrální ochrany.
Na obr. 7 je znázorněn příklad provedení centrální řídící jednotky 9, která obsahuje centrální mikroprocesorovou jednotku 601, na níž je umístěn mikroprocesor 201 a paměti 202. Na centrální řídicí jednotce 9 je dále umístěna vyjímatelná SD paměťová karta 307 a dále mikrofon 46, reproduktor 47 a nejméně jeden konektor USB 308, konektor RS232 353 a konektor pro vstup/výstup 400 pro připojení externích zařízení.
V centrální řídící jednotce 9 je dále umístěn dotykový displej 215, hlavní ovládací klávesnice 245, modul WiFi 306, siréna 37 a díly 246 pro komunikaci přes síť mobilního operátora obsahující SIM karty 137 a 139. Na této desce je ještě umístěn přijímač 82 a Bluetooth modul 251,
Na obr. 8 je znázorněna ústředna EZS 1014, která plní také funkce detektoru aktivity tím, že řídicí jednotka 1078 je uzpůsobena plnit fúnkci detektoru aktivity a EZS ústředny současně, zajišťuje funkci tlačítek 13 řešetu detektoru aktivity a tlačítek 14 volání v nouzi, nastavitelných časovačů, časovače 1006 resetovaného automaticky i manuálně a časovače 1006a resetovaného jen manuálně, inicializovat z tlačítka a/nebo přijímat signály reset, bezdrátově přijímat signál volání v nouzi, signál jednotky EKG 403. signál dalších jednotek 1039 čidel, signálu vysílače hrudního pásu 1036. signál jednotky vyhodnocování čidla 100 srdečního tepu, signálu bezdrátové klíčenky 1028 a signálu detektoru pádu.
Na obr. 9 je znázorněn detektor 1005 aktivity, který je uzpůsoben plnit fúnkci EZS a detektoru aktivity tím, že řídicí jednotka plní také funkci ústředny EZS, zejména spolupráci s dalšími jednotkami 1039 čidel, čidly 220 a 1, je vybaven blokem 1017 vstupy, blokem 1018 výstupy, blokem 1019 příjem pro komunikaci s bezdrátovou klíčenkou 1028 a dále komunikátorem 1079 pro komunikaci s pultem centrální ochrany.
- 13 CZ 2018 - 345 A3
Průmyslová využitelnost
Předkládané řešení má dobrou průmyslovou využitelnost vzhledem k tomu, že umožňuje sledovat osamělé osoby s rizikem vzniku náhlé zdravotní příhody a o vzniku příhody automaticky zavolat pomoc. S výhodou lze využít centrální řídicí jednotku tvořenou chytrým mobilním telefonem.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (4)

1. Metoda pro současné střežení objektů a osob vyznačující se tím, že využívá ústředny elektronického zabezpečovacího systému a monitorovaná osoba je dohledována pomocí čidel v zónách, které nejsou využity pro střežení objektu, a to způsobem, že pohybová čidla (1) zón, ve kterých je monitorovaná osoba sledována, jsou využita pro automatický reset detektoru aktivity (1005) a/nebo centrální řídicí jednotky (9), a pokud k takovému řešetu nedojde v nastavitelném čase a ani nedojde k řešetu dalšího časovače vyžadujícího vědomou akci monitorované osoby v nastavitelném čase, vyvolá detektor aktivity (1005) stav narušení příslušné zóny na ústředně (1014) EZS a tedy poplach, přičemž poplach může kdykoliv vyvolat monitorovaná osoba.
2. Systém pro současné střežení objektů a osob vyznačující se tím, že ústředna (1014) EZS střeží objekt čidly v zónách, které jsou nastaveny na střežení, a využívá zón, které nejsou nastaveny na střežení objektu, na reset časovačů (1006, 1006a, 1006', 1006a') v detektoru aktivity (1005) a/nebo v centrální řídicí jednotce (9) při detekci pohybu sledované osoby čidly, a pokud čidla (1, 1', 1', 1') pohyb v nastavitelném čase nedetekují, a tedy časovače nejsou resetovány ústřednou (1014) EZS a ani nejsou resetovány manuálně sledovanou osobou, vyvolá detektor aktivity (1005) a/nebo centrální řídicí jednotka (9) varovný signál, který, když není vypnut, detektor aktivity (1005) a/nebo centrální řídicí jednotka (9) v ústředně (1014) EZS aktivuje poplachový signál.
3. Systém pro současné střežení objektů a osob podle nároku 2 vyznačující se tím, že centrální řídicí jednotka (9) komunikuje s ústřednou (1014, 1014') EZS lokálně přes lokální spoj (1301), pokud se nachází monitorovaná osoba ve střeženém objektu, a vzdáleně přes dálkový spoj (1302), pokud se monitorovaná osoba nachází mimo střežený objekt.
4. Systém pro současné střežení objektů a osob podle nároku 3 vyznačující se tím, že lokální spoj (1301) je tvořen WiFi, Bluetooth, ANT, radiovým signálem a dálkový spoj (1302) je tvořen sítí mobilního operátora, mobilní datovou sítí.
CZ2018-345A 2018-07-10 2018-07-10 Systém pro současné střežení objektů a osob CZ2018345A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-345A CZ2018345A3 (cs) 2018-07-10 2018-07-10 Systém pro současné střežení objektů a osob

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2018-345A CZ2018345A3 (cs) 2018-07-10 2018-07-10 Systém pro současné střežení objektů a osob

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2018345A3 true CZ2018345A3 (cs) 2020-01-22

Family

ID=69160520

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2018-345A CZ2018345A3 (cs) 2018-07-10 2018-07-10 Systém pro současné střežení objektů a osob

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2018345A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20060229503A1 (en) Device for monitoring vital values of persons needing monitoring
US7701354B2 (en) Portable alarm transmitter for compliance monitoring
US7557701B2 (en) Building monitoring system
AU2011325849B2 (en) Immobility monitoring system
KR101893882B1 (ko) 독거노인 행동양상 모니터링 서비스 제공시스템 및 방법
KR20080101609A (ko) 감시 시스템, 장치 및 그 감시 방법
JP6077037B2 (ja) 見守りシステム
KR101808351B1 (ko) 생체 신호 변화 측정 및 복수의 패스워드 설정을 통하여 위험 신호 전송을 제어하는 스마트 기기를 이용한 자동 응급 상황 감지 및 전송 방법
JP2012089106A (ja) 独居者等の監視警備連絡装置
KR100720924B1 (ko) 구호통보장치
US5576689A (en) Self testing personal response system with programmable timer values
CZ2018345A3 (cs) Systém pro současné střežení objektů a osob
KR20100005967U (ko) 스마트폰을 이용한 환자관리 시스템
JP2003044592A (ja) 介護支援システムおよび保護支援システム
KR20050090947A (ko) 실버텔 운영 시스템
WO2006137099A2 (en) System and method of remote monitoring and relief via gsm
CZ2015857A3 (cs) Detektor aktivity pro sledování osob pomocí elektronického zabezpečovacího systému EZS
AU2018101088A4 (en) Dead device medic alert relay
JP3782615B2 (ja) 携帯電話使用のセキュリティシステム
TWM472273U (zh) 雲端視訊保全監控系統
JP2005284887A (ja) 携帯端末、身体異常通報システムおよび非常通報システム
US20170235907A1 (en) Remote healthcare system for family care
WO2009124463A1 (en) Notification and security system for physiological monitoring
US20220384031A1 (en) System for monitoring, tracking and recording safety conditions and status of subjects in a confined area
KR20190053388A (ko) 매트를 이용한 안전감지 시스템