CZ2016771A3 - Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů - Google Patents

Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů Download PDF

Info

Publication number
CZ2016771A3
CZ2016771A3 CZ2016-771A CZ2016771A CZ2016771A3 CZ 2016771 A3 CZ2016771 A3 CZ 2016771A3 CZ 2016771 A CZ2016771 A CZ 2016771A CZ 2016771 A3 CZ2016771 A3 CZ 2016771A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
component
plastic
production
geopolymer
geopolymers
Prior art date
Application number
CZ2016-771A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307154B6 (cs
Inventor
Pavlína Hájková
Karla Dvořáková
Petr Koutník
Original Assignee
Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. filed Critical Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s.
Priority to CZ2016-771A priority Critical patent/CZ2016771A3/cs
Publication of CZ307154B6 publication Critical patent/CZ307154B6/cs
Publication of CZ2016771A3 publication Critical patent/CZ2016771A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/10Production of cement, e.g. improving or optimising the production methods; Cement grinding

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerních materiálů sestává z pevné a kapalné složky. Pevná složka obsahuje metakaolinit a montmorillonit. Surovina obsahující metakaolinit obsahuje kalcinovaný mletý kaolin a/nebo lupek. Pevná složka může obsahovat až 45 % hmotn. vápenaté suroviny. Kapalná složka obsahuje alkalický aktivátor, zejména draselné a/nebo sodné vodní sklo. Dvousložkové geopolymerní pojivo obsahuje 15 až 35 % hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 4 až 45 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit a 40 až 55 % hmotn. alkalického aktivátoru. V geopolymerním pojivu jsou molární poměry SÍO2:A12O3 = 2,5:1 až 6:1, Me2O:Al2O3 = 0,9:1 až 3:1 aMe2O:SiO2 = 0,15:1 až 1,1:1, ŠiO2:H2O = 0,15:1 až0,7:l, přičemž Me je K nebo Na. Dvousložkové geopolymerní pojivo lze použít pro přípravu plastických geopolymerních materiálů.

Description

Vynález se týká dvousložkového geopolymerního pojivá pro výrobu plastických geopolymerů určených pro tváření, například lisování, vytlačování, válcování, 3D tisk, obtisky či ruční tvarování a pro tvorbu uměleckých děl.
Dosavadní stav techniky
Geopolymerní materiály jsou již známé. Obvykle sestávají z geopolymerního pojivá tvořícího matrici a z plniva, které má vyztužující funkci. Běžně popisovaná dosavadní geopolymerní pojivá jsou vhodná pro výrobu produktů litím, vstřelováním nebo dusáním do forem, kde musí materiál zůstat po dobu tuhnutí. Geopolymerní pojivo popsané v patentovém spisu CZ 305657 Bóje vhodné pro výrobu vrstvených laminátů ve spojení s technickou tkaninou. Nevýhodou dosud známých geopolymerních materiálů je jejich malá plasticita v surovém stavu, takže je nelze použít pro tvářecí techniky.
V současné době je možno tvářecími technikami tvarovat materiály jako jsou kovy, plasty nebo keramika. Kámen je možno opracovávat pouze destruktivním způsobem, avšak není ho možné tvarovat pomocí tváření. Geopolymery vynikají svými vlastnostmi, jako je žáruvzdornost, mrazuvzdornost a vysoká pevnost, kterých dosahují po ztuhnutí a vyzrání bez následné tepelné úpravy. Jejich vzhled je závislý na použitém plnivu, často jsou podobné přírodnímu kameni. Využití geopolymerů se nachází jak ve strojním, tak ve stavebním průmyslu či v oblasti umění. Jedním z omezení je způsob jejich výroby, který je dán vlastnostmi geopolymerního materiálu v surovém stavu.
Z výše uvedených poznatků je zřejmé, že výroba produktů z geopolymemích materiálů je v současné době omezena pouze na několik základních technik, které zároveň velmi omezují tvary a typy výrobků. Řešením výše popsaných nedostatků geopolymemích materiálů je vývoj geopolymerního pojivá vhodného pro přípravu geopolymemích materiálů, které budou v surovém stavu plastické. Takové geopolymery bude možno tvarovat vnější silou a po odeznění tvarovací síly si zachovají získaný tvar. Rozšíří se tak možnosti technologie výroby i
1») tvary geopolymernich produktů s vynikající žáruvzdorností, pevností a mrazuvzdomostí.
Geopolymemí pojivá jsou alkalicky aktivované hlinitokřemičitany. Na rozdíl od pojiv na bázi portlandského cementu, u kterých tvrdnutí probíhá hydratací slínkových minerálů, probíhá vytvrzovaní geopolymemího pojivá polymeraci. Ta zahrnuje částečné rozpouštění hlinitokřemičitanů, transport a orientaci rozpouštěných částic a jejich následnou polykondenzaci, při které se formují vazby Si-O-Al-O. Všechny tyto kroky probíhají ve vysoce alkalickém prostředí, které je podmínkou pro rozpouštění hlinitokřemičitanů.
Rozpustnost hlinitokřemičitanů je tedy důležitým faktorem určujícím proces polymerace. Lze ji zvýšit zahřátím hlinitokřemičitanů, např. kaolinu, na teplotu 600 až 900 °C. Uvedená tepelná úprava způsobuje amortizaci původní krystalické struktury, např. kaolinitu, a tím zvýšení reaktivity hlinitokřemičitanů. Následná polymerace vede ke vzniku úplně nové amorfní nebo semi-krystalické fáze.
Plniva ve spojení s geopolymerním pojivém dávají výslednému kompozitnímu materiálu zpravidla tuhost a pevnost. Běžně se jako plniva pro geopolymery používají písek, mletý šamot a různá kameniva.
'P
Patentový spis CZ 302939 B6 se zabývá geopolymerním pojivém především pro výrobu umělých pískovců pro obnovu památek. Toto pojivo sestává ze suroviny obsahující metakaolinit a amorfní siliku a z draselného alkalického aktivátoru. Sušina pojivá obsahuje 26 až 52 % hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 22 až 58% hmotn. amorfní siliky a 13 až 35 % hmotn. draselného alkalického aktivátoru. Uvedená směs geopolymemího pojivá s plnivem se kompaktuje dusáním do forem. Nevýhodou je, že k výrobě finálního výrobku z tohoto pojívaje nutno použít formy, která podrží tvar, dokud materiál neztuhne.
V patentovém spisu CZ 305657 B6 je popsána geopolymemí pryskyřice pro přípravu vyztužených kompozitů. Tato pryskyřice obsahuje pevnou složku obsahující křemičitan, kaolin, metakaolin, oxid hlinitý a kapalnou složku obsahující hydroxid draselný nebo draselné vodní sklo a dále kyselinu fosforečnou a kyselinu boritou. Touto tekutou geopolymemí pryskyřicí se impregnují vlákna kompozitu a je vhodná především pro pultruzní výrobu kompozitních materiálů. Nevýhodou je, že k výrobě finálního výrobku z tohoto pojívaje nutno použít přípravku, který podrží tvar, dokud materiál není vytvrzen.
Z
V patentovém spisu CZ 305741 B6 je popsán geopolymemí kompozitní materiál s nízkou měrnou hmotností. Toto pojivo sestává ze suroviny obsahující metakaolin a z mleté vysokopecní granulované strusky, z roztoku křemičitanu sodného, čedičového, skleněného nebo uh* l » » » »
·» · 9 » » >
♦ » * * · 9
líkového sekaného vlákenného materiálu a hliníkového prášku. Materiál je vhodný pro lití do forem kde dojde k následnému napěnění. Nevýhodou je, že k výrobě finálního výrobku z tohoto pojívaje nutno použít formy, která podrží tvar, dokud materiál neztuhne.
V patentovém spisu US je popsán cement na bázi elektrárenského popílku. Toto pojivo sestává z popílku a 2 až 20 % alkalického křemičitanu s poměrem SiC>2/Na2O rovném 0,2 až 0,75. Pojivo je vhodné především pro přípravu kaší, malt a betonů. Nevýhodou je, že k výrobě finálního výrobku z tohoto pojivá je nutno použít formy, která podrží tvar, dokud materiál neztuhne.
Uvedené nevýhody alespoň z části odstraňuje dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů podle vynálezu.
Podstata vynálezu
Dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů, charakterizované tím, že sestává z pevné složky a kapalné složky, přičemž pevná složka obsahuje alespoň surovinu obsahující metakaolinit a surovinu obsahující montmorillonit a kapalná složka obsahuje alkalický aktivátor, přičemž dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů obsahuje 15 až 35 % hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 4 až 45 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit a 40 až 55 % hmotn. alkalického aktivátoru, přičemž ve dvousložkovém geopolymemím pojivu pro výrobu plastických geopolymerů jsou molární poměry SiO2: AI2O3 = 2,5 : 1 až 6 :1, Me2O : A12O3 = 0,9 : 1 až 3 : 1 a Me2O : S1O2 = 0,15 : 1 až 1,1 : 1, S1O2 : H2O = 0,1 : 1 až 0,7 : 1, přičemž Me je kov vybraný ze skupiny zahrnující K a Na.
Výhodné dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů, charakterizované tím, že surovinou obsahující metakaolinit je alespoň jedna látka vybraná ze skupiny zahrnující kaolin a lupek, kalcinované při teplotě 600 až 900 °C.
Další výhodné dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů, charakterizované tím, že surovinou obsahující montmorillonit je alespoň jedna látka vybraná ze skupiny zahrnující bentonit a montmorillonitický jíl.
Další výhodné dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů, charakterizované tím, že pevná složka dále obsahuje až 45 % hmotn. alespoň jedné vápenaté suO · 4 * *
• · · · · » · * « *»· · ♦ ·· ·»· «·· · · * ♦ * /1 ď Λ · · ··>·»»· ·♦··» roviny vybrané ze skupiny zahrnující mletý vápenec, hydroxid vápenatý a mletou strusku.
Další výhodné dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů, charakterizované tím, že alkalickým aktivátorem je alespoň jedna látka vybraná ze skupiny zahrnující tekuté draselné vodní sklo, tekuté sodné vodní sklo, vodný roztok hydroxidu draselného a vodný roztok hydroxidu sodného.
Použití dvousložkového geopolymemího pojivá pro výrobu plastických geopolymemích materiálů.
Výhodné použití dvousložkového geopolymemího pojivá pro výrobu plastických geopolymemích materiálů pro zpracování alespoň jedním způsobem vybraným ze skupiny zahrnující lisování, vytlačování, válcování, 3D tisk, profilování a ruční tvarování pro průmyslové využití i pro tvorbu uměleckých děl.
Další výhodné použití dvousložkového geopolymemího pojivá pro výrobu plastických geopolymerů s alespoň jedním plnivem vybraným ze skupiny zahrnující křemičitý písek, mletý šamot, kamenivo, technické textilie a sekaná vlákna.
Dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů sestává z pevné a kapalné složky. Pevná složka sestává alespoň ze suroviny obsahující metakaolinit a montmorillonit a kapalná složka obsahuje alkalický aktivátor. Surovina obsahující montmorillonit tvoří rozhodující součást pevné složky a představuje ji typicky bentonit. Surovina obsahující metakaolinit je kalcinovaný mletý kaolin a lupek obsahující zejména metakaolinit a amorfní oxid křemičitý.
Cílem vynálezu je dvousložkové geopolymemí pojivo vhodné pro přípravu plastických geopolymerních materiálů - kompozitů, ze kterých bude možno vyrábět produkty strojními i ručními tvářecími technikami. Výhodou geopolymemích materiálů připravených z dvousložkového geopolymemího pojivá pro výrobu plastických geopolymerů podle vynálezu s libovolným plnivem je jejich vysoká plasticita. Tato vlastnost umožňuje, že geopolymer v surovém stavu mění tvar působením tvarovací síly a po odeznění této tvarovací síly si svůj tvar zanechává. Po vytvarování se výrobek nechá vytvrdnout za běžné nebo zvýšené teploty neprodyšně zakrytý fólií. Při běžné teplotě trvá vytvrdnutí typicky 24 h. Pak vytvrdnutý geopolymer zraje dalších 28 dnů, čímž získá finální pevnost.
Dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů je po smísení s plnivem, zejména s křemičitým pískem, mletým šamotem, kamenivem, technickými textiliemi a sekanými vlákny, vhodné pro výrobu plastických geopolymemích materiálů. Ty je β
« — * « « « * « · » Μ 9 9» * * možno v surovém stavu zpracovat tvářecími technikami, přičemž po odeznění tvarovací síly si vyráběný produkt zachovává získaný tvar.
Geopolymery připravené z dvousložkového geopolymerního pojivá pro výrobu plastických geopolymerů podle vynálezu je možno zpracovat například lisováním, vytlačováním, válcováním. 3D tiskem, profilováním či ručním tvarováním na průmyslové výrobky. Je možné je léž využít pro tvorbu uměleckých děl.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů pro strojní a ruční tvarování:
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů obsahuje 30,18 % hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 7,25 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit, 13,17 % hmotn. vápenaté suroviny, kterou je mletá slévárenská struska, a 49,40 % hmotn. alkalického aktivátoru. Surovina obsahující metakaolinit je kalcinovaný kaolin. Surovinou obsahující montmorillonit je montmorillonitický jíl. Alkalickým aktivátorem je draselné vodní sklo se silikátovým modulem 1,7. Ve dvousložkovém geopolymemím pojivu jsou molámí poměry SiO2 : A12O3 = 4,98 : 1, K2O : A12O3 = 1,13 : 1, K2O : SiO2 = 0,23 : 1 a SiO2 : H20-0,50 : 1.
Toto dvousložkové geopolymerní pojivo bylo smíseno s křemičitým pískem v hmotnostním poměru pojivo : plnivo = 52 : 48 za vzniku plastického geopolymerů.
Plastický geopolymer byl vyválcován na tloušťku 20 mm. Na připravený plát plastického geopolymeru byla přenesena požadovaná struktura pomocí reliéfního válce. Po té byla deska plastického geopolymerů ořezána na dlaždice požadovaného tvaru 250 x 250 mm, které byly přikryty neprodyšnou fólií. Za 28 dnů zrání plastického geopolymerů byly výrobky vyndány z neprodyšné fólie a připraveny k použití.
Tento plastický geopolymer je možno také použít na obtisky různých reliéfů, pro vytlačování různých profilů nebo pro vytvarování fragmentu sochy. Za účelem snížení objemové hmotnosti či zvýšení pevnosti může být jako plnivo použita směs křemičitého plniva se sekanými ι» ♦ 4 9 ·
i 9
technickými vlákny, nejčastěji skelnými, čedičovými či uhlíkovými, v poměru 1:0 až 0:1.
Příklad 2
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů použitelných jako tmel pro tepelnou techniku:
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů obsahuje 23,60%hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 13,48 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit, 17,98 % hmotn. vápenaté suroviny, kterou je mletá slévárenská struska, a 44,94 % hmotn. alkalického aktivátoru. Surovina obsahující metakaolinit je kalcinovaný lupek. Surovinou obsahující montmorillonit je bentonit. Alkalickým aktivátorem je sodné vodní sklo se silikátovým modulem 1,6. Ve dvousložkovém geopolymerním pojivu jsou molární poměry SiO2 : A12O3 = 4,91 : 1, Na2O : A12O3 = 1,05 : 1, Na2O : SÍO2 = 0,21 : 1 a SiO2 : H2O = 0,52 : 1.
Toto dvousložkové geopolymerní pojivo bylo smíseno s mletým šamotem v hmotnostním poměru pojivo : plnivo = 54 : 46 za vzniku plastického geopolymeru.
Tento plastický geopolymer byl použit jako žáruvzdorný tmel pro účely tepelné techniky.
Příklad 3
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů použitelných pro větší tvarové ploché desky.
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů obsahuje 21,13% hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 11,27 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit, 25,35 % hmotn. vápenaté suroviny, kterou je mletý vápenec, a 42,25 % hmotn. alkalického aktivátoru. Surovina obsahující metakaolinit je kalcinovaný kaolin. Surovinou obsahující montmorillonit je montmorillonitický jíl. Alkalickým aktivátorem je draselné vodní sklo se silikátovým modulem 1,7. Ve dvousložkovém geopolymerním pojivu jsou molární poměry SiO2: A12O3 = 4,57 : 1, K2O : A12O3 = 1,22 : 1, K2O : SiO2 = 0,27 : 1 a SiO2: H2O = 0,41 : 1.
• 9 t 9 »
• · * * · 9 » · .·· · · ·* * * * i·· · · * * * η .. · »>··»*· · * · * *
Toto dvousložkové geopolymerní pojivo bylo smíseno s křemičitým pískem v hmotnostním poměru pojivo : plnivo = 58 : 42 za vzniku plastického geopolymeru.
Výztuhou pro tento plastický geopolymer je tvarované ocelové pletivo nebo technická textilie, které jsou zalisovány mezi dvě vyválcované desky z plastického geopolymeru. Celý výrobek musí být neprodyšně přikryt fólií po dobu 28 dnů zrání.
Příklad 4
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů použitelných pro 3D tisk a ruční tvarování drobných detailů.
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů obsahuje 16.66% hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 41,67 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit a 41,67 % hmotn. alkalického aktivátoru. Surovina obsahující metakaolinit je kalcinovaný kaolin. Surovinou obsahující montmorillonit je montmorillonitický jíl. Alkalickým aktivátorem je draselné vodní sklo se silikátovým modulem 1,7. Ve dvousložkovém geopolymemím pojivu jsou molámí poměry S1O2 : AI2O3 = 5,75 : 1, K2O : A12O3 = 1,01 : 1, K2O : SiO2 = 0,18 a SiO2: H2O - 0,60 : 1.
Toto dvousložkové geopolymerní pojivo bylo smíseno s křemičitým pískem v hmotnostním poměru pojivo : plnivo = 82 : 18 za vzniku plastického geopolymeru.
Materiál byl použit pro 3D tisk a pro ruční tvarování především drobných detailů.
Příklad 5
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů použitelných pro 3D tisk a ruční tvarováni drobných detailů.
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů obsahuje 16,07j% hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 39,92 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit a 44,01 % hmotn. alkalického aktivátoru. Surovina obsahující metakaolinit je kalcinovaný kaolin. Surovinou obsahující montmorillonit je montmorillonitický jíl. Alkalickým aktivátorem je 50% vodný roztok hydroxidu draselného. Ve dvousložkovém geopoly• · »>
« * · • · · « · · · · merním pojivu jsou molámí poměry SiO2 : A12O3 = 4,23 : 1, K20 : A12O3 = 1,64 : 1, K2O : SiO2 = 0,78 a SiO2: H2O = 0,33 : 1.
Toto dvousložkové geopolymerní pojivo bylo smíseno s křemičitým pískem v hmotnostním poměru pojivo : plnivo = 90 : 10 za vzniku plastického geopolymeru.
Materiál byl použit pro 3D tisk a pro ruční tvarování především drobných detailů.
Příklad 6
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů použitelných pro větší tvarové ploché desky.
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů obsahuje 19,67% hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 10,48 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit, 23,59 % hmotn. vápenaté suroviny, kterou je mletý vápenec, a 46,26 % hmotn. alkalického aktivátoru. Surovina obsahující metakaolinit je kalcinovaný kaolin. Surovinou obsahující montmorillonit je montmorillonitický jíl. Alkalickým aktivátorem je 50% vodný roztok hydroxidu sodného. Ve dvousložkovém geopolymemím pojivu jsou molámí poměry SiO2: A12O3 = 2,72 : 1, Na2O : A12O3 = 2,74 : 1, Na2O : SiO2 = 1,01 : 1 a SiO2: H2O = 0,15 : 1.
Toto dvousložkové geopolymerní pojivo bylo smíseno s křemičitým pískem v hmotnostním poměru pojivo : plnivo = 94 : 6 za vzniku plastického geopolymeru.
Výztuhou pro tento plastický geopolymer je tvarované ocelové pletivo nebo technická textilie, které jsou zalisovány mezi dvě vy válcované desky z plastického geopolymeru. Celý výrobek musí být neprodyšně přikryt fólií po dobu 28 dnů zrání.
Průmyslová využitelnost
Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů je průmyslově využitelné pro výrobu geopolymerních materiálů určených pro tváření, například lisování, vytlačování, válcování, 3D tisk, obtisky či ruční tvarování a pro tvorbu uměleckých děl.
9

Claims (8)

1. Dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů, vyznačující se tím, že sestává z pevné složky a kapalné složky, přičemž pevná složka obsahuje alespoň surovinu obsahující metakaolinit a surovinu obsahující montmorillonit a kapalná složka obsahuje alkalický aktivátor, přičemž dvousložkové geopolymemí pojivo pro výrobu plastických geopolymerů obsahuje 15 až 35 % hmotn. suroviny obsahující metakaolinit, 4 až 45 % hmotn. suroviny obsahující montmorillonit a 40 až 55 % hmotn. alkalického aktivátoru, přičemž ve dvousložkovém geopolymemím pojivu pro výrobu plastických geopolymerů jsou molámí poměry SÍO2: AI2O3 = 2,5:1 až 6 :1, Me?O : A12O3 - 0,9 : 1 až 3 : 1 a Me2O : SiO2 = 0,15 : 1 až 1,1 : 1, SiO2 : H2O = 0.1 : 1 až 0,7 : 1, přičemž Me je kov vybraný ze skupiny zahrnující K a Na.
2. Dvousložkové geopolymemí pojivo podle nároku 1, vyznačující se tím, že surovinou obsahující metakaolinit je alespoň jedna látka vybraná ze skupiny zahrnující kaolin a lupek, kalcinované při teplotě 600 až 900 °C.
3. Dvousložkové geopolymemí pojivo podle některého z nároků 1 až 2, vyznačující se tím, že surovinou obsahující montmorillonit je alespoň jedna látka vybraná ze skupiny zahrnující bentonit a montmorillonitický jíl.
4. Dvousložkové geopolymemí pojivo podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že pevná složka dále obsahuje až 45 % hmotn. alespoň jedné vápenaté suroviny vybrané ze skupiny zahrnující mletý vápenec, hydroxid vápenatý a mletou strusku.
5. Dvousložkové geopolymemí pojivo podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že alkalickým aktivátorem je alespoň jedna látka vybraná ze skupiny zahrnující tekuté draselné vodní sklo, tekuté sodné vodní sklo, vodný roztok hydroxidu draselného a vodný roztok hydroxidu sodného.
6. Použití dvousložkového geopolymemího pojivá podle nároků 1 až 5 pro výrobu plastických geopolymemích materiálů.
7. Použití dvousložkového geopolymemího pojivá podle nároků 1 až 5 pro výrobu plastických geopolymemích materiálů pro zpracování alespoň jedním způsobem vybraným ze skupiny zahrnující lisování, vytlačování, válcování, 3D tisk, profilování a ruční tvarování pro průmyslové využití i pro tvorbu uměleckých děl.
8.
Použití dvousložkového geopolymemího pojivá podle nároků 1 až 5 pro výrobu plastických geopolymerů s alespoň jedním plnivem vybraným ze skupiny zahrnující křemičitý písek, mletý šamot, kamenivo, technické textilie a sekaná vlákna.
CZ2016-771A 2016-12-07 2016-12-07 Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů CZ2016771A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-771A CZ2016771A3 (cs) 2016-12-07 2016-12-07 Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-771A CZ2016771A3 (cs) 2016-12-07 2016-12-07 Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ307154B6 CZ307154B6 (cs) 2018-02-07
CZ2016771A3 true CZ2016771A3 (cs) 2018-02-07

Family

ID=61070238

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-771A CZ2016771A3 (cs) 2016-12-07 2016-12-07 Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2016771A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308159B6 (cs) * 2019-05-02 2020-01-29 Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. Pojivo β-belit-metakaolinit-vápenný hydrát

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ300134B6 (cs) * 2007-02-14 2009-02-18 Výzkumný ústav anorganické chemie, a. s. Dvousložkové geopolymerní pojivo a zpusob jeho výroby
CN101328029B (zh) * 2008-07-18 2010-08-04 桂林工学院 锰渣基地质聚合物胶凝材料的制备方法
CZ2010943A3 (cs) * 2010-12-16 2012-01-18 Výzkumný ústav anorganické chemie, a. s. Dvousložkové geopolymerní pojivo a zpusob jeho výroby
CZ2013734A3 (cs) * 2013-09-24 2015-04-22 Michaela Vondráčková Replika barevně a/nebo tvarově strukturované dlažby
CZ201537A3 (cs) * 2015-01-22 2016-02-24 Technická univerzita v Liberci Žáruvzdorný geopolymerní kompozit s nízkou měrnou hmotností pro konstrukční prvky protipožárních zábran
CN105272125A (zh) * 2015-09-30 2016-01-27 中国地质大学(武汉) 一种地质聚合物基快速修补材料及其制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ308159B6 (cs) * 2019-05-02 2020-01-29 Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. Pojivo β-belit-metakaolinit-vápenný hydrát

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307154B6 (cs) 2018-02-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Xia et al. Methods of enhancing strength of geopolymer produced from powder-based 3D printing process
EP0153097B1 (en) Early high-strength concrete composition
CN102910882B (zh) 一种纤维增强碱激发胶凝材料及其制备方法
Mackenzie et al. Geopolymer (aluminosilicate) composites: synthesis, properties and applications
KR20140010018A (ko) 초고성능 콘크리트를 위한 지오폴리머 복합체
SE431534B (sv) Gipskomposition
US20090163641A1 (en) Natural aluminosilicate composites and aggregates synthesized in alkaline environment and their manufacturing process
Nematollahi et al. Post-processing methods to improve strength of particle-bed 3D printed geopolymer for digital construction applications
Subaer et al. The influence of Si: Al and Na: Al on the physical and microstructure characters of geopolymers based on metakaolin
CN103011753A (zh) 一种无机早强快凝材料
JP7178367B2 (ja) 硬化性組成物から形成される成形体
PL226104B1 (pl) Tworzywo geopolimerowe oraz sposob wytwarzania tworzywa geopolimerowego
JP7143077B2 (ja) 硬化性組成物から形成されるジオポリマー成形体
JP2018090428A (ja) 付加製造装置用セメント組成物、鋳型の製造方法、および意匠造形物の製造方法
CZ2016771A3 (cs) Dvousložkové geopolymerní pojivo pro výrobu plastických geopolymerů
CN111217565A (zh) 一种利用废弃玻璃制备耐高温混凝土的方法
CZ2005211A3 (cs) Pojivová smes obsahující druhotnou surovinu, zpusob její výroby a její pouzití
CN104829180A (zh) 一种钢筋混凝土管柱的制备方法
CN114213019A (zh) 一种磷酸盐玻璃填充钠钙系地聚合物玻璃陶瓷的制备方法
CN113173744A (zh) 常温自然养护制备地聚合物基非压制透水砖的方法
JP2005075716A (ja) 赤泥の固化方法
CZ2021574A3 (cs) Alkalicky aktivovaná aluminosilikátová směs pro 3D tisk
CZ35798U1 (cs) Alkalicky aktivovaná aluminosilikátová směs pro 3D tisk
Enoh et al. Effect of Sodium Silicate to Hydroxide Ratio and Sodium Hydroxide Concentration on the Physico-Mechanical Properties of Geopolymer Binders
JP5564229B2 (ja) 無機質組成物、及びそれを用いた無機質成形体