CZ2009590A3 - Vícedílná posuvná podlaha - Google Patents

Vícedílná posuvná podlaha Download PDF

Info

Publication number
CZ2009590A3
CZ2009590A3 CZ20090590A CZ2009590A CZ2009590A3 CZ 2009590 A3 CZ2009590 A3 CZ 2009590A3 CZ 20090590 A CZ20090590 A CZ 20090590A CZ 2009590 A CZ2009590 A CZ 2009590A CZ 2009590 A3 CZ2009590 A3 CZ 2009590A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plate
groove
locking device
floor according
guide
Prior art date
Application number
CZ20090590A
Other languages
English (en)
Inventor
Kohlert@Zdenek
Original Assignee
Škoda Auto a. s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Škoda Auto a. s. filed Critical Škoda Auto a. s.
Priority to CZ20090590A priority Critical patent/CZ2009590A3/cs
Priority to AT10466023T priority patent/ATE556891T1/de
Priority to EP10466023A priority patent/EP2292468B1/de
Publication of CZ2009590A3 publication Critical patent/CZ2009590A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R5/00Compartments within vehicle body primarily intended or sufficiently spacious for trunks, suit-cases, or the like
    • B60R5/04Compartments within vehicle body primarily intended or sufficiently spacious for trunks, suit-cases, or the like arranged at rear of vehicle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Floor Finish (AREA)

Abstract

Vícedílná posuvná podlaha, zejména podlaha zavazadlového prostoru osobního automobilu, posuvná ve vedení (2, 2´) usporádaném v zavazadlovém prostoru, zahrnuje alespon dve desky (11, 12), které jsou výklopne spojeny prostrednictvím prvního závesu (31). První deska (11) je opatrena alespon jedním zajištovacím zarízením (6) prestavitelným mezi zajištenou polohou, v níž blokuje první desku (11) proti posuvu ve vedení (2, 2´), a odjištenou polohou, v níž umožnuje její posuv ve vedení (2, 2´), pricemž zajištovací zarízení (6) je prestavováno ovládacím elementem (64) v závislosti na úhlovém vyklopení druhé desky (12) vuci první desce (11). K zajištení zajištovacího zarízení (6) dojde automaticky po vyklopení druhé desky (12) o stanovený úhel smerem vzhuru z její vodorovné polohy.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká vícedílné posuvné podlahy, zejména podlahy zavazadlového prostoru osobního automobilu.
Dosavadní stav techniky
Délka zavazadlových prostorů dnešních osobních automobilů se neustále zvětšuje, proto se používají posuvné podlahy, které bývají užší než nakládací otvor a uživatel je může přitáhnout ksobě resp. je alespoň částečně vytáhnout ven nakládacím otvorem. Zavazadla a předměty položené na podlaze se tak snadno přesunou do dosahu uživatele. Tyto posuvné podlahy bývají buď umístěny výše než nakládací otvor, kdy je jejich dráha vysunuti ven zcela volná, nebo naopak pod jeho úrovní v takovém případě bývají nadzvihnutelné, alespoň ve své zadní části, která je zpravidla pouze položená na horizontálních vodících plochách. V takovém případě je posuvná podlaha i snadno vyjímatelná. Pro snazší manipulaci a úsporu místa při uskladnění může být podlaha tvořena několika podlahovými deskami, které jsou navzájem výklopně spojeny.
Ze stavu techniky je známo řešení popsané v DE 10054572 A1, kde je podlahová deska opatřena dvěma páry rolniček pohybujících se v dráhách po stranách zavazadlového prostoru. Dráhy jsou skloněny od horizontální roviny, díky čemuž se podlahová deska při posunu vzad nadzvedne nad hranu nakládacího otvoru.
Dále je známo řešení popsané v DE 10 2005 039810 B4, kde je podlahová deska posuvná v kolejnicích a lze ji vyklopit do svislé polohy pro předělení zavazadlového prostoru.
Je také známé řešení podle DE 10 2007 042371 A1, kde je podlaha tvořena dvěma deskami, vzájemně výklopně spojenými, přičemž první deska je svým předním koncem uchycena v křivkové dráze a druhá deska je podepírána sestavou podpěr.
• * · · ·« · · · · W · ♦ · · · ···· · · · ·
7· · · v · * ♦ · · *- ·· ♦* ·« ·· ·· ··
Desky mohou tvořit souvislou podlahu nebo vytvořit přepážku rozdělující zavazadlový prostor.
Nevýhodou dosud používaných posuvných podlah je nízká variabilita a nedokonalé zabezpečení jednotlivých funkčních poloh.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje vícedílná posuvná podlaha podle vynálezu. Podlaha je posuvná ve vedení uspořádaném v zavazadlovém prostoru a zahrnuje alespoň dvě desky, které jsou výklopně spojeny prostřednictvím prvního závěsu. První deska je opatřena alespoň jedním zajišťovacim zařízením přestavitelným mezi zajištěnou polohou, v níž blokuje první desku proti posuvu ve vedení, a odjištěnou polohou, v níž umožňuje posuv první desky ve vedení. Zajišťovací zařízení je přestavováno ovládacím elementem v závislosti na úhlovém vyklopení druhé desky vůči první desce. Díky tomu je zajišťovací zařízení automaticky odjištěno nebo zajištěno v závislosti na zvoleném uspořádání podlahy bez nutnosti dalšího ovládání uživatelem.
Zajišťovací zařízení je s výhodou při úhlovém vyklopení desek 180° vodjištěné poloze a při vyklopení 90° v zajištěné poloze. Pokud tedy desky leží v rovině a tvoří souvislou podlahu, lze první deskou a tedy i podlahou posouvat. I při malém nazdvihnutí druhé desky z této polohy zůstává zajišťovací zařízení vodjištěné poloze, což umožňuje vysunutí podlahy ze zavazadlového prostoru v případě, že podlaha leží pod úrovni vstupního otvoru. Vyklopením druhé desky směrem vzhůru lze vytvořit přepážku předělující zavazadlový prostor, zajišťovací zařízení se přitom přesouvá do zajištěné polohy a zabrání tak posuvu první desky a nestabilitě systému.
Ve výhodném provedení je zajišťovací zařízení umístěno v zadní části první desky a ovládací element vykazuje tlačítko, které koresponduje s předním koncem druhé desky. Tlačítko v zajištěné poloze zajišťovaciho zařízení vyčnívá ze zajišťovacího zařízení víc, než v jeho odjištěné poloze. Při sklápění druhé desky do roviny s první deskou dochází ke kontaktu předního konce druhé desky s tlačítkem a kjeho stlačovaní a tím k odjišťování zajišťovacího zařízení. Tlačítko může být stlačováno • · ·φ · · · *· ·· • * · · φ φ φ φ · * · φ
přední čelní plochou nebo i rubovou stranou druhé desky v oblasti jejího předního konce.
Zajišťovací zařízení je s výhodou přestavováno alespoň jedním pružným elementem do zajištěné polohy. Pokud je tlačítko uvolněno, je zaručeno automatické zajištěni proti posuvu první desky ve vhodné poloze.
Zajišťovací zařízení je s výhodou odjistitelné i uživatelem, což umožňuje posuv první podlahové desky i při druhé desce vyklopené vzhůru, resp. převrácené až na první desku. Uživatel např. stlačí tlačítko, určené ke kontaktu s prvním koncem druhé desky.
Ovládací element může být posuvný ve směru rovnoběžném se směrem posuvu podlahy, takové řešení je jednoduché a zaručí dobrý kontakt tlačítka s určeným místem předního konce druhé desky. Element však může být i např. otočný či výklopný kolem svislé nebo vodorovné osy otáčení.
Zajišťovací zařízeni může vykazovat první čep, který je posuvný ve směru kolmém ke směru posuvu podlahy a vedení potom vykazuje alespoň jedno vybrání pro tento první čep. V zajištěné poloze vyčnívá tento čep do vybrání ve vedení a znemožňuje tak posuv první desky. Počet vybrání ve vedení a jejich rozestupy jsou voleny tak, aby vybrání byla zejména v koncových polohách posunuti první desky a také vhodně mezi těmito polohami. Jejich poloha určuje polohu přepážky v zavazadlovém prostoru tvořené druhou deskou vyklopenou vzhůru. Je zřejmé, že může být užito i jiného principu zajištění vůči posuvu např. s třecím namísto tvarovým stykem, u něhož lze dosáhnout nekonečné množství poloh posunutí, avšak za menší pevnosti zajištění.
Vedení může vykazovat horizontální první drážku pro první čep, přičemž vybrání pro něj jsou vytvořena v její boční stěně. Při posuvu podlahy je čep obklopen drážkou zespoda i seshora a při případném převrácení vozidla nedojde k vypadnuti podlahy směrem ke stropu.
Konec prvního čepu zajišťovacího zařízení je s výhodou opatřen zkosením, a vybrání pro něj jsou opatřena zkosením s ním korespondujícím. V odjištěné poloze zajišťovacího zařízení vyčnívá první čep alespoň částečně do vybrání. Pokud je zajišťovací zařízení přestavováno pružným elementem do zajištěné polohy, je čep i • · «· ·« Μ «·· · • · · * « * · * ··« · « · * · · · * « « ·· · · ··· · · · ··· · · ····
4·..’ ·„· „· ·..·..· v odjištěné poloze tlačen směrem do vybrání, avšak pouze svým zkosením. Posuv první desky uživatelem je umožněn, protože první čep se svým zkosením vysune po zkosení vybrání ven z vybráni, proti působení pružného elementu a dále se opírá svým koncem o boční stěnu první drážky, dokud se nepřesune k dalšímu vybrání. Díky tomu jsou uživateli předávány signály o možných polohách první desky, v nichž ji je možno zajistit.
První deska může být ve své přední části opatřena alespoň jedním druhým čepem, vedení potom vykazuje horizontální druhou drážku pro druhý čep. První podlahová deska je tak při posuvu vedena v přední i zadní části.
Pokud je první drážka ve své zadní části opatřena vertikálním vstupním otvorem pro první čep a druhá drážka je ve své zadní části opatřena vertikálním vstupním otvorem pro druhý čep, lze první desku resp. podlahu, po jejím posunutí vzad směrem k nakládacímu otvoru, nadzvednout a vyjmout ze zavazadlového prostoru. Pokud je vybrání pro první čep vytvořeno i v této poloze posunutí první desky, dojde po vyklopení druhé desky vzhůru k zajištění zajišťovacího zařízení a uživatel ho musí manuálně odjistit stiskem tlačítka. Současně nazdvihne zadní konec první desky vzhůru a první čep vyjede vertikálním otvorem ven z první drážky vedení. Pro usnadnění zpětné montáže lze konec prvního čepu dostatečně zkosit z jeho spodní strany tak, aby se po položení první desky na vedení opřelo toto zkosení o kraj vstupního otvoru a čep se vlastní vahou podlahy přes odpor pružného elementu dočasně stlačil do odjištěné polohy a automaticky se přesunul do první drážky.
Pro zabránění záměny vstupních otvorů obou první a druhé drážky při instalaci podlahy je druhý čep delší a/nebo širší než první čep, přičemž vstupní otvory první a druhé drážky korespondují s těmito odlišnými rozměry. Díky tomu nemůže dojít ke vsunuti druhého čepu do první drážky. Odlišnost rozměrů čepů lze někdy nahradit dostatečným zkosením spodní strany konce prvního čepu - vstupní otvor do první drážky je potom vytvořen mělčí než by odpovídalo délce druhého čepu, který je pevný a bez takového zkosení a proto do tohoto otvoru nelze vsunout. Samozřejmě lze kombinovat oba tyto způsoby ochrany proti nesprávné instalaci.
Zajišťovací zařízení je k první podlahové desce s výhodou připevněno posuvně ve směru kolmém ke směru posuvu podlahy, přičemž rozsah jeho posuvu je omezen. Díky tomu může být zajišťovací zařízení ve stále vzdálenosti vůči vedení, resp. čep • v
ve stálé axiální vzdálenosti vůči vybráním, i při výrobních nepřesnostech podlahy nebo celého zavazadlového prostoru popř. při relativním pohybu jednotlivých části podlahy a vedení vůči sobě zejména v důsledku kroucení karoserie při jízdě vozidla. Jedno z možných řešení je, že vedeni je alespoň po délce první drážky, na své horní horizontální ploše opatřeno podélnou třetí drážkou, a že zajišťovací zařízení je opatřeno alespoň jedním výstupkem, korespondujícím s třetí drážkou. Při posunu první desky se výstupek pohybuje ve třetí drážce a udržuje konstantní vzdálenost zajišťovacího zařízení a vedení.
Třetí drážka se může rozprostírat od vstupního otvoru druhé drážky směrem k vstupnímu otvoru první drážky, přičemž druhý čep je na své spodní straně opatřen výstupkem, korespondujícím s třetí drážkou. Při instalaci podlahy do zavazadlového prostoru může uživatel jednoduše položit podlahu na horizontální část vedení a při jejím posuvu vpřed je veden výstupek druhého čepu ve třetí drážce, díky čemuž je druhý čep naváděn přesně do vstupního otvoru druhé drážky.
K druhé desce může být prostřednictvím druhého závěsu výklopně připevněna třetí deska, a vedení může být opatřeno alespoň jedním vertikálním vybráním pro zadní konec třetí desky. Tím je usnadněno vytvoření přepážky v zavazadlovém prostoru bez nutnosti dodatečné fixace druhé desky v její vyklopené poloze k bočním stěnám zavazadlového prostoru. Při vytváření přepážky se vyklopí druhá deska vzhůru kolem prvního závěsu a třetí deska se sklopí dolů kolem druhého závěsu tak, že druhá a třetí deska svírají v druhém závěsu ostrý úhel a zadní konec třetí desky se vloží do vertikálního vybrání ve vedení, které ho fixuje v horizontálním směru. Ve vybrání spočívá konec třetí desky vahou obou vzpřímených desek. Takovou přepážku lze navíc proti jejímu sklopení při intenzivním brzdění pojistit např. výstupkem, vytvořeným na přední straně vybrání a jemu odpovídajícímu vybrání v rubové straně konce třetí desky - při posuvu zadního konce třetí desky směrem vpřed a vzhůru, v důsledku setrvačných sil při zpomalení, dojde k zaklesnutí výstupku do vybrání a přepážka se nepřeklopí kolem prvního závěsu vpřed ze své vzpřímené polohy. Po posunutí první desky zcela vpřed lze sklopit druhou i třetí desku do jedné roviny s první deskou, podlaha je potom tvořena lícovými stranami všech třech desek.
Vedení může vykazovat množství od sebe vzdálených vybrání pro první čep a stejné množství od sebe vzdálených vybrání pro zadní konec třetí desky, tak každé • *
zajištěné poloze první desky odpovídá poloha zadního konce třetí desky a je umožněna dostatečně vzpřímená poloha vytvořené přepážky.
Přehled obrázků na výkresech
Na obr. 1 až 3 je podélný řez vícedílnou posuvnou podlahou podle vynálezu v oblasti vedení, přičemž na obr. 1 je poloha v základní vodorovné poloze, na obr. 2 vytváří přepážku ve střední poloze posunutí a na obr. 3 je podlaha vyjmuta a je zobrazeno pouze vedení, které je v axonometrickém pohledu také na obr. 4. Na obr. 5 je celkový pohled zespoda na vyjmutou podlahu. Obr. 6 a 7 zobrazují zajišťovací zařízení ve smontovaném stavu, resp. jeho jednotlivé díly. Na obr. 8 je podélný svislý řez podlahou v oblasti zajišťovacího zařízení. Na obr. 9 a 11 je potom schematický vodorovný řez a na obr. 10 a 12 příčný svislý řez podlahou v této oblasti, přičemž obr. 9 a 10 znázorňují zajišťovací zařízení vodjištěné poloze a obr. 11 a 12 v zajištěné poloze. Na obr. 13 je příčný svislý řez podlahou v oblasti druhého čepu, zasunutého ve druhé drážce.
Příklad provedení vynálezu
Na přiložených obrázcích je zobrazen příklad jednoho z možných provedení vynálezu. Na obr. 1 je podélný řez vícedílnou posuvnou podlahou podle vynálezu. Podlaha 1 sestává ze tří podlahových desek, potaženým společným kobercem 3, který tvoří závěsy umožňující vyklápění jednotlivých desek vůči sobě. Mezi první deskou 11a druhou deskou 12 je první závěs 31, a mezi druhou deskou 12 a třetí deskou 13 je druhý závěs 32. Osa vyklápění prvního závěsu 31 leží v oblasti lícových ploch desek 11 a 12, zatímco osa vyklápění druhého závěsu 32 leží v oblasti rubových ploch desek 12 a 13, takže je možné všechny tři desky složit k sobě. Třetí deska 13 je ve své zadní části opatřena blíže nezobrazeným madlem pro manipulaci. Zavazadlový prostor je vpředu omezen opěradlem 4 zadních sedadel a na opačné straně nezobrazeným nakládacím otvorem.
·«
Podlaha 1 spočívá ve vedení, které je tvořeno levou částí 2' a pravou částí 2, vytvořenými v bočním obložení zavazadlového prostoru, které podpírají podlahu na jejích protilehlých bocích rovnoběžných s podélnou osou vozidla.
K přední desce 11 je z její rubové strany v oblasti předního konce přišroubován pár čepů 5', 5 a v oblasti zadního konce pár zajišťovacích zařízení 6',6 , jak je patrné z obr. 5. Oba čepy 5', 5 i zajišťovací zařízení 6',6, jakož i levá část 2' a pravá část 2 vedení, jsou zrcadlově symetrické, proto bude dále v textu popisována pouze jedna strana.
Ve vedení 2 je vytvořena horizontální plocha 21 pro podepřeni desek podlahy 1. V přední části je ve vedení 2 pod horizontální plochou 21 vytvořena horizontální drážka 22, vybíhající ve své zadní části šikmo směrem vzhůru vstupním otvorem 23. Za drážkou 22 je ve vedení 2 vytvořena další horizontální drážka 24, opatřená ve své zadní části vstupním otvorem 25. Vstupní otvor 25 je opatřen zkosením 28. V boční straně drážky 24 jsou vytvořena tři vybrání 26, přičemž po jednom je v oblasti začátku a konce drážky 24 a jedno je mezi nimi. Svislé hrany vybrání 26 jsou opatřena zkoseními 27. Délka drážky 22 a drážky 24 je v podstatě stejná. Hloubka drážky 22 i vstupního otvoru 23 je větší než hloubka drážky 24 a jejího vstupního otvoru 25. Mezi vstupními otvory 23 a 25 je v horizontální ploše vytvořena podélná vertikální drážka 210.
Za drážkou 24 jsou v obložení 2 v horizontální ploše 21 vytvořena tři vertikální vybráni 211, která jsou v přední částí opatřena výstupky 212.
Na obr. 6 a 7 je zajišťovací zařízení 6, které je sestaveno z dolního víka 61 a horního víka 62. V dolním víku 61 je vytvořeno vodící kluzné vedení 611 a v horním víku 62 k němu kolmé kluzné vedení 621. Ve vedení 611 je posuvně uložen držák 63 a ve vedení 621 ovládací element 64. Držák je na konci opatřen čepem 631, vyčnívajícím ven otvorem v dolním víku 61 a přesahujícím přes boční okraj zajišťovacího zařízení
6. Čep 631 je čtvercového průřezu a jeho konec je na svislých hranách opatřen zkosením 633 a na vodorovných hranách zkosením 634. Ve vedení 621 je posuvně uložen ovládací element 64, který je na konci opatřen tlačítkem 641, vyčnívajícím přes zadní okraj zajišťovacího zařízení 6. Ovládací element 64 je na své dolní straně, přivrácené k držáku 63, opatřen klínem 642 a držák 63 je na své horní straně opatřen s nim korespondujícím klínem 632. Klíny 642 a 632 jsou vytvořeny jako oboustranné,
se dvěma klínovými plochami, přičemž ve styku s protikusem je vždy pouze jedna z nich. Díky tomu lze stejný držák 63 i ovládací element 64 použít pro levé i pravé zajišťovací zařízení. Je zřejmé, že jedna nebo obě součásti mohou mít klínové plochy pouze jednostranné, pokud je potřeba udělat jinou součást pro levou a pravou stranu např. z důvodu vyosení čepu 631 vůči držáku 63.
Dolní víko 61 a horní víko 62 jsou spolu spojeny zácvaky a mají vytvořeny čtyři otvory 67, pro připevnění prostřednictvím šroubů 7 k rubové straně první desky 11. Otvory 67 jsou podlouhlé ve směru rovnoběžném skluzným vedením 611 držáku 63 a zajišťovací zařízení 6 se tak může pohybovat v rámci vůle šroubů 7 v těchto otvorech. Na vnějším okraji spodní strany dolního víka 61 je podlouhlý výstupek 68, který je kolmý k vedení 611 a koresponduje s drážkou 210 v horizontální ploše 21. Zajišťovací zařízení 6 je přišroubováno k první desce 11 z její rubové strany v jejím zadním rohu tak, že tlačítko 641 přečnívá přes její zadní hranu. První deska 11 je v místě připevnění zajišťovacího zařízení 6 zespoda ztenčená, takže zajišťovací zařízeni téměř nevyčnívá pod rovinu její rubové strany a tlačítko 641 leží nad její rubovou stranou a tedy i nad rubovou stranou druhé desky 12 v její vodorovné poloze.
Držák 63 s čepem 631 je pružinou 65 vytlačován ven ze zajišťovacího zařízení směrem přes boční hranu první desky 11 dovedení 2 a ovládací element 64 je pružinou 66 tlačen ven ze zajišťovacího zařízení 6 směrem vzad přes zadní hranu první desky 11 ke druhé desce 12. Díky pružinám 65 a 66 jsou klíny 642 a 632 neustále v kontaktu.
Na obr. 8 je podélný svislý řez podlahou 1 v oblasti zajišťovacího zařízení 6, které je v odjištěné poloze, čerchovaně je znázorněna zajištěná poloha při vyklopené druhé desce 12. Ve vodorovné poloze desky 12 je posuv tlačítka 641 směrem vzad limitován jejím předním koncem 121. Jak je vidět schematickém zobrazení na obr. 9, klín 642 ovládacího elementu 64 je posunut do záběru s klínem 632 držáku 63, který je odsunut směrem od vedení 2 a čep 631 zasahuje do vybrání 26 pouze částečně svým zkosením 633.
Při vyklápění druhé desky 12 vzhůru kolem závěsu 31 se její přední konec 121 oddaluje od zajišťovacího zařízeni 6. Tlačítko 641 je s ním zpočátku v kontaktu, ovládací element 64 se díky pružině 66 posouvá směrem vzad, klín 642 vyjíždí ze ·· ·· ·· ·· ·· • · · · ···· · · * · ♦ · · · *··· ···· * · ··· · · · ·*· · · · ··· *· · · · ··· · * · · · ·* ·· «· · * záběru s klínem 632 a čep 631 se, působením pružiny 65 na držák 63, přesouvá do vybrání 26 do zajištěné polohy. Zajištěná poloha zajišťovacího zařízeni 6 je schematicky znázorněna na obr. 11 - posuv tlačítka 641 směrem vzad není omezován předním koncem 121 druhé desky 12, ovládací element 64 je posunut zcela vzad a držák 63 zcela do boku, takže čep 631 je zasunut ve vybrání 26. Tím je blokován posuv první desky 11 vůči vedení 2.
Zajišťovací zařízení 6 je nastaveno tak, aby při malém úhlovém vyklopení druhé desky 12, nutném pro nazdvihnutí třetí desky 13 nad hranu nakládací ho otvoru, nedošlo ještě k jeho zajištění. Tím je umožněn posuv první desky 11 ve vedení 2 a tím i částečné vysunutí zadní části podlahy z vozidla a zpětné posunutí do koncové přední polohy. Při takovémto částečném vyklopení vyčnívá čep 631 do vybrání 26 pouze svým zkosením 633, které koresponduje s jeho zkosením 27. Protože čep 631 je do záběru posouván pouze pružinou 65, dosednou při posunu první desky 11 zkosení 633 čepu a zkoseni 27 vybrání na sebe a čep přes odpor pružiny 65 vyjede ven ze záběru z vybrání 26. Díky tomu má uživatel při posuvu přehled o tom, v kterých polohách lze první desku 11 zajistit proti posunutí. V závislosti na požadovaném úhlu vyklopení druhé desky 12, při němž dojde k zajištění zajišťovacího zařízeni 6, a na sklonu klínů 632 a 642 je možné, že ve vodorovné poloze druhé desky 12 nevyčnívá čep 631 do vybrání 26 ani svým zkosením 633, ale kjeho částečnému zasunutí dojde až po částečném vyklopení druhé desky 12 směrem vzhůru.
Při posuvu první desky 11 ve vedení 2, v rozsahu vymezeném délkou drážek 22 a 24, zapadá výstupek 68 zajišťovacího zařízení 6 do drážky 210 v horizontální ploše 21. Díky tomu je zajištěna stálá vzdálenost čepu 631 od vybrání 26 v celém rozsahu posunutí první desky 11, nezávisle na výrobních nepřesnostech nebo na kroucení vozidla při jízdě, kdy se mění vzdálenost levého a pravého obložení zavazadlového prostoru. To je umožněno posuvným uložením zajišťovacího zařízeni 6, které se může posouvat ve směru kolmém ke směru posuvu podlahy 1, v rámci vůle šroubů 7 v podélných otvorech 67.
Díky množství vybrání 26 v drážce 24 je možno posunout první desku 11 do polohy požadované uživatelem. V této poloze vyklopením druhé desky 12 vzhůru dojde k automatickému zajištění první desky 11 proti posuvu. Následným sklopením třetí
desky směrem dolů kolem druhého závěsu 32 a zastrčením jejího konce do vybrání 211 v horizontální ploše vznikne přepážka rozdělující zavazadlový prostor. Stabilita přepážky je zajištěna znemožněním posuvu první desky 11a tvarem vybrání 211 v němž spočívá třetí deska 13 vlastní vahou. V této poloze zapadá výstupek 212 horizontální plochy 21 do vybráni 131 v rubové straně konce třetí desky 13, takže při prudkém brzdění nemůže dojít vlivem setrvačných sil k vyklopení přepážky kolem prvního závěsu 31 směrem vzhůru a k jejímu rozložení.
Počet vybrání 211 je volen zpravidla shodný s počtem vybrání 26, aby v každé poloze posunutí první desky 11 byla zaručena v podstatě stejná vzdálenost mezi prvním závěsem 31 a vybráním 211 a tím dostatečně vzpřímený tvar přepážky.
Při požadavku na vodorovnou polohu podlahy nazdvihne uživatel konec třetí desky 13 z vybrání 211 a tahem za něj vzad sklápí druhou desku 12 kolem závěsu 31 směrem do vodorovné polohy. Přední konec 121 druhé desky 12 dosedne na tlačítko 641, stlačuje ho a odjišťuje tak zajišťovací zařízení 6. První desku 11 lze posunout zcela vpřed a druhou desku 12 a třetí desku 13 položit rubovými stranami na horizontální plochu 21.
Při požadavku na vyjmutí podlahy 1 z vozidla nazdvihne uživatel třetí desku 13 a tahem za ni posune první desku 11 nadoraz směrem vzad. Následně položí pootočením kolem závěsů 31 a 32 druhou desku 12 a třetí desku 13 na první desku
11. Uživatel stlačí tlačítko 641 a vyklopí zadní konec první desky 11 směrem vzhůru, čímž vyjede čep 631 otvorem 25 ven z drážky 24. Dalším potáhnutím první desky 11 směrem vzad vyjede čep 5 vstupním otvorem 23 ven z drážky 22 a podlahu 1 lze vyjmout. V této poloze může také uživatel po stlačení tlačítek 641 složenou podlahu 1 posunout zcela vpřed a uvolnit tak zadní část zavazadlového prostoru pro převoz větších předmětů.
Při zpětné instalaci složené podlahy 1 do vozidla položí uživatel složenou podlahu 1 jejími čepy 5 na horizontální plochu 21 do oblasti před vybráními 211. Následně ji posune směrem vpřed, dokud se čepy 631 neposunou nad vstupní otvory 25 drážky 24. V této poloze také sjedou čepy 5 vstupními otvory 23 do drážky 22. Při položení zadního konce podlahy 1 směrem dolů dosednou zkosení 634 na spodních stranách čepů 631 na jim odpovídajícím zkosení 28 vstupních otvorů 25, po nichž se sklouznou, díky čemuž se čepy 631 samočinně odsunou přes odpor pružiny 65 do odjištěné polohy. Po vjetí čepů 631 do drážky 24 se opět silou pružin 65 čepy 631 přesunou do vybrání 26 umístěných přímo pod vstupními otvory 25, čímž dojde k zajištění zajišťovacího zařízení 6. Může následovat již výše popsané sklopení druhé desky 12 a třetí desky 13 směrem do vodorovné polohy, posunutí podlahy směrem vpřed a jejich položení na horizontální plochy 21.
Čep 5 je na své spodní straně opatřen výstupkem 5, který při posuvu zapadá do drážky 210 v horizontální ploše 21 a navádí ho do vstupního otvoru 23 drážky 22. Vstupní otvor 23 pro čep 5 je širší než vstupní otvor 25, díky tomu nemůže dojít ke vsunutí čepu 5 do drážky 24 v důsledku nesprávné montáže.
V textu uvedené směry a roviny odpovídají běžně platným termínům při popisu automobilů, přední částí podlahy je míněna část bližší k přední části automobilu resp. část odvrácená od nakládacího otvoru.
Průmyslová využitelnost
Vícedílnou posuvnou podlahu podle vynálezu lze použít u všech automobilů se zavazadlovým nebo nákladovým prostorem.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Vícedílná posuvná podlaha, zejména podlaha zavazadlového prostoru osobního automobilu, posuvná ve vedení (2, 2') uspořádaném v zavazadlovém prostoru, zahrnující alespoň dvě desky (11, 12), které jsou výklopně spojeny prostřednictvím prvního závěsu (31), vyznačující se tím, že první deska (11) je opatřena alespoň jedním zajišťovacím zařízením (6) přestavíteIným mezi zajištěnou polohou, v níž blokuje první desku (11) proti posuvu ve vedení (2, 2'), a odjištěnou polohou, v níž umožňuje její posuv ve vedení (2, 2'), přičemž zajišťovací zařízení (6) je přestavováno ovládacím elementem (64) v závislosti na úhlovém vyklopení druhé desky (12) vůči první desce (11).
  2. 2. Vícedílná posuvná podlaha podle nároku 1, vyznačující se tím, že při úhlovém vyklopení 180° je zajišťovací zařízení (6) v odjištěné poloze a při vyklopení 90° je v zajištěné poloze.
  3. 3. Vícedílná posuvná podlaha podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zajišťovací zařízení (6) je umístěno v zadní části první desky (11), a že ovládací element (64) vykazuje tlačítko (641), které koresponduje s předním koncem (121) druhé desky (12), přičemž tlačítko (641) v zajištěné poloze zajišťovacího zařízení (6) vyčnívá ze zajišťovacího zařízení (6) víc, než v jeho odjištěné poloze.
  4. 4. Vícedílná posuvná podlaha podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zajišťovací zařízení (6) je přestavováno alespoň jedním pružným elementem (65) do zajištěné polohy.
  5. 5. Vícedilná posuvná podlaha některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zajišťovací zařízení (6) je odjistitelné uživatelem.
  6. 6. Vícedilná posuvná podlaha podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že ovládací element (64) je posuvný ve směru rovnoběžném se směrem posuvu podlahy (1).
  7. 7. Vícedilná posuvná podlaha podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zajišťovací zařízení (6) vykazuje první čep (631), posuvný ve směru kolmém ke směru posuvu podlahy (1), a že vedení (2, 2') vykazuje alespoň jedno vybrání (26) pro první čep (631).
  8. 8. Vícedilná posuvná podlaha podle nároku 7, vyznačující se tím, že vedení (2, 2') vykazuje horizontální první drážku (24) pro první čep (631), přičemž vybrání (26) je vytvořeno v její boční stěně.
  9. 9. Vícedilná posuvná podlaha podle některého z nároků 7 nebo 8, vyznačující se tím, že konec prvního čepu (631) zajišťovaciho zařízení je opatřen zkosením (633), a že vybrání (26) je opatřeno zkosením (27) s ním korespondujícím, přičemž vodjištěné poloze zajišťovaciho zařízení (6) vyčnívá první čep (631) alespoň částečně do vybrání (26).
  10. 10.Vícedilná posuvná podlaha podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že první deska (11) je ve své přední části opatřena alespoň jedním druhým čepem (5), a že vedení (2, 2') vykazuje horizontální druhou drážku (22) pro druhý čep (5).
    ·· ·«
  11. 11 .Vícedílná posuvná podlaha podle nároků 8 a 10, vyznačující se tím, že první drážka (24) je ve své zadní části opatřena vertikálním vstupním otvorem (25) pro první čep (631), a že druhá drážka (22) je ve své zadní části opatřena vertikálním vstupním otvorem (23) pro druhý čep (5).
  12. 12.Vícedílná posuvná podlaha podle nároku 11, vyznačující se tím, že druhý čep (5) vykazuje větší délku a/nebo šířku než první čep (631), a že vstupní otvory (23, 25) první a druhé drážky korespondují s těmito odlišnými rozměry.
  13. 13. Vícedílná posuvná podlaha podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zajišťovací zařízení (6) je k první desce (11) připevněno posuvně ve směru kolmém ke směru posuvu podlahy (1), přičemž rozsah jeho posuvu je omezen.
  14. 14. Vícedílná posuvná podlaha podle nároku 13, vyznačující se tím, že vedení (2, 2') je alespoň po délce první drážky (24), na své horní horizontální ploše (21) opatřeno podélnou třetí drážkou (210), a že zajišťovací zařízení (6) je opatřeno alespoň jedním výstupkem (68), korespondujícím s třetí drážkou (210).
  15. 15. Vícedílná posuvná podlaha podle nároku 14, vyznačující se tím, že třetí drážka (210) se rozprostírá od vstupního otvoru (23) druhé drážky (22) směrem k vstupnímu otvoru (25) první drážky (24), přičemž druhý čep (5) je na své spodní straně opatřen výstupkem (51), korespondujícím s třetí drážkou (210).
  16. 16. Vícedílná posuvná podlaha podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že k druhé desce (12) je prostřednictvím závěsu (32) ♦ · ·4 *« *« *· ·· * · · · ♦ · ♦ · · · · · výklopně připevněna třetí deska (13), a že vedení (2, 2') vykazuje alespoň jedno vertikální vybrání (211) pro zadní konec třetí desky (13).
  17. 17.Vícedílná posuvná podlaha podle nároku 16, vyznačující se tím, že vedení (2, 2') vykazuje množství od sebe vzdálených vybrání (26) pro první čep (631) a stejné množství od sebe vzdálených vybrání (211) pro zadní konec třetí desky (13).
CZ20090590A 2009-09-04 2009-09-04 Vícedílná posuvná podlaha CZ2009590A3 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090590A CZ2009590A3 (cs) 2009-09-04 2009-09-04 Vícedílná posuvná podlaha
AT10466023T ATE556891T1 (de) 2009-09-04 2010-09-03 Mehrteiliger verschiebbarer ladeboden
EP10466023A EP2292468B1 (de) 2009-09-04 2010-09-03 Mehrteiliger verschiebbarer Ladeboden

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090590A CZ2009590A3 (cs) 2009-09-04 2009-09-04 Vícedílná posuvná podlaha

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2009590A3 true CZ2009590A3 (cs) 2011-03-16

Family

ID=43413840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090590A CZ2009590A3 (cs) 2009-09-04 2009-09-04 Vícedílná posuvná podlaha

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2292468B1 (cs)
AT (1) ATE556891T1 (cs)
CZ (1) CZ2009590A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013178199A1 (de) * 2012-05-30 2013-12-05 ŠKODA AUTO a.s. Multifunktional verstellbarer ladeboden

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102007042371A1 (de) 2007-09-06 2009-03-12 GM Global Technology Operations, Inc., Detroit Höhenverstellvorrichtung für den Ladeboden eines Kraftfahrzeugs
DE102012008915A1 (de) 2012-05-03 2013-11-07 Audi Ag Laderaum für ein Kraftfahrzeug
CN104290666B (zh) * 2014-09-16 2016-08-24 浙江威世汽车配件有限公司 后备箱防护杆锁止机构
DE102014220548A1 (de) * 2014-10-09 2016-04-14 Volkswagen Aktiengesellschaft Ladebodenanordnung und Kraftfahrzeug mit einer derartigen Ladebodenanordnung
GB2555394A (en) * 2016-10-24 2018-05-02 Jaguar Land Rover Ltd Load floor system
CN107323360A (zh) * 2017-07-05 2017-11-07 重庆长野汽车配件有限公司 一种升降式汽车后备箱板
DE102017215224A1 (de) * 2017-08-31 2019-02-28 Ford Global Technologies, Llc Ladeboden für den Gepäckraum eines Kraftfahrzeuges

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10054572A1 (de) 2000-11-03 2002-05-08 Opel Adam Ag Ladesystem für den Laderaum eines Fahrzeugs
DE10305906B4 (de) * 2003-02-13 2006-11-23 Audi Ag Ladegutsicherungsvorrichtung im Laderaum eines Kraftfahrzeugs
US20060180623A1 (en) * 2005-02-11 2006-08-17 Reynolds Brian J Rear vehicle storage system
DE102005039810B4 (de) * 2005-08-23 2008-08-28 Daimler Ag Laderaum für ein Kraftfahrzeug
DE102007042371A1 (de) 2007-09-06 2009-03-12 GM Global Technology Operations, Inc., Detroit Höhenverstellvorrichtung für den Ladeboden eines Kraftfahrzeugs

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013178199A1 (de) * 2012-05-30 2013-12-05 ŠKODA AUTO a.s. Multifunktional verstellbarer ladeboden

Also Published As

Publication number Publication date
EP2292468A1 (de) 2011-03-09
ATE556891T1 (de) 2012-05-15
EP2292468B1 (de) 2012-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2009590A3 (cs) Vícedílná posuvná podlaha
TWI275506B (en) Cargo room structure for vehicle
US8387936B2 (en) Slide locking mechanism for seat
RU2507088C2 (ru) Механизм установки в продольном направлении для сиденья автомобиля
US7401831B2 (en) Slidable floor console
JP5509977B2 (ja) 車両用シートスライド装置
JP2008247143A (ja) 車両用シートスライド装置
US20090230712A1 (en) Seat arrangement with a forced guidance
JP4986036B2 (ja) 車両用シートのスライド機構
CZ2012360A3 (cs) Multifunkcne prestavitelná podlaha
US20060290157A1 (en) Trunk-specific functional arrangement for a motor vehicle
MX2008012140A (es) Guia de deslizamiento para asiento de vehiculo.
US8919719B2 (en) Vehicle seat sliding device
WO2021002204A1 (ja) 客室内における座席配列の変更構造
US20120145866A1 (en) Seat slide device
JPH0648230A (ja) 非反転爪調節ラッチ機構を有するシートアッセンブリ
US8814461B2 (en) Locking apparatus for an object being lockable on a rail
GB2458819A (en) Vehicle seat with pre-loaded wing rest
JP3242370B2 (ja) 自動車の荷物室内の物品を固定する装置
US20080292827A1 (en) Car mat module
US20120132601A1 (en) Loading shelf for a vehicle luggage compartment
CZ2009128A3 (cs) Systém vyjímatelné podlahy
JP2009029353A (ja) 車両のシート装置
US5915778A (en) Vehicle seat with a floor track assembly
GB2557936A (en) Deployable foot rest assembly