CZ2008387A3 - Zarízení pro prepravu sypkých hmot - Google Patents

Zarízení pro prepravu sypkých hmot Download PDF

Info

Publication number
CZ2008387A3
CZ2008387A3 CZ20080387A CZ2008387A CZ2008387A3 CZ 2008387 A3 CZ2008387 A3 CZ 2008387A3 CZ 20080387 A CZ20080387 A CZ 20080387A CZ 2008387 A CZ2008387 A CZ 2008387A CZ 2008387 A3 CZ2008387 A3 CZ 2008387A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
zásob
wall
discharge device
transport
elastic material
Prior art date
Application number
CZ20080387A
Other languages
English (en)
Inventor
Milata@Leoš
Original Assignee
Milata@Leoš
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milata@Leoš filed Critical Milata@Leoš
Priority to CZ20080387A priority Critical patent/CZ2008387A3/cs
Publication of CZ2008387A3 publication Critical patent/CZ2008387A3/cs

Links

Landscapes

  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)

Abstract

Zarízení obsahuje dno (4), nejméne jednu bocní stenu (5, 6, 7), vyprazdnovací zarízení (9) a nejméne jeden prostredek (10) pro spojení s pohonnou cástí dopravního prostredku. Zarízení dále obsahuje nejméne jednu vnitrní stenu (11, 12, 110, 120) z elastického materiálu, která je po svém obvodu spojena jak se dnem (4) a/nebo s vyprazdnovacím zarízením (9) tak s nejméne jednou bocní stenou (5, 6, 7), pricemž prostor mezi nejméne dvema vnitrními stenami (11, 12, 110, 120) z elastického materiálu nebo nejméne jednou vnitrní stenou (11, 110) z elastického materiálu, nejméne jednou bocní stenou (5, 6, 7), dnem (4) a/nebo vyprazdnovacím zarízením (9) je pripojen ke zdroji tlakového média a/nebo k vstupu a/nebo výstupu (13, 130) tlakového média. S výhodou je nejméne jedna vnitrní stena (11, 12, 110, 120) z elastického materiálu k nejméne jedné bocní stene (5, 6, 7) prichycena prostrednictvím nejméne jedné prídržné lišty (14). Dále je s výhodou vyprazdnovací zarízení (9) tvoreno hreblovým dopravníkem a horní hrany hrebel (21) hreblového dopravníku (9), které jsou práve v kontaktu se sypkým materiálem (3) nad úrovní dna (4).

Description

Zařízení pro přepravu sypkých hmot r <- Oblast techniky
Vynález se týká přepravy sypkých hmot dopravními prostředky a řeší maximální využití přepravní kapacity dopravního prostředku a současně vyprazdňování přepravené sypké hmoty.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že efektivita dopravy vyžaduje v rámci povolené nosnosti maximální využití přepravního prostoru dopravních prostředků. V případě přepravy sypkých materiálů však musí používaná zařízení respektovat specifické požadavky na vyprazdňování dopravního prostředku.
Je známo, že se pro umístění sypkých hmot v dopravním prostředku používají nádoby obsahující vodorovné dno obdélníkového tvaru a čtyři s tímto dnem spojené, v podstatě kolmé stěny. Tyto nádoby sice umožňují plné využití prostoru, který je k dispozici, ale jejich nevýhodou je problematické vyprazdňování, neboť musí být při vyprazdňování nakloněny. Takový způsob vyprazdňování neumožňuje cílené dávkování sypkého materiálu. Další nevýhodou dopravních prostředků s takovými nádobami je, že v případě, že sypký materiál obsahuje prachové částice, dochází při vyprazdňování k jejich rozvíření do okolního prostoru. Proto nelze takovými dopravními prostředky dopravovat např. mouku, vápno nebo cement.
Pro vyprazdňování účinkem gravitace bez naklápění nádoby se pro dopravu sypkých hmot používají uzavřené nebo shora otevřené zásobníky, jejichž vodorovný průřez se v dolní části zásobníku směrem dolů, s ohledem na sypný úhel materiálu, zmenšuje, a to až na úroveň vyprazdňovacího otvoru nebo vstupního otvoru vyprazdňovacího zařízení.
Pro dopravu uhlí jsou známy otevřené zásobníky, tvořící horní část železničního vagónu. Tyto zásobníky mají svažité dno, svažující se k alespoň jedné z podélných stěn zásobníku, která je v dolní části opatřena vyprazdňovacími otvory.
Pro dopravu cementu, vápna, mouky nebo zmí jsou známy uzavřené zásobníky kruhového průřezu, umisťované na železniční vagóny nebo na podvozky automobilů. Pokud jsou tyto zásobníky svisle orientované, mají jejich dna tvar nálevky, jejíž vodorovný průřez se směrem dolů zmenšuje až na průměr výpustného otvoru. V případě ležatých zásobníků jsou tyto ·
♦ φ ··· t ·· • · · · · · · · · · · ••·· ·· ·· ·· ·· ·· zásobníky v boční stěně opatřeny výsypkou, ukončenou vyprazdňovacím otvorem. Pro snazší vyprazdňování bývá v dolní Části zásobníku umístěn šnek.
Pro dopravu stavebního materiálu, zejména vápna na místo přímé spotřeby, je znám zásobník, umístěný na podvozku nákladního automobilu nebo na podvozku přívěsu za automobil. Tento zásobník je tvořen podélnou skříní opatřenou mechanismem pro vyprazdňováni skříně, který prochází v podélném směru celou délkou skříně a ústí v nejnižším místě střední části zadní stěny skříně. Tento mechanismus je tvořen suvnými, za sebou upravenými příčníky, které dopravují sypký materiál, postupně vyplňující prostory mezi jednotlivými příčníky, směrem k vyprazdňovacímu otvoru. Dno skříně se směrem od podélných okrajů skříně k jejímu středu s mechanismem pro vyprazdňování skříně z obou stran svažuje v úhlu dostatečném pro spolehlivé sklouzávání částic přepravovaného materiálu do prostoru, ve kterém se nachází příčníky vyprazdňovacího mechanismu.
Společnou nevýhodou všech zásobníků, obsahujících pevné skloněné steny jsou vysoké prostorové nároky, v jejichž důsledku se snižuje přepravní kapacita dopravního prostředku.
Z oboru pneumatické dopravy jsou známy segmenty se dvojitými stěnami, kde vnitřní stenaje elastická a prostor mezi těmito stěnami je připojen k přívodu a/nebo k výstupu tlakového média. Takové segmenty se používají ve zúžených profilech nebo v místech, kde může dojít k usazování dopravovaného sypkého materiálu. Vnitřní prostor mezi stěnami je periodicky plněn a vyprazdňovány, čímž se sypký materiál vystavuje účinkům vibrací.
Tyto segmenty nejsou použitelné k vytláčení sypkého materiálu z úložného prostoru mimo dosah vyprazdňovacího zažízení do prostoru dosahu vyprazdňovacího zařízení.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody řeší zařízení pro přepravu sypkých hmot podle tohoto vynálezu, obsahující dno, nejméně jednu boční stenu, vyprazdňovací zařízení a nejméně jeden prostředek pro spojení s pohonnou částí dopravního prostředku, jehož podstatou je, že dále obsahuje nejméně jednu vnitřní stenu z elastického materiálu, která je po svém obvodu spojena jak se dnem a/nebo s vyprazdňovacím zařízením, tak s nejméně jednou boční stěnou , přičemž prostor mezi nejméně dvěma vnitřními stěnami z elastického materiálu nebo nejméně jednou vnitřní stěnou z elastického materiálu, nejméně jednou boční stěnou, dnem a/nebo vyprazdňovacím zařízením je připojen ke zdroji tlakového média a/nebo k vstupu a/nebo výstupu tlakového média. Alternativně je podstatou, že nejméně jedna vnitřní stěna z elastického materiálu je k nejméně jedné boční stěně přichycena prostřednictvím nejméně • ··♦ • ·* φ 4 444· 4444
4444 44 44 44 ·4 44 jedné přídržné lišty. Dle další alternativy je podstatou, Že vyprazdňovací zařízení je tvořeno hřeblovým dopravníkem. Alternativně je rovněž podstatou, že horní hrany hřebel hřeblového dopravníku, které jsou právě v kontaktu se sypkým materiálem jsou nad úrovní dna.
Výhodou zařízení podle tohoto vynálezu je, že naplněním vnitřního prostou mezi vnitrní stěnou z elastického materiálu, nejméně jednou obvodovou stěnou a dnem nebo vyprazdňovacím zařízením tlakovým médiem, dojde k vytlačení sypkého materiálu z prostorů mimo dosah vyprazdňovacího zařízení do prostoru s jeho dosahem, což umožňuje maximální využití objemu zásobníku a tím i maximální využití přepravní kapacity v rámci dovolené nosnosti dopravního prostředku. Další výhodou je spolehlivé vyprazdňování v případě, že se sypký materiál stlačováním zhutňuje, a to i za jízdy. Výhodou přichycení vnitřních elastických stěn k bočním stěnám prostřednictvím prídržných lišt je snadná vyměnitelnost vnitřních elastických stěn, případně jejich dodatečná instalace do stávajících přepravních zásobníků s nedostatečně šikmým dnem, Výhodou alternativy, podle které jsou horní hrany hřebel, která jsou právě v kontaktu se sypkým materiálem, nad úrovní dna, je další zvýšení přepravní kapacity a snížení těžiště naplněného dopravního prostředku.
Přehled obrázků na výkresech
Na obrázku 1 je znázorněn boční pohled na zařízení podle příkladu 1 tvořené automobilem. Obrázky 2, 3 a 4 představují řez A - A z obrázku 1, přičemž obr. 2 představuje situaci, kdy je automobil zcela naplněn přepravovaným sypkým materiálem, obrázek 3 znázorňuje situaci, kdy je automobil vyprazdňován a obrázek 4 znázorňuje prázdný automobil, připravený k opětnému naplnění. Na obrázku 5 je znázorněn boční pohled na zařízení podle příkladu 2, tvořené přívěsem za automobil nebo za traktor. Obrázky 6, 7 a 8 představují řez B - B z obrázku 5, přičemž obr. 6 představuje situaci, kdy je přívěs zcela naplněn přepravovaným sypkým materiálem, obrázek 7 znázorňuje situaci, kdy je přívěs vyprazdňován a obrázek 8 znázorňuje prázdný přívěs, připravený k opětnému naplnění
Příklady provedeni vynálezu
Příklad 1
Zařízení pro přepravu sypkých hmot 3 je podle tohoto příkladu určeno k přepravě prachového nehašeného vápna nebo cementu a je tvořeno automobilem 1 jehož přepravní prostor 16 je * ··· • φφ • · φ · φ · φ φφφ· ·· ·· φφ ·· ·· ·♦ vymezen dnem 4, čtyřmi bočními stěnami 5,6,7.8 a střechou J5, Ve střední části dna 4 se nachází vyprazdňovací zařízení 9, kterým je podélně orientovaný hřeblový dopravník 9, přičemž horní hrany hřebel 21 tohoto hřeblového dopravníku 9 jsou nad úrovní dna 4. Dno 4 je dále prostředky 10 pro spojení s pohonnou částí automobilu 1 spojeno s automobilovým rámem 17. V přepravním prostoru 16 se nachází dva vaky 18,19, přičemž každý vak 18,19 sestává z první vnitřní steny 11, 110, ze druhé vnitřní stěny 12, 120 a z čelní stěny 181, 191 a zadní stěny 182, 192. Všechny stěny 11,110.12,120,181,191,182,192 vaků 18,19 jsou vyrobeny z elastického matriálu. Vnitřní prostor 220 pravého vaku 19 je připojen ke druhému vstupu a/nebo výstupu 130 tlakového média. Vnitřní prostor 22 levého vaku 18 je připojen k prvnímu vstupu a/nebo výstupu 13 tlakového média. Každý z vaků 18,19 je po svém obvodu spojen přídržnými lištami 14 s boční stěnou 20,200 hřeblového dopravníku 9, s čelní boční stěnou 5, se zadní boční stěnou 8 a s pravou nebo levou boční stěnou 6,7. V přepravním prostoru 16 se dále nachází čidlo 23 pro sledování výšky nejvyšší vrstvy sypké hmoty 3. Ve střeše 15 se nachází otvor 24 pro plnění sypké hmoty 3.
Při zaplňování vnitřního prostoru 16 sypkou hmotou 3 jsou otevřeny první a druhý vstup a/nebo výstup 13,130 tlakového média. Účinkem hmotnosti sypké hmoty 3 dojde k vytlačování zbylého tlakového média z vnitřních prostorů 22,220 vaků 18,19, přičemž dojde k úplnému přitlačení stěn 11,110,12,120.181,191,182,192 vaků 18,19 na boční stěny 5,6,7,8. dno 4 a na boční stěny 20,220 hřeblového dopravníku 9. Při vyprazdňování na místě určení se spustí hřeblový dopravník 9. Sypká hmota je postupně zachycována hřebly 21 a vynášena mimo vnitřní prostor 16. Po poklesu úrovně sypké hmoty na úroveň čidla 23 se vstupy a/nebo výstupy 13,130 tlakového média připojí ke zdroji tlakového média a zahájí se plnění vaků
18,19 takovým médiem, v tomto případě stlačeným vzduchem. Účinkem nadouvání vaků
18,19 se zbylá sypká hmota postupně vytlačuje směrem od bočních stěn 5,6,7,8 a dna 4 k hřeblům 21 hřeblového dopravníku 9. Po úplném vyprázdnění přepravního prostoru 16 se vstupy a/nebo výstupy 13, 130 tlakového média odpojí od zdroje tlakového média.
Příklad 2
Zařízení pro přepravu sypkých hmot 3 je podle příkladu 2 určeno k přepravě umělých hnojiv a je tvořeno přívěsem 2 za automobil nebo za traktor, jehož přepravní prostor 16 je stejně jako u příkladu 1 vymezen dnem 4, čtyřmi bočními stěnami 5,6,7,8 a střechou 15. Ve střední části dna 4 se nachází vyprazdňovací zařízení 9, kterým je podélně orientovaný hřeblový dopravník 9, přičemž horní hrany hřebel 21 tohoto hřeblového dopravníku 9 jsou na úrovni dna 4. Dno 4
9 9 ·· · ···
9·· 99 9*9 · ·· >'· · 9 9« 9 · ··9
9999 99 99 99 ·♦·· je dále prostředky 10 pro spojení s přívěsem 2 za automobil nebo za traktor, spojeno s podvozkovým rámem 170. V přepravním prostoru 16 se nachází první vnitřní stěna 11 a druhá vnitřní stěna 110 z elastického materiálu které jsou pridržnými lištami 14 vzduchotěsně spojeny se dnem 4, s Čelní a zadní boční stěnou 5,8 a s levou nebo pravou boční stěnou 6,7, přičemž se obě první elastické steny 11,110 směrem od bočních stěn 6.7 k hřeblovému dopravníku 9 svažují. V přepravním prostoru 16 je se dále nachází Čidlo 23 pro sledování výšky nejvyšší vrstvy sypké hmoty 3. V horní části přepravního prostoru 16 se nachází ústí 25 přívodního potrubí sypké hmoty 3,
Se zařízením podle příkladu 2 se pracuje stejně jako se zařízením podle příkladu 1
Průmyslová využitelnost
Vynálezu je možno využít k přepravě jakýchkoli jemných práškových materiálů, které je vhodné během vyprazdňování dávkovat, a to i za jízdy.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení (1,2) pro přepravu sypkých hmot (3) obsahující dno (4), nejméně jednu boční stěnu (5,6,7,8), vyprazdňovací zařízení (9) a nejméně jeden prostředek (10) pro spojení s pohonnou částí dopravního prostředku, vyznačující se tím, že dále obsahuje nejméně jednu vnitřní stěnu (11,12, 110,120) z elastického materiálu, která je po svém obvodu spojena jak se dnem (4) a/nebo s vyprazdňovací m zařízením (9) tak s nejméně jednou boční stěnou (5,6,7,8), přičemž prostor mezi nejméně dvěma vnitřními stěnami (11,12,110,120) z elastického materiálu nebo nejméně jednou vnitřní stěnou (11,110) z elastického materiálu, nejméně jednou boční stěnou (5,6,7,8), dnem (4) a/nebo vyprazdňovacím zařízením (9) je připojen ke zdroji tlakového média a/nebo k vstupu a/nebo výstupu (13,130) tlakového média.
    i
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že nejméně jedna vnitřní stěna (11,12,110,120) z elastického materiálu je k nejméně jedné boční stěně (5,6,7,8) přichycena prostřednictvím nejméně jedné přídržné listy (14).
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vyprazdňovací zařízení (9) je tvořeno hřeblovým dopravníkem.
  4. 4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že horní hrany hřebel (21) hřeblového dopravníku (9), které jsou právě v kontaktu se sypkým materiálem (3) jsou nad úrovni dna (4),
CZ20080387A 2008-06-20 2008-06-20 Zarízení pro prepravu sypkých hmot CZ2008387A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080387A CZ2008387A3 (cs) 2008-06-20 2008-06-20 Zarízení pro prepravu sypkých hmot

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20080387A CZ2008387A3 (cs) 2008-06-20 2008-06-20 Zarízení pro prepravu sypkých hmot

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2008387A3 true CZ2008387A3 (cs) 2009-12-30

Family

ID=41459899

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20080387A CZ2008387A3 (cs) 2008-06-20 2008-06-20 Zarízení pro prepravu sypkých hmot

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2008387A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8545148B2 (en) Container and container wagon
AU2013235292B2 (en) System of delivering and storing proppant for use at a well site and container for such proppant
US9718610B2 (en) Proppant discharge system having a container and the process for providing proppant to a well site
US6415909B1 (en) Apparatus for transporting bulk materials
KR101803157B1 (ko) 벌크차량의 분립체 화물 적재 시스템
EP1328419B1 (en) A system and method for unloading bulk powder from large bulk containers
JP2007529372A (ja) コンテナ
WO2008083705A1 (de) Be- und entladevorrichtung für behältnisse, wie container, silos und andere füllräume
RU2601091C1 (ru) Система для разгрузки сыпучих материалов из транспортной емкости, в частности контейнера
WO2020028964A1 (pt) Dispositivo de carga e descarga a granel fracionada
US20120321421A1 (en) Apparatus and method for conveying bulk materials
CZ2008387A3 (cs) Zarízení pro prepravu sypkých hmot
KR101416336B1 (ko) 곡물적재함의 하부배출장치
CZ18819U1 (cs) Zařízení pro přepravu sypkých hmot
CN101758788B (zh) 可运载粉状物的厢式多用运输自卸车装置
US20160200503A1 (en) Intermodal bulk aggregate container
JP2002127806A (ja) クレーン付き貨物輸送車両
CA2817500C (en) Container for particulate material
AU2011101211A4 (en) A non pressurised, dustless, mass flow, fully emptying, bulk powder, shipping container
CN102476730A (zh) 散粮集装箱、轨道平车及散粮运输装置
HU219965B (hu) Rakodótér szállítójárművekhez ömlesztett anyag számára
BR202013023223U2 (pt) Disposição construtiva introduzida em carreta rodoviária