CZ20041038A3 - Zařízení pro zpracování píce a zemědělský stroj s tímto zařízením - Google Patents

Zařízení pro zpracování píce a zemědělský stroj s tímto zařízením Download PDF

Info

Publication number
CZ20041038A3
CZ20041038A3 CZ20041038A CZ20041038A CZ20041038A3 CZ 20041038 A3 CZ20041038 A3 CZ 20041038A3 CZ 20041038 A CZ20041038 A CZ 20041038A CZ 20041038 A CZ20041038 A CZ 20041038A CZ 20041038 A3 CZ20041038 A3 CZ 20041038A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
connection
processing device
forage
rotor
carrier
Prior art date
Application number
CZ20041038A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Baptiste Ligouy
Original Assignee
Kuhn S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=28686315&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ20041038(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Kuhn S.A. filed Critical Kuhn S.A.
Publication of CZ20041038A3 publication Critical patent/CZ20041038A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D43/00Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing
    • A01D43/10Mowers combined with apparatus performing additional operations while mowing with means for crushing or bruising the mown crop

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)
  • Encapsulation Of And Coatings For Semiconductor Or Solid State Devices (AREA)
  • Outside Dividers And Delivering Mechanisms For Harvesters (AREA)

Description

Oblast techniky
Tento vynález se týká zařízení pro zpracování píce, obsahujícího rotor poháněný do otáčení kolem své osy, který sestává z nosiče a nejméně jednoho úpravného prvku, přičemž tento úpravný prvek se skládá z nejméně jedné aktivní části určené pro práci s pící a první spojovací části určené ke spojení úpravného prvku s nosičem prostřednictvím prvního spojení.
ío Při výrobě sena je zapotřebí, aby se nasekaná tráva úplně vysušila před skladováním pro dobré udržení píce. Zařízení pro úpravu píce, zvaná také kondicionéry, výhodně umožňují zkrátit čas potřebný pro takové sušení. Co tato zařízení ve skutečnosti činí je, že mechanicky odstraňují voskový film pokrývající stébla píce. Tím se napomáhá rychlé disipaci vlhkosti obsažené v rostlinách.
Dosavadní stav techniky
Ve spisu FR 2 440 145 se popisuje žací stroj obsahující sekací mechanismus určený pro sekání stojícího porostu, například trávy. Za tím o účelem má sekací mechanismus čtyři disky uspořádané příčně k podélné ose žacího stroje a poháněné do otáčení kolem svých svislých os.
Tento známý žací stroj obsahuje také úpravné zařízení pro zkrácení doby sušení nasekané píce. Za tím účelem toto úpravné zařízení má rotor umístěný za sekacími disky, který je poháněn do otáčení kolem vodorovné
5 osy. Tento rotor sestává z úpravných prvků a nosiče. Každý úpravný prvek má spojovací část na jednom ze svých konců. Spojovací část umožňuje otočné připojení odpovídajícího úpravného prvku k nosiči prostřednictvím kloubového spojení, jehož osa je rovnoběžná s osou otáčení rotoru.
• ·· • · ♦ · · • ···
-2V důsledku odstředivé síly vytvořené otáčením nosiče úpravný prvek během činnosti vyčnívá v podstatě v radiálním směru.
Tak za provozuje píce přicházející od sekacího mechanismu nesena aktivní částí úpravného prvku podél úpravného plátu a nakonec vyhozena za žací stroj. Průchod píce přes úpravný plát způsobuje rozpadání stébel píce, které napomáhá rychlému sušení píce.
V brožuře Faucheuses-Conditionneuses frontales FC 280F / FC 313F Lift Control [Čelní kondicionér žacího stroje FC 280F / FC 313F - řízení o zdvihu], publikované přihlašovatelem, se popisuje jiný žací stroj vybavený zařízením pro zpracování píce. V této publikaci zařízení pro zpracování píce obsahuje také rotor otáčející se kolem vodorovné osy. Tento rotor sestává z nosiče a V-tvarovaných úpravných prvků. Každý úpravný prvek je tentokrát pevně připojen k nosiči střední spojovací částí. Oba konce V15 tvarovaného prvku vyčnívají radiálně a tvoří tak aktivní část.
Za provozuje rychlost otáčení těchto rotorů všeobecně mezi cca 600 a 1000 otáček za minutu. V důsledku toho, praskne-li spojení úpravného prvku s nosičem, úpravný prvek se působením odstředivé síly vymrští o prudce z rotoru. Takto vymrštěný úpravný prvek se stává projektilem letícím relativně vysokou rychlostí. Tento projektil může poškodit jiné části zařízení pro zpracování píce, zejména úpravný plát. Daleko závažnější je i to, že takový projektil může být také nebezpečný pro kohokoliv, kdo je blízko zařízení pro zpracování píce.
-3···· • · · • · ·· ·· · • · · · · • · · · · ♦ • ♦ · · · ··· • · · · ·
Podstata vynálezu
Cílem tohoto vynálezu je odstranit nebezpečí poškození nebo zranění způsobených úpravným prvkem, k nimž může docházet, pokud se poruší spojení úpravného prvku s nosičem.
Za tím účelem zařízení pro zpracování píce podle tohoto vynálezu se vyznačuje tím, že je opatřeno druhým spojením určeným pro spojení úpravného prvku s nosičem pro případ prasknutí prvního spojení.
Pokud praskne první spojení, druhé spojení výhodně umožní udržet spojení mezi úpravným prvkem a nosičem. Úpravný prvek se tak v tomto o případe nevymrští z rotoru. Riziko poškození a zranění se proto eliminuje.
Další znaky vynálezu, brané jednotlivě nebo ve všech možných kombinacích, jsou zřejmé z následujícího popisu některých, nikoliv však jediných možných příkladů provedení vynálezu, znázorněných na připojených obrázcích.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 zobrazuje půdorysný pohled shora na zemědělský žací stroj dle vynálezu.
o Obr.2 zobrazuje bokorysný pohled na zemědělský žací stroj zobrazený na obr. 1, a to ve směru šipky II naznačené na obr. 1 a v jiném měřítku.
Obr.3 zobrazuje řez rotorem dle vynálezu, a to pohledem ve směru šipek III naznačených na obr.l a v jiném měřítku.
5 Obr.4 zobrazuje úpravný prvek rotoru zobrazeného na obr.3, a to v jiném měřítku.
Obr.5 zobrazuje boční pohled na úpravný prvek zobrazený na obr.4, a to ve směru šipky V naznačené na obr.4.
«4 4 *· ··· , Ϊ J ϊ 4 4 4 4444 ···’ ·
-4Obr.6 zobrazuje část povrchu trubky zobrazené na obr.3, a to pohled ve směru šipky VI naznačené na obr.3.
Obr.7 zobrazuje čelní pohled na část jiného rotoru dle vynálezu, a to ve směru šipky VII naznačené na obr.2.
Obr.8 zobrazuje boční pohled na rotor zobrazený na obr.7, a to ve směru šipky VIII naznačené na obr.7 a v jiném měřítku.
Příklady provedeni vynálezu
Na obr. 1 je v pohledu shora zobrazen zemědělský žací stroj 1 podle o vynálezu. Tento žací stroj I je zapojen za motorové vozidlo 2 , které ho táhne dopředným pohybem ve směru naznačeném šipkou 3. V dalším popisu výrazy “přední” a “zadní”, “vpředu” a “vzadu” vyjadřují vztah ke směru dopředného pohybu a výrazy “pravý” a “levý” vyjadřují vztah při pohledu na žací stroj 1 zezadu ve směru dopředného pohybu naznačeného šipkou 3.
v
Žací stroj 1 má všeobecně známý podvozek 4 , který spočívá na zemi dvěma koly 5. Tento podvozek 4 je připojen k zadnímu konci tažné tyče 6 středovým kloubem 7 o v podstatě svislé ose 7a. Svou částí je přední konec tažné tyče 6 připojen ke spodním zapoj ovacím tyčím 8 motorového vozidla
2.
V příkladu provedení zobrazeném na obr.l je žací stroj i v podstatě prodloužením motorového vozidla 2. Toto uspořádání se používá při přepravě žacího stroje L Za pohybu dovolí středový kloub 7, aby se žací stroj 1 vychýlil doprava nebo doleva od motorového vozidla 2
5 prostřednictvím plunžru 9. Žací stroj 1 se tak může s výhodou pohybovat dopředu i dozadu.
v
Žací stroj i je známým způsobem dále opatřen žací jednotkou 10 spojenou s podvozkem závěsem IL Závěs 11 umožňuje žací jednotce 10 ·· · • · • · · • ··· • · · ·· · « » ·
-5sledovat nerovnosti půdy 12 nezávisle na podvozku 4. Tento závěs 11 také s výhodou umožňuje přenést alespoň část váhy žací jednotky 10 na podvozek
4. Žací jednotka 10 se skládá ze sekacího mechanismu 13 a z píci zpracovávajícího zařízení 14.
Sekací mechanismus 13 slouží k sekání stojícího porostu, například trávy. Za tím účelem obsahuje několik sekacích členů 15 otáčejících se kolem svých v podstatě svislých os. Sekací členy 15. znázorněné symbolicky na obr.1, jsou uspořádány s výhodou v řadě příčně ke směru dopředného pohybu 3.
Jak zobrazeno na obr.2, každý sekací člen 15 nese dva sekací prvky 16. Za činnosti tyto sekací prvky 16, jinak označované také jako nože, opisují kruhy v podstatě vodorovné rovině. Poměrně vysoká rychlost pohybu těchto sekacích členů 15 , způsobená jejich otáčením, umožňuje sekání stojícího porostu.
Píci zpracovávající zařízení 14 je svou částí zaměřeno na urychlení sušení porostu nasekaného sekacím mechanismem 13. Za tím účelem je píci zpracovávající zařízení 14 opatřeno rotorem 17 otáčejícím se kolem osy 17a, která je v podstatě vodorovná a příčná ke směru dopředného pohybu znázorněném šipkou 3. Směr otáčení rotoru 17 ukazuje šipka 18 na obr.2 a
3.
Za provozu nese rotor 17 píci přicházející od sekacího mechanismu 13 po úpravném plátu. Průchod píce přes úpravný plát způsobuje její rozpadání, které urychluje sušení nasekaného porostu. Úpravný plát není zobrazen na výkresech, neboť jde o součást odborníkům běžně známou.
Žací stroj 1 obsahuje také běžně známé převodové součásti pro převod hnací síly motoru motorového vozidla 2 na otáčivý pohyb sekacích členů 16 a rotoru 17. Těmito převodovými součástmi jsou zejména
-6···«
999 ·
99 9
9 9 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9 9 9·99
9 9 9 9
99 99 9 teleskopické hřídele 19 s univerzálními klouby, převodové skříně 20, řemenice 21 a řemeny 22.
Některé součásti žacího stroje 1 jsou zobrazeny na obr.l a 2 pro lepší srozumitelnost při popisu tohoto vynálezu pouze částečně.
Aby se píce účinně rozprostírala, rotor 17 sestává z nosiče 24 a nejménějednoho úpravného prvku 23. Samozřejmě, každý úpravný prvek 23 má aktivní část 26, která během práce vyčnívá v podstatě při nejmenším radiálně ve vztahu k ose otáčení 17a. Tato aktivní část 26 tak působí jako unášeč píce po úpravném plátu. Každý úpravný prvek 23 má také první i o spojovací část 27 pro spojení úpravného prvku 23 s nosičem 24 prostřednictvím prvního spojení.
V prvním příkladu provedení zobrazeném na obr.l až 6 toto první spojení otočně připojuje úpravný prvek 23 k nosiči 24. V druhém příkladu provedení zobrazeném na obr.7 a 8 první spojení naopak pevně připojuje úpravný prvek 123 k nosiči 124. Druhý příklad provedení se bude popisovat podrobněji později v tomto popisu.
V prvním příkladu provedení se dosahuje prvního spojem kloubem 28 otočného typu s osou 28a. Osa 28a tohoto kloubu 28 je přednostně při o nejmenším v podstatě rovnoběžná s osou otáčení 17a rotoru 17. Při nárazu na překážku se může s výhodou aktivní část 26 tohoto úpravného prvku 23 stáhnout, otáčejíce se proti směru otáčení 18 rotoru 17.
Konkrétněji a jak znázorněno na obr.3, první spojovací část 27 úpravného prvku 23 má válcovitý tvar s podélnou osou 27a. Nosič 24 má na
5 své části alespoň jeden spojovací prvek 25 opatřený výřezem ve tvaru doplňujícím válcovitý tvar první spojovací části 27. Součástí nosiče 24 je také trubka 38, jejíž podélná osa je shodná s osou otáčení 17a rotoru 17. Spojovací prvek 25 je připevněn k povrchu této trubky 38, výhodně
- 7rozebíratelně. Ve smontovaném stavu rotoru 17 tohoto příkladu provedení válcovitý tvar první spojovací části 27 leží ve výřezu spojovacího prvku 25. čímž se vytvoří kloub 28. Osa 27a spojovací části 27 je s výhodou alespoň v podstatě shodná s osou 28a kloubu 28.
V příkladu provedení zobrazeném na obr.4 a 5 má aktivní část 26 úpravných prvků 23 dva v podstatě shodné palce 33. Tyto palce 33 jsou vzdáleny jeden od druhého ve směru v podstatě rovnoběžném s podélnou osou 27a spojovací části 27 , přičemž zároveň zůstávají vzájemně v podstatě rovnoběžné. Kromě toho jsou tyto palce 33 v poloze v podstatě kolmé k o podélné ose 27a spojovací části 27. Tyto palce 33 jsou také lehce přihnuté tak, aby snadno uvolňovaly píci při jejím průchodu přes úpravný plát.
Každý konec válcovitého tvaru 27 vyčnívá až k příslušnému palci 33.
Aktivní část 26 a spojovací část 27 tak mají v podstatě tvar U. Úpravný prvek 23 proto není vystaven riziku nepatřičného posunu vůči odpovídajícímu spojovacímu prvku 25 podél osy 28a kloubu 28.
Důležitým znakem tohoto vynálezu je druhé spojení úpravného prvku s nosičem 24 pro případ, že první spojení praskne.
V prvním provedení je druhé spojení pro případ prasknutí prvního umístěno přesněji vzato mezi úpravný prvek 23 a trubku 38. Výhodné je o umístění tohoto druhého spojení mezi druhou spojovací část 29 úpravného prvku 23 a trubku 38.
Aby se toho dosáhlo, jak ukazuje obr.4 a 5, druhá spojovací část 29 se skládá z těla 51 a hlavice 52.
Tělo 51 je spojeno s první spojovací částí 22 a hlavice 52 je vhodně 2 5 vzdálena od osy 27a první spojovací části 27. Kromě toho šířka 55 této hlavice 52 při pohledu od osy 27a přesahuje šířku 53 těla 51. Druhá spojovací část 29 přednostně přečnívá alespoň podstatně v pravém úhlu první spojovací část 27. V příkladu provedení zobrazeném na obr.4 a 5 je • · · • ·
-8hlavice 52 vytvořena jako elasticky defonnovatelná součást vložená příčně do těla 51. V jiném, nezobrazeném příkladu provedení jsou tělo 51 a hlavice 52 vyrobeny jako jeden kus.
Druhá spojovací část 29 výhodně přesahuje alespoň částečně do 5 trubky 38. Druhá spojovací část 29 je tak chráněna, zejména před opakovaným stykem s nasekaným porostem. Za tím účelem v prvním příkladu provedení, zobrazeném podrobněji na obr.6, má povrch trubky 38 alespoň jeden výřez 50. Tento výřez 50 vytváří vstupní prostor 56. jehož šířka 57 v pohledu ve směru osy otáčení 17a je větší nebo stejná jako šířka
55 hlavice 52. Tento vstupní prostor 56 umožňuje, aby se druhá spojovací část 29 vložila alespoň částečně do trubky 38. Výřez 50 má také přídržný prostor 58. jehož šířka 59 v pohledu ve směru osy otáčení 17a je menší než šířka 55 hlavice 52, ale větší nebo stejná jako je šířka 53 těla 51. Tento přídržný prostor 58 trubky 38 je určen k součinnosti s druhou spojovací částí 29 úpravného prvku 23, čímž vytváří druhé spojení. Výřez 50 se rozprostírá výhodně v rovině alespoň v podstatě kolmě na osu otáčení 17a. Kromě toho vstupní prostor 56 je při pohledu ve směru 18 otáčení nosiče 24 s výhodou umístěn vpředu před přídržným prostorem 58.
Pro lepšíé srozumitelnost popisu tohoto vynálezu, rotor 17 o znázorněný v řezu na obr.3 má jen dva úpravné prvky 23 spojené s trubkou prostřednictvím příslušného spojovacího prvku 25.
Úpravný prvek 23 umístěný nalevo na obr.3 je zobrazen v normální pracovní pozici. Tento úpravný prvek 23 je proto spojen s nosičem 24 prostřednictvím prvního spojení. Hlavice 52 druhé spojovací části 29 není ve styku s trubkou 38. Druhé spojení je proto neúčinné.
Naproti tomu, úpravný prvek 23 umístěný napravo na obr.3, je zobrazen ve stavu po prasknutí prvního spojení. Hlavice 52 se tak dostala do styku s vnitřním povrchem trubky 38. Protože šířka 59 přídržného prostoru ···· • · ·
-958 je menší než šířka 55 hlavice 52, úpravný prvek 23 není vymrštěn z nosiče 24- Jakémukoliv nadbytečnému pohybu úpravného prvku 23 v jiném než radiálním směru ve vztahu k nosiči 24 zabraňuje styk těla 51 s okraji přídržného prostoru 58. Úpravný prvek 23, umístěný na obr.3 vpravo, je tudíž spojen s nosičem 24 prostřednictvím druhého spojení.
Jedním z možných důsledků prasknutí prvního spojení je prasknutí spojovacího prvku 25. Z tohoto důvodu je spojovací prvek 25 , umístěný na obr.3 vpravo, zobrazen pouze částečně, aby se naznačila možnost jeho prasknutí.
Rovina řezu zobrazeného na obr.3 prochází dvěma výřezy 50, takže je lze vidět. Na rozdíl od toho, z důvodu jasnosti, odpovídající spojovací prvek 25 a odpovídající úpravný prvek 23 nejsou zobrazeny na obr.3 v řezu.
Na obr.7 a 8 je zobrazen druhý příklad provedení rotoru 117 podle tohoto vynálezu. Tento rotor 117 má určitý počet prvků, které byly popsány zde dříve. Tyto prvky mají proto stejné vztahové značky a nepopisují se zde znovu. Má také určitý počet prvků, které jsou srovnatelné s prvky rotoru 17, které byly popsány zde dříve. Tyto prvky se označují stejnými vztahovými značkami jako srovnatelné prvky rotoru 17, avšak jejich číselné vyjádření se o zvyšuje o 100. Budou zde popsány jen, bude-li toho zapotřebí.
Rotor 117 zobrazený na obr.7 a 8 lze s výhodou umístit na žací stroj i místo rotoru 17 zobrazeného zejména na obr. 1 a 2. Rotor 117 ie tudíž rovněž poháněn do otáčení okolo osy 117a. která je v podstatě vodorovná a příčná ke směru dopředného pohybu 3.
V druhém příkladu provedení zobrazeném na obr.7 a 8 má rotor 117 také nosič 124 a alespoň jeden úpravný prvek 123. Jak je vidět na obr.7, úpravný prvek 123 je ve tvaru V. Dva palce 133 ve tvaru V během práce vyčnívají v alespoň podstatně radiálním směru ve vztahu k ose otáčení 117a.
···· • · • ·« • · ·
-10Tyto palce 133 tak tvoří aktivní část 126. Střední část úpravného prvku 123 tvoří první spojovací část určenou ke spojení úpravného prvku 123 s nosičem 124 prostřednictvím prvního spojení.
V druhém příkladu provedení na rozdíl od prvního příkladu provedení 5 však první spojení pevně spojuje úpravný prvek 123 s nosičem 124.
Přednostně je úpravný prvek 123 spojen s nosičem 124 pevným, avšak rozebíratelným spojem prostřednictvím prvního spojení.
Konkrétně s přihlédnutím k obr.7 a 8, první spojovací část 127 úpravného prvku 123 má poměrně plochý tvar. Nosič 124 má ve své části o alespoň jeden spojovací prvek 125 s rovněž poměrně plochou částí. Šroub tiskne pevně první spojovací část 127 ke spojovacímu prvku 125, čímž se vytváří první spojení. Nosič 124 navíc má trubku 138. jejíž podélná osa se shoduje s osou otáčení 117a rotoru 117. V tomto případě je spojovací prvek 125 spojen s povrchem trubky 138 nerozebíratelně, například svarem.
Důležitým znakem tohoto vynálezu je druhé spojení úpravného prvku
123 s nosičem 124 pro případ, že první spojení praskne. V druhém příkladu provedení je druhé spojení pro případ prasknutí prvního vytvořeno, přesněji vzato, mezi úpravným prvek 123 a spojovacím prvkem 125. Výhodné je umístění tohoto druhého spojeni mezi druhou spojovací část 129 úpravného o prvku 123 a spojovací prvek 125.
Za tím účelem, s přihlédnutím k obr.7, druhá spojovací část 129 má dva výstupky 61. Každý výstupek 61 má větev směřující radiálně k ose otáčení 117a a větev směřující podél osy otáčení 117a. Výstupky 61 směřují výhodně proti sobě tak, že při pohledu podél osy otáčení 117a se
5 vzdálenost oddělující tyto výstupky 61 zužuje.
Nosič 125 má ve své části vstupní prostor 156 umožňující průchod druhé spojovací části 129 zmíněným zúžením. Nosič 125 má také přídržný prostor 158 pro součinnost s výstupky 61 úpravného prvku 123 tak, že se • ···· • ·
tím vytváří druhé spojení. Vstupní prostor 156 je při pohledu ve směru 18 otáčení nosiče 124 s výhodou umístěn vpředu před přídržným prostorem 158.
Pro lepší srozumitelnost popisu tohoto vynálezu, obr.8 zobrazuje 5 pouze dva úpravné prvky 123 připojené k příslušnému spojovacímu prvku
125.
Úpravný prvek 123 umístěný nalevo na obr.8 je zobrazen v normální pracovní pozici. Tento úpravný prvek 123 je proto spojen s nosičem 124 prostřednictvím prvního spojení. Výstupky 61 druhé spojovací části 129 o nejsou ve styku s přídržným prostorem 158. Druhé spojení je proto neúčinné.
Naproti tomu, úpravný prvek 123 umístěný napravo na obr.8, je zobrazen ve stavu po prasknutí prvního spojení. Působením odstředivé síly na úpravný prvek 123 se výstupky 61 dostávají do styku s přídržným prostorem 158. Protože šířka přídržného prostoru 158 , jak je zřejmé z obr.7, je větší než zúžení mezi výstupky 61, úpravný prvek 123 není vymrštěn z nosiče 124. Úpravný prvek 123 , umístěný napravo na obr.8, je tak spojen s nosičem 124 prostřednictvím druhého spojem.
Jestliže výstupky 61 jsou ve styku s přídržným prostorem 158, zúžení o mezi výstupky 61 je umístěno přednostně mimo vstupní prostor 156. To je viditelné zejména na pravé části obr.8. Tak v případě prasknutí prvního spojení není žádné nebezpečí, že by druhá spojovací část 129 vyklouzla ze vstupního prostoru 156. Druhé spojení je proto naprosto bezpečné.
5 Žací stroj 1, píci zpracovávající zařízení 14 a rotory 17.117 , které zde výše popsány, jsou pouze příklady provedení, které nesmějí omezovat rozsah ochrany určený dále uvedenými nároky.
-12Samozřejmě, píci zpracovávající zařízení 14 podle tohoto vynálezu může být umístěno na zemědělském stroji bez sekacího mechanismu 13. Takový zemědělský stroj může sloužit pouze ke zpracování porostu, který byl posekán jiným strojem.
Průmyslová použitelnost
Vynález je použitelný při výrobě a používání zemědělských strojů, zejména žacích strojů.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro zpracování píce, obsahující rotor poháněný do otáčení
    5 kolem své osy a sestávající z nosiče a alespoň jednoho úpravného prvku, který má alespoň jednu aktivní Část pro zpracování píce a první spojovací část pro své spojení s nosičem prostřednictvím prvního spojení, vyznačené tím, že je opatřeno druhým spojením určeným pro spojení úpravného prvku (23;123) s nosičem (24;124) pro případ i o prasknutí prvního spojení.
  2. 2. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 1 vyznačující se tím, že úpravný prvek (23; 123) má druhou spojovací část (29; 129) pro spojení úpravného prvku (23; 123) s nosičem (24; 124)
    15 prostřednictvím druhého spojení pro případ prasknutí prvního spojení.
  3. 3. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 1 nebo 2 vyznačující se tím, že součástí nosiče (24; 124) je trubka (38; 138) a alespoň jeden úpravný prvek (25; 125).
  4. 4. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 3 vyznačující se tím, že druhé spojení spojuje úpravný prvek (23) s trubkou (38) pro případ prasknutí prvního spojení.
    25 5. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 4 vyznačující se tím, že druhá spojovací část (29) má tělo (51) a hlavici (52), přičemž šířka (55) hlavice (52) je větší než šířka (53) těla (51).
    • •to·
    -146. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 5 vyznačující se tím, že tělo (51) je spojeno s první spojovací částí (27).
    7. Zařízení pro zpracování píce podle kteréhokoliv z nároků 4 až 6
  5. 5 vyznačující se tím, že druhá spojovací část (29) vyčnívá alespoň částečně do trubky (38).
  6. 8. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 7 vyznačující se tím, že povrch trubky (38) má alespoň jeden výřez (50) umožňující, aby i o druhá spojovací část (29) zasahovala alespoň částečně do trubky (38).
  7. 9. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 8 v kombinaci s nárokem 5 vyznačující se tím, že výřez (50) obsahuje vstupní prostor (56), jehož šířka (57) je větší než nebo stejná jako šířka (55) hlavice (52).
  8. 10. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 9 nebo 8 v kombinaci s nárokem 5 vyznačující se tím, že výřez (50) má přídržný prostor (58), jehož šířka (59) je menší než šířka (55) hlavice (52), avšak větší než nebo stejná jako šířka (53) těla (51).
  9. 11. Zařízení pro zpracování píce podle kteréhokoliv z nároků 8 až 10 vyznačující se tím, že výřez (50) je umístěn v rovině alespoň v podstatě kolmé k ose otáčení (17a) rotoru (17).
    25 12. Zařízení pro zpracování píce podle kteréhokoliv z nároků 8 až 11 vyznačující se tím, že vstupní prostor (56) je při pohledu ve směru otáčení (18) rotoru (17) umístěn vpředu před přídržným prostorem (58).
    • ···· fcfc · « ··· • * • · • fcfc ··· • · • ♦ • fc
    -1513. Zařízení pro zpracování píce podle kteréhokoliv z nároků 3 až 12 vyznačující se tím, že spojovací prvek (25) je spojen rozebíratelně s trubkou (38).
  10. 14. Zařízení pro zpracování píce podle kteréhokoliv z nároků 1 až 13 vyznačující se tím, že prvním spojením je kloub (28) otočného typu.
  11. 15. Zařízení pro zpracování píce podle nároku 3 vyznačující se tím, že
    10 druhé spojení spojuje úpravný prvek (123) se spojovacím prvkem (125) pro případ prasknutí prvního spojení.
  12. 16. Zemědělský stroj vyznačený tím, že obsahuje zařízení pro zpracování píce (14) podle kteréhokoliv z nároků 1 až 15.
  13. 17. Zemědělský stroj podle nároku 16 vyznačený tím, že zemědělským strojem je žací stroj (1).
CZ20041038A 2002-04-18 2003-04-11 Zařízení pro zpracování píce a zemědělský stroj s tímto zařízením CZ20041038A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0205100A FR2838602B1 (fr) 2002-04-18 2002-04-18 Dispositif de traitement du fourrage et faucheuse agricole utilisant un tel dispositif de traitement du fourrage

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20041038A3 true CZ20041038A3 (cs) 2004-12-15

Family

ID=28686315

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20041038A CZ20041038A3 (cs) 2002-04-18 2003-04-11 Zařízení pro zpracování píce a zemědělský stroj s tímto zařízením

Country Status (12)

Country Link
US (1) US7127876B2 (cs)
EP (1) EP1499173B1 (cs)
JP (1) JP4361376B2 (cs)
CN (1) CN1327754C (cs)
AT (1) ATE308235T1 (cs)
AU (1) AU2003246820B2 (cs)
CA (1) CA2481211C (cs)
CZ (1) CZ20041038A3 (cs)
DE (1) DE60302144T2 (cs)
DK (1) DK1499173T3 (cs)
FR (1) FR2838602B1 (cs)
WO (1) WO2003086046A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1704768A1 (de) 2005-03-26 2006-09-27 Deere & Company Zinke eines Aufbereiterrotors
BRPI0702108B1 (pt) * 2007-05-28 2016-11-16 Indústrias Reunidas Colombo Ltda aperfeiçoamento em colheitadeira de grãos
US7930872B2 (en) * 2008-11-12 2011-04-26 Alamo Group, Inc. Drive system for a flail mower
US8312700B2 (en) * 2010-04-05 2012-11-20 Oxbo International Corporation Tine assembly
US8590283B2 (en) * 2012-01-20 2013-11-26 LeRoy Koehn Downed corn rake
US9386749B1 (en) * 2015-03-31 2016-07-12 Black Creek, LLC Product to windrows pickup head
KR200481225Y1 (ko) * 2016-06-07 2016-08-31 서덕진 모워 컨디셔너 로터
US10863674B2 (en) * 2018-02-28 2020-12-15 Deere & Company Tine device for an impeller apparatus
FR3125674B1 (fr) * 2021-08-02 2024-01-26 N V Depoortere Machine de ramassage d’andains de tiges végétales ayant une roue de ramassage à doigts convexes

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB842620A (en) * 1955-10-28 1960-07-27 Massey Ferguson Inc Improved rotary cutting mechanism
US3147577A (en) * 1962-12-14 1964-09-08 Deere & Co Crop handling machine
US3423920A (en) * 1965-12-20 1969-01-28 Int Harvester Co Flail knife mounting
US3465507A (en) * 1967-02-23 1969-09-09 Jacobsen Mfg Co Flail knife assembly
GB1256554A (cs) * 1969-09-23 1971-12-08
US3698168A (en) * 1971-07-06 1972-10-17 Elsie Viola Mott Blade connecting means
US3977165A (en) * 1971-12-08 1976-08-31 National Research Development Corporation Conditioning crops
US3859777A (en) * 1972-11-13 1975-01-14 Brinly Hardey Co Inc Thatching apparatus
US3900071A (en) * 1974-04-10 1975-08-19 Howard H Crawford Plate type nail holder for edgers, trimmers, or other applications
US4021995A (en) * 1975-11-10 1977-05-10 Hesston Corporation Crop conditioning rotor
US4060961A (en) * 1976-02-23 1977-12-06 Hesston Corporation Crop harvesting rotor
DE2967625D1 (en) * 1978-03-31 1986-11-20 Nat Res Dev Crop conditioning apparatus and method
NL7810873A (nl) 1978-11-01 1980-05-06 Multinorm Bv Maaiinrichting.
DK214682A (da) * 1981-05-15 1982-11-16 Nat Res Dev Fremgangsmaade og apparat til behandling af afgroede
US4512146A (en) * 1981-10-05 1985-04-23 National Research De Development Crop engaging device
NL8601315A (nl) * 1986-05-23 1987-12-16 Zweegers & Zonen P J Kneustrommel.
NL8702019A (nl) * 1987-08-28 1989-03-16 Lely Nv C Van Der Inrichting voor het bewerken van gemaaid gewas.
US5485718A (en) * 1994-11-17 1996-01-23 Dallman; Jimmie J. Flail cutter and method of providing a flail cutter for a brush cutting machine
US6000205A (en) * 1998-01-26 1999-12-14 Textron Inc. Flail-type vegetation cutter
US6692351B2 (en) * 2002-07-17 2004-02-17 Case Corporation Crop residue chopper with reconfigurable fixed offset blades

Also Published As

Publication number Publication date
JP2005522200A (ja) 2005-07-28
FR2838602A1 (fr) 2003-10-24
AU2003246820B2 (en) 2009-04-23
FR2838602B1 (fr) 2004-09-03
EP1499173B1 (fr) 2005-11-02
US7127876B2 (en) 2006-10-31
DK1499173T3 (da) 2006-03-20
CN1327754C (zh) 2007-07-25
EP1499173A1 (fr) 2005-01-26
ATE308235T1 (de) 2005-11-15
DE60302144T2 (de) 2006-07-20
CN1646002A (zh) 2005-07-27
US20050126148A1 (en) 2005-06-16
AU2003246820A1 (en) 2003-10-27
DE60302144D1 (de) 2005-12-08
CA2481211C (fr) 2012-03-20
WO2003086046A1 (fr) 2003-10-23
JP4361376B2 (ja) 2009-11-11
CA2481211A1 (fr) 2003-10-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4991383A (en) Agricultural harvesting machine movable into two positions
CA2916562C (en) Mower
CZ20041038A3 (cs) Zařízení pro zpracování píce a zemědělský stroj s tímto zařízením
PL185742B1 (pl) Maszyna do koszenia łodygowych roślin uprawnych, zwłaszcza kukurydzy
US5146737A (en) Farm machine having a protected joint permitting rotation between two elements
CA2537350C (en) Impeller conditioner rotor equipped with curved tines
NL8203610A (nl) Meerrijige maismaai- en/of -snijhakmachine.
US4304088A (en) Rotary mower with end-to-end connected blade-carrier supports
US4380142A (en) Agricultural machine for the tedding or conditioning of fodder
HU192308B (en) Silo combine
US3377785A (en) Forage harvester
US2777268A (en) Crop harvesting rotor having pivoted crop engaging members
US3338037A (en) Universal vegetal grinder and harvester
US6996965B2 (en) Processing element for agricultural machines
US20220046858A1 (en) A header driveline coupling mechanism for a combine harvester
US10448570B2 (en) System of laying swath of cut crop for improved dry down time and method thereof
US2377807A (en) Corn harvester
JPS6350964B2 (cs)
ZA200301453B (en) Processing element for agricultural machines.
NL1020149C2 (nl) Kneusrotor en maaier met kneusrotor.
NL2001179C2 (nl) Kneuzer.