CZ2003361A3 - Doplňkové minerální krmivo a způsob jeho výroby - Google Patents

Doplňkové minerální krmivo a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ2003361A3
CZ2003361A3 CZ2003361A CZ2003361A CZ2003361A3 CZ 2003361 A3 CZ2003361 A3 CZ 2003361A3 CZ 2003361 A CZ2003361 A CZ 2003361A CZ 2003361 A CZ2003361 A CZ 2003361A CZ 2003361 A3 CZ2003361 A3 CZ 2003361A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mixture
components
mineral
calcium
granulate
Prior art date
Application number
CZ2003361A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ301838B6 (cs
Inventor
Jan Ing. Dvořák
Original Assignee
Jan Ing. Dvořák
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Ing. Dvořák filed Critical Jan Ing. Dvořák
Priority to CZ20030361A priority Critical patent/CZ301838B6/cs
Publication of CZ2003361A3 publication Critical patent/CZ2003361A3/cs
Publication of CZ301838B6 publication Critical patent/CZ301838B6/cs

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

(57) Anotace:
Doplňkové minerální krmivo a způsob jeho výroby, založený na řízeném dávkování a míchání kapalných komponent (zejména anorganických a organických kyselin a roztoků pevných komponent) s komponentami v pevném stavu (zejména oxidy, hydroxidy, uhličitany a solemi těchto kyselin), za výhodného využití sorbentů a chemických reakcí se schopností vázat vodu.
CO <
CO co i
co
CM
N
O
Doplňkové minerální krmivo a způsob jeho výroby
·· ·· · · ···· ·· ·· /77 ď/jy
Oblast techniky
Předmětem technického řešení je složení doplňkových minerálních krmiv (doplňkových krmných směsí, minerálních lizů a premixů doplňkových látek) a způsob jejich výroby, založený na řízeném dávkování a míchání kapalných komponent (zejména anorganických a organických kyselin a/nebo komponent v pevném stavu ve formě vodných roztoků) s komponentami v pevném stavu (zejména oxidy, hydroxidy, uhličitany a solemi anorganických a organických kyselin) za přítomnosti sorbentů a účinků chemických reakcí, vážících vodu.
Takto získaný granulát doplňkových minerálních krmiv se vyznačuje vysokou využitelností biogenních prvků, nízkou pufrační kapacitou a optimálním poměrem kationtů a anionů.
Dosavadní stav techniky
Dosud známé způsoby výroby doplňkových minerálních krmiv jsou založeny na suchém míchání pro tento účel vyráběných surovin a doplňkových látek s předem definovanými vlastnostmi. Výsledkemjsou výrobky, které z důvodu nevýhodného stechiometrického složení použitých surovin, mají vysokou pufrační kapacitu, nevhodný poměr kationtů a aniontů a často horší využitelnost biogenních prvků. Na uvedený výrobní postup většinou navazuje proces granulace, nebo technologicky méně náročná úprava na bezprašnou formu minerálního krmivá.
Technologie, založené na použití surovin v granulované formě, způsobují částečnou destrukci granulí a podporují vznik sekundárního podílu prachových částic.
Podstata technického řešení
Předmětem technického řešení je složeni a přímý způsob výroby doplňkových minerálních krmiv, jako jsou doplňkové krmné směsi, minerální lizy a premixy doplňkových látek, které obsahují 0,001 až 70,0 % hmotn. kapalných anorganických a/nebo organických kyselin, jako trihydrogenfosforečné a/nebo sírové a/nebo chlorovodíkové a/nebo mravenčí a/nebo octové a/nebo propionové a/nebo metylpropionové a/nebo mléčné a/nebo jejich směs (vztaženo na 100% kyselinu) a/nebo organických kyselin, vyskytujících se v pevném stavu, jablečné a/nebo sorbové a/nebo citrónové a/nebo vinné a/nebo fumarové a/nebo stearové a/nebo palmitové a/nebo jejich směs a/nebo 0,001 až 70,0 % hmotn. komponent v pevném stavu, dihydrogen a/nebo hydrogenfosforečnany a/nebo fosforečnany a/nebo difosforečnany a/nebo sírany a/nebo chloridy a/nebo hydrogenuhličitany a/nebo uhličitany a/nebo hydroxidy a/nebo oxidy a/nebo
0
-2mraveněany a/nebo octany a/nebo dvojoctany a/nebo propionany a/nebo mléčnany a/nebo jablečnany a/nebo sorbany a/nebo citronany a/nebo vínany a/nebo fumarany a/nebo stearany a/nebo palmitany sodné a/nebo draselné a/nebo vápenaté a/nebo horečnaté a/nebo amonné a/nebo hlinité a/nebo jejich směs.
Výhodná provedení obsahují 0,001 až 99,99 % hmotn. sorbentů a/nebo vehikul, jako křemičitan vápenatý a/nebo sodnovápenatý a/nebo hlinitý a/nebo sodnohlinitý a/nebo hořečnatý a/nebo hlinitovápenaté sloučeniny a/nebo křemelinu a/nebo oxid křemičitý a/nebo kyselinu křemičitou a/nebo alumosilikátový zeolit a/nebo aktivovaný jíl a/nebo aktivovaný oxid hlinitý a/nebo hydrotalcit a/nebo kaolinit a/nebo talek a/nebo bentonit a/nebo montmorillonit a/nebo steatit a/nebo chlorit a/nebo vermikulit a/nebo illit a/nebo natrolit a/nebo fonolit a/nebo sepiolit a/nebo jejich směs, popřípadě dále 0,0001 až 70,0 % hmotn. doplňkových látek, jako jsou mikroelementy a/nebo proteináty mikroelementů a/nebo vitaminy a/nebo chuťově a pachově aktivní látky a/nebo přírodní rostlinné extrakty a/nebo aminokyseliny a/nebo komplexotvomé látky a/nebo léčiva a/nebo barviva a/nebo antioxydanty a/nebo enzymy a/nebo stimulátory růstu a/nebo granulační aditiva a/nebo jejich směs.
Některá výhodná provedení prehydratovaných forem doplňkových krmných směsí a finální formy minerálních lizů obsahují 0,001 až 80,00 % hmotn. vody.
Technické řešení způsobu výroby doplňkových krmných směsí, minerálních lizů a premixů doplňkových látek spočívá v tom, že na směs komponent v pevném stavu se působí za současného míchání nástřikem komponent, které se vyskytují v kapalném stavu. Jedná se hlavně o anorganické a/nebo organické kyseliny a/nebo nástřik granulačního aditiva a/nebo jejich směs, za vzniku suchého granulátu. Případně se na směs komponent v pevném stavu působí, za současného míchání, nástřikem roztoků komponent, vyskytujících se v pevném stavu a/nebo vody v množství, kdy ještě vzniká suchý granulát doplňkové krmné směsi, instantního minerálního lizu nebo premixu doplňkových látek, případně polotekutá až tekutá směs, která se podle dosažené konzistence lisuje, nebo se odlévá do přepravních a aplikačních obalů, kde ztuhne a vytvoří pevný blok minerálního lizu.
Další výhodná provedení způsobu výroby doplňkových krmných směsí a minerálních lizů spočívají v tom, že se na sorbent a/nebo jejich směs působí, za současného míchání, nástřikem roztoků komponent, které se vyskytují v pevném stavu a/nebo komponent v kapalném stavu a/nebo jejich směsí, za vzniku granulátu s granulometrií, odpovídající granulometrií použitého sorbentů.
• 4 • · · · •4 ···· • · ·4
-3Výhodné provedení představuje také postup, kdy se směs sorbentů a kapalných komponent následně smíchá s komponentami, které se vyskytují v pevném stavu.
Výhodné provedení tohoto postupu představuje postup, při kterém se na sorbent a/nebo jejich směs, působí komponentami v kapalném stavu a/nebo nástřikem roztoků komponent, vyskytujících se v pevném stavu v pořadí, podle klesajících specifických hmotností, případně se na sorbent a/nebo jejich směs působí navzájem nemísitelnými kapalinami a/nebo kapalinami s rozdílnou specifickou hmotností jednotlivě, přičemž výsledná směs vznikne smícháním samostatně připravených premixů.
Účinek kapalných komponent na směs pevných komponent je determinován, z hlediska dosažení požadovaného složení a kvality výsledného produktu, charakterem použitých surovin a posloupností jejich dávkování do míchacího zařízení.
Převažují-li ve směsi pevných komponent sorbenty, dochází k adsorpci kapalných komponent za vzniku produktu, který obsahuje volné organické a/nebo anorganické kyseliny a/nebo kapalná aditiva a/ nebo roztoky pevných aditiv. Výsledný produkt pak má granulometrii odpovídající granulometrii použitého sorbentů.
Pokud jsou ve směsi pevných komponent převážně zastoupeny oxidy a/nebo hydroxidy a/nebo uhličitany sodné a/nebo vápenaté a/nebo hořečnaté a/nebo amonné a/nebo hlinité a/nebo jejich směs, probíhají při kontaktu s kapalnými aditivy v závislosti na pořadí dávkování a charakteru použitých komponent, vedle sorpčních procesů, současně i odpovídající chemické reakce.
Zvláště významné jsou reakce, vedoucí ke vzniku směsných fosforečnanů sodných, draselných, vápenatých, hořečnatých, hořečnato-amonných a hlinitých, které tvoří hydráty s různou schopností vázat vodu.
Vznik granulátu je obecně docilován řízeným dávkováním kapalných komponent na komponenty v pevném stavu, neboje podporován přídavkem granulaěního aditiva, které obsahuje 0,001 až 99,99 % hmotn. kyseliny trihydrogenfosforečné a/nebo ligninsulfonátu vápenatého a/nebo hořečnatého a/nebo jejich směs.
Granulaění aditivum se v procesu granulace uplatňuje samostatně a/nebo v kombinaci s ostatními kapalnými komponentami. Kapalné komponenty působí na částice pevných komponent tak, že pokud v kapalné složce převažuje granulaění aditivum, vzniká drobný granulát slepováním jemných částic, přičemž účinek mírně kyselého granulaěního aditiva, např. ligninsulfonátu, případně ještě zesílený přítomností kyselin, způsobuje uvolňování oxidu uhličitého na povrchu prachových částic přítomných uhličitanů a napomáhá rozpadu větších • to to to to · · • · · to ··· ···· • a ·· toto ···· ·· ·· .4.
granulí na monodisperzní mikrogranulát. Obsahuje-li kapalina podíl anorganické a/nebo organické kyseliny a/nebo jejich směs, vzniká přímo z prachového premixu na bázi uhličitanů, oxidů, hydroxidů a dalších komponent mikrogranulát směsných solí těchto kyselin.
Výsledek granulace zlepšuje postup, kdy na závěr se vlhká směs smíchá s jemnými podíly sorbentů a/nebo doplňkových látek a/nebo oxidů a/nebo hydroxidů a/nebo uhličitanů a/nebo fosforečnanů sodných a/nebo draselných a/nebo vápenatých a/nebo hořečnatých a/nebo amonných a/nebo hlinitých a/nebo jejich směsí. Smyslem tohoto krokuje rovněž snaha ochránit vybrané suroviny a doplňkové látky před nežádoucím působením použitých kyselin. Kombinace sorbentů a směsi oxidů a/nebo hydroxidů a/nebo uhličitanů a/nebo fosforečnanů sodných a/nebo draselných a/nebo vápenatých a/nebo hořečnatých a/ nebo amonných a/nebo hlinitých dovoluje v závislosti na pořadí dávkovaných kapalných komponent, regulovat podíl chemicky vázaných a nevázaných anorganických a/nebo organických kyselin v produktu a tak významně ovlivňovat poměr kationtů a aniontů, pufrační kapacitu výsledného produktu a tím i biologickou využitelnost fosforu, vápníku, hořčíku, sodíku a dalších prvků.
Přítomnost sorbentů ve složení výrobků napomáhá konverzi krmiv a adsorpci škodlivých metabolitů z gastrointestinálního traktu a tím zlepšovat hmotnostní přírůstky u zvířat.
Technologické postupy jsou nastaveny tak, aby vedly ke vzniku vzhledově suchého a nespékavého granulátu.To však nevylučuje možnost finální úpravy produktu sušením, mletím, tříděním a chlazením.
Tímto způsobem lze vyrábět celou řadu výrobků, jako jsou regulátory a stabilizátoiy pH, premixy doplňkových látek, komponenty pro výrobu doplňkových krmiv a minerálních lizů, minerální a minerálně-vitaminové směsi a minerální lizy, včetně směsí pro výrobu instantních lizů.
Významným přínosem řešení je zejména zjednodušení technologie výroby, zúžení a zlevnění sortimentu používaných základních surovin a tedy i celkové snížení nákladů na výrobu doplňkových minerálních krmiv.
• · · · • · · • · · ·
-5Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 2 3 4 5 6
název složky hmotn. %
uhličitan vápenatý - 20,0 42,0 - - -
oxid vápenatý 14,0 - - - - -
oxid hořečnatý 18,0 19,0 - - - 4,0
chlorid sodný 20,6 18,0 6,4 - - 14,0
premix mikroprvků 6,4 4,5 3,6 - - 4,5
ligninsulfonát - 1,5 - - - -
křemelina - - 13,4 60,0 50,4 20,0
kyselina sírová - - - 7,4 - -
síran vápenatý - - - - - 32,5
kys. trihydrogenfosforečná 41,0 37,0 34,6 - 14,3 10,0
hydrogenfosforečnan vápenatý - - - - - 13,0
kyselina mléčná - - - 23,0 7,2 1,0
kyselina mravenčí - - - - 2,0 1,0
kyselina citrónová - - - - 11,3 -
mravenčan sodný - - - - 14,8 -
mravenčan vápenatý - - - 9,6 - -
• · · · · · • ·
Příklad 7 8 9 10 11 12
název složky hmotn. %
uhličitan vápenatý 16,8 17,9 - 19,0 15,8 -
dolomitický vápenec 12,7 12,6 14,0 13,1 - -
oxid hořečnatý 11,2 7,9 13,0 8,0 - -
chlorid sodný 25,0 20,0 32,8 28,6 6,5 6,1
chlorid hořečnatý 2,9 - - - - -
dihydrogenfosforečnan amonný 8,1 - - - - -
hydrogenfosforečnan vápenatý 14,3 - - - - 18,7
křemelina - - - - 15,2 -
síran vápenatý di hydrát - - - - 35,0 -
síran vápenatý hemihydrát - - - - - 31,0
citronan amonný - - - 5,9 - -
hydrogenuhličitan amonný - 4,6 - - - -
čpavková voda - - 6,5 - - -
kys. trihydrogenfosforečná - 18,0 17,7 17,7 23,7 10,0
ligninsulfonát 2,0 - - - - -
premix mikroprvků 7,0 9,0 6,0 7,7 3,8 4,2
voda - 10,0 10,0 - - 30,0
Příklad 13 Do míchacího zařízení se předloží 14,0 kg oxidu vápenatého, 18,0 kg oxidu hořečnatého, 20,6 kg chloridu sodného, 6,4 kg premixu mikroelementů a za nepřetržitého míchání se pomocí nástřiku vnese 41,0 kg kyseliny trihydrogenfosforečné ( 54,0 % hmotn. P2O5) za vzniku monodisperzního granulátu.
Příklad 14 Do míchacího zařízení se předloží 20,0 kg uhličitanu vápenatého, 19,0 kg oxidu hořečnatého, 18,0 kg chloridu sodného, 4,5 kg premixu mikroelementů a za nepřetržitého míchání se pomocí nástřiku vnese směs 37,0 kg kyseliny trihydrogenfosforečné ( 54,0 % hmotn. P2O5) s obsahem 1,5 kg ligninsulfonátu za vzniku monodisperzního granulátu.
Příklad 15 Do míchacího zařízení se předloží 42,0 kg uhličitanu vápenatého, 6,4 kg chloridu sodného, 3,6 kg premixu mikroelementů, 13,4 kg křemeliny a za nepřetržitého míchání se
9 9 9 9 9 · 9
9 9 9 9 9 9 99 · • 9 999 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 9999 99 99 ·· ····
-Ίpomocí nástřiku vnese 34,6 kg kyseliny trihydrogenfosforečné (54,0 % hmotn. P2O5), za vzniku monodisperzního granulátu.
Příklad 16 Do míchacího zařízení se předloží 60,0 kg křemeliny a za nepřetržitého míchání se postupně vnese 7,4 kg kyseliny sírové, 23,0 kg kyseliny mléčné a na závěr se přidá 9,6 kg mravenčanu vápenatého za vzniku premixu, jehož granulometrie odpovídá velikosti částic použitého sorbentu.
Příklad 17 Do míchacího zařízení se předloží 50,4 kg křemeliny a za nepřetržitého míchání se postupně vnese 14,3 kg kyseliny trihydrogenfosforečné, 7,2 kg kyseliny mléčné, 2,0 kg kyseliny mravenčí, následně se přidá 11,3 kg kyseliny citrónové a 14,8 kg mravenčanu sodného za vzniku premixu, jehož granulometrie odpovídá velikosti částic použitého sorbentu.
Příklad 18 Do míchacího zařízení se předloží 20,0 kg křemeliny, 10,0 kg kyseliny trihydrogenfosforečné (54,0 % hmotn. P2O5), 1,0 kg kyseliny mléčné, 1,0 kg kyseliny mravenčí a za nepřetržitého míchání se přidá 7,5 kg síranu vápenatého dihydrátu, 25,0 kg síranu vápenatého hemihydrátu, 13,0 kg hydrogenfosforečnanu vápenatého, 4,0 kg oxidu hořečnatého, 14,0 kg chloridu sodného, 4,5 kg premixu mikroelementů a vitaminů za vzniku granulátu.
Příklad 19 Do míchacího zařízení se předloží 16,8 kg uhličitanu vápenatého, 12,7 kg dolomitického vápence, 11,2 kg oxidu hořečnatého, 25,0 kg chloridu sodného, 2,9 kg chloridu hořečnatého, 8,1 kg dihydrogenfosforečnanu amonného, 14,3 kg hydrogenfosforečnanu vápenatého, 7,0 kg premixu mikroelementů a za nepřetržitého míchání se provede nástřik 2,0 kg ligninsulfonátu za vzniku granulátu
75,0 kg granulátu se smíchá s 25,0 kg vody za vzniku polotekuté směsi, která se plní do nádob, kde zatuhne a vytvoří pevný blok minerálního lizu.
Příklad 20 Do suché směsi připravené smícháním 17,9 kg uhličitanu vápenatého, 12,6 kg dolomitického vápence, 7,9 kg oxidu hořečnatého, 20,0 kg chloridu sodného, 4,6 kg hydrogenuhličitanu amonného a 9,0 kg premixu mikroelementů se vnese za nepřetržitého míchání 18,0 kg kyseliny trihydrogenfosforečné ( 54,0 % hmotn. P2O5) a 10,0 kg vody za vzniku granulátu. 75,0 kg granulátu se smíchá s 25,0 kg vody za vzniku polotekuté směsi, která se plní do nádob, kde zatuhne a vytvoří pevný blok minerálního lizu.
4 ·
4 4 44 •4 4444
4 4 · ♦ · ·♦
-8Příklad 21 Do směsi připravené smícháním 14,0 kg dolomitického vápence, 13,0 kg oxidu hořečnatého, 32,8 kg chloridu sodného a 6,0 kg premixu mikroelementů se vnese za nepřetržitého míchání 6,5 kg hydroxidu amonného (24% hmotn. NH4OH), 17,7 kg kyseliny trihydrogenfosforečné ( 54,0 % hmotn. P2O5) a 10,0 kg vody a za vzniku granulátu.
75,0 kg granulátu se smíchá s 25,0 kg vody za vzniku polotekuté směsi, která se plní do nádob, kde zatuhne a vytvoří pevný blok minerálního lizu.
Příklad 22 Do směsi připravené smícháním 14,0 kg dolomitického vápence, 7,0 kg oxidu hořečnatého, 32,8 kg chloridu sodného a 6,0 kg premixu mikroelementů se vnese za nepřetržitého míchání 6,5 kg hydroxidu amonného ( 24% hmotn. ΝΉ4ΟΗ), 17,7 kg kyseliny trihydrogenfosforečné ( 54,0 % hmotn. P2O5) a 10,0 kg vody za vzniku granulátu, do kterého se vmíchá 6,0 kg oxidu hořečnatého
75,0 kg granulátu se smíchá s 25,0 kg vody za vzniku polotekuté směsi, která se plní do nádob, kde zatuhne a vytvoří blok minerálního lizu.
Příklad 23 Do suché směsi připravené smícháním 19,0 kg uhličitanu vápenatého, 13,1 kg dolomitického vápence, 8,0 kg oxidu hořečnatého, 28,6 kg chloridu sodného, 5,9 kg citronanu amonného a 7,7 kg premixu mikroelementů se vnese za nepřetržitého míchání 17,7 kg kyseliny trihydrogenfosforečné ( 54,0 % hmotn. P2O5), za vzniku granulátu.
65,0 kg tohoto granulátu se smíchá s 35,0 kg vody za vzniku polotekuté směsi, která se plní do nádob, kde zatuhne a vytvoří blok minerálního lizu.
Příklad 24 Do směsi připravené smícháním 15,2 kg křemeliny, 12,8 kg uhličitanu vápenatého, 35,0 kg síranu vápenatého dihydrátu a 6,5 kg chloridu sodného, se za nepřetržitého míchání vnese pomocí nástřiku 23,7 kg kyseliny trihydrogenfosforečné (54,0 % hmotn. P2O5), přidá se 3,0 kg uhličitanu vápenatého na úpravu vlhkého povrchu granulátu a 3,8 kg premixu mikroelementů a vitaminů.
Příklad 25 Do míchacího zařízení se předloží 6,1 kg chloridu sodného, 18,7 kg hydrogenfosforečnanu vápenatého, 31,0 kg síranu vápenatého hemihydrátu, 4,2 kg premixu mikroelementů a za nepřetržitého míchání se pomocí nástřiku vnese 10,0 kg kyseliny trihydrogenfosforečné (54,0 % hmotn. P2O5) za vzniku granulátu. 70,0 kg tohoto granulátu se smíchá s 30,0 kg vody za vzniku polotekuté směsi, která se plní do nádob, kde zatuhne a vytvoří pevný blok minerálního lizu.

Claims (9)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Doplňkové minerální krmivo vyznačující se tím, že obsahuje 0,001 až 70,0 % hmotn. anorganických a/nebo organických kyselin, vyskytujících se v kapalném stavu, trihydrogenfosforečné a/nebo sírové a/nebo chlorovodíkové a/nebo mravenčí a/nebo octové a/nebo propionové a/nebo metylpropionové a/nebo mléčné a/nebo jejich směs (vztaženo na 100% kyselinu) a/nebo organických kyselin, vyskytují cích se v pevném stavu, jablečné a/nebo sorbové a/nebo citrónové a/nebo vinné a/nebo fumarové a/nebo stearové a/nebo palmitové a/nebo jejich směs a/nebo 0,001 až 70,0 % hmotn. komponent v pevném stavu, dihydrogenfosforečnany a/nebo hydrogenfosforečnany a/nebo fosforečnany a/nebo difosforečnany a/nebo sírany a/nebo chloridy a/nebo hydrogenuhličitany a/nebo uhličitany a/nebo hydroxidy a/nebo oxidy a/nebo mraveněany a/nebo octany a/nebo dvojoctany a/nebo propionany a/nebo mléčnany a/nebo jablečnany a/nebo sorbany a/nebo citronany a/nebo vínany a/nebo fumarany a/nebo stearany a/nebo palmitany sodné a/nebo draselné a/nebo vápenaté a/nebo hořečnaté a/nebo amonné a/nebo hlinité a/nebo jejich směs.
  2. 2. Doplňkové minerální krmivo podle nároku 1, vyznač u jící se tím, že obsahuje 0,001 až 99,99 % hmotn. sorbentů a/nebo vehikul, jako křemičitan vápenatý a/nebo sodnovápenatý a/nebo hlinitý a/nebo sodnohlinitý a/nebo hořečnatý a/nebo hlinitovápenaté sloučeniny a/nebo křemelinu a/nebo oxid křemičitý a/nebo kyselinu křemičitou a/nebo alumosilikátový zeolit a/nebo aktivovaný jíl a/nebo aktivovaný oxid hlinitý a/nebo hydrotalcit a/nebo kaolinit a/nebo talek a/nebo bentonit a/nebo montmorillonit a/nebo steatit a/nebo chlorit a/nebo vermikulit a/nebo illit a/nebo natrolit a/nebo fonolit a/nebo sepiolit a/nebo jejich směs.
  3. 3. Doplňkové minerální krmivo podle nároku 1, vyznačující setím, že obsahuje 0,0001 až 70,0 % hmotn. doplňkových látek jako mikroelementy a/nebo proteináty mikroelementů a/nebo vitaminy a/nebo chuťově a pachově aktivní látky a/nebo přírodní rostlinné extrakty a/nebo aminokyseliny a/nebo komplexotvomé látky a/nebo léčiva a/nebo barviva a/nebo antioxydanty a/nebo enzymy a/nebo stimulátory růstu a/nebo granulační aditiva a/nebo jejich směs.
  4. 4. Doplňkové minerální krmivo podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje 0,001 až 80,0 % hmotn. vody.
    • · • · ·· • · · · · · · • · ·· ·« ··<·
    -105. Granulační aditivum, vyznačující se tím, že obsahuje 0,001 až 99,99 % hmotn. kyseliny trihydrogenfosforečné a/nebo ligninsulfonátu vápenatého a/nebo hořečnatého a/nebo jejich směs.
  5. 6. Způsob výroby doplňkového minerálního krmivá podle nároků la5, vyznačující se t í m, že se na směs komponent v pevném stavu působí, za současného míchání, nástřikem granulačního aditiva a/nebo nástřikem komponent v kapalném stavu, za vzniku granulátu.
  6. 7. Způsob výroby doplňkového minerálního krmivá podle nároku 1, vyznačující se t í m, že se na směs komponent v pevném stavu působí, za současného míchání, nástřikem komponent v kapalném stavu a/nebo nástřikem roztoků komponent vyskytujících se v pevném stavu a/nebo vody, za vzniku granulátu a/nebo směsi, která se podle dosažené konzistence lisuje a/nebo se odlévá do přepravních a aplikačních obalů, kde ztuhne a vytvoří pevný blok minerálního lizu.
  7. 8. Způsob výroby doplňkového minerálního krmivá podle nároků 6a 7, vyznačující se t í m, že granulát a/nebo směs se míchá s jemnými podíly sorbentů a/nebo doplňkových látek a/nebo oxidů a/nebo hydroxidů a/nebo uhličitanů a/nebo fosforečnanů sodných a/nebo draselných a/nebo vápenatých a/nebo hořečnatých a/nebo amonných a/nebo hlinitých a/nebo jejich směsí.
  8. 9. Způsob výroby doplňkového minerálního krmivá podle nároku 1, vyznačující se t i m, že se na sorbent a/nebo jejich směs působí, za současného míchání, nástřikem roztoků komponent vyskytujících se v pevném stavu a/nebo komponent vyskytujících se v kapalném stavu a/nebo jejích směsí a následně se smíchají s komponentami v pevném stavu za vzniku granulátu.
  9. 10. Způsob výroby doplňkového minerálního krmivá podle nároku 9, vyznačující se t í m, že na sorbent a/nebo jejich směs se působí kapalinami s rozdílnými specifickými hmotnostmi postupně v pořadí, podle klesajících specifických hmotností a/nebo samostatně, přičemž výsledný produkt se vytvoří smícháním samostatně připravených premixů.
CZ20030361A 2003-02-06 2003-02-06 Doplnkové minerální krmivo a zpusob jeho výroby CZ301838B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20030361A CZ301838B6 (cs) 2003-02-06 2003-02-06 Doplnkové minerální krmivo a zpusob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20030361A CZ301838B6 (cs) 2003-02-06 2003-02-06 Doplnkové minerální krmivo a zpusob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2003361A3 true CZ2003361A3 (cs) 2004-09-15
CZ301838B6 CZ301838B6 (cs) 2010-07-07

Family

ID=32932400

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20030361A CZ301838B6 (cs) 2003-02-06 2003-02-06 Doplnkové minerální krmivo a zpusob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ301838B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303602B6 (cs) * 2006-11-10 2013-01-02 Dvorák@Jan Lizy pro ekologické zemedelství a zpusob jejich výroby

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS230812B1 (cs) * 1981-12-21 1984-08-13 Otto Kubovy Pastevní a/nebo stájový liz a způsob jeho přípravy
CS8701625A3 (en) * 1987-03-11 1992-01-15 Beranek Jaromir Water-soluble mineral preparation for animals
US6261609B1 (en) * 1994-05-24 2001-07-17 Cates, Ii Thomas Gerald Range mineral
CZ291654B6 (cs) * 1995-07-10 2003-04-16 Jan Ing. Dvořák Způsob výroby minerálního lizu
SE515568C2 (sv) * 1998-10-13 2001-08-27 Kemira Kemi Ab Förfarande för framställning av näringstillskott för djur

Also Published As

Publication number Publication date
CZ301838B6 (cs) 2010-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101546389B1 (ko) 미량 영양소 보충제
US8470382B2 (en) Carnitine granulate and methods for its production
CN100423648C (zh) 天然矿物质舔砖添加剂的生产方法
CN100360053C (zh) 天然矿物质尿素糖蜜舔砖的生产方法
JPH0138459B2 (cs)
CN100364442C (zh) 天然矿物质复合营养舔砖的生产方法
US6120815A (en) Palatable anionic feed mineral concentrate
CZ2003361A3 (cs) Doplňkové minerální krmivo a způsob jeho výroby
HRP20020706A2 (en) Organomineral adsorbent of mycotoxin as an animal feed additive, procedure for production and application
CN111094301B (zh) 甲硫氨酸-金属螯合物及其制备方法
JPS58190358A (ja) 畜産飼料用添加物とその製造方法
RU2382753C1 (ru) Органо-минеральное удобрение и способ его получения
CZ303602B6 (cs) Lizy pro ekologické zemedelství a zpusob jejich výroby
KR100537673B1 (ko) 조미료 발효 부산모액을 이용한 유기질 비료의 제조방법
KR100458132B1 (ko) 금속 아미노산 복합체의 건조 분말을 제조하는 방법
JPS5946921B2 (ja) 石膏類からなりペスチサイドおよび植物および土壌栄養製品用の顆粒状または粉末状の吸収特性を有する稀釈または坦体組成物
RU2084276C1 (ru) Способ производства гранулированных удобрений из тонкодисперсных порошкообразных материалов
GB2047066A (en) Animal foodstuff
SU1608177A1 (ru) Способ получени агломератов термофосфата кальци
JPH0622703A (ja) 塩化コリンを基にした動物飼料添加物
NO176462B (no) Granulert mineralblanding og fremgangsmåte til fremstilling derav
PL238665B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu rolniczego
NZ622076B2 (en) Micronutrient supplement
PL182922B1 (pl) Sposób wytwarzania paszowego fosforanu dwuwapniowego
CZ2014470A3 (cs) Způsob výroby lehčeného, hrudkujícího kompozitního steliva pro kočky a drobná zvířata

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030206