CZ20032884A3 - Způsob výroby reflexního povrchu - Google Patents

Způsob výroby reflexního povrchu Download PDF

Info

Publication number
CZ20032884A3
CZ20032884A3 CZ20032884A CZ20032884A CZ20032884A3 CZ 20032884 A3 CZ20032884 A3 CZ 20032884A3 CZ 20032884 A CZ20032884 A CZ 20032884A CZ 20032884 A CZ20032884 A CZ 20032884A CZ 20032884 A3 CZ20032884 A3 CZ 20032884A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
solution
demineralized water
silver
silvering
rinsing
Prior art date
Application number
CZ20032884A
Other languages
English (en)
Inventor
Ivo Ing. Drašner
Martin Ing. Molnár
Original Assignee
Ego 93, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ego 93, S.R.O. filed Critical Ego 93, S.R.O.
Priority to CZ20032884A priority Critical patent/CZ20032884A3/cs
Publication of CZ20032884A3 publication Critical patent/CZ20032884A3/cs

Links

Landscapes

  • Chemically Coating (AREA)

Abstract

Způsob výroby reflexního povrchu, zejména reflexního povrchu zrcadel a bižuterie, kde je na základní povrch nanášen kovový povlak vytvářející reflexní účinek, a kde je po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou na senzibilovaný povrch, před aplikací stříbřících roztoků, nanesen po dobu 1 - 300 s účinný roztok obsahující 0,001 - 5 g/1 stříbra a/nebo mědi, který může být následně z povrchu odstraněn opláchnutím demineralizovanou vodou.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby reflexního povrchu, zejména reflexního povrchu zrcadel a bižuterie, kde je na základní povrch nanášen kovový povlak vytvářející reflexní účinek.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známo mnoho způsobů výroby reflexních povrchů. Základem reflexního povrchu je většinou kovový povlak. Kovové povlaky jsou základem reflexních povrchů nanášených na povrch skla při výrobě zrcadel, bižutérie nebo při výrobě mnoha dalších výrobků s různým technickými vlastnostmi a použitím.
Takový kovový povlak může být nanesen jako vzor pro vytvoření ozdobného výrobku. Povlak může být nanesen na podklad jakéhokoliv tvaru, např. na umělecký předmět k docílení určitého ozdobného účinku. Nejčastěji je ovšem kovový povlak nanášen na podklad ve formě skleněného listu. Kovový povlak může být plně odrazivý a tudíž tvořit zrcadlo. Takové zrcadlo může být rovinné, nebo zakřivené.
Odrazivé kovové povlaky, např. ze stříbra, jsou náchylné k napadení nečistotami ovzduší s tím výsledkem, že stříbrná vrstva je zbavena lesku, takže žádané optické vlastnosti vrstvy jsou ztraceny. Je tudíž známo nanášení ochranných vrstev na takovou stříbrnou vrstvu, přičemž charakter ochranné vrstvy je určen požadovanými vlastnostmi povlečeného podkladu a cenou.
Důležitou vlastností kovového odrazivého povlaku je jeho rovnoměrnost.
Například pro plně odrazivé zrcadlo je požadována síla Ag povlaku 700mg/m . Tato vrstva musí být zajištěna i na místech nejslabšího pokrytí. Z toho plyne, že na místech silnějšího pokrytí je vrstva s větším obsahem Ag než požadovaných
2 700mg/m . Zvýšení obsahu Ag nad požadovaných 700mg/m již nepřispívá ke zvýšení odrazivosti světla ale přímo úměrně zvyšuje cenu výrobku. Ztenčení vrstvy pod požadovanou hodnotu znamená snížení odrazivosti v daném místě. To se navenek projeví jako tmavý flek s prosvítající ochrannou barvou. Tyto místa jsou také zpravidla dříve napadena korozí - takzvaným slepnutím zrcadla. Je tudíž žádoucí ·· ···· vyrábět Ag povlak s co možná nejmenší kladnou tolerancí od zadané hodnoty.
Výroba stříbrné vrstvy s prakticky dokonale rovnoměrnou sílou vrstvy je zvládnutá. Takové stříbrné vrstvy se často vyrábějí technikou vakuového nanášení (magnetronové naprašování). Výroba takových vrstev je však vysoce nákladná.
Podle klasických způsobů se v současné době zrcadla vyrábějí tak, že se skleněný list zcitliví, nanese se postříbřovací roztok k vytvoření stříbrné odrazivé vrstvy, tato stříbrná vrstva se pokryje ochrannou vrstvou bránící korozi dokončeného zrcadla a poškození odrazivé stříbrné vrstvy. Ukládání kovového povlaku z metalizačního roztoku je mnohem levnější než jiné techniky jako vakuové nanášení. Tyto metalizační roztoky se skládají zpravidla ze dvou složek. První obsahuje stříbro v amonném komplexu a druhá alkálii - například NaOH. Dále alespoň jedna ze složek obsahuje redukční činidlo.
Klasická metoda aplikace stříbřícího roztoku poléváním očištěného a 2+ dvojmocným cínem Sn sensibilovaného listu skla je pro svou nízkou produktivitu již opuštěna. V současné době se stříbřící roztok nanáší na výrobní lince pro výrobu zrcadel. Po výrobní lince se skleněná tabule posunuje dopravním systémem předepsanou rychlostí a projíždí technologickými zónami ve kterých probíhají jednotlivé operace. Po naložení na linku skleněná tabule projíždí čistící zónou, kde se povrch zbavuje mechanických nečistot, opláchne se demineralizovanou vodou a v další zóně je na povrch nastříkán roztok chloridu cínatého, to je senzibilace povrchu. Po důkladném opláchnutí demineralizovanou vodou je na sklo v zóně metalizace nanášen metalizační roztok. Na konci této zóny je doreagovaný metalizační roztok opláchnut demineralizovanou vodou. Následuje zóna zvýšení adheze, kde je nanášen stávající adhezní systém. Na konci této zóny je doreagovaný adhezní systém opláchnut demineralizovanou vodou, zbytky vody jsou odstraněny proudem vzduchu, sklo je usušeno a vjíždí do lakovací kabiny.
Vrstva stříbra vytvořená tímto způsobem vykazuje poměrně značné nerovnoměrnosti. Nanášení stříbřícího roztoku rozprašováním z trysek je totiž nerovnoměrné v čase i vrstvě. Na místě, které je zasaženo metalizačním roztokem obsahujícím stříbro jako první, dochází k redukci dříve a je zde předpoklad vytvoření silnější vrstvy než na místě zasaženém jako první roztokem obsahujícím alkálii.
Proto se k omezení nerovnoměrnosti vrstvy Ag zavádí mezi zónu sensibilace a zónu stříbření ještě zóna nástřiku roztoku PdCI2. Po ukončení sensibilace a ·· ···· opláchnutí zbytku SnCI2 demineralizovanou vodou je na sklo nanesen roztok chloridu palladnatého PdCI2. Ten umožní vytvoření nukleačních center kovového palladia. Po důkladném opláchnutí zbytků roztoku PdCI2 demineralizovanou vodou, a jejich zachycení v separátní odpadové jímce, je na sklo nanášen metalizační roztok. Tato metoda zvýšení rovnoměrnosti vrstvy Ag se jeví jako vcelku účinná, avšak vzhledem k ceně Pd, je značně nákladná. Další nevýhodou je použití dalšího kovu ve výrobě a z toho plynoucí nutnost jeho separace a záchytu z odpadních vod. Přes veškerou snahu totiž dochází k určitému úniku Pd do odpadních vod, což ohrožuje životní prostředí a vzhledem vysoké ceně palladia dále prodražuje výrobu.
Cílem vynálezu je proto nalezení takového způsobu zvýšení plynulosti vrstvy Ag, který nebude neúměrně zvyšovat výrobní náklady, nebude vyžadovat další zařízení pro separaci a záchyt iontů kovu a nebude ohrožovat životní prostředí rizikem průniku dalšího těžkého kovu do odpadních vod.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a vytýčené cíle naplňuje způsob výroby reflexního povrchu, zejména reflexního povrchu zrcadel a bižuterie, kde je na základní povrch nanášen kovový povlak vytvářející reflexní účinek, jehož podstata spočívá v tom, že po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, před aplikací stříbřících roztoků, nanesen po dobu 1 - 300 s účinný roztok obsahující 0,001 - 5g/l stříbra a/nebo mědi, který může být následně z povrchu odstraněn opláchnutím demineralizovanou vodu.
2+
Povrch, nejčastěji skleněný, je většinou senzibilovaný ionty Sn . Účinný roztok je ve formě rozpustné soli nebo komplexu.
Účinný roztok je s výhodou nanesen rozstřikem tryskami umístěnými na statické rampě nejlépe kolmé k pohybu skla.
Následně po nanesení stříbřících roztoků, jsou po přípravě povrchu naneseny ochranné vrstvy, nejčastěji pak ochranné vrstvy laku.
Výsledkem způsobu výroby reflexního povrchu, podle vynálezu, je to, že po ošetření povrchu účinným roztokem obsahujícím ionty stříbra a/nebo mědi dojde k ·· ····
2+ vytvoření tzv. nukleačních center, kdy Sn vázaný na povrchu skla je oxidován na
4+
Sn a na jeho místě se redukcí iontů stříbra a/nebo mědi z roztoku usazuje stříbro a/nebo měď'. Po nanesení stříbřících roztoků probíhá redukce na již vzniklých částečkách stříbra a/nebo mědi.
Výsledkem takto vedené redukce je plynulejší povrch ve srovnání s redukcí bez využití nukleačních center a nižší technická a finanční náročnost ve srovnání s využitím roztoku PdCI2.
Nezanedbatelnou výhodou, ve srovnání s využitím roztoku PdCI2, je také to, že způsob výroby reflexního povrchu, podle části výhodných provedení vynálezu, nevyžaduje použití a následné zachycování žádného dalšího kovu, což je výhodné nejen z ekonomického pohledu, ale hlavně z pohledu ekologického.
Příklady provedení vynálezu
Vynález byl prakticky odzkoušen na výrobní lince pro výrobu zrcadel. Po výrobní lince se skleněná tabule posunuje dopravním systémem předepsanou rychlostí a projíždí technologickými zónami ve kterých probíhají jednotlivé operace. Po naložení na linku skleněná tabule projíždí čistící zónou, kde se povrch zbaví mechanických nečistot a opláchne demineralizovanou vodou. Následuje zóna senzibilace, kde je povrch postříkán roztokem chloridu cínatého SnCI2 a tím je
2+ senzibilován ionty Sn . Přičemž následuje postup podle jednotlivých příkladů provedení.
Pro srovnání účinnosti způsobu podle vynálezu byly dále provedeny srovnávací testy, kde ve srovnávacím testu č.1 byl po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou na senzibilovaný povrch, nanesen stříbřící roztok. Po nanesení stříbřícího roztoku se na některých místech vytvořil kal a vrstva stříbra vykazovala značné odchylky síly pokrytí.
V srovnávacím testu č.2 byl po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,02 g/l palladia ve formě chloridu. Tento roztok byl opláchnut demineralizovanou vodou a následně byl nanesen stříbřící roztok. V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.1
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,2 g/l stříbra ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.2
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,2 g/l stříbra ve formě amonného komplexu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.3
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,05 g/l stříbra ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu.
Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.4
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,05 g/l stříbra ve formě amonného komplexu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.5
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 1 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 5 g/l stříbra ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.6
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 1 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 5 g/l stříbra ve formě amonného komplexu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
·· *»·«
Příklad provedení vynálezu č.7
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 120 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,02 g/l stříbra ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.8
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 120 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,02 g/l stříbra ve formě amonného komplexu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.9
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,2 g/l mědi ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu.
Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
·· ····
Příklad provedení vynálezu č.10
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,2 g/l mědi ve formě amonného komplexu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.11
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,05 g/l stříbra a 0,01 g/l mědi ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.12
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,05 g/l stříbra a 0,01 g/l mědi ve formě amonných komplexů. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu.
Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
·· ····
Příklad provedení vynálezu č.13
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 1 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,02g/l mědi a 5 g/l stříbra ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.14
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 1 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,02g/l mědi a 5 g/l stříbra ve formě amonných komplexů. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.15
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 120 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,1 g/l mědi a 0,01 g/l stříbra ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
·· 4444
4 ·
* 4 4 44 4
4 ···· ·*· *
Příklad provedení vynálezu č.16
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 120 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,1 g/l mědi a 0,01 g/l stříbra ve formě amonných komplexů. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č. 17
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,04 mg/l mědi a 0,05 g/l stříbra ve formě dusičnanu. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.18
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,04 mg/l mědi a 0,05 g/l stříbra ve formě amonných komplexů. Tento roztok je opláchnut demineralizovanou vodou a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu.
Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.19
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,5 g/l stříbra a 0,01 g/l mědi ve formě dusičnanu. Tento roztok je ponechán na povrchu a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí.
Příklad provedení vynálezu č.20
Po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, nanesen po dobu 10 s účinný roztok tvořený vodným roztokem obsahujícím 0,5 g/l stříbra a 0,01 g/l mědi ve formě amonných komplexů. Tento roztok je ponechán na povrchu a následně je nanesen stříbřící roztok.
V průběhu zkoušek, způsobu výroby podle tohoto příkladu, proběhla reakce vytvoření stříbrné vrstvy, po nanesení stříbřícího roztoku, hladce, bez vytvoření kalu. Vrstva stříbra byla plynulá bez větších odchylek síly pokrytí
Po nanesení stříbřícího roztoku následuje úprava povrchu zajištující zvýšení adheze ochranné vrstvy a nanesení ochranné vrstvy, nejčastěji pak ochranné vrstvy laku.
Průmyslová využitelnost
Způsob výroby reflexního povrchu, podle vynálezu, lze využít všude tam, kde je na základní povrch nanášen kovový povlak vytvářející reflexní účinek, což je zejména při výrobě reflexního povrchu zrcadel a bižuterie.

Claims (4)

  1. Patentové nároky
    1. Způsob výroby reflexního povrchu, zejména reflexního povrchu zrcadel a bižuterie, kde je na základní povrch nanášen kovový povlak vytvářející reflexní účinek, vyznačující se tím, že po ukončené senzibilaci a opláchnutí zbytku senzibilačního roztoku demineralizovanou vodou je na senzibilovaný povrch, před aplikací stříbřících roztoků, nanesen po dobu 1 - 300 s účinný roztok obsahující 0,001 - 5g/l stříbra a/nebo mědi.
  2. 2. Způsob výroby reflexního povrchu, podle nároku 1, vyznačující se tím, že účinný roztok je před aplikací stříbřících roztoků odstraněn z povrchu opláchnutím demineralizovanou vodu.
    2. Způsob výroby reflexního povrchu, podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že účinný roztok je ve formě rozpustné soli nebo komplexu.
  3. 3. Způsob výroby reflexního povrchu, podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že účinný roztok je nanesen rozstřikem.
  4. 4. Způsob výroby reflexního povrchu, podle nároků 1, 2 a 3, vyznačující se tím, že po aplikaci stříbřícího roztoku je po přípravě povrchu nanesena ochranná vrstva.
CZ20032884A 2003-10-21 2003-10-21 Způsob výroby reflexního povrchu CZ20032884A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20032884A CZ20032884A3 (cs) 2003-10-21 2003-10-21 Způsob výroby reflexního povrchu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20032884A CZ20032884A3 (cs) 2003-10-21 2003-10-21 Způsob výroby reflexního povrchu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20032884A3 true CZ20032884A3 (cs) 2005-06-15

Family

ID=34624467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20032884A CZ20032884A3 (cs) 2003-10-21 2003-10-21 Způsob výroby reflexního povrchu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20032884A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3029187B2 (ja) ガラス質基体上に銀被覆を形成する方法
CA2016081A1 (en) Deposition of silver layer on nonconducting substrate
JP2824543B2 (ja) 反射性物品及びその製造法
US5006418A (en) Decorative mirror
MX2011001123A (es) Metodo no electrolitico para la metalizacion en linea de sustratos mediante rociado, con tratamiento superficial previo y dispositivo para la implementacion del metodo.
CN103889913A (zh) 用于在玻璃管上局部镀镜的系统的操作方法及该系统
US6749307B2 (en) Silver coated mirror
US20150056459A1 (en) Articles Having Improved Corrosion Resistance
US3978271A (en) Thin metallic nickel-silver films by chemical replacement
US8623460B2 (en) Adhesion promoter
US20070281169A1 (en) Mirror
CZ20032884A3 (cs) Způsob výroby reflexního povrchu
EP1860076B1 (en) Mirror
EP1623964A1 (en) Reflective product and method of its production
JP2000155205A (ja) 反射型光学素子及びその製造方法
US20020132109A1 (en) Reflective optical element and method of producing the same
KR20030069180A (ko) 다층 제품의 제조 방법, 관련된 접착력 증진제의 사용방법 및 상기 제조 방법을 적용하는 방법
JPS5819468A (ja) ニツケル被膜の形成方法
CZ283144B6 (cs) Pokovený drobný skleněný polotovar a způsob jeho výroby
JPS6016379B2 (ja) 新規な熱線反射ガラスの製法