CZ20031755A3 - Způsob výroby vícevrstvého produktu, aplikace tohoto způsobu a použití prostředku pro zvýšení adheze - Google Patents

Způsob výroby vícevrstvého produktu, aplikace tohoto způsobu a použití prostředku pro zvýšení adheze Download PDF

Info

Publication number
CZ20031755A3
CZ20031755A3 CZ20031755A CZ20031755A CZ20031755A3 CZ 20031755 A3 CZ20031755 A3 CZ 20031755A3 CZ 20031755 A CZ20031755 A CZ 20031755A CZ 20031755 A CZ20031755 A CZ 20031755A CZ 20031755 A3 CZ20031755 A3 CZ 20031755A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
substrate
inorganic
glass substrate
glass
metal layer
Prior art date
Application number
CZ20031755A
Other languages
English (en)
Inventor
Yves Demars
Christophe Rogier
Marco Natali
Christophe Mazzara
Original Assignee
Saint-Gobain Glass France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint-Gobain Glass France filed Critical Saint-Gobain Glass France
Publication of CZ20031755A3 publication Critical patent/CZ20031755A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C17/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating
    • C03C17/34Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with at least two coatings having different compositions
    • C03C17/36Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with at least two coatings having different compositions at least one coating being a metal
    • C03C17/38Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with at least two coatings having different compositions at least one coating being a metal at least one coating being a coating of an organic material
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C17/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating
    • C03C17/34Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with at least two coatings having different compositions
    • C03C17/42Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with at least two coatings having different compositions at least one coating of an organic material and at least one non-metal coating

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)
  • Chemically Coating (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Optical Elements Other Than Lenses (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se v obecné rovině týká vícevrstvých prvků vytvořených z přinejmenším jednoho anorganického substrátu, zejména potom substrátu tvořeného sklem, opatřeného povlakem anorganické látky, zvláště potom vrstvou kovu.
Vynález se zejména týká výroby zrcadla vytvořeného ze substrátu tvořeného sklem opatřeným vrstvou kovu, jako například vrstvou vytvořenou ze stříbra.
Dosavadní stav techniky
Postříbřená zrcadla jsou obvykle vyráběna následujícím způsobem:
Skleněný substrát je nejprve vyleštěn a poté je jeho povrch zpracován pomocí vodného roztoku chloridu cínatého SnCl2· Toto ošetření je obvykle označováno jako senzitizace. Po opláchnutí je povrch skla obvykle aktivován zpracováním provedeným s pomocí amoniakálního dusičnanu stříbrného. Poté je aplikován stříbřící roztok, aby tak byl vytvořen neprůsvitný stříbrný povlak. Tento stříbrný povlak je poté obvykle překryt ochrannou vrstvou mědi a následně potažen jedním nebo více povlaky nátěru, aby tak bylo vytvořeno výsledné zrcadlo.
Stříbrný povlak nemusí vždy dostatečně dobře přilnout ke skleněnému substrátu. V případě některých produktů získávaných podle dosavadního stavu techniky bylo v • · φ minulosti pozorováno, že dochází k samovolnému odlupování stříbrného povlaku od skleněného substrátu. Tento jev byl například pozorován v případě, kdy vrstva stříbra byla vytvořena z postříbřených mikročástic připravených konvenčním způsobem a vpravených do umělohmotné matrice.
Ve snaze vyřešit tento problém tedy například francouzský patent FR 2 719 839 popisuje způsob dosaž;ení dobré přilnavosti stříbrného povlaku vůči povrchu skleněného substrátu.
• φ φφ φφ »· ·· ···· ΦΦΦ · φ φφ φ φ φφφφ φ · φφφφ φ φ
Podle tohoto patentu podle dosavadního stavu techniky je krok aktivace realizován přivedením skleněného substrátu nikoli do kontaktu s amoniakálním dusičnanem stříbrným, ale se speciálním aktivačním roztokem, jako například vodným roztokem chloridu paládia. V tomto dokumentu je dále uvedeno, že krok senzitizace musí být realizován před aktivačním krokem.
Cílem aktivačního kroku je v tomto případě vytvoření částic chloridu paládia na povrchu skleněného substrátu, kde tyto částice jsou silně vázány na sklo a působí do určité míry jako body umožňující připojení stříbrné vrstvy, která je nanášena následně.
Podstata vynálezu
Cílem tohoto vynálezu je tedy vytvoření způsobu výroby vícevrstvého produktu zahrnujícího anorganický substrát, zejména substrát vytvořený ze sodnokřemičitého skla (skla získaného procesem plavení), potažený povlakem anorganické látky, jako například vrstvou kovu.
··
Proces podle vynálezu spočívá v použití prostředku pro zvýšení adheze, aby tak byla dosažena dobrá přilnavost mezi anorganickým substrátem a anorganickou látkou, přičemž tento prostředek pro zvýšení adheze je vybrán ze skupiny merkaptosilanů obsahujících kovalentní dvojnou vazbu.
Pro zajištění adheze je zde navíc použita specifická sloučenina, a sice zcela neočekávaně, neboř tato sloučenina je známá svým použitím při zajištění adheze organického produktu vůči anorganické substanci.
Cílem tohoto vynálezu je tedy neočekávatelné použití prostředku pro zvýšení adheze, aby tak byla dosažena dobrá přilnavost mezi anorganickým substrátem a anorganickou látkou.
Anorganický substrát je ve výhodném provedení představován skleněným substrátem, zatímco anorganická látka je představována kovem, zvláště potom vrstvou kovu.
Touto vrstvou kovu může zejména být vrstva stříbra.
Merkaptosilan je v provedení podle vynálezu vybrán ze skupiny merkaptosilanů vykazujících obecný vzorec:
(RO)3Si(CH2)nSH kde R = CHg nebo R = C2H5 a 0 n ž 10.
Ve výhodném provedení R = CH^ a 0 n < 3.
Povrch skleněného substrátu je ve výhodném provedení před použitím merkaptosilanu podroben procesu zpracování • * Φ Φ • · Φ · Φ Φ • ΦΦΦΦ Φ φ Φ •V 9 99 9 φφφφ φφ φφ · φ φφ φΦ a senzitizace.
Nanesení tohoto merkaptosilanu je potom zejména provedeno rozstřikováním vodného roztoku nebo emulze obsahující tento merkaptosilan na skleněný substrát.
Zpracování povrchu skleněného substrátu se potom navíc ještě skládá z kroku opláchnutí a kroku leštění (nebo jiného postupu k dosažení lesku).
Proces senzitizace dále spočívá ve vytvoření vrstvy na bázi cínu.
V kontextu procesu pro vytvoření vícevrstvého produktu tedy vynález nabízí způsob zvýšení kvality styčné plochy mezi dvěma z těchto vrstev, zvláště potom mezi vrstvou na bázi kovu a vrstvou a/nebo skleněným substrátem.
Vynález se tedy zejména týká způsobu výroby vícevrstvého produktu zahrnujícího anorganický substrát, zvláště potom vytvořený ze skla, kde tento substrát je podroben následujícímu zpracování:
- senzitizaci s pomocí vrstvy cínu, která je následována
- nanesení prostředku pro zvýšení adheze vybraného ze skupiny merkaptosilanů obsahujících kovalentní dvojnou vazbu, načež následuje:
- nanesení povlaku anorganické látky, jako například vrstvy kovu.
Zpracování způsobem podle vynálezu je ve výhodném provedení aplikováno na skleněné substráty, na které bývá nanášen stříbrný povlak s cílem vytvořit zrcadlo.
• · 4 4 4 4 ·♦ 4«
4 4 4 4 4 4
44*44 44 4
44 4444 · 4 4 4
4444 44 44 44 44 4 4
Stříbrný povlak vytvořený v rámci kroku stříbření obvykle vykazuje tloušťku pohybující se v rozmezí od 70 nm do 100 nm.
Běžně prováděný krok aktivace skla je ve skutečnosti krokem, při kterém je sklo zpracováno s pomocí vhodného aktivačního roztoku, přičemž je ale často obtížné tento krok realizovat. V provedení podle vynálezu je tento krok nahrazen krokem, při kterém je daný povrch zpracován s pomocí určitého sílánu, zvláště potom merkaptosilanů, který je snadno aplikovatelný, jak bude vysvětleno v dalším.
Merkaptosilany jsou známé pro svou schopnost zajistit přilnavost anorganického prvku, jako například kovu, k organickému prvku.
Překvapivě a neočekávaně je cílem tohoto vynálezu použití merkaptosilanů nikoli pro zajištění přilnavosti organického prvku k anorganickému prvku, ale zajištění přilnavosti anorganického prvku k anorganickému prvku, kde přičemž toto je uskutečněno velmi efektivním způsobem.
V provedení podle vynálezu by tedy zdokonalení adheze stříbrného povlaku vůči skleněnému substrátu mělo být pozorovatelné několika způsoby:
- zkušební zrcadla byla například vystavena působení par kyseliny chlorovodíkové; zrcadla byla umístěna na krytu uzavřené nádoby obsahující lázeň 37% kyseliny chlorovodíkové. Postříbřená plocha zrcadel byla situována směrem k lázni, takže tato postříbřená plocha zrcadel byla přímo vystavena působení par kyseliny chlorovodíkové.
• 4 ·♦» 4 ·· 4* 44 • · · · «94 · * *
4 4 4 9 444 4 9 4 • 9 4 9 94 4 4 44 4
4999 49 94 *« ·· «t
Příklady provedení vynálezu
V následujících příkladech bude blíže objasněna podstata řešení podle vynálezu, přičemž tyto příklady jsou pouze ilustrativní a nijak neomezují rozsah tohoto vynálezu.
Bylo testováno pět různých vzorků, přičemž všechny tyto vzorky byly postříbřeny ve stejné lázni:
- první vzorek (1) byl představován zrcadlem nesoucím vrstvu stříbra, která nebyla podrobena žádnému zpracování;
- druhý vzorek (2) byl představován zrcadlem, u kterého byla provedena senzitizace skla;
- třetí vzorek (3) byl představován zrcadlem, u kterého byla provedena senzitizace a poté aktivace s pomocí nulového stříbra, tedy s pomocí roztoku amoniakálního dusičnanu stříbrného;
- čtvrtý vzorek (4) byl představován zrcadlem, které rovněž prodělalo senzitizaci a poté aktivaci s pomocí chloridu paládia;
- konečně pátý vzorek (5) byl vytvořen způsobem podle jednoho z možných provedení vynálezu.
Tento test umožnil sestavení následující srovnávací tabulky:
• · · « · · ·· «» ·· ··
9 9 9 » 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 99 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • 999 99 99 99 99 99
Vzorek (1) (2) (3) (4) (5)
Čas
10 min odlupo vání odlupo vání začátek odlupo vání dobrý dobrý
15 min celkové odlupo vání odlupo vání 1/2 odlupo vání začátek odlupo vání začátek odlupo vání
20 min celkové odlupo vání celkové odlupo vání 3/4 odlupo vání 1/4 odlupo vání 1/2 odlupo vání
25 min celkové odlupo vání celkové odlupo vání odlupo vání 1/2 odlupo vání 3/4 odlupo vání
Tato tabulka ukazuje zlepšení dosažené v provedení podle vynálezu ve srovnání se vzorky (1), (2) a (3), které representují tři známé způsoby široce používané v dané oblasti techniky.
Výsledky zjištěné v případě řešení podle vynálezu jsou podobné výsledkům zjištěným pro vzorek (4).
Na stejných vzorcích byl realizován další typ testu označovaný jako NSF test (Neutrál Salt Fog). Tento test se zrcadlem nesoucím kovovou fólii poskytuje indikaci odolnosti proti stárnutí. Tento test spočívá ve vystavení zrcadla účinkům solné mlhy vytvořené rozstřikováním vodného roztoku obsahujícího chlorid sodný v množství 50 g/l.
V tomto případě byly vzorky exponovány po dobu 18 hodin v uzavřené nádobě.
·· ···♦ ·· ·· ·· ·* • · · · ·»« · 9 ·
9 9 4 4 4 44 9 4 4
4 9 4 4 4 4 4 4 9 4
4494 99 49 44 44 94
Konečně byl s výše popsanými vzorky (1), (2), (3) a (5) proveden test označovaný jako ultrazvukové odlupování v nádobě obsahující roztok kyseliny chlorovodíkové. Tento test spočíval v ponoření vzorků, ve výhodném provedení realizovaném simultánním způsobem, do nádoby obsahující roztok kyseliny chlorovodíkové a ve vystavení tohoto roztoku působení ultrazvuku.
Pro každý vzorek byl zaznamenán časový úsek potřebný pro úplné odloupnutí stříbrné vrstvy.
Vzorek Čas
(1) 1 min 50 s
(2) 2 min 20 s
(3) 2 min 30 s
(4) 8 min
(5) 7 min 40 s
Z výše uvedené tabulky je zřejmé, že pro úplné odloupnutí stříbrné vrstvy v případě, kdy tato vrstva byla nanesena způsobem podle vynálezu, bylo zapotřebí čekat přibližně trojnásobně delší dobu ve srovnání se vzorky (1), (2) a (3).
U vzorků (4) a (5) byly časy potřebné pro odloupnutí podobné.
Tyto výsledky tedy prokazují zlepšení dosažené způsobem podle vynálezu, zejména potom ve srovnání se vzorky (1), (2) • fc · · · · • fc fcfc ·· ·· • fcfcfc · · · · · fc • fc · · fcfcfcfc · fc fc • fcfc fcfcfcfc ···· • fcfcfc fcfc fcfcfcfc fcfc fcfc a (3) .
Pozorované rozdíly mohou být vysvětleny na základě skutečnosti, že vazby vytvořené v provedení podle vynálezu jsou svým charakterem odlišné od vazeb známých podle dosavadního stavu techniky: vazby podle vynálezu představují četné kovalentní vazby (tedy silné) vazby jak k anorganickému substrátu tak i k anorganické povlakové látce, zatímco podle dosavadního stavu techniky jsou tyto vazby spíše vazbami kovového typu.
Předmětný vynález navíc umožňuje dosažení výrazné úspory nákladů, neboť náklady potřebné pro zajištění merkaptosilanů činí několik málo franků na kilogram, zatímco cena chloridu paládia činí přibližně 200 franků za kilogram, tedy trojnásobek ceny zlata.
Nehledě na tento neoddiskutovatelný ekonomický přínos, je vynález výhodný i z technického hlediska. Použití merkaptosilanu je jednodušší nežli použití chloridu paládia, neboť chlorid paládia se při svém rozpouštění sráží, takže při jeho rozstřikování může docházet k ucpávání rozstřikovacích trysek. Tato skutečnost v důsledku vede k méně kvalitnímu rozstřikování a k vytváření vrstvy vykazující větší nebo menší homogenitu.
V případě použití merkaptosilanů podle vynálezu jsou tyto obavy zbytečné.
Bez odchýlení se od rozsahu předmětného vynálezu může být vrstva kovu vytvořena na bázi mědi nebo zlata.
Koncentrace merkaptosilanu činí přibližně 2% v • 4*44 *4 44 44 ·
4444 «44 44 4
4 4 4444 4 4 4
444 44 444 4 4
44 «444 4444 • 444 44 44 44 44 44 roztoku, který je ve výhodném provedení představován vodným roztokem, přičemž ale může také být roztokem alkoholickým.

Claims (10)

1. Způsob výroby vícevrstvého produktu zahrnuj ícího anorganický substrát, zvláště potom substrát vytvořený ze skla, vyznačující se tím, že tento substrát je podroben následujícímu zpracování:
- senzitizaci s pomocí vrstvy cínu, která je následována
- nanesení prostředku pro zvýšení adheze vybraného ze skupiny merkaptosilanů obsahujících kovalentní dvojnou vazbu, které je následováno
- nanesením povlaku anorganické látky, jako například vrstvy kovu.
2. Způsob podle předcházejícího nároku vyznačující se tím, že tímto anorganickým substrátem je skleněný substrát a dále tím, že touto anorganickou látkou je vrstva kovu.
3. Způsob podle předcházej ícího nároku vyznačuj ící se tím, že touto vrstvou kovu je vrstva stříbra.
4. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků vyznačující se tím, že tento merkaptosilan je vybrán ze skupiny merkaptosilanů vykazujících obecný vzorec:
(RO)3Si(CH2)nSH kde R = CHg nebo R = C2H5 a 0 n 10.
5. Způsob podle předcházej ícího nároku vyznačuj ící se tím, že R = CH^ a 0 n 3.
44 44 44 44 ·« ····
444· 4 » 4 «4 · • · 4 4 · 44 4 4 4 ·
6. Způsob podle některého z předcházej ících nároků vyznačující se tím, že merkaptosilan je nanesen rozstřikováním vodného roztoku nebo emulze obsahuj ící tento merkaptosilan na skleněný substrát.
7. Způsob podle některého z předcházejících nároků vyznačující se tím, že povrch skleněného substrátu je před senzitizací v cínové lázni podroben zpracování.
8. Způsob podle předcházejícího nároku vyznačující se tím, že toto povrchové zpracování skla se skládá z kroku opláchnutí a kroku leštění.
9. Způsob podle jednoho z nároků 2 až 8 vyznačující se tím, že kovová vrstva vykazuje tloušťku pohybující se v rozmezí od 70 nm do 100 nm.
10. Použití způsobu podle jednoho z předcházejících nároků k výrobě zrcadel.
CZ20031755A 2000-12-20 2001-12-12 Způsob výroby vícevrstvého produktu, aplikace tohoto způsobu a použití prostředku pro zvýšení adheze CZ20031755A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0016648A FR2818271B1 (fr) 2000-12-20 2000-12-20 Procede pour la fabrication d'un produit multitouche, application du procede et utilisation d'un promoteur d'adhesion associee

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20031755A3 true CZ20031755A3 (cs) 2004-09-15

Family

ID=8857915

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20031755A CZ20031755A3 (cs) 2000-12-20 2001-12-12 Způsob výroby vícevrstvého produktu, aplikace tohoto způsobu a použití prostředku pro zvýšení adheze

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1345863A1 (cs)
JP (1) JP2004516215A (cs)
KR (1) KR20030069180A (cs)
CN (1) CN1481341A (cs)
AU (1) AU2002219289A1 (cs)
CZ (1) CZ20031755A3 (cs)
FR (1) FR2818271B1 (cs)
PL (1) PL360948A1 (cs)
WO (1) WO2002049979A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR101216577B1 (ko) 2005-05-10 2013-01-02 다우 코닝 코포레이션 전자 장치에서 전자이동을 최소화하는 방법
FR2943144B1 (fr) * 2009-03-13 2012-12-14 Jet Metal Technologies Miroir anticorrosion, son procede de fabrication et ses applications dans la recuperation de l'energie solaire

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL8204783A (nl) * 1982-12-10 1984-07-02 Philips Nv Werkwijze voor het aanbrengen van een metaallaag op een substraat.
US5008153A (en) * 1988-12-08 1991-04-16 Ppg Industries, Inc. Corrosion inhibitive pretreatment for "copper-free" mirrors
GB9409538D0 (en) 1994-05-12 1994-06-29 Glaverbel Forming a silver coating on a vitreous substrate
GB9418289D0 (en) * 1994-09-10 1994-10-26 Univ Liverpool Solutions or dispersions and a method of synthesising materials having controlled electronic and optical properties therefrom

Also Published As

Publication number Publication date
AU2002219289A1 (en) 2002-07-01
FR2818271A1 (fr) 2002-06-21
EP1345863A1 (fr) 2003-09-24
CN1481341A (zh) 2004-03-10
PL360948A1 (en) 2004-09-20
FR2818271B1 (fr) 2003-08-29
WO2002049979A1 (fr) 2002-06-27
KR20030069180A (ko) 2003-08-25
JP2004516215A (ja) 2004-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3029187B2 (ja) ガラス質基体上に銀被覆を形成する方法
US5660883A (en) Process for catalyzation in electroless plating
CZ280736B6 (cs) Zrcadlící výrobek a způsob jeho výroby
CA2016081A1 (en) Deposition of silver layer on nonconducting substrate
EP2539487A1 (en) Method for protecting silver and silver alloy surfaces against tarnishing
US6749307B2 (en) Silver coated mirror
US3963841A (en) Catalytic surface preparation for electroless plating
CZ20031755A3 (cs) Způsob výroby vícevrstvého produktu, aplikace tohoto způsobu a použití prostředku pro zvýšení adheze
JP2008019485A (ja) 銀メッキ製品の製造方法
US20030108751A1 (en) Plated articles and methods for producing the plated articles
FR2537162A1 (fr) Depot direct non electrolytique d&#39;or sur des ceramiques metallisees
JPH06184792A (ja) アルミニウム又はアルミニウム合金の無電解着色法
KR100910364B1 (ko) 은제품과 은도금 제품의 표면변색 방지를 위한 세라믹 피막형성방법
JP3455912B2 (ja) 銀鏡用活性化処理剤
JPH09142887A (ja) 貴金属表面の保護膜
JP2003155574A (ja) めっき製品及びその製造方法
JPH11193493A (ja) ニッケルレスメッキ製品
JP3455911B2 (ja) 銀鏡用活性化処理剤
SU1123999A1 (ru) Способ обработки поверхности диэлектриков перед химической металлизацией
CZ307550B6 (cs) Způsob výroby kovové vrstvy s ochrannou a adhezní vrstvou