CZ20023053A3 - Čisticí zařízení světlometu pro vozidla - Google Patents

Čisticí zařízení světlometu pro vozidla Download PDF

Info

Publication number
CZ20023053A3
CZ20023053A3 CZ20023053A CZ20023053A CZ20023053A3 CZ 20023053 A3 CZ20023053 A3 CZ 20023053A3 CZ 20023053 A CZ20023053 A CZ 20023053A CZ 20023053 A CZ20023053 A CZ 20023053A CZ 20023053 A3 CZ20023053 A3 CZ 20023053A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
nozzle
cleaning device
cylinder
carrier
pressure piston
Prior art date
Application number
CZ20023053A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ297036B6 (cs
Inventor
Manfred Rudlof
Bernd Scheiterlein
Original Assignee
Rehau Ag + Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rehau Ag + Co filed Critical Rehau Ag + Co
Publication of CZ20023053A3 publication Critical patent/CZ20023053A3/cs
Publication of CZ297036B6 publication Critical patent/CZ297036B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/46Cleaning windscreens, windows or optical devices using liquid; Windscreen washers
    • B60S1/48Liquid supply therefor
    • B60S1/52Arrangement of nozzles; Liquid spreading means
    • B60S1/522Arrangement of nozzles; Liquid spreading means moving liquid spreading means, e.g. arranged in wiper arms
    • B60S1/528Arrangement of nozzles; Liquid spreading means moving liquid spreading means, e.g. arranged in wiper arms the spreading means being moved between a rest position and a working position

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Lighting Device Outwards From Vehicle And Optical Signal (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)

Description

Oblast_teohníky
Vy nález se týká čisticího zařízení světlometu pro vozidla s nejméně jednou tryskou, která je uspořádána na tryskovém unášeči, přičemž tento tryskový unášeč je vytvořen jako tyč a je prostřednictvím nastavovacího pohonu, zejména elektromotoru, pohyblivý mezi zasunutou klidovou polohou a vysunutou pracovní polohou, ve které je trysky nasměrována na světlomet.
9°savadní_stav_techniky
V EP 0820911 A2 je popsáno čisticí zařízení světlometu s tryskou uspořádanou na tryskovém unášeči, přičemž tento tryskový unášeč je pohyblivý mezi klidovou polohou upravenou ve vozidle a mezi pracovní polohou upravenou před světlometem. Tohoto pohybu se zde dosahuje prostřédnictvím elektromotoru. Paralelně k pohybu tryskového unášeče je v provozu ovládáno čerpadlo, aby čerpalo čisticí kapalinu ze zásobníku prostřednictvím trubek do vysunuté trysky.
V důsledku toho jsou zde potřebná dvě na sobě navzájem nezávislá zařízení, to je přestavovací ústrojí a čerpadlo, aby bylo možné uvést čisticí zařízení světlometu do provozu, která musejí být v provozu na sebe navzájem časově odsouhlasena prostřednictvím přídavných elektronických zapojení. Nasazení obou nutných zařízení přitom zvyšuje náklady na zařízení, zařízení vyžaduje zvýšené nároky na prostor a údržba celkového zařízení je nákladná.
Dále je v DE 35 18 685 popsáno čisticí zařízení světlo-
metu, které také má tryskový unášeč a na něm uspořádanou trysku. U tohoto zařízení je však pohyb tryskového unášeče z klidové polohy do pracovní polohy vytvářen vodním tlakem, který vytváří čerpadlo. Čerpadlo zde slouží jednak pro přípravu čisticí kapaliny a jednak je čerpanou čisticí kapalinou vytvářen nejdříve vysoký tlak vody, který se využívá pro zajištěni pohybu tryskového unášeče. Teprve tehdy, když tryskový unášeč dosáhne pracovní polohy, je otevřen přetlakový ventil a čisticí kapalina vystřikuje na světlomet .
Protože jsou u tohoto provedení oba světlomety zásobovány čisticí kapalinou prostřednictvím jednoho jediného čerpadla, je potřebný tlak značně vysoký a čerpadlo v souladu s tím musí mít velké rozměry a je příslušně nákladné. Čerpadlo vyžaduje jednak velmi mnoho prostoru, to znamená, že prostor, který je obsazen čerpadlem, již nemůže být využit pro zásobník vody, a jednak je uspořádání čisticího zařízení světlometu určeno v podstatě polohou čerpadla. Dále není možné oddělené ovládání čisticího zařízení pro každý jednotlivý světlomet.
Mimoto vyžadují tato známá zařízení nasazení relativně drahých hadic, které musejí být odolné proti tlaku. V současnosti nasazované vlákny armované hadice jsou relativně tuhé a drahé. K tomuto nákladnému činiteli materiálu přistupuje ještě ta skutečnost, že tuhé, vlákny armované hadice lze ve vozidle jen obtížně ukládat, takže se vytvářejí příslušně dlouhé montážní doby a náklady přídavně stoupají.
Podstáta_vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit čisticí zařízení svět lometu, které by bylo možno jednak ekonomicky výhodněji vyrábět a které by bylo současně lehčí než známá zařízení.
Vytčený úkol je pro čisticí zařízení světlometu známého provedení vyřešen prostřednictvím znaků uvedených ve význakové části patentového nároku 1.
Podle patentového nároku 1 je čisticí zařízení světlometu opatřeno tryskovým válcem, naplnitelným čisticí kapalinou, a v tryskovém válci uspořádaným tlačným pístem, který je uspořádán na tryskovém unášeči, vytvořeném jako pístnice a je s ním nejméně na části dráhy pohyblivý.
Vystrikování čisticí kapaliny se u čisticího zařízení světlometu podle vynálezu dosáhne spolupůsobením tryskového válee naplněného čisticí kapalinou a tlačného pístu. V důsledku toho odpadá čerpadlo, které bylo nutné podle dosavadního stavu techniky, takže jednak odpadá konstrukční součást náročná na údržbu a nákladně vyrobitelná, současně je k dispozici více prostoru pro zásobník čisticí kapaliny, a jednak lze celé čisticí zařízení snáze a ekonomicky výhodněji vyrábět. Protože není potřebné čerpadlo, lze dále nasadit jako potrubí relativně levnější nearmované hadice. Jednoduché, levné a dobře ohebné hadice lze jednoduše a dobře ukládat ve v
vozidle a umožňuje se tak rovněž zamontování do motorového prostoru v relativně pozdějším okamžiku. Mimoto umožňuje čisticí zařízení světlometu podle vynálezu oddělené čištění každého jednotlivého světlometu, takže při poruše jedné konstrukční součásti lze čistit ještě alespoň druhý světlomet, zatímco u známých zařízení v takovém případě vypadne celý systém.
Podle dalšího, zvláště výhodného vytvoření čisticího
« · · ·
- 4 zařízení světlometu se předpokládá, že tryskový unášéč prochází koncovou stranou skrz tryskový válec, přičemž tlačný píst je uspořádán v klidové poloze na tryskovém unášeči v ob lasti tryskového válce odvrácené od trysky a v pracovní polo ze je uspořádán v přední oblasti tryskového válce. S výhodou je přitom tlačný píst v klidové poloze na konci tryskového válce, který je odvrácený od trysky.
Na podkladě tohoto uspořádání lze využít celý vnitřní prostor tryskového válce pro uložení čisticí kapaliny, takže při shodném nároku na prostor je k dispozici více čisticí kapaliny.
V provozu se předpokládá, že v průběhu vysouvacího pohybu tryskového unášeče prostřednictvím současného pohybu tlačného pistu je v tryskovém válci přetlak a v průběhu zasouvacího pohybu tryskového unášeče je prostřednictvím současného pohybu tlačného pístu v tryskovém válci vytvořen pod tlak.
Změna tlaku vody v tryskovém válci je jednak nasazena k tomu účelu, aby se čisticí kapalina vystřikovala z trysky a jednak, aby se tryskový válec opět naplnil čisticí kapalinou. V důsledku toho umožňuje uspořádání podle vynálezu velmi jednoduše se vzdát nasazení čerpadla. Celé zařízení je vy tvořeno jednodušeji a proto je ve výrobě a údržbě podstatně levnější než známá zařízení. Mimoto není třeba vůbec upravovat tlakové hadice mezi zásobníkem a mezi čerpadlem.
Dále se ukázalo jako výhodné, že je dopředný pohyb tlač ného pístu uskutečněn s časovým zpožděním k pohybu tryskového unášeče.
U tohoto provedeni je čisticí kapalina vystřikována • « ř « ·· teprve tehdy, když je tryska již vysunuta, ale ještě není ve své koncové poloze. Protože je čisticí kapalina vydávána již v průběhu dopředného pohybu do pracovní polohy, je možné čistit větší plochu světlometu.
S výhodou je časové zpoždění vytvořeno působením pružiny, která je na jednom svém konci spojena s tryskovým unášečem a na svém opačném konci je spojena s tlačným pístem tak, že pohybem tryskového unášeče je pružina napínána a napjatá pružina teprve po dosažení stanovené dráhy společně táhne tlačný píst.
Nasazení pružiny zde slouží jednak pro vytvoření časového zpoždění, ale současně se také sníží zatížení na pohonu pístu při začínajícím pohybu tryskového unášeče a narůstá teprve postupně. Celý pohon tak může být prostřednictvím nasazení pružiny vytvořen lehčeji a funkčně bezpečněji. Mimoto poskytuje tato pružina tlakový polštář pro kontinuální vystřikování trysek, pokud je tryskový unášeč již daleko vysunut a blíží se ke své pracovní poloze.
Přitom může být pružina v jednom směru vytvořena jako tlačná pružina a v opačném směru jako tažná pružina, přičemž v klidové poloze je pružina v neutrální centrální poloze.
Tato pružina představuje velmi jednoduchý a účinný prostředek pro vytvoření časového zpoždění mezi začátkem dopředného pohybu tryskového unášeče a mezi pohybem tlačného pístu. Současně lze jako dříve celý prostor tryskového válce využít pro uložení čisticí kapaliny.
Podle dalšího výhodného provedení je časové zpoždění vytvářeno dvěma unášecími ústrojími, která jsou uspořádána « tt· · tttt ·· *· ···· tttt · · · ♦ # • tttt ····· · ·· · · · · · · tt · · tt·· ··· ·♦· •tttt tttt tt·· tttt ·· tttttttt na tryskovém unášeči uvnitř tryskového válce tak, že tlačný píst je v klidové poloze uspořádán na prvním unášecím ústrojí, které je upraveno v centrální oblasti tryskového unášeče, a přičemž druhé unášecí ústrojí je uspořádáno na konci tryskového válce odvráceném od trysky a společně táhne tlačný píst po dosažení předem stanovené dráhy. Přitom jsou unášecí ústrojí vytvořena jako výstupky na tryskovém unášeči.
Také toto provedení umožňuje prostřednictvím velmi jednoduchých prostředků vytvořit časové zpoždění mezi pohybem tryskového unášeče a mezi pohybem tlačného pístu.
Podle dalšího výhodného provedení je tryskový válec spojen se zásobníkem čisticí kapaliny. U tohoto provedení se osvědčilo, když je mezi zásobníkem a tryskovým válcem uspořádán zpětný ventil.
Dále se ukázalo jako výhodné, když je tryska opatřena přetlakovým ventilem.
Tento znak zajištuje, že čisticí kapalina vytryskne z trysky teprve tehdy, když byl vytvořen předem stanovený tlak. Tím se zabezpečí, že tlak, se kterým je čisticí kapalina vystřikována, je dostatečný pro čištění světlometu.
Dále se ukázalo jako výhodné, když je pístnice vytvořena jako trubka a když má v oblasti uspořádané uvnitř tryskového válce otvor, skrz který je vedena čisticí kapalina z tryskového válce skrz tryskový unášeč ke trysce.
Vytvoření tryskového unášeče ve tvaru trubky zjednodušuje připojení trysky, protože tu je nutné na trubku jen nasadit .
··· · · · ♦ · · * · • ·· · · · · ·
- 7 Př Stí 1® Ú-2 l?E éílSÉ-22_ se £t?
Výhodné příklady provedení podle vynálezu a jejich výhody jsou v dalším blíže vysvětleny ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněna čelní část motorového vozidla s čisticím zařízením světlometu pro vozidla v klidové poloze
Na obr. 2 až obr. 6 je schematicky znázorněna funkční činnost čisticího zařízení světlometu podle vynálezu podle výhodného příkladu provedení.
Na obr. 7 až obr. 11 je schematicky znázorněna funkční činnost čisticího zařízení světlometu podle vynálezu podle dalšího výhodného příkladu provedení.
Etí^l^dy_proyedení_vynálezu
Na obr. 1 je v bočním řezu znázorněna přední část motorového vozidla 1, zejména světlomet 2 a vysouvací tyč 3. Čís ticí zařízení 4 světlometu podle vynálezu je ve vozidle uspo řádáno tak, že tryska 5 je v klidové poloze upravena ve štěr bině vytvořené mezi světlometem 2 a mezi vysouvací tyčí 3, takže nedochází k žádnému nevýhodnému vlivu na proudění na vozidle.
Čisticí zařízení 4 světlometu obsahuje trysku 5, která je uspořádána na tryskovém unášeči 6, který je vytvořen jako pístnice. U znázorněného příkladu provedení je tato pístnice vytvořena jako trubka. Tento tryskový unášeč 6 prochází koncovou stranou skrz tryskový válec 7 a je prostřednicí• · ·· • ♦ « • * · ♦ · · ·· • · · «-· · * · vím nastavovacího pohonu 8 ve tvaru elektromotoru pohyblivý tak, že pístnice vytváří předem stanovenou dráhu skrz tryskový válec 7 a trysku 5 unášející část pístnice je vysouvána.
Elektromotor je k tomuto účelu uspořádán na tom konci tryskového válce 2» který je odvrácený od trysky 5.
Ta oblast tryskového unášeče 6 ve tvaru pístnice, která je upravena uvnitř tryskového válce 7» je spojena s pružinou 9, přičemž oblast nasazení pružiny 9 na tryskovém unášeči 6 je upravena zhruba v centru tryskového válce 7. Ve znázorněné klidové poloze čisticího zařízení 4 světlometu je také pružina 9 v klidové poloze. Tato pružina 9 je, jak již bylo popsáno, na jednom konci spojena s tryskovým unášečem 6 ve tvaru pístnice a na svém opačném konci je upevněna na tlač ném pístu 10. Tento tlačný píst 10 je upraven přes celý průměr tryskového válce 2 a Je uspořádán na tryskovém unášeči 6 ve tvaru pístnice tak, že na něm může být posouván.
Ve znázorněné klidové poloze je tlačný píst 10 v dosednutí s tím koncem tryskového válce 2» který je protilehlý k trysce 5. Tento tryskový válec ]_ je v provozu naplněn čisti cí kapalinou. K tomuto účelu je tryskový válec 2 prostřednicí vím potrubí 11 spojen s neznázorněným zásobníkem pro čisticí kapalinu, přičemž přívod této čisticí kapaliny do tryskového válce 2 Je regulován prostřednictvím zpětného ventilu 12. Ůisticí kapalina vstupuje skrz otvor 13 do tryskového unášeče 6 ve tvaru pístnice a dostává se tak k trysce 5. Aby bylo možné ovládat okamžik výstupu čisticí kapaliny, je na trysce 5 upraven přetlakový ventil 14, který se otevře teprve tehdy, když bylo dosaženo předem stanoveného tlaku.
Funkční princip čisticího zařízení 4 světlometu podle vynálezu podle popsaného výhodného příkladu provedení je • ·· «· · · • ·· • · · ··· ·· • »* ·· ·· • 9 9 · * * · • · « « · · • · · · » · · • · · · · ·
9 99 9· 99 9 · v dalším blíže vysvětlen na podkladě obr. 2 až obr. 6.
Čisticí zařízení 4 světlometu, které je znázorněno na obr. 2 až obr. 6, přitom odpovídá zařízení, které bylo popsáno ve vztahu k obr. 1.
Na obr. 2 je znázorněna v souladu s obr. 1 klidová poloha čisticího zařízení 4 světlometu podle vynálezu. Jako trubka vytvořený tryskový unášeč 6 ve tvaru pístnice je v zasunutém stavu. Pružina 9 je uvolněna a další stlačování této pružiny 9 není možné. Jak je to znázorněno na obr. 2, je tlačný píst 10 na tom konci tryskového válce 2» který je odvrácený od trysky 5. Celý tryskový válec 7 je naplněn čisticí kapalinou. Přetlakový ventil 14 a zpětný ventil 12 jsou uzavřeny.
Jakmile je čisticí zařízení 4 světlometu podle vynálezu uvedeno do činnosti, zapojí se nastavovací pohon 8 ve tvaru elektromotoru a přemístí tryskový unášeč 6 ve tvaru pístnice z klidové polohy ve směru pracovní polohy. Trysku 5 unášející konec tryskového unášeče 6 je pomalu vysouván.
S narůstající výsuvnou dráhou tryskového unášeče 6 ve tvaru pístnice se napíná pružina 9 upevněná na pístnici, jak je to znázorněno také na obr. 3.
Jakmile pružinová síla překročí sílu vytvářenou vodním tlakem na pístové ploše, je tlačný píst 10 unášen ve směru k trysce 5 pružinou 9, jak je to znázorněno na obr. 4. Tento dopředný pohyb tlačného pístu 10 v důsledku toho začíná teprve tehdy, když byla tryska 5 vysunuta již na předem stanovené dráze. Protože se tlačný píst 10 kontinuálně pohybuje s dopředným pohybem pístnice tryskového unášeče 6 na ke trysce 5 přivrácenou stranu tryskového válce 7, je prostor
9 9 *9
9· 9 « · • 9 9 ·
- 10 * 99
9« 9 9 • 09 • 9 9 • 99 99
9 9 · · 9 •99 »· 9» 9·9· uvnitř tryskového válce 7, který je k dispozici pro čisticí kapalinu, zmenšován a kontinuálně je vytvářen vodní tlak. Jakmile se dosáhne předem stanoveného tlaku, tak se otevře přetlakový ventil 14 a čisticí kapalina prochází od tryskového válce 7 přes otvor 13 do pístnice tryskového unášeče 6, vytvořeného jako trubka, a je přes trysku 5 vystřikována na světlomet 2.
Otvor 13 je přitom uspořádán tak, že v klidové poloze je zhruba v centru tryskového válce 7. Tuto polohu lze libovolně měnit za toho předpokladu, že je otvor 13 v pracovní poloze ještě uvnitř tryskového válce 7.
Protože tryska 5 v tom okamžiku, kdy voda začíná vystři kovat, ještě nedosáhla pracovní polohy, ale je v dopředném pohybu, je možné vystřikovanou vodou postřikovat větší plochu světlometu 2 a tak dosáhnout většího účinku čištění.
Čisticí kapalina je z trysky 5 vystřikována tak dlouho, až tryska 5 dosáhne pracovní polohy a nastaví se rovnováha mezi pružinovou silou a mezi silou vodního tlaku. V tom to okamžiku se opět uzavře přetlakový ventil 14. Tlačný píst 10 je přitom na tryskovém unášeči 6 ve tvaru pístnice v centrální oblasti tryskového válce 7.
Jakmile je čisticí proces uzavřen, je tryska 5, jak je to znázorněno na obr. 5, společně s tryskovým unášečem 6 spuštěním motoru nastavovacího pohonu 8 zasunuta opět ve smě ru klidové polohy. Při tomto postupu se pružina 9 nejprve uvolní a potom se opět stlačí, až již není možné další stlačení pružiny 9. Kontinuální zasouvací pohyb pístnice tryskového unášeče 6 v tomto okamžiku zajistí, že tlačný píst 10 je prostřednictvím pružiny 9 posunut do zadní oblasti trysto toto «to· ♦· ♦· ···♦ ··♦· ·♦♦ • ·♦ ····· • toto ··· «♦· ··· to· ··· *· ·♦ ···· kového válce T_. Prostřednictvím posunutí tlačného pístu 10 se vytvoří v tryskovém válci 7 podtlak. Jakmile se dosáhlo předem stanoveného podtlaku, tak se otevře zpětný ventil 12 a čisticí kapalina je nasávána ze zásobníku prostřednictvím potrubí 11 do tryskového válce 7.
Na konci čisticího procesu, jak je to znázorněno na obr. 6, je pistnice tryskového unášeče 6 opět zcela zasunuta a je v klidové poloze. Tlačný píst 10 je opět na zadním dosednutí v tryskovém válci 7. Dále je tryskový válec 7 opět zcela naplněn čisticí kapalinou.
Na obr. 7 až obr. 11 je znázorněn funkční princip čisticího zařízení 4 světlometu podle vynálezu podle dalšího příkladu provedení. Zde jsou shodné konstrukční součásti označeny shodnými vztahovými znaky. Dále odpovídají jednot li vé kroky krokům znázorněným na obr. 2 až obr. 6. V dalším jsou proto popsány zejména rozdíly k předcházejícímu provedení .
Na obr. 7 je opět vyobrazeno čisticí zařízení 4 světlometu podle vynálezu v klidové poloze. Konstrukce tryskového válce 7, tryskového unášeče 6 a trysky 5 opět odpovídá provedení, které bylo znázorněno na obr. 2 až obr. 6. Na rozdíl k prvnímu příkladu provedení však má jako pistnice vytvořený tryskový unášeč 6 dvě unášecí ústrojí 15. 1θ· ϋ znázorněného příkladu provedení jsou tato unášecí ústrojí 15, 16 vytvořena jako klínové výstupky, přičemž každý tento výstupek má jednu kolmo k pístnici do tryskového válce 7 upravenou plochu, přičemž kolmé plochy unášecích ústrojí 15. 16 leží navzájem proti sobě. Tato unášecí ústrojí JLÍ5, 16 mohou být vytvořena s pístnici jako jeden kus nebo mohou být známými opatřeními na pístnici upevněna. První unášecí ústrojí 15 * *<
• · · · « • ·· ·· ♦· ·· • « · * * • 4 9 · • · · · · *· ·· «··· je přitom uspořádáno na pístnici tryskového unášeče 6 v zadní oblasti tryskového válce T_, takže jsou zhruba dvě třetiny pístnice upraveny ve směru k trysce 5 a jedna třetina ke konci odvráceném od trysky 5. Druhé unášecl ústrojí 16 je upraveno na tom konci tryskového válce 7, který je protilehlý k trysce 5. Polohy unášecích ústrojí 15. 16 však mohou být, pokud je to požadováno, změněny,
V klidové poloze, která je znázorněna na obr. 7, je tlačný píst 10 v dosednutí k prvnímu unášecímu ústrojí 15, to znamená, že tlačný píst 10 dosedá na svislou plochu prvního unášecího ústrojí 15.
Pokud je čisticí zařízení 4 světlometu uvedeno do činnosti, tak je pístnice tryskového unášeče 6, která je poháněná elektromotorenKj!pomalu vysunuta do pracovní polohy.
Tento pohyb způsobí, že se první unášecí ústrojí 15 vzdálí od tlačného pístu 10 a že se současně druhé unášecí úsfrojí 16 pohybuje k tlačnému pístu 10, až tento konečně dosedne na druhé unášecí ústrojí 16, jak je to znázorněno na obr. 8. U tohoto provedení je prostor vytvářený mezi tlačným pístem 10 a mezi tím koncem tryskového válce 7, který je přivrácený k trysce 5, naplněn čisticí kapalinou.
Další dopředný pohyb pístnice vede k tomu, že tlačný píst 10 je pohybován spolu s druhým unášecím ústrojím 16. Prostřednictvím tohoto pohybu se zmenšuje prostor mezi tím koncem tryskového válce 7, který je přivrácený k trysce 5, a mezi tlačným pístem 10. čímž se v tomto prostoru zvyšuje tlak vody, jak je to patrno z obr. 9. Při dosažení předem stanoveného tlaku se již popsaným způsobem otevře přetlakový ventil 14 a čisticí kapalina vystřikuje z trysky 5.
to ·· to ·· ·* ·· • to ♦ · * » · · · ♦to to · · · * ♦ ♦ ·« ··♦··· · toto ··· toto· « ·♦ ·♦♦ ♦· ·· ·♦♦·
- 13 Jakmile je vystřikovací proces ukončen, přemístí se píst nice z pracovní polohy opět do klidové polohy. Při tomto procesu se vzdálí druhé unášecí ústrojí 16 od tlačného pístu
10. který nejprve zůstane stát ve své koncové poloze, až se tlačný píst 10 dostane opět do dosednutí k prvnímu unášecímu ústrojí 15, jak je to znázorněno na obr. 10.
Tlačný píst 10 je prvním unášecím ústrojím 15 uveden nazpět do výchozí polohy, to je do polohy klidové polohy. Prostřednictvím zvětšení prostoru mezi tryskovým válcem 7, to je jeho koncem přivráceným k trysce 5, a mezi tlačným pístem 10 se vytvoří v tomto prostoru podtlak, zpětný ventil 12 se otevře a prostor je opět naplněn čisticí kapalinou, takže v okamžiku, kdy je motor odstaven, je opět dosaženo klidové polohy, případně výchozího stavu, jak je to patrno z obr. 11.
- 14 9« • 9 » · 9
9
9*
Φ· ·♦ ·· • · 9 # · • · 9 9 ♦ • ♦ ♦ » · * · 9 9 9
99 9· ·99·

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ
    NAROK
    Υ
    1. Čisticí zařízení (4) světlometu pro vozidla s nejméně jednou tryskou (5), která je uspořádána na tryskovém unášeči (6), přičemž tento tryskový unášeč (6) je vytvořen jako tyč a je prostřednictvím nastavovacího pohonu (8), zejména elektromotoru, pohyblivý mezi zasunutou klidovou polohou a vysunutou pracovní polohou, ve které je tryska (6) nasměrována na světlomet, vyznačující se tím, že je opatřeno tryskovým válcem (7) naplnitelným čisticí kapalinou, a v tryskovém válci (7) uspořádaným tlačným pístem (10), který je uspořádán na tryskovém unášeči (6), vytvořeném jako pístnice a je s ním nejméně na části dráhy pohyblivý.
  2. 2. Čisticí zařízení (4) světlometu podle nároku 1, vyznačující se tím, že tryskový unášeč (6) prochází koncovou stranou skrz tryskový válec (7), přičemž tlačný píst (10) je uspořádán v klidové poloze na tryskovém unášeči (6) v oblasti tryskového válce (7) odvrácené od trysky (5) a v pracovní poloze je uspořádán ve střední oblasti tryskového válce (7).
  3. 3. Čisticí zařízení (4) světlometu podle nároku 2, vyznačující se tím, že tlačný píst (10) je v klidové poloze na konci tryskového válce (7), který je odvrácený od trysky (5).
  4. 4. Čisticí zařízení (4) světlometu podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že v průběhu vysouvacího pohybu tryskového unášeče (6) prostřednictvím současného pohybu tlačného pístu (10) je v tryskovém válci (7) přetlak a v průběhu zasouvacího pohybu tryskové• tttt • tttttt • tttt • tttt tttt ·· tttt · tt tttttt • tttt tttt tttttt tt·· tttt tttttt tttttt tttttt tttt ·♦ ·♦·· ho unášeče (6) je prostřednictvím současného pohybu tlačného pístu (10) v tryskovém válci (7) vytvořen podtlak.
  5. 5. Čisticí zařízení (4) světlometu podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že dopředný pohyb tlačného pístu (10) je uskutečněn s časovým zpožděním k pohybu tryskového unášeče (6).
  6. 6. Čisticí zařízení (4) světlometu podle nároku 5, vyznačující se tím, že časové zpoždění je vytvořeno působením pružiny (9), která je na jednom svém konci spojena s tryskovým unášečem (6) a na svém opačném konci je spojena s tlačným pístem (10) tak, že pohybem tryskového unášeče (6) je pružina (9) napínána a napjatá pružina (9) teprve po dosaženi stanovené dráhy společně táhne tlačný píst (10).
  7. 7. Čisticí zařízení (4) světlometu podle nároku 6, vyznačující se tím, že pružina (9) je v jednom směru vytvořena jako tlačná pružina a v opačném směru jako tažná pružina, přičemž v klidové poloze je pružina (9) v neutrální centrální poloze.
  8. 8. Čisticí zařízení (4) světlometu podle nároku 5, vyznačující se tím, že časové zpoždění je vytvářeno dvěma unášecími ústrojími (15, 16), která jsou uspořádána na tryskovém unášeči (6) uvnitř tryskového válce (7) tak, že tlačný píst (10) je v klidové poloze uspořádán na prvním unášecím ústrojí (15), které je upraveno v centrální oblasti tryskového unášeče (6), a přičemž druhé unášecí ústrojí (16) je uspořádáno na konci tryskového válce (7) odvráceném od trysky (5) a společně táhne tlačný píst (10) po dosažení předem stanovené dráhy.
    - 16 • φφ φφ · · • φφ ♦ · · φφφ φφ φ φφ φφ φφ
    ΦΦ e Φ Φ φ ·
    ΦΦΦ Φ φ ♦ φ φ φφφ φ φ ΦΦΦ φ·φ
    ΦΦΦ φφ φφ φφφφ
  9. 9. čisticí zařízení (4) světlometu podle nároku 8, vyznačující se tím, že unášecí ústrojí (15, 16) jsou vytvořena jako výstupky na tryskovém unášeči (6).
  10. 10. Čisticí zařízení (4) světlometu podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že tryskový válec (7) je spojen se zásobníkem čisticí kapaliny.
  11. 11. Čisticí zařízení (4) světlometu podle nároku 10, vyznačující se tím, že mezi zásobníkem a tryskovým válcem (7) je uspořádán zpětný ventil (12).
  12. 12. Čisticí zařízení (4) světlometu podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že tryska (5) je opatřena přetlakovým ventilem (14).
  13. 13. Čisticí zařízení (4) světlometu podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že tryskový unášeč (6) je vytvořen jako trubka a má v oblasti uspořádané uvnitř tryskového válce (7) otvor (13), skrz který je vedena čisticí kapalina z tryskového válce (7) skrz tryskový unášeč (6) ke trysce (5).
CZ20023053A 2000-11-29 2001-11-28 Cisticí zarízení svetlometu pro vozidla CZ297036B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10059216A DE10059216B4 (de) 2000-11-29 2000-11-29 Scheinwerferreinigungseinrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20023053A3 true CZ20023053A3 (cs) 2003-01-15
CZ297036B6 CZ297036B6 (cs) 2006-08-16

Family

ID=7665077

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20023053A CZ297036B6 (cs) 2000-11-29 2001-11-28 Cisticí zarízení svetlometu pro vozidla

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1337421B1 (cs)
AT (1) ATE278583T1 (cs)
AU (1) AU2002224902A1 (cs)
CZ (1) CZ297036B6 (cs)
DE (2) DE10059216B4 (cs)
WO (1) WO2002043995A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102007014750A1 (de) * 2007-03-28 2008-10-23 Mann+Hummel Gmbh Hubdüse, insbesondere in einer Scheinwerferreinigungsanlage
CN104554179B (zh) * 2015-01-14 2016-05-18 安徽江淮汽车股份有限公司 一种汽车前大灯清洗装置及系统
CN105109457A (zh) * 2015-09-10 2015-12-02 姜超 一种车载大灯清洗装置
CN107757566A (zh) * 2017-11-27 2018-03-06 成都大运汽车集团有限公司 一种喷液式清洁汽车灯的装置
CN107737758A (zh) * 2017-11-30 2018-02-27 成都大运汽车集团有限公司 一种车灯全面注水式清洁装置
DE102018130159A1 (de) * 2018-11-28 2020-05-28 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Reinigungseinheit
EP3466774B1 (en) * 2018-12-18 2021-04-07 Fico Transpar, S.A. Fluid dispensing system, arrangement and method
CN111619514B (zh) * 2020-06-09 2021-02-23 浙江宏冠照明科技有限公司 一种用于汽车大灯的车载式清洗设备

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3518385A1 (de) * 1985-05-22 1986-11-27 Karl Heinz 3400 Göttingen Fricke Sitztrapez
DE3518685C1 (de) * 1985-05-24 1986-06-26 Audi AG, 8070 Ingolstadt Scheinwerfer-Reinigungsanlage
DE4416924A1 (de) * 1994-05-13 1995-11-16 Hella Kg Hueck & Co Düsenträger einer Scheibenwaschanlage für Fahrzeuge, insbesondere Fahrzeug-Scheinwerfer
DE19630421C1 (de) * 1996-07-27 1998-02-19 Mannesmann Vdo Ag Scheinwerfer-Reinigungseinrichtung
DE19820897C2 (de) * 1998-05-09 2002-02-28 Mannesmann Vdo Ag Reinigungsvorrichtung
DE19847474B4 (de) * 1998-10-15 2005-12-22 Siemens Ag Reinigungsvorrichtung
DE19916947B4 (de) * 1999-04-15 2006-02-16 Siemens Ag Verfahren zum Reinigen einer Scheinwerferscheibe eines Fahrzeugs und Scheinwerfer-Reinigunganlage zur Durchführung des Verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
ATE278583T1 (de) 2004-10-15
CZ297036B6 (cs) 2006-08-16
EP1337421A1 (de) 2003-08-27
DE50104040D1 (de) 2004-11-11
DE10059216B4 (de) 2004-04-01
EP1337421B1 (de) 2004-10-06
AU2002224902A1 (en) 2002-06-11
WO2002043995A1 (de) 2002-06-06
DE10059216A1 (de) 2002-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3333026B1 (en) System for cleaning a vehicle-mounted sensor
US10882495B2 (en) System and method for cleaning a vehicle-mounted sensor
CA1226855A (en) Double-acting mechanical pump for an atomizer of liquids
ES2239365T3 (es) Sistema de suministro de liquido con desacoplamiento.
US5586688A (en) Electric pump toy water gun
JP3857563B2 (ja) 車両用ウォッシャシステム
CN112839848A (zh) 清洁设备、压缩空气系统、车辆和清洁方法
EP3615391B1 (en) Cleaning device for vehicles, and method for cleaning surfaces on vehicles
CZ20023053A3 (cs) Čisticí zařízení světlometu pro vozidla
US8756722B2 (en) Flushing device for flushing a toilet bowl, water closet having such a flushing device, and toilet bowl
CN113165603A (zh) 清洁单元
US20220193734A1 (en) Cleaning device, compressed air system and cleaning method for supplying a medium pulse to a surface and corresponding control system and vehicle
CN102574143A (zh) 一种将涂料供给到涂料盒的方法
WO2009051039A1 (ja) 静電塗装方法及びその装置
KR101665074B1 (ko) 이동 분사기에 코팅 물질을 다시 로딩하기 위한 스테이션 및 방법
WO1998030298A2 (en) Toy water gun with air siphoning valve
JP2006205045A (ja) トリガー式液体噴出器
BE1025578A1 (nl) Vloeistofafgiftepistool en werkwijze voor het afgeven van 1k-polyurethaan schuim
EP0915726A4 (en) WATER SPRAY GUN FILLED BY VACUUM ACTUATION
KR101965487B1 (ko) 반동 장치가 구비된 사격 게임용 총기
US20220314251A1 (en) All plastic continuous spray trigger sprayer
FR2340713A1 (fr) Injecteur de liquides a pression
KR20220160011A (ko) 코팅제 펌프, 코팅 설비 및 관련 작동 방법
US6681959B2 (en) System for shutting-off and relieving the pressure in a liquid supply line
CN217048561U (zh) 用于清洁车辆的传感器的流体分配组件和机动车辆

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20071128