CZ20013585A3 - Přilnavý prostředek pro umělý chrup a způsob jeho pouľití - Google Patents
Přilnavý prostředek pro umělý chrup a způsob jeho pouľití Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20013585A3 CZ20013585A3 CZ20013585A CZ20013585A CZ20013585A3 CZ 20013585 A3 CZ20013585 A3 CZ 20013585A3 CZ 20013585 A CZ20013585 A CZ 20013585A CZ 20013585 A CZ20013585 A CZ 20013585A CZ 20013585 A3 CZ20013585 A3 CZ 20013585A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- mixtures
- adhesive
- denture
- group
- mixture
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K6/00—Preparations for dentistry
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F8/00—Chemical modification by after-treatment
- C08F8/44—Preparation of metal salts or ammonium salts
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K6/00—Preparations for dentistry
- A61K6/30—Compositions for temporarily or permanently fixing teeth or palates, e.g. primers for dental adhesives
- A61K6/35—Preparations for stabilising dentures in the mouth
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Dental Preparations (AREA)
- Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
Description
Přilnavé pro středíce, pro umělý chrup ^obsahující—kopolymer—a—terpolymer—s isobutylenem alkylvinyletheru kyseliny-mateinové~nébo jejího anhydfi3u7~pndatné přilnavé složky, celulosové— deriváty, nepřilnayou samonesnou-vrstvu a způsob použití.
OBLAST TECHNIKY
Přítomný vynález se týká poskytnutí polymerů alkylvinyletheru kyseliny maleinové a/nebo terpolymerů skládajících se ze směsí strontnatých a zinečnatých solí společně se specifickými hodnotami volné kyseliny pro přilnavé prostředky, k zajištění jejich stálé soudržnosti, které jsou používány s umělými chrupy. Tyto prostředky účinně prodlužují dobu používání umělých chrupů.
DOSAVADNÍ STAV TECHNIKY
Běžně odstranitelné zubní protézy, umělé chrupy apod. obsahují zuby upevněné ve vhodném ploché vrstvě či lůžku. Stabilizátory umělých chrupů jsou používány k vyplnění prostorů mezi umělými chrupy a gumami či tkáněmi. Dříve než je umělý chrup umístěn do ústní dutiny, stabilizátor umělého chrupu je aplikován na povrch patra umělého chrupu, který by měl být pro dokonalé přilnutí rovnoměrně v kontaktu s gumami či mukózními tkáněmi. Stabilizátor umělého chrupu není vytvářen pouze pro své přilnavé vlastnosti, ale také proto, že umožňuje odpružení nebo těsnění mezi umělým chrupem a gumami nebo tkáněmi, čímž je umělý chrup bezpečně umístěn v ústní dutině.
Během posledních let bylo značně úsilí věnováno zdokonalení přilnavých prostředků pro umělý chrup. Umělé i přírodní polymery a gumy jsou používány buď jednotlivě či kombinovaně nebo v kombinaci s různými lepidly nebo jinými materiály s cílem snížit jisté nedostatky. Tyto nedostatky zahrnují nedostatečnou soudržnost, prosakování a špinění lepidla během vkládání a také během celého období nošení umělého chrupu a potíže při odstraňování zbylého lepidla z úst a umělého chrupu. A navíc jídlo je zachytáváno mezi umělým chrupem a ústní dutinou.
Kopolymery alkylvinyletheru kyseliny maleinové a jejich solí jsou známy v technice pro použití v přilnavých prostředcích pro umělý chrup. Informace o nich jsou obsaženy v US patent č. 3 003 988, vydaný Germannem a kol. 10. října 1961, US patentu č. 4 980 391 vydaný Kumarem a kol.
25. prosince 1990, US patentu č. 5 073 604 vydaný Holevou a kol. 17. prosince 1991, US patentu č. 5 900 470 vydaný Prosisem a kol. 4. května 1999, US patentu č. 5 037 924 vydaný Tazim a kol.
6. srpna 1991, US patentu č. 5 082 913 vydaný Tazim a kol. 21. ledna 1992 a US patentu č. 5 525 652 vydaný Clarkem 11. června 1996. Navíc lepidla na umělý chrup ve formě pásek nebo vložek jsou také známá. Například v US patentu č. 4 880 702 vydaný Homanem a kol. 14. listopadu 1989 je uveřejněno, že stabilizátor umělého chrupu ve formě pásku obsahující tři vrstvy. Dvě vnější vrstvy se
Φ ' · Φ Φ , · · · φ * · φ · • φ φ φφφφ φ φ φ φ φφφ •ΦΦΦ ·Φ· ··· φφφφ Φ· φφφ skládají z polymeru vybraného ze skupiny skládající se z polyethylenoxidu majícího průměrnou molekulovou hmotnost od 200 000 do 10 000 000, karboxymethylcelulosy sodné polyvinylalkoholu a jejich směsí. Vnitřní vrstva se skládá z mikrokrystalického vosku a polymeru vhodných k zabezpečení dostatečné přilnavosti ke gumám či podkladu umělého chrupu, po kontaktu s vodou, kdy dochází k rozpuštění vnějších vrstev. V Evropské patentové přihlášce 0 353 375 vydané Alwirthem 7. února 1990 je uveřejněno, že lepící vložka pro umělé chrupy je ve formě přilnavé prostupné pavučinové struktury skládající se z kašovité směsi alginátu a/nebo karboxymethylcelulosy, polyvinylacetátu a alkoholového rozpouštědla. Přes výše uvedené technologie právě tak jako mnohé jiné, je stále potřeba stabilizačních prostředků pro umělý chrup pro zlepšení jejich soudržnosti.
V souladu s přítomným vynálezem bylo objeveno, že přilnavé prostředky pro umělý chrup skládající se z kopolymeru alkylvinyletheru kyseliny maleinové a/nebo terpolymeru s isobutylenem skládajících se ze směsí strontnatých a zinečnatých solí společně se specifickými hodnotami volné kyseliny k zajištění dokonalé soudržnosti umělého chrupu. Přítomné přilnavé prostředky pro umělý chrup jsou také účinně používány na úpravu dřeva, jako vodě vzdorná lepidla, biolepidla, či jako zásobní pojivá pro další činnosti a/nebo pro jakékoliv další použití, která vyžadují přilnavost ke kůži nebo tkáni zahrnující kosmetické čistící proužky na kožní póry.
PODSTATA VYNÁLEZU
Přítomný vynález se týká přilnavého prostředku pro umělý chrup skládající se ze směsi solí kopolymeru alkylvinyletheru kyseliny maleinové a/nebo terpolymeru s isobutylenem, kde směs soli obsahuje kationickou sůl skládající se, nebo v jiném složení, nezbytně však nejméně z 1 % strontnatých kationtů, od 1 % do 40 % zinečnatých kationtů a od 0 % do 2,5 % kationtu vybraného ze skupiny skládající se ze železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu a jejich směsí; od 36 % do 60 % obsahu volné kyseliny a od 0 % do 65 % kationtu vybraného ze skupiny skládající se z hořčíku, vápníku a jejich směsí. Navíc se přítomný vynález týká přilnavých prostředků pro umělý chrup skládající se z výše uvedeného prostředku a nejméně jedné samonosné vrstvy. Přítomné přilnavé prostředky pro umělý chrup se s výhodou skládají z jedné či více přídatných přilnavých složek. Dále se přítomný vynález týká způsobu zvýšeni přilnavosti umělého chrupu v ústní dutině použitím výše uvedených prostředků na umělý chrup, přímo v ústní dutině, k patru či na implantát umístěný v ústní dutině či použití obojího a poté zajištění umělého chrupu k patru či k implantátu v ústní dutině.
Přilnavého prostředky pro uměly chrup přítomného vynalezu skládající se ze směsi soli strontnatych a zinečnatých kopolymeru alkylvinyletheru kyseliny maleinové a/nebo terpolymeru s isobutylenem (s výhodou kopolymery) se specifickými hodnotami volné kyseliny, výhodně obsahující přídatné kationty vybrané ze skupiny skládající se ze železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu, vápníku, hořčíku a jejich směsí. Přilnavé prostředky jsou ve formě prášku, krému, pasty, kapaliny, aerosolu a/nebo vody. Práškové formy jsou nastříkány na zubní protézu, zvlhčeny a pak vkládány do ústní dutiny. Prostředky jsou také kombinovány s různými stanovenými nositeli ve formě kapalin nebo past, které jsou aplikovány k zubním protézám a vkládány do ústní dutiny. Tyto prostředky se výhodně skládají z nejméně jedné nepřilnavé samonosné vrstvy. Přilnavé prostředky pro umělý chrup se samonosnou vrstvou jsou důkladně zvlhčeny a aplikovány k umělým chrupům. Podrobný popis nezbytných a možných složek přítomného vynálezu je uveden níže.
Definice
Termín „bezpečná a účinná přilnavá množství“, zde použitý, znamená množství vhodné k poskytnutí přilnavosti k ústní dutině a/nebo přilnavost zubní protézy k patru či k implantátu v ústní dutině bez toxicity k uživateli či poškození ústní tkáně, a k úpravě zubního materiálu.
Termín „AVE/MA“, zde použitý, se vztahuje k kopolymeru alkylvinyletheru kyseliny maleinové. Termín „AVE/MA/IB“ se vztahuje k terpolymeru alkylvinyletheru kyseliny maleinové či jejímu anhydridu, s isobutylenem. Termín „směs solí polymeru“ nebo „směs solí“, zde použitý, se vztahuje k solím AVE/MA nebo AVE/MA/IB, kde nejméně dva různé kationty jsou směsí stejného polymeru s každou jinou či jinými esterovými skupinami. Přítomný vynález skládající se ze směsi solí polymeru (kopolymeru nebo terpolymeru) obsahujícího jako nezbytně soli zinečnaté a strontnaté. Termín „volná kyselina“ („VK“), zde použitý, se vztahuje buď k nereaktivnim karboxylovým skupinám (-COOH) kopolymeru AVE/MA a/nebo terpolymeru AVE/MA/IB plus jakékoliv jiné jednomocné kationty karboxylových skupin polymeru tj. -COONa. Jednomocné kationty zahrnují skupinu I A kationtů, takových jako je sodík, draslík, vodík atd. S výhodou se termín „volná kyselina“ vztahuje pouze k nereaktivnim karboxylovým skupinám (-COOH) polymeru AVE/MA a/nebo terpolymeru AVE/MA/IB. Termín „přídatná přilnavá složka“, zde použitý, se vztahuje k jiným lepidlům, než zde popsaným, jako jsou nezbytné směsi solí AVE/MA a /nebo AVE/MA/IB přítomného vynálezu.
Procenta zde uvedená k popsání směsi solí kopolymeru a terpolymeru jsou definována jako stechiometrická procenta celkových počátečních reakčních karboxylových skupin polymeru. Všechna jiná procenta zde použitá jsou procenta váhová, pokud není uvedeno jinak.
• #
Kopolymer alkylvinyletheru kyseliny maleinové se skládá z opakujících se strukturních jednotek,
Polymer (I)
kde R představuje alkylový zbytek, s výhodou Ci až C5 alkylový zbytek, n je celé číslo větší než jedna představující počet opakujících se výskytů strukturní jednotky v molekule polymeru. Termín „terpolymer“ nebo „terpolymer s isobutylenem“ znamená terpolymer alkylvinyletheru (s výhodou s Ci až C3 alkylovým zbytkem) kyseliny maleinové či jejího anhydridu, s isobutylenem, majícího strukturu (A-B)n, kde A je maleinová kyselina či její anhydrid a B je alkylvinylether (s výhodou s Ci až C5 alkylovým zbytkem) a/nebo isobutylenem. Specifická viskozita výchozí kyseliny nebo jejího anhydridu terpolymeru je s výhodou nejméně 5,5; výhodněji nejméně 6, výhodněji je měřena jako 1 % hmotnostní či objemové roztoku methylethylketonu při 25 °C. Terpolymer musí obsahovat nejméně isobutylen.
Přítomné přilnavé prostředky pro umělý chrup se skládají ze směsi solí kopolymeru AVE/MA a/nebo terpolymeru, kde směs solí obsahuje kationickou sůl, z celkových počátečních reakčních karboxylových skupin, skládající se (nebo nezbytně v jiných množstvích) od 1 % do 50 % strontnatých kationtů, od 1 % do 40 % zinečnatých kationtů a od 0 % do 2,5 % kationtu vybraného ze skupiny skládající se ze železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu a jejich směsí, od 0 % do 65 % kationtu vybraného ze skupiny skládající se z vápníku, hořčíku a jejich směsí, z celkových výchozích reakčních karboxylových skupin, a od 36 % do 60 % volné kyseliny. Kopolymery AVE/MA mají specifický rozsah viskozit.
Například specifická viskozita je s výhodou od 1,2 do 14, výhodněji měřena jako 1 % hmotnostní či objemové roztoku kyseliny či jejího anhydridu kopolymeru v methylethylketonu při 25 °C. Jiné způsoby a rozpouštědla jsou použita k měření specifické viskozity takové jako 1 % hmotnostní či objemové roztoku v DMF (dimethylformamid) při 25 °C a 1 % hmotnostní či objemové roztoku v 2-butanonu při 25 °C.
S výhodou kationická sůl obsahuje od 2,5 % do 45 % strontnatých kationtů, ještě výhodněji od 5 % do 25 % strontnatých kationtů výchozích reakčních karboxylových skupin. Navíc s výhodou • · · · 9 · 9 · · ♦· 9 • · · · · ·9 · · · 9 · 9 9.
• •99 999 · · · 9 · · · · ·· · · kationická sůl obsahuje od 10 % do 40 % zinečnatých kationtů, výhodněji od 10 % do 30 % zinečnatých kationtů výchozích reakčních karboxylových skupin; s výhodou od 0,001 % do 2,5 %, výhodněji od 0,01 % do 2 % kationtů vybraného ze skupiny skládající se z železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu a jejich směsi; výhodněji od 0,01 % do 2 % železnatých kationtů z celkových výchozích karboxylových skupin; s výhodou od 5 % do 60 % kationtů vybraného ze skupiny skládající se z vápníku, hořčíku a jejich směsí z výchozích reakčních karboxylových skupin, ještě výhodněji od 15 % do 50 %. S výhodou kationická sůl obsahuje od 37,5 % do 55 % volné kyseliny, ještě výhodněji od 37 % do 50 % z celkových výchozích karboxylových skupin.
Kopolymery alkylvinyletheru kyseliny maleinové či jejího anhydridu jsou získávány kopolymerizací monomeru alkylvinyletheru takového jako je methylvinylether, ethylvínylether, divinylether, propylvinylether a isobutylvinylether s maleinanhydridem k poskytnutí příslušného kopolymerů anhydridu alkylvinyletheru kyseliny maleinové, který je snadno hydrolyzován na kopolymer obsahující pouze kyselinu. Vhodné kopolymery jsou připraveny dobře známými způsoby v stávající technice, například v US patentu č. 2 782 182 a US patentu č. 2 047 398, které jsou zde zahrnuty v odkazu v jejich plném znění. Anhydridové i kyselé formy jsou také k dispozici od komerčních dodavatelů.
Například ISP Corporation, Wayne, N.J. poskytuje polymerní formu na bázi volné kyseliny (I) a příslušnou formu anhydridu pod jejich obchodní značkou „GANTREZ“ jako „GANTREZ S Series“ a „GANTREZ AN Series“. Když je anhydridní polymer rozpuštěn ve vodě, vazba v anhydridu je štěpena tak, že je vytvářena vysoce polární polymerní volná kyselina (I). Tudíž forma anhydridu, která je relativně méně drahá než forma kyselá, je používána jako vhodný levnější prekurzor pro kyselinu. Stoupající teploty jsou výhodně používány ke zvýšení rychlosti hydrolýzy anhydridu na kyselinu. Terpolymery jsou připraveny způsoby zveřejněnými v US patentu č. 5 900 470, vydaný Prosisem a kol. 4. května 1999; v US patentu č. 5 037 924, vydaný Tazim a kol. 6. srpna 1991 a v US patentu č. 5 082 913, vydaný Tazim a kol. 21. ledna 1992, které jsou zde zahrnuty v odkazu v jejich plném znění.
Příslušné polymery ve formě solí jsou připraveny reakcí mezi anhydridem či kyselinou kopolymerů AVE/MA nebo terpolymeru, s nejméně jednou kationickou funkční skupinou takovou jako je stroncium, zinek, vápník, sodík, draslík, železo nebo sloučeniny amonné mající typickou funkční skupinu reaktantů karboxylové kyseliny, jako je hydroxid, oxid, acetát, halogenid, laktát atd. ve vodném médiu. Ve výhodném provedení jsou využity oxid zinečnatý a uhličitan strontnatý. Směs solí polymeru skládající se z kationtů železa jsou připraveny reakcí mezi anhydridu či kyseliny polymeru • · - · · · ·. φ •ΦΦΦ · φ · «·····φ ·· ···
AVE/MA se sloučeninami obsahující železo ve formě solí, takových jako je n-hydrát síranu železitého.
Pomocí speciálních opatření nebo úprav je zajištěno odstranění či absence tvorby toxických, dráždivých nebo znečisťujících vedlejších produktů, které jsou vytvářeny ionty, z konečného polymerního produktu ve formě soli. K získání skutečně čistého konečného polymemího produktu ve formě soli by měla být používaná skutečně čistá sloučenina
Pokud je požadován polymer ve formě soli, pak vodní disperze sypkého oxidu zinečnatého je kombinována s uhličitanem strontnatým a výhodně s n-hydrátem síranu železitého. Ta je dále kombinována s práškovým polymerem, ve formě kašovité směsi, v množství vhodném k získání žádaného kationického obsahu požádovaného v konečném produktu. Toho je docíleno při pokojové teplotě a pak pomalým zahříváním mezi 70 až 95 °C s následným intenzivním mícháním, tak že je zabráněno tvorbě sraženiny kationické soli polymeru; směs je udržována za stejných podmínek, což vede ke vzniku sloučeniny ve formě soli, která reaguje s kopolymerem.
Jinou možností je hydrolýza polymeru, jeho neutralizace ve vodné směsi nebo kašovité směsi jedné nebo více dvojmocných a/nebo jednomocných kovových bází zahříváním směsi polymeru a báze na teplotu v rozsahu od 45 do 100 °C.
Reakce směsi solí polymeru s kationty železa je uskutečněna přídavkem solí železa k získání hydrolyzované a neutralizované směsi solí polymeru. Ukončení reakce s kationty železa je spojeno se vzrůstem viskozity, což vede ke stabilizaci vzniklého polymeru. Jinou možností je, že soli železa jsou smíchány s polymerní směsí a kovovou bází před hydrolytickými a neutralizačními reakcemi.
Ve výše uvedených postupech výsledná suspenze nebo roztok jsou přemístěny v mělkých čistých vysušených miskách do sušárny, kde jsou při teplotě 60 až 70 °C vystaveny nucenému vzdušnému mechanickému proudění dostatečně dlouhou dobu (18 až 24 hodin), dokud nedojde k odpaření reakčního média (vody) a odstranění vody z polymeru. Nebo jsou výsledná suspenze nebo roztok vysoušeny horkou párou v bubnové sušičce při teplotě 100 až 200 °C, dokud není odpařena veškerá voda a polymer získá formu vloček. Po vysušení polymer vytváří křehké vločky, které jsou snadno odstranitelné z misek či povrchu bubnové sušičky a rozemlety na jemný prášek, jak je požadováno, pro poskytnutí dostatečných stabilizačních vlastností umělého chrupu. Způsoby přípravy těchto směsi solí AVE/MA polymeru jsou dále uveřejněny v US patentu č. 5 073 604, vydaný Holevou a kol.
17. prosince 1991, v US patentu č. 5 872 161, vydaný Liangem a kol. 16. února 1999 a v US patentu č. 5 830 933 vydaný Synodisem a kol. 3. listopadu 1998, které jsou zde zahrnuty v odkazu v jejich plném znění.
Směs solí polymerů mají mimořádné přilnavé vlastnosti, pokud jsou v kontaktu s vodou či slinami, tak že jsou velmi používány jako přilnavé materiály pro umělý chrup v prostředcích pro umělý chrup.
• · « · • «·· «·« * · . · «
Prostředky přítomného vynálezu se skládají z bezpečného, účinného a přilnavého množství směsi solí polymerů výhodně nejméně 20 % hmotnostních, ještě výhodněji nejméně 30 % hmotnostních prostředku, tak že jediná přilnavá složka nebo přídatná přilnavá složka jsou společně použity s jinými přilnavými složkami.
Volitelné nepřilnavé samonosné vrstvy
Současné přilnavé prostředky pro umělý chrup výhodně obsahují nejméně jednu nepřilnavou samonosnou vrstvu. Tato nepřilnavá samonosná vrstva je charakteristická svou schopností udržovat pevnost a zajišťovat celistvost pro přilnavý prostředek v přítomnosti vody a/nebo slin. Nepřilnavá samonosná vrstva zahrnuje materiály jako jsou polyester, polypropylen, nylon, umělé hedvábí, acetát celulózy, nepřilnavé celulózové deriváty, látku, vláknitou vlnu, papír, plast, kůži, mikrokrystalický vosk, synthetická vlákna, přírodní vlákna a jejich směsi. Výhodné materiály jsou nepřilnavé celulózové deriváty, polyester, polypropylen, nylon, umělé hedvábí, látka, papír, mikrokrystalický vosk a jejich směsi. Ještě výhodnější jsou polyester, polypropylen, nylon, umělé hedvábí, látka a papír.
Nepřilnavá samonosná vrstva v každé fyzikální formě zajišťuje pevnost a celistvost pro přítomné nepřilnavé prostředky. Takové fyzikální formy zahrnují samonosnou vrstvu netkanou, tkanou, spojitou, řezanou a jejich kombinace. Navíc je nepřilnavá samonosná vrstva vytvářena jakýmkoliv procesem běžně známým technice. Takovéto procesy zahrnují typy nevázané, nastřikované, spojované v podobě rouna, děrované, smýkané, vodní termálně vstřebávané pod úhlem, síťově děrované, tavením vyfukované, vpichované, za mokra, za sucha a jejich kombinace.
Jiné přilnavé složky
Prostředky přítomného vynálezu obsahují také další přilnavé složky; Tyto přilnavé prostředky, jak je uvedeno, jsou použity v bezpečném a účinném přilnavém množství. Obecně jsou jiné přilnavé složky přítomny v množství od 0 % do 90 %, výhodně od 10 % do 70 % a nejvýhodněji od 20 % do 50 % celkové hmotnosti prostředku.
Vhodné přilnavé složky zahrnují ve vodě rozpustný hydrofilni koloid nebo polymer, který má bobtnací vlastnosti a je schopen uzavřít v sobě vlhkost a vytvořit tak gumovitou lepící hmotu. Takové přilnavé materiály jsou přírodní gumy, synthetické polymerní gumy, AVE/MA kopolymerní kyselina, AVE/MA kopolymerní anhydrid, AVE/MA/IB, synthetické polymery, mukoadhesivní polymery, hydrofilni polymery, sacharidové deriváty, celulosové deriváty a adhesivní materiály běžně používané ve stabilizačních prostředcích pro umělý chrup a slučitelné s polymery v tomto vynálezu a
• · · | • · · | • · · | ||
• | • | • | ||
• • · · · | • · · | • | • | • · · • · · · ♦ |
jejich směsi. Příklady takovýchto materiálů zahrnují karayovou gumu, guarovou gumu, želatinu, algin, alginát sodný, tragant, chitosan, polyethylenglykol, akrylamidové polymery, karbopol, polyvinylalkohol, polyaminy, polykvarterní sloučeniny, polybuteny, silikony, polymery ethylenoxidů, polyvinylpyrrolidon, kationické polyakrylamidové polymery.
Výhodné jsou deriváty celulózy, polyethylenglykol, polyethylenoxid, karayová, guma, alginát sodný, chitosan, polyvinylalkohol a jejich směsi. Nejvýhodnější jsou deriváty celulózy, jako je methylcelulóza, karboxymethylcelulóza, hydroxyethylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, hydroxypropylmethylcelulóza a jejich směsi.
Jiné přísady
Přítomný vynález také obsahuje redukční činidlo. Redukční činidlo pomáhá v odstraňování umělého chrupu z ústní dutiny po aplikaci směsi polymerních solí na umělý chrup uvedených v tomto vynálezu. Kyselina askorbová a její, ve vodě rozpustné soli, jsou výhodným redukčním činidlem pro toto použití. Redukční činidlo se také používá v kombinaci s chelatačním činidlem. Výhodnými chelatačními činidly jsou citrát, vinan, laktát apod. Redukční činidlo a/nebo chelatační činidlo je také dodáváno v prostředku na nosičích známých v technice, které je bezpečné pro orální aplikaci (tj. netoxické a má ověření pro použití v humánní medicíně). Takové nosiče zahrnují povrchově aktivní látky, rozpouštědla, atd.
Redukční činidla a/nebo chelatační činidla jsou používána v bezpečném a účinném množství. Termín „bezpečné a účinné množství“, zde použitý, znamená množství dostatečné při pomoci uvolnit umělý chrup v ústní dutině bez toxických účinků na uživatele, poškození ústní tkáně a změn na materiálu umělého chrupu. Uživatel umělého chrupu aplikuje směs solí polymerního přilnavého prostředku na umělé chrupy nebo orální tkáně a vloží umělý chrup do ústní dutiny. Při odstraňování umělého chrupu uživatel aplikuje do úst uvolňující prostředek pro umělý chrup obsahující redukční činidlo a/nebo chelatační činidla a vhodné rozpouštědlo(a), které napomáhají uvolnění umělého chrupu. Navíc jeden nebo více toxicky přijatelných změkčovadel je zahrnuto v přítomných prostředcích. Termín „toxicky přijatelný“, zde použitý, slouží k popisu materiálů, které jsou vhodné z hlediska jejich toxického profilu pro použití v medicíně humánní a/nebo veterinární. Změkčovadla, která jsou použita v přítomných prostředcích, zahrnují dimethylftalát, diethylftalát, dioktylftalát, glycerin, diethylenglykol, triethylenglykol, Igepal®, Gafac®, sorbitol, trikresylfosfát dimethylsebakát, ethylglykolát, ethylftalylethylglykolát, a o- a p-toluenethylsulfoamid a jejich směsi. Změkčovadla jsou přítomna v množstvích od 0 % do 70 %, ještě výhodněji od 1 % do 30 % hmotnosti prostředků.
· 9 9999 9 · 9
9 9 -9 .«'9.
Přítomné přilnavé prostředky umělého chrupu, které se také skládají z nepřilnavé samonosné vrstvy skládající se z obalové vrstvy, která je přilnavá k suchým umělým chrupům, a pokud je přítomna, je umístěna na jedné straně přilnavého prostředku pro umělý chrup. Prostředky vhodné pro použití tohoto typu přilnavé vrstvy zahrnují polybuteny, silikony, pryže, vazelínu, přírodní polymery, syntetické polymery a jejich směsi. Přilnavá vrstva je přítomna v množství od 0 % do 70 %, výhodněji od 0,5 % do 20 % hmotnosti prostředku.
Další vhodné přísady zahrnují barviva, ochranné prostředky jako je methyl- a ethylparabeny, zahušťovadla jako je oxid křemičitý a polyethylenglykol, a pojivá jako je kapalná vazelína, vazelína, minerální oleje a glycerin. Výhodné jsou polyethylenglykol, oxid křemičitý a vazelína. Barviva, ochranné prostředky, zahušťovadla a pojivá jsou přítomny v množství od 0 % do 20 % hmotnosti prostředku.
Prostředky v přítomném vynálezu také zahrnují jednu nebo více složek zajišťujících aroma, vůni a/nebo příjemný pocit (tepelná nebo chladící činidla). Vhodné složky zahrnují umělá sladidla, menthol, menthyllaktát, libavkovou (gaultheriovou) silici, peprmintový olej, olej z máty zelené, listový alkohol, hřebíčkový olej, anethol, methylsalicylát, silici eukalyptovou, skořicovou kůru, 1-methylacetát, šalvěj, eugenol, petrželový olej, oxanon, α-irison (kosatcová silice), majoránku, citron, pomeranč, propenylguaethol, skořici, vanilku, thymol, linalol, glycerolacetal aldehydu kyseliny skořicové známý jako CGA a jejich směsi, stejně jako chladící kapaliny. Chladící kapaliny jsou vybírány ze široké škály materiálů. Mezi tyto materiály jsou zahrnuty amidy karboxylových kyselin, menthol, ketaly, dioly a jejich směsi. Výhodnými chladícími kapalinami v přítomných prostředcích jsou paramethankarboxyamidová činidla taková jako N-ethyl-/?-methan-3-karboxamid, komerčně známém jako „WS-3“, N,2,3-trimethyl-2-isopropylbutanamid, známý jako „WS-23“ a jejich směsi. Přídatné výhodné chladící kapaliny jsou vybrány ze skupiny obsahující menthol, 1,3menthoxypropan-l,2-diol známý jako „TK-10“ vyráběného firmou Takasago, glycerolacetal menthonu známého jako „MGA“ vyráběného firmou Haarmann a Reimer a methyllaktát známého jako Frescolat® vyráběného firmou Haarmann a Reimer. Termín „menthol“ a „menthyl“, používaný zde, zahrnuje sloučeniny isomerů stáčejících rovinu polarizovaného světla doprava resp.doleva a jejich racemické směsi. TK-10 je popsán v US patentu č. 4 459 425, vydaný Amanem a kol., 10. července 1984. WS-3 a další činidla jsou popsána v US patentu č. 4 136 163, vydaný Watsonem a kol., 23. ledna 1979, zveřejněném v obou zde zahrnutých referencích v plném znění. Tato činidla jsou přítomna v množství od 0 % do 50 % hmotnosti prostředku.
Přítomné prostředky jsou použity jako lepidla nebo biolepidla pro umělého chrupu na mokré tkáně jako jsou slizniční tkáně, poranění , ústní tkáně atd. Přítomné přilnavé prostředky jsou používány jako jeden nebo více terapeutických preparátů, vhodných pro místní aplikaci do mukozálních nebo • 0 φ φ · · φφ · φ φφφ ·Φ· φ φ «φφ ···♦’ .φ ·· * · ·φ φ · φ φ.φ φ φ - φ φφφφ φφφ φφφ'φφφφ · · · · · vlhkých sliznic. Termín „terapeutické preparáty“ užitý zde, popisují činidla, která jsou farmaceuticky aktivní, když jsou absorbována do slizniční tkáně nebo do mukozálních povrchů v těle, takových jako jsou ústní dutina, poranění, a nebo aplikace povrchy kůže. Terapeutické preparáty jsou přítomny v množství od 0 % do 70 % hmotnosti prostředku.
Terapeutické preparáty, které jsou používány v přítomných prostředcích, zahrnují antimikrobiální činidla takové jako jod, sulfoamidy, bisbiguanidiny nebo fenoly, antibiotika jako tetracyklin, neomycin, kanamycin, metronidazol nebo clindamycin, protizánetlivá činidla jako aspirin, acetaminofen, naproxen a jejich soli, ibuprofen, ketorolac, flurbiprofen, indomethacin, eugenol nebo hydrokortison, dále zubní dezinfekční činidla jako dusičnan draselný, chlorid strontnatý nebo fluorid sodný; anestetická činidla taková jako lidokain nebo benzokain, proti plísňová činidla; aromatická činidla jako jsou kafr, eukalyptový olej, aromatické látky, vonné látky nebo pachové látky (chladící nebo tepelná činidla) a deriváty aldehydů jako jsou benzaldehyd, insulin, steroidy, a antineoplastika (látky proti rakoviny). Je známo, že jistými formami léčby, kombinací těchto činidel do jednoho dávkovacího systému, je možné dosažení optimálního účinku. Například antimikrobiální a protizánětlivá činidla jsou kombinována do jednoho dávkovacího systému k získání kombinovaného účinku.
Postup pro přípravu prostředku
Postup pro přípravu přilnavých prostředků pro umělý chrup přítomného vynálezu (krémy, prášky, destičky, kapaliny, aerosoly, pasty) obsahují konvenční způsoby známé v technice. Konvenční způsoby jsou podrobně popsány v US patentu č. 5 525 652, vydaný Clarkem a kol., 11. června 1996, US patentu č. 3 003 988, vydaný Germannem a kol., 10. října 1961, US patentu č. 5 073 604, vydaný Holuvem a kol., 17. prosince 1991 a US patentu č. 5 872 161, vydaný Liangem a kol., 16. února 1999 ve všech zde zahrnutých referencích v plném znění.
Postup pro přípravu přítomných přilnavých prostředků pro umělý chrup, výhodně se skládajících z nepřilnavé samonosné vrstvy, která obsahuje potahové váhové množství přilnavých složek na nepřilnavé samonosné vrstvě. Tento postup je uveřejněn v US patentu č. 5 877 233, vydaný Liangem a kol., 2. března 1999, US patentu č. 5 872 160, vydaný Liangem a kol., 16. února 1999, US patentu č. 5 880 172, vydaný Rajaiahem a kol., 25. října 1996 a ve všech zde zahrnutých referencích v plném znění.
Termín „směs“ užitým zde v oddíle „Postup pro přípravu prostředku“ se týká roztoků, kašovitých směsí a suspenzí.
• · • · | 4 ♦ 1 4 | ♦ · 4 4 4 4 4 • · | • · • · * · | 4 4 |
• | 4 | 4 '4 | ‘ · ·· | |
• 44 · | 4 4 4 | ♦ ♦ | • · |
Přilnavé složky jsou potaženy na nepřilnavou samonosnou vrstvou použitím různých způsobů. Tyto způsoby zahrnují: (a) smáčení nepřilnavé samonosné vrstvy vodou, tak aby se přilnavá složka(y) ve formě prášku stejnoměrně zanořila do vlhké vrstvy a následně byla vrstva opět zvlhčena vodou, (b) rozpuštění přilnavé složky (složek) ve vodě a/nebo v jiných rozpouštědle(ch) a potažení vrstvy výslednou směsí, (c) potažení vrstvy směsí, která je vytvořenou během zpracování AVE/MA polymeru, (d) připojit přilnavou složku (složky) do vrstvy tak aby se vytvořila vrstva nosná,, (e) rozpuštění přilnavé složky (složek) ve vodě a/nebo v jiném rozpouštedle(ch), smáčení a potažení vrstvy výslednou směsí, tak aby se přilnavá složka(y) ve formě prášku stejnoměrně zanořila do vlhké potažené vrstvy, a výhodně byla opět potažena směsí a následně vlhčena vodou; (f) způsob podle bodu (e) několikrát opakován a (g) všechny kombinace způsobů od (a) až do (f) popsaných výše.
Jak je uvedeno výše, přilnavé složky se rozpouštějí ve vodě a/nebo v jiných rozpouštědlech a výsledná směs je nanesena na vrstvu. Rozpouštědla pro polymery zahrnují vodu a/nebo alkoholy takové jako methanol, propanol, isopropanol, ethanol, butanol, 1,4-butandiol, cyklohexanol a diethylenglykol; ethery a ethery alkoholů takové jako tetrahydrofuran, ethylenglykolmonomethylether, diethylenglykolmethylether, dioxan, a ethylether; estery takové jako methylacetát, ethylacetát a sekundární butylacetát; aldehydy, ketony nebo ketony alkoholů takové jako benzaldehyd, roztok formaldehydu, methylethylketon, diacetonalkohol, aceton, cyklohexanon, mesityloxid a methylisobuthylketon; laktámy a laktony takové jako N-methyl-2-pyrrolidin, N-vinyl-2-pyrrolidon a butyrolakton, uhlovodíky takové jako benzen, toulen, xylen, hexan, minerální alkoholy, minerální oleje a benzín; chlorované uhlovodíky takové jako tetrachlormethan, chlorbenzen, chloroform, ethylendichlorid, methylenchlorid, nitroparafiny takové jako nitroethan a nitromethan, merkaptany takové jako thiofenol a 2-merkapto-l -ethanol a další takové jako kyselina octová, pyridin, dimethylformamid.
Výhodná rozpouštědla pro polymery jsou voda, methanol, propanol, isopropanol, tetrahydrofuran, methylacetát, benzaldehyd, roztok formaldehydu, methylethylketon, diacetonalkohol, N-methyl-2pyrrolidin, N-vinyl-2-pyrrolidon, dimethylformamid a jejich směsi. Sloučeniny běžně užívané jako změkčovadla jsou používány jako rozpouštědla pro polymery. Taková změkčovadla zahrnují dimethylftalát, diethylftalát, dioctylftalát, glycerin, diethylenglykol, triethylenglykol, Igepal® CO630, Gafac® RE-610, sorbitol, trikresylfosfát, dimethylsebakát, ethylglykolát, ethylftalylethylglykolát a /J-toulenethylsulfonamid.
Rozpouštědla pro jiné přilnavé složky jako je CMC, která jsou výhodně zahrnuta do přilnavých prostředků, zahrnují směsi vody a s vodou mísitelná rozpouštědla taková jako ethanol a aceton.
Rozpouštědla o nízké koncentraci jsou používána až do 40% acetonu a/nebo 50% alkoholu. Jiná rozpouštědla, která jsou používána, zahrnují ethanolaminy, ethylenglykol, glycerol, 1,2,6-hexantriol,
I» · • · · · 9 9 9 9 9999
9 9 9 9 99'
IQ · · · 9 9 9 9 99’ '9 ‘ 9 9' 9 9 9· t 9999 999 999 9999 99999 mono-, di- a triacetin (estery kyseliny octové a glycerolu), 1,5-pentadiol, polyethylenglykol (molekulární hmotnost 600 nebo méně), propylenglykol a trihydroxymethylpropan.
Při přípravě přilnavých prostředků rozpouštěním přilnavé složky (složek) ve vodě a/nebo jiných rozpouštědlech, různá provedení postupu zahrnuje: rozpouštění polymerů v jednom nebo více rozpouštědlech pro polymery; rozpouštění přídatné složky ve vhodném rozpouštědle nanesení výsledné směsi na nepřilnavou samonosnou vrstvu a poté výhodně stejnoměrné zanoření jedné více přilnavých složek na potaženou vrstvu. Potahování vrstvy je dosaženo běžnými technikami známými v technice zahrnující potahování vytlačováním, roztíráním, postřikováním, máčením, atd.
Poté co je vrstva potažena polymerem jedním ze způsobů popsaného výše, je usušena. Dále je přilnavý prostředek pro umělý chrup mechanicky změkčen protlačením přes kruhový válec nebo malé louskáčky nebo jakýmkoliv jiným vhodným způsobem. Prostředek je poté jemně vtlačen hydraulickým tlakem nebo hladkým válcem nebo jinak zpracován v uvedeném smyslu. Prostředek je pak nastříkán na povrchy umělého chrupu. Tyto povrchy napomáhají aplikaci prostředku do umělých chrupů.
Následující příklady dále popisují a ukazují provedení v rozsahu tohoto vynálezu. Příklady jsou uváděny samostatně s cílem předvedení a nejsou vytvořeny jako limitující faktory tohoto vynálezu. Je možná celá řada variant těchto příkladů bez odchýlení se od podstaty a rozsahu vynálezu.
PŘÍKLADY PROVEDENÍ VYNÁLEZU
Příklad 1 (A-O)
Následující příklady A až O popisují směsi solí a způsob přípravy těchto solí AVE/MA polymerů:
A | B | C | D | |
Složka | (v gramech) | (v gramech) | (v gramech) | (v gramech) |
Voda | 2850 | 2850 | 2841 | 2850 |
Hydroxid vápenatý | - | 17,08 | 17,08 | 8,54 |
Uhličitan strontnatý | 39,71 | 5,67 | 11,35 | 39,71 |
Oxid zinečnatý | 12,51 | 12,51 | 10,95 | 3,13 |
• φ.
I
Anhydrid AVE/MA polymeru1 | 120 | 120 | 120 | 120 |
Výsledná směs soli | Sr (35 %)/ Zn (20 %)/ VK (45 %) | Ca (30 %)/ Sr (5 %)/ Zn (20%) VK (45 %) | Ca (30%)/ Sr (10 %)/ Zn(17,5 )/ VK (42,5 %) | Ca (15 %)/ Sr(35%)/ Zn (5 %)/ VK (45 %) |
E | F | G | H | |
Složka | (v gramech) | (v gramech) | (v gramech) | (v gramech) |
Voda | 2842 | 2850 | 2850 | 2850 |
Hydroxid vápenatý | 14,24 | 5,13 | - | 2,7 |
Uhličitan strontnatý | 11,35 | 39,71 | 39,71 | 11,35 |
Oxid zinečnatý | 12,51 | 12,51 | 3,13 | 12,51 |
n-Hydrát síranu železítého | 0,34 | |||
Hydroxid sodný | - | - | - | 6,15 |
Oxid hořečnatý | - | - | 3,1 | |
Anhydrid AVE/MA polymeru1 | 120 | 120 | 120 | 120 |
Výsledná směs soli | Ca (25 %)/ Sr (10 %)/ Zn (20 %)/ VK (45 %) | Ca (9 %)/ Sr (35 %)/ Zn (20 %)/ VK (36 %) | Sr (35 %)/ Zn (5%)/ VK (60 %) | Ca (4,75 %)/ Sr (10 %)/ Zn (20 %)/ Fe (0,25 %)/ VK (55%)/ Mg (10%) |
1 Gantrez ΑΝ 169 je k dispozici od firmy ISP Corporation a/nebo AVE/MA kopolymer se specifickou viskozitou 6,3 a/nebo 7,3
I | J | K | L | |
Složka | (v gramech) | (v gramech) | (v gramech) | (v gramech) |
Voda | 2844 | 2835 | 2837 | 2832 |
Hydroxid vápenatý | 14,24 · | 9,97 | 11,39 | - |
Uhličitan strontnatý | 5,67 | 22,69 | 22,69 | 36,87 |
Oxid zinečnatý | 12,51 | 12,51 | 3,13 | 10,95 |
Oxid hořečnatý | 3,1 | - | - | - |
Anhydrid AVE/MA polymeru1 | 120 | 120 | 120 | 120 |
Výsledná směs soli | Ca (25 %)/ Sr (5 %)/ Zn (20 %)/ Mg (10%) VK (40 %) | Ca (17,5 %)/ Sr (20 %)/ Zn (20 %)/ VK (42,5 %) | Sr (35 %)/ Zn (5%)/ VK (60 %) | Sr (32,5 %)/ Zn (17,5 %)/ VK (50%)/ |
M | N | O | |
Složka | (v gramech) | (v gramech) | (v gramech) |
Voda | 2842 | 2836 | 2823 |
Hydroxid vápenatý | 19,93 | 8,54 | - |
Uhličitan strontnatý | 5,67 | 22,69 | 51,06 |
Oxid zinečnatý | 12,51 | 12,51 | 6,25 |
Anhydrid AVE/MA polymeru1 | 120 | 120 | 120 |
Výsledná směs soli | Ca (35 %)/ Sr (5 %)/ Zn (20 %)/ VK (40 %) | Ca (15%)/ Sr (20 %)/ Zn (20 %)/ VK (45 %) | Sr (45 %)/ Zn (10 %)/ VK (45 %) |
Výše uvedené složky jsou míchány ve čtyřlitrové reakční nádobě. K převedení všech složek ve formě prášku kromě AVE/MA na suspenzi je použito 15 % hmotnostních vody. Zbytky prášku zachyceného na stěnách nádoby jsou opláchnuty. Dále reakce probíhá při teplotě 80 až 95 °C.
Následně je reakční směs vysušena v sušárně při 60 až 70 °C. Získaná reakční směs ve formě vloček • · je rozemleta nájemný prášek. Stejná směs solí AVE/MA/IB je získána stejným způsobem jako výše uvedená směs nahrazující směs AVE/MA směsí AVE/MA/IB v různých množstvích.
Příklad 2
Stabilizační prostředky pro umělý chrup ve formě krému jsou smíchány společně s následujícími složkami:
hmotnost (gramy) | |
Bílý minerální olej | 89,74 |
Vazelína bílá | 82,01 |
Karboxymethylcelulosa sodná | 75,00 |
Oxid křemičitý koloidní | 4,28 |
Barvivo (Opatint - červené barvivo) | 0,23 |
Jakákoliv AVE/MA směs soli A-0 nebo jakákoliv AVE/MA/IB směs soli A-0 | 123,75 |
Červené barvivo, vazelína a minerální olej jsou smíchány a zahřívány ve skleněné nádobě při teplotě od 50 do 60 °C, dokud všechny složky nejsou dokonale promíchány. K této směsi jsou poté přidány další složky v práškové formě (koloidní silikonový olej, CMC, směs soli AVE/MA nebo AVE/MA/IB kopolymeru) a celá směs je míchána. Pomocí stěrky jsou neustále vmíchávány práškové složky k ostatním kapalným složkám, dokud nevznikne růžový krém. Výše uvedený krém je upravován různým množstvím přidávaných složek a to: směsi solí AVE/MA nebo AVE/MA/IB polymeru od 0 gramů do 18,75 gramů; vazelíny od 0 gramů do 18,75 gramů a/nebo přidáváním CMC od 0 gramů do 18,75 gramů. Výše uvedený krémový prostředek je dále možné upravovat použitím směsí různých směsných solí AVE/MA polymeru a/nebo směsných solí AVE/MA/IB polymeru. Stabilizující krémový prostředek tvoří od 0,1 gramů do 2 gramů hmotnosti umělého chrupu. Poté je umělý chrup vložen do úst a vhodně zajištěn.
Příklad 3
Stabilizační prostředky pro umělý chrup ve formě prášku jsou smíchány společně s následujícími složkami:
hmotnost (gramy) | |
Karboxymethylcelulosa sodná | 40,00 |
Jakákoliv AVE/MA směs soli A-0 nebo jakákoliv AVE/IB směs soli A-0 | 60,00 |
Všechny složky jsou společně smíchány. Výše uvedené prostředky jsou upravovány různým množstvím přidávaných složek a to: směsi solí AVE/MA nebo AVE/MA/IB polymeru od 0 gramů do 50 gramů a/nebo přidáváním CMC od 0 gramů do 40 gramů. Výše uvedené práškové prostředky je dále možné upravovat použitím směsí různých směsných solí AVE/MA polymeru a/nebo směsných solí AVE/MA/IB polymeru. Stabilizující práškový prostředek tvoří od 0,1 gramů do 2 gramů hmotnosti částečně zvlhčeného umělého chrupu, který je v krátkosti úplně zvlhčen. Poté je umělý chrup vložen do úst a vhodně zajištěn.
Příklad 4
Stabilizační prostředky na destičce pro umělý chrup jsou připravovány smáčením netkaného polyesteru (1 473 mm x 500 mm, nepřilnavá samonosná vrstva) s vodou, což vede ke vzniku rovnoměrného povlaku na samonosné vrstvě. Tato vlhká vrstva je následně spojena s níže uvedeným prostředky:
hmotnost (gramy) | |
Karboxymethylcelulosa sodná | 60,00 |
Jakákoliv AVE/MA směs soli A-0 nebo jakákoliv AVE/IB směs soli A-0 | 90,00 |
Poté je tato vrstva opětovně smáčena vodou a vysušena. Prostředek je v kruhovém válci mechanicky změkčen a hydraulickým tlakem vyhlazen. Pro získání požadovaného tvaru je prostředek stříhán v prostřihovadle. Tyto kapalné prostředky jsou smáčeny a aplikovány k umělým chrupům. Poté je umělý chrup vložen do úst a vhodně zajištěn.
Výše uvedené prostředky na vrstvách jsou upravovány různým množstvím přidávaných složek a to: směsi soli AVE/MA nebo AVE/MA/IB polymeru od 0 gramů do 60 gramů a/nebo přidáváním CMC od 0 gramů do 60 gramů. Výše uvedené prostředky na vrstvách je dále možné upravovat použitím směsí různých směsných solí AVE/MA polymeru a/nebo směsných solí AVE/MA/IB polymeru.
íf)0l358y
Claims (10)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Přilnavý prostředek pro umělý chrup skládající se ze směsi soli kopolymeru alkylvinyletheru kyseliny maleinové nebo jejího anhydridu a směsi soli obsahující kationickou sůl obsahující:a) od 1 % do 50 % strontnatých kationtů, s výhodou od 1 % do 25 %;b) od 1 % do 40 % zinečnatých kationtů, s výhodou od 10 % do 30 %;c) od 0 % do 2,5 % ,s výhodou od 0,01 % do 2 % kationtů vybraného ze skupiny skládající se ze železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu a jejich směsí, s výhodou železa;d) od 36 % do 60 % volné kyseliny ae) od 0 % do 65 %, s výhodou od 15 % do 50 % kationtů vybraného ze skupiny skládající se z hořčíku, vápníku a jejich směsí.
- 2. Přilnavý prostředek pro umělý chrup podle nároku 1, vyznačující se tím, že specifická viskozita kopolymeru je vyšší než 5,5.
- 3. Přilnavý prostředek pro umělý chrup, vyznačující se tím, že se skládá ze směsi soli terpolymeru, alkylvinyletheru kyseliny maleinové nebo jejího anhydridu, s isobutylenem, směs soli obsahující kationickou sůl obsahující:a) od 1 % do 50 % strontnatých kationtů, s výhodou od 1 % do 25 %;b) od 1 % do 40 % zinečnatých kationtů, s výhodou od 10 % do 30 %;c) od 0 % do 2,5 % kationtů vybraného ze skupiny skládající se ze železa, bóru, hliníku, vanadu, chrómu, manganu, niklu, mědi, ytria, titanu a jejich směsí;d) od 36 % do 60 % volné kyseliny ae) od 0 % do 65 %, s výhodou od 5 % do 60 % kationtů vybraného ze skupiny skládající se z hořčíku, vápníku a jejich směsí.
- 4. Přilnavý prostředek pro umělý chrup podle nároku 1 nebo 3, vyznačující se tím, že dále obsahuje jednu nebo více složek vybraných ze skupiny skládající se z přídatných přilnavých složek, změkčovadel, barviv, konzervačních prostředků, zahušťovačů, pojiv, aromatických látek, vonných látek a jejich směsí.
- 5. Přilnavý prostředek pro umělý chrup podle nároku 4, vyznačující se tím, že dále obsahuje přídatnou přilnavou složku vybranou ze skupiny obsahující přírodní gumy, syntetické polymery, mukozní přilnavé polymery, hydrofílní polymery, přírodní polymery, deriváty sacharidů, deriváty celulosy, směs solí AVE/MA kopolymerů nebo terpolymerů, AVE/MA kopolymer kyseliny maleinové, kopolymer anhydridu alkylvinyletheru kyseliny maleinové a jejich směsi.
- 6. Přilnavý prostředek pro umělý chrup podle nároku 5, vyznačující se tím, že deriváty celulosy jsou vybrané ze skupiny skládající se z hydroxyethylcelulosy, hydroxypropylcelulosy, hydroxymethylpropylmethylcelulosy, karboxymethylcelulosy sodné a jejich směsí.
- 7. Přilnavý prostředek pro umělý chrup podle nároku 4, vyznačující se tím, že pojivo je vybráno ze skupiny skládající se z vazelíny, kapalné vazelíny, minerálního oleje, glycerinu a jejich směsí.
- 8. Přilnavý prostředek pro umělý chrup podle nároku 1 nebo 3, vyznačující se tím, že prostředek se dále skládá nejméně z jedné nepřilnavé samonosné vrstvy.
- 9. Přilnavý prostředek pro umělý chrup podle nároku 8, vyznačující se tím, že nepřilnavá samonosná vrstva je vybrána ze skupiny skládající se z polyesteru, polypropylenu, nylonu, hedvábí, acetátu celulosy, nepřilnavých derivátu celulosy, látky, vláknité vlny, papíru, plastu, kůže, mikrokrystalického vosku, syntetických vláken, přírodních vláken a jejich směsí.
- 10. Způsob vyznačující se tím, že zvyšuje přilnavost umělých chrupů v ústní dutině použitím prostředku podle nároků 1 nebo 3 na umělé chrupy v ústní dutině a jejich následné zajištění v ústní dutině.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US12916299P | 1999-04-14 | 1999-04-14 | |
US15212299P | 1999-09-02 | 1999-09-02 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20013585A3 true CZ20013585A3 (cs) | 2002-04-17 |
Family
ID=26827299
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20013585A CZ20013585A3 (cs) | 1999-04-14 | 2000-04-13 | Přilnavý prostředek pro umělý chrup a způsob jeho pouľití |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1169006B1 (cs) |
JP (1) | JP4409778B2 (cs) |
KR (1) | KR100506020B1 (cs) |
CN (1) | CN1174730C (cs) |
AU (1) | AU765154B2 (cs) |
BR (1) | BR0009695A (cs) |
CA (1) | CA2372265C (cs) |
CZ (1) | CZ20013585A3 (cs) |
ES (1) | ES2668374T3 (cs) |
HK (1) | HK1045097A1 (cs) |
HU (1) | HUP0200909A3 (cs) |
IL (1) | IL145672A0 (cs) |
MA (1) | MA25353A1 (cs) |
MX (1) | MXPA01010375A (cs) |
NO (1) | NO330987B1 (cs) |
PL (1) | PL199661B1 (cs) |
RU (1) | RU2219896C2 (cs) |
SK (1) | SK14302001A3 (cs) |
TR (1) | TR200102924T2 (cs) |
WO (1) | WO2000061072A1 (cs) |
ZA (1) | ZA200107756B (cs) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JP5089192B2 (ja) * | 2007-02-19 | 2012-12-05 | 株式会社トクヤマデンタル | 歯科用接着性組成物 |
AT515834B1 (de) * | 2014-06-04 | 2018-09-15 | Magister Hoeveler & Co Ges M B H | Haftmittel für Zahnprothesen und sein Verfahren zur Herstellung |
CA3031917C (en) | 2016-08-18 | 2021-01-19 | Tokuyama Dental Corporation | Two-package dental adhesive composition |
CN112336633B (zh) * | 2020-11-02 | 2022-03-22 | 浙江大学 | 基于铜、锌离子的牙科粘接预处理系统及用途 |
CN113969207B (zh) * | 2021-04-27 | 2022-12-02 | 暨南大学 | 一种金属热轧成型减摩抗磨且抗氧化润滑剂及其制备方法与应用 |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5037924A (en) * | 1990-07-25 | 1991-08-06 | Gaf Chemicals Corporation | Denture adhesive |
US5395867A (en) * | 1993-03-01 | 1995-03-07 | Isp Investments Inc. | Denture adhesive |
US5696181A (en) * | 1995-09-22 | 1997-12-09 | The Block Drug Company, Inc. | Denture fixative |
US5750591A (en) * | 1996-02-29 | 1998-05-12 | The Block Drug Company | Denture adhesive containing partial zirconium, calcium, sodium gantrez salt |
JP2001517125A (ja) * | 1997-03-27 | 2001-10-02 | ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー | 義歯安定化組成物 |
US6166102A (en) * | 1998-12-08 | 2000-12-26 | Block Drug Company, Inc. | Denture adhesive |
-
2000
- 2000-04-13 CN CNB008060274A patent/CN1174730C/zh not_active Expired - Fee Related
- 2000-04-13 KR KR10-2001-7013008A patent/KR100506020B1/ko not_active IP Right Cessation
- 2000-04-13 CA CA002372265A patent/CA2372265C/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-04-13 JP JP2000610405A patent/JP4409778B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2000-04-13 RU RU2001130693/15A patent/RU2219896C2/ru not_active IP Right Cessation
- 2000-04-13 ES ES00922246.4T patent/ES2668374T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2000-04-13 HU HU0200909A patent/HUP0200909A3/hu unknown
- 2000-04-13 PL PL351086A patent/PL199661B1/pl not_active IP Right Cessation
- 2000-04-13 SK SK1430-2001A patent/SK14302001A3/sk unknown
- 2000-04-13 IL IL14567200A patent/IL145672A0/xx not_active IP Right Cessation
- 2000-04-13 EP EP00922246.4A patent/EP1169006B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2000-04-13 MX MXPA01010375A patent/MXPA01010375A/es active IP Right Grant
- 2000-04-13 TR TR2001/02924T patent/TR200102924T2/xx unknown
- 2000-04-13 CZ CZ20013585A patent/CZ20013585A3/cs unknown
- 2000-04-13 BR BR0009695-4A patent/BR0009695A/pt not_active Application Discontinuation
- 2000-04-13 WO PCT/US2000/010186 patent/WO2000061072A1/en active IP Right Grant
- 2000-04-13 AU AU42461/00A patent/AU765154B2/en not_active Ceased
-
2001
- 2001-09-20 ZA ZA2001/07756A patent/ZA200107756B/en unknown
- 2001-10-04 NO NO20014833A patent/NO330987B1/no not_active IP Right Cessation
- 2001-10-12 MA MA26358A patent/MA25353A1/fr unknown
-
2002
- 2002-06-25 HK HK02104721.6A patent/HK1045097A1/zh unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2000061072A1 (en) | 2000-10-19 |
JP4409778B2 (ja) | 2010-02-03 |
EP1169006A1 (en) | 2002-01-09 |
KR100506020B1 (ko) | 2005-08-05 |
KR20010109353A (ko) | 2001-12-08 |
SK14302001A3 (sk) | 2002-05-09 |
EP1169006B1 (en) | 2018-02-28 |
PL351086A1 (en) | 2003-03-24 |
CA2372265C (en) | 2007-03-27 |
ES2668374T3 (es) | 2018-05-17 |
MA25353A1 (fr) | 2001-12-31 |
PL199661B1 (pl) | 2008-10-31 |
NO20014833L (no) | 2001-10-04 |
MXPA01010375A (es) | 2002-05-06 |
NO20014833D0 (no) | 2001-10-04 |
AU4246100A (en) | 2000-11-14 |
TR200102924T2 (tr) | 2002-11-21 |
CN1365269A (zh) | 2002-08-21 |
IL145672A0 (en) | 2002-06-30 |
NO330987B1 (no) | 2011-08-29 |
HK1045097A1 (zh) | 2002-11-15 |
HUP0200909A2 (en) | 2002-08-28 |
HUP0200909A3 (en) | 2006-11-28 |
CA2372265A1 (en) | 2000-10-19 |
RU2219896C2 (ru) | 2003-12-27 |
BR0009695A (pt) | 2002-01-08 |
CN1174730C (zh) | 2004-11-10 |
JP2004500322A (ja) | 2004-01-08 |
AU765154B2 (en) | 2003-09-11 |
ZA200107756B (en) | 2002-06-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU760182B2 (en) | Denture adhesive compositions | |
US5877233A (en) | Denture adhesive compositions | |
US6617374B1 (en) | Denture adhesives with mixed salts of alkyl vinyl ether-maleic copolymer or terpolymer | |
US7008976B2 (en) | Denture adhesive compositions | |
CZ20013585A3 (cs) | Přilnavý prostředek pro umělý chrup a způsob jeho pouľití | |
EP0971676B1 (en) | Denture adhesive compositions | |
CZ20013586A3 (cs) | Přilnavé prostředky pro umělý chrup a způsob jejich pouľití | |
CZ320799A3 (cs) | Fixační přípravek pro zubní protézy a způsob jeho přípravy |