SK14302001A3 - Priľnavé prostriedky na umelý chrup obsahujúce kopolymér a terpolymér s izobutylénom alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu, prídavné priľnavé zložky, celulózové deriváty, nepriľnavú samonosnú vrstvu a spôsob ich použitia - Google Patents

Priľnavé prostriedky na umelý chrup obsahujúce kopolymér a terpolymér s izobutylénom alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu, prídavné priľnavé zložky, celulózové deriváty, nepriľnavú samonosnú vrstvu a spôsob ich použitia Download PDF

Info

Publication number
SK14302001A3
SK14302001A3 SK1430-2001A SK14302001A SK14302001A3 SK 14302001 A3 SK14302001 A3 SK 14302001A3 SK 14302001 A SK14302001 A SK 14302001A SK 14302001 A3 SK14302001 A3 SK 14302001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
mixtures
adhesive
group
denture
mixture
Prior art date
Application number
SK1430-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Jayanth Rajaiah
Carole Ann Schumacher
John Roy Whitney
Kimberly Ann Gilday-Weber
Edward Dewey Smith Iii.
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of SK14302001A3 publication Critical patent/SK14302001A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K6/00Preparations for dentistry
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F8/00Chemical modification by after-treatment
    • C08F8/44Preparation of metal salts or ammonium salts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K6/00Preparations for dentistry
    • A61K6/30Compositions for temporarily or permanently fixing teeth or palates, e.g. primers for dental adhesives
    • A61K6/35Preparations for stabilising dentures in the mouth

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)

Description

Oblasť techniky
Predkladaný vynález sa týka polymérov alkylvinyléteru kyseliny maleínovej a/alebo terpolymérov pozostávajúcich zo zmesí strontnatých azinočnatých solí spoločne so špecifickými hodnotami voľnej kyseliny pre priľnavé prostriedky, na zabezpečenie ich stálej súdržnosti, ktoré sú používané s umelými chrupmi. Tieto prostriedky účinne predlžujú dobu používania umelých chrupov.
Doterajší stav techniky
Bežne odnímateľné zubné protézy, umelé chrupy a pod. majú zuby vo vhodnej plochej vrstve alebo lôžku. Stabilizátory umelých chrupov sú používané na vyplnenie priestorov medzi umelými chrupmi a živicami alebo tkanivami. Skôr než sa umelý chrup umiestni do ústnej dutiny, stabilizátor umelého chrupu sa aplikuje na povrch podnebia umelého chrupu, ktorý by mal byť pre dokonalú priľnavosť rovnomerne v kontakte so živicami alebo mukóznymi tkanivami. Stabilizátor umelého chrupu nie je vyrábaný len pre svoje priľnavé vlastnosti, ale, aj preto, že umožňuje odpruženie alebo tesnenie medzi umelý chrupom a živicami alebo tkanivami, čím je umelý chrup spoľahlivo umiestnený v ústnej dutine.
V posledných rokoch bolo venované značné úsilie na zdokonalenie priľnavých prostriedkov pre umelý chrup. Umelé aj prírodné polyméry a živice sú
-2používané buď jednotlivo alebo kombinovane alebo v kombinácii s rôznymi lepidlami alebo inými materiálmi s cieľom znížiť určité nedostatky. Týmito nedostatkami sú nedostatočná súdržnosť, presakovanie a špinenie lepidla počas vkladania a tiež počas celého obdobia pri nosení umelého chrupu a ťažkosti pri odstraňovaní zvyšného lepidla z úst a z umelého chrupu. Navyše sa medzi umelým chrupom a ústnou dutinou zachytáva jedlo.
Koplyméry alkylvinyléteru kyseliny maleínovej a jej solí sú známe v technike na použitie pre priľnavé prostriedky pre umelý chrup. Informácie o nich obsahuje US patent č. 3 003 988, vydaný Germannom a kol. lO.októbra 1961, US patent č. 4 980 391 vydaný Kumarom a kol. 25.decembra 1990, US patent č. 5 073 604 vydaný Holenom a kol. 17. decembra 1991, US patent č. 5 900 470 vydaný Prosisom a kol. 4. mája 1999, US patent č. 5 037 924 vydaný Tazim a kol. 6. augusta 1991, US patent č. 5 082 913 vydaný Tazim a kol. 21.januára 1992 a US patent č. 5 525 652 vydaný Clarkom 11. júna 1996. Známe sú aj lepidlá na umelý chrup vo forme pásikov alebo vložiek. Napríklad v US patente č. 4 880 702 vydanom Homanom a kol. 14. novembra 1989 je uverejnené, že stabilizátor umelého chrupu vo forme pásiku obsahuje tri vrstvy. Dve vonkajšie vrstvy sú z polyméru vybraného zo skupiny pozostávajúcej z polyetylénoxidu s priemernou molekulovou hmotnosťou od 200 000 do 10 000 000, karboxymetylcelulózy sodnej polyvinylalkoholu a ich zmesí. Vnútorná vrstva sa skladá z mikrokryštalického vosku a polyméru vhodných na zaistenie dostatočnej priľnavosti k živiciam alebo podkladu umelého chrupu, po kontakte s vodou, kedy sa rozpustia vonkajšie vrstvy. V európskej patentovej prihláške 0 353 375 vydanej Alwirthom 7,februára 1990 je uvedené, že lepiaca vložka pre umelé chrupy je vo forme priľnavej pavučinovej štruktúry pozostávajúcej z kašovitej zmesi alginátu a/alebo karboxymetylcelulózy, polyvinylacetátu a alkoholového rozpúšťadla. Napriek vyššie uvedeným technológiám a mnohým iným, stále sú potrebné stabilizačné prostriedky pre umelý chrup na zlepšenie ich súdržnosti.
-3V súlade s predkladaným vynálezom bolo objavené, že priľnavé prostriedky pre umelý chrúp pozostávajúce z kopolyméru alkylvinyléteru kyseliny maleínovej a/alebo terpolyméru s izobutylénom pozostávajúcich zo zmesí strontnatých a zinočnatých solí spoločne so špecifickými hodnotami voľnej kyseliny na zabezpečenie dokonalej súdržnosti umelého chrupu. Spomínané priľnavé prostriedky pre umelý chrup sa tiež účinne používajú na úpravu dreva, ako vode odolné lepidlá, biolepidlá alebo ako zásobné spojivá pre ďalšie činnosti a/alebo akékoľvek ďalšie použitia, ktoré vyžadujú priľnavosť ku koži alebo tkanivu obsahujúcu čistiace pásiky na kožné póry.
Podstata vynálezu
Predkladaný vynález sa týka priľnavého prostriedku pre umelý chrup pozostávajúceho zo zmesi solí kopolyméru alkylvinyléteru kyseliny maleínovej a/alebo terpolyméru s izobutylénom, kde zmes solí obsahuje kationickú soľ pozostávajúcej zo, alebo v inom zložení, nevyhnutne však najmenej z 1 % strontnatých katiónov, od 1 % do 40 % zinočnatých katiónov a od 0 % do 2,5 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesi; od 36 % do 60 % obsahu voľnej kyseliny a od 0 % do 65 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej z horčíka, vápnika a ich zmesí. Navyše sa predkladaný vynález týka priľnavých prostriedkov pre umelý chrup skladajúcich sa z vyššie uvedeného prostriedku a najmenej jednej samonosnej vrstvy. Predkladané priľnavé prostriedky pre
I , umelý chrup sú výhodne zložené z jednej alebo viacerých prídavných priľnavých zložiek. Ďalej sa predkladaný vynález týka spôsobu zvýšenia priľnavosti umelého chrupu v ústnej dutine použitím vyššie uvedených prostriedkov pre umelý chrup, priamo v ústnej dutine, k podnebiu alebo na implantát umiestnený v ústnej dutine alebo použitie obidvoch a potom priľnutie umelého chrupu k podnebiu alebo k implantátu v ústnej dutine.
-4Priľnavé prostriedky pre umelý chrup podľa predkladaného vynálezu zložené zo zmesi solí strontnatých azinočnatých, kopolyméru alkylvinyléteru kyseliny maleínovej a/alebo terpolyméru s izobutylénom (výhodne kopolyméry) so špecifickými hodnotami voľnej kyseliny, výhodne obsahujúce prídavné katióny vybrané zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu, vápnika, horčíka a ich zmesí. Priľnavé prostriedky sú vo forme prášku, krému, pasty, kvapaliny, aerosólu a/alebo vody.
I
Práškové formy sa nasypú na zubnú protézu, navlhčia a potom sú vkladané do ústnej dutiny. Prostriedky sú tiež kombinované s rôznymi nosičmi vo forme kvapalín alebo pást, ktoré sú aplikované k zubným protézam a vkladané do ústnej dutiny. Najvýhodnejšie sú tieto prostriedky zložené najmenej z jednej nepriľnavej samonosnej vrstvy. Priľnavé prostriedky pre umelý chrup so samonosnou vrstvou sú dôkladne navlhčené a aplikované k umelým chrupom. Podrobný opis nevyhnutných a možných zložiek predkladaného vynálezu je uvedený nižšie.
Definície
Tu použitý termín bezpečné a účinné priľnavé množstvá, znamená množstvo vhodné na umožnenie priľnavosti k ústnej dutine a/alebo priľnavosť zubnej protézy k podnebiu alebo k implantátu v ústnej dutine bez toxicity na užívateľa alebo poškodenie ústneho tkaniva a na úpravu zubného materiálu.
Tu použitý termín AVE/MA, sa vzťahuje na kopolymér alkylvinyléteru kyseliny maleínovej. Termín AVE/MA/IB sa vzťahuje na terpolymér alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu s izobutylénom. Termín zmes solí polyméru nebo zmes solí , tu použitý, sa vzťahuje na soli AVE/MA nebo AVE/MA/IB, kde najmenej dva rôzne katióny sú zmesou rovnakého polyméru s každou inou alebo inými esterovými skupinami. Predkladaný vynález pozostávajúci zo zmesi .solí polyméru (kopolyméru nebo terpolyméru)
-5obsahujúceho nutne soli zinočnaté a strontnaté. Termín voľná kyselina (VK), tu použitý, sa vzťahuje buď k nereaktívnym karboxylovým skupinám (-COOH) kopolyméru AVE/MA a/alebo terpolyméru AVE/MA/IB plus akékoľvek iné jednomocné katióny karboxylových skupín polyméru t.j. -COONa. Jednomocné katióny zahrňujú skupinu 1 A katiónov, takých ako je sodík, draslík, vodík atď. Výhodne sa termín voľná kyselina vzťahuje len na nereaktívne karboxylové skupiny (-COOH) polyméru AVE/MA alebo terpolyméru AVE/MA/IB. Termín prídavná priľnavá zložka, tu použitý, sa vzťahuje na iné lepidlá, ako tu opísaných, ako sú nevyhnutné zmesi solí AVE/MA a /alebo AVE/MA/IB predkladaného vynálezu. Uvedené percentá na opísanie zmesi solí kopolyméru a terpolyméru sú definované ako stechiometrické percentá celkových počiatočných reakčných karboxylových skupín polyméru. Všetky iné percentá tu použité sú percentá Váhové, pokiaľ sa neuvádza inak.
Polymér
Kopolymér alkylvinyléteru kyseliny maleínovej je zložený z opakujúcich sa štruktúrnych jednotiek, (I)
OR
I —ch2—ch-ch-ch—
I I o=c c=o
II OH OH kde R predstavuje alkylový zvyšok, s výhodou Ci až C5 alkylový zvyšok, n je celé číslo > 1 znamenajúce počet opakujúceho sa výskytovania štruktúrnej jednotky v molekule polyméru.
-6Termín terpolymér alebo terpolymér s izobutylénom znamená terpolymér alkylvinyléteru (s výhodou s Ci až C5 alkylovým zvyškom) kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu, s izobutylénom, ktorý má štruktúru (A-B)n, kde A je maleínová kyselina alebo jej anhydrid a B je alkylvinyléter (s výhodou s C! až Cs alkylovým zvyškom) a/alebo izobutylénom. Špecifická viskozita východzej kyseliny alebo jej anhydridu terpolyméru je s výhodou najmenej 5,5; výhodnejšie najmenej 6, výhodnejšie je meraná ako 1 % hmotnostné alebo objemové roztoku metyletylketónu pri 25 °C. Terpolymér musí obsahovať najmenej izobutylén.
Predkladané priľnavé prostriedky pre umelý chrup pozostávajú zo zmesí solí kopolyméru AVE/MA a/alebo terpolyméru, kde zmes solí obsahuje kanonickú soľ, z celkových počiatočných reakčných karboxylových skupín, pozostávajúcich z (alebo v iných množstvách) od 1 % do 50 % strontnatých katiónov, od 1 % do 40% zinočnatých katiónov a od 0 % do 2,5 % katiónov vybraných zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesí, od 0 % do 65 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej z vápniku, horčíku a ich zmesí, z celkových východzích reakčných karboxylových skupín, a od 36 % do 60 % voľnej kyseliny. Kopolyméry AVE/MA majú špecifický rozsah viskozít.
Napríklad špecifická viskozita je s výhodou od 1,2 do 14, výhodnejšie meraná ako 1 % hmotnostné alebo objemové roztoku kyseliny alebo jej anhydridu kopolyméru v metyletylketóne pri 25 °C. Iné spôsoby a rozpúšťadlá sú použité na meranie špecifickej viskozity takej ako 1 % hmotnostné alebo objemové roztoku v DMF (dimetylformamid) pri 25 °C a 1 % hmotnostné alebo objemové roztoku v 2-butanone pri 25 °C.
Kationická soľ s výhodou obsahuje od 2,5 % do 45 % strontnatých katiónov, ešte výhodnejšie od 5 do 25 % strontnatých katiónov východzích reakčných karboxylových skupín. Naviac s výhodou kationická soľ obsahuje od 10 % do 40 % zinočnatých katiónov, výhodnejšie od 10 % do 30 zinočnatých
-7 katiónov východzích reakčných karboxylových skupín; s výhodou od 0,001 % do 2,5 %, výhodnejšie od 0,01 % do 2 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníku, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesi; výhodnejšie od 0,01 % do 2 železnatých katiónov z celkových východzích karboxylových skupín; s výhodou od 5 % do 60 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej z vápniku, horčíku a ich zmesí z východzích reakčných karboxylových skupín, ešte výhodnejšie od 15 % do 50 %. Kationická soľ s výhodou obsahuje od 37,5 % do 55 % voľné kyseliny, ešte výhodnejšie od 37 % do 50 % z celkových východzích karboxylových skupín.
Kopolyméry alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu sú získavané kopolymerizáciou monoméru alkylvinyléteru takého ako je metylvinyléter, etylvinyléter, divinyléter, propylvinyléter a izobutylvinyléter s maleínanhydridom na poskytnutie príslušného kopolyméru anhydridu alkylvinyléteru kyseliny maleínovej, ktorý sa ľahko hydrolyzuje na kopolymér obsahujúci len kyselinu. Vhodné kopolyméry sú pripravené známymi spôsobmi v súčasnej technike, napríklad v US patente č. 2 782 182 a US patente č. 2 047 398, ktoré sú tu zahrnuté ako odkaz v ich plnom znení. Anhydridové i kyslé formy sú tiež k dispozícii od komerčných dodávateľov.
Napríklad ISP Corporation, Wayne, N.J. poskytuje polymérnu formu na báze voľné kyseliny (I) a príslúšnou formu anhydridu s ich obchodnou značkou GANTREZ ako GANTREZ S Šerieš a GANTREZ AN Šerieš. Keď je anhydridový polymér rozpustený vo vode, väzba v anhydride je štiepená tak, že je vytváraná vysoko polárna polymérna voľná kyselina (1). Teda forma anhydridu, ktorá je relatívne menej drahá než forma kyslá, je používaná ako vhodný lacnejší prekurzor pre kyselinu. Stúpajúce teploty sú výhodne používané na zvýšenie rýchlosti hydrolýzy anhydridu na kyselinu. Terpolyméry sú pripravené spôsobmi uverejnenými v US patente č, 5 900 470, vydaný Prosisom a kol. 4. mája 1999; v US patente č. 5 037 924, vydaný Tazim a kol. 6. augusta
-81991 a v US patente č. 5 082 913, vydaný Tazim a kol. 21, januára 1992, ktoré sú tu zahrnuté ako odkaz v ich plnom znení.
Príslušné polyméry vo forme solí sú pripravené reakciou medzi anhydridom alebo kyselinou kopolyméru AVE/N1A nebo terpolyméru, s najmenej jednou kanonickou funkčnou skupinou takou ako je stroncium, zinok, vápnik, sodík, draslík, železo alebo zlúčeniny amónne ktoré majú typickú funkčnú skupinu reaktantov karboxylovej kyseliny, ako je hydroxid, oxid, acetát, halogenid, laktát atď. vo vodnom médiu. Vo výhodnom uskutočnení sú využité oxid zinočnatý a uhličitan strontnatý. Zmes solí polyméru pozostávajúceho z katiónov železa sú pripravené reakciou, medzi anhydridom alebo kyselinou polyméru AVE/MA so zlúčeninami obsahujúcimi železo vo forme solí, takých ako je n-hydrát síranu železitého.
Pomocou špeciálnych opatrení nebo úprav je zaistené odstránenie alebo absencia tvorby toxických, dráždivých nebo znečisťujúcich vedľajších produktov ktoré sú vytvárané iónmi, z konečného polymérneho produktu vo forme soli. Na získanie skutočne čistého konečného polymérneho produktu ve forme soli by mala byť používaná skutočne čistá zlúčenina.
Pokiaľ je požadovaný polymér ve forme soli, potom vodná disperzia sypkého oxidu zinočnatého je kombinovaná s uhličitanom strontnatým a výhodne s n-hydrátom síranu železitého. Tá sa ďalej kombinuje s práškovým polymérom, vo forme kašovitej zmesi, v množstve vhodnom na získanie žiadaného kationického obsahu požadovaného v konečnom produkte. To sa docieli pri izbovej teplote a potom pomalým zahrievaním medzi 70 až 95 °C s následným t
intenzívnym miešaním, tak že je zabránené tvorbe zrazeniny kationickej soli polyméru; zmes sa udržuje pri rovnakých podmienkach, čo spôsobuje vznik zlúčeniny vo forme soli, ktorá reaguje s kopolymérom.
Inou možnosťou je hydrolýza polyméru, jeho neutralizácia vo vodnej zmesi alebo kašovitej zmesi jednej alebo viacerých dvojmocných a/alebo
-9jednomocných kovových báz zahrievaním zmesi polyméru a báze na teplotu v rozsahu od 45 do 100 °C.
Reakciá zmesi solí polyméru s katiónmi železa je uskutočnená prídavkom solí železa na získanie hydrolyzovanej a neutralizovanej zmesi solí polyméru. Ukončenie reakcie s katiónmi železa je spojené so vzrastom viskozity, čo vplýva na stabilizáciu vzniknutého polyméru. Inou možnosťou je, že soli železa sú zmiešané s polymérovou zmesou a kovovou bázou pred hydrolytickými a neutralizačnými reakciami.
Ve vyššie uvedených postupoch výsledná suspenzia alebo roztok sú premiestnené v plytkých čistých vysušených miskách do sušiarne, kde sú pri teplote 60 až 70 °C vystavené nútenému vzdušnému mechanickému prúdeniu dostatočne dlhý čas ( 18 až 24 hodín), pokým sa neodparí reakčné médium (voda) a odstráni voda z polyméru. Alebo sa výsledná suspenzia alebo roztok vysušia horúcou parou v bubnovej sušičke pri teplote 100 až 200 °C, pokým sa neodparí všetka voda a polymér získa formu vločiek. Po vysušení polymér vytvára krehké vločky, ktoré sú ľahko odstrániteľné z misiek alebo z povrchu bubnovej sušičky a rozomleté na jemný prášok, ako sa to požaduje, na dosiahnutie dostatočných stabilizačných vlastností umelého chrupu. Spôsoby prípravy týchto zmesí solí AVE/MA polyméru sú ďalej uverejnené v US patente č. 5 073 604, vydaný Holevôm a kol. 17. decembra 1991, v US patente č. .5 872 161, vydaný Liangom a kol. 16. februára 1999 a v US patente č. 5 830 933 vydaný Synodisom a kol. 3. novembra 1998, ktoré sú tu zahmúté ako odkaz v ich plnom znení.
Zmesi solí polymérov majú mimoriadne priľnavé vlastnosti, pokiaľ,’sú v kontakte s vodou alebo slinami, tak že sú často používané ako priľnavé materiály pre umelý chrup v prostriedkoch pre umelý chrup.
Prostriedky podľa predkladaného vynálezu sú zložené z bezpečného, účinného a priľnavého množstva zmesi solí polymérov výhodne najmenej 20 %
-10hmotnostných, ešte výhodnejšie najmenej 30 % hmotnostných prostriedku, tak že jediná priľnavá zložka alebo prídavná priľnavá zložka sa spoločne použijú s inými priľnavými zložkami.
Voliteľné nepriľnavé samonosné vrstvy
Súčasné priľnavé prostriedky pre umelý chrup výhodne obsahujú nejmenej jednu nepriľnavú samonosnú vrstvu. Táto nepriľnavá samonosná vrstva je charakteristická svojou schopnosťou udržiavať pevnosť a zaisťovať celistvosť pre priľnavý prostriedok za prítomnosti vody a/alebo slín. Nepriľnavá samonosná vrstva zahrňuje materiály ako sú polyester, polypropylén, nylon, umelý hodváb, acetát celulózy, nepriľnavé celulózové deriváty, látku, vláknitú vlnu, papier, plast, kožu, mikrokryštalický vosk, syntetické vlákna, prírodné vlákna a ich zmesi. Výhodné materiály sú nepriľnavé celulózové deriváty, polyester, polypropylén, nylon, umelý hodváb, látka, papier, mikrokryštalický vosk a ich zmesi. Ešte výhodnejšie sú polyester, polypropylén, nylon, umelý hodváb, látka a papier.
Nepriľnavá samonosná vrstva v každej fyzikálnej forme zaisťuje pevnosť a celistvosť pre prítomné nepriľnavé prostriedky. Takéto fyzikálne formy zahrňujú samonosnú vrstvu netkanú, tkanú, spojitú, rezanú a ich kombinácie. Navyše je nepriľnavá samonosná vrstva vytvorená akýmkoľvek procesom bežne známym v technike. Takéto procesy zahrňujú typy neviazané, nastriekané, spojované v podobe rúna, dierované, smykované, vodné termálne vstrebávané pod uhlom, sieťovo dierované, tavením vyfukované, vpichované, za mokra, za sucha a ich kombinácie.
Iné priľnavé zložky
Prostriedky podľa predkladaného obsahujú tiež ďalšie priľnavé zložky. Tieto priľnavé prostriedky, ako je uvedené, sú použité v bezpečnom a účinnom
-11 priľnavom množstve. Všeobecne sú iné priľnavé zložky prítomné v množstve od % do 90 %, výhodne od 10 % do 70 % a najvýhodnejšie od 20 % do 50 % celkovej hmotnosti prostriedku.
Vhodné priľnavé zložky zahrňujú ve vode rozpustný hydrofilný koloid alebo polymér, ktorý má napučiavacie vlastnosti a je schopný udržať v sebe vlhkosť a vytvoriť tak gumovitú lepiacu hmotu. Takéto priľnavé materiály sú prírodné gumy, syntetické polymérové gumy, AVE/MA kopolymérová kyselina, AVE/MA kopolymérový anhydrid, AVE/MA/IB, syntetické polyméry, mukoadhezívne polyméry, hydrofilné polyméry, sacharidové deriváty, celulózové deriváty a adhezívne materiály bežne používané v stabilizačných prostriedkoch pre umelý chrup a zlučiteľné s polymérmi v tomto vynáleze a ich zmesí. Príklady takýchto materiálov zahrňujú kaŕayovú gumu, guarovú gumu, želatínu, algín, alginát sodný, tragant, chitosan, polyetylénglykol, akrylamidové polyméry, karbopol, polyvinylalkohol, polyamíny, polykvartérne zlúčeniny, polybutény, silikóny, polyméry etylénoxidov, polyvinylpyrrolidon, kationické polyakrylamidové polyméry.
Výhodné sú deriváty celulózy, polyetylénglykol, polyetylénoxid, karayová, guma, alginát sodný, chitosan, polyvinylalkohol a ich zmesi. Najvýhodnejšie sú deriváty celulózy, ako je metylcelulóza, karboxymetylcelulóza, hydroxyetylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, hydroxypropylmetylcelulóza a ich zmesi.
Iné prísady
Predkladaný vynález tiež obsahuje redukčné činidlo. Redukčné činidlo pomáha pri odstraňovaní umelého chrupu z ústnej dutiny po aplikácii zmesi polymérových solí na umelý chrup uvedených v tomto vynáleze. Kyselina askorbová a jej, ve vode rozpustné solí, sú výhodným redukčným činidlom na toto použitie. Redukčné činidlo sa tiež používa v kombinácii s chelatačným
-12činidlom. Výhodnými chelatačnými činidlami sú citrát, vinan, laktát a pod.
Redukčné činidlo a/alebo chelatačné činidlo je tiež dodávané v prostriedku na nosičoch známych v technike, ktoré je bezpečné pre orálnu aplikáciu (t.j.
netoxické a má overenie na použitie v humánnej medicíne). Takéto nosiče zahrňujú povrchovo aktívne látky, rozpúšťadlá, atcf.
Redukčné činidlá a/alebo chelatačné činidlá sú používané v bezpečnom a účinnom množstve. Termín bezpečné a účinné množstvo, tu použitý, znamená množstvo dostatočné na uvoľnenie umelého chrupu z ústnej dutiny bez toxických účinkov na užívateľa, poškodenia ústneho tkaniva a zmien na materiál umelého chrupu. Užívateľ umelého chrupu aplikuje zmes solí polymérového priľnavého prostriedku na umelý chrup nebo orálne tkanivo a vloží umelý chrup do ústnej dutiny. Pri vyberaní umelého chrupu užívateľ aplikuje do úst uvoľňujúci prostriedok pre umelý chrup obsahujúci redukčné činidlo a/alebo chelatačné činidlá a vhodné rozpúštädlo(á), ktoré napomáhajú uvoľniť umelý chrup. Navyše jedno nebo viacero toxicky prijateľných zmäkčovadiel je zahrnutých v predkladaných prostriedkoch. Termín toxicky prijateľný, tu použitý, slúži na opis materiálov, ktoré sú vhodné z hľadiska ich toxického profilu na použitie v medicíne humánnej a/alebo veterinárnej. Zmäkčovadlá, ktoré sú použité v predkladaných prostriedkoch, obsahujú dimetylftalát, dietylftalát, dioktylftalát, glycerín, dietylénglykol, trietylénglykol, Igepal®, Gafac®, sorbitol, trikresylfosfát dimetylsebakát, etylglykolát, etylftalyletylglykolát, a o- a p-toluénetylsulfoamid a ich zmesi. Zmäkčovadlá sú prítomné v množstvách od 0 % do 70 %, ešte výhodnejšie od 1 % do 30 % hmotnosti prostriedkov.
Predkladané priľnavé prostriedky na umelý chrup, ktoré sú tiež zložené z nepriľnavej samonosnej vrstvy pozostávajúcej z obalovej vrstvy, ktorá je priľnavá k suchým umelým chrupom, a pokiaľ sa použije, je umiestnená na jednej strane priľnavého prostriedku pre umelý chrup. Prostriedky vhodné na použitie tohto typu priľnavej vrstvy zahrňujú polybutény, silikóny, gumy, vazelínu, prírodné
-13polyméry, syntetické polyméry a ich zmesi. Priľnavá vrstva je použitá v množstve od 0 % do 70 %, výhodnejšie od 0,5 % do 20 % hmotnosti prostriedku.
Ďalšie vhodné prísady zahrňujú farbivá, ochranné prostriedky ako je metyl- a etylparabény, zahusťovädlá ako je oxid kremičitý a polyetylénglykol, a spojivá ako je tekutá vazelína, vazelína, minerálne oleje a glycerín. Výhodné sú polyetylénglykol, oxid kremičitý a vazelína. Farbivá, ochranné prostriedky, zahusťovadlá a spojivá sú prítomné v množstve od 0 % do 20 % hmotnosti prostriedku.
Prostriedky v predkladanom vynáleze tiež obsahujú jednu nebo viacero zložiek zabezpečujúcich arómu, vôňu a/alebo príjemný pocit (tepelné nebo chladiace činidlá). Vhodné zložky obsahujú umelé sladidlá, mentol, mentyllaktát, gaulterínovú silicu, mentolový olej, olej z mäty zelenej, listový alkohol, klinčekový olej, anetol, metylsalicylát, silicu eukalyptovú, škoricovú kôru, 1-metylacetát, šalviu, eugenol, petržlenový olej, oxanon, a-irison (kosatcová silica), majoránku, citrón, pomaranč, propenylguaetol, škoricu, vanilku, tymol, linalol, glycerolacetal aldehydu kyseliny škoricovej známy ako CGA a ich zmesi, ako aj chladiace kvapaliny. Chladiace kvapaliny sú vyberané zo širokej škály materiálov. Medzi týmito materiálmi sú zahrnuté amidy karboxylových kyselín, mentol, ketaly, dioly a ich zmesi. Výhodnými chladiacimi kvapalinami v predkladaných prostriedkoch sú parametankarboxyamidové činidlá také ako N-etyl-p-metan-3-karboxamid, komerčne známom ako WS-3, N,2,3-trimetyl-2-izopropylbutanamid, známy ako WS-23 a ich zmesi. Prídavné výhodné chladiace kvapaliny sú vybrané zo skupiny obsahujúcej mentol, 1,3-mentoxypropan-l,2-diol známy ako TK-10 vyrábaného firmou Takasago, glycerolacetal mentonu známeho ako MGA vyrábaného firmou Haarmann a Reimer a metyllaktát známeho ako Frescolat® vyrábaného firmou Haarmann a Reimer. Termín mentol a mentyl, používaný tu, zahrňuje zlúčeniny izomérov skrúcajúcich rovinu polarizovaného svetla doprava resp. doľava a ich racemické zmesi. TK-10 je opísaný v US patente č. 4 459 425, vydaný Amanom a koľ, 10. júla 1984. WS-3 a ďalšie činidlá sú
-14opísané v US patente č. 4 136 163, vydaný Watsonom a kol., 23. januára 1979, zverejnenom v obidvoch tu zahrnutých referenciách v plnom znení. Tieto činidlá sú prítomné v množstve od 0 % do 50 % hmotnosti prostriedku.
Predkladané prostriedky sú použité ako lepidlá alebo biolepidlá pre umelý chrup na mokré tkanivá ako sú slizničné tkanivá, poranenia, ústne tkanivá atď. Prítomné priľnavé prostriedky sú používané ako jeden nebo viacero terapeutických preparátov, vhodných na miestnu aplikáciu do mukozálnych alebo vlhkých slizníc. Tu použitý termín terapeutické preparáty, opisujú činidlá, ktoré sú farmaceutický aktívne, keď sú absorbované do slizničného tkaniva alebo do mukozálnych častí tela, takých ako je ústna dutina, poranenie, a/alebo aplikácie povrchov kože. Terapeutické preparáty sú prítomné v množstve od 0 % do 70 % hmotnosti prostriedku.
Terapeutické preparáty, ktoré sú použité v predkladaných prostriedkoch, zahrňujú antimikrobiálne činidlá také ako jód, sulfoamidy, bisbiguanidíny nebo fenoly, antibiotiká ako tetracyklín, neomycín, kanamycín, metronidazol alebo clindamycín, protizápalové činidlá ako aspirín, acetaminofen, naproxen a ich soli, ibuprofen, ketorolac, flurbiprofen, indometacín, eugenol alebo hydrokortizon, ďalej zubné dezinfekčné činidlá ako dusičnan draselný, chlorid strontnatý alebo fluorid sodný; anestetické činidlá také ako lidokain alebo benzokain, protiplesňové činidlá; aromatické činidlá ako sú gáfor, eukalyptový olej, aromatické látky, vonné látky alebo pachové látky (chladiace alebo tepelné činidlá) a deriváty aldehydov ako sú benzaldehyd, inzulín, steroidy, a antineoplastiká (látky proti rakovine). Je známe, že istými formami liečby, kombináciou týchto činidiel do jedného dávkovacieho systému, je možné dosiahnutie optimálneho účinku. Napríklad antimikrobiálne a protizápalové činidlá sú kombinované do jedného dávkovacieho systému na získanie kombinovaného účinku.
-15Postup na prípravu prostriedku
Postup na prípravu priľnavých prostriedkov na umelý chrup podľa predkladaného vynálezu (krémy, prášky, doštičky, kvapaliny, aerosóly, pasty) obsahujú konvenčné spôsoby známe v technike. Konvenčné spôsoby sú podrobne opísané v US patente č. 5 525 652, vydaný Clarkom a kol., 11. júna 1996, US patente č. 3 003 988, vydaný Germannom a kol., 10. októbra 1961, US patente č. 5 073 604, vydaný Holuvom a kol., 17. decembra 1991 a US patente č. 5 872 161, vydaný Liangom a kol., 16. februára 1999 vo všetkých tu zahrnutých referenciách v plnom znení.
Postup na prípravu predkladaných priľnavých prostriedkov na umelý chrup, výhodne zložených z nepriľnavej samonosnej vrstvy, ktorá obsahuje povlakové váhové množstvo priľnavých zložiek na nepriľnavej samonosnej vrstve. Tento postup je uverejnený v US patente č. 5 877 233, vydaný Liangom a kol., 2. marca 1999, U S patente č. 5 872 160, vydaný Liangom a kol., 16. februára 1999, US patente č. 5 880 172, vydaný Rajaiahom a kol., 25. októbra 1996 a vo všetkých tu zahrnutých referenciách v plnom znení.
Termín zmes použitý v tejto časti Postup na prípravu prostriedku sa týka roztokov, kašovitých zmesí a suspenzií.
Priľnavé zložky sú nanesené na nepriľnavú samonosnú vrstvu rôznymi spôsobmi. Tieto spôsoby zahrňujú: (a) namočenie nepriľnavej samonosnej vrstvy vo vode, tak aby sa priľnavá zložka(y) vo forme prášku rovnomerne vnorila do vlhkej vrstvy a následne sa vrstva opäť navlhčí vodou, (b) rozpustenie priľnavej zložky (zložiek) vo vode a/alebo v inom rozpúšťadle (-ách) a potiahnutie vrstvy výslednou zmesou, (c) potiahnutie vrstvy zmesou, ktorá je vytvorená počas spracovania AVE/MA polyméru, (d) pripojiť priľnavú zložku (zložky) do vrstvy tak aby sa vytvorila vrstva nosná (e), rozpustenie priľnavej zložky (zložiek) vo vode a/alebo v inom rozpúšťadle(ch), namáčanie a potiahnutie vrstvy výslednou zmesou, tak aby sa priľnavá zložka(y) vo forme prášku rovnomerne vnorila do
-16vlhkej potiahnutej vrstvy, a výhodne bola opäť potiahnutá zmesou a potom zvlhčená vodou; (f) spôsob podľa bodu (e) niekoľkokrát opakovaný a (g) všetky kombinácie spôsobov od (a) až do (f) opísaných vyššie.
Ako je uvedené vyššie, priľnavé zložky sa rozpúšťajú vo vode a/alebo v iných rozpúšťadlách a výsledná zmes je nanesená na vrstvu. Rozpúšťadlá pre polyméry zahrňujú vodu a/alebo alkoholy ako' metanol, propanol, izopropanol, etanol, butanol, 1,4-butandiol, cyklohexanol a dietylénglykol; étery a étery alkoholov ako tetrahydrofurán, etylénglykolmonometyléter, dietylénglykolmetyléter, dioxán, a etyléter; estery ako metylacetát, etylacetát a sekundárny butylacetát; aldehydy, ketóny alebo ketóny alkoholov ako benzaldehyd, roztok formaldehydu, metyletylketón, diacetónalkohol, acetón, cyklohexanon, mesityloxid a metylizobutylketón; laktámy a laktóny ako N-metyl-2-pyrrolidín, Nvinyl-2-pyrrolidon a butyrolaktón, uhľovodíky ako benzén, toluén, xylén, hexán, minerálne alkoholy, minerálne oleje a benzín; chlórované uhľovodíky ako tetrachlórmetán, chlórbenzén, chloroform, etyléndichlorid, metylénchlorid, nitroparafíny ako nitroetán a nitrometán, merkaptany ako tiofenol a 2-merkapto1-etanol a ďalšie ako kyselina octová, pyridín, dimetylformamid.
Výhodné rozpúšťadlá na polyméry sú voda, metanol, propanol, izopropanol, tetrahydrofurán, metylacetát, benzaldehyd, roztok formaldehydu, metyletylketón, diacetónalkohol, N-metyl-2-pyrrolidín, N-vinyl-2-pyrrolidon, dimetylformamid a ich zmesi. Zlúčeniny zvyčajne používané ako zmäkčovadlá sú používané ako rozpúšťadlá na polyméry. Takýmito zmäkčovadlami sú dimetylftalát, dietylftalát, dioctylftalát, glycerín, dietylénglykol, trietylénglykol, Igepal® CO-630, Gafac® RE-610, sorbitol, trikresylfosfát, dimetylsebakát, etylglykolát, etylftalyletylglykolát a p-toulénetylsulfonamid.
Rozpúšťadlá pre iné priľnavé zložky ako je CMC, ktoré sú výhodne zahrnuté do priľnavých prostriedkov, zahrňujú zmesi vody a s vodou miešateľné rozpúšťadlá ako je etanol a acetón. Rozpúšťadlá s nízkou koncentráciou sú
-17používané až do 40% acetónu a/alebo 50% alkoholu. Iné rozpúšťadlá, ktoré sú používané, zahrňujú etanolamíny, etylénglykol, glyceról, 1,2,6-hexantriol, mono-, di- a triacetín (estery kyseliny octovej a glycerolu), 1,5-pentadiol, polyetylénglykol (molekulárna hmotnosť 600 alebo menej), propylénglykol a trihydroxymetyl-propán.
Pri príprave priľnavých prostriedkov rozpustením priľnavej zložky (zložiek) vo vode a/alebo iných rozpúšťadlách, rôzne uskutočnenia postupu zahrňuje: rozpustenie polymérov v jednom alebo viacerých rozpúšťadlách na polyméry; rozpustenie prídavnej zložky vo vhodnom rozpúšťadle; nanesenie výslednej zmesi na nepriľnavú samonosnú vrstvu a potom výhodne rovnomerné vnorenie jednej alebo viacerých priľnavých zložiek na potiahnutú vrstvu. Potiahnutie vrstvy sa dosiahne obvyklými technikami známymi v technike a ktoré obsahuje poťahovanie vytlačovaním, rozotieraním, nastriekaním, namáčaním, atď.
Potom ako sa vrstva potiahne polymérom jedným zo spôsobov opísaných vyššie, je usušená. Ďalej je priľnavý prostriedok na umelý chrup mechanicky zmäkčený pretlačením cez kruhový valec alebo malé luskáčiky alebo akýmkoľvek iným vhodným spôsobom. Prostriedok je potom jemne vtláčaný hydraulickým tlakom nebo hladkým valcom nebo inak spracovávaný v uvedenom zmysle. Prostriedok je potom nanesený na povrch umelého chrupu. Tieto povrchy napomáhajú aplikácii prostriedku na umelé chrupy.
Nasledujúce príklady ďalej popisujú a ukazujú uskutočnenia v rozsahu tohoto vynálezu. Príklady sú uvádzané samostatne s úmyslom preukázania a nie sú vytvorené ako limitujúce faktory tohoto vynálezu. Možný je celý rad variantov týchto príkladov bez odchýlenia sa od podstaty a rozsahu vynálezu.
-18PRÍKLADY USKUTOČNENIA VYNÁLEZU
Príklad 1 (A-O)
Nasledujúce príklady A až O opisujú zmesi solí a spôsob prípravy týchto solí AVE/MA polymérov:
A B C D
Zložka (v gramoch) (v gramoch) (v gramoch) (v gramoch)
Voda 2850 2850 2841 2850
Hydroxid vápenatý - 17,08 17,08 8,54
Uhličitan strontnatý 39,71 5,67 11,35 39,71
Oxid zinočnatý 12, 51 12, 51 10, 95 3,13
Anhydrid AVE/MA 120 polyméru1 120 120 120 120
Výsledná zmes soli Sr (35 %)/ Zn (20 %)/ VK (45 %) Ca(30%)/ Sr (5 %)/ Zn (20%) VK (45 %) Ca (30 %)/ Sr (10 %)/ Zn (17,5%) VK (42,5 %) Ca (15%)/ Sr (35 %)/ Zn (5%) VK (45 %)
E F G H
Zložka (v gramoch) (v gramoch) (v gramoch) (v gramoch)
Voda 2842 2850 2850 2850
Hydroxid vápenatý 14,24 5,13 - 2,7
Uhličitan strontnatý 11,35 39,71 39,71 11,35
Oxid zinočnatý 12,51 12,51 3,13 12,51
n-Hydrát síranu železitého - - - 0,34
Hydroxid sodný - - - 6,15
Oxid horečnatý - - 1 3,1
Anhydrid AVE/MA polyméru1 120 120 120 120
Výsledná zmes soli Ca (25 %)/ Sr (10 %)/ Zn (20 %)/ VK (45 %) Ca (9 %)/ Sr (35 %)/ Zn (20 %)/. VK (36 %) Sr (35 %)/ Zn (5%)/ VK (60 %) Ca (4,75 %)/ Sr (10 %)/ Zn (20 %)/ Fe (0,25 %)/ VK (55%)/ Mg(10 %)
1 Gantrez ΑΝ 169 je v ponuke od firmy ISP Corporation a/alebo AVE/MA kopolymér so špecifickou viskozitou 6,3 a/alebo 7,3
I J K L
Zložka (v gramoch) (v gramoch) (v gramoch) (v gramoch)
Voda 2844 2835 2837 2832
Hydroxid vápenatý 14,24 9,97 11,39 -
Uhličitan strontnatý 5,67 22,69 22,69 36,87
Oxid zinočnatý 12,51 12,51 3,13 10,95
Oxid horečnatý 3,1 - -
Anhydrid AVE/MA polyméru1 120 120 120 120
Výsledná zmes soli Ca (25 %)/ Sr (5 %)/ Zn (20 %)/ Mg( 10%) VK (40 %) Ca(17,5%)/ Sr (20 %)/ Zn (20 %)/ VK (42,5 %) Sr (35 %)/ Zn (5%)/ VK (60 %) Sr (32,5 %)/ Zn (17,5 %)/ VK (50%)/
M N O
Zložka (v gramoch) (v gramoch) (v gramoch)
Voda 2842 2836 2823
Hydroxid vápenatý 19,93 8,54 -
Uhličitan strontnatý 5,67 22,69 51,06
Oxid zinočnatý 12,51 12,51 6,25
Anhydrid AVE/MA polyméru1 120 120 , 120
Výsledná zmes soli Ca (35 %)/ Sr (5 %)/ Zn (20 %)/ VK (40 %) Ca (IS %)/ Sr (20 %)/ Zn (20 %)/ VK (45 %) Sr (45 %)/ Zn (IO %)/ VK (45 %)
-21 Vyššie uvedené zložky sú miešané vo štvorlitrovej reakčnej nádobe. Na premenu všetkých zložiek vo forme prášku okrem AVE/MA na suspenziu je použitých 15 % hmotnostných vody. Zvyšky prášku zachyteného na stenách nádoby sú opláchnuté. Ďalej reakcia prebieha pri teplote 80 až 95 °C. Následne sa reakčná zmes vysuší v sušiarni pri 60 až 70 °C. Získaná reakčná zmes vo forme vločiek sa rozomelie na jemný prášok. Rovnaká zmes solí AVE/MA/IB sa získa rovnakým spôsobom ako vyššie uvedená zmes nahradzujúca zmes AVE/MA zmesou AVE/MA/IB v rôznych množstvách.
Príklad 2
Stabilizačné prostriedky na umelý chrup vo forme krému sú zmiešané spoločne s nasledujúcimi zložkami:
hmotnosť (gramy)
Biely minerálny olej 89,74
Vazelína biela 82,01
Karboxymetylcelulóza sodná 75,00
Oxid kremičitý koloidný 4,28
Farbivo (Opatint - červené farbivo) 0,23
Akákoľvek AVE/MA zmes soli A-0 alebo akákoľvek AVE/MA/IB zmes soli A-0 123,75
Červené farbivo, vazelína a minerálny olej sú zmiešané a ohrievané v sklenenej nádobe pri teplote od 50 do 60 °C, pokým všetky zložky nie. sú dokonale premiešané. K tejto zmesi sú potom pridané ďalšie zložky v práškovej forme (koloidný silikónový olej, CMC, zmes soli AVE/MA alebo AVE/MA/IB kopolyméru) a celá zmes sa premieša. Pomocou stierky sú stále primiešavané práškové zložky k ostatným kvapalným zložkám, pokým nevznikne ružový krém. Vyššie uvedený krém je upravovaný rôznym množstvom prídavných zložiek a to: zmesi solí AVE/MA alebo AVE/MA/IB polyméru od 0 gramov do 18,75 gramov;
-22vazelíny od 0 gramov do 18,75 gramov a/alebo pridávaním CMC od 0 gramov do 18,75 gramov. Vyššie uvedený krémový prostriedok je možné dalej upravovať použitím zmesí rôznych zmesových solí AVE/MA polyméru a/alebo zmesových solí AVE/MA/IB polyméru. Stabilizujúci krémový prostriedok tvorí od 0,1 gramov do 2 gramov hmotnosti umelého chrupu. Potom sa umelý chrup vloží do úst a vhodne sa zaistí.
Príklad 3
Stabilizačné prostriedky na umelý chrup vo forme prášku sú zmiešané spoločne s nasledujúcimi zložkami:
hmotnosť (gramy)
Karboxymetylcelulóza sodná 40,00
Akákoľvek AVE/MA zmes soli A-0 alebo 60,00
akákoľvek AVE/MA/IB zmes soli A-0
Všetky zložky sa spolu zmiešajú. Vyššie uvedené prostriedky sú upravované rôznym množstvom pridávaných zložiek a to: zmesi solí AVE/MA alebo AVE/MA/IB polyméru od 0 gramov do 50 gramov a/alebo pridávaním CMC od 0 gramov do 40 gramov. Vyššie uvedené práškové prostriedky je ďalej možné upravovať použitím zmesí rôznych zmesových solí AVE/MA polyméru a/alebo zmesových solí AVE/MA/IB polyméru. Stabilizujúci práškový prostriedok tvorí od 0,1 gramov do 2 gramov hmotnosti čiastočne zvlhčeného umelého chrupu, ktorý sa v krátkom čase zvlhčí úplne. Potom sa umelý chrup vloží do úst a vhodne sa zafixuje.
-23Príklad 4
Stabilizačné prostriedky na doštičke na umelý chrup sú pripravované namočením netkaného polyesteru ( 1 473 mm x 500 mm, nepriľnavá samonosná vrstva) vo vode, čo vedie ku vzniku rovnomerného povlaku na samonosnej vrstve. Táto vlhká vrstva sa potom spojí s nižšie uvedenými prostriedkami
hmotnosť (gramy)
Karboxymetylcelulóza sodná 60,00
Akákoľvek AVE/MA zmes soli A-0 alebo akákoľvek AVE/MA/IB zmes soli A-0 90,00
Potom sa táto vrstva opäť namočí vo vode a vysuší. Prostriedok je v kruhovom valci mechanicky zmäkčený a hydraulickým tlakom vyhladený. Na získanie požadovaného tvaru sa prostriedok nastrihá na rezači. Tieto kvapalné prostriedky sú namočené a aplikujú sa na umelé chrupy. Potom sa umelý chrup vloží do úst a vhodne sa zafixuje.
Vyššie uvedené prostriedky na vrstvách sú upravované rôznym množstvom pridávaných zložiek a to: zmesi solí AVE/MA alebo AVE/MA/IB polyméru od 0 gramov do 60 gramov a/alebo pridávaním CMC od 0 gramov do 60 gramov. Vyššie uvedené prostriedky na vrstvách je ďalej možné upravovať použitím zmesí rôznych zmesových solí AVE/MA polyméru a/alebo zmesových solí AVE/MA/IB polyméru.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Priľnavý prostriedok na umelý chrup pozostávajúceho zo zmesi soli kopolyméru alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu a zmesi soli obsahujúcej kationickú soľ obsahujúcu:
    a) od 1 % do 50 % strontnatých katiónov, s výhodou od 1 % do 25 %;
    b) od 1 % do 40 % zinočnatých katiónov, s výhodou od 10 % do 30 %;
    c) od 0 % do 2,5 %, s výhodou od 0,01 % do 2 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich zmesí, s výhodou železa;
    d) od 36 % do 60 % voľnej kyseliny a
    e) od 0 % do 65 %, s výhodou od 15 % do 50 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej z horčíka, vápnika a ich zmesí.
  2. 2. Priľnavý prostriedok na umelý chrup podľa nároku 1, v y z načujúci sa t ý m, že špecifická viskozita kopolyméru je vyššia než 5,5.
  3. 3. Priľnavý prostriedok na umelý chrup, v y z n a č u j ú c i sa tým, že pozostáva zo zmesi soli terpolyméru, alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu, s izobutylénom, zmes soli obsahujúcej kanonickú soľ obsahujúcu:
    a) od 1 % do 50 % strontnatých katiónov, s výhodou od 1 % do 25 %;
    b) od 1 % do 40 % zinočnatých katiónov, s výhodou od I0 % do 30 %;
    -25c) od 0 % do 2,5 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej zo železa, boru, hliníka, vanádu, chrómu, mangánu, niklu, medi, ytria, titánu a ich ' zmesí;
    d) od 36 % do 60 % voľné kyseliny a
    e) od 0 % do 65 %, s výhodou od 5 % do 60 % katiónu vybraného zo skupiny pozostávajúcej z horčíka, vápnika a ich zmesí.
  4. 4. Priľnavý prostriedok na umelý chrup podľa nároku 1 alebo 3, vyz načujú -c i sa tým, že ďalej obsahuje jednu nebo viacero zložiek vybraných zo skupiny pozostávajúcej z prídavných priľnavých zložiek, zmäkčovadiel, farbív, konzervačných prostriedkov, zahusťovadiel, spojív, aromatických látok, vonných látok a ich zmesí.
  5. 5. Priľnavý prostriedok na umelý chrup podľa nároku 4, vyz načujúci sa t ý m, že ďalej obsahuje prídavnú priľnavú zložku vybranú zo skupiny obsahujúcej prírodné gumy, syntetické polyméry, mukózne priľnavé polyméry, hydrofilné polyméry, prírodné polyméry, deriváty sacharidov, deriváty celulózy, zmes solí AVE/MA kopolymérov alebo terpolymérov, AVE/N1A kopolymér kyseliny maleínovej, kopolymér anhydridu alkylvinyléteru kyseliny maleínovej a ich zmesi.
  6. 6. Priľnavý prostriedok na umelý chrup podľa nároku 5, vyz na čujúci sa t ý m, že deriváty celulózy sú vybrané zo skupiny pozostávajúcej z hydroxyetylcelulózy, hydroxypropylcelulózy, hydroxymetylpropylmetylcelulózy, karboxymetylcelulózy sodnej a ich zmesí.
  7. 7. Priľnavý prostriedok na umelý chrup podľa nároku 4, v y z na čujúci sa t ý m, že spojivo je vybrané zo skupiny pozostávajúcej z vazelíny, kvapalnej vazelíny, minerálneho oleja, glycerínu a ich zmesí.
    -268. Priľnavý prostriedok na umelý chrup podľa nároku 1 alebo 3, v y z načujú -c i sa tým, že prostriedok sa ďalej skladá najmenej z jednej nepriľnavej samonosnej vrstvy.
  8. 9. Priľnavý prostriedok na umelý chrup podľa nároku 8, v y z na čujúci sa tým, že nepriľnavá samonosná vrstva je vybraná zo skupiny pozostávajúcej z polyesteru, polypropylénu, nylonu, hodvábu, acetátu celulózy, nepriľnavých derivátov celulózy, látky, vláknitej vlny, , papieru, plastu, kože, mikrokryštalického vosku, syntetických vlákien, prírodných vlákien a ich zmesí.
  9. 10. Spôsob vyznačujúci sa tým, že zvyšuje priľnavosť umelých chrupov v ústnej dutine použitím prostriedku podľa nárokov 1 alebo 3 na úmelé chrupy v ústnej dutine a ich následné fixovanie v ústnej dutine.
SK1430-2001A 1999-04-14 2000-04-13 Priľnavé prostriedky na umelý chrup obsahujúce kopolymér a terpolymér s izobutylénom alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu, prídavné priľnavé zložky, celulózové deriváty, nepriľnavú samonosnú vrstvu a spôsob ich použitia SK14302001A3 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US12916299P 1999-04-14 1999-04-14
US15212299P 1999-09-02 1999-09-02
PCT/US2000/010186 WO2000061072A1 (en) 1999-04-14 2000-04-13 Denture adhesive compositions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK14302001A3 true SK14302001A3 (sk) 2002-05-09

Family

ID=26827299

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1430-2001A SK14302001A3 (sk) 1999-04-14 2000-04-13 Priľnavé prostriedky na umelý chrup obsahujúce kopolymér a terpolymér s izobutylénom alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu, prídavné priľnavé zložky, celulózové deriváty, nepriľnavú samonosnú vrstvu a spôsob ich použitia

Country Status (21)

Country Link
EP (1) EP1169006B1 (sk)
JP (1) JP4409778B2 (sk)
KR (1) KR100506020B1 (sk)
CN (1) CN1174730C (sk)
AU (1) AU765154B2 (sk)
BR (1) BR0009695A (sk)
CA (1) CA2372265C (sk)
CZ (1) CZ20013585A3 (sk)
ES (1) ES2668374T3 (sk)
HK (1) HK1045097A1 (sk)
HU (1) HUP0200909A3 (sk)
IL (1) IL145672A0 (sk)
MA (1) MA25353A1 (sk)
MX (1) MXPA01010375A (sk)
NO (1) NO330987B1 (sk)
PL (1) PL199661B1 (sk)
RU (1) RU2219896C2 (sk)
SK (1) SK14302001A3 (sk)
TR (1) TR200102924T2 (sk)
WO (1) WO2000061072A1 (sk)
ZA (1) ZA200107756B (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5089192B2 (ja) * 2007-02-19 2012-12-05 株式会社トクヤマデンタル 歯科用接着性組成物
AT515834B1 (de) * 2014-06-04 2018-09-15 Magister Hoeveler & Co Ges M B H Haftmittel für Zahnprothesen und sein Verfahren zur Herstellung
EP3501482B1 (en) 2016-08-18 2021-03-17 Tokuyama Dental Corporation Two-package dental adhesive composition
CN112336633B (zh) * 2020-11-02 2022-03-22 浙江大学 基于铜、锌离子的牙科粘接预处理系统及用途
CN113969207B (zh) * 2021-04-27 2022-12-02 暨南大学 一种金属热轧成型减摩抗磨且抗氧化润滑剂及其制备方法与应用

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5037924A (en) * 1990-07-25 1991-08-06 Gaf Chemicals Corporation Denture adhesive
US5395867A (en) * 1993-03-01 1995-03-07 Isp Investments Inc. Denture adhesive
US5696181A (en) * 1995-09-22 1997-12-09 The Block Drug Company, Inc. Denture fixative
US5750591A (en) * 1996-02-29 1998-05-12 The Block Drug Company Denture adhesive containing partial zirconium, calcium, sodium gantrez salt
WO1998043595A1 (en) * 1997-03-27 1998-10-08 The Procter & Gamble Company Denture stabilizing compositions
US6166102A (en) * 1998-12-08 2000-12-26 Block Drug Company, Inc. Denture adhesive

Also Published As

Publication number Publication date
JP2004500322A (ja) 2004-01-08
KR100506020B1 (ko) 2005-08-05
ES2668374T3 (es) 2018-05-17
ZA200107756B (en) 2002-06-26
CA2372265C (en) 2007-03-27
AU4246100A (en) 2000-11-14
CN1174730C (zh) 2004-11-10
KR20010109353A (ko) 2001-12-08
BR0009695A (pt) 2002-01-08
NO20014833L (no) 2001-10-04
PL199661B1 (pl) 2008-10-31
HUP0200909A3 (en) 2006-11-28
TR200102924T2 (tr) 2002-11-21
JP4409778B2 (ja) 2010-02-03
HUP0200909A2 (en) 2002-08-28
CN1365269A (zh) 2002-08-21
WO2000061072A1 (en) 2000-10-19
NO330987B1 (no) 2011-08-29
PL351086A1 (en) 2003-03-24
MXPA01010375A (es) 2002-05-06
CA2372265A1 (en) 2000-10-19
IL145672A0 (en) 2002-06-30
MA25353A1 (fr) 2001-12-31
EP1169006B1 (en) 2018-02-28
EP1169006A1 (en) 2002-01-09
NO20014833D0 (no) 2001-10-04
HK1045097A1 (zh) 2002-11-15
CZ20013585A3 (cs) 2002-04-17
AU765154B2 (en) 2003-09-11
RU2219896C2 (ru) 2003-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU760182B2 (en) Denture adhesive compositions
US5877233A (en) Denture adhesive compositions
US6617374B1 (en) Denture adhesives with mixed salts of alkyl vinyl ether-maleic copolymer or terpolymer
US7008976B2 (en) Denture adhesive compositions
US5872160A (en) Denture stabilizing compositions
WO1998043595A1 (en) Denture stabilizing compositions
SK14302001A3 (sk) Priľnavé prostriedky na umelý chrup obsahujúce kopolymér a terpolymér s izobutylénom alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu, prídavné priľnavé zložky, celulózové deriváty, nepriľnavú samonosnú vrstvu a spôsob ich použitia
CA2284186C (en) Denture adhesive compositions
SK14292001A3 (sk) Priľnavé prostriedky na umelý chrup obsahujúce kopolymér a terpolymér s izobutylénom alkylvinyléteru kyseliny maleínovej alebo jej anhydridu, prídavné priľnavé zložky, celulózové deriváty, nepriľnavú samonosnú vrstvu a spôsob ich použitia
WO2001015657A1 (en) Denture adhesive compositions

Legal Events

Date Code Title Description
FB9A Suspension of patent application procedure