CZ20013181A3 - Vodorozpustné transplatinové komplexy s protirakovinnou aktivitou a způsob jejich vyuľití - Google Patents

Vodorozpustné transplatinové komplexy s protirakovinnou aktivitou a způsob jejich vyuľití Download PDF

Info

Publication number
CZ20013181A3
CZ20013181A3 CZ20013181A CZ20013181A CZ20013181A3 CZ 20013181 A3 CZ20013181 A3 CZ 20013181A3 CZ 20013181 A CZ20013181 A CZ 20013181A CZ 20013181 A CZ20013181 A CZ 20013181A CZ 20013181 A3 CZ20013181 A3 CZ 20013181A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
compound
group
trans
platinum
lower alkyl
Prior art date
Application number
CZ20013181A
Other languages
English (en)
Inventor
Nicholas P. Farrell
Ulrich Bierbach
Original Assignee
Virginia Commonwealth University
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Virginia Commonwealth University filed Critical Virginia Commonwealth University
Publication of CZ20013181A3 publication Critical patent/CZ20013181A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F15/00Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F15/00Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table
    • C07F15/0006Compounds containing elements of Groups 8, 9, 10 or 18 of the Periodic Table compounds of the platinum group
    • C07F15/0086Platinum compounds
    • C07F15/0093Platinum compounds without a metal-carbon linkage
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pyridine Compounds (AREA)

Description

Tento vynález se obecně týká vodorozpustných fra/is-platnatých komplexů, jejich syntetických cest a jejich způsobů použití jako protirakovinných činidel.
Dosavadní stav techniky
Použití cisplatinu, c/s-[PtCI2(NH3)2], a karboplatinu, [Pt(CBDCA)(NH3)2] (CBDCA=1,1-cyklobutandikarboxylát) je dobře zavedeno v léčbě některých rakovin. Přesto zde zůstává zájem o navrhnutí strukturně nových sloučenin platiny vykazujících protinádorovou aktivitu, která by doplňovala aktivitu klinických léků. Skutečnost, že se transplatin, řrans-[PtCl2(NH3)2],
Clx znh3 Pt nh/ XCI transplatin ukázal jako terapeuticky neaktivní, byla považována za paradigma pro vztahy mezi strukturou a aktivitou (SAR) platnatých proti nádorových sloučenin; trans-Pt sloučeniny byly zamítnuty jako neúčinná in vivo činidla.
Avšak přítomnost planárního ligandu jako je pyridin nebo chinolin, například u
dramaticky zvyšuje in vitro cytotoxicitu řrans-geometrie. Cytotoxická aktivita takovýchto „neklasických“ řrans-platinových komplexů byl diskutován na základě jak cel2 • ·
kové změněné aktivity k biologicky relevantním (N a S) nukleofilům, tak jedinečných DNA-vazebných způsobů.
U výše uvedených „neklasických“ frans-platinových druhů však byla zjištěna omezená biodostupnost a v důsledku toho nízká iv vivo aktivita. Jedním z možných vysvětlení je nedostatek rozpustnosti. Bylo by zjevně žádoucí nalézt řrans-platinové druhy, které zachovají vlastnost cytotoxicity a přesto jsou vodorozpustné, čímž zvýší svou biodostupnost a potenciální in vivo využitelnost pro léčbu nádorů.
Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je poskytnout trans-platinovou sloučeninu (obsahující planární ligand) s vyšší rozpustností ve vodě a biodostupností. Zvláště se vynález týká použití takové trans-Pt sloučeniny k léčbě savce postiženého nádorem. Cytotoxická aktivita Pt sloučeniny podle vynálezu byla experimentálně stanovena studiemi, které jsou zde popsány v příkladech.
Tento vynález se týká způsobu léčby nádorů u savců. Způsob především zahrnuje podání pacientovi množství sloučeniny mající obecný strukturní vzorec:
[PtBXm(NR*3)j kde B představuje planární heterocyklický kruh (například thiazol, benzothiazol, chinolin, isochinolin, akridin, imidazol, oxazol nebo pyrazin) obsahující: 1) alespoň jeden atom N (ke koordinaci kovu) a 2) postranní chelátotvornou skupinu (například karboxyláty [RCOO', kde R=CH3, C2H5 nebo jiné nižší alkyly], fosfonáty nebo sulfonáty), která je schopná tvorby chelátu na kovovém centru jedním z atomů kyslíku ze skupiny; a kde R* představuje vodík nebo skupinu nižšího alkylu (například C1-12 alkyl) a každý ze členů R* může být stejný nebo různý (například NH3, NH2R* nebo NR*2H); a X představuje aniontový ligand jako jsou halogeny (Cl, Br nebo I), alkoxidy (například OR, kde R=CH3, C2H5 nebo jiné nižší alkyly), dusičnany (N03), chloristany (CIO4) a karboxyláty (RCOO', kde R=CH3, C2H5 atd.); a kde m=1 nebo 2 v závislosti na protonačním stavu B (když je B protonováno, m=2; když je B deprotonováno, m=1). Geometrie komplexu je trans pro NH3 vůči atomu dusíku skupiny B, který je kovalentně navázán na Pt, a čtvercově planární jednotka je elektroneutrální.
Cesta 1, znázorněná níže, popisuje syntetickou cestu, která vede k jednomu specifickému provedení komplexu, řrans-[Pt(PyAc-N,0)CI(NH3)] (komplex 2).
komplex 2 pH>2
komplex 1
Cesta 1
Podrobnosti této syntézy lze nalézt v příkladu 1 níže. Příprava používá aniontový Ν,Ο-chelátotvorný ligand pyridin-2-yl-acetát (PyAc), který zavádí na dusíkový atom planárního ligandu karboxylátový donor cis. Tento dvojzubý ligand byl použit ve své O-chráněné formě, tj. odpovídajícím methylesteru (PyAcMe). Tvorby N,O-chelátu bylo dosaženo pres meziprodukt dichlorformy, frans-[PtCl2(NH3)(PyAcH)]*H2O (komplex VH2O) při neutrálním pH. Vytlačení chloridu v komplexu 1 karboxylátem za výše uvedených podmínek (například v 10’2M HCI) je mimořádně snadné.
Komplexy 1 a 2 byly charakterizovány 1H NMR a IR spektroskopií a elementární analýzou. Navíc byla provedena monokrystalová rentgenová strukturní analýza komplexu 2. V pevném stavu se komlex 2 skládá z jednotlivých neutrálních molekul komplexu, které drží pohromadě pomocí slabých intermolekulárních vodíkových vazebných interakcí (01 *··Ν2 296(1) pm, 02···Ν2 329(1) pm). V komplexu 2 vykazuje platina čtvercově planární [N2OCI] prostředí s očekávanou frans-koordinací N-donorů. Vzdálenosti Pt-N, Pt-0 a Pt-CI jsou v obvyklém rozmezí pozorovaném pro dvojmocnou platinu.
Vazebné úhly kolem kovu se jen okrajově odchylují od 90°, respektive 180°, což naznačuje nenapnutou koordinaci PyAc ligandů. V pevném stavu zaujme šestičlenný chelátový kruh v komplexu 2 lodičkovitou složenou konformaci, která je charakterizována úhlem 70° mezi rovinami tvořenými atomy PT-N1-C2-C7 a Pt-O1-C8-C7. 1H NMR spektra komplexu 2 a komplexu 4 v [dzjDMF vykazují ostrý singlet u methylenových protonů (C7), což naznačuje vysoký stupeň strukturní flexibility Ν,Ο-chelátu a rychlou interkonverzi různých konformaci v roztoku. Zlepšená rozpustnost (4 mmol.l’1) cílové sloučeniny komplexu 2 ve vodě ve srovnání s analogickými komplexy [PtCl2(NH3)L] může být připisována akceptorovým vlastnostem vodíkové vazby karboxylátové skupiny. Podobné zvýšení rozpustnosti komplexu platiny je pozorováno, když jsou oba chlorové ligandy u cisplatiny nahrazeny dikarboxylátovým ligandem, například u karboplatinu.
Byly studovány cytotoxické vlastnosti komplexu 2 a jeho geometrického isomeru c/s-[Pt(PyAc-N,O)CI(NH3)]. Nejpozoruhodnějším znakem těchto dvou isomerů byla jejich odlišná cytotoxicita, jak byla monitorována pokusy s inhibici buněčného růstu u myší leukemie L1210 (příklad 2). Předběžná data ukazují, že in vitro je frans-isomer komplexu 2 srovnatelně cytotoxický se samotným cisplatinem, zatímco c/s-isomer musí být překvapivě považován za neaktivní.
Tato studie je první studie, která demonstruje požadavek frans-geometrie pro aktivní komplex platiny.
Bylo poznamenáno výše, že komplex 2 se snadno vytvoří z komplexu 1 při hodnotách pH vyšších než 2. Pro účely vynálezu by mělo být dále poznamenáno, že froma podávání pacientům může být buď komplex 1 nebo komplex 2, protože komplex 1 by za fyziologických podmínek spontánně vytvořil N-0 chelát.
Uskutečnění nárokovaného vynálezu bude obecně zahrnovat identifikaci pacientů trpících nádory a podání platinové koordinační sloučeniny v přijatelné formě vhodnou cestou. Dávka, která má být podána, se může lišit v závislosti na věku, pohlaví, hmotnosti a celkovém zdravotním stavu jednotlivého pacienta, stejně jako na povaze samotné rakoviny.
Podávání může být orální nebo parenterálni, včetně intravenózního, intramuskulárního, subkutánního atd. nebo dalších cest (například transdermální, podjazykové atd.).
Sloučeniny mohou být podávány v čisté formě nebo ve farmaceuticky přijatelné směsi zahrnující tinkturu, pojivá apod., nebo jako farmaceuticky přijatelné soli ·· ·♦ • · · · • · ·
• ··· • · • · · · · · nebo jejich deriváty. Mělo by se chápat, že farmaceuticky přijatelné směsi a soli zahrnují kapalné a pevné materiály běžně používané k přípravě injektovatelných forem dávek a pevných forem dávek, jako například tablety nebo kapsle. Voda může být použita pro přípravu injektovatelných kompozicí, které mohou také obsahovat konvenční pufry a činidla, která učiní kompozici isotonickou. Pevná ředidla a nosiče zahrnují laktózu, škrob, konvenční činidla zajišťující rozpad tablety po požití, obalovou vrstvu apod. Mohou být použity i konzervační prostředky, jako například methylparaben nebo benzalkiumchlorid. V závislosti na složení se očekává, že aktivní kompozice bude obsahovat 1 až 99 % kompozice a „nosič “ bude tvořit 1 až 99 % kompozice.
Zatímco komplex 2 uvedný výše má strukturní vzorec PtBXm(NH3), zdá se, že důležitým znakem je použití planárního heterocyklického kruhu v poloze trans k dusíku aminové skupiny. Proto odborníci v oboru pochopí, že aminová skupina může být substituovaná nižšími alkyly (tj. Ct-12 alkylové skupiny) místo vodíků. Proto sloučeniny, které mohou být použity při provádění tohoto vynálezu, spadají pod obecný strukturní vzorec PtBXm(NR*3), uvedený výše. V následujících příkladech jsou dále ilustrovány předměty a výhody tohoto vynálezu pomocí jeho různých provedení, ale detaily těchto provedení by neměly být vykládány za příliš limitující tento vynález. V příkladu 1 byl připraven methylester pyridin-2-yl-octové kyseliny (PyAcMe) z hydrochloridu pyridin-2-yl-octové kyseliny (Aldrich) podle standardních esterifikačních metod. 1H NMR spektra (300 MHz) byla naměřena při 295 K v [DyjDMF se standardem TMS.
Všechny díly a procenta byly hmotnostní, není-li uvedeno jinak.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 frans-[Pt(PyAc-N,0)CI(NH3)] byl syntetizován a charakterizován následujícím způsobem:
Komplex ΙΉ2Ο: Směs 1,791 g (5,96 mmol) cisplatinu a 2,700 g (17,88 mmol) methylesteru pyridin-2-yl-octové kyseliny se zahřívala ve 100 ml vody při 90 až 100°C po dobu 2 hodin. K roztoku se přidalo 18 ml konc. HCI a pokračovalo se v zahřívání po dobu 5 hodin. Zakoncentrování této směsi na objem 20 ml a uchování při 4 °C poskytlo komplex 1Ή2Ο jako jasně žlutou krystalickou pevnou látku, která se • · odfiltrovala a promyla EtOH a Et2O. Výtěžek 1,290 g (50%) 1H NMR: δ=3,53 (krystal
H2O), 4,20 (brs, 3H, NH3), 4, (s, 2H, CH2), 7,43 (t, 1H, H5), 7,68 (d, 1 Η, H3), 7,96 (t, 1 Η, H4), 8,92 (d, 1 Η, H6), 13,06 (br s, 1 H, CO2H). IR (KBr): v(C=O) 1716 cm-1.
C, Η, N analýza: vypočítáno: C 19,19; H 2,76; N 6,39; nalezeno: C 19,29; H 2,50; N
6,30.
Komplex 2: K roztoku 1,000 g Na2HPO4 v 50 ml vody (pH ~ 9) se přidalo 0,500 g (1,14 mmol) komplexu 1·Η2Ο a směs se zahřívala při 50 °C, dokud se všechen platinový komplex nerozpustil (méně než 5 min). Komplex 2 se sám vysrážel jako jemné špinavě bílé jehličky, které byly sebrány poté, co se reakční směs ochladila na laboratorní teplotu, a nakonec rekrystalizoval z 10'2 M HCI. Výtěžek 0,290 g (66%) bledě žlutých hranolů. 1H NMR: δ=4,07 (s, 1 H CH2), 4,53 (br 5, 3 H, NH3), 7,50 (t, 1 Η, H5), 7,62 (d, 1 Η, H3), 8,08 (t, 1 Η, H4), 8,91 (d, 1 Η, H6). IR (KBr): v(C=O) 1647 cm’1. C, Η, N analýza: vypočítáno: C 21,90, H 2,36, N 7,30; nalezeno: C 21,88, H 2,36, N 7,25.
Příklad 2
Byly provedeny studie in vitro, aby se stanovila cytotoxicita řrans-[Pt(PyAc-N,O)CI(NH3)] ve srovnání s několika sloučeninami Pt. Cytotoxicita byla monitorována pokusy s inhibici buněčného růstu u myších leukemických buněk L1210 s citlivostí na cisplatin. L1210 buněčná linie byla po nějakou dobu používána jako prognostik lidské protinádorové aktivity [Wolpert-DeFilippes, Μ. K., „Antitumor Activity of Cysplatin Analogs“ v: Cisplatin. Current Status and Developments, Prestayko, A. W., Crooke, S. T. a Carter, S. K., vydavatelé, Academie Press, (London) 1980, strany 183-192.]. Pro kontrolu těchto zkoumání byla použita oddělená, neléčená kultura.
Výsledky jsou uvedeny v tabulce 1, která ukazuje ID50 (50% koncentrace inhibičního léku) pro 72hodinové inkubační doby léku sloučenin frans-[Pt(PyAc-N,O)CI(NH3)], jeho c/s-isomeru c/s-[Pt(PyAc-N,O)CI(NH3)], dobře známé „klasické“ protinádorové sloučeniny cisplatinu, a transplatinu, který je znám jako biologicky neaktivní.
Tabulka 1
Sloučenina IDso
řrans-[Pt(PyAc-N,O)CI(NH3)] Ο,δδμΜ
c/s-[Pt(PyAc-N,O)CI(NH3)] >20μΜ
cisplatin 0,43μΜ
transplatin 14μΜ
Z výsledků je zřejmé, že řrans-[Pt(PyAc-N,0)CI(NH3)] je srovnatelně cytotoxický se samotným cisplatinem. Oproti tomu c/s-isomer (jako transplatin) musí být považován za neaktivní.
Zatímco byl vynález popsán na základě jeho výhodných provedení, odborníci v oboru poznají, že vynález může být uskutečněn s modifikacemi v duchu a v rámci upravených nároků.

Claims (18)

1. Koordinační sloučenina platiny mající obecný vzorec: [PtBXm(NR*3)J kde X je aniontový lígand, m je 1 nebo 2,
R* je vybráno ze skupiny obsahující vodík nebo nižší alkyly a každý z R* členů může být stejný nebo jiný,
B je skupina planárního heterocyklického kruhu obsahující alespoň jeden atom dusíku jako člen kruhu a postranní chelátotvornou skupinu a atom dusíku skupiny B je kovalentně navázán na Pt a je v poloze trans vůči NR*3.
2. Sloučenina podle nároku 1, kde skupina planárního heterocyklického kruhu je vybrána ze skupiny obsahující: pyridiny, thiazoly, benzothiazoly, chinoliny, isochinoliny, akridiny, imidazoly, oxazoly a pyraziny.
3. Sloučenina podle nároku 2, kde skupinou planárního heterocyklického kruhu je pyridin.
4. Sloučenina podle nároku 1, kde postranní chelátotvorná skupina je vybrána ze skupiny obsahující: karboxyláty (CH2)nCOO', kde n=1-3; fosfonáty (CH2)nP(OR)O2', kde n=1-3 a R je nižší alkyl; a sulfonáty (CH2)nSO3, kde n=1-3.
5. Sloučenina podle nároku 4, kde postranní chelátotvornou skupinou je CH2COO·.
6. Sloučenina podle nároku 1, kde X je vybráno ze skupiny obsahující halogeny, N03r CIO4, alkoxidy (OR), sulfhydryly (SR) a karboxyláty (RCOO‘), kde R je nižší alkyl.
7. Sloučenina podle nároku 5, kde X je chlorid.
8. Sloučenina podle nároku 1, kde koordinační sloučeninou platiny je trans-[Pt(PyAc-N,O)CI(NH3)j mající vzorec:
O.
H3N \
Cl
9. Sloučenina podle nároku frans-[PtCI2(NH3)(PyAcH)]*H2O.
kde koordinační sloučeninou
Pt je
10. Farmaceutická kompozice pro léčbu nádorů u pacientů, obsahující koordinační sloučeninu platiny mající obecný vzorec:
[PtBXm(NR*3)j kde X je aniontový ligand, m je 1 nebo 2,
R* je vybráno ze skupiny obsahující vodík a nižší alkyly a každý ze členů R* je stejný nebo jiný,
B je skupina planárního heterocyklického kruhu obsahující alespoň jeden atom dusíku jako člen kruhu a postranní chelátotvornou skupinu, atom dusíku skupiny B je kovalentně navázán na Pt a je v poloze trans vůči NR3 a
vhodný farmaceutický nosič.
11. Farmaceutická kompozice podle nároku 9, kde koordinační sloučeninou Pt je frans-[Pt(PyAc-N,0)CI(NH3)].
12. Farmaceutická kompozice podle nároku 9, kde koordinační sloučeninou Pt je řrans-[PtCI2(NH3)(PyAcH)] · H2O.
13. Způsob přípravy frans-platinové sloučeniny mající obecný vzorec:
[PtBXm(NR*3)j kde X je aniontový ligand, m je 1 nebo 2,
R* je vybráno ze skupiny obsahující vodík a nižší alkyly a každý ze členů R* je stejný nebo jiný,
B je skupina planárního heterocyklického kruhu obsahující alespoň jeden atom dusíku jako člen kruhu a postranní chelátotvornou skupinu, atom dusíku skupiny B je kovalentně navázán na Pt a je v poloze trans vůči NR3, obsahující kroky:
tvorba směsi cisplatinu a heterocyklického chelátotvorného ligandů;
reakce směsi při vysoké teplotě a vysrážení trans-platinové sloučeniny úpravou pH směsi.
14. Způsob přípravy trans-platinové sloučeniny mající vzorec:
O.
Cl obsahující kroky:
zahřívání směsi obsahující 40 % hmotn. cisplatinu a 60 % hmotn. methylesteru pyridin-2-yl-octové kyseliny ve vodě při 90 až 100 °C;
přidání koncentrované HCI ke směsi a pokračování v zahřívání;
snížení objemu směsi odpařením o 80 %;
filtrace žluté krystalické pevné látky a její promytí v ethanol/diethylketonu a rozpuštění žluté krystalické pevné látky v roztoku Na2HPO4 a vody při zahřívání.
15. Koordinační sloučenina platiny pro použití při léčbě nádorů u pacientů, kde sloučenina má obecný vzorec:
[PtBXm(NR*3)j kde X je aniontový ligand, m je 1 nebo 2,
R* je vybráno ze skupiny obsahující vodík a nižší alkyly a každý ze členů R* je stejný nebo jiný,
B je skupina planárního heterocyklického kruhu obsahující alespoň jeden atom dusíku jako člen kruhu a postranní chelátotvornou skupinu, atom dusíku skupiny B je kovalentně navázán na Pt a je v poloze trans vůči
NR3, a je podána pacientovi, který to potřebuje, v účinném množství.
16. Koordinační sloučenina platiny podle nároku 15, kde koordinační sloučeninou platiny je trans-[Pt(PyAc-N,O)CI(NH3)J.
17. Koordinační sloučenina platiny podle nároku 15, kde koordinační sloučeninou platiny je tra/7S-[PtCl2(NH3)(PyAcH)] · H2O.
18. Koordinační sloučenina platiny podle nároku 15 ve formě pro orální nebo parenterální podání.
CZ20013181A 1999-03-05 2000-03-02 Vodorozpustné transplatinové komplexy s protirakovinnou aktivitou a způsob jejich vyuľití CZ20013181A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/263,222 US6001872A (en) 1999-03-05 1999-03-05 Water soluble transplatinum complexes with anti-cancer activity and method of using same

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20013181A3 true CZ20013181A3 (cs) 2002-01-16

Family

ID=23000879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013181A CZ20013181A3 (cs) 1999-03-05 2000-03-02 Vodorozpustné transplatinové komplexy s protirakovinnou aktivitou a způsob jejich vyuľití

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6001872A (cs)
EP (1) EP1158974A4 (cs)
JP (1) JP2002538116A (cs)
KR (1) KR20010102495A (cs)
AU (1) AU763823B2 (cs)
BR (1) BR0009246A (cs)
CA (1) CA2366048A1 (cs)
CZ (1) CZ20013181A3 (cs)
EA (1) EA004589B1 (cs)
MX (1) MXPA01008991A (cs)
WO (1) WO2000051600A1 (cs)
ZA (1) ZA200107313B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6001872A (en) * 1999-03-05 1999-12-14 Virginia Commonwealth University Water soluble transplatinum complexes with anti-cancer activity and method of using same
KR100314720B1 (ko) * 1999-03-26 2001-11-26 박호군 포스파젠 삼합체에 도입된 백금 착물, 그의 제조방법 및 그를 유효성분으로 하는 항암제
ES2257178B1 (es) * 2004-09-30 2007-08-16 Universidad Autonoma De Madrid Compuestos de platino de formula trans-(ptc12(isopropilamina)(4-(hidroximetil)-piridina)) y trans-(ptc12(isopropilamina)(3-hidroximetil)-piridina y su aplicacion como farmaco antitumoral.

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5562925A (en) * 1970-04-20 1996-10-08 Research Corporation Tech. Inc. Anti-tumor method
US5107007A (en) * 1989-09-01 1992-04-21 The University Of Vermont And State Agricultural College Bis-platinum complexes as chemotherapeutic agents
US5770591A (en) * 1986-07-25 1998-06-23 The University Of Vermont And State Agricultural College Bis-platinum complexes as chemotherapeutic agents
US5026694A (en) * 1987-04-13 1991-06-25 The British Columbia Cancer Foundation Platinum complexes with one radiosensitizing ligand
US4996337A (en) * 1987-06-23 1991-02-26 American Cyanamid Company Synthesis of cisplatin analogs
US4937358A (en) * 1987-06-23 1990-06-26 American Cyanamid Company Synthesis of cisplatin analogs
JPH08176176A (ja) * 1994-12-26 1996-07-09 Ss Pharmaceut Co Ltd 白金錯体及びこれを含有する悪性腫瘍治療剤
GB9502799D0 (en) * 1995-02-14 1995-04-05 Johnson Matthey Plc Improvements in platinum complexes
US6001872A (en) * 1999-03-05 1999-12-14 Virginia Commonwealth University Water soluble transplatinum complexes with anti-cancer activity and method of using same

Also Published As

Publication number Publication date
US6001872A (en) 1999-12-14
WO2000051600A1 (en) 2000-09-08
MXPA01008991A (es) 2002-09-18
EA004589B1 (ru) 2004-06-24
KR20010102495A (ko) 2001-11-15
AU3862800A (en) 2000-09-21
EP1158974A1 (en) 2001-12-05
ZA200107313B (en) 2002-06-11
CA2366048A1 (en) 2000-09-08
EA200100940A1 (ru) 2002-04-25
EP1158974A4 (en) 2002-06-05
JP2002538116A (ja) 2002-11-12
AU763823B2 (en) 2003-07-31
BR0009246A (pt) 2002-01-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
USRE41209E1 (en) Platinum complexes
JP5385923B2 (ja) N−複素環式カルベン白金誘導体、この調製、およびこの治療用途
US8324197B2 (en) Transplatinum complexes with N2O2 donor sets as cytotoxic and antitumor agents
US6894049B1 (en) Platinum complexes as antitumor agents
JP3200421B2 (ja) 化学療法剤としての新規ビス白金錯体
WO2012177935A1 (en) Compositions and methods for the treatment of cancer
US20080275019A1 (en) Metal complex protein kinase inhibitors
US5409915A (en) Bis-platinum (IV) complexes as chemotherapeutic agents
WO2005090372A2 (en) Platinum carboxylate anticancer compounds
CN110156841B (zh) 一种Pt(IV)离子型配合物及其制备方法
CA2418410A1 (en) Novel, water-soluble porphyrin platinum compounds with high tumor selectivity and their use for the treatment of benign and malignant tumor diseases
CA2448251C (en) Metal complexes and therapeutic uses thereof
CZ20013181A3 (cs) Vodorozpustné transplatinové komplexy s protirakovinnou aktivitou a způsob jejich vyuľití
ITMI971594A1 (it) Platino complessi cationici tetra- e penta-nucleari ad attivita' antitumorale
HU203246B (en) Process for producing antitumoural platinum(iv)-diamine complex and pharmaceutical compositions comprising such compound as active ingredient
US7390915B1 (en) Phosphine transition metal complex having ferrocene skeleton, process for making the same, and anti-cancer agent
US20170136031A1 (en) Platinum complexes as anticancer agents
US20030114433A1 (en) Targeted bisplatinum polyamines as pro-drugs: selective release of platinum
EP2344512A1 (en) Platinum complex with antitumor activity