CZ2001310A3 - Kartáč s nosičem štětin a způsob jeho výroby - Google Patents

Kartáč s nosičem štětin a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ2001310A3
CZ2001310A3 CZ2001310A CZ2001310A CZ2001310A3 CZ 2001310 A3 CZ2001310 A3 CZ 2001310A3 CZ 2001310 A CZ2001310 A CZ 2001310A CZ 2001310 A CZ2001310 A CZ 2001310A CZ 2001310 A3 CZ2001310 A3 CZ 2001310A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
color
plastic
bristle carrier
brush
laser
Prior art date
Application number
CZ2001310A
Other languages
English (en)
Inventor
Georg Weihrauch
Original Assignee
Coronet-Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Coronet-Werke Gmbh filed Critical Coronet-Werke Gmbh
Publication of CZ2001310A3 publication Critical patent/CZ2001310A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D5/00Devices for preparing quills for use as carriers for bristles
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D9/00Machines for finishing brushes

Landscapes

  • Brushes (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)

Description

Kartáč s nosičem štětin a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález se týká kartáčů s nosičem štětin, tvořícím rukojeť, a na něm upevněných štětin, přičemž nosič štětin má barevně odlišené oblasti. Dále se vynález týká způsobu výroby takovýchto kartáčů.
Dosavadní stav techniky
Kartáče, zejména kartáče na čištění a ošetřování, jako jsou kupříkladu tělové kartáče, zubní kartáčky, a jiné druhy kartáčů, se při používání vystavují velmi rozdílným namáháním. Jako první je třeba jmenovat trvalé působení vlhkosti, vody, nebo obdobných látek. Dále musí být podle druhu kartáče počítáno s účinkem chemicky a/nebo mechanicky působících prostředků, jako jsou kupříkladu mycí prostředky, mýdla, prostředky na ošetřování zubů, jakož i tuky, barvy a obdobné látky. K tomu se přidávají přídržné a třecí síly působící na rukojeť rukou uživatele. Takovým namáháním jsou zejména vystaveny zubní kartáčky, ale i jiné hygienické kartáče a technické kartáče.
Pokud má být nosič štětin, vytvářející rukojeť takového kartáče, opatřeno barevně odlišenými oblastmi, které mají konstrukční nebo informační funkci, provádí se to dosud v podstatě podle následujících metod: nalepují se barevně odlišené oblasti, kupříkladu informace jako fólie opatřené tiskem, viz spis US-A4,589,159, tyto fólie se ale velmi rychle uvolní, takže konstrukční prvek nebo informace se ztratí. Tento způsob je tedy pro praxi zcela nezpůsobilý. Dále je známo nanášet takové oblasti pomocí fólií s transferovým tiskem do předem vyražených prohloubenin nosiče kartáče. Takovýmto způsobem nanesené informace jsou sice o něco stálejší, přesto se ale také po nějaké době používání ······· · · ·· · · • · ·· · · · « ···· · ·· ··· ·· ··« uvolní, přičemž informační obsah se ztratí již tehdy, jestliže se uvolní jen jednotlivé části informace nacházející se na přenosové fólii. Stejné nevýhody mají tvarovatelné fólie nebo vrstvy ze spisu DE-A-4 207 755, které se na nosič štětin nanesou a pomocí tisku písmen vytlačí. Jako další způsob je třeba jmenovat dvousložkový způsob stříkání, při kterém rukojeť sestává z plastu a potisk z jinak zbarveného plastu, které se nastřikují pomocí dvoustupňového způsobu. Tento způsob je vzhledem na dražší nástroje pro vstřikové lití nákladný. Změna dekoračních nebo informačních prvků vyžaduje velmi drahé skladování více nástrojů, popřípadě použití nástrojů a časově nákladné montážní práce při výměně. Dále je tento způsob použitelný jen tehdy, jestliže se jedná o relativně velkoplošné dekorace nebo informace s hrubým vedením čar. Selhává proto nejen u drobounkých obrysů a znaků písmen, nýbrž také tehdy, jestliže je plocha, která je k dispozici pro informaci, příliš malá.
Základem vynálezu je úkol umožnit pro kartáče libovolného účelu používání umísťování trvalých informací nebo dekorací libovolného druhu, a navrhnout způsob výroby takovýchto kartáčů.
Podstata vynálezu
Tento úkol se podle jedné varianty vynálezu řeší tím, že plast nosiče štětin je alespoň v barevně odlišených oblastech naplněn pigmenty absorbujícími laserové paprsky a reagujícími na ně zabarvením, a že tyto oblasti jsou na nosič štětin nanášeny pomocí laserových paprsků.
Podle druhé varianty nachází úkol své řešení v tom, že nosič štětin sestává alespoň v oblasti blízké povrchu z alespoň dvou navrstvených plastů s rozdílnými absorpčními schopnostmi pro laserové paprsky, z nichž horní vrstva s menší absorpční schopností je průhledná nebo průsvitná, a spodní vrstva má větší ··· ·· · ·· · ~ ··· · · ·· ···· ··· ··· ··· ··♦···· · · ·· · · • · · · · ··· ···· · ·· ·♦· ·· »>· absorpční schopnost, a že barevně odlišené oblasti jsou nanášeny pomocí laserových paprsků na spodní vrstvu reagující zabarvením.
Provedením nosiče štětin podle vynálezu mohou být u obou výše uvedených variant umísťovány informace pomocí laserových paprsků, které jsou řízeny na základě obrysu opticky odlišitelných oblastí, výhodně pomocí počítače. U první varianty řešení reagují pigmenty, absorbující laserové paprsky, na ozařovaných místech zabarvením. U druhé varianty řešení se laserové paprsky absorbují na mezní vrstvě mezi oběmi plastovými vrstvami, a dochází tam k požadovanému zabarvení, které je skrz průhlednou nebo průsvitnou krycí vrstvu viditelné. Také může být reflexí na mezní vrstvě plast krycí vrstvy molekulárně přetvářen, čímž je dáno ještě silnější vytvoření kontrastu. Takovýmto způsobem nanesené, barevně kontrastující oblasti, se ani chemickými, ani mechanickými namáháními, tak jak k nim při používání kartáčů dochází, neovlivňují. Z nosiče štětin se také neuvolňují, zůstávají spíše trvale zachovány. Barevně odlišené oblasti mohou být vytvářeny maloplošně a drobounké, což s dosavadními způsoby není možné.
Barevně odlišené oblasti mohou být různého druhu, tak se může jednat o informace různých obsahů, kupříkladu o upozornění na řád, která v sériové výrobě různých kartáčů slouží jako informace o třídě a balení. V tomto případě se informace ve spojení se zařízeními pro barvení a obrázkové rozpoznávání používají k automatizaci přepravních a balicích úkolů.
Informace mohou dále uživateli indikovat vlastnosti kartáče nebo pokyny k používání. Kupříkladu mohou být kartáče, které smějí být v průmyslové oblasti nasazovány na základě hygienických stanovisek jen pro určité účely, a dosud byly značeny různými barvami, nyní diferencovány nesmazatelným popisem. V této souvislosti je třeba uvést kartáče pro nemocnice, které musejí být rozdílně • · ······· 9 9 9 9 · · • · ··· ··· ···· · ·· 999 99 999 značeny pro oblasti kuchyní, operačních a ošetřovacích místností, jakož i pokoje pacientů.
Provedení kartáče podle vynálezu prokazuje obzvláště očividně své přednosti u zubních kartáčků. Ty podléhají zvýšeným hygienickým požadavkům, protože se používají v ústech, a tam jsou také vystavovány ještě dodatečnému namáhání. To platí ve zvláštní míře u dětských zubních kartáčků, u kterých je hlava vystavena nejen výše uvedeným vlivům, nýbrž se hojně ještě namáhá vlivem nekontrolovaných nebo nechtěných žvýkacích pohybů. U zubních kartáčků se proto dodnes omezují informace jen na reprodukci značky, jména výrobce nebo podobné údaje, a tyto informace mohou být uspořádány jen na rukojeti, nepřicházející do styku s ústy.
Vynález umožňuje u zubních kartáčků umísťování informací jak na rukojeti, tak i na hlavě, protože tyto na základě uvedených vlivů nemohou být ani omezovány, ani se nemohou uvolňovat. Tak může být zubní kartáček na rukojeti a/nebo hlavě označen vlastností podstatnou pro uživatele, kupříkladu o tvrdosti štětin, například tvrdý, střední nebo měkký. Mohou být dále umístěny pokyny o době používání, během které je garantováno bezvadné ošetřování úst a zubů, ale také varovné údaje. Ty jsou potřebné, protože v moderní zubolékařské péči se zubní kartáčky konstrukčně a z hlediska materiálu přizpůsobují různým případům používání, a zubní kartáček, dimenzovaný pro konkrétní případ použití, může v jiných případech použití vytvářet na zubech nebo dásních poškození.
Dosud jsou všechny informace nutné pro používání zubního kartáčku reprodukovány výlučně na obalu. S vyjmutím zubního kartáčku z obalu a při jeho používání se tyto informace ztratí, takže spotřebitel při dalším nákupu nebo příští objednávce již neví, jaký zubní kartáček předtím používal. Tento značný nedostatek se pomocí vynálezu odstraní.
• * · · · φφφ • φ φ ·· · · · · φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ · · · • · φ φ φ φφφ ··· · ·Φ φφφ φφ φφφ
Stejným způsobem mohou být umísťována označení o druhu a balení, která pro produkci různých zubních kartáčků ve velkých sériích provádějí automatické třídění a balení nebo i sestavování různých sortimentů.
Všech výše uvedených výhod se stejným způsobem dosahuje u třetí varianty vynálezu tím, že nosič štětin sestává alespoň v oblasti blízké povrchu ze dvou navrstvených, různě zbarvených plastů, a že barevně odlišené oblasti se odstraní pomocí laserových paprsků. Odstranění krycí vrstvy se provádí pomocí roztavení a zplynování plastu, který ji tvoří, takže se pod krycí vrstvou uvolní jinak zbarvený plast.
Informace jsou výhodným způsobem naneseny na dobře viditelných plochách rukojeti, u zubního kartáčku tedy na spodní straně rukojeti, přivrácené ke štětinám, a/nebo na horní straně rukojeti, odvrácené od štětin. Mohou však také být, zejména jestliže se jedná o údaje o stupni tvrdosti, umístěny na hlavě zubního kartáčku, což dosud z technických, ale i z hygienických důvodů nebylo možné.
Vynález se dále týká prodejní jednotky, která sestává z kartáče, zejména zubního kartáčku výše uvedené konstrukce, a obalu, ve kterém je umístěn, opatřeného barevně odlišenými oblastmi, který je alespoň částečně vytvořen z plastu. U takovéto prodejní jednotky se podle vynálezu předpokládá, že obal sestává alespoň částečně z plastu, absorbujícího laserové paprsky a reagujícího zabarvením, nebo je takovým plastem potažen, a barevně odlišené oblasti jsou naneseny pomocí laserových paprsků.
Obaly zde uváděného druhu jsou většinou vytvořeny jako blister - obaly, přičemž průsvitná blister - část je nanesena na nosiči z lepenky, a nosič lepenky má potřebné informace a požadované dekorační prvky. U provedení prodejní • φ jednotky podle vynálezu jsou informace nebo dekorace na obalu vytvořeny stejným způsobem jako na kartáčku. Přitom mohou být informace na zubním kartáčku alespoň částečně identické s informacemi na obalu.
U souhlasných informací umístěných na obalu a na zubním kartáčku se jedná zejména o takové, které jsou rozhodující pro další nákup nebo další objednání, takže uživatel i po vyjmutí zubního kartáčku z obalu si může být jistý, že při dalším nákupu nebo další objednávce obdrží stejný zubní kartáček. U velkosériové výroby zubních kartáčků s napojujícími se balicími linkami mohou být laserová zařízení pro popisování zubního kartáčku a obalu řízena příslušnými, popřípadě i částečně stejnými programy.
Vynález se dále týká způsobu výroby kartáčů výše uvedené konstrukce, u kterých se nosič štětin vytváří pomocí lití, zejména vstřikového lití, a štětiny se během lití upevňují v plastu nebo potom na nosič štětin.
Výroba zubních kartáčků pomocí vstřikového lití dosáhla dnes perfektního stavu, při kterém může být na jedné výrobní lince zhotovováno mnoho tisíc kartáčků za hodinu. Vybavení takovýchto kartáčků barevně odlišenými oblastmi není pomocí dosud známých způsobů možné, nebo jenom se ztrátami na výkonu nebo kvalitě. Nanášení fóliových tisků na způsob etiket není možné se spolehlivostí, se kterou kartáčky opouštějí stroj na vstřikové lití. To samé platí pro fóliový transferový tisk. Jestliže se barevná značení vyrábějí při dvousložkovém vstřikovém lití, vede to - nehledě na vysoké náklady - k prodloužení taktovací doby, která je stanovena pro dvoustupňové vstřikování a pro mezitím potřebné otočení vstřikového výlisku.
U způsobu podle vynálezu se nosič štětin z plastu, který je naplněn pigmenty absorbujícími laserové paprsky a reagujícími zabarvením, odlévá, a po _ · · » · · ·· · · ·· · · ♦ · · · ··· ······· · · · · · e • · ··· ··· ···· · ·· ··· ·· ··· vytvrzení plastu se barevně odlišitelné oblasti zpracovávají pomocí řízených laserových paprsků až do zabarvení.
Toto laserové zpracování se dá provádět s velkou rychlostí, takže hodinový výkon výrobní linky je výlučně určován pracovním taktem stroje na vstřikové lití. Navzdory dosažitelnému vysokému hodinovému výkonu mohou být barevně odlišené oblasti zhotovovány v libovolné jemnosti, a vedení čar při vysokém stupni rozpoznatelnosti.
Druhá varianta kartáče podle vynálezu se vyrábí tak, že nosič štětin se odlévá alespoň ve dvou vrstvách, tím, že se nejdříve odlije základní těleso z plastu naplněného pigmenty, absorbujícími laserové paprsky a reagujícími na ně zabarvením, následně se alespoň na barevně odlišitelné oblasti nalije krycí vrstva z průhledného nebo průsvitného plastu s menší absorpční schopností, a po vytvrzení plastu se barevně odlišitelné oblasti krycí vrstvy zpracují pomocí příslušným způsobem řízených laserových paprsků až k zabarvení pigmentů v základním tělese.
Třetí varianta kartáče vytvořeného podle vynálezu se konečně vyrábí tak, že nosič štětin se odlije alespoň ve dvou vrstvách, tím, že se nejdříve z plastu odlije základní těleso, následně se alespoň na barevně odlišitelné oblasti nalije krycí vrstva z jinak zbarveného plastu, a po vytvrzení se barevně odlišitelné oblasti příslušným způsobem zpracovávají řízenými laserovými paprsky, až je plast krycí vrstvy alespoň tak daleko odstraněn pomocí roztavení a zplynování, že jinak zbarvený plast základního tělesa se stane viditelným.
Všechny výše uvedené varianty způsobu se výhodně provádějí tak, že kartáče zhotovované v sérii se po odlití a vytvrzení plastu přivedou do laserové stanice s alespoň jedním laserovým zařízením, tam se nastaví jejich poloha, a o ·····«·· ···· · ♦ · · · · ··· •♦·· · ·· ··· » 9 *· · barevně odlišitelné oblasti se zpracují pomocí alespoň jednoho příslušným způsobem řízeného laserového paprsku.
Jestliže jsou barevně odlišené oblasti velkoplošné nebo jsou na nosič štětin diskrétně rozděleny, může být přirozeně najednou použito i více laserových přístrojů.
Způsoby podle vynálezu dosahují zejména tehdy vysoké efektivnosti, jestliže se laserový paprsek řídí počítačem naprogramovaným vzhledem na barevně odlišené oblasti, přičemž výhodou je to, jestliže je v počítači uloženo více programů pro různě konfigurované, barevně odlišené oblasti, a programy jsou při probíhajícím zhotovování kartáče volitelně vyvolávány.
Tímto způsobem se dají při probíhající výrobě měnit umístitelné informace nebo dekorace, kupříkladu příslušná označení o druhu pro následující balicí linku, nebo sestavovat kartáče s rozdílnými vlastnostmi do sortimentů, které mohou být v balicí lince baleny jako sortiment. Ve spojení s příslušným vybavením balicí linky laserovými přístroji se dají zhotovovat popisované, podle vynálezu vytvořené balicí jednotky, přičemž identické, nebo částečně identické informace na kartáči nebo na obalu se zase ukládají do paměti do počítačů laserových přístrojů na výrobní a balicí lince.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález je dále blíže popsán a objasněn na příkladech zubního kartáčku podle vynálezu na základě připojeného výkresu, který znázorňuje na obr. 1 pohled na spodní stranu zubního kartáčku ze strany štětin, na obr. 2 pohled na jiný příklad provedení zubního kartáčku, odpovídající obr. 1, na obr. 3 pohled na zadní stranu hlavy zubního kartáčku, na obr. 4 podélný řez zubním kartáčkem podle obr. 3 v • to to ·· · ··« • toto to · toto to «·· • · · to · to to toto ···♦·♦· · · toto to· • · ··· · · « ···· · toto ··· «···· první variantě a detailní zvětšení, na obr. 5 podélný řez zubním kartáčkem podle obr. 3 v druhé variantě, jakož i detailní zvětšení, a na obr. 6 podélný řez zubním kartáčkem podle obr. 3 ve třetí variantě, jakož i detailní zvětšení.
Příklady provedení vynálezu
Zubní kartáček, znázorněný na obr. 1 a obr. 2, sestává z rukojeti 1 a hlavy 2, které jsou spolu spojeny pomocí užšího krčku 3. Rukojeť 1, hlava 2 a krček 3 sestávají z plastu. Na hlavě 2 jsou upevněny štětiny 4.
Rukojeť 1, popřípadě také hlava 2 a krček 3, sestávají z plastu, který je naplněn pigmenty, které při ozařování pomocí laserových paprsků reagují zabarvením. Pomocí příslušným způsobem řízeného laseru se dá na rukojeti 1, nebo na hlavě 2, totiž na jejich zadních stranách, nesmazatelně a hygienicky bezvadnou formou umístit barevně odlišenou oblast ve tvaru informace 5.
U příkladu provedení podle obr. 1 sestává tato informace 5 z varování, totiž že zubní kartáček je třeba po předem dané době používání vyměnit, přičemž tato doba používání se může indikovat pomocí příslušného indikátoru na štětinách 4.
U příkladu provedení podle obr. 2 je informace 5 nanesena ve tvaru odkazu na použití. Zubní kartáček je vlivem zvláštního vytvoření lemu štětin 4, popřípadě štětin 4 především vhodný k tomu, odstraňovat tmavé povlaky na zubech, což se výhodným způsobem provádí ve spojení s příslušným prostředkem na ošetřování zubů. Takový zubní kartáček se naproti tomu neužije při stavu zubů, kdy tyto nemají žádný povlak.
• · ··
U příkladu provedení podle obr. 3 je na zadní straně hlavy 2 umístěna informace, která vyznačuje stupeň tvrdosti lemu štětin 4, zatímco rukojeť 1_ má informace ve formě obchodní značky.
Zubní kartáčky podle obr. 1 až obr. 3 mohou být zhotoveny podle třech variant vynálezu. Obr. 4 ukazuje první variantu, u které je nosič štětin 4, sestávající z rukojeti 1, hlavy 2 a krčku 3, vystříknuto z plastu naplněného pigmenty. Přitom se jedná o takové pigmenty, které reagují na laserové paprsky zabarvením do světla nebo do tmava, to znamená pozitivně nebo negativně. Ve zvětšeném detailním pohledu na obr. 4 jsou místa, na kterých vzniklo toto zabarvení, označena vztahovou značkou 6.
U varianty na obr. 5 je nosič štětin 4, sestávající z rukojeti 1, hlavy 2 a krčku 3, vytvořeno jako dvouvrstvé. Sestává ze základního tělesa 7, které především poskytuje nutné pevnostní a uživatelské vlastnosti, a z nastříknuté krycí vrstvy 8. Základní těleso 7 zase sestává z plastu s relativně vysokými absorpčními schopnostmi pro laserové paprsky, zatímco krycí vrstva 8 má menší absorpční schopnosti a je buď průhledná, nebo v každém případě průsvitná. Absorpční schopnosti plastu základního tělesa 7 může být opět dosaženo příslušným pigmentováním. Při ozáření laserovými paprsky reagují pigmenty zabarvením, což je na obr. 5 znázorněno vztahovou značkou 9. Může se jednat o světle nebo tmavě kontrastující barvy, které jsou viditelné skrz průhlednou, popřípadě průsvitnou krycí vrstvu 8.
U varianty podle obr. 6 sestává nosič štětin 4 opět ze základního tělesa 7 a krycí vrstvy 8. Vystříknuté základní těleso 7 sestává z jinak zbarveného plastu, než krycí vrstva 8. Jestliže se krycí vrstva 8 vystaví působení laserových paprsků, tak tyto se na hraniční vrstvě odrážejí do krycí vrstvy 8 zpět, a plast krycí vrstvy 8 se na dotyčných místech laserovými paprsky roztaví a zplynuje. Tato místa jsou na obr. 6 označena vztahovou značkou 10. Na těchto místech je tedy jinak zbarvený plast základního tělesa 7 štětin 4 uvolněn a poskytuje tím požadovanou informaci v pozitivním nebo negativním tisku, a to podle zabarvení plastů základního tělesa 7 a krycí vrstvy 8.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kartáč s nosičem štětin, tvořícím rukojeť, a na něm upevněnými štětinami, přičemž nosič štětin má barevně odlišené oblasti, vyznačující se tím, že plast nosiče (1, 2, 3) štětin je alespoň v barevně odlišených oblastech naplněn pigmenty, absorbujícími laserové paprsky a poté reagujícími zabarvením, a že tyto oblasti jsou na nosič štětin umístěny pomocí laserových paprsků.
  2. 2. Kartáč s nosičem štětin, tvořícím rukojeť, a na něm upevněnými štětinami, přičemž nosič štětin má barevně odlišené oblasti, vyznačující se tím, že nosič (1,
    2. 3) štětin alespoň v oblasti blízké povrchu sestává z alespoň dvou navrstvených plastů s různou absorpční schopností pro laserové paprsky, z nichž horní vrstva s menší absorpční schopností je průhledná nebo průsvitná, a spodní vrstva má větší absorpční schopnost, přičemž barevně odlišené oblasti jsou pomocí laserových paprsků umístěny na spodní vrstvě reagující zabarvením.
  3. 3. Kartáč s nosičem štětin, tvořícím rukojeť, a na něm upevněnými štětinami, přičemž nosič štětin má barevně odlišené oblasti, vyznačující se tím, že nosič (1,
    2, 3) štětin alespoň v oblasti blízké povrchu sestává z alespoň dvou navrstvených, různě zbarvených plastů, a že barevně odlišené oblasti jsou uvolněny odstraněním krycí vrstvy pomocí laserových paprsků.
  4. 4. Kartáč podle některého z nároků 1 až 3, zejména zubní kartáček, jehož nosič štětin sestává z rukojeti (1) a hlavy (3), na které jsou upevněny štětiny (4), vyznačující se tím, že barevně odlišené oblasti jsou naneseny na rukojeti (1) a/nebo na hlavě (3).
    • · · ♦·· «·· • *·*· ··· ··«· · • · · · » · « «
    4 4 4 4 * ·· 444 φφ 444
  5. 5. Kartáč podle nároku 4, vyznačující se tím, že barevně odlišené oblasti jsou naneseny na spodní straně rukojeti (1), přivrácené ke štětinám (4), a/nebo na horní straně rukojeti (1), odvrácené od štětin (4).
  6. 6. Kartáč podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že barevně odlišené oblasti vytvářejí informaci.
  7. 7. Kartáč podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že barevně odlišené oblasti vytvářejí dekorativní prvky.
  8. 8. Prodejní jednotka sestávají z kartáče, zejména zubního kartáčku, podle některého z nároků 1 až 7, a z obalu, v němž je uložen, opatřeného barevně odlišenými oblastmi, který alespoň částečně sestává z plastu, vyznačující se tím, že obal alespoň částečně sestává z plastu absorbujícího laserové paprsky a reagujícího zabarvením, a barevně odlišené oblasti jsou naneseny pomocí laserových paprsků.
  9. 9. Prodejní jednotka podle nároku 8, vyznačující se tím, že barevně odlišené oblasti na kartáči jsou alespoň částečně identické s barevně odlišenými oblastmi na obalu.
  10. 10. Způsob výroby kartáčů podle některého z nároků 1 a 4 až 7, přičemž nosič štětin se zhotovuje litím, zejména vstřikovým litím, a štětiny se při tomto lití upevní pomocí uložení do plastu nebo potom na nosič štětin, vyznačující se tím, že nosič štětin se odlije z plastu, který je naplněn pigmenty absorbujícími laserové paprsky a reagujícími na ně zabarvením, a po vytvrzení plastu se barevně odlišitelné oblasti zpracují pomocí příslušně řízených laserových paprsků až k zabarvení.
    • ·
  11. 11. Způsob výroby kartáčů podle některého z nároků 2 a 4 až 7, přičemž nosič štětin se zhotovuje litím, zejména vstřikovým litím, a štětiny se při tomto lití upevní pomocí uložení do plastu nebo potom na nosič štětin, vyznačující se tím, že nosič štětin se odlije alespoň ve dvou vrstvách, tím, že se nejdříve odlije základní těleso z plastu naplněného pigmenty, absorbujícími laserové paprsky a reagujícími na ně zabarvením, následně se alespoň na barevně odlišitelné oblasti nalije krycí vrstva z průhledného nebo průsvitného plastu s menší absorpční schopností pro laserové paprsky, a po vytvrzení plastu se barevně odlišitelné oblasti krycí vrstvy zpracují pomocí příslušně řízených laserových paprsků až k zabarvení pigmentů v základním tělese.
  12. 12. Způsob výroby kartáčů podle některého z nároků 3 až 7, přičemž nosič štětin se zhotovuje litím, zejména vstřikovým litím, a štětiny se při tomto lití upevní pomocí uložení do plastu nebo potom na nosič štětin, vyznačující se tím, že nosič štětin se odlije alespoň ve dvou vrstvách, tím, že se nejdříve odlije základní těleso z plastu, následně alespoň na barevně odlišitelné oblasti se nalije krycí vrstva z jinak zbarveného plastu pro laserové paprsky, a po vytvrzení se barevně odlišitelné oblasti krycí vrstvy zpracují pomocí příslušně řízených laserových paprsků, až je plast krycí vrstvy vlivem roztavení a zplynování odstraněn alespoň tak daleko, že se jinak zbarvený plast základního tělesa stane viditelným.
  13. 13. Způsob podle některého z nároků 10 až 12, vyznačující se tím, že kartáče zhotovované ve velkých počtech kusů za jednotku času se po odlití a vytvrzení plastu přivedou do laserové stanice s alespoň jedním laserovým přístrojem, tam se nastaví jejich poloha, a barevně odlišitelné oblasti se zpracují pomocí alespoň jednoho příslušným způsobem řízeného laserového paprsku.
  14. 14. Způsob podle nároku 13, vyznačující se tím, že laserový paprsek se řídí počítačem naprogramovaným podle barevně odlišených oblastí.
  15. 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že v počítači se uloží do paměti více programů pro různě konfigurované, barevně odlišené oblasti, a programy se při probíhající výrobě kartáčů volitelně vyvolávají.
CZ2001310A 1998-07-29 1999-07-13 Kartáč s nosičem štětin a způsob jeho výroby CZ2001310A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19834055A DE19834055A1 (de) 1998-07-29 1998-07-29 Bürste mit einem Borstenträger und Verfahren zu dessen Herstellung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2001310A3 true CZ2001310A3 (cs) 2001-09-12

Family

ID=7875646

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2001310A CZ2001310A3 (cs) 1998-07-29 1999-07-13 Kartáč s nosičem štětin a způsob jeho výroby

Country Status (25)

Country Link
EP (1) EP1100354B1 (cs)
JP (1) JP2002521110A (cs)
KR (1) KR100639441B1 (cs)
CN (1) CN1129381C (cs)
AR (1) AR019949A1 (cs)
AT (1) ATE241293T1 (cs)
AU (1) AU751933B2 (cs)
BR (1) BR9912471A (cs)
CA (1) CA2338817A1 (cs)
CZ (1) CZ2001310A3 (cs)
DE (2) DE19834055A1 (cs)
DK (1) DK1100354T3 (cs)
EG (1) EG22152A (cs)
ES (1) ES2197653T3 (cs)
HU (1) HUP0102669A3 (cs)
NO (1) NO20010429D0 (cs)
PL (1) PL193047B1 (cs)
PT (1) PT1100354E (cs)
RU (1) RU2213513C2 (cs)
SK (1) SK1412001A3 (cs)
TR (1) TR200100280T2 (cs)
TW (1) TW404823B (cs)
UA (1) UA72892C2 (cs)
WO (1) WO2000005993A1 (cs)
ZA (1) ZA200100322B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6482511B1 (en) 1999-08-06 2002-11-19 E.I. Du Pont De Nemours & Company Laser markable monofilaments
DE10011486A1 (de) * 1999-08-30 2001-03-01 Orga Kartensysteme Gmbh Kartenförmiger Datenträger und Verfahren zu seiner Herstellung
DE10106231C1 (de) * 2001-02-10 2002-08-22 Braun Gmbh Verfahren zum haftfesten Aufbringen einer Druckschicht auf die Oberfläche eines aus Kunststoff hergestellten Zahnbürstenteils
DE102004009854B4 (de) * 2004-02-28 2008-12-18 Braun Gmbh Verfahren zur Gestaltung einer dekorierten Kunststoffoberfläche
US20110125677A1 (en) * 2009-11-23 2011-05-26 Janette Suh Edelstein Decorated Products
KR20130128455A (ko) 2011-02-01 2013-11-26 콜게이트-파아므올리브캄파니 장식 부재를 갖는 구강 관리 기구 및 그 형성 방법
US11089861B2 (en) * 2015-09-08 2021-08-17 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
CN106426820A (zh) * 2016-10-21 2017-02-22 重庆夫日用品有限责任公司 一种制作牙刷标记的方法及带标记的牙刷和标记模具
EP3656250A1 (de) * 2018-11-21 2020-05-27 Curaden AG Zahnbürstenkopf
CN109719405A (zh) * 2019-03-12 2019-05-07 武汉华工激光工程有限责任公司 激光加工方法
CN112172352A (zh) * 2020-09-11 2021-01-05 北京如影智能科技有限公司 一种玻璃图案的镭雕方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3248527C1 (de) * 1982-12-29 1984-06-28 Adolf 8000 München Streibel Zahnbuerste
DE3842684A1 (de) * 1987-12-22 1989-07-06 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum abrunden von borstenenden von buersten
DE4207755A1 (de) * 1992-03-11 1993-09-23 Foldenauer Willi Stiftartige vorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
DE59905760D1 (de) 2003-07-03
SK1412001A3 (en) 2001-07-10
AU751933B2 (en) 2002-08-29
CN1129381C (zh) 2003-12-03
AR019949A1 (es) 2002-03-27
TW404823B (en) 2000-09-11
ATE241293T1 (de) 2003-06-15
JP2002521110A (ja) 2002-07-16
PL345672A1 (en) 2002-01-02
DE19834055A1 (de) 2000-02-03
NO20010429L (no) 2001-01-24
WO2000005993A1 (de) 2000-02-10
RU2213513C2 (ru) 2003-10-10
KR100639441B1 (ko) 2006-10-26
PL193047B1 (pl) 2007-01-31
TR200100280T2 (tr) 2001-10-22
DK1100354T3 (da) 2003-09-29
HUP0102669A2 (hu) 2001-11-28
CA2338817A1 (en) 2000-02-10
CN1310589A (zh) 2001-08-29
HUP0102669A3 (en) 2001-12-28
ES2197653T3 (es) 2004-01-01
KR20010071932A (ko) 2001-07-31
EG22152A (en) 2002-09-30
UA72892C2 (en) 2005-05-16
EP1100354A1 (de) 2001-05-23
EP1100354B1 (de) 2003-05-28
AU4909899A (en) 2000-02-21
NO20010429D0 (no) 2001-01-24
PT1100354E (pt) 2003-10-31
BR9912471A (pt) 2001-04-17
ZA200100322B (en) 2001-12-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2001310A3 (cs) Kartáč s nosičem štětin a způsob jeho výroby
CN102772005B (zh) 口腔保健器具及其装饰方法
US20210145162A1 (en) Marking/printing applicator and/or cleaning elements
US5040981A (en) Dental restoration holder and placement tool
DE69516926D1 (de) Zweischichtige kunststoffverpackung mit weichem griff
US20030088224A1 (en) Absorbent article having message
RU2001105546A (ru) Щетка с держателем щетинок и способ ее изготовления
EP1063906A1 (en) Toothbrush
MXPA01000763A (en) Brush with a bristle holder and method for the production thereof
US6922975B1 (en) Cosmetic material sheet and method for manufacture of the sheet and apparatus for use in the manufacture
JPH0284607U (cs)
RU1794041C (ru) Торговый блок дл щеток
JP2005153464A (ja) 表面模様付容器
GB2099786A (en) Surface ornamentation of an article
FR2777165A1 (fr) Ornement corporel autocollant de plastique transparent et/ou opaque-imprime tous motifs tous formats se collant sur la peau humaine et tous supports
ATE76378T1 (de) Verfahren und etikettiermaschine zum anbringen von verpackungsetiketten am halsteil einer beutelartigen verpackung.
KR200316043Y1 (ko) 화장품 용기
JP2006034662A (ja) 歯用装飾品の収納及び取付用品、並びに、歯用装飾品の取付け方法
JP2007167819A (ja) 塗布具、塗布具用柄部および塗布具セット
GB9100162D0 (en) Method for packaging brushes
JPS62127787A (ja) 使い捨てキヤツプ用バ−コ−ド付きラベルおよびその使用方法
IT215193Z2 (it) Coperchio per astuccio in particolare atto a contenere cioccolatini caramelle e similari.
JPH0457872U (cs)
GR2002045Y (en) Lollipop covered with a cylindrical transparent plastic packaging containing a gift for children
JPH02148361U (cs)