CZ200129A3 - Práškové lakovací směsi - Google Patents

Práškové lakovací směsi Download PDF

Info

Publication number
CZ200129A3
CZ200129A3 CZ200129A CZ200129A CZ200129A3 CZ 200129 A3 CZ200129 A3 CZ 200129A3 CZ 200129 A CZ200129 A CZ 200129A CZ 200129 A CZ200129 A CZ 200129A CZ 200129 A3 CZ200129 A3 CZ 200129A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
powder coating
coating composition
wax
weight
additive
Prior art date
Application number
CZ200129A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ302472B6 (cs
Inventor
John Ring
Gareth Dale Crapper
Kevin Jeffrey Kittle
Original Assignee
International Coatings Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by International Coatings Limited filed Critical International Coatings Limited
Publication of CZ200129A3 publication Critical patent/CZ200129A3/cs
Publication of CZ302472B6 publication Critical patent/CZ302472B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09DCOATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
    • C09D5/00Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes
    • C09D5/03Powdery paints
    • C09D5/033Powdery paints characterised by the additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08K3/34Silicon-containing compounds
    • C08K3/36Silica
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08K3/18Oxygen-containing compounds, e.g. metal carbonyls
    • C08K3/20Oxides; Hydroxides
    • C08K3/22Oxides; Hydroxides of metals
    • C08K2003/2227Oxides; Hydroxides of metals of aluminium

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Description

Tento vynález se týká práškových lakovacích směsí a jejich použití.
Dosavadní stav techniky
Práškové laky představují rychle rostoucí odvětví trhu lakovacích hmot. Práškové laky jsou směsi pevných látek, které se obecně nanášejí postupem elektrostatického rozprašování, při němž jsou částice práškového laku elektrostaticky nabity rozprašovací sprejovou pistolí a substrát je uzemněn. Nabití prášku v rozprašovací pistoli se uskutečňuje pomocí vloženého napětí nebo použitím tření (tribo-charging, nabití třením). Přeměna přilnavých částic na souvislý lak (včetně, pokud je to potřeba, vytvrzení použité směsi), se může provádět tepelným ovlivněním a/nebo radiační energií, zejména infračerveným, ultrafialovým nebo elektrony emitujícím zářením. Práškové částice laku, které nepřilnou k substrátu, mohou být regenerovány pro opětné použití, takže práškové laky jsou ekonomické co do použití přísad. Práškové lakovací směsi obecně také neobsahují přidaná rozpouštědla, zejména nepoužívají organická rozpouštědla a jsou následně neznečišťující.
Práškové lakovací směsi obecně obsahují pryskyřici vytvářející pevný film, obvykle s jedním nebo více barviv jako jsou pigmenty, a volitelně rovněž obsahují jedno nebo více funkčních přídavných látek. Mají obvykle charakter termosetu, začleňují například polymer vytvářející film a odpovídající vytvrzovací činidlo (které samo o sobě může být jiným polymerem, vytvářejícím film), ovšem v principu mohou být místo nich použity i termoplastické systémy (na bázi například polyamidů). Práškové lakovací směsi jsou obecně připravovány dokonalým smícháním přísad (včetně barviv a funkčních přídavných látek) například v extruderu, protlčovacím stroji, při teplotě převyšující teplotu měknutí polymeru (ů) vytvářejícího (vytvářejících)
- 2 film, ale nižší než je teplota, při níž může nastat významná předreakce.
Protlačený extrudát se obvykle vyválí na ploché pásy a rozmělní, například drcením, na požadovanou velikost částic.
V případě práškových lakovacích směsí, které mají být nanášeny elektrostatickým rozprašováním, je obvyklou sílou (tloušťkou) filmu 40 mikrometrů až více než 100 mikrometrů. Rozdělení velikosti částic bude normálně v rozmezí od 0 do 120 mikrometrů, se střední velikostí částic v rozmezí od 15 do 75 mikrometrů, lépe 25 až 50 mikrometrů a výhodněji 20 až 45 mikrometrů.
Práškové lakovací směsi s takovou obvyklou velikostí částic se široce používají v průmyslu. Některé ze známých nevýhod, provázejících tyto materiály, jsou spojeny s nanášecími charakteristikami prášků. Snadnost, s níž je prášek fluidizován (přiváděn do tekutého stavu) a je přepravován nanášecím zařízením, nepříznivě ovlivňuje rovnoměrnost rozdělení hmotnosti filmu napříč substrátem a v důsledku toho množství prášku, které je v průměru potřeba k dosažení požadované síly filmu. U těchto běžných práškových laků je prvotní ukládání jemných částic (zejména práškových částic o průměru 10 mikrometrů či menším) neúčinné, vede k nahromadění jemných částic na materiálu, na nějž jsou rozprašovány. V mnoha případech se nastřikovaný materiál shromažďuje a recykluje pro další použití. V takových systémech, při nepřetržitém procesu nanášení prášku, se procentní množství jemných práškových částic v recyklovaném prášku zvyšuje a kohezní (soudržné) chování jemných částic začne ovlivňovat vlastnosti recyklovaného prášku. Hlavním důsledkem je to, že prášek ztrácí tekutost a to vyvolává zvýšené obtíže při přenášení prášku recyklačním systémem a nazpět do rozprašovací pistole.
Jiným dobře známým problémem je při použití práškových lakovacích směsí o běžném rozdělení velikosti částic obtížnost nanesení laků v tenkém filmu o síle 30 mikrometrů nebo menší, po kterých vzrůstá poptávka v některých oblastech trhu práškových laků, za současného dosažení stejnoměrné
- 3 neprůhlednosti a esteticky příjemného vzhledu, zvláště u lesklého bílého laku. Při použití směsí o běžném rozdělení velikosti částic je dosažení takových výsledků možné pouze v rámci omezeného rozsahu práškových chemikálií, přičemž se nejlepšího provedení obecně dosáhne s polyuretanovými prášky, využívajícími blokované isokyanáty. Získání laků o tloušťce menší než 20 mikrometrů, o rovnoměrné neprůhlednosti a esteticky příjemném vzhledu je u směsí s běžným rozdělením velikosti částic velmi obtížné, pokud ne nemožné. Vyskytující se obtíže (vada pomerančové slupky a podobně) jsou považovány za příslušející poměrně velké velikosti většiny částic práškových lakovacích směsí o běžném rozdělení velikosti částic.
Kromě rostoucí poptávky na samotném trhu práškových laků bylo rovněž zaznamenáno, že neschopnost práškových laků poskytnout spolehlivě a rutinným způsobem sílu filmu 30 mikrometrů nebo menší, mající esteticky příjemný vzhled, je jedním z faktorů, které utlumily další náhradu vlhkých laků na bázi rozpouštědla práškovými laky.
Bylo navrženo, že obtíže při vytváření přijatelně tenkého filmu práškových laků mohou být v principu ulehčeny použitím práškových lakovacích směsí s jemnější velikostí částic. Zde je ovšem problémem fluidizace (uvedení do tekutého stavu), nanášení poměrně malých částic, zvláště těch o velikosti 10 mikrometrů či menších a zacházení s nimi. Takové obtíže se stávají zřetelnějšími s rostoucím podílem jemných částic a práškové lakovací hmoty byly běžně vyráběny tak, aby obsahovaly ne více než 10 % objemových částic o průměru 10 mikrometrů nebo nižším.
WO 94/11446 předkládá práškové lakovací směsi které začleňují, suchým smísením, různé kombinace dvou nebo více přídavných látek, přičemž upřednostňovanou kombinací je oxid hlinitý s hydroxidem hlinitým. Za použití kombinací za sucha míšených přídavných látek podle WO 94/11446 je možné zmírnit obtíže týkající se fluidizace, nanášení poměrně malých částic (zvláště těch o velikosti 10 mikrometrů či menších) a zacházení s nimi, jak byly
- 4 nastíněny výše a rovněž zmírnit další obtíže, vztahující se k diferenciálnímu a předčasnému elektrostatickému nabití práškových částic. WO 94/11446 se zaměřuje na práškové lakovací směsi, kde alespoň 95 % objemových vykazuje velikost částic nepřevyšující 50 mikrometrů.
Ačkoli jsou za použití kombinací přídavných látek podle WO 94/11446 dosažitelné dobré výsledky, bylo mezi jiným zjištěno, že optimální směs oxidu hlinitého a hydroxidu hlinitého, pokud se týká charakteristik tekutosti, přenášení práškových lakovacích směsí a zacházení s nimi, má sklon ke snižování funkčnosti směsi v postupech tribostatického nanášení. Snahy kompenzovat tento jev zvýšením podílu oxidu hlinitého v kombinaci přídavných látek vedou k práškovým nátěrovým směsím o horších vlastnostech tekutosti a přenášení.
EP-A-0 300 818 navrhuje, že charakteristiky nabití třením (tribo-charging) mohou být mohou být práškovým lakovacím směsím s běžným rozdělením velikosti částic uděleny použitím přídavné látky, obsahující jednu z látek oxid hlinitý a/nebo hydroxid hlinitý nebo obě, která byla podrobena střihu (střihem vysokou rychlostí nebo mletím) tak, že výsledná přídavná látka je jemným práškem, v podstatě bez shluků, který obsahuje alespoň 5 % hmotnostních částic o největší velikosti 0,2 mikrometru. Upřednostňovanou cestou, jak dosáhnout uvedené velikosti částic, je podle EP-A-0 300 818 přidání podílu plniva (extenderu) o velikosti částic nejvýše 0,2 mikrometry k soustavě oxid hlinitý/hydroxid hlinitý ještě před použitím střihu. Upřednostňovaným plnivem, uváděným v EP-A-0 300 818, je kouřový oxid křemičitý, ovšem bylo zjištěno, že přídavek kouřového oxidu křemičitého vede ke snížení účinnosti přídavné látky na bázi oxidu hlinitého/hydroxidu hlinitého (jak je navržena ve WO 94/11446), pokud se týká charakteristik tekutosti a přenosu, takže optimálního přínosu kombinace přídavné látky není, pokud se jedná o tyto charakteristiky, dosaženo.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález poskytuje práškovou lakovací směs která začleňuje, míšením za sucha, voskem pokrytou siliku v jemně dělené formě.
Výraz pokrytí, jak je zde používán ve vztahu k silikám pro použití podle vynálezu, zahrnuje impregnaci materiálů porézní siliky a v souhlasu s tím má být vnímán i výraz pokrytá silika.
Výraz silika , jak je zde používán, zahrnuje materiály získané pyrogeními a s výhodou také vlhkými procesy, poskytujícími vysrážené siliky nebo silikagely, gely kyseliny křemičité, stejně jako, zpravidla, směsné oxidy kovu a křemíku a v přírodě se vyskytující látky, jako například rozsivkovou zeminu, křemelinu. Siliky pro použití podle vynálezu budou mít obecně amorfní strukturu. Výraz silika zahrnuje materiály kyseliny křemičité. Uvažovány jsou také silikáty.
Upřednostňovaný materiál zahrnuje mikromletý silikagel, gel kyseliny křemičité.
Výraz vosk jak je zde použit zahrnuje:
i) přírodní živočišné vosky (např. včelí vosk, lanolin);
ii) přírodní rostlinné vosky (např. karnaubový vosk);
iii) přírodní ropné vosky (např. parafinový vosk, mikrokrystalický vosk);
iv) syntetické vosky (např. ethylenové polymery a polyolové ether-estery).
Uvažovány mohou být také minerální vosky odlišné od ropných vosků.
Důležitá skupina vosků pro použití podle vynálezu zahrnuje estery alifatických alkoholů s dlouhým řetězcem (typicky C16 a vyšší) s mastnými kyselinami o dlouhém řetězci (typicky C16 a vyšším). Takové estery a kyseliny
- 6 jsou s výhodou sloučeninami s rovným řetězcem a mohou být nasycené i nenasycené. Příklady kyselin, které lze použít, zahrnují kyselinu stearovou, kyselinu palmitovou a kyselinu olejovou a směsi dvou či více z výše uvedených.
Vosky odvozené od alifatických sloučenin s dlouhým řetězcem jak byly popsány výše mohou zahrnovat uhlovodíky.
Kromě esterů kyselin s dlouhým řetězcem, jak byly popsány výše, zde mohou být zmíněny i sole, jako je například stearát hlinitý.
Upřednostňovanými voskovými látkami pro použití podle vynálezu jsou materiály, vykazující dobrou slučitelnost s polymerní složkou (složkami) práškové lakovací směsi, tj. materiály, které lze homogenně smísit s polymery bez významného oddělení fází. Bude zjištěno, že některé voskové materiály (napříkald halogenované vosky) nejsou obecně slučitelné v tomto smyslu s práškovým lakovacím polymerem (polymery).Použití takových materiálů by zřejmě zvyšovalo výskyt vad povrchového vzhledu naposledy nanášeného laku a není proto doporučováno.
Voskem pokryté siliky, vhodné pro použití podle vynálezu, zahrnují komerčně dostupné materiály, jako jsou například GASIL 937 od firmy Crosfield (silikagel povlečený mikrokrystalickým parafinovým voskem) a OK 607 od firmy Degussa (podobný materiál s povlakem, který rovněž zahrnuje nasycenou aminovou nebo alkylamoniovou složku o krátkém řetězci [C6]).
Pokrytí silikového materiálu může být prováděno postupy které jsou v oboru známé, například společným mletím siliky s pevným voskovým materiálem, nebo přimícháním silikového materiálu k voskovému materiálu, rozpuštěnému ve vhodném rozpouštědle, které je poté odpařeno.
Množství vosku, pokrývajícího siliku, může být například v rozmezí od do 10 % hmotnostních vzhledem k hmotnosti siliky.
Další informace, týkající se voskem pokrytých silik, které lze použít podle vynálezu, mohou být nalezeny v popisech US patentů č. 3 607 337 a
816 154 a ve WO 97/08250. Kromě voskem pokryté siliky mohou práškové lakovací směsi podle vynálezu také začleňovat, rovněž míšením za sucha, oxid hlinitý a/nebo hydroxid hlinitý, s výhodou oxid hlinitý nebo oxid hlinitý a hydroxid hlinitý. Kromě hydroxidu hlinitého nebo místo něho může být použit oxyhydroxid hlinitý. Předpokládá se, že lze použít kterýkoli z hlavních strukturních typů těchto materiálů, tj.:
a - A12O3 korund
a - AIO(OH) diaspor
a - Al (OH)3 bayerit
7 - A12O3
Y - AIO(OH) boehmit
Y - Al (OH)3 gibbsit
Přednost se může dávat strukturním typům γ.
Podíl voskem pokryté siliky, začleněné do práškové lakovací směsi podle vynálezu, může být obecně v rozmezí od 0,002 do 2,0 % hmotnosti, vztaženo k celkové hmotnosti směsi bez přídavné látky, výhodně od 0,02 do 1,5 % hmotnosti a ještě lépe od 0,04 do 1,0 % hmotnosti, konkrétněji alespoň 0,2 % hmotnosti, zvláště pak od 0,3 do 0,7 % hmotnosti, například 0,3 až 0,5 % hmotnosti vzhledem k celkové hmotnosti směsi bez přídavné látky.
Celkové množství voskem pokryté silikové přídavné látky (látek) a, pokud je přítomna, jiné za sucha přimíšené přídavné látky (látek) stanovené výše, začleněné do práškové lakovací směsi podle vynálezu, může být obecně v
rozmezí od 0,1 do 5 % hmotnosti vzhledem k celkové hmotnosti směsi bez přídavné látky (látek), výhodně 0,1 až 2 % hmotnosti, lépe alespoň 0,2 % hmotnosti, zvláště pak 0,2 až 1,5 % hmotnosti a konkrétněji 0,3 až 1 % hmotnosti.
V případě, kdy prášková lakovací směs zahrnuje za sucha přimíšené přídavné látky, obsahující voskem pokrytou siliku a oxid hlinitý, mohou být poměrné podíly siliky vůči oxidu hlinitému obecně v rozmezí od 99:1 až 1:99, výhodně od 80:20 do 20:80 a nejlépe od 70:30 do 30:70, například 50:50.
V případě, že za sucha přimíšené přídavné látky zahrnují voskem pokrytou siliku a hydroxid hlinitý, mohou být poměrné podíly siliky vůči hydroxidu hlinitému obecně v rozmezí od 99:1 až 30:70, výhodně od 90:10 do 40:60 a nejlépe od 80:20 do 50:50, například 65:35.
V případě, že za sucha přimíšené přídavné látky zahrnují voskem pokryt
ou siliku, oxid hlinitý a hydroxid přídavných látek obecně následovně: hlinitý, mohou být poměrné podíly
SiO2 ai2o3 A1(OH)3
1 až 98 % 1 až 98 % 1 až 70 %
výhodně 5 až 50 % 10 až 90 % 1 až 60 %
nejlépe 10 až 30 % 20 až 85 % 1 až 55 %
U upřednostňovaných forem směsí podle vynálezu sestává za sucha
přimíšená přídavná látka (látky) pouze z voskem pokryté siliky, nebo případně i z voskem pokryté siliky s oxidem hlinitým a/nebo hydroxidem hlinitým.
Všeobecně platí, že čím větší je ve směsi podíl částic menších než 10 mikrometrů v průměru, tím vyšší je podíl za sucha přimíchávané přídavné látky (látek), která se upřednostňuje pro použití podle vynálezu. Tento vztah může r i
být ilustrován následující tabulkou, která rovněž zahrnuje (jako nezáviské proměnné) pro směsi typická rozmezí pro d(v)50 a d(v)99;
% obj. pod 10 pm d(v)50 ( pm) d(v)99 (pm) % hmotn. přídavné látky (látek)
< 18 % 18 - 22 52 - 58 0,6 - 1,0
1 O 0/. A / u 25-30 z rx r» λ OU - δυ 0,4 - 0,6
< 8 % 30 - 40 80 - 120 0,2 - 0,4
V případě, kde se účastní více než jedna za sucha přimíšená přídavná látka, jsou přídavné látky před začleněním do práškové lakovací směsi výhodně předem smíseny, s výhodou důkladně a homogenně technikou vysokého střihu. V případě tří za sucha přimíšených přídavných látek mohou být všechny tři tyto látky smíseny dohromady v jedné operaci míšení, nebo mohou být kterékoli dvě z nich nejprve spolu smíseny a poté se přimísí třetí přídavná látka.
I když jakákoli přídavná látka nebo smísená kombinace přídavných látek může být v principu začleněna v práškové lakovací směsi odděleně, obecně se dává přednost předchozímu smísení přídavných látek.
Přídavná látka (látky) podle vynálezu může být do práškové lakovací směsi začleněna jakýmkoli dostupným způsobem suchého míšení, například:
(a) injikací v mlýnu, přičemž se úlomky a přídavná látka (látky) dodávají do mlýna současně;
(b) zavedením ve stupni prosívání po mletí; a (c) povýrobním smísením v překlápěcím bubnu nebo jiném vhodném mísícím zařízení.
- 10 Velikost částic každé za sucha přimíšené přídavné látky může být do 5 pm, nebo v některých případech i do 10 pm. Přednostně však velikost částic nepřevyšuje 2 pm a konkrétněji 1 pm. Obecně čím menší je síla nátěru, který má být nanesen, tím menší budou částice přídavné látky. Upřednostňovaná nejmenší velikost částice přídavné látky je 0,1 pm.
Rozdělení velikosti částic práškové lakovací směsi může být v rozmezí od 0 do 120 pm se střední velikostí částice v rozmezí od 15 do 75 pm, lépe 25 až 50 pm a konkrétněji 20 až 45 pm.
V případě poměrně jemného rozdělení velikosti částic, zvláště pokud jsou například vyžadovány poměrně tence nanesené filmy, prášková lakovací směs může být takovou směsí, která splňuje jedno nebo více z následujících kriterií:
(a) 95-100 % obj. <50 pm (b) 90-100 % obj. < 40 pm (c) 45-100 % obj. < 20 pm (d) 5-100 % obj. < 10 pm, lépe 10-70 % obj. <10 pm (e) 1- 80 % obj. < 5 pm, lépe 3 - 40 % obj. < 5 pm (f) d(v)50 v rozmezí 1,3 až 32 pm, lépe 8-24 pm
Práškové lakovací směsi obecně obsahují pryskyřici, vytvářející pevný film, obvykle s jedním nebo více barvivý jako jsou pigmenty a volitelně teké obsahují jednu nebo více funkčních přídavných látek.
Práškové lakovací směsi pro použití podle vynálezu budou obecně systémem termosetu (začleňujícím například polymer vytvářející film a odpovídající vytvrzovací činidlo, které samo může být jiným polymerem, vytvářejícím film), ale v principu mohou být místo nich použity termoplastické systémy (založené například na polyamidech).
- 11 ·· ·· ··«· ·· • · · · ····
Polymerem vytvářející film, použitým při výrobě termosetové práškové lakovací směsi pro použití podle vynálezu, může být jeden nebo více polymerů, zvolených z polyesterových pryskyřic s karboxyfunkčními skupinami, z polyesterových pryskyřic s hydroxylovými funkčními skupinami, epoxidových pryskyřic a funkčních akrylových pryskyřic.
Směs se může například zakládat na systému pevného polymerního pojivá, obsahujícího polyesterovou pryskyřici s karboxylovými funkčními skupinami, vytvářející film, používanou s polyepoxidovým vytvrzovacím činidlem. Takové polyesterové systémy s karboxylovými funkčními skupinami jsou současně nejšířeji používanými práškovými lakovacími směsemi. Polyester má obecně číslo kyselosti v rozmezí 10 až 100, číselnou střední molekulovou hmotnost Mn v rozmezí 1 500 až 10 000 jednotek a teplotu přechodu na sklovinu Tg od 30°C do 85°C, s výhodou alespoň 40°C. Pólyepoxidem může být například epoxysloučenina o nízké molekulové hmotnosti jako je triglycidyl isokyanurátu (TGIC), sloučenina jako diglycidyl tereftalátu nebo diglycidyl isoftalátu, epoxidová pryskyřice jako kondenzovaný glycidylether bisfenolu A nebo slabě stálá epoxidová pryskyřice. Taková polyesterová pryskyřice s karboxylovými funkčními skupinami, vytvářející film, může být alternativně použita s bis(P-hydroxyalkylamid)ovým vytvrzovacím činidlem, jako je tetrakis(2-hydroxyethyl)adipamid.
Jinou možností je použití polyesteru s hydroxylovými funkčními skupinami spolu s vytvrzovacím činidlem s blokovanými isokyanátovými funkčními skupinami, nebo amin-formaldehydovým kondenzátem, jako je například melaminová pryskyřice, močovino-formaldehydová pryskyřice nebo glykolmočová formaldehydová pryskyřice, například materiál Powderlink 1174, dodávaný firmou Cyanamid, nebo hexahydroxymethylmelamin. Blokované isokyanátové vytvrzovací činidlo pro polyester s hydroxylovými funkčními skupinami může být například funkčně blokován, tak jako uret-dionový typ, nebo nebo může jít o kaprolaktamově-blokovaný typ, například isoferondiisokyanát.
44 ·· 4444 44
• · ♦ 4 4 4 4 • 4
··· 4 4 4 4 4 4
4 4 4 4 4 4 4
4· 44 44 44 4 4
Jinou možností je použití epoxidové pryskyřice s vytvrzovacím činidlem, majícím aminové funkční skupiny, jako je například dikyandiamid. Namísto vytvrzovacího činidla s aminovými funkčními skupinami lze pro epoxidovou pryskyřici použít fenolový materiál, a to přednostně materiál formovaný reakcí epichlorhydrinu s přebytkem bisfenolu A (tedy polyfenol, vytvořený jako adukční sloučenina z bisfenolu A a epoxidové pryskyřice). Pryskyřice s funkčními arylovými skupinami,. například s karboxylskupinami, hydroxyskupinami nebo epoxyskupinami, může být použita s vhodným vytvrzovacím činidlem. Použity mohou být směsi pojiv, například polyester s karboxylovými funkčními skupinami může být použit s akrylovou pryskyřicí s karboxylovými funkčními skupinami a vytvrzovacím činidlem jako je bis(P-hydroxyalkylamid), sloužícím k vy.tvrzení obou polymerů. Jako jinou .možnost směsných pojivových systémů lze použít akrylovou pryskyřici s funkčními karboxylskupinami, hydroxyskupinami nebo epoxyskupinami spolu s epoxidovou pryskyřicí nebo s polyesterovou pryskyřicí (mající karboxylové nebo hydroxylové funkční skupiny). Takové kombinace pryskyřic mohou být ; zvoleny tak, aby byly společně vytvrzovány, například aby akrylová pryskyřice s funkčními karboxyskupinami byla společně vytvrzována s epoxidovou pryskyřicí, nebo polyester s funkčními karboxyskupinami byl společně vytvrzen s akrylovou pryskyřicí s funkčními glycidylovými skupinami. Obvykleji jsou však takové směsné pojivové systémy formulovány tak, aby byly vytvrzeny jediným vytvrzovacím činidlem (viz například použití blokovaného isokyanátů k vytvrzení akrylové pryskyřice s hydroxylovými funkčními skupinami a polyesteru s hydroxylovými funkčními skupinami).
Jiné polymery vytvářející film, které lze zmínit, zahrnují funkční fluoropolymery, funkční fluorochloropolymery a funkční fluoroakrylové polymery, z nichž každý může mít karboxylové nebo hydroxylové funkční skupiny a může být použit jako jediný polymer vytvářející film, nebo ve spojení s jednou či více funkčních akrylových, polyesterových a/nebo epoxidových pryskyřic, s vhodnými vytvrzovacími činidly pro funkční polymery.
- 13 • fc ·· ······ ·· ·· · · · · ····· · fcfc· · fc · · fc · ·· ·· fcfc fcfc ···
Jiná vytvrzovací činidla, která lze zmínit, zahrnují epoxyfenolové novolaky a epoxykresolové novolaky; isókyanátová vytvrzovací činidla blokovaná oximy, jako je isoferondiisokyanát, blokovaný methylethylketoximem, tetramethylen-xylen-diisokyanát, blokovaný acetonovým oximem a Desmodur W (dicyklohexylmethan-diisokyanátové vytvrzovací činidlo), blokovaný methylethylketoximem; slabě stálé epoxidové pryskyřice jako Santolink LSE 120, dodávané firmou Monsanto; a alicyklické polyepoxidy jako EHPE-3150, dodávaný firmou Daicel.
Následující rozmezí mohou být zmíněna pro celkový obsah pryskyřice vytvářející film v práškové lakovací směsi podle vynálezu (včetně vytvrzovacího činidla tam, kde je potřebné, ale bez ohledu na přídavné látky, míšené za sucha):
% až 100 % hmotnostních, % až 100 % hmotnostních, % až 90 % hmotnostních, % až 99 % hmotnostních, a % až 74 % hmotnostních.
Jak již bylo vysvětleno, pokud je to potřebné, může být přítomno více než jedno pryskyřičné pojivo a vytvrzovací činidlo.
Práškové lakovací směsi pro použití podle vynálezu mohou být bez obsahu přidaných barviv, ale obvykle obsahují jedno nebo více takových činidel (pigmentů naho barviv). Příkladem pigmentů, které lze použít, jsou anorganické pigmenty jako oxid titaničitý, červené a žluté oxidy železa, chromové pigmenty a saze a organické pigmenty, jako například fthalocyanin, azobarviva, anthrachinonové, thioindigové, isodibenzanthronové, trifendioxanové a chinacridonové pigmenty, kypová barviva, bazická a mořidlová barviva. Barviva mohou být použita místo pigmentů nebo stejně jako pigmenty. Směs podle vynálezu může také obsahovat jedo nebo více z plniv a
- 14 ·· ·· ···· ·· • · · · · · · ··· · · · · · · · • · · · · · · ·· ·· ·· ·« · pojiv, která mohou být použita mezi jiným (iníer alid) k podpoře neprůhlednosti, při minimalizaci nákladů nebo obecněji jako ředidla.
Následující rozmezí jsou uvedena pro celkový obsah pigmentu/pojiva/plniva v práškové lakovací směsi podle vynálezu (bez ohledu na přídavné látky, přimíšené za sucha):
% až 55 % hmotnostních, % až 50 % hmotnostních, % až 50 % hmotnostních, % až 45 % hmotnostních, a % až 45 % hmotnostních.
Z celkového obsahu pigmentu/pojiva/plniva může být použit obsah pigmentu < 40 % hmotn. vzhledem k celkové směsi (bez ohledu na přídavné látky přimíšené za sucha). Obvykle se používá obsah pigmentu 25 až 30 % hmotn., i když v případě tmavých barev může být dosaženo neprůhlednosti za použití < 10 % hmotn. pigmentu.
Směs podle vynálezu může rovněž zahrnovat jednu nebo více funkčních přídavných látek, například činidlo zlepšující tekutost, změkčovadlo, činidlo stabilizující vůči degradaci UV zářením, nebo protiplynové činidlo, jako je benzoin, anebo mohou být použita dvě nebo více z takových přídavných činidel. Následující rozmezí mohou být uvedena pro celkový obsah funkčního přídavného činidla v práškové lakovací směsi podle vynálezu (bez ohledu na přídavné látky, přimíšené za sucha):
% až 5 % hmotnostních, % až 3 % hmotnostní, a % až 2 % hmotnostní.
-·· *··· • · • · · · · · ··· · · · · · · ·
- 15 Obecně budou barvící látky, pojiva/plniva a funkční přídavné látky jak byly popsány výše začleňovány před a/nebo během protlačování (extruze) nebo jiného homogenizačního postupu, a nikoli míšením za sucha.
Prášková lakovací směs podle vynálezu může být v principu nanášena na substrát jakýmkoli postupem technologie práškového lakování, například pokrýváním elektrostatickým rozprašováním (korónové nabíjení nebo nabíjení třením), nebo postupy ve fluidním loži či elektrostatickými postupy ve fluidním loži.
Po nanesení práškové lakovací směsi na substrát může být přeměna výsledných přilnavých částic na spojitý lak, včetně, pokud je to potřeba, vytvrzení nanesené směsi, provedena tepelným ovlivněním a/nebo energií záření, zejména infračerveným, ultrafialovým nebo elektrony emitujícím zářením.
Prášek se obvykle na substrátu vytvrzuje pomocí tepla (postup vypalování); práškové částice se taví a tečou a vytváří se film. Doby vytvrzování a teploty vytvrzování jsou vzájemně závislé podle použité formulace směsi a zmínit lze následující typická rozmezí:
teplota/°C čas
280 až 100* s až 40 min
250 až 150 s až 30 min
220 až 160 min až 20 min * teploty do 90°C lze použít pro některé pryskyřice, zvláště pak pro určité epoxidové pryskyřice.
Substráty mohou zahrnovat kov, tepelně stálé plastové materiály, dřevo, sklo nebo keramické či textilní materiály. Kovový substrát se s výhodou chemicky nebo mechanicky čistí před nanesením směsi a výhodně se podrobuje
předběžné chemické úpravě, například fosforečnanem železňatým či fosforečnanem nebo chromanem zinečnatým. Jiné než kovové substráty se obecně před nanášením předehřívají, nebo, v případě nanášení elektrostatickým rozprašováním, se na ně předem působí látkami, které budou napomáhat takové aplikaci.
Při použití jako iednosložková nřídavná látka Doskvtuie voskem Dokrvt á silika možnost odstranění nebo alespoň snížení elektrostatických interakcí mezi částicemi práškového laku a mezi práškovými částicemi a potrubím, používaným k přepravě práškových lakovacích směsí do nanášecího zařízení. To na druhou stranu nabízí možnost dosáhnout zlepšených vlastností tekutosti, s další podstatnou praktickou výhodou vyvarování se přídavných výrobních postupů, kontrolních měření kvality a nákladů spočívajících v používání vícesložkových přídavných látek, přimíšených za sucha.
Použití voskem pokryté siliky v ternární, trojsložkové přídavné látce podle vynálezu poskytuje možnost zvýšení výhod, zvláště pokud se týká tekutosti, poskytované pouhou dříve navrženou kombinací oxid hlinitý/hydroxid hlinitý. Zvláště například použití voskem pokryté siliky v systémech nabíjení třením (tribo-charging) nabízí možnost použití směsi přídavných látek s vysokým podílem oxidu hlinitého k podpoře nabíjení třením, aniž by se snížily dobré vlastnosti, týkajících se tekutosti, přepravy a zacházení se směsí, které jsou vlastním rysem kombinace hlinité přídavné látky.
Obecně použití jedné nebo více z přídavných látek ve shodě s vynálezem poskytuje zlepšení prvotního ukládání jemných částic (zvláště částic o průměru 10 pm a menších), což naopak vede ke zlepšené rovnoměrnosti hmotnosti filmu na substrátu (a tím ke snížení množství prášku, potřebného k dosažení dané jmenovité hmotnosti filmu) a ke sníženému nahromaďování jemných částic v recyklačním systému.
···<
• ♦
- 17 Ze zlepšeného prvotního ukádání jemných částic práškovéholaku, kterého lze dosáhnout podle vynálezu, vyplývá také výhodný důsledek, že je do práškových lakovacích směsí možné bez nežádoucích škodlivých účinků začlenit vyšší podíl takových částic. V principu to naopak přispívá ke zlepšenému vzhledu filmu a vede k usnadnění výroby tenkých filmů.
Vynález je použitelný pro široké rozmezí síly filmu, typicky pro tenké filmy o síle například 30 pm či méně až po filmy o síle 100 až 150 pm.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady dokreslují vynález:
Oxidem hlinitým, použitý v Příkladech, byl oxid hlinitý C od firmy Degussa, o střední velikosti částic < 0,2 pm; použitým hydroxidem hlinitým byl Martinal OL 103C od firmy Omya Croxton & Garry, o střední velikosti částic 0,8 pm; a použitou silikou byl materiál Gasil 937, od firmy Crosfield, o střední velikosti částic 6,5 pm (mikromletý silikagel, pokrytý mikrokrystalickým parafinovým voskem).
Za sucha přimíšené přídavné směsi, použité v Příkladech, byly připraveny následovně:
Za sucha míšená směs přídavných látek č. 1:
oxid hlinitý 7,2 dílu hmotn.
hydroxid hlinitý 8,8 dílu hmotn.
silika 4,0 dílu hmotn.
Přídavné látky byly naplněny do mixeru o vysokém střihu Moulinex II, míšeny 30 sekund a ponechány ochladit. Postup míšení a ochlazení byl
- 18 ·· ·· • ·· • ··· · •· ··· ·· • ·· • · · • ·· • · ·· ·· ·· • ι ···· •· *· • ·· •· ·· ·· opakován dvakrát k poskytnutí celkově tří operací. Výsledná smísená přídavná látka byla ponechána pro budoucí použití.
Za sucha míšená směs přídavných látek č. 2:
oxid hlinitý 5,4 dílu hmotn.
hydroxid hlinitý 6,6 dílu hmotn.
silika 8,0 dílu hmotn.
Přídavné látky byly naplněny do mixeru o vysokém střihu Moulinex II, míšeny 30 sekund a ponechány ochladit. Postup míšení a ochlazení byl opakován dvakrát k poskytnutí celkově tří operací. Výsledná smísená přídavná látka byla ponechána pro budoucí použití.
Za sucha míšená směs přídavných látek č. 3:
oxid hlinitý 10,0 dílu hmotn.
silika 10,0 dílu hmotn.
Přídavné látky byly naplněny do mixeru o vysokém střihu Moulinex II, míšeny 30 sekund a ponechány ochladit. Postup míšení a ochlazení byl opakován dvakrát k poskytnutí celkově tří operací. Výsledná smísená přídavná látka byla ponechána pro budoucí použití.
Za sucha míšená směs přídavných látek č. 4:
hydroxid hlinitý 7,0 dílu hmotn.
silika 13,0 dílu hmotn.
Přídavné látky byly naplněny do mixeru o vysokém střihu Moulinex II, míšeny 30 sekund a ponechány ochladit. Postup míšení a ochlazení byl opakován dvakrát k poskytnutí celkově tří operací. Výsledná smísená přídavná látka byla ponechána pro budoucí použití.
- 19 Za sucha míšená směs přídavných látek č. 5:
silika
Přídavná látka byla použita tak, jak byla dodána.
Za sucha míšená směs přídavných látek č. 6:
oxid hlinitý 12,8 dílu hmotn.
hydroxid hlinitý 3,2 dílu hmotn.
silika 4,0 dílu hmotn.
Přídavné látky byly naplněny do mixeru o vysokém střihu Moulinex II, míšeny 30 sekund a ponechány ochladit. Postup míšení a ochlazení byl opakován dvakrát k poskytnutí celkově tří operací. Výsledná smísená přídavná látka byla ponechána pro budoucí použití.
Za sucha míšená směs přídavných látek č. 7:
oxid hlinitý 6,7 dílu hmotn.
hydroxid hlinitý 6,7 dílu hmotn.
silika 6,7 dílu hmotn.
Přídavné látky byly naplněny do mixeru o vysokém střihu Moulinex II, míšeny 30 sekund a ponechány ochladit. Postup míšení a ochlazení byl opakován dvakrát k poskytnutí celkově tří operací. Výsledná smísená přídavná látka byla ponechána pro budoucí použití.
Údaje o rozdělení velikosti částic, udávané v Příkladech, byly získány za použití zařízení, uváděném u každého případu (Coulter Counter Multisizer II nebo Mastersizer X - laserové světlo rozptylující přístroj firmy Malvern
Instruments). Údaje jsou vyjádřeny částečně v objemových percentilech d(v)x,
kde X je procento celkového objemu částic, ležících pod uvedenou velikostí částic d. Například d(v)50 je tedy střední velikost částic ve vzorku.
Příklad 1
Testy hmotnosti uložených filmů bílé matné polyesterové práškové lakovací směsi
Směs Příkladu 1 byla následovně připravena ze dvou složek:
složka A % hmotn.
polyesterový polymer s karboxylovými funkčními
skupinami, číslo kyselosti 77 26,40
Primid XL552 (EMS Grilon) 2,80
benzoin 0,15
průtokové činidlo 0,40
PTFE modifikovaný polyethylenový vosk 1,00
polyolefinový materiál (matové činidlo)
-Grilonit 68022 (EMS Grilon) 0,20
rutilový oxid titaničitý 17,00
plnivo (extender) 2,00
Složka B % hmotn.
polyesterový polymer s karboxylovými funkčními
skupinami, číslo kyselosti 29 23,70
Primid XL552 (EMS Grilon) 0,75
benzoin 0,15
průtokové činidlo 0,40
PTFE modifikovaný polyethylenový vosk 1,00
polyolefinový materiál (matové činidlo)
- 21 -Grilonit 68022 (EMS Grilon)0,25 rutilový oxid titaničitý17,00 plnivo (extender)2,00 polyesterový polymer s hydroxylovými funkčními skupinami, hydroxylové číslo 454.5 celkem 100,00
Přísady složky A byly za sucha smíchány v mísiči a naplněny do dvoj závitového protlačovače, pracujícího při teplotě 108°C. Protlačená hmota byl vyválena naplocho na vychlazené desce a rozlámána do formy hoblinek (přibližně 1 cm oka sítě). Přísady pro složku B byly podobně smíseny za sucha v mísiči a naplněny do dvojzávitového protlačovače, pracujícího při teplotě 10'8°C. Protlačená hmota byl vyválen naplocho na vychlazené desce a rozlámána do formy hoblinek (přibližně 1 cm oka sítě). Dvě takto získané přísady ve formě hoblinek (úlomků) byly důkladně smíchány ve stejných hmotnostních poměrech a poté rozmělněny ve vibračním mlýnu k vytvoření práškové lakovací směsi I, mající následující rozdělení velikosti částic (stanovené za použití zařízení Coulter Counter Multisizer II):
d(v)99 < 115 pm
d(v)50 45 pm
5,2 % < 10 pm
1.6 % < 5 pm
Část práškové lakovací směsi I pak byla za sucha smísena s 0,4% hmotn. přídavkem přídavné směsi 1 [(oxid hlinitý/hydroxid hlinitý/voskem pokrytá silika (20 % hmotn. celkové přídavné směsi)]. Výsledná směs pak byla nanesena elektrostaticým rozprašováním na perforované ocelové střešní tašky (585 mm šíře x 585 mm délky x 0,5 mm tloušťky, přičemž každá taška byla perforována do tvaru mřížky 101 x 101 otvorů o průměru přibližně 2 mm a ve vzdálenosti 4 mm) za použití korónové nanášecí pistole ITW Gema Volastatic (parametry pistole: fluidní tah 0,1 MPa, přepravní tah 0,06 MPa, přídavný
- 22 (sekundární) vzduch 3 m3. hod ’, jednokoronová jehlová kónická usměrňovači tryska na 70 kV) a vratný člen (reciprokátor, charakteristiky reciprokátoru: rychlost pohybu 0,35 m . s'1 v obou svislých směrech, kolem středu střešní tašky křižování do 66 cm). Střešní tašky byly předkládány do nanášecí kabinky pomocí hnacího pásu (rychlost pásu 1,22 m. min’1). Nanesené práškové laky byly vypalovány k poskytnutí vytvrzených filmů o průměrné síle filmu 70,5 pm (podmínky vytvrzení: 15 minut při 180°C).
Další část práškové lakovací směsi I pak byla za sucha smísena s 0,4% hmotn. přídavkem přídavné směsi 2 [(oxid hlinitý/hydroxid hlinitý/voskem pokrytá silika (40 % hmotn. celkové přídavné směsi)]. Výsledná směs byla poté nanesena a vypálena za stejných podmínek jak bylo popsáno výše k poskytnutí vytvrzených filmů o průměrné síle filmu 73,5 pm.
K zajištění základu pro srovnání s Příkladem 1 byla další část práškové lakovací směsi I za sucha smísena s 0,1% hmotn. přídavkem nepovlékané pyrogenní siliky (Acematt TS 100 od firmy Degussa). Nanesení a vypálení výsledné směsi za stejných podmínek jako v Příkladu 1 poskytlo na ocelových střešních taškách vytvrzené filmy o průměrné síle filmu 39,0 pm.
Větší hmotnost filmu, získaná za použití přídavných směsí podle vynálezu poskytuje možnost zvýšení rychlosti průchodu substrátových členů kabinkou pro rozprašovací pokrývání s výsledným ziskem produktivity, a/nebo možnost snížení tlaku vzduchu, použitého k přenosu prášku nanášecím systémem, což vede ke snížení únavy vybavení. Rovněž lze zaznamenat, že zvýšení podílu voskem pokryté siliky v přídavné směsi (z 20 % hmotn. v přídavné směsi 1 na 40 % hmotn.v přídavné směsi 2) neovlivnilo významně hmotnost filmu, nameseného za popsaných podmínek nanášení a vypálení.
Příklad 2
Test účinnosti transportu bílé matné polyesterové práškové lakovací směsi
Množství práškové směsi I z Příkladu 1 bylo za sucha smíseno s 0,4% hmotn. přídavkem přídavné směsi 1 [(oxid hlinitý/hydroxid hlinitý/voskem pokrytá silika (20 % hmotn. celkové přídavné směsi)]. Výsledná směs pak byla nanesena na jediný upevněný panel (rozměry: délka 61 cm, šířka 40 cm) za použití nanášecí jednotky práškového nátěru ITW Gema Volstatic (charakteristiky pistole: fluidní tah 0,1 MPa, přepravní tah 0,06 MPa, přídavný (sekundární) vzduch 3 m3. hod1, jednokoronová jehlová kónická usměrňovači tryska při 70 kV umístěna do středu panelu ve vzdálenosti 29 cm) po dobu 10 sekund. Měřena byla hmotnost prášku, který přilnul na panel. Měřena byla také hmotnost prášku, který během nanášení ubyl ze zásobníku prášku s fluidním ložem. Účinnost transportu byla počítána podle následující rovnice I (statický test):
Rovnice I:
účinnost transportu = M panel(t) χ 100 %
MF(t) kde: Mpanel(t) - hmota práškovéholaku na panelu po době nanášení t.
MF(t) = hmota prášku, ubylého ze zásobníku s fluidním ložem po době nanášení t.
Panel byl vyčištěn a test účinnosti transportu byl opakován za použití doby nanášení 20 sekund a 30 sekund.
Dále bylo množství práškové lakovací směsi I za sucha smíseno s 0,4% hmotn. přídavkem přídavné směsi 2 [(oxid hlinitý/hydroxid hlinitý/voskem pokrytá silika (40 % hmotn. celkové přídavné směsi)]. Účinnosti 10-, 20- a 30sekundového přenosu výsledné směsi byly měřeny tak, jak bylo dříve posáno.
• · · · · « « · · · · • ···· · · · • · · · · · ·· · · ·
K poskytnutí základu pro srovnání s Příkladem 2 byly nanášecí a testovací postupy zopakovány za použití dalšího množství práškové lakovací směsi I, v tomto případě za sucha smíšeného s 0,1% hmotn. přídavkem nepovlékané pyrogenní siliky TS 100 jako přídavné látky, jak byla použita i v Příkladu 1.
Získané výsledky jsou shrnuty níže v Tabulce 1 (souhrnný údaj v každém případě představuje průměr ze série pokusů).
Tabulka 1
přídavná směs účinnost přenosu (%)
10 s 20 s 30 s
srovnávací (TS 100) 76 74 74
směs přídavných látek 1 74 71 71
směs přídavných látek 2 72 69 68
Pokud se berou v úvahu údaje o účinnosti přenosu shrnuté výše ve spojení s údaji o nanesení z Příkladu 1, je zřejmé, že velké zvýšení kapacity, prokázané v Příkladu 1, může více než kompenzovat slabé snížení přenosové účinnosti prokázané v Příkladu 2 za použití přídavné látky obsahující voskem pokrytou siliku podle předkládaného vynálezu. To poskytuje možnost dosáhnout výhodných účinků přídavku oxidu hlinitého bez přítomnosti záporných účinků, spojených se sníženou účinností přenosu.
K poskytnutí dalšího srovnání přídavných směsí podle vynálezu z Příkladu 2 a nepovlékané siliky TS 100 jako přídavné látky byl postup nanášení prášku opakován s upraveným tlakem přepravního vzduchu. Ten byl upraven tak, aby bylo v každém případě dosaženo přibližně stejné kapacity (přibližně 2 g . s'1). Tlak přepravního vzduchu, vyžadovaný k tomuto účelu v případě « ·
- 25 přídavné látky TS 100, byl 0,15 MPa, zatímco v případě přídavných směsí z Příkladu 2 činil vyžadovaný tlak pouze 0,11 MPa. V každém pokusu byla stanovena hmota prášku, naneseného na substrátový panel za časovou jednotku. Tabulka 2 viz níže poskytuje výsledky v souhrnné formě (souhrnný údaj představuje v každém případě průměr ze série pokusů při době nanášení 10, 20 a 30 sekund).
Tabulka 2
přídavná směs hmota nanesená za čas. jednotku při uvedených časech nanášení
10 s 20 s 30 s
srovnávací (TS 100) 1,88 ± 0,39 1,41 ± 0,01 1,46 ± 0,03
směs přídavných látek 1 1,63 ± 0,13 1,59 ±0,09 1,51 ± 0,04
směs přídavných látek 2 1,63 ± 0,10 1,45 ± 0,01 1,46 ± 0,06
Je zřejmé, že hmota nanesená za jednotku času vykazuje u přídavné látky TS 100 a přídavných směsí podle vynálezu malé nebo jen nevýznamné rozdíly. Současně však je tlak přepravního vzduchu, vyžadovaný k udržení konstantní kapacity na přibližně 2 g . s l, významně nižší v případě přídavných směsí podle vynálezu, což naopak znamená menší únavu nanášecího zařízení při získání srovnatelných výsledků v jiných aspektech.
Příklad 3
Test provedení bílé pololesklé polyesterové práškové lakovací směsi
Směs Příkladu 3 byla připravena následovně:
% hmotn.
polyesterový polymer s karboxylovými funkčními
skupinami, číslo kyselosti 29 51,90
Primid XL552 (EMS Grilon) 1,90
průtokové činidlo 0,80
polyethylenový vosk 0,20
benzoin 0,20
rutilový oxid titaničitý 30,00
plnivo (extender) 15.00
celkem 100,00
Přísady byly za sucha smíchány v mísiči, a naplněny do dvojzávitového protlačovače, pracujícího při teplotě 108°C. Protlačená hmota byl vyválena naplocho na vychlazené desce a rozlámána do formy hoblinek (přibližně 1 cm oka sítě).
Z výsledných hoblinek byly připraveny dvě vsádky rozemletého prášku: jedna vsádka začleněním 0,5% hmotn. přídavku přídavné směsi 1 podle vynálezu smísením za sucha a druhá začleněním, opět míšením za sucha, 0,1% hmotn. přídavku oxidu hlinitého jako základu pro srovnání. Přídavná směs 1 [oxid hlinitý/hydroxid hlinitý/voskem pokrytá silika (20 % hmotn. vzhledem k celkovým přídavným látkám)] byla začleněna odměrnou plnící injikací do mlýnu. Oxid hlinitý byl začleněn přimíšením do hoblinek před mletím.
Ve všech uvedených případech se mletí provádělo ve vibračním mlýnku (Hosokawa Micron ACM 5) k vytvoření směsi, mající následovně rozdělení velikosti částic (stanovené za použití zařízení Malvern Mastersizer X):
d(v)99 < 106 pm
d(v)50 42 pm
7,5 % < 10 pm
·· ···· • ·
- 27 Jako základ pro srovnání byl prášek začleňující přídavnou látku oxid hlinitý nanesen elektrostatickým rozprašováním na sérii ocelových garážových dveří, zahrnujících panely lehkého typu, obklopené rámem těžkého typu. Panely lehkého typu byly formovány řadou příčných výklenků 0,5 cm hlubokých a 0,5 cm širokých. Prášková lakovací směs byla nanášena za použití elektrostatické rozprašovací pistole Nordson VeraSpray II, 18 nástřely pokrývajícími přední povrch a 10 nástřely pokrývajícími zadní část dveří. Garážové dveře byly do nanášecí kabinky dopraveny pomocí pohyblivého pásu (rychlost pásu 5 m.s'1).Nanesené práškové laky byly vypáleny k poskytnutí vytvrzených filmů (podmínky vypalování z poloviny .elektrická infračervená, z poloviny elektrická konvekční pec, celková doba v peci 6,5 minuty).
Byla použita následující nastavení rozprašovací pistole:
výstřel číslo tah prášku /kPa ředící tah /kPa napětí výstřelu /kV
1 (přední část) 165,4 165,4 100
2 (přední část) 179,2 186,1 100
3 (přední část) 193,0 193,0 100
4 (přední část) 193,0 193,0 100
5 (přední část) 220,6 179,2 100
6 (přední část) 234,4 206,8 100
7 (přední část) 179,2 186,1 100
8 (přední část) 165,4 193,0 100
9 (přední část) 193,0 193,0 100
10 (přední část) 165,4 179,2 100
11 (přední část) 165,4 179,2 100
12 (přední část) 179,2 165,4 100
13 (přední část) 179,2 179,2 100
14 (přední část) 206,8 206,8 100
15 (přední část) 172,3 165,4 100
16 (přední část) 151,6 165,4 100
·· ·9 ···· ·· » • · ♦ · 9 · ··
17 ( přední část) 165,4 179,2 100
18 (přední část) 193,0 179,2 100
19 (zadní část) 137,8 151,6 100
20 (zadní část) 151,6 193,0 100
21 (zadní část) 137,8 151,6 100
22 (zadní část) 206,8 206,8 100
23 (zadní část) 179,2 179,2 100
24 (zadní část) 186,1 193,2 100
25 (zadní část) 137,8 165,4 100
26 (zadní část) 165,4 199,9 100
27 (zadní část) 165,4 206,8 100
28 (zadní část) 206,8 179,2 100
Za použití těchto podmínek byla průměrná hmotnost laku na garážových dveřích 822 g, se standardní odchylkou 29 g (na základě nalakování 16 garážových dveří). Pronikání práškového laku do ploch výklenků bylo vizuálně ohodnoceno jako nedostatečné; substrát bylo možné rozeznat přes lak. Průměrná síla filmu na podpůrném rámu těžkého typu byla 66 pm se standardní odchylkou 22 pm (na základě 32 měření dvou garážových dveří). Průměrná síla filmu na povrchu dveří lehkého typu byla 53 pm se standardní odchylkou 8 pm (na základě 24 měření dvou garážových dveří).
Práškové lakovací směsi, začleňující přídavnou směs 1 podle vynálezu, byly naneseny elektrostatickým rozprašováním na garážové dveře za použití přesně stejných podmínek, týkajících se pistole a nanášecí kabinky, jaké byly uvedeny výše. Nanášené práškové laky byly vypáleny k poskytnutí vytvrzených filmů (podmínky vypalování: z poloviny elektrická infračervená, z poloviny elektrická konvekční pec, celková doba v peci 6,5 minuty).
Za použití těchto podmínek byla průměrná hmotnost laku na jedny garážové dveře 751 g, se standardní odchylkou 59 g (na základě měření laků na ···· ♦ · · 9 · Φ · · · · * • · · Φ · · ·· ’··· garážových dveří). Pronikání práškového laku do ploch výklenků bylo vizuálně ohodnoceno jako lepší než u srovnávacího prostředku, navzdory nižší průměrné hmotnosti laku na jedny garážové dveře. Průměrná síla filmu na podpůrném rámu těžkého typu byla 57 pm se standardní odchylkou 20 pm (na základě 48 měření tří garážových dveří). Průměrná síla filmu na povrchu dveří lehkého typu byla 49 pm se standardní odchylkou 10 pm (na základě 36 měření tří aíirá7nvvr.li dvftříY --- ·*—’ j — — ----/·
Příklad 4
Bílá lesklá polyesterová prášková lakovací směs
Směs Příkladu 4 byla připravena následovně:
% hmotn.
polyesterový polymer s karboxylovými funkčními skupinami, číslo kyselosti 4050,08
TGIC PT810 (Ciba-Geigy))3,77 benzoin0,15
PTFE modifikovaný polyethylenový vosk1,00 průtokové činidlo0,80 rutilový oxid titaničitý30,00 plnivo (extender)14.20 celkem 100,00
Přísady byly za sucha smíchány v mísiči, a naplněny do dvoj závitového protlačovače, pracujícího při teplotě 105°C. Protlačená hmota byl vyválena naplocho na vychlazené desce a rozlámána do formy hoblinek
Z výsledných hoblinek byly připraveny tři vsádky rozemletého prášku: jedna vsádka začleňující smísením za sucha 0,4% hmotn. přídavek přídavné • ·
směsi 3 podle vynálezu [oxid hlinitý/voskem pokrytá silika], jedna vsádka začleňující míšením za sucha 0,4% hmotn. přídavek přídavné směsi 4 podle vynálezu [hydroxid hlinitý/voskem pokrytá silika] a jedna vsádka začleňující míšením za sucha 0,4% hmotn. přídavek přídavné směsi 5 podle vynálezu [samotná voskem pokrytá silika].
Ve všech uvedených případech se mletí provádělo ve vibračním mlýnku (Hosokawa Micron ACM5) k vytvoření směsi, mající následovně rozdělení velikosti částic (stanovené za použití zařízení Malvern Mastersizer X):
d(v)99 < 97 pm d(v)50 3 7 pm
8,5 % <10 pm
Výsledná směs pak byla rozprašováním nanesena na ploché hliníkové panely (0,8 m x 0,8 m) za použití korónové nanášecí pistole ITW Gema Volastatic (parametry pistole: fluidní tah 0,1 MPa, přepravní tah 0,06 MPa, přídavný (sekundární) vzduch 3 m3. hod'1, jednokoronová jehlová kónická usměrňovači tryska na 50 kV) a vratný člen (reciprokátor, o charakteristikách : rychlost pohybu 0,35 m . s1 v obou svislých směrech, kolem středu hliníkového panelu křižování do 90 cm). Panely byly předkládány do nanášecí kabinky pomocí hnacího pásu (rychlost pásu 0,98 m . min1). Účinnost přenosu na pohyblivý panel byla počítána podle následující rovnice I (statický test):
Rovnice II:
účinnost přenosu = M panelu x 100 % kapacita x [délka panelu/rychlost pásu] kde: Mpanelu - hmota práškového laku na panelu po jednom průchodu před nanášecí pistolí.
kapacita = hmota prášku, ubylého ze zásobníku s fluidním ložem během nanášení (g.s'1)
Délka panelu dělená rychlostí pásu poskytuje celkovou dobu, během níž je panel před nanášecí pistolí.
Výsledky uvedené v Tabulce 3 viz níže jsou průměrem ze tří pokusů. Navíc byla za použití těchto podmínek nanášení pokryta střešní taška (jak je popsána v příkladu 1). Pokrytá střešní taška byla vypálena k poskytnutí vytvrzeného filmu (podmínky vypalování: 15 minut při 180°C).
Tabulka 3
práškový lak, obsahující přídavnou směs údaje o účinnosti přenosu (%)* . síla vypáleného filmu na střešní tašce (pm)*
3 56,3 ± 2,0 36 ± 9
4 57,8 ± 3,1 61 ± 16
5 52,5 ± 1,8 53 ± 17
* číslice ± označují v údajích 1 standardní odchylku.
Je zřejmé, že není významný rozdíl mezi účinnostmi přenosu, dosaženými za použití tří různých přídavných směsí podle vynálezu; všechny dosažené hodnoty jsou považovány za přijatelné. Při stálém nanášecím tlaku, používaném v pokusech, je síla naneseného filmu získaného se směsí 3 (oxid hlinitý/voskem pokrytá silika), poměrně malá, neboť odráží odlišnou fluidizační účinnost směsi 3. Větší síla filmu je v principu dosažitelná zvýšením tlaku vzduchu k dosažení vyšší kapacity.
Příklad 5
Studie ukládání jemných částic/účinnost přenosu
Bílá lesklá polyester-epoxidová hybridní prášková lakovací směs
Směs v Příkladu 5 byla připravena následovně:
-32 % hmotn.
polyesterový polymer s karboxylovými funkčními skupinami, číslo kyselosti 55 32,31 epoxidová pryskyřice typu 2 (GT7072, od Ciba-Geigy) 21,54 benzoin 0,15
PTFE modifikovaný polyethylenový vosk 1,00 průtokové činidlo0,80 rutilový oxid titaničitý40,00 plnivo (extender)4,20 celkem 100,00
Přísady byly za sucha smíchány v mísiči, a naplněny do dvoj závitového protlačovače, pracujícího při teplotě 90°C. Protlačená hmota byl vyválena naplocho na vychlazené desce a rozlámána do formy hoblinek.
Z výsledných hoblinek byly připraveny dvě vsádky rozemletého prášku: jedna vsádka začleňující smísením za sucha 0,4% hmotn. přídavek přídavné směsi 6 podle vynálezu a druhá začleňující míšením za sucha, jako základ pro srovnání, 0,4% hmotn. přídavek přídavné směsi obsahující 80 % hmotn. oxidu hlinitého a 20 % hmotn. hydroxidu hlinitého.
Ve všech uvedených případech se mletí provádělo ve vibračním mlýnku (Hosokawa Micron ACM 5) k vytvoření směsi, mající následovně rozdělení velikosti částic (stanovené za použití zařízení Malvern Mastersizer X):
d(v)99 < 55 pm d(v)50 21 pm
12,0 % < 10 pm
Výsledné práškové lakovací směsi byly nanášeny rozprašováním na ploché hliníkové panely (0,8 m x 0,8 m) za použití tribostatické nanášecí pistole Nordson typu II (parametry pistole: fluidní tah 0,1 MPa, přepravní tah 0,4 MPa, přídavný (sekundární) tah 0,4 MPa, osmipaprskové rozprašovací tryskové zařízení) a vratný člen (reciprokátor, o charakteristikách: horní mez 1,6, dolní mez 5,4, rychlost v obou směrech 6.). Panely byly předkládány do nanášecí kabinky pomocí hnacího pásu (rychlost pásu 2,6 m . min1). Účinnost přenosu na pohyblivý panel byla počítána tak, jak je popsáno v Příkladu 4. Výsledky uvedené níže v Tabulce 4 jsou průměrem ze tří pokusů.
Aniž by byly vytvrzeny, byly vzorky naneseného práškového laku z panelů odebrány a rozdělení velikosti částic naneseného prášku byla měřena za použití přístroje Malvern Mastersizer X.
Tabulka 4
prášek obsahující přídavnou směs č. 6 srovnávací
d(v)99 55 pm 51 pm
d(v)50 28 pm 25 pm
% část menší než 10 pm 7 4
účinnost přenosu 61 %* 49 % **
* standardní odchylka 7,5 % ** standardní odchylka 7 %
Bude zřejmé, že účinnost přenosu, dosažená za použití ternární přídavné směsi 6 podle vynálezu (oxid hlinitý/hydroxid hlinitý/voskem pokrytá silika s poměrem oxidu hlinitého vůči hydroxidu hlinitému 4:1), byla významně vyšší než účinnost, dosažená ve srovnávacím pokusu (příd. látka oxid hlinitý/hydroxid hlinitý, rovněž v poměru 4:1, ale bez voskem pokrytésiliky).
• ·· ·♦ ·· • · · · · · · ♦ • *
• · · · · · · · · · ·
·· ·· ·· ·· ·*. • ·
Rovněž bude zřejmé, že (v jednoduchém přiblížení) podíl jemné frakce s průměrem nedosahujícím 10 mikrometrů, uložené na substrát, je mnohem větší u prášku, zahrnujícího přídavnou směs podle vynálezu než u prášku, zahrnujícího srovnávací přídavné látky. Tento výsledek poskytuje různé výhody jak zde byly dříve diskutovány.
Příklad 6
Z hoblinek práškové lakovací směsi, připravených podle Příkladu 5, bylo připraveno sedm vsádek rozemletého prášku. Čtyři vsádky začleňovaly smísením za sucha 0,4% hmotn. přídavek přídavných směsí 3, 4, 5 a 7 podle vynálezu. Pro poskytnutí základu pro srovnání začleňovaly zbývající tři vsádky míšením za sucha 0,4% hmotn. přídavky oxidu hlinitého, hydroxidu hlinitého a směsi oxidu hlinitého/hydroxidu hlinitého, obsahující 50 % hmotn. každé složky a připravené jak je popsáno pro směsné přídavné směsi podle vynálezu.
Ve všech uvedených případech se mletí provádělo ve vibračním mlýnku (Alpíne laboratory míli) k vytvoření směsi, mající následovně rozdělení velikosti částic (stanovené za použití zařízení Malvern Mastersizer X):
d(v)99 < 57 pm d(v)50 22 pm
18,0 % <10 pm
Účinnost, přenosu výsledných práškových lakovacích směsí byla stanovována testem na parelelních deskách. Uspořádání dvou kovových desek (každá lm x 1 m) oddělených od sebe o 30 cm, bylo použito v nevyjímatelné kabince, zabudované v běžné kabince práškového rozprašování. Před provedením testu účinnosti přenosu byl tlak nanášecího vzduchu upraven k získání kapacity 4,1 ± 0,6 g.s-1 (tlak fluidizačního vzduchu 0,15 až 0,2 MPa k dosažení požadované kapacity, přepravní tah 0,25 MPa a přídavný, sekundární tah 0,18 MPa).
• ♦· • · · · ♦ ♦ ’ · · · · · • ···· · · · · · · · • · · · · · ···
-35- ··.* ·* ** ·· . ·* *··
Prášek byl rozprašován za použití tribostatické nanášecí pistole Nordson typu II s osmipaprskovým difuzérem. Prášek byl rozprašován do kabinky po dobu 20 sekund. Měřena byla hmotnost prášku, který přilnul k souběžným déskám, stejně jako hmotnost prášku, ztraceného z fluidního lože během rozprašování. Poměr těchto dvou hmotností byl použit k výpočtu účinnosti přenosu v každém z případů tak, jak bylo popsáno v Příkladu 2. Testy byly třikrát opakovány pro každý vzorek práškového laku.
Aniž by byly vytvrzeny, byly vzorky naneseného práškového laku odebrány z panelů a rozdělení velikosti částic naneseného prášku byla měřeno za použití přístroje Malvern Mastersizer X. Výsledné údaje byly použity k vypočítání procentního množství jemných částic o průměru menším než 10 μιη, uložených v každém z případů.
Účinnost ukládání a procentní údaje o ukládání jemných částic jsou shrnuty v následující Tabulce 5:
Tabulka 5
přídavná látka účinnost přenosu % uložených jemných částic
směs 3 [Al2O3/SiO2] 71,9 ± 3,7 % 100 %
směs 4 [Al(OH)3/SiO2] 74,7 % 94,5 %
směs 5 [SiO2] 70,7 ± 2,0 % 98,6 ± 0,3 %
směs 7 [A12O3/A1(OH)3/ SiO2] 78,9 ± 1,5 % 92,3 ± 1,8 %
srovnávací [A12O3] 68,9 ± 0,7 % 88,9 ± 2,6 %
srovnávací [A1(OH)3] 70,4 ± 3,2 93,4 ± 2,2 %
srovnávací [A12O3/A1(OH)3] 68,9 ± 1,3 % 95,0 ± 0,8 %
• φ ·♦··
- 36 Při posuzování jak účinnosti přenosu, tak i ukládání jemných částic, byly výsledky získané za použití přídavných látek podle vynálezu lepší než výsledky, získané za použití různých srovnávacích přídavných látek.
Nadto nejlepší výsledky, pokud se jedná o účinnost přenosu, byly dosaženy za použití ternárních (troj složkových) přídavných látek podle vynálezu a nejlepší výsledky, pokud se jedná o ukládání jemných částic, byly dosaženy za použití přídavné látky oxid hlinitý/voskovaná silika podle vynálezu, zatímco samotná silika pokrytá voskem jako přídavná látka podle vynálezu poskytla výsledky, které byly téměř tak dobré.

Claims (21)

1. Prášková lakovací směs, vyznačující se tím, že začleňuje smísením za sucha voskem pokrytou silikovou přídavnou látku v jemně dělené formě.
2. Prášková lakovací směs podle nároku 1, vyznačující se t í m , že silika zahrnuje vysráženou siliku nebo gel kyseliny křemičité.
3. Prášková lakovací směs podle nároku 1 nebo nároku 2, v y z n a čující se tím, že vosk zahrnuje živočišný vosk, rostlinný vosk, ropný vosk nebo syntetický vosk.
4. Prášková lakovací směs podle nároku .3, vyznačující se t í m , že vosk zahrnuje mikrokrystalický vosk.
5. Prášková lakovací směs podle nároku 1 nebo nároku 2, vyznačující se t í m , že vosk obsahuje ester alifatického alkoholu mající alespoň 16 atomů uhlíku s mastnou kyselinou mající alespoň 16 atomů uhlíku.
6. Prášková lakovací směs podle nároku 1 nebo nároku 2, vyznačující se tím, že vosk obsahuje sůl mastné kyseliny, mající alespoň 16 atomů uhlíku.
7. Prášková lakovací směs podle nároku 6, vyznačující se t í m , že vosk obsahuje stearát hlinitý.
8. Prášková lakovací směs podle kteréhokoli z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že množství vosku pokrývajícího siliku je v rozmezí od 2 do 10 % hmotnostních.
9. Prášková lakovací směs podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vy znáčů j í c i s e t í m , že množství voskem pokryté silikové přídavné látky se pohybuje v rozmezí od 0,002 do 2 % hmotnostních vzhledem k celkové hmotnosti směsi bez přídavné látky, výhodně od 0,02 do 1,5 % hmotn., lépe od 0,04 do 1,0 % hmotn., konkrétněji činí alespoň od 0,2 % hmotn. a zvláště pak 0,3 až 0,7 % hmotn.
10. Prášková lakovací směs podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že rovněž začleňuje jako přídavnou látku (látky), smísením za sucha, oxid hlinitý, hydroxid hlinitý, nebo oxid hlinitý a hydroxid hlinitý.
11. Prášková lakovací směs podle nároku 10, vyznačující se t í m , že celkový obsah přídavných látek, začleněných smísením za sucha, je v rozmezí od 0,1 do 5 % hmotn. vzhledem k celkové hmotnosti směsi bez přídavných látek, výhodně od 0,1 do 2 % hmotn., lépe činí nejméně 0,2 % hmotn., zvláště od 0,2 do 1,5 % hmotn. a konkrétněji 0,3 až 1 % hmotn.
12. Prášková lakovací směs podle nároku 10 nebo nároku 11, vyznačující se tím, že začleňuje, smísením za sucha, voskem pokrytou siliku a oxid hlinitý v poměrných hmotnostních podílech od 99:1 do 1:99, výhodněji od 80:20 do 20:80 a ještě lépe od 70:30 do 30:70.
13. Prášková lakovací směs podle nároku 10 nebo nároku 11, vyznačující se tím, že začleňuje, smísením za sucha, voskem pokrytou siliku a hydroxid hlinitý v poměrných hmotnostních podílech od 99:1 do 30:70, výhodněji od 90:10 do 40:60 a ještě lépe od 80:20 do 50:50.
14. Prášková lakovací směs podle nároku 10 nebo nároku 11, vyznačující se tím, že začleňuje, smísením za sucha, voskem pokrytou siliku, oxid hlinitý a hydroxid hlinitý v následnujících poměrných hmotnostních podílech:
•e ····
SÍO2 ai2o3 A1(OH)3 1 až 98 % 1 až 98 % 1 až 70 % výhodně 5 až 50 % 10 až 90 % 1 až 60 % nejlépe 10 až 30 % 20 až 85 % 1 až 55 %
16. Prášková lakovací směs podle kteréhokoli z nároků 1 až 15, vy značující se tím, že velikost částic přídavné látky nebo každé z přídavných látek, začleněných smísením za sucha, nepřevyšuje 10 mikrometrů, s výhodou nepřevyšuje 5 mikrometrů, ještě lépe 2 mikrometry a konkrétněji nepřevyšuje 1 mikrometr.
17. Prášková lakovací směs podle nároku 16, vyznačující se tím, že velikost částic přídavné látky nebo každé z přídavných látek, začleněných smísením za sucha, je alespoň 0,1 mikrometru.
18. Prášková lakovací směs podle kteréhokoli z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že je systémem termosetu.
19. Prášková lakovací směs podle nároku 18, vyznačující se t í m , že začleňuje polymer vytvářející film, zvolený z polyesterových pryskyřic s karboxylovými funkčními skupinami, polyesterových pryskyřic s hydroxylovými funkčními skupinami, epoxidových pryskyřic a funkčních akrylových pryskyřic.
20. Prášková lakovací směs podle kteréhokoli z nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že rozdělení velikosti částic ve směsi je takové, že splňuje jedno či více z následujících kriterií:
(a) 95-100 % obj. < 50 pm (b) 90-100 % obj. < 40 pm (c) 45-100 % obj. < 20 pm (d) 5-100 % obj. < 10 pm, lépe 10-70 % obj. < 10 pm
• ·· ·* ···· • > ·· · · • ♦ • · • · · « « 9 • ··· · <1 * 9 • · • · ··· ·· • ·· • · • · • ·· ·
(e) 1-80 % obj. < 5 μιη, lépe 3-40 % obj. < 5 pm (f) d(v)50v rozmezí 1,3 až 32 pm, lépe 8 až 24 pm, přičemž d(v)50je takovou velikostí částic, pod níž se nalézá 50 % objemových částic ve směsi.
21. Způsob formování laku na povrchu, vyznačující se tím, že směs podle kteréhokoli z nároků 1 až 20 se nanáší na substrát postupem pokrývání práškem, jehož výsledkem je přilnutí částic směsi k substrátu a formování přilnutých částic do spojitého laku alespoň na části substrátu.
22. Lakovaný substrát, vyznačující se tím, že byl získán způsobem podle nároku 21.
CZ20010029A 1998-07-03 1999-07-02 Prášková lakovací smes CZ302472B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9814519.6A GB9814519D0 (en) 1998-07-03 1998-07-03 Powder coating compositions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ200129A3 true CZ200129A3 (cs) 2001-07-11
CZ302472B6 CZ302472B6 (cs) 2011-06-08

Family

ID=10834954

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20010029A CZ302472B6 (cs) 1998-07-03 1999-07-02 Prášková lakovací smes

Country Status (25)

Country Link
US (2) US20010005735A1 (cs)
EP (1) EP1095111B1 (cs)
JP (1) JP2002519499A (cs)
KR (1) KR100627504B1 (cs)
CN (1) CN1229448C (cs)
AT (1) ATE264375T1 (cs)
AU (1) AU761492B2 (cs)
BR (1) BR9911819A (cs)
CA (1) CA2337799C (cs)
CZ (1) CZ302472B6 (cs)
DE (1) DE69916452T2 (cs)
DK (1) DK1095111T3 (cs)
ES (1) ES2220071T3 (cs)
GB (2) GB9814519D0 (cs)
HU (1) HU228485B1 (cs)
ID (1) ID29589A (cs)
MY (1) MY139076A (cs)
NO (1) NO20010006L (cs)
NZ (1) NZ509486A (cs)
PL (1) PL192816B1 (cs)
PT (1) PT1095111E (cs)
TR (1) TR200003825T2 (cs)
TW (1) TW572978B (cs)
WO (1) WO2000001775A1 (cs)
ZA (1) ZA200007769B (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3711225B2 (ja) * 2000-01-28 2005-11-02 株式会社三協精機製作所 モータのコア絶縁構造
GB0002845D0 (en) * 2000-02-08 2000-03-29 Int Coatings Ltd Powder coating compositions
GB0002844D0 (en) * 2000-02-08 2000-03-29 Int Coatings Ltd Powder coating compositions
AT410944B (de) * 2001-11-30 2003-08-25 Solutia Austria Gmbh Additive für pulverlacke
US6860924B2 (en) * 2002-06-07 2005-03-01 Nanoscale Materials, Inc. Air-stable metal oxide nanoparticles
GB0217899D0 (en) * 2002-08-01 2002-09-11 Int Coatings Ltd Toner/developer compositions
GB0229004D0 (en) 2002-12-12 2003-01-15 Int Coatings Ltd Powder coating apparatus and process
GB0229003D0 (en) 2002-12-12 2003-01-15 Int Coatings Ltd Powder coating process
US7841390B1 (en) 2003-03-03 2010-11-30 Paragon Airheater Technologies, Inc. Heat exchanger having powder coated elements
US7819176B2 (en) * 2003-03-03 2010-10-26 Paragon Airheater Technologies, Inc. Heat exchanger having powder coated elements
DE202004018390U1 (de) * 2004-11-27 2005-02-17 Degussa Ag Thermoplastische Kunststoffpulverformulierung für Beschichtungen mit einem metallischen, insbesondere edelstahlähnlichen Farbeindruck
CN101258185B (zh) * 2005-07-11 2012-03-21 阿克佐诺贝尔国际涂料股份有限公司 粉末涂料
US20090017209A1 (en) * 2005-07-11 2009-01-15 Andrew Robert Morgan Process for preparing a powder coating composition
EP1901852B1 (en) 2005-07-11 2009-11-18 Akzo Nobel Coatings International BV Electrostatic fluidised powder bed coating process
DE102009042447A1 (de) * 2009-09-23 2011-04-07 Sasol Germany Gmbh Zusammensetzungen enthaltend Dialkylether, daraus hergestellte Beschichtungen und Verwendung von Dialkylethern
DE102011014250A1 (de) * 2011-03-17 2012-09-20 Clariant International Ltd. Pulverlackzusammensetzung zum Strukturieren und Texturieren von Lackoberflächen
US20130193025A1 (en) * 2012-02-01 2013-08-01 Stephenson Group Limited Pack of a Personal Cleaning Product; Its Manufacture; and Its Use
US9011893B2 (en) 2012-11-14 2015-04-21 U.S. Cosmetics Corporation Aluminum hydroxide pigments having improved coloring capability
CN103333580A (zh) * 2013-05-30 2013-10-02 蚌埠市鸿安精密机械有限公司 一种抗老化性环氧酚醛树脂的粉末涂料及其制备方法
CN105290388B (zh) * 2014-07-04 2020-04-07 通用电气公司 粉末处理方法和相应处理过的粉末
CN104449229A (zh) * 2014-12-08 2015-03-25 李永志 一种隔热粉末涂料
US20170038030A1 (en) * 2015-08-06 2017-02-09 GE Lighting Solutions, LLC Reflective matte coating for lighting fixture
CN105524536A (zh) * 2015-12-25 2016-04-27 德清县金秋塑粉有限公司 一种汽车弹簧用粉末涂料
KR102280132B1 (ko) * 2016-09-18 2021-07-21 아크조노벨코팅스인터내셔널비.브이. 하이브리드 폴리에스테르-플루오로카본 분말 코팅 조성물 및 이러한 조성물로 기판을 코팅시키는 방법
US11118071B2 (en) 2018-12-19 2021-09-14 Pison Stream Solutions Inc. Multi-functional additive for mar and scratch resistance in chemical coating compositions
US11008474B2 (en) 2018-12-19 2021-05-18 Pison Stream Solutions Inc. Multi-purpose flexibility additive for chemical coating compositions
US10947395B2 (en) 2018-12-19 2021-03-16 Pison Stream Solutions Inc. Multi-functional flow modifier for chemical coating compositions
EP3919574A1 (en) * 2020-06-03 2021-12-08 Akzo Nobel Coatings International B.V. One-component powder coating composition and substrate coated with such powder coating composition
EP3919572A1 (en) * 2020-06-03 2021-12-08 Akzo Nobel Coatings International B.V. Powder coating composition and substrate coated with such powder coating composition
EP3919573A1 (en) * 2020-06-03 2021-12-08 Akzo Nobel Coatings International B.V. One-component powder coating composition and substrate coated with such powder coating composition
EP4345137A1 (en) * 2021-08-31 2024-04-03 Wanhua Chemical Group Co., Ltd Polymer composite, preparation method therefor and application thereof
CN113956747B (zh) * 2021-11-05 2022-05-24 江门市皇宙实业有限公司 一种耐候粉末涂料

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH531989A (de) * 1967-10-12 1972-12-31 Degussa Verfahren zur Herstellung von organisch modifizierten Kieselsäuren und Silikaten
US3816154A (en) * 1973-05-18 1974-06-11 Goury T Mc Silica gel flatting agent
DE2507786A1 (de) 1975-02-22 1976-09-02 Veba Chemie Ag Verfahren zum ueberziehen von metallrohren
FR2417533A1 (fr) 1978-02-20 1979-09-14 Rhone Poulenc Ind Compositions saturees reticulables pour peinture en poudre a surface mate et/ou satinee
JPS55123678A (en) * 1979-03-19 1980-09-24 Toshiba Corp Fluorescent substance for electrostatic coating
WO1989000598A1 (en) 1987-07-22 1989-01-26 Ici Australia Operations Proprietary Limited Powder coatings
GB8828225D0 (en) 1988-12-02 1989-01-05 Int Paint Plc Coating compositions
US5470893A (en) 1990-06-01 1995-11-28 Courtaulds Coatings (Holdings) Limited Powder coating compositions
GB9012315D0 (en) 1990-06-01 1990-07-18 Courtaulds Coatings Holdings Powder coating compositions
US5856378A (en) 1988-12-02 1999-01-05 Courtaulds Coatings (Holdings) Limited Powder coating compositions
DE68922898T2 (de) 1988-12-02 1995-12-21 Courtaulds Coatings Holdings Gefärbte Pulver-Beschichtungszusammensetzungen.
JPH0713206B2 (ja) 1989-11-17 1995-02-15 ソマール株式会社 密着性及び電気特性の良好な粉体塗料
DE4042191C1 (cs) 1990-12-29 1992-07-30 Skw Trostberg Ag, 8223 Trostberg, De
GB9223300D0 (en) 1992-11-06 1992-12-23 Courtaulds Coatings Holdings Powder coating compositions and their use
JP3211469B2 (ja) 1993-04-09 2001-09-25 日本油脂ビーエーエスエフコーティングス株式会社 艶消粉体塗料組成物、塗装方法および塗膜
DE19522475C1 (de) 1995-06-21 1996-09-26 Byk Chemie Gmbh Verwendung rieselfähiger Additivzubereitungen in Pulverlacken
GB9517607D0 (en) * 1995-08-29 1995-11-01 Unilever Plc Silica products and uv curable systems
JPH09255896A (ja) * 1996-03-26 1997-09-30 Nippon Paint Co Ltd 篩分けが容易な粉体塗料組成物
GB9814534D0 (en) * 1998-07-03 1998-09-02 Courtaulds Coatings Holdings Powder coating compositions

Also Published As

Publication number Publication date
NO20010006L (no) 2001-02-23
PL345167A1 (en) 2001-12-03
HUP0102908A2 (hu) 2001-11-28
ZA200007769B (en) 2002-01-02
EP1095111B1 (en) 2004-04-14
GB2357510A (en) 2001-06-27
US20020169234A1 (en) 2002-11-14
JP2002519499A (ja) 2002-07-02
TR200003825T2 (tr) 2001-06-21
DE69916452D1 (de) 2004-05-19
TW572978B (en) 2004-01-21
CA2337799A1 (en) 2000-01-13
EP1095111A1 (en) 2001-05-02
HUP0102908A3 (en) 2003-04-28
ATE264375T1 (de) 2004-04-15
CA2337799C (en) 2009-10-20
CN1308659A (zh) 2001-08-15
AU4633299A (en) 2000-01-24
WO2000001775A1 (en) 2000-01-13
MY139076A (en) 2009-08-28
BR9911819A (pt) 2001-03-27
GB9814519D0 (en) 1998-09-02
PL192816B1 (pl) 2006-12-29
US20010005735A1 (en) 2001-06-28
ID29589A (id) 2001-09-06
CN1229448C (zh) 2005-11-30
KR20010071548A (ko) 2001-07-28
AU761492B2 (en) 2003-06-05
DK1095111T3 (da) 2004-07-26
CZ302472B6 (cs) 2011-06-08
GB0102599D0 (en) 2001-03-21
PT1095111E (pt) 2004-09-30
HU228485B1 (en) 2013-03-28
US7019051B2 (en) 2006-03-28
NO20010006D0 (no) 2001-01-02
KR100627504B1 (ko) 2006-09-22
DE69916452T2 (de) 2005-06-02
GB2357510B (en) 2002-05-15
NZ509486A (en) 2002-09-27
ES2220071T3 (es) 2004-12-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ200129A3 (cs) Práškové lakovací směsi
KR100641962B1 (ko) 분체 도료 조성물
EP1907453B1 (en) Powder coating materials
EP0667889B1 (en) Powder coating compositions and their use
US7972660B2 (en) Electrostatic fluidised powder bed coating process
KR100741229B1 (ko) 분체 도료 조성물
CN115667422B (zh) 单组分粉末涂料组合物及经此粉末涂料组合物涂覆的基材
KR20230016000A (ko) 1-성분 분말 코팅 조성물 및 이러한 분말 코팅 조성물로 코팅된 기재
CZ20022704A3 (cs) Prostředek pro výrobu povlaků z práškových plastů
MXPA00012815A (en) Powder coating compositions

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20190702