CZ20012831A3 - Pigmentový granulát k barvení nepolárních médií a způsob jeho výroby - Google Patents

Pigmentový granulát k barvení nepolárních médií a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ20012831A3
CZ20012831A3 CZ20012831A CZ20012831A CZ20012831A3 CZ 20012831 A3 CZ20012831 A3 CZ 20012831A3 CZ 20012831 A CZ20012831 A CZ 20012831A CZ 20012831 A CZ20012831 A CZ 20012831A CZ 20012831 A3 CZ20012831 A3 CZ 20012831A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
granulate according
polar
waxes
mixture
granulate
Prior art date
Application number
CZ20012831A
Other languages
English (en)
Inventor
Christian Egger
Klaus Nungess
Adolf Veit
Stefan Vogler
Original Assignee
Brockhues Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7628745&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ20012831(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Brockhues Gmbh & Co. Kg filed Critical Brockhues Gmbh & Co. Kg
Publication of CZ20012831A3 publication Critical patent/CZ20012831A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09BORGANIC DYES OR CLOSELY-RELATED COMPOUNDS FOR PRODUCING DYES, e.g. PIGMENTS; MORDANTS; LAKES
    • C09B67/00Influencing the physical, e.g. the dyeing or printing properties of dyestuffs without chemical reactions, e.g. by treating with solvents grinding or grinding assistants, coating of pigments or dyes; Process features in the making of dyestuff preparations; Dyestuff preparations of a special physical nature, e.g. tablets, films
    • C09B67/0071Process features in the making of dyestuff preparations; Dehydrating agents; Dispersing agents; Dustfree compositions
    • C09B67/0092Dyes in solid form
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09CTREATMENT OF INORGANIC MATERIALS, OTHER THAN FIBROUS FILLERS, TO ENHANCE THEIR PIGMENTING OR FILLING PROPERTIES ; PREPARATION OF CARBON BLACK  ; PREPARATION OF INORGANIC MATERIALS WHICH ARE NO SINGLE CHEMICAL COMPOUNDS AND WHICH ARE MAINLY USED AS PIGMENTS OR FILLERS
    • C09C1/00Treatment of specific inorganic materials other than fibrous fillers; Preparation of carbon black
    • C09C1/22Compounds of iron
    • C09C1/24Oxides of iron
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09CTREATMENT OF INORGANIC MATERIALS, OTHER THAN FIBROUS FILLERS, TO ENHANCE THEIR PIGMENTING OR FILLING PROPERTIES ; PREPARATION OF CARBON BLACK  ; PREPARATION OF INORGANIC MATERIALS WHICH ARE NO SINGLE CHEMICAL COMPOUNDS AND WHICH ARE MAINLY USED AS PIGMENTS OR FILLERS
    • C09C1/00Treatment of specific inorganic materials other than fibrous fillers; Preparation of carbon black
    • C09C1/44Carbon
    • C09C1/48Carbon black
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01PINDEXING SCHEME RELATING TO STRUCTURAL AND PHYSICAL ASPECTS OF SOLID INORGANIC COMPOUNDS
    • C01P2004/00Particle morphology
    • C01P2004/50Agglomerated particles

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Coloring (AREA)
  • Working-Up Tar And Pitch (AREA)

Description

Pigmentový granulát ke zbarvení asfaltu, bitumenu, bitumenních látek, téru a syntetických hmot, stejně jako výroby takovýchto granulátů. Směs určená ke granulování sestává ze směsi, která zahrnuje pigmenty, minimálně jeden prostředek na podporu zbarvení a rozdělení v nepolárních médiích a/nebo minimálně jeden dispergátor pro polární systémy, stejně jako eventuální rozpouštědlo.
CZ 2001 - 2831 A3
fy
4 4444 44
... . . ig4^gcr>j> ;
Pigmentový granulát k barvení nepolárních médií a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Předkládaný vynález se pigmentových granulátů k barveni nepolárních médií jako jsou asfalt, bitumen, bitumenózní látky, tér a syntetické hmoty a způsobu jejich výroby.
Dosavadní stav techniky
K barvení nepolárních látek, obzvláště asfaltu a syntetických hmot se (vedle organických pigmentů) v současnosti již používají rovněž i anorganické pigmenty, obzvláště na bázi různých oxidů železa. Pigmentové granuláty přitom vykazují oproti práškům a pastám značně podstatné výhody, kupříkladu při manipulaci, vyvarování se prachu apod., ale i vzhledem ke svým disperzním vlastnostem.
Z DE-A1 29 08 202 je známé použití uhlíkových preparátů s obsahem 30 až 80 % vody jako perlových granulátů k barvení v cementovém průmyslu. Tato technika není použitelná pro jiné pigmenty, a granuláty s takovým obsahem vody jsou zásadně nevýhodné, a to i pro použití v oblasti asfaltu a syntetických hmot.
Z DE-A1 29 40 156 je známé granulování pigmentů spolu s pojivý prostřednictvím granulace rozprašováním. Takto vytvořené pigmentové granuláty se používají k výrobě barevných inkoustů, k barvení syntetických hmot, laků a podobně. Vztah k barvení stavebních hmot, asfaltu atd. neexistuje.
• · · ·· ·· ·· '· « · ···· ♦♦· • ····· · ·· · · · · • · · · · · · «· ♦ · · ·· ·· ··
Z EP-12 O 191 278 jsou známé barevné granuláty s více než 5 hmotnostními % až k 50 hmotnostním % vody pro stavební hmoty.
EP-A1 0 567 882 popisuje nabalované, slisované a rozprašovací granuláty s pojivý jako jsou zejména strojní olej, vosk, parafin atd., které slouží mimo jiné k barvení asfaltu. Doplňkově k pojivům mohou být použity látky jako ligninsulfát, melasa, škrob apod. Látky jako ligninsulfát nelze samotné podle EP-A1 567 882 použít jako pojivá.
Pod „granuláty se v kontextu tohoto popisu rozumí každý materiál, jehož střední velikost zrn je ve srovnání s výchozími materiály prostřednictvím ošetřovacího kroku zvýšena. „Granuláty tedy zahrnují nejen rozprašovací granuláty a slisované granuláty, nýbrž kupříkladu i produkty ošetření za vlhka s následným rozmělněním.
Vzhledem k podstatným výhodám granulátů ve srovnání s prášky, pastami apod. se již po desetiletí používají průmyslově ve velkém rozsahu. Také ve zpracování pigmentů se již dávno prosadilo granulování.
Zkušenosti s pigmentovými granuláty z jiných oblastí však nelze jednoduše aplikovat na barvení stavebních hmot, asfaltu apod. V praxi se granuláty, které by teoreticky měly být takřka perfektně vhodné, často ukázaly jako nedostatečné, neboť společně nekombinují všechny potřebné vlastnosti.
Tak se sice často dosáhne dobré pevnosti granulátu, což působí proti jeho zničení při balení a transportu a zabraňuje tvorbě prachu, na druhé straně tím však může být negativně ovlivněna dispergace, a nedojde k žádoucímu homogennímu zabarvení a potřebnému vyvinutí síly barvy.
Granuláty s velmi dobrými sílami barvy a lehkou dispergací jsou na druhé straně často příliš měkké a rozpadnou se již před zapracováním do asfaltu resp. syntetické hmoty, což může vést ke zvýšené tvorbě prachu, ke zbytkům v obalech, ke snížené tekutosti a tudíž k častému chybnému dávkování.
Z četných možností granulace se v praxi prosadila granulace rozprašováním, zatímco například teoreticky plně srovnatelná fluidizační granulace dosud žádné použitelné granuláty nevytvořila.
V poslední době se objevily návrhy granulátů se zcela vzdát a místo toho používat potažené prášky. Jako příklad budiž uvedena WO 97/20892. Zůstává vyčkat, zda se tímto způsobem lze vyhnout širokým rozdělením velikosti zrn na základě zhrudkovatění apod., a zda je možné takové potažené prášky používat, aniž by docházelo k problémům s prachem, které byly typické pro stav techniky před zavedením pigmentových granulátů.
K podpoře dispergace a rozdělení pigmentových granulátů se používají smáčedla a pojivá, která se volí tak, aby se granulát rozpadl s požadovaným disperzním účinkem. Pro barvení nepolárních médií, jako obzvláště asfaltu a syntetických hmot, se běžně jako pojivá pro granulovanou směs používají hydrofobní sloučeniny jako oleje a vosky, které zaručují dostatečnou dispergaci granulátů v hydrofobním aplikovaném médiu. Nevýhodu na směsích, jež mají být granulovány a jež jsou založeny na nepolárních rozpouštědlech, jsou na jedné straně vyšší náklady ve srovnání se směsí kupříkladu na bázi vody a na straně druhé fakt, že při sušení rozprašováním granulátů jsou pro odpařující se organická pojivá jako jsou oleje a vosky nutná zvláštní technická zařízení a bezpečnostní opatření.
Směsi smáčedel a pojiv na bázi vody, pro něž se hodí především ve vodě rozpustné smáčedla a pojivá jako obzvláště ligninsulfát a pod., vykazují však tu nevýhodu, že jimi nelze dosáhnout homogenního rozdělení pigmentu v nepolárním aplikačním • 0
0 • 0 0 0 0 · • 00 00 00 00 ·· médiu jako je asfalt, bitumen nebo syntetické hmoty. To vede k nerovnoměrnému zbarvení, které je nežádoucí.
Podstata vynálezu
Je tudíž podstatnou úlohou tohoto vynálezu, na tomto pozadí navrhnout způsob barvení nepolárních médií jako jsou asfalt, bitumen, bitumenní látky, tér a syntetické hmoty pomocí pigmentových granulátů, který podporuje barvicí účinek prostřednictvím pigmentů a zároveň zlepšuje dispergování pigmentu v nepolárním aplikačním médiu. Dále je úlohou tohoto vynálezu uvést způsob, jímž je podporována rozprašovatelnost granulátu.
K řešení této úlohy slouží příznaky, definované v nezávislých nárocích.
Výhodné formy provedení vynálezu jsou popsány v podnárocích.
Úloha vynálezu je řešena tím, že jsou pigmenty, obzvláště oxidy železa a/nebo sazové pigmenty, při výrobě pigmentových granulátů smíchány s minimálně jedním prostředkem, jenž podporuje barvení a rozdělení pigmentu v nepolárním médiu, a/nebo s jedním dispergátorem pro polární systémy. Přitom bylo překvapivě zjištěno, že prostředky na podporu zbarvení a rozdělení pigmentu v nepolárních médiích podle předkládaného vynálezu působí tak, že se na granulátu vytvoří lipofilní vrstva/potažení, čímž je nadprůměrně podporováno dispergování a tudíž homogenní rozdělení pigmentů v nepolárních médiích jako jsou asfalt, bitumen, bitumenózní látky, tér a syntetické hmoty a následně i zbarvení nepolárních médií.
Takovýto prostředek, podporující zbarvení a rozdělení pigmentu, který lze použít pro výrobu vynálezeckého pigmentového granulátu, je přednostně vosk nebo směs více vosků. Při
• ·· ·· 9· • · • ·· •· •· použiti vosků je třeba dbát na to, aby vosk vykazoval jak vysokou odolnost proti poškrábání, tak i proti oděru. Vosky s takovýmito vlastnostmi vykazují při přednostní formě provedeni vynálezu teplotu tavení v oblasti od 50°C do 200°C, přednostně od 50°C do 130°C.
U předkládaného vynálezu je nepodstatné, zda jsou vosky přírodního nebo syntetického původu. Přednostně se však používají syntetické vosky jako polyalkylenové vosky, obzvláště polyetylenové vosky, polyetylenglykolové vosky, parafinové vosky, styrol-akrylátové vosky, polytetrafluoretylenové vosky apod.
U předkládaného vynálezu se mohou použít neionogenní vosky, vosky s aniontovou ionogenitou, vosky s kationtovou ionogenitou a kombinace těchto vosků. Přednostně se používají směsi vosků, přičemž mohou být použity jak směsi vosků s aniontovou a/nebo kationtovou ionogenitou nebo směsi neionogenních vosků, tak i směsi neionogenních vosků a vosků s aniontovou nebo kationtovou ionogenitou. Obzvláště přednostně se používají směsi polyetylenových vosků a styrolakrylátových vosků nebo směsi polyetylenových vosků a parafinových vosků
Ke zvýšení obsahu pevné látky, obzvláště obsahu pigmentu ve směsi určené ke granulování, mohou být vynálezecky použity dispergační prostředky resp. dispergátory, které podporují zkapalnění pevného pigmentu po přídavku polárních rozpouštědel jako obzvláště vody stejně jako formování granulátů, obzvláště při sušení rozprašováním. Poslední skutečnost je obzvláště výhodná tehdy, když jsou ve směsi určené ke granulování obsaženy výše uvedené prostředky, podporující zbarvení a rozdělení pigmentu v nepolárních médiích. U této přednostní formy provedení dochází k synergistickému efektu, když se jak zvýší obsah pig mentu ve směsi určené ke granulováni a tvorba formy granulátů, tak se i stupňuje homogenita zbarvení v nepolárním médiu. Dispergátory se však dají výhodně použít i tehdy, když se nepoužijí prostředky na podporu zabarvení a rozdělení pigmentu v nepolárních médiích, neboť kupříkladu při sušení rozprašováním se v důsledku zvýšení podílu pigmentu v rozprašované pigmentové slurry (emulzi) náklady na rozprašování granulátu podstatně sníží. Stejně tak lze výhodně použít prostředky na podporu zabarvení a rozděleni pigmentu v nepolárních médiích i tehdy, když se ustoupí od dispergátorů pro polární systémy.
Dispergátory v rámci předkládaného vynálezu jsou v lexikonu Rómp Chemie Lexikon, Georg Thieme Verlag, Stuttgart, New York, 9. vydání, 1990, strana 1010, definovány jako prostředky, které usnadňují dispergování částeček v disperzním prostředku, když snižují napětí na hranicích fází mezi oběma komponenty.
Dispergátory pro polární systémy ve směsi určené ke granulování mohou být u předkládaného vynálezu zvoleny z hydrofilních a amfoterních, ionogenních a neionogenních sloučenin. Přednostně mohou být tyto prostředky zvoleny z mono- nebo polyhydrosloučenin, mono- nebo polyhydroxyaminosloučenin, (póly) karboxylátů, polyakrylátů, ligninsulfonátů, sulfatovaných polyglykoletherů, melaminformaldehykondenzátů, naftalinformaldehydkondenzátů, alkyl-, aryl- nebo alkylarylsulfonátů, polyglykolů, polyglykolderivátů, PVP, polyetherů, fosfátů, silikátů, aluminátů, borátů, derivátů celulózy nebo kombinací těchto sloučenin.
Jako monohydroxysloučeniny mohou být použity jednomocné, primární, sekundární nebo terciální alkylsubstituované nebo nesubstituované alkoholy, jako kupříkladu 1-propanol, 2-metyl1-propanol, 2-metyl-2-propanol apod. Upřednostňovány jsou al♦ · koholy od C3 výše. Vynálezecky použité polyhydroxysloučeniny zahrnují vicemocné alkylsubstituované nebo nesubstituované alkoholy, kupříkladu dioly, glykoly jako etylenglykol a polyalkylenglykoly, glycerin, alkoholy cukru jako sorbit a ionosit, trimetylolpropan apod. Přednostně se u předkládaného vynálezu používají 2-metyl-l-propanol a glykoly.
Monohydroxyaminosloučeniny používané jako dispergátory zahrnují jednomocné, primární, sekundární nebo terciálni, alkylsubstituované nebo nealkylsubstituované aminoalkoholy, jako kupříkladu 2-amino-l-propanol, 2-amino-l-butanol, 3-amino-lpropanol, 2-amino-2-metyl-l-propanol apod. Upřednostňují se aminoalkoholy od C3 výše. Jako vynálezecké polyhydroxyaminosloučeniny mohou být použity vicemocné alkylsubstituované nebo nesubstituované alkoholy jako kupříkladu 2-amino-2-metyl-l,3propandiol apod. U přednostní formy provedení předkládaného vynálezu se používá 2-amino-2-metyl-l-propanol.
Použitelné jsou kromě toho jiné sloučeniny s relativně nízkou molekulovou hmotností (přednostně Ci až C100, zvlášť přednostně C2 až C25) , nesoucí jednu nebo více hydrofilních skupin. Přitom se může jednat o skupiny NH2~ a 0H-, ale i o etherové skupiny, karboxylové skupiny, funkce kyselin apod., eventuálně i v neutralizované (solné) formě.
Celkové množství prostředků na podporu zabarvení a rozdělení pigmentu v nepolárních médiích, použitého při vynálezeckém způsobu pro výrobu pigmentových granulátů, činí minimálně 0,91 hmotnostních %, přednostně 0,1 až 5 hmotnostních % a zvlášť přednostně 0,4 až 3,5 hmotnostních %, vztaženo na celkové množství směsi ke granulování.
Celkové množství dispergátorů pro polární systémy, použitých při vynálezeckém způsobu k výrobě pigmentových granulátů, činí minimálně 0,05 hmotnostních %, přednostně 0,1 až 3 hmotA ·· ·♦ · · ·· ·· ♦ · · · · · · · · ··· ···· ·· • ··*·· · · A · · · · • A · · ♦ · · ♦·· ·· ·· ·· ·* · nostních % a zvlášť přednostně 0,25 až 1,7 hmotnostních %, vztaženo na celkové množství směsi ke granulování.
Vynálezecky mohou být pigmenty jako směs prášku nebo jako suspenze smíchány v rozpouštědle s minimálně jedním prostředkem na podporu zabarvení a rozdělení v nepolárním médiu a/nebo minimálně jedním dispergátorem pro polární systémy. Výsledné směsi mohou být vytvořeny zhuštěním, slisováním, stlačením, briketováním, rozprašováním, fluidizačním sušením nebo granulací nabalováním nebo kombinacemi těchto způsobů. Přednostně se používá rozprašovací metoda.
Použití granulátů při smísení s nepolárními médii jako jsou asfalt, bitumen, bitumenózní látky, tér a syntetické hmoty odpovídá známým a obvyklým postupům.
Následující příklady slouží k osvětlení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklady 1 až 4
Čtyři pigmentové granuláty, které jsou vhodné k vynálezeckému způsobu barvení nepolárních médií, obzvláště asfaltu a syntetických hmot, byly vytvořeny podle receptur, zobrazených v následujících tabulkách:
Směs pigmentového granulátu 1
látka hmotnostní %
čerstvá voda 34, 66
polyakrylát 1,15
2-amino-2-metyl-l-propanol 0, 25
železitá červeň 62, 50
sodný louh (20%-ní) 0,20
Wukonil LP 50 0, 83
Stidranol 340 0,31
Wukonil MS 30 0,10
Směs pigmentového granulátu 2
látka hmotnostní %
čerstvá voda 35, 31
ligninsulfonát 0, 50
2-amino-2-metyl-l-propanol 0, 25
železitá červeň 62, 50
sodný louh (20%-ní) 0, 20
Ultralube E 340 0, 83
Ultralube MD 2000 0, 41
• ♦· ·*·· ·♦ ♦ · · · ·♦ • · ♦ · » ·· • 999 9 9 9 9999
9 9 99
999 99 9999
Směs pigmentového granulátu 3
látka hmotnostní %
čerstvá voda 32, 50
polyetylenpropylenglykol 1,50
2-animo-2-metyl-l-propanol 0,25
železitá červeň 62,50
sodný louh (20%-ní) 0,20
Wukonil LP 50 1, 66
Stidranol 340 0, 89
Wukonil MS 30 0, 50
Směs pigmentového granulátu 4
látka hmotnostní %
čerstvá voda 33,42
polyakrylát 1, 15
2-animo-2-metyl-l-propanol 0,25
železitá červeň 62,50
sodný louh (20%-ní) 0,20
Ultralube E 340 1, 66
Ultralube MD 2000 0, 82
Ve výše uvedených tabulkách znamená:
Wukonil LP 50: makroparafin (aniontový, rozsah tavení: 60°C)
Stidranol 34 0: polyetylenový vosk (aniontový, rozsah tavení: 95°C)
Wukonil MS 30: styrol-akrylátový vosk (aniontový, rozsah tavení: >80°C)
Ultralube MD 2000: polyetylenový vosk (neionogenní, rozsah taveni: 127°C)
Ultralube E 340: parafinový vosk (aniontový, rozsah tavení: 56°C - 58°C)
• *
·· ♦ 9 9 9 * · • · • ·
9 · · 9 9 • 9 • ·
« 9 99 9 9 · ··· 9 · · 9
9 9 • · « » 9
99 9 99 99 ·· • 9 99 9
PATENTOVÉ NÁROKY
1. Pigmentový granulát k barvení nepolárních médií/jako jsou asfalt, bitumen, bitumenózní látky, tér a syntetické hmoty, vyrobený ze směsi, zahrnující pigmenty, minimálně jeden prostředek na podporu zbarvení a rozdělení pigmentu v nepolárních médiích a/nebo minimálně jeden dispergátor pro polární systémy stejně jako eventuální rozpouštědlo.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pigmentový granulát k barvení nepolárních médií/jako jsou asfalt, bitumen, bitumenózní látky, tér a syntetické hmoty, vyrobený ze směsi, zahrnující pigmenty, minimálně jeden prostředek na podporu zbarvení a rozdělení pigmentu v nepolárních médiích a/nebo minimálně jeden dispergátor pro polární systémy stejně jako eventuální rozpouštědlo.
  2. 2. Granulát podle nároku l, vyznačující se tím, že prostředek na podporu zbarvení a rozdělení pigmentu v nepolárních médiích je zvolen ze skupiny vosků.
  3. 3. Granulát podle nároku 2, vyznačující se tím, že tento vosk vykazuje teplotu tavení, která leží v oblasti od 50°C do 200°C.
  4. 4. Granulát podle nároku 4,vyznačující se tím, že tento vosk vykazuje teplotu tavení, která leží v oblasti od 50°C do 13O°C.
  5. 5. Granulát podle jednoho z nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že tento vosk zahrnuje směsi neionogenních vosků a/nebo vosků s aniontovou ionogenitou a/nebo vosků s kationtovou ionogenitou.
  6. 6. Granulát podle jednoho z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že tento vosk zahrnuje směs polyetylenových vosků a styrol-akrylátových vosků.
  7. 7. Granulát podle jednoho z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že tento vosk zahrnuje směs polyetylenových a parafinových vosků.
  8. 8. Granulát podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že celkové množství prostředků na podporu zbarvení a rozdělení v nepolárních
    • 4« α· • 4 ·· < · * > • · ·· • · · • · Φ · • ··· · • · »·· Φ · • · • ♦ *·· ·Ρ • λ ·· ♦ · »··
    médiích leží v oblasti 0,1 až 5 hmotnostních %, vztaženo na celkové množství směsi na granulování.
  9. 9. Granulát podle nároku 8, vyznačující se tím, že celkové množství prostředků na podporu zbarvení a rozdělení v nepolárních médiích leží v oblasti 0,4 až 3,5 hmotnostních %, vztaženo na celkové množství směsi na granulování.
  10. 10. Granulát podle nároku 1, vyznačující se tím, že dispergátor pro polární systémy je zvolen ze skupiny mono- nebo polyhydroxysloučenin, mono- nebo polyhydroxyaminosloučenin, (póly)karboxylátů, polyakrylátů, ligninsulfonátů, sulfatovaných polyglykoetherů, melaminformaldehydkondenzátů, naftalinformaldehydkondenzátů, alkyl-, aryl- nebo alkylarylsulfonátů, polyglykolů, derivátů polyglykolů, polyetherů, fosfátů, silikátů, aluminátů, borátů, derivátů celulózy a kombinací těchto sloučenin.
  11. 11. Granulát podle nároku 10, vyznačující se tím, že hydroxyaminosloučeniny zahrnují aminometylpropanoly.
  12. 12. Granulát podle nároku 10, vyznačující se tím, že hydroxysloučeniny zahrnují metylpropanoly a glykoly.
  13. 13. Granulát podle nároku 1, vyznačující se tím, že celkové množství dispergátorů pro polární systémy leží v oblasti 0,1 až 3 hmotnostní %, vztaženo na celkové množství směsi ke granulování.
  14. 14. Granulát podle nároku 13, vyznačující se tím, že celkové množství dispergátorů pro polární systémy leží v oblasti 0,25 až 1,7 hmotnostních %, vztaženo na celkové množství směsi ke granulování.
  15. 15. Granulát podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pigmenty jsou zvoleny z oxidů železa a sazových pigmentů.
  16. 16. Granulát podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že rozpouštědlo nebo rozpouštědla jsou polární rozpouštědla jako obzvláště voda.
  17. 17. Způsob výroby granulátu podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že pigmenty jsou jako směs prášků nebo jako suspenze smíchány v rozpouštědle s minimálně jedním prostředkem k zbarvení a rozděleni v nepolárních médiích a/nebo s minimálně jedním dispergátorem pro polární systémy.
  18. 18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že granulát je vytvořen zhuštěním, slisováním, stlačením, briketováním, rozprašováním, fluidizačním sušením nebo granulací nabalováním nebo kombinací těchto způsobů.
CZ20012831A 2000-01-26 2001-01-23 Pigmentový granulát k barvení nepolárních médií a způsob jeho výroby CZ20012831A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10003248A DE10003248B4 (de) 2000-01-26 2000-01-26 Pigmentgranulat zur Einfärbung von unpolaren Medien sowie Verfahren zu dessen Herstellung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20012831A3 true CZ20012831A3 (cs) 2001-12-12

Family

ID=7628745

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012831A CZ20012831A3 (cs) 2000-01-26 2001-01-23 Pigmentový granulát k barvení nepolárních médií a způsob jeho výroby

Country Status (15)

Country Link
US (2) US6706110B2 (cs)
EP (1) EP1185589B2 (cs)
AT (1) ATE264893T1 (cs)
AU (1) AU3370101A (cs)
CA (1) CA2363724C (cs)
CZ (1) CZ20012831A3 (cs)
DE (2) DE10003248B4 (cs)
DK (1) DK1185589T3 (cs)
ES (1) ES2219503T3 (cs)
HK (1) HK1043806B (cs)
HU (1) HUP0202149A3 (cs)
PL (1) PL204117B1 (cs)
PT (1) PT1185589E (cs)
TR (1) TR200401459T4 (cs)
WO (1) WO2001055264A2 (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10066190B4 (de) 2000-01-21 2004-11-04 Brockhues Gmbh & Co. Kg Verwendung einer Kombination aus Erdalkali-Ionen bindenden Verbindungen und Mono- oder Polyhydroxyverbindungen zur Herstellung von Pigmentgranulaten
DE10003248B4 (de) 2000-01-26 2008-05-29 Brockhues Gmbh & Co. Kg Pigmentgranulat zur Einfärbung von unpolaren Medien sowie Verfahren zu dessen Herstellung
DE10319483A1 (de) 2003-04-30 2004-11-18 Brockhues Gmbh & Co. Kg Schnell zerfallendes Pigmentkonzentrat
DE102007023912A1 (de) * 2007-05-23 2008-11-27 Lanxess Deutschland Gmbh Pigmentzubereitungen von pastöser oder gelförmiger Konsistenz
DE102007023913A1 (de) 2007-05-23 2008-11-27 Lanxess Deutschland Gmbh Pigmentzubereitungen von pastöser oder gelförmiger Konsistenz
BRPI0704479B1 (pt) * 2007-11-23 2018-06-26 Petroleo Brasileiro S.A. - Petrobras Composição de ligante asfáltico pigmentável
DE102008045121A1 (de) * 2008-09-01 2010-03-04 Lanxess Deutschland Gmbh Pigmentgranulate, die anorganische Filterhilfsmittel enthalten
DE102009019846A1 (de) 2009-05-06 2010-11-11 H.C. Carbon Gmbh Granulatzusammensetzung und Verfahren zu deren Herstellung
KR101790805B1 (ko) * 2010-02-03 2017-10-26 아디트야 비를라 사이언스 앤 테크놀로지 컴퍼니 리미티드 카본 블랙 펠렛 제조 공정
EP2471877A1 (de) 2010-12-30 2012-07-04 LANXESS Deutschland GmbH Öl- und wachshaltige Mittel in stückiger Form mit bestimmten Wachsmischungen für die Asphalt- und Bitumeneinfärbung
EP2471878A1 (de) * 2010-12-30 2012-07-04 LANXESS Deutschland GmbH Öl- und wachshaltige Mittel in stückiger Form für die Asphalt- und Bitumeneinfärbung
RU2476468C1 (ru) * 2011-12-12 2013-02-27 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Санкт-Петербургский государственный горный университет" Способ переработки железной руды с получением пигмента и брикетов
EP3114173A4 (en) 2014-03-05 2018-01-03 DRIKOLOR Inc Easily dispersible formulations of pigments and their use in tinting base media
EP3145890A4 (en) 2014-05-23 2018-02-21 DRIKOLOR Inc Concrete colourants

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2418076A1 (de) 1974-04-13 1975-11-06 Bayer Ag Farbstoffpraeparate
US4235597A (en) 1975-11-27 1980-11-25 Ciba-Geigy Corporation Granules of textile processing agents for use in organic solvent liquors
US4230501A (en) * 1978-07-31 1980-10-28 Cities Service Company Pigments dispersible in plastics
US4277288A (en) * 1978-10-06 1981-07-07 Ciba-Geigy Corporation Fluidized granulation of pigments using organic granulating assistant
DE2908202A1 (de) * 1979-03-02 1980-10-30 Degussa Verfahren zur herstellung von wasserhaltigen russpraeparationen
AT381299B (de) * 1984-09-25 1986-09-25 Alchem Metall Chemie Produktio Farbpraeparation, enthaltend eines oder mehrere farbgebende anorganische metalloxide, fuer die massenfaerbung von baustoffen
DE3628320A1 (de) * 1986-08-21 1988-02-25 Bayer Ag Hydrophobe pigmente und fuellstoffe fuer die einarbeitung in kunststoffe
DE3931417A1 (de) * 1989-09-21 1991-04-04 Bayer Ag Rutilmischphasenpigment-mikrogranulate, verfahren zu ihrer herstellung sowie deren verwendung
DE3935815A1 (de) 1989-10-27 1991-05-02 Degussa Staubarmes pigment- bzw. farbstoff-feingranulat
DE4214195C2 (de) * 1992-04-30 1995-06-08 Bayer Ag Verfahren zur Einfärbung von Asphalt
DE4336612C2 (de) * 1993-10-27 1995-09-07 Bayer Ag Mehrstufiges Verfahren zur Herstellung von anorganischen Pigmentgranulaten und deren Verwendung zur Färbung von Kunststoffen und zur Herstellung von Pulverlacken
US5690865A (en) 1995-03-31 1997-11-25 Johnson & Johnson Vision Products, Inc. Mold material with additives
DE19516387A1 (de) 1995-05-04 1996-11-07 Huels Chemische Werke Ag Dispergiermittel für Pigmentkonzentrate
DK0879266T3 (da) * 1995-11-23 2000-09-11 Andrew David Pepper Pigmenter blandet med smøremidler
DE19632928A1 (de) 1996-08-16 1998-02-19 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von anorganischen Granulaten und ihre Verwendung
DE19706899C1 (de) 1997-02-21 1998-11-05 Bayer Ag Anorganische, kompaktierte Pigmentgranulate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung
US6099631A (en) 1998-02-19 2000-08-08 Hitachi Koki Imaging Solutions, Inc. Ink development processes for the preparation of pigmented solid inks
DE10066190B4 (de) 2000-01-21 2004-11-04 Brockhues Gmbh & Co. Kg Verwendung einer Kombination aus Erdalkali-Ionen bindenden Verbindungen und Mono- oder Polyhydroxyverbindungen zur Herstellung von Pigmentgranulaten
DE10003248B4 (de) * 2000-01-26 2008-05-29 Brockhues Gmbh & Co. Kg Pigmentgranulat zur Einfärbung von unpolaren Medien sowie Verfahren zu dessen Herstellung

Also Published As

Publication number Publication date
DE10003248A1 (de) 2001-08-09
US6706110B2 (en) 2004-03-16
AU3370101A (en) 2001-08-07
CA2363724C (en) 2006-11-07
PL204117B1 (pl) 2009-12-31
US20030047116A1 (en) 2003-03-13
EP1185589B2 (de) 2009-09-30
DE10003248B4 (de) 2008-05-29
DE50102036D1 (de) 2004-05-27
CA2363724A1 (en) 2001-08-02
EP1185589A2 (de) 2002-03-13
HUP0202149A3 (en) 2005-04-28
US6780234B2 (en) 2004-08-24
HUP0202149A2 (en) 2002-10-28
HK1043806A1 (en) 2002-09-27
TR200401459T4 (tr) 2004-07-21
HK1043806B (zh) 2004-12-17
EP1185589B1 (de) 2004-04-21
ATE264893T1 (de) 2004-05-15
ES2219503T3 (es) 2004-12-01
PL350938A1 (en) 2003-02-24
US20040112254A1 (en) 2004-06-17
DK1185589T3 (da) 2004-08-16
WO2001055264A3 (de) 2001-12-13
PT1185589E (pt) 2004-09-30
WO2001055264A2 (de) 2001-08-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20012831A3 (cs) Pigmentový granulát k barvení nepolárních médií a způsob jeho výroby
DK172089B1 (da) Fremgangsmåde til indfarvning af beton samt anvendelse af perlegranulat til indfarvning af beton
US7811378B2 (en) Quickly disintegrating pigment concentrate
EP1474484B1 (de) Pigmentgranulate
JP4210212B2 (ja) 水ベース顔料分散物、その製造およびその用途
EP1237825B1 (en) Organic pigment dispersion for coloring building materials
CA2362761C (en) Pigment granulate for the colouring of building materials and processes for its manufacture
US20060112852A1 (en) Solid pigment preparations containing pigment derivatives and surface-active additives
US10934437B2 (en) Anti-dust and easily dispersible pigment
US7172653B2 (en) Solid pigment preparations comprising surface-active additives based on alkoxylated bisphenols
CZ20021069A3 (cs) Nepráąivý homogenní pigmentový prostředek
DE10204583A1 (de) Pigmentzubereitungen
KR100331404B1 (ko) 브리켓및프레스된입상재료의제조방법및그의용도
PL185868B1 (pl) Sposób wytwarzania brykietowanych i prasowanych granulatów z pigmentów sadzowych oraz ich zastosowanie do barwienia materiałów budowlanych i układów organicznych