CZ20012699A3 - Vysokopevnostní oxid zirkoničitý částečně stabilizovaný oxidem hořečnatým - Google Patents

Vysokopevnostní oxid zirkoničitý částečně stabilizovaný oxidem hořečnatým Download PDF

Info

Publication number
CZ20012699A3
CZ20012699A3 CZ20012699A CZ20012699A CZ20012699A3 CZ 20012699 A3 CZ20012699 A3 CZ 20012699A3 CZ 20012699 A CZ20012699 A CZ 20012699A CZ 20012699 A CZ20012699 A CZ 20012699A CZ 20012699 A3 CZ20012699 A3 CZ 20012699A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ceramic body
zirconia
ceramic
particles
growth inhibiting
Prior art date
Application number
CZ20012699A
Other languages
English (en)
Inventor
Martin D. Stuart
Wilson H. Ta
Original Assignee
Carpenter Advanced Ceramics, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Carpenter Advanced Ceramics, Inc. filed Critical Carpenter Advanced Ceramics, Inc.
Publication of CZ20012699A3 publication Critical patent/CZ20012699A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B35/00Shaped ceramic products characterised by their composition; Ceramics compositions; Processing powders of inorganic compounds preparatory to the manufacturing of ceramic products
    • C04B35/01Shaped ceramic products characterised by their composition; Ceramics compositions; Processing powders of inorganic compounds preparatory to the manufacturing of ceramic products based on oxide ceramics
    • C04B35/48Shaped ceramic products characterised by their composition; Ceramics compositions; Processing powders of inorganic compounds preparatory to the manufacturing of ceramic products based on oxide ceramics based on zirconium or hafnium oxides, zirconates, zircon or hafnates
    • C04B35/486Fine ceramics

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Composite Materials (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)

Description

Vysokopevnostní oxid zirkoničitý částečně stabilizovaný oxidem horečnatým
Oblast techniky
Tento vynález se týká keramického střepu a způsobu jeho výroby. Zvláště se týká keramického střepu z oxidu zirkoničitého částečně stabilizovaného oxidem hořečnatým (Mg-PSZ), z materiálu s jedinečnou kombinací pevnosti, odolnosti proti oděru a proti korozi.
Dosavadní stav techniky
Známé materiály Mg-PSZ jsou složeny z oxidu zirkončitého s obsahem asi 2,5 - 3,5 % hmotn. oxidu hořečnatého, zahřátého do vytvoření jednofázového oxidu zirkoničitého krychlové konfigurace a potom řízené ochlazovaného za účelem vytvoření disperze sraženého tetragonálního oxidu zirkoničitého uvnitř těchto kubických zrn. Značný podíl pevnosti a houževnatosti známých materiálů Mg-PSZ je důsledkem napětím vyvolané martenzitické transformace tetragonálních precipitátů na jednoklonnou formu při napětí pod zátěží. Spolu s martenzitickou transformací u těchto precipitátů dochází k objemové expanzi. U materiálu pod zátěží dochází k místní transformaci v poruchových místech jako jsou trhliny, póry a jiné dutiny v materiálu, který se podrobí napětí značné intenzity. Místní pásma transformace snižují úroveň napětí v uvedených poruchových místech a tím zvyšují pevnost materiálu jako celku.
Vzdor tomuto mechanismu zvyšujícímu pevnost je jedním činitelem omezujícím pevnost známých materiálů Mg-PSZ velký rozměr kubických zrn oxidu zirkoničitého v těchto materiálech, který typicky dosahuje přibližně hodnot mezi 50 a 100 mikrometry většího rozměru. Krychlová zrna oxidu zirkoničitého se zvětšila vlivem vysokých procesních teplot používaných pro dosažení jednofázového krychlového pevného roztoku, z něhož se vyvíjí konečná mikrostruktura. Důsledkem vysokých teplot zpracování jsou vysoké difúzní rychlosti a proto i rychlý růst zrn krychlové fáze.
S velkými kubickými zrny oxidu zirkoničitého souvisí velké póry, dutiny a další vnitřní mikrostrukturální defekty omezující pevnost známých materiálů Mg-PSZ. Z těchto důvodů je užívání známých materiálů Mg-PSZ omezené. Známé materiály Mg-PSZ jsou například nevhodné pro aplikace jako jsou vodící, pouzdřící a tvářecí nástroje v kovozpracujícím průmyslu nebo pro zvláště namáhané díly ventilů, protože tyto známé materiály nejsou schopny zajistit požadované kombinace vysoké pevnosti a odolnosti proti oděru a korozi.
Z uvedeného plyne, že by bylo velice žádoucí nabídnout materiály Mg-PSZ a výrobky z něho s podstatně lepšími pevnostními charakteristikami než mají známé materiály z MgPSZ. Materiál by se navíc musel vyznačovat vysokou pevností, aniž by se tím snižovala odolnost proti oděru a korozi.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky známých materiálů Mg-SPZ do značné míry překonává keramický střep podle vynálezu. Tento vynález nabízí keramický střep z materiálu Mg-SPZ a způsob jeho výroby, vyznačující se přidáním malé objemové frakce materiálu inhibujícího růst zrna s cílem omezit pohyb rozhraní zrna kubické fáze oxidu zirkoničitého. Regulace objemového množství materiálu inhibujícího růst zrna a velikosti jeho částic, stejně jako způsobu jeho vnášení a ohřívání, omezuje růst zrna a tím zajišťuje vyšší pevnost než mají známé materiály Mg-PSZ. Přesněji řečeno, keramický střep vyrobený podle vynálezu má větší pevnost v ohybu než mají známé materiály Mg-SPZ.
V souladu s jedním aspektem tohoto vynálezu se získává keramický střep vyrobený z práškové keramické kompozice
• · obsahující asi 2,8 až 5,0 % hmotnostních oxidu horečnatého, účinné množství materiálu inhibujícího růst zrna a zbytek oxidu zrkoničitého. Materiál inhibující růst zrna se zvolí tak, aby byl nerozpustný a stabilní v systému Mg-PSZ při vysokých teplotách a při zpracování (1600 °C až 1850 °C). Příklady vhodných materiálů inhibujících růst zrna jsou spinel - hlinitan hořečnatý (MgAl2O4) , karbid křemíku (SiC) a karbid titanu (TiC). Jako činidla inhibující růst krystalů jsou též vhodné nitridy, boridy a další typy karbidů.
Mikrostruktura keramického střepu obsahuje zrna kubického oxidu zirkoničitého s průměrnou velikostí zrna méně než asi 30 mikrometrů většího rozměru a objemový podíl 0,1 až 8,7 % nespojitých částic materiálu inhibujícího růst zrna. Je výhodné, když nespojité částice materiálu inhibujícího růst zrna mají průměrnou velikost menší než asi 5 mikrometrů většího rozměru a nalézají se hlavně na rozhraní zrna kubického oxidu zirkončitého. Část jednotlivých částic může však být uvnitř zrn kubického oxidu zirkoničtého. V jednom provedení obsahuje materiál inhibující růst zrna spinelu hlinitanu horečnatého (MgAl2O4) .
Kromě toho jsou uvnitř zrn kubického oxidu zirkoničitého distribuovány nespojité sraženiny tetragonálního oxidu zirkoničitého. Je výhodné, když tetragonální sraženiny mají v podstatě elipsoidní tvar s delším rozměrem 0,1-0,4 mikrometrů.
Z jiného hlediska se tento vynález týká způsobu přípravy keramického střepu. Způsob zahrnuje stupeň smíchání práškového oxidu zirkoničitého, práškového oxidu hořečnatého a přísady inhibující růst zrna za vzniku homogenní práškovité směsi. Alternativně se může část prášku oxidu hořečnatého nebo všechen nahradit hořečnatou solí, jež se účinkem tepla rozkládá na oxid hořečnatý. V jednom provedení obsahuje práškovitá přísada spinel hlinitanu hořečnatého. V alternativním provedení obsahuje práškovitá přísada oxid • · · hlinitý, který může při následném zpracováni reagovat s části oxidu hořečnatého za vzniku hlinitanu hořečnatého ve formě částic spinelu.
Homogenní práškovitá směs se zhutni do zeleného střepu, který se v dalším vypaluje na vzduchu v teplotním rozmez! od asi 1600 °C do asi 1850 °C až se vyvine zcela slinutý hutný střep. Pokud se jako činidel inhibujicich růst zrna použije karbidů, nitridů nebo boridů, provádí se výpal v oxidační nebo redukční atmosféře.
Ve stupni vypalování omezují (vyplňují) částice inhibující růst zrna posun rozhraní zrn oxidu zirkoničitého. Tento stupeň vypalování se provádí po potřebnou dobu a při teplotě nutné k tomu, aby se zajistilo, že veškerý nebo téměř veškerý oxid zirkoničitý je ve formě kubické konfigurace, aniž by vznikala kubická zrna nadměrně velkého rozsahu.
Potom se slinutý střep ochladí rychlostí řízenou tak, aby docházelo k nukleaci a uvnitř zrn kubického oxidu zirkoničitého se ve střepu vyvinula sraženina tetragonálního oxidu zirkoničitého. V jednom provedení se spékaný střep ochladí z maximální vypalovací teploty na asi 1400 °C rychlostí v rozmezí od asi 100 °C/hod do asi 500 °C/hod, z uvedených 1400 °C na asi 1200 °C rychlostí v rozmezí od asi 40 °C/hod do asi 200 °C/hod a od asi 1200 °C pod asi 600 °C rychlostí v rozmezí od asi 100 °C/hod do asi 300 °C/hod. Po ochlazení se může keramický střep případně dále tepelně zpracovat při teplotě v rozmezí od asi 1000 °C do asi 1500 °C v zájmu dalšího vývinu mikrostruktury.
Přehled obrázků na výkresech
Předchozí souhrn i následující podrobnější popis výhodných provedení tohoto vynálezu jsou srozumitelnější na základě doprovodné ilustrace, v níž obrázek 1 ukazuje průtokové schéma představující stupně způsobu výroby
Podrobný popis výhodného provedení
Tento vynález se týká keramického střepu na základě oxidu zirkoničitého částečně stabilizovaného oxidem hořečnatým (Mg-PSZ). V jednom provedení tohoto vynálezu vzniká keramický střep z kompozice keramického prášku obsahující nejméně asi 2,8 % hmotn. a výhodně nejméně asi 3,0 % hmotn. oxidu hořečnatého (MgO), který je v kompozici keramického prášku obsažen proto, aby stabilizoval část oxidu zirkoničitého jako kubickou krystalickou fázi při teplotě místnosti. Příliš velké množství oxidu hořečnatého omezuje vznik potřebných tetragonálních sraženin. Proto se podíl MgO omezuje na ne víc než asi 5,0 % hmotnostních a výhodně na ne víc než asi 4,5 % hmotnostních v keramickém střepu vyrobeném podle tohoto vynálezu.
V kompozici keramického prášku je obsaženo nejméně asi 0,05 % hmotn. a výhodně nejméně asi 0,2 % hmotn. oxidu hlinitého (A12O3) , aby reagoval s částí oxidu hořečnatého za vzniku spinelu hlinitanu hořečnatého (MgAl2O4) . Příliš mnoho oxidu hlinitého materiál záporně ovlivňuje vytvářením shluků částic spinelu hlinitanu hořečnatého, jež v materiálu představují poruchová místa. Nadbytek oxidu hlinitého by také vyčerpal oxid hořečnatý z matrice oxidu zirkoničitého a tím by inhiboval vznik kubické fáze oxidu zirkoničitého při. zpracování. Proto se oxid hlinitý omezuje na ne více než asi 4,0 % hmotnostních a výhodně na ne více než asi 2,5 % hmotnostních ve výchozí práškové kompozici.
V materiálu může být též obsaženo malé množství oxidu yttritého (Y2O3) , ceričitého (CeO2) , oxidu dalších vzácných zemin nebo oxidu strontnatého (SrO). V tomto případě není v tomto materiálu přítomno více než asi 0,5 % molárních, ještě lépe ne více než asi 0,3 % molární a výhodně ne více než asi 0,1 % molární takových oxidů. Zbytek keramické kompozice představuje oxid zirkoničitý a malá množství dalších sloučenin, jež v malém množství nezhoršují žádoucí
sloučenin, jež v malém množství nezhoršují žádoucí vlastnosti materiálu podle vynálezu. Mezi takovými nečistotami mohou být oxidy jako SÍO2, Na2Č a K2O, jejichž celkový hmotnostní podíl je typicky menší než asi 0,5 %.
Tento vynález se též týká způsobu výroby keramického střepu popsaného s odkazem na obrázek 1. Na stupni 10 se prášek oxidu zirkoničitého, prášek oxidu horečnatého a prášek oxidu hlinitého smísí, aby vytvořil homogenní směs. Část práškovitého oxidu horečnatého se může nahradit horečnatou solí, jež se účinkem tepla rozloží a vytvoří oxid hořečnatý.
Homogenní směs se potom ve stupni 12 zhutní do zeleného střepu. Výhodně se zelený střep zhutňuje lisováním směsi ve formě. Potom se zelený střep vypaluje ve stupni 14 na teplotu v rozmezí od asi 1600 °C do asi 1850 °C za vzniku slinutého střepu. Ve stupni vypalování reaguje oxid hlinitý s částí oxidu horečnatého za vzniku částic spinelu hlinitanu hořečnatého na rozhraní zrn oxidu zirkoničitého. Částice spinelu hlinitanu hořečnatého omezují nebo vyplňují posun rozhraní zrn oxidu zirkoničitého při zpracování za zvýšené teploty. Výpal pokračuje do dosažení takové teploty a po tak dlouhou dobu, jež zajišťuje, aby všechen nebo téměř všechen oxid zirkoničitý přešel do kubické soustavy, aniž by došlo ke vzniku nadměrně velkých kubických zrn. Je výhodné, když se průměrná velikost kubických zrn omezí na méně než asi 30 mikrometrů většího rozměru.
Ve stupni 16 se slinutý střep ochladí řízenou rychlostí chlazení za účelem nukleace a tvorby sraženého tetragonálního oxidu zirkoničitého požadované velikosti uvnitř matrice kubického oxidu zirkoničitého. Slinutý střep se nejdříve ochladí z teploty spékání na asi 1400 °C rychlostí v rozmezí od asi 100 °C/hod na asi 500 °C/hod. Potom se slinutý střep ochladí z asi 1400 °C na asi 1200 °C rychlostí v rozmezí od asi 40 °C/hod do asi 200 °C/hod.
• 4
4 4 4
4 4 4
4 4 4 • 4 4 4 4
4 4
4 4 4 rychlostí v rozmezí od asi 100 °C/hod do asi 300 °C/hod.
Stupeň 18 je fakultativní a keramický střep se při něm ohřívá v cyklu po vypalování. Tento cyklus zahrnuje ohřívání keramického střepu na teplotu v rozmezí od asi 1000 °C do asi 1500 °C za účelem dalšího vývinu mikrostruktury keramického střepu.
Mikrostrukturu keramického materiálu v tomto vynálezu představuje matrice zrn kubického oxidu zirkoničitého, jejichž velikost nepřekračuje 30 mikrometrů většího rozměru. Tato mikrostruktura též zahrnuje částice spinelu hlinitanu hořečnatého obsažené až jako sekundární fáze rozptýlená v mikrostruktuře. Ačkoliv se částice spinelu hlinitanu hořečnatého nalézají hlavně na rozhraní zrn kubického oxidu zirkoničitého, některé částice mohou být rozptýleny uvnitř samotných zrn kubického oxidu zirkoničitého. Omezující vliv částic spinelu hlinitanu hořečnatého při výpalu vede ke vzniku keramiky Mg-PSZ s menší velikostí zrna a následně i s vyšší pevností než mají známé materiály Mg-PSZ. Pro získání mikrostruktury se zrny kubického oxidu zirkoničitého s průměrnou velikostí zrna pod 30 mikrometrů většího rozměru, je třeba aby v materiálu bylo přítomno nejméně asi 0,1 % obj. a výhodně nejméně asi 0,5 % obj. částic spinelu hlinitanu hořečnatého. Následkem nadbytku spinelu hlinitanu hořečnatého je vznik shluků částic spinelu hlinitanu hořečnatého, jež představují poruchová místa materiálu.
Proto se množství spinelu hlinitanu hořečnatého omezuje na ne více než 8,7 % obj. a výhodně na ne více než asi 5,0 % obj. Navíc mají nespojité částice spinelu hlinitanu hořečnatého výhodně průměrnou velikost pod 5 mikrometrů většího rozměru, aby se účinně zabránilo pohybu rozhraní zrn kubického oxidu zirkoničitého.
Mikrostruktura podle tohoto vynálezu též obsahuje nespojitou sraženinu tetragonálního oxidu zirkoničitého uvnitř zrn kubického oxidu zirkoničitého. Sraženina tvaru v podstatě elipsoidního s delší osou od asi 0,1 do asi 0,4 mikrometrů je zvláště prospěšná pro pevnost materiálu. Když se materiál vystaví napětí pod zátěží, prochází tetragonální sraženina martenzitickou transformací na monoklinickou krystalovou konfiguraci, jež zlepšuje pevnost tohoto materiálu. Vznik a příznivé účinky takové tetragonální sraženiny v Mg-PSZ se popisují v patentech US 4 297 655 a 4 885 266, jejichž popis je zde zahrnut ve formě odkazu.
Příklady provedení vynálezu
Pro předvedení vlastností materiálů podle vynálezu se připravily příklady 1 a 2 materiálu podle vynálezu. Složení práškových kompozic příkladu 1 a 2 se měřilo rentgenovou fluorescenční spektroskopií (XRF) a v tabulce 1 se uvádí v hmotnostních procentech. Pro srovnání se testovaly též vzorky A a C, které svým složením nepatří mezi materiály podle tohoto vynálezu. Jejich složení v hmotnostních procentech se rovněž stanovilo rentgenovou fluorescenční spektroskopií (XRF) a též se demonstruje v tabulce 1. Vzorky A a C představují komerční vysokopevnostní materiály Mg-PSZ dnes nabízené firmou Carpenter Advanced Ceramics lne., Coors Ceramics Co. a Kyocera Industrial Ceramics Corp.
Tabulka 1
Příklad číslo
Srovnávací vzorky číslo
2
SiO2 <0,01 <0,01
MgO 3,71 3, 96
A12O3 0, 98 0,98
Fe2O3 0,003 0,007
SrO <0,05 <0,05
ZrO2 93,3 93,0
A B C
0,047 0,083 0,21
3,35 2,96 3, 61
0,014 0,006 0,022
0, 019 0,019 0,028
0, 277 0,003 0,006
95,82
94,48
95,24 ♦ ·
99 9 99
9 9 9 99 9 9
9 9 9 9 9 9
9 999 ♦ · · · • · · · · · • * ·· · · · · ·
Tabulka 1 (pokračování)
HfO2 + 1,92 1, 95 1,95 1,92 2,12
Y2O3 0,13 0,13 0,05 0,05 0,13
Ostatní <0,1 <0,1 <0,1 <0,1 <0,2
+ Sloučeniny hafnia se v přírodě vyskytují v ložiscích rud na bázi
oxidu zirkoničitého. Proto je oxid hafničitý (HfO2) vždy přítomen v malých množstvích v oxidu zirkoničitém chemicky připraveném z těchto rud.
Vzorky 1 a 2 se připravily odvážením šarží vysoce čistého práškovitého oxidu zirkoničitého, oxidu hlinitého, oxidu yttritého a uhličitanu hořečnatého v poměrech potřebných pro získání přibližně stejných chemických kompozic jako jsou kompozice uvedené v tabulce 1. Šarže prášků se za mokra mlely na diskových mlýnech v deionizované vodě s dispergačním činidlem na průměrnou velikost částice pod 1,0 mikrometru většího rozměru. Přidalo se organické pojidlo a materiál se sušil rozprašováním na frakce volně tekoucího prášku běžnými keramickými způsoby zpracování. Každá prášková šarže se vytvarovala na pravoúhlý blok rozměrů 6 mm. x 20 mm x 80 mm v jednoosé lisovací formě při tlaku asi 20 MPa a potom se za studená isostaticky lisovala při 180 MPa za vzniku zeleného výlisku (střepu).
S cílem vyvinout mikrostrukturu, jež by zajišťovala vysoké hodnoty pevnostních charakteristik podle tohoto vynálezu se zelené výlisky z příkladů 1 a 2 vypalovaly. Byly použity tyto vypalovací cykly:
00 · 00 *· ♦ ♦•9 99 99 « * 9
9999 999 «9
Teplota (°C)_Rychlost (°C/hod)
Vypalovací cyklus: Od teploty místnosti do 400 25
400 až 1700 50
Prodlení 30 minut na 1700 1700 až 1400 200
1400 až 1200 100
1200 až teplota místnosti 200
Po vypálení se materiál z příkladu 2 zahříval na 1090 °C rychlostí 100 °C/hod, prodlení na této teplotě bylo 90 minut a potom se ochladil na teplotu místnosti rychlostí 100 °C/hod. V příkladu 1 se neprováděla konečná tepelná úprava dodatečným výpalem.
Mikrostruktury z příkladů 1 a 2 a vzorků A až C se vyhodnocovaly optickou a skenovací elektronovou mikroskopií leštěných průřezů pro zjištění průměrného rozměru kubických zrn oxidu zirkoničitého a objemové frakce částic spinelu hlinitanu hořečnatého.
Níže je popsán způsob hodnocení pevnosti materiálů z příkladů 1 a 2 ve srovnání s příklady A až C. Nejprve se diamantovým řezným kotoučem nařezaly ze slinutých pravoúhlých bloků tyčinky rozměrů 4 mm x 5mm x 40 mm. Potom se tyto tyčinky zbrousily na průřez 3,0 mm x 4,0 mm ± 0,3 mm miskovitým diamantovým kotoučem (s diamantem uloženým v pryskyřičném pojidle) při rychlosti 4100 otáček za minutu. Při každém průchodu byla hloubka úběru 0,025 mm s výjimkou posledních dvou průchodů na každé straně, jež byly provedeny s úběrem jen 0,012 mm. Na tyčinkách se jiné povrchové úpravy neprováděly. Potom se tyče testovaly na pevnost v ohybu na jednotřetinovém upínacím zařízení se čtyřmi pevnými body pro měření pevnosti v ohybu s určujícím rozpětím 20,0 mm při rychlosti příčné hlavy 0,25 mm/min. Pro výpočet ohybové pevnosti se použilo maximálního zatížení při prasknutí a rozměrů průřezu tyče na straně poruchy. Průměrná pevnost se
9 9 · • 9 9 9 · 999
9 9
99 • 99 99
9 9 9
9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9
99 99 9· 99 · potom vypočítala pro každý materiál z nejméně 6 zkušebních výsledků. Tabulka 2 ukazuje zjištěné průměrné hodnoty pevnosti.
Tabulka 2
Prům. velikost kubického zrna (μπι) Odhad obj emu frakce MgAl2C>4 (% obj.) Průměrná pevnost v ohybu (MPa) +
Příklad 1 16 2, 5 807 (28)
Příklad 2 15 2, 5 846(39)
Příklad A 45 0 700(48)
Příklad B 52 0 568(56)
Příklad C 36 0 654(30)
+ Číslo v závorkách udává standardní odchylku Stanoveno lineární intercepční metodou
Údaje v tabulce 2 jasně ukazují, že materiály v příkladech 1 a 2 podle tohoto vynálezu mají podstatně vyšší pevnost v ohybu než srovnávané příklady A až C.
Odborníkům je zřejmé, že je možno realizovat změny a modifikace výše uvedených provedení, aniž by došlo k odchýlení inventivní koncepce tohoto vynálezu. Proto je samozřejmé, že se vynález neomezuje na zvláštní zde popsaná provedení, ale zahrnuje všechny změny a modifikace, jež jsou v duchu a v rozsahu tohoto vynálezu uvedených v následujících nárocích.

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Keramický střep Mg-PSZ vytvořený z kompozice keramického prášku sestávající v podstatě z asi 2,8 až 5,0 % hmotnostních MgO, účinného množství materiálu inhibujícího růst zrna a zbytku v podstatě z oxidu zirkoničitého, vyznačující se tím, že krystalická mikrostruktura keramického střepu obsahuje zrna kubického oxidu zirkoničitého s průměrnou velikostí zrna pod 30 mikrometrů většího rozměru, a asi 0,1 až 8,7 % obj. nespojitých částic materiálu inhibujícího růst zrna.
  2. 2. Keramický střep podle nároku 1, vyznačující se tím, že materiál inhibující růst zrna je anorganická sloučenina nerozpustná a stabilní v Mg-PSZ při teplotách v rozmezí od asi 1600 °C do asi 1850 °C.
  3. 3. Keramický střep podle nároku 2, vyznačující se tím, že materiál inhibující růst zrna se zvolí ze skupiny, kterou tvoří spinel hlinitanu hořečnatého, karbid křemíku, karbid titanu a jejich směsi.
  4. 4. Keramický střep podle nároku 1, vyznačující se tím, že kompozice keramického prášku obsahuje asi 0,05 až 4,0 % hmotnostních oxidu hlinitého a tím, že nespojité částice materiálu inhibujícího růst zrna obsahují nespojité částice spinelu hlinitanu hořečnatého.
  5. 5. Keramický střep podle nároku 4, vyznačující se tím, že alespoň část nespojitých částic spinelu hlinitanu hořečnatého se nalézá na rozhraní zrn kubického oxidu zirkoničitého.
    ··
    I « » · ··· »· • ·♦ ·· · «· ♦ · 4 * ·· • · · 4 · · • 4 4 · 4 · ·
    9 9 9 9 9 9
    999 99 ·· 999
  6. 6. Keramický střep podle nároku 5, vyznačující se tím, že další podíl nespojitých částic spinelu hlinitanu hořečnatého se nalézá uvnitř zrn kubického oxidu zirkoničitého.
  7. 7. Keramický střep podle nároku 4, vyznačující se tím, že nespojité částice spinelu hlinitanu hořečnatého mají průměrnou velikost menší než asi 5 mikrometrů většího rozměru.
  8. 8. Keramický střep podle nároku 1, vyznačující se tím, že krystalická mikrostruktura keramického střepu obsahuje nespojitou sraženinu tetragonálního oxidu zirkoničitého uvnitř zrn kubického oxidu zirkoničitého.
  9. 9. Keramický střep podle nároku 8, vyznačující se tím, že nespojitá sraženina tetragonálního oxidu zirkoničitého má v podstatě elipsoidní tvar s delším rozměrem asi 0,1 až 0,4 mikrometrů.
  10. 10. Keramický střep uváděný v kterémkoliv z nároků 1 až 9,vyznačující se tím, že kompozice keramického prášku sestává v podstatě z asi 3,0 až 4,5 % hmotnostních MgO, asi 0,2 až 2,5 % oxidu hlinitého, přičemž zbytek připadá v podstatě na oxid zirkoničitý.
  11. 11. Keramický střep uvedený v nároku 10, vyznačující se tím, že krystalická mikrostruktura keramického střepu obsahuje asi 0,5 až 5,0 % obj. částic spinelu hlinitanu hořečnatého.
  12. 12. Keramický střep vytvořený z práškové směsi
    99 99 9 99 99 ·
    9 9 · 9 99 9 9 · * ··
    9 9·· 9 · · · · · « 9 999 · 999999 9
    99 9 9·9·9·
    99 99 999 99 ·· ·*· sestávající v podstatě z asi 2,8 až 5,0 % hmotn. oxidu hořečnatého, asi 0,05 až 4,0 % hmotn. oxidu hlinitého a zbytku hlavně z oxidu zirkoničitého, přičemž zbytek připadá v podstatě na oxid zirkoničitý, vyznačující se tím, že krystalická mikrostruktura keramického střepu obsahuj e:
    zrna kubického oxidu zirkoničitého s průměrnou velikostí zrna menší než asi 30 mikrometrů většího rozměru;
    0,1 až 8,7 % obj. částic spinelu hlinitanu hořečnatého na rozhraní zrn oxidu zirkoničitého, jež mají průměrnou velikost menší než asi 5 mikrometrů většího rozměru, a vysrážený tetragonální oxid zirkoničitý vytvořený v zrnech kubického oxidu zirkoničitého, přičemž uvedený vysrážený tetragonální oxid zirkoničitý má v podstatě elipsoidní tvar s delším rozměrem asi 0,1 až 0,4 mikrometrů
  13. 13. Keramický střep uvedený v nároku 12, vyznačující se tím, že kompozice keramického prášku sestává v podstatě z asi 3,0 až 4,5 % hmotnostních MgO, asi 0,2 až 2,5 % oxidu hlinitého a zbytku v podstatě složeného z oxidu zirkoničitého.
  14. 14. Keramický střep uvedený v nároku 13, vyznačující se tím, že krystalická mikrostruktura keramického střepu obsahuje asi 0,5 až 5,0 % obj. částic spinelu hlinitanu hořečnatého.
  15. 15. Způsob výroby keramického střepu, vyznačující se tím, že zahrnuje stupně:
    a. smíšení práškového oxidu zirkoničitého, práškového oxidu hořečnatého a materiálu inhibujícího růst zrna za vzniku homogenní práškové směsi;
    b. zhutnění homogenní práškové směsi za vzniku zeleného střepu;
    ·« • · ♦ · · • · » ·
    4 4 ··· 4 • · 4 • 4 ·4 4
    44 44
    4 4 4 «4 4 * • » 4 4 4 • · 4 4
    4 «4 ··
    c. vypalování zeleného střepu na teplotu v rozmezí od asi 1600 °C do asi 1850 °C po dobu postačující k tomu, aby se vytvořila polykrystalická fáze kubického oxidu zirkoničitého a částic materiálu inhibujícího růst zrn; a
    d. ochlazování slinutého střepu řízenou rychlostí za vzniku keramického střepu.
  16. 16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že stupeň míšení zahrnuje stupeň volby materiálu inhibujícího růst zrna vybraný ze skupiny sestávající z anorganických sloučenin nerozpustných a stabilních v materiálu Mg-PSZ při teplotách v rozmezí od asi 1600 °C do asi 1850 °C.
  17. 17. Způsob podle nároku 16, vyznačující se tím, že stupeň míšení zahrnuje stupeň volby materiálu inhibujícího růst zrna, pro získání částic inhibujících růst zrna, vybraného ze skupiny sestávající ze spinelu hlinitanu hořečnatého, karbidu křemíku, karbidu titanu a jejich směsí.
  18. 18. Způsob podle nároku· 15, vyznačující se tím, že dále zahrnuje stupeň ohřívání keramického střepu na teplotu v rozmezí od asi 1000 °C do asi 1500 °C.
  19. 19. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že stupeň ochlazování zahrnuje stupeň ochlazování slinutého střepu z maximální teploty výpalu na asi 1400 °C rychlostí v rozmezí od asi 100 °C/hod do asi 500 °C/hod.
  20. 20. Způsob podle nároku 19, vyznačující se tím, že stupeň ochlazování dále zahrnuje stupeň ochlazování slinutého střepu z asi 1400 °C na asi 1200 °C rychlostí v rozmezí od asi 40 °C/hod do asi 200 °C/hod.
    «9 99 • 9 9 9 • 9 9 · • 9 999 9 • 9 9
    99 99
    9 99
    99 9 9 • 9 9
    9 9 9
    9 9 9
    9·· 99
    99 9
    9 9 9 9
    9 9 9 *99 9 9 9 • 9 9 9 9
  21. 21. Způsob podle nároku 20, vyznačující se tím, že stupeň ochlazování dále zahrnuje stupeň ochlazování slinutého střepu z asi 1200 °C na teplotu nižší než asi 600 °C rychlostí v rozmezí od asi 100 °C/hod do asi 300 °C/hod.
CZ20012699A 1999-01-26 2000-01-24 Vysokopevnostní oxid zirkoničitý částečně stabilizovaný oxidem hořečnatým CZ20012699A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US11725099P 1999-01-26 1999-01-26

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20012699A3 true CZ20012699A3 (cs) 2002-11-13

Family

ID=22371790

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012699A CZ20012699A3 (cs) 1999-01-26 2000-01-24 Vysokopevnostní oxid zirkoničitý částečně stabilizovaný oxidem hořečnatým

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP1152998B1 (cs)
JP (1) JP2002535230A (cs)
KR (1) KR20010101670A (cs)
CN (1) CN1113829C (cs)
AR (1) AR022421A1 (cs)
AT (1) ATE253536T1 (cs)
AU (1) AU758013B2 (cs)
BR (1) BR0008974A (cs)
CA (1) CA2359056A1 (cs)
CZ (1) CZ20012699A3 (cs)
DE (1) DE60006358T2 (cs)
DK (1) DK1152998T3 (cs)
ES (1) ES2209842T3 (cs)
IL (1) IL144166A0 (cs)
NZ (1) NZ512734A (cs)
PL (1) PL349875A1 (cs)
TW (1) TW487688B (cs)
WO (1) WO2000043327A1 (cs)
YU (1) YU52701A (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6872676B2 (en) 2002-04-29 2005-03-29 Coorstek, Inc. Semiconductive zirconia sintering material comprising aluminum oxide
DE102007010173B4 (de) * 2007-02-28 2009-04-16 Refractory Intellectual Property Gmbh & Co. Kg Schmelzgegossenes feuerfestes Erzeugnis
US20100035747A1 (en) * 2008-07-30 2010-02-11 Saint-Gobain Ceramics & Plastics, Inc. Partially stabilized zirconia materials
KR101761085B1 (ko) * 2008-08-13 2017-07-24 오름코 코포레이션 심미적 치열교정용 브래킷 및 이의 제조방법
GB0821674D0 (en) * 2008-11-27 2008-12-31 Univ Loughborough Ceramic
CN105272224A (zh) * 2015-10-21 2016-01-27 上海大学 氧化铝掺杂的氧化镁部分稳定氧化锆陶瓷的制备方法
CN112645734A (zh) * 2020-12-30 2021-04-13 广东昭信照明科技有限公司 一种气孔率为32~40%的多孔陶瓷及其制备方法和应用
CN113004034A (zh) * 2021-02-06 2021-06-22 苏州润纳斯纳米科技有限公司 高烧结活性复合纳米Zr02粉末微球的制备方法
CN114436650B (zh) * 2022-02-23 2023-03-17 山东国瓷功能材料股份有限公司 氧化锆组合物、氧化锆烧结体、牙科修复体及制备方法
CN115010172B (zh) * 2022-07-27 2023-06-27 郑州振中电熔新材料有限公司 一种抗热冲击镁锆陶瓷粉体及其制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US232095A (en) * 1880-09-07 whiting
DK155827C (da) * 1979-01-04 1989-10-09 Commw Scient Ind Res Org Keramisk materiale paa basis af zirkoniumoxid delvis stabiliseret med magnesiumoxid, dets fremstilling og genstande fremstillet ved hjaelp af materialet
JPS58120571A (ja) * 1982-01-09 1983-07-18 日本特殊陶業株式会社 高靭性セラミツク焼結体
ATE24706T1 (de) * 1982-06-01 1987-01-15 Commw Scient Ind Res Org Keramische materialien aus zirkonium und deren herstellungsverfahren.
DE3415803A1 (de) * 1984-04-27 1985-10-31 Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften e.V., 3400 Göttingen Hochfester und temperaturbestaendiger formkoerper aus zirkoniumdioxid (zro(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts)) und verfahren zu seiner herstellung
FI870303A (fi) * 1986-01-24 1987-07-25 Dow Chemical Co Keramiska kompositioner keramiskt haerledda fraon magnesiumaluminat och zirkoniumoxid.

Also Published As

Publication number Publication date
IL144166A0 (en) 2002-05-23
TW487688B (en) 2002-05-21
ES2209842T3 (es) 2004-07-01
DE60006358D1 (de) 2003-12-11
AU3350300A (en) 2000-08-07
WO2000043327A1 (en) 2000-07-27
ATE253536T1 (de) 2003-11-15
KR20010101670A (ko) 2001-11-14
NZ512734A (en) 2003-08-29
AU758013B2 (en) 2003-03-13
YU52701A (sh) 2004-03-12
DE60006358T2 (de) 2004-09-09
AR022421A1 (es) 2002-09-04
BR0008974A (pt) 2002-01-29
EP1152998A1 (en) 2001-11-14
CA2359056A1 (en) 2000-07-27
DK1152998T3 (da) 2004-03-08
CN1337929A (zh) 2002-02-27
CN1113829C (zh) 2003-07-09
EP1152998B1 (en) 2003-11-05
PL349875A1 (en) 2002-09-23
JP2002535230A (ja) 2002-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20070179041A1 (en) Zirconia Ceramic
Nettleship et al. Phase transformations in dicalcium silicate: I, fabrication and phase stability of fine‐grained β phase
US6723672B1 (en) High-strength magnesia partially stabilized zirconia
US5518673A (en) Silicon nitride ceramic having high fatigue life and high toughness
Li et al. Optimized sintering and mechanical properties of Y-TZP ceramics for dental restorations by adding lithium disilicate glass ceramics
CZ20012699A3 (cs) Vysokopevnostní oxid zirkoničitý částečně stabilizovaný oxidem hořečnatým
JPH0585822A (ja) 希土類酸化物−アルミナ−シリカ焼結体およびその製造方法
Boberski et al. High‐performance Silicon nitride materials
Sivanesan et al. Effects of CeO2 Addition on Slip-Cast Yttria Tetragonal Zirconia Polycrystals Toughened Alumina (ZTA)
EP0287262A1 (en) Method of making stabilized zirconia ceramic
JP2864455B2 (ja) 耐低温劣化ジルコニア材料及びその製造方法
Binner et al. Improvement in the mechanical properties of polycrystalline beta-alumina via the use of zirconia particles containing stabilizing oxide additions
EP0365553A1 (en) PROCESS FOR PRODUCING CERAMIC COMPOSITE MATERIALS CONTAINING SILICON OXYNITRIDE AND ZIRCONIUM OXIDE.
JP3076682B2 (ja) アルミナ系焼結体及びその製造方法
Aydin et al. Mechanical properties of zirconia toughened mullite composites fabricated by slip casting
Bellosi et al. Influence of powder treatment methods on sintering, microstructure and properties of Si3N4-based materials
EP1350505A1 (en) Method for manufacturing a glass infiltrated metal oxide infrastructure.
Qin et al. Microstructure and bending strength of 3Y‐TZP/12Ce‐TZP ceramics fabricated by liquid‐phase sintering at low temperature
JP3121996B2 (ja) アルミナ質焼結体
JP2650049B2 (ja) セラミック切削工具及びその製造方法
JP2690571B2 (ja) ジルコニア系切削工具とその製造法
Lange Fabrication reliability of ceramics: controlling flaw populations
JPH066512B2 (ja) 高靭性窒化ケイ素焼結体及びその製造方法
JP2005097016A (ja) 高強度ガラス・フッ素金雲母系マシナブルセラミックス及びその製造方法
JP2022156925A (ja) 耐熱性及び耐久性にすぐれたムライト焼結体及びその製造方法