CZ20012505A3 - Umělá koľeąina a způsob její výroby - Google Patents

Umělá koľeąina a způsob její výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ20012505A3
CZ20012505A3 CZ20012505A CZ20012505A CZ20012505A3 CZ 20012505 A3 CZ20012505 A3 CZ 20012505A3 CZ 20012505 A CZ20012505 A CZ 20012505A CZ 20012505 A CZ20012505 A CZ 20012505A CZ 20012505 A3 CZ20012505 A3 CZ 20012505A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
heat
pile
knit
base
Prior art date
Application number
CZ20012505A
Other languages
English (en)
Inventor
Esa Suokas
Paivi Porrassalmi
Original Assignee
Valtion Teknillinen Tutkimuskeskus
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Valtion Teknillinen Tutkimuskeskus filed Critical Valtion Teknillinen Tutkimuskeskus
Publication of CZ20012505A3 publication Critical patent/CZ20012505A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B1/00Weft knitting processes for the production of fabrics or articles not dependent on the use of particular machines; Fabrics or articles defined by such processes
    • D04B1/02Pile fabrics or articles having similar surface features
    • D04B1/025Pile fabrics or articles having similar surface features incorporating loose fibres, e.g. high-pile fabrics or artificial fur
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B9/00Circular knitting machines with independently-movable needles
    • D04B9/14Circular knitting machines with independently-movable needles with provision for incorporating loose fibres, e.g. in high-pile fabrics
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04HMAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
    • D04H11/00Non-woven pile fabrics
    • DTEXTILES; PAPER
    • D10INDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBLASSES OF SECTION D, RELATING TO TEXTILES
    • D10BINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBLASSES OF SECTION D, RELATING TO TEXTILES
    • D10B2501/00Wearing apparel
    • D10B2501/04Outerwear; Protective garments
    • D10B2501/044Fur garments; Garments of fur substitutes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

Oblast vynálezu
Vynález se týká umělé kožešiny jak je uvedena v preambuli připojeného nároku 1. Vynález se rovněž týká způsobu výroby umělé kožešiny. V následujícím je uveden popis použití umělé kožešiny a známý způsob její výroby a její struktura.
Dosavadní stav techniky
Použití umělé kožešiny
Umělá kožešina je pletený vlasový výrobek. Je to měkký, lehký a tepelně izolující výrobek. Obvyklá použiti umělé kožešiny (s dlouhým vlasem nebo pramenovým vlasem) jsou podšívky do vycházkového oblečení a do bot. Technické upotřebení zahrnuje čalounické materiály na nábytek, technické výrobky používané v nemocnicích, leštící kotouče a malířské válečky. Po zvýšení základní váhy může být pletený vlasový výrobek použit na výrobu bud’ semišových kožichů v nichž vlas směřuje dovnitř, nebo umělých kožichů, v nichž vlas směřuje ven. Protože vnější strana semišových kožichů je hladká ne vzorovaná pletenina, může být barvena na různé vzory.
Výroba umělé kožešiny
Mechanické spojování vlákenných materiálů v umělé kožešině je provedeno přímo v pletacím stroji. Umělá kožešina je obvykle vyráběna na jedno válcovém okrouhlém pletacím stroji. Příze základní pleteniny jsou podávány do jazýčkových jehel ve válci, do nichž je rovněž přiváděn pramen sestávající ze střížových vláken. Střížová vlákna ulpívají ke snímacímu válci, který vlákna učeše do správného směru a přivede jek jehlám pletacího stroje zvěd• ·· ···· · * · ······ ·· ·· · * · * nutým pro převzetí vláken s válce. Pro zajištění přidržení vláken v háčcích jehel a pro jejich orientaci je úzkou štěrbinou k podávacím místům směrem do středu válce okrouhlého pletacíáho stroje foukán vzduch. Jakmile se jehly se zachycenými chomáčky střížových vláken začnou zatahovat, je do jehel podána příze tvořící vlastní pleteninu. Jakmile jehly projdou očky předcházejícího řádku, upevní příze chomáčky střížových vláken v hladké pletenině tak, že vytvoří kožešinový povrch. Krok pletení při němž je provedeno spojení umělé kožešiny je popsán v Evropském patentu 0 091 025 a v mezinárodní přihlášce WO 95/25191.
Dále, patentová přihláška DD 122 558 popisuje způsob výroby textilní struktury připomínající kožešinu, při němž textilně-technické spojení mezi vlákenným materiálem tvořícím vlas a základním pleteným výrobkem je provedeno prošitím (německy Náhwirktechnik, Náhwirken), což je způsob lišící se od způsobů výroby umělých kožešin v pletacích strojích. Zde je vlas vyroben všíváním vláken propichováných pomocí jehel základním materiálem a tvořících na druhé straně základního materiálu vyčnívající kličky, které mohou být otevřeny postřižením. Druhá textilní vrstva je připevněna na příklad pomocí zahřátého filmu k přízi na rubní straně základního materiálu tvořícího tkaninu, poté může být textilie odtažena ve směru vlasových vláken a vlasová vlákna vytvořená z výše uvedených prošitých přízí zůstanou připevněna k filmu na vnější straně výrobku.
Vlasové textilní výrobky vyrobené výše uvedeným způsobem prošívání jsou rovněž popsány ve zveřejněné přihlášce DE 1 938 970. Před prošitím je na horní straně základního materiálu umístěna další netkaná textilie nebo film z termoplastického materiálu a příze jsou propichovány touto vrstvenou strukturou. Je-li základní materiál ohřát, termoplastický materiál, který je v něm použit jako pomocná vrstva, se roztaví a lépe spojí vlas sestávající z prošitých přízí se základním materiálem.
• · • ·
..............
,··· ·· ·· ·· .....
Jsou-li umělé kožešiny vyráběny na pletacím stroji, je vlas vytvořený ze střížových přízí upevněn mechanicky během fáze pletení a spojení tedy není pevné. Z toho důvodu jsou střížová vlákna připevněna k základní pletenině v technologii známého pletacího stroje přidáním látky, která připevní vlas k úpletu.
Při adhezivním spojování umělých kožešin se obvykle používá tekuté disperzní lepidlo sestávající z kontinuální vodní fáze a dispergované polymemí fáze, která může být pevná nebo kapalná. Při použití pronikne lepidlo částečně i do struktury. Obvykle je vlas umělé kožešiny lepen latexem, v němž je jako pojidlo ve vodní fázi dispergován polyvinylacetát (PVA). Jiná pojivá jsou na příklad polyolefiny (PO), kopolymery polyamidu (PA), polyestery (napříkladcoPET) nebo polyvinylchlorid (PVC). Lepidlo může být také pasta, do níž je ve vodní fázi přimíšeno větší množství práškového kopolymeru ethyl-vinyl acetátu (EVA), polyethylenu (PE) nebo kopolyamidu (coPA). Rovněž jsou používána dvousložková lepidla, jako na příklad uretanová lepidla, jejichž složkami jsou isokyanát a polyol. I tato lepidla jsou dobře tekoucí, tekutá a pronikají do struktury.
Stabilizovaný latex nebo pasta je nanesena na hladkou stranu umělé kožešiny na příklad nanesením zpěněného lepidla stěrkou. Pronikání lepidla do vazby pleteniny je řízeno povrchově aktivními prostředky. Poté je umělá kožešina zavedena na rám, kde je vrstva lepidla tepelně fixována. Hladký povrch lepené umělé kožešiny má tvrdý omak, což je zaviněno tuhostí vytužené vrstvy polyvinylacetátu.
Dále, US patent 4,236,286 popisuje připevňování vlasu k pletenině pomocí teplem tvrditelného povlaku.
Je-li semišový kabát vyroben z vlasové pleteniny, může být jeho lepený hladký povrch barven. Barva je aplikována na hladkou stranu umělé kožešiny
a potom je pojidlo na rámu tepelně fixováno. Pigmentové barvy s příslušnými pojidly způsobí to, že omak výrobku bude tvrdý.
Krok lepení vyžaduje samostatná zařízení pro přípravu tekutých disperzních lepidel, jako na příklad zařízení na přípravu lepidla pro vydávání a zařízení pro vydávání lepidla. Mimoto, lepidlo má nepříznivý vliv na strukturu umělé kožešiny, na příklad je zhoršen omak.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je zlepšit výše uvedené nedostatky a vytvořit umělou kožešinu, která má lepší strukturu a je vhodná pro různá použití tak jako, nebo lépe než, známé struktury a jejíž výroba je také snadnější. Pro dosažení tohoto cíle je umělá kožešina v první řadě vyznačena tím, co bude uvedeno ve význakové části připojeného nároku 1. Je-li při fixaci použit plastový materiál který se účinkem tepla taví nebo změkčuje a který může být strukturálním prvkem vláken umělé kožešiny (ve střížovém vláknu nebo v přízi) nebo vrstvou nebo částí vrstvy přidané na rubovou stranu, je možné vytvořit umělou kožešinu s vlastnostmi bližšími vlákenné struktuře bez dalších lepidel a podobně. Současně jsou vyloučena lepicí zařízení, která mohou být nahrazena ohřívacím zařízením, která nejsou tak složitá.
Jiná výhodná provedení vynálezu jsou uvedena v přiložených závislých nárocích a v následujícím popisu.
Přehled obrázků na výkresech
V dalším bude vynález popsán s odvoláním na připojené výkresy, kde obr.l znázorňuje postupový diagram způsobu výroby vlasové struktury podle vynálezu; obr.2 znázorňuje schematicky jeden krok výroby vlasové struktury;
• ·
obr.3 znázorňuje základní pleteninu v půdorysu a hotovu umělou kožešinu v řezu; obr.4 znázorňuje detail struktury umělé kožešiny a obr.5 až 10 znázorňují výsledky zkoušek vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Způsob podle postupového diagramu na obr.l obsahuje následující kroky: A) podávání příze základní pleteniny a podávání střížových vláken tvořících vlas; B) tvorba vlasu mechanickým upevněním střížových vláken do základní pleteniny při jejím pletení, C) postřižení vnějšího povrchu vlasu permanentně na délku a případná mechanická úprava vlasu, D) tepelná úprava pro připevnění vlasu k základní pletenině a E) další zpracování.
Obr.2 znázorňuje příklad výroby umělé kožešiny. Základní pletenina je vyrobena podáváním přízí la základní pleteniny do jazýčkových jehel 4 pletacího stroje, do nichž jsou rovněž podávána střížová vlákna 3 ze snímacího válečku 5 pro vytvoření vlasu. Tento stupeň činnosti je podorobněji popsán výše pod názvem Výroba umělé kožešiny a příslušná technika je popsána v Evropském patentu 0 091 025 a v publikaci WO 95/25191.
Struktury umělých kožešin
V této souvislosti budou použity následující termíny:
- Materiál vláken: střížová vlákna nebo nekonečné vlákno. U vlákenného materiálu se rovněž předpokládá, že obsahuje mikrovlákna, která již jsou v textilním průmyslu obvyklá. Podle definice vytvořené v Evropě jsou mikrovlákna vlákna o méně než 1 denieru, ale jinde se jako horní hranice považuje 0,7 denieru.
• ·
- Střížové vlákno: vlákenný materiál (stapl - střížové vlákno) sestávající z několika přetržitých vláken dané, omezené délky nebo rozložených délek, rovněž obsahující vlákna o tloušťce mikrovlákna.
- Nekonečné vlákno: nepřetržité vlákno na rozdíl od střížových vláken, rovněž obsahující vlákna o tloušťce mikrovlákna.
- Příze: příze vytvořená ze střížových vláken nebo z jednoho nebo několika nekonečných vláken.
Obr.3 znázorňuje strukturu umělé kožešiny. Na levé straně je znázorněna základní pletenina 1 z rubu a na pravé straně je znázorněna umělá kožešina v řezu ve směru sloupků základní pleteniny kolmo k rovině umělé kožešiny. Soudržnou vazbou vlasu umělé kožešiny je základní pletenina ^sestávající z délek příze la podávaných do jehel pletacího stroje. Na obrázku jednotlivé délky příze tvoří postupné řádky hladké (jednolícní) pleteniny. Střížová vlákna 3_vyčnívají z roviny základní pleteniny a pocházejí z chomáčků vláken podaných výše popsaným způsobem do háčků jehel pletacího stroje a jejichž volné konce jsou orientovány k čelní straně základní pleteniny 1 a tvoří více Či méně hustý vlas v závislosti na hustotě podávání střížových vláken
3. Chomáčky vláken jsou upevněny k základní pletenině formou obloučků probíhajících společně s očky, vždy vázané dalším očkem v pořadí tvoření oček a jejich oba konce vždy trčí z předcházejících oček na rubní straně pleteniny. Původní délka vlasu, tj. největší možná vzdálenost čelní strany umělé kožešiny od základní pleteniny 1 pochopitelně závisí na délce střížových vláken 3. Obvykle je vlas postřižen na délku postřižením konců střížových vláken, čímž se vytvoří poměrně rovný vnější povrch 3a vlasu, jak je znázorněno na obr.3. Při postřihování mohou být střížová vlákna ještě orientována do požadovaného směni, na příklad více vzpřímeně. Existují i jiné způsoby mecha nické úpravy vlasu, které mohou být provedeny pro docílení požadované struktury nebo vzhledu vlasu.
Dále, na obr.3 je čárkovanou čarou znázorněna doplňková vrstva 2, která může být případně připevněna ke druhé straně základní pleteniny 1, tj. k rubní straně umělé kožešiny, možnosti vytvoření doplňkové vrstvy 2 jsou probrány v dalším.
Vlas vytvořený ze střížových vláken 3 je trvale připevněn k základní pletenině 1 pomocí plastového materiálu, který může být působením tepla roztaven nebo změkčen; to znamená, že struktura podle obr.3 obsahuje plastový materiál, který byl tepelnou úpravou na místě kde je střížové vlákno 3 ve styku se základní pleteninou 1 roztaven nebo změkčen do takové míry, že střížová vlákna se přilepila k přízi la základní pleteniny 1 prostřednictvím roztaveného/změkčeného plastového materiálu, který po poklesu teploty opět ztuhl. Obr.4 znázorňuje řez umělou kožešinou podél čáry IV - IV na obr.3, tj. ve směni kolmém na sloupky a kde spojovací plastový materiál je umístěn v bodech styku střížových vláken a příze a je označen písmenem B. Materiálová plocha B může být plastový materiál ve střížových vláknech 3, plastový materiál v přízi lb základní pleteniny 1 nebo kombinovaný plastový materiál v obou. Odpovídajícím způsobem může být materiálová plocha vytvořena povrchovým materiálem doplňkové plochy 2_nacházející se proti přízi la základní pleteniny a střížovým vláknům 3 v místě jejich styku.
Tavný plastový materiál mohou být spojovací vlákna nebo část spojovacích vláken, nebo termoplasty použité jako obecné prvky struktury textilních výrobků, které mohou mít tvar vláken nebo to mohou být struktury se širší plochou, jako na příklad filmy.
Spojovací vlákna
Je-li do výrobku vybrán tepelně spojitelný plastový materiál, musí se vzít v úvahu maximální teploty převládající v podmínkách jeho použití a údržby. Základní polymery pro tepelně spojitelná vlákna jsou obvykle polyestery a polyamidy. V následujícím jsou uvedeny body změkčení a tavení některých polymerů:
- polyvinylchlorid/PVC Ts 115-160 °C Tm 160-180 °C
- polyamid/PA Ts 170-190 °C Tm 210-230 °C
- polyester/PET Ts 230-240 °C Tm 245-260 °C
- polypropylen/PP Ts 150 °C Tm 160-170 °C
- polyethylen/PE Ts 85-90 °C Tmll5°C
Z výše uvedených jsou na základě tepelného chování vhodnými spojovacími vlákny polyvinylchlorid a polyolefíny (polypropylen a polyethylen), včetně na nich založených kopolymerů. Ale, pro některé podmínky použití a údržby mohou být tavné body polyolefínů, zvláště polyethylenu, příliš nízké.
V případě polyamidů a polyesterů se tavné body základních polymerů sníží komonomery (kopolyamidy a kopolyestery), čímž se dosáhne vytvoření spojovacích vláken.
Aby tepelně spojitelná vlákna pevně ulpěla k výrobku, na který mají být připevněna (například na pleteninu nebo tkaninu), musí být chemické složení obou podobné. Je-li toto základní pravidlo dodrženo, jsou problémy s lepením vyloučeny. Je-li surovina základního výrobku polyester (například Dacron nebo Trevira), musí být jako tepelně spojitelné vlákno zvolen kopolyester, ne polyolefín nebo polyamid. Tímto způsobem je zajištěna dostatečná pevnost tepelného spojení mezi vlákny různých materiálových vrstev. Je-li chemické složení spojovacích vláken jiné než základní vrstvy, musí být pro vzájemné spojení takových materiálů použit prostředek pro slučitelnost.
Spojovací vlákna, která mají být spojena teplem a tlakem mohou být rozdělena do tří různých tříd, totiž adhesní vlákna, tavná adhesní vlákna a dvousložková vlákna.
Adhesní vlákna jsou obvykle amorfní polyestery zvlákňováné z taveniny. V důsledku nedostatku krystalických oblastí budou tyto polymery při prvním zvýšení teploty nad 100 °C povrchově lepivé, čímž mohou být tlakem nakalandrovány na základní materiál.
Tavný bod tavných adhesních vláken musí být nižší než základního materiálu, ke kterému jsou přilepována pomocí tepla. Aby se vyloučilo poškození základního materiálu, je tento teplotní rozdíl dostatečně velký, 50 až 100 °C. Bod tavení je v tomto případě obvykle méně než 205 °C, výhodně méně než 180 °C. Aby body měkčení a tavení dostaly správnou hodnotu, může být chemické složení základního polymeru synteticky modifikováno (kopolymerizace). Tato tavná adhesní vlákna jsou obvykle kopolyestery nebo kopolyamidy. Rovněž jsou možné homopolymery, jako na příklad výše uvedený PVC, PP a PE.
Ve dvousložkových vláknech, která mají být použita jako spojovací vlákna jsou zkombinovány dvě složky, jejichž chemická složení jsou různá (například PET a PE) nebo jejichž body tavení jsou různé. Příkladem je dvousložkové polyesterové vlákno, jehož jedna oblast, která je použita jako spojovací prostředek se taví při nízké teplotě 100 až 110 °C a jehož druhá oblast se taví při vyšší teplotě 250 až 265 °C.
Výše uvedená spojovací vlákna jsou k disposici jako střížová vlákna nebo nekonečná vlákna a tyto typy vláken mohou být použity na výrobu příze, která rovněž může obsahovat různá vlákna ve směsi.
• · • ·
Alternativy výrobku
V následujícím budou uvedeny některé alternativy pro docílení výše uvedených daných struktur. V následujících strukturách je přítomen plastový materiál který se taví nebo měkne vlivem tepla v alespoň jedné z následujících částí umělé kožešiny: ve střížových vláknech 3 tvořících vlas, v základní pletenině Jav doplňkové vrstvě 2. V následujících alternativách je výraz tavitelný použit jak pro tavitelný, tak pro měknoucí polymemí materiál v němž teplota stoupá vlivem vnější energie aplikované takovým způsobem, že dojde k výše uvedeným jevům a materiál se dostane do lepivého stavu. Vždy dochází ke změně ve stavu materiálu nebo ve vlastnostech povrchu z tuhého stavu do stavu, který umožní přilnutí částí k sobě.
A) Tavitelná spojovací vlákna jsou vmíšena do střížových vláken 3 tvořících vlas. Obsah spojovacích vláken se může měnit od 0 do 100 %. Případ 0 % se týká dále popsané alternativy D.
B) Tavitelné spojovací vlákno nebo příze je začleněna do příze la základní pleteniny 1 multiplikací, zdvojením, dvojitým zdvojením nebo jiným textilním způsobem. Obsah spojovacích vláken (mono nebo multi) nebo přízí se může pohybovat od 0 do 100 %. Případ 0 % se týká dále popsané alternativy D.
C) Alternativy A a B současně, tj. střížová vlákna 3_obsahují tavitelná spojovací vlákna a příze základní pleteniny 1 obsahuje tavitelné spojovací vlákno nebo přízi.
V předcházejících výrobcích A,B a C se spojovací plastový prvek, tj. spojovací vlákno a/nebo spojovací vlákno nebo příze taví nebo změkne pomocí vedeného, proudícího nebo sálavého tepla a případně i tlakem. V případě nutnosti je možno použít kombinace různých způsobů tavení nebo změkčování. Ze struktur výrobků A,B a C je také možné vyrobit umělou kožešinu s • · · ♦ · · · • · ♦ · · · · • · · · · · • · · · · * · · · · · · · · * · *. ...·.· ·· ·· ·· ··· vlasem na obou stranách výrobku. Vlas je nejprve mechanicky připojen k jedné straně základní pleteniny, poté se část vlasu tak zvaným počesávacím postupem protáhne základní pleteninou na druhou stranu. Při počesávání (rowing, německy Rauhen) jsou pro vytahování vláken z textilního materiálu použita mykací zařízení, tj. v tomto případě pro vytahování vláken vlasu z opačné strany na druhou stranu základní pleteniny.
D) Do střížových vláken 3 tvořících vlas nejsou vmíšena žádná spojovací vlákna. V umělé kožešině jsou střížová vlákna 3 vlasu nebo příze la základní pleteniny 1 nebo obou vytvořena z termoplastů použitých jako obecné strukturální prvky textilního zboží, jejichž chemické materiály obsahují tavitelné polyolefíny, polyvinyly, polystyreny, polyakrylnitrily, polyakryly, tavitelné deriváty celulozových polymerů, polyestery a polykarbonáty, polysulfony, polyimidy, polyeter oxidy, tj. polyacetaly, polyketony, polyuretany, polyfluoridy, termoplastické elastomery, jako na příklad termoplasty obsahující dieny, elastomemí kopolymery, jako na příklad elastomery obsahující butadieny, elastomery obsahující ethylen nebo propylen, fluoroelastomery, silikonové elastomery nebo různé chemické kombinace polymerů nebo směsi kterýchkoliv z výše uvedených látek ve formě materiálu, vláken nebo příze. Vlas nebo základní pletenina nebo oboje, v závislosti na materiálu, je tavena pomocí vedeného, proudícího nebo sálavého tepla a případně tlakem. Požadavkem je, aby teplota převyšovala bod tavení termoplastu a aby účinek byl dostatečně dlouhý, ale současně dostatečně krátký. V případě nutnosti je možno použít kombinace různých způsobů tavení. Vlas a základní pletenina jsou vzájemně spojeny tavením.
E) Základní výrobek, tj. umělá kožešina s vlasem na jedné straně základní pleteniny 1 bez příměsi tavitelných spojovacích vláken ve střížových vláknech 3 tvořících vlas. Na hladkou stranu, tj. na rubní stranu umělé kožešiny je jako doplňková vrstva 2 nalaminován film, obsahující alespoň na jedné jeho
straně termoplast. Materiál může být tentýž jako výše uvedené materiály v alternativě D, nebo to mohou být různé jejich chemické polymerní kombinace nebo směsi. Film může být celý z jednoho termoplastu, nebo může být opatřen stejnoměrnou povrchovou vrstvou z termoplastu tavící se při nižší teplotě nebo může být opatřen povrchem z lepivé pavučiny sestávající z vlákenného termoplastu nebo místně lepivé šablony jejíž bod tavení je nižší než bod tavení vlastního filmu. Vrstva 2 je natavena na základní pleteninu 1 pomocí vedeného, proudícího nebo sálavého tepla a případně tlakem. Film může mít speciální vlastnosti, jako na příklad může být prodyšný, mimo vlastností ochrany proti větru a proti dešti. V případě nutnosti je možno použít kombinace různých způsobů tavení. Film může být i z jiného materiálu než z termoplastu jeli na jeho povrchu sousedícím se základní pleteninou 1 kterýkoliv z výše uvedených termoplastických materiálů. Pomocná vrstva 2 může být i plst obsahující alespoň na povrchu termoplast a tato plst může být vytvořena ze spojovacích vláken nebo ze směsi spojovacích vláken.
F) Alternativa bodu A, v níž je film nebo plst laminována na hladkou stranu, to je na rubní stranu umělé kožešiny z materiálů a s alternativami podle předchozí alternativy E. Spojení se základní pleteninou 1 je provedeno způsoby podle alternativy E.
G) Alternativa bodu B, v níž je na hladkou stranu, tj. na rubní stranu umělé kožešiny nalaminována pomocná vrstva 2_vytvořená z materiálů a podle alternativy E. Vrstva 2 je spojena se základní pleteninou způsoby podle alternativy E.
H) Alternativa bodu C, v níž je film nebo plst nalaminována jako pomocná vrstva 2 na hladkou stranu, tj. na rubní stranu umělé kožešiny, vytvořená z materiálů a alternativami podle alternativy E. Spojovací prvek, tj. vlasové
vlákno a vlákna nebo příze základní pleteniny a vrstvy 2 jsou spojeny způsoby podle alternativy E.
I) Modifikovaý výrobek, jehož struktura může odpovídat bodu A, B, C, D, E, F, G nebo H a v němž jsou dvě umělé kožešiny s vlasem na jedné straně jejich základních pletenin l_laminovány k sobě prostřednictvím pomocné vrstvy 2, přičemž výsledkem je umělá kožešina s vlasem na obou stranách výrobku. Struktury pomocné vrstvy a termoplastických materiálů mohou odpovídat výše uvedeným.
Výhodně, je-li na vlas nebo na základní pleteninu použit teplem spojitelný vlákenný materiál, je některý materiál z tavitelného/měknoucího plastu a některý při spojování zůstane nezměněn. Tyto různé materiály mohou být v jednom vláknu (dvousložková vlákna), nebo v různých vláknech, přičemž ve vlasu a/nebo v základní pletenině jsou použity směsi vláken.
Směs vláken může obsahovat tepelně spojitelná vlákna a taková syntetická vlákna, která se během spojování nemění, například termoplastická vlákna s vysokou teplotou tavení. Střížová vlákna 3 vlasu nebo základní pleteniny 1 mohou jako další materiálovou složku mimo termoplastů obsahovat přírodní vlákna (0 až 100 %) ve vlasu nebo v základní pletenině (bavlnu, len, suchopýr, vlnu, atd.) a termoplasty, jako na příklad termoplastické povlaky nanesené po tepelném spojení vlasu (disperze polyuretanového spojovacího prvku obsahujícího barevné pigmenty). Na povrch výše uvedených jednostranných struktur A až I je rovněž možné laminovat nebo jiným způsobem připevnit, na příklad přilepením, tvarovanou nebo netvarovanou tkaninu nebo pleteninu z přírodního vlákna nebo ze syntetiky nebo rovinné (xy rovina) prvky textilní nebo plastové technologie. Všechny části umělé kožešiny mohou být barveny nebo vzorovány známými způsoby barvení nebo grafickými tiskařskými způsoby.
• ·
Je-li vlas umělé kožešiny tepelně připevněn k základní pletenině, je omak výrobku takový, jako omak textilie. Současně, vlas je k základní pletenině připevněn tavením místo mechanického připevnění, to znamená, vlas umělé kožešiny nebude během používání vypadávat a umělá kožešina si zachová své funkční vlastnosti jako na příklad schopnost tepelné izolace, což je pro použití důležité. Schopnost tepelné izolace (Rc) umělé kožešiny je nejméně na hranici 0,10K.m2/W nebo lepší (BS 4745:1990).
Způsoby tepelného připevňování tavitelných spojovacích vláken
Způsoby tepelného spojování musí být vybrány správně, aby spojovací vlákna byla pevně připevněna. Roztavená spojovací vlákna jsou spojena mezi sebou v první řadě v průsečících styku, to je mezi adhezním materiálem a/nebo mezi adhezním a základním materiálem. Při tepelném připevňování by se měly uvážit následující faktory:
- princip tavení: vedené, proudící, sálavé teplo
- princip funkce tavícího zařízení: teplem nebo teplem a tlakem
- kalibrační zařízení: kalibrace rozměrů konečného výrobku
- chladicí zařízení: chlazení tavitelných spojovacích vláken - chemická struktura spojovacích vláken, obsah a množství různých složek; vlastnosti konečného výrobku, jako například omak a pevnost.
Je-li proces tavení založen na proudění, přesněji na plynném médiu, obvykle na horkém vzduchu, může být způsob proveden proudem vzduchu procházejícím výrobkem, nebo foukáním na povrch výrobku. První způsob je všeobecně používán při výrobě tlustého, porézního, netkaného zboží, protože tímto způsobem mohou být ohřátá i vlákna vnitřních částí. Účinek průchozího proudění je trojitý, ale tato výhoda je ztracena, je-li snížena schopnost výrob15
ku propouštět vzduch. Pro upevňování vláken vlasu umělé kožešiny je nejlépe vhodné foukání horkého vzduchu na jednu nebo obě strany.
Je-li obsah spojovacích složek ve směsi střížových vláken v poměru k základnímu materiálu zvýšen, zvýší se pevnost spojení, i když na úkor omaku. Je-li obsah spojovacích vláken příliš vysoký, bude konečný výrobek křehký a tvrdý. Lepší pevnosti je dosaženo u dvousložkových vláken než u jednosložkových adhezních vláken, přičemž objemový podíl je stejný. Končený výsledek také závisí na počtu bodů styku mezi spojovacími vlákny, jakož i na případně použité síle stlačení. Vlákna vlasu umělé kožešiny jsou upevněna tak, že délka vlasu (vyčnívání z roviny základní pleteniny) je od 1 do 50 mm. Délka vlasu umělé kožešiny závisí na délce podávaných střížových vláken a na nastavení kroku postřihování. Střížová vlákna obsahující tavitelný/měkčitelný plastový materiál jsou ve tvaru pramene z mykacího stroje tvořící vlas, a/nebo vláken nebo přízí obsahující tavitelný/měkčitelný materiál a jsou vedena do pletacího stroje současně s přízí tvořící očka.
Další možné způsoby připojení základního výrobku, tj. umělé kožešiny, zahrnují umístění pomocné vrstvy 2 na rubní straně následujícími způsoby:
- technikou laminace plastové fólie tvořící bariéru pro vlhko a vzduch
- tavnou impregnací nebo povlečením hladké strany pleteniny v umělé kožešině taveninou plastu (na příklad modifikací postupu povlakování papíru), kde roztavený termoplast po ztuhnutí vytvoří jednotný film, který rovněž představuje bariéru pro vlhko a vzduch,
- impregnací hladké strany pleteniny v umělé kožešině práškem plastu za sucha a tepelným spojením v peci nebo v kalandru, přičemž je rovněž vytvořen jednotný spojovací film.
Jako základní pravidlo je nutno uvést, že jak ve vlasovém vláknu 3, tak v očkových přízích la základní pleteniny umělé kožešiny musí být tavitelná • · • · složka, aby se tyto dva prvky vzájemně dobře spojily. Pro účel vynálezu rovněž stačí, aby jeden z těchto prvků obsahoval tavitelnou složku. Je-li tavitelná složka použita pouze v jednom z těchto prvků, je výhodné aby byla použita ještě jedna tavitelná složka v doplňkové vrstvě 2. Není-li v žádném z obou prvků tavitelná složka, je doplňková vrstva 2 nutná pro dosažení tepelného spojení.
Výhody tepelného spojení ve srovnání s lepením
Použitím tavných/měknoucích vláken a tepelného spojování při výrobě umělé kožešiny se dosáhne následujících výhod ve srovnání s obvyklými lepidly a podobně (spojování chemickými lepidly):
- V konečném výrobku je dosaženo měkčího textilního omaku.
- Konečné výrobky mohou být téměř zcela (100 %) recyklovány, protože chemické složení spojovacích vláken může být zvoleno totéž jako u základní pleteniny nebo tkaniny.
- Úspora energie vynecháním odpařování vody. Pro tavení spojovacích vláken bude nutná pouze jedna čtvrtina až jedna šestina (1/4 - 1/6) tepelné energie ve srovnání se spojováním lepidly.
- Nebudou nutná žádná spojovací činidla nebo tepelná fixace. Výrobní proces je bezpečný pro životní prostředí, protože nevznikne žádná odpadní voda a nebude vyfukován žádný vzduch.
- Volbou spojovacích vláken je možno ovlivňovat vlastnosti konečného výrobku, na příklad pružnost a odolnost proti ohni.
• ·
Příklady provedení
Vynález bude probrán na následujících příkladech, které nejsou omezující.
Zkoušky tepelného připojování vlasu.
Do vlasu nebo do základní pleteniny umělé kožešiny byla přidána tavitelná vlákna. V prvním případě byla do pramene z mykacího stroje tvořícího vlas přidána tavitelná střížová vlákna (15-50 hmotnostních %) a ve druhém případě byla vlákna přiváděna do pletacího stroje s pletací přízí (multiplikace nebo zdvojování). Nejprve byly zkoušky provedeny ph přísně řízených podmínkách v laboratoři a pak v průmyslových podmínkách. Během zkoušek byly časy a teploty počítány teoreticky, aby počet praktických zkoušek byl co možná nej menší.
Připevňování vlasových vláken základního výrobku, tj. umělé kožešiny, bylo provedeno třemi různými způsoby:
1. Martindaleův způsob, SFS 4328 (Textilie. Zjišťování odolnosti textilií v oděru. Martindaleův způsob).
- zjišťování ztráty váhy výrobku po zatížení
- kvalitativní způsob
2. Způsob žmolkování, SFS 3378 (Textilie. Zjišťování odolnosti textilií proti žmolko vání).
- zjištění ztráty váhy výrobku po zatížení
- kvalitativní způsob
3. Zkouška pevnosti vlasu v tahu, modifíkovná SFS 3189 (Textilní podlahové krytiny. Zjišťování síly na vytažení vlasu).
·
- Měření síly nutné na vytažení vlasových vláken ze základní textilie (v Newtonech)
- zjištění normalizovaných výsledků dělením síly (N) nutné pro vytažení vlasových vláken jejich hmotou (mg)
- kvantitativní způsob.
Pro zjištění funkčnosti tepelného spojení byly jako referenční vzorky použity nezpracované, tj. nelepené a lepené umělé kožešiny.
Příklad 1: Tavitelná vlákna ve vlasu umělé kožešiny, upevnění v horkovzdušném rámu.
Umělá kožešina byla vyrobena v jedno válcovém okrouhlém pletacím stroji. Jako náhrada části obchodně dostupného polyesteru Dacron T 688 (DuPont) použitého jako vlas bylo použito obchodně dostupné spojovací vlákno Wellbond TO 109 (Wellman Intemational Ltd.). Wellbond TO 109 je dvousložkové plyesterové vlákno (coPET/PET) jehož povrch se taví při nízké teplotě > 110 °C a jádro při teplotě 255 °C. Základním vzorkem při zkouškách tepelného lepení byla umělá kožešina jakost T351 následující struktury:
- základní pletenina . PET 167/32 x 1 ecru 100 hmotnostních %
- vlas . Dacron T688 (PET) 4,7/35 50 hmotnostních % . Wellbond TO 109 (coPET/PET) 5,3/55 50 hmotnostních % celkem 100 hmotnostních %
Tavitelná vlákna byla připevněna k polyesterovým vláknům základní pleteniny v Ernst Benzově kontinuálním laboratorním rámu. Při konečném nastavení parametrů procesu jsou vlastnosti výrobku optimalizovány mezi • ·
omakem a upevněním vláken vlasu tak, že úroveň každé vlastnosti je dostačující. Umělá kožešina obsahující tavitelná vlákna vlasu je ohřátá v Benzově kontinuální laboratorní peci, jejíž horní klapka (Klappe) je otevřena (auf) a dolní klapka (Klappe) je zavřena (zu). Vlastní zkouškové řady obsahovaly tři různé časy prodlevy.
Základní hmotnost umělé kožešiny byla 240 g/m2. Při pokojové teplotě (20 °C) jako počáteční hodnotě jsou teploty a doby prodlevy použité při zkouškách (FRAME) uvedeny v tabulce 1:
Tabulka 1. Hodnoty teploty vzduchu a doba prodlevy při zkouškách FRAME
Vzorek Teplota vzduchu (skutečná hodnota) (°C) Teplota vzorku (Cílová) (°C) Doba prodlevy vzorku (skutečná hodnota) (s)
Rám 1 160 155 120
Rám 2 180 160 70
Rám 3 200 160 50
Vzorek byl umístěn vlasovou stranou dolů v držáku. Dále, umělá kožešina musí být v držáku v rámu napnuta tak, že na ni působí pevnost v tahu. Vlasová strana rámu je kryta teplu odolným materiálem, na příklad látkou s hliníkovým povlakem. Ohřev vzduchem byl proveden na rubové straně, tj. na straně základní pleteniny.
Výsledek zkoušky je znázorněn na obr. 5. První číslo za kódem výrobku T351 značí teplotu zpracování a druhé číslo dobu trvání. Křivky zkoušky žmolko vání ukazují, že adhese vlasu umělé kožešiny k základní pletenině s tepelným zpracováním stoupá, ale současně se omak stává tvrdším.
Příklad 2: Tavitelné vlákno ve vlasu umělé kožešiny, připevnění horkou kovovou plochou
Umělá kožešina byla vyrobena na jednoválcovém okrouhlém pletacím stroji. Obchodně dostupné tavitelné spojovací vlákno Wellbond TO 109 (Wellman Intemational Ltd.) bylo použito jako náhrada části obchodně dostupného polyesteru Dacron T 688 (DuPont) použitého jako vlas. Wellbond TO 109 je dvousložkové polyesterové vlákno (coPET/PET) jehož povrch se taví při nízké teplotě > 110 °C a jádro při vysoké teplotě 255 °C. Při zkouškách tepelného spojení byla základním vzorkem umělá kožešina jakosti T 351 následujícího struktury:
- základní pletenina
. PET 167/32 x 1 ecru 100 hmotnostních %
- vlas
. Dacron T 688 (PET) 4,7/35 50 hmotnostních %
. Wellbond TO 109 (coPET/PET)5,3/33 50 hmotnostních %
celkem 100 hmotnostních %
Tavitelné vlákno obsažené ve vlasu umělé kožešiny bylo ohřáto pomocí kovové desky. K tomu účelu bylo použito zařízení, v němž je dvojice elektricky vyhřívaných desek (například Fixotest). Při konečné úpravě parametrů procesu jsou vlastnosti výrobku optimalizovány mezi omakem a upevněním vláken vlasu tak, že hodnota každé vlastnosti je dostačující.
Umělá kožešina obsahující tavitelná vlákna vlasu o základní váze 240 g/m2 byla zahřáta střední dvojicí desek v zařízení Fixotest. Na danou teplotu byla zahřáta pouze horní deska (Tabulka 2). Přepínač dolní desky byl ponechán v poloze 0, tedy nebyla zahřáta. Je-li povrch základní pleteniny umělé kožešiny podroben náhlé změně teploty, je teplo vedeno do plného materiálu • · (vedení) okamžitě a jednorozměrově. Náhlé stoupnutí v počáteční fázi okamžiku účinku teploty na povrch plného materiálu může být vypočítán do dané hloubky, přičemž ke vnitřním částem kusu zatím není přivedeno žádné teplo.
Rada vlastních zkoušek obsahovala tři doby trvání (označené indexem 1,2 a 3); současně, předpokládané množství vzduchu obsaženého v umělé kožešině (poréznost) bylo 20 %. Teploty a doby trvání zkoušek (FIXO) jsou uvedeny v tabulce 2.
Tabulka 2. Hodnoty doby prodlení závislé na teplotě horkého povrchu kovu při zkouškách FIXO,
Vzorek Teplota kovového povrchu Ts (°C) Cílová teplota T(0,5)t vzorku (°C) Doba zahřívání vzorku t (s)
Fixo 1 160 155 899 = 15 min
Fixo 2 180 160 71
Fixo 3 200 160 22
Vzorek je vlasovou stranou dolů umístěn v zařízení Fixotest, přičemž základní pletenina umělé kožešiny leží proti horkému kovému povrchu. Horká kovová plocha roztaví tavitelná vlákna obsažená ve vlasu pro přilepení k základní pletenině během vypočítané doby působení. Vlas umělé kožešiny, jako takový, se v žádném případě nesmí roztavit, protože by byl narušen omak a objem výrobku. Prostřední horní deska zařízení Fixotest je obrácena proti dolní desce, vzorek je ponechán mezi nimi. Vzorek je podroben jmenovitému tlačnému zatížení:
P = F/A(1), kde F = m .g = síla vyvozená horní deskou m = hmota desky (1 kg) ·· ·· » · ·
·· g = gravitační zrychlení (9,81 m/s^)
A = plocha povrchu desky (0,05 .0,11 nú = 0,0055 nú.
Vzorek umělé kožešiny, který je umístěn volně mezi deskami zařízení Fixotest je podroben tlaku, jehož hodnota je 1,8 kPa.
Výsledek zkoušky je znázorněn na obr.6. První číslo za kódem výrobku T 351 značí teplotu zpracování a druhé číslo dobu trvání. Pomocí horké kovové plochy může být vlas obsahující tavitelná vlákna připevněn k základní pletenině lépe než horkým vzduchem. Jestliže teplota kovového povrchu překročí bod tavení spojovacího vlákna, vlas se prakticky neoddělí od základní pleteniny.
Příklad 3: Tavitelné vlákno v základní pletenině umělé kožešiny, připevnění v horkovzdušném rámu
Tavitelná spojovací vlákna mohou být vmíšena do vlasu umělé kožešiny nebo do základní pleteniny. V prvním případě byla tavitelná střížová vlákna přidána do pramene z mykacího stroje (50 hmotnostních %), a potom byla roztavena v rámu (proud horkého vzduchu). Tímto způsobem bylo dosaženo stejné pevnosti spojení vlasu a základní pleteniny jako s lepidlem s příčnou vazbou.
Ve druhém případě bylo polyesterové vlákno (PET 167f 32x2) základní příze základní pleteniny zdvojeno dvousložkovou vícevlákennou přízí (coPET/PET 278fl6) v níž povrch jednotlivých vláken je PET s nízkým bodem tavení (160 - 205 °C) a jádro je obvyklý PET (250 - 260 °C).
Údaje o vláknech, která mají být kombinována jsou uvedena v dalším:
IPET 167fi2x2
-jemnost 167 dtex
- průměr příze: 124 Tm • · • · • · · • · · · • · · • · · ·
II Kanebo coPET/PET 278A6
-jemnost 278 dtex
- průměr příze: 160 Tm
První je příze základní pleteniny v umělé kožešině a druhé je tavitelné dvousložkové vlákno. Na základě lineárních hustot složek je obsah tavitelného vlákna ve zdvojené přízi (167 dtex + 278 dtex) 62,5 hmotnostního %.
Tato vlákna byla zkombinována v prstencovém zdvoj ovacím stroji s plochým přízovým pásem (například Z80). Potom je získaná příze rozdělena na 12 cívek přírubového soukacího stroje a pak byla výše uvedeným způsobem vyrobena umělá kožešina v jedno válcovém okrouhlém pletacím stroji.
Umělá kožešina označená kódem T 416 má následující strukturu:
- základní pletenina . (167 dtex + 278 dtex) Z50 = 650 dtex . PET 167G2x2 + coPET/PET 278fl 6
- vlas . PET Trevira T 290, 3,3 dtex, 28 mm.
Umělá kožešina obsahující tavitelná vlákna je ohřátá v Benzově kontinuální laboratorní peci, jejíž horní klapka (Klappe) je otevřena (auf) a dolní klapka (Klappe) je zavřena (zu). Řada vlastních zkoušek obsahuje tři různé doby trvání. Povrchová hustota umělé kožešiny je 320 g/mÁ
Teploty a doby trvání použité při zkouškách (FRAME 2) jsou uvedeny v tabulce 3. ) • · • ·
Tabulka 3. Hodnoty teploty vzduchu a doby trvání při zkouškách FRAME 2.
Vzorek Teplota vzduchu 0i (skutečná hodnota) (°C) Teplota vzorku 0 (cílová) (°C) Doba trvání (skutečná hodnota) (s)
Rám 1/2 160 155 145
Rám 2/2 180 160 90
Rám 3/2 200 160 65
Vzorek je vložen do držáku vlasovou stranou dolů (pro vystavení působení proudu horkého vzduchu). V tomtéž držáku rámu musí být umělá kožešina rovněž napnuta, aby byla vystavena namáhání v taliu. Vlasová strana vzorkuje chráněna teplu odolným materiálem, na příklad látkou s hliníkovým potahem.
Výsledek zkoušky je uveden na obr.7. První číslo za kódem výrobku T 416 značí teplotu zpracování a druhé číslo je doba trvání. Upevnění vlasu umělé kožešiny je tepelným zpracováním zlepšeno. Zdá se, že tavitelné vlákno má lepší účinek ve vlasu (obr.5) než v základní pletenině (obr.7). Je-li tavitelné vlákno v základní pletenině, zůstává omak vlasu měkký i navzdory tepelnému zpracování.
Příklad 4: Upevnění vlasu umělé kožešiny plastovým filmem
Umělá kožešina byla vyrobena na jednoválcovém okrouhlém pletacím stroji. Tato umělá kožešina, označená kódem výrobku T 513, má následující strukturu:
struktura umělé kožešiny (žádná tavitelná vlákna ve vlasu:
. základní pletenina: PET 167/32x2 100 hmotnostních % • VLAS: Dacron T 688(35mm) 35 %, 8 mm • · • ·
Dralon BRT (28 mm) 65 %, 8 mm
Vlas sestává ze směsi polyakrylu Dralon L BRT 3,3/28 (Bayer) a polyesteru Dacron T 688 4,7/35 (DuPont), to je, neobsahuje žádnou složku tavitelnou při teplotách zpracování. Základní váha umělé kožešiny byla 350 g/m2. Nelepená umělá kožešina byla opatřena prodyšným plastovým potahem chránícím proti větru a dešti. Plastovým filmem je vlas umělé kožešiny připevněn k základní pletenině.
Termoplastický film byl nalaminován na povrch základní pleteniny umělé kožešiny. Při zkoušce byl použit film následujících vlastností:
I Porelle 55 (Porvair PLC)
- polyeter uretan
- perforovaný film
- průměr běžného otvoru : 1 Tm
- tlouštka filmu: 55 + -5 Tm
- neprůhledný, bílý film
- odolnost proti hydrostatickému tlaku (BS 3424 způsob 29C): 700 cm H2O/min=0,69 bar
- propustnost pro vodní výpary (ASTM E96 B):
650 750 g/(m2 ,d)
II Symbatex (Enka)
- polyester
- hydrofilní film
- tlouštka filmu: 10 Tm
- průhledný, bezbarvý film • · • · · · · · * · ··· ·· ··· · · • · · · · ·· · •· ·· ·· ···
- odolnost proti hydrostatickému tlaku: > 1 bar
- propustnost pro vodní výpary: >2500 g/(m2.d)
III Pebatex (Elf Atochem)
- polyeter amid
- hydrofilní film
- tlouštka filmu: 15 Tm
- průhledný, bezbarvý film
- odolnost proti hydrostatickému tlaku (DIN 53886):> 1 bar
- propustnost pro vodní výpary (ASTM E 96 BW): 25000 g/(m2.d)
Filmy byly připevněny k základní pletenině umělé kožešiny v lepicím lisu (Meyer KF600), v němž výrobek procházel mezi dvěma vyhřívatelnými gumovými pásy. Na začátku linky byl film zahřát nad bod tavení a u konce byl film upevněn přitlačením k povrchu zboží. Film byl přitaven na povrch umělé kožešiny.
Byly vytvořeny tři vzorové lamináty. Spodní materiál laminátů byla umělá kožešina, na níž byl tepelně připevněn film neprostupný pro vodu kapalném stavu, ale propustný pro vodní výpary. V případě potřeby byla použita tenká lepivá pavučina, vyrobená z polyuretanu. Údaje lepivé pavučiny jsou uvedeny v dalším:
- výrobce: Applied Extrusion Technologies Ltd (Anglie)
- název výrobku: Shamet SH 151
- materiál: polyuretan
- pásmo tavení (DSC měření): 110-145 °C
- teplotní pásmo laminace: 150-170 °C.
Druhá použitá lepicí pavučina byla Shamet SH 2402, vyrobená z polyamidu. Podmínky zpracování jsou uvedeny v tabulce 4. Lepivá pavučina byla použita spolu s hydrofilními filmy, tj. vzorky 2 a 3. Porelle filmy (vzorek 1) obsahují hustě rozmístěná lepivá místa roztaveného plastu která je přilepí k výrobku, který má být opatřen povlakem.
Tabulka 4. Hodnoty teploty vzduchu, doby trvání a zatížení stlačením při zkouškách.
Film Teplota horního pásu (kontrolní hodnota) (°C) Vzorek doba trvání (skutečná hodnota) (s) Zatížení vzorku stlačením (kontrolní hodnota) (N/cm2)
Vzorek 1 Porelle 55 (bez lepicí pavučiny) 140 22 9
Vzorek 2 Symbatex/lepicí pavučina: Shamet SH 151 160 22 9
Vzorek 3 Pebatex/lepicí pavučina: Shamet SH 2402 160 22 9
Je-li na umělou kožešinu laminován plastový film, jsou na základní pleteninu připevněna nelepená vlasová vlákna. To je patrno z obr. 8, který znázorňuje vliv laminovaného plastového filmu na připevňování vlasu jestliže umělá kožešina neobsahuje tavitelné spojovací vlákno. Uvedené vzorky jsou nelepené umělé kožešiny T351 aT513. Nejlepší je vzorek laminovaný Symbatexovým filmem. Laminace plastového filmu zcela nahradí přilepování vlasu umělé kožešiny; současně se získá prodyšný vodotěsný a vzduchotěsný výrobek.
Pomocí prodyšného plastového filmu chránícího proti větru a dešti je možno docílit toto, že umělá kožešina bude neprostupná na příklad pro proud vzduchu a vody (obr.9 a 10). Obr.9 znázorňuje účinek laminovaného plastového flmu na prostupnost vzduchu umělou kožešinou T513 a obr. 10 znázorňuje účinek laminovaného plastového filmu na odolnost proti hydrostatickému tlaku. Podle výsledků měření může být krátce řečeno, že pouze odolnost laminovaných vzorků proti oděru je zřetelně menší než u lepených umělých kožešin. Odolnost laminovaných vzorků proti opotřebení může být zlepšena povlečením plastového filmu velmi tenkou pleteninou nebo tkaninou. Tím je rovněž umožněno opatřit povrch umělé kožešiny jakýmkoliv vzorem. Mimoto, omak takového výrobku má zcela charakter textilu, tj. lepší než u umělých kožešin spojených lepicí emulzí.
Laminované vzorky jsou prodyšné, jejich propustnost vodních výparů je stejná jako u nepovlečených umělých kožešin T513. Dále, laminované umělé kožešiny jsou vzduchotěsné, protože prakticky nejsou prostupné pro vzduch. Odolnost laminovaných výrobků proti hydrostatickému tlaku je více než 10 m; odpovídající hodnota pro lepené umělé kožešiny je pouze 1 až 5 cm. Nejlepším výrobkem v celé této řadě byla umělá kožešina povlečená filmem Symbatex.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY (určené pro další řízení, s upraveným nárokem 1)
    1. Umělá kožešina, v níž jsou střížová vlákna (3) mechanicky vmíšena do základní pleteniny (1) vytvořené z příze (la) tak, že vyčnívají z úrovně základní pleteniny (1) a tvoří vlas na vnější straně umělé kožešiny, vyznačující se tím, že střížová vlákna (3) vmíšená do základní pleteniny (1) jsou připevněna k základové pletenině (1) následkem tepelného spojení prostřednictvím plastového materiálu změkčeného a/nebo roztaveného působením tepla.
  2. 2. Umělá kožešina podle nároku 1, vyznačující se tím, že tepelné spojení je provedeno prostřednictvím střížových vláken (3) vmíšených do základní pleteniny (1) a obsahujících plastový materiál měkčený a/nebo tavený působením tepla.
  3. 3. Umělá kožešina podle nároku 1, vyznačující se tím, že tepelné spojení je provedeno pomocí příze (la) v základní pletenině (1) obsahující plastový materiál měkčený a/nebo tavený působením tepla.
  4. 4. Umělá kožešina podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že tepelné spojení je provedeno prostředníte vím jak příze (la) v základní pletenině (1), tak střížových vláken (3) vmíšených do základní pleteniny.
  5. 5. Umělá kožešina podle nároku 1 vyznačující se tím, že tepelné spojení je provedeno pomocí doplňkové vrstvy (2) umístěné na rubní straně základní pleteniny (1), obahující plastový materiál měkčený a/nebo tavený působením tepla, ležící proti základní pletenině (1).
  6. 6. Umělá kožešina podle nároku 5, vyznačující se tím, že i příze (la) základní pleteniny (1) a/nebo střížová vlákna (3) vmíšená do základní pleteniny obsahují plastový materiál měkčený a/nebo tavený působením tepla.
    • ·
  7. 7. Umělá kožešina podle nároku 2 nebo 4, vyznačující se tím, že střížová vlákna (3) vmíšená do základní pleteniny (1) obsahují spojovací vlákna, jejichž složku tvoří plastový materiál měkčený a/nebo tavený působením tepla.
  8. 8. Umělá kožešina podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že příze (la) základní pleteniny (1) obsahuje spojovací vlákno, jehož složka je tvořena plastovým materiálem měkčeným a/nebo taveným působením tepla.
  9. 9. Umělá kožešina podle nároku 2,3,4,6,7 nebo 8 , vyznačující se tím, že střížová vlákna (3) vmíšená do základní pleteniny, nebo základní pletenina (1) obsahuje i jiný vlákenný materiál mimo vláken obsahujících plastový materiál měkčený/tavený působením tepla.
  10. 10. Způsob výroby umělé kožešiny podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že tepelná úprava je prováděna vedeným teplem.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že tepelná úprava je provedena převedením základní pleteniny (1) a doplňkové vrstvy (2) případně upevněné k její rubní straně přes vyhřátý povrch.
  12. 12. Způsob výroby umělé kožešiny podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že tepelná úprava je provedena prouděním tepla.
  13. 13. Způsob výroby umělé kožešiny podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že tepelná úprava je provedena sálavým teplem.
  14. 14. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků 10 až 13, vyznačující se tím, že při upevňování je mimo tepelné úpravy použit i tlak.
CZ20012505A 1999-01-15 1999-01-15 Umělá koľeąina a způsob její výroby CZ20012505A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/FI1999/000023 WO2000044969A1 (en) 1999-01-15 1999-01-15 Artificial fur and method for its manufacture

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20012505A3 true CZ20012505A3 (cs) 2001-11-14

Family

ID=8556738

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012505A CZ20012505A3 (cs) 1999-01-15 1999-01-15 Umělá koľeąina a způsob její výroby

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1159474A1 (cs)
AU (1) AU2055199A (cs)
CZ (1) CZ20012505A3 (cs)
EA (1) EA003479B1 (cs)
SK (1) SK10122001A3 (cs)
WO (1) WO2000044969A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20020122914A1 (en) 1999-07-02 2002-09-05 Moshe Rock Double-face velour fabric articles having improved dynamic insulation performance
US6828003B2 (en) * 1999-07-02 2004-12-07 Malden Mills Industries, Inc. Velour fabric articles having flame retardance and improved dynamic insulation performance
EP1366889A3 (en) * 2002-05-16 2004-04-14 Kuraray Co., Ltd. Roller brush structure for painting, and method for producing it
US8142587B2 (en) * 2009-05-05 2012-03-27 Chandra Sekar Methods for manufacturing a paint roller and component parts thereof
US8771451B2 (en) * 2009-01-08 2014-07-08 Chandra Sekar Methods for manufacturing a paint roller and component parts thereof
US8142599B2 (en) * 2009-01-08 2012-03-27 Chandra Sekar Methods for manufacturing a paint roller and component parts thereof
US20120286448A1 (en) * 2009-01-08 2012-11-15 Chandra Sekar Methods for manufacturing a paint roller and component parts thereof
KR101553859B1 (ko) 2009-04-29 2015-09-17 찬드라 세카 페인트 롤러 및 그 컴포넌트부 제조 방법
IT1401429B1 (it) * 2010-06-14 2013-07-26 Texapel Spa Procedimento per la realizzazione di manufatti tessili imbottiti e manufatto tessile imbottito.

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3755057A (en) * 1971-08-23 1973-08-28 H Scott Synthetic fur
US4236286A (en) * 1978-06-01 1980-12-02 Borg Textile Corporation Manufacture of knitted synthetic fur fabric
SE8700060D0 (sv) * 1987-01-09 1987-01-09 Berne Ellers Forfarande och anordning for bindning av cellulosafibrer
US5269994A (en) * 1992-04-10 1993-12-14 Basf Corporation Nonwoven bonding technique
ZA933072B (en) * 1992-05-01 1994-10-30 Hoechst Celanese Corp A tufted fabric.
JPH06192958A (ja) * 1992-12-25 1994-07-12 Toray Ind Inc 毛皮調パイル布帛の製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
EP1159474A1 (en) 2001-12-05
AU2055199A (en) 2000-08-18
WO2000044969A1 (en) 2000-08-03
SK10122001A3 (sk) 2001-12-03
EA200100800A1 (ru) 2002-08-29
EA003479B1 (ru) 2003-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI395850B (zh) 可熱固定的內襯不織布、其製造方法及應用
JPS6363405A (ja) 接着用及び固定用熱可塑性樹脂層を具備したル−プファスナ−部
US4131704A (en) Nonwoven fabric comprising needled and selectively fused fine and coarse filaments having differing softening temperatures which is useful as a backing in the production of tufted materials
US5747133A (en) Decorative composite floor coverings
CA2146401C (en) Non-adhesive bonded tufted carpet and method for making the same
US20020039636A1 (en) Carpet and carpet making methods
PL181003B1 (pl) Dywan igłowy, sposób wytwarzania dywanu igłowego i podkład dywanowy
ES2936272T3 (es) Estructura no tejida con fibras catalizadas por un catalizador de metaloceno
EP3256631B1 (en) Method for manufacturing a laminated pile textile product
JP2001146673A (ja) 直交積層不織布
JP2006517267A (ja) ガラス繊維の乾式ベール及び有機繊維の不織布を含む複合体
RU2429318C2 (ru) Высокопрочная легкая прошивная основа для тафтинга и способ ее получения
NO125283B (cs)
CZ20012505A3 (cs) Umělá koľeąina a způsob její výroby
US20110250420A1 (en) Composite stiffener materials
US20020132084A1 (en) Carpet and carpet making methods
KR101104725B1 (ko) 심실링 테이프 및 그의 제조방법
EP3615625A1 (en) Functional fiber reinforced adhesive tape
US20190301163A1 (en) Impact Resistant Waterproofing Material Having a Film Layer
NO158388B (no) Borehull-loggesystem.
EP0208918A2 (en) Reinforcing composite for roofing membranes and process for making such composites
JP2003129366A (ja) ネット状基布およびその製造方法
FI108650B (fi) Tekoturkis ja menetelmä sen valmistamiseksi
DE102014001776B4 (de) Thermisch fixierbarer Einlagevliesstoff, Verfahren zu dessen Herstellung und Verwendung
CN108350649A (zh) 制造纺织产品的方法、该纺织产品的用途、该纺织产品本身以及用于应用该方法的装置