CZ20012195A3 - Nýtovací přístroj - Google Patents

Nýtovací přístroj Download PDF

Info

Publication number
CZ20012195A3
CZ20012195A3 CZ20012195A CZ20012195A CZ20012195A3 CZ 20012195 A3 CZ20012195 A3 CZ 20012195A3 CZ 20012195 A CZ20012195 A CZ 20012195A CZ 20012195 A CZ20012195 A CZ 20012195A CZ 20012195 A3 CZ20012195 A3 CZ 20012195A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
piston
riveting device
riveting
switch
magnet
Prior art date
Application number
CZ20012195A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ295284B6 (cs
Inventor
Michael Hayder Honsel
Original Assignee
M. H. Honsel Beteiligungs Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by M. H. Honsel Beteiligungs Gmbh filed Critical M. H. Honsel Beteiligungs Gmbh
Publication of CZ20012195A3 publication Critical patent/CZ20012195A3/cs
Publication of CZ295284B6 publication Critical patent/CZ295284B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21JFORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
    • B21J15/00Riveting
    • B21J15/10Riveting machines
    • B21J15/28Control devices specially adapted to riveting machines not restricted to one of the preceding subgroups
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21JFORGING; HAMMERING; PRESSING METAL; RIVETING; FORGE FURNACES
    • B21J15/00Riveting
    • B21J15/10Riveting machines
    • B21J15/105Portable riveters

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Actuator (AREA)

Description

Nýtovací přístroj
Oblast techniky
Vynález se týká nýtovacího přístroje s nýtovacím ústrojím a pohonným ústrojím pro zajišťování zdvihového pohybu nýtovacího ústrojí a s nejméně jedním spínačem pro vysílání nejméně jednoho signálu využitelného po zpracování k řízení nýtovacího ústrojí v závislosti na zdvihovém pohybu nýtovacího ústrojí.
Nýtovací přístroje tohoto typu jsou již ze stavu techniky známé. DE-U 92 14 080 popisuje nýtovací přístroj právě tohoto typu. Tyto nýtovací přístroje slouží známým způsobem pro osazování nýtů zaslepených na jednom konci nebo slepých nýtových kloboučků. Činnost těchto nýtovacích přístrojů je ovládána pneumatickým, hydraulickým nebo pneumaticko-hydraulickým pohonným ústrojím. Součástí počítacího a kontrolního ústrojí je spínač a řídicí jednotka. V závislosti na zdvihovém pohybu nýtovacího ústrojí se spínačem generuje signál, který je přiváděn na řídicí ústrojí a tam se podrobí potřebnému zpracování. Řídicí ústrojí potom vysílá signál na ukazovací ústrojí, informující o vykonaném počtu zdvihových pohybů nýtovacího přístroje a tím se získává informace, která umožňuje obsluze seznat skutečný stav nýtovacího přístroje. Obvykle se počet zdvihových pohybů ukládá do paměti a zobrazuje se na zobrazovací jednotce. Obsluha tak může zjistit, kolikrát byl přístroj namáhán a případně zajistit provedení potřebných údržbových prací po dosažení předem stanoveného počtu zdvihových přesunů. Zjištění počtu zdvihů umožňuje také zajistit zaručený výkon po celou dobu až dosažení stanoveného počtu zdvihů.
Dosud známé počítací a kontrolní ústrojí však mají četné nedostatky a nevýhody. Tak například není možno zjistit, jestli proběhl pracovní zdvih nebo zdvih naprázdno. Protože ·' ·
- 2 při provádění pracovního zdvihu je nýtovací ústrojí výrazně větší než v průběhu zdvihu naprázdno, mohou údaje o počtu pracovních zdvihů podávat pouze hrubou informaci o stavu nýtovacího ústrojí. V DE-U 92 14 080 popsané zařízení neumožňuje získávat údaje o dalších vlivech, ze kterých by bylo možno vyvodit závěry o stavu nýtovacího přístroje.
V EP 90 108 412 je popsáno komplexní zařízení, se kterým je možno realizovat velmi přesnou kontrolu nýtovacího procesu, přičemž tímto zařízením se přesně snímá síla působící při osazování slepého nýtu a dráha zdvihu pomocí tažných měřicích pístů. Toto zařízení však musí být opatřeno velkými a těžkými snímači. Kromě toho je u tohoto zařízení vyhodnocovací ústrojí tak drahé a rozměrné, že vyžaduje samostatnou spínací skříň z BPC nebo SPS, která není pro ruční nýtovačku vhodná.
Úkolem vynálezu je zdokonalit nýtovací nástroj uvedeného druhu, aby bylo možno získávat přesné údaje o opotřebení nýtovacího přístroje a přitom aby byly jen menší nároky na spínací techniku, což by umožňovalo její uplatnění v ručních nýtovacích nástrojích.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen nýtovacím nástrojem uvedeného druhu, zdokonaleným podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že přístroj je opatřen magnetem a v průběhu zdvihového pohybu je pohonným ústrojím zajistitelný relativní pohyb mezi spínačem a magnetem pro ovládání spínače.
Toto řešení je jednoduché a má výhodu spočívající v tom, že pomocí méně nákladného spínacího ústrojí se dosahuje možnosti získávat přídavné informace o zdvihovém pohybu a tyto informace potom zpracovávat. Relativním pohybem mezi magnetem a spínačem je možné zjistit dobu trvání tohoto relativního pohybu a z toho vypočítat rychlost zdvihového pohybu. Z rych ····· ·· ·· ·· ··· ··· · · · ···· · ···· · · losti zdvihového pohybu je možno zase učinit závěr, jestli se jedná o zdvih naprázdno nebo o pracovní zdvih. Zdvih naprázdno probíhá mnohem vyšší rychlostí než pracovní zdvih, protože při zdvihovém pohybu není třeba překonávat žádný odpor osazovaného nýtu. Přitom je možno jako přídavné kritérium vzít v úvahu rychlost zdvihu a počítat pouze pracovní zdvihy. Tím se získává přesnější výpověď o stavu nýtovacího přístroje, protože k opotřebení dochází v rozhodující míře v závislosti na počtu pracovních zdvihů. Spínač kromě toho pracuje bezdotykově a proto u něj nedochází k opotřebení.
Zvláště jednoduchý nýtovací přístroj se může vytvořit, jestliže je magnet spojen s ovládacím ústrojím.
Rovněž je výhodné, jestliže je magnet uložen pohyblivě ve skříni nýtovacího přístroje a spínač je pevně uchycen na skříni. Protože spínač je většinou opatřen připojovacím kabelem, je pokládáno za výhodnější realizaci vytvoření pohyblivého magnetu.
Zvláště jednoduché konstrukční řešení má další výhodné provedení vynálezu, podle kterého pohonné ústrojí obsahuje válcovou jednotku s válcem a pístem.
Přitom se ukazuje být výhodným takové řešení, u kterého je magnet pohyblivý společně s pístem nebo s pístnicí pístu. Tím odpadá nutnost zajišťovat pro magnet přídavné ústrojí nebo pohon pro ovládání pohybu magnetu. Kromě se může stát magnet součástí pohonné jednotky, což přináší úsporu místa. Kromě toho se může velmi přesně snímat rychlost pohybu pístu a tedy také rychlost zdvihového pohybu.
Za výhodné je pokládáno také další konkrétní provedení vynálezu, podle kterého je pohonné ústrojí pneumatické, hydraulické, pneumaticko-hydraulické, elektrické nebo elektric• · ···· ·· ·· • · · · ·
4 4 4 · ··· · ko-hydraulické ústrojí. U pneumatických pohonných ústrojí je možno dosáhnout vysokých rozdílů rychlostí pístu v průběhu zdvihu naprázdno a pracovního zdvihu.
V jiném výhodném provedení vynálezu je magnet vytvořen v prstencovém tvaru. Tím je možno zajistit souměrné uložení magnetu vzhledem k pístu nebo pístnici, takže píst nemusí být vytvořen jako neotočný. Přitom se ukazuje jako výhodné takové provedení, při kterém magnet obklopuje pístnici. V takovém případě může být magnet veden současně také pístnici.
Aby bylo možno co nejpřesněji zjistit rychlost pohybu pístu při zdvihovém pohybu, je podle dalšího provedení vynálezu výhodné, jestliže je spínač umístěn na válci druhé válcové jednotky s válcem a pístem nebo v jeho blízkosti. V tomto případě může mít magnet poměrně malé rozměry. Umístěním magnetu do vnitřního prostoru druhé válcové jednotky s válcem a pístem je magnet chráněn proti vnějším vlivům, přičemž nýtovací přístroj může mít v takovém případě velmi kompaktní konstrukci. Na rozdíl od dosud známých nýtovaček nevyžaduje magnet žádný další konstrukční prostor a může být integrován do válcové jednotky s válcem a pístem.
Zvláště přesné zjišťování rychlosti pohybu pístu je možné, jestliže je spínač umístěn na válci v poloviční zdvihové délce druhé válcové jednotky s válcem a pístem. V takovém případě se může rychlost pohybu pístu zjišťovat pouze jediným spínačem, protože píst se při jednom svém zdvihu posouvá dvakrát kolem spínače, který tak může vysílat dva signály v časovém odstupu od sebe.
Pro zjišťování rychlosti pohybu pístu může být výhodné, jestliže je spínač vytvořen ve formě magneticky ovládaného spínače, zejména jazýčkového spínače. Takový spínač je zvláště výhodný z hlediska ceny a je také velmi spolehlivý. Z doby • · · · · ·· ·» 9· trvání uvolňování a spínání spínače při pohybu magnetu kolem spínacích prvků se může zjistit rychlost pohybu pístu.
Jestliže je píst uložen neotočně uvnitř válcové jednotky s válcem a pístem, je možno použít poměrně malého magnetu. V takovém případě není nutno brát ohled na možné otáčení pístu.
Pro získání přesnějších závěrů o průběhu pohybu pístu může být nýtovačka opatřena dvěma spínači, umístěnými v podélném směru pohybové dráhy magnetů v odstupu od sebe. Tím je možno přesněji zjišťovat rychlost pohybu magnetů, protože magnet zajišťuje vysílání v průběhu nýtovacího procesu pomocí jázýčkových spínačů signály vznikající v časovém odstupu od sebe. Ještě přesnější informace o pohybu pístu se mohou získat, jestliže je nýtovaci přístroj opatřen třemi spínači, umístěný- mi v odstupech od sebe ve směru pohybu magnetů. Tím je možno přídavně zjišťovat, zda se pohyb pístu zrychluje nebo se píst pohybuje konstantní rychlostí, popřípadě u něj dochází k pozitivnímu nebo negativnímu zrychlení. Toto měření se provádí určováním délky časových intervalů mezi jednotlivými spínači. Jestliže jsou časové intervaly a tím rychlosti pohybu kolem dvou sousedních kontaktů shodné, pak se jedná o zdvih naprázdno. Jestliže jsou rychlosti vzájemně rozdílné, to znamená časové intervaly mezi dvěma sousedními spínaači různé, pak je nýt tažen a ještě nedošlo k jeho přetržení. Tak je možné také zjistit, zda přístroj pracuje s příliš velkým nebo příliš malým tlakem. Jestliže se při zdvihu naprázdno zjistí, že rychlost pohybu pístu je příliš velká, pracuje přístroj s příliš vysokým tlakem vzduchu a naopak jestliže je rychlost pohybu pístu je příliš malá, pracuje přístroj s příliš malým tlakem vzduchu. Rychlost pístu se může porovnávat například s předem zadanou porovnávací hodnotou, která je uložena v řídicím ústrojí. Při tomto porovnávání se může obsluze sdělovat signál, že přístroj pracuje s příliš velkým • · · · ♦ · · ·· «· ·· ··· nebo příliš malým tlakem.
V alternativním výhodném provedení vynálezu je přístroj opatřen dvěma magnety, umístěnými v odstupu od sebe v podélném směru pístu. Tím je možno s menším počtem spínačů také měřit rychlost pohybu pístu.
Zvláště výhodné pro úsporu místa je takové řešení, podle kterého jsou magnety jsou umístěny na obou vzájemně protilehlých stranách pístu.
Výhodné může být takové řešení, podle kterého je jeden ze spínačů umístěn v blízkosti pístu v jeho výchozí poloze. Pak je možno zjistit, zda se píst vrátil do stejné výchozí polohy. To může být výhodné zvláště u pneumaticko-hydraulicky poháněných nýtovaček. Jestliže by mělo docházet k prosakování hydraulické kapaliny v hydraulické části, nevracel by se píst do své výchozí polohy, přičemž tento stav se dá snadno zjistit spínačem umístěným v blízkosti výchozí polohy pístu.
Alternativně je jeden ze spínačů umístěn v blízkosti pístu v jeho koncové poloze.
V dalším výhodném provedení vynálezu je ovládací ústrojí opatřeno pamětí pro ukládání počtu nýtovacích operací.
Je také výhodné, jestliže je přístroj opatřen ústrojím pro odečítání obsahu paměti a pro přehrávání programů do ovládacího ústrojí. Tím je možné sdělovaat počet zdvihů, který se například v případě údržby ukládá do informačního systému .
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, ke znázorňují • ·
- 7 obr. 1 osový řez prvním příkladným provedením nýtovacího přístroje s hlavičníkem, obr. 2 schematický osový řez částí nýtovacího přístroje obr.
obr.
z obr. 1, osový řez částí druhého příkladného provedení čího přístroje z obr. 2 osový řez částí čího nástroje v osový řez částí čího nástroje v osový řez částí čího nástroje v osový řez částí čího nástroje v osový řez částí čího nástroje v f
třetího příkladného provedení zobrazení podle obr. 2, čtvrtého příkladného provedení zobrazení podle obr. 2, pátého příkladného provedení zobrazení podle obr. 2, šestého příkladného provedení zobrazení podle obr. 2, sedmého příkladného provedení zobrazení podle obr. 2, nýtovanýtovanýtovanýtovanýtovanýtovaPříklady provedení vynálezu
Obr. 1 je zobrazen nýtovací přístroj 1 částečně v podélném osovém řezu a částečně v bočním pohledu. Nýtovací přístroj 1 je opatřena skříní 2, ve které je uloženo nýtovací ústrojí 2 a pohonné ústrojí 4.
Nýtovací ústrojí 3 má konvenční konstrukční vytvoření a bude tedy objasněno jen stručně. Toto nýtovací ústrojí 3 je opatřeno koncovým dílem 5, který je zašroubován ve v podstatě válcovém hlavičníkovém pouzdru 6. V hlavičníkovém pouzdru 6 je posuvně uložen hlavičníkový píst 7, který je na svém konci, přivráceném ke koncovému dílu 5, opatřen upínacími čelistmi 8 pro přidržování dříku neznázorněného nýtu. Upínací čelisti 8 jsou pružinou 9 předpínány známým způsobem do sevřené polohy.
Hlavičníkový píst 7 je na své straně, odvrácené od koncového dílu 5, pevně spojen s hydraulickým pístem 10 hydrau • 0 lické válcové jednotky 11 s pístem a válcem. Hydraulický píst 10 je uložen axiálně posuvně uvnitř hydraulického válce 12 hydraulické válcové jednotky 11, přičemž hydraulický válec je umístěn souose s hlavičníkovým pístem 7. Hydraulický píst 10 je tlačen v příkladu na obr. 1 dvěma tlačnými pružinami 13 směrem doleva. Na straně hydraulického pístu 10, od vrácené od tlačných pružin .13, se nachází hydraulická komora
14, vyústěná do hydraulického zásobníku 15. Tento hydraulický zásobník 15 má válcový úsek 17 pístu 18 druhé válcové Pístnice 17 je ve válcovém a je utěsněna pomocí těsnění
16, do kterého zasahuje pístnice jednotky 19 s válcem a pístem, úseku 16 vedena axiálně posuvně 20♦ Druhá válcová jednotka 19 je kromě toho opatřena válcem 21, ve které je posuvně uložen píst 12, utěsněný těsněním 22. První hydraulická válcová jed notka 11 a druhá válcová jednotka 19 společně tvoří hlavní části pohonného ústrojí 4 nýtovacího přístroje 1, přičemž první hydraulická válcová jednotka 11 pracuje s hydraulickou kapalinou dodávanou z hydraulického zásobníku 15 a hydraulické komory 14.
Druhá válcová jednotka tomu pneumatickou jednotkou, se přivádí ventilem 23 a k otvoru 25 ve dně válce 21. umožněno hadicovou přípojkou s válcem a pístem je naproti přičemž potřebný tlakový vzduch vzduchovým tlakovým potrubím 24 Zásobování tlakovým vzduchem je 26.
Ventil 23 se může ovládat pohybem ovládacího tlačítka 27 proti předpínací síle pružiny 28 pomocí zdvihátka 29. a kladky 30 uchycené na ovládacím tlačítku 27,. Ventil 23 se ovládá známým způsobem, jestliže se zdvihátko 29 stlačuje dolů kladkou 30 a ventil 23 se otevírá a přivádí tlakový vzduch otvorem 25 do válce 21.
Na straně, odvrácené ode dna, je válec 21 opatřen otvorem 31, kterým může unikat přebytečný vzduch.
• *
Pro lepší přehlednost je na obr. 2 zobrazena pouze druhá válcová jednotka 19 s válcem a pístem.
Na pístu 18 je pevně uchycen prstencový magnet 32. Na vnější straně válce 21 se nachází jazýčkový spínač 33.· Kromě toho je na válci 21 upevněna platina 34, na které se nachází ovládací jednotka 35, zdroj 36 elektrického proudu, například baterie, a kontrolní ústrojí 37.· Ovládací jednotka 35, zdroj 36 elektrického proudu a kontrolní ústrojí 37, obsahující například zobrazovací jednotku s tekutými krystaly, jsou mezi sebou a s jazýčkovým spínačem 33 spojeny obvyklými zapojeními pomocí kabelů.
V další části bude podrobněji popsána činnost a funkce nýtovacího zařízení.
Nýt se slepou dírou se osadí známým způsobem do koncového dílu 5. přičemž dřík nýtu zasahuje přes koncový díl 5 mezi upínací čelisti 8. Při zasouvání nýtového dříku se upínací čelisti 8 odtlačují známým způsobem od sebe a proti předpínací síle pružiny 9 a nýtový dřík je tak zachycen těmito upínacími čelistmi 8. Jestliže se má nyní uskutečnit osazení nýtu, ovládá obsluha ruční nýtovací přístroj 1 ovládacím tlačítkem 27, přičemž ovládací tlačítko 27 se přitom zatlačuje proti síle pružiny 28 do skříně 2. Kladka 30 stlačuje při tomto pohybu zdvihátko 29 dolů, takže se otevře ventil 23 a tlakový vzduch proudí z hadicové přípojky 26, popřípadě ze zdroje tlakového vzduchu, a tlakovým potrubím 24 do otvoru 25, takže se tento tlakový vzduch přivádí do válce 21. Těsnění 22 zamezuje dalšímu unikání vzduchu, takže tlak vzduchu působí na píst 18 a zvedá jej do polohy zobrazené na obr. 1. V průběhu tohoto zvedání se pístnice 17 zasouvá do válcového úseku 16 hydraulického zásobníku 15 a vytlačuje odtud hydraulickou kapalinu, která se v něm nachází, do hydraulické komory 14. Na základě takto vznikajícího tlaku se hydraulický píst 10
hydraulické první jednotky 11 s válcem a pístem posouvá v zobrazení na obr. 1 směrem doprava proti síle předepnuté pružiny 13, takže se pohyb přenáší na nýtovací ústrojí 3, takže hlavičníkový píst 7 se posouvá tahem rovněž doprava a tím se uskuteční známým způsobem nýtovací operace. Jestliže se píst 18 úplně vysune, dostane se hydraulický píst ve své nastavené najvzdálenější poloze vpravo. V této poloze se měl uskutečnit nýtovací proces a může se uskutečnit odtržení taženého dříku.
Jestliže obsluha uvolní ovládací tlačítko 27, vrátí tlačná síla tlačné pružiny 28 ovládací tlačítko 27 zpět do polohy zobrazené na obr. 1, přičemž při tomto posuvu se ventil 23 uzavře. Současně může vzduch unikat z druhé válcové jednotky 19 s válcem a pístem a píst 18 se vrátí působením vratné síly tlačné pružiny 13 a tím vyvolaným zpětným posuvem hydraulického pístu 10 do výchozí polohy, zobrazené na obr. 1. Přístroj je tak připraven pro novou nýtovací operaci. Přebytečný vzduch v druhé válcové jednotce 19 s válcem a pístem v průběhu provádění nýtovací operace může unikat otvorem 31. Pro zpětné vedení je vytvořen ventilový blok 39, kterým se může známým způsobem vzduch pod pístem 18, určený pro vracení pístu 18, vypouštět.
Protože s pístem 18 je pevně spojen magnet 32, zvedá se tento magnet 32 při provádění nýtovací operace společně s pístem 18 nahoru. Přitom se magnet 32 posouvá podél jazýčkového spínače 33 a jeho jazýčkových kontaktů. Působením magnetické síly magnetu 32 se jazýčkový spínač 33 sepne, takže na řídicí ústrojí se přivede signál, který podává informace o poloze pístu 18. V dalším průběhu nýtovací operace, kde se píst 18 dostává opět ze své nejvyšší polohy, se blíží magnet 32 opět do své výchozí polohy a přitom se pohybuje kolem jazýčkového spínače 33 a vysílá tak další signál, který se přivádí na ovládací ústrojí, kde se zpracovává. Těmito dvěma signály je ovládací ústrojí ve stavu, ve kterém je možno určit, zda proběhl nýtovací proces. Počet signálů se přitom dělí dvěma, protože píst 18 se v průběhu nýtovacího procesu posouvá dvakrát podél jazýčkového spínače 33,. Jestliže se počet signálů dělí dvěma, získá se počet zdvihových pohybů. Jestliže oba signály vznikají v krátkém sledu po sobě, probíhá zdvih naprázdno. Ovládání nástroje se může příslušně naprogramovat, aby se zdvihy naprázdno nepočítaly. Jestliže má magnet 32, zobrazený na obr. 3, předem danou tloušťku, existuje kromě toho možnost zajistit časový interval, ve kterém je jazýčkový spínač 33 sepnut, jestliže se magnet 32 posouvá kolem něj. Tím se získává přídavná proměnná, pomocí které je možno zjistit, jakou rychlostí se píst 18 pohybuje. Při velké rychlosti se jedná o zdvih naprázdno. Při pracovních zdvizích je pohyb pístu 18 výrazně pomalejší v důsledku vyvozování tahových sil pro osazování nýtu. V nejjednodušším provedení je tloušťka magnetu 32 zjištěna z toho, že spínač 33 vysílá jen krátké impulzy.
Další příkladná provedení se odlišují od prvního příkladného provedení pouze vytvořením a počtem magnetů 32 a počtem spínačů 33,. Proto jsou tyto další příklady zobrazeny jen schematicky jako část druhé válcové jednotky 19 s válcem a pístem 18 podobně jako na obr. 2.
Druhé příkladné provedení se odlišuje od prvního příkladného provedení osazením dvou magnetů 32, jak je to zobrazeno na obr. 4, majících v podstatě stejné rozměry a umístěných za sebou. Tím je určena předem daná délka L magnetů 32. Díky této větší délce L magnetů 32 v osovém směru válce 21, která je větší než v prvním příkladném provedení, zůstává spínač 33 při stejné rychlosti pohybu pistu 18 déle sepnut. Délka L se přitom dimenzuje tak, aby spínač 33 zůstal sepnut po časový interval, který je možno dostatečně přesně zjistit. V důsledku tohoto delšího časového intervalu se potom může
přímo zjišťovat rychlost pohybu pístu 18. V alternativním provedení je možno místo dvou dělených magnetů 32, zobrazených na obr. 4, použít jen jednoho magnetu, který má délku L odpovídající délce obou magnetů 32. Přesnost měření je sice možno zvýšit také prodloužením délky L, na druhé straně se však tím zvětšuje konstrukční prostor druhé válcové jednotky lí s válcem a pístem, protože délka L magnetů 32 zmenšuje možnou délku zdvihu.
Třetí příkladné provedení je rovněž opatřeno dvěma magnety 32, přičemž jeden z magnetů 32 je umístěn na horní straně pístu 18 a druhý magnet 32 je umístěn na spodní straně pístu 18. Tím je možno pouze dvěma magnety 32 simulovat větší délku L magnetů 32. Toto třetí příkladné provedení má jinak stejné účinky jako druhé příkladné provedení.
Čtvrté příkladné provedení druhé válcové jednotky 19 s válcem a pístem, zobrazené na obr. 5, je opět opatřeno jen jedním magnetem 32. Tento příklad je přídavně opatřen druhým spínačem 33 . který je umístěn v odstupu odpovídajícím délce L od prvního spínače 33;. Pomocí těchto dvou spínačů 33, umístěných ve směru pohybu za sebou, je možno získávat dva impulsy, aby z časového odstupu mezi oběma signály a ze známého odstupu spínačů 33 bylo možno zjistit rychlost pohybu pístu
18. Na základě známé rychlosti pohybu pístu 18 je potom také možno určit, zda například působí příliš malý tlak nebo naopak příliš velký tlak. Jestliže rychlost pohybu pístu 18 při zdvihu naprázdno překročí zadanou a v paměti uloženou mezní hodnotu, je tlak vzduchu příliš velký a naopak jestliže rychlost pohybu pístu 18 nedosahuje předem zadaných hodnot, je tlak vzduchu příliš malý. Tyto informace se mohu obsluze zobrazit pomocí světelných diod nebo přímo alfanumerickými značkami na displeji.
Páté příkladné provedení části druhé válcové jednotky
4 4444 ♦ 4 · • 444 • 4 • « • 4 4 4 4 444 4 4 4 · • « 4 4
• 4 • 4 · • · · • ·
• 4 • · • · 4 4
··* • 4 • 4 4 4 4 4
s válcem a pístem obsahuje přídavně další spínač 33., takže je opatřeno třemi spínači 22· Pomocí těchto tří spínačů 33 je možno přídavně zjistit, jestliže u pístu 18 dochází ke zrychlování pohybu nebo se píst 18 pohybuje zpomalovaným brzděným pohybem. Jestliže se píst 18 s magnety 32 pohybuje kolem tří spínačů 33, získávají se tři impulzy, které jsou vysílány v časových odstupech od sebe. Na základě známých odstupů odpovídajících délkám LI, L2 mezi jednotlivými spínači 33 je možné určit, zda se píst 18 pohybuje zrychlujícím se nebo zpomalujícím se brzděným pohybem. Současně je možno zjistit, zda probíhá zdvih naprázdno. Při zdvihu naprázdno jsou rychlosti pohybu pístu 18 podél délek LI, L2 v podstatě stejné. Jestliže je rychlost pohybu mezi spodním a středním spínačem 33 vyšší než mezi horním a středním spínačem 32, je nýt ještě tažen a dosud nedošlo k jeho odtržení. Jestliže je rychlost pohybu pístu 18 mezi horním kontaktem a středním kontaktem větší než rychlost pohybu mezi spodním kontaktem a středním kontaktem, došlo již k odtržení nýtového dříku a pohyb pístu 18 se po odtržení nýtového dříku zrychluje. V tomto případě proběhl rovněž jeden pracovní zdvih.
Šesté příkladné provedení řešení podle vynálezu, zobrazené na obr. 7, je opatřeno dalším spínačem 33, umístěným v blízkosti výchozí polohy pístu 18. Protože u nýtovacího přístroje 1 s první hydraulickou válcovou jednotkou 11 dochází často ke ztrátám oleje v hydraulické části, nevrací se již píst 18 po delším provozu úplně do své výchozí polohy. Tento stav je možno zjistit pomocí čtvrtého spínače 22· Jestliže se již píst 18 nevrací dostatečně do dvě výchozí polohy, vyšle se signál, popřípadě vyslaný signál se zpracuje v ovládacím ústrojí, takže obsluha může zjistit, že došlo ke ztrátě oleje. Přídavně vzniká další měřicí úsek mezi třetím a čtvrtým spínačem 22· Vytvořením tří měřicích úseků s délkami LI, L2, L3 je možno získat informace o rovnoměrném pohybu pístu 18. Jestliže je již rychlost pohybu na úseku s délkou L3 dosta····
- 14 tečně velká, takže odpovídá rychlosti při zdvihu naprázdno, ale na úsecích s délkami LI, L2 není rychlost konstantní a tím odpovídá pracovnímu zdvihu, je možno z toho z toho odvodit, že upínací čelisti 8 jsou již opotřebené, popřípadě že je třeba je vyčistit nebo vyměnit za nové. Odpovídající informace se může objevit také na displeji.
U sedmého příkladného provedení, zobrazeného na obr. 8, je pátý spínač 33 umístěn v úrovni koncové polohy pneumatického pístu 18. Tímto pátým spínačem 33 je možno vymezit další měřicí úsek. Přídavně je tímto pátým spínačem 33 možno zjistit, zda je nebo není nýtovací přístroj přetížen. Jestliže se při správném tlaku vzduchu nedosáhne koncové polohy pístu 18, je možno z toho odvodit, že se osazuje nýt, který vyžaduje od nýtovačky příliš velkou sílu. Tato informace může být obsluze sdělena na displeji například zobrazením slova Přetíženo .
Pro ovládání může sloužit mikroprocesor s pamětmi EPROM/ /ROM/RAM. Ovládací ústrojí může být také volně programovatelné nebo pevně naprogramované. V každé případě musí mít dostatečně velkou paměť, aby bylo možno uchovávat odpovídající porovnávací hodnoty pro různé měřicí úseky. Také odpovídající textové informace je nutno mít uloženo v několika různých jazycích. Přídavně může být přístroj opatřen přídavnými zobrazovacími a informačními prvky, například mohou být opatřeny ústrojím pro vysílání signálních tónů nebo světelnými diodami. Počítání pracovních zdvihů a zdvihů naprázdno je možné při dosažení určitého počtu pracovních zdvihů a zdvihů naprázdno vysílat nebo zobrazit odpovídající upozornění na nutnost provedení údržby, například na potřebu vyčištění upínacích čelistí nebo jejich výměnu, doplnění nebo výměnu oleje, obnovení těsnicích prvků a podobně.
Kromě toho může být ovládací ústrojí opatřeno vyříznutou
• • 9 9999 99 9 · · 9 9 9 9 · 9 9 9 9 9
fc 999 9 9 999 9 9 9
fc 9 9 9 9 9 9 9 9 9 fc
15 - 9 999 9 9 9 9 99 99 9 · 9 · 9 9 9 9 • fc · 9
ploškou, na které je možno zobrazit základní data přístroje, například datum koupě, číslo výrobní série nebo průběžný počet pracovních zdvihů. Přitom může být také účelné, aby bylo možno kontrolovat a přezkoumat dosavadní průběh manipulace s přístroje a záruční podmínky přístroje a také aby bylo možno zjistit, kolikrát byl přístroj vystaven působení příliš velkého nebo příliš nízkého tlaku nebo jak často docházelo k jeho přetížení. Na této vyříznuté plošce je možno tyto údaje zaznamenávat a také odečíst.

Claims (21)

1. Nýtovací přístroj (1) s nýtovacím ústroj ím (3) a pohonným ústrojím (4) pro zajišťování zdvihového pohybu nýtovácího ústrojí (3) as nejméně jedním spínačem (33) pro vysílání nejméně jednoho signálu využitelného po zpracování k řízení nýtovacího ústrojí (3) v závislosti na zdvihovém pohybu nýtovacího ústrojí (3), vyznačující se tím, je opatřen magnetem (32) a pohonným ústrojím (4) je v průběhu zdvihového pohybu zajistitelný relativní pohyb mezi spínačem (33) a magnetem (32) pro ovládání spínače (33).
2. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že magnet (32) je spojen s ovládacím ústrojím.
3. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že magnet (32) je uložen pohyblivě ve skříni nýtovacího přístroje (1) a spínač (33) je pevně uchycen na skříni (2).
4. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že pohonné ústrojí (4) obsahuje válcovou jednotku (11, 19) s válcem a pístem.
5. Nýtovací přístroj podle nároku 1,vyznačuj í cí se tím, že magnet (32) je pohyblivý společně s pístem (18) nebo s pístnicí (17) pístu (18).
6. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že pohonné ústrojí (4) je pneumatické, hydraulické, pneumaticko-hydraulické, elektrické nebo elektricko-hydraulické ústrojí.
» · ·· • · · *
♦ · ·
7. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že magnet (32) má prstencový tvar.
8. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í císe tím, že magnet (32) obklopuje pístnici (17).
9. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že spínač (33) je umístěn na válci (21) druhé válcové jednotky (19) s válcem (21) a pístem (18) nebo v jeho blízkosti.
10. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že spínač (33) je umístěn na válci (21) v poloviční zdvihové délce druhé válcové jednotky (19) s válcem (21) a pístem (18).
11. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že spínač (33) je vytvořen ve formě magneticky ovládaného spínače, zejména jazýčkového spínače.
12. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že ovládací ústrojí obsahuje mikroprocesor.
13. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že píst (18) je uložen neotočně.
14. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že je opatřen dvěma spínači (33), umístěnými v podélném směru pohybové dráhy magnetů (32) v odstupu od sebe.
15. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že je opatřen třemi spínači (33), umístěnými v odstupech od sebe ve směru pohybu magnetů (32).
·«··
16. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že spínače (33) jsou rozmístěny v rovnoměrných odstupech od sebe.
17. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í c í se t í m , že je opatřen dvěma magnety (32), umístěnými v odstupu od sebe v podélném směru pístu (18).
18. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že magnety (32) jsou umístěny na obou vzájemně protilehlých stranách pístu (18).
19. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj i cí se tím, že jeden ze spínačů (33) je umístěn v blízkosti pístu (18) v jeho výchozí poloze.
20. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že jeden ze spínačů (33) je umístěn v blízkosti pístu (18) v jeho koncové poloze.
21. Nýtovací přístroj podle nároku 1, vyznačuj í cí se tím, že je opatřen prvkem pro odečítání obsahu paměti nebo pro přehrávání programů do ovládacího ústrojí.
CZ20012195A 2000-06-15 2001-06-15 Nýtovací přístroj CZ295284B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10029392A DE10029392B4 (de) 2000-06-15 2000-06-15 Nietsetzgerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20012195A3 true CZ20012195A3 (cs) 2002-03-13
CZ295284B6 CZ295284B6 (cs) 2005-06-15

Family

ID=7645763

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012195A CZ295284B6 (cs) 2000-06-15 2001-06-15 Nýtovací přístroj

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP1166918B1 (cs)
CZ (1) CZ295284B6 (cs)
DE (2) DE10029392B4 (cs)
WO (1) WO2001096045A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102013012222B4 (de) 2012-08-02 2020-12-03 Richard Bergner Verbindungstechnik Gmbh & Co Kg Vorrichtung sowie Verfahren zum reversiblen Greifen eines bolzenförmigen Elements, insbesondere eines Nietdorns
CN104422427B (zh) * 2013-08-19 2016-08-10 中国科学院沈阳自动化研究所 一种机械式开关型深度传感器
CN108746459B (zh) * 2018-07-21 2024-10-08 上海安字实业有限公司 双向柔性触动的电动铆接工具
US11654475B2 (en) 2020-06-03 2023-05-23 Milwaukee Electric Tool Corporation Rivet setting tool

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE59004439D1 (de) * 1990-05-04 1994-03-10 Honsel Nieten & Metallwarenfab Vorrichtung zur Überwachung von Verarbeitungsgeräten für Blindbefestiger.
DE9214080U1 (de) * 1992-10-19 1992-12-03 MIKI-Plastik Oskar Milz KG, 6800 Mannheim Zähleinrichtung für ein Gerät mit hydropneumatischer Druckübersetzung
FR2724856B1 (fr) * 1994-09-26 1996-12-20 Otalu Sa Soc Dispositif de controle pour le sertissage des ecrous noyes
US5661887A (en) * 1995-04-20 1997-09-02 Emhart Inc. Blind rivet set verification system and method
US6240613B1 (en) * 1998-10-21 2001-06-05 Emhart Inc. Rivet setting tool cycle control

Also Published As

Publication number Publication date
EP1166918A1 (de) 2002-01-02
WO2001096045A1 (de) 2001-12-20
EP1166918B1 (de) 2005-01-19
DE50105100D1 (de) 2005-02-24
CZ295284B6 (cs) 2005-06-15
DE10029392A1 (de) 2002-01-03
DE10029392B4 (de) 2004-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108714676B (zh) 多步骤连接装置及其连接方法
US3427928A (en) Compressed air-operated drive-in apparatus to drive-in fasteners
JP2015518429A (ja) 圧力伝達用ハイドロニューマチック装置及びリベット打ち機
US3329068A (en) Pneumatic piston return system for impact tools
EP2855097B1 (de) Schlagwerkeinheit
WO2006071880A3 (en) System for dispensing fluid product
CZ20012195A3 (cs) Nýtovací přístroj
US3866641A (en) Fluid-operated fastener feeding apparatus
KR100537154B1 (ko) 복동식 유압 액츄에이터
SE525936C2 (sv) Kolv- cylinderanordning med positionskännande organ
US8733089B2 (en) Fluid-dynamic circuit
CN104117568A (zh) 低压合模智能精冲机
JP2005507789A5 (cs)
US4261238A (en) Pneumatic stock feeder for punch presses and the like
ATE208472T1 (de) Betätigungseinrichtung für verschleissspielbehaftete maschinenelemente
US11574555B2 (en) Assistance device and method of operating an assistance device
KR102554165B1 (ko) 자동 모션 제어 밸브
US5433097A (en) Hydraulic control for press brakes
US11904448B2 (en) Hand-held power tool
ATE321709T1 (de) Pneumatisch arbeitender klopfer
US855976A (en) Drop-hammer.
SU1220717A2 (ru) Устройство дл подачи заготовок
JP2000074005A (ja) 可変ストロークシリンダ装置
US4235324A (en) Safety control mechanism for press brake assembly
SE8301119D0 (sv) Hydraulventil med instellningsovervakning

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160615