CZ20011721A3 - Způsob sníľení zabarvení prostředku pro čiątění zubů - Google Patents

Způsob sníľení zabarvení prostředku pro čiątění zubů Download PDF

Info

Publication number
CZ20011721A3
CZ20011721A3 CZ20011721A CZ20011721A CZ20011721A3 CZ 20011721 A3 CZ20011721 A3 CZ 20011721A3 CZ 20011721 A CZ20011721 A CZ 20011721A CZ 20011721 A CZ20011721 A CZ 20011721A CZ 20011721 A3 CZ20011721 A3 CZ 20011721A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
stannous
dentifrice
polyphosphate
composition
dentifrice composition
Prior art date
Application number
CZ20011721A
Other languages
English (en)
Inventor
William Michael Glandorf
Lori Ann Bacca
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ20011721A3 publication Critical patent/CZ20011721A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q11/00Preparations for care of the teeth, of the oral cavity or of dentures; Dentifrices, e.g. toothpastes; Mouth rinses
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/19Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing inorganic ingredients
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/19Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing inorganic ingredients
    • A61K8/24Phosphorous; Compounds thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K2800/00Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
    • A61K2800/40Chemical, physico-chemical or functional or structural properties of particular ingredients
    • A61K2800/52Stabilizers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K2800/00Properties of cosmetic compositions or active ingredients thereof or formulation aids used therein and process related aspects
    • A61K2800/80Process related aspects concerning the preparation of the cosmetic composition or the storage or application thereof
    • A61K2800/88Two- or multipart kits

Description

Je popsán způsob snížení zabarvení prostředku pro čištění zubů obsahujícího cínaté ionty.
Dosavadní stav techniky
Tato přihláška je částečným pokračováním USA patentové přihlášky č. 08/754 577, podané 21. listopadu 1996.
Předložený vynález se týká způsobu snížení zabarvení způsobeného prostředkem pro čištění zubů obsahujícím cínaté ionty. Autoři předloženého vynálezu popsali, že použití polyfosforečnanu napomáhá snížit zabarvení, které souvisí s cínatými ionty. Bylo také objeveno, že některé fosforečnany, zvláště lineární polyfosforečnany s průměrnou délkou řetězců 4 nebo více budou snižovat zabarvení cínatými ionty bez snížení účinnosti cínatých iontů.
Pojem cínatý ion, jak se používá v tomto vynálezu, je definován tak, že znamená cínatý ion, který je obsažen v prostředku pro čištění zubů. Může znamenat cínaté ionty, které pocházejí z cínaté soli. Cínaté soli, které obsahují cínaté ionty, jsou obecně známy. Bylo zjištěno, že cínaté ionty poskytují příznivé účinky spočívající v působení proti zánětu dásní a v protiplakovému působení. Navíc mohou cínaté ionty napomáhat zlepšit dech a snižovat citlivost. O prostředcích pro čištění zubů obsahujících cínaté ionty je také známo, že jsou adstringentní a že způsobují zabarvení na povrchu zubu subjektu. Některé předcházející pokusy snížit zabarvování cínatými ionty byly úspěšné. Jakmile bylo však zabarvování cínatými ionty sníženo, byla významně snížena také účinnost cínatých iontů. Například jestliže byly v prostředku pro čištění zubů použity difosforečnan, difosfosfonát (AHP) a tripolyfosforečnan spolu s cínatými ionty, účinnost cínatých iontů byla snížena. K tomuto snížení účinnosti dochází i když cínaté ionty existují ve fázi oddělené od difosforečnanu, difosfonátu a tripolyfosforečnanu. Zručný odborník z oblasti techniky by předpokládal, že polyfosforečnan, který má průměrnou délku řetězce 4 nebo více, by se choval podobně jako difosforečnan. Autoři předloženého vynálezu zjistili, že u polyfosforečnanu dochází k neočekávanému výsledku, protože snižuje zabarvování, ale významně nesnižuje účinnosti cínatých iontů.
Pro zlepšení přijatelnosti zákazníkem a možnosti použít prostředky pro čištění zubů obsahující cínaté ionty je potřebný způsob snížení množství zabarvování, ke kterému dochází u zubů subjektů, při čemž se ještě zachovává účinnost cínatých iontů.
Předmětem předloženého vynálezu je tedy získat způsob snížení zabarvování prostředku pro čištění zubů obsahujícího cínaté ionty podáváním subjektu stabilních prostředků pro čištění zubů, které obsahují dva prostředky pro čištění zubů, které jsou obsaženy ve fyzikálně oddělených prostorech, což umožňuje maximální dodávání fluoridu a polyfosforečnanu do ústní dutiny. První prostředek pro čištění zubů obsahuje polyfosforečnan a má omezený celkový obsah vody, zatímco druhý prostředek obsahuje cínaté ionty. Předmětem předloženého vynálezu je také způsob snížení zabarvování prostředku pro čištění zubů obsahujícího cínaté ionty podávání subjektu stabilního prostředku pro čištění zubů s jednou fází. Tento prostředek obsahuje polyfosforečnan, cínatý ion dodávaný z jiného zdroje než je fluorid cínatý a obsahuje omezené celkové množství vody.
Tyto a další předměty předloženého vynálezu se stanou ihned zřejmé z podrobného popisu, který následuje.
Všechna procenta používaná v tomto vynálezu jsou hmotnostní z hmotnosti prostředku pro čištění zubů, pokud není jinak uvedeno. Poměry, které jsou v tomto vynálezu používány, jsou molární poměry z celého prostředku, pokud není jinak uvedeno. Všechna měření byla prováděna při 25 °C, pokud není jinak uvedeno.
• ·
Podstata vynálezu
Předložený vynález se týká způsobu snižujícího zabarvení prostředku pro čištění zubů obsahujícího cínaté ionty, podle kterého se subjektu podává prostředek pro čištění zubů. Prostředek pro čištění zubů je prostředek pro čištění zubů ve dvou fázích a je obsažen ve fyzikálně oddělených prostorech dodávacího zařízení prostředku pro čištění zubů. První prostředek pro čištění zubů obsahuje efektivní množství jednoho nebo více lineárních polyfosforečnanů s průměrnou délkou řetězce 4 nebo více a s celkovým obsahem vody až 20 % hmotn. Druhý prostředek pro čištění zubů obsahuje efektivní množství cínatých iontů. Molární poměr polyfosforečnanového aniontu k cínatému iontu je od 0,2:1 do 5:1 a účinnost cínatého iontu v prostředku pro čištění zubů není polyfosforečnanem významně snížena. Prostředek pro čištění zubů může také znamenat prostředek pro čištění zubů v jedné fázi. Prostředek pro čištění zubů v jedné fázi obsahuje účinné množství jednoho nebo více lineárních polyfosforečnanů s průměrnou délkou řetězce 4 nebo více a účinné množství cínatého aniontu. Prostředek pro čištění zubů s jednou fází má celkový obsah vody až 20 % hmotn., cínatý ion není dodáván z fluoridu cínatého, molámí poměr polyfosforečnanového aniontu k cínatému iontu je od 0,2:1 do 5:1 a účinnost cínatého iontu v prostředku pro čištění zubů není polyfosforečnanem snížena.
Prostředek pro čištění zubů podle předloženého vynálezu může existovat ve formě zubní pasty nebo prostředku pro čištění zubů. Pojem prostředek pro čištění zubů, jak je zde používán, znamená pastu, gel nebo kapalné přípravky, pokud není jinak uvedeno. Prostředek pro čištění zubů může existovat v jakékoliv žádané formě, jako je prostředek se složkami uloženými pod sebou, jedna složka na povrchu druhé, jako vícevrstvý, prostředek který obsahuje pastu obklopenou gelem, nebo v jakékoliv jejich kombinaci.
Jestliže žádoucí prostředek pro čištění zubů existuje v duální fázi, každý prostředek pro čištění zubů bude obsažen ve fyzikálně odděleném prostoru dodává* ·♦ ·» ···· ·· ··♦ ♦ · ♦ φφφ ···· ♦ ···· · · ·· · · φ · · · · · • · Φ Φ Φ Φ 9 φ ··· ·Φ ·Φ ΦΦΦ φφ φ čího zařízení a dodáván vedle sebe. Pojem dodávací zařízení, jak je zde používán, znamená pumpičku, tubu nebo zásobník vhodný do dodávání zubní pasty.
Prostředek pro čištění zubů může znamenat prostředek pro čištění zubů v jedné fázi nebo může znamenat kombinaci dvou nebo více prostředků pro čištění zubů. Prostředek pro čištění zubů znamená takový produkt, který při obvyklém způsobu podávání není záměrně polykán pro účely systémového podávání příslušných terapeutických činidel, ale je spíše zadržován v ústní dutině po dostatečné dlouhou dobu pro uvedení do kontaktu s v podstatě všemi povrchy zubů a/nebo ústních tkání pro účely orální aktivity.
Pojem vodný nosič, jak je zde používán, znamená jakékoliv bezpečné a efektivní materiály pro použití v prostředcích podle předloženého vynálezu. Mezi tyto materiály patří zdroje fluoridového iontu, činidla pro regulaci zubního kamene, antibakteriální činidla, abrazivní leštící materiály, zdroje peroxidu, hydrogenuhličitanové soli alkalických kovů, zahušťující materiály, zvlhčovadla, voda, pufrující činidla, povrchově aktivní činidla, oxid titaničitý, ochucovací systém, sladící činidla, zabarvovací činidla a jejich směsi.
Pojem snížený, jak je zde používán, znamená statisticky významné snížení. Snížení zabarvování cínatými ionty tedy znamená, že množství zabarvení je statisticky významně sníženo při srovnání s kontrolou. Žádné snížení účinnosti cínatých iontů znamená, že účinnost cínatých iontů není statisticky významně snížena při srovnání s kontrolou. Kontrolní produkt obsahující cínaté ionty může znamenat Crest Gum Care.
Předložené prostředky obsahují podstatné složky stejně jako případné složky. Podstatné a případné složky podle předloženého vynálezu jsou popsány v následujících odstavcích.
• ··
• · · * · ·» • ♦··· · · « • · · · · · · • · · · ♦ ♦ • · · · · · · ···
Cínaté ionty: Předložený vynález zahrnuje cínatý ion. Cínatý ion obvykle pochází z cínaté soli, která se přidává k prostředku pro čištění zubů. Bylo zjištěno, že cínatá sůl pomáhá při snížení zánětu dásní, plaku, citlivosti a pro zlepšení dechu. Cínatý ion v prostředku pro čištění zubů zajišťuje subjektu, který používá prostředek pro čištění zubů, účinnost. Účinnost je definována jako pozorovatelné množství snížení zánětu dásní podle měření modelem Plaque Glycolysis Regrowth Model (PGRM). Autory předloženého vynálezu byl nalezen způsob jak zabránit tomu, aby účinnost cínatých solí byla snížena, zatímco se sníží zabarvování způsobené cínatým iontem. Konkrétně - účinnost cínatého iontu není snížena polyfosforečnanem, i když polyfosforečnan snižuje zabarvování cínatého iontu. Účinnost cínatého iontu se tedy udržuje na úrovni zjištěné u prostředků pro čištění zubů obsahujících cínatý ion, o nichž je známo, že snižují zánět dásní, jako je Crest Gum Care.
Zabarvování povrchu zubů typicky způsobené cínatým iontem se měří na klinickém indexu zabarvení známém jako Lobenův index zabarvení. Zabarvení se může měřit také na klinickém indexu zabarvení nazývaném Meckelům index zabarvení. Autory předloženého vynálezu bylo zjištěno, že zabarvení typicky způsobené cínatým iontem lze snížit polyfosforečnanem. Jak bylo konstatováno, zabarvení způsobené cínatým iontem se sníží, ale neodstraní. Množství zabarvení pocházející od prostředků pro čištění zubů podle předloženého vynálezu je významně nižší než množství zabarvení nalezené v typických prostředcích pro čištění zubů obsahujících cínaté ionty, jako je Crest Gum Care.
Cínaté ionty se v prostředku pro čištění zubů vyskytují v účinném množství. Účinné množství je definováno jako množství od 3000 ppm do 15 000 ppm. Při množství cínatého iontu pod 3000 ppm účinnost cínatého iontu není významná. S výhodou je cínatý ion přítomen v množství 5000 ppm až 13 000 ppm, výhodněji od 7000 ppm do 10 000 ppm. Toto je celkové množství cínatého iontu, které je dodáváno na povrch zubů.
Prostředky pro čištění zubů obsahující cínaté soli, zvláště fluorid cínatý a chlorid cínatý, jsou popsány v USA patentu č. 5 004 597, Majeti a spol., kde je zde celý zahrnut. Další popisy prostředků pro čištění zubů s cínatou solí lze nalézt v USA patentu č. 5 578 293. Výhodnými cínatými solemi jsou fluorid cínatý a dihydrát chloridu cínatého. Mezi další cínaté soli patří octan cínatý. Kombinované cínaté soli budou přítomny v množství od 0,25 % do 11 % hmotn. z celkového prostředku. Cínaté soli jsou s výhodou přítomny v množství od 0,5 do 7 % hmotn., výhodněji od 1 % do 5 % hmotn., a nejvýhodněji od 1,5 % do 3 % hmotn.
Zdroj polyfosforečnanu: Předložený vynález zahrnuje zdroj polyfosforečnanu. O polyfosforečnanech je známo, že napomáhají zpozdit tvorbu kalkulu. Je však také známo, že polyfosforečnany s průměrnou délkou řetězce větší než 4 budou reagovat také s iontovým fluoridem v orálních prostředcích za teploty místnosti a produkovat monofluorfosforečnanové ionty, navíc se mění pH prostředku. Tato reakce zmenšuje účinnost orálního prostředku a jeho schopnost poskytovat stabilní iontový fluorid a polyfosforečnan orálním povrchům. Je také známo, že pro stabilní polyfosforečnan musí být celkové množství vody prostředku pro čištění zubů regulováno, aby se snížila hydrolýza polyfosforečnanu.
Polyfosforečnan se obvykle chápe tak, že sestává ze dvou nebo více fosforečnanových molekul primárně uspořádaných v lineární konfiguraci, i když mohou být přítomny některé cyklické deriváty. I když difosforečnany znamenají polyfosforečnan, požadované polyfosforečnany jsou ty, které mají kolem čtyř nebo více fosforečnanových molekul. O difosforečnanech se diskutuje odděleně. Mezi žádoucí anorganické polyfosforečnanové soli patří tetrapolyfosforečnan a hexamethafosforečnan, mimo jiné. Polyfosforečnany větší než tetrapolyfosforečnan se obvykle vyskytují jako amorfní sklovité materiály. Výhodnými v tomto vynálezu jsou lineární sklovité polyfosforečnany obecného vzorce
XO(XPO3)„X, ·
v němž X znamená atom sodíku nebo draslíku a n znamená v průměru číslo od 6 do
12. Výhodné jsou polyfosforečnany vyráběné FMC Corporation, které jsou komerčně známy jako Sodaphos (n znamená přibližně číslo 6), Hexaphos (n znamená přibližně číslo 13) a Glass H (n znamená přibližně číslo 22). Tyto polyfosforečnany se mohou používat samotné nebo v jejich kombinaci.
Fosforečnanové zdroje jsou podrobněji popsány v Kirk & Othmer Encydopedia of Chemical Technology, čtvrté vydání, díl 18, Wiley-lnterscience Publishers (1996), která je zde celá zahrnuta jako odkaz, včetně všech odkazů v Kirk & Othmer. Množství požadovaného polyfosforečnanu je účinné množství, které bude snižovat zabarvení cínatého iontu. Účinné množství bude snižovat také zubní kámen. Účinné množství zdroje polyfosforečnanu bude typicky od 1 % do 20 %, s výhodou od 2 % do 17 %, výhodněji od 4 % do 15 %, a nejvýhodněji od 5 % do 13 % hmotn. z hmotnosti celkového prostředku pro čištění zubů.
U polyfosforečnanu, aby měl příznivý účinek na snížení zabarvování cínatého iontu, by měl být regulován také poměr celkového počtu molů polyfosforečnanového aniontu k celkovému počtu molů cínatého iontu. Tento molární poměr polyfosforečnanového aniontu k cínatému iontu je od 0,2:1 do 5:1, s výhodou od 0,5:1 do 3:1, výhodněji od 0,6:1 do 2:1, a nejvýhodněji od 0,7:1 do 1:1.
Vodné nosiče: Pň výrobě předložených prostředků je žádoucí přidat k prostředkům jeden nebo více vodných nosičů. Tyto materiály jsou dobře známy v oblasti techniky a jsou snadno vybrány zručným odborníkem v oblasti techniky na základě fyzikálních a estetických vlastností požadovaných pro prostředky, které se mají vyrábět. Vodné nosiče typicky obsahují od 40 % do 99 %, s výhodou do 70 % do 98 % a výhodněji od 90 % do 95 % hmotn. vody z hmotnosti prostředku pro čištění zubů.
Celkový obsah vody: Voda použitá při výrobě komerčně vhodných orálních prostředků by měla s výhodou obsahovat malé množství iontů a neměla by obsahovat volné organické nečistoty. U prostředku pro čištění zubů by voda měla být obecně obsažena v množství od 5 % do 70 %, s výhodou od 10 % do 50 % hmotn. z hmotnosti prostředku podle vynálezu. Tento obsah vody může existovat v prostředku pro čištění zubů typu jedné fáze nebo může představovat celkový obsah vody prostředku pro čištění zubů s dvěma fázemi. Jestliže prostředek pro čištění zubů obsahuje polyfosforečnan, který má průměrnou délku řetězce 4 nebo více, prostředek pro čištění zubů nebo fáze obsahující polyfosforečnan bude obsahovat nižší množství vody, obecně od 0 do 20 % hmotn. z celkového množství vody. Celkový obsah vody je s výhodou od 2 % do 20 %, výhodněji do 4 % do 15 %, a nejvýhodnéji od 5 % do 12 % hmotn. z hmotnosti prostředku pro čištění zubů. Množství vody zahrnuje volnou vodu, která se přidá, a dále tu vodu, která se zavede do prostředku společně s jinými materiály, jako je sorbitol, oxid křemičitý, povrchově aktivní roztoky a/nebo barevné roztoky.
Zdroj fluoridového iontu: Prostředky pro čištění zubů podle předloženého vynálezu mohou obsahovat rozpustný zdroj fluoridu, který je schopen poskytovat volné fluoridové ionty. Mezi zdroje rozpustného fluoridového iontu patří fluorid sodný, fluorid cínatý, fluorid india a monofluorfosforečnan sodný. Nejvýhodnějším zdrojem rozpustného fluoridového iontu je fluorid cínatý. Tato složka může sloužit jak jako zdroj cínatého iontu tak jako zdroj fluoridu. Jestliže polyfosforečnan, který má délku řetězce 4 nebo více, existuje ve stejné fázi jako zdroj fluoridového iontu, výhodným zdrojem fluoridového iontu je monofluorfosforečnan sodný. To je proto, že bylo zjištěno, že monofluorfosforečnan sodný je stabilnější než jiné zdroje fluoridu v přítomnosti polyfosforenčanu, který má průměrnou délku řetězce 4 nebo více. Norris a spol.: USA patent č. 2 946 725, vydaný 26. července 1960, a Widder a spol.: USA patent č. 3 678154, vydaný 18. července 1972, popisují takové zdroje fluoridového iontu stejně jako další. Oba patenty jsou zde celé zahrnuty jako odkaz.
Předložené prostředky mohou obsahovat zdroj rozpustného fluoridového iontu schopný poskytovat 50 ppm až 3500 ppm, s výhodou od 500 ppm do 3000 ppm volných fluoridových iontů. Pro dodávání žádaného množství fluoridových iontů může * · • ·· ·· ·*·· • 9 • ··· ······ ···· 9 ··· ··* *»·* ···* ·!· být fluorid cínatý přítomen v prostředku pro čištění zubů v množství od 0,1 % do 5 %, s výhodou od 0,2 % do 1 %, a výhodněji od 0,3 % do 0,6 % hmotn. z hmotnosti celého prostředku pro čištění zubů.
Pufrovací činidlo: Předložené prostředky mohou obsahovat pufrovací činidlo. Pufrovací činidla, jak se zde používají, znamenají činidla, která se mohou používat pro úpravu pH prostředků na pH v rozmezí od pH 3,0 do pH 10. Fáze prostředku pro čištění zubů bude mít typicky pH suspenze od 3,0 do 5,5, s výhodou od 3,25 do 5, a výhodněji od 3,4 do 4,5. Fáze prostředku pro čištění zubů, která obsahuje polyfosforečnan, bude mít typicky pH suspenze od 4,0 do 10, s výhodou od 4,5 do 8, a výhodněji od 5,0 do 7,0. Prostředek pro čištění zubů obsahující jak cínatý ion tak polyfosforečnan v jediné fázi bude mít typicky pH od 4 do 7, s výhodou od 4,5 do 6, a výhodněji od 5 do 5,5.
Mezi pufrovací činidla patří hydroxidy, uhličitany, seskviuhličitany, boritany, křemičitany a fosforečnany alkalických kovů, imidazol a jejich směsi. Mezi specifická pufrující činidla patří dihydrogenfosforečnan sodný, fosforečnan sodný, benzoát sodný, kyselina benzoová, hydroxid sodný, hydroxid draselný, uhličitanové soli alkalických kovů, uhličitan sodný, imidazol, difosforečnanové soli, kyselina citrónová a citrát sodný. Pufrovací činidla se používají v množství od 0,1 % do 30 %, s výhodou do 1 % do 10 %, a výhodněji od 1,5 % do 3 % hmotn. z hmotnosti předloženého prostředku.
Činidla působící proti zubnímu kameni: Případná činidla, která se používají místo nebo v kombinaci s polyfosforečnanem zahrnují takové materiály, o nichž je známo, že jsou účinné při snižování ukládání minerálního fosforečnanu vápenatého souvisejícího s tvorbou zubního kamene. Mezi tato činidla patří difosforečnany, tripolyfosforečnany, syntetické aniontové polymery [včetně polyakrylátů a kopolymerů anhydridu kyseliny maleinové nebo kyseliny maleinové s methylvinyletherem (např. Gantrez), jak je popsáno například v USA patentu č. 4 627 977, Gaffara a spol., jehož celý popis je zde zahrnut jako odkaz, stejně jako např. polyaminopropansulfonová ·· -* to · β • Φ * ··· kyselina (AMPS)j, trihydrát citrátu zinečnatého, difosfonáty (např. EHDP, AHP), polypeptidy (jako jsou kyseliny polyaspartová a polyglutamová) a jejich směsi.
Abrazivní leštící materiály: V prostředcích zubních past může být obsažen také abrazivní leštící materiál. Abrazivní leštící materiál uvažovaný pro použití v prostředcích podle předloženého vynálezu může znamenat jakýkoliv materiál, který nadměrně neobrušuje dentin. Mezi typické abrazivní leštící materiály patří oxid křemičitý zahrnující gely a sraženiny, oxidy hlinité, fosforečnany zahrnující orthofosforečnany, polymetafosforečnany a difosforečnany, a jejich směsi. Mezi specifické příklady patří dihydrát hydrogenorthofosforečnanu vápenatého, difosforečnan vápenatý, fosforečnan vápenatý, polymetafosforečnan vápenatý, nerozpustný polymetafosforečnan sodný, hydratovaný oxid hlinitý, betadifosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý a pryskyřičné abrazivní materiály, jako jsou sypké kondenzační produkty močoviny a formaldehydu, a další, jako jsou ty, které jsou popsány Cooleym a spol.: USA patent č. 3 070 510, vydaný 25. prosince 1962, který je zde zahrnut jako odkaz. Mohou se používat také směsi abrazivních činidel. Jestliže prostředek pro čištění zubů nebo příslušná fáze obsahuje polyfosforečnan, který má průměrnou délku řetězce 4 nebo více, výhodnými abrazivy nejsou abraziva obsahující vápník a oxid hlinitý. Nejvýhodnéjším abrazivem je oxid křemičitý.
Dentální abraziva oxidu křemičitého různých typů jsou výhodná kvůli jejich jedinečným příznivým účinkům výjimečného dentálního čistícího a leštícího provedení bez nepatřičného obrušování zubní skloviny a dentinu. Abrazivní leštící materiály typu oxidu křemičitého podle vynálezu stejné jako jiná abrazivní činidla mají průměrnou velikost částic v rozmezí od 0,1 do 30 mikrometrů, s výhodou od 5 do 15 mikrometrů. Abrazivní činidlo může znamenat vysrážený oxid křemičitý nebo gely oxidu křemičitého, jako jsou xerogely oxidu křemičitého popsané v Pader a spol.: USA patent č. 3 538 230, vydaný 2. března 1970, a DiGiulio: USA patent č. 3 862 307, vydaný 21. ledna 1975, oba jsou zde zahrnuty jako odkaz. Výhodné jsou xerogely oxidu křemičitého prodávané pod obchodním názvem Syloid firmou W. R. Grace & Company, Davison Chemical Division. Výhodné jsou také srážené materiály oxidu
·· ··
·· t • ·
• * · ··♦
• « • · 4 ·
« • « » • ·
a » # • · • · 4 · · • 9 9
křemičitého, jako jsou ty, které jsou prodávány firmou J. M. Huber Corporation pod obchodním názvem Zeodenť, zvláště oxid křemičitý nesoucí označení Zeodent 119. Typy dentálních abraziv typu oxidu křemičitého užitečné v zubních pastách podle předloženého vynálezu jsou podrobněji popsány v Wason: USA patent č. 4 340 583, vydaný 29. července 1982, který je zde zahrnut jako odkaz. Abraziva typu oxidu křemičitého jsou popsána také v Rice: USA patenty č. 5 589 160, č. 5 603 920, č. 5 651 958, č. 5 658 553 a č. 5 716 601, zde zahrnuté jako odkaz. Abrazivní činidlo v prostředcích zubních past popsaných zde je obvykle přítomno v množství od 6 % do 70 % hmotn. z hmotnosti prostředku. Zubní pasty s výhodou obsahují od 10 % do 50 % hmotn. abraziva z hmotnosti prostředku pro čištění zubů.
Zdroj peroxidu: Předložený vynález může v prostředku obsahovat zdroj peroxidu. Zdroj peroxidu je vybrán ze skupiny sestávající z peroxidu vodíku, peroxidu vápníku, peroxidu močoviny a jejich směsí. Výhodným zdrojem peroxidu je peroxid vápníku. Následující množství představují množství peroxidové suroviny, i když zdroj peroxidu může obsahovat jiné složky než peroxidovou surovinu. Předložený prostředek může obsahovat od 0,01 % do 10 %, s výhodou od 0,1 % do 5 %, výhodněji od 0,2 % do 3 %, a nejvýhodněji od 0,3 % do 0,8 % hmotn. zdroje peroxidu z hmotnosti prostředku pro čištění zubů.
Hydrogenuhličitanová sůl alkalického kovu: Předložený vynález může obsahovat také hydrogenuhličitanovou sůl alkalického kovu. Hydrogenuhličitanové soli alkalického kovu jsou rozpustné ve vodě a pokud nejsou stabilizované, mají tendenci uvolňovat oxid uhličitý ve vodném systému. Hydrogenuhličitan sodný, známý také jako jedlá soda, je výhodnou hydrogenuhličitanovou solí alkalického kovu. Hydrogenuhličitanová sůl alkalického kovu funguje také jako pufrovací činidlo. Předložený vynález může obsahovat od 0,5 % do 50 %, s výhodou od 0,5 % do 30 %, výhodněji od 2 % do 20 %, a nejvýhodnéji od 5 % do 18 % hmotn. hydrogenuhličitanové soli alkalického kovu z hmotnosti prostředku pro čištění zubů.
··» • * · • · • ·· ♦· ···· «· * « · ·t • · ··· ·» • · « · ·« • · · ·♦ ·· ··· ·· ·· ···
Další vodné nosiče: Prostředky podle předloženého vynálezu ve formě zubních past typicky obsahují něco zahušťujícího materiálu nebo vazebných činidel, aby se dosáhla žádaná konzistence. Výhodnými zahušťujícími činidly jsou karboxyvinylové polymery, karagenan, hydroxyethylcelulosa, ve vodě rozpustné soli esterů celulosy, jako je sodná sůl karboxymethylcelulosy a sodná sůl karboxyethylcelulosy. Mohou se používat také přírodní gumy, jako je guma karaya, xanthanová guma, arabská guma a tragantová guma. Jako část zahušťujícího činidla pra další zlepšení struktury se může použít koloidní křemičitan hořečnatohlinitý nebo jemně rozemletý oxid křemičitý. Zahušťující činidla se mohou použít v množství od 0,1 do 15 % hmotn. z hmotnosti prostředku pro čištění zubů.
Jinou případnou žádoucí složkou prostředků je zvlhčující činidlo. Zvlhčující činidlo slouží pro předcházení ztvrdnutí prostředků typů zubní pasty po vystavení působení účinků vzduchu. Některá zvlhčující činidla mohou také prostředkům typů zubních past dodat žádanou sladkost chuti. Mezi vhodná zvlhčující činidla pro použití podle vynálezu patří glycerin, sorbitol, polyethylenglykol, propylenglykol, xylitol a další jedlé polyhydroxyalkoholy. Zvlhčující činidlo je v prostředku obvykle obsaženo v množství od 0 % do 70 %, s výhodou do 15 % do 55 % hmotn. z hmotnosti prostředku.
Prostředky podle předloženého vynálezu mohou obsahovat také povrchově aktivní činidla, která jsou obvykle nazývána také jako pěnící činidla. Vhodná povrchově aktivní činidla jsou taková činidla, která jsou rozumně stabilní a pění v širokém rozmezí pH. Povrchově aktivní činidlo může být aniontové, neiontové, amfotemí, obojetné, kationtové nebo může znamenat jejich směsi. Mezi aniontová povrchově aktivní činidla podle vynálezu patří ve vodě rozpustné soli alkylsulfátů s 8 až 20 atomy uhlíku v alkylové skupině (např. alkylsulfát sodný) a ve vodě rozpustné soli sulfonovaných monoglyceridú mastných kyselin s 8 až 20 atomy uhlíku. Příklady aniontových povrchově aktivních činidel tohoto typu jsou laurylsulfát sodný a kokosové monoglyceridsulfonáty sodné. Dalšími vhodnými aniontovými povrchově aktivními činidly jsou sarkosináty, jako je lauroylsarkosinát sodný, tauráty, laurylsulfoacetát • · ·· · · · · ·· • · · · · · · ··· · · ··· · · sodný, lauroylisethionát sodný, laurethkarboxylát sodný a dodecylbenzensulfonát sodný. Mohou se používat také směsi aniontových povrchově aktivních činidel. Mnoho vhodných aniontových povrchově aktivních činidel je popsáno Agricolou a spol. v USA patentu č. 3 959 458, vydaném 25. května 1976, který je zde celý zahrnut jako odkaz. Aniontová povrchové aktivní činidla, která se mohou použít v prostředcích podle předloženého vynálezu, mohou být obšírně definována jako sloučeniny vyráběné kondenzací alkylenoxidových skupin (hydrofilní povahy) s organickou hydrofóbní sloučeninou, která může být svou povahou alifatická nebo alkylaromatická. Mezi příklady vhodných neiontových povrchově aktivních činidel patří poloxamery (prodávané pod obchodním označením Pluronic), polyoxyethylen, polyoxyetheylensorbitanové estery (prodávané pod obchodním názvem Tween), hydrogenovaný ricinový olej Polyoxyl 40, ethoxyláty mastného alkoholu, kondenzáty alkylfenolú s polyethylenoxidem, výrobky pocházející z kondenzace ethylenoxidu s reakčním produktem propylenoxidu a ethylendiaminu, ethylenoxidové kondenzáty alifatických alkoholů, terciární aminoxidy s dlouhým řetězcem, terciární fosfinoxidy s dlouhým řetězcem, dialkylsulfoxidy s dlouhým řetězcem a směsi těchto materiálů. Neiontový povrchové aktivní Poloxamer 407 je jedním z nejvýhodnějších povrchové aktivních činidel, protože o tomto poloxameru bylo zjištěno, že napomáhá snižovat adstringentnost cínatého iontu. Amfotemí povrchově aktivní činidla užitečná podle předloženého vynálezu mohou být obšírně popsána jako deriváty alifatických sekundárních a terciárních aminů, v nichž alifatická skupina může mít přímý nebo větvený řetězec a v nichž jeden z alifatických substituentů obsahuje od 8 do 18 atomů uhlíku a jeden obsahuje aniontovou ve vodě solubilizující skupinu, např. karboxylát, sulfonát, sulfát, fosfát nebo fosfonát. Dalšími vhodnými amfotemími povrchově aktivními činidly jsou betainy, specificky kokoamidopropylbetain. Mohou se používat také směsi amfoterních povrchově aktivních činidel. Mnohá z těchto vhodných neiontových a amfoterních povrchově aktivních činidel jsou popsána Gieskem a spol. v USA patentu č. 4 051 234, vydaném 27. září 1977, který je zde celý zahrnut jako odkaz. Předložený prostředek typicky obsahuje jedno nebo více povrchově aktivních činidel, každé v množství od 0,25 % do 12 %, s výhodou od 0,5 % do 8 % a nejvýhodněji od 1 % do 6 % hmotn. z hmotnosti prostředku.
·· ·· · · ♦ · ·· • · · · · · · ··· · · · · · · ·
Do prostředku podle předloženého vynálezu se může přidat také oxid titaničitý. Oxid titaničitý je bílý prášek, který prostředkům dodává zakalenost. Oxid titaničitý je v prostředku obsažen obvykle v množství od 0,25 % do 5 % hmotn. z hmotnosti prostředku.
K prostředku podle předloženého vynálezu se mohou přidat také barvící činidla. Barvící činidlo může existovat ve formě vodného roztoku, s výhodou 1 % (hmotn.) barvícího činidla v roztoku vody. Barvící roztoky jsou v prostředku obsaženy obvykle v množství od 0,01 % do 5 % hmotn. z hmotnosti prostředku.
K prostředkům se může přidat také ochucovací systém. Mezi vhodné ochucovací složky patří olej libavkové silice, olej máty pepmé, hřebíčkový olej, menthol, anethol, methylsalicylát, eukalyptol, kasiový olej, 1-menthylacetát, šalvěj, eugenol, petrželový olej, oxanon, alfa-irison, majoránka, citron, pomeranč, propenylguaethol, skořice, vanilin, ethylvanilin, heliotropin, 4-cis-heptanal, diacetyl, methyl-para-terc. bytylfenylacetát a jejich směsi. Součástí ochucovacího systému mohou být chladící činidla. Výhodnými chladícími činidly v prostředcích podle předloženého vynálezu jsou paramenthan-karboxyamidová činidla, jako je N-ethyl-p-menthan-3-karboxamid (komerčně známý jako WS-3) a jejich směsi. Ochucovací systém se obvykle používá v prostředcích v množství od 0,001 % do % 5 hmotn. z hmotnosti prostředku.
Do prostředků se mohou přidávat sladící činidla. Mezi ně patří sacharin, dextrosa, sacharosa, laktosa, xylitol, maltosa, levulosa, aspartam, cyklamát sodný, D-tryptofan, dihydrochalkony, acesulfam a jejich směsi. V předloženém vynálezu mohou být zahrnuta také různá barvící činidla. Sladící a barvící činidla jsou obvykle v zubních pastách používána v množstvích do 0,005 % do 5 % hmotn. z hmotnosti prostředku.
Předložený vynález může obsahovat také další činidla, jako jsou antimikrobiální činidla. Mezi tato činidla patří ve vodě rozpustná nekationtová antimikrobiální činidla, jako jsou halogenované difenylethery, fenolické sloučeniny zahrnující • ·· · · ···· ·· • · · · · · ··· ···· · · ··4 · « fenol a jeho homology, mono- a poly-alkyl a aromatické halogenfenoly, resorcinol a jeho deriváty, bisfenolové sloučeniny a halogenované salicylanilidy, estery kyseliny benzoové a halogenované karbanilidy. Mezi tato ve vodě rozpustná antimikrobiální činidla patří kvartemí amoniové soli a bi-quanidové soli, kromě jiných. Monofosforečnan triklosanu je další ve vodě rozpustné antimikrobiální činidlo. Mezi kvartemí amoniová činidla patří ta činidla, v nichž jeden nebo dva ze substituentů na kvartemím atomu dusíku mají délku řetězce atomů uhlíku (typicky alkylu) od 8 do 20, typicky od 10 do 18 atomů uhlíku, při čemž zbývající substituenty (typicky alkylová nebo benzylová skupina) mají nižší počet atomů uhlíku, jako je od 1 do 7 atomů uhlíku, typicky methylové nebo ethylové skupiny. Typickými příklady kvartemích amoniových antibakteriálních činidel jsou dodecyl-trimethyl-amoniumbromid, tetradecylpyridiniumchlorid, domifenbromid, N-tetradecyl-4-ethyl-pyridiniumchlorid, dodecyl-dimethyl(2-fenoxyethyl)amoniumbromid, benzyl-dimethylstearyl-amoniumchlorid, cetyl-pyridiniumchlorid, kvartemizovaný 5-amino-1,3-bis(2-ethyl-hexyl)-5-methyl-hexahydropyrimidin, benzalkoniumchlorid, benzethoniumchlorid a methylbenzethoniumchlorid. Dalšími sloučeninami jsou bis[4-(R-amino)-1-pyridinium]alkany, jak jsou popsány v USA patentu č. 4 206 215, vydaném 3. června 1980, Bailey, který je zde zahrnut jako odkaz. Mohou zde být zahrnuta také další antimikrobiální činidla, jako je bisglycinát mědi, glycinát mědi, citrát zinečnatý a mléčnan zinečnatý. Užitečné jsou také enzymy, mezi které patří endoglykosidasa, papain, dextranasa, mutanasa a jejich směsi. Taková činidla jsou popsána v USA patentu č. 2 946 725, 26. července 1960, Norrise a spol., a v USA patentu č. 4 051 234, 27. září 1977, Gieskeho a spol., zahrnutých zde jako odkaz. Mezi specifická antimikrobiální činidla patří chlorhexidin, triklosan, monofosfát triklosanu a ochucovací oleje, jako je thymol. Triklosan a další činidla tohoto typu jsou popsána Parranem Jr. a spol. v USA patentu č. 5 015 466, vydaném
14. května 1991, a v USA patentu č. 4 894 220, 16. ledna 1990, Nabi a spol., které jsou zde zahrnuty jako odkaz. Ve vodě nerozpustná antimikrobiální činidla, ve vodě rozpustná činidla a enzymy mohou být přítomny buď v prvním nebo ve druhém prostředku pro čištění zubů. Kvartemí amoniová činidla, cínaté soli a substituované guanidiny jsou s výhodou přítomny v druhém prostředku pro čištění zubů. Tato činidla • · · · · · · · · · · • · · · · · ··· ···· · · ··· · · mohou být přítomna v množstvích od 0,01 % do 1,5 % hmotn. z hmotn. prostředku pro čištění zubů.
Prostředky pro čištění zubů mohou existovat jako pasta, gel nebo jakákoliv jejich konfigurace nebo kombinace. Jestliže je žádoucí prostředek pro čištění zubů ve formě dvou fází, první a druhý prostředek pro čištění zubů budou v zařízení pro dodávání prostředku pro čištění zubů fyzikálně odděleny. Obecné je výhodné, aby první prostředek pro čištění zubů znamenal pastu a druhý prostředek pro čištění znamenal gel. Dodávacím zařízením může být tuba, pumpička nebo jakýkoliv zásobník vhodný pro dodávání zubní pasty. Balení se dvěma prostory vhodná pro tento účel jsou popsána v USA patentu č. 4 528180, vydaném 9. července 1985, USA patentu 4678663, vydaném 18. srpna 1987, a 4 849213, vydaném 18. července 1989, všechny Schaeffera, všechny zde celé zahrnuty jako odkaz. Dodávací zařízení bude dodávat přibližně stejná množství každého prostředku pro čištění zubů svým otvorem. Prostředky se mohou smíchat, jakmile jsou jednou dodávány. Alternativně se orální přípravek může dodávat ze sestavy, která obsahuje dvě oddělená dodávací zařízení, která jsou používána pro dodávání dvou prostředků pro čištění zubů, která se obě používají současně.
Způsob léčení: Předložený vynález se týká způsobu zabarvování způsobeného prostředkem pro čištění zubů, který obsahuje cínaté ionty. U každého subjektu se může vyskytovat jiný stupeň zabarvování. Způsob snížení zabarvování způsobeného prostředky pro čištění zubů zahrnuje podávání subjektu nárokovaných prostředků pro čištění zubů. Tento způsob může zahrnovat také přípravu prostředku pro čištění zubů obsahujícího cínaté ionty a způsob uvedení prostředku pro čištění zubů do kontaktu s povrchy zubů subjektu. Podávání subjektu je definováno tak, že znamená uvedení prostředku pro čištění zubů do kontaktu s povrchy zubů subjektu nanášením prostředku pro čištění zubů kartáčkem nebo oplachováním suspenzí pro čištění zubů. Subjektem může být jakákoliv osoba nebo menší živočich, u kterého se používá čištění zubů.
Příklady a způsoby výroby: Následující příklady dále popisují a představují provedení v rozsahu předloženého vynálezu. Tyto příklady jsou zde dány pouze pro účel ilustrace a nejsou zkonstruovány jako omezení předloženého vynálezu, jelikož je možných mnoho jeho variací, aniž by tím došlo k odchýlení se od ducha a rozsahu vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 první prostředek druhý prostředek pro čištění zubů pro čištění zubů
složka % hmotn. složka % hmotn.
karboxymethylcelulosa 0,500 hydroxid sodný® 1,000
voda 2,768 barvivo 0,300
příchuť 1,00 voda 21,840
glycerin 36,432 příchuť 1,000
polyethylenglykol 1,500 glycerin 28,992
propylenglykol 8,00 glukonát sodný 4,160
laurylsulfát sodný(a) 4,00 chlorid cínatý 3,000
oxid křemičitý 28,0 oxid křemičitý 23,000
kyselina benzoová 0,60 sodná sůl sacharinu 0,30
benzoát sodný 0,600 poloxamer 15,500
sodná sůl sacharinu 0,30 fluorid cínatý 0,908
oxid titaničitý 1,000
xanthanová guma 0,30
polyfosforečnan Glass H 15,00
<a) 27,9% (hmotn.) roztok první prostředek druhý prostředek pro čištění zubů pro čištění zubů (b) 50% (hmotn.) roztok
Příklad 2
složka % hmotn. složka % hmotn.
karboxymethylcelulosa 0,50 hydroxid sodný(b) 0,350
voda 2,768 barvivo 0,300
příchuť 1,00 voda 21,742
glycerin 32,200 příchuť 1,000
kyselina benzoová 0,600 glycerin 30,900
propylenglykol 8,000 glukonát sodný 4,300
laurylsulfát sodný(a) 8,00 chlorid cínatý 1,700
oxid křemičitý 19,232 oxid křemičitý 23,000
Polyoxyl 40 2,50 sodná sůl sacharinu 0,30
polyoxyethylen 0,500 fluorid cínatý 0,908
sodná sůl sacharinu 0,30 Poloxamer 407 15,500
oxid titaničitý 1,0
polyfosforečnan Glass H 21,00
polyethylenglykol 1,500
benzoát sodný 0,600
(a) 27,9% (hmotn.) roztok φ) 50% (hmotn.) roztok první prostředek druhý prostředek pro čištění zubů pro čištění zubů
Příklad 3
složka % hmotn. složka % hmotn.
karboxymethylcelulosa 0,50 chlorid cínatý 1,200
voda 4,500 barvivo 0,300
příchuť 1,00 voda 21,840
glycerin 32,200 příchuť 1,000
plyoxyethylen 0,500 glycerin 33,032
propylenglykol 10,000 glukonát sodný 2,420
laurylsulfát sodný(a) 6,000 hydroxid sodný(b) 0,500
oxid křemičitý 25,000 oxid křemičitý 23,000
Poloxamer 407 3,000 sodná sůl sacharinu 0,30
benzoát sodný 0,600 Poloxamer 15,500
sodná sůl sacharinu 0,300 fluorid cínatý 0,908
oxid titaničitý 1,000
xanthanová guma 0,300
polyfosforečnan Glass H 12,00
polyethylenglykol 2,500
benzoát sodný 0,600
(a) 27,9% (hmotn.) roztok φ) 50% (hmotn.) roztok
První prostředky pro čištění zubů se vyrobí následujícím způsobem. Do nádoby pro míchání se přidá voda, benzoát sodný a sacharin. V glycerinu se disperguje karboxymethylcelulosa, xanthanová guma a polyoxyethylen. Tato glycerinová suspenze se přidá do nádoby pro míchání, dobře se promíchá a zahřeje se alespoň na °C. Kyselina benzoová se rozpustí ve směsi příchutě, propylenglykolu, poloxameru, laurylsulfátu sodného a polyethylenglykolu a potom se přidá do nádoby pro míchání. Potom se přidá oxid titaničitý a oxid křemičitý. Dobře se vše promíchá.
Nádoba pro míchání se ochladí na méně než 30 °C a přidá se polyfosforečnan. Směs se míchá tak dlouho, dokud není homogenní.
Druhé prostředky pro čištění zubů se vyrobí následujícím způsobem. Do hlavní nádoby pro míchání se přidá voda, barvivo a glycerin. Hlavní nádoba pro míchání se zahřeje na alespoň 50 °C. Přidá se glukonát sodný a směs se míchá do úplného rozpuštění. Přidá se fluorid cínatý a směs se míchá do úplného rozpuštění. Přidá se chlorid cínatý a směs se míchá do úplného rozpuštění. Přidá se hydroxid sodný, sacharin a oxid křemičitý a směs se dobře míchá. Přidá se poloxamer a příchuť a směs se míchá do rozpuštění poloxameru. Celá dávka se ochladí na méně než 30 °C.
Příklad 4 složka % hmotn.
voda 5,00
příchuť 1,000
glycerin 34,200
Poloxamer 407 6,000
chlorid cínatý 2,000
laurylsulfát sodný(a) 6,000
oxid křemičitý 23,000
karboxymethylcelulosa 0,500
propylenglykol 8,000
glukonát sodný 2,400
sodná sůl sacharinu 0,400
oxid titaničitý 1,000
xanthanová guma 0,300
sklo H 8,000
polyethylenglykol 2,000
polyoxyethylen 0,200
(a) 27,9% (hmotn.) roztok φ) 50% (hmotn.) roztok

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob snižující zabarvení prostředku pro čištění zubů obsahujícího cínaté ionty, vyznačující se tím, že se subjektu podává prostředek pro čištění zubů, při čemž tento prostředek pro čištění zubů je obsažen ve fyzikálně oddělených prostorech dodávacího zařízení pro čištění zubů a obsahuje:
    a) první prostředek pro čištění zubů obsahující 1 až 20 % hmotn. jednoho nebo více lineárních polyfosforečnanů s průměrnou délkou řetězce 4 nebo více, při čemž tento první prostředek pro čištění zubů má celkový obsah vody až 20 % hmotn., a
    b) druhý prostředek pro čištění zubů obsahující 3000 ppm až 15 000 ppm cínatých iontů, při čemž molámí poměr polyfosforečnanového aniontu k cínatému iontu je od 0,2:1 do 5:1 a účinnost cínatého iontu v prostředku pro čištění zubů není polyfosforečnanem snížena.
  2. 2. Způsob snižující zabarvení podle nároku 1, vyznačující se tím, že cínatý ion se získává z fluoridu cínatého.
  3. 3. Způsob snižující zabarvení prostředku pro čištění zubů obsahujícího cínaté ionty, vyznačující se t í m, že se subjektu podává prostředek pro čištění zubů, který obsahuje:
    a) 1 až 20 % hmotn. jednoho nebo více lineárních polyfosforečnanů s průměrnou délkou řetězce 4 nebo více, a
    b) 3000 ppm až 15 000 ppm cínatých iontů, při čemž prostředek pro čištění zubů má celkový obsah vody až 20 % hmotn., cínatý ion není dodáván z fluoridu cínatého, molámí poměr polyfosforečnanového aniontu k cínatému iontu je od 0,2:1 do 5:1 a účinnost cínatého iontu v prostředku pro čištění zubů není polyfosforečnanem snížena.
    • · · * * «· · · ♦ · • 9 · · · » · · · • · · · · · ♦ · % » «
  4. 4. Způsob snižující zabarvení podle nároku 3, v y z n a č u j í c í se t í m, že cínatý ion se získává z dihydrátu fluoridu cínatého.
  5. 5. Způsob snižující zabarvení podle nároku 4, vyznačující se tím, že prostředek pro čištění zubů obsahuje monofluorfosforečnan sodný.
  6. 6. Způsob snižující zabarvení podle nároku 3, 4 nebo 5, vyznačující se t í m, že prostředek pro čištění zubů znamená první prostředek pro čištění zubů v prostředku pro čistění zubů s duální fází.
  7. 7. Způsob snižující zabarvení podle nároku 1 nebo 3, vyznačující se t í m, že polyfosforečnan má délku řetězce 6 nebo více.
  8. 8. Způsob snižující zabarvení podle nároku 7, vyznačující se tím, že polyfosforečnan je vybrán ze skupiny sestávající z lineárních sklovitých polyfosforečnanů obecného vzorce
    XO(XPO3)nX, v němž X znamená atom sodíku nebo draslíku a n znamená průměrně číslo od 6 do 21.
  9. 9. Způsob snižující zabarvení podle nároku 8, vyznačující se tím, že polyfosforečnan znamená Glass H.
  10. 10. Způsob snižující zabarvení podle nároku 7, vyznačující se tím, že molární poměr polyfosforečnanového aniontu k cínatému iontu je od 0,5:1 do 3:1.
CZ20011721A 1998-11-30 1999-11-23 Způsob sníľení zabarvení prostředku pro čiątění zubů CZ20011721A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US20321698A 1998-11-30 1998-11-30

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20011721A3 true CZ20011721A3 (cs) 2001-10-17

Family

ID=22753008

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20011721A CZ20011721A3 (cs) 1998-11-30 1999-11-23 Způsob sníľení zabarvení prostředku pro čiątění zubů

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP1135099B1 (cs)
JP (1) JP2002531387A (cs)
KR (1) KR20010080613A (cs)
CN (1) CN1149067C (cs)
AT (1) ATE325639T1 (cs)
AU (1) AU761437B2 (cs)
BR (1) BR9915609A (cs)
CA (1) CA2348892C (cs)
CZ (1) CZ20011721A3 (cs)
DE (1) DE69931277T2 (cs)
ES (1) ES2264828T3 (cs)
HU (1) HUP0104457A3 (cs)
ID (1) ID30427A (cs)
NO (1) NO20012625D0 (cs)
NZ (1) NZ511516A (cs)
TR (1) TR200101527T2 (cs)
WO (1) WO2000032159A1 (cs)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6685920B2 (en) * 1999-11-12 2004-02-03 The Procter & Gamble Company Method of protecting teeth against erosion
CN1200685C (zh) * 1999-11-12 2005-05-11 宝洁公司 亚锡口腔组合物
CA2387956C (en) * 1999-11-12 2007-02-06 The Procter & Gamble Company Improved dual phase stannous oral compositions
PE20020237A1 (es) * 2000-06-30 2002-04-18 Procter & Gamble Composicion oral topica
US6648641B1 (en) 2000-11-22 2003-11-18 The Procter & Gamble Company Apparatus, method and product for treating teeth
DE60215148T2 (de) 2001-05-15 2007-08-16 The Procter & Gamble Company, Cincinnati Mundpflegezusammensetzungen
ES2442253T3 (es) * 2007-02-23 2014-02-10 The Procter & Gamble Company Composiciones orales de polifosfato
JP5764865B2 (ja) * 2009-09-04 2015-08-19 ライオン株式会社 練歯磨剤組成物
EP3579819A1 (en) * 2017-02-10 2019-12-18 Evonik Operations GmbH Oral care composition containing at least one biosurfactant and fluoride

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IN168400B (cs) * 1987-01-30 1991-03-23 Colgate Palmolive Co
WO1994000102A1 (en) * 1992-06-26 1994-01-06 The Procter & Gamble Company Anticalculus compositions
US6190644B1 (en) * 1996-11-21 2001-02-20 The Procter & Gamble Company Dentifrice compositions containing polyphosphate and monofluorophosphate

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0104457A2 (hu) 2002-04-29
AU3103100A (en) 2000-06-19
ATE325639T1 (de) 2006-06-15
BR9915609A (pt) 2001-08-14
NO20012625L (no) 2001-05-29
AU761437B2 (en) 2003-06-05
DE69931277T2 (de) 2007-05-16
NZ511516A (en) 2003-08-29
EP1135099B1 (en) 2006-05-10
HUP0104457A3 (en) 2006-02-28
WO2000032159A1 (en) 2000-06-08
NO20012625D0 (no) 2001-05-29
KR20010080613A (ko) 2001-08-22
TR200101527T2 (tr) 2001-10-22
EP1135099A1 (en) 2001-09-26
CN1328442A (zh) 2001-12-26
CA2348892A1 (en) 2000-06-08
CN1149067C (zh) 2004-05-12
JP2002531387A (ja) 2002-09-24
DE69931277D1 (de) 2006-06-14
ID30427A (id) 2001-12-06
ES2264828T3 (es) 2007-01-16
CA2348892C (en) 2003-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6667027B2 (en) Method of reducing staining of stannous in dentifrice compositions
CA2348237C (en) Methods of reducing the astringency of stannous in dentifrice compositions
EP0949899B1 (en) Dentifrice compositions containing polyphosphate and fluoride
US6190644B1 (en) Dentifrice compositions containing polyphosphate and monofluorophosphate
RU2275946C2 (ru) Композиция для чистки зубов (варианты), связывающая система для однофазной композиции для чистки зубов
US20030003061A1 (en) Stable dentifrice compositions comprising polyphosphate, fluoride, and stannous
US5820853A (en) Oral compositions forming a coacervate gel
CA2348892C (en) Method of reducing staining of stannous in dentifrice compositions
MXPA01005399A (en) Method of reducing staining of stannous in dentifrice compositions
MXPA01005392A (en) Methods of reducing the astringency of stannous in dentifrice compositions