CZ20003632A3 - Výstředníkové ústrojí ąicího stroje - Google Patents

Výstředníkové ústrojí ąicího stroje Download PDF

Info

Publication number
CZ20003632A3
CZ20003632A3 CZ20003632A CZ20003632A CZ20003632A3 CZ 20003632 A3 CZ20003632 A3 CZ 20003632A3 CZ 20003632 A CZ20003632 A CZ 20003632A CZ 20003632 A CZ20003632 A CZ 20003632A CZ 20003632 A3 CZ20003632 A3 CZ 20003632A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
arm
eccentric
sewing machine
coupling mechanism
sewing
Prior art date
Application number
CZ20003632A
Other languages
English (en)
Inventor
Masaru Morita
Takashi Nishikawa
Original Assignee
Juki Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juki Corporation filed Critical Juki Corporation
Publication of CZ20003632A3 publication Critical patent/CZ20003632A3/cs

Links

Landscapes

  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká výstředníkového ústrojí šicího stroje.
Dosavadní stav techniky
Je znám šicí stroj, obsahující ústrojí pro odstřihávání nitě, uspořádané pod jehelní deskou. U takového šicího stroje pokud je jehla odstřižena uvedeným ústrojím pro odstřihávání nitě po ukončení šití, je takto odstřižená jehelní nit propojena mezi jehlou a šitým předmětem. Za účelem vytažení odstřiženého konce jehelní nitě z šitého předmětu je obvykle využíváno výstředníkového ústrojí.
Na vyobrazení podle obr. 9 a podle obr. 10 je znázorněno výstředníkové ústrojí 50, které je připevněno k přední části ramena 5 šicího stroje 4^. Ústrojí pro odstřihávání jehelní nitě, které zde není znázorněno, je uspořádáno pod jehelní deskou, která zde rovněž není znázorněna, a která je uspořádána na horní ploše 2_ základny šicího stroje 4_.
Pokud je jehelní tyč _8 po dokončení šití zastavena v horní poloze, tak jehelní nit 18, přiváděná prostředky pro přivádění jehelní nitě 18 (neznázorněno) , jako je například člunek, je odstřižena prostředky pro odstřihávání jehelní nitě. V důsledku toho jehelní nit 18, procházející
od jehly 16 k odstřihnutému konci, zůstává pronikat šitým předmětem 12.
Výstřednikové ústroji 50 sestává ze solenoidu 52 plunžrového tvaru, ze spojovacího mechanizmu 54, který je poháněn solenoidem 52, z výstředníkového členu 56, připevněného ke spodnímu konci spojovacího mechanizmu 54, a z pružiny (neznázorněno) pro navracení spojovacího mechanizmu 54 prostřednictvím solenoidu 52 do původní výchozí polohy.
Konec 56a výstředníkového členu 56 má takový háčkovitý tvar, že nepřivádí jehelní nit 18, avšak prochází za chodu výstředníkového členu 56 a může přivádět jehelní nit 18 během návratu. Pokud je solenoid 52 zapnut, tak výstředníkový člen 56, ovládaný spojovacím mechanizmem 54, klesá dolů, takže jeho konec 56a prochází přes jehelní nit 18. Poté, když je solenoid 52 vypnut, tak se spojovací mechanizmus 54 navrací do své původní výchozí polohy působením pružiny, přičemž konec 56a výstředníkového členu 56 přivádí jehelní nit ve středu za účelem vytažení odstřihnutého konce ze šitého předmětu 12.
Kromě solenoidu 52, který působí jako prostředky pro pohánění spojovacího mechanizmu, je v patentovém spise JP-B-61-7664U popsán otočný solenoid pro pohánění spojovacího mechanizmu.
U známého výstředníkového ústrojí je však spojovací mechanizmus 54 umístěn pod čelisťovou částí 7_ ramena 5 šicího stroje 4, přičemž je spodní konec (střed otáčení) 55 spojení
pro upevnění výstředníkového členu 56 umístěn pod spodním koncem 6a přední části 6 šicího stroje _4.
Pokud je šitý předmět 12 posouván ve směru šipky A dopředného směru podávání tkaniny, je ušitá část 12a šitého předmětu 12, která je umístěna před patkou 14, v některých případech zvlněná, jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 9. Z tohoto důvodu je u známého výstředníkového ústrojí, u kterého je střed otáčení 55 umístěn pod spodním koncem 6a přední části 6 šicího stroje 4, jak bylo shora popsáno, spojovací mechanizmus 54 překážkou. V důsledku toho je šitý předmět 12 zachycen ve spojovacím mechanizmu 54, takže je šitý předmět 12 roztržen nebo spojovací mechanizmus 54 brání obsluze v manipulaci s šitým předmětem 12.
U konstrukce známého výstředníkového ústrojí je kromě toho výstředníkový člen 56 připevněn ke spodnímu konci spojovacího mechanizmu 54, který sestává z velkého počtu spojení, takže dochází k uvolněnosti či ochablosti u každé spojovací části (čepové části spojení, což je přenášeno na výstředníkový člen 56. V důsledku toho je u výstředníkového členu 56 vytvářena velká uvolněnost. Poloha konce 56a výstředníkového členu 56 je tak posunuta, takže jehelní nit 18 nemůže být přiváděna.
Podstata vynálezu
Úkolem předmětu tohoto vynálezu je proto odstranit shora uvedené problémy a vyvinout výstředníkové ústrojí šicího stroje, u kterého by byl šitý předmět 12 spolehlivě posouván dopředu, přičemž by nebyla nikterak narušována manipulace s tímto šitým předmětem 12.
Kromě toho je dalším úkolem předmětu tohoto vynálezu vyvinout výstředníkové ústrojí šicího stroje, u kterého bude možno snížit uvolněnost a v důsledku toho spolehlivě přivádět jehelní nit.
Shora uvedené úkoly byly v souladu s předmětem tohoto vynálezu splněny tím, že bylo vyvinuto výstředníkové ústrojí šicího stroje, obsahující spojovací mechanizmus, upevněný v blízkosti předního konce ramenové části šicího stroje pro výkyvný pohyb výstředníkového členu ve směru podávání, a poháněči prostředky pro pohánění spojovacího mechanizmu a pro vytahování odstřižené jehelní nitě z šitého předmětu po dokončení šití, přičemž spodní konec spojovacího mechanizmu je uspořádán nad spodní plochou předního konce ramenové části.
Spojovací mechanizmus je s výhodou opatřen kluzným ramenem pro upevnění výstředníkového členu, přičemž střed otáčení na spodním konci kluzného ramena je uspořádán nad spodní plochou předního konce ramenové části.
S využitím takovéto konstrukce jě celý mechanizmus uspořádán nad spodní plochou čelní části na předním konci ramena šicího stroje. V důsledku toho může být tkanina podávána a posouvána spolehlivě, aniž by docházelo k poškozování šitého předmětu, přičemž při šití nic nepřekáží.
Spojovací mechanizmus může být s výhodou opatřen kluzným ramenem pro upevnění výstředníkového členu, přičemž střed otáčení na spodní části kluzného ramena může být uspořádán
tak, že se kluzné rameno může posouvat a vykyvovat ve svislém směru. V tomto případě je kluzné rameno podepíráno čelní plochou tak, že je možno výrazně potlačit vytváření uvolněnosti nebo ochablosti.
Kromě toho je výstředníkový člen připojen k hornímu konci kluzného ramena prostřednictvím spojovacího hřídele, přičemž spojovacím hřídelem je excentrický hřídel, a přičemž kinematické geometrické místo konce výstředníkového členu je proměnlivé. V důsledku toho může být kinematické geometrické místo konce výstředníkového členu měněno.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu může být dále způsob odstraňování nitě s výhodou měněn na vytahovací a odstraňovači způsob nebo na přítlačný a odstraňovači způsob prostřednictvím posunutí výchozí polohy horního konce kluzného ramena.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje čelní nárysný pohled, zobrazující výstředníkové ústrojí podle prvního provedení předmětu tohoto vynálezu spolu s tělesem šicího stroje;
obr.' 2 znázorňuje boční nárysný pohled, zobrazující první provedení předmětu tohoto vynálezu;
• · · · ♦ • · * « ·· ·· · 4» * • • ·· • • • • • ·· •
• ·
• · • · · ··· '·· • · • · ·
obr. 3 znázorňuje boční nárysný pohled v částečném řezu, zobrazující variantu prvního provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 4A až obr. 4C znázorňují pohledy, zobrazující výstředníkové ústrojí podle prvního provedení předmětu tohoto vynálezu, přičemž obr. 4A znázorňuje čelní nárysný pohled, zobrazující výstředníkové ústrojí ve zvětšeném měřítku, obr. 4B znázorňuje půdorysný pohled seshora, zobrazující konec výstředníkového ústrojí, a obr. 4C znázorňuje perspektivní pohled, zobrazující funkci při odstraňování jehelní nitě;
obr. 5 znázorňuje zadní pohled, zobrazující výstředníkové ústrojí podle prvního provedení tohoto vynálezu;
obr. 6A a obr. 6B znázorňují zadní pohledy, zobrazující pouze část výstředníkového ústrojí podle prvního provedení předmětu tohoto vynálezu, přičemž obr. 6A znázorňuje pohled, zobrazující stav, kdy je výstředníkové ústrojí v počáteční výchozí poloze (v záložní poloze), a obr. 6B znázorňuje pohled, zobrazující stav, kdy je výstředníkové ústrojí ve své provozní poloze;
obr. 7A až obr. 7C znázorňují příkladné provedení, u kterého je původní poloha výstředníkového ústrojí znázorněna na obr. 1 až obr. 6B a výstředníkové ústrojí je změněno, přičemž obr. 7A znázorňuje čelní nárysný pohled, obr. 7B znázorňuje půdorysný pohled seshora, zobrazující konec výstředníkového ústrojí, a obr. 7C znázorňuje perspektivní pohled, zobrazeného funkci při vytahování jehelní nitě;
obr. 8A a obr. 8B znázorňují hlavní součásti
výstředníkového ústrojí podle druhého provedení předmětu
tohoto vynálezu, přičemž
obr. 8A . znázorňuje rozložený pohled, a
obr. 8B znázorňuje čelní nárysný pohled;
obr. 9A a obr. 9B znázorňují hlavní součásti
výstředníkového ústrojí podle třetího provedení předmětu
tohoto vynálezu, přičemž
obr. 9A znázorňuje čelní nárysný pohled, a
obr. 9B znázorňuje boční nárysný pohled;
* • • 99 • '· Φ 9 9 9 9 • · 9 • 99 » · 9 ·
• 9 9 9 9 9 9
99 ··· 999 99 9 9 ··
obr. 10 znázorňuje čelní nárysný pohled, zobrazující výstředníkové ústrojí pro šicí stroj příkladným provedením; a v souladu se známým obr. 11 znázorňuje čelní nárysný pohled, zobrazující výstředníkové ústrojí pro šicí stroj v souladu s jiným známým příkladným provedením.
Příklady provedení vynálezu
Provedení předmětu tohoto vynálezu bude v dalším popsáno s odkazem na přiložené obrázky výkresů.
Na vyobrazení podle obr. 1 je šipkou A označena přední část ve směru podávání tkaniny, přičemž je šipkou B označena zadní část ve směru podávání tkaniny.
Na vyobrazení podle obr. 2 je šipkou C označena přední část (strana přední desky) šicího stroje, přičemž je šipkou D označena zadní část (strana řemenice) šicího stroje.
Přední část C konce ramenové části _5 šicího stroje 4 je opatřena jehelní tyčí 8, která se pohybuje svislým směrem, a k jejímuž spodnímu konci je připevněna jehla 16, pronikající šitým předmětem 12, a dále patkou 14 pro přitlačování šitého předmětu 12, přičemž je výstředníkové ústrojí 100 připevněno k přední koncové části ve směru podávání tkaniny.
Ústrojí pro odstřihávání jehelní nitě, které zde není znázorněno, je uspořádáno pod jehelní deskou (neznázorněno), uspořádanou na horní ploše 2_ základny šicího stroje 4_ proti spodní části patky 14. Ústrojí pro odstřihávání nitě
• 994 9 • 9 4 4 • »· » 94 9 4 94 9 9 4
9 4 • 9
9 4 9 4 9 4 9 4 4
9 9 4 9 9 44 9 94 9 9 • 9-4
odstřihává jehelní nit 18, přiváděnou ústrojím pro přivádění jehelní nitě 18 (neznázorněno) , jako je například člunek pod horní plochou 12 základny šicího stroje 4, pokud je jehelní tyč (3 zastavena ve zdvižené poloze po ukončení šití. V důsledku toho jehelní nit 18 na straně, připojené k jehle 16, zůstává pronikat šitým předmětem 12, jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 4A.
Výstředníkové ústrojí 100 obsahuje základnu 102, připevněnou k ramenové části 5 šicího stroje _4, solenoid 110 plunžrového tvaru, obsahující plunžr 112, který je nasáván směrem vzhůru při připevnění k základně 102 a při zapnutí solenoidu 110, spojovací mechanizmus 120, který je ovládán solenoidem 110, výstředníkový člen 160, připevněný ke spodnímu konci spojovacího mechanizmu 120, a pružinu 144 pro navracení spojovacího mechanizmu 120 do původní polohy.
Základna 102 má průřez ve tvaru písmene L a u koncového čela 102a ve směru šipky C-D a u koncového čela 102b ve směru šipky A-B. Zarážka 106, opatřená dlouhou štěrbinou 106a, vytvořenou ve svislém směru, je připevněna ke koncovému čelu 102a prostřednictvím šroubů 104, pronikajících dlouhou štěrbinou 106a.
Kromě toho je zarážka 106 opatřena válcovým pružným členem 108, o který se opírá spodní konec plunžru 112 za běžného stavu, kdy není solenoid 110 v provozu. Zarážkou 106 je možno seřídit záběrovou polohu válcového pružného členu 108 a spodního konce plunžru 112 ve svislém směru prostřednictvím změny upevňovací polohy s pomocí šroubů 104 v rozmezí podélného směru dlouhé štěrbiny 106a.
···» >: 00
0 0 0 0 0' 0 0 0 9 0 0
0 0 . 0 0 0 0
0 0 · 4 4 0 0 0 0
• 0 0 4- 4 0 0 0
00 00 0 00 0 00 00 0 0
Spojovací mechanizmus 120 obsahuje první spojovací článek 122 ve tvaru písmene L, druhý spojovací článek 124 a první rameno 126, které je uspořádáno na zadní straně koncového čela 102b základny 102, jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 4 a obr. 5, přičemž druhé rameno 128 a třetí tyčovité rameno (kluzné rameno) 130 jsou uspořádána na přední čelní straně koncového čela 102b základny 102, jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 1 a obr. 3.
První spojovací článek 122 je opatřen vidlicovítou částí 122a, vytvořenou na jednom z jeho konců, jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 6A a obr. 6B. Čep 136, připevněný k plunžru 112 solenoidu 110 je zasunut do vidlicovité části 122a. První spojovací článek 122 je uložen tak, že je otočný kolem šroubu 132, připevněného k základně 102, přičemž je jeho druhý konec otočně připojen k jednomu z konců druhého spojovacího článku 124 pomocí šroubu 134.
Druhý konec druhého spojovacího článku 124 je otočně připojen ke konci prvního ramena 126 s pomocí šroubu 138. Spodní konec prvního ramena 126 je připevněn k jednomu z konců čepu 140, procházejícího otočně koncovým čelem 102b, základny 102.
Spodní konec druhého ramena 128, uspořádaného na přední čelní straně koncového čela 102b, je připevněn k druhému konci čepu 140 s pomocí šroubů 129. Konec druhého ramena 128 je otočně připojen k hornímu konci třetího ramena 130 prostřednictvím čepu 142.
*»»» '· ·
Tažná pružina 144 pro přitahování druhého konce druhého ramena 128 směrem vzhůru je uspořádána mezi koncovým čelem 102b a druhým ramenem 128. Původní výchozí poloha spojovacího bodu (čepu 142) druhého ramena 128 a třetího ramena 130 může být nastavena prostřednictvím uvolnění šroubů 129 a změnou připevňovacího úhlu druhého ramena 128 vzhledem k čepu 140.
Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 3, může být druhé rameno 128 připojeno ke třetímu ramenu 130 namísto čepem 142 rovněž prostřednictvím excentrického čepu 143, sestávajícího ze dvou válcových částí 143a a 143b, které jsou vzájemně vůči sobě excentrické.
Člen 146 je otočně připevněn ke koncovému čelu 102b. Tento člen 146 je opatřen průchozím otvorem (kluznou částí) 146a, do kterého je vložen spodní konec třetího ramena 130 ve svislém směru. Za účelem umožnění kluzného či posuvného pohybu třetího ramena 130 se člen 146 otáčí. V důsledku toho může třetí rameno 130 provádět výkyvný pohyb š využitím středu 146c členu 146 jako středu otáčení.
Výstředníkový člen 160 je připevněn ke spodnímu konci třetího ramena 130. Jak je zřejmé z vyobrazení podle obr. 1 a podle obr. 3, tak výstředníkové ústrojí 100, opatřené středem otáčení (střed 146c členu 146) na spodním konci třetího ramena, ke kterému je připevněn výstředníkový člen 160, je umístěno nad spodním koncem 6a přední části 6 ramena 5 šicího stroje ý, kromě výstředníkového členu 160.
Konec 162 výstředníkového členu 160 má takový háčkovitý tvar, že část 162a pro přivádění jehelní nitě je vytvořena ve
44 4 4 * • 4 4 4 4 9 44 44 4 4 4 4 4 4 4 • 4
4 4 4 * v-· 4 4 4
• 44 • 4 444 4, 4 44 4 4 4 4 9 4 • 4 • • 4 4
směru dopředného podávání tkaniny (směr šipky A na obr. 1), jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 4B při pohledu seshora.
Nyní bude v dalším podán popis funkce a provozu výstředníkového ústrojí, které má shora uvedenou konstrukci.
Plunžr 112, spojovací články 122 a 124 spojovacího mechanizmu 120, ramena 126, 128 a 130 a výstředníkový člen 160 jsou umístěny v polohách (v záložních polohách nebo ve výchozích polohách), znázorněných plnými čarami na vyobrazeních podle obr. 1, obr. 4A, obr. 7A, obr. 2 a obr. 3, a to v normálním stavu, kdy není solenoid v provozu.
Po dokončení šití je ústrojí pro odstřihávání nitě, uspořádané pod horní plochou 2 základny šicího stroje 4, která není znázorněna, uvedeno do provozu a je zastaveno v poloze v blízkosti horního mrtvého bodu, kde je jehla 16 vychází z šitého předmětu. Proto je tedy solenoid 110 v provozu po předem stanovenou dobu. Během provozu solenoidu 110 vykonává první spojovací článek 122 výkyvný pohyb s využitím šroubu 132 jako středu otáčení prostřednictvím čepu 136, vloženého do plunžru 112, přičemž druhé rameno 128 rovněž vykonává výkyvný pohyb prostřednictvím druhého spojovacího článku 124 a prvního ramena 126.
V důsledku toho je výstředníkový člen 160 přemístěn do polohy, znázorněné čerchovanými čarami na vyobrazeních podle obr. 1, obr. 4A a obr. 6B. Prostřednictvím výkyvné operace druhého ramena 128 pak třetí rameno 130 udílí rotaci členu
146 při posouvání do průchozího otvoru 146a v členu 146.
• • ·· • ·· • * ··
<ř.
• ··· ··· i · ·· ě • · • ·
V důsledku toho konec 162 výstředníkového členu 160, připevněného ke spodnímu konci třetího ramena 130, opisuje kinematické geometrické místo Q, znázorněné na vyobrazení podle obr. 4A, přičemž se vykyvuje téměř ve směru podávání.
Současně pak konec 162 výstředníkového členu 160 má tvar, znázorněný na vyobrazení podle obr. 4B, a část 162a pro přivádění jehelní nitě je uspořádána ve směru opačném vůči směru pohybu konce 162 výstředníkového členu 160. V důsledku toho část 162a pro přivádění jehelní nitě prochází jehelní nití 18 bez dodáváni jehelní nitě 18, zapojené mezi jehlou 16 a šitým předmětem 12.
Po dokončení provozu solenoidu 110 se spojovací články 122 a 124, ramena 126, 128 a 130 a výstředníkový člen 160 navracejí do původních poloh prostřednictvím působení tažné pružiny 144. Současně je jehelní nit 18 přiváděna prostřednictvím části 162a pro přivádění jehelní nitě na konci 162 výstředníkového členu 160, který se navrací a je vytahován vzhůru ven ze šitého předmětu 12, jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 4c. Tím je práce na odstranění nitě ukončena.
V případě, kdy druhé rameno 128 a třetí rameno 130 jsou spojena prostřednictvím excentrického čepu 143, znázorněného na vyobrazení podle obr. 3, je velmi snadné jemně nastavit kinematické geometrické místo Q konce 162 výstředníkového členu 160.
Kromě toho výchozí poloha horního konce třetího ramena může být měněna prostřednictvím nastavení pevné polohy zarážky 106 nebo prostřednictvím změny pevného úhlu druhého
• • • Φ ·* « * t ·· 4» ·
• • • ·
* ·’
··· ·· » ·· ·· • *
ramena 128 vzhledem k čepu 14 0. Na vyobrazení podle obr. 7 A je znázorněn příklad, kdy je výchozí poloha horního konce třetího ramena takto změněna, aby byla níže, než v případě, znázorněném na vyobrazeních podle obr. 1 až obr. 6B.
V tomto případě je použito výstředníkového členu 260, který je opatřen háčkovitým koncem 262, majícím část 262a pro přivádění jehelní nitě vytvořenu ve směru zpětného podávání tkaniny (směr B na obr. 1), jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 7B, a to namísto výstřední kového členu 160, znázorněného na vyobrazeních podle obr. 1 až obr. 6B. V důsledku toho může být jehelní nit odstraňována odlišným postupem, než je tomu u výstředníkového členu 160, znázorněného na vyobrazení podle obr. 1 až obr. 6B.
Při provozu ústrojí na odstřihávání nitě a při provozu solenoidu 110 po předem stanovenou dobu po ukončení šití, jak bylo shora popsáno, provádí druhé rameno 128 výkyvný pohyb prostřednictvím čepu 136, prvního spojovacího článku 122, druhého spojovacího článku 124 a prvního ramena 126, takže se třetí rameno 130 pohybuje do polohy, znázorněné čerchovanou čarou na vyobrazení podle obr. 7A. Současně třetí rameno 130 udílí rotaci členu 146 při svém zasouvání do průchozího otvoru 146a ve členu 146. V důsledku toho se konec 262 výstředníkového členu 260, připevněného ke spodnímu konci třetího ramena 130, vykyvuje téměř ve směru podávání, přičemž opisuje kinematické geometrické místo R.
Současně konec 262 výstředníkového členu 260 má tvar, znázorněný na vyobrazení podle obr. 7B, přičemž je část 262a pro přivádění jehelní nitě umístěna ve směru pohybu konce 262
♦ ·'· · · · • • é a < · » ·
J ·· • · ·· » • ·
• · · ·. i • ·
·· ··· ·· · ·· • · • 9
výstředníkového členu. V důsledku toho je jehelní nit 18 dodávána a je vytažena ven ze šitého předmětu.
Po dokončení provozu solenoidu 110 se spojovací články 122 a 124, ramena 12 6, 128 a 130 a výstředníkový člen 160 navracejí do výchozích poloh prostřednictvím působení tažné pružiny 144.
U provedení, které je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 1 až obr. 6B, je jehelní nit 18 vytahována prostřednictvím vratné síly tažné pružiny 144. Proto v případě, kdy má být vytahována jehelní nit 18, která má velké napětí, je nutno použít větší síly tažné pružiny 144. V důsledku toho musí být sací síla solenoidu 110 rovněž zvýšena pro překonání síly tažné pružiny 144. Proto je postup odstraňování nitě prostřednictvím vytahování jehelní nitě 18 ze šitého předmětu a její navracení ve směru šipky na obr. 4C nazýván jako vytahovací a odstraňovači způsob.
Na druhé straně pak u provedení, znázorněného na vyobrazení podle obr. 7A, je jehelní nit 18 vytahována ze šitého předmětu 12 tehdy, kdy konec 262 výstředníkového členu 260 se pohybuje prostřednictvím sací síly solenoidu 110. Proto je tedy postačující, aby tažná pružina 144 měla takovou sílu, která stačí pro navrácení spojovacích článků 122 a 124, jakož i ramen 126, 128 a 130 do původní výchozí polohy.
Kromě toho je jehelní nit 18 rovněž vytahována ve směru vidlicovité části 14a patky 14. V této vidlicovité části 14a patka 14 nepřitlačuje šitý předmět 12. Na vyobrazeních podle obr. 1 až obr. 6b je jehelní nit 18 vytahována ve směru • z?-3
0* 00
0 • 0 ·· 0 0 0 0 0
• 0 0 0
0 0 0 0
• · 0 «·» • 0 * 0 • 0
části 14b patky 14, sloužící pro přitlačování šitého předmětu, jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 4C. V porovnání s tímto případem je pro vytahování v případě obr. 7A nutno vynaložit menší sílu. Takže způsob odstraňování nitě prostřednictvím vytahování jehelní nitě 18 ze šitého předmětu 12 během pohybu ve směru šipký na obr. 7C je nazýván jako tlačný a odstraňovači způsob.
Jak již bylo shora popsáno, tak v souladu s předmětným provedením je možno snadno změnit způsob odstraňování nitě, a to na vytahovací a odstraňovači způsob nebo na tlačný a odstraňovači způsob prostřednictvím změny počáteční výchozí polohy horního konce třetího ramena 130, ke kterému jsou připevněny výstředníkové členy 160 a 260, a záměnou výstředníkového členu výstředníkovým členem 160 pro vytahovací a odstraňovači způsob nebo výstředníkovým členem 260 pro tlačný a odstraňovači způsob.
U popisovaného provedení je střed 146c otáčení spodního konce třetího ramena 130, ke kterému je připevněn výstředníkový člen 160, umístěn nad spodním koncem 6a přední koncové části _6 ramena _5 šicího stroje 4_. V důsledku toho spojovací mechanizmus 120 nepřekáží při šití.
Kromě toho jsou člen 146 a třetí rameno 130 podepírány přední částí. V důsledku toho může být výrazně potlačena uvolněnost či ochablost.
Nyní bude v dalším popsáno druhé provedení předmětu tohoto vynálezu, znázorněné na vyobrazeních podle obr. 8A a podle obr. 8B.
i
• 999 • 9 99 • 99 ·· · 9 • 9 9 · 99
• 9 9 9 ·
« • 9 • · 9 9 9 ·
4 9 • · 9 9 9
·· 999 »»» 99 *9 99
Jelikož je toto provedení odlišné od prvního provedení pouze v tom, že namísto třetího tyčovitého ramena 130 je použito třetí deskovité rameno 230, opatřené drážkovou částí 230a, přičemž člen 146 a další součásti jsou shodné, bude jejich popis vynechán.
Drážka 230b pro uložení výstředníkového členu 160, 260 je vytvořena na spodním konci třetího deskovitého ramena 230. Výstředníkový člen 160, 260 je upraven tak, aby zapadal do drážky 230b a do drážky 232a, která má stejný tvar, jako drážka 230b mezi výstředníkovým přítlačným členem 232, opatřeným drážkou 232a, a třetím ramenem 230, přičemž je výstředníkový přítlačný člen 232 připevněn ke třetímu ramenu 230 prostřednictvím šroubu 234.
Čep 142, znázorněný na vyobrazeních podle obr. 1 a podle obr. 4A, je vložen do otvoru 230c na horním konci třetího ramena 230, takže je třetí rameno 230 připojeno ke druhému ramenu 128. Čep 236 je připevněn k základně 102 prostřednictvím drážkové části 230a. Výkyvným pohybem druhého ramena 128 je třetí rameno 230 vedeno k čepu 236, přičemž se drážková část 230a a konec 162, 262 výstředníkového členu 160, 260 pohybuje. Vhodným nastavením tvaru drážkové části 230a a výchozí polohy horního konce třetího ramena 230 je možno dosáhnout stejného kinematického geometrického místa výstředníkového ústrojí, jako je kinematické geometrické místo Q na obr. 4A nebo kinematické geometrické místo R na obr. 7A.
Nyní bude v dalším popsáno třetí provedení předmětu tohoto vynálezu, které je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 9A a podle obr. 9B.
U tohoto provedení je čep 332 připevněn ke spodnímu konci třetího ramena 330, připojeného k jednomu z konců druhého ramena 328 prostřednictvím čepu 342. Druhý konec druhého ramena 328 je prostřednictvím čepu 340 připojen k prvnímu ramenu, které zde není znázorněno. Výstředníkový člen 160, 260 je připevněn k výstředníkovému upevňovacímu členu 344. Tento výstředníkový upevňovací člen 344 je připevněn k čepu 332 prostřednictvím šroubu 346.
Vačková deska 348 je připevněna k základně 302 prostřednictvím šroubů 350. Na vačkové desce 348 je provedena vačková drážka 348a, přičemž základna 302 je opatřena drážkou, která má takovou velikost, že vačková drážka 348 je zcela vystavena vůči zadní straně. Čep 332 je uspořádán tak, aby pronikal vačkovou drážkou 348.
Prostřednictvím výkyvného pohybu druhého ramena 328 je třetí rameno 330 vedeno k čepu 332 a vačkové drážce 34 8 pro zajištění pohybu konce 162, 262 výstředníkového členu 160, 260. Vhodným nastavením tvaru vačkové drážky 348 a původní polohy horního konce třetího ramene 330 je možno dosáhnout stejného kinematického geometrického místa výstředníkového ústrojí, jako je kinematické geometrické místo Q na obr. 4A nebo kinematické geometrické místo R na obr. 7A.
Prostřednictvím přímého vytvoření vačkové drážky 348a na základně 302 může být vačková deska 348 zcela vynechána.
Avšak využitím vačkové desky 348, vytvořené samostatně a odděleně od základny 302, jako je tomu u znázorněného příkladného provedení, může být kinematické geometrické místo výstředníkového ústrojí snadno měněno prostřednictvím změny tvaru vačkové drážky 348a.
Přestože byl předmět tohoto vynálezu popsán na základě jeho příkladných provedení, znázorněných na obrázcích výkresů, není omezen pouze na tato provedení, neboť může být různě modifikován.
Přestože je například pro výkyvný pohyb druhého ramena 128 použito solenoidu 110 plunžrového tvaru prvního spojovacího článku 122, druhého spojovacího článku 124 a prvního ramena 126, může být druhé rameno 128 rovněž vykyvováno přímo prostřednictvím otočného solenoidu.
Průmyslová využitelnost
V souladu s předmětem tohoto vynálezu výstředníkové ústrojí šicího stroje obsahuje spojovací mechanizmus, upevněný v blízkosti předního konce ramenové části šicího stroje pro vykyvování výstředníkového členu ve směru podávání, a poháněči prostředky pro pohánění spojovacího mechanizmu, přičemž slouží pro vytahování odstřihnuté jehelní nitě ze šitého předmětu po dokončení šití, a přičemž je spodní konec spojovacího mechanizmu uspořádán nad spodní plochou na předním konci ramenové části.
Alternativně je spojovací mechanizmus opatřen kluzným či posuvným ramenem pro připevnění výstředníkového členu, přičemž je střed otáčení na spodním konci kluzného ramena uspořádán nad spodní plochou na přední části ramenové části. V důsledku toho je celý mechanizmus uspořádán nad spodní plochou čelní části na přední části ramena. Proto může být • 'TW
-I
tkanina posouvána spolehlivě bez poškozeni šitého předmětu, přičemž při šiti nic nepřekáži.
Spojovací mechanizmus má kluzné rameno pro připevnění výstředníkového členu, přičemž střed otáčení na spodním konci kluzného ramena je uspořádán tak, že toto kluzné rameno se může posouvat a vykyvovat ve svislém směru. V důsledku toho se kluzné rameno opírá o čelní plochu, takže je výrazně potlačena ochablost nebo uvolnění. Je tak možno zajistit výstředníkové ústrojí pro šicí stroj, které je schopno spolehlivě podávat jehelní nit.
Kromě toho je výstředníkový člen připojen k hornímu konci kluzného ramena prostřednictvím spojovacího hřídele, přičemž tímto spojovacím hřídelem je excentrický hřídel, takže kinematické geometrické místo konce výstředníkového členu je proměnlivé. V důsledku toho může být kinematické geometrické místo konce výstředníkového členu velmi snadno a jemně nastaveno či seřízeno.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu je dále možno zajistit výstředníkové ústrojí pro šicí stroj, u kterého je možno snadno zaměnit vytahovací a odstraňovači způsob a přítlačný a odstraňovači způsob.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    • • • • · 9 • • · · • · • · • 9 99 9 9 9 9 9 9 9 9 • · · • · • · · 9 9 9 9 4» • · 9 99 9
    1. Výstředníkové ústrojí šicího stroje, obsahující spojovací mechanizmus, upevněný v blízkosti předního konce ramenové části výstředníkového prostředky pro šicího členu ve pohánění stroje pro výkyvný pohyb směru podávání, a poháněči spojovacího mechanizmu a pro vytahování odstřižené jehelní nitě z šitého předmětu po dokončení šití, vyznačující se tím, že spodní konec spojovacího mechanizmu je uspořádán nad spodní plochou předního konce ramenové části.
  2. 2. Výstředníkové ústrojí šicího stroje podle nároku 1, vyznačující se tím, že spojovací mechanizmus má kluzné rameno pro upevnění výstředníkového členu, přičemž střed otáčení na spodním konci kluzného ramena je uspořádán nad spodní plochou předního konce ramenové části.
  3. 3. Výstředníkové ústrojí šicího stroje podle nároku 1, vyznačující se tím, že spojovací mechanizmus má kluzné rameno pro upevnění výstředníkového členu, přičemž střed otáčení na spodní části kluzného ramena je uspořádán tak, že se kluzné rameno může posouvat a vykyvovat ve svislém směru.
  4. 4. Výstředníkové ústrojí šicího stroje podle nároku 3, vyznačující se tím, že spojovací mechanizmus je připojen k hornímu konci kluzného ramena prostřednictvím spojovacího hřídele, přičemž spojovacím hřídelem je excentrický hřídel, a přičemž kinematické geometrické místo konce výstředníkového členu je proměnlivé.
    6 « • · ·
  5. 5. Výstředníkové ústrojí šicího stroje podle nároku 3, vyznačující se tím, že způsob odstraňování nitě může být měněn na vytahovací a odstraňovači způsob nebo na přítlačný a odstraňovači způsob prostřednictvím posunutí výchozí polohy horního konce kluzného ramena.
CZ20003632A 1999-10-05 2000-10-03 Výstředníkové ústrojí ąicího stroje CZ20003632A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP28361699 1999-10-05
JP2000274719A JP2001170387A (ja) 1999-10-05 2000-09-11 ミシンのワイパー装置

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003632A3 true CZ20003632A3 (cs) 2002-02-13

Family

ID=26555114

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003632A CZ20003632A3 (cs) 1999-10-05 2000-10-03 Výstředníkové ústrojí ąicího stroje

Country Status (2)

Country Link
JP (1) JP2001170387A (cs)
CZ (1) CZ20003632A3 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6568339B1 (en) * 2000-06-28 2003-05-27 Clinton Indusries, Inc. Side mount thread wiper for a sewing machine
WO2019101033A1 (zh) * 2017-11-27 2019-05-31 强信机械科技(莱州)有限公司 缝纫机及其防鸟巢装置、缝纫机压脚

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5753501Y2 (cs) * 1978-11-17 1982-11-19
JPS585677U (ja) * 1981-07-06 1983-01-14 三菱電機株式会社 自動糸切り装置付ミシンの糸払い装置
JPH0527167Y2 (cs) * 1988-12-24 1993-07-09

Also Published As

Publication number Publication date
JP2001170387A (ja) 2001-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE102006059192A1 (de) Fadenabtrennvorrichtung einer Nähmaschine
CZ306625B6 (cs) Odstřihovač niti pro šicí stroj
CZ20003632A3 (cs) Výstředníkové ústrojí ąicího stroje
US6637357B2 (en) Overlock sewing machine
CZ2007645A3 (cs) Šicí stroj
JP2013208156A (ja) ミシン
CZ291426B6 (cs) Šicí stroj
DE2415737A1 (de) Naehmaschine insbesondere zickzacknaehmaschine
JP5265217B2 (ja) ミシンの押さえ上げ装置
US3354852A (en) Double lock stitch sewing machines
CZ302749B6 (cs) Zarízení pro odstrihávání nite
CZ2006302A3 (cs) Prítlacné ústrojí pro sicí stroj
DE10120239B4 (de) Greiferauszieheinrichtung einer Nähmaschine
CZ288603B6 (cs) Zařízení pro odstřihování nitě pro šicí stroj
CZ20031979A3 (cs) Stroj na obšívání knoflíkových dírek s očkem
CZ20004634A3 (cs) Zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj
US6205941B1 (en) Chain stitch sewing machine including a needle-thread pushing member
JP2722777B2 (ja) 穴かがりミシンの布開き装置
US4416207A (en) Blind stitch sewing machine
US143046A (en) Improvement in thread-cutting mechanisms for sewing-machines
JPH0817865B2 (ja) ミシンの糸切装置
JPH0153076B2 (cs)
EP0230211A2 (en) Enabling and disabling device for the needle-carrier rods and piercer-carrier rods according to a presettable program, in particular for a shuttle embroidery machine
EP0530158A1 (en) Improved automatic machine for stitching of various articles, in particular leather articles
JP2939809B2 (ja) ミシンの糸切断装置