CZ20003184A3 - Inhibitory matricových metaloproteinas - Google Patents

Inhibitory matricových metaloproteinas Download PDF

Info

Publication number
CZ20003184A3
CZ20003184A3 CZ20003184A CZ20003184A CZ20003184A3 CZ 20003184 A3 CZ20003184 A3 CZ 20003184A3 CZ 20003184 A CZ20003184 A CZ 20003184A CZ 20003184 A CZ20003184 A CZ 20003184A CZ 20003184 A3 CZ20003184 A3 CZ 20003184A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hydroxy
succinamide
ethyl
isobutyl
alkyl
Prior art date
Application number
CZ20003184A
Other languages
English (en)
Inventor
Mette Knak Christensen
Original Assignee
Leo Pharmaceutical Products Ltd. A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Leo Pharmaceutical Products Ltd. A/S filed Critical Leo Pharmaceutical Products Ltd. A/S
Priority to CZ20003184A priority Critical patent/CZ20003184A3/cs
Publication of CZ20003184A3 publication Critical patent/CZ20003184A3/cs

Links

Abstract

Sloučeniny vzorce (I), kde X je -CO2H nebo -CONHOH skupina; Y a Z jsou nezávisle síra nebo kyslík, alespoň jeden je síra; R( je vodík, hydroxyskupina, (CrC6)alkyl, (C2- C6)alkenyl nebo (C3-C8)cykloalkyl; R2 je (CrC24)alkyl, fenyl (Ci-C6)alkyl, nebo fenyl(C0-C6alkyl)O(Ci-C6)alkyl a kterýkoliv z nich může být popřípadě substituován (Cr C6)alkylem, (CrC6)alkoxyskupinou, halogenem nebo kyanoskupinou (CN); R3 je charakterizující boční řetězec přírodní α-aminokyseliny, v němž mohou být funkční skupiny chráněny, (C|-C6)alkyl, který může být popřípadě substituován, nebo cykloalkyl (Ci-C6)alkyl; R4 je vodík, (Cr C6)alkyl, fenyl (C|-C6)alkyl, popřípadě substituovaný fenyl nebo heteroaryl, nebo skupina vzorce -(Q-O)n, kde Q je (CiC6)alkyl a kde n je celé ěíslo větší než 1, a žádná kontinuální lineární sekvence atomů ve skupině R4 není větší než 12; kterákoliv z výše uvedených alkylových nebo alkenylových skupin je přímá nebo větvená; nebo jejich soli, hydráty nebo solváty. Sloučeniny jsou inhibitory matricových metaloproteináz a jsou vhodné pro léčení stavů zahrnujících rozpad a zánět tkáně a neurozánětlivých onemocnění.

Description

Inhibitory matricových metaloproteinas
Oblast techniky:
Tento vynález zahrnuje nové matricové metaloproteinasové inhibitory, kterými jsou sukcinamid na bázi hydroxamové kyseliny nebo thioamidy karboxylových kyselin. Vynález dále zahrnuje způsoby jejich přípravy, farmaceutické prostředky, které je obsahují, a použití těchto sloučenin v medicíně. Konkrétně jsou sloučeniny inhibitory matricových metaloproteinas zapojených do degradace tkáně. Některé z těchto sloučenin podle vynálezu jsou dále inhibitory uvolňování a-faktoru nádorové nekrosy (TNF-α) z buněk.
Dosavadní stav.techniky:
Matricové metaloproteinasy (MMP) jsou rodinou zinečnatých endopeptidů, které vykazují proteolytickou aktivitu vůči většině, pokud ne všem, složkám extracelulární matrice, jako jsou kolageny intersticiální a bazální membrány, fibronectin, a laminin. rfrají klíčovou roli ve fyziologických a patologických degradacích tkáně.
Bylo charakterizováno alespoň 16 rozdílných a přesto vysoce homologických MMP-typů. Sdílejí katalytickou doménu s upořádáním HisGluXaaGlyHis zodpovědným za vázání zinku, což je pro katalytickou funkci podstatné. Členy rodiny MMP se navzájem liší strukturně přítomností nebo absencí adičních domén, které jsou příčinami aktivit, jako je specifika substrátu, vázání inhibitoru, vázání matrice a lokalizace buněčného povrchu. (H.Birdekal-Hansen; W.G.Moore, M.K. Bodden: C.J. Windsor; B. Birdekal-Hansen; A. DeCarlo: Crit. Rev. Oral • · β ·
Biol. Med. (1993) 4, 197-250 a A. F. Chambers; L. M .Matristan: J. Nati. Cancer Inst.(1997) 89 (17), 1260-1270) . Jsou tři svými preferencemi k fibrilární kolagen, a glykoproteiny jako větší skupiny MMP, identifikované substrátu: kolagenasy degradují stromelysiny preferují proteoglykany substráty, a gelatinasy jsou zejména účinné při degradaci nefibrilárních a denaturovaných kolagenů (želatina).
Sloučeniny, které mají vlastnosti inhibující činnost matricových metaloproteinas, jsou považovány za potenciálně vhodné pro léčení nebo prevenci stavů zahrnujících rozpad tkáně a zánět tkáně, například revmatoidní artritidy, osteoartrididy, osteopenie jako je osteoporosa, periodontitida, gingivitida, tvorbu korneálních epidermálních nebo gastrických vředů, a tumorových metastáz, invaze a růstu. MMP inhibitory jsou také potenciálně hodnotné při léčení neurozánětlivých onemocnění, včetně těch, které zahrnují degradaci myelinu, například sklerózy multiplex, stejně jako odvíjejících se od angiogenese, které stavy a růst pevných tumorů stejně jako proliferativní retinopatii, neovaskulární glaukom, oční tumory, arigiofibromy a hemangiomy. Nicméně vzájemné přínosy jednotlivých MMP ve výše uvedených doposud zcela vysvětleny.
TNF-α je cytokin, který je prekurzor a uvolňován v aktivní 17-kDa formě. Tato aktivní forma může in vivo zprostředkovat velký počet nežádoucích účinků, včetně zánětů, horečky, kardiovaskulárních vlivů, krvácení, koagulace a akutních fázových reakcí obdobných těm, které jsou patrné při akutních infekcích a šokových stavech. Chronické podávání TNF-α může zapříčinit kachexii a anorexii;
v léčbě onemocněni zahrnují artritické psoriasu, chorobných stavech nejsou produkován jako 28-kDa akumulování přebytku TNF-α může být osudové.
• · · · · <
• ·
Sloučeniny, které inhibují produkci nebo působení TNF-a jsou tedy považovány za potenciálně vhodné pro léčení nebo profylaxi mnoha zánětlivých, infekčních, imunologických a zhoubných chorob. Tyto zahrnují, ale nejsou na ně omezeny, septický šok, hemodynamický šok a syndromy sepse, postischemické reperfusní zranění, malárii, Crohnovu nemoc, mykobakteriální infekci, meningitidu, psoriasu, kognestitivní srdeční selhání, fibrotické onemocnění, kachexii, odmítání štěpu, autoimunní onemocnění, revmatoidní artritidu, sklerosu multiplex, nemoci z ozáření, toxicitu doprovázející podávání imunosupresivních monoklonálních protilátek a hyperoxické alveolární zranění.
TNF-α konvertasa je metaloproteasa zahrnutá do biosyntézy TNF-α. Inhibice TNF-a konvertasy inhibuje produkci TNF-a. Protože byla zaznamenána u řady onemocnění, charakteristických degradací tkáně zprostředkovanou MMP, včetně multiplex sklerózy, artritidy a rakoviny, produkce TNF-α v nadbytku, mohou být sloučeniny vykazující obě, MMP a TNF-α produkci zejména výhodné při léčení nebo profylaxi chorob nebo stavů, v nichž jsou oba mechanismy obsaženy.
Mnoho známých MMP inhibitorů jsou deriváty peptidů, založených na přirozeně se vyskytujících aminokyselinách, a jsou analogy míst štěpení v přirozených substrátech MMP. Další známé MMP inhibitory jsou strukturně méně peptidické a může na ně být nahlíženo jako na pseudopeptidy nebo peptidomimetika. Tyto sloučeniny mají obvykle skupinu vázající zinek, kterou je nej častěji hydroxamová kyselina, karboxylová kyselina, skupiny obsahující fosfor (jako fosfonamidy včetně kyseliny a kyslíkaté fosforná a sulphydryl, kyselina aminofosfonové).
• · *
Jsou dvě známé třídy pseudopeptidových nebo peptidomimetických MMP inhibitorů, které mají skupinu hydroxamové kyseliny a resp. skupiny karboxylové kyseliny jako své skupiny vázající zinek. S několika výjimkami mohou být tyto známé inhibitory reprezentovány strukturním vzorcem (A)
X
R,
FL
O
,R,
N
I
Rc (A) v němž X je skupina hydroxamové kyseliny (-CONHOH) vázající zinek nebo karboxylové kyseliny (skupina -COOH), a skupiny Rx až Rs jsou proměnné s ohledem na konkrétně popsané sloučeniny ve známém stavu techniky.
Ze stavu techniky je obecně známo, že u těchto sloučenin mohou mít změny skupin vázajících zinek a substituentů R1Z R2 a R3 pozoruhodný vliv na vzájemnou inhibici MMP. Předpokládá se, že skupina X je v interakci s MMP navázáním na zinečnatý (Zn II) iont na aktivním místě. Obecně se dává přednost na základě inhibiční aktivity vůči jednotlivým MMP hydroxamové kyselině před kyselinou karboxylovou. Nicméně karboxylová část kyseliny v kombinaci s jinými substituenty může poskytovat selektivní inhibici gelatinasy (EP-489 577-A). Předpokládá se, že skupiny Rx, R2 a R3 zabírají vazebná místa Pl, Pl1 a P21 aminokyselinových vedlejších řetězců pro přirozené enzymové substráty. Je zřejmé, že větší Rx substituent může zvýšit aktivitu vůči stromelysinu, a že (0χ-06) alkyl skupina, jako je isobutyl na R2 může být preferována s ohledem na aktivitu vůči kolagenase zatímco fenylalkylskupina (jako je fenylpropyl) • · · · · · • · · ·· «· ·· t • » .· ♦ « * · • · · · · · ·· ·· na R2 může poskytnout selektivitu pro gelatinasu oproti jiným MMP.
Ačkoliv je známa řada MMP inhibitorů s potentními in vitro aktivitami, řada z nich není vhodná pro další vývoj jako léčiva, neboť, postrádají jakoukoliv vhodnou účinnost při orálním podávání ve farmaceuticky přijatelných dávkách. Ačkoliv je známo, že řada faktorů ovlivňuje orální biodostupnost, provedení enzymových inhibitorů s vysokou orální biodostupností je daleko od uskutečnění. Nalezení kombinace R1; R2, R3, R4 nebo Rs substituentů, které připouštějí dobrou vyváženost skutečné hladiny účinnosti, rozpustnosti ve vodě, orální absorpce a farmakokinetických vlastností je přetrvávajícím problémem ve stavu techniky, jelikož se tyto vlastnosti mohou měnit neočekávaným směrem, jak se mění Rx-Rs substituenty. Identifikací MMP inhibitorů založených na hydroxamové kyselině a karboxylové kyselině a majících tyto vlastnosti zůstává v technice vyhledávaným cílem.
Nyní jsme nalezli nové vhodné thioamidové deriváty hydroxamových kyselin a karboxylových kyselin, které mají výhodně dobro orální biodostupnost a po orálním podání mají výhodně delší dobu působení a farmakokineticky lepší profil, než jejich strukturálně blízce podobné analogy.
Podstata vynálezu
Tento vynález se tedy týká doposud neznámé třídy sloučenin vzorce (I) dále, kde X je skupina hydroxamové kyseliny nebo karboxylové kyseliny charakterizovaná primárně tím, že jedna nebo obě Y a Z skupiny jsou atom S.
Předložený vynález popisuje sloučeniny obecného vzorce (I) • φφφ «φ « φφ φφ φφ , φφ φ φφφ φ φ · · · φ φφφ φφφ φφφφ φφφφ φφφφφφφφ φφφφ φφφφφφφ ·· φφ φφφφφ «φ φφ
kde
X je -CO2H nebo -CONHOH skupina;
Y a Z jsou nezávisle síra nebo kyslík, alespoň jeden je síra;
R3 je vodík, hydroxyskupina, (Cx-Cg) alkyl, (C2-6) alkenyl, nebo (C3-Ce) cykloalkyl ;
R2 je {C1-C2i) alkyl, f enyl (C1-C6) alkyl, nebo fenyl (C0-C6alkyl) O (Cj^-Cg) alkyl, a který kterýkoliv z nich může být popřípadě substituován (C^CJ alkylem, (C1-C6) alkoxyskupinou, halogenem nebo kyanoskupinou (CN) ;
R3 je charakterizující boční řetězec přírodní aaminokyseliny, v němž mohou být funkční skupiny chráněny, (C^Cg) alkyl, který může být popřípadě substituován, nebo cykloalkyl (C^Cg) alkyl ;
R4 je vodík, (C^Cg) alkyl, fenyl (C^Cg) alkyl, popřípadě substituovaný fenyl nebo heteroaryl, nebo skupina vzorce -(Q-Ojn-Q, kde Q je přímý nebo větvený (C^Cg) alkyl, kde n je celé číslo větší než 1 a žádná kontinuální lineární sekvence atomů ve skupině R4 není >12; kterýkoliv z výše uvedených alkylových nebo alkenylových skupin je přímý nebo větvený;
nebo jejich soli, hydráty nebo solváty.
Pokud nebude uvedeno jinak, mají následující termíny používané v popisu uvedené významy:
0000 «<
0 « „Alkyl označuje přímý nebo větvený alkylový řetězec, sestávající pouze z uhlíku a vodíku, neobsahující žádnog nenasycenost, a se specifikovaným počtem atomů uhlíku, včetně např. methylu, n-propylu, isobutylu, terc.butylu, hexylu a dodecylu.
„ (C2-C6) alkenyl označuje přímý nebo větvený alkenylový řetězec se 2 až 6 atomy uhlíku, který má alespoň jednu dvojnou vazbu, buď E nebo Z stereochemie, kde je použitelný. Tento termín může zahrnovat, například, vinyl, allyl, 1- a 2-butenyl a 2-methyl-2-propenyl.
„Alkoxy(skupina) označuje radikál vzorce -OR, kde R je alkyl, jak je definován výše, například methoxyskupina, npropoxyskupina, terč.butoxyskupina a podobné.
„Cykloalkyl označuje nasycenou alicyklickou část mající od 3-8 atomů uhlíku a zahrnuje, například, cyklopropyl, cyklopentyl, cyklohexyl a cyklooktyl.
„Charakterizující vedlejší(boční) řetězec přírodní aaminokyseliny označuje charakteristický boční řetězec navázaný na -CH(NH2) (COOH)část následujících aminokyselin: alanin, arginin, kyselina aspartová, cystein, cystin, kyselina glycin, histidin, isoleucin, leucin, lysin, fenylalanin, prolin, serin, threonin, tryptofan, tyrosin, valin. Boční řetězce aminokyselin mohou být chráněné.
Pokud nebude v kontextu, kde se vyskytne, uvedeno jinak, znamená termín „substituovaný, použitý u částí,jejich substituci do čtyř substituentů, kdy každý z nich nezávisle může být (C^CJ alkoxyskupina, hydroxyskupina, thioskupina, (CxCs) alkylthioskupina, aminoskupina, halogen chloru, bromu a jodu), kyanoskupina, nitroskupina, -COOH, -CONH2, -CONHRA nebo -CONRARA, kde RA je (Ci-Cg)alkylskupina nebo zbytek přírodní a-aminokyseliny.
glutamová, methionin, (včetně fluoru, trifluormethyl,
0000 00 0 00 • · · 0 · · 0 • · · 0 0 0
00 ι
9 0 *0 • 0 0 0 • 0 0 0
9 0 0
00
0 0 0 0 0 0 00 00 000 0·
Soli sloučenin podle vynálezu mohou vzniknout s bázemi. Tyto soli zahrnují soli odvozené od anorganických nebo organických bází, například kovové soli jako je sodná nebo draselná sůl, soli kovů alkalických zemin jako jsou hořečnaté nebo vápenaté soli, a organické aminové soli jako soli morfolinu, piperidinu, dimethylaminové nebo diethylaminové soli.
Pokud sloučeniny podle vynálezu obsahují bázické části, mohou být soli tvořeny také s farmaceuticky přijatelnými anorganickými nebo organickými kyselinami, jako je kyselina chlorovodíková, bromovodíková a jodovodíková, kyselina fosforečná, kyselina sírová, kyselina dusičná, kyselina ptoluensulfonová, kyselina methansulfonová, kyselina mravenčí, kyselina octová, kyselina propionová, kyselina citrónová, kyselina vinná, kyselina jantarová, kyselina benzoová, kyselina maleinová, přičemž tyto příklady nejsou pro vynález omezující.
Sloučeniny podle vynálezu mají více chirálních center vzhledem k přítomnosti asymetrických uhlíkových atomů. Přítomnost více asymetrických atomů uhlíku zvyšuje počet diastereoisomerů s R nebo R stereochemií v každém chirálním centru. Obecným vzorcem (I) a (pokud nebude specifikováno jinak) všemi dalšími vzorci v tomto popisu se rozumí, že zahrnují všechny takové stereoisomery a směsi (například racemické směsi).
Sloučeniny podle vynálezu mají výhodně následující obecnou stereochemií:
C atom nesoucí R3 a X skupiny - (S) ,
C atom nesoucí R2 skupinu - (R ) ,
C atom nesoucí R3 skupinu - (S) , ale rovněž je třeba brát v úvahu sloučeniny, které mají výše uvedené konfigurace z větší části.
♦4·· «4
4
4 • 444 4 4 4 4 * 4 • 444 4 4 4 4 • 444 444 4444 ♦· 44 444 ·4 44 44
Bez omezení všeobecně platí pro předcházející:
Výhodnými sloučeninami vzorce I jsou ty, v nichž X znamená CONHOH.
Příklady konkrétních Rx skupin zahrnují vodík, hydroxyskupinu, methyl, ethyl, n-propyl, allyl a methoxyskupinu. V současnosti jsou výhodné sloučeniny, v nichž Rx je vodík, hydroxyl, allyl nebo propyl.
Příklady konkrétních R2 skupin zahrnují (C4-C24) alkyl, fenyl(Ci-Cg)alkyl. V současnosti jsou výhodné sloučeniny, v nichž R2 je isobutyl, fenylpropyl, (4-chlorfenyl)propyl, (4methylfenoxy) ethyl nebo (C6-C16) alkyl.
Příklady konkrétních R3 skupin zahrnují benzyl, 4methoxybenzyl, isobutyl, terč.butyl, cyklohexylmethyl, indolmethyl, 1-fluormethylethyl, isopropyl. V současné době jsou výhodné sloučeniny, v nichž R3 je benzyl, terč.butyl, cyklohexylmethyl, 4-methoxybenzyl, indolmethyl, isobutyl nebo isopropyl.
Příklady konkrétních R4 skupin zahrnují (0χ6) alkyl, fenyl(Cx-C6)alkyl a polyetherový řetězec vykazující alespoň dva nesousedící atomy kyslíku. V současné době jsou preferované sloučeniny, v nichž R4 je methyl, fenylpropyl, 2-(2-methoxyethoxy) ethyl, 2-(2-methoxyethoxymethoxy)ethyl nebo 2-(ethoxyethoxymethoxy)ethyl.
Příklady vynálezu jsou:
N'-Hydroxy-2 (R) -fenylethyl-^-fl (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl) -2-fenylethyl]-suke inamid lť-Hydroxy-2 (R) -isobutyl(S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl) - 2-fenylethyl]-sukeinamid ···· «· • · ·
9 9 • 9 · • · · · ·· frfr * ·· 99 99» • · · · · 9* 9 • 99 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 ··· ·· 99 99
N4-Hydroxy-2(R)- isobutyl-2V1 - [l (S)-(methylthiokarbamoyl)-2fenylethyl]-sukcinamid
N4 - Hydroxy-2^-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl) -2-fenylethyl]-2(R)-fenylpropyl-sukcinamid
N4-Hydroxy-2 (R) -feny lpr opy 1-2^-(1 (S) - (3-feny lpr opy 1thiokarbamoyl) - 2 - f enyle thyl] - sukcinamid
2V4-Hydroxy-2 (R) -fenylethyl-2^-(1 (S) - (3-fenylpropyl* thiokarbamoyl) - 2-cyklohexylethyl]-sukcinamid
N4 - Hydroxy-2^-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl) -2-cyklohexyl]2(R)-fenylpropyl-sukcinamid
N4-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-2V1-thiono-2V1-[l (S) - (methylkarbamoyl ) - 2 - f enylethyl] - sukcinamid (S) , 2T4-Dihydroxy-2 (R) -isobutyl-2\21-[l (S) - (methylthiokarbamoyl ) - 2 - cyklohexyle thyl] - sukcinamid (S) , N4-Dihydroxy-2 (R) - isobutyl-2^-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl ) - 2 - f enylethyl] - sukcinamid
N4-Hydroxy-2 (R) - isobutyl-2^-(1 (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl) - 2 - cyklohexylethyl] - sukcinamid
2ť-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) - (3-methylthiokarbamoyl) 2-cyklohexylethyl]-sukcinamid
N4 -Hydroxy-2 (R) - isobutyl-2^-(1 (S) - (3-methylthiokarbamoyl) -λ -2- (1H-indol-3-yl) ethyl]-sukcinamid
2V4-Hydroxy-N1-{1 (S) -[2- (2-methoxy-ethoxymethoxy) -ethylthiokarbamoyl] - 2 - f enylethyl} - 2R- f enylpropyl - sukcinamid (S) ,2V4-Dihydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl) -2,2-dimethyl-propyl]-sukcinamid (S) -allyl-274-hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) -[2- (2-methoxyethoxy)-ethylthiokarbamoyl)-2,2-dimethyl-propyl}-sukcinamid ···· 99
«9 (S) -allyl-N4-hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) -[2- (2-měthoxyethoxy)-ethylthiokarbamoyl)-2-(4-methoxyfenyl)ethyl}-sukcinamid
N4 -liyároxy-2 (R) -isobutyl(S) - (methylthiokarbamoyl) -2methyl-propyl]-3 (S) -propyl-sukcinamid
N4-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-N1- (1 (S) -{2-[2- (2-methoxy-ethoxy) ethoxy]-ethylthiokarbamoyl}-3-methyl-butyl]-3 (S) -propylsukcinamid (R) -Dodecy 1-2/-hydroxy-2^-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl) -3me thyl-butyl]-sukcinamid (R) -Dodecyl-2/-hydroxy-.N1-[l (S) - (fenylethylthiokarbamoyl) 2 -methyl -butyl] - sukcinamid (R) -Hexadecyl-2/-hydroxy-2/-[l (S) - (fenylthiokarbamoyl) ethyl]-sukcinamid (R) -Hexadecyl-2/-hydroxy-2/-[l (S) - (methylthiokarbamoyl) 2,2-dimethyl-propyl]-sukcinamid (S) ,N4-Dihydroxy-N1-{l (S) -[2- (2-methoxy-ethoxy) ethylthiokarbamoyl]-2- (4-methoxyfenyl) -ethyl}-2 (R) -fenylpropylsukcinamid (S) , 2/-Di hydroxy-X-fl (S) -[2- (2-methoxy-ethoxy methoxy) ethylthiokarbamoyl]-2-methyl-propyl}-2 (R) -fenylpropylsukcinamid λ N4 -Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl) propyl-2/-{ΐ (S) -[2- (2methoxy-ethoxy)-ethylthiokarbamoyl)-2-(4-methoxyfenyl)ethyl}sukcinamid lť-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl) propyl-N1- (1 (S) -{2-[2- (2methoxy-ethoxy) -ethoxy]-ethylthiokarbamoyl}-3-methyl-butyl) sukcinamid •9 9 9 9 9 9 99 99 *9*
9 9 99 9 '9 9 * 9* 9
9 9 99 9 9 99 9
99 99 99# 99 9 •999 999 9999 ·· 99 999 «9 99 99
N4-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl) propyl-(S) -[2- (2methoxy- ethoxyme t hoxy) -ethylt hi okarbamoy1 ] -2-methyl- própy1} sukcinamid
W^-Hydroxy^ (R) - (4-chlorfenyl) propyl-^-[l (S) - (methylthiokarbamoyl) - 2- (ÍH-indol-3-yl) ethyl]-sukcinamid
Ari-Hydroxy-N1-]! (S) -[2- (2-methoxy-et hoxyme thoxy) ethylthiokarbamoyl)-2-methylpropyl}-2(R)-(4-methylfenoxy)ethyl sukcinamid
Af-Hydroxy-N1-]! (S) -[2- (2-methoxy-ethoxy) -ethoxy]ethylthiokarbamoyl}-(4-methoxyfenyl)ethyl)-2(R)- (4methylfenoxy)ethyl-sukcinamid
N4 -Hydroxy-1/-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl) -2- (lH-indol-3yl) ethyl]-2 (R) - (4-methylf enoxy) ethyl-sukcinamid.
Příklady patentových přihlášek známých ze stavu techniky jsou uvedeny dále:
EP-A-0214639 (Searle)
EP-A-0489577 (Celltech)
WO 96/16931 (British Biotech)
WO 96/33991 (Sankyo).
Obecný vzorec (A) z patentových přihlášek ze stavu techniky zobrazuje jednoduché peptidické sloučeniny v porovnání s thiopeptidy obecného vzorce (I) podle předloženého vynálezu. Nyní bylo překvapivě zjištěno, že sloučeniny podle vynálezu mají nejenom zvýšenou stabilitu směrem k enzymatické degradaci v porovnání s jejich kyslíkatými protějšky, ale jsou zároveň mnohem silnějšími inhibitory, než sloučeniny známé ze zveřejněných přihlášek.
Sloučeniny byly testovány in vitro s použitím následujícího postupu: matrice metaloproteinas byly získány
494494 4 49 44 441
9 44 9 4 9 4 4*·
449 944 9444 •4 94 94 444 44 4
4499 449 4949 ·· 44 944 49 44 44 z kultivačního media upraveného MCF-7 buňkami lidského prsního karcinomu a odděleny elektroforesou na SDS-akrylamidových gelech (7,0%) kopolymerovaných s želatinou (1 mg/ml, Sigma, MO, USA) . Gely obsahující MMP byly inkubovány s testovanou sloučeninou přes noc v 10 ml pufru (50 mM tris-HCl, pH 7,5, 200 mM NaCl, 5 mM CaCl2, 1 μΜ ZnCl2, 0,002% NaN3) při 37 °C., Gely byly barveny po 60 minut 0,5% Coomassie briliantovou modří R»
250 v 10% kyselině octové, odbarveny 10% kyselinou octovou, inkubovány 5% glycerolem a sušeny gelovým sušidlem. Byly stanoveny molární koncentrace, které inhibovaly průměrně polovinu maximální enzymatické aktivity. Výsledky některých sloučenin podle vynálezu a srovnávací sloučeniny vybrané z jedné ze zveřejněných přihlášek uvedených výše (EP-A0214639) jsou uvedeny v tabulce 1.
Tabulka 1
Inhibice MMP 2/3 a 9 in vitro sloučeninami z následujících příkladů z předloženého vynálezu a srovnávacích vzorků
Sloučenina In vitro inhibice matrice metaloproteinas
MMP-2/3 (nM) MMP-9
Příklad 3 1 x 109 1 X 10 ’9
Příklad 4 1 χ 109 1 x 10 '9
Příklad 5 1 x 10'9 1 x 10 '9
Srov. 1 1 χ 10'8 1 x 10
Srov.l: N^Hydroxy-SR-isobutyl-N^lS- (methylkarbamoyl) -2fenylethylj-sukcinamid (EP-A 0214639) »· · * · · » · «
4 « ·· .··» • · * · • · 9 4 · · · ·· ·* organických mohou být
Sloučeniny podle předloženého vynálezu mohou být připraveny řadou postupů známých odborníkovi z oblasti syntéz. Sloučeniny podle předloženého vynálezu syntetizovány použitím metod popsaných dále, spolu s metodami známými z oblasti syntetické organické chemie, nebo jejich obměnami, jak odborník z dané oblasti techniky může odvodit. Preferované metody zahrnují, ale neomezují se na ně, postupy popsané dále.
Nové sloučeniny vzorce (I) lze připravit reakcemi a technikami popsanými v této části. Reakce probíhají v rozpouštědlech vhodných pro reagující složky a použité materiály, a vhodných pro účinné provedení transformace. Je zřejmé, že v syntézách popsaných dále všechny navržené reakční podmínky, včetně výběru rozpouštědla, reakční atmosféry, reakční teploty, průběhu experimentu a zpracovatelských postupů jsou vybrány podmínky standardní pro dané reakce, které odborník v dané oblasti techniky snadno určí. Odborník v oblasti organických syntéz ví, že funkčnost různých částí eduktu molekuly musí být kompatibilní s navrhovanými reakčními složkami a-· reakcemi. Ne všechny sloučeniny vzorce (I) spadající do dané třídy musí být kompatibilní s reakčními podmínkami požadovanými u některých z popsaných postupů. Tato omezení týkající se substituentů, které jsou kompatibilní s reakčními podmínkami, jsou pro odborníka zjevné, a tedy lze použít alternativních metod.
Sloučeniny podle předloženého vynálezu, v nichž X je skupina -CONHOH hydroxamové kyseliny, mohou být připraveny ze sloučenin podle vynálezu, v nichž X je karboxylová skupina -COOH. Tento postup, který tvoří jiný aspekt tohoto vynálezu, zahrnuje reakci kyseliny obecného vzorce (II)
R.
··»♦ »0 * »* »· ♦» · *· · 9 0 0 ft · • · · 000 *000
• 0 0 09* 0000 • 9 9* 000 90 0* *0 (H) s hydroxylaminem, O-chráněným hydroxylaminem, N,O-dvakrát chráněným hydroxylaminem. Kyseliny (II) mohou být samy chráněny před takovými reakcemi, potom je zahrnuto i odstranění chránících skupin ze získaných částí hydroxamové kyseliny a jakýchkoliv chráněných substituentů v R R2, R3 a R4.
Kondenzace se provádí s použitím některého z mnoha postupů pro vznik amidových vazeb, které odborník z oblasti organických syntéz zná. Tyto metody zahrnují, ale neomezují se na ne, použití standardních kuplovacích postupů, jako je oxid uhličitý (isobutyl-chlorformiat) metoda, karbodiimid(N,Ndimethylamino-propyl-N^ethyl-karbodiimid (EDC), dicyklohexylkarbodiimid, diisopropylkarbodiimid)metoda, metoda aktivního esteru (pentafluorfenylester, p-nitrofenylester, N-hydroxysukcinimid-ester) metoda, karbonyldiimidazolová metoda, azidová metoda, metoda fosforečných reagens jako je BOP-Cl, azid, konverze kyseliny (II) na chlorid kyseliny. Některé z těchto metod (zejména karbodiimidová) mohou být vylepšeny přidáním 1hydroxybenzotriazolu (HOBt).
Chránící skupiny, jak byly označeny výše, jsou velmi dobře známé per se, například z chemie peptidů. Aminoskupiny jsou často chráněny terč.butoxykarbonylovou, benzyloxykarbonylovou nebo acetylovou skupinou, nebo ve formě ftalimidové skupiny. Hydroxyskupiny jsou často chráněny jako snadno odštěpítělně ethery, jako je terč.butyl nebo benzylether, nebo jako snadno štěpitelné estery, jako je • φ φ * ί
φφ φ
• φ · φ φφ φφ « ·· ·· ,φφ • Φ · Μ Φ Φ Φ φ • · · Φφφφ
ΦΦ ΦΦΦ Φφ Φ • Φ Φ ΦΦΦΦ
ΦΦΦ ΦΦ ΦΦ ΦΦ acetát. Karboxylové skupiny jsou často chráněny jako,· snadno štěpitelné estery, jako je terc.butyl- nebo benzylester.
Ve zvláštním případě, kde Rx je ve sloučenině (I) hydroxyskupina, může být rovněž během slučování sloučeniny (II) chráněna. V tomto případě může být zejména výhodnou technikou současná ochrana hydroxyskupiny Rx a sousední karboxylové skupiny jako dioxalonu vzorce (Ha) :
kde skupiny R5 a Rs jsou odvozeny z látky tvořící dioxalon, a mohou být například vodík, alkyl, fenyl nebo substituovaný fenyl. Dioxalonový kruh je v reakci s hydroxylaminem otevřen za vzniku požadovaného derivátu vzorce (I) kyseliny hydroxamové.
Sloučeniny podle vynálezu, kde X je karboxylová skupina -COOH, Y je kyslík a Z je síra, mohou být připraveny postupem zahrnujícím: kuplování kyseliny vzorce (III) nebo jejího aktivního derivátu s aminem vzorce (IV), jak je znázorněno ve schématu I, kde R je skupina chránící ester, a Rx, R2 , R3 a R4 jsou stejné, jak je definováno v obecném vzorci (I), s tím rozdílem, že substituenty Rx, R2,
R3 a R4, které jsou mohou být samy potenciálně reaktivní v kuplovací reakci, chráněny před těmito reakcemi, a chránící postupně odstraněny. Kondenzace se provádí použitím některé z metod tvorby amidových vazeb, jak bylo popsáno výše.
skupiny musí být • · · ·
(VI) • · · ·
Ve zvláštním případě, kde RT ve sloučenině (III) je hydroxyskupina, může být také chráněna během slučování sloučenin (III) a (IV) . V tomto případě je zejména vhodnou metodou současná ochrana hydroxy- a karboxyskupin jako dioxalon vzorce (VII), jak bylo popsáno výše pro sloučeniny obecného vzorce (Ha) :
(VII)
Aminy vzorce (IV) jsou připraveny z odpovídajících aaminokyselin metodami popsanými v literatuře (M.A.Shalaby, C.W.Grote, H.Rapoport; J. Org. Chem. (1996) 61 9045-48) a dále ve schématu 2, v němž R je aminová chránící skupina ve formě karbamatu, například terč.butyl- nebo benzyl-.
Výchozí materiály (III) a výchozí materiály a-aminokyselin i 4 uváděné výše jsou buď známými sloučeninami, nebo jsou připraveny běžně známými syntézami, například jako jsou popsány v relevantních patentových dokumentech uvedených výše.
» · · · « • · • ·
Schéma 2
Sloučeniny podle vynálezu, v nichž X je karboxylová skupina -COOH, Y je kyslík a Z je kyslík nebo síra mohou být připraveny postupem zahrnujícím: konverzi výchozího materiálu (III) na aktivovaný typ (XIV), který je potom ponechán reagovat s aminem (XV), jak je znázorněno na schématu 3 dále.
Předložené sloučeniny jsou zvažovány pro použití ve farmaceutických prostředcích, které jsou vhodné pro léčení dříve zmíněných nemocí.
Schéma 3
(XVI) (XVII) ··· · · · ···« • · · · · · ··· ·· · • · · · · · · · · · · ·· ·· ·· · ·· ·· ··
Množství sloučeniny vzorce (I) (dále označované jako účinné množství) požadované pro terapeutický účinek se bude samozřejmě měnit podle konkrétní sloučeniny, cesty podávání a subjektu léčení. Vhodná dávka sloučeniny vzorce I pro systémové léčení je 0,1 až 200 mg /kg tělesné hmotnosti, nejvýhodnější dávka je 0,2 až 50 mg/kg tělesné hmotnosti savce, podávané jednou nebo vícekrát denně.
Ačkoliv je možné, aby byla účinná látka, jako je sloučenina podle tohoto vynálezu, podávána samotná jako surová chemikálie, je výhodné, aby byla sloučenina podle vynálezu podávána jako farmaceutický prostředek. Běžně zahrnuje účinná složka od 0,1 % do 100 % hmotnostních prostředku. Běžně obsahují dávkové jednotky prostředků mezi 0,07 mg a 1 g účinné složky, přednostně od 0,5 mg do asi 500 mg účinné složky, nejvýhodněji kolem 50 mg, např. pro orální podávání. Pro topické podávání zahrnuje přednostně účinná složky od 1 % do 20 % hmotnostních v prostředku, ale účinná složka může zahrnovat až asi 50 % hmotn./hmotn. Prostředky určené pro nasální nebo bukální mohou obsahovat 0,1 % až 20 % hmotn./hmotn., například kolem 2 % hmotn./hmotn., účinné složky.
Termínem „dávková jednotka se míní jednotná, tedy jediná dávka, která je schopná být podávána pacientovi, se kterou lze snadno manipulovat a která může být snadno balena, která zůstává fyzikálně a chemicky stabilní jednotkovou dávkou obsahující buď účinný materiál jako takový nebo směs s pevnými nebo tekutými farmaceutickými ředidly nebo nosiči.
Prostředky, pro obě, veterinární i humánní medicinální užití, podle předloženého vynálezu, obsahují účinnou složku ve spojení s jeho farmaceuticky přijatelným nosičem a popřípadě jinými terapeutickými složkami (složkou). Nosič (nosiče) musí ·».
• · · · · ♦ • · fc 99 » · 9.9
9 9 být „přijatelný ve smyslu být kompatibilní s .ostatními složkami prostředků a nesmí být pro příjemce škodlivý.
Prostředky zahrnují formy vhodné pro orální, oftalmické rektální, parenterální (včetně subkutánního, intramuskulárního a intravenosního podání), transdermální, intra-artikulární, topické, nasální nebo bukální podávání.
Prostředky mohou být běžně přítomny v jednotkové dávkové formě a mohou být připraveny jakýmkoliv postupem, známým v oblasti farmacie. Všechny metody zahrnují krok uvedení účinné složky do spojení s nosičem, který je tvořen jednou nebo více průvodními složkami. Obecně jsou prostředky připravovány homogenním a dokonalým uvedením účinné složky do styku s tekutým nosičem nebo jemně děleným pevným nosičem nebo oběma, a potom, pokud je to nezbytné, tvarováním produktu do požadovaných formulací.
Prostředky podle předloženého vynálezu vhodné pro orální podávání mohou být ve formě diskrétních jednotek, jako jsou kapsle, sáčky, tablety nebo pastilky, každá obsahující předem určeně množství účinné složky; ve formě prášku nebo granulí; ve formě roztoku nebo suspenze ve vodném kapalném nebo nevodném kapalném prostředí; nebo ve formě emulze oleje-ve-vodě nebo emulze vody-v-oleji. Účinná složka může být rovněž podávána jako bolus, nebo ve formě lektvaru nebo pasty.
Prostředky pro rektální podávání mohou být ve formě čípků obsahujících účinnou složku a nosič, jako je kakaové máslo, nebo ve formě výplachu.
Prostředky vhodné pro parenterální podávání obsahují běžně sterilní olejový nebo vodný přípravek z účinné složky, který je přednostně isotonický s krví příjemce.
Prostředky vhodné pro intra-artikulární podávání mohou být ve formě sterilního vodného přípravku z účinné složky, která může být v mikrokrystalické formě, například ve formě vodné mikrokrystalické suspenze. S účinnou složkou mohou být použity liposomální prostředky nebo biodegradovatelné polymerní systémy, jak pro intra-artikulární tak pro oftalmické podávání.
Prostředky vhodné pro topické podávání, včetně očního léčení, zahrnují tekuté nebo polotekuté přípravky, jako jsou tekuté masti, omývací prostředky, gely, aplikanty, emulze olejve-vodě nebo voda-v-oleji, jako jsou krémy, mastě nebo pasty; nebo roztoky nebo suspenze jako kapky.
Prostředky vhodné pro podávání nosní nebo ústní dutinou zahrnují prášky, samohybné a sprejové prostředky, jako jsou aerosoly a atomizéry.
Spolu s výše uvedenými složkami mohou zahrnovat prostředky podle vynálezu jednu nebo více přídavných přísad.
Dále mohou prostředky obsahovat další terapeuticky účinné sloučeniny, obvykle používané pro léčení.
Vynález bude dále ilustrován následujícími obecnými postupy, přípravou a příklady.
Příklady provedení
Obecné postupy, přípravy a příklady
Příkladné sloučeniny jsou uvedeny v tabulce 6, sloučeniny obecného vzorce (II) v tabulce 5, meziprodukty obecného vzorce (X) v tabulce 2, meziprodukty obecného vzorce (IV) v tabulce 3, a meziprodukty obecného vzorce (Ila) jsou uvedeny v tabulce 4. Sloučeniny obecného vzorce (II) jsou k nalezení v přípravách, nikoliv v příkladech.
Všechny teploty tání jsou nekorigované. U spekter ’Η nukleární magnetické resonance (NMR) (300 MHz) a 13C NMR (75,6
MHz) jsou udávány hodnoty chemického posunu (δ) (v ppm), pokud
není specifikováno jinak, pro roztoky deuteriochloroformu vzhledem k internímu tetramethylsilanu (6=0,00) nebo chloroformu (6=7,25) nebo deuteriochloroformu (6=76,81 pro 13C NMR) . Pokud není udáno rozmezí, jsou uvedeny hodnoty multipletu, bud' definovaného (dublet (d), triplet (t), kvartéru (q), nebo bez (m), v přibližném středním bodu. Hmotová spektra byla zaznamenávána na QUATTRO II (mikrohmotový) . Použitá organická rozpouštědla byla bezvodá. Chromatografie se prováděla na silikagelu.
Jsou používány následující zkratky:
BOC
DMF
EDC
HOBt iBu
Me
MS
NMM
NMR
RT
TFA
THF terč.Butyloxykarbonyl
N,N-Dimethylformamid
N-Ethyl-N1-(3-dimethylaminopropyl)karbodiimid hydrochlorid
1-Hydroxybenzotriazol
Isobutyl
Methyl
Hmotová spektroskopie
N-methylmorfolin
Nukleární magnetická resonance
Teplota místnosti
Trifluoroctová kyselina
Tetrahydrofuran
Tabulka 2
Některé sloučeniny obecného vzorce (X)
(X) o2n a
• · · · • 9
9
Μ • · • 9 9 9 • 9 99
Sloučenina č. Příprava č. R r3 ,
201 1 terč.butyl fenylmethyl
202 2 terč.butyl cyklohexylmethyl
203 3 terč.butyl terč.butyl
Tabulka 3 Některé sloučeniny obecného vzorce s (IV)
U R 4 (IV) (IV) '
Sloučenina č. Příprava č. R
205 5 fenylmethyl methyl
206 6 fenylmethyl 3-fenylpropyl
207 7 cyklohexylmethyl methyl
208 8 cyklohexylmethyl 3 -fenylpropyl
Tabulka 4 Některé sloučeniny obecného vzorce (Ha)
Υ
26 4444 44 4 4 4 • · · • 4 4 4 • 4 4· • 44 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 444 44 r5=r6 44 4 4 4 * 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Sl. v c. Přípí Č. r2 Y z
217 17 isobutyl cyklohexylmethyl methyl methyl 0 s
218 18 isobutyl fenylmethyl methyl methyl 0 s
223 23 isobutyl terč.butyl methyl methyl 0 s
232 32 fenylpropyl (4-MeO) - methyl 0 s
fenylmethyl
233 33 fenylpropyl isopropyl methyl 0 s
Tabulka 5
Sloučeniny obecného vzorce (II)
• ·9 · ·
9 9
9 9
···· «9 e · ·
9*·
9 9 · · 9 • 9 ··
999 • 99 η
SI. v c. Př. s* c. Ri Ra r3 R4 Y Z
209 9 H 2-f enylethyl /enylmethyl 3· fenylpropyl O S
210 10 H isobutyl /enylmethyl 3-fenylpropyl O S
211 11 H isobutyl /enylmethyl methyl O S
212 12 H 3- fenylpropyl /enylmethyl methyl O S
213 13 3- /enylpropyl /.enylmethyl 3-fenylpropyl O S
214 14 H 3- fenylpropyl cyclohexylmethyl 3-fenylpropyl O S
215 15 H 3- fenylpropyl cyclohexylmethyl methyl O S
216 16 H isobutyl /enylmethyl methyl S O
219 19
220 20 221 21
222 22
224 24
225 25
Η Isobutyl cyclohexylmethyl 3-fenylpropyl
H isobutyl cyclohexylmethyl methyl
H isobutyl indolmethyl
H 3-fenylpropyl /enylmethyl allyl allyl isobutyl isobutyl íerfrbutyl 4-methoxy• /enylmethyl
226 26 propyl isobutyl isopropyl methyl O S
227 • 27 propyl isobutyl isobutyl i— O s
228 28 H dodecyl isobutyl methyl 0 s
229 29 H dodecyl 2-butyl /enylethyl 0 s
230 30 H hexadecyl methyl fenyl 0 s
231 31 H hexadecyl zerkbutyl methyl 0 s
234 34 H
235 35 H
236 36 H
237 37 H
238 38 H
239 39 H
240 40 H
3-(4-CI-fenyl)4-methoxy- y.—O S propyl /enylmethyl
3-(4-Cl-fenyl) isobutyl O S propyl
3-(4-Cl~ fenyl) isopropyl k''^--'0^-''0^'^ O S propyl
3-(4-Cl—fenyl) indolmethyl . methyl O S propyl
2-(4-Me- isopropyl k^^'°'^'°v^s'o-z' O S /enoxy)ethyl
2-(4-Me- 4-methoxy- o S {enoxy )ethyl /enylmethyl
2-(4-Me- indolmethyl methyl O S fenoxy)ethyl
4444 44 • 4 4
4 4 ·· ·<1
4 · 4
4 4 4
4 4 4
4 4 4
44
44
4 4 4
4 4 .
4 · 4
44
4 4
444 44
J7, ů. PP. 6. Ri r2
101 1 H 2- ^enylethyl
102 2 H isobutyl
103 3 H isobutyl
104 4 H 3-/enylpropyl
105 5 H 3-/-.enylpropyl
106 6 H 3~j4enylpropyl
107 7 H 3>-/.enylpropyl
108 8 H isobutyl
109 9 OH isobutyl
110 10 OH isobutyl
111 11 H Isobutyl
112 12 H isobutyl
113 13 H isobutyl
114 14 H 3-/.enylpropyl
115 15 OH isobutyl
116 16 allyl isobutyl
117 17 allyl isobutyl
118 18 propyl isobutyl
119 19 ..propyl isobutyl
120 20 H dodecyl
121 21 H dodecyl
122 22 H hexadecyl
123 23 H hexadecyl
124 24 OH 3-/.enylproyl
125 25 OH 3-/.enylpropyl
126 26 H 3-(4-Cl-fenyl)
127 27 H 3-(4-Cl-fenyl)
128 28 H 3-(4-Cl—/.enyl)
129 29 H 3-(4-CI—/.enyl) propyl
130 30 H 2-(4-Me- £enoxy)ethyl
131 31 H 2-(4-Me- /enoxy)ethy!
132 32 H 2-(4-Me- £enoxy)ethyl
R4 '^enylmethyl /.enylmethyl /.enylmethyl f.enylmethyl f lenylmethyl cyclohexylmethyl cyclohexylmethyl renylmethyl cyclohexylmethyl /enylmethyl cyclohexylmethyl cyclohexylmethyl indolmethyl /enylmethyl íerrrbutyl íer/rbutyl 4-methoxyisopropyl isobutyl isobutyl 2-butyl methyl íerfrbutyl 4-methoxyisopropyl
4-methoxyisobutyl isopropyl indolmethyl isopropyl 4-methoxy-/? enylmethyl indolmethyl methyl
3- Aenylpropyl O S
3- J-enylpropyl O S methyl O S methyl
3- /ienylpropyl 3- /enylpropyl methyl O S methyl S O methyl O S methyl O S
3~/-enylpropyl O S methyl O S methyl O S o S methyl
methyl
-/enylethyl j\enyl methyl
Obecný postup 1: Příprava thioacylačních činidel,, obecného .vzorce.....IX)_(viz schéma 2)
• · · · • · 9 99 99 99
99 9 9 9 · r 9
9 9 9 • · 9
9
* · 9 9 9 9 9 9
·· ♦ · 999 99 99 ··
(M. A. Shalaby, C.
W.
Grote, H. Rapoport; J.Org. Chem. (1996) 61 9045-48) . NMM (2,2 ml; 20 mmol) byl přidán do roztoku Na-BOC aminokyseliny v THF při -20 °C, následovalo přidávání po kapkách isobutylformiátu (1,3 ml, 10 mmol). Směs byla míchána po 30 minut, byl přidán 4-nitro-1,2-fenylendiamin (1,53 g, 10 mmol), a získaná suspenze byla míchána při -15 °C po 2 hodiny, a přes noc při teplotě místnosti. Směs byla filtrována přes Celit a filtrát byl koncentrován. Zbytek byl rozpuštěn v EtOAc, a roztok byl postupně promýván 1 M NaHPO4, solankou, 5% NaHCO3 a solankou, potom sušen (MgSO4) a koncentrován. Zbytek byl purifikován bud' krystalizaci (EtOAc/petrolether) nebo chromatografii (EtOAc/petrolether) za získání anilidu (VIII)
Pod průtokem argonu byl P4S10 (1,1 g, 2,5 mmol) smísen s Na2CO3 (0,27 g, 2,5 mmol) v THF (100 ml) . Směs byla míchána po 1 h při RT a potom chlazena na 0 °C. Do tohoto roztoku byl přidán anilid (VIII)(5 mmol) a reakční směs byla míchána při 0 °C po 3 0 min a při RT po 2,5 h. Směs byla filtrována přes Celit a filtrát· byl odpařen. Zbytek byl rozpuštěn v EtOAc a promyt dvakrát s 5% NaHCO3, a vodné vrstvy byly zpětně extrahovány EtOAc. Spojené organické vrstvy byly promyty solankou, sušeny (MgSO4) purifikován chromatografii
Zbytek byl za získání ( 2 mmol) a koncentrovány.
(/EtOAc/petrolether) thioanilidu (IX). Do roztoku thioanilidu (IX) v ledové kyselině octové (zředěno vodou 5%, 15 ml) byl přidáván za míchání NaN03 (0,21 g , 3 mmol) po částech po 5 min. Po 30 min byla přidána ledová voda (asi 100 ml) a vysrážený produkt byl filtrován a promyt vodou. Pevná látky byla sušena ve vakuu
00 00 00»
0 -0 0 0 0* 0
0 0 0 0 0 0
000 00 *
0 0 0 0 0 0
000 00 00 00 • 0
0
0 0 0 00 00 přes noc a potom při 50 °C za získání thioacylačního činidla (X) .
Obecný postup 2: Příprava aminů obecného vzorce (IV) (viz schéma 2)
Do ochlazeného (0 °C) roztoku thioacylačního činidla (X) (2 mmol) ve 30 ml THF byl přidán po kapkách roztok aminu R4NH2 (2 mmol) v 10 ml THF po období 15 min. Po 1 h bylo rozpouštědlo odpařeno a zbytek byl purifikován chromatografii (EtOAc/petrolether) za získání chráněného aminu (XI).
Do roztoku chráněného aminu (XI) v CH2C12 (4 ml) byly přidány po kapkách za míchání 4 ml Et2O nasyceného HCI. Po 1 h 20 min byl vysrážený produkt odfiltrován a promyt Et2O, za získání aminu obecného vzorce (IV) jako chlorovodíkové soli.
Alternativně, chráněný amin (XI) (2 mmol) byl rozpuštěn v THF (20 ml) . Po 50 min při RT byl roztok koncentrován, odpařen dvakrát s toluenem a jednou s methanolem, za získání aminu obecného vzorce (IV) jako soli kyseliny trifluoroctové.
Obecný postup 3: Spojení kyselin obecného vzorce (III) s aminy obecného vzorce (IV) a následná hydrolýza esteru (viz schéma 1),
Do roztoku kyseliny obecného vzorce (III) (3,4 mmol), aminu obecného vzorce (IV) (3,4 mmol, jako soli kyseliny chlorovodíkové nebo trifluoroctové), HOBt (3,4 mmol) a NMM (10,2 mmol) v DMF (20 ml) byl přidán za míchání EDO (4,4 mmol). Směs byla ponechána při RT přes noc a extrahována EtOAc/H2O. Vodná vrstva byla zpětně extrahována s EtOAc. Spojené organické vrstvy byly promyty 2N NaOH, H2O, IN HCI, H2, •Φφφφφ * φφ ·»· ·· φφφ φφφ φ φ φ < φ φφφ · · » φφφφ • φ φφ φφ φφφ φφ · φφφφ φφφ φφφφ φφ φφ φφφφφ φφ φφ solankou, sušeny (MgSO4) a koncentrovány. Zbytek byl purifikován chromatografií (EtOAc/petrolether) za získání esteru obecného vzorce (V) . Ester obecného vzorce (V) (2,9 mmol) byl postupně rozpouštěn v kyselině mravenčí (50 ml) a byl ponechán při RT po 1 h 20 min, koncentrován, koncentrován dvakrát toluenem a jednou methanolem za získání kyseliny obecného vzorce (VI).
Obecný postup 4: Spojení kyselin obecného vzorce (VII) s aminy obecného vzorce (IV)
Kyselina obecného vzorce (VII) (2,4 mmol) byla rozpuštěna v CH2C12 (10 ml) a ochlazena na 0 °C před přidáním pentafluorfenolu (670 mg, 3,6 mmol) a EDC (560 mg, 2,9 mmol). Reakční směs byla míchána při 0 °C po 2 h, potom byl roztok promyt IN Na2CO3 a solankou. Organická vrstva byla sušena (MgSO4) a koncentrována. Zbytek byl purifikován chromatografií (CH2C12) za získání pentafluorfenyl-esteru.
Pentafluorfenyl-ester (2,0 mmol) byl rozpuštěn v DMF (2 ml) a ochlazen na 0 °C před přidáním aminu obecného vzorce (IV) (1,095 mmol). Roztok byl míchán při 0 °C po 10 min, potom Rozpouštědlo bylo odpařeno a zbytek byl a promýván postupně H2O, IN Na2CO3, H2, solankou, sušen (MgSO4) a koncentrován. Zbytek byl purifikován buď krystalizací nebo chromatografií za získání sloučeniny obecného vzorce (Ha) .
přes noc při RT. rozpuštěn v Et2O
Obecný postup 5: Příprava thioacylačních_činidel-obecného vzorce (XIV) (viz.....schéma 3.) .
44·· • 4
4 • 4 4 • 4
4
44 ·· ·« · 4 4 · 4 4
4 4 4 4 4 4 «4 4 4 4 ·· 4
4 4 4 4 4 4
444 44 44 44
Thioacylační činidla obecného vzorce (XIV) byla připravena analogicky k thioacylačnímu činidlu (X), viz Obecný postup 1, s karboxylovými kyselinami obecného vzorce (III) jako výchozími látkami.
Obecný postup 6: Příprava karboxylových kyselin obecného vzorce (XVII)) (viz schéma 3)
Do ochlazeného (0 °C) roztoku thioacylačního činidla (XIV) (2 mmol) ve 3 0 ml THF byl přidán po kapkách roztok aminu (XV) (2 mmol) v 10 ml THF po dobu 15 min. Po 1 h bylo rozpouštědlo odpařeno a zbytek byl purifikován chromatografií (EtOAc/petrolether) za získání esteru obecného vzorce (XVI).
Ester obecného vzorce (XVI) (1,6 mmol) byl rozpuštěn s TFA a ponechán při RT po 15 min. Potom byl roztok koncentrován, koncentrován dvakrát s toluenem, jednou s methanolem, a purifikován chromatografií (1-5% methanol v CH2C12) za získání karboxylové kyseliny obecného vzorce (XVII).
Obeáhý postup 7: Příprava hydroxamových kyselin obecného vzorce (I) z odpovídajících karboxylových kyselin obecného vzorce_(II) nebo (XVII),
Roztok karboxylové kyseliny obecného vzorce (II) (2,9 mmol) v THF (45 ml) byl ochlazen na -10 %C pod argonem. NMM (0,3 ml, 3,0 mmol) a isobutylchlorformiát (0,4 ml, 3,0 mmol) byly potom přidány za míchání. Po 30 min při -10 °C byl přidán O-trimethylsilyl-hydroxylamin (0,4 ml, 3,2 mmol), a směs byla ponechána při -10 °C po 2 hodiny. Potom byla směs okyselena IN
fcfcfcfc fc · fcfc • fc • • fc · • « • fc • • fcfc ** V fc • fc •
« « fc
fc · « • fc fc
• fc • fc ·Λ· fcfc • fc fcfc
kyselinou octovou, extrahována EtOAc/H2O. Vodná vrstva byla extrahována zpět s EtOAc a spojené organické vrstvy byly promyty H20, solankou, sušeny (MgS04) a odpařeny. Zbytek byl purifikován chromatografií (chloroform : methanol : NH3 (25%) 95:5:1) nebo krystalizací za získání hydroxamové kyseliny obecného vzorce (I).
Obecný postup 8:_Příprava hydroxamových kyselin obecného vzorce (I) z odpovídajících sloučenin obecného vzorce (Ha):
Do roztoku sloučeniny obecného vzorce (Ha) (0,1 mmol) v dichlormethanu (2 ml) byl přidán O-trimethylsilylhydroxylamin (0,037 ml, 0,3 mmol). Roztok byl ponechán přes noc a koncentrován. Zbytek byl purifikován chromatografií (chloroform : methanol: NH3 (25%) 95:5:1) nebo krystalizací za získání hydroxamové kyseliny obecného vzorce (I).
Obecný postup 9: Příprava hydroxamových kyselin obecného vzorce (I) z odpovídajících karboxylových kyselin obecného vzorce (II) nebo (XVII)_l
Do roztoku karboxylové kyseliny obecného vzorce (II) (0,29 mmol) v suchém DMF (4,5 ml) byl přidán HOBt (0,38 mmol), NMM (0,38 mmol) a EDC (0,38 mmol). Reakční směs byla ochlazena na 0 °C a byly přidány hydroxylamín hydrochlorid (0,58 mmol) a NMM (0,58 mmol). Reakční směs byla ponechána ohřát na teplotu místnosti a míchána přes noc. Po přidání ethylacetátu a vody byla vodná fáze oddělena a promyta 3krát ethylacetátem. Spojené organické vrstvy byly promyty vodou a solankou, sušeny a koncentrovány za sníženého tlaku. Mžikovou chromatografií (chloroform:methanol:NH3 (25%) 95:5:1) se získala hydroxamová kyselina obecného vzorce (I) .
Příprava 1: 1-(Na-BOC-L-thiofenylalanin)-6-nitrobenzotriazol (sloučenina 201).
Obecný postup 1.
Výchozí materiál: N“-BOC-L-fenylalanin.
13C NMR (CDC13) δ 209,0, 155,0, 149,5, 149, 0, 135,3, 131,7,
129.4, 128,5, 127,3, 122,2, 121,5, 112,7, 80,5, 62,0, 42,8,
28.3.
Příprava 2: 1-(Na-BOC-L-thionocyklohexylalanin)-6-nitrobenzotriazol (sloučenina 202),
Obecný postup 1.
Výchozí materiál: Na-BOC-L-cyklohexylalanin.
13C NMR (CDCI3) δ 211, 9, 155,5, 149, 6, 149, 0, 132,0, 122, 1,
121.4, 112,9, 80,5, 59,7, 44,6, 35,0, 34,1, 32,0, 28,4, 26,4, 26, 2, 25, 9.
Příprava 3: 1-(Na-BOC-L-thiono-terc.leucin)-6-nitrobenzotriazol (sloučenina 203).
Obecný postup 1.
Výchozí materiál: Na-BOC-L-terc.leucin.
13C NMR (CDCI3) δ 210,4, 155,5, 149, 6, 149,4, 131,4, 122,2, 121, 6, 112,9, 80,4, 66,3, 37,1, 28,4, 26, 6.
Příprava 4: l-[2(R)-isobutyl-l-thiojantarová kyselina 4terc.butylester]-6-nitrobenzotriazol (sloučenina 204)
Obecný postup 1.
Výchozí materiál: 4-terc.butylester 2(R)-isobutyljantarové kyseliny, 13C NMR (CDCI3) δ 215,6, 170,7, 149, 4, 149, 4, 131,9, 121, 9,
121.3, 113,3, 81,1, 47, 6, 46, 6, 41,3, 28,0, 26, 1, 23, 0, 22,4.
• · · · · · · · · · • · · · · · · · t · · · * ···· ··· ··· · •· ·· ····· ·· · ·
Příprava 5: L-thionofenylalanin -N-methylamid sůl kyseliny chlorovodíkové (sloučenina 205).
Obecný postup 2
Výchozí materiály : sloučenina 201 a methylamin.
13C NMR (DMSO-dg) δ 10,68 (bs, ÍH) , 8,46 (bs, 3H) , 7,367,18 (m, 5H), 4,32 (m, ÍH), 3,10 (m, 2H), 2,48 (s, 3H).
Příprava 6: L-thionofenylalanin -N-(3-fenylpropyl)amid_sůl kyseliny trifluoroctové (sloučenina 206).
Obecný postup 2
Výchozí materiály : sloučenina 201 a 3-fenylpropylamin. 13C NMR (DMSO-d6) δ 196,8, 141,2, 134,7, 129,4, 128,4,
128.3, 128,2, 127,2, 125,9, 58,7, 44,6, 32,2, 28,2.
Příprava 7: L-thionocyklohexylalanin -N-methylamid sůl kyseliny chlorovodíkové (sloučenina 207).
Obecný postup 2
Výchozí materiály : sloučenina 2 02 a 3-fenylpropylamin. 13C NMR (DMSO-dg) δ 198,9, 55,2, 41,3, 32,7, 32,6, 32,2,
31,9, 25,7, 25,4, 25,3.
Příprava 8: L-thionocyklohexylalanin--N-(3-fenylpropyl)amid hydrochloridová sůl (sloučenina 208).
Obecný postup 2
Výchozí materiál : sloučenina 202.
13C NMR (DMSO-d6) δ 198,3, 141,2, 128,2, 125,8, 55,3, 44,7,
41.3, 32,9, 32,8, 32,4, 32,0, 28,6, 25,7, 25,4, 25,4.
Příprava 9: 2 (R)-fenylethyl-N-[l (S) - (3-f.enylpropylthiokarbamoyl)-2-fenylethyl]-jantarová kyselina (sloučenina .209.L·.
Obecný postup 3
Výchozí materiály : 4-terč.butylester 2(R)-fenylethyljantarové kyseliny a sloučenina 206.
13C NMR (CDClj) δ 201,7, 175,9, 174,2, 140,8, 140,8, 136,4,
129,3, 128,6, 128,5, 128,5, 128,4, 128,3, 127,1, 126,2, 126,1,
60.7, 45,3, 41,9, 41,8, 36,4, 33,8, 33,0, 33,0, 28,9.
Příprava 10; 2 (R)-isobutyl-N-[l (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl)..-2-.f.ghy.lgthylj.zj.an.tarova kyselina (sloučenina 2.1Q) ,
Obecný postup 3
Výchozí materiály : 4-terč.butylester 2(R)-isobutyljantarové kyseliny a sloučenina 206.
13C NMR (CDC13) δ 201,7, 175,6, 174,8, 140,9, 136,6, 129,3,
128,6, 128,5, 128,3, 127,1, 126,1, 60,7, 45,3, 41,8, 41,2,
40.7, 36,7, 33,0, 28,9, 25,6, 22,6, 22,3.
Příprava 11: 2 (R)-isobutyl-N-Γΐ (S) - (methylthiokarbamoyl)-2fenylethyll-jantarová kyselina (sloučenina 2-ll.L·.
Obecný postup 3
Výchozí materiály : 4-terč.butylester 2(R)-isobutyljantarové kyseliny a sloučenina 205.
13C NMR (CDC13) δ 202,7, 176,2, 174,8, 136,5, 129,2, 128,5, 127,0, 60,4, 41,9, 41,3, 40,7, 36,7, 32,4, 25,6, 22,6, 22,3.
Příprava 12 : N-íl (S) - (methylthiokarbamoyl) -2-fen.yleJLhy.11-2 (R.)_fenylpropyl-jantarová kyselina_(sloučenina 2.12)..,,.
Obecný postup 3
Výchozí materiály : 4-terc.butylester 2(R)-fenylpropyljantarové kyseliny a sloučenina 205.
• ·
13C NMR (CDC13) δ 7,75 (bq, IH) , 7,34-7,07 (m, 10H)-', 6,87 (d, IH), 4,83 (m, IH) , 3,13 (dd, IH) , 3,01 (dd, IH) , 2,89 (d, 3H) , 2,77-2,31 (m, 5H), 1,74-1,36 (m, 4H) .
Příprava 13 ; 2 (R) -fenylpropyl-N-[l (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl)-2-fenylethyl]-jantarová kyselina (sloučenina 213) .
Obecný postup 3
Výchozí materiály : 4-terc.butylester 2(R)-fenylpropyljantarové kyseliny a sloučenina 206.
13C NMR (CDC13) δ 7,38 (bt, IH) , 7,32-7,01 (m, 15H) , 6,88 (d, IH), 4,73 (m, IH), 3,43 (m, 2H), 3,15 (dd, IH), 2,98 (dd, IH) , 2,72-2,50 (m, 5H) , 2,43 (t, 2H) , 1,75-1,40 (m, 6H) .
Příprava 14: 2 (R)-fenylpropyl-N-Γΐ (S) - (3-fenylpropvlthiokarbamoyl)-2-cyklohexylethyl]-jantarová kyselina (sloučenina
2LHL·.
Obecný postup 3
Výchozí materiály : 4-terc.butylester 2(R)-fenylpropyl.jantarové kyseliny a sloučenina 208.
13C NMR (CDC13) δ 8,42 (t, IH) , 7,36-7,06 (m, 10H) , 6,46 (d, IH) , 4,66 (m, IH) , 3,73- 3,44 (m, 2H), 2,79-2,49 (m, 6H) , 2,42(dd, IH), 1,91 (m, 2H), 1,77-0,73 (m, 17H).
Příprava 15: N-íl(S)-(methylthiokarbamoyl)-2-cyklohexylethyl]2(R)-fenylpropyl-jantarová kyselina (sloučenina 215),
Obecný postup 3
Výchozí materiály : 4-terc.butylester 2(R)-fenylpropyljantarové kyseliny a sloučenina 207.
13C NMR (CDClj) δ 8,84 (q, IH) , 7,32-7,09 (m, 5H) , /6,48 (d, IH) , 4,77 (m, IH) , 2,99 (d, 3H) , 2,73 (dd, IH), 2,60 (m, 3H) , 2,43 (dd, IH), 1,77-0,75 (m, 17H).
Příprava 16;_(R)-isobutyl-N-thiono-N-fl (S) - (methylkarbamoyl) -2-fenylethyll-jantarová kyselina (sloučenina 216),
Obecný postup 6
Výchozí materiály : L-fenylalanin N-methylamid a sloučenina 204.
13C NMR (CDC13) δ 208,6, 177,1, 171,0, 136,5, 129,2, 128,7,
127.1, 60,5, 49,2, 44,1, 40,5, 37,2, 26,2, 25,3, 23,0, 22,1.
Příprava 17: fl (S) -(methylthiokarbamoyl)-2-cyklohexylethvllamid 2 (R) - (2,2-dimethyl-5-oxo-[l. 3]dioxolan-4 (S) -yl-4-methylpentanové kyseliny (sloučenina 217)
Obecný postup 4
Výchozí materiály: 2(R)-(2,2-dimethyl-5-oxo-[l, 3]dioxolan-4 (S) -yl)-4-methylpentanová kyselina a sloučenina 207 13C NMR (CDC13) δ 205,1, 172,0, 171,1, 111,0, 75,4, 56,6, 47,2, 42,9', 36,8, 34,1, 33,7, 32,6, 32,5, 26,9, 26,4, 26,4,
26.1, 25,8, 25,7, 23,4, 21,7.
Příprava 18: [1 (S) -(methylthiokarbamoyl)-2-fenylethyl]-amid (R) - (2,2-dimethyl-5-oxo-fl. 3ldioxolan-4 (S) -yl-4-methylpentanové kyseliny (sloučenina 218)
Obecný postup 4
Výchozí materiály: 2(R)-(2,2-dimethyl-5-oxo-[l, 3]dioxolan-4(S)-yl)-4-methylpentanová kyselina a sloučenina 205 13C NMR (CDC13) δ 202,6, 172,2, 170,5, 136,6, 129,1,-128,7,
127.1, 111,2, 74,8, 60,7, 46,8, 41,5, 36,2, 32,5,.26,8, 25,8,
25,6, 23,3, 21,7.
Příprava 19 : 2.(R) -Isobutyl-1Í-[1 (S) -..(3 - fenylpropy lthlokarbamoyl) -2-cyklohexylethyl] jantarová kyselina (sloučenina
2121
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terč.butylester 2 (R) isobutyljantarové kyseliny a sloučenina 208 13C NMR (CDCI3) δ 204,1, 176,1, 175,1, 141,0, 128,5, 128,4,
126.2, 57,0, 45,4, 42,8, 41,4, 40,6, 36,6, 34,1, 33,4, 33,3,
32,9, 29,3, 26,4, 26,2, 26,0, 25,6, 22,7, 22,3, 15,2.
Příprava 20: 2 (R) - isobutyl-^-[1 (S) - (3-methylthiokarbamoyl) -2cyklohexylethyl] jantarová kyselina (sloučenina 220)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)isobutyljantarové kyseliny a sloučenina 207 13C NMR (CDClj) δ 8,70 (d, IH) , 6,60 (d, IH) , 4,78 (q, IH) , 3,08 (d, 3H) , 3,10 (m, IH) , 2,7 (m, 2H) , 2,5 (m, IH) , 1,7 (m, 6H), 1,2 (10 Η) , 0,93 (d, 3H) . 0,88 (d, 3H) .
Příprava 21: 2 (R)-isobutyl-N1-!! (S) - (3-methylthiokarbamoyl )..^2^ (IH-indol-3-yl) ethylljantarová kyselina., (sloučenina ,2.211
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2 (R) isobutyljantarové kyseliny a chlorovodíková sůl Lthionotryptofan N-methylamidu (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205)
176,4, 136,0, 127/4, 123,5, 60,0, 41,7, 32,6, 31,5, 13C NMR (CDC13) δ 203,2, 177,9,
122,1, 119,5, 118,6, 111,5, 110,3,
25.5, 22,5.
£řlprava_.2-2.: N1 - ί 1 (S) -[2- (2methoxy-ethoxymethoxy) -ethylthiokarbamoyl]-2-fenylethyl}-2 (R) -fenylpropyl-jantarová kyselina (sloučenina 222)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2 (R) fenylpropyljantarové kyseliny a L-thionofenylalanin N-[2-(2methoxy-ethoxymethoxy)-ethyl]amid (připravený postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDC13) δ 202,0, 141,7, 136,6, 129,3, 128,5, 128,4,
128,3, 126,9, 125,9, 95,5, 71,8, 66,8, 65,5, 60,5, 58,9, 45,8,
42.5, 42,1, 35,6, 31,7, 29,7, 28,8.
Příprava 23: [1(S)-(methylthiokarbamoyl)-2,2-dimethyl-propyl] amid 2 (R) - (2.2-dimethyl-5-oxo-[l. 3]dioxolan-4 (S) -yl-4-methylpentanové'kyseliny (sloučenina 223)
Obecný postup 4
Výchozí materiály: 2(R)-(2,2-dimethyl-5-oxo-[l,3]dioxolan-4(S)-yl)-4-methylpentanová kyselina a chlorovodíková sůl L-thiono-terc.butylglycin N-methylamidu (připravené jak je popsáno u sloučeniny 205) 13C NMR (CDCI3) δ 202,2, 171,9, 170,5, 110,9, 74,8, 65,2,
47,7, 37,0, 35,7, 32,5, 26,9, 26,8, 25,8, 25,7, 23,2, 21,9.
Příprava 24: 3 (S)-Allyl-2 (R)-isobutyl-N1-/.! (S)-[2-(2-methoxyethoxy) - ethyl thiokarbamoyl]-2,2-dimethylpropyl}-jantarová kyselina (sloučenina 224)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 3 (R, S)-allyl-2 (R) -isobutyljantarové kyseliny a chlorovodíková sůl Lthionoterc.butylglycin N-methylamidu (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDC13) δ 200,8, 175,6, 174,9, 135,1, 117,7, 71,9,
70.3, 68,1, 65,2, 59,0, 47,6, 46,0, 45,5, 39,2, 36,0, 34,6, 27,0, 25,9, 23,7, 21,7.
Příprava 25: 3 (S) -Allyl-2 (R) - isobutyl-N1-!! (S)-[2-(2-methoxyethoxy) -ethylthiokarbamoyl]-2- (4-methoxyfenvl) ethyl}-jantarová kyselina (sloučenina 225)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terč.butylester 3(R,S)-allyl-2(R)-isobutyljantarové kyseliny a L-thiono-4-methoxy,.f enylalanin N-[2- (2-methoxy-ethoxy) -ethyl]amid (připravený postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDC13) δ 201,7, 175,5, 174,4, 158,8, 135,1, 130,3,
128.3, 117,7, 114,0, 71,8, 70,1, 68,1, 60,4, 58,9, 55,2, 47,2, 45,6, 41,4, 38,5, 34,4, 25,9, 23,7, 21,5.
Příprava 26 : 2 (R) - isobutyl-N1-]! (S) - (methylthiokarbamovl) -2methyl-propyl]-3 (S) -propyl-i antarová.._kyselina (sloučenina 226.)..
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)-isobutyl-3 (S)42
• 9 • «· 99
• 9 • 9 9 9 9
• · • 9 9 9 9
• · « · • · • 9 9 9 · 9 9 9 9 9
-propyljantarové kyseliny a chlorovodíková sůl Lthionovalin N-methylamidu (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDCl3) δ 9,07 (q, IH) , 7,12 (d, IH) , 4,53 (t, IH) ,
3,14 (d, 3H), 2,60 (d, 2H), 2,19 (m, IH), 1,65 (m, 2H), 1,14 (m, 4H), 1,05-0,80 (m, 17H).
Příprava 27: 2(R)-isobutyl-N1-(l(S)-{2-J,-(2-methoxy-ethoxy)ethoxy]-ethyl thiokarbamoyl}- 3-methyl-butyl) -3 (S) -propyljantarová kyselina (sloučenina 227)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)-isobutyl-3(S)-propyljantarové kyseliny a L-thionoleucin N-{2-[2(2-methoxy-ethoxy) -ethoxy]-ethyl) amid (připravený postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDClj) δ 204,3, 177,7, 174,2, 71,9, 70,6, 70,4,
70,3, 68,0, 59,0, 57,1, 48,3, 47,4, 45,6, 45,2, 40,0, 32,9,
25.9, 24,9, 23,7, 22,9, 22,2, 21,6, 20,7, 13,9.
Příprava 28: 2 (R) -Dodecyl-W1-]! (S) - (methylthiokarbamoyl)-3methyl-butyl]-jantarová kyselina (sloučenina 228)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terč.butylester 2(R)-dodecyljantarové kyseliny a chlorovodíková sůl L-thionoleucin N-methylamidu (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDClj) δ 205,0, 177,2, 175,4, 57,5, 44,4, 42,9,
36.9, 32,7, 32,5, 31,9, 29.,7, 29,6, 29,5, 29,4, 27,2, 24,8,
22,8, 22,7, 22,1, 14,1.
•·99 99 • 9 · • 9 · • · · 99 9 ·
9 · 9 9 *9 ·
9 9 9 9 9 9 • · · 9
9· ··
9 9 · ' 9 9 β • 99 99 99 99
Příprava 29: 2(R)-Dodecyl-N1-[l(S)-(fenylethylthiokarbamoyl)-2methyl-butyl]-jantarová kyselina (sloučenina 229)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terč.butylester 2(R)-dodecyljantarové kyseliny a chlorovodíková sůl L-thionoisoleucin N-fenylethylamidu (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDC13) δ 203,5, 176,8, 175,3, 138,2, 128,6, 126,6,
63,6, 46,7, 43,0, 39,2, 37,1, 33,6, 32,7, 31,9, 29,7, 29,6,
29,4, 27,3, 24,8, 22,7, 15,3, 14,1, 10,9.
Příprava 30: 2(R)-Hexadecyl-N1-[l(S)-(fenylthiokarbamoyl)ethy.1]-jantarová kyselina (sloučenina 230)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)-hexadecyljantarové kyseliny a chlorovodíková sůl L-thionoalanin Nfenylamidu (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205)
H NMR (CDC13) δ 10,67 (s, IH) , 7,76 (d, 2H) , 7,36 (t, 2H) , 7,22 (t, IH), 6,96 (d, IH), 5,16 (m, IH), 2,68 (m, 2H), 2,46 (m, IH) , 1,62 (m, IH) , 1,49 (d, 3H) , 1,25 (m, 30H) , 0,87 (t,
3H) .
Příprava 31: 2 (R)-Hexadecyl-N1-].! (S) - (methylthiokarbamoyl)-2,2dimethyl-propyl]-jantarová kyselina (sloučenina 231)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)-hexadecyljantarové kyseliny a chlorovodíková sůl L-thiono44 • frfrfr ·· fr ·♦ frfr frfr • frfr ··»· «.frfrfr* • frfr frfrfr ·«·· • fr frfr frfr frfrfr frfr · frfr·· frfrfr ···· • fr frfr frfrfr frfr frfr frfr terč.butylglycin N-methylamidu (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205)
Ή NMR (DMSO-dJ δ 12,7 (s, 1H) , 10,08 (q, 1H) , 7,37 (d,
1H), 4,62 (d, 1H), 2,94 (d, 3H), 2,74 (m, 1H), 2,4 (dd, 1H), 2,25 (dd, 1H), 1,40 (m, 1H), 1,35-1,05 (m, 29H), 0,92 (s, 9H), 0,85 (t, 3H).
Příprava 32: 2(R) -(2,2-dimethyl-5-oxo-[l,3ldioxolan-4(S)-yl-(3fenyl) propanové kyseliny {,1 (S) -[2- (2-methoxy-ethoxy) ethylthiokarbamoyl]-2-(4-methoxyfenyl)-ethyl] amid (sloučenina
232.).
Obecný postup 4
Výchozí materiály: 2(R)-(2,2-dimethyl-5-oxo-[l, 3]dioxolan4 (S)-yl)-5-fenylpentanová kyselina a L-thiono-4-methoxyfenylalanin N-[2-(2-methoxy-ethoxy)-ethyl]amid (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDC13) δ 201,9, 172,0, 169,8, 158,7, 141,8, 130,3,
128,6, 128,4, 128,4, 125,9, 114,0, 111,0, 74,4, 71,8, 70,2, 68,0, 61,2/59,0, 55,2, 49,0, 45,4, 41,2, 35,6, 28,8, 27,4,
26,9, 25,9.
Příprava 33 : {1 (S)-Í2-(2-methoxy-ethoxymethoxy)ethylthiokarbamovll-2-methyl-propyllamid 2 (R) - (2,2-dimethv.X-.5-oxo-[l. 3ldioxolan-4(S)-yl)-(3-fenvl)-propanové kyseliny (sloučenina 233)
Obecný postup 4
Výchozí materiály: 2(R)-(2,2-dimethyl-5-oxo-[l,3]dioxolan4(S)-yl)-5-fenylpentanová kyselina a L-thiono-valin N-[2···· 99 9 99 99 9.9
9 9 99 9 · ·.. * «, · ·
9 9 9 9 9 9 · 9 ♦ (2-methoxy-ethoxy)-ethyl]amid (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 3H NMR (CDC13) δ 203,6, 172,1, 170,2, 141,8, 128,4, 128,3,
125,8, 110,8, 95,9, 74,4, 71,9, 67,0, 66,2, 64,3, 59,1, 49,5, 46,0, 35,6, 33,9, 28,7, 27,5, 27,0, 26,0, 19,5, 18,3.
Příprava 34: 2 (R) - (4-chlorfenyl) propyl-N1-/! (S)-[2-(2-methoxyethoxy) -ethylthiQkarbamoyll-2- (4-mcthoxyfenyl.lg.t.hy.lX jantarová kyselina (sloučenina 234)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terč.butylester 2(R)-(4chlorfenyl)propyl-jantarové kyseliny a L-thiono-4-methoxyfenylalanin N-[2-(2-methoxy-ethoxy)-ethyljamid (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDC13) δ 202,0, 174,7, 174,1, 158,7, 140,1, 131,6,
130,3, 129,8, 128,6, 128,5, 114,0, 71,8, 70,1, 68,1, 61,0,
58,9, 55,2, 45,6, 42,6, 41,1, 36,4, 34,9, 31,6, 28,6.
Příprava 35 : 2 (R) - (4-chlorfenyl)propyl-N1- (1 (S) -(2-12^12^ methoxy-ethoxyl-ethylthiokarbamoyl·}-3-methyl-butyl) jantarová kyselina (sloučenina 235)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)-(4-chlorfenyl) propyl- jantarové kyseliny a L-thionoleucin N-{2-[2(2-methoxy-ethoxy)-ethoxy]-ethyl}amid (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDClj) δ 204,5, 175,1, 174,5, 140,2, 131,6, 129,8, « 99 99 9 99 99 99 • · 9 999 9 9 99 ·
999 999 999«
99 99 999 99 9
9999 999 9999
99 999 99 99 99
128,4, 71,9, 70,5, 70,3, 70,2, 68,1, 58,9, 57,5, 45,6, 44,9, 42,5, 36,5, 34,9, 31,8, 28,7, .4,8, 22,9, 22,1.
Příprava 36: 2 (R) - (4-chlorfenyl)propyl-N1-}! (S)-[2-(2-methoxyet hoxyme thoxy) -ethylthiokarbamoyl]-2-methylpropyl} jantarová kyselina (sloučenina 236)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)-(4-chlorfenyl)propyl-jantarové kyseliny a L-thionovalin N-[2-(2methoxy-ethoxy)-ethyl]amid (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDClj) δ 203,7, 176,1, 174,7, 140,3, 131,5, 129,8,
128,4, 95,8, 71,9, 67,1, 65,7, 64,4, 59,0, 45,8, 42,9, 37,3,
34,9, 33,7, 32,0, 28,6, 19,4, 18,6.
Příprava 37: 2(R)-(4-chlorfenvl)propyl-N1-}!(S)-(methylthiokarbamoyl) -2-(ÍH-indol-3-yl)ethyl]- jantarová kyselina (sloučenina 237)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)-(4-chlorfenyl) propyl- jantarové kyseliny a chlorovodíková sůl Lthionotryptofan N-methylamidu(připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (DMSO-d6) δ 203,6, 173,9, 173,8, 141,0, 135,9,
130,0, 127,9, 127,2, 123,5, 120,7, 118,3, 118,0, 111,2, 110,3,
59,8, 42,1, 37,8, 34,2, 32,1, 31,6, 30,4, 28,1.
* »· 44 44
4 4 4 4 · 4
4 4 4 4 4 • 4 · · ·
4 4 4
44
4 4 4 4 4
444 44 44 44
Příprava....3.8; N1-!.! (S) -[2- (2-methoxy-ethoxymethoxy) -ethylthiokarbamoyl]-2-methyl-propyl}-2- (R) - (4-methylfenoxy)'ethyljantarová kyselina (sloučenina 238)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terc.butylester 2(R)-(4-methylfenoxy)ethyl-jantarové kyseliny a L-thionovalin N-[2-(2methoxy-ethoxymethoxy)-ethyljamid (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDClj) δ 203,5, 175,4, 174,2, 156,4, 130,2, 129,9,
114,6, 95,8, 71,9, 67,0, 65,9, 65,3, 64,6, 59,0, 45,9, 39,5
36,4, 33,8, 31,9, 20,5, 19,4, 18,5.
Příprava 39: N1-!.! (S)-£2- (2-methoxy-ethoxy]-ethylthiokarbamoyl}-(4-methylfenoxy)ethyl-(2R)-(4-methylfenoxy)ethyljantarová kyselina (sloučenina 239)
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terč.butylester 2(R)-(4-methylfenoxy)ethyl-jantarové kyseliny a L-thiono-4-methoxyfenylalanin N-{2-[2- (2-methoxy-ethoxy) -ethoxy]-ethyl}amid (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDC13) δ 8,39 (t, 1H) , 7,11 (d, 2H) , 7,04 (d, 2H) , 6,92 (d, 1H), 6,79 (d, 2H), 6,73 (d, 2H), 4,80 (q, 1H), 3,88 (t, 2H), 3,75 (s, 3H), 3,8-3,4 (m, 12H), 3,36 (s, 3H), 3,13 (d, 2H) , 2,92 (m, 1H), 2,71 (dd, 1H), 2,59 (dd, 1H) , 2,27 (s, 3H) , 2,00 (m, 2H).
Příprava 40: N1-[l(5)-(methylthiokarbamoyl)-2-(lH-indol-3yl) ethy 11-2.( R).--Í4-methylf enoxy) ethyl- j ant arová. ..kyselina (sloučenina 240) • · · · ·· 444 4· 9 •44 494 4444 ·· ·4 44994 44 44
Obecný postup 3
Výchozí materiály: 4-terč.butylester 2(R)-(4-methylfenoxy)ethyl-jantarové kyseliny a chlorovodíková sůl Lthionotryptofan N-methylamidu (připravená postupem popsaným u sloučeniny 205) 13C NMR (CDClj) δ 203,2, 177,6, 175,7, 156,2, 136,1, 130,4, 130,0, 127,4, 123,6, 122,1, 119,5, 118,8, 114,5, 111,5, 110,2,
65.6, 60,3, 40,3, 38,6, 32,6, 31,9, 31,3, 20,4.
Příklad 1: N4-Hydroxy-2(R)-fenylethyl-N1-[l(S)-(3-fenylpropylthiokarbamoyl)-2-fenylethyl]-sukcinamid (sloučenina 101)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 209.
13C NMR (DMSO-d6) δ 202,7, 173,2, 167,4, 141,9, 141,4,
137.6, 129,1, 128,2, 128,1, 128,1, 127,9, 126,2, 125,6, 125,5, 60,0, 44,4, 41,4, 34,6, 33,5, 32,4, 32,3, 28,6.
Příklad 2: N4-Hydroxy-2(R)-isobutyl-N1-]!(S)-(3-fenylpropylthiokarbamoyl)-2-fenylethyll-sukcinamid (sloučenina 102)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 210.
13C NMR (DMSO-dg) δ 202,5, 173,5, 167,4, 141,4, 137,7, 129,0, 128,1, 127,9, 126,1, 125,7, 59,9, 44,4, 40,5, 40,2,
35.6, 32,8, 28,6, 25,0, 23,2, 21,8.)
Příklad 3 : N4-Hydroxy-2 (R) - isobutyl-N1-]!. (S) - (3-methylthiokarbamoyl)-2-fenylethyl]-sukcinamid (sloučenina 103)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 211.
->
9* · 9
99 99 • · 9 · · · • 9 · 9 9 9 • 9 9 9 · 9 · • · 9 · · *
99 99 13C NMR (CDClj) δ 202,7, 174,9, 168,9, 136,5, 129,2, 128,6, 127,0, 60,3, 42,0, 41,4, 36,2, 32,7, 25,7, 22,9, 22,1.''
Příklad -4 ; Nk-Hydroxy-NM-l (S) - (methylthiokarbamoyl) -2fenvlethyll - 2. (R)-fenylpropyl-sukcinamid (sloučenina 104)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 212.
13C NMR (DMSO-ds) δ 203,1, 173,4, 167,6, 142,0, 137,9,
128,9, 128,0, 128,0, 127,9, 126,2, 125,5, 60,1, 41,8, 40,1, 35,0, 34,7, 32,0, 31,3, 28,3.
Příklad 5: N4-Hydroxy-2(R)-f enylpropyl-N1-!!(S)-(3-fenylpropylthiokarbamoyl)-2-fenylethylj-sukcinamid (sloučenina 105)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 213.
13C NMR (CDC13) δ 201,5, 174,6, 169,0, 141,7, 141,0, 136,3,
129.3, 128,6, 128,4, 128,3, 128,3, 127,1, 126,0, 125,9, 60,7,
45.3, 43,1, 41,5, 35,5, 35,3, 32,9, 32,1, 28,8, 28,6.
Příklad . 6 : NÍ-Hydroxy-2 (R) -f enylpropyl-N1-)! (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl)-2-cyklohexylethvlj-sukcinamid (sloučenina 106)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 214.
13C NMR (CDC13) δ 203,8, 174,9, 169,0, 141,6, 141,2, 128,5,
128,4, 126,1, 125,9, 57,2, 45,5, 43,0, 42,6, 35,5, 34,0, 33,3,
33,2, 33,0, 32,4, 29,2, 28,7, 26,4, 26,1, 25,9.
Příklad 7 : N^Hydroxy-N^fl (S) - (methylthiokarbamoyl) -2-cyklohexylethylj-2 (R)-fenylpropyl-sukcinamid (sloučenina 107)
Obecný postup 7 ···· fcfc · fc* fcfc ·· • fcfc fcfcfcfc fcfcfcfc* ··· fcfc· fcfcfcfc • fc fcfc fcfc · · · fcfc · fcfcfcfc fc·· fcfc»· • fc fcfc fcfcfc fcfc fcfc fcfc
Výchozí materiál: sloučenina 215.
13C NMR (DMSO-d6) δ 204,8, 173,5, 167,6, 142,0, 128,1, 128,0, 125,5, 56,5, 42,0, 41,8, 35,1, 34,8, 33,5, 33,1, 32,0,
31,6, 31,6, 28,4, 26,0, 25,7, 25,4.
Příklad 8: N4-Hydroxy-2(R)-isobutyl-N1-thiono-N1-[l(S)(methylkarbamoyl)-2-fenylethyl]-sukcinamid (sloučenina 108)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 216.
MS [M-H]- 364, [M-OH]' 348 [M-NH2OH]‘ 331.
Příklad 9 : 3 (S) ,N4-Dihydroxy-2 (R) - isobutvl-NM.l (S) - (methylthiokarbamoyl)-2-cyklohexylethyl]-sukcinamid (sloučenina 109)
Obecný postup 8
Výchozí materiál: sloučenina 217.
13C NMR (CDClj) δ 204,2, 174,5, 169,8, 71,2 57,3, 47,2,
42,9, 38,9, 34,5, 33,7, 33,0, 32,3, 26,3, 26,2, 26,0, 25,8, 23,0, 22,1.
Příklad lt): 3(S).N4-Dihydroxy-2(R)-isobutyl-N1-[l(S)-(methylthiokarbamovl)-2-fenylethyl]-sukcinamid (sloučenina 110)
Obecný postup 8
Výchozí materiál: sloučenina 218.
MS [MH]+ 382, [MNa]+ 404, [MH-NH2OH]+ 349.
Příklad 11: N4-Hydroxy-2 (R) -isobutvl-N1-!.! (S) - (3-feny lpr opy .1thiokarbamoyl) -2-cyklohexylethyll-sukcinamid (sloučenina 111)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 219.
···· ri » <*· ·· » · ··««* • · · · · · · · « · • · · 4 · « » ··«· »9 ·· ··· <·· «« 8f 13C NMR (CD3OD) δ 205,9, 176,7, 170,6, 142,9, 129,5, 129,4, 127,0, 58,3, 46,1, 43,9, 42,6, 42,4, 37,1, 35,5, 34,7', 34,3,
33,9, 30,6, 27,7, 27,4, 27,2, 26,9, 23,8, 22,4.
Příklad 12: N4-Hydroxy-2(R)- isobutyl-N1-!! (S)- (3-methylthiokarbamoyl) -2-cyklohexylethyl]-sukcinamid (sloučenina 112)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 220.
13C NMR (CD3OD) δ 206,6, 176,8, 58,2, 43,9, 42,7, 37,1,
35.5, 34,9, 33,6, 32,7, 27,7, 27,4, 27,2, 26,9, 23,8, 22,4,
15.5.
Příklad 13: N4-Hydroxy-2(R)-isobutyl-N1-!!(S)-(3-methylthiokarbamoyl) -2-(lH-indol-3-yl)ethylj-sukcinamid (sloučenina 113)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 221.
13C NMR (DMSO-d6) δ 204,4, 174,4, 168,4, 136,8, 128,1,
124.4, 121,6, 119,2, 118,9, 112,0, 111,0, 60,5, 41,4, 36,3, 33,0, 31,4, 25,8, 23,9, 22,8.
Příklad 14 : N4 - Hydroxy-NMlS) -[2- (2-methoxy-ethoxymethoxy) -ethylthiokarbamoyll-2-fenylethyl}-2 (R) -fenylpropyl sukcinamid (sloučenina.
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 222, 13C NMR (CDClj) δ 202,2, 174,1, 141,7, 136,6, 129,3, 128,5,
128.4, 128,3, 126,9, 125,9, 95,6, 71,8, 66,9, 65,4, 60,7, 58,9, 45,8, 43,3, 41,8, 35,5, 32,0, 29,7, 28,7.
Příklad 15: 3 (S) . N4-Dihydroxy-2 (R) - isobutyl-N1-!! (S) - (methylthlokarbamoyl)-2,2-dimethyl-g.r.opyl]-sukcinamid (slouč.enina^J,15L
···· · · · · · · · • · · · · · · * · · · ··
Obecný postup 8.
Výchozí materiál: sloučenina 223.
13C NMR (DMSO-dg) δ 201,7, 171,6, 168,8, 71,6, 64,3, 48,3,
35.2, 31,8, 26,9, 26,8, 25,2, 23,6, 21,7.
Příklad 16 : 3 (S) -Allyl-N4-hydroxy-2 (R) - isobutyl-N1-}! (S) -[2- (2me thoxy ethoxy) -ethylthiokarbamoyl]-2.2-dimethyl-propyll sukcinamid (sloučenina 116)
Obecný postup 9
Výchozí materiál: sloučenina 224.
13C NMR (DMSO-dg) δ 201,6, 173,0, 169,2, 135,9, 116,2,
71.2, 69,4, 67,1, 64,6, 58,1, 46,3, 45,9, 44,7, 34,9, 34,5,
26.9, 25,1, 24,2, 21,7.
Příklad 17 : 3 (S) -Allyl-N4-hydroxy-2 (R) -isobutyl-N1-/! (S) -[2- (2me thoxy ethoxy) -ethylthiokarbamoyl]-2- (4-methoxvfenyl) ethyllsukcinamid (sloučenina 117)
Obecný postup 9
Výchozí materiál: sloučenina 225.
13C NMR (DMSO-dg) δ 204,4, 172,8, 169,2, 157,7, 135,8,
130,3, 129,5,,115,5, 113,2, 71,1, 69,4, 67,1, 60,0, 58,0, 54,6,
45.9, 45,6, 44,9, 34,2, 24,9, 24,2, 21,5.
Příklad 18: N4-Hydroxy-2(R)-isobutyl-N1-)!(S)-(methylthiokarbamovl) -2-methyl-propyl]-3 (S) -propyl-sukcinamid (sloučenina
1W.
Obecný postup 9
Výchozí materiál: sloučenina 226.
13C NMR (DMSO-dg) δ 204,1, 173,2, 170,0, 64,4, 46,1, 45,7,
32,7, 31,7, 31,5, 25,0, 24,1, 21,6, 19,9, 19,2, 18,9, 13,8.
Příklad .1R_;._N4-Hydroxy-2 (R) - isobutyl-N1-! (S) -{2-Γ2- (2-methoxve.thoxy) -ethoxy]-ethylthiokarbamoyl}-3-methyl-butyl) -3 (S) propyl-sukcinamid (sloučenina 119)
Obecný postup 9
Výchozí materiál: sloučenina 227.
13C NMR (DMSO-dg) 5 206,0, 173,8, 170,4, 71,7, 70,1, 70,0,
67.5, 58,5, 57,3, 46,6, 46,3, 45,3, 44,0, 33,3, 25,5, 24,7,
23.6, 22,0, 20,5, 14,4.
Příklad 20: 2 (R)-Dodecyl-N‘1-hydroxy-N1-[l (S) - (methylthiokarbamoyl)-3-methyl-butyl}-sukcinamid (sloučenina 120)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 228.
13C NMR (CDClj) 5 204,7, 175,0, 169,3, 57,6, 43,8, 43,5,
33.1, 32,7, 31,9, 29,7, 29,4, 27,2, 24,9, 22,9, 22,7, 22,2,
14.1.
Příklad 21: 2 (R) -Dodecyl-N^hydroxy-NMl (S) - (fenylethylthiokarbamoyl)-2-methyl-butyl]-sukcinamid (sloučenina 121)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 229.
13C NMR (DMSO-dg) 5 203,5, 173,5, 167,5, 138,8, 128,4,
128,2, 126,1, 62,7, 46,0, 41,4, 37,8, 34,9, 32,8, 31,8, 31,2,
29,1, 29,0, 28,9, 28,9, 28,9, 28,6, 26,4, 24,2, 22,0, 15,1,
13,8, 10,7.
Příklad 22: 2 (R) -Hexadecyl-N^hydroxy-N1-^ (S) - (fenylthiokarkamoyl) -ethyll-sukcinamid........(.sloučenina 122)
Obecný postup 7 • · 9 9 ·» · · · · 9 · · • · · «·· · · ··«· ··· #·· 9999
99 99 999 99 9
9999 999 9999
99 999 99 99 99
Výchozí materiál: sloučenina 230.
13C NMR (DMSO-d6) δ 204,9, 173,7, 167,7, 139,4, 128,4,
125,9, 122,8, 55,6, 41,5, 34,8, 32,0, 31,3, 29,1, 28,7, 26,5,
22.1, 21,0, 14,0.
Příklad 23: 2(R)-Hexadecyl-N4-hydroxy-N1-[l(S)-(methylthiokarbamoyl)-2,2-dimethyl-propyl]-sukcinamid (sloučenina 123)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 231.
13C NMR (DMSO-dg) δ 201,7, 173,3, 167,4, 64,3, 41,6, 35,0,
34.7, 31,7, 31,6, 31,2, 29,0, 28,8, 28,6, 26,7, 26,4, 22,0,
13.8.
Příklad 24: 3 (S) N4-Dihydroxv-N1-{1 (S)-[2- (2-methoxy-ethoxy)ethylthiokarbamoyl) ]-2- (4-methoxyfenyl) -ethyl.}-2 (R) -fenylpropyl- sukcinamid (sloučenina 124)
Obecný postup 8
Výchozí materiál: sloučenina 232.
13C NMR (CDC13) δ 201,9, 173,4, 169,6, 158,6, 141,7, 130,3,
128,4, 128/4, 125,9, 113,9, 72,2, 71,7, 69,9, 68,2, 61,3, 58,9,
55.2, 48,4, 45,5, 40,3, 35,5, 29,4, 28,7.
Příklad 25: 3(S).N4-Dihydroxy-N1-{l(S)-f2-(2-methoxy-ethoxy)ethyl]JiiokarbamQyHJ^.r methyl-propyl}-2 (R) -fenylpmpyLz.
sukcinamid (sloučenina 125)
Obecný postup 8
Výchozí materiál: sloučenina 233.
13C NMR (DMSO-dg) δ 203,1, 174,1, 169,6, 141,7, 128,4,
128,4, 125,9, 95,7, 72,3, 71,9, 67,0, 65,6, 64,8, 59,0, 47,8,
45,8, 35,5, 33,3, 29,5, 28,8, 19,4, 18,4.
Příklad 26 : N4-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl)propyl-N1-]! (S) -[2- (2methoxy-e thoxy) -ethylthiokarbamoyl) ]-2- (4-methoxyfenyl)ethyl}sukcinamid (sloučenina 126)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 234.
13C NMR (DMSO-d6) δ 203,6, 173,3, 167,5, 157,7, 141,0,
130,1, 130,0, 129,5, 127,9, 113,3, 71,1, 69,3, 66,9, 60,1,
58,0, 54,8, 44,7, 41,5,34,7, 34,2, 31,0, 28,1.
Příklad 27 : N4-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl) propyl-N1-]! (S) -(2- (2methoxy-ethoxy) -ethoxyl-ethyl thiokarbamoyl·},-3-methyl-butyl) sukcinamid (sloučenina 127)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 235.
13C NMR (DMSO-dg) δ 205,0, 173,4, 167,5, 141,0, 130,0,
127,9, 71,2, 69,6, 69,5, 66,9, 58,0, 57,1, 44,7, 43,6, 41,4,
34,8, 34,2, 31,3, 28,2, 24,1, 22,8, 21,6.
Příklad 28 : N4-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl) propyl-N1-},! (S) -[2- (2methoxy-ethóxymethoxy) -ethylthiokarbamoyl) 1-2-methyl-propyl·}sukcinamid (sloučenina 128)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 236.
13C NMR (DMSO-dg) δ 203,9, 173,4, 167,5, 141,0, 130,0,
127,9, 94,6, 71,1, 66,2, 64,0, 57,9, 44,7, 41,1, 34,9, 34,2,
32,2, 31,3, 28,1, 19,1, 18,5.
Příklad 29: N4-Hydroxy-2(R)-(4-chlorfenyl)propyl-N1-[U(S)methyl.t.hioRarbamoyl) -2- (.,ΙΗ,τ indol-2ryd.) otbyU.-..-s.u.koina.mid (sloučenina..123.1.
·· ·· 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 · 9 9 9 · · « «
9· 99 ·9· «9 99 9·
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 237.
13C NMR (DMSO-d6) 5 203,7, 173,4, 167,6, 141,0, 135,9, 130,0, 127,9, 127,2, 123,6, 120,7, 118,3, 118,1, 111,2, 110,1,
59,7, 41,8, 34,7, 34,2, 32,1, 31,2, 30,5, 28,1.
Příklad 30 : N4-Hydroxy-N1-}! (S) -[2- (2-methoxy-ethoxymethoxy) ethyl thiokarbamoy!),]-2-methyl-propyl,}-2 (R) - (4methylfenoxy)ethyl-sukcinamid (sloučenina 130)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 238.
13C NMR (CDC13) δ 203,5, 174,0, 168,4, 156,4, 130,2, 129,9, 114,6, 95,8, 71,9, 67,1, 65,8, 65,5, 65,5, 59,0, 45,8, 40,5,
35.4, 33,5, 32,2, 20,5, 19,4, 18,6.
Příklad 31: N4-Hydroxy-N1- (1 (S) -(2-Í2- (2-methoxy-ethoxy) ethoxyl-ethylthiokarbamoyl}- (4-methoxyfenyl) ethyl) -2 (R) - (4methylfenoxy)ethyl-sukcinamid (sloučenina 131).
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 239.
13C NMR (CDClj) δ 202,5, 173,8, 168,7, 158,5, 156,4, 130,3,
130,1, 129,9, 128,8, 114,5, 113,9, 71,9, 70,4, 70,3, 70,1,
68,2, 65,4, 61,7, 58,9, 55,2, 45,4, 40,4, 40,3, 35,3, 31,8,
20.5.
Příklad 32: N4-Hydroxy-N1-!!(S)-(methylthiokarbamoyl)-2-(1Hindol-3-yl)ethyl·]-2(R) -(4-methylfenoxy)ethyl}-sukcinamid (sloučenina 132)
Obecný postup 7
Výchozí materiál: sloučenina 240.
• · · • ·
· • 9 13C NMR (DMSO-dg) δ 203,7, 172,9, 167,3, 156,2, 135,9,
129,6, 128,9, 127,2, 123,7, 120,7, 118,4, 118,1, 114,1/ 111,2, 110,0, 65,3, 59,8, 34,8, 32,1, 31,0, 30,5, 20,0.
Příkl.acL..3..3.: .Kapsle obsahující sloučeninu 103
Sloučenina 103 byla rozpuštěna ve frakcionovaném kokosovém oleji na výslednou koncentraci 10 mg/ml. Deset dílů hmotnostních želatiny, 5 dílů hmotnostních glycerinu, 0,08 dílů hmotnostního sorbátu draselného a 14 dílů hmotnostních destilované vody bylo za zahřívání smíseno dohromady a zformováno do měkkých želatinových kapslí. Každá z nich potom byla plněna 500 μΐ olejového roztoku sloučeniny 103.
Příklad 34: Tableta obsahující sloučeninu 103
Sloučenina 103 (účinná složka) 50 mg
Laktosa 125 mg
Škrob 12 mg
Methylceluloza 2 mg
Karboxymethylcelulóza sodná 10 mg
Stearát hořečnatý 1 mg
Účinná složka,laktosa a škrob se smísí ve vhodném mixeru do homogenizovaného stavu a zvlhčí se 5% vodným roztokem methylcelulozy 15 cps (1 ps = 0,1 Pa.s). Míšení pokračuje, až se vytvoří granule.Pokud je to nezbytné, protlačuje se vlhký granulát vhodným sítem a suší se na obsah vody menší než 1 % ve vhodné sušičce, jako např. s fluidním ložem nebo sušicí peci. Usušené granule jsou prošity přes lmm síto a mísí se do homogenního stavu s karboxymethylcelulozou sodnou. Přidá se stearát hořečnatý a míšení pokračuje po krátké časové období
Z granulátu se vyrobí na vhodném tabletovacím zařízení tablety o hmotnosti 200 mg.
Příklad 35: Příprava injekcí obsahujících sloučeninu 103
Sloučenina 103 (účinná složka) 1 %
Chlorid sodný q.s.
Ethanol 10 %
Injekční voda do 100 %
Účinná složka se rozpustí v ethanolu (10%), potom se do 100 % přidá voda pro injekce, která je pomocí chloridu sodného upravena jako isotonická. Směs se plní do ampulí a sterilizuje.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY kde
    X je -CO2H nebo -CONHOH skupina;
    Y a Z jsou nezávisle síra nebo kyslík, alespoň jeden je síra;
    Rx je vodík, hydroxyskupina, (Cj-Cg) alkyl, (C2-6) alkenyl, nebo (C3-C8) cykloalkyl ;
    R2 je (Cx — C24) al ky 1, f enyl (Cj-Cg) alkyl, nebo fenyl (C0-Cealkyl) 0 (Cj-Cg) alkyl, a kterýkoliv z nich může být popřípadě substituován (Cj.Cg) alkylem, (Cj-Cg) alkoxyskupinou, halogenem nebo kyanoskupinou (CN);
    R3 je charakterizující boční řetězec přírodní aaminokyseliny, v němž mohou být funkční skupiny chráněny, (Ci-Cg)alkyl, který může být popřípadě substituován, nebo cykloalkyl (Cj-Cg) alkyl;
    R4 je vodík, (Cj-Cg) alkyl, fenyl (Cx-Cg) alkyl, popřípadě substituovaný fenyl nebo heteroaryl, nebo skupina vzorce -(Q-O)n-Q, kde Q je (Cj-Cg) alkyl a kde n je celé číslo větší než 1, a žádná kontinuální lineární sekvence atomů ve skupině R4 není >12;
    kterákoliv z výše uvedených alkylových nebo alkenylových skupin je přímá nebo větvená;
    nebo jejich soli, hydráty nebo solváty.
    9999 99 * · 9 • 99 9 99 99 99 9 9. 9 9 9 • 9 9 9 9 9 60 • 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 999 99 ·9
  2. 2. Diastereoisomer sloučeniny podle nároku 1 v čisté formě; nebo směs stereoisomerů sloučeniny podle nároku 1.
  3. 3. Sloučenina podle některého z předchozích nároků, kde Rx je vodík, hydroxyl, allyl nebo propyl.
  4. 4. Sloučenina podle některého z předchozích nároků, kde R2 je isobutyl, fenylpropyl, (4-chlorfenyl)propyl, (4-methylfenoxy) ethyl nebo (C6-C16) alkyl.
  5. 5. Sloučenina podle některého z předchozích nároků, kde R3 je benzyl, terč.butyl, cyklohexylmethyl, 4-methoxybenzyl, indolmethyl, isobutyl a isopropyl.
  6. 6. Sloučenina podle některého z předchozích nároků, kde R4 je methyl, fenylpropyl, 2-(2-methoxyethoxy)ethyl, 2-(2-methoxy· ethoxymethoxy)ethyl nebo 2-(ethoxyethoxymethoxy)ethyl.
  7. 7. Sloučenina podle nároku 1, kde Rx je vodík, hydroxyl, allyl nebo., propyl; R2 je isobutyl, fenylpropyl, (4-chlorfenyl)propyl, (4-methylfenoxy) ethyl nebo (Ce-C16) alkyl; R3 je benzyl, terč.butyl, cyklohexylmethyl, 4-methoxybenzyl, indolmethyl, isobutyl nebo isopropyl; R4 je methyl, fenylpropyl, 2-(2methoxyethoxy)ethyl, 2-(2-methoxyethoxymethoxy)ethyl, nebo 2(ethoxyethoxymethoxy)ethyl.
  8. 8. Sloučenina podle předchozích nároků, která je vybrána ze skupiny sestávající z :
    MM ·· • · • · • · ··
    Φ · · - » • · · » • · · · • · · · *· ··
    a) N4-Hydroxy-2 (R) -fenylethyl-2\21-[l (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl) -2-fenylethyl]-sukcinamid,
    b) N4 -Hydroxy-2 (R) -isobutyl-2(7-(1 (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl) - 2 - fenylethyl] - sukcinamid,
    c) N4-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl) 2-f enyl ethyl]-sukcinamid,
    d) N4-Hydroxy-Nx-[l (S) - (methylthiokarbamoyl) -2-fenylethyl]2-(R)-fenylpropyl-sukcinamid,
    e) N4 -Hydroxy-2 (R) -fenylpropyl-Νχ-[1 (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl) -2-fenylethyl]-sukcinamid,
    f) N4-Hydroxy-2 (R) - fenylpropyl-^-[ΐ (S) - (3-f enylpropylthiokarbamoyl) - 2 - cyklohexylethyl] - sukcinamid,
    g) N4-Hydroxy-2\7-[l (S) - (methylthiokarbamoyl) -2-cyklohexylethyl]-2(R) -fenylpropyl-sukcinamid,
    h) 2\74-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-W1-thiono-AZ1-[l (S) - (methylkarbamoyl ) - 2 - fenylethyl]-sukcinamid,
    i) 3 (S) ,Ν4-Dihydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl) -2 -cyklohexylethyl]-sukcinamid, j ) 3 (S), N4-Dihydroxy-2 (R) -isobutyl-2(7-[l (S) - (methylthiokarbamoyl ) - 2 - fenylethyl] - suke inamid,
    40 40
    0. 0 9 '0
  9. 9 0 9 0
    0 9 0 9
    9 9 0 9
    0· 09
    9··· 09
    4 0 0
    0 9 9
    0 40
    9 9 0 0 ,
    0 4 9 • 0 0 9 • 9 09
    0 0 009 99
    k) Ν4-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) - (3-fenylpropylthiokarbamoyl) - 2 - cyklohexylethyl] - sukcinamid,
    l) 2J4-Hydroxy-2 (R) -isobutyl(S) - (3-methylthiokarbamoyl) - 2-cyklohexylethyl]-sukcinamid,
    m) N4-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) - (3-methylthiokarbamoyl) - 2- (IH-indol-3-yl) ethyl]-sukcinamid,
    η) N4- Hydroxy-N1-]! (S) -[2- (2-methoxy-ethoxymethoxy) -ethylthiokarbamoyl]-2 -fenylethyl}-2R-fenylpropyl-sukcinamid,
    o) 3 (S) , 2\74-Dihydroxy-2 (R) -isobutyl-2V1-[l (S) - (methylthiokarbamoyl) -2,2-dimethyl-propyl]-sukcinamid,
    p) 3 (S) -allyl-2\f -hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) -[2- (2methoxy-ethoxy)-ethylthiokarbamoyl)-2,2-dimethyl-propyl} sukcinamid,
    q) 3 (S) -allyl-JV4-hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) -[2- (2methoxy-ethoxy) -ethylthiokarbamoyl) -2- (4-methoxyfenyl) ethyl}sukcinamid,
    r) 2V4-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-2^-(1 (S) - (methylthiokarbamoyl) 2-methyl-propyl]-3(S)-propyl-sukcinamid,
    s) 2V4-Hydroxy-2 (R) -isobutyl-2V1- (1 (S) -{2-[2- (2-methoxyethoxy) -ethoxy]-ethylthiokarbamoyl}-3-methyl-butyl]-3 (S) -propylsukcinamid,
    4444 4 · 4 • 4 44 4 · 4 4 4 4, 4 4 • · 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 44 44 4 4 4 • 4 4 4
    t) 2 (R) - Dode cyl-N4 - hydroxy-Νχ-[1 (S) - (methyl thiokarbamoyl) 3 -methyl -butyl] - sukcinamid,
    u) 2 (R) - Dode cyl-N4 -hydroxy(S) - (fenylethylthiokarbamoyl) -2-methyl-butyl]-sukcinamid,
    v) 2 (R) -Hexadecyl-N^-hydroxy-I^-fl (S) - (fenylthiokarbamoyl) ethyl]-sukcinamid,
    w) 2 (R) -Hexadecyl-.N4-hydroxy-.N'1-[l (S) - (methylthiokarbamoyl) -2,2-dimethyl-propyl]-sukcinamid,
    x) 3 (S) , N4-Dihydroxy-N1-{l (S) -[2- (2-methoxy-ethoxy) ethylthiokarbamoyl]-2- (4-methoxyfenyl) -ethyl}-2 (R) - fenylpropylsukcinamid,
    y) 3 (S) , N4-Dihydroxy-N1 -{l (S) -[2- (2-methoxy-ethoxymethoxy) ethyl thiokarbamoyl]-2-methyl-propyl}-2 (R) -fenylpropylsukcinamid,
    z) N4-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl)propyl-^-( 1 (S) -[2- (2methoxy-ethoxy) -ethylthiokarbamoyl]-2- (4-methoxyfenyl) ethyl}sukcinamid aa) N4-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl) propyl-N1- (1(S) - {2-[2- (2methoxy-ethoxy) -ethoxy]-ethylthiokarbamoyl}-3-methyl-butyl) sukcinamid,
    • 999 • • • v • · • 9 • ·· 99 9 9 9 9 99 9 · 9 9 9 9 9 '9 9 9 • · • 9 • 9 9 9 9 9 9 • · • · 99 9 99 9 9 99
    bb) N4-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl) propy 1 -N1 -{1 (S) -[2- (2me thoxy- e thoxy methoxy) - ethylthiokarbamoyl] - 2 -methyl -propyl} sukcinamid, cc) N4-Hydroxy-2 (R) - (4-chlorfenyl)propyl-j/-[l (S) - (methylthiokarbamoyl) -2- (lH-indol-3-yl) ethyl]-sukcinamid, dd) N4 -Hydroxy-Νχ-{1 (S) -[2- (2-me t hoxy-et hoxyme thoxy) ethylthiokarbamoyl]-2-methylpropyl}-2 (R) - (4-methylfenoxy) ethyl· sukcinamid, ee) N4-Hydroxy-W1- (1 (S) -{2-[2- (2-methoxy-ethoxy) -ethoxy]ethylthiokarbamoyl]-(4-methoxyfenyl)ethyl)-2(R)- (4-methylfenoxy)ethyl-sukcinamid, ff) N4-Hydroxy-l/-[l (S) - (methylthiokarbamoyl) - 2- (ÍH-indol3-yl) ethyl]-2 (R) - (4-methylfenoxy) ethyl-sukcinamid, diastereoisomer kterékoliv z uvedených sloučenin v čisté formě; směs stereoisomerů kterékoliv z uvedených sloučenin; farmaceuticky přijatelná sůl, hydrát nebo solvát kterékoliv z uvedených sloučenin.
    9. Způsob přípravy sloučeniny vzorce I podle nároku 1 vyznačující se tím, že kyselina obecného vzorce (II) ···· fc* fc ·· ·· fcfc i • fc fc ··· · · · ·· 'fc ♦ · · ··· · fc fc fc ··· ··· fcfcfcfc • fc fcfc ··· ·· ·« ·· reaguje s hydroxylaminem, O-chráněnýra hydroxylaminem, nebo N,0dvakrát chráněným hydroxylaminem, přičemž kyselina vzorce (II) může být chráněna proti této reakci, a tedy se odstraní chránící skupiny ze získané části kyseliny hydroxamové a chráněných substituentů v R1Z R2, R3 a R4.
  10. 10. Farmaceutický prostředek vyznačující se tím, že obsahuje účinné množství jedné nebo více sloučenin podle nároků 1 až 8 jako účinné složky, spolu s farmaceuticky přijatelnými nosiči a/nebo pomocnými činidly.
  11. 11. Farmaceutický prostředek podle nároku 10 vyznačující se tím, že je v jednotkové dávkové formě pro systémové léčení a obsahuje od 0,07 mg do 1 g jedné nebo více sloučenin podle nároků 1 až 8 jako účinné složky.
  12. 12. Farmaceutický prostředek podle nároku 10 vyznačující se tím, že v jednotkové dávkové formě obsahuje od 0,5 mg do asi 500 mg jedné nebo více sloučenin podle nároků 1 až 8 jako účinné složky.
    x <
  13. 13. Způsob léčení nebo prevence stavů zahrnujících rozpad tkáně a\zánět tkáně, například revmatoidní artritidy, osteoartrididyTxjsteopenie jako je osteoporosa, periodontitida, gingivitida, tvorbu ksqmeálních epidermálních nebo gastrických vředů, a tumorových metastáz, invaze a růstu, a pro léčení neurozánětlivých onemocnění, včetně těch, které zahrnují degradaci myelinu, například sklerózy—q^ultiplex, stejně jako pro léčbu onemocnění odvíjejících se od acigiogenese, které zahrnují artritické stavy a růst pevných tumorů\^3tejně jako psoriasu, proliferativní retinopatii, neovaskulární gl<ukom, oční tumory, angiofibromy a hemangiomy, spočívající v podávárMU
  14. 14. Použití sloučeniny podle některého z nároků 1 až 8 pro výrobu léčiva pro léčení nebo prevenci stavů zahrnujících rozpad tkáně a zánět tkáně, například revmatoidní artritidy, osteoartrididy, osteopenie jako je osteoporosa, periodontitida, gingivitida, tvorbu korneálních epidermálních nebo gastrických vředů, a tumorových metastáz, invaze a růstu, a pro léčení ř neurozánětlivých onemocnění, včetně těch, které zahrnují degradaci myelinu, například sklerózy multiplex, stejně jako pro léčbu onemocnění odvíjejících se od angiogenese, které zahrnují artritické stavy a růst pevných tumorů stejně jako psoriasu, proliferativní retinopatii, neovaskulární glaukom, oční tumory, angiofibromy a hemangiomy.
CZ20003184A 1999-02-23 1999-02-23 Inhibitory matricových metaloproteinas CZ20003184A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003184A CZ20003184A3 (cs) 1999-02-23 1999-02-23 Inhibitory matricových metaloproteinas

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20003184A CZ20003184A3 (cs) 1999-02-23 1999-02-23 Inhibitory matricových metaloproteinas

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20003184A3 true CZ20003184A3 (cs) 2001-01-17

Family

ID=5471783

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003184A CZ20003184A3 (cs) 1999-02-23 1999-02-23 Inhibitory matricových metaloproteinas

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20003184A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4177483B2 (ja) スルホニルアミノカルボン酸
EP0082088B1 (fr) Nouveaux dérivés d&#39;aminoacides, et leur application thérapeutique
JP4086316B2 (ja) ブラジキニン受容体親和性を有する新規n―(アリールスルホニル)アミノ酸誘導体
RU2193556C2 (ru) Циклические тиозамещенные производные амида ациламинокислоты и способ их получения
JPH08301833A (ja) 選択的トロンビン抑制剤
KR19990067687A (ko) 이미다졸 치환체를 갖는 메캅토알킬펩티딜 화합물 및 매트릭스금속단백질 가수분해 효소의 억제제 및/또는 종양 괴사 인자로서의 용도
WO2001083517A1 (en) Stat4 and stat6 binding dipeptide derivatives
JP4384277B2 (ja) 置換された6−および7−アミノテトラヒドロイソキノリンカルボン酸
US6174923B1 (en) Use of ethynyl alanine amino diol compounds for treatment of renin-mediated disorders
AU741867B2 (en) Matrix metalloproteinase inhibitors
US6342624B1 (en) Use of propargyl glycine amino propargyl diol compounds for inhibiting plasma renin activity
HU206194B (en) Process for producing cyclomethylene-1,2-dicarboxylic acid derivatives and pharmaceutical compositions comprising same
JP2921760B2 (ja) フタルイミド誘導体及びそれら誘導体を含んでなる医薬
CZ20003184A3 (cs) Inhibitory matricových metaloproteinas
CN116018337A (zh) 铜绿假单胞菌毒力因子LasB抑制剂
EP0349922A2 (en) Aminoalkylaminocarbonyl aminodiol amino acid derivatives as anti-hypertensive agents
EP1021424B1 (en) Thiadiazole amide mmp inhibitors
US5508295A (en) Use of amino acyl amino propargyl diol compounds for treatment of glaucoma
US5942548A (en) Use of ethynyl alanine amino diol compounds for treatment of hypertension
KR101096427B1 (ko) 신규한 4-아릴-4-옥소부탄산 아미드 유도체 또는 이의 약학적으로 허용가능한 염, 이의 제조방법 및 이를 유효성분으로 함유하는 약학적 조성물
US6281235B1 (en) Amino acyl amino propargyl diol compounds for treatment of a renin-mediated disease
TWI516479B (zh) 組織蛋白酶s抑制劑
WO2023223346A1 (en) An improved process for the preparation of edoxaban intermediate
MXPA98003661A (en) Acids sulfonilaminocarboxili