CZ20003128A3 - Řídící přístroj pro tepelně technická zařízení - Google Patents

Řídící přístroj pro tepelně technická zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ20003128A3
CZ20003128A3 CZ20003128A CZ20003128A CZ20003128A3 CZ 20003128 A3 CZ20003128 A3 CZ 20003128A3 CZ 20003128 A CZ20003128 A CZ 20003128A CZ 20003128 A CZ20003128 A CZ 20003128A CZ 20003128 A3 CZ20003128 A3 CZ 20003128A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
safety
test
relay
contact
control device
Prior art date
Application number
CZ20003128A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ298673B6 (cs
Inventor
Jürgen Klattenhoff
Joachim-Christian Politt
Günter Schmitz
Original Assignee
Gestra Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gestra Gmbh filed Critical Gestra Gmbh
Publication of CZ20003128A3 publication Critical patent/CZ20003128A3/cs
Publication of CZ298673B6 publication Critical patent/CZ298673B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H47/00Circuit arrangements not adapted to a particular application of the relay and designed to obtain desired operating characteristics or to provide energising current
    • H01H47/002Monitoring or fail-safe circuits
    • H01H47/004Monitoring or fail-safe circuits using plural redundant serial connected relay operated contacts in controlled circuit
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F22STEAM GENERATION
    • F22BMETHODS OF STEAM GENERATION; STEAM BOILERS
    • F22B37/00Component parts or details of steam boilers
    • F22B37/02Component parts or details of steam boilers applicable to more than one kind or type of steam boiler
    • F22B37/42Applications, arrangements, or dispositions of alarm or automatic safety devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F22STEAM GENERATION
    • F22BMETHODS OF STEAM GENERATION; STEAM BOILERS
    • F22B37/00Component parts or details of steam boilers
    • F22B37/02Component parts or details of steam boilers applicable to more than one kind or type of steam boiler
    • F22B37/42Applications, arrangements, or dispositions of alarm or automatic safety devices
    • F22B37/46Applications, arrangements, or dispositions of alarm or automatic safety devices responsive to low or high water level, e.g. for checking, suppressing, extinguishing combustion in boilers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Safety Devices In Control Systems (AREA)
  • Control Of Temperature (AREA)
  • Mounting, Exchange, And Manufacturing Of Dies (AREA)
  • Control Of Steam Boilers And Waste-Gas Boilers (AREA)
  • Bipolar Transistors (AREA)
  • Branch Pipes, Bends, And The Like (AREA)
  • Control Of Resistance Heating (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
  • Regulation And Control Of Combustion (AREA)
  • Control Of Eletrric Generators (AREA)

Description

Řídící přístroj pro tepelně technické zařízení
Oblast techniky
Vynález se týká řídícího přístroje specifikovaného v předvýznaku hlavního nároku.
Dosavadní stav techniky
U tepelně technických zařízení, zejména zařízení k výrobě páry nebo teplé vody existuje požadavek na automatizovaný chod, tedy chod bez neustálé přítomnosti personálu obsluhy a dozoru. Podle platných pravidel, například Technických pravidel pro parní kotle (TRD 604) vyžaduje “chod bez neustálého dozoru speciální zařízení, která spolehlivě přeruší vznik nebezpečných provozních stavů.
Například jsou vytvořeny hlídače stavu plnění, které při podkročení spodní hraniční hodnoty plnícího stavu vypnou k zabránění nebezpečného přehřátí parního kotle ohřev kotle. Proto kontrolují podkročení hraniční hodnoty senzory plnícího stavu, plnící stav parního kotle. K senzorům plnícího stavu, jsou připojeny řídící přístroje, která mají na výstupní straně dvě za sebou umístěná bezpečnostní relé. Tato bezpečnostní relé 3sou-zapoj-do - bezpečnostního proudového vědění ohřevu parního kotle. Jestliže se překročí spodní hranice sepne řídící přístroj obě bezpečnostní relé na průchod. Bezpečnostní proudové vedení tím je připojeno a je uvolněn ohřev parního kotle. Jestliže se ovšem spodní hodnota plnícího stavu podkračuje, předává, senzor plnícího stavu řídícímu přístroji příslušný další signál. Řídící přístroj s ohledem na to přepne bezpečnostní relé a přeruší tak bezpečnostní proudové vedení. Ohřev parního kotle je tím potom přerušen.
Stejné bezpečnostní požadavky, to znamená, při dosažení
4 4 4
- 2 • 4 4 · ·· stanovené hranidní hodnoty přerušení vedení bezpečnostního proudu, mohou existovat také pro jiné pracovní vel idiny tepelné technických zařízení, jako pro maximálně dovolený plnící stav, maximálně dovolený pracovní tlak, maximálně dovolenou pracovní teplotu nebo maximálně dovolenou elektrickou vodivost tekutiny v koti i.
Bezpečnostní zařízení používaná ke splnění těchto požadavků musí bezchybná. Za tím údelem jsou senzory a řídící přístroj automaticky kontrolovatelné. Ve stanovených časových odstupech se musí mechanická dást senzoru a rovněž elektrická dást senzoru a spínací přístroje samodinně podrobit zkoušce funkčnosti, Jestliže se přitom zjistí porucha, vede to vedení bezpečnostní ho proudu a tím například ohřevu parního kotle.
k přerušení k odpojení bezpečnostních relé proti poruchám,
K zajištění použitých jsou na jejich životnost kladeny velmi vysoké požadavky, například 300 000 sepnutí.
V běžném chodU, to znamená bez poruch, zůstáváj í bezpečnostní relé v jedné a téže poloze. To může vést za jistých okolností k tomu, že se kontakty bezpečnostního relé v této poloze navzájem svaří. Při vzniku poruchy by tedy příslušné bezpečnostní relé přes příslušný signál řídícího přístroje bezpečností proudové vedení nepřerušilo. Poněvadž jsou--zařazena dvě bezpečnostní relé v řadě za sebou, neznamenala by takováto chyba na jednom z nich žádné bezpečnostní riziko. Závada ale zůstává neznámá. Stejná chyba také na druhém bezpečnostním relé by potom vedla ke kritickým provozním situacím.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vytvořit řídící přístroj vpředu uvedeného typu, jehož bezpečnostní relé jsou kontrolována na chyby funkce relevantní z hlediska bezpečnosti.
.>V i. '-l·
- 3 ···· *
• ··
Tento úkol se vyřeší znaky uvedenými v nároku 1.
Řídící přístroj je ve stanovených intervalech podroben přezkoušení schopnosti bezpečnostního relé sepnout. Zkouší se, zda se bezpečnostní relé při příslušných polohových signálech přepne ze své pracovní polohy, připojující bezpečnostní proudové vedení, do přerušené klidové polohy. Jen když se to zajistí, je bezpečnostní proudové vedení v případě potřeby skutečně přerušeno. Elektrické napětí na klidovém kontaktu prověřovaného bezpečnostního relé podává informaci o tom, zda bezpečnostní relé zaujalo klidovou polohu. Nepřepnutí, a tedy funkční závada, jsou patrné a funkční závada se může odstranit. Poněvadž vedlejší připojovací vedení prověřovaného bezpečnostního relé je během prověřování sepnuto, zůstává bezpečnostní proudové vedení během této doby sepnuto. Chod přístroje tedy není vlivem prověřování přerušen.
Předmětem dalších vytvoření vynálezu jsou vedlejší nároky.
Jestliže dosáhne kontrolovaná pracovní veličina své stanovené hraniční hodnoty, a zaujme tím svojí klidovou nároku 2 potom neexistuje a^bezpečnostním proudovým ve bezpečnostní relé se přepne polohu. Na základě znaku podle mezi jeho klidovými kontakty en í ís žádné e 1 ektr i cky vod i vé
spojení. Spolehlivé přerušení bezpečnostního proudového vedení je zajištěno, aniž jsou stanoveny speciální požadavky na prostředky, kterými se při prověřování kontrolují napětí na klidových kontaktech bezpečnostního relé.
Vytvoření vedlejších připojovacích vedení podle nároku 3 zajišťuje, že může být připojeno jen jedno z obou vedlejších připojovacích vedení. Druhé je přerušeno. Vedlejší připojovací vedení mohou připojit bezpečnostní proudové vedení jen společně s připojeným bezpečnostním relé. Jestliže jsou obě bezpečnostní relé v klidové poloze, potom přerušeno. Po1oha zkušební ho nedůležitá. Závada v řízení například na základě defektu přerušení ovlivnit.
je bezpečnostní proudové spínacího členu je zkušebn í ho spí nac í ho v řídícím přístroji vedení př i tom členu, nemůže
Výhodou vynálezu podle nároku 4 je, že se mohou použít pro bezpečnostní relé a zkušební spínací člen stejné součásti a tím se může počet dílů redukovat. Mohou se použít stavebně jednoduchá, obchodně obvyklá relé. Speciální relé, například s přídavnými nucené vedenými bezpečnostními kontakty, nejsou potřebné.
Pomocí znaků nároku 5 se zjišťuje poloha zkušebního relé připojeného spojovacím vedením k oběma bezpečnostním relé. Závada zkušebního relé - přeruší vedlejší připojovací vedení nebo ho sepne na průchod. Zkouška bezpečnostního relé nastane, když je příslušné vedlejší vedení sepnuto na průchod. Tím se předchází nechtěnému přerušení bezpečnostního proudového vedení př i zkoušce.
Předmětem nároku 6 je zkouška přerušení vedlejšího připojovacího vedení po provedené zkoušce bezpečnostního relé. Tím se zvýší bezpečnost řídícího přístroje ve vztahu k závadám.
Zvláště výhodné zapojení druhého zkušebního relé, které slouží k přepnutí z prvního vedlejšího připojovacího vedení na druhé vedlejší připojovací vedení, přináší nárok 7.
Pro kontrolu polohy bezpečnostních relé a zkušebního spínacího členu pomocí jejich klidových kontaktů musí být bezpečnostní proudové vedení pod napětím. Pomocí znaků nároku 8 se předchází falešným nastavovacím signálům a zvyšuje se bezpečnost proti závadám řídícího přístroje. Zvláště výhodné je provedení podle nároku 9.
- 5 • · fc ···
Elektrické napětí bezpečnostního proudového vedení a elektrické napětí řídícího přístroje - alespoň ve své funkční oblasti, která provádí řídící a zkušební funkce - se zpravidla navzájem podstatně liší (například napětí v bezpečnostním proudovém vedení je 230 V a v řídícím přístroji je 5 V). Znaky nároků 10 a 11 se dosahuje jednoduchou cestou rozdělení, tedy bezpečné elektrické oddělení mezi bezpečnostním proudovým vedením a řídící a zkušební oblastí řídícího přístroje.
Předmětem nároku 12 je zkouška elektrické regulace bezpečnostního relé. Zkouší se, zda se mohou pohony bezpečnostních relé sepnout bez proudu. Toto se děje, aniž se k tomu musí přepnout bezpečnostní relé a musí přerušit bezpečnostní proudové vedení. Velkou výhodou je velmi krátkobobá zkouška, jakou umožňuje provedení podle nároku 13.
Řídící a zkušební funkce řídícího přístroje lze zvláště výhodně realizovat podle nároku 14.
Přehled obrázků na výkresech
Příklad provedení vynálezu je schématicky znázorněn na výkresech a je blíže popsán v následujcím.
κι»
V j ΛΛ.Λ. S a •ίο.
. -i '
Z. S SKA J “ * obr. 1 řídící přístroj při použití na parním kotli, obr. 2 obvod řídícího relé v běžném chodu při dostatečném stavu náplně v nádrži a obr. 3 bezpečnostní relé řídícího zařízení v klidovém stavu a s reléovým zesilovačem.
Příklady provedení vynálezu «« 99 * · * ·♦ »9
Elektronický řídící přístroj 1 pro parní kotel 2 na obr. 1 aá řídící zařízení 3 a releový obvod 4. Parní kotel 2 je opatřen senzorem 5 stavu 35 naplnění a hořákem 6 k ohřevu. Hořák 6 je připojen k elektrickému bezpečnostnímu proudovému vedení 7, do kterého je připojen releový obvod 4. Senzor 5 stavu. 35 naplnění předává signál o stavu naplnění řídícímu zařízení 3, které má mikroprocesor 8 pro probíhající řídící a zkušební akce.
Releový obvod 4 má dvě za sebou v bezpečnostním proudovém vedení 7 zařazené bezpečnostní relé 9, 10 (obr. 2). První vedlejší připojovací vedení 11 je paralelně připojeno k prvnímu bezpečnostnímu relé 9 a druhé vedlejší připojovací vedení 12 je připojeno k druhému bezpečnostnímu relé 10. Obě vedlejší připojovací vedení 11, 12 mají společné části 13. 14 vedení, v nichž jsou umístěny za sebou dvě zkušební relé 15, 16.
Jak obě bezpečnostní relé 9, 10 tak i obě zkušební relé 15. 16 jsou vytvořeny jako tak zvaný přepínací kontakt se dvěma spínacími polohami, klidovou polohou a pracovní polohou. Každé relé 9, 10, 15, 16 má klidový kontakt 17, pracovní kontakt 18, kontaktní uložení 19, spínací člen 20 a elektromechanický pohon 21 (obr. 3).
Bezpečnostní proudové vedení 7 je připojeno k pracovním kontaktům 18 obou bezpečnostních relé 9, 10. Kontaktní uložení 19 obou bezpečnostních relé 9, 10 jsou navzájem projena spojovacím vedením 22. Ke klidovému kontaktu 17 každého z bezpečnostních relé 9, 10 je připojen napětový senzor 23, 24, který signalizuje zde existující elektrické napětí řídícímu zařízení 3.
Kontaktní uložení 19 prvního zkušebního relé 15 je elektricky pomocí první části 13 vedení připojeno ke • »
- 7 spojovacímu vedení 22 obou bezpečnostní ch relé 9, 10. Ke klidovému kontaktu 17 tohoto prvního zkušebního relé 15 je připojen třetí napěťový senzor 25, který signalizuje zde existující elektrické napětí řídícímu, zařízení 3. Pracovní kontakt 18 tohoto prvního zkušebního relé 15 je elektricky připojen pomocí druhé části 14 vedení ke kontaktnímu uložení druhého zkušebního relé 16. rovněž připojen čtvrtý napěťový zařízení 3. Klidový kontakt 17
Ke druhé části 14 vedení je senzor 26 připojený k řídícímu druhého zkušebního relé 16 je připojen prostřednictvím prvního vedlejšího připojovacího vedení 11 k bezpečnostnímu proudovému prvním bezpečnostním zkušebn í ho relé 16 připojovacího vedení relé 9. Pracovní je připojen pomocí vedení 7, a to před kontakt 18 druhého druhého vedlejšího druhým bezpečnostním relé 10 k bezpečnostnímu proudovému vedení 7,
Když se vloží na klidové kontakty 17 obou bezpečnostních relé 9, 10 nebo prvního zkušebního relé 15. případně na druhý díl 14 vedení elektrické napětí, děje se to bezpečnostním proudovým vedením 7. Přitom se zpravidla jedná o pracovní napětí obecné proudové sítě, například 230 voltů. Jako napěťové senzory 23 až 26 se používají optospínače. Převádí napětí nejprve na světelný signál. Z něho se potom tvoří elektrický signál s nízkým napětím vhodným pro řídící zařízení 3, například 5 voltů. Touto cestou nastává rozdělení, tedy kompletní elektrické oddělení mezi vysokým a nízkým napětím, což je výhodné pro funkční bezpečnost.
Releový obvod 4 má pro pohony 21 bezpečnostních relé 9, 10 a zkušebních relé 15, 16 releový zesilovač 27, 28, 29. 30 (obr. 2) s předřazeným odporem 31 a tranzistorem 32 (obr. 3). Každý pohon 21 má z vhodného zdroje 33 napětí řídící napětí, například 5 voltů. Tranzistor 32 je řízen řídícím zařízením 3, Vytváří podle ovládacího signálu přijímaného od řídícího zařízení 3 buď elektrické spojení mezi příslušným pohonem 21 a ·» ···· » ·· • · · · základním potenciálem 34, nebo ho přeruší. Při dostatečně dlouhém přerušení zaujímá spínací člen 20 klidovou polohu, ve které jsou navzájem elektricky vodivě spojeny kontakní uložení 19 a klidový kontakt 17. Jestliže však nastane připojení k základnímu potenciálu 34, teče pohonem 21 proud a spíná spínací člen 20 do pracovní polohy. Potom jsou navzájem elektricky vodivě spojeny kontaktní uložení 19 a pracovní kontakt 18.
Během chodu parního kotle 2 se musí kontrolovat stav 35 naplnění tekutinou 36 nacházející se v parním kotli 2, zda překračuje stanovenou spodní hraniční hodnotu 37. Jestliže se stav 35 naplnění nachází nad hraniční hodnotou 37. obdrží řídící zařízení 3 od senzoru 5 stavu 35 naplnění signál stav naplnění je dostatečný. Na základě příslušného řízení řídícím zařízením 3 jsou obě bezpečnostní relé 9, 10 sepnuta v pracovní poloze. Bezpečnostní proudové vedení 7 tím je spojeno. Hořák 6 může při energetické potřebě parní kotel 2 ohřívat.
Pokud stav 35 naplnění v hraniční hodnotu 37, vydává senzor řídící zařízení 3 signál nedostatek tekutiny. Řídící zařízení 3 opět řídí prostřednictvím reléových zesilovačů 27, 28 a pohony 21 bezpečnostních relé 9, 10 tak, že jsou bez proudu.
Obě bezpečnostní relé 9, 10 potom zaujímají svojí klidovou parním kotli 2 podkračuje 5 stavu 35 naplnění pro
ΠΚΧ - -4 i S -------1____----* ř-»
T? I M.C? KA J i G LVJ.U V C W 11 i f ,
Ohřev parního kotle 2, který by mohl vést při podkročení spodní hraniční hodnoty 37, tedy při nedostatku tekutiny 36. k nebezpečným provozním stavům, je spohlivě vyloučen. Kromě toho může řídící zařízení 3 vydávat vhodný signál o nedostatečném naplnění.
Během shora popsané kontroly stavu 35 naplnění, tedy během běžných řídících funkcí řídícího přístroje 1_ se nachází první zkušební relé 15 ve své klidové poloze. Obě vedlejší připojovací vedení 11. 12 jsou přerušena a nemůže jimi protékat » .. ·Κ· *ί· ·' A ·« žádný proud.
K zajištění, Se je při nedostatku tekutiny 36 v parním kotli 2 bezpečnostní proudové vedení 7 skutečně přerušeno, provádí řídící přístroj 1_ periodicky funkční zkoušky bezpečnostních relé 9, 10. Jedná se o dvě rozdílné zkoušky, které jsou řízeny mikroprocesorem 8 řídícího zařízení 3. Provádí se, když stav 35 naplnění leží nad hraniční hodnotou 37. Při podkročení hraniční hodnoty 37 se zkoušky vynechávájí.
Zkouška se týká elektrického řízení pohonů 21 obou bezpečnostních relé 9, 10. Zjišťuje se, zda se pohony 21 mohou sepnout bez proudu. K tomu obdrží tranzistory 32 reléových zesilovačů. 27. 28 příslušný řídící signál od řídícího zařízení 3. Tranzistory 32 potom přeruší elektrické spojení pohonů 21 se základním potenciálem 34 (obr. 3). Přitom se řídícím zařízením 3 kontrolují elektrická, napětí existující na pohonech 21 bezpečnostních relé 9, 10 na stranách reléových zesilovačů 27.
28. Jestliže nastalo bezchybné přerušení k základnímu potenciálu 34, rostou kontrolovaná napětí na. hodnotu zdroje 33 napětí. Jestliže naproti tomu nastává jednoho nebo obou bezpečnostních relé 9, přerušení, leží kontrolované napětí na základním potenciálu 34. Jestliže nedochází během zkoušky k očekávanému nárůstů napětí, . f >4 4 «ώ; í 4 —Λ i — i - — i —. xt — —I 1- se v řízení pohonů 21 10 chyba a nenastane
Obě bezpečnostní relé 9, 10 mají stanovenou dobu přítahu. Podle jejich setrvačnosti sepnutí uplyne jistý, minimální interval, po který byl pohon 21 bez proudu, dříve než by se příslušná bezpečnostní relé 9, 10 přepla do klidové polohy. Průběhy v elektrickém řízení jsou naproti tomu podstatně rychlejší, doba přítahu a akční doba zde činí jen zlomek doby přítahu bezpečnostních relé 9, 10. Přepnutí tranzistoru 32 a následující nárůst napětí na pohonu 21 se dějí ve zlomku doby přítahu bezpečnostních relé 9, 10. Potřebný »* > b »» * b- b b
·. bbb i i b · > · · b.
výsledek zkoušky je v řídícím zařízení 3 k dispozici jíš před tím, než se zkoušené bezpečnostní relé 9, 10 přepne. Pohon 21 bezpečnostního relé 9, 10 potom ihned obdrží od řídícího zařízení 3 prostřednictvím reléového zesilovače 27, 28 signál zaujmout pracovní polohu. Celá zkouška, nárokuje jen zlomek doby přítahu zkoušených bezpečnostních relé 9, 10. Setrvají proto během zkoušky svého elektrického ovládání v pracovní poloze. Bezpečnostní proudové vedení 7 se proto během této zkoušky nepřeruší.
Druhá zkouška se týká mechanické schopnosti sepnutí bezpečnostních relé 9, 10, to znamená, zda se mohou přepnout z pracovní polohy do klidové polohy. Zkouška se provádí jen, když je na bezpečnostním proudovém vedení 7 elektrické napětí. To se zkouší řídícím zařízením 3 pomocí čtvrtého napěťového Senzoru 26. Obě bezpečnostní relé 9, 10 se zkouší jednotlivě.
Ke zkoušce bezpečnostního relé 9 se nejprve sepnou s ním paralelní první vedlejší připojovací vedení 11 a části 13.
vedení. Zkušební relé 15, 16 jsou proto řídícím zařízením 3 řízena pomocí reléových zesilovačů 29, 30 tak, že druhé zkušební relé 16 zaujímá klidovou polohu a první zkušební relé přepíná do pracovní polohy. První vedlejší přepojovací vedení 11 a části 13. 14 potom jsou průchozí za elektrického ‘-'·ιΑ»_ν_· V X71U V £ A ’ I V V V I V napěťový senzor 26 signalizuje řídícímu zařízení 3 narůstající napětí. Po přepnutí prvního zkušebního relé 15 na jeho klidovém kontaktu 17 elektrické napětí neroste, což je řídícímu zařízení 3 signalizováno třetím napěťovým senzorem 25. Jestliže první zkušební relé 15 tyto podmínky splňuje, řídí řídící zařízení 3 druhý releový zesilovač 28 prvního bezpečnostního relé 9 tak, že je jeho pohon 21 bez proudu. První bezpečnostní relé 9 se pak přepne do své klidové polohy a přeruší bezpečnostní proudové vedení 7. Na klidovém kontaktu 17 prvního bezpečnostního relé 9 pak je napětí reléového obvodu 4, což je řídícímu zařízení 3 signalizováno pomocí druhého napěťového senzoru 24. Tím je prokázána schopnost sepnutí prvního bezpečnostního relé 9.
V návaznosti na to spíná řídící zařízení 3 pomocí druhého reléového zesilovače 28 a pohonu 21 první bezpečnostní relé 9. Jestliže nastane přepnutí, signalizuje druhý napěťový senzor 24 řídícího zařízení 3 snížení napětí na klidovém kontaktu 17. Na druhém reléovém zesilovači 29 prvního zkušebního relé 15 vychází potom signál k přepnutí do klidové polohy. V klidové poloze opět narůstá pomocí první části 13 vedení na klidovém kontaktu 17 prvního zkušebního relé 15 napětí bezpečnostního proudového vedení 7. Pomocí třetího napěťového senzoru 25 obdrží řídící zařízení 3 signál, že první vedlejší připojovací vedení 11 a části 13, 14 vedení jsou opět přerušeny. Zkouška prvního bezpečnostního relé 9 tím je úspěšně ukončena.
Ke zkoušení druhého bezpečnostního relé 10 se sepne druhé vedlejší připojovací Druhé zkušebn í re1é 16 se čtvrtého reléového pomoc í vedení 12 a části 13. 14 vedení, k tomu sepne řídícím zařízením 3 ses i 1ovače 30 a pohonu do své pracovní polohy. Toto se kontroluje řídícím zařízením 3 pomocí třetího napěťového senzoru 25. Analogicky se zkoušením prvního ťuttjS druhé bwispečriostní re ie iv ooarzi prostřednictvím prvního reléového zesilovače 27 od řídícího zařízení 3 signál přepnout do klidové polohy. Po provedeném přepnutí je na klidovém kontaktu 17 druhého bezpečnostního relé 10 napětí bezpečnostního proudového vedení 7. Řídící zařízení 3 obdrží příslušný signál od prvního napěťového senzoru 23. čímž je prokázaná schopnost sepnutí.
Následné přepnutí druhého bezpečnostního relé 10 do pracovní polohy a prvního zkušebního relé 15 do klidové polohy s příslušnou kontrolou polohy pomocí napěťových senzorů 23, 25 fcfcfcfc fcfc
- 12 '9' fc · '· fcfcfcfc · fc fcfc· • · · • fcfcfc ·»« fc fc ' fcfc fc fc odpovídá popisu u prvního bezpečnostního relé 9. Doplňkově se druhé zkušební relé 16 přepne do klidové polohy. Tím je také zkouška druhého bezpečnostního relé 10 ukončena.
Ačkoliv bezpečnostní relé 9, 10 při zkoušce přeruší bezpečnostní proudové vedení 7, zůstává ještě sepnuto pomocí paralelního vedlejšího připojovacího vedení 11, respektive 12 a částí 13. 14 vedení. Funkce hořáku 6 tedy není zkouškou rušena.
Jestliže by mělo zkoušené bezpečnostní relé 9, 10 poruchu a nebylo by během zkoušky přes odpovídající řízení bezpečnostním zařízením 3 přepnuto do klidové polohy, na jeho klidovém kontaktu 17 by nebylo nastaveno napětí bezpečnostního proudového vedení 7. Řídící zařízení 3 by potom vyvolalo příslušný signál o závadě a první zkušební relé 15 by se přeplo do své kli dové po1ohy.
Jestliže by se na začátku zkoušky, přes příkaz k přepnutí vydaný řídícím zařízením 3, první zkušební relé 15 nepřeplo do pracovní polohy, bude na klidovém kontaktu 17 dále napětí bezpečnostního proudového vedení 7. Řídící zařízení 3 by to prostřednictvím třetího napěťového senzoru 25 určilo jako chybu. Přerušilo by další zkoušku a vydalo příslušný signál o <? i AI ~ '•-•.‘-tc1 --'Z *-*z x v z r vah.“ j zkoušky první zkušební relé 15. přes příslušný příkaz k přepnutí od řídícího zařízení 3, přepnuto do klidové polohy, tedy klidový kontakt 17 dále nemá napětí z bezpečnostního proudového vedení 7.
Závada ve spínání druhého zkušebního relé 16 by neměla za následek nikoliv nepatrnou závadu řídícího přístroje 1. Vlivem takovéto závady by nebylo připojeno vedlejší připojovací vedení paralelní se zkoušeným bezpečnostním relé 16, nýbrž další vedlejší připojovací vedení. V tomto případě by při
9999 999 . 99·, 99
9< 9,. 9 * 99
9' » 9 ·
9 9.
9 9
9· 99.
přepnutí zkoušeného relé do jeho klidové polohy nastalo přerušení bezpečnostního proudového vedení 7. Chod parního kotle 2 by tím sice byl narušen. Nemohl by ale nastat žádný nebezpečný pracovní stav. Řídící přístroj í_ je tedy z hlediska závad bezpečný také při takovéto závadě. Schopnost sepnutí druhého zkušebního relé 16 lze zkoušet při přepnutí obou bezpečnostních relé 9, 1O do klidové polohy na základě podkročení hraniční hodnoty 37. V klidové poloze je na čtvrtém napětovém senzoru 26 připojeném k druhému dílu 14 vedení napětí bezpečnostního proudového vedení 7 před prvním bezpečnostním relé 9, zatímco chybí v pracovní poloze druhého zkušebního relé 16.
Jestliže by bylo na základě funkční závady řídícího zařízení 3 přepnuto zkušební relé 15 do své pracovní polohy mimo uvedených zkoušek a tím by bylo připojeno jedno z obou vedlejších připojovacích vedení 11. respektive 12 a části 13.
vedení, nevzniká žádné bezpečnostní riziko. Při podkročení hraniční hodnoty 37 dává senzor 5 příslušný signál o plnícím stavu na řídící zařízení 3, který potom způsobí přepnutí obou bezpečnostních relé 9, 10 do klidové polohy. Tím se bezpečnostní proudové vedení 7 spolehlivě přeruší. Připojené vedlejší připojovací vedení 11. 12 a části .13, 14 vedení na tom nic nemění.
I když byl řídící přistroj í_ popsán speciálně v souvislosti s kontrolou spodní hraniční hodnoty 37 stavu 35 naplnění parního kotle 2, může se řídící přístroj £ ale také ještě použít pro kontrolu jiných fyzikálních provozních veličin parních kotlů 2 a jiných tepelně technických zařízeních, uvedených v popisu vynálezu.
SPOLEČNÁ ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ VŠETEČKA ZELfciť? ČVO^ČÍK KALENSKY A PARTNEŘI
120 00 Praha 2, Hálkova 2 Česká republika
PETR KALENSKÝ ATTORNEY AT LAW

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Řídící přístroj pro bezpečnostní proudové vedení tepelně technického zařízení s
    - alespoň jednou přípojkou pro senzor (5) pro kontrolu z hlediska bezpečnosti relevantních fyzikálních provozních velíčin,
    - dvou za sebou zařazených bezpečnostních relé (9, 10) pro připojení bezpečnostního proudového vedení (7) a
    - řídícího zařízení (3), které v závislosti na signálu ze senzoru (5) spíná obě bezpečnostní relé (9, 10) tak, že při dosažení hraniční hodnoty (37) pracovní veličiny, ohrožující bezpečnost, je přerušeno bezpečnostní proudové vedení (7), vyznačují c í se t í a, že
    - k prvnímu bezpečnostnímu relé (9) paralelně zařazené první vedlejší připojovací vedení (11) a části (13, 14) vedení jsou vytvořeny mezi bezpečnostním proudovým vedením (7) před prvním bezpečnostním relé (9) a spojovacím vedením (22) mezi oběma bezpečnostními relé (9, 10),
    - k druhému bezpečnostnímu relé (10) paralelně zařazené druhé vedlejší vedení jsou f *7\ ·-— - V i a A US x z spojovacím vedením (22) mezi oběma bezpečnostními relé (9, 10),
    - mezi vedlejšími připojovacími vedeními (11, 12) a částmi (13, 14) vedení jsou vytvořeny zkušební spínací členy pro rozpojení vedlejších vedení (11, 12) a částí (13, 14) vedení mimo stanovené zkušební časy,
    - obě bezpečnostní relé (9, 10) jsou vytvořena jako přepínací kontakt s klidovou polohou a pracovní polohou,
    - každé bezpečnostní relé (9, 10) má klidový kontakt (17), připojovací vedení (12) a části (13, 14) vytvořeny mezi bezpečnostním proudovým «í i x f 4 r\\
    -Lid. lil IAI 17 AU J «’ΖΓ V.-1 S«_O A A A AU ' A. ^7 A ^7 \ A V/ Ώ pracovní kontakt (18) a kontaktní uložení (19), přičemž v
    - 15 klidové poloze jsou navzájem elektricky spojeny kontaktní uložení (19) a klidový kontakt (17) a v pracovní poloze jsou navzájem elektricky spojeny kontaktní uložení (19) a pracovní kontakt (18), řídící zařízení (3) má zkušební schopnosti bezpečnostních relé zkušebních časech, vedení (11, 12) a prostředek pro zkoušení (9, 10) spínat ve k čemuž jsou vedlejší části (13, 14) vedení, stanovených připojovací přiřazené ke zkoušenému bezpečnostnímu relé (9, 10), připojeny pomocí zkušebního spínacího prostředku, pro přepnutí bezpečnostního relé (9,10) polohy, pro kontrolu elektrického napětí kontaktu (17) zkoušeného bezpečnostního relé do klidové na klidovém (9, 10) a pro vydání signálu o závadě při chybějícím napětí
  2. 2. Řídící přístroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že bezpečnostní relé (9, 10) jsou navzájem propojena na svých kontaktních uloženích (19) a bezpečnostní proudové vedení (7) je připojeno na pracovních kontaktech (18).
  3. 3. Řídící přístroj podle alespoň jednoho z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že
    - zkušební spínací členy jsou zařazeny v řadě,
    - jeden zkušební spínací člen je pomocí části (13) vedení pří po jen k e spojovacímu vedení (22) mezi oběma bezpečnostními relé (9, 10) a
    - druhý zkušební spínací člen je vytvořen jako přepínací kontakt pro vytvoření spojení mezi prvním zkušebním spínacím členem a prvním připojovacím vedením (11), vytvořeným před prvním bezpečnostním relé (9), nebo mezi prvním spínacím členem a druhým vedlejším připojovacím vedením (12), vytvořeným za druhým bezpečnostním relé (10) .
  4. 4. Řídící přístroj podle nároku 3, vyznačující se tím, že fcfc fcfcfcfc' » » fc fc)fcfc· fcl ·► -fc·' fci fc/ a • fcb fc fc 4 fc fc ·.
    - zkušební spínací členy jsou. vytvořeny jako zkušební relé (15, 16), vytvořené jako přepínací kontakt s klidovou, polohou a pracovní polohou a
    - každé zkušební relé (15, 16) má. klidový kontakt (17), pracovní kontakt (18) a kontakní uložení (19), přičemž v klidové poloze jsou navzájem elektricky spojeny kontaktní uložení (19) a klidový kontakt (17) a v pracovní poloze jsou navzájem elektricky spojeny kontaktní uložení (19) a pracovní kontakt (18).
    Řídící přístroj podle nároku 4, vyznačující se tím, že
    - první zkušební relé (15) je svým kontaktním uložením (19) a pracovním kontaktem (18) připojeno k části (13, 14) vedení a
    - řídící zařízení (3) je vytvořeno při zkoušce bezpečnostního relé (9, 10) pro přepnutí prvního zkušební relé (15) z klidové polohy do pracovní polohy a pro kontrolu elektrického napětí na jeho klidovém kontaktu (17) a při existujícím napětí vydává signál o závadě.
    Řídící přístroj podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že řídící zařízení (3) je vytvořeno k přepnutí prvního zkušebního relé (15) po zkoušce bezpečnostních relé (9, 10) do klidové polohy a ke kontrole elektrického napětí na jeho
    Ιτ.Ί.ΐ «•«•^14^.4 ~ i ——. jí Ί . . . — —.X.____IX - i v«_vcass λ ~9x«)ita2u — ϋθ.να·«.ις?
    chybějícím napětí.
    Řídící přístroj podle alespoň jednoho z nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že klidový kontakt (17) druhého zkušebního relé (16) je připojen k prvnímu vedlejšímu připojovacímu vedení (11), vytvořenému před prvním bezpečnostním relé (9), jeho pracovní kontakt (18) je připojen k druhému vedlejšímu připojovacímu vedení (12) vytvořenému za druhým bezpečnostním relé (10) a jeho kontaktní uložení (19) je připojeno k prvnímu zkušebnímu
    - 17 • ·· • · · · • · · • · · · · • · • · · · · ·· relé (15 ) .
  5. 8. Řídící přístroj podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že řídící zařízení (3) je vytvořeno pro kontrolu elektrického napětí bezpečnostního proudového vedení (7) při zkoušce bezpečnostních relé (9, 10) a pro provedení zkoušky při přítomném napětí a pro přechodné vynechání zkoušky při chybějícím napětí.
  6. 9. Řídící přístroj podle nároku 8, vyznačující se tím, že je vytvořen pro kontrolu napětí druhého dílu (14) vedení, spojujícího obě zkušební relé (15, 16).
  7. 10. Řídící přístroj podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že sestává z napěťového senzoru (26), vytvořeného ke kontrole napětí bezpečnostního napětí jako optospínače vydávající při přítomném napětí v bezpečnostním proudovém vedení (7) nízké signální napětí vhodné pro řídící přístroj (1).
  8. 11. Řídící přístroj podle alespoň jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že sestává z napěťových senzorů (23, 24, 25), vytvořených ke kontrole napětí na klidových kontaktech (17) bezpečnostních relé (9, 10) a prvního zkušebního relé 15) jako optospínače vydávající při přítomném napětí nízké signální napětí vhodné pro řídící přístroj (1).
  9. 12. Řídící přístroj pro bezpečnostní proudové vedení tepelně technického zařízení s
    - alespoň jednou přípojkou pro senzor (5) pro kontrolu z hlediska bezpečnosti relevantních fyzikálních provozních veličin,
    - dvou za sebou zařazených bezpečnostních relé (9, 10) pro připojení bezpečnostního proudového vedení (7) a „ SPOLEČNÁ ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ VSETEČKA ZELfcNý ŠVORČÍK KALENSKÝ ------------------A. PA RTN EŘ I----—
    120 oo Praha 2, Hálkova 2 Čéška réBúBlika
    4 'íi'*'·' >· »·
    ·. * »·ι4
    - 18 - řídícího zařízení (3), které v závislosti na signálu ze senzoru (5) spíná obě bezpečnostní relé (9, 10) tak, Se při dosažení hraniční hodnoty (37) pracovní veličiny, ohrožující bezpečnost, je přerušeno bezpečnostní proudové vedení (7), vyznačující se tí®, že
    - každé bezpečnostní relé (9, 10) má elektromechanický pohon (21) a stanovenou dobu přítahu,
    - k řízení dodávky proudu pro pohony (21) jsou vytvořeny releové zesilovače (27, 28), jejichž doba pří tahu a akční doba činí zlomek doby pří tahu bezpečnostních relé (9, 10) a
    - řídící zařízení (3) má zkušební prostředek pro zkoušení elektrického řízení bezpečnostních relé (9, 10), k čemuž je releový zesilovač (27, 28) pohonu (21) zkoušeného bezpečnostního relé (9, 10) ve stanovené době přepnut a je kontrolována změna napětí na pohonu. (21), po stanovené zkušební době je releový zesilovač (27, 28) opět přepnut a při nedostatečné změně napětí během zkušební doby je vydán signál o závadě, přičemž zkouška trvá zlomek doby pří tahu bezpečnostního relé (9, 10).
  10. 13. Řídící přístroj podle nároku 12, vyznačující se tím, že
    - pohony (21) bezpečnostních relé (9, 10) jsou připojeny ____. lzz-k ( OO) i -k 1~ — X1- 1 - J_ £ —. - -----j j a cx ’ j ”»áí xcxrk rs. ώο.Γι i auu i mu potenciálu (34),
    - ve spojení se základním potenciálem (34) je vytvořen jako releový zesilovač (27, 28) tranzistor (32), řízený řídícím zařízením (3) a
    - tranzistor (32) přerušuje během zkušební doby spojení pohonu (21) se základním potenciálem (34) a kontroluje se nárůst napětí na. pohonu (21), přičemž při nedostatečném nárůstu napětí během zkušební doby se vydává signál o závadě.
CZ20003128A 1999-08-28 2000-08-25 Rídicí prístroj pro bezpecnostní proudové vedení tepelne technického zarízení CZ298673B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19941022A DE19941022A1 (de) 1999-08-28 1999-08-28 Steuergerät für wärmetechnische Anlagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20003128A3 true CZ20003128A3 (cs) 2001-04-11
CZ298673B6 CZ298673B6 (cs) 2007-12-19

Family

ID=7920025

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003128A CZ298673B6 (cs) 1999-08-28 2000-08-25 Rídicí prístroj pro bezpecnostní proudové vedení tepelne technického zarízení

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6507468B1 (cs)
EP (1) EP1081431B1 (cs)
AT (1) ATE407329T1 (cs)
BR (1) BR0003849A (cs)
CZ (1) CZ298673B6 (cs)
DE (2) DE19941022A1 (cs)
HU (1) HU226341B1 (cs)
NO (1) NO334583B1 (cs)
PL (1) PL195007B1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6742913B2 (en) * 2001-01-09 2004-06-01 Daniel J. Deutsch Motion activated decorative light
DE10127233C1 (de) * 2001-05-22 2002-11-28 Pilz Gmbh & Co Sicherheitsschaltmodul und Verfahren zur Prüfung des Abschaltvermögens eines Schaltelements in einem Sicherheitsschaltmodul
JP5319400B2 (ja) * 2009-05-28 2013-10-16 アズビル株式会社 リレー異常検出装置
DE102016101648A1 (de) 2016-01-29 2017-08-03 Fresenius Medical Care Deutschland Gmbh Verfahren zum Regeln einer Heizvorrichtung zum Erwärmen eines Fluids für einen Dialysierflüssigkeitskreislauf, Steuervorrichtung sowie Blutbehandlungsvorrichtung
CN106452111B (zh) * 2016-11-25 2020-06-02 山西全安新技术开发有限公司 一种本安电源的供电方法及本安电源系统

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2849990A (en) * 1954-12-20 1958-09-02 Railway Steam Res Corp Electrical safety device for steam boilers
FR1229825A (fr) * 1959-03-14 1960-09-09 Dampferzeuger Veb Dispositif pour le contrôle et la régulation du niveau d'un liquide, notamment pour réservoirs de chaudière à vapeur, avec un montage électronique
GB1084518A (en) * 1963-05-09 1967-09-27 Edwin Danks & Company Oldbury Improvements relating to steam boilers
US3910118A (en) 1972-02-02 1975-10-07 Gerdts Gustav F Kg Probe for controlling the level of electrically conductive liquids
US3863110A (en) * 1972-04-21 1975-01-28 Owens Illinois Inc Apparatus and method for controlling a centrifugal compressor
US4054935A (en) * 1976-05-28 1977-10-18 Leon Ginsberg Safety control circuit
JPS5332428A (en) * 1976-09-08 1978-03-27 Hitachi Ltd Safety check circuit of combustion controlling apparatus
DE3709059A1 (de) * 1987-03-19 1988-09-29 Teves Gmbh Alfred Sicherheitsrelaisschaltung zum einschalten elektrischer kraftfahrzeugaggregate
US5287085A (en) * 1992-08-26 1994-02-15 At-A-Glance, Inc. Automatic test and connect electrical power system for anti-lock and conventional brake equipped trailers
DE9310446U1 (de) * 1993-03-08 1994-07-14 Landis & Gyr Business Support Schaltungsanordnung zum Prüfen von Schalter- bzw. Relaiskontakten
CH688842A5 (de) * 1994-03-14 1998-04-15 Landis & Gyr Tech Innovat Einrichtung zur Ansteuerung des Motors des Gebläses eines Gebläsebrenners.
US5739504A (en) * 1995-07-28 1998-04-14 C. Cowles & Company Control system for boiler and associated burner

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0002871A3 (en) 2005-01-28
PL342181A1 (en) 2001-03-12
NO20004267D0 (no) 2000-08-25
US6507468B1 (en) 2003-01-14
NO334583B1 (no) 2014-04-14
BR0003849A (pt) 2001-04-03
HUP0002871A2 (hu) 2001-09-28
NO20004267L (no) 2001-03-01
HU0002871D0 (en) 2000-09-28
ATE407329T1 (de) 2008-09-15
CZ298673B6 (cs) 2007-12-19
HU226341B1 (en) 2008-09-29
EP1081431A3 (de) 2003-01-15
EP1081431B1 (de) 2008-09-03
EP1081431A2 (de) 2001-03-07
PL195007B1 (pl) 2007-07-31
DE19941022A1 (de) 2001-03-01
DE50015338D1 (de) 2008-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4741638B2 (ja) スイッチギア装置のためのグループ保護モジュール及びかかるグループ保護モジュールを有するスイッチギア装置
CN101292320B (zh) 自检电路中断装置
CN107315151B (zh) 用于测试绝缘监控设备的功能的方法和设备
JP4237061B2 (ja) スイッチ装置の制御及び保護モジュール
JP6101283B2 (ja) スイッチング部材の接点ギャップにわたって発生するアークを抑圧するための回路装置
US6570272B2 (en) Safety switching device for connection and safe disconnection of an electrical load, in particular an electrically driven machine
US20070182255A1 (en) Safety switching module
US9118172B2 (en) Protective device with automated self test
JP2009022158A6 (ja) スイッチギア装置のためのグループ保護モジュール及びかかるグループ保護モジュールを有するスイッチギア装置
CN102135578B (zh) 用于诊断电连接线路的方法和输出组件
TW201740648A (zh) 錯誤電流限制器及其方法
CN105304411B (zh) 继电器监视
CZ20003128A3 (cs) Řídící přístroj pro tepelně technická zařízení
US10312900B2 (en) Switching device for operating at least one load
US20110242722A1 (en) Control system
CN107192912A (zh) 配电箱故障检测电路
CN109585219B (zh) 安全开关
CN101262127B (zh) 电保护开关的控制模块、驱动该模块的方法和电保护系统
CN106992095A (zh) 继电器电路和执行继电器电路自测试的方法
KR101297120B1 (ko) 모니터링 회로가 자동적으로 연장되는 모듈
US20030107851A1 (en) Mobile high voltage network
US20120139362A1 (en) Fail-Safe Switching Module
CS259518B2 (en) Checking device for liquid presence finding
JP2005287277A (ja) 電源制御システム
AU614125B2 (en) Anti-bounce logic for critical loads

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20200825