CZ20002248A3 - Přepravní a/nebo skladovací nádoba - Google Patents

Přepravní a/nebo skladovací nádoba Download PDF

Info

Publication number
CZ20002248A3
CZ20002248A3 CZ20002248A CZ20002248A CZ20002248A3 CZ 20002248 A3 CZ20002248 A3 CZ 20002248A3 CZ 20002248 A CZ20002248 A CZ 20002248A CZ 20002248 A CZ20002248 A CZ 20002248A CZ 20002248 A3 CZ20002248 A3 CZ 20002248A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
container
metal
shell
elements
transport
Prior art date
Application number
CZ20002248A
Other languages
English (en)
Inventor
Konrad Gluschke
Rudolf Diersch
Dieter Methling
Joachim Heidenreich
Original Assignee
Gnb Gesellschaft Für Nuklear-Behälter Mbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gnb Gesellschaft Für Nuklear-Behälter Mbh filed Critical Gnb Gesellschaft Für Nuklear-Behälter Mbh
Priority to CZ20002248A priority Critical patent/CZ20002248A3/cs
Publication of CZ20002248A3 publication Critical patent/CZ20002248A3/cs

Links

Landscapes

  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)

Abstract

Přepravní a/nebo skladovací nádoba pro radioaktivní prvky, vyvíjející teplo, je opatřena nejméně jedním víkem (1) nádoby, dnem (2) nádoby, pláštěm (3) nádoby a vnitřním prostorem (4) nádoby. Plášť (3) nádoby sestává z vnitřního pláště (5), ohraničujícího vnitřní prostor (4) nádoby, a z vnějšího pláště (6), uspořádaného s odstupem k vnitřnímu plášti (5). Prostor (7) , vytvořený mezi vnitřním pláštěm (5) a vnějším pláštěm (6), je vyplněn výplňovým materiálem. Vnitřní plášť (5) je spojen s vnějším pláštěm (6) kovovými elementy (8), odvádějícími teplo. Kovové elementy (8) jsou svým jedním koncem pevně spojeny s vnitřním pláštěm (5) nebo s vnějším pláštěm (6) a svým druhým koncem přiléhají za předpětí k protilehlému vnitřnímu plášti (5) nebo vnějšímu plášti (6) a vytvářejí přitom tepelně vodivé kontakty.

Description

Přepravní a/nebo skladovací nádoba
Oblast techniky
Vynález se týká přepravní a/nebo skladovací nádoby pro radioaktivní prvky vyvíjející teplo, s nejméně jedním víkem nádoby, dnem nádoby, pláštěm nádoby a vnitřním prostorem nádoby, přičemž plášť nádoby sestává z vnitřního pláště ohraničujícího vnitřní prostor a z vnějšího pláště, uspořádaného s odstupem k vnitřnímu plášti, přičemž prostor, vytvořený mezi vnitřním pláštěm a vnějším pláštěm je vyplněn výplňovým materiálem.
Dosavadní stav techniky
Radioaktivní prvky vyvíjející teplo, znamenají v rámci vynálezu zejména vyhořelé palivové články, které se ukládají do vnitřního prostoru nádoby. Proto je vnitřní prostor nádoby účelně vybaven odpovídajícím úložným košem. Radioaktivní prvky, které jsou ukládány do přepravní a/nebo skladovací nádoby podle vynálezu, vyvíjejí pravidelně znatelné teplo. Je samozřejmé, že toto teplo musí být z vnitřního prostoru nádoby odvedeno. Vnitřní plášť a vnější plášť nádoby sestávají zpravidla z kovu, zejména z oceli. V prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm je jako výplňový materiál běžně používán beton. Vzniká přitom však problém odvodu tepla, které se vyvíjí ve vnitřním prostoru nádoby, od vnitřního pláště k vnějšímu plášti nádoby. Jinými slovy, je třeba se postarat o to, aby ve vnitřním prostoru nádoby byla udržena přípustná mezní teplota. Z praxe je známo, jak umožnit odvod tepla z vnitřního prostoru nádoby • · · · · · • · · · • · · · • · • · ·· _2 prostřednictvím nákladných dodatečných opatření, popřípadě dodatkových konstrukčních součástí. Tato opatření jsou však drahá.
U jedné z praxe známé přepravní a/nebo skladovací nádoby v úvodu uvedeného druhu, jsou k vnitřnímu plášti nádoby přivařeny jako výztuž tyče tvarované jako kruhy, rozdělené po výšce vnitřního pláště. K těmto kovovým kruhovým tyčím jsou přivařeny další kovové tyče, které procházejí mezi vnitřním a vnějším pláštěm a jsou napojeny na kovové kruhové tyče, které tvoří válcovitou konstrukci uspořádanou rovnoběžně s vnějším pláštěm. Ve střední oblasti nádoby však zpravidla není vytvořen žádný přímý kontakt mezi uvedenými kruhovými tyčemi a vnějším pláštěm. Tepelně vodivý kontakt mezi kruhovými tyčemi, respektive konstrukcí z kruhové oceli a vnějším pláštěm existuje u této známé nádoby normálně jenom v oblasti hlavice a paty nádoby. U této známé nádoby vykazuje odvod tepla mnoho nedostatků. Na výšku nádoby není ve střední oblasti, rozhodující z hlediska vývinu tepla, k dispozici žádný přímý kovový kontakt mezi vnitřním a vnějším pláštěm. Opatření pro odvod tepla je proto zapotřebí zlepšit. Výroba této známé přepravní a/nebo skladovací nádoby je ostatně velmi nákladná.
f
Úkolem vynálezu je naproti tomu vyřešit technický problém přepravní a/nebo skladovací nádoby úvodem jmenovaného druhu, u které je zajištěn efektivní a funkčně bezpečný odvod tepla z vnitřního prostoru nádoby a přesto je ji možno vyrobit jednoduchým a málo nákladným způsobem.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen přepravní a/nebo skladovací nádobou pro radioaktivní prvky vyvíjející teplo, s nejméně jedním víkem nádoby, · 0 04 0 ·· ·· • * · 4 • 0 0 ·
0000 0« dnem nádoby, pláštěm nádoby a vnitřním prostorem nádoby, přičemž plášť nádoby sestává z vnitřního pláště ohraničujícího vnitřní prostor a vnějšího pláště, uspořádaného s odstupem k vnitřnímu plášti, přičemž prostor, vytvořený mezi vnitřním pláštěm a vnějším pláštěm je vyplněn výplňovým materiálem, podle vynálezu, jehož podstatou je, že vnitřní plášť je spojen s vnějším pláštěm kovovými elementy, odvádějícími teplo a přičemž kovové elementy jsou pevně spojeny jedním koncem s vnitřním pláštěm nebo s vnějším pláštěm a svým druhým koncem přiléhají k protilehlému vnitřnímu plášti nebo vnějšímu plášti za předpětí a tím za vytvoření tepelně vodivého kontaktu.
Podle vynálezu je tedy kovový element svým jedním koncem pevně spojen s vnitřním pláštěm nebo vnějším pláštěm a svým druhým koncem přiléhá bez pevného spojení za předpětí k protilehlému dílu pláště nádoby, to jest k vnějšímu nebo vnitřnímu plášti. Kovový element tím jakoby pružně přiléhal k protilehlému dílu pláště nádoby. Pevné spojení s vnitřním nebo vnějším pláštěm znamená v rámci vynálezu spojení, které není bez dalšího rozebíratelné, zejména spojení svařením nebo sešroubováním nebo spojení čepy. Výraz přiléhat za předpětí znamená naproti tomu v rámci vynálezu, že není upraveno žádné pevné spojení dotyčného konce kovového elementu s vnitřním pláštěm nebo s vnějším pláštěm, ale že tento konec je přitlačován pouze silou předpětí. Podle vynálezu je upraveno, že kovové elementy jsou připojeny ke kovovým výztužným elementům. U výztužných elementů se jedná zejména o U profily, jejichž obě ramena U vyčnívají účelným způsobem do prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm. Konce kovových elementů jsou podle jedné formy provedení vynálezu připojeny k jednomu rameni U tohoto výztužného elementu. V rámci vynálezu je upraveno, že výztužné elementy sestávají z kovu, účelným způsobem z oceli. Výztužné elementy, zejména U profily, plní na jedné straně funkci elementů zpevňujících vnější a vnitřní plášť i • 9 ··*· funkci spojení s výplňovým materiálem, přednostně betonem. Výztužné elementy, přednostně U profily, způsobují jakoby efekt stoupající pevnosti. Podle přednostní formy vynálezu jsou U profily upraveny alespoň na vnitřní straně vnějšího pláště. Odstup U profilů je přitom účelně menší než 15 cm. U této naposled uvedené přednostní formy vynálezu nemusí být výztužné elementy na vnitřním plášti nutně vytvořeny jako U profily. V rámci vynálezu jsou jako výztužné elementy upraveny u vnitřního pláště výztužné lišty, které jsou k vnitřnímu plášti připevněny například pomocí šroubů. Šroubové spojení může být také podle jedné přednostní formy provedení uskutečněno svorníky s maticemi, přičemž svorníky jsou přednostně přivařeny přímo k vnějšímu plášti, popřípadě k vnitřnímu plášti. Vedle funkce zesilovacích elementů plní výztužné elementy dodatkově také funkci elementů pro přenos tepla.
Podle přednostní formy vynálezu jsou kovové elementy svým jedním koncem pevně spojeny s vnitřním pláštěm a svým druhým koncem přiléhají k vnějšímu plášti za předpětí a tím za vytvoření tepelně vodivého kontaktu. Zejména jsou kovové elementy pevně spojeny s výztužným elementem vnitřního pláště. Podle velmi přednostní formy provedení, která má v rámci vynálezu zcela zvláštní význam, jsou kovové elementy vytvořeny jako kovové plechy. U pevného spojení se účelným způsobem jedná o spojení svařením nebo pomocí šroubů. V rámci vynálezu je upraveno, že u výztužných elementů se jedná o U profily, které jsou umístěny na vnějším obvodu vnitřního pláště a že kovové elementy, respektive kovové plechy jsou upevněny na jednom rameni U profilu vnitřního pláště. Výztužné elementy upravené na vnějším obvodu vnitřního pláště mohou ale mít v zásadě také jiné tvary. V rámci vynálezu je tak upraveno, že výztužné elementy na vnitřním plášti jsou vytvořeny jako výztužné lišty, na kterých mohou být účelným způsobem přišroubovány kovové elementy, fl · · flfl · • fl • flflfl • flflfl flfl respektive kovové plechy, popřípadě jsou našroubovány přímo na přivařených svornících k vnitřnímu plášti. Podle velmi přednostní formy vynálezu přiléhají kovové elementy, přednostně kovové plechy, svými druhými konci k výztužným elementům vnějšího pláště za předpětí, přičemž výztužné elementy jsou na vnitřní ploše vnějšího pláště uspořádány s rozdělením kolem obvodu zásobníku. V rámci vynálezu je upřednostněno, že výztužné elementy jsou U profily a že druhý konec kovového elementu, respektive kovového plechu účelným způsobem přiléhá k jednomu rameni takového U profilu za předpětí. Výztužné elementy, zejména U profily, probíhají přednostně průběžně přes celou délku nádoby, rovnoběžně se středovou osou nádoby.
Se zřetelem k pevnému spojení jednoho konce kovových elementů s vnitřním pláštěm existují dvě přednostní formy provedení: Podle jedné přednostní formy provedení se používají kovové plechy z oceli o tloušťce od 6 do 8 mm. Přitom je v rámci vynálezu nejprve upraveno, že tyto kovové plechy jsou přivařeny k U profilům na vnitřní nádobě. Dále mohou být tyto kovové plechy sešroubovány s výztužnými lištami na vnitřní nádobě. Kromě toho existuje možnost přišroubování kovových plechů ke svorníkům, přivařeným na vnitřní nádobě. Pro obě posledně jmenovaná provedení se šroubováním, se kovové plechy před montáží účelným způsobem ohraní, přičemž ohraněná ramena jsou pro sešroubování přednostně provedena jako děrovaná. Podle jedné další přednostní formy provedení vynálezu, se používají kovové plechy z mědi, které mají účelně tloušťku od 1 do 3 mm. Podle jednoho provedení této formy vynálezu se kovové plechy z mědi šroubují ke svorníkům přivařeným na vnitřní nádobě.
Podle jiné formy provedení vynálezu jsou kovové elementy, přednostně kovové plechy, střídavě pevně spojeny s vnitřním pláštěm nebo s vnějším pláštěm, přednostně svařeny.
·· ····
4494 ··
Podle jedné přednostní formy provedení vynálezu se vyrábí nádoba podle vynálezu, jak je popsáno následně: Nejprve se kovové elementy, přednostně kovové plechy, pevně spojí svým jedním koncem s vnitřním pláštěm, přednostně se k vnitřnímu plášti přivaří. Účelným způsobem má vnitřní plášť jako výztužné elementy U profily. Jeden konec kovového elementu je upevněn na tomto U profilu, zejména přivařením. Proto jsou kovové elementy ohnuté, zejména ohnuté po dvou k sobě navzájem a v této poloze jsou přechodně fixovány. Následně se vnější plášť jakoby přehrne přes agregát vnitřního pláště a tím upevní kovové elementy. Pak se přechodné fixování kovových elementů uvolní, takže kovové elementy se nyní svými druhými konci dostanou za předpětí do povrchového dotyku na vnějším plášti. Zejména se dostávají druhé konce kovových elementů do pružného kontaktu s výztužnými elementy, upravenými na vnitřní ploše vnějšího pláště, přednostně s U profily. Jak již bylo vyloženo výše, jsou dříve zmíněné kovové elementy vytvořeny přednostně jako kovové plechy.
Podle velmi přednostní formy provedení vynálezu jsou plochy kovových plechů uspořádány kolmo ke dnu nádoby, respektive kolmo k víku nádoby. Kovové plechy jsou přitom uspořádány přednostně svými plochami v radiálním směru nebo přibližně v radiálním směru, vzhledem ke středové ose nádoby, v prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm. Podle jedné formy provedení vynálezu jsou kovové plechy vzhledem ke směru spojení mezi vnitřním pláštěm a vnějším pláštěm provedeny jako přímé, to jest nezakřivené nebo v podstatě nezakřivené kovové plechy. Kovové plechy mohou být na výšku nádoby provedeny jako vícedílné. Podle jedné formy provedení vynálezu je kovový plech uspořádán v prostoru mezi dnem a víkem nádoby jako jeden díl, procházející ode dna k víku.
9999
99 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 · · 999 9 · · · _ _ 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ·· · « ·· 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 99 99 99 99 99
Podle velmi přednostní formy provedení vynálezu jsou úseky kovových plechů uspořádány zalomené ke plochám kovových plechů. Jinými slovy se úseky kovových plechů podle vynálezu zalamují na způsob oken v určitém úhlu k plochám kovových plechů. Účelným způsobem se jedná o úseky kovového plechu v obdélníkovém tvaru (okno), které jsou spojeny s kovovým plechem pouze jednou obdélníkovou stranou. V rámci vynálezu je upraveno, že zalomené úseky kovového plechu mají plochy orientované odpovídajícím způsobem ke dnu nádoby, respektive víku nádoby a jsou k nim vytvořeny kolmé. U této formy provedení vynálezu jsou horní hrany a dolní hrany úseků kovového plechu uspořádány účelným způsobem horizontálně. Potud jsou přednostně horní hrany a dolní hrany úseků kovového plechu uspořádány k horní hraně celého kovového plechu rovnoběžně. V rámci vynálezu je však upraveno, že úseky kovového plechu mají jakoby šikmé uspořádání, popřípadě jsou zalomeny šikmo ke kovovému plechu. U této formy provedení vynálezu jsou horní hrany a dolní hrany úseků kovového plechu orientovány účelným způsobem šikmo k horizontále. Jinými slovy je úhel mezi horní hranou úseku kovového plechu a horizontálou, nebo úhel mezi spodní hranou úseku kovového plechu a horizontálou větší než nula. Podle jedné formy provedení vynálezu má alespoň jedna část úseku kovového plechu uvedené šikmé uspořádání. Zejména je v jednom kovovém plechu (ve svislém směru, to jest mezi dnem a víkem nádoby) větší počet úseků kovového plechu, uspořádaných vzájemně se zalomením. Přitom je v rámci vynálezu upraveno, že na stejné výšce kovového plechu jsou uspořádány dva až tři zalomené úseky jeden vedle druhého. Pokud se na stejné výšce nalézají dva zalomené úseky kovového plechu v jednom kovovém plechu, je v rámci vynálezu upraveno, že oba tyto úseky kovového plechu jsou uspořádány se zalomením v protichůdném směru ke kovovému plechu. Úhel mezi úsekem kovového plechu, respektive oknem kovového plechu a • Φ φφφφ —8 • Φ φφ φφ φφ • « φφφφ φφφφ • φ φ φφφφ φ · · φ • φφφ φφ φφφ φφ φ φ φφ φφφφ φφφφ φφφφ φφ φφφφ φφφφ plochou kovového plechu je zejména 15 až 30°, velmi přednostně 20 až 25°. Výška zalomených úseků kovového plechu, respektive oken kovového plechu, je vzhledem k podélnému směru nádoby zejména 30 až 70 mm, přednostně 40 až 60 mm, velmi přednostně asi 50 mm. Délka zalomeného úseku kovového plechu, respektive okna kovového plechu, závisí v zásadě na šířce prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm. Činí například 100 až 150 mm, přednostně 120 až 130 mm. U úseků kovového plechu, respektive oken kovového plechu, uspořádaných v úhlech nad sebou je výška volných můstků v úsecích kovového plechu (vzhledem k podélnému směru nádoby) zejména 30 až 50 mm, velmi přednostně 35 až 45 mm.
S pomocí zalomených úseků kovových plechů, popřípadě na základě oken z kovového plechu, se dosáhne efektivního spojení s betonem, naplněným mezi kovovými plechy. Zalomené úseky kovových plechů ale přejímají také funkci pasivních mísících elementů při plnění betonu do prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm. Podle přednostní formy provedení vynálezu se po připevnění vnějšího pláště nejprve dopraví do prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm pouze suchý přísadový materiál. Přitom slouží zalomené úseky kovových plechů jako překvapivě účinné pasivní míchací elementy pro přísadové materiály přilévané do betonu. Zejména šikmo uspořádané úseky kovového plechu, popsané již výše, působí jako velmi efektivní míchací elementy. Jako přísadové materiály se používají například baryt (sulfát baria) a železný granulát. V návaznosti na plnění suchých přísadových materiálů se nejprve do prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm vstřikuje pojivo a zejména se lisuje pod vysokým tlakem. Odpovídající postup je popsán ve spise WO 98/59346. V rámci vynálezu je upraveno, že se nádoba při naplnění suchým přísadovým materiálem a pojivém obrátí a je tak svým dnem orientována směrem vzhůru. Již výše bylo zdůrazněno, že zalomené úseky kovových plechů • * ΦΦΦΦ • Φ ΦΦ ΦΦ ·· • φ φ ΦΦΦ ΦΦΦΦ φ φ ΦΦΦΦΦ ΦΦΦΦ • ΦΦΦ ΦΦ ΦΦΦ ΦΦ Φ • · · ΦΦΦΦ «ΦΦΦ • ΦΦΦΦΦ ΦΦ ΦΦ Φ» ·· představují efektivní pasivní míchací elementy. Kovové plechy podle vynálezu, respektive kovové plechy se zalomenými úseky, se také zvlášť dobře hodí k přenosu chvění použitého vibrátoru, kterým může být suchý přísadový materiál, popřípadě betonová směs dále zhutněna. Potud je bez dalšího možné dosáhnout objemovou hmotnost obyčejného betonu nejméně 4,1. Je možné dosáhnout také objemové hmotnosti přes
5. Kovové plechy podle vynálezu, popřípadě kovové plechy se zalomenými úseky, představují také vhodné přenosové elementy vibrací, s nimiž je možné zmenšit účinným způsobem objem volného prostoru mezi částicemi přísadového materiálu.
Podle přednostní formy provedení vynálezu mají kovové plechy tloušťku od 1 do 8 mm, zejména 3 až 6 mm. V rámci vynálezu je upraveno, že také zalomené úseky kovového plechu mají odpovídající sílu stěn. Podle jedné formy provedení vynálezu jsou kovové plechy vytvořeny jako plechy vícevrstvé. V rámci vynálezu je upraveno, že kovový plech má takřka sendvičovou strukturu. Podle přednostní formy provedení jsou kovové plechy provedeny dvouvrstvé, přičemž každá vrstva sestává z různého kovu. Takový dvouvrstvý kovový plech může sestávat zvlášť z jedné vrstvy oceli a jedné vrstvy mědi, uspořádané přes ni. Vrstva oceli určuje přitom v podstatě pevnost kovových plechů, kdežto vrstva mědi zajišťuje v první řadě schopnost tepelné vodivosti kovového plechu. V rámci vynálezu mohou být také použity kovové plechy z čisté mědi nebo z měděné slitiny. Dále je v rámci vynálezu upraveno, že tloušťka kovového plechu je upravena v závislosti na schopnosti tepelné vodivosti použitých kovů, respektive použitého kovu.
Podle jedné formy provedení, která má v rámci vynálezu obzvláštní význam, sestává dno nádoby z vnitřního a vnějšího dna a mezi vnitřním a vnějším dnem jsou také upraveny tepelně vodivé • 0 0 00 0 — 10 ·« • 0 0 · ♦ · • * · · »··
0 0 0 · 0 · • 0 0 0 0··
0004 00 00 00 »0 kovové plechy. V rámci vynálezu je upraveno, že vnitřní dno je spojeno s vnitřním pláštěm. Dále je v rámci vynálezu upraveno, že vnější dno je spojeno s vnějším pláštěm nádoby. Kovové plechy uspořádané mezi vnitřním a vnějším dnem, jsou zejména pevně spojeny s vnitřním dnem, účelným způsobem jsou k vnitřnímu dnu přivařeny, nebo s ním sešroubovány. Přednostně jsou kovové plechy tepelně vodivě spojeny s vnějším dnem. Účelným způsobem mají kovové plechy uspořádané mezi vnějším a vnitřním dnem stejnou orientaci, jako kovové plechy v prostoru mezi vnitřním a vnějším pláštěm a tyto kovové plechy jsou také vůči dnu nádoby uspořádány kolmo. Podle velmi přednostní formy vynálezu mají také kovové plechy uspořádané mezi vnitřním a vnějším dnem zalomené úseky. Kovové plechy v oblasti dna slouží na jedné straně jako tepelně vodivé elementy a na druhé straně plní funkci výztužných elementů pro vyztužení dna zásobníku. V rámci vynálezu je upraveno, že prostor mezi vnitřním dnem a vnějším dnem se rovněž vyplní betonem. Co se týče tohoto plnění výplňovým materiálem, platí odkaz na výše uvedená provedení.
Vynález vychází z poznatku, že je možné dosáhnout překvapivě efektivního odvodu tepla z prostoru nádoby, jsou-li mezi vnitřním a vnějším pláštěm upraveny kovové plechy podle vynálezu. Uspořádáním těchto kovových plechů podle vynálezu je zaručen stálý a účinný tepelně vodivý kontakt mezi vnitřním a vnějším pláštěm po celém obvodu přepravní a/nebo skladovací nádoby, takže teplo může být funkčně bezpečně odvedeno. Také při nepravidelnostech, například při nekruhovém provedení vnitřního nebo vnějšího pláště, zůstává při provedení podle vynálezu tepelně vodivý kontakt stále zachován. Na základě požadavku optimálního odvodu tepla mohou být v nádobě podle vynálezu, v porovnání s nádobami srovnatelné velikosti, známými ze stavu techniky, umístěny palivové články se zásadně vyšším výkonem. Kovové plechy podle vynálezu mohou mít dále ještě ·· ····
• · · ···· ·· «· r· ·· *· • · · · · « · • · t·» · · · · • φ ·· 4 « · 4 4 · • 400 9444
94 4· 49 dodatečnou funkci, a sice tu, že při plnění výplňovými materiály mohou fungovat jako účinné míchací elementy. Platí to zejména pro přednostní formu provedení vynálezu, podle které mají kovové plechy zalomené úseky. Vynález se dále vyznačuje pozoruhodnou výhodou, totiž že přepravní a/nebo skladovací nádobu je možné cenově výhodně vyrobit velmi jednoduchým a málo nákladným způsobem.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na základě pouze jednoho příkladu provedení podle výkresů, na kterých znamená obr. 1 boční pohled na přepravní a/nebo skladovací nádobu podle vynálezu v řezu, obr. 2 půdorys předmětu podle obr. 1 v řezu, obr. 3 výřez A z obr. 2 ve zvětšeném měřítku, obr. 4 čelní pohled na kovový plech podle vynálezu obr. 5 předmět podle obr. 1 s řezem mezi vnějším a vnitřním dnem
Příklady provedení vynálezu
Obrázky znázorňují přepravní a/nebo skladovací nádobu pro nezakreslené radioaktivní prvky, vyvíjející teplo, zejména pro vyhořelé palivové články. Nádoba má nejméně víko 1 nádoby, dno 2 nádoby, plášť 3. nádoby a vnitřní prostor 4 nádoby. Plášť 3. nádoby sestává z vnitřního pláště 5., ohraničujícího vnitřní prostor 4 nádoby a
z vnějšího pláště 6, uspořádaného s odstupem k vnitřnímu plášti 5.. Prostor 7, vytvořený mezi vnitřním pláštěm 5. a vnějším pláštěm 6, je vyplněn plnicím materiálem, který není znázorněn, zpravidla betonem, přednostně obyčejným betonem. Nádoba je vytvořena zejména jako válcovitá, což je také znázorněno na příkladu provedení. Podle toho jsou vnitřní plášť 5. a vnější plášť 6 vytvořeny také válcovité. Prostor mezi plášti je na příkladu provedení vytvořen kruhový, odpovídající příkladu provedení.
Podle vynálezu je vnitřní plášť 5. s vnějším pláštěm 6. spojen kovovými plechy 8., které odvádějí teplo. Kovové plechy 8. jsou zejména, a také na příkladu provedení, pevně spojeny jedním koncem s vnitřním pláštěm 5_, zejména, a také na příkladu provedení, svařeny. Z obr. 3 je obzvlášť patrné, že jak na vnějších plochách vnitřního pláště 5. tak i na vnitřních plochách vnějšího pláště 6, jsou upevněny výztužné elementy, vytvořené jako U profily 9, 10. Podle přednostní formy provedení, a na příkladu provedení, je uvedený konec kovového plechu 8. pevně spojen s U profilem 9, upevněným na vnitřním plášti 5., zejména, a na příkladu provedení, přivařeným na U rameni 11 U profilu 9. Druhý konec kovového plechu 8 přiléhá naproti tomu k protilehlému vnějšímu plášti 6 za předpětí, a tím také za vytvoření tepelně vodivého kontaktu. Zejména, a na příkladu provedení, přiléhají tyto konce k U profilu 10. upevněnému na vnějším plášti 6, a sice účelným způsobem k U rameni 12 U profilu 10. Tento druhý konec přiléhá také jakoby pružně, to jest za předpětí, k U rameni 12. Tímto způsobem je stále zajištěn tepelně vodivý kontakt mezi vnitřním pláštěm 5. a vnějším pláštěm 6.
Zejména, a na příkladu provedení, jsou kovové plechy 8.
uspořádány rovnoměrně po celém obvodu přepravní a/nebo skladovací nádoby, mezi vnitřním pláštěm 5. a vnějším pláštěm 6. Výztužné elementy, vytvořené jako U profily 9, jsou k tomu účelným způsobem rozděleny po obvodu vnitřního pláště 5. se stejnými odstupy. U profily 9 se přitom táhnou účelným způsobem po celé výšce nádoby, to jest od víka 1 nádoby až po dno 2 nádoby. Z obr. 3 je patrné, že kovové plechy 8., připojené k U profilům 9, vytvářejí úložné prostory, v půdorysu trapézového tvaru, do kterých je možné ukládat plnicí materiál, zpravidla beton. Jsou-li účelně, a na příkladu provedení dva, sousední kovové plechy 8. přivařeny ke stejnému U profilu 9 vnitřního pláště 5., pak přiléhají tyto kovové plechy 8 na vnějším plášti 6 k různým sousedícím U profilům 10. Plocha kovového plechu 8. je zejména, a na příkladu provedení, kolmá ke dnu 2 nádoby a také kolmá k víku 1 nádoby. V rámci vynálezu je upraveno, že kovové plechy jsou uspořádány jako průchozí od víka £ nádoby až po dno 2 nádoby v kruhovém meziprostoru 7. Potud odpovídá výška tohoto přednostního kovového plechu 8. v podstatě výšce nádoby, zejména výšce vnitřního pláště 5..
Podle velmi přednostní formy, a na příkladu provedení, jsou úseky 13, kovového plechu uspořádány jako zalomené vůči ploše tohoto plechu. Tyto úseky 13 kovového plechu jsou podle vynálezu vyklápěcí jakoby na způsob okna. Úseky 13 kovového plechu jsou vytvořeny zejména, a na příkladu provedení, obdélníkové a jsou spojeny s kovovým plechem 8. pouze jednou obdélníkovou stranou. Na příkladu provedení (viz zejména obr. 4) je vzájemně uspořádáno více zalomených úseků 13 kovového plechu v jednom kovovém plechu 8.. Zejména, a podle obr. 4, jsou upraveny dva zalomené úseky 13 kovového plechu na stejné výšce kovového plechu 8.. Oba úseky 13 kovového plechu uspořádané na stejné výšce jsou na příkladu provedení uspořádány v opačných směrech od kovového plechu 8., zalomené pod úhlem a. Úhel a obnáší například 22 až 24°. Výška h zalomeného úseku, respektive okna v kovovém plechu, je na příkladu ·· ·· • · · · • · · · • · · · • · · · ·· ·· provedení 50 mm, kdežto délka takového úseku kovového plechu činí na příkladu provedení 125 mm. Výška h můstku mezi zalomenými úseky 13 kovového plechu, uspořádanými přes sebe, je například 40 mm. Kovové plechy 8. a zalomené úseky 13 kovového plechu mají na příkladu provedení tloušťku 2 mm.
Podle přednostní formy provedení vynálezu sestává dno 2 nádoby z vnitřního dna 14 a vnějšího dna 15 a v prostoru 16 mezi vnitřním dnem 14 a vnějším dnem 15 jsou upraveny rovněž tepelně vodivé kovové plechy 17 (srovnej obr. 5). Zejména, a na příkladu provedení, jsou vnitřní dno 14 a vnější plášť 5. spojeny stejně jako vnější dno 15 s vnějším pláštěm 6. Kovové plechy 17 jsou na příkladu provedení pevně spojeny s vnitřním dnem, přednostně svařením a tyto kovové plechy 17 přiléhají k vnějšímu dnu 15 za vytvoření tepelně vodivého kontaktu. Z obr. 5 je patrné, že jsou uspořádány dvě řady kovových plechů 17. soustředně se středovou osou 18.. Jak prostor 16 mezi vnitřním dnem 14 a vnějším dnem 15, tak také i prostor 7 mezi vnitřním pláštěm 5. a vnějším pláštěm 6 se vyplňují plnicím materiálem, zejména obyčejným betonem.

Claims (7)

1. Přepravní a/nebo skladovací nádoba^pro radioaktivní prvky vyvíjející teplo, s nejméně jedním víkem (1) nádoby, dnem (2) nádoby, pláštěm (3) nádoby a vnitřním prostorem (4) nádoby, přičemž plášť (3) nádoby sestává z vnitřního pláště (5) ohraničujícího vnitřní prostor (4) a vnějšího pláště (6), uspořádaného s odstupem k vnitřnímu plášti (5), přičemž prostor (7), vytvořený mezi vnitřním pláštěm (5) a vnějším pláštěm (6) je vyplněn výplňovým materiálem, přičemž vnitřní plášť (5) je spojen s vnějším pláštěm (6) kovovými elementy, odvádějícími teplo a přičemž kovové elementy jsou pevně spojeny jedním koncem s vnitřním pláštěm (5) nebo s vnějším pláštěm (6) a svým druhým koncem přiléhají k protilehlému vnitřnímu plášti (5) nebo vnějšímu plášti (6) za předpětí a tím za vytvoření tepelně vodivého kontaktu.
2. Přepravní a/nebo skladovací nádoba podle nároku 1, přičemž kovové elementy jsou svým jedním koncem pevně spojeny s vnitřním pláštěm (5) a svým druhým koncem přiléhají k vnějšímu plášti (6) za předpětí a tím za vytvoření tepelně vodivého kontaktu.
3. Přepravní a/nebo skladovací nádoba podle jednoho z nároků 1 nebo 2, přičemž kovové elementy jsou vytvořeny jako kovové plechy (8).
4. Přepravní a/nebo skladovací nádoba podle nároku 3, přičemž plochy kovového plechu (8) jsou uspořádány kolmo ke dnu (2) nádoby.
* · • · • · ♦ · ·« • · • · •»16
5. Přepravní a/nebo skladovací nádoba podle jednoho z nároků 3 nebo 4, přičemž úseky (13) kovových plechů jsou uspořádány se zalomením od ploch kovových plechů.
6. Přepravní a/nebo skladovací nádoba podle jednoho z nároků 3 až 5, přičemž kovové plechy (8) mají tloušťku od 1 do 8 mm, zejména 3 až 6 mm.
7. Přepravní a/nebo skladovací nádoba podle jednoho z nároků 1 až 6, přičemž dno (2) nádoby sestává z vnitřního dna (14) a vnějšího dna (15) a že mezi vnitřním dnem (14) a vnějším dnem (15) jsou upraveny rovněž kovové elementy, odvádějící teplo.
CZ20002248A 2000-06-16 2000-06-16 Přepravní a/nebo skladovací nádoba CZ20002248A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002248A CZ20002248A3 (cs) 2000-06-16 2000-06-16 Přepravní a/nebo skladovací nádoba

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20002248A CZ20002248A3 (cs) 2000-06-16 2000-06-16 Přepravní a/nebo skladovací nádoba

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20002248A3 true CZ20002248A3 (cs) 2001-02-14

Family

ID=5471037

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20002248A CZ20002248A3 (cs) 2000-06-16 2000-06-16 Přepravní a/nebo skladovací nádoba

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20002248A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2311236A1 (en) Transport and/or storage containers for radioactive heat-evolving elements
CZ20002248A3 (cs) Přepravní a/nebo skladovací nádoba
JP4902307B2 (ja) バスケット用角パイプ
WO2015177342A1 (en) Multiple element support beam
US4609305A (en) Floor for use in off-shore technique and ship building
US4529051A (en) Scale assembly with improved platform
JP5043582B2 (ja) 基礎構造
RU2049025C1 (ru) Контейнер для транспортировки жидких, полужидких и гранулированных слеживающихся и неслеживающихся продуктов
KR100820002B1 (ko) 조립식 컨테이너
JP2006140025A (ja) 組電池
US20160362897A1 (en) Raised access floor panel with enhanced rigidity
JP4920623B2 (ja) コンクリート中詰め鋼製セグメント
KR101031883B1 (ko) 방사성 물질의 저장 및/또는 운송을 위한 적재 장치
CA2012618C (en) Self-supporting receptacle, especially for use as an electrolysis cell
JP2006140022A (ja) 組電池
GB2075080A (en) Reinforcement girder
KR0165537B1 (ko) 연료봉 저장장치
US20060037276A1 (en) Z-bend, nestable ties
KR101012010B1 (ko) 골형 웨브 강판 조립보
KR102204901B1 (ko) 강판 보강 전단벽
KR101655327B1 (ko) 슈트라이너 및 이를 포함하는 슈트장치
RU2237137C1 (ru) Строительная плита
KR20040041502A (ko) 발열성 방사능 물질을 위한 수송 및/또는 저장용 캐스크
JPH08136695A (ja) 使用済核燃料の輸送・貯蔵容器の収納バスケット
KR102592727B1 (ko) 원자력 발전소의 장경간 강판콘크리트 외부 벽체의 충돌저항성능 보강구조물 및 보강방법

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic