CZ184598A3 - Postup současné výroby 6-aminokapronitrilu a hexametylendiaminu - Google Patents

Postup současné výroby 6-aminokapronitrilu a hexametylendiaminu Download PDF

Info

Publication number
CZ184598A3
CZ184598A3 CZ981845A CZ184598A CZ184598A3 CZ 184598 A3 CZ184598 A3 CZ 184598A3 CZ 981845 A CZ981845 A CZ 981845A CZ 184598 A CZ184598 A CZ 184598A CZ 184598 A3 CZ184598 A3 CZ 184598A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hydrogen
adn
catalyst
treatment
temperature
Prior art date
Application number
CZ981845A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Dr. Schnurr
Guido Dr. Voit
Klemens Dr. Flick
Johann-Peter Dr. Melder
Rolf Dr. Fischer
Wolfgang Dr. Harder
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7790893&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ184598(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of CZ184598A3 publication Critical patent/CZ184598A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C209/00Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton
    • C07C209/44Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of carboxylic acids or esters thereof in presence of ammonia or amines, or by reduction of nitriles, carboxylic acid amides, imines or imino-ethers
    • C07C209/48Preparation of compounds containing amino groups bound to a carbon skeleton by reduction of carboxylic acids or esters thereof in presence of ammonia or amines, or by reduction of nitriles, carboxylic acid amides, imines or imino-ethers by reduction of nitriles
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C253/00Preparation of carboxylic acid nitriles
    • C07C253/30Preparation of carboxylic acid nitriles by reactions not involving the formation of cyano groups
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/584Recycling of catalysts

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká zkvalitněného postupu současné výroby 6-aminocapronitrilu (ACN) a hexametylendiaminu (HMD) ošetřením adipodinitrilu (ADN) vodou v přítomnosti katalyzátoru obsahujícího nikl při teplotě, jejíž hodnota neklesá pod hodnotu teploty pokojové a při zvýšeném parciálním vodním tlaku, případně v přítomnosti rozpouštědla.
Dále se předkládaný vynález týká postupu, kdy se vlastní ošetření ADN provádí v suspenzi nebo pevném lůžku přeronovým či těžkofázovým postupem.
Dosavadní stav techniky
Hydrogenoace ADN na 6-aminocapronitril v přítomnosti rozpouštědel, zejména amoniaku a katalyzátorů s obsahem niklu je podrobně popsána na příklad v US-A 2, 762, 835, US 2, 208,598 a WO 92/21650, takže bližší údaje k této problematice nejsou nutné.
Katalyzátory s obsahem niklu používané při hydrogenaci ADN ztrácejí v dlouhodobých pokusech na aktivitě a musí být tedy po poklesu aktivity pod určitou hodnotu být nahrazeny novými katalyzátory.
• ·
-2.Katalyzátory obsahující nikl se využívají v technice ve velké míře pro tzv. steam-reforming, metanizaci a hydrogenaci funkčních skupin, jako jsou CO-dvojné vazby, C-C-několikanásobné vazby nebo nitrilové skupiny. V mnoha výše uvedených oblastech aplikace se tvoří na aktivním povrchu katalyzátorů usazeniny s obsahem C, které způsobují více či méně rychlou dezaktivaci katalyzátoru. Tvoření usazenin s obsahem C při steam-reformingu a odstranění těchto vrstev reakcí s kyslíkem, vodíkem, párou nebo kysličníkem uhličitým je popsáno v Trimm, Catal. Rev.- Sci. Eng., 16 (2), 155-187 (1977). Měřitelné rychlosti reakce se dosáhne s vodíkem teprve při teplotě nad 550° C.
Regenerace katalyzátorů pokrytých usazeninami obsahujícími uhlík se provádí zpravidla opálením organického povleku směsí dusíku a vzduchu. Tuto metodu je ovšem možné použit jen u těch katalyzátorů, které při reakci se vzduchem zůstávají mechanicky stabilní. U usazených katalyzátorů se stabilní kostrou z oxidického materiálu, jako SiO2, Al203, Ti02, je tato regenerační metoda použitelná s výrazným úspěchem. Regenerace usazeného katalyzátoru s Pt, Pd, Ru, Rh, atd., nebo niklem ošetřením plynem s obsahem alespoň chlóru a kyslíku je popsána v GB-A 2, 284, 163.
U katalyzátorů s vysokým obsahem kovu dochází v důsledku opálení organického povleku vzduchem k poškození a ke změně jejich mechanických vlastností (viz. EP-A 61, 042).
Z EP-A 61, 042 víme, že katalyzátory s obsahem niklu maximálně 50 hmotnostních procent mohou být regenerovány pro • · · ···· · ··· • « · · ·· · · · β · * · • · ♦··· ♦ · · ······· ·» ·· ·· « ·
3hydrogenaci butindiolu na butandiol ošetřením vodíkem při teplotě 200 až 500° C, povětšinou při teplotě nad 275° C.
Rovněž tak regenerace vodíkem je popsána v US-A 5, 310, 713 pro alkylační katalyzátor, který může obsahovat nikl, přičemž regenerace vodíkem probíhá v přítomnosti tekutého alkanu a vhodného zdroje chloridu.
V Journal of Catalysis 143 (1993), s. 187 - 200 je uvedeno, že je možno katalyzátor s obsahem niklu (25 hmotnostních procent Ni na SiO2), používaný pro hydrogenaci acetonitrilu v plynné fázi, regenerovat ošetřením vodíkem při teplotě nad 200° C.
Z uvedeného současného stavu techniky není patrné,je-li možno regenerovat také katalyzátory s obsahenm niklu, používané při hydrogenaci vysokovroucích dinitrilů, zejména adipodinitrilu. Vždyť právě u bifunkčních sloučenin, jako dinitrilů, mohou být v podmínkách reakce vytvořeny oligomery, které mohou při regeneračním procesu zapříčinit určité problémy.
Podstata vynálezu
Úkolem předkládaného vynálezu tedy bylo vypracování takového postupu, který umožní regenerovat jednoduchými prostředky katalyzátory s obsahem niklu používané při hydrogenaci ADN na ACN a HMD, takže nebude docházet k dlouhým prostojům při regeneraci katalyzátorů. Cílem bylo především zvýšit aktivitu katalyzátoru pokud jde o přeměnu a selektivitu při hydrogenaci ADN pokud možno na úroveň neužívaného katalyzátorů.
• ·
V souladu s tím byl vypracován postup současné výroby 6-aminocapronitrilu (ACN) a hexametylendiaminu (HMD) na bázi ošetření adipodinitrilu (ADN) vodíkem v přítomnosti katalyzátoru s obsahem niklu při alespoň pokojové teplotě a při zvýšeném parciálním tlaku vodíku případně v přítomnosti rozpouštědla tak, že po poklesu přeměny, což se vtahuje na ADN a/nebo po poklesu selektivity, což se vztahuje na ACN, pod určitou stanovenou hodnotu, (a) se ošetřování ADN vodíkem přeruší, když se přívod ADN a případně daného rozpouštědla zastaví, (b) se katalyzátor při teplotě od 150 ao 400° C ošetří vodíkem, přičemž tlak vodíku se zvolí v rozsahu od 0,1 do 30 MPa a doba ošetření od 2 do 48 hodin a (c) následně pak pokračuje hydrogenace ADN katalyzátorem ošetřeným podle stupně (b).
Jako katalyzátory s obsahem niklu je možno používat běžné Raneyovy niklové katalyzátory nebo katalyzátory usazené. Raneyovy niklové katalyzátory jsou známé a dají se běžně koupit na trhu nebo se dají známým způsobem vyrobit ze slitiny niklu a hliníku ošetřením bází jako je ku příkladu louh sodný. Jako nosiče se dá použít běžně kysličník hlinitý, kysličník křemičitý, aktivní uhlí, kysličník titaničitý a kysličník zirkoničitý. U usazených katalyzátorů se volí obsah niklu povětšinou v rozsahu od 3 do 95, přednostně od 20 do 95, povětšinou však od 50 do 95 hmotnostních procent, což se vztahuje na celkovou hmotnost niklu a nosiče.
Katalyzátory je možno podle přání modifikovat kovy skupiny VIB (Cr, Mo,W) a VIII periodické soustavy prvků (Fe, Ru, Os, Co, Rh, Ir, Pd, Pt) jakož i mědí, rheniem nebo manganem, přičemž obsah niklu v katalyzátoru se pohybuje povětšinou v rozsahu od 50 do 99,9, přednostně od 80 do 99 hmotnostních procent, což se vztahuje na aktivní komponenty (nikl + modifikační prostředky).
Dále je možno katalyzátory modifikovat sloučeninou na bázi alkalického kovu nebo kovu alkalických zemin, jako je lithium, sodík, draslík, rubidium, cesium, hořčík, vápník, stroncium a barium, zejména pak cesium. Běžně se volí hmotnostní poměr v rozsahu od 0 do 5, přednostně pak od 0,1 do 3 hmotnostních procent alkalického kovu resp.kovu alkalických zemin k niklu.
Niklové katalizátory použitelné podle předkládaného vynálezu mohou být vyráběny různými způsoby. Usazené niklové katalyzátory se vyrábějí běžně nasycením keramického nosiče vodným nebo organickým roztokem soli niklu a případně modifikačního prostředku, následným prosušením a kalcinací samo o sobě běžným způsobem. Rozpustnost solí a objem pórů nosiče omezuje podle dosavadních pozorování množství niklu, které může být procesem nasycování aplikováno, takže nasycování musí být přípqdně několikrát opakováno, přičemž zpravidla po každé takovéto proceduře se katalyzátor suší a kalcinuje, aby se u něho dosáhlo požadovaného obsahu niklu. Také je možné nikl nanést na nosič uvedený do suspenze v precipitačním roztoku vysrážením těžkorozpustných niklových sloučenin jako je sloučenina hydroxidu nebo karbonátu.
• · · · · · · • · · · · · ··· • · · · · · ···· · * * · · · · ·
-c~
Precipitací získané usazeniny niklu mohou být vytvarovány po filtraci nebo prosušení rozprašováním samo o sobě běžnými metodami. Hydrogenaci je možno provést v tzv. těžkofázovém, přeronovém nebo suspenzním procesu.
Provádí-li se přeměna v suspenzi, volí se běžně teplotní rozsah od 40 do 150, přednostně pak od 50 do 100, zejména ale od 60 do 90° C. Tlak se volí povětšinou v rozsahu od 2 do 20, přednostně od 3 do 10, zejména ale od 4 do 9 MPa. Doba kontaktu závisí všeobecně na požadované výtažnosti, selektivitě a požadované přeměně. Povětšinou se volí tato doba kontaktu tak, aby se dosáhlo maximální výtěžnosti, na příklad v rozsahu od 50 do 275, přednostně od 70 do 200 minut.
Při tzv. suspenzním postupu je možno jako rozpouštědla přednostně použít amoniak, aminy, diaminy a triaminy s 1 až 6 atomy uhlíku, jako jsou trimetylamin, trietylamin, tripropylamin a tributylamin nebo alkoholy, zejména pak metanol a etanol, především pak ale amoniak. Účelově se volí koncentrace dinitrilu v rozsahu d 10 do 90, přednostně od 30 do 80, povětšinou však od 40 do 70 hmotnostních procent, což se vztahuje na celkové množství dinitrilu a rozpouštědla.
Množství katalyzátoru se volí všeobecně tak, aby obsahovalo 1 až 50, přednostně pak 5 až 20 hmotnostních procent se vztahem na použité množství dinitrilu.
Tzv. suspenzní hydrogenace může být prováděna diskontinuálně nebo přednostně kontinuálně, zpravidla pak v tekuté fázi.
Hydrogenaci je možno provádět diskontinuálně nebo kontinuální v pevnolůžkovém reaktoru přeronovým nebo těžkofázovým postupem, přičemž běžně se volí teplotní rozsah od 20 do 150, přednostně pak od 30 do 90° C a tlak zpravidla v rozsahu od 2 do 30, přednostně pak od 3 do 20 MPa. Hydrogenace se provádí přednostně v přítomnosti rozpouštědla, především amoniaku, aminů, diaminů a triaminů s 1 až 6 atomy uhlíku, jako jsou trimetylamin, trietylamin, tripropylamin a tributylamin nebo alkoholů, především metanolu a etanolu a zejména pak amoniaku. Obzvláště upřednostňovaná forma provedení volí obsah amoniaku v rozsahu od 0,5 do 10, přednostně pak od 1 do 6 g na g adipodinitrilu. Přednostně se přitom volí zátěž katalyzátoru v rozsahu od 0,1 do 2,0, povětšinou pak od 0,3 do 1,0 kg adipodinitrilu/l*h. I zde je možno změnou doby kontaktu účelově nastavit přeměnu a tím i selektivitu.
Hydrogenaci je možno provést také v běžném a k tomu účelu vhodném reaktoru.
Provádí-li se přeměna v plynné fázi,volí se běžně teplotní rozsah od 100 do 250, přednostně pak od 160 do 200° C. Tlak se volí všeobecně v rozsahu od 0,01 do 3, přednostně pak od 0,09 do 0,5 MPa. Molový poměr vody k ADN se volí zpravidla v rozsahu od 2:1 do 300:1, přednostně pak od 10:1 do 200:1.
V obzvláštně upřednostňované formě provedení se hydrogenace ADN provádí v přítomnosti amoniaku jakožto rozpouštědla pomocí tzv. pevnolůžkových katalyzátorů, přičemž po dezaktivaci katalyzátoru, to znamená po poklesu přeměny se vztahem na ADN a/nebo selektivity se vztahem na ACN pod • · určitou hodnotu se zastaví nejdříve přívod adipodinitrilu a amoniaku, následně se teplota upraví na 200 až 250° C a pak se katalyzátor ošetřuje po dobu pěti až šesti hodin 200 až 800, přednostně 500 až 700, povětšinou ale 600 1 vodíku/1 katalyzátoru x hod. Pak se zchladí povětšinou na reakční teplotu a proces hydrogenace pokračuje.
Před zahájením regenerace se povětšinou odstraní usazenina vzniklá v reaktoru při hydrogenaci. Dále se doporučuje, zejména provádí-li se ošetření ADN vodíkem v suspenzi, katalyzátor před vlastní regenerací, to znamená po přerušení ošetřování ADN vodíkem (stupeň (a)) a před ošetřením vodíkem (stupeň (b)), důkladně promýt rozpouštědlem obsaženým v daném systému, zejména pak tekutým amoniakem. Teplota při promývání by se měla pohybovat v rozsahu od 20 do 200° C, přednostně pak od 20 do 100° C. Promývání by mělo trvat 2 až 24 hodin.
Podle dosavadních zkušeností je možno regenerovat kdykoliv. Z hospodářského hlediska se zdá být regenerace účelná, jestliže přeměna, se vztahem na ADN, a/nebo selektivita, se vztahem na ACN, klesne v porovnání s výchozí hodnotou o více jak 10 %.
Regenerace katalyzátorů se provádí podle předkládaného vynálezu v teplotním rozsahu od 150 do 400° C, přednostně pak od 180 do 270° C, přičemž vodní tlak se volí v rozsahu od 0,1 do 30 MPa, přednostně pak od 0,1 do 20 MPa a doba ošetření v rozsahu od 2 do 48 hodin, přednostně pak d 2 do 24 hodin. Při kontinuálním postupu se volí množství vodíku všeobecně v rozsahu od 100 do 1500, přednostně pak od 200 do 1000 1 vodíku/1 objemu reaktoru x hodina.
Za pomoci postupu podle předkládaného vynálezu je možné životnost katalyzátoru a časovoprostorovou výtěžnost niklových katalyzátorů při hydrogenaci adipodinitrilu na 6-aminocapronitril a hexametylendiamin (meziprodukty při výrobě nylonu 6 a nylonu 66) výrazně zlepšit.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 (suspenzní hydrogenace)
Reaktor : 250 ml autokláv s hradítkem pro odebírání vzorků (surovina HC 4), míchání pomocí kotoučovým míchadlem.
Vsázka : 48 g ADN, 5,6 g Raneyova-niklu (BASF, H 1-50, vlhký stav).
Raneyův nikl byl naplněn pod ochranným plynem (argon) do autoklávu. Následně byl autokláv uzavřen a natlačeno bylo 150 ml tekutého NH3. Po krátkém míchání bylo hlavní množství amoniaku stoupací trubkou s taveninou z reaktoru vytlačeno. Tento postup byl opakován šestkrát vždy s 50 ml tekutého amoniaku, aby se získal bezvodý Raneyův nikl jakožto reprezentativní startovní katalyzátor (hold up amoniak ca. 100 ml) . Pak se celý systém zahřál na 80° C, přidalo se 48 g dinitrilu kyseliny adipové a tlak s vodíkem byl zvýšen na 7 MPa. Z tekuté fáze byly odebrány bezkatalyzátorové vzorky přes hradítko po 20, 45, 90, 135, 180 a 225 minutách.
Po 225 minutách byla teplota v reaktoru snížena na 25° C a byla odebrána bezkatalyzátorová reakční směs. Katalyzátor, který zůstal v reaktoru, jak je popsáno při promývání před • · • · • · — /ΙΟ — prvním nasazením, byl šestkrát propláchnut vždy 50 ml
tekutého amoniaku při pokojové teplotě. Pro další pokus byl
pak celý systém zahřán reaktanty. Pokusy s několikrát opakovány. opět na 80° C a znovu byly přidány
odběrem vzorků a promýváním byly
V tabulce 1 jsou uvedeny hodnoty přeměny dinitrilu kyseliny
adipové selektivity na 6-aminocapronitril, jak vyplynuly z
GC-údajů vždy po 225 minutách hydrogenace. Kromě ACN vznikl
téměř výlučně hexametylendiamin
Tabulka 1
Pokus Přeměna ADN Selektivita ACN
1 84,2 59,6
2 49,6 70,4
3 43,4 64,7
4 37,3 70,1
5 30,6 75,2
6 29,2 75,2
7 26,3 77,2
8 24,2 80,0
9 17,3 79,5
10 16,2 85,0
11 13,2 81,6
12 9,0 86,8
13 7,4 95, 3
14 6,0 85,5
15 5,3 84,6
16 5,4 87,2
17 4,9 90,3
18 5,8 88,2
• · · • · · · · · · · • · · · t · · · · • · · · · · · • · · · ·· ··
- Λ4 —
Po 18. pokusu byl dezaktivovaný katalyzátor po odstranění hydrogenizačni směsi šestkrát propláchnut tekutým amoniakem. Pak byl amoniak bezezbytku uvolněn a argonem z reaktoru zcela vytlačen. Pak byl reaktor zahřán na 100° C a znovu propláchnut argonem. Následně pak byl argon propláchnutím vodíkem vytlačen. Rekator pak byl zahřán na 250° C a tlak s vodíkem nastaven na 10 MPa. Po dobu 5 hodin byl reaktor ponechán při 250° C. Následně byl autokláv zchlazen na pokojovou teplotu, plynná fáze bezezbytku uvolněna a byl zahájen další blok pokusů.
Tabulka 2 - Pokus po regeneraci katalyzátoru
Pokus Přeměna ADN Selektivita na ACN
54,9 80,5
V důsledku regenerace vodíkem mohla být přeměna ADN zvýšena z 5,8 % na 54,9 %.
Příklad 2 (kontinuální hydrogeace z plynné fáze)
Výroba katalyzátoru :
mm-Al203-provazce (SPH 512 B, Rhone-Pouleno) byly zprvu nasycovány vodným roztokem CsNO3 o 3,5 hmotnostních procentech po dobu dvou hodin při pokojové teplotě, potom po dobu 16 hodin při teplotě 120° C na vzduchu a následně pak při teplotě 350° C 4 hodiny na vzduchu kalcinovány. Takto kalcinované provazce pak byly nasycovány vodným roztokem Ni(NO3)2 o 44,3 hmotnostních procentech po dobu 2 hodin, pak po dobu 16 hodin při teplotě 120° C na vzduchu sušeny a následně při teplotě 350° C po dobu 4 hodin na vzduchu • · • ·
-./Alka! cínovány. Pak se nasycování, sušení a kalcinování opakovalo s roztokem soli niklu.
Po zchlazení byly provazce vloženy od redukční aparatury a po dobu 2 hodin pro odstranění vzduchu proplachovány 20 litry N2/h při pokojové teplotě. Pak byly při intenzitě zahřívání 2° C/min. a při toku vodíku 20 1 ř^/h zahřány na 300° C a udržovány při této teplotě po dobu 20 hodin.
Takto vyrobený katalyzátor obsahoval 0,1 hmotnostních procent Cs a 13 hmotnostních procent Ni se vztahem na celkovou hmotnost provazců.
Hydrogenace :
g dinitrilu kyseliny adipové/h bylo přiváděno do výparníku (280° C) a odtamtud spolu se 400 1 vodíku/h přes trubkový reaktor (naplněný 330 g katalyzátoru, rozměry reaktoru : délka 2000 mm, průměr 15 mm) do přeronového systému. Teplota reaktoru byla 180° C. Plynný produkt reakce byl kondenzován ve vymrazovacích jímkách a analyzován pomocí plynové chromátografie. Po rozběhové fázi bylo získáno 45,2 % adiponitrilu, ovšem tato hodnota poklesla během 445 hodin pokusu na 24,1 %. Selektivita aminocapronitrilu se pohybovala v rozmezí od 80 do 90 %. Následně pak byl přísun dinitrilu zastaven a katalyzátor regenerován v reaktoru po dobu 6 hodin při teplotě 250° C s 200 1 vodíku/h. Po opětovném rozběhu za stejných podmínek bylo dosaženo 42,7 %, to znamená, že byla téměř dosažena počáteční aktivita katalyzátoru.
Příklad 3 (hydrogenace v pevném lůžku v tekuté fázi) :
• · • ·
-.43Výroba katalyzátoru :
2,5 kg slitiny N1A1 (Fa. BASF, Hl-55) byla nasycováno při teplotě 80° C kyselinou stearinovou. Po rozmělnění zchlazené a ztuhlé hmoty byl získaný prášek vylisován do tabletek (výška 3 mm, průměr 3 mm) . Takto vyrobené tabletky pak byly kalcinovány po dobu 2 hodin při teplotě 900° C. Aktivace tabletek byla zajištěna louhem sodným. Za tím účelem bylo 2,4 kg tabletek smíseno s 5,7 litry vody a za intenzivního míchání bylo přidáno po dávkách celkem 1,44 kg NaOH. Po ukončení přidávání bylo vše při teplotě 90° C dalších 24 h důkladně promícháváno. Po zchlazení byly aktivované tabletky promývány vodou tak dlouho, až byla proplachová voda pH-neutrální.
Aktivované katalyzátorové tabletky byly pomocí vody přivedeny do reaktoru a propláchnuty amoniakem.
Hydrogenace :
370 g dinitrilu kyseliny adipové/h a 1,1 kg amoniaku s 500 1 vodíku převedeno do těžkofázového postupu pomocí trubkového reaktoru (naplněného 740 ml katalyzátoru, délka 1800 mm, průměr 30 mm) . Teplota reaktoru byla 50° C, tlak 20 MPa. Produkt reakce byl analyzován pomocí plynové chromatografie. Po rozběhové fázi bylo získáno 45 % adiponitrilu, ovšem tato hodnota poklesla během 280 hodin pokusu na 20 %. Selektivita aminocapronitrilu se zvýšila z počátečních 80 % na 90 %.
Následně byl přívod dinitrilu a amoniaku zastaven a katalyzátor v reaktoru po dobu 5 hodin při teplotě 200° C a ·· • · · při tlaku vodíku 20 MPa (při 500 1 vodíku/h) regenerován. Po opětovném rozběhu za stejných podmínek se původně získané množství zvýšila na 45 % (při selektivitě ACN 80 %), to znamená, že bylo doaženo počáteční aktivity katalyzátoru.
99 99 99
9 9 9 9 9 9 • · ··· · * ·· • · · ·· 999 9 9
9 9 9 · · · « · ·· · · · ·

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Postup současné výroby 6-aminokapronitrilu (ACN) a hexametylendiaminu (HMD) na bázi ošetřeni adipodinitrilu (ADN) vodíkem v přítomnosti katalyzátoru obsahujícího nikl při teplotách, neklesajících pod hodnoty teploty pokojové a při zvýšeném parciálním tlaku vodíku(popřípadě v přítomnosti rozpouštědla, vyznačující se tím, že se po poklesu přeměny se vztahem na ADN a/nebo selektivity se vztahem na ACN pod určitou stanovenou hodnotu (a) ošetření ADN vodíkem přeruší, a to tak, že se přívod ADN a případně daného rozpouštědla zastaví, (b) že se katalyzátor při teplotě v rozsahu od 150 do 400^ C ošetří vodíkem, přičemž se zvolí tlak vodíku v rozsahu od 0,1 do 30 MPa a doba ošetření se zvolí v rozsahu od 2 do 48 hodin a (c) následně pak pokračuje hydrogenace ADN s katalyzátorem ošetřeným podle stupně (b).
  2. 2. Postup podle nároku 1, vyznačující se tím, že se ošetření ADN vodíkem provádí v suspenzi při teplotě v rozsahu od 40 do 15(^ C a při tlaku v rozsahu od 2 do 20 MPa.
    •J ϊ · ···· · · ·· • · ·· ·· ·· ···· ·
    J · · · · · ··· ·«· ···· ·· ·· ·· ** _ Λ63. Postup pdle nároku 1, vyznačující se tím, že se ošetření ADN vodíkem provádí v pevnolůžkovém reaktoru přeronovým nebo těžkofázovým procesem při teplotě od 20 do 150^ C a při tlaku od 2 do 30 MPa.
  3. 4. Postup podle nároku 2, vyznačující se tím, že se po přerušení ošetřování ADN vodíkem (stupeň (a)) propláchne katalyzátor před ošetřením vodíkem (stupeň (b)^ tekutým amoniakem^ a ten se v návaznosti na proplach vytlačí inertním plynem.
CZ981845A 1996-04-10 1997-04-04 Postup současné výroby 6-aminokapronitrilu a hexametylendiaminu CZ184598A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19614154A DE19614154C1 (de) 1996-04-10 1996-04-10 Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von 6-Aminocapronitril und Hexamethylendiamin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ184598A3 true CZ184598A3 (cs) 1998-09-16

Family

ID=7790893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ981845A CZ184598A3 (cs) 1996-04-10 1997-04-04 Postup současné výroby 6-aminokapronitrilu a hexametylendiaminu

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5827938A (cs)
EP (1) EP0892778B2 (cs)
JP (1) JP2000508305A (cs)
CN (1) CN1077098C (cs)
AU (1) AU2636297A (cs)
BR (1) BR9708762A (cs)
CA (1) CA2251539C (cs)
CZ (1) CZ184598A3 (cs)
DE (2) DE19614154C1 (cs)
ES (1) ES2160943T3 (cs)
ID (1) ID16587A (cs)
MX (1) MX9803864A (cs)
MY (1) MY118236A (cs)
TR (1) TR199802030T2 (cs)
TW (1) TW376380B (cs)
WO (1) WO1997037964A1 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19614154C1 (de) 1996-04-10 1997-09-25 Basf Ag Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von 6-Aminocapronitril und Hexamethylendiamin
US6080883A (en) * 1997-04-04 2000-06-27 Basf Aktiengesellschaft Method of simultaneously producing 6-aminocapronitrile and hexamethylenediamine
DE19839338A1 (de) * 1998-08-28 2000-03-02 Basf Ag Verbessertes Verfahren zur gleizeitigen Herstellung von 6-Aminocapronitril und Hexamethylendiamin
US5986126A (en) * 1999-01-25 1999-11-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for the production of 6-aminocapronitrile and/or hexamethylenediamine
JP4561063B2 (ja) * 2002-08-26 2010-10-13 三菱瓦斯化学株式会社 キシリレンジアミンの製造方法
JP2008522969A (ja) * 2004-12-07 2008-07-03 インヴィスタ テクノロジー エスアエルエル ジニトリル水素化方法における調節剤の使用
DE102006006625A1 (de) * 2006-02-14 2007-08-16 Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von Aminen durch Konditionierung des Katalysators mit Ammoniak
DE102007011483A1 (de) * 2007-03-07 2008-09-18 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung von 3-Aminomethyl-3,5,5-trimethylcyclohexylamin
JP5829623B2 (ja) * 2009-07-31 2015-12-09 ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー 脂肪族シアノアルデヒド類を脂肪族ジアミン類へ還元的アミノ化するための触媒系の触媒活性を改良するための方法
EP2688862A1 (de) * 2011-03-22 2014-01-29 Basf Se Verfahren zur hydrierung von nitrilen
WO2019156036A1 (ja) 2018-02-06 2019-08-15 東レ株式会社 ニトリルの製造方法
JPWO2022191314A1 (cs) 2021-03-12 2022-09-15

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2208598A (en) * 1938-09-24 1940-07-23 Du Pont Aliphatic amino-nitriles and process of producing them
US2620346A (en) 1948-09-24 1952-12-02 Kellogg M W Co Synthesis of organic compounds
US2762835A (en) * 1953-03-12 1956-09-11 Celanese Corp Preparation of amino nitriles
JPS468283B1 (en) * 1968-06-12 1971-03-02 Toray Industries Method for manufacturing primary amine
BE794579A (fr) * 1972-05-03 1973-07-26 Du Pont Procede de renovation in situ d'un lit catalytique de catalyseur a base de fer
US4361495A (en) * 1981-03-13 1982-11-30 Gaf Corporation Regeneration of supported-nickel catalysts
US5151543A (en) * 1991-05-31 1992-09-29 E. I. Du Pont De Nemours And Company Selective low pressure hydrogenation of a dinitrile to an aminonitrile
DE4446895A1 (de) * 1994-12-27 1996-07-04 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von aliphatischen a,w-Aminonitrilen
DE19614154C1 (de) 1996-04-10 1997-09-25 Basf Ag Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von 6-Aminocapronitril und Hexamethylendiamin

Also Published As

Publication number Publication date
CA2251539C (en) 2004-09-07
CA2251539A1 (en) 1997-10-16
EP0892778A1 (de) 1999-01-27
MX9803864A (es) 1998-09-30
TW376380B (en) 1999-12-11
DE19614154C1 (de) 1997-09-25
BR9708762A (pt) 1999-08-03
EP0892778B2 (de) 2015-04-01
ES2160943T3 (es) 2001-11-16
JP2000508305A (ja) 2000-07-04
EP0892778B1 (de) 2001-07-25
CN1077098C (zh) 2002-01-02
CN1215388A (zh) 1999-04-28
TR199802030T2 (xx) 1999-01-18
ID16587A (id) 1997-10-16
MY118236A (en) 2004-09-30
AU2636297A (en) 1997-10-29
US5827938A (en) 1998-10-27
DE59704129D1 (de) 2001-09-13
WO1997037964A1 (de) 1997-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5874607A (en) Coproduction of 6-aminocapronitrile and hexamethylenediamine
JP4316803B2 (ja) 脂肪族アミノニトリルの精製方法
CZ184598A3 (cs) Postup současné výroby 6-aminokapronitrilu a hexametylendiaminu
JP2002505315A (ja) 脂肪族α,ω−ジニトリルの水素化法
AU737529B2 (en) Preparation of amines and aminonitriles
JP2002523483A (ja) 改良されたヘキサメチレンジアミンの製造方法
CZ294605B6 (cs) Katalyzátor vhodný pro přípravu alifatických alfa,omega-aminonitrilů parciální hydrogenací alifatických dinitrilů a způsob přípravy těchto alfa,omega-aminonitrilů
JPH0217944A (ja) 触媒組成物、それらの調製方法及びこれらの組成物によるクロロフルオロアルケンの水素化方法
US4973692A (en) Aminoethylethanolamine producers composition and method for producing same
US4977266A (en) Aminoethylethanolamine and ethylenediamine producers composition and method for producing same
US6905997B2 (en) Method for generating catalysts
US5196588A (en) Ethylenediamine and diethylenetriamine producers composition and method for producing same
US5202490A (en) Process for thr manufacture of diethylenetriamine and aminoethylethanolamine
US6080890A (en) Production of aromatic amines by means of novel hydrogenation catalysts
US6080883A (en) Method of simultaneously producing 6-aminocapronitrile and hexamethylenediamine
KR100473547B1 (ko) 6-아미노카프로니트릴및헥사메틸렌디아민의동시제조방법
IL98807A (en) Processes for the preparation of 2.2 bipyridyls
JPH0592139A (ja) パラジウム触媒及び置換されていてもよいシクロヘキシルアミンと置換されていてもよいジシクロヘキシルアミンの混合物の製造でのその使用
US5068329A (en) Aminoethylethanolamine producers composition and method for producing same
KR100797386B1 (ko) 제올라이트 촉매의 재생방법
US5202491A (en) Process for the manufacture of diethylenetriamine
US5068330A (en) Aminoethyethanolamine and ethylenediamine producers composition and method for producing same
JP4666728B2 (ja) クロロペンタフルオロエタンからのペンタフルオロエタンの精製方法
JPH0948763A (ja) ピラジン類の製造法
JP2997113B2 (ja) メタクリロニトリルの水和触媒の再生方法