CZ181896A3 - Process for producing mats and apparatus for making the same - Google Patents

Process for producing mats and apparatus for making the same Download PDF

Info

Publication number
CZ181896A3
CZ181896A3 CZ961818A CZ181896A CZ181896A3 CZ 181896 A3 CZ181896 A3 CZ 181896A3 CZ 961818 A CZ961818 A CZ 961818A CZ 181896 A CZ181896 A CZ 181896A CZ 181896 A3 CZ181896 A3 CZ 181896A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
filling
hose
mat
filled
tubes
Prior art date
Application number
CZ961818A
Other languages
English (en)
Inventor
Jurgen Zimmermann
Original Assignee
Friedrich Geb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Friedrich Geb filed Critical Friedrich Geb
Publication of CZ181896A3 publication Critical patent/CZ181896A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02BHYDRAULIC ENGINEERING
    • E02B3/00Engineering works in connection with control or use of streams, rivers, coasts, or other marine sites; Sealings or joints for engineering works in general
    • E02B3/04Structures or apparatus for, or methods of, protecting banks, coasts, or harbours
    • E02B3/12Revetment of banks, dams, watercourses, or the like, e.g. the sea-floor
    • E02B3/122Flexible prefabricated covering elements, e.g. mats, strips
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02BHYDRAULIC ENGINEERING
    • E02B3/00Engineering works in connection with control or use of streams, rivers, coasts, or other marine sites; Sealings or joints for engineering works in general
    • E02B3/04Structures or apparatus for, or methods of, protecting banks, coasts, or harbours
    • E02B3/12Revetment of banks, dams, watercourses, or the like, e.g. the sea-floor
    • E02B3/122Flexible prefabricated covering elements, e.g. mats, strips
    • E02B3/127Flexible prefabricated covering elements, e.g. mats, strips bags filled at the side

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Prevention Of Fouling (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Forging (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby rohoží plněných sypkým materiálem, při němž se z jedné strany otevřený obal tvaru hadice plní z otevřené strany sypkým materiálem pomocí plnicího zařízení, načež se tato strana obalu uzavírá. Dále se vynález týká zařízení k výrobě rohoží plněných sypkým materiálem, se zásobníkem sypkého materiálu a s plnicím zařízením s výstupními otvory.
Dosavadní stav techniky
Je známa řada různých provedení rohoží plněných sypkou hmotou, například z EP-A-0 450 154 nebo DE-GM 295 04 458.6. Jako obal se u nich používá zdvojená tkanina, která má v pravidelných vzdálenostech rozpěrná vlákna, uspořádaná příčně vzhledem k délce tkaniny, které udržují konstantní rozestup mezi oběma plochami rohože. Takové rohože se používají pro ochranu vodních toků, avšak také jako ochranné těsnicí pásy při stavbě úložných prostorů, pokud se jako plnivo ze sypkého materiálu používá písek. Kromě toho jsou také známé těsnicí rohože, jejichž jádro je vytvořeno z botnavého jílu, například z bentonitu. I tyto těsnicí rohože se používají při stavbě úložných prostorů a při stavbě vodních děl. Při stavbách silnic se používají rohože, které obsahují jako ochrannou náplň plnivo z betonu nebo malty.
Takové rohože je možno vyrábět tak, že se nejdříve vyrobí obal rohože, uzavřený na třech stranách, načež se sypký materiál plní do dosud otevřené strany pomocí plnicího zařízení. Po naplnění se tato dosud otevřená strana zašije. Plnění sypkého materiálu lze přitom provádět jak ve výrobním podniku, tak i před místem ukládání rohože.
Při výrobě bentonitových těsnicích rohoží se používá postup, kterým se na nosnou vrstvu z rounové netkané textilie nanáší mezivrstva z bentonitu a na ni se nanáší krycí vrstva. Nato se všechny tři vrstvy spojí na vpichovacím stroji (EP-A-0 278 419). Podobný je i známý postup podle DE-A-2 344 835, kde jsou uvedena i jiná plniva. Nosná vrstva a krycí vrstva se navzájem spojují na místech rozdělených po celé povrchové ploše rohože. U srovnatelného postupu se jako nosná vrstva používá geotextilie s na něm bodově upevněným povlakem z neorientovaného rouna. Při výrobě před mís- tem ukládání se dmýcháním za sucha plní do vrstvy rouna písek a nahoru se pokládá geotextilní tkanina.
Pokud jde o výrobu rohoží před ukládacím místem podle známého stavu techniky, mají tyto známé postupy nevýhody spočívající v tom, že ukládaní rohoží je pracné a jejich plnění je spojeno se značnou prašností a hlukem, neboť sypký materiál je třeba čerpat. Výroba bentonitových rohoží spojovaných sešíváním se neosvědčila vzhledem k vysokému opotřebení jehel. Pokud byly používány obaly rohoží s jednou otevřenou stranou, bylo jen obtížně možno vyrábět dlouhé rohože. Kromě toho nebyla také vyhovující kvalita jejich náplně.
Úkolem vynálezu je vytvořit jednoduchý, rychlý a levný způsob výroby rohoží plněných sypkým materiálem. Dalším úkolem je vytvořit zařízení k provádění tohoto způsobu.
Podstata vynálezu
Prvá část tohoto úkolu je vyřešena podle vynálezu, jehož podstatou je, že se obal přesune přes plnicí zařízení, nato se postupně plní sypkým materiálem a současně, v závislosti na postupu plnění, se obal odsouvá zpět od plnicího zařízení. Tímto postupem se dosahuje velmi stejnoměrného plnění obalu rohože. Navíc je tak možno vyrábět relativně dlouhé plněné rohože, neboť se obal rohože přehrnuje přes plnicí zařízení.
Další racionalizace tohoto výrobního postupu lze dosáhnout tím, že se alespoň jeden obal tvaru hadice, jejíž délka je větší než je délka potřebná pro jednu rohož, přesune přes plnicí zařízení, hadice se na nepřesunutém konci uzavře a po naplnění prvního úseku hadice v délce odpovídající požadované délce naplněné rohože se hadice nad povrchem naplněného sypkého materiálu oddělí od zbývající části, načež se uzavře horní strana naplněné rohože a dolní strana zbývající nenaplněné hadice, a provádí se další plnění dosud nenaplněné části. U tohoto postupu je výhodné, aby obal pro vyráběnou rohož měl uzavřený tvar hadice, jejíž délka několikanásobně přesahuje délku požadované sypkou hmotou naplněné rohože. Postupně za sebou se plní úseky vždy dole uzavřené hadice, odpovídající požadované délce naplněné rohože. Tento postup je velmi rychlý, neboť pro výrobu několika naplněných rohoží je třeba provést jen jedinou operaci přesouvání hadice přes plnicí zařízení.
Výhodný je postup, při němž se obal rohože, popřípadě hadice, přesouvá přes plnicí zařízení tak daleko, až výstup4 ní otvory sypkého materiálu před začátkem plnění dosáhnou do blízkosti dolní uzavřené části hadice. Tímto způsobem se dosahuje toho, že výstupní otvory jsou v průběhu odtahování obalu rohože, popřípadě hadice, plnicím zařízením stále udržovány v oblasti povrchu plnění, čímž se dosahuje velmi stejnoměrného plnění.
Dalším význakem vynálezu je, že se obal rohože, popřípadě hadice, při přesouvání přes plnicí zařízení shrnuje proti omezovacímu prvku. Vzhledem k tomuto shrnování lze přes plnicí zařízení nasouvat velkou délku obalu rohože, popřípadě hadice. Zařízení k provádění tohoto způsobu může proto mít stavební výšku, která je jen zlomkem celkové délky přesouvaného obalu rohože, popřípadě hadice.
Další výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že se obal rohože, popřípadě hadice, nejdříve uchopí na okraji otevřené strany, otevřenou stranou se přesune přes plnicí zařízení a dalším přesouváním dosud nepřesunuté části se obal, popřípadě hadice, shrnuje směrem k omezovacímu prvku. Přitom by se mělo místo, ve kterém je obal rohože, popřípadě hadice uchopena za účelem přesouvání přes plnicí zařízení a shrnování, pohybovat směrem od okraje otevřené strany v závislosti na postupu shrnování ve směru od této otevřené strany, neboť tímto způsobem se značně zjednodušuje vedení obalu rohože, popřípadě hadice, přes plnicí zařízení.
Podle vynálezu je dále navrženo obal rohože, popřípadě hadici, po naplnění sypkým materiálem v oblasti povrchu sypkého materiálu pevně sevřít a otevřenou stranu uzavřít. Sevření této části usnadňuje uzavření, zejména sešití otevřené strany. Dále je výhodné, střásá-li se sypký materiál v průběhu plnění v obalu rohože, popřípadě v hadici, což má za následek stejnoměrné zhutňování sypkého materiálu v rohoži.
Dále je výhodné stáčet rohož v průběhu plnění nebo po naplnění do tvaru kotouče, což usnadňuje přepravu rohože na ukládací místo. Za tímto účelem je vhodné úsek rohože, odváděný směrem od plnicího zařízení, již v průběhu plnění převádět do vodorovné roviny.
Podle vynálezu je dále výhodné, je-li sypký materiál rovnoměrně plněn a rozdělován do celé šířky obalu rohože, popřípadě hadice. Toho lze dosáhnout například pomocí většího počtu v jedné řadě vedle sebe uspořádaných výstupních otvorů sypkého materiálu. Tak se dosáhne rovnoměrného plnění obalu rohože, popřípadě hadice.
Zařízení k provádění výše uvedeného způsobu je vytvořeno tak, že plnicí zařízení sestává z plnicích trubek a pro uchopení a přesouvání obalu rohože nebo hadice přes plnicí trubky je zařízení opatřeno přesouvacím zařízením. Podle tohoto řešení je v zařízení uspořádán větší počet plnicích trubek, jejichž úkolem je stejnoměrně naplňovat obal rohože, popřípadě hadice, sypkým materiálem. Plnicí trubky jsou uspořádány vedle sebe v jedné řadě.
Zařízení podle vynálezu se dále vyznačuje tím, že přesouvací zařízení sestává ze dvou hřídelů, z nichž každý je uspořádán na jedné straně řady plnicích trubek, a oba hřídele jsou protisměrně otočné pomocí pohonu, přičemž jsou hřídele opatřeny protilehle uspořádanými kotouči, jimiž jsou obaly rohože, popřípadě hadice, upínatelné a přemístitelné.
Přitom mají být plnicí trubky uspořádány tak, aby mezi nimi byly volné prostory, do kterých mohou zasahovat protilehle proti sobě uspořádané kotouče.
Je výhodné, má-li z každé dvojice kotoučů jeden kotouč konvexní a druhý kotouč válcový povrch, aby se dosáhlo přímkového přítlaku a tím i bezpečného uchopení obalu rohože, popřípadě hadice.
Hřídele jsou účelně uloženy na nosiči hřídelů. Tento nosič má být v osovém směru plnicích trubek pojízdný pomooí pohonného ústrojí.
Z obou stran plnicích trubek jsou uspořádány vodicí profily nosiče hřídelů. Z bezpečnostních důvodů je výhodné, je-li nosič hřídelů upevněn na přední větvi alespoň jednoho z oběžných řetězů nebo oběžného řemene, který je spojen s pohonem, přičemž je výhodné, je-li na druhé větvi upevněno vyvažovači závaží stejné hmotnosti, jakou má nosič hřídelů.
U příkladného provedení předmětu vynálezu je v v blízkosti horního konce plnicích trubek uspořádán doraz pro horní konec obalu rohože, popřípadě hadice. Proti tomuto dorazu se shrnuje obal rohože, popřípadě hadice. Doraz může být vytvořen jako příčný nosník, na němž jsou upevněny plnicí trubky.
U výhodného provedeni zařízení podle vynálezu jsou plnicí trubky zavěšeny rovně a svisle směrem dolů, takže obal rohože, popřípadě hadice, může být po přesunutí přes výpustné otvory těchto plnicích trubek tažen směrem vzhůru. Zásobník sypkého materiálu je účelně uspořádán nad plnicími trubkami, takže sypký materiál může zatékat do obalu nebo hadice
Ί v důsledku působení vlastní hmotnosti. Přitom je vhodné, aby každá plnicí trubka měla vlastní vypouštěcí ventil, jímž je možno řídit plnění rohože sypkým materiálem.
Dalším význakem vynálezu je, že v dolní části zařízení je uspořádán alespoň jeden odsouvatelný vodicí třmen pro plnicí trubky. Tento třmen slouží ke stabilizaci jinak volně dolů visících plnicích trubek. Pro zhutňování náplně rohože je vhodné uspořádat pod výstupními otvory plnicích trubek alespoň jedno střásací zařízení, které může mít tvar střásací lišty. Výhodné je uspořádat zde alespoň jednu dvojici střásacích list, které z vnější strany dorážejí na plněný obal rohože, popřípadě na hadici.
Dále je výhodné, je-li na jedné straně plnicích trubek uspořádáno odvíjecí zařízení obalu, popřípadě hadice. Současně je vhodné, aby na druhé straně plnicího zařízení bylo uspořádáno navíjecí zařízení pro naplněnou rohož, přičemž je účelné, je-li mezi navíjecím zařízením a plnicími trubkami uspořádán vodorovný válečkový dopravník. Tato opatření slouží k tomu, aby se usnadnilo přesouvání ještě prázdného obalu, popřípadě prázdné hadice na plnicí trubky a následující navíjení naplněné rohože.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedení vynálezu je znázorněno na výkresech, kde obr. 1 představuje čelní pohled na zařízení k plnění obalů rohoží, obr. 2 představuje zařízení podle obr. 1 v pohledu z boku a na obr. 3 je zvětšený čelní pohled na zařízení podle obr. 1 a 2 v oblasti nosiče hřídelů. Na obr.
je podélný řez zařízením podle obr. 1 až 3, nad nosičem hřídelů, na obr. 5 je zvětšeně znázorněno vedení plnicí trubky a na obr. 6 je znázorněn bokorys nosiče hřídelů.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení 1, znázorněné na obr. 1 a 2, je opatřeno v podélném řezu obdélníkovým, na výšku postaveným rámem 2 se čtyřmi v rozích uspořádanými svislými podpěrami 2_, 4., 5, které jsou na všech čtyřech stranách navzájem spojeny vodorovnými výztuhami 6 až 19.. Takto vytvořený rám 2. je v určité výšce nad podlahou 20 přidržován neznázorněnými podpěrami a je otevřen z dolní strany. Je opatřen částečně znázorněnou mříží 2a.
Na horní straně je uspořádán zásobník 21 sypkého materiálu, který v podstatě zaujímá příčný průřez rámu 2 zařízení. Jak je zřejmé zejména z obr. 2, má tento zásobník 21 dvě vedle sebe ležící kuželovité výstupní výsypky 22., 23, které jsou na dolní straně opatřeny závěrnými deskami 24., 25, z nichž závěrná deska 24 je uzavřena.
Závěrná deska 25 přední výstupní výsypky 23 je opatřena otvory, uspořádanými v řadě a paralelně vzhledem k čelní straně rámu 2. zařízení 1, a v těchto otvorech jsou uloženy horní konce 42 dlouhých plnicích trubek 26.. Plnicí trubky 26 visí vedle sebe ve vzájemném rozestupu v jedné přímce směrem dolů, kde vyčnívají z rámu 2 zařízení 1. Jsou uspořádány ve stejném vzájemném rozestupu a jsou zakončeny v přibližně stejné výšce výstupními otvory 26a. Na obr. 5 je znázorněna plnicí trubka 26 ve zkráceném provedení, zatím co na obr. 1 a 2 jsou plnicí trubky 26 převážně znázorněny čárkovaně .
Ve své horní části má každá plnicí trubka 26 pneumaticky ovladatelný tlakový ventil 27 (obr. 5). Každý ventil 27 je pomocí tlakové hadice 28 spojen se zdrojem stlačeného vzduchu. Pod řadou ventilů 27 je uspořádán příčný nosník 29, který je spojen s rámem 2 zařízení 1. Každá plnicí trubka 26 je pomocí fixačního třmene 30 jednotlivě upevněna na příčném nosníku 29.
V dolní části plnicích trubek 26 je čelně uspořádán vodicí třmen 31, a to přes celou šířku řady plnicích trubek
26. Rovněž na druhé straně řady plnicích trubek 26 je uspořádán vodicí třmen 32. Tento vodicí třmen 32 nese řadu vodicích těles 33., uspořádaných v mezerách mezi plnicími trubkami 26. Oba vodicí třmeny 31, 32 jsou na rámu 2 zařízení 1 uloženy výkyvné, takže mohou být odklopeny od plnicích trubek 26, a tak vyklopeny z polohy znázorněné na obr. 5.
Na vodorovných výztuhách 1_2, 13., 15 levé strany a na vodorovných výztuhách 16, 17, 18., 19 pravé strany jsou upevněny vodicí sloupky 34, 35, které sahají až po podlahu 20. V oblasti vnitřních stran vodicích sloupků 34, 35 jsou uspořádány řetězy 36., 37.. Na horní straně, bezprostředně pod výstupní výsypkou 23, jsou vedeny přes vratná řetězová kola 38. 39, a na dolní straně, v malé vzdálenosti nad podlahou 20, rovněž přes vratná řetězová kola 40, 41, takže procházejí v podstatě podél celé délky vodicích sloupků 34, 35.· Horní vratná řetězová kola 38, 39 jsou upevněna na společném pohonném hřídeli 42., který je uložen v rámu 2. zařízení 1 a může být poháněn v obou směrech pomocí reverzního elektromotoru 43.
Na předních větvích 45, 46 řetězů 36, 37 je upevněn nosič 47 hřídelů. Nosič 47 hřídelů obsahuje dvě postranní úložné desky 48, 49. které jsou navzájem pevně spojeny pomocí čtyř vodorovných spojovacích trubek 50, 51, 52., 53.. Spojovací trubky 50., 51 jsou uspořádány nad sebou a před přední stranou plnicích trubek 26 a spojovací trubky 52., 53 jsou rovněž uspořádány nad sebou, před zadní stranou plnicích trubek 26. S horní částí úložných desek 48, 49 jsou spojeny nosné konzoly 54., 55, které jsou upevněny na sousedící větvi 45, 46 řetězu 36, 37., čímž je tento nosič 47 hřídelů zavěšen na těchto větvích 4_5, 46.. Z vnější strany mají nosné konzoly 54, 55 drážku 56, 57 tvaru U, jejíž ramena obepínají vodicí lištu 58., .59. Vodicí lišty 58., 59 jsou upevněny na vodicích sloupcích 34, 35 a jsou uspořádány podél celé délky těchto vodicích sloupků 34., 35.
V prostoru klece, takto vytvořené.spojovacími trubkami 50, 51, 52, 53 a úložnými deskami 48., 49, jsou ve vodorovném směru vedle sebe uspořádány dva hřídele 60, 61, které obepínají řadu plnicích trubek 26 (na obr. 4 neznázorněných) z obou stran a jsou svou koncovou částí otočně uloženy v ložiskách 62., 63 , 64., 65 úložných desek 48., 49.. Na jedné straně vyčnívají hřídele 60, 61 z ložisek 62., 63.. Na vyčnívajících koncích jsou hřídele 60, 61 opatřeny do sebe zabírajícími ozubenými koly 66_, 67, která zabezpečují protisměrné otáčení hřídelů 60., 61. Na hřídeli 61. před ozubeným kolem 67, je upevněna řemenice 68 pro ozubený řemen 69. Na souse11 dici úložné desce 48 je pomocí příruby upevněn reverzní elektromotor 70 tak, že je zavěšen směrem dolů. Jeho pohonný hřídel je rovněž opatřen řemenicí 71 pro ozubený řemen 69., která leží v jedné ose s řemenicí 68. Tímto reverzním elektromotorem 70., řemenicí 71, ozubeným řemenem 69., řemenicí 68. a pomocí ozubených kol 66., 67, mohou být oba hřídele 60., 61 uváděny do vzájemně protisměrného pohybu.
Na předním hřídeli 60 je uspořádáno jedenáct pryžových kotoučů 72, které mají konvexní profil. Na hřídeli 61 jsou rovněž uloženy pryžové kotouče 73., které jsou uspořádány protilehle vzhledem k pryžovým kotoučům 72.. Tyto pryžové kotouče 73 mají zúžený válcový profil. Pryžové kotouče 72., 73 jsou uspořádány ve dvojicích tak, že každá dvojice prochází mezerou mezi dvěma sousedícími plnicími trubkami 26., přičemž každá dvojice pryžových kotoučů 72., 73 na sebe dosedá.
Jak je zřejmé z obr. 2, je na podlaze 20 v odstupu od přední strany rámu 2. zařízení i uspořádáno odvíječí zařízení 74. Toto odvíječí zařízení 74 sestává ze dvou v odstupu od sebe uložených vodorovných válců 75, 76, z nichž jeden je poháněn. V odstupu od zadní strany rámu 2 zařízení 1 je uspořádáno navíjecí zařízení 77, které rovněž sestává ze dvou vodorovných válců 78., 79, uspořádaných ve vzájemném odstupu, z nichž jeden je poháněn. Pod přední stranou rámu 2 zařízení 1 je uspořádán v obou směrech, znázorněných dvoustrannou šipkou 80, po podlaze 20 pojízdný můstek 81 pro obsluhu 82, který je ze strany odvrácené od vodicích sloupků 34, 35 zajištěn opěrou 83.
Plnění obalů rohože pomocí popsaného zařízení 1. se provádí takto:
Hadice 84 svinutá do kotouče, například o celkové délce 66 m, se uloží na vodorovné válce 75, 76 odvíjecího zařízení 74. U hadice 84 se jedná o distanční tkaninu uzavřenou na podélných stranách, která je opatřena v pravidelném rozestupu podélně i příčně uspořádanými distančními vlákny, která při plnění rohože určují její maximální výšku a tak zajišťují, že naplněná rohož má v celé své ploše v podstatě stejnoměrnou tloušťku. V příčném směru jsou distanční vlákna od sebe navzájem vzdálena tak, že jejich rozestup je o něco větší, než je průměr plnicích trubek 26.
Obsluha 82 odtáhne vnější konec hadice 84 z odvíjecího zařízení 74 a protáhne jej pod můstkem 81. Tento konec je pak vytažen směrem vzhůru pomocí vodícího válce .85. Předtím byly odklopeny oba vodicí třmeny 31, 32 a nosič 47 hřídelů byl pomocí řetězů 36, 37 uveden do nejnižší polohy, do krátké vzdálenosti nad výstupní otvory 26a plnicích trubek 26. Nato se spustí pohon reverzního elektromotoru 70., jímž se hřídele 60, 61 uvedou do otáčivého pohybu tak, že přední hřídel 60 se v pohledu podle obr. 4 otáčí ve smyslu hodinových ručiček a zadní hřídel 61 se otáčí proti tomuto smyslu. Obsluha 82 pak zavede horní okraj hadice 84 zespodu do nosiče 47 hřídelů tak, aby pryžové kotouče 72, 73 zachytily horní okraj a vytáhly hadici 84 směrem vzhůru o asi 20 až 30 cm. Nato se reverzní elektromotor 70 vypne. Přítlačná síla párů pryžových kotoučů 72., 73 je tak vysoká, že bezpečně udržuje horní okraj hadice 84 v této poloze.
Nato se nosič 47 hřídelů pomocí odpovídajících otáček reverzního elektromotoru 43 a pohonného hřídele 42 přestaví do horní koncové polohy, pod příčný nosník .29. Tím se hadice 84 přesune přes plnicí trubky 26 a vytáhne se směrem vzhůru. Přitom slouží plnicí trubky 26 jako vedení pro hadici 84., nebot tyto plnicí trubky 26 jsou rozměrově přizpůsobeny rozměrům hadice 84 tak, že se vždy zasouvají do mezer mezi dvěma distančními vlákny a udržují obě plochy tkaniny ve vzájemném odstupu, který v podstatě odpovídá délce distančních vláken.
Při přejíždění nosiče 47 hřídelů směrem vzhůru jsou pryžové kotouče 72., 73 v klidovém stavu. Po dosažení horní koncové polohy se reverzní elektromotor 70 opět uvede do chodu, a to ve stejném smyslu, jako při uchopení horního okraje hadice 84.. Důsledkem je, že se z odvíjecího zařízení 74 odtáhne další část hadice 84, přesune se přes plnicí trubky 26 a je vytažena směrem vzhůru. Současně se uvede do chodu reverzní elektromotor 43 , tentokrát v opačném smyslu, takže nosič 47 hřídelů opět sjíždí dolů do výchozí polohy. Rychlost sjíždění je vsak podstatně nižší než je rychlost, kterou je hadice 84 tažena vzhůru. Tímto způsobem se hadice 84 shrnuje proti příčnému nosníku 29, to znamená, že se u něj skládá do většího počtů záhybů. Rychlost sjíždění nosiče 47 hřídelů je seřízena tak, že nosič 47 hřídelů sjíždí směrem dolů až po dolní doraz nad výstupními otvory 26a plnicích trubek 26 rychlostí odpovídající rychlosti tvorby záhybů hadice 84.
Když dolní konec hadice 84 leží pod výstupními otvory 26a plnicích trubek 26. vypne se reverzní elektromotor 70. Dolní konec hadice 84 mohl být již dříve zašit nebo, pokud je ještě otevřený, lze jej nyní zašít. Nato je možno zahájit plnění, a to pomocí ventilů 27, které se uvolní poklesem tlaku v tlakových hadicích 28. Ventily 27 se otevřou, takže sypký materiál, například písek, který se nachází v zásobníku 21, může proudit plnicími trubkami 26 směrem dolů. Tento materiál pak výstupními otvory 26a vniká do vnitřního prostoru hadice 84.. Současně se opět uvedou do chodu hřídele 60, 61 zapnutím reverzního elektromotoru 70, nyní však v opačném smyslu, čímž se hadice 84 dopravuje zase směrem dolů a tím se částečně uvolňují její záhyby. Otáčky hřídelů 60, 61 jsou nastaveny tak, že hadice 84 sjíždí směrem dolů v závislosti na rychlosti postupu plnění. To znamená, že momentální povrch sypkého materiálu leží vždy o něco níže, než jsou výstupní otvory 26a plnicích trubek 26.
Pod výstupními otvory 26a plnicích trubek 26 jsou uspořádány zde neznázorněné střásací lišty, které pomocí odpovídajícího pohonu střásají již naplněnou část hadice 84. Pomocí těchto střásacích lišt se zhutňuje sypký materiál v rohoži a tím se dosahuje jejího stejnoměrného plnění.
Dolní konec hadice 84 pokládá obsluha 82 zadní stranou na neznázorněný válečkový dopravník, jímž se postupně přivádí k navíjecímu zařízení 77. Zde se naplněná hadice 84 navíjí do kotouče 86. V oblasti válečkového dopravníku se přídavně provádí automatické měření tloušťky rohože, za účelem zjištění případných odchylek od požadované tloušťky rohože.
Když je tímto způsobem naplněna stanovená délka hadice 84, například o délce 15 m, zastaví se reverzní elektromotor 70. čímž se zadrží i hadice 84. Pomocí zde neznázorně15 ných svěracích lišt se hadice 84 pod výstupními otvory 26a plnicích trubek 26 pevně sevře. Nato se hadice 84 nad těmito svěracími lištami odřízne. Horní okraj části hadice 84., sevřené mezi svěracími lištami a také dolní okraj části hadice 84, směřující vzhůru, se zašijí. Po otevření svěracích lišt je pak možno dosud volný a nenavinutý konec rohože navinout v navíjecím zařízení 77 a kotouč 86 lze pak sejmout a připravit jej pro následné ukládání rohože.
Poněvadž je dolní konec hadice 84., nacházející se na dolní části plnicích trubek 26, uzavřen, je možno zahájit novou plnicí operaci výše popsaným způsobem. To se opakuje tak dlouho, pokud je na plnicích trubkách 26 ještě dostatečně dlouhá hadice 84.. I tato poslední část hadice 84 se naplní výše popsaným způsobem. Po dokončení plnicí operace se horní okraj hadice 84 opět sevře svěracími lištami a nad nimi se sešije. Navíc přečnívající okraj se odřízne. Nato se do odvíjecího zařízení 74 uloží nový kotouč hadice 84., která se opět plní výše popsaným způsobem.
Je samozřejmé, že jako plnivo přichází v úvahu nejen písek. Lze použít také jakýchkoliv jiných vhodných sypkých materiálů. Zařízením 1 lze dokonce plnit i tekuté nebo pastoví té hmoty.
Druhá, u znázorněného zařízení uzavřená výstupní výsypka 22., může být využita ke zdvojnásobení kapacity zařízení 1 tak, že se na její závěrnou desku 24 rovněž napojí plnicí trubky 26 s příslušnými zařízeními.

Claims (30)

1. Způsob výroby rohoží plněných sypkým materiálem, při němž se z jedné strany otevřený obal tvaru hadice plní z otevřené strany sypkým materiálem pomocí plnicího zařízení, načež se tato strana obalu uzavírá, vyznačující setím, že se obal přesune přes plnicí zařízení, nato se postupně plní sypkým materiálem a současně, v závislosti na postupu plnění, se obal odsouvá zpět od plnicího zařízení.
2. Způsob výroby rohoží plněných sypkým materiálem, při němž se z jedné strany otevřený obal tvaru hadice plní z otevřené strany sypkým materiálem pomocí plnicího zařízení, načež se tato strana obalu uzavírá, vyznačující se tím, že se alespoň jeden obal tvaru hadice, jejíž délka je větší než je délka potřebná pro jednu rohož, přesune přes plnicí zařízení, hadice se na nepřesunutém konci uzavře a po naplnění prvního úseku hadice v délce odpovídající požadované délce naplněné rohože se hadice nad povrchem naplněného sypkého materiálu oddělí od zbývající části, načež se uzavře horní strana naplněné rohože a dolní strana zbývající nenaplněné hadice, a provádí se další plněni dosud nenaplněné části.
3. Způsob výroby rohoží podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se obal rohože, popří17 pádě hadice, přesouvá přes plnicí zařízení tak daleko, až výstupní otvory sypkého materiálu před začátkem plnění dosáhnou do blízkosti dolní uzavřené části hadice.
4. Způsob výroby rohoží podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se obal rohože, popřípadě hadice, při přesouvání přes plnicí zařízení shrnuje proti omezovacímu prvku.
5. Způsob výroby rohoží podle nároku 4, vyznačující se tím, že se obal rohože, popřípadě hadice, nejdříve uchopí na okraji otevřené strany, otevřenou stranou se přesune přes plnicí zařízení a dalším přesouváním dosud nepřesunuté části se obal, popřípadě hadice, shrnuje směrem k omezovacímu prvku.
6. Způsob výroby rohoží podle nároku 5, vyznačující se tím, že místo, ve kterém je obal rohože, popřípadě hadice uchopena za účelem přesouvání přes plnicí zařízení a shrnování, se pohybuje směrem od okraje otevřené strany v závislosti na postupu shrnování .
7. Způsob výroby rohoží podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že obal rohože, popřípadě hadice se po naplnění sypkým materiálem v oblasti povrchu sypkého materiálu pevně sevře a otevřená strana se uzavře.
8. Způsob výroby rohoží podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že se sypký materiál v obalu, popřípadě v hadici, v průběhu plnění střásá.
9. Způsob výroby rohoží podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že se rohož v průběhu plnění nebo po naplnění stáčí do tvaru kotouče .
10. Způsob výroby rohoží podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že úsek rohože, odváděný směrem dolů od plnicího zařízení, se převádí do vodorovné roviny.
11. Způsob výroby rohoží podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že se sypký materiál rovnoměrně plní a rozděluje do celé šířky obalu rohože, popřípadě hadice.
12. Způsob výroby rohoží podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že se sypký materiál plní pomocí velkého počtu vedle sebe v jedné řadě uspořádaných výstupních otvorů.
13. Zařízení k výrobě rohoží plněných sypkým materiálem, obsahující zásobník sypkého materiálu a plnicí zařízení s výstupními otvory, vyznačující se tím, že plnicí zařízení sestává z plnicích trubek (26) a pro uchopení a přesouvání obalu rohože nebo hadice (84) přes plnicí trubky (26) je zařízení (1) opatřeno přesouvacím zařízením.
14. Zařízení podle nároku 13, vyznačující se tím, že plnicí trubky (26) jsou uspořádány vedle sebe v jedné řadě.
15. Zařízení podle nároku 13 nebo 14,vyznačuj ící se tím, že přesouvací zařízení sestává ze dvou hřídelů (60, 61), z nichž každý je uspořádán na jedné straně řady plnicích trubek (26), a oba hřídele (60, 61) jsou protisměrně otočné pomocí pohonu (70), přičemž jsou hřídele (60, 61) opatřeny protilehle uspořádanými kotouči (72, 73), jimiž jsou obaly rohože, popřípadě hadice (84), upínatelné a přemístitelné.
16. Zařízení podle nároku 14 a 15, vyznačující se tím, že mezi plnicími trubkami (26) jsou volné prostory, a kotouče (72, 73), uspořádané protilehle proti sobě, zasahují do těchto volných prostorů.
17. Zařízení podle nároku 16, vyznačující se tím, že z každé dvojice kotoučů (72, 73) má jeden kotouč (72) konvexní povrch a druhý kotouč (73) válcový povrch.
18. Zařízení podle některého z nároků 15 až 17, v y znač u j í c í se tím, že hřídele (60, 61) jsou uloženy na nosiči (47) hřídelů a nosič (47) hřídelů je ve směru osy plnicích trubek (26) pojízdný pomocí pohonného ústrojí (43).
19. Zařízení podle nároku 18, vyznačující se tím, že z obou stran plnicích trubek (26) jsou uspořádány vodicí profily (56, 57, 58, 59) pro nosič (47) hřídelů.
20. Zařízení podle nároku 18 nebo 19, vyznačuj ící se tím, že nosič (47) hřídelů je upevněn na přední větvi (45, 46) alespoň jednoho z oběžných řetězů (36, 37) nebo oběžného řemene, který je spojen s pohonem (43) .
Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že na druhé větvi je upevněno vyvažovači závaží .
22. Zařízení podle některého z nároků 13 až 21, vyznačující se tím, že v blízkosti horního konce plnicích trubek (26) je uspořádán doraz pro horní konec obalu rohože, popřípadě hadice (84).
23. Zařízení podle nároku 22, vyznačující se tím, že doraz má tvar příčného nosníku (29), na němž jsou upevněny plnicí trubky (26).
24. Zařízení podle některého z nároků 13 až 23, v y z n a čující se tím, že plnicí trubky (26) jsou zavěšeny rovně a svisle směrem dolů.
25. Zařízení podle některého z nároků 13 až 24, v y z n a čující se tím, že zásobník (21) sypkého materiálu je uspořádán nad plnicími trubkami (26).
26. Zařízení podle některého z nároků 13 až 25, v y z n a čující se tím, že každá plnicí trubka (26) je opatřena ventilem (27).
27. Zařízení podle některého z nároků 13 až 26, vyznačující se tím, že v dolní části zařízení (1) je uspořádán alespoň jeden odsouvatelný vodicí třmen (31, 32) pro plnicí trubky (26).
28. Zařízení podle některého z nároků 13 až 27, vyznačující se tím, že pod výstupními otvory (26a) plnicích trubek (26) je uspořádáno střásací zařízení .
29. Zařízení podle některého z nároků 13 až 28, v y z n a čující se tím, že na jedné straně plnicích trubek (26) je uspořádáno odvíjecí zařízení (74).
30. Zařízení podle některého z nároků 13 až 29, vyznačující se tím, že na druhé straně plnicích trubek (26) je uspořádáno navíjecí zařízení (77).
31. Zařízení podle nároku 30, vyznačující se tím, že mezi navíjecím zařízením (77) a plnicími trubkami (26) je uspořádán vodorovný válečkový dopravník.
CZ961818A 1995-06-12 1996-06-18 Process for producing mats and apparatus for making the same CZ181896A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19521013 1995-06-12

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ181896A3 true CZ181896A3 (en) 1997-02-12

Family

ID=7763976

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ961818A CZ181896A3 (en) 1995-06-12 1996-06-18 Process for producing mats and apparatus for making the same
CZ963201A CZ320196A3 (cs) 1995-06-12 1996-11-01 Způsob výroby rohoží a zařízení k provádění tohoto způsobu

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ963201A CZ320196A3 (cs) 1995-06-12 1996-11-01 Způsob výroby rohoží a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0748900B1 (cs)
AT (1) ATE166410T1 (cs)
CZ (2) CZ181896A3 (cs)
DE (2) DE29605890U1 (cs)
DK (1) DK0748900T3 (cs)
PL (1) PL314730A1 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1382927A (fr) * 1963-05-03 1964-12-24 Machine à manutentionner les gaines en matières plastiques et à remplir et à confectionner des emballages à partir de ces gaines
US4698954A (en) * 1986-07-25 1987-10-13 The Dow Chemical Company Guide for zippered film in a form, fill and seal packaging machine
ES2053057T3 (es) * 1990-04-03 1994-07-16 Friedrich Geb Elemento de proteccion para las superficies de hermeticidad en la construccion de vertederos y procedimiento para elaborar una capa protectora.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0748900B1 (de) 1998-05-20
EP0748900A1 (de) 1996-12-18
PL314730A1 (en) 1996-12-23
DK0748900T3 (da) 1999-03-08
DE29605890U1 (de) 1996-05-30
DE59600208D1 (de) 1998-06-25
ATE166410T1 (de) 1998-06-15
CZ320196A3 (cs) 1998-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0511870B1 (en) Apparatus and method for wrapping a palettized load
DE3906922C2 (cs)
SU1279524A3 (ru) Установка дл упаковки в пленку бесподдонного штабел мешков
US6209288B1 (en) Device and process for laying band or strip material
EP2440461A1 (en) A mobile apparatus and method for filling an elongated bag with particulate material
EP0143043B1 (fr) Machine à coffrage glissant à deux plaques d'extrusion pour la confection de chaussées en béton
US6560948B1 (en) Tear-off cushions of loose fill packing material, and machine and method for making the same
US20060182614A1 (en) Interlacing device for a palletizing machine and palletizing machine equipped with one such device
US6735923B1 (en) Mattress packaging machine including an automatic roll replacement device
DE4417672A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Errichtung von Gewässerschutzdämmen aus Massen, die in Behälter aus Gewebe eingeschlossen sind
CZ181896A3 (en) Process for producing mats and apparatus for making the same
EP2428451B1 (en) Process, system and machine for manufacturing and filling bags
DE3906873C2 (cs)
US3776541A (en) Cloth folding machine
WO1989004123A1 (en) Method and spreading machine for building up a pile of fabric lengths on a spreading table
US1755109A (en) Machine for making dental rolls
US20180162563A1 (en) Device and method for producing fascines
DE921138C (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Betonwaren mit vorgespannter Bewehrung
DE1761895B1 (de) Vorrichtung zum UEberziehen eines Schlauches ueber auf eine Unterlage gestapelte Gegenstaende
US20040050021A1 (en) Cushions of loose fill packing material
FI58474C (fi) Saett och anordning foer mellanribbning av traevarupaket
EP1492657A1 (en) Laminated sheet for liner applications
CN114905764A (zh) 玻璃纤维软管干料生产设备和生产方法
SU1079577A1 (ru) Установка дл формировани настилов полотен эластичного материала
US1162103A (en) Method and apparatus for producing plaster-board.